fcitx5-mozc - en to ja translation catalogue (23 entries)

en: About Mozc
ja: Mozc について

en: Add Word
ja: 単語を追加

en: Always
ja: 常に

en: Configuration Tool
ja: 設定ツール

en: Dictionary Tool
ja: 辞書ツール

en: Direct
ja: 直接入力

en: Expand Usage (Requires vertical candidate list)
ja: 用例の表示 (候補が縦並びのとき)

en: Fix embedded preedit cursor at the beginning of the preedit
ja: プリエディットカーソルをプリエディットの先頭に固定する

note: Full width ASCII letter A.
en: Full ASCII
ja: 全角英数

note: Katakana letter A.
en: Full Katakana
ja: 全角カナ

en: Half ASCII
ja: 半角英数

note: Half width Katakana letter A.
en: Half Katakana
ja: 半角カナ

note: Hiragana letter A in UTF-8.
en: Hiragana
ja: 全角かな

en: Hotkey
ja: ホットキー

en: Hotkey to expand usage
ja: 用例を表示するホットキー

en: Initial Mode
ja: 初期モード

en: Japanese input method based on Mozc
ja: Mozc をベースとした日本語入力メソッド

en: Mozc Settings
ja: Mozc の設定

en: Mozc for Fcitx 5
ja: Fcitx 5 用の Mozc

en: On Focus
ja: フォーカス時

note: We don't have a good library option for this, just do the simple replace. absl's runtime parsed format string is too copmlex.
en: Press %s to show usages.
ja: %s で用例表示

en: Press Escape to go back
ja: Esc キーを押して戻る

en: Vertical candidate list
ja: 候補を縦に並べる
