movim - en to he translation catalogue (378 entries)

en: Thanks
he: תודות

en: Developers
he: מפתחים

en: Translators
he: מתרגמים

en: Thanks to all the translators
he: תודה לכל המתרגמים

en: Software
he: תוכנה

en: Resources
he: מקורות

en: Movim is an XMPP-based communication platform. All the project, except the following software and resources, is under
he: Movim הינו פלטפורמת תקשורת מבוססת XMPP. כל הפרויקט, למעט התכנות והמקורות הבאים, רשוי תחת

en: Account
he: חשבון

en: Change my password
he: החלף את הסימה שלי

en: Password
he: סיסמה

en: Password confirmation
he: אימות סיסמה

en: The password has been updated
he: הסיסמה התעדכנה

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
he: אנא ספק סיסמה קבילה (6 תווים לפחות)

en: The provided passwords are not the same
he: הסיסמאות שסופקו אינן זהות

en: Delete your account
he: מחק את החשבון שלך

en: You will delete your XMPP account and all the relative information linked to it (profile, contacts and publications).
he: אתה תמחק את חשבון XMPP שלך ואת כל המידע היחסי אשר קשור אליו (דיוקן, אנשי קשר ופרסומים).

en: Create a new account
he: יצירת חשבון חדש

en: No account creation form found on the server
he: לא נמצא טופס יצירת חשבון על שרת זה

en: Your acccount has been successfully registered
he: החשבון שלך נרשם בהצלחה

en: Loading
he: כעת טוען

en: Not Acceptable
he: לא קביל

en: The registration system of this server is currently unavailable
he: מערכת הרשמה של שרת זה אינה זמינה ברגעים אלו

en: Actions
he: פעולות

en: General Settings
he: הגדרות כלליות

en: Theme
he: מוטיב

en: Default language
he: שפה משתמטת

en: Log verbosity
he: גיבוב רשומת יומן

en: Administration Credential
he: נתוני התחברות מנהל

en: Username
he: שם משתמש

en: Retype password
he: הקלד סיסמה מחדש

en: If you want to specify a list of authorized XMPP servers on your Movim pod and forbid the connection on all the others please put their domain name here, with comma (ex: movim.eu,jabber.fr)
he: אם ברצונך לציין רשימה של שרתי XMPP מורשים בשרת Movim שלך ולאסור את החיבור בכל האחרים אנא השם כאן את שם המתחם שלהם, עם פסיק (דוגמא: movim.eu,jabber.fr)

en: Leave this field blank if you allow the access to all the XMPP accounts.
he: השאר את שדה זה ריק אם ברצונך להתיר גישה אל כל החשבונות של XMPP.

en: List of whitelisted XMPP servers
he: רשימה של שרתי XMPP שמצויים תחת רשימה לבנה

[ctx: [information]title]
en: Information Message
he: הודעת מידע

en: Description
he: תיאור

[ctx: [information]label]
en: Information Message
he: הודעת מידע

en: Empty
he: ריק

en: Syslog
he: יומן מערכת

en: Syslog and files
he: יומן מערכת וקבצים

en: Sessions
he: הפעלות

en: General Overview
he: סקירה כללית

en: Browser
he: דפדפן

en: Database
he: מסד נתונים

en: Your pod is not registered on the API
he: השרת שלך אינו רשום API

en: Your pod is registered on the API
he: השרת שלך הינו רשום API

en: Your pod is not yet validated
he: השרת שלך עדיין לא קיבל תוקף

en: Your pod is validated
he: השרת שלך הינו תקף

en: Configuration updated
he: תצורה עודכנה

en: File
he: קובץ

en: Use it
he: השתמש בזה

en: Webcam
he: מצלמת רשת

en: Take a webcam snapshot
he: קח תצלום בזק מתוך מצלמת רשת

en: Avatar Updated
he: אווטאר עודכן

en: Avatar Not Updated
he: אווטאר לא מעודכן

en: No avatar defined yet
he: לא הוגדר אווטאר עדיין

en: Message Published
he: הודעה פורסמה

en: Encrypted message
he: הודעה מוצפנת

en: %s messages retrieved
he: %s הודעות נתקבלו

en: %s needs your attention
he: %s רוצה את צומת ליבך

en: Smileys
he: סמיילים

en: Frequent contacts
he: אנשי קשר תדירים

en: Members
he: חברים

en: Connected to the chatroom
he: מחובר אל שיחת קבוצה

en: Disconnected from the chatroom
he: מנותק מתוך שיחת הקבוצה

en: Configuration
he: תצורה

en: Configuration saved
he: תצורה נשמרה

en: Subject
he: נושא

en: Subject changed
he: נושא נשתנה

en: Administration
he: ניהול

en: Chat with a contact
he: שיח עם איש קשר

en: Chat
he: שיחה

en: New conversation
he: דיון חדש

en: Discover, follow and share
he: גלה, עקוב ושתף

en: Search for a new server
he: חפש שרת חדש

en: My Little Pony - Fan Club
he: אין כמו אבא שבעולם - מועדון מעריצים

en: Subscriptions
he: הרשמות

en: %s subscribers
he: %s מנויים

en: %s posts
he: %s פרסומים

en: Subscribe
he: הירשם

en: Unsubscribe
he: בטל הרשמה

en: Subscribed
he: מנוי

en: Unsubscribed
he: לא רשום

en: Are you sure?
he: האם אתה בטוח?

en: My Subscriptions
he: ההרשמות שלי

en: Hello
he: שלום

en: General
he: כללי

en: Language
he: שפה

en: Roster display
he: תצוגת רשימה

en: Show the offline contacts
he: הצג אנשי קשר לא מקוונים

en: Hide the offline contacts
he: הסתר אנשי קשר לא מקוונים

en: Appearence
he: חזות

en: Advanced Configuration
he: תצורה מתקדמת

en: Enter the Jabber ID of your contact.
he: הזן מזהה Jabber של איש קשר.

en: Press enter to validate.
he: לחץ Enter לשם וידוא

en: Contact added
he: איש קשר התווסף

en: Contact updated
he: איש קשר עודכן

en: Contact deleted
he: איש קשר נמחק

en: Name
he: שם

en: Nickname
he: שם כינוי

en: Date of Birth
he: תאריך לידה

en: Gender
he: מין

en: Marital Status
he: מצב משפחתי

en: Email
he: דוא״ל

en: Website
he: אתר רשת

en: About Me
he: אודותיי

en: Other Accounts
he: חשבונות אחרים

en: Geographic Position
he: מיקום גאוגרפי

en: Locality
he: מקומיות

en: Country
he: ארץ

en: Mood
he: מצב רוח

en: Listening
he: מאזין כעת

en: Last seen
he: נראה לאחרונה

en: Last registered
he: נרשמו לאחרונה

en: Find some new friends
he: מצא חברים חדשים

en: Edit
he: ערוך

en: Alias
he: כינוי

en: Group
he: קבוצה

en: %s years
he: %s שנים

en: Last public post
he: פרסום פומבי אחרון

en: Visit the blog to see all the public posts
he: בקר בבלוג כדי לצפות בכל הפרסומים הפומביים

en: You can see this contact status
he: באפשרותך לראות את מצב איש קשר זה

en: Share my status
he: שתף את המצב שלי

en: No subscriptions
he: אין הרשמות

en: Invite
he: הזמן

en: Frequently Asked Questions
he: שאלות נפוצות

en: Add the chatroom
he: הוסף חדר שיחה

en: Wrong username
he: שם משתמש שגוי

en: Invalid JID
he: ‫JID שגויה

en: Empty Challenge from the server
he: רוקן הזמנה מן השרת

en: XMPP Domain error, your account is not a correct Jabber ID
he: שגיאת מתחם XMPP, חשבונך אינו כתובת JID תקינה

en: Wrong password
he: סיסמה שגויה

en: Internal server error
he: שגיאת שרת פנימית

en: Session error
he: שגיאת סשן

en: Account successfully created
he: חשבון נוצר בהצלחה

en: The server takes too much time to respond
he: לשרת לוקח יותר מדי זמן להגיב

en: Impossible login
he: כניסה לא אפשרית

en: Unknown error
he: שגיאה לא ידועה

en: Movim failed to authenticate. You entered wrong data
he: ‫Movim נכשלה לאמת. הזנת מידע שגוי

en: Authentication mechanism not supported by Movim
he: מנגנון אימות לא נתמך על ידי Movim

en: The XMPP authentification failed
he: אימות XMPP נכשל

en: My address
he: כתובת

en: Connected
he: מחובר

en: Population
he: אוכלוסיה

en: All
he: הכל

en: My publications
he: הפרסומים שלי

en: Contacts
he: אנשי קשר

en: Pending Invitations
he: הזמנות תלויות ועומדות

en: %s wants to talk with you
he: %s רוצה לשוחח עמך

en: News Feed
he: הזנת חדשות

en: Content
he: תוכן

en: Post published
he: פרסום פורסם

en: Post deleted
he: פרסום נמחק

en: New post
he: פרסום חדש

en: Public posts from users
he: פרסומים פומביים מאת משתמשים

en: Publish this post publicly?
he: לפרסם את פרסום זה בפומבי?

en: This post is public
he: פרסום זה הינו פומבי

en: This post is private
he: פרסום זה הינו פרטי

en: Public URL of this post
he: URL פומבי של פרסום זה

en: Delete this post
he: מחק את פרסום זה

en: Comments disabled
he: תגובות מנוטרלות

en: Comment published
he: תגובה פורסמה

en: Visit your public blog
he: הבלוג האישי שלך

en: Contact post
he: פרסום איש קשר

en: Universal share button
he: כפתור שיתוף אוניברסלי

en: Oh! Hello!
he: שלום!

en: Disconnect
he: התנתק

en: Status updated
he: מצב עודכן

en: Presence
he: נוכחות

en: Please provide a title
he: אנא ספק כותרת

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Help
he: עזרה

en: More help
he: עוד עזרה

en: Chatrooms
he: חדרי שיחה

en: Chat Room ID
he: מזהה חדר שיחה

en: My Favorite Room
he: החדר המועדף עליי

en: Bad Chatroom ID
he: מזהה חדר שיחה רע

en: Empty name
he: שם ריק

en: Users in the room
he: משתמשים בתוך החדר

en: Username already taken
he: שם משתמש כבר תפוס

en: Bookmarks updated
he: סימניות עודכנו

en: Public chatroom
he: חדר שיחה פומבי

en: Please provide a room address
he: אנא ספק כתובת חדר

en: Your nickname
he: שם כינוי

en: Statistics
he: סטטיסטיקה

en: Movim is a decentralized social network, before creating a new account you need to choose a server to register.
he: Movim הינה רשת חברתית מבוזרת (א-ריכוזית), טרם יצירת חשבון חדש עליך לבחור שרת להירשם אליו.

en: Contact us to add yours to the officially supported servers list
he: צור עמנו קשר כדי להוסיף את שלך אל רשימת השרתים אשר נתמכת באופן רשמי

en: No public feed for this contact
he: אין ערוץ פומבי עבור איש קשר זה

en: No contact specified
he: לא צוין איש קשר

en: Upload
he: העלאה

en: Choose a file to upload
he: בחר קובץ להעלאה

en: Profile
he: דיוקן

en: Profile Updated
he: דיוקן עודכן

en: Profile Not Updated
he: דיוקן לא מעודכן

en: Your profile is now public
he: הדיוקן שלך הינו פומבי כעת

en: Your profile is now restricted
he: הדיוקן שלך הינו מוגבל כעת

en: Submit
he: שלח

en: Reset
he: אפס

en: Home
he: בית

en: Explore
he: סייר

en: Account Creation
he: יצירת חשבון

en: News
he: חדשות

en: Avatar
he: אווטאר

en: Chats
he: שיחות

en: Publish
he: פרסם

en: Blog
he: בלוג

en: About
he: אודות

en: Login
he: כניסה

en: Feed
he: ערוץ

en: Posts
he: פרסומים

en: Gallery
he: גלריה

en: Visio-conference
he: ועידת וידאו

en: Room
he: חדר

en: Tag
he: תגית

en: Error: %s
he: שגיאה: %s

en: Cannot load file '%s'
he: לא ניתן לטעון קובץ '%s'

en: Requested event '%s' not registered.
he: אירוע מבוקש '%s' לא רשום.

en: Whoops!
he: אופס!

en: Oops!
he: אופס!

en: Validate
he: מתן תוקף

en: Refresh
he: רענן

en: Add
he: הוסף

en: Delete
he: מחק

en: Cancel
he: ביטול

en: Close
he: סגור

en: Update
he: עדכן

en: Updating
he: מעדכן כעת

en: Submitting
he: שולח כעת

en: Register
he: הירשם

en: Unregister
he: בטל רישום

en: Save
he: שמור

en: Clear
he: טהר

en: Connecting
he: כעת מתחבר

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Return
he: חזור

en: Accept
he: קבלה

en: Refuse
he: סרב

en: Next
he: הבא

en: Previous
he: הקודם

en: Day
he: יום

en: Monday
he: יום שני

en: Tuesday
he: יום שלישי

en: Wednesday
he: יום רביעי

en: Thursday
he: יום חמישי

en: Friday
he: יום שישי

en: Saturday
he: יום שבת

en: Sunday
he: יום ראשון

en: Bot
he: בוט

en: Desktop
he: שולחן עבודה

en: Phone
he: טלפון

en: Web
he: רשת

en: Registered
he: רשום

en: Online
he: מקוון

en: Away
he: נעדר

en: Do Not Disturb
he: נא לא להפריע

en: Extended Away
he: לא זמין

en: Offline
he: לא מקוון

en: Error
he: שגיאה

en: afraid
he: מפחד

en: amazed
he: נדהם

en: amorous
he: חושק

en: angry
he: כועס

en: annoyed
he: נרגז

en: anxious
he: חרד

en: aroused
he: מרוגש

en: ashamed
he: מתבייש

en: bored
he: משועמם

en: brave
he: אמיץ

en: calm
he: רגוע

en: cautious
he: זהיר

en: cold
he: קר

en: confident
he: סמוך

en: confused
he: מבולבל

en: contemplative
he: ספקולטיבי

en: contented
he: מסופק

en: cranky
he: נרגז

en: crazy
he: מטורף

en: creative
he: יצירתי

en: curious
he: סקרן

en: dejected
he: מיואש

en: depressed
he: מדוכא

en: disappointed
he: מאוכזב

en: disgusted
he: נגעל

en: dismayed
he: נחרד

en: distracted
he: טרוד

en: embarrassed
he: נבוך

en: envious
he: מקנא

en: excited
he: נרגש

en: flirtatious
he: פלרטטני

en: grateful
he: נעים

en: grieving
he: מתאבל

en: grumpy
he: זועף

en: guilty
he: אשם

en: happy
he: שמח

en: hopeful
he: אופטימי

en: hot
he: לוהט

en: humbled
he: מוכנע

en: humiliated
he: מושפל

en: hungry
he: רעב

en: hurt
he: פגוע

en: impressed
he: מתפעל

en: in awe
he: מפוחד

en: in love
he: מאוהב

en: indignant
he: ממורמר

en: interested
he: מתעניין

en: intoxicated
he: שיכור

en: invincible
he: בלתי מנוצח

en: jealous
he: מקנא

en: lonely
he: בודד

en: lost
he: אבוד

en: lucky
he: בר מזל

en: mean
he: דל

en: moody
he: מדוכדך

en: nervous
he: עצבני

en: neutral
he: אדיש

en: offended
he: נעלב

en: outraged
he: מזועזע

en: playful
he: שובב

en: proud
he: יהיר

en: relaxed
he: רגוע

en: relieved
he: משוחרר

en: restless
he: חסר מנוחה

en: sad
he: עצוב

en: sarcastic
he: עוקצני

en: satisfied
he: מרוצה

en: serious
he: רציני

en: shocked
he: הלום

en: shy
he: ביישן

en: sick
he: חולה

en: sleepy
he: ישנוני

en: spontaneous
he: ספונטני

en: stressed
he: לחוץ

en: strong
he: חזק

en: surprised
he: מופתע

en: thankful
he: אסיר תודה

en: thirsty
he: צמא

en: tired
he: עייף

en: undefined
he: מעורפל

en: weak
he: חלש

en: worried
he: מודאג

en: Month
he: חודש

en: January
he: ינואר

en: February
he: פברואר

en: March
he: מרץ

en: April
he: אפריל

en: May
he: מאי

en: June
he: יוני

en: July
he: יולי

en: August
he: אוגוסט

en: September
he: ספטמבר

en: October
he: אוקטובר

en: November
he: נובמבר

en: December
he: דצמבר

en: Year
he: שנה

en: Today
he: היום

en: Tomorrow
he: מחר

en: Yesterday
he: אתמול

en: %d days ago
he: לפני %d ימים

en: day
he: יום

en: Title
he: כותרת

en: Place
he: מיקום

en: by
he: על ידי

en: email
he: דוא״ל

en: No content
he: אין איש קשר

en: No comments yet
he: אין תגובות עדיין

en: Get older posts
he: השג רשומות נושנות

en: %s new items
he: %s פריטים חדשים

en: Comment publication error
he: שגיאת פרסום תגובה

en: Get the comments
he: השג תגובות

en: Add a comment
he: הוסף תגובה

en: Share with
he: שתף בעזרת

en: Everyone
he: כולם

en: Updated
he: עודכן

en: Content not found
he: תוכן לא נמצא

en: Contact publication
he: פרסום איש קשר

en: Comments
he: תגובות

en: The API is not reachable, try again later
he: API אינו נגיש, נסה שוב מאוחר יותר

en: Type here
he: הקלד כאן
