mousetweaks - en to ug translation catalogue (30 entries)

en: Hover Click
ug: لەيلىتىپ چەك

en: Single Click
ug: تاق چەك

en: Double Click
ug: قوش چېكىش

note: 'Drag' like in a Drag and Drop operation
en: Drag
ug: سۆرەش

en: Secondary Click
ug: ئىككىنچى چېكىش

en: Button Style
ug: توپچا ئۇسلۇبى

en: Text only
ug: تېكىستلا

en: Icons only
ug: سىنبەلگىلەرلا

en: Text and Icons
ug: تېكىست ۋە سىنبەلگىلەر

en: Orientation
ug: يۆنىلىش

note: Buttons are arranged from left to right in the layout
en: Horizontal
ug: توغرا

note: Buttons are arranged from top to bottom in the layout
en: Vertical
ug: تىك

en: Click-type window style
ug: چېكىش تىپىدىكى كۆزنەكنىڭ ئۇسلۇبى

en: Button style of the click-type window.
ug: چېكىش تىپىدىكى كۆزنەكتىكى توپچىنىڭ ئۇسلۇبى

en: Click-type window orientation
ug: چېكىش تىپىدىكى كۆزنەكنىڭ يۆنىلىشى

en: Orientation of the click-type window.
ug: چېكىش تىپىدىكى كۆزنەكنىڭ يۆنىلىشى.

en: Click-type window geometry
ug: چېكىش تىپىدىكى كۆزنەكنىڭ شەكلى

en: Size and position of the click-type window. The format is a standard X Window System geometry string.
ug: چېكىش تىپىدىكى كۆزنەكنىڭ چوڭلۇقى ۋە ئورنى. ئۇنىڭ پىچىمى X كۆزنەك سىستېمىسىدىكى شەكىل تىزىقى ئۆلچىمى بىلەن ئوخشاش.

en: Enable dwell click
ug: توختىتىپ چېكىشنى قوزغات

en: Enable simulated secondary click
ug: تەقلىدلىك ئىككىنچى چېكىشنى قوزغات

en: Time to wait before a dwell click
ug: توختىتىپ چېكىش ئالدىدىكى كۈتۈش ۋاقتى

en: Time to wait before a simulated secondary click
ug: تەقلىدلىك ئىككىنچى چېكىش ئالدىدىكى كۈتۈش ۋاقتى

en: Set the active dwell mode
ug: ئاكتىپ توختىتىش(dwell) ھالىتىنى بەلگىلەش

en: Hide the click-type window
ug: چېكىش تىپىدىكى كۆزنەكنى يوشۇر

en: Ignore small pointer movements
ug: ئىسترېلكىنىڭ كىچىك يۆتكىلىشىگە پەرۋا قىلما

en: Shut down mousetweaks
ug: mousetweaks نى تاقا

en: Start mousetweaks as a daemon
ug: mousetweaks نى مۇئەككەل شەكلىدە باشلا

en: Start mousetweaks in login mode
ug: mousetweaks نى كىرىش(login) شەكلىدە باشلا

note: parse
en: - GNOME mouse accessibility daemon
ug: - گىنوم چاشقىنەكنىڭ ياردەمچى ئىقتىدارى مۇئەككىلى

en: Failed to Display Help
ug: ياردەم كۆرسىتىش مەغلۇپ بولدى
