mtpaint - en to tr translation catalogue (299 entries)

en: Animation Preview
tr: Animasyon Önizleme

en: Play
tr: Yürüt

en: Fix
tr: Onar

en: Close
tr: Kapat

en: Error
tr: Hata

en: Unable to create output directory
tr: Çıktı dizini oluşturulamıyor

en: Creating Animation Frames
tr: Animasyon Çerçeveleri Oluşturuluyor

en: Unable to save image
tr: Resim kaydedilemedi

en: Warning
tr: Uyarı

en: Do you really want to clear all of the position and cycle data for all of the layers?
tr: Tüm katmanlara ait konumları ve çevrim verilerini gerçekten temizlemek istiyor musunuz?

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: Configure Animation
tr: Animasyonu Yapıladır

en: Output Files
tr: Çıktı Dosyaları

en: Delay
tr: Gecikme

en: Output path
tr: Çıktı dizini

en: File prefix
tr: Dosya öneki

en: File Format
tr: Dosya Biçimi

en: Positions
tr: Konumlar

en: Cycling
tr: Çevrim

en: Save
tr: Kaydet

en: Preview
tr: Ön İzleme

en: Create Frames
tr: Çerçeveleri Oluştur

en: You must have at least 2 layers to create an animation
tr: Bir animasyon oluşturmak için en az 2 katman gerekir.

en: You must save your layers file before creating an animation
tr: Animasyon yaratmadan önce tüm katman dosyalarınızı kaydetmelisiniz

en: The image is too large to transform.
tr: Resim dönüştürmek için çok büyük.

en: Palette
tr: Palet

en: Clipboard
tr: Pano

en: Red
tr: Kırmızı

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Gaussian Blur
tr: Gauss Bulanıklaştırması

en: Radius
tr: Yarıçap

en: Amount
tr: Miktar

en: Normalize
tr: Normalleştir

en: The image is too large for this rotation.
tr: Resim bu çevrim için çok büyük

en: Smooth
tr: Pürüzsüz

en: Not enough memory to create clipboard
tr: Pano yaratmak için yeterli bellek yok

en: Invalid channel file.
tr: Geçersiz kanal dosyası.

en: View Animation
tr: Animasyonu Göster

en: This is an animated %s file.
tr: Bu bir animasyonlu %s dosyasıdır.

en: Unable to load file
tr: Dosya yüklenemedi

en: Size
tr: Boyut

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Cancel
tr: İptal

en: OK
tr: TAMAM

en: Cannot open file
tr: Dosya açılamıyor

en: Unsupported file format
tr: Desteklenmeyen dosya biçimi

en: File: %s already exists. Do you want to overwrite it?
tr: %s zaten var. Üzerine yazmak ister misiniz?

en: File Found
tr: Dosya Bulundu

en: NO
tr: HAYIR

en: YES
tr: EVET

en: Unable to export ASCII file
tr: ASCII dosyası dışa aktarılamıyor

en: Unable to save file: %s
tr: Dosya kaydedilemedi: %s

en: Transparency index
tr: Şeffalık Dizini

en: Animation delay
tr: Animasyon gecikmesi

en: Load Image File
tr: Resim Dosyası Yükle

en: Save Image File
tr: Resim Dosyasını Kaydet

en: Load Palette File
tr: Palet Dosyası Yükle

en: Save Palette File
tr: Palet Dosyasını Kaydet

en: You must have 16 or fewer palette colours to export ASCII art.
tr: ASCII resmini içe aktarmak için 16 ya da daha az renk paletine gerek duyuluyor.

en: Save Layer Files
tr: Katman Dosyalarını Kaydet

en: You must save at least one frame to create an animated GIF.
tr: GIF animasyonu oluşturmak için en az bir çerçeveye gerek duyuluyor.

en: Export GIF animation
tr: GIF animasyonunu dışa aktar

en: Load Channel
tr: Kanal Yükle

en: Save Channel
tr: Kanalı Kaydet

en: Create Channel
tr: Kanal Oluştur

en: Channel Type
tr: Kanal Tipi

en: Cleared
tr: Temizlendi

en: Set
tr: Ayarla

en: Alpha
tr: Alfa

en: Selection
tr: Seçim

en: Mask
tr: Maske

en: Delete Channels
tr: Kanalları Sil

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Opacity
tr: Donukluk

en: Paste Text
tr: Metni Yapıştır

en: Background colour =
tr: ArkaPlan rengi=

en: Angle of rotation =
tr: Çevirme açısı=

en: Enter Text Here
tr: Metni Buraya Girin

en: Create
tr: Yarat

en: General
tr: Genel

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Mouse shortcuts
tr: Fare kısayolları

en: Credits
tr: Katkıda Bulunanlar

en: Information
tr: Bilgi

en: Memory
tr: Bellek

en: Unused
tr: Kullanılmamış

en: Layers
tr: Katmanlar

en: Total layer memory usage
tr: Toplam katman bellek kullanımı

en: Index
tr: Dizin

en: Clipboard = %i x %i
tr: Pano= %i x %i

en: Clipboard = %i x %i x RGB
tr: Pano = %i x %i x RGB

en: Could not find home directory. Using current directory as home directory.
tr: Ev dizini bulunamıyor. Şuanki dizin ev dizini olarak kullanılıyor.

en: Background
tr: Arkaplan

en: (Modified)
tr: (Değiştirildi)

en: Untitled
tr: Adsız

en: Do you really want to delete layer %i (%s) ?
tr: Katmanı %i(%s) gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: One or more of the layers contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
tr: Bir veya daha fazla katmanın içerdiği değişiklikler kaydedilmemiş. Bu değişiklikleri kaybetmek istiyor musunuz?

en: Cancel Operation
tr: Çalışmayı İptal Et

en: Lose Changes
tr: Değişiklikleri Kaybet

en: %d layers failed to load
tr: %d katmanının yüklenmesi başarısız oldu

en: Do you really want to delete all of the layers?
tr: Tüm katmanları silmek istiyor musunuz?

en: You cannot add any more layers.
tr: Daha fazla katman ekleyemezsiniz

en: New Layer
tr: Yeni Katman

en: Raise
tr: Yükselt

en: Duplicate Layer
tr: Kamanı Çoğalt

en: Delete Layer
tr: Katmanı Sil

en: Close Layers Window
tr: Katmanlar Penceresini Kapat

en: Layer Name
tr: Katman Adı

en: Position
tr: Konum

en: Transparent Colour
tr: Şeffaf Renk

en: Show all layers in main window
tr: Tüm katmanları ana pencerede göster

en: Image
tr: Resim

en: There were no unused colours to remove!
tr: Kaldırılacak kullanılmayan renk yok!

en: Unable to load clipboard
tr: Pano yüklenemiyor

en: Unable to save clipboard
tr: Pano kaydedilemiyor

en: This canvas/palette contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
tr: Bu tuval/palet kaydedilmemiş değişiklikler içeriyor. Bu değişiklikleri kaybetmek iştiyor musunuz?

en: Do you really want to quit?
tr: Gerçekten çıkmak istiyor musunuz?

en: /_File
tr: /_Dosya

en: //New
tr: //Yeni

en: //Open ...
tr: //Aç ...

en: //Save
tr: //Kaydet

en: //Save As ...
tr: //Farklı Kaydet ...

en: //Quit
tr: //Çıkış

en: /_Edit
tr: /_Düzenle

en: //Undo
tr: //Geri al

en: //Redo
tr: //Yinele

en: //Cut
tr: //Kes

en: //Copy
tr: //Kopyala

en: //Paste To Centre
tr: //Merkeze Yapıştır

en: //Paste To New Layer
tr: //Yeni Katmana Yapıştır

en: //Paste
tr: //Yapıştır

en: //Paste Text
tr: //Metni Yapıştır

en: //Load Clipboard
tr: //Panoyu Yükle

en: //Save Clipboard
tr: //Panoyu Kaydet

en: //Choose Brush ...
tr: //Fırça Seç ...

en: /_View
tr: /_Görünüm

en: /_Image
tr: /_Resim

en: //Scale Canvas ...
tr: //Tuvali Ölçekle ...

en: //Resize Canvas ...
tr: //Tuvali Yeniden Boyutlandır ...

en: //Crop
tr: //Kırp

en: //Rotate Clockwise
tr: //Saat Yönünde Döndür

en: //Rotate Anti-Clockwise
tr: //Saat Yönünün Tersine Döndür

en: //Information ...
tr: //Bilgi ...

en: /_Selection
tr: /_Seçim

en: //Select All
tr: //Tümünü Seç

en: //Fill Selection
tr: //Seçimi Doldur

en: //Fill Ellipse
tr: //İçi Dolu Elips

en: /_Palette
tr: /_Palet

en: //Load ...
tr: //Yükle ...

en: //Load Default
tr: //Varsayılanı Yükle

en: //Edit Colour A & B ...
tr: //Renk Düzenle A & B ...

en: //Set Palette Size ...
tr: //Palet Boyutunu Ayarla ...

en: //Merge Duplicate Colours
tr: //Çoklu Renkleri Birleştir

en: //Remove Unused Colours
tr: //Kullanılmayan Renkleri Kaldır

en: //Sort Colours ...
tr: //Renkleri Sırala ...

en: /Effe_cts
tr: /Efektler

en: /Cha_nnels
tr: /Ka_nallar

en: //New ...
tr: //Yeni ...

en: //Delete ...
tr: //Sil ...

en: //Edit Image
tr: //Resmi Düzenle

en: //Edit Selection
tr: //Seçimi Düzenle

en: //Edit Mask
tr: //Maskeyi Düzenle

en: //Hide Image
tr: //Resmi Gizle

en: //Disable Alpha
tr: //Alfayı Etkisiz Kıl

en: //Disable Selection
tr: //Seçimi Etkisiz Kıl

en: //Disable Mask
tr: //Maskeyi Etkisiz Kıl

en: /_Layers
tr: /Katmanlar

en: //Configure Animation ...
tr: //Animasyonu Yapılandır ...

en: //Preview Animation ...
tr: //Animasyonu Önizle ...

en: /_Help
tr: /_Yardım

en: //About
tr: //Hakkında

en: Rotating
tr: Dördürme

en: Scaling Image
tr: Resmi Boyutlandırma

en: Please Wait ...
tr: Lütfen Bekleyiniz ...

en: STOP
tr: DUR

en: Greyscale
tr: Gri tonlama

en: Indexed Palette
tr: İndisli Palet

en: New Image
tr: Yeni Resim

en: Colours
tr: Renkler

en: Pattern Chooser
tr: Desen Seçici

en: Set Palette Size
tr: Palet Boyutunu Ayarla

en: Apply
tr: Uygula

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Distance to A
tr: A'ya uzaklık

en: Frequency
tr: Sıklık

en: Sort Palette Colours
tr: Palet Renklerini Sırala

en: Start Index
tr: Dizini Başlat

en: End Index
tr: Dizini Sonlandır

en: Contrast
tr: Parlaklık

en: Show Detail
tr: Ayrıntı Göster

en: Auto-Preview
tr: Otomatik-Ön İzleme

en: Reset
tr: Sıfırla

en: The operating system cannot allocate the memory for this operation.
tr: İşletim sistemi bu çalışma için belleği paylaştıramadı.

en: You have not allocated enough memory in the Preferences window for this operation.
tr: Bu çalışma için Tercihler penceresine yeteri kadar bellek paylaştırmamışsınız.

en: Tile
tr: Döşe

en: Clear
tr: Temizle

en: Scale Canvas
tr: Tuvali Ölçeklendir

en: Resize Canvas
tr: Tuvali Yeniden Boyutlandır

en: Original
tr: Özgün

en: New
tr: Yeni

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Offset
tr: Başlangıç Noktası

en: Centre
tr: Merkez

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Limit
tr: Sınır

en: Sphere
tr: Küre

en: Angle
tr: Açı

en: Cube
tr: Küp

en: Scale
tr: Ölçeklendirme

en: From
tr: Başlangıç

en: Minimum grid zoom
tr: En az ızgara yakınlaştırması

en: Palette Editor
tr: Palet Düzenleyici

en: Colour Editor
tr: Renk Editörü

en: Use Current Palette
tr: Şuanki Paleti Kullan

en: Weakly
tr: Zayıfca

en: Constant
tr: Sabit

en: Points:
tr: Nokta

en: Linear
tr: Çizgisel

en: Bilinear
tr: İkili doğrusal

en: Repeat
tr: Yinele

en: A to B
tr: A'dan B'ye

en: A only
tr: Sadece A

en: Custom
tr: Özel tanımlı

en: Channel
tr: Kanal

en: Length
tr: Uzunluk

en: Repeat length
tr: Tekrar uzunluğu

en: Level
tr: Seviye

en: Layer
tr: Katman

en: Default System Language
tr: Varsayılan Sistem Dili

en: Czech
tr: Çekçe

en: English (UK)
tr: İngilizce (UK)

en: French
tr: Fransızca

en: German
tr: Almanca

en: Polish
tr: Polonya dili

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese (Brazilian)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Current Device
tr: Şuanli Aygıt

en: Pressure
tr: Basınç

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Language
tr: Dil

en: Select preferred language translation
    
    You will need to restart mtPaint
    for this to take full effect
tr: Tercih ettiğiniz dil çevirisini seçin
    
    mtPaint'i yeniden başlatmanız gerekir
    tam etkisini göstermesi için

en: Display clipboard while pasting
tr: Yapıştırma boyunca panoyu göster

en: Mouse cursor = Tool
tr: Fare imleci = Araç

en: Confirm Exit
tr: Çıkışı Onayla

en: Q key quits mtPaint
tr: Q tuşu mtPaint'i sonlandırır

en: Files
tr: Dosyalar

en: Recently Used Files
tr: Son kullanılan Dosyalar

en: Clipboard Files
tr: Pano Dosyaları

en: Select Clipboard File
tr: Pano Dosyasını Seçin

en: HTML Browser Program
tr: HTML Tarayıcı Programı

en: Select Browser Program
tr: Tarayıcı Programı Seç

en: Location of Handbook index
tr: Elkitabı Dizini konumu

en: Select Handbook Index File
tr: Elkitabı Dizin Dosyası Seç

en: Status Bar
tr: Durum Çubuğu

en: Canvas Geometry
tr: Tuval Geometrisi

en: Cursor X,Y
tr: İmleç X,Y

en: Undo / Redo
tr: Geri al / Yinele

en: Device Settings
tr: Aygıt Ayarları

en: Configure Device
tr: Aygıtı Ayarla

en: Tool Variable
tr: Araç Değişkeni

en: Flow
tr: Akış

en: Test Area
tr: Test Alanı

en: Factor
tr: Etken

en: Frames
tr: Çerçeveler

en: Start
tr: Başlat

en: Finish
tr: Bitir

en: There was a problem running the HTML browser.  You need to set the correct program name in the Preferences window.
tr: HTML taracıyısını çalıştırmada problem var. Tercihler penceresinde doğru program adını ayarlamaya ihtiyaç var.

en: By image channel
tr: Resim kanalı tarafından

en: Fill settings
tr: Doldurma ayarları

en: Disable All Masks
tr: Tüm Maskeleri Etkisiz Kıl

en: Settings Toolbar
tr: Ayar Araç Çubuğu

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo
tr: Yinele

en: Paint
tr: Boya

en: Shuffle
tr: Karışık

en: Flood Fill
tr: Su Dolgusu

en: Straight Line
tr: Düz Çizgi

en: Smudge
tr: Lekeleme

en: Clone
tr: Kopyala

en: Make Selection
tr: Seçim Yap

en: Polygon Selection
tr: Çokgen Seçimi

en: Filled Ellipse
tr: İçi Dolu Elips

en: Outline Selection
tr: Dış Çeper Seçimi

en: Fill Selection
tr: Seçimi Doldur

en: Flip Selection Vertically
tr: Seçimi Dikey Olarak Döndür

en: Rotate Selection Clockwise
tr: Seçimi Saat Yönünde Çevir

en: Rotate Selection Anti-Clockwise
tr: Seçimi Saat Yönünün Tersine Çevir

en: Browse
tr: Göz At

en: About
tr: Hakkında
