mutter - en to fi translation catalogue (97 entries)

en: Navigation
fi: Navigointi

en: Move window to workspace 1
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 1

en: Move window to workspace 2
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 2

en: Move window to workspace 3
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 3

en: Move window to workspace 4
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 4

en: Move window to last workspace
fi: Siirrä ikkuna viimeiseen työtilaan

en: Move window one workspace up
fi: Siirrä ikkunaa yksi työtila ylös

en: Move window one workspace down
fi: Siirrä ikkunaa yksi työtila alas

en: Move window one monitor to the left
fi: Siirrä ikkuna yhden näytön verran vasemmalle

en: Move window one monitor to the right
fi: Siirrä ikkuna yhden näytön verran oikealle

en: Move window one monitor up
fi: Siirrä ikkuna yhden näytön verran ylös

en: Move window one monitor down
fi: Siirrä ikkuna yhden näytön verran alas

en: Switch applications
fi: Vaihda sovelluksia

en: Switch to previous application
fi: Vaihda edelliseen sovellukseen

en: Switch windows
fi: Vaihda ikkunoita

en: Switch to previous window
fi: Vaihda edelliseen ikkunaan

en: Switch windows of an application
fi: Vaihda sovelluksen ikkunoiden välillä

en: Switch to previous window of an application
fi: Vaihda sovelluksen edelliseen ikkunaan

en: Switch windows directly
fi: Vaihda ikkunoita suoraan

en: Switch directly to previous window
fi: Vaihda suoraan edelliseen ikkunaan

en: Switch windows of an app directly
fi: Vaihda sovelluksen ikkunoiden välillä suoraan

en: Hide all normal windows
fi: Piilota kaikki tavalliset ikkunat

en: Switch to workspace 1
fi: Siirry työtilaan 1

en: Switch to workspace 2
fi: Siirry työtilaan 2

en: Switch to workspace 3
fi: Siirry työtilaan 3

en: Switch to workspace 4
fi: Siirry työtilaan 4

en: Switch to last workspace
fi: Siirry viimeiseen työtilaan

en: Move to workspace above
fi: Siirrä yllä olevaan työtilaan

en: Move to workspace below
fi: Siirrä alla olevaan työtilaan

en: System
fi: Järjestelmä

en: Show the run command prompt
fi: Näytä komennonsuorituskehote

en: Show the activities overview
fi: Näytä toimintojen yleisnäkymä

en: Restore the keyboard shortcuts
fi: Palauta pikanäppäimet

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Activate the window menu
fi: Aktivoi ikkunavalikko

en: Toggle fullscreen mode
fi: Vaihda koko näytön tilaan tai pois

en: Maximize window
fi: Suurenna ikkuna

en: Restore window
fi: Palauta ikkunan koko

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Hide window
fi: Piilota ikkuna

en: Move window
fi: Siirrä ikkunaa

en: Resize window
fi: Muuta ikkunan kokoa

en: Raise window if covered, otherwise lower it
fi: Nosta ikkuna, jos se on peittynyt, muuten laske se

en: Raise window above other windows
fi: Nosta ikkuna muiden päälle

en: Lower window below other windows
fi: Laske ikkuna muiden alle

en: Maximize window vertically
fi: Suurenna ikkuna pystysuunnassa

en: Maximize window horizontally
fi: Suurenna ikkuna vaakasuunnassa

en: Modifier to use for extended window management operations
fi: Muunnosnäppäin laajennettuja ikkunoidenhallintatoimintoja varten

en: Attach modal dialogs
fi: Liitä modaalisia valintaikkunoita

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
fi: Jos tosi, niin itsenäisten otsikkopalkkien sijaan modaaliset valintaikkunan liitetään pääikkunan otsikkopalkkiin ja niitä siirretään yhdessä pääikkunan kanssa.

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
fi: Ota käyttöön reunalaatoitus kun ikkunoita pudotetaan näytön reunoille

en: Workspaces are managed dynamically
fi: Työtilat hallitaan dynaamisesti

en: Workspaces only on primary
fi: Työtilat vain ensisijaisella

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
fi: Määrittää tapahtuuko työtilan vaihto ikkunoille kaikilla näytöillä vaiko vain ikkunoille ensisijaisella näytöllä.

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
fi: Viivästytä kohdistuksen vaihtumista, kunnes osoitin lopettaa liikkumisen

en: Draggable border width
fi: Raahattava reunaleveys

en: Place new windows in the center
fi: Aseta uudet ikkunat keskelle näyttöä

en: Enable experimental features
fi: Ota käyttöön kokeelliset ominaisuudet

en: Switch monitor configurations
fi: Vaihda näyttöasetuksia

en: Switch to VT 1
fi: Siirry virtuaalikonsoliin 1

en: Switch to VT 2
fi: Siirry virtuaalikonsoliin 2

en: Switch to VT 3
fi: Siirry virtuaalikonsoliin 3

en: Switch to VT 4
fi: Siirry virtuaalikonsoliin 4

en: Switch to VT 5
fi: Siirry virtuaalikonsoliin 5

en: Switch to VT 6
fi: Siirry virtuaalikonsoliin 6

en: Switch to VT 7
fi: Siirry virtuaalikonsoliin 7

en: Switch to VT 8
fi: Siirry virtuaalikonsoliin 8

en: Switch to VT 9
fi: Siirry virtuaalikonsoliin 9

en: Switch to VT 10
fi: Siirry virtuaalikonsoliin 10

en: Switch to VT 11
fi: Siirry virtuaalikonsoliin 11

en: Switch to VT 12
fi: Siirry virtuaalikonsoliin 12

note: TRANSLATORS: This string refers to an action, cycles drawing tablets' * mapping through the available outputs.
en: Switch monitor
fi: Vaihda näyttöä

en: Built-in display
fi: Sisäänrakennettu näyttö

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown Display
fi: Tuntematon näyttö

en: Bell event
fi: Äänimerkki

en: Disable connection to session manager
fi: Estä yhteys sessionhallintaan

en: Replace the running window manager
fi: Vaihda käytössä oleva ikkunanhallinta

en: Specify session management ID
fi: Anna sessionhallinnan ID

en: X Display to use
fi: Käytettävä X-näyttö

en: Initialize session from savefile
fi: Alusta sessio tiedostosta

en: Make X calls synchronous
fi: Käytä synkronisia X-kutsuja

en: Run as a wayland compositor
fi: Suorita wayland-koostajana

en: Run with X11 backend
fi: Suorita X11-taustaosalla

note: Translators: %s is a window title
en: “%s” is not responding.
fi: "%s" ei vastaa.

en: Application is not responding.
fi: Sovellus ei vastaa.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
fi: Voit odottaa sovellusta vielä hetken tai sulkea sovelluksen väkisin heti.

en: _Force Quit
fi: Sulje _väkisin

en: _Wait
fi: _Odota

en: mutter %s
    Copyright © 2001-%d Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fi: mutter %s
    Tekijänoikeudet © 2001-%d Havoc Pennington, Red Hat, Inc., ja muut.
    Tämä on vapaa ohjelmisto: katso kopiointiehdot lähdekoodista.
    Ei MINKÄÄNLAISTA takuuta: ei edes takuuta MYYNTIKELPOISUUDESTA tai SOPIVUUDESTA JOHONKIN KÄYTTÖÖN.

en: Print version
fi: Näytä versio

en: Mutter plugin to use
fi: Käytettävä Mutter-liitännäinen

en: Workspace %d
fi: Työtila %d

en: Mutter was compiled without support for verbose mode
fi: Mutter on käännetty ilman tukea monisanaisille ilmoituksille

en: Display “%s” already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
fi: Näytöllä “%s” on jo ikkunointiohjelma: kokeile valitsinta --replace, jos haluat korvata nykyisen ikkunointiohjelman.

en: Failed to open X Window System display “%s”
fi: X-ikkunointijärjestelmän näytön “%s” avaaminen epäonnistui

en: %s (on %s)
fi: %s @ %s
