msmtp 1.8.21 - en to sv translation catalogue (316 entries)

en: line %d: longer than %d characters
sv: rad %d: längre än %d tecken

en: line %d: single ':' delimiter expected
sv: rad %d: enkel ':' avgränsare förväntas

en: line %d: invalid alias '%s'
sv: rad %d: ogiltigt alias '%s'

en: line %d: duplicate alias '%s'
sv: rad %d: duplikat alias '%s'

en: input error
sv: inmatningsfel

en: Too many redirects when expanding alias %s.
sv: För många omdirigeringar när alias %s utökas.

en: host not set
sv: värd inte inställd

en: port not set
sv: port inte inställd

en: envelope-from address is missing
sv: kuvert-från-adress saknas

en: tls_key_file requires tls_cert_file
sv: tls_key_file kräver tls_cert_file

en: tls_cert_file requires tls_key_file
sv: tls_cert_file kräver tls_key_file

en: tls requires either tls_trust_file (highly recommended) or tls_fingerprint or a disabled tls_certcheck
sv: tls kräver antingen tls_trust_file (rekommenderas starkt) eller tls_fingerprint eller en inaktiverad tls_certcheck

en: tls_crl_file requires tls_trust_file
sv: tls_crl_file kräver tls_trust_file

en: line %d: missing account name
sv: rad %d: saknar kontonamn

en: line %d: account %s not (yet) defined
sv: rad %d: konto %s inte (ännu) definierat

en: line longer than %d characters
sv: rad längre än %d tecken

en: line %d: command %s needs an argument
sv: rad %d: kommando %s behöver ett argument

en: line %d: command %s does not take an argument
sv: rad %d: kommando %s tar inte ett argument

en: line %d: an account name must not contain colons or commas
sv: rad %d: ett konto namn får inte innehålla kolon eller kommatecken

en: line %d: account %s was already defined
sv: rad %d: konto %s var redan definierat

en: line %d: invalid argument %s for command %s
sv: rad %d: ogiltigt argument %s för kommando %s

en: line %d: unknown command %s
sv: rad %d: okänt kommando %s

en: contains secrets and therefore must be owned by you
sv: innehåller hemligheter och måste därför ägas av dig

en: contains secrets and therefore must have no more than user read/write permissions
sv: innehåller hemligheter och får därför inte ha mer än användarens läs-/skrivbehörighet

note: TRANSLATORS: msmtp shares a lot of code and translatable strings with mpop <https://marlam.de/mpop>.
en: %s: FATAL: %s
sv: %s: ÖDESDIGER: %s

en: the server does not support TLS via the STARTTLS command
sv: servern stöder inte TLS via kommandot STARTTLS

en: the server does not support Remote Message Queue Starting
sv: servern stöder inte "Remote Message Queue Starting"

en: the server does not support authentication
sv: servern stöder inte autentisering

en: %s server at %s (%s [%s]), port %d:
sv: %s server på %s (%s [%s]), port %d:

en: %s server at %s (%s), port %d:
sv: %s server på %s (%s), port %d:

en: %s server at %s ([%s]), port %d:
sv: %s server på %s ([%s]), port %d

en: %s server at %s, port %d:
sv: %s server på %s, port %d:

en: No special capabilities.
sv: Inga speciella förmågor.

en: Capabilities:
sv: Förmågor:

en: Maximum message size is
sv: Maximal meddelandestorlek är

en: unlimited
sv: oändligt

en: Support for command grouping for faster transmission
sv: Stöd för kommandogruppering för snabbare överföring

en: Support for RMQS (Remote Message Queue Starting)
sv: Stöd för RMQS (Remote Message Queue Starting)

en: Support for Delivery Status Notifications
sv: Stöd för meddelanden om leveransstatus

en: Support for TLS encryption via the STARTTLS command
sv: Stöd för TLS-kryptering via STARTTLS-kommandot

en: Supported authentication methods:
sv: Autentiseringsmetoder som stöds:

en: This server might advertise more or other capabilities when TLS is active.
sv: Den här servern kan annonsera fler eller andra funktioner när TLS är aktivt.

en: cannot write mail headers to temporary file: output error
sv: kan inte skriva e-postrubriker till temporär fil: utdatafel

en: input error while reading the mail
sv: indatafel vid inläsning av e-post

en: the server does not support DSN
sv: denna server stöder inte DSN

en: automatic configuration based on SRV records failed: %s
sv: automatisk konfiguration baserad på SRV-poster misslyckades: %s

en: invalid mail address
sv: ogiltig e-postadress

en: no SRV records for %s or %s
sv: inga SRV-poster för %s eller %s

en: copy this to your configuration file %s
sv: kopiera detta till din konfigurationsfil %s

en: warning: the host does not match the mail domain; please check
sv: varning: värden matchar inte e-postdomänen; vänligen kontrollera

en: add your password to the key ring:
sv: lägg till ditt lösenord till nyckelringen:

en: encrypt your password:
sv: kryptera ditt lösenord:

en: this system lacks libresolv
sv: detta system saknar libresolv

en: invalid logfile_time_format
sv: ogiltigt logfile_time_format

en: cannot open: %s
sv: kan inte öppna: %s

en: cannot lock (tried for %d seconds): %s
sv: kan inte låsa (försökte i %d sekunder): %s

en: cannot lock: %s
sv: kan inte låsa: %s

en: output error
sv: utdatafel

en: cannot log to %s: %s
sv: kan inte logga till %s: %s

en: log info was: %s
sv: logginformation var: %s

en: Platform: %s
sv: Plattform: %s

en: TLS/SSL library: %s
sv: TLS/SSL-bibliotek: %s

en: none
sv: inget

en: Authentication library: %s
    Supported authentication methods:
sv: Autentiseringsbibliotek: %s
    Autentiseringsmetoder som stöds:

en: GNU SASL; oauthbearer and xoauth2: built-in
sv: GNU SASL; oauthbearer och xoauth2: inbyggt

en: built-in
sv: inbyggt

en: IDN support:
sv: IDN stöd:

en: enabled
sv: aktiverat

en: disabled
sv: inaktiverat

en: , LOCALEDIR is %s
sv: , LOKALKATALOG är %s

en: Keyring support:
sv: Nyckelringstöd:

en: System configuration file name: %s
sv: Systemkonfigurationsfilens namn: %s

en: User configuration file name: %s
sv: Användarkonfigurationsfilens namn: %s

en: Copyright (C) %d Martin Lambers and others.
    This is free software.  You may redistribute copies of it under the terms of
    the GNU General Public License <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: Copyright (C) %d Martin Lambers och andra.
    Detta är gratis programvara. Du får vidaredistribuera kopior av den enligt villkoren i
    GNU General Public License <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Det finns INGEN GARANTI, i den utsträckning som lagen tillåter.

en: Usage:
sv: Användning:

en: Sendmail mode (default):
      %s [option...] [--] recipient...
      %s [option...] -t [--] [recipient...]
      Read a mail from standard input and transmit it to an SMTP or LMTP server.
sv: Sendmail läge (standard)
      %s [alternativ...] [--] mottagare...
      %s [alternativ...] -t [--] [mottagare...]
      Läs ett e-postmeddelande från standardinmatning och överför det till en SMTP- eller LMTP-server.

en: Configuration mode:
      %s --configure=mailadress
      Generate and print configuration for address.
sv: Konfigurationsläge:
      %s --configure=e-postadress
      Generera och skriv ut konfiguration för adress.

en: Server information mode:
      %s [option...] --serverinfo
      Print information about a server.
sv: Server information läge:
      %s [option...] --serverinfo
      Skriv ut information om en server.

en: Remote Message Queue Starting mode:
      %s [option...] --rmqs=host|@domain|#queue
      Send a Remote Message Queue Starting request to a server.
sv: "Remote Message Queue Starting"-läge:
     %s [option...] --rmqs=värd|@domän|#kö
     Skicka en "Send Remote Message Queue Starting"-begäran till en server.

en: General options:
sv: Generella alternativ:

en:   --version                    print version
sv:   --version                    skriv ut version

en:   --help                       print help
sv:   --help                       skriv ut hjälp

en:   -P, --pretend                print configuration info and exit
sv:   -P, --pretend                skriv ut konfigurationsinformation och avsluta

en:   -d, --debug                  print debugging information
sv:   -d, --debug                  skriv ut felsökningsinformation

en: Changing the mode of operation:
sv: Ändrar användningsläget:

en:   --configure=mailaddress      generate and print configuration for address
sv:   --configure=e-postaddress      generera och skriva ut konfiguration för adress

en:   -S, --serverinfo             print information about the server
sv:   -S, --serverinfo             skriv ut information om servern

en:   --rmqs=host|@domain|#queue   send a Remote Message Queue Starting request
sv:   --rmqs=värd|@domän|#kö  skicka en "Remote Message Queue Starting"-begäran

en: Configuration options:
sv: Konfigurationsalternativ:

en:   -C, --file=filename          set configuration file
sv:   -C, --file=filnamn          ställ in konfigurationsfil

en:   -a, --account=id             use the given account instead of the account
                                   named "default"; its settings may be changed
                                   with command-line options
sv:   -a, --account=id             använd det angivna kontot istället för konto
                                   med namnet "standard"; dess inställningar kan ändras
                                   med kommandorads alternativ

en:   --host=hostname              set the server, use only command-line settings;
                                   do not use any configuration file data
sv:   --host=värdnamn              ställ in servern, använd endast kommandoradsinställningar;
                                   använd inte några konfigurationsfildata

en:   --port=number                set port number
sv:   --port=nummer                ställer in port nummer

en:   --source-ip=[IP]             set/unset source ip address to bind the socket to
sv:   --source-ip=[IP]             ställ in/ta bort källans ip-adress för att binda uttaget till

en:   --proxy-host=[IP|hostname]   set/unset proxy
sv:   --proxy-host=[IP|värdnamn]   aktivera/avaktivera proxy

en:   --proxy-port=[number]        set/unset proxy port
sv:   --proxy-port=[nummer]        aktivera/avaktivera proxyport

en:   --socket=[socketname]        set/unset local socket to connect to
sv:   --socket=[socketname]        ställ in/ta bort lokalt uttag att ansluta till

en:   --timeout=(off|seconds)      set/unset network timeout in seconds
sv:   --timeout=(av|sekunder)      aktivera/avaktivera nätverkstimeout i sekunder

en:   --protocol=(smtp|lmtp)       use the given sub protocol
sv:   --protocol=(smtp|lmtp)       använd det givna underprotokollet

en:   --domain=string              set the argument of EHLO or LHLO command
sv:   --domain=sträng              ställ in argumentet för EHLO eller LHLO kommando

en:   --auth[=(on|off|method)]     enable/disable authentication and optionally
                                   choose the method
sv:   --auth[=(av|på|metod)]     aktivera/avaktivera autentisering och valfritt
                                   välj metod

en:   --user=[username]            set/unset user name for authentication
sv:   --user=[användarnamn]            ställ in/avaktivera användarnamn för autentisering

en:   --passwordeval=[eval]        evaluate password for authentication
sv:   --passwordeval=[eval]        utvärdera lösenord för autentisering

en:   --tls[=(on|off)]             enable/disable TLS encryption
sv:   --tls[=(av|på)]             aktivera/inaktivera TLS kryptering

en:   --tls-starttls[=(on|off)]    enable/disable STARTTLS for TLS
sv:   --tls-starttls[=(av|på)]    aktivera/inaktivera STARTTLS för TLS

en:   --tls-trust-file=[file]      set/unset trust file for TLS
sv:   --tls-trust-file=[fil]      aktivera/avaktivera förtroendefil för TLS

en:   --tls-crl-file=[file]        set/unset revocation file for TLS
sv:   --tls-crl-file=[fil]        ställ in/avaktivera återkallningsfil för TLS

en:   --tls-fingerprint=[f]        set/unset trusted certificate fingerprint for TLS
sv:   --tls-fingerprint=[f]        ställ in/avaktivera betrodda certifikatfingeravtryck för TLS

en:   --tls-certcheck[=(on|off)]   enable/disable server certificate checks for TLS
sv:   --tls-certcheck[=(av|på)]   aktivera/avaktivera servercertifikatkontroller för TLS

en:   --tls-key-file=[file]        set/unset private key file for TLS
sv:   --tls-key-file=[fil]        ställ in/avaktivera privat nyckelfil för TLS

en:   --tls-cert-file=[file]       set/unset private cert file for TLS
sv:   --tls-cert-file=[fil]       ställ in/avaktivera privat certifikatfil för TLS

en:   --tls-priorities=[prios]     set/unset TLS priorities.
sv:   --tls-priorities=[prios]     ställ in/avaktivera TLS-prioriteter.

en:   --tls-host-override=[host]   set/unset override for TLS host verification.
sv:   --tls-host-override=[värd]   aktivera/avaktivera åsidosättande för TLS-värdverifiering.

en:   --tls-min-dh-prime-bits=[b]  set/unset minimum bit size of DH prime
sv:   --tls-min-dh-prime-bits=[b]  ställ in/avaktivera minsta bitstorlek för DH-prim

en: Options specific to sendmail mode:
sv: Alternativ specifika för sendmail läge:

en:   --auto-from[=(on|off)]       enable/disable automatic envelope-from addresses
sv:   --auto-from[=(av|på)]       aktivera/avaktivera automatiska kuvert-från-adresser

en:   -f, --from=address           set envelope from address
sv:   -f, --from=adress           ställ in kuvert från adress

en:   --maildomain=[domain]        set the domain for automatic envelope from
                                   addresses
sv:   --maildomain=[domän]        ställ in domänen för automatiskt kuvert från
                                   adresser

en:   -N, --dsn-notify=(off|cond)  set/unset DSN conditions
sv:   -N, --dsn-notify=(av|villkor)  ställ in/ta bort DSN-villkor

en:   -R, --dsn-return=(off|ret)   set/unset DSN amount
sv:   -R, --dsn-return(av|ret)  ställ in/ta bort DSN-mängd

en:   -X, --logfile=[file]         set/unset log file
sv:   -X, --logfile=[fil]         aktivera/avaktivera loggfil

en:   --logfile-time-format=[fmt]  set/unset log file time format for strftime()
sv:   --logfile-time-format=[fmt]  ställ in/avaktivera loggfilens tidsformat för strftime()

en:   --syslog[=(on|off|facility)] enable/disable/configure syslog logging
sv:   --syslog[=(på|av|facilitet)] aktivera/avaktivera/konfigurera syslog-loggning

en:   -t, --read-recipients        read additional recipients from the mail
sv:   -t, --read-recipients        läs ytterligare mottagare från e-post

en:   --read-envelope-from         read envelope from address from the mail
sv:   --read-envelope-from         läs kuvert från adress från e-post

en:   --aliases=[file]             set/unset aliases file
sv:   --aliases=[fil]             ställ in/avaktivera aliasfil

en:   --set-from-header[=(auto|on|off)] set From header handling
sv:   --set-from-header[=(auto|på|av)] ställ in Från rubrikhantering

en:   --set-date-header[=(auto|off)] set Date header handling
sv:   --set-date-header[=(auto|av)] ställ in datumrubrikshantering

en:   --set-msgid-header[=(auto|off)] set Message-ID header handling
sv:   --set-msgid-header[=(auto|off)] ställ in meddelandeIDrubrikshantering

en:   --remove-bcc-headers[=(on|off)] enable/disable removal of Bcc headers
sv:   --remove-bcc-headers[=(av|på)] aktivera/inaktivera borttagning av hemlig kopia-rubriker

en:   --undisclosed-recipients[=(on|off)] enable/disable replacement of To/Cc/Bcc
                                   with To: undisclosed-recipients:;
sv:   --undisclosed-recipients[=(av|på)] enable/disable aktivera/avaktivera ersättning av Till/Kopia/Hemlig kopia
                                   med till: icke avslöjad mottagare:;

en:   --                           end of options
sv:   --                           slut på alternativ

en: Accepted but ignored: -A, -B, -bm, -F, -G, -h, -i, -L, -m, -n, -O, -o, -v
sv: Godkända men ignorerade: -A, -B, -bm, -F, -G, -h, -i, -L, -m, -n, -O, -o, -v

en: 
    Report bugs to <%s>.
sv: 
    Rapportera buggar till <%s>.
    Skicka synpunkter på översättningen till tp-sv@listor.tp-sv.se

en: cannot use both --serverinfo and --rmqs
sv: kan inte både använda --serverinfo och --rmqs

en: cannot use both --host and --account
sv: kan inte både använda --host och --account

en: invalid argument %s for %s
sv: ogiltigt argument %s för %s

en: cannot use both --from and --read-envelope-from
sv: kan inte både använda --from och --read-envelope-from

en: unsupported operation mode b%s
sv: användningsläget b%s stöds ej

en: cannot create temporary file: %s
sv: kunde inte skapa temporär fil: %s

en: cannot rewind temporary file: %s
sv: kunde inte spola tillbaka temporär fil: %s

en: ignoring system configuration file %s: %s
sv: ignorerar system konfigurationsfil: %s: %s

en: loaded system configuration file %s
sv: inladdad systemkonfigurationsfil %s

en: ignoring user configuration file %s: %s
sv: ignorerar användarkonfigurationsfilen %s: %s

en: loaded user configuration file %s
sv: inladdad användarkonfigurationsfil %s

en: using account %s from %s
sv: använder konto %s från %s

en: (not set)
sv: (inte inställd)

en: off
sv: av

en: %d seconds
sv: %d sekunder

en: 1 second
sv: 1 sekunder

en: none
sv: ingen

en: choose
sv: välj

en: on
sv: på

en: off
sv: av

en: (read from mail)
sv: (läs från e-post)

en: auto
sv: automatisk

en: reading recipients from the command line and the mail
sv: läser mottagare från kommandoraden och e-post

en: reading recipients from the command line
sv: läser mottagare från kommandoraden

en: too many arguments
sv: för många argument

en: envelope from address extracted from mail: %s
sv: kuvert från adress extraherat från e-post: %s

en: no recipients found
sv: inga mottagare hittades

en: account chosen by envelope from address %s: %s
sv: konto valt av kuvert från adress %s: %s

en: falling back to default account
sv: faller tillbaka på standardkonto

en: using environment variables EMAIL and SMTPSERVER
sv: använder miljövariabler EMAIL och SMTPSERVER

en: account %s not found in %s and %s
sv: konto %s hittades inte i %s och %s

en: account %s not found in %s
sv: konto %s hittades inte i %s

en: account %s not found: no configuration file available
sv: konto %s hittades inte: ingen konfigurationsfil tillgänglig

en: using account specified on command line
sv: använder konto som angetts på kommandoraden

en: account %s from %s: %s
sv: konto %s från %s: %s

en: this platform does not support syslog logging
sv: den här plattformen stöder inte syslog-loggning

en: support for authentication method %s is not compiled in
sv: stöd för autentiseringsmetod %s är inte kompilerat i

en: cannot initialize networking: %s
sv: kan inte initiera nätverk: %s

en: cannot initialize TLS library: %s
sv: kan inte initiera TLS-biblioteket: %s

en: support for TLS is not compiled in
sv: stöd för TLS är inte kompilerat i

en: LMTP server message: %s
sv: LMTP-servermeddelande: %s

en: could not send mail to all recipients (account %s from %s)
sv: kunde inte skicka e-post till alla mottagare (konto %s från %s)

en: could not send mail to all recipients
sv: kunde inte skicka e-post till alla mottagare

en: server message: %s
sv: servermeddelande: %s

en: could not send mail (account %s from %s)
sv: kunde inte skicka e-post (konto %s från %s)

en: could not send mail
sv: kunde inte skicka e-post

en: delivery to one or more recipients failed
sv: leverans till en eller flera mottagare misslyckades

en: TLS session parameters:
sv: TLS-sessionsparametrar:

en: not available
sv: inte tillgänglig

en: TLS certificate information:
sv: TLS-certifikatinformation:

en: Subject
sv: Ämne

en: Issuer
sv: Utfärdare

en: Validity
sv: Giltighet

en: Activation time
sv: Aktiveringstid

en: Expiration time
sv: Utgångstid

en: Fingerprints
sv: Fingeravtryck

en: cannot get TLS certificate info
sv: kan inte få TLS-certifikatinformation

en: %s: no certificate was found
sv: %s: inget certifikat hittades

en: %s: cannot initialize certificate structure
sv: %s: kan inte initiera certifikatstruktur

en: %s: error parsing certificate
sv: %s: fel vid analys av certifikat

en: %s: error getting SHA256 fingerprint
sv: %s: fel vid hämtning av SHA256-fingeravtryck

en: %s: error getting SHA1 fingerprint
sv: %s: fel vid hämtning av SHA1-fingeravtryck

en: %s: cannot get activation time
sv: %s: kan inte få aktiveringstid

en: %s: cannot get expiration time
sv: %s: kan inte få utgångstid

en: TLS certificate verification failed
sv: TLS-certifikatverifiering misslyckades

en: %s: error parsing certificate %u of %u
sv: %s: fel vid analys av certifikat %u av %u

en: %s: the certificate fingerprint does not match
sv: %s: certifikatets fingeravtryck matchar inte

en: %s: error getting MD5 fingerprint
sv: %s: fel vid hämtning av MD5-fingeravtryck

en: cannot initialize TLS session: %s
sv: kan inte initiera TLS-session: %s

en: error in priority string at position %d
sv: fel i prioritetssträng vid position %d

en: cannot set priorities for TLS session: %s
sv: kan inte ställa in prioriteringar för TLS-session: %s

en: cannot set default priority for TLS session: %s
sv: kan inte ställa in standardprioritet för TLS-session: %s

en: cannot allocate certificate for TLS session: %s
sv: kan inte allokera certifikat för TLS-session: %s

en: cannot set X509 key file %s and/or X509 cert file %s for TLS session: %s
sv: kan inte ställa in X509-nyckelfil %s och/eller X509-certifikatfil %s för TLS-session: %s

en: cannot set X509 system trust for TLS session: %s
sv: kan inte ställa in X509-systemförtroende för TLS-session: %s

en: cannot set X509 trust file %s for TLS session: %s
sv: kan inte ställa in X509-förtroendefil %s för TLS-session: %s

en: cannot set X509 CRL file %s for TLS session: %s
sv: kan inte ställa in X509 CRL-fil %s för TLS-session: %s

en: cannot set credentials for TLS session: %s
sv: kan inte ställa in autentiseringsuppgifter för TLS-session: %s

en: TLS handshake failed: %s
sv: TLS-handskakning misslyckades: %s

en: operation aborted
sv: operationen avbröts

en: cannot read from TLS connection: %s
sv: kan inte läsa från TLS-anslutning: %s

en: cannot write to TLS connection: %s
sv: kan inte skriva till TLS-anslutning: %s

en: unknown error
sv: okänt fel

en: no environment variables RANDFILE or HOME, or filename of rand file too long
sv: inga miljövariabler RANDFILE eller HOME, eller filnamnet på rand-filen för långt

en: %s: input error
sv: %s: inmatningsfel

en: random file + time + pseudo randomness is not enough, giving up
sv: slumpmässig fil + tid + pseudo slumpmässighet är inte tillräckligt, ger upp

en: %s: cannot get certificate subject
sv: %s: kan inte hämta certifikatämne

en: %s: cannot get certificate issuer
sv: %s: kan inte hämta certifikatutfärdare

en: TLS certificate check failed
sv: TLS-certifikatkontroll misslyckades

en: %s: no certificate was sent
sv: %s: inget certifikat skickades

en: %s: certificate subject alternative name contains NUL
sv: %s: certifikatämnets alternativa namn innehåller NUL

en: %s: cannot get certificate common name
sv: %s: kan inte hämta certifikatets gemensamma namn

en: %s: certificate common name contains NUL
sv: %s: certifikatets gemensamma namn innehåller NUL

en: %s: the certificate owner does not match hostname %s
sv: %s: certifikatägaren matchar inte värdnamnet %s

en: cannot set minimum number of DH prime bits for TLS: %s
sv: kan inte ställa in minsta antalet DH-primbitar för TLS: %s

en: feature not yet implemented for OpenSSL
sv: funktionen ännu inte implementerad för OpenSSL

en: cannot load CRL file: %s
sv: kan inte ladda CRL fil: %s

en: cannot set TLS method
sv: kan inte ställa in TLS-metoden

en: cannot create TLS context: %s
sv: kan inte skapa TLS-kontext: %s

en: cannot load key file %s: %s
sv: kan inte ladda nyckelfil %s: %s

en: cannot load certificate file %s: %s
sv: kan inte ladda certifikat fil %s: %s

en: cannot load trust file %s: %s
sv: kan inte ladda förtroendefil %s: %s

en: cannot create a TLS structure: %s
sv: kan inte skapa en TLS-struktur: %s

en: a protocol violating EOF occurred
sv: ett protokoll som bryter mot EOF inträffade

en: the connection was closed unexpectedly
sv: anslutningen stängdes oväntat

en: the operation timed out
sv: åtgärdens tidsgräns uppnåddes

en: cannot set the file descriptor for TLS: %s
sv: kan inte ställa in filbeskrivningen för TLS: %s

en: TLS handshake failed
sv: TLS-handskakning misslyckades

en: cannot read from TLS connection
sv: kan inte läsa från TLS-anslutning

en: cannot write to TLS connection
sv: kan inte skriva till TLS-anslutning

en: cannot initialize libtls
sv: kan inte initiera libtls

en: cannot use deprecated fingerprints, please update to SHA256
sv: kan inte använda föråldrade fingeravtryck, uppdatera till SHA256

en: feature not yet implemented for libtls
sv: funktionen ännu inte implementerad för libtls

en: could not parse protocols
sv: kunde inte tolka protokollen

en: not enough memory
sv: inte tillräckligt med minne

en: invalid argument
sv: ogiltigt argument

en: class type not found
sv: klasstyp hittades inte

en: the network subsystem has failed
sv: nätverksundersystemet har misslyckats

en: host not found (authoritative)
sv: värd hittades inte (auktoritativ)

en: host not found (nonauthoritative) or server failure
sv: värd hittades inte (icke-auktoritativ) eller serverfel

en: nonrecoverable error
sv: ej återställbart fel

en: valid name, but no data record of requested type
sv: giltigt namn, men ingen datapost av efterfrågad typ

en: address family not supported
sv: adressfamilj stöds inte

en: no socket descriptors available
sv: inga uttagsbeskrivningar tillgängliga

en: no buffer space available
sv: inget buffertutrymme tillgängligt

en: protocol not supported
sv: protokoll stöds inte

en: wrong protocol type for this socket
sv: fel protokolltyp för detta uttag

en: socket type is not supported in this address family
sv: uttags-typ stöds inte i denna adressfamilj

en: remote address is not valid
sv: fjärradressen är inte giltig

en: connection refused
sv: anslutningen vägrades

en: network unreachable
sv: nätverk oåtkomligt

en: socket not connected
sv: uttag inte ansluten

en: the socket was shut down
sv: uttaget stängdes av

en: host unreachable
sv: värd oåtkomlig

en: connection reset by peer
sv: anslutning återställdes av motpart

en: the underlying network subsystem is not ready
sv: det underliggande nätverksundersystemet är inte redo

en: the requested version is not available
sv: den begärda versionen är inte tillgänglig

en: a blocking operation is in progress
sv: en blockerande åtgärd pågår

en: limit on the number of tasks has been reached
sv: gränsen för antalet uppgifter har uppnåtts

en: invalid request
sv: ogiltig förfrågan

en: network read error: %s
sv: nätverksläsfel: %s

en: network write error: %s
sv: nätverksskrivfel: %s

en: proxy failure: %s
sv: proxyfel: %s

en: host name too long
sv: värdnamn för långt

en: network write error
sv: nätverksskrivfel

en: network read error
sv: nätverksläsfel

en: unexpected reply
sv: oväntat svar

en: general server failure
sv: allmänt serverfel

en: connection not allowed
sv: anslutning inte tillåten

en: time-to-live expired
sv: time-to-live har löpt ut

en: command not supported
sv: kommandot stöds inte

en: address type not supported
sv: adresstyp stöds inte

en: cannot connect to %s: %s
sv: kan inte ansluta till %s: %s

en: cannot create socket: %s
sv: kan inte skapa uttag: %s

en: cannot locate host %s: %s
sv: kan inte hitta värd %s: %s

en: cannot bind source ip %s: %s
sv: kan inte binda käll-ip %s: %s

en: cannot connect to %s, port %d: %s
sv: kan inte ansluta till %s, port %d: %s

en: password for %s at %s:
sv: lösenord för %s på %s:

en: the server sent an empty reply
sv: servern skickade ett tomt svar

en: the server sent an invalid reply
sv: servern skickade ett ogiltigt svar

en: Rejecting server reply that is longer than %d lines. Increase SMTP_MAXLINES.
sv: Avvisar serversvar som är längre än %d rader. Öka SMTP_MAXLINES.

en: Cannot send command because it is longer than %d characters. Increase SMTP_MAXCMDLEN.
sv: Kan inte skicka kommandot eftersom det är längre än %d tecken. Öka SMTP_MAXCMDLEN.

en: cannot get initial OK message from server
sv: kunde inte få initialt OK-meddelande från servern

en: SMTP server does not accept EHLO or HELO commands
sv: SMTP server accepterar inte EHLO eller HELO kommandon

en: command %s failed
sv: kommando %s misslyckades

en: authentication failed (method %s)
sv: autentisering misslyckades (metod %s)

en: authentication method CRAM-MD5: server sent invalid challenge
sv: autentiseringsmetod CRAM-MD5: servern skickade ogiltig utmaning

en: the server does not support authentication method %s
sv: servern stöder inte autentiseringsmetod %s

en: GNU SASL: authentication method %s not supported
sv: GNU SASL: autentiseringsmetod %s stöds inte

en: cannot use a secure authentication method
sv: kan inte använda en säker autentiseringsmetod

en: cannot find a usable authentication method
sv: kan inte hitta en användbar autentiseringsmetod

en: authentication method %s needs a user name
sv: autentiseringsmetod %s behöver ett användarnamn

en: authentication method %s needs a password
sv: autentiseringsmetod %s behöver ett lösenord

en: authentication failed: %s (method %s)
sv: autentisering misslyckades: %s (metod %s)

en: authentication method %s not supported
sv: autentiseringsmetod %s stöds inte

en: envelope from address %s not accepted by the server
sv: kuvert från adress %s accepteras inte av servern

en: recipient address %s not accepted by the server
sv: mottagaradress %s accepteras inte av servern

en: the server does not accept mail data
sv: servern accepterar inte e-postdata

en: the server did not accept the mail
sv: servern accepterade inte e-post

en: the server refuses to send the mail to %s
sv: servern vägrar att skicka e-post till %s

en: the server is unable to fulfill the request
sv: servern kan inte uppfylla begäran

en: invalid argument for Remote Message Queue Starting
sv: ogiltigt argument för "Remote Message Queue Starting"
