movim - en to da translation catalogue (385 entries)

en: Thanks
da: Tak

en: Developers
da: Udviklere

en: Translators
da: Oversættere

en: Thanks to all the translators
da: Tak til alle oversætterne

en: Resources
da: Ressourcer

en: Movim is an XMPP-based communication platform. All the project, except the following software and resources, is under
da: Movim er en XMPP-baseret kommunikationsplatform. Hele projektet, med undtagelse af den følgende software og ressourcer er udgivet under

en: Account
da: Konto

en: Change my password
da: Ændr adgangskode

en: Password
da: Adgangskode

en: Password confirmation
da: Bekræft adgangskode

en: The password has been updated
da: Adgangskoden er opdateret

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
da: Angiv venligst en gyldig adgangskode (mindst 6 tegn)

en: The provided passwords are not the same
da: De angivne adgangskoder er ikke ens

en: Delete your account
da: Slet min konto

en: You will delete your XMPP account and all the relative information linked to it (profile, contacts and publications).
da: Du sletter hermed din XMPP-konto og alle de relaterede informationer knyttet til den (profil, kontakter og udgivelser).

en: Create a new account
da: Opret en ny konto

en: No account creation form found on the server
da: Kontooprettelsesformular ikke fundet på serveren

en: on
da: på

en: Your acccount has been successfully registered
da: Din konto er registreret

en: Loading
da: Indlæser

en: …and start playing
da: ..og begynd at lege

en: Not Acceptable
da: Ikke acceptabel

en: The registration system of this server is currently unavailable
da: Registreringssystemet på denne server er i øjeblikket ikke tilgængeligt

en: Actions
da: Handlinger

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Theme
da: Tema

en: Default language
da: Standardsprog

en: Log verbosity
da: Log detaljerethed

en: Administration Credential
da: Administrations legitimationsstyring

en: Username
da: Brugernavn

en: Retype password
da: Gentag adgangskode

en: If you want to specify a list of authorized XMPP servers on your Movim pod and forbid the connection on all the others please put their domain name here, with comma (ex: movim.eu,jabber.fr)
da: Hvis du vil specificere en liste af autoriserede XMPP-servere på din Movim-pod og forbyde forbindelser til alle andre, skriv da venligst deres domænenavne her, separeret med komma (f.eks: movim.eu,jabber.dk)

en: Leave this field blank if you allow the access to all the XMPP accounts.
da: Efterlad dette felt tomt hvis du vil tillade adgang til alle XMPP-konti.

en: List of whitelisted XMPP servers
da: Liste over hvidlistede XMPP-servere

[ctx: [information]title]
en: Information Message
da: Informationsbesked

en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: [information]label]
en: Information Message
da: Informationsbesked

en: Empty
da: Tomt

en: Syslog and files
da: Syslog og filer

en: Sessions
da: Sessioner

en: General Overview
da: Generel oversigt

en: WebSocket connection error, check if the Movim Daemon is running and is reachable
da: WebSocket forbindelsesfejl, sørg for at Movim-serveren (daemon) kører og kan tilgås

en: Your pod is not registered on the API
da: Din pod er ikke registreret på API'et

en: Your pod is registered on the API
da: Din pod er registreret på API'et

en: Your pod is not yet validated
da: Din pod er ikke valideret endnu

en: Your pod is validated
da: Din pod er valideret

en: You asked to be removed from the API, this request will be processed in a couple of hours
da: Du har spurgt om at blive fjernet fra API'et, denne forespørgsel vil blive behandlet i løbet af et par timer

en: Configuration updated
da: Opsætning opdateret

en: File
da: Fil

en: Use it
da: Brug den

en: Webcam
da: Webkamera

en: Take a webcam snapshot
da: Tag et webcam billede

en: Avatar Updated
da: Profilbillede opdateret

en: Avatar Not Updated
da: Profilbillede ikke opdateret

en: No avatar defined yet
da: Intet profilbillede defineret endnu

en: This content is private, please login to see it
da: Dette indhold er privat, log ind for at se det

en: Message Published
da: Besked publiceret

en: Encrypted message
da: Krypteret meddelelse

en: Contact gone
da: Kontakt er væk

en: %s messages retrieved
da: %s beskeder hentet

en: %s needs your attention
da: %s har brug for din opmærksomhed

en: Smileys
da: Smileyer

en: Frequent contacts
da: Ofte brugte kontakter

en: Members
da: Medlemmer

en: Connected to the chatroom
da: Forbundet til chatrummet

en: Disconnected from the chatroom
da: Afkoblet fra chatrummet

en: Configuration
da: Opsætning

en: Configuration saved
da: Opsætning gemt

en: Subject
da: Emne

en: Subject changed
da: Emnet er ændret

en: Chat with a contact
da: Snak med en kontakt

en: Discover, follow and share
da: Opdag, følg og del

en: Search for a new server
da: Led efter en ny server

en: My Little Pony - Fan Club
da: My Little Pony - Fanklub

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: %s subscribers
da: %s abonnenter

en: %s posts
da: %s indlæg

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Unsubscribe
da: Opsig abonnement

en: Subscribed
da: Abonnerer

en: Unsubscribed
da: Abonnement opsagt

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: My Subscriptions
da: Mine Abonnementer

en: Hello
da: Hej

en: Here you will be able to manage all your subscriptions.
da: Her kan du håndtere alle dine abonnementer.

en: General
da: Generelt

en: Language
da: Sprog

en: Roster display
da: Kontaktliste

en: Show the offline contacts
da: Vis offline kontakter

en: Hide the offline contacts
da: Skjul offline kontakter

en: Appearence
da: Udseende

en: Configuration invalid
da: Ugyldig opsætning

en: Advanced Configuration
da: Avanceret Opsætning

en: Enter the Jabber ID of your contact.
da: Skriv Jabber ID'et på din kontakt.

en: Press enter to validate.
da: Tryk enter vor at validere.

en: Contact added
da: Kontakt tilføjet

en: Contact updated
da: Kontakt opdateret

en: Contact deleted
da: Kontakt slettet

en: Name
da: Navn

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Date of Birth
da: Fødselsdag

en: Gender
da: Køn

en: Marital Status
da: Ægteskabelig Status

en: Email
da: E-mail

en: Website
da: Hjemmeside

en: About Me
da: Om mig

en: Other Accounts
da: Andre Konti

en: Is Listening
da: Lytter

en: Geographic Position
da: Geografisk Placering

en: Locality
da: Lokalitet

en: Country
da: Land

en: Mood
da: Humør

en: Listening
da: Lytter

en: Last seen
da: Sidst set

en: Last registered
da: Sidst registreret

en: Find some new friends
da: Find nogle nye venner

en: Edit
da: Redigér

en: Group
da: Gruppe

en: You are going to delete one of your contacts, please confirm your action
da: Du er ved at slette en af dine kontakter, bekræft venligts din handling

en: %s years
da: %s år

en: Last public post
da: Sidste offentlige indlæg

en: Visit the blog to see all the public posts
da: Gå til bloggen for at se alle de offentlige indlæg

en: You can see this contact status
da: Du kan se denne kontakts status

en: Share my status
da: Del min status

en: But this contact cannot see yours
da: Men denne kontakt kan ikke se din

en: You are not subscribed to this contact
da: Du abonnerer ikke på denne kontakt

en: Ask to subscribe
da: Forespørg om abonnement

en: But this contact can still see if you are online
da: Men denne kontakt kan alligevel se om du er online

en: No subscriptions
da: Ingen abonnementer

en: Invite
da: Inviter

en: Frequently Asked Questions
da: Ofte Stillede Spørgsmål

en: Add the chatroom
da: Tilføj chatrummet

en: Wrong username
da: Forkert brugernavn

en: Invalid JID
da: Ugyldig JID

en: Empty Challenge from the server
da: Tom Challenge fra serveren

en: XMPP Domain error, your account is not a correct Jabber ID
da: XMPP domænefejl, din konto er ikke et rigtigt Jabber ID

en: Wrong password
da: Forkert adgangskode

en: Internal server error
da: Intern serverfejl

en: Session error
da: Sessionsfejl

en: Account successfully created
da: Konto er oprettet

en: The server takes too much time to respond
da: Serveren er for lang tid om at svare

en: Impossible login
da: Login ikke muligt

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Invalid username format
da: Ugyldigt brugernavn

en: Invalid password format
da: Ugyldigt adgangskode-format

en: Movim failed to authenticate. You entered wrong data
da: Movim kunne ikke autentificere sig. Du indtastede forkert data

en: Authentication mechanism not supported by Movim
da: Autentificeringsmekanismen er ikke understøttet af Movim

en: The XMPP authentification failed
da: XMPP-autentifikationen fejlede

en: My address
da: Min adresse

en: Connected
da: Forbundet

en: Population
da: Befolkning

en: Bad nickname (between 4 and 40 characters)
da: Ugyldigt kælenavn (mellem 4 og 40 tegn)

en: All
da: Alle

en: Contacts
da: Kontakter

en: Pending Invitations
da: Ventende invitationer

en: %s wants to talk with you
da: %s vil gerne snakke med dig

en: News Feed
da: Nyhedsfeed

en: Discover and register to the groups you are interested in
da: Opdag og tilmeld dig til de grupper du er interesseret i

en: Content
da: Indhold

en: Post published
da: Indlæg udgivet

en: Post deleted
da: Indlæg slettet

en: New post
da: Nyt indlæg

en: This is a re-post from %s
da: Dette er et delt inlæg fra %s

en: See %s profile
da: Se profilen for %s

en: Publish this post publicly?
da: Publicer dette indlæg offentligt?

en: This post is public
da: Dette indlæg er offentligt

en: Delete this post
da: Slet dette indlæg

en: You are going to delete this post, please confirm your action
da: Du er ved at slette dette indlæg, bekræft venligst din handling

en: Comments disabled
da: Kommentarer slået fra

en: Comment published
da: Kommentar udgivet

en: Visit your public blog
da: Besøg din offentlige blog

en: See your public posts and share them with all your contacts
da: Se dine offentlige indlæg, og del dem med alle dine kontakter

en: Contact post
da: Kontakt indlæg

en: Universal share button
da: Universel dele-knap

en: Bookmark or drag and drop the following button in your toolbar and use it on all the pages you want to share on Movim
da: Bogmærk eller træk og slip følgende knap ind på din værktøjslinje og brug den på alle de sider du gerne vil dele på Movim

en: Share on Movim
da: Del på Movim

en: Oh! Hello!
da: Jamen, goddag!

en: Check the Menu
da: Gå på opdagelse i menuen

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Status updated
da: Status opdateret

en: Presence
da: Tilstedeværelse

en: Please provide a title
da: Angiv venligst en titel

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: No content to preview
da: Intet indhold at forhåndsvise

en: You can format your content using Markdown
da: Du kan formatere indhold ved brug af Markdown

en: Help
da: Hjælp

en: More help
da: Mere hjælp

en: Markdown syntax manual
da: Markdown-syntaksmanual

en: Add one by clicking on the add button.
da: Tilføj ved at klikke på tilføj-knappen

en: Chatrooms
da: Chatrum

en: Chat Room ID
da: ID for chatrum

en: My Favorite Room
da: Mit favoritrum

en: Bad Chatroom ID
da: Ugyldigt ID for Chatrum

en: Empty name
da: Tomt navn

en: Users in the room
da: Brugere i rummet

en: Please enter a correct nickname (2 to 40 characters)
da: Angiv venligst et gyldigt kælenavn (2 til 40 tegn)

en: Username already taken
da: Brugernavn er allerede i brug

en: Bookmarks updated
da: Bogmærker opdateret

en: Public chatroom
da: Offentligt chatrum

en: Please provide a room address
da: Angiv venligst en adresse til rummet

en: You can join using your own account or create one on the login page by loging out using the cross in the top-right corner.
da: Du kan deltage med din egen konto, eller du kan oprette en fra logind-siden ved at logge ud på krydset i øverste højre hjørne.

en: Login on %s
da: Log ind på %s

en: Your nickname
da: Dit kælenavn

en: Statistics
da: Statistikker

en: Movim is a decentralized social network, before creating a new account you need to choose a server to register.
da: Movim er et decentraliseret socialt netværk, før du opretter en ny konto skal du vælge en server

en: Contact us to add yours to the officially supported servers list
da: Kontakt os for at tilføje din til den officielt understøttede serverliste

en: No public feed for this contact
da: Intet offentligt feed for kontakt

en: No contact specified
da: Ingen kontakt specificeret

en: Choose a file to upload
da: Vælg en fil at uploade

en: Profile
da: Profil

en: Profile Updated
da: Profil opdateret

en: Profile Not Updated
da: Profil ikke opdateret

en: Your profile is now public
da: Din profil er nu offentlig

en: Your profile is now restricted
da: Din profil er nu begrænset

en: Submit
da: Indsend

en: Reset
da: Nulstil

en: Home
da: Start

en: Explore
da: Udforsk

en: Account Creation
da: Kontooprettelse

en: News
da: Nyheder

en: Avatar
da: Profilbillede

en: Publish
da: Publicer

en: About
da: Om

en: Login
da: Log ind

en: Feed
da: Kilde

en: Posts
da: Indlæg

en: Gallery
da: Galleri

en: Visio-conference
da: Visio-konference

en: Room
da: Rum

en: Tag
da: Mærkat

en: Error: %s
da: Fejl: '%s'

en: Cannot load file '%s'
da: Kan ikke indlæse fil '%s'

en: Requested event '%s' not registered.
da: Efterspurgte event '%s' er ikke registreret

en: Whoops!
da: Hovsa!

en: Oops!
da: Uups!

en: Validate
da: Validér

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Add
da: Tilføj

en: Delete
da: Slet

en: Cancel
da: Annullér

en: Close
da: Luk

en: Update
da: Opdatér

en: Updating
da: Opdatérer

en: Submitting
da: Indsender

en: Register
da: Registrér

en: Unregister
da: Afmeld

en: Save
da: Gem

en: Clear
da: Rens

en: Connecting
da: Forbinder

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Return
da: Returnér

en: Accept
da: Godkend

en: Refuse
da: Afvis

en: Next
da: Næste

en: Previous
da: Forrige

en: Day
da: Dag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Sunday
da: Søndag

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Phone
da: Telefon

en: Registered
da: Registreret

en: Away
da: Ikke tilstede

en: Do Not Disturb
da: Vil ikke forstyrres

en: Extended Away
da: Væk i længere tid

en: Error
da: Fejl

en: afraid
da: bange

en: amazed
da: forbløffet

en: amorous
da: kælen

en: angry
da: vred

en: annoyed
da: irriteret

en: anxious
da: nervøs

en: aroused
da: opstemt

en: ashamed
da: skamfuld

en: bored
da: kedsom

en: brave
da: modig

en: calm
da: fredfyldt

en: cautious
da: forsigtig

en: cold
da: kold

en: confident
da: selvsikker

en: confused
da: forvirret

en: contemplative
da: eftertænksom

en: contented
da: tilfreds

en: cranky
da: småsur

en: crazy
da: skør

en: creative
da: kreativ

en: curious
da: nysgerrig

en: dejected
da: modløs

en: depressed
da: depressiv

en: disappointed
da: skuffet

en: disgusted
da: væmmet

en: dismayed
da: forfærdet

en: distracted
da: distraheret

en: embarrassed
da: flov

en: envious
da: misundelig

en: excited
da: begejstret

en: flirtatious
da: flirtende

en: grateful
da: taknemmelig

en: grieving
da: sørgende

en: grumpy
da: gnaven

en: guilty
da: skyldig

en: happy
da: glad

en: hopeful
da: håbefuld

en: humbled
da: ydmyg

en: humiliated
da: ydmyget

en: hungry
da: sulten

en: hurt
da: såret

en: impressed
da: imponeret

en: in awe
da: i ærefrygt

en: in love
da: forelsket

en: indignant
da: indigneret

en: interested
da: interreseret

en: intoxicated
da: beruset

en: invincible
da: uovervindelig

en: jealous
da: jaloux

en: lonely
da: ensom

en: lost
da: fortabt

en: lucky
da: heldig

en: mean
da: ondskabfuld

en: moody
da: humørsyg

en: nervous
da: nervøs

en: offended
da: forarget

en: outraged
da: rasende

en: playful
da: legesyg

en: proud
da: stolt

en: relaxed
da: afslappet

en: relieved
da: lettet

en: restless
da: rastløs

en: sad
da: ked af det

en: sarcastic
da: sarkastisk

en: satisfied
da: tilfredsstillet

en: serious
da: seriøs

en: shocked
da: chokeret

en: shy
da: genert

en: sick
da: syg

en: sleepy
da: søvnig

en: spontaneous
da: spontan

en: stressed
da: stresset

en: strong
da: stærk

en: surprised
da: overrasket

en: thankful
da: taknemlig

en: thirsty
da: tøstig

en: tired
da: træt

en: undefined
da: udefineret

en: weak
da: svag

en: worried
da: bekymret

en: Month
da: Måned

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Year
da: År

en: Today
da: I dag

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Yesterday
da: I går

en: %d days ago
da: %d dage siden

en: day
da: dag

en: Title
da: Titel

en: Place
da: Sted

en: by
da: af

en: Geolocalisation
da: Geolokalisering

en: email
da: e-mail

en: No content
da: Intet indhold

en: No comments yet
da: Endnu ingen kommentarer

en: Get older posts
da: Hent ældre indlæg

en: %s new items
da: %s nye elementer

en: Comment publication error
da: Kommentar udgivelsesfejl

en: Get the comments
da: Hent kommentarerne

en: Add a comment
da: Tilføj en kommentar

en: Share with
da: Del med

en: Everyone
da: Alle

en: Updated
da: Opdateret

en: Content not found
da: Indhold ikke fundet

en: Contact publication
da: Kontaktudgivelse

en: Comments
da: Kommentarer

en: The API is not reachable, try again later
da: API'et kan ikke nåes, prøv igen senere

en: Type here
da: Skriv her
