mousetweaks - en to tr translation catalogue (34 entries)

en: Hover Click
tr: Durağan Tıklama

en: Single Click
tr: Tek Tıklama

en: Double Click
tr: Çift Tıklama

note: 'Drag' like in a Drag and Drop operation
en: Drag
tr: Sürükle

en: Secondary Click
tr: İkincil Tıklama

en: Button Style
tr: Düğme Biçemi

en: Text only
tr: Yalnızca metin

en: Icons only
tr: Yalnızca simgeler

en: Text and Icons
tr: Metin ve Simgeler

en: Orientation
tr: Yönelim

note: Buttons are arranged from left to right in the layout
en: Horizontal
tr: Yatay

note: Buttons are arranged from top to bottom in the layout
en: Vertical
tr: Dikey

en: Click-type window style
tr: Tıklama türü pencere biçemi

en: Button style of the click-type window.
tr: Tıklama türü penceresinin düğme biçemi.

en: Click-type window orientation
tr: Tıklama türü pencere yönelimi

en: Orientation of the click-type window.
tr: Tıklama türü penceresinin yönelimi.

en: Click-type window geometry
tr: Tıklama türü pencere geometrisi

en: Size and position of the click-type window. The format is a standard X Window System geometry string.
tr: Tıklama türü penceresinin boyutu ve konumu. Standart X Pencere Sistemi geometri dizgesi biçimindedir.

en: Enable dwell click
tr: Durağan tıklamayı etkinleştir

en: Enable simulated secondary click
tr: Benzetimli ikincil tıklamayı etkinleştir

en: Time to wait before a dwell click
tr: Durağan tıklama öncesi beklenecek süre

en: Time to wait before a simulated secondary click
tr: Benzetimli ikincil tıklama öncesi beklenecek süre

en: Set the active dwell mode
tr: Etkin bekleme kipini ayarla

en: Hide the click-type window
tr: Tıklama türü penceresini gizle

en: Ignore small pointer movements
tr: Ufak belirteç hareketlerini yoksay

en: Shut down mousetweaks
tr: Fare Ayarlayıcısını kapat

en: Start mousetweaks as a daemon
tr: Mousetweaks'i hizmet olarak başlat

en: Start mousetweaks in login mode
tr: Mousetweaks'i giriş kipinde başlat

note: parse
en: - GNOME mouse accessibility daemon
tr: - GNOME fare erişilebilirlik artalan süreci

en: Shutdown failed or nothing to shut down.
tr: Kapatma başarısız oldu ya da kapanacak bir şey yok.

en: Shutdown successful.
tr: Kapatma başarılı.

note: i18n: PID here means "Process Identifier"
en: Mousetweaks is already running. (PID %u)
tr: Mousetweaks zaten çalışıyor. (PID %u)

en: Starting daemon.
tr: Artalan süreci başlıyor.

en: Failed to Display Help
tr: Yardım Gösterimi Başarısız Oldu
