mtpaint - en to pt translation catalogue (184 entries)

en: Play
pt: Reproduzir

en: Fix
pt: Corrigir

en: Close
pt: Fechar

en: Error
pt: Erro

en: Unable to save image
pt: Impossível gravar imagem

en: Warning
pt: Aviso

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: Configure Animation
pt: Configurar Animação

en: File Format
pt: Formato de Ficheiro

en: Positions
pt: Posições

en: Save
pt: Guardar

en: Preview
pt: Previsualizar

en: The image is too large to transform.
pt: A imagem é demasiado grande para transformar.

en: Palette
pt: Palete

en: Clipboard
pt: Área de Transferência

en: Value
pt: Valor

en: Red
pt: Vermelho

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Normalize
pt: Normalizar

en: The image is too large for this rotation.
pt: A imagem é demasiado grande para esta rotação.

en: Not enough memory to create clipboard
pt: Memória insuficiente para criar a área de transferência

en: Unable to load file
pt: Não se consegue carregar o ficheiro

en: The file import library had to terminate due to a problem with the file (possibly corrupt image data or a truncated file). I have managed to load some data as the header seemed fine, but I would suggest you save this image to a new file to ensure this does not happen again.
pt: A libraría de importação teve de terminar devido a um problema com o ficheiro (dados de imagem possivelmente corruptos ou ficheiro truncado). Eu consegui carregar alguns dados uma vez que o cabeçalho aparentava estar bem, mas sugeria que grave esta imagem para um novo ficheiro para garantir que isto não volte a acontecer.

en: Size
pt: Tamanho

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Cancel
pt: Cancelar

en: File: %s already exists. Do you want to overwrite it?
pt: O ficheiro %s já existe. Deseja sobreescrevê-lo?

en: File Found
pt: Ficheiro Encontrado

en: NO
pt: NÃO

en: YES
pt: SIM

en: Unable to export ASCII file
pt: Não se consegue exportar o ficheiro ASCII

en: Unable to save file: %s
pt: Não se consegue gravar o ficheiro: %s

en: JPEG Save Quality (100=High)
pt: Qualidade de Gravação JPEG (100=Alta)

en: Load Image File
pt: Carregar Ficheiro de Imagem

en: Save Image File
pt: Gravar Ficheiro de Imagem

en: Load Palette File
pt: Carregar Ficheiro de Paleta

en: Save Palette File
pt: Gravar Ficheiro de Paleta

en: You must have 16 or fewer palette colours to export ASCII art.
pt: Deve ter 16 cores de paleta ou menos para exportar arte ASCII.

en: Export ASCII Art
pt: Exportar Arte ASCII

en: Save Layer Files
pt: Gravar Ficheiros de Camadas

en: Load Channel
pt: Carregar Canal

en: Save Channel
pt: Guardar Canal

en: Create Channel
pt: Criar Canal

en: Channel Type
pt: Tipo de Canal

en: Alpha
pt: Alfa

en: Selection
pt: Selecção

en: Delete Channels
pt: Eliminar Canais

en: Hue
pt: Tonalidade

en: Saturation
pt: Saturação

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Paste Text
pt: Colar Texto

en: Invert
pt: Inverter

en: Background colour =
pt: Cor de fundo =

en: Angle of rotation =
pt: Ângulo de rotação =

en: Enter Text Here
pt: Introduzir Texto Aqui

en: Create
pt: Criar

en: General
pt: Geral

en: Keyboard shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: Mouse shortcuts
pt: Atalhos de mouse

en: Credits
pt: Créditos

en: Information
pt: Informação

en: Memory
pt: Memória

en: Total memory for main + undo images
pt: Memória total para imagens principal e de desfazer

en: Unused
pt: Não Utilizado

en: Unique RGB pixels
pt: Píxeis RGB únicos

en: Layers
pt: Camadas

en: Orphans
pt: Órfãos

en: Could not find home directory. Using current directory as home directory.
pt: Não se conseguiu encontrar a directoria "home". A usar a directoria actual como directoria "home".

en: Background
pt: Fundo

en: (Modified)
pt: (Modificado)

en: Untitled
pt: Sem título

en: Do you really want to delete layer %i (%s) ?
pt: Deseja mesmo apagar a camada %i (%s) ?

en: One or more of the layers contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
pt: Uma ou mais das camadas contêm alterações que ainda não foram gravadas. Deseja mesmo perder essas alterações?

en: Cancel Operation
pt: Cancelar Operação

en: Lose Changes
pt: Perder Alterações

en: Do you really want to delete all of the layers?
pt: Deseja mesmo apagar todas as camadas?

en: You cannot add any more layers.
pt: Não pode acrescentar mais camadas.

en: New Layer
pt: Nova Camada

en: Raise
pt: Aumentar

en: Lower
pt: Diminuir

en: Duplicate Layer
pt: Duplicar Camada

en: Centralise Layer
pt: Centrar Camada

en: Delete Layer
pt: Apagar Camada

en: Close Layers Window
pt: Fechar Janela de Camadas

en: Layer Name
pt: Nome da Camada

en: Position
pt: Posição

en: Transparent Colour
pt: Cor Transparente

en: Show all layers in main window
pt: Mostrar todas as camadas na janela principal

en: Image
pt: Imagem

en: There were no unused colours to remove!
pt: Não havia cores não usadas para remover!

en: The palette does not contain 2 colours that have identical RGB values
pt: A paleta não contém 2 cores que tenham valores RGB idênticos

en: Do you really want to quit?
pt: Deseja mesmo sair?

en: /_File
pt: /_Ficheiro

en: //New
pt: //Novo

en: //Open ...
pt: //Abrir ...

en: //Save
pt: //Gravar

en: //Save As ...
pt: //Gravar Como ...

en: //Export ASCII Art ...
pt: //Exportar Arte ASCII ...

en: //Quit
pt: //Sair

en: /_Edit
pt: /_Editar

en: //Paste To New Layer
pt: //Colar Em Nova Camada

en: //Paste
pt: //Colar

en: //Paste Text
pt: //Colar Texto

en: /_Help
pt: /_Ajuda

en: Converting to Indexed Palette
pt: A converter para Paleta Indexada

en: Applying Effect
pt: A Aplicar Efeito

en: Please Wait ...
pt: Por Favor Espere ...

en: Screen
pt: Ecrã

en: Greyscale
pt: Escala de Cinzentos

en: Indexed Palette
pt: Paleta Indexada

en: New Image
pt: Nova Imagem

en: Colours
pt: Cores

en: Pattern Chooser
pt: Selector de Padrões

en: Set Palette Size
pt: Ajustar Tamanho da Paleta

en: Apply
pt: Aplicar

en: Luminance
pt: Luminância

en: Brightness
pt: Luminosidade

en: Frequency
pt: Frequência

en: Sort Palette Colours
pt: Ordenar Cores da Paleta

en: Start Index
pt: Índice Inicial

en: End Index
pt: Índice Final

en: Reverse Order
pt: Ordem Inversa

en: Transform Colour
pt: Transformar Cor

en: Contrast
pt: Contraste

en: Auto-Preview
pt: Auto-Previsualização

en: Resize Canvas
pt: Redimensionar Tela

en: New
pt: Novo

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Centre
pt: Centro

en: Exact Conversion
pt: Conversão Exacta

en: Convert To Indexed
pt: Converter Para Indexado

en: Indexed Colours To Use
pt: Cores Indexadas A Usar

en: Layer
pt: Camada

en: Default System Language
pt: Linguagem por Omissão do Sistema

en: Czech
pt: Checo

en: English (UK)
pt: Inglês (UK)

en: French
pt: Francês

en: Portuguese
pt: Português

en: Portuguese (Brazilian)
pt: Português (Brasileiro)

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Preferences
pt: Preferências

en: Language
pt: Língua

en: Select preferred language translation
    
    You will need to restart mtPaint
    for this to take full effect
pt: Seleccionar língua de tradução preferida
    
    Terá de reiniciar o mtPaint
    para que tome efeito

en: Confirm Exit
pt: Comfirmar Saída

en: Files
pt: Ficheiros

en: Recently Used Files
pt: Ficheiros Usados Recentemente

en: Select Clipboard File
pt: Seleccionar Ficheiro de Clipboard

en: Status Bar
pt: Barra de Estado

en: Undo / Redo
pt: Desfazer / Refazer

en: Test Area
pt: Área de Teste

en: Start
pt: Começar

en: Finish
pt: Finalizar

en: Colour
pt: Cor

en: Multiply
pt: Multiplicar

en: Divide
pt: Dividir

en: Dodge
pt: Sub-Exposição

en: Burn
pt: Super-Exposição

en: Hard Light
pt: Luz Sólida

en: Soft Light
pt: Luz Suave

en: Difference
pt: Diferença

en: Darken
pt: Escurecer

en: Lighten
pt: Clarear

en: Grain Extract
pt: Extractor Grão

en: Grain Merge
pt: Misturar Grão

en: Cut
pt: Cortar

en: Copy
pt: Copiar

en: Paste
pt: Colar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo
pt: Refazer

en: Paint
pt: Pintar

en: Shuffle
pt: Baralhar

en: Flood Fill
pt: Preencher

en: Straight Line
pt: Linha Recta

en: Smudge
pt: Esborratar

en: Clone
pt: Clonar

en: Make Selection
pt: Seleccionar

en: Polygon Selection
pt: Selecção de Polígono

en: Outline Selection
pt: Selecção de Contorno

en: Fill Selection
pt: Preencher Selecção
