movim - en to ro translation catalogue (131 entries)

en: Thanks
ro: Mulțumesc

en: Developers
ro: Dezvoltatori

en: Translators
ro: Traducători

en: Thanks to all the translators
ro: Mulțumiri la toți traducătorii

en: Software
ro: Programe

en: Resources
ro: Resurse

en: Movim is an XMPP-based communication platform. All the project, except the following software and resources, is under
ro: Movim este o platformă de comunicare bazată pe XMPP. Tot proiectul, cu excepția următoarelor programe și resurse, este sub

en: Account
ro: Cont

en: Change my password
ro: Schimbă-mi parola

en: Password
ro: Parola

en: Password confirmation
ro: Cofirmare parolă

en: The password has been updated
ro: Parola a fost actualizată

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
ro: Vă rugăm să furnizați o parolă validă (6 caractere minimum)

en: The provided passwords are not the same
ro: Parolele furnizate nu sunt la fel

en: Delete your account
ro: Șterge contul tău

en: You will delete your XMPP account and all the relative information linked to it (profile, contacts and publications).
ro: Vei șterge contul tău XMPP și toate informațiile relative legate de acesta (profil, contacte și publicații)

en: Create a new account
ro: Creează un nou cont

en: No account creation form found on the server
ro: Nici un formular de creare a contului nu a fost găsit pe server

en: Your acccount has been successfully registered
ro: Contul a fost înregistrat cu succes

en: Loading
ro: Încărcare

en: Not Acceptable
ro: Nu este acceptat

en: The registration system of this server is currently unavailable
ro: Sistemul de înregistrare pe acest server este deocamdată indisponibil

en: Registration forbidden
ro: Înregistrare interzisă

en: Actions
ro: Acțiuni

en: General Settings
ro: Setări generale

en: Theme
ro: Temă

en: Default language
ro: Limba implicită

en: Username
ro: Utilizator

en: Database
ro: Bază de date

en: Message Published
ro: Mesaj publicat

en: Encrypted message
ro: Mesaj criptat

en: Frequent contacts
ro: Contacte frecvente

en: Members
ro: Membri

en: Connected to the chatroom
ro: Conectat la chatroom

en: Disconnected from the chatroom
ro: Decontactat de la chatroom

en: Configuration
ro: Configurare

en: Configuration saved
ro: Configurare salvată

en: Subject
ro: Subiect

en: Subject changed
ro: Subiect schimbat

en: Administration
ro: Administrare

en: New conversation
ro: Conversație nouă

en: Discover, follow and share
ro: Descoperiți, urmăriți și distribuiți

en: %s communities
ro: %s comunități

en: Search for a new server
ro: Caută un nou server

en: Subscriptions
ro: Abonamente

en: Subscribe
ro: Abonare

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Subscribed
ro: Abonat

en: Unsubscribed
ro: Dezabonat

en: The subscriptions are disabled for this community
ro: Abonamentele sunt dezactivate pentru această comunitate

en: Give a label for this community
ro: Adaugă o etichetă pentru aceasta comunitate

en: My Community Name
ro: Numele comunității mele

en: Share this subscription publicly
ro: Distribuie public acest abonament

en: It will appear on your profile
ro: Va apărea pe profilul dumneavoastră

en: You are going to unsubscribe from this community
ro: Sunteți pe cale să vă dezabonați de la această comunitate

en: Are you sure?
ro: Sunteți sigur(ă)?

en: My Subscriptions
ro: Abonamentele mele

en: Hello
ro: Bună

en: Here you will be able to manage all your subscriptions.
ro: Aici veți putea să gestionați toate abonamentele dumneavoastră.

en: Language
ro: Limba

en: Show the offline contacts
ro: Afișați contactele deconectate

en: Hide the offline contacts
ro: Ascunde contactele deconectate

en: Appearence
ro: Aspect

en: Configuration invalid
ro: Configurare invalidă

en: Advanced Configuration
ro: Configurare avansată

en: Add a contact
ro: Adaugă un contact

en: Press enter to validate.
ro: Apăsați pe Enter pentru a valida

en: Contact added
ro: Contact adăugat

en: Contact updated
ro: Contact actualizat

en: Contact deleted
ro: Contact șters

en: Name
ro: Nume

en: Nickname
ro: Porecla

en: Date of Birth
ro: Data nasterii

en: Gender
ro: Gen

en: Marital Status
ro: Starea civilă

en: Email
ro: E-mail

en: About Me
ro: Despre Mine

en: Other Accounts
ro: Alte conturi

en: Geographic Position
ro: Poziție geografică

en: Locality
ro: Localitate

en: Country
ro: Țară

en: Mood
ro: Stare

en: Last seen
ro: Ultima oară văzut(ă)

en: Last registered
ro: Înregistrat ultima oară

en: Find some new friends
ro: Găsește noi prieteni

en: Edit
ro: Editați

en: Group
ro: Grup

en: You are going to delete one of your contacts, please confirm your action
ro: Veți șterge unul din contactele dumneavoastră, vă rugăm sa confirmați acțiunea

en: %s years
ro: %s ani

en: Last public post
ro: Ultima postare publică

en: Visit the blog to see all the public posts
ro: Vizitați blogul pentru a vedea toate postările publice

en: You can see this contact status
ro: Puteți vedea status-ul acestui contact

en: You are not subscribed to this contact
ro: Nu sunteți abonat la acest contact

en: Ask to subscribe
ro: Cereți să vă abonați

en: But this contact can still see if you are online
ro: Dar acest contact poate vedea în continuare dacă sunteți online

en: No subscriptions
ro: Fără abonamente

en: Invite
ro: Invitați

en: Frequently Asked Questions
ro: Întrebări frecvente

en: Wrong username
ro: Nume utilizator greșit

en: Wrong password
ro: Parola gresita

en: My address
ro: Adresa mea

en: Bad Chatroom ID
ro: ID Chatroom greșit

en: Empty name
ro: Nume necompletat

en: Username already taken
ro: Nume utilizator deja folosit

en: You can join using your own account or create one on the login page by loging out using the cross in the top-right corner.
ro: Vă puteți alătura cu ajutorul contului dvs. propriu sau creați unul pe pagina de conectare deconectându-vă folosind crucea din colțul dreapta sus.

en: Login on %s
ro: Conectare pe %s

en: Your nickname
ro: Porecla ta

en: What are you looking for?
ro: Ce cauți?

en: Open me using Ctrl + M
ro: Deschide-mă folosind Ctrl + M

en: Movim is a decentralized social network, before creating a new account you need to choose a server to register.
ro: Movim este a rețea descentralizată, înainte de a crea un cont, trebuie sa alegi un server pentru înregistrare

en: No contact specified
ro: Nici un contact specificat

en: Choose a file to upload
ro: Alege un fișier pentru a-l încărca

en: Large pictures will be resized and compressed
ro: Pozele mari vor fi redimensionate și comprimate

en: File too large
ro: Fișier prea mare

en: Upload failed
ro: Încărcarea a eșuat

en: Profile
ro: Profil

en: Submit
ro: Înregistrare

en: Reset
ro: Reinitializeaza

en: Loading…
ro: Se încarcă...

en: Communities
ro: Comunități

en: Home
ro: Pagina Principala

en: Explore
ro: Explorează

en: Account Creation
ro: Cont nou

en: News
ro: Știri

en: Post
ro: Postare

en: About
ro: Despre

en: Posts
ro: Postări

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Cannot load file '%s'
ro: Fisierul '%s' nu poate fi incarcat.

en: Accept
ro: Accepta

en: Away
ro: Plecat
