movim - en to ja translation catalogue (228 entries)

en: Thanks
ja: 謝辞

en: Developers
ja: 開発者

en: Translators
ja: 翻訳者

en: Thanks to all the translators
ja: 全ての翻訳者への謝意を表す｡

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Resources
ja: リソース

en: Account
ja: アカウント

en: Change my password
ja: パスワードを変更する

en: Password
ja: パスワード

en: Password confirmation
ja: パスワードを再入力してください

en: The password has been updated
ja: パスワードは更新されました

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
ja: 適正なパスワードを記入してください（最低６文字）

en: The provided passwords are not the same
ja: 記入されたパスワードが異なっています

en: Delete your account
ja: アカウントを削除する

en: You will delete your XMPP account and all the relative information linked to it (profile, contacts and publications).
ja: XMPP アカウントと関連しているデータ、プロファイル、コンタクトや投稿などが削除されます。

en: Create a new account
ja: 新しいアカウントを作成する

en: No account creation form found on the server
ja: サーバー上にアカウント作成フォームが見つかりません

en: Your acccount has been successfully registered
ja: アカウントが正常に作成されました

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Not Acceptable
ja: 不正

en: Actions
ja: アクション

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Theme
ja: テーマ

en: Default language
ja: 標準の言語

en: Log verbosity
ja: ログ

en: Administration Credential
ja: 管理者認証

en: Username
ja: ユーザ名

en: Retype password
ja: パスワードを再入力してください

en: If you want to specify a list of authorized XMPP servers on your Movim pod and forbid the connection on all the others please put their domain name here, with comma (ex: movim.eu,jabber.fr)
ja: 限られた信頼するXMPPサーバーのリストをMovimのポッドに設定し、他のサーバーの接続をブロックしたい場合、ここにドメインネームをコンマで区切って（例：movim.eu,jabber.fr）入力してください。

en: Leave this field blank if you allow the access to all the XMPP accounts.
ja: 空のままにするとアクセスできるXMPPアカウントが制限されません

en: List of whitelisted XMPP servers
ja: 信頼するXMPPサーバー

en: Default XMPP server
ja: デフォルトのXMPPサーバー

en: Empty
ja: 空

en: Syslog and files
ja: Syslogとファイル

en: Sessions
ja: セッション

en: General Overview
ja: 概要

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Movim Core
ja: Movim コア

en: Movim Daemon
ja: Movim デーモン

en: Database
ja: データベース

en: Configuration updated
ja: 設定が変更されました

en: File
ja: ファイル

en: Use it
ja: 使用する

en: Webcam
ja: ウェブカメラ

en: Take a webcam snapshot
ja: ウェブカメラで写真を撮る

en: Avatar Updated
ja: アバターがアップデートされました

en: Avatar Not Updated
ja: アバターが更新されていません

en: No avatar defined yet
ja: アバターが設定されていません

en: Message Published
ja: メッセージが公開されました

en: Encrypted message
ja: 暗号化されたメッセージ

en: Smileys
ja: 絵文字

en: You received an invitation to join a chatroom
ja: チャットルームに招待されました

en: Join %s
ja: %sに参加する

en: See the profile
ja: プロフィルを見る

en: Clear the history
ja: 履歴をクリア

en: Edit last message
ja: 最後のメッセージを訂正する

en: Members
ja: メンバー

en: Connected to the chatroom
ja: チャットルームに参加しました

en: Disconnected from the chatroom
ja: チャットルームを退去しました

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration saved
ja: 設定が保存されました。

en: Subject
ja: トピック

en: Subject changed
ja: トピックが更新されました

en: Administration
ja: システム管理

en: Chat with a contact
ja: 誰かとチャットする

en: Chat
ja: チャット

en: %s communities
ja: %s コミュニティー

en: My Little Pony - Fan Club
ja: ママチャリ部活

en: Owners
ja: オーナー

en: %s posts
ja: %s 投稿

en: Subscribe
ja: 参加申請する

en: Unsubscribe
ja: 参加申請取消

en: Subscribed
ja: 参加申請済

en: It will appear on your profile
ja: プロフィルに表示されます

en: Are you sure?
ja: よろしいですか

en: Hello
ja: こんにちは

en: General
ja: 一般

en: Language
ja: 言語

en: Show the offline contacts
ja: オフラインの知り合いを表示

en: Hide the offline contacts
ja: オフラインの知り合いを非表示

en: Appearence
ja: 表示

en: Contact added
ja: コンタクトが追加されました

en: Contact updated
ja: コンタクトが更新されました

en: Contact deleted
ja: コンタクトが削除されました

en: Name
ja: 名前

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Date of Birth
ja: 生年月日

en: Gender
ja: 性別

en: Marital Status
ja: 婚姻区分

en: Email
ja: メールアドレス

en: Website
ja: ホームページ

en: About Me
ja: 個人情報

en: Other Accounts
ja: 他のアカウント

en: Locality
ja: 現在地

en: Country
ja: 国名

en: Mood
ja: 機嫌

en: Edit
ja: 編集

en: Alias
ja: アリアス

en: Group
ja: グループ

en: You are going to delete one of your contacts, please confirm your action
ja: コンタクトを削除しますが、よろしいですか

en: %s years
ja: %s 歳

en: Share my status
ja: ステータスを共有する

en: Frequently Asked Questions
ja: よくある質問

en: Add the chatroom
ja: チャットルームを追加する

en: Wrong username
ja: ユーザ名が正しくありません

en: Invalid JID
ja: JID が正しくありません

en: XMPP Domain error, your account is not a correct Jabber ID
ja: XMPPドメインエラーが発生しました。使われているアカウントは不可なJabberIDです。

en: Wrong password
ja: パスワードが違います

en: Internal server error
ja: 内部エラー

en: Session error
ja: セッションエラー

en: Account successfully created
ja: アカウントが正常に作成されました

en: The server takes too much time to respond
ja: このサーバは重すぎます

en: Unknown error
ja: 原因不明のエラー

en: Movim failed to authenticate. You entered wrong data
ja: 認識が失敗しました。入力した情報を確認してください

en: Authentication mechanism not supported by Movim
ja: 認識方法が対応されていません

en: The XMPP authentification failed
ja: XMPP認証に失敗しました

en: My address
ja: マイアドレス

en: Connected
ja: オンライン

en: Population
ja: 人口

en: All
ja: 全て

en: Contacts
ja: 知り合い

en: News Feed
ja: 新着情報

en: Content
ja: コンテンツ

en: New post
ja: 新しい投稿

en: See %s profile
ja: %sのプロフィルを見る

en: Delete this post
ja: この投稿を削除する

en: You are going to delete this post, please confirm your action
ja: この投稿が削除されますが、よろしいですか

en: Read more
ja: もっと見る

en: Visit your public blog
ja: 公開ブログへ

en: Contact post
ja: コンタクトの投稿

en: Share on Movim
ja: Movimで共有する

en: Disconnect
ja: 切断する

en: Status updated
ja: ステータスを更新しました

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Owner
ja: オーナー

en: Chatrooms
ja: チャットルーム

en: Chat Room ID
ja: チャットルームID

en: Bad Chatroom ID
ja: 不正チャットルームID

en: Empty name
ja: 名前が空です

en: Bookmarks updated
ja: ブックマークを更新しました

en: Your nickname
ja: ニックネーム

en: Invite a contact
ja: 誰かに招待を送る

en: Invitation sent
ja: 招待を送信しました

en: Upload
ja: アップロード

en: Choose a file to upload
ja: ファイルを選択する

en: Profile
ja: プロフィール

en: Profile Updated
ja: プロフィールを更新しました

en: Profile Not Updated
ja: プロファイルは更新されませんでした

en: Your profile is now public
ja: あなたのプロファイルは公開されました

en: Your profile is now restricted
ja: あなたのプロファイルは非公開されました

en: Submit
ja: 送信

en: Reset
ja: リセット

en: Home
ja: ホーム

en: Account Creation
ja: アカウント作成

en: News
ja: 新着情報

en: Avatar
ja: アバター

en: Chats
ja: チャット

en: Blog
ja: ブログ

en: Login
ja: ログイン

en: Feed
ja: フィード

en: Posts
ja: 投稿

en: Error: %s
ja: エラーが発生しました。%s

en: Cannot load file '%s'
ja: 「%s」というファイルをロードできません。

en: Oops!
ja: おっとぉ!

en: Validate
ja: 確認

en: Refresh
ja: 再読込

en: Add
ja: 追加

en: Delete
ja: 削除

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Close
ja: 閉じる

en: Update
ja: 更新

en: Updating
ja: 更新中

en: Save
ja: 保存

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Accept
ja: 承知する

en: Next
ja: 次へ

en: Previous
ja: 前へ

en: Search
ja: 検索

[ctx: [button]share]
en: Share
ja: 共有

en: Day
ja: 日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Bot
ja: ボット

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Phone
ja: 電話

en: Web
ja: ウェブ

en: Registered
ja: 登録済み

en: Online
ja: オンライン

en: Away
ja: 離席中

en: Do Not Disturb
ja: 取り込み中

en: Extended Away
ja: 長時間の不在

en: Offline
ja: オフライン

en: Error
ja: エラー

en: undefined
ja: 不明

en: Month
ja: 月

en: January
ja: １月

en: February
ja: ２月

en: March
ja: ３月

en: April
ja: ４月

en: May
ja: ５月

en: June
ja: ６月

en: July
ja: ７月

en: August
ja: ８月

en: September
ja: ９月

en: October
ja: １０月

en: November
ja: １１月

en: December
ja: １２月

en: Year
ja: 年

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: day
ja: 日

en: Title
ja: 件名

en: email
ja: メール

en: Get older posts
ja: 前の投稿を見る

en: Get the comments
ja: コメントを見る

en: Add a comment
ja: コメントを投稿する

en: Everyone
ja: 全て

en: Content not found
ja: コンタクトが見つかりませんでした

en: Comments
ja: コメント

en: Type here
ja: ここに入力を
