mutter master - en to nds translation catalogue (93 entries)

en: Unknown window information request: %d
nds: Unbekannte Finsterinformatschoonsanfrag: %d

en: <big><b><tt>%s</tt> is not responding.</b></big>
    
    <i>You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.</i>
nds: <big><b><tt>%s</tt> antert nich.</b></big>
    
    <i>Nu küünst je di överlegen, ob de 'n beten töven or dat Programm nu twingen wullst, dat sik dat sluten deit.</i>

en: _Wait
nds: _Töv

en: _Force Quit
nds: _Sluten ertwingen

en: Failed to get hostname: %s
nds: Künn de Hostnaam nich rutkregen: %s

en: X Display to use
nds: X Billschirm bruken

en: Print version
nds: Druckverschoon

en: Failed to restart: %s
nds: Künn nich nej starten: %s

en: Workspace %d
nds: Schrievdisk %d

en: Unknown element %s
nds: Unbekanntes Element %s

en: Window manager:
nds: Finsteroppasser:

en: Window manager error:
nds: Finsteroppasserfehler:

en: %s (on %s)
nds: %s (op %s)

en: Switch to workspace 1
nds: Nah Schrievdisk 1 wesseln

en: Switch to workspace 2
nds: Nah Schrievdisk 2 wesseln

en: Switch to workspace 3
nds: Nah Schrievdisk 3 wesseln

en: Switch to workspace 4
nds: Nah Schrievdisk 4 wesseln

en: Switch to workspace 5
nds: Nah Schrievdisk 5 wesseln

en: Switch to workspace 6
nds: Nah Schrievdisk 6 wesseln

en: Switch to workspace 7
nds: Nah Schrievdisk 7 wesseln

en: Switch to workspace 8
nds: Nah Schrievdisk 8 wesseln

en: Switch to workspace 9
nds: Nah Schrievdisk 9 wesseln

en: Switch to workspace 10
nds: Nah Schrievdisk 10 wesseln

en: Switch to workspace 11
nds: Nah Schrievdisk 11 wesseln

en: Switch to workspace 12
nds: Nah Schrievdisk 12 wesseln

en: Take a screenshot
nds: Billschirmbill scheten

en: Take a screenshot of a window
nds: Billschirmbill vun ee'm Finster scheten

en: Run a terminal
nds: Een Terminal lööpen laten

en: Activate the window menu
nds: Finstermenü aktiveren

en: Maximize window
nds: Finster gröter maken

en: Restore window
nds: Finster wedderherstellen

en: Minimize window
nds: Finster lütter maken

en: Close window
nds: Finster sluten

en: Move window
nds: Finster verschuven

en: Resize window
nds: Finstergröte ännern

en: Move window to workspace 1
nds: Finster to Schrievdisk 1 verschuven

en: Move window to workspace 2
nds: Finster to Schrievdisk 2 verschuven

en: Move window to workspace 3
nds: Finster to Schrievdisk 3 verschuven

en: Move window to workspace 4
nds: Finster to Schrievdisk 4 verschuven

en: Move window to workspace 5
nds: Finster to Schrievdisk 5 verschuven

en: Move window to workspace 6
nds: Finster to Schrievdisk 6 verschuven

en: Move window to workspace 7
nds: Finster to Schrievdisk 7 verschuven

en: Move window to workspace 8
nds: Finster to Schrievdisk 8 verschuven

en: Move window to workspace 9
nds: Finster to Schrievdisk 9 verschuven

en: Move window to workspace 10
nds: Finster to Schrievdisk 10 verschuven

en: Move window to workspace 11
nds: Finster to Schrievdisk 11 verschuven

en: Move window to workspace 12
nds: Finster to Schrievdisk 12 verschuven

en: Move window one workspace to the left
nds: Finster to de Schrievdisk op de linke Siet verschuven

en: Move window one workspace to the right
nds: Finster to de Schrievdisk op de rechte Siet verschuven

en: Maximize window vertically
nds: Finster vertikal gröter maken

en: Maximize window horizontally
nds: Finster horizontal gröter maken

en: Move window to center of screen
nds: Finster to de Midde vu'm Billschirm verschuven

en: Usage: %s
nds: Gebruk: %s

en: Close Window
nds: Finster sluten

en: Window Menu
nds: Finstermenü

en: Minimize Window
nds: Finster lütter maken

en: Maximize Window
nds: Finster gröter maken

en: Restore Window
nds: Finster wedder herstellen

en: Always On Visible Workspace
nds: Jümmers op opwiestem Schrievdisk

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
nds: _Kütter maken

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
nds: Gr_öter maken

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Unma_ximize
nds: Wedder lü_tter maken

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
nds: _Verschuven

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
nds: _Gröte ännern

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move Titlebar On_screen
nds: _Titelbalken op'm Billschirm verschuven

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Always on _Top
nds: Jümmers _över allens opwiesen

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Always on Visible Workspace
nds: _Jümmers op de sichtbare Schrievdisk

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Only on This Workspace
nds: _Just op düssem Schrievdisk

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Left
nds: Nah de _linken Schrievdisk verschuven

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace R_ight
nds: Nah de _rechten Schrievdisk verschuven

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Up
nds: Nah de Schrievdisk _boven verschuven

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Down
nds: Nah de Schrievdisk op'm _Bodden verschuven

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
nds: _Sluten

en: Workspace %d%n
nds: Schrievdisk %d%n

en: Workspace 1_0
nds: Schrievdisk 1_0

en: Workspace %s%d
nds: Schrievdisk %s%d

en: Move to Another _Workspace
nds: To ee'm annern Schrievdisk wesseln

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the control key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Ctrl
nds: Strg

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the super key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Super
nds: Super / Win

en: top
nds: boven

en: bottom
nds: Bodden

en: left
nds: links

en: right
nds: rechts

en: Failed to load theme "%s": %s
nds: Künn Thema nich laden "%s": %s

en: Border-only window
nds: Finster just mit Kanten

en: Bar
nds: Balken

en: Dialog Box
nds: Dialogkiste

en: Border
nds: Kanten

en: Normal Title Font
nds: Normale Titelschriftart

en: Small Title Font
nds: Lütte Titelschriftart

en: Large Title Font
nds: Grote Titelschriftart

en: Button Layouts
nds: Knöppeutsehn

en: Window Title Goes Here
nds: De Finstertitel kümmt hier hen
