mousetweaks - en to sr@latin translation catalogue (30 entries)

en: Hover Click
sr@latin: Klik na preklapanje

en: Single Click
sr@latin: Jednostruki klik

en: Double Click
sr@latin: Dupli klik

note: 'Drag' like in a Drag and Drop operation
en: Drag
sr@latin: Prevuci

en: Secondary Click
sr@latin: Sekundarni klik

en: Button Style
sr@latin: Stil dugmeta

en: Text only
sr@latin: Samo tekst

en: Icons only
sr@latin: Samo ikonice

en: Text and Icons
sr@latin: Tekst i ikonice

en: Orientation
sr@latin: Usmerenje

note: Buttons are arranged from left to right in the layout
en: Horizontal
sr@latin: Vodoravno

note: Buttons are arranged from top to bottom in the layout
en: Vertical
sr@latin: Uspravno

en: Click-type window style
sr@latin: Stil prozora za vrstu klika

en: Button style of the click-type window.
sr@latin: Izgled dugmeta za prozor vrste klika.

en: Click-type window orientation
sr@latin: Usmerenje prozora za vrstu klika

en: Orientation of the click-type window.
sr@latin: Usmerenje prozora za vrste klika.

en: Click-type window geometry
sr@latin: Veličina prozora za vrstu klika

en: Size and position of the click-type window. The format is a standard X Window System geometry string.
sr@latin: Veličina i položaj prozora za vrstu klika. Ovo je standardna niska geometrije sistema prozora Iksa.

en: Enable dwell click
sr@latin: Uključuje klik sa zadržavanjem

en: Enable simulated secondary click
sr@latin: Uključuje sekundarni simulirani klik

en: Time to wait before a dwell click
sr@latin: Istek vremena pre vremenskog klika

en: Time to wait before a simulated secondary click
sr@latin: Istek vremena pre simuliranog sekundarnog klika

en: Set the active dwell mode
sr@latin: Postavlja aktivni vremenski klik

en: Hide the click-type window
sr@latin: Skriva prozorče vrste klika

en: Ignore small pointer movements
sr@latin: Zanemaruje male pokrete pokazivača

en: Shut down mousetweaks
sr@latin: Isključuje podešavanja miša

en: Start mousetweaks as a daemon
sr@latin: Pokreće podešavanja miša kao demona

en: Start mousetweaks in login mode
sr@latin: Pokreće podešavanja miša u režimu za prijavu

note: parse
en: - GNOME mouse accessibility daemon
sr@latin: — Gnomov upravljački program za pristupačnost miša

en: Failed to Display Help
sr@latin: Ne mogu da prikažem pomoć
