murano-dashboard VERSION - en to ja translation catalogue (298 entries)

en: 80 characters max.
ja: 最大 80 文字。

en: A local zip file to upload
ja: アップロードするローカルの zip ファイル

en: Abandon Environment | Abandon Environments
ja[0]: 環境の中止

en: Abandoned Environment | Abandoned Environments
ja[0]: 環境を中止しました

en: Active
ja: 稼働中

en: Add
ja: 追加

en: Add Application
ja: アプリケーションの追加

en: Add Application Category
ja: アプリケーションカテゴリーの追加

en: Add Category
ja: カテゴリーの追加

en: Add Component
ja: コンポーネントの追加

en: Add Murano Metadata
ja: Murano メタデータの追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add new category to the application catalog.
ja: アプリケーションカタログに新しいカテゴリーを追加します。

en: Add to Env
ja: 環境への追加

en: Adding application to an environment failed.
ja: アプリケーションを環境に追加できませんでした。

en: All
ja: すべて

en: Allows adding additional information about a package.
ja: パッケージについての追加の情報を記載できます。

en: Allows to hide a package from the catalog. (Applies to package dependencies)
ja: パッケージをカタログに表示するかどうか (パッケージの依存関係に影響します)。

en: An environment is a collection of applications that are meant to operate under similar conditions.
ja: 環境は類似した条件で実行されるアプリケーションの集合です。

en: An external http/https URL to load the bundle from.
ja: バンドルを読み込む外部 http/https URL。

en: An external http/https URL to load the package from.
ja: パッケージを読み込む外部 http/https URL。

en: App Catalog
ja: アプリカタログ

en: App Category:
ja: アプリケーションカテゴリー:

en: App category
ja: アプリケーションカテゴリー

en: Application Categories
ja: アプリケーションカテゴリー

en: Application Category
ja: アプリケーションカテゴリー

en: Application Details
ja: アプリケーション詳細

en: Application Package
ja: アプリケーションパッケージ

en: Application&nbsp;Components
ja: アプリケーション&nbsp;コンポーネント

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Author
ja: 作成者

en: Auto
ja: 自動

en: Back
ja: 戻る

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Browse Local
ja: ローカルでブラウズ

en: Bundle Name
ja: バンドル名

en: Bundle URL
ja: バンドル URL

en: Bundle creation failed.Reason: Can't find Bundle name from repository.
ja: バンドル作成に失敗しました。リポジトリーにバンドル名が見つかりません。

en: Bundle creation failed.Reason: {0}
ja: バンドル作成に失敗しました。理由: {0}

en: Bundle successfully imported.
ja: バンドルが正常にインポートされました。

en: Bundle's full name.
ja: バンドルの完全な名前

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category Name
ja: カテゴリー名

en: Category {0} created.
ja: カテゴリー {0} が作成されました。

en: Check Keystone configuration of murano-api server.
ja: murano-api サーバーの Keystone 設定を確認します。

en: Choose a Zip archive to upload into the catalog.
ja: カタログにアップロードする Zip アーカイブを選択してください。

en: Choose a name for the environment
ja: 環境の名前を指定します

[ctx: Package requirements]
en: Classes definition folder
ja: クラス定義フォルダー

en: Click to create new environment
ja: クリックして、新しい環境を作成します。

en: Completed with warnings
ja: 警告付き完了

en: Component
ja: コンポーネント

en: Component Details
ja: コンポーネント詳細

en: Component List
ja: コンポーネント一覧

en: Component Logs
ja: コンポーネントログ

en: Components
ja: コンポーネント

en: Configuration
ja: 設定

en: Configure Application
ja: アプリケーションの設定

en: Confirm password
ja: パスワードの確認

en: Could not retrieve latest status for the {0} environment
ja: {0} 環境の最新情報を取得できませんでした。

en: Couldn't find any apps, required for this field.
    Tried: {fqns}
ja: このフィールドに必要なアプリを見つけられませんでした。
    次を試しました: {fqns}

en: Couldn't update package {0} parameters. Error: {1}
ja: パッケージ {0} のパラメーターを更新できませんでした。エラー: {1}

en: Create
ja: 作成

en: Create Env
ja: 環境の作成

en: Create Environment
ja: 環境の作成

en: Create New
ja: 新規作成

en: Create a title for an image.
ja: イメージのタイトルを作成します。

en: Created
ja: 作成時刻

en: Custom Type
ja: カスタムタイプ

en: Defines whether or not a package can be used by other tenants. (Applies to package dependencies)
ja: パッケージを他のプロジェクトが使用できるかを定義します (パッケージの依存関係に影響します)。

en: Delete Category | Delete Categories
ja[0]: カテゴリーの削除

en: Delete Component | Delete Components
ja[0]: コンポーネントの削除

en: Delete Environment | Delete Environments
ja[0]: 環境の削除

en: Delete Metadata | Delete Metadata
ja[0]: メタデータの削除

en: Delete Package | Delete Packages
ja[0]: パッケージの削除

en: Delete failure
ja: 削除失敗

en: Deleted Category | Deleted Categories
ja[0]: カテゴリーを削除しました

en: Deleted Metadata | Deleted Metadata
ja[0]: メタデータを削除しました

en: Deleted Package | Deleted Packages
ja[0]: パッケージを削除しました

en: Deleting
ja: 削除中

en: Deploy Environment | Deploy Environments
ja[0]: 環境のデプロイ

en: Deploy This Environment
ja: この環境のデプロイ

en: Deploy failure
ja: デプロイ失敗

en: Deploy started
ja: デプロイを開始しました

en: Deployed Components
ja: デプロイ済みコンポーネント

en: Deploying
ja: デプロイ中

en: Deployment Details
ja: デプロイの詳細

en: Deployment History
ja: デプロイ履歴

en: Deployment Logs
ja: デプロイログ

en: Deployment with id %s doesn't exist anymore
ja: ID %s のデプロイはすでに存在しません

en: Deployments
ja: デプロイ

en: Description
ja: 説明

en: Details
ja: 詳細

en: Download Package
ja: ダウンロードパッケージ

en: Drop Components here
ja: コンポーネントをここにドロップしてください。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enter a complex password with at least one letter, one number and one special character
ja: 少なくとも 1 文字、1 つの数字、1 つの特殊文字を持つ複雑なパスワードを入力してください。

en: Enter a password
ja: パスワードを入力してください

en: Environment
ja: 環境

en: Environment Default Network
ja: 環境のデフォルトネットワーク

en: Environment Name
ja: 環境名

en: Environment name must contain at least one non-white space symbol.
ja: 環境の名前は、空白以外の記号を少なくとも 1 つ含む必要があります。

en: Environment with id %s doesn't exist anymore
ja: ID %s の環境はすでに存在しません

en: Environment with specified name already exists
ja: 指定された名前を持つ環境が既に存在します。

en: Environments
ja: 環境

en: Error {0} occurred while installing images for {1}
ja: {1} 用のイメージの準備中にエラー {0} が発生しました

en: Error {0} occurred while installing package {1}
ja: パッケージ {1} のインストール中にエラー {0} が発生しました。

en: Error {0} occurred while parsing package {1}
ja: パッケージ {1} の解析中にエラー {0} が発生しました。

en: Error {0} occurred while setting image {1}, {2} public
ja: イメージ {1}, {2} をパブリックに設定する際にエラー {0} が発生しました

[ctx: Package requirements]
en: Execution plans folder
ja: 実行プランフォルダー

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed to create environment
ja: 環境の作成に失敗しました

en: File
ja: ファイル

en: Filter
ja: フィルター

en: Find in a selected category
ja: 選択したカテゴリーにおける検索

en: First symbol should be latin letter or underscore. Subsequent symbols can be latin letter, numeric, underscore, at sign, number sign or dollar sign
ja: 最初のシンボルはラテン文字かアンダースコアでなければいけません。それ以降のシンボルには、ラテン文字、数字、アンダースコア、@ 記号、# 記号、ドル記号が使用できます。

en: Fully qualified package name.
ja: 完全な形のパッケージ名。

en: Go to <b> <a href=%(pkg_def_url)s>Packages</a> </b>, click 'Import Package' and select <i>Repository</i> as <i>Package Source</i>.
ja: <b> <a href=%(pkg_def_url)s>パッケージ</a> </b>に進んで、「パッケージのインポート」をクリックして、<i>パッケージのソース</i>として<i>リポジトリー</i>を選択してください。

en: HTTP/HTTPS URL of the bundle file.
ja: バンドルファイルの HTTP/HTTPS URL。

en: HTTP/HTTPS URL of the package file.
ja: パッケージファイルの HTTP/HTTPS URL。

en: Heat Orchestration stack name
ja: Heat Orchestration スタック名

en: Heat Orchestration stack%(forloop.counter)s name
ja: Heat Orchestration スタック %(forloop.counter)s の名前

en: If packages depend upon other packages and/or require specific glance images, those are going to be installed with them from murano repository.
ja: パッケージが他のパッケージや特定の glance イメージに依存している場合、それらも murano リポジトリーから一緒にインストールされます。

en: If the package depends upon other packages and/or requires specific glance images, those are going to be installed with it from murano repository.
ja: このパッケージが他のパッケージや特定の glance イメージに依存している場合、それらも murano リポジトリーから一緒にインストールされます。

en: Image
ja: イメージ

en: Image Title
ja: イメージタイトル

en: Image Type
ja: イメージ種別

en: Image successfully marked
ja: イメージが正常にマークされました

en: Images
ja: イメージ

en: Import Bundle
ja: バンドルのインポート

en: Import Package
ja: インポートパッケージ

en: Importing package {0} failed. Reason: {1}
ja: パッケージ {0} のインポートに失敗しました。理由: {1}

en: Info
ja: 情報

en: Instance name
ja: インスタンス名

en: Instance%(forloop.counter)s name
ja: インスタンス %(forloop.counter)s の名前

en: Invalid metadata for image: {0}
ja: 無効なイメージのメタデータ: {0}

en: Invalid murano image metadata
ja: 無効な murano イメージメタデータ

en: Invalid value of 'murano_nets' option
ja: 'murano_nets' オプションの無効な値

en: It is forbidden to upload files larger than {0} MB.
ja: {0} MB より大きいファイルのアップロードは許可されていません。

en: KeyWord
ja: キーワード

en: Last operation
ja: 最終操作

en: Latest Deployment Log
ja: 最新のデプロイログ

en: License
ja: ライセンス

en: Logs
ja: ログ

en: Manage
ja: 管理

en: Manage Components
ja: コンポーネントの管理

[ctx: Package requirements]
en: Manifest file
ja: マニフェストファイル

en: Mark Image
ja: イメージのマーク

en: Mark an image with Murano specific metadata to be added to the selected image.
ja: イメージを Murano 固有のメタデータでマークして、選択したイメージに追加されます。

en: Marked Images
ja: マーク済みイメージ

en: Modify Package
ja: パッケージの変更

en: Modifying package failed
ja: パッケージの変更に失敗しました。

en: NO ENVIRONMENTS
ja: 環境なし

en: Name
ja: 名前

en: Name of the bundle.
ja: バンドルの名前。

en: Network of '%s'
ja: '%s' のネットワーク

en: Next
ja: 次へ

en: Next Page
ja: 次のページ

en: No availability zones available
ja: 利用可能なアベイラビリティーゾーンがありません

en: No categories available
ja: 利用可能なカテゴリーがありません

en: No components
ja: コンポーネントなし

en: No images available
ja: 利用可能なイメージがありません。

en: No keypair
ja: キーペアなし

en: No license
ja: ライセンスなし

en: No recent activity to report at this time.
ja: 現在、表示する最近の使用状況がありません。

en: No requirements
ja: 要件なし

en: None
ja: なし

en: Not in domain
ja: ドメインにありません

en: Note
ja: 注意

en: OpenStack Networking (Neutron) is not available in current environment. Custom Network Settings cannot be applied
ja: OpenStack Networking (Neutron) が現在の環境で利用できません。カスタムネットワーク設定を適用できません。

en: Operation is forbidden by murano-api server.
ja: 操作が murano-api サーバーにより禁止されています。

en: Optional
ja: オプション

en: Overview
ja: 概要

en: Package Bundle Source
ja: パッケージバンドルソース

en: Package Count
ja: パッケージ数

en: Package Details
ja: パッケージ詳細

en: Package Name
ja: パッケージ名

en: Package Source
ja: パッケージソース

en: Package Tags
ja: パッケージタグ

en: Package URL
ja: パッケージ URL

en: Package Version
ja: パッケージバージョン

en: Package creation failed.Reason: Can't find Package name from repository.
ja: パッケージ作成に失敗しました。リポジトリーからパッケージ名を見つけられないため。

en: Package creation failed.Reason: {0}
ja: パッケージ作成に失敗しました。理由: {0}

en: Package modified.
ja: パッケージ更新時刻

en: Package name in the repository, usually a fully qualified name
ja: リポジトリーでのパッケージ名、通常は完全な形の名前

en: Package or Class with the same name is already made public
ja: 同じ名前を持つパッケージかクラスが既にパブリックに作成されています。

en: Package parameters successfully updated.
ja: パッケージのパラメーターが正常に更新されました。

en: Package version
ja: パッケージバージョン

en: Package with id {0} is not found
ja: ID {0} のパッケージが見つかりません

en: Package with specified name already exists
ja: 指定された名前を持つパッケージが既に存在します。

en: Package {0} already registered.
ja: パッケージ {0} が既に登録されています。

en: Package {0} upload failed. {1}
ja: パッケージ {0} のアップロードに失敗しました。 {1}

en: Package {0} uploaded
ja: パッケージ {0} をアップロードしました

en: Packages
ja: パッケージ

en: Packages should contain:
ja: パッケージには以下が含まれている必要があります。

en: Please confirm your password
ja: パスワードを確認してください

en: Please supply a bundle name
ja: バンドルの名前を指定してください。

en: Please supply a bundle url
ja: バンドルの URL を指定してください。

en: Please supply a package file
ja: パッケージファイルを指定してください。

en: Please supply a package name
ja: パッケージの名前を指定してください。

en: Please supply a package url
ja: パッケージの URL を指定してください。

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Provide comma-separated list of words, associated with the package
ja: パッケージに関連付けるキーワードをコンマ区切りのリストで指定します。

en: Provide desired name for a new category
ja: 新しいカテゴリーには適切な名前を付けてください

en: Public
ja: パブリック

en: Quick Deploy
ja: クイックデプロイ

en: Ready
ja: 準備完了

en: Ready to configure
ja: 設定準備完了

en: Ready to deploy
ja: デプロイの準備完了

en: Recent Activity
ja: 最近の使用状況

en: Repository
ja: リポジトリー

en: Requested object is not found on murano server.
ja: 要求されたオブジェクトが murano サーバーに見つかりません。

en: Requested operation conflicts with an existing object.
ja: 要求された操作が既存のオブジェクトと競合しています。

en: Requirements
ja: 要件

en: Retype your password
ja: パスワードの再入力

en: Running
ja: 実行中

en: Select Application
ja: アプリケーションの選択

en: Select Image
ja: イメージを選択してください

en: Select an image registered in Glance Image Services.
ja: Glance Image サービスに登録されているイメージを選択してください。

en: Select one or more categories for a package.
ja: パッケージのカテゴリーを 1 つ以上選択してください

en: Set up for identifying a package.
ja: パッケージの識別に使用されます。

en: Show Details
ja: 詳細表示

en: Something went wrong during package downloading
ja: パッケージのダウンロード中に、どこかがおかしくなりました！

en: Sorry, this environment doesn't exist anymore
ja: ごめんなさい、この環境はすでに存在しません

en: Sorry, you can't add application right now. The environment is deploying.
ja: すみませんが、アプリケーションをすぐに追加できません。環境がデプロイ中です。

en: Sorry, you can't delete service right now
ja: 申し訳ありません。サービスをすぐに削除できません。

en: Specified title already in use. Please choose another one.
ja: すでに使用中のタイトルを指定しました。別のものを選択してください。

en: Specifying a category helps to filter applications in the catalog
ja: カテゴリを指定すると、カタログ内でアプリケーションをフィルタリングする際に使用できます。

en: Started Deleting Component | Started Deleting Components
ja[0]: コンポーネントの削除を開始しました

en: Started Deleting Environment | Started Deleting Environments
ja[0]: 環境の削除を開始しました

en: Started deploying Environment | Started deploying Environments
ja[0]: 環境のデプロイを開始しました

en: Status
ja: ステータス

en: Step {0}
ja: 手順 {0}

en: Successful
ja: 成功

en: Tags
ja: タグ

en: Tenant Name
ja: テナント名

en: The '{0}' application successfully added to environment.
ja: アプリケーション '{0}' が正常に環境に追加されました。

en: The VMs of the applications in this environment will join this net by default, unless configured individually. Choosing 'Create New' will generate a new Network with a Subnet having an IP range allocated among the ones available for the default Murano Router of this project
ja: この環境のアプリケーションの VM は、個別に指定されない限り、デフォルトでこのネットワークに接続されます。「新規作成」を選択すると、新しいネットワークを生成し、サブネットで IP アドレス範囲を指定します。プロジェクトのデフォルトの Murano 用のルーターにも、この IP アドレス範囲からアドレスが割り当てられます。

en: The bundle is going to be installed from <a href="%(murano_repo_url)s" target="_blank">%(murano_repo_url)s</a> repository.
ja: バンドルは <a href="%(murano_repo_url)s" target="_blank">%(murano_repo_url)s</a> リポジトリーからインストールされます。

en: The package is going to be imported from <a href="%(murano_repo_url)s" target="_blank">%(murano_repo_url)s</a> repository.
ja: パッケージが <a href="%(murano_repo_url)s" target="_blank">%(murano_repo_url)s</a> リポジトリーからインポートされます。

en: The password must contain at least one letter, one                                  number and one special character
ja: パスワードは、少なくとも 1 文字、1 つの数字、1 つの特殊文字を含める必要があります。

en: The request data is not acceptable by the server
ja: 要求されたデータがサーバーにより受け入れられませんでした。

en: There are no applications in the catalog. You can import apps from
ja: カタログにはアプリケーションがありません。次の URL からアプリケーションをインポートできます。

en: There are no applications matching your criteria.
ja: 基準を満たすアプリケーションはありません。

en: There was an error communicating with server
ja: サーバとの通信中にエラーが発生しました。

en: There was an error initialising this field.
ja: このフィールドの初期化中にエラーが発生しました。

en: This action cannot be undone. Any resources created by this environment will have to be released manually.
ja: この操作は取り消せません。この環境により作成されたリソースは、手動で開放する必要があります。

en: Time Finished
ja: 終了時刻

en: Time Started
ja: 開始時刻

en: Time updated
ja: 更新時刻

en: Title
ja: タイトル

en: Toggle Active | Toggle Active
ja[0]: アクティブの切り替え

en: Toggle Enabled
ja: 有効化の切り替え

en: Toggle Public | Toggle Public
ja[0]: パブリックの切り替え

en: Toggled Active | Toggled Active
ja[0]: アクティブの切り替え済み

en: Toggled Public | Toggled Public
ja[0]: パブリックの切り替え済み

en: Topology
ja: トポロジー

en: Trying to add {0} image to glance. Image will be ready for deployment after successful upload
ja: glance にイメージ {0} を追加しています。アップロードに成功すると、イメージをデプロイに使用できるようになります。

en: Trying to add {0}, {1} image to glance. Image will be ready for deployment after successful upload
ja: glance にイメージ {0}, {1} を追加しています。アップロードに成功すると、イメージをデプロイに使用できるようになります。

en: Type
ja: 種別

[ctx: Package requirements]
en: UI definition folder
ja: UI 定義フォルダー

en: UNKNOWN
ja: 不明

en: Unable to communicate to glare-api server.
ja: glare-api サーバーと通信できません。

en: Unable to communicate to murano-api server.
ja: murano-api サーバーと通信できません。

en: Unable to delete category
ja: カテゴリーを削除できません。

en: Unable to delete package in murano-api server
ja: murano-api サーバーにおいてパッケージを削除できません。

en: Unable to deploy. Try again later
ja: デプロイできません。後からもう一度お試しください。

en: Unable to download package.
ja: パッケージをダウンロードできません。

en: Unable to get list of categories
ja: カテゴリーの一覧を取得できません

en: Unable to mark image
ja: イメージをマークできません

en: Unable to modify package
ja: パッケージを変更できません。

en: Unable to remove metadata
ja: メタデータを削除できません

en: Unable to remove package.
ja: パッケージを削除できません

en: Unable to retrieve  availability zones.
ja: アベイラビリティーゾーンを取得できません。

en: Unable to retrieve details for service
ja: サービスの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve list of deployments
ja: デプロイの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve list of images
ja: イメージの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve list of services. This environment is deploying or already deployed by other user.
ja: サービスの一覧を取得できません。この環境は、デプロイ中か、他のユーザーによりデプロイされています。

en: Unable to retrieve package details.
ja: パッケージの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve project list.
ja: プロジェクト一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve public images.
ja: 公開イメージの一覧を取得できません。

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Unknown
ja: 不明

en: Update
ja: 更新

en: Update Image
ja: イメージの更新

en: Update Metadata
ja: メタデータの更新

en: Update This Environment
ja: この環境の更新

en: Updated
ja: 更新時刻

en: Uploading package failed. {0}
ja: パッケージのアップロードに失敗しました。 {0}

en: Used for identifying and filtering packages.
ja: パッケージの識別やフィルタリングに使用されます。

en: Validation Error occurred
ja: 検証エラーが発生しました

en: Version
ja: バージョン

en: Version of the package (optional).
ja: パッケージのバージョン (オプション)。

en: You are not allowed to change this properties of the package
ja: パッケージのこのプロパティーの変更は許可されていません。

en: You are not allowed to delete this package
ja: このパッケージの削除は許可されていません。

en: You are not allowed to perform this operation
ja: この操作は許可されていません。

en: You'll have to configure each package installed from this bundle separately.
ja: このバンドルからインストールされる各パッケージはそれぞれ設定する必要があります。

en: {0}{1} don't match
ja: {0}{1} が一致しません
