mtpaint - en to fr translation catalogue (916 entries)

en: Animation Preview
fr: Aperçu de l'animation

en: Play
fr: Jouer

en: Fix
fr: Conserver

en: Close
fr: Fermer

en: Error
fr: Erreur

en: Unable to create output directory
fr: Impossible de créer le répertoire de destination

en: Creating Animation Frames
fr: Création des trames de l'animation

en: Unable to save image
fr: Impossible d'enregistrer l'image

en: Warning
fr: Avertissement

en: Do you really want to clear all of the position and cycle data for all of the layers?
fr: Voulez-vous vraiment effacer toutes les données d'animation de tous les calques ?

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Set Key Frame
fr: Définir le numéro de la trame

en: Configure Animation
fr: Configurer l'animation

en: Output Files
fr: Fichiers destination

en: Start frame
fr: Trame de début

en: End frame
fr: Trame de fin

en: Delay
fr: Délais

en: Output path
fr: Répertoire de destination

en: Select Directory
fr: Sélectionner le répertoire

en: File prefix
fr: Préfixe des fichiers

en: File Format
fr: Format de fichier

en: Cycling
fr: Cycle

en: Save
fr: Enregistrer

en: Preview
fr: Aperçu

en: Create Frames
fr: Créer des trames

en: You must have at least 2 layers to create an animation
fr: Il doit y avoir au moins 2 calques pour créer une animation

en: You must save your layers file before creating an animation
fr: Vous devez enregistrer votre fichier de calques avant de créer une animation

en: The image is too large to transform.
fr: L'image est trop grande pour être transformée.

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Clipboard
fr: Presse-papiers

en: Value
fr: Valeur

en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: From
fr: Depuis

en: To
fr: Vers

en: Map
fr: Mapper

en: Morphological
fr: Morphologique

en: Edge Detect
fr: Détecter les contours

en: Edge Sharpen
fr: Accentuer les contours

en: Edge Soften
fr: Adoucir les contours

en: Different X/Y
fr: Différent X/Y

en: Gamma corrected
fr: Correction gamma

en: Gaussian Blur
fr: Flou gaussien

en: Radius
fr: Rayon

en: Amount
fr: Quantité

en: Threshold
fr: Seuil

en: Unsharp Mask
fr: Masque de netteté

en: Outer radius
fr: Rayon extérieur

en: Inner radius
fr: Rayon intérieur

en: Normalize
fr: Normaliser

en: Difference of Gaussians
fr: Différence de gaussiens

en: Protect details
fr: Protéger les détails

en: Kuwahara-Nagao Blur
fr: Flou Kuwahara-Nagao

en: The image is too large for this rotation.
fr: L'image est trop grande pour cette rotation.

en: Smooth
fr: Lisser

en: Free Rotate
fr: Rotation libre

en: Not enough memory to create clipboard
fr: Pas assez de mémoire pour créer le presse-papiers

en: You have not allocated enough memory in the Preferences window to undo this action.
fr: Vous n'avez pas alloué assez de mémoire dans la fenêtre de préférences pour annuler cette opération.

en: Invalid palette file
fr: Fichier de palette invalide

en: Invalid channel file.
fr: Fichier de canal invalide.

en: Raw frames
fr: Trames brutes

en: Composited frames
fr: Trames composites

en: Composited frames with nonzero delay
fr: Trames composites avec délai non nul

en: Load Frames
fr: Charger les trames

en: Load into Layers
fr: Charger en calques

en: Load First Frame
fr: Charger la première trame

en: Explode Frames
fr: Décomposer les trames

en: View Animation
fr: Aperçu de l'animation

en: This is an animated %s file.
fr: C'est une image %s animée.

en: This is a multipage %s file.
fr: C'est un fichier %s multipages.

en: File is too big, must be <= to width=%i height=%i
fr: La taille du fichier est trop importante, elle doit être <= largeur=%i hauteur=%i

en: Unable to explode frames
fr: Impossible de décomposer les trames

en: Unable to load file
fr: Impossible de charger le fichier

en: The file import library had to terminate due to a problem with the file (possibly corrupt image data or a truncated file). I have managed to load some data as the header seemed fine, but I would suggest you save this image to a new file to ensure this does not happen again.
fr: La bibliothèque d'importation de fichier doit se terminer en raison d'un problème avec le fichier (probablement des données corrompues d'image ou un fichier tronqué). Je suis parvenu à charger quelques données comme l'en-tête qui semblait convenable, mais je suggérerais que vous enregistriez cette image dans un nouveau fichier pour vous assurer que ceci ne se produise pas de nouveau.

en: The animation is too long to load all of it into layers.
fr: L'animation est trop longue pour la charger en calques.

en: Could not explode all the frames in the animation.
fr: Impossible de décomposer toutes les trames de l'animation.

en: Size
fr: Taille

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: This is a scalable %s file.
fr: C'est un fichier %s redimensionnable.

en: Cannot open file
fr: Ne peux pas ouvrir le fichier

en: Unsupported file format
fr: Format non supporté

en: File: %s already exists. Do you want to overwrite it?
fr: Le fichier %s existe déjà. Voulez-vous le remplacer ?

en: File Found
fr: Fichier trouvé

en: NO
fr: NON

en: YES
fr: OUI

en: Unable to export undo images
fr: Erreur lors de l'exportation des tampons d'annulation

en: Unable to export ASCII file
fr: Erreur lors de l'exportation du fichier ASCII

en: Unable to save file: %s
fr: Impossible d'enregistrer le fichier : %s

en: Transparency index
fr: Numéro de la couleur transparente

en: TIFF Compression
fr: Compression TIFF

en: JPEG Save Quality (100=High)
fr: Qualité de l'image JPEG (100=Haute)

en: ZIP Compression (0=None)
fr: Compression ZIP (0=Aucune)

en: PNG Compression (0=None)
fr: Compression PNG (0=Aucune)

en: LZMA2 Compression (0=None)
fr: Compression LZMA2 (0=Aucune)

en: ZSTD Compression Level
fr: Niveau de compression ZSTD

en: TGA RLE Compression
fr: Compression TGA RLE

en: LBM PackBits Compression
fr: Compression LBM PackBits

en: JPEG2000 Compression (0=Lossless)
fr: Compression JPEG2000 (0= Sans perte)

en: WebP Compression
fr: Compression WebP

en: WebP Save Quality (100=High)
fr: Qualité de l'image WebP (100=Haute)

en: V8 Save Quality (100=High)
fr: Qualité de l'image V8 (100=Haute)

en: V8L Compression (0=None)
fr: Compression V8L (0=Aucune)

en: Hotspot at X =
fr: Point X =

en: Animation delay
fr: Délais de l'animation

en: Undoable
fr: Réversible

en: Apply colour profile
fr: Appliquer le profil de couleur

en: Load Image File
fr: Charger un fichier image

en: Save Image File
fr: Enregistrer l'image

en: Load Palette File
fr: Charger un fichier de palette

en: Save Palette File
fr: Enregistrer la palette

en: Export Undo Images
fr: Exporter les tampons d'annulation

en: Export Undo Images (reversed)
fr: Exporter les tampons d'annulation (inversé)

en: You must have 16 or fewer palette colours to export ASCII art.
fr: Vous devez avoir 16 couleurs de palette ou moins pour exporter de l'art d'ASCII.

en: Export ASCII Art
fr: Exporter au format Art ASCII

en: Save Layer Files
fr: Enregistrer les Fichiers de calque

en: Choose frames directory
fr: Sélectionner le répertoire contenant les trames

en: You must save at least one frame to create an animated GIF.
fr: Avant de pouvoir créer une animation GIF vous devez d'abord enregistrer au moins une trame.

en: Export GIF animation
fr: Exporter en tant qu'animation GIF

en: Load Channel
fr: Charger le canal

en: Save Channel
fr: Enregistrer le canal

en: Save Composite Image
fr: Enregistrer l'image composite

en: Create Channel
fr: Créer un canal

en: Channel Type
fr: Type de canal

en: Initial Channel State
fr: État initial du canal

en: Inverted
fr: Inversé

en: Cleared
fr: Effacé

en: Set
fr: Définis

en: Set colour A radius B
fr: Définir la couleur A rayon B

en: Set blend A to B
fr: Définir le mélange de A et B

en: Image Red
fr: Rouge

en: Image Green
fr: Vert

en: Image Blue
fr: Bleu

en: Selection
fr: Sélection

en: Mask
fr: Masque

en: Delete Channels
fr: Effacer les canaux

en: Threshold Channel
fr: Seuil du canal

en: Hue
fr: Teinte

en: Opacity
fr: Opacité

en: Creating Font Index
fr: Création de l'index des polices

en: You must select at least one directory to search for fonts.
fr: Vous devez sélectionner au moins un répertoire où chercher des polices.

en: Paste Text
fr: Coller le texte

en: Text
fr: Texte

en: Font
fr: Police de caractères

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Face
fr: Dessin

en: Antialias
fr: Lissage

en: Invert
fr: Inverser

en: Background colour =
fr: Couleur d'arrière-plan =

en: Angle of rotation =
fr: Angle de rotation =

en: Align
fr: Aligner

en: Spacing
fr: Espacement

en: Font Directories
fr: Répertoire des Polices de caractères

en: Directory
fr: Répertoire

en: New Directory
fr: Nouveau répertoire

en: Add
fr: Ajouter

en: Remove
fr: Supprimer

en: Create Index
fr: Créer l'index

en: Enter Text Here
fr: Écrivez le texte Ici

en: Could not access directory %s
fr: Ne peut accéder au répertoire %s

en: Delete
fr: Supprimer

en: Rename
fr: Renommer

en: Create
fr: Créer

en: Enter the new filename
fr: Entrer un nouveau nom de fichier

en: Create Directory
fr: Créer un répertoire

en: Enter the name of the new directory
fr: Entrer le nom du nouveau répertoire

en: Do you really want to delete "%s" ?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer "%s" ?

en: Unable to delete
fr: Impossible de supprimer

en: Unable to rename
fr: Impossible de renommer

en: Unable to create directory
fr: Impossible de créer le répertoire

en: Up
fr: Haut

en: Home
fr: Répertoire personnel

en: Create New Directory
fr: Créer un nouveau répertoire

en: Show Hidden Files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Case Insensitive Sort
fr: Tri insensible à la casse

en: Name
fr: Nom

en: Modified
fr: Modifié

en: General
fr: Général

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Mouse shortcuts
fr: Raccourcis souris

en: Credits
fr: Crédits

en: mtPaint 3.50 - Copyright (C) 2004-2020 The Authors
fr: mtPaint 3.50 - Copyright (C) 2004-2020 Les auteurs

en: See 'Credits' section for a list of the authors.
fr: La liste de tous les auteurs est présente dans la section 'Crédits'.

en: mtPaint is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
fr: mtPaint est un logiciel libre; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier sous les conditions définies par la licence GNU General Public License publiée par la Free Software Foundation; sous sa version 3 ou (si vous le préférez) sous une version plus récente.

en: mtPaint is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fr: mtPaint est distribué dans l'espoir qu'il vous sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE. Regardez la licence GNU General Public License pour plus de détails.

en: mtPaint is a simple GTK+1/2/3 painting program designed for creating icons and pixel based artwork. It can edit indexed palette or 24 bit RGB images and offers basic painting and palette manipulation tools. It also has several other more powerful features such as channels, layers and animation. Due to its simplicity and lack of dependencies it runs well on GNU/Linux, Windows and older PC hardware.
fr: mtPaint est un simple programme de dessin GTK+1/2/3 conçu pour créer des icônes et des dessins bitmaps. Vous pouvez manipuler des images utilisant des palettes de couleurs indexées ou couleurs réelles (24 bits) grâce aux outils de dessin classiques. Il offre également des fonctionnalités bien plus avancées telles que la gestion des canaux, calques et animations. Grâce à sa simplicité et son absence de dépendance il fonctionne sous GNU/Linux, Windows et ceci même sur les plus vieilles machines PC.

en: There is full documentation of mtPaint's features contained in a handbook.  If you don't already have this, you can download it from the mtPaint website.
fr: Une documentation présentant toutes les fonctionnalités de mtPaint est disponible sous forme d'un manuel. Si vous ne l'avez pas encore, vous pouvez le télécharger depuis le site web de mtPaint.

en: If you like mtPaint and you want to keep up to date with new releases, or you want to give some feedback, then the mailing lists may be of interest to you:
fr: Si vous aimez mtPaint et que vous souhaitez être informé de la sortie de nouvelles versions, où si vous souhaitez faire quelques remarques ou suggestions, la liste de diffusion peu vous intéresser:

en:   Ctrl-N            Create new image
fr:   Ctrl-N         Créer une nouvelle image

en:   Ctrl-O            Open Image
fr:   Ctrl-O         Ouvrir une image

en:   Ctrl-S            Save Image
fr:   Ctrl-S         Sauvegarder l'image

en:   Ctrl-Shift-S      Save layers file
fr:   Ctrl-Maj-S     Sauvegarder le fichier de calques

en:   Ctrl-Q            Quit program
fr:   Ctrl-Q         Quitter le programme

en:   Ctrl-A            Select whole image
fr:   Ctrl-A         Sélectionner toute l'image

en:   Escape            Select nothing, cancel paste box
fr:   Escape         Ne rien sélectionner, annuler la zone de collage

en:   J                 Lasso selection
fr:   J              Lasso la sélection

en:   Ctrl-C            Copy selection to clipboard
fr:   Ctrl-C         Copier la sélection vers le presse-papiers

en:   Ctrl-X            Copy selection to clipboard, and then paint current pattern to selection area
fr:   Ctrl-X         Copier la sélection vers le presse-papiers, puis peindre la sélection avec le motif courant

en:   Ctrl-V            Paste clipboard to centre of current view
fr:   Ctrl-V         Coller le presse-papiers au centre de l'affichage actuel

en:   Ctrl-K            Paste clipboard to location it was copied from
fr:   Ctrl-K         Coller le presse-papiers au même emplacement que celui de l'original

en:   Ctrl-Shift-V      Paste clipboard to new layer
fr:   Ctrl-Maj-V     Coller le presse-papier sur un nouveau calque

en:   Enter/Return      Commit paste to canvas
fr:   Entrée         Valider les modifications faites au canevas

en:   Shift+Enter/Return  Commit paste and swap canvas into the clipboard
fr:   Maj+Entrée     Applique le coller et déplace le canevas vers le presse-papier

en:   Arrow keys        Paint Mode - Move the mouse pointer
fr:   Flèches        Mode dessin - Déplacer le curseur de la souris

en:   Arrow keys        Selection Mode - Nudge selection box or paste box by one pixel
fr:   Flèches        Mode sélection - Déplacer le cadre de sélection ou la zone de collage d'un pixel

en:   Shift+Arrow keys  Nudge mouse pointer, selection box or paste box by x pixels - x is defined by the Preferences window
fr:   Maj+Flèches    Déplacer le curseur de la souris, le cadre de sélection ou la zone de collage de x pixels - x est défini dans les préférences

en:   Ctrl+Arrows       Move layer or resize selection box
fr:   Ctrl+Flèches   Déplacer le calque ou redimmensionner le cadre de sélection

en:   Ctrl+Shift+Arrows  Move layer or resize selection box by x pixels
fr:   Ctrl+Maj+Flèches  Déplacer le calque ou redimensionner le cadre de sélection de x pixels

en:   Enter/Return      Paint Mode - Simulate left click
fr:   Entrée            Mode de peinture - Simulation du clic gauche

en:   Backspace         Paint Mode - Simulate right click
fr:   Retour arrière    Mode de peinture - Simulation du clic droit

en:   [ or ]            Change colour A to the next or previous palette item
fr:   [ ou ]         Remplacer la couleur A par la prochaine ou précédente couleur de la palette

en:   Shift+[ or ]      Change colour B to the next or previous palette item
fr:   Maj+[ ou ]     Remplacer la couleur B par la prochaine ou précédente couleur de la palette

en:   Delete            Crop image to selection
fr:   Suppr          Recadrer l'image

en:   Insert            Transform colours - i.e. Brightness, Contrast, Saturation, Posterize, Gamma
fr:   Inser          Modifier les couleurs - La luminosité, le contraste, la saturation, le gamma ...

en:   Ctrl-G            Greyscale the image
fr:   Ctrl-G         Passer l'image en niveau de gris (sans correction gamma)

en:   Shift-Ctrl-G      Greyscale the image (Gamma corrected)
fr:   Maj-Ctrl-G     Passer l'image en niveau de gris (avec correction gamma)

en:   Ctrl+M            Mirror the image
fr:   Ctrl+M         Miroir Horizontal

en:   Shift-Ctrl-I      Invert the image
fr:   Maj-Ctrl-I     Inverser l'image

en:   Ctrl-T            Draw a rectangle around the selection area with the current fill
fr:   Ctrl-T         Dessiner un rectangle autour de la zone de sélection avec le motif courant

en:   Ctrl-Shift-T      Fill in the selection area with the current fill
fr:   Ctrl-Maj-T     Remplir la zone de sélection avec le motif courant

en:   Ctrl-L            Draw an ellipse spanning the selection area
fr:   Ctrl-L         Dessiner une ellipse tenant dans la zone de sélection

en:   Ctrl-Shift-L      Draw a filled ellipse spanning the selection area
fr:   Ctrl-Maj-L     Dessiner une ellipse pleine tenant dans la zone de sélection

en:   Ctrl-E            Edit the RGB values for colours A & B
fr:   Ctrl-E         Éditer les valeurs RVB des couleurs A & B

en:   Ctrl-W            Edit all palette colours
fr:   Ctrl-W         Éditer la palette de couleur

en:   Ctrl-P            Preferences
fr:   Ctrl-P         Préférences

en:   Ctrl-I            Information
fr:   Ctrl-I         Information

en:   Ctrl-Z            Undo last action
fr:   Ctrl-Z         Annuler la dernière opération

en:   Ctrl-R            Redo an undone action
fr:   Ctrl-R         Refaire une opération annulée

en:   Shift-T           Text Tool (GTK+)
fr:   Maj-T          Outil Texte (GTK+)

en:   T                 Text Tool (FreeType)
fr:   T              Outil Texte (FreeType)

en:   V                 View Window
fr:   V              Fenêtre d'aperçu

en:   L                 Layers Window
fr:   L              Fenêtre des calques

en:   Ctrl-H            Toggle Hide Image mode
fr:   Ctrl-H         Cacher/Afficher l'image

en:   B                 Toggle Snap to Tile Grid mode
fr:   B              Dé/Active le magnétisme de grille

en:   X                 Swap Colours A & B
fr:   X              Échanger couleurs A & B

en:   E                 Choose Colour
fr:   E              Choisir couleur

en:   A                 Draw open arrow head when using the line tool (size set by flow setting)
fr:   A              Dessine une tête de flèche ouverte quand l'outil ligne est utilisé (taille fixée par l'indicateur flux)

en:   S                 Draw closed arrow head when using the line tool (size set by flow setting)
fr:   S              Dessine une tête de flèche fermée quand l'outil ligne est utilisé (taille fixée par l'indicateur flux)

en:   D                 Line Tool
fr:   D              Outil Ligne

en:   F                 Flood Fill Tool
fr:   F              Outil Remplissage

en:   +,=               Main edit window - Zoom in
fr:   +,=            Fenêtre principale - Zoom +

en:   -                 Main edit window - Zoom out
fr:   -              Fenêtre principale - Zoom -

en:   Shift +,=         View window - Zoom in
fr:   Maj +,=        Fenêtre d'affichage - Zoom +

en:   Shift -           View window - Zoom out
fr:   Maj -          Fenêtre d'affichage - Zoom -

en:   1                 10% zoom
fr:   1              10% zoom

en:   2                 25% zoom
fr:   2              25% zoom

en:   3                 50% zoom
fr:   3              50% zoom

en:   4                 100% zoom
fr:   4              100% zoom

en:   5                 400% zoom
fr:   5              400% zoom

en:   6                 800% zoom
fr:   6              800% zoom

en:   7                 1200% zoom
fr:   7              1200% zoom

en:   8                 1600% zoom
fr:   8              1600% zoom

en:   9                 2000% zoom
fr:   9              2000% zoom

en:   Shift + 1         Edit image channel
fr:   Maj + 1        Éditer le canal Image

en:   Shift + 2         Edit alpha channel
fr:   Maj + 2        Éditer le canal Alpha

en:   Shift + 3         Edit selection channel
fr:   Maj + 3        Éditer le canal Sélection

en:   Shift + 4         Edit mask channel
fr:   Maj + 4        Éditer le canal Masque

en:   F1                Help
fr:   F1             Aide

en:   F2                Choose Pattern
fr:   F2             Sélectionner un motif

en:   F3                Choose Brush
fr:   F3             Sélectionner le pinceau

en:   F4                Paint Tool
fr:   F4             Outil de peinture

en:   F5                Toggle Main Toolbar
fr:   F5             Basculer la barre principale

en:   F6                Toggle Tools Toolbar
fr:   F6             Basculer la barre des outils

en:   F7                Toggle Settings Toolbar
fr:   F7             Basculer la barre des réglages

en:   F8                Toggle Palette
fr:   F8             Basculer la palette

en:   F9                Selection Tool
fr:   F9             Outil de sélection

en:   F12               Toggle Dock Area
fr:   F12            Basculer le Panneau Latéral

en:   Ctrl + F1 - F12   Save current clipboard to file 1-12
fr:   Ctrl + F1 - F12   Sauver le presse-papiers courant en tant que fichier 1-12

en:   Shift + F1 - F12  Load clipboard from file 1-12
fr:   Maj + F1 - F12    Charger le presse-papiers depuis le fichier 1-12

en:   Ctrl + 1, 2, ... , 0  Set opacity to 10%, 20%, ... , 100% (main or keypad numbers)
fr:   Ctrl + 1, 2, ... , 0  Définir l'opacité à 10%, 20%, ... , 100%

en:   Ctrl + + or =     Increase opacity by 1
fr:   Ctrl + + or =  Augmenter l'opacité de 1

en:   Ctrl + -          Decrease opacity by 1
fr:   Ctrl + -       Réduire l'opacité de 1

en:   Home              Show or hide main window menu/toolbar/status bar/palette
fr:   Origine        Basculer le mode plein écran

en:   Page Up           Scale Image
fr:   Page Haute     Changer l'échelle de l'image

en:   Page Down         Resize Image canvas
fr:   Page Basse     Redimensionner la taille du canevas

en:   End               Pan Window
fr:   Fin            Aperçu réduit

en:   Left button          Paint to canvas using the current tool
fr:   Bouton gauche        Peindre en utilisant l'outil courant

en:   Middle button        Selects the point which will be the centre of the image after the next zoom
fr:   Bouton du milieu     Sélectionner le point qui deviendra le centre de l'image après le prochain zoom

en:   Right button         Commit paste to canvas / Stop drawing current line / Cancel selection
fr:   Bouton droit         Valider l'opération / Arrêter le dessin actuel / Annuler la sélection

en:   Scroll Wheel         In GTK+2/3 the user can have the scroll wheel zoom in or out via the Preferences window
fr:   Molette              Avec GTK+2/3 l'utilisateur peu zoomer avec la molette grâce à la fenêtre des préférences

en:   Ctrl+Left button     Choose colour A from under mouse pointer
fr:   Ctrl+Bouton gauche   Définis la couleur se trouvant sous le curseur de la souris comme couleur A

en:   Ctrl+Left button     Clone tool - Select source
fr:   Ctrl+Bouton gauche   Outil de clonage - Sélectionner la source

en:   Ctrl+Middle button   Create colour A/B and pattern based on the RGB colour in A (RGB images only)
fr:   Ctrl+bouton du milieu Créer couleur A/B et motif basés sur la couleur RVB en A (images RVB seulement)

en:   Ctrl+Right button    Choose colour B from under mouse pointer
fr:   Ctrl+Bouton droit    Définis la couleur se trouvant sous le curseur de la souris comme couleur B

en:   Ctrl+Right button    Polygon tool - Delete last point / Delete nearest point
fr:   Ctrl+Bouton droit    Outil polygone - Supprimer le dernier point / Supprimer le point le plus proche

en:   Ctrl+Scroll Wheel    Scroll the main edit window left or right
fr:   Ctrl+Molette         Déplacer la fenêtre d'édition vers la gauche ou vers la droite

en:   Ctrl+Double click    Set colour A or B to average colour under brush square or selection marquee (RGB only)
fr:   Ctrl+Double clic     Régler la couleur A ou B sur la couleur moyenne du cadre de sélection ou du carré de pinceau (RVB seulement)

en:   Shift+Right button   Selects the point which will be the centre of the image after the next zoom
fr:   Maj+Bouton droit     Sélectionner le point qui deviendra le centre de l'image après le prochain zoom

en: You can fixate the X/Y co-ordinates while moving the mouse:
fr: Vous pouvez bloquer les déplacements X/Y lors du déplacement de la souris:

en:   Shift                Constrain mouse movements to vertical line
fr:   Maj                  Limiter le mouvement de la souris à une ligne verticale

en:   Shift+Ctrl           Constrain mouse movements to horizontal line
fr:   Maj+Ctrl             Limiter le mouvement de la souris à une ligne horizontale

en: mtPaint is maintained by Dmitry Groshev.
fr: mtPaint est maintenu par Dmitry Groshev.

en: The following people (in alphabetical order) have contributed directly to the project, and are therefore worthy of gracious thanks for their generosity and hard work:
fr: Les personnes suivantes (par ordre alphabétique) ont directement participé au projet, Nous les remercions pour leur générosité et pour le dur travail qu'elles ont fourni:

en: Authors
fr: Auteurs

en: Dmitry Groshev - Contributing developer for version 2.30. Lead developer and maintainer from version 3.00 to the present.
fr: Dmitry Groshev - A participé au développement de la version 2.30. Développeur principal et mainteneur depuis la version 3.00 jusqu'à maintenant.

en: Mark Tyler - Original author and maintainer up to version 3.00, occasional contributor thereafter.
fr: Mark Tyler - Auteur original et mainteneur jusqu'à la version 3.00, maintenant contributeur occasionnel.

en: Xiaolin Wu - Wrote the Wu quantizing method - see wu.c for more information.
fr: Xiaolin Wu - A écris la méthode de réduction Wu - voir see wu.c pour plus de détails.

en: General Contributions (Feedback and Ideas for improvements unless otherwise stated)
fr: Contributions diverses (retours sur l'utilisation et idées d'améliorations sauf indication contraire)

en: Abdulla Al Muhairi - Website redesign April 2005
fr: Abdulla Al Muhairi - Nouveau look du site en Avril 2005

en: Eddie Kohler - Created Gifsicle which is needed for the creation and viewing of animated GIF files http://www.lcdf.org/gifsicle/
fr: Eddie Kohler - Créateur de Gifsicle qui est utilisé pour la création et l'édition des animations GIF http://www.lcdf.org/gifsicle/

en: Guadalinex Team (Junta de Andalucia) - man page, Launchpad/Rosetta registration
fr: Guadalinex Team (Junta de Andalucia) - Pages man, import dans Launchpad/Rosetta

en: Translations
fr: Traductions

en: Brazilian Portuguese - Paulo Trevizan, Valter Nazianzeno
fr: Brésilien Portugais - Paulo Trevizan, Valter Nazianzeno

en: Czech - Pavel Ruzicka, Martin Petricek, Roman Hornik
fr: Tchèque - Pavel Ruzicka, Martin Petricek, Roman Hornik

en: Dutch - Hans Strijards, Pjotr
fr: Néerlandais - Hans Strijards, Pjotr

en: French - Nicolas Velin, Pascal Billard, Sylvain Cresto, Johan Serre, Philippe Etienne, Victor Copovi
fr: Français - Nicolas Velin, Pascal Billard, Sylvain Cresto, Johan Serre, Philippe Etienne, Victor Copovi

en: Galician - Miguel Anxo Bouzada
fr: Galicien - Miguel Anxo Bouzada

en: German - Oliver Frommel, B. Clausius, Ulrich Ringel, Simon Brixel
fr: Allemand - Oliver Frommel, B. Clausius, Ulrich Ringel, Simon Brixel

en: Hungarian - Ur Balazs
fr: Hongrois - Ur Balazs

en: Italian - Angelo Gemmi
fr: Italien - Angelo Gemmi

en: Japanese - Norihiro YONEDA
fr: Japonais - Norihiro YONEDA

en: Polish - Bartosz Kaszubowski, LucaS
fr: Polonais - Bartosz Kaszubowski, LucaS

en: Portuguese - Israel G. Lugo, Tiago Silva
fr: Portugais - Israel G. Lugo, Tiago Silva

en: Russian - Sergey Irupin, Dmitry Groshev
fr: Russe - Sergey Irupin, Dmitry Groshev

en: Simplified Chinese - Cecc
fr: Chinois simplifié - Cecc

en: Slovak - Jozef Riha
fr: Slovaque - Jozef Riha

en: Spanish - Guadalinex Team (Junta de Andalucia), Antonio Sanchez Leon, Miguel Anxo Bouzada, Francisco Jose Rey, Adolfo Jayme
fr: Espagnol - Guadalinex Team (Junta de Andalucia), Antonio Sanchez Leon, Miguel Anxo Bouzada, Francisco Jose Rey, Adolfo Jayme

en: Swedish - Daniel Nylander, Daniel Eriksson
fr: Suédois - Daniel Nylander, Daniel Eriksson

en: Taiwanese Chinese - Wei-Lun Chao
fr: Taiwanais - Wei-Lun Chao

en: Turkish - Muhammet Kara, Tutku Dalmaz
fr: Turque - Muhammet Kara, Tutku Dalmaz

en: Memory
fr: Mémoire

en: Total memory for main + undo images
fr: Mémoire totale pour l'image principale + des annulations

en: Undo / Redo / Max levels used
fr: Défaire / Refaire / niveau maximal utilisé

en: Unused
fr: Inutilisé

en: Unique RGB pixels
fr: Pixels RVB uniques

en: Layers
fr: Calques

en: Total layer memory usage
fr: Utilisation mémoire des calques

en: Colour Histogram
fr: Histogramme des couleurs

en: Canvas pixels
fr: Pixels du canevas

en: Clipboard = %i x %i
fr: Presse-papiers = %i x %i

en: Clipboard = %i x %i x RGB
fr: Presse-papiers = %i x %i x RVB

en: Orphans
fr: Orphelins

en: Colour index totals - %i of %i used
fr: Couleurs indexées - %i couleur(s) sur %i utilisée(s)

en: Could not find home directory. Using current directory as home directory.
fr: N'a pas pu trouver le répertoire personnel. Emploi du répertoire actuel en tant que répertoire personnel.

en: Background
fr: Arrière-plan

en: (Modified)
fr: (Modifié)

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Do you really want to delete layer %i (%s) ?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le calque %i (%s) ?

en: One or more of the layers contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
fr: Un ou plusieurs calques contien(nen)t des modifications qui n'ont pas été enregistrées. Voulez-vous vraiment perdre ces modifications ?

en: Cancel Operation
fr: Annuler

en: Lose Changes
fr: Perdre les modifications

en: %d layers failed to load
fr: Erreur lors de l'ouverture de %d calques

en: One or more of the image layers has not been saved.  You must save each image individually before saving the layers text file in order to load this composite image in the future.
fr: Au moins un des calques de l'image n'a pas été sauvegardé. Vous devez sauvegarder individuellement toutes les images avant de sauvegarder le fichier décrivant cette composition.

en: Do you really want to delete all of the layers?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer tous les calques ?

en: You cannot add any more layers.
fr: Impossible d'ajouter plus de calques.

en: New Layer
fr: Nouveau calque

en: Raise
fr: Monter

en: Lower
fr: Descendre

en: Duplicate Layer
fr: Dupliquer le calque

en: Centralise Layer
fr: Centrer le calque

en: Delete Layer
fr: Supprimer le calque

en: Close Layers Window
fr: Fermer la Fenêtre des Calques

en: Layer Name
fr: Nom du calque

en: Transparent Colour
fr: Couleur transparente

en: Show all layers in main window
fr: Afficher tous les calques dans la fenêtre principale

en: RGB
fr: RVB

en: sRGB
fr: sRVB

en: There were no unused colours to remove!
fr: Il n'y avait aucune couleur inutilisée à enlever !

en: The palette does not contain 2 colours that have identical RGB values
fr: La palette ne contient pas 2 couleurs qui ont des valeurs RVB identiques

en: The palette contains %i colours that have identical RGB values.  Do you really want to merge them into one index and realign the canvas?
fr: La palette contient %i couleurs qui ont des valeurs RVB identiques. Voulez-vous vraiment les fusionner en une seule et réaligner le canevas ?

en: indexed
fr: Indexé

en: You are trying to save an %s image to an %s file which is not possible.  I would suggest you save with a PNG extension.
fr: Vous essayez de enregistrer une image %s dans un fichier %s, ce qui n'est pas possible. Je vous suggère de enregistrer avec l'extension PNG.

en: You are trying to save an %s file with a palette of more than %d colours.  Either use another format or reduce the palette to %d colours.
fr: Vous essayez de enregistrer un fichier %s avec une palette de plus de %d couleurs. Utilisez un autre format ou réduisez la palette à %d couleurs.

en: Unable to load clipboard
fr: Incapable de charger le presse-papiers

en: Unable to save clipboard
fr: Incapable de sauvegarder le presse-papiers

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: 10% opacity
fr: 10% opacité

en: 20% opacity
fr: 20% opacité

en: 30% opacity
fr: 30% opacité

en: 40% opacity
fr: 40% opacité

en: 50% opacity
fr: 50% opacité

en: 60% opacity
fr: 60% opacité

en: 70% opacity
fr: 70% opacité

en: 80% opacity
fr: 80% opacité

en: 90% opacity
fr: 90% opacité

en: 100% opacity
fr: 100% opacité

en: Increase opacity
fr: Augmenter l'opacité

en: Decrease opacity
fr: Réduire l'opacité

en: Draw open arrow head
fr: Dessine une tête de flèche ouverte

en: Draw closed arrow head
fr: Dessine une tête de flèche fermée

en: Previous colour A
fr: Couleur A précédente

en: Next colour A
fr: Couleur A suivante

en: Previous colour B
fr: Couleur B précédente

en: Next colour B
fr: Couleur B suivante

en: Previous pattern
fr: Motif précédent

en: Next pattern
fr: Motif suivant

en: Larger brush
fr: Brosse plus grande

en: Smaller brush
fr: Brosse plus petite

en: View window - Zoom in
fr: Fenêtre d'affichage - Zoom avant

en: View window - Zoom out
fr: Fenêtre d'affichage - Zoom arrière

en: This canvas/palette contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
fr: Ce canevas/cette palette contient des modifications qui n'ont pas été enregistrées. Voulez-vous vraiment perdre ces modifications ?

en: Do you really want to quit?
fr: Voulez-vous réellement quitter ?

en: Empty string or broken quoting
fr: Chaîne vide ou guillemets cassés

en: Script must begin with a command
fr: Le script doit commencer par une commande

en: Script nesting limit exceeded
fr: Limite d'imbrication des scripts dépassée

en: '%s' does not match any item
fr: '%s' ne correspond à aucun élément

en: '%s' matches a non-scriptable item
fr: '%s' correspond à un élément non scriptable

en: '%s' matches a disabled item
fr: '%s' correspond à un élément désactivé

en: '%s' value does not fit item
fr: La valeur '%s' ne correspond pas à l'élément

en: Execute
fr: Appliquer

en: Unable to load script
fr: Impossible de charger le script

en: /_File
fr: /_Fichier

en: //New
fr: //Nouveau

en: //Open ...
fr: //Ouvrir ...

en: //Save
fr: //Enregistrer

en: //Save As ...
fr: //Enregistrer sous ...

en: //Export Undo Images ...
fr: //Exporter les tampons d'annulation ...

en: //Export Undo Images (reversed) ...
fr: //Exporter les tampons d'annulation (inversé) ...

en: //Export ASCII Art ...
fr: //Exporter au format Art ASCII ...

en: //Export Animated GIF ...
fr: //Exporter une animation GIF ...

en: ///Configure
fr: ///Paramètrer

en: //Quit
fr: //Quitter

en: /_Edit
fr: /_Édition

en: //Undo
fr: //Annuler

en: //Redo
fr: //Refaire

en: //Cut
fr: //Couper

en: //Copy
fr: //Copier

en: //Copy To Palette
fr: //Copier dans palette

en: //Paste To Centre
fr: //Coller au centre

en: //Paste To New Layer
fr: //Coller dans un nouveau calque

en: //Paste
fr: //Coller

en: //Paste Text
fr: //Coller le texte

en: //Paste Text (FreeType)
fr: //Coller le texte (FreeType)

en: //Paste Palette
fr: //Coller palette

en: //Load Clipboard
fr: //Charger le presse-papiers

en: //Save Clipboard
fr: //Enregister le presse-papiers

en: //Import Clipboard from System
fr: //Importer presse-papiers du système

en: //Export Clipboard to System
fr: //Exporter presse-papiers vers le système

en: //Choose Pattern ...
fr: //Choisir un Motif ...

en: //Choose Brush ...
fr: //Choisir le Pinceau ...

en: //Choose Colour ...
fr: //Choisir Couleur ...

en: /_View
fr: /_Affichage

en: //Show Main Toolbar
fr: //Barre principale

en: //Show Tools Toolbar
fr: //Barre des outils

en: //Show Settings Toolbar
fr: //Barre des réglages

en: //Show Dock
fr: //Panneau latéral

en: //Show Palette
fr: //Palette

en: //Show Status Bar
fr: //Barre d'état

en: //Toggle Image View
fr: //Mode plein écran

en: //Centralize Image
fr: //Centrer l'image

en: //Show Zoom Grid
fr: //Grille de zoom

en: //Snap To Tile Grid
fr: //Aimanter à la grille de tuile

en: //Configure Grid ...
fr: //Configurer la grille ...

en: //Tracing Image ...
fr: //Tracer l'image ...

en: //View Window
fr: //Fenêtre d'aperçu

en: //Horizontal Split
fr: //Découper horizontalement

en: //Focus View Window
fr: //Focaliser la fenêtre d'aperçu

en: //Pan Window
fr: //Aperçu réduit

en: //Layers Window
fr: //Fenêtre des calques

en: //Convert To RGB
fr: //Convertir en Image RVB

en: //Convert To Indexed ...
fr: //Convertir en Image indexée ...

en: //Scale Canvas ...
fr: //Échelle de l'image ...

en: //Resize Canvas ...
fr: //Taille du canevas ...

en: //Crop
fr: //Recadrer l'image

en: //Flip Vertically
fr: //Miroir vertical

en: //Flip Horizontally
fr: //Miroir horizontal

en: //Rotate Clockwise
fr: //Rotation horaire

en: //Rotate Anti-Clockwise
fr: //Rotation antihoraire

en: //Free Rotate ...
fr: //Rotation libre ...

en: //Skew ...
fr: //Biais ...

en: //Segment ...
fr: //Segmenter ...

en: //Information ...
fr: //Informations ...

en: //Preferences ...
fr: //Préférences ...

en: /_Selection
fr: /_Sélection

en: //Select All
fr: //Tout sélectionner

en: //Select None (Esc)
fr: //Aucune (Échap)

en: //Lasso Selection
fr: //Flottante

en: //Lasso Selection Cut
fr: //Couper en sélection flottante

en: //Outline Selection
fr: //Tracer le contour de la sélection

en: //Fill Selection
fr: //Remplir la sélection

en: //Outline Ellipse
fr: //Tracer une ellipse

en: //Fill Ellipse
fr: //Remplir l'ellipse

en: //Horizontal Ramp
fr: //Rampe horizontale

en: //Vertical Ramp
fr: //Rampe verticale

en: //Alpha Blend A,B
fr: //Alpha Mélange A,B

en: //Move Alpha to Mask
fr: //Déplacer Alpha vers Masque

en: //Mask Colour A,B
fr: //Masquer les couleurs A,B

en: //Unmask Colour A,B
fr: //Démasquer les couleurs A,B

en: //Mask All Colours
fr: //Masquer toutes les couleurs

en: //Clear Mask
fr: //Effacer Masque

en: //Load ...
fr: //Charger ...

en: //Load Default
fr: //Restaurer la palette par défaut

en: //Mask All
fr: //Protéger toutes les couleurs

en: //Mask None
fr: //Aucune protection

en: //Swap A & B
fr: //Échanger A & B

en: //Edit Colour A & B ...
fr: //Éditer les couleurs A & B ...

en: //Dither A
fr: //Tramer la couleur A

en: //Palette Editor ...
fr: //Éditeur de palette ...

en: //Set Palette Size ...
fr: //Définir la taille de la palette ...

en: //Merge Duplicate Colours
fr: //Fusionner les couleurs dupliquées

en: //Remove Unused Colours
fr: //Supprimer les couleurs non utilisées

en: //Create Quantized ...
fr: //Créer une palette quantifiée ...

en: //Sort Colours ...
fr: //Trier les couleurs ...

en: //Palette Shifter ...
fr: //Cycles ...

en: //Pick Gradient ...
fr: //Ramasser le dégradé ...

en: /Effe_cts
fr: /Effe_ts

en: //Transform Colour ...
fr: //Modifier les couleurs ...

en: //Invert
fr: //Inverse

en: //Greyscale
fr: //Niveaux de gris

en: //Greyscale (Gamma corrected)
fr: //Niveaux de gris (correction gamma)

en: //Normalize
fr: //Normaliser

en: //Threshold ...
fr: //Seuil ...

en: //Map ...
fr: //Mapper ...

en: //Isometric Transformation
fr: //Transformation

en: ///Left Side Down
fr: ///Côté gauche vers le bas

en: ///Right Side Down
fr: ///Côté droit vers le bas

en: ///Top Side Right
fr: ///Côté supérieur à droite

en: ///Bottom Side Right
fr: ///Côté inférieur à droite

en: //Edge Detect ...
fr: //Détecter les bords ...

en: //Difference of Gaussians ...
fr: //Différence de gaussiens ...

en: //Sharpen ...
fr: //Durcir ...

en: //Unsharp Mask ...
fr: //Masque de netteté ...

en: //Soften ...
fr: //Adoucir ...

en: //Gaussian Blur ...
fr: //Flou gaussien ...

en: //Kuwahara-Nagao Blur ...
fr: //Flou Kuwahara-Nagao ...

en: //Emboss
fr: //Relief

en: //Dilate
fr: //Dilater

en: //Erode
fr: //Eroder

en: //Solid Noise ...
fr: //Bruit uniforme ...

en: //Bacteria ...
fr: //Bactéries ...

en: /Cha_nnels
fr: /Ca_naux

en: //New ...
fr: //Nouveau ...

en: //Delete ...
fr: //Supprimer ...

en: //Edit Image
fr: //Éditer le canal Image

en: //Edit Alpha
fr: //Éditer le canal Alpha

en: //Edit Selection
fr: //Éditer le canal Sélection

en: //Edit Mask
fr: //Éditer le canal Masque

en: //Hide Image
fr: //Cacher l'image

en: //Disable Alpha
fr: //Désactiver le canal Alpha

en: //Disable Selection
fr: //Désactiver le canal Sélection

en: //Disable Mask
fr: //Désactiver le canal Masque

en: //Couple RGBA Operations
fr: //Coupler opérations RVBA

en: //Unassociate Alpha
fr: //Dissocier Alpha

en: //View Alpha as an Overlay
fr: //Afficher le canal alpha en superposition

en: //Configure Overlays ...
fr: //Paramétrer les superpositions ...

en: /_Layers
fr: /_Calques

en: //New Layer
fr: //Nouveau calque

en: //Save Composite Image ...
fr: //Enregistrer l'image composite ...

en: //Composite to New Layer
fr: //Composite vers nouveau calque

en: //Remove All Layers
fr: //Supprimer tous les calques

en: //Configure Animation ...
fr: //Configurer l'animation ...

en: //Preview Animation ...
fr: //Aperçu de l'animation ...

en: //Set Key Frame ...
fr: //Définir une trame clé ...

en: //Remove All Key Frames ...
fr: //Supprimer toutes les trames clé ...

en: /More...
fr: /Plus...

en: /_Help
fr: /Aid_e

en: //About
fr: //À propos

en: //Keyboard Shortcuts ...
fr: //Raccourcis clavier ...

en: //Rebind Shortcut Keycodes
fr: //Personnaliser les raccourcis claviers

en: Quantize Pass 1
fr: Quantification 1ère passe

en: Quantize Pass 2
fr: Quantification 2ème passe

en: Converting to Indexed Palette
fr: Convertir en Palette indexée

en: Bacteria Effect
fr: Effet bactéries

en: Rotating
fr: Rotation

en: Free Rotation
fr: Rotation libre

en: Scaling Image
fr: Mise à l'Échelle de l'image

en: Counting Unique RGB Pixels
fr: Comptage des pixels RVB uniques

en: Applying Effect
fr: Application de l'Effet

en: Kuwahara-Nagao Filter
fr: Filtre Kuwahara-Nagao

en: Skew
fr: Biais

en: Segmentation Pass 1
fr: Segmentation 1ère passe

en: Segmentation Pass 2
fr: Segmentation 2ème passe

en: Solid Noise
fr: Bruit uniforme

en: Please Wait ...
fr: Veuillez patienter ...

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Screen
fr: Écran

en: Window
fr: Fenêtre

en: Input
fr: Entrée

en: Device:
fr: Périphérique:

en: Pressure:
fr: Pression:

en: X tilt:
fr: Inclinaison X:

en: Y tilt:
fr: Inclinaison Y:

en: Wheel:
fr: Roulette:

en: none
fr: aucun

en: 24 bit RGB
fr: RVB 24 bits

en: Greyscale
fr: Niveaux de gris

en: Indexed Palette
fr: Couleurs indexées

en: From Clipboard
fr: Depuis le presse-papiers

en: Grab Screenshot
fr: Prendre une capture d'Écran

en: New Image
fr: Nouvelle image

en: Colours
fr: Couleurs

en: Pattern Chooser
fr: Sélecteur de motifs

en: Set Palette Size
fr: Définir la taille de la palette

en: Apply
fr: Appliquer

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Distance to A
fr: Distance jusqu'à A

en: Projection to A->B
fr: Projection sur de A à B

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Sort Palette Colours
fr: Trier les couleurs de la palette

en: Start Index
fr: Index de départ

en: End Index
fr: Index de fin

en: Reverse Order
fr: Inverser l'Ordre

en: Bitwise
fr: Au niveau du bit

en: Truncated
fr: Tronqué

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Transform Colour
fr: Modifier les couleurs

en: Contrast
fr: Contraste

en: Posterize
fr: Postérisation

en: Show Detail
fr: Afficher les détails

en: Posterize type
fr: Type de postérisation

en: Auto-Preview
fr: Aperçu automatique

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: New geometry is the same as now - nothing to do.
fr: Les nouvelles dimensions sont identiques à celles actuelles - rien à faire.

en: The operating system cannot allocate the memory for this operation.
fr: Le système d'exploitation ne peut pas allouer la mémoire pour cette opération.

en: You have not allocated enough memory in the Preferences window for this operation.
fr: Vous n'avez pas alloué assez de mémoire dans la fenêtre de préférences pour cette opération.

en: Mirror
fr: Miroir

en: Tile
fr: Carreler

en: Void
fr: Vide

en: Clear
fr: Effacer

en: Mirror tile
fr: Carreler en miroir

en: Nearest Neighbour
fr: Voisin le plus proche

en: Bilinear / Area Mapping
fr: Bilinéaire / zone de correspondance

en: Bicubic
fr: Bicubique

en: Bicubic edged
fr: Bicubique - Contours

en: Bicubic better
fr: Bicubique - Meilleur

en: Bicubic sharper
fr: Bicubique - Accentuer

en: Scale Canvas
fr: Échelle de l'image

en: Resize Canvas
fr: Redimensionner la taille du canevas

en: New
fr: Nouveau

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Offset
fr: Excentrage

en: Centre
fr: Centrer

en: Fix Aspect Ratio
fr: Conserver les proportions

en: Settings
fr: Paramètres

en: Sharper image reduction
fr: Réduction d'image plus nette

en: Boundary extension
fr: Extension des bords

en: HSV
fr: TSV

en: Highlight
fr: Surlignage

en: Limit
fr: Limite

en: Sphere
fr: Sphère

en: Border
fr: Bordure

en: Tile
fr: Tuile

en: Scale
fr: Échelle

en: From
fr: De

en: To
fr: Vers

en: Range
fr: Intervalle

en: Inverse
fr: Inversé

en: Smart grid
fr: Grille intelligente

en: Tile grid
fr: Grille de tuile

en: Minimum grid zoom
fr: Zoom minimum

en: Tile width
fr: Largeur de tuile

en: Tile height
fr: Hauteur de tuile

en: Palette Editor
fr: Éditeur de palette

en: Configure Overlays
fr: Configurer les superpositions

en: Colour Editor
fr: Éditeur de couleurs

en: Colour-Selective Mode
fr: Mode Sélectif par couleur

en: Configure Grid
fr: Configurer la grille

en: Exact Conversion
fr: Conversion exacte

en: Use Current Palette
fr: Utiliser la palette courante

en: PNN Quantize (slow, better quality)
fr: Quantification PNN (lent, meilleure qualité)

en: Wu Quantize (fast)
fr: Quantification Wu (rapide)

en: Max-Min Quantize (best for small palettes and dithering)
fr: Quantification Max-min (meilleur pour petites palettes et tramage)

en: None
fr: Aucun

en: Floyd-Steinberg (quick)
fr: Floyd-Steinberg (rapide)

en: Dithered (effect)
fr: Tramé (effet)

en: Scattered (effect)
fr: Dispersé (effet)

en: Gamut
fr: Gamme

en: Weakly
fr: Faiblement

en: Strongly
fr: Fortement

en: Off
fr: Désactivé

en: Separate/Sum
fr: Séparer/Somme

en: Separate/Split
fr: Séparer/Découper

en: Length/Sum
fr: Longueur/Somme

en: Length/Split
fr: Longueur/Découper

en: Largest (Linf)
fr: Le plus large (Linf)

en: Sum (L1)
fr: Somme (L1)

en: Euclidean (L2)
fr: Euclidien (L2)

en: Create Quantized
fr: Réduction

en: Convert To Indexed
fr: Convertir en Image indexée

en: Indexed Colours To Use
fr: Nombre de couleurs indexées à créer

en: Truncate palette
fr: Tronquer la palette

en: Diameter based weighting
fr: Pondération basée sur le diamètre

en: Dither
fr: Tramage

en: Colour space
fr: Espace de couleurs

en: Difference measure
fr: Mesurer les différences

en: Reduce colour bleed
fr: Réduire l'étalement des couleurs

en: Serpentine scan
fr: Scan serpentine

en: Error propagation, %
fr: Propagation d'erreur, %

en: Selective error propagation
fr: Propagation d'erreur sélective

en: Full error precision
fr: Précision d'erreur complète

en: Backward HSV
fr: TSV inversé

en: Constant
fr: Constante

en: Edit Gradient
fr: Édition du dégradé

en: Linear
fr: Linéaire

en: Bilinear
fr: Bilinéaire

en: Square
fr: Carré

en: Angular
fr: Angulaire

en: Conical
fr: Conique

en: Level
fr: Uni

en: Repeat
fr: Répéter

en: A to B
fr: De A à B

en: A to B (RGB)
fr: De A à B (RVB)

en: A to B (sRGB)
fr: De A à B (sRVB)

en: A to B (HSV)
fr: De A à B (TSV)

en: A to B (backward HSV)
fr: De A à B (TSV inversé)

en: A only
fr: A seulement

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Current to 0
fr: Du courant à 0

en: Current only
fr: Courant seulement

en: Configure Gradient
fr: Paramétrer le dégradé

en: Channel
fr: Canal

en: Length
fr: Longueur

en: Repeat length
fr: Longueur de répétition

en: Gradient type
fr: Type de dégradé

en: Extension type
fr: Type d'extension

en: Distance type
fr: Type de distance

en: Preview opacity
fr: Opacité de l'aperçu

en: Reverse
fr: Inverse

en: Edit Custom
fr: Édition personnalisée

en: Pick Gradient
fr: Ramasser le dégradé

en: At distance
fr: À une distance

en: Unchanged
fr: Inchangé

en: Tracing Image
fr: Tracer l'image

en: Origin
fr: Origine

en: Relative scale
fr: Echelle relative

en: Display
fr: Montrer

en: Segment Image
fr: Segmenter l'image

en: Threshold
fr: Seuil

en: Level
fr: Niveau

en: Minimum size
fr: Taille minimum

en: Threshold Image
fr: Seuil l'image

en: Seed
fr: Germe

en: X span
fr: Étendue X

en: Y span
fr: Étendue Y

en: Saving %s image
fr: Enregistre image %s

en: Loading %s image
fr: Charge image %s

en: Layer
fr: Calque

en: Lossless
fr: Sans perte

en: Default
fr: Par défaut

en: Picture
fr: Peinture

en: Drawing
fr: Dessin

en: Icon
fr: Icône

en: Applying colour profile
fr: Applique le profil de couleur

en: %d out of %d frames could not be saved as %s - saved as PNG instead
fr: %d des %d trames ne peuvent pas être sauvées en tant que %s - le mode PNG a été utilisé

en: Explode frames
fr: Décomposer les trames

en: Default System Language
fr: Langue par défaut du système

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (simplifié)

en: Chinese (Taiwanese)
fr: Chinois (Taiwanais)

en: Czech
fr: Tchèque

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: English (UK)
fr: Anglais (Royaume-Uni)

en: French
fr: Français

en: Galician
fr: Galicien

en: German
fr: Allemand

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Polish
fr: Polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese (Brazilian)
fr: Portugais (Brésilien)

en: Russian
fr: Russe

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Swedish
fr: Suédois

en: Turkish
fr: Turque

en: Current Device
fr: Périphérique courant

en: Pressure
fr: Pression

en: Preferences
fr: Préférences

en: Max threads (0 to autodetect)
fr: Max de threads (0 = autodétection)

en: Min kpixels per render thread
fr: Kpixels minimum par thread de rendu

en: Max memory used for undo (MB)
fr: Mémoire max utilisée pour les images annulées (MO)

en: Max undo levels
fr: Nombre max d'annulations

en: Communal layer undo space (%)
fr: Espace commun d'annulation de calques (%)

en: Bayer master pattern
fr: Matrice de Bayer

en: Use gamma correction by default
fr: Utiliser la correction gamma par défaut

en: Use gamma correction when painting
fr: Utiliser la correction gamma lors de la peinture

en: Separate patterns for A & B
fr: Motifs séparés pour A & B

en: Optimize alpha chequers
fr: Optimiser la grille de transparence

en: Disable view window transparencies
fr: Désactiver la transparence

en: Enable overlays by layer
fr: Activer les superpositions par calque

en: Language
fr: Langue

en: Select preferred language translation
    
    You will need to restart mtPaint
    for this to take full effect
fr: Sélectionnez la langue dans laquelle afficher l'interface
    
    Vous devrez redémarrer mtPaint pour que la modification
    soit prise en compte

en: Greyscale backdrop
fr: Niveau de gris

en: Selection nudge pixels
fr: Déplacer la sélection de

en: Max Pan Window Size
fr: Dimensions maximums de la fenêtre d'aperçu réduit

en: Display clipboard while pasting
fr: Afficher le presse-papiers pendant le collage

en: Mouse cursor = Tool
fr: Curseur de la souris = Outil

en: Confirm Exit
fr: Confirmer La Sortie

en: Q key quits mtPaint
fr: La touche Q quitte mtPaint

en: Arrow keys scroll canvas
fr: Les flèches font défiler le canevas

en: Changing tool commits paste
fr: La sélection d'un nouvel outil valide les modifications

en: Centre tool settings dialogs
fr: Centrer la boite de dialogue d'outils

en: New image sets zoom to 100%
fr: Les nouvelles images réinitialisent le zoom à 100%

en: Zoom on cursor position
fr: Zoom sur la position du curseur

en: Mouse Scroll Wheel = Zoom
fr: Défilement de molette de souris = Zoom

en: Use menu icons
fr: Utilise les icônes du menu

en: Files
fr: Fichiers

en: XBM X hotspot
fr: Point chaud XBM X

en: XBM Y hotspot
fr: Point chaud XBM Y

en: Recently Used Files
fr: Fichiers récemment utilisés

en: Progress bar silence limit
fr: Sensibilité de la barre de progression

en: Read 16-bit TGAs as 5:6:5 BGR
fr: Lire TGAs 16-bit comme 5:6:5 BVR

en: Write TGAs in bottom-up row order
fr: Ecrire les images TGAs du bas vers le haut

en: Undoable image loading
fr: Chargement d'image réversible

en: Compression (RGB)
fr: Compression (RVB)

en: Compression (indexed)
fr: Compression (indexée)

en: Enable predictor
fr: Activer le prédicteur

en: Compression mode
fr: Mode de compression

en: Channel for Mask Plane
fr: Canal pour plan de masque

en: Ignore Transparent Colour
fr: Ignorer la couleur transparente

en: PackBits Compression
fr: Compression PackBits

en: Write Indexed as Planar Bitmap (PBM)
fr: Ecrire les images indexées en Bitmap Planaire (PBM)

en: Paths
fr: Chemins

en: Clipboard Files
fr: Fichiers Presse-papiers

en: Select Clipboard File
fr: Sélectionner le fichier presse-papiers

en: HTML Browser Program
fr: Navigateur HTML

en: Select Browser Program
fr: Sélectionner le navigateur HTML

en: Location of Handbook index
fr: Emplacement de l'index du manuel

en: Select Handbook Index File
fr: Sélectionner le fichier index du manuel

en: Default Palette
fr: Palette par défaut

en: Select Default Palette
fr: Sélectionnez la palette par défaut

en: Default Patterns
fr: Motifs par défaut

en: Select Default Patterns File
fr: Sélectionnez le fichier de motifs par défaut

en: Default CSS
fr: CSS par défaut

en: Select Default CSS File
fr: Sélectionner le fichier CSS par défaut

en: Default Theme
fr: Thème par défaut

en: Select Default Theme File
fr: Sélectionner le fichier de thème par défaut

en: Status Bar
fr: Barre d'état

en: Canvas Geometry
fr: Dimensions du canevas

en: Cursor X,Y
fr: Curseur X,Y

en: Pixel [I] {RGB}
fr: Pixel [I] {RVB}

en: Selection Geometry
fr: Dimensions de la sélection

en: Undo / Redo
fr: Annuler / Refaire

en: Tablet
fr: Tablette

en: Device Settings
fr: Paramètres du périphérique

en: Configure Device
fr: Configurer le périphérique

en: Tool Variable
fr: Outil variable

en: Flow
fr: Flux

en: Test Area
fr: Zone de test

en: Factor
fr: Facteur

en: This key is builtin
fr: Cette touche est intégrée

en: This key is mapped to:
    "%s"
fr: Cette touche est assignée à:
    "%s"

en: Remap
fr: Réassigner

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Frames
fr: Trames

en: Palette Shifter
fr: Cycles de la palette

en: Start
fr: Début

en: Finish
fr: Fin

en: Fix Palette
fr: Conserver la palette

en: Configure File Actions
fr: Paramétrer les actions

en: Command
fr: Commande

en: Error %i reported when trying to run %s
fr: Erreur %i lors de l'exécution de la commande %s

en: I am unable to find the documentation.  Either you need to download the mtPaint Handbook from the web site and install it, or you need to set the correct location in the Preferences window.
fr: Je ne trouve pas la documentation. Si vous ne l'avez pas vous devez télécharger le manuel de mtPaint depuis le site web, vous devrez ensuite l'installer. Dans le cas contraire vérifiez que son emplacement soit bien paramétré dans la fenêtre des préférences.

en: There was a problem running the HTML browser.  You need to set the correct program name in the Preferences window.
fr: Une erreur est survenue lors de l'exécution du navigateur HTML. Vous devez sélectionner le programme à utiliser dans la fenêtre des préférences.

en: Helper thread is not responding. Save your work and exit the program.
fr: Le thread d'assistance ne répond pas. Sauvegarder votre travail et quitter le programme.

en: RGB Cube
fr: Cube RVB

en: By image channel
fr: Par canal Image

en: Gradient-driven
fr: Guidé par gradient

en: Fill settings
fr: Propriétés du remplissage

en: Respect opacity mode
fr: Respecter le mode Opacité

en: Smudge settings
fr: Propriétés du barbouillage

en: Aligned
fr: Aligné

en: Clone settings
fr: Propriétés du clonage

en: By selection channel
fr: Par canal Sélection

en: Lasso settings
fr: Propriétés du lasso

en: Brush spacing
fr: Espacement de la brosse

en: Colour
fr: Couleur

en: Saturate More
fr: Saturer plus

en: Multiply
fr: Multiplier

en: Divide
fr: Diviser

en: Dodge
fr: Éclaircir

en: Burn
fr: Assombrir

en: Hard Light
fr: Lumière dure

en: Soft Light
fr: Lumière douce

en: Difference
fr: Différence

en: Darken
fr: Assombrir seulement

en: Lighten
fr: Éclaircir seulement

en: Grain Extract
fr: Extraction de grain

en: Grain Merge
fr: Fusion de grain

en: Blend mode
fr: Mode Mélange

en: Continuous Mode
fr: Mode Continu

en: Opacity Mode
fr: Mode Opacité

en: Tint Mode
fr: Mode Teinte

en: Tint +-
fr: Teinte +-

en: Blend Mode
fr: Mode Mélange

en: Disable All Masks
fr: Désactiver les protections

en: Gradient Mode
fr: Mode Dégradé

en: Settings Toolbar
fr: Propriétés

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Refaire

en: Pan Window
fr: Aperçu réduit

en: More...
fr: Plus...

en: Paint
fr: Peindre

en: Shuffle
fr: Mélanger

en: Flood Fill
fr: Remplir

en: Straight Line
fr: Ligne droite

en: Smudge
fr: Barbouiller

en: Clone
fr: Cloner

en: Make Selection
fr: Faire une sélection

en: Polygon Selection
fr: Sélection polygonale

en: Place Gradient
fr: Dégradé

en: Lasso Selection
fr: Lasso la sélection

en: Ellipse Outline
fr: Contour d'ellipse

en: Filled Ellipse
fr: Ellipse remplie

en: Outline Selection
fr: Tracer le contour de la sélection

en: Fill Selection
fr: Remplir la sélection

en: Flip Selection Vertically
fr: Miroir vertical de la sélection

en: Flip Selection Horizontally
fr: Miroir horizontal de la sélection

en: Rotate Selection Clockwise
fr: Rotation horaire de la sélection

en: Rotate Selection Anti-Clockwise
fr: Rotation antihoraire de la sélection

en: Browse
fr: Parcourir

en: New key ...
fr: Nouvelle touche ...

en: '%s' does not match any widget
fr: '%s' ne correspond à aucun widget

en: '%s' value does not fit '%s' widget
fr: La valeur '%s' ne correspond pas au widget '%s'

en: About
fr: À propos de

en: No font selected
fr: Aucune police sélectionnée

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite
