murano-dashboard VERSION - en to tr_TR translation catalogue (315 entries)

en: 80 characters max.
tr_TR: Azami 80 karakter

en: A local zip file to upload
tr_TR: Yüklenecek yerel zip dosyası

en: Abandon Environment | Abandon Environments
tr_TR[0]: Ortamı Terk Et
tr_TR[1]: Ortamları Terk Et

en: Abandoned Environment | Abandoned Environments
tr_TR[0]: Ortam Terk Edildi
tr_TR[1]: Ortamlar Terk Edildi

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add Application
tr_TR: Uygulama Ekle

en: Add Application Category
tr_TR: Uygulama Kategorisi Ekle

en: Add Category
tr_TR: Kategori Ekle

en: Add Component
tr_TR: Bileşen Ekle

en: Add Murano Metadata
tr_TR: Murano Metaverisi Ekle

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add new category to the application catalog.
tr_TR: Uygulama kataloğuna yeni kategori ekle.

en: Add to Env
tr_TR: Ortama Ekle

en: Adding application to an environment failed.
tr_TR: Uygulamanın bir ortama eklenmesi başarısız.

en: All
tr_TR: Hepsi

en: Allows adding additional information about a package.
tr_TR: Bir paket hakkında ek bilgi eklemeye izin verir.

en: Allows to hide a package from the catalog. (Applies to package dependencies)
tr_TR: Bir paketi katalogdan gizlemeye izin verir. (Paket bağımlılıkları için de geçerlidir)

en: An environment is a collection of applications that are meant to operate under similar conditions.
tr_TR: Ortam, benzer durumlarda çalışmak üzere bir araya gelen uygulamalar koleksiyonudur.

en: An external http/https URL to load the bundle from.
tr_TR: Paket yığınının yükleneceği harici http/https URL.

en: An external http/https URL to load the package from.
tr_TR: Paketin yükleneceği harici bir http/https URL.

en: App Catalog
tr_TR: Uygulama Kataloğu

en: App Category:
tr_TR: Uygulama Kategorisi:

en: App category
tr_TR: Uygulama kategorisi

en: Application Categories
tr_TR: Uygulama Kategorileri

en: Application Category
tr_TR: Uygulama Kategorisi

en: Application Details
tr_TR: Uygulama Ayrıntıları

en: Application Package
tr_TR: Uygulama Paketi

en: Application default security group
tr_TR: Uygulama öntanımlı güvenlik grubu

en: Application&nbsp;Components
tr_TR: Uygulama&nbsp;Bileşenler

en: Applications
tr_TR: Uygulamalar

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Auto
tr_TR: Oto

en: Back
tr_TR: Geri

en: Browse
tr_TR: Gözat

en: Browse Local
tr_TR: Yerele Gözat

en: Bundle Name
tr_TR: Paket Yığın İsmi

en: Bundle URL
tr_TR: Paket Yığını URL'si

en: Bundle creation failed.Reason: Can't find Bundle name from repository.
tr_TR: Paket yığını oluşurma başarısız. Sebep: Yığın ismi depodan bulunamadı.

en: Bundle creation failed.Reason: {0}
tr_TR: Paket yığını oluşturma başarısız.Sebep: {0}

en: Bundle successfully imported.
tr_TR: Paket yığını başarıyla içe aktarıldı.

en: Bundle's full name.
tr_TR: Paket yığınının tam ismi.

en: Can not get logo for {0}.
tr_TR: {0} için amblem alınamadı.

en: Can not get supplier logo for {0}.
tr_TR: {0} için sağlayıcı amblemi alınamıyor.

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Category Name
tr_TR: Kategori İsmi

en: Category {0} created.
tr_TR: Kategori {0} oluşturuldu.

en: Check Keystone configuration of murano-api server.
tr_TR: Murano-api sunucusunun Keystone yapılandırmasını kontrol edin.

en: Choose a Zip archive to upload into the catalog.
tr_TR: Kataloğa yüklenecek Zip arşivi seçin.

en: Choose a name for the environment
tr_TR: Ortam için bir isim seçin

[ctx: Package requirements]
en: Classes definition folder
tr_TR: Sınıf tanımlamaları dizini

en: Click to create new environment
tr_TR: Yeni ortam oluşturmak için tıklayın

en: Completed with warnings
tr_TR: Uyarılarla tamamlandı

en: Component
tr_TR: Bileşen

en: Component Details
tr_TR: Bileşen Ayrıntıları

en: Component List
tr_TR: Bileşen Listesi

en: Component Logs
tr_TR: Bileşen Sistem Günlüğü

en: Components
tr_TR: Bileşenler

en: Configuration
tr_TR: Yapılandırma

en: Configure Application
tr_TR: Uygulamayı Yapılandır

en: Confirm password
tr_TR: Parolayı onayla

en: Could not retrieve latest status for the {0} environment
tr_TR: {0} ortamı için en son durum alınamadı

en: Couldn't find any apps, required for this field.
    Tried: {fqns}
tr_TR: Bu alan için gerekli bir uygulama bulunamadı.
    Denenen: {fqns}

en: Couldn't initialise glance v1 client, therefore could not make the following images public: {0}
tr_TR: Glance v1 istemcisi başlatılamadı, yani şu imajlar açık hale getirilemiyor: {0}

en: Couldn't update package {0} parameters. Error: {1}
tr_TR: {0} paketi parametreleri güncellenemedi. Hata: {1}

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Create Env
tr_TR: Ortam Oluştur

en: Create Environment
tr_TR: Ortam Oluştur

en: Create New
tr_TR: Yeni Oluştur

en: Create a title for an image.
tr_TR: İmaj için bir başlık oluştur.

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Custom Type
tr_TR: Özel Tür

en: Defines whether or not a package can be used by other tenants. (Applies to package dependencies)
tr_TR: Bir paketin diğer kiracılarca kullanılıp kullanılmayacağını tanımlar. (Paket bağımlılıkları için de geçerlidir)

en: Delete Category | Delete Categories
tr_TR[0]: Kategoriyi Sil
tr_TR[1]: Kategorileri Sil

en: Delete Component | Delete Components
tr_TR[0]: Bileşeni Sil
tr_TR[1]: Bileşenleri Sil

en: Delete Environment | Delete Environments
tr_TR[0]: Ortamı Sil
tr_TR[1]: Ortamları Sil

en: Delete Metadata | Delete Metadata
tr_TR[0]: Metaveriyi Sil
tr_TR[1]: Metaveriyi Sil

en: Delete Package | Delete Packages
tr_TR[0]: Paketi Sil
tr_TR[1]: Paketleri Sil

en: Delete failure
tr_TR: Silme başarısız

en: Deleted Category | Deleted Categories
tr_TR[0]: Kategori Silindi
tr_TR[1]: Kategoriler Silindi

en: Deleted Metadata | Deleted Metadata
tr_TR[0]: Metaveri Silindi
tr_TR[1]: Metaveri Silindi

en: Deleted Package | Deleted Packages
tr_TR[0]: Paket Silindi
tr_TR[1]: Paketler Silindi

en: Deleting
tr_TR: Siliniyor

en: Deploy Environment | Deploy Environments
tr_TR[0]: Ortamı Yerleştir
tr_TR[1]: Ortamları Yerleştir

en: Deploy This Environment
tr_TR: Bu Ortamı Uygula

en: Deploy failure
tr_TR: Yerleşim başarısız

en: Deploy started
tr_TR: Yerleştirme başlatıldı

en: Deployed Components
tr_TR: Yerleştirilen Bileşenler

en: Deploying
tr_TR: Yerleştiriliyor

en: Deployment Details
tr_TR: Yerleştirme Ayrıntıları

en: Deployment History
tr_TR: Yerleştirme Geçmişi

en: Deployment Logs
tr_TR: Yerleştirme Günlükleri

en: Deployment with id %s doesn't exist anymore
tr_TR: %s kimlikli yerleştirme artık mevcut değil

en: Deployment with id foo_deployment_id doesn't exist anymore
tr_TR: foo_deployment_id kimliğine sahip yerleşim artık mevcut değil

en: Deployments
tr_TR: Yerleştirmeler

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Download Package
tr_TR: Paket İndir

en: Drop Components here
tr_TR: Bileşenleri buraya bırak

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enter a complex password with at least one letter, one number and one special character
tr_TR: En az bir harf, bir sayı ve bir özel karakter içeren karmaşık bir parola girin

en: Enter a password
tr_TR: Bir parola girin

en: Enter an image type supported by Murano.
tr_TR: Murano tarafından desteklenen bir imaj türü girin.

en: Environment
tr_TR: Ortam

en: Environment Default Network
tr_TR: Ortam Öntanımlı Ağı

en: Environment Name
tr_TR: Ortam İsmi

en: Environment name must contain at least one non-white space symbol.
tr_TR: Ortam ismi en az bir boşluk dışı sembol içermeli.

en: Environment with id %s doesn't exist anymore
tr_TR: %s kimlikli ortam artık mevcut değil

en: Environment with specified name already exists
tr_TR: Belirtilen isimde ortam zaten mevcut

en: Environments
tr_TR: Ortamlar

en: Error test_error_message occurred while installing package bar
tr_TR: Bar paketi yüklenirken test_error_message hatası oluştu

en: Error {0} occurred while installing images for {1}
tr_TR: {1} için imajlar yüklenirken {0} hatası oluştu

en: Error {0} occurred while installing package {1}
tr_TR: {1} paketi yüklenirken {0} hatası oluştu

en: Error {0} occurred while parsing package {1}
tr_TR: Paket {1} ayrıştırılırken {0} hatası oluştu

en: Error {0} occurred while setting image {1}, {2} public
tr_TR: İmaj {1}, {2} açık hale getirilirken hata {0} oluştu

[ctx: Package requirements]
en: Execution plans folder
tr_TR: Çalıştırma planları dizini

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Failed to create environment
tr_TR: Ortam oluşturma başarısız

en: File
tr_TR: Dosya

en: Filter
tr_TR: Süzgeç

en: Find in a selected category
tr_TR: Seçili kategoride bul

en: First symbol should be latin letter or underscore. Subsequent symbols can be latin letter, numeric, underscore, at sign, number sign or dollar sign
tr_TR: İlk sembol latin harf veya alt çizgi olmalı. Takip eden semboller latin harf, sayı, alt çizgi, @ işareti, sayı işareti veya dolar işareti olabilir

en: Fully qualified package name.
tr_TR: Tam donanımlı paket ismi.

en: Go to <b> <a href=%(pkg_def_url)s>Packages</a> </b>, click 'Import Package' and select <i>Repository</i> as <i>Package Source</i>.
tr_TR: <b> <a href=%(pkg_def_url)s>Paketlere</a> </b> gidin, 'Paket İçe Aktar'a tıklayın ve <i>Paket Kaynağı</i> olarak <i>Depo</i> seçin.

en: Go to <b><a href=%(pkg_def_url)s>Packages</a></b>, click 'Import Package' and select <i>Repository</i> as <i>Package Source</i>.
tr_TR: <b><a href=%(pkg_def_url)s>Paketlere</a></b> gidin, 'Paket İçe Aktar'a tıklayın ve <i>Paket Kaynağı</i> olarak <i>Depo</i> seçin.

en: HTTP/HTTPS URL of the bundle file.
tr_TR: Paket yığın dosyasının HTTP/HTTPS URL'si.

en: HTTP/HTTPS URL of the package file.
tr_TR: Paket dosyasının HTTP/HTTPS URL'si.

en: Heat Orchestration stack name
tr_TR: Heat Orkestrasyon yığın ismi

en: Heat Orchestration stack%(forloop.counter)s name
tr_TR: Heat Orkestrasyon yığın%(forloop.counter)s ismi

en: If packages depend upon other packages and/or require specific glance images, those are going to be installed with them from murano repository.
tr_TR: Paketler başka paketlere ve/veya belirli glance imajlarına bağımlıysa, bunlar da murano deposundan yüklenecektir.

en: If the package depends upon other packages and/or requires specific glance images, those are going to be installed with it from murano repository.
tr_TR: Paket başka paketlere ve/veya belirli glance imajlarına bağımlıysa, bunlar da beraberinde murano deposundan yüklenecek.

en: Image
tr_TR: İmaj

en: Image Title
tr_TR: İmaj Başlığı

en: Image Type
tr_TR: İmaj Türü

en: Image successfully marked
tr_TR: İmaj başarıyla işaretlendi

en: Images
tr_TR: İmajlar

en: Import Bundle
tr_TR: Paket Yığınını İçe Aktar

en: Import Package
tr_TR: Paketi İçe Aktar

en: Importing package {0} failed. Reason: {1}
tr_TR: {0} paketinin içe aktarımı başarısız. Sebep: {1}

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Instance name
tr_TR: Sunucu ismi

en: Instance%(forloop.counter)s name
tr_TR: Sunucu%(forloop.counter)s ismi

en: Invalid metadata for image: {0}
tr_TR: İmaj için geçersiz metaveri: {0}

en: Invalid murano image metadata
tr_TR: Geçersiz murano imaj metaverisi

en: Invalid value of 'murano_nets' option
tr_TR: 'murano_nets' seçeneği geçersiz değere sahip

en: It is forbidden to upload files larger than {0} MB.
tr_TR: {0} MB'dan büyük dosyaların yüklenmesine izin verilmiyor.

en: KeyWord
tr_TR: AnahtarKelime

en: Last operation
tr_TR: Son işlem

en: Latest Deployment Log
tr_TR: Son Yerleştirme Günlük Kaydı

en: License
tr_TR: Lisans

en: Logs
tr_TR: Günlük Kayıtları

en: Manage
tr_TR: Yönet

en: Manage Components
tr_TR: Bileşenleri Yönet

[ctx: Package requirements]
en: Manifest file
tr_TR: Manifesto dosyası

en: Mark Image
tr_TR: İmajı İşaretle

en: Mark an image with Murano specific metadata to be added to the selected image.
tr_TR: Seçili imaja eklenmek üzere Murano'ya özel metaverisi olan bir imaj işaretle.

en: Marked Images
tr_TR: İşaretli İmajlar

en: Modify Package
tr_TR: Paketi Değiştir

en: Modifying package failed
tr_TR: Paket değiştirme başarısız

en: NO ENVIRONMENTS
tr_TR: ORTAM YOK

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name of the bundle.
tr_TR: Paket yığını ismi.

en: Network of '%s'
tr_TR: '%s' Ağı

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next Page
tr_TR: Sonraki Sayfa

en: No availability zones available
tr_TR: Kullanılabilir kullanılırlık bölgesi yok

en: No categories available
tr_TR: Kullanılabilir kategori yok

en: No components
tr_TR: Bileşen yok

en: No images available
tr_TR: Kullanılabilir imaj yok

en: No keypair
tr_TR: Anahtar çifti yok

en: No license
tr_TR: Lisans yok

en: No recent activity to report at this time.
tr_TR: Şu an raporlanacak yakın tarihli etkinlik yok.

en: No requirements
tr_TR: Gereksinim yok

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Not in domain
tr_TR: Alanda değil

en: Note
tr_TR: Not

en: OpenStack Networking (Neutron) is not available in current environment. Custom Network Settings cannot be applied
tr_TR: OpenStack Ağı (Neutron) mevcut ortamda kullanılabilir değil. Özel Ağ Ayarları uygulanamıyor

en: Operation is forbidden by murano-api server.
tr_TR: Murano-api sunucu işleme izin vermiyor.

en: Optional
tr_TR: İsteğe bağlı

en: Overview
tr_TR: Genel Görünüm

en: Package Bundle Source
tr_TR: Paket Yığını Kaynağı

en: Package Count
tr_TR: Paket Sayısı

en: Package Details
tr_TR: Paket Ayrıntıları

en: Package Name
tr_TR: Paket İsmi

en: Package Source
tr_TR: Paket Kaynağı

en: Package Tags
tr_TR: Paket Etiketleri

en: Package URL
tr_TR: Paket URL'si

en: Package Version
tr_TR: Paket Sürümü

en: Package creation failed.Reason: Can't find Package name from repository.
tr_TR: Paket oluşturma başarısız. Sebep: Depodan Paket ismi bulunamıyor.

en: Package creation failed.Reason: {0}
tr_TR: Paket oluşturma başarısız. Sebep: {0}

en: Package foo uploaded
tr_TR: Paket foo yüklendi

en: Package modified.
tr_TR: Paket değiştirildi.

en: Package name in the repository, usually a fully qualified name
tr_TR: Depodaki paket ismi, genellikle tam donanımlı bir isim

en: Package or Class with the same name is already made public
tr_TR: Aynı isimde Paket veya Sınıf zaten açık yapılmış

en: Package parameters successfully updated.
tr_TR: Paket parametreleri başarıyla güncellendi.

en: Package version
tr_TR: Paket sürümü

en: Package with id foo_package_id is not found
tr_TR: foo_package_id kimliğine sahip paket bulunamadı

en: Package with id {0} is not found
tr_TR: {0} kimliğine sahip paket bulunamadı

en: Package with specified name already exists
tr_TR: Belirtilen isimde paket zaten mevcut

en: Package {0} already registered.
tr_TR: Paket {0} zaten kaydedilmiş.

en: Package {0} upload failed. {1}
tr_TR: Paket {0} yüklemesi başarısız. {1}

en: Package {0} uploaded
tr_TR: Paket {0} yüklendi

en: Packages
tr_TR: Paketler

en: Packages should contain:
tr_TR: Paketler şunları içermeli:

en: Please confirm your password
tr_TR: Lütfen parolanızı onaylayın

en: Please supply a bundle name
tr_TR: Lütfen bir paket yığını ismi sağlayın

en: Please supply a bundle url
tr_TR: Lütfen bir paket yığını url'si sağlayın

en: Please supply a package file
tr_TR: Lütfen bir paket dosyası sağlayın

en: Please supply a package name
tr_TR: Lütfen bir paket ismi sağlayın

en: Please supply a package url
tr_TR: Lütfen bir paket url'si sağlayın

en: Previous Page
tr_TR: Önceki Sayfa

en: Provide comma-separated list of words, associated with the package
tr_TR: Paketle ilişkili, virgülle ayrılmış kelimelerin listesini verin

en: Provide desired name for a new category
tr_TR: Yeni bir kategori için istediğiniz ismi girin

en: Public
tr_TR: Açık

en: Quick Deploy
tr_TR: Hızlı Yerleşim

en: Ready
tr_TR: Hazır

en: Ready to configure
tr_TR: Yapılandırmaya hazır

en: Ready to deploy
tr_TR: Yerleşime hazır

en: Recent Activity
tr_TR: Son Etkinlik

en: Repository
tr_TR: Depo

en: Requested object is not found on murano server.
tr_TR: İstenen nesne murano sunucuda bulunamadı.

en: Requested operation conflicts with an existing object.
tr_TR: İstenen işlem var olan bir nesne ile çakışıyor.

en: Requirements
tr_TR: Gereksinimler

en: Retype your password
tr_TR: Parolanızı tekrar girin

en: Running
tr_TR: Çalışıyor

en: Running with errors
tr_TR: Hatalarla çalışıyor

en: Running with warnings
tr_TR: Uyarılarla çalışıyor

en: Select Application
tr_TR: Uygulama Seçin

en: Select Image
tr_TR: İmaj seçin

en: Select an image registered in Glance Image Services.
tr_TR: Glance İmaj Servislerinde kayıtlı bir imaj seç.

en: Select an image type supported by Murano. Choose 'Custom type' to enter type manually.
tr_TR: Murano tarafından desteklenen bir imaj türü seçin. Türü elle girmek için 'Özel tür' seçin.

en: Select one or more categories for a package.
tr_TR: Paket için bir ya da fazla kategori seçin.

en: Set up for identifying a package.
tr_TR: Paketi tanımlamak için ayarla.

en: Show Details
tr_TR: Ayrıntıları Göster

en: Something went wrong during package downloading
tr_TR: Paket indirirken bir şeyler yanlış gitti

en: Sorry, this environment doesn't exist anymore
tr_TR: Üzgünüm, bu ortam artık mevcut değil

en: Sorry, you can't add application right now. The environment is deploying.
tr_TR: Üzgünüm, şu an uygulama ekleyemezsiniz. Ortam açılıyor.

en: Sorry, you can't delete service right now
tr_TR: Üzgünüm, şu an servis silemezsiniz

en: Specified title already in use. Please choose another one.
tr_TR: Belirtilen başlık kullanımda. Lütfen başka bir tane seçin.

en: Specifying a category helps to filter applications in the catalog
tr_TR: Bir kategori belirtmek katalogdaki uygulamaları süzmeyi kolaylaştırır

en: Started Deleting Component | Started Deleting Components
tr_TR[0]: Bileşen Silinmesi Başlatıldı
tr_TR[1]: Bileşenlerin Silinmesi Başlatıldı

en: Started Deleting Environment | Started Deleting Environments
tr_TR[0]: Ortam Silme Başlatıldı
tr_TR[1]: Ortamların Silinmesi Başlatıldı

en: Started deploying Environment | Started deploying Environments
tr_TR[0]: Ortamın yerleştirilmesi başlatıldı
tr_TR[1]: Ortamların yerleştirilmesi başlatıldı

en: Status
tr_TR: Durum

en: Step {0}
tr_TR: Adım {0}

en: Successful
tr_TR: Başarılı

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Tenant Name
tr_TR: Kiracı İsmi

en: The '{0}' application successfully added to environment.
tr_TR: '{0}' uygulaması başarıyla ortama eklendi.

en: The VMs of the applications in this environment will join this net by default, unless configured individually. Choosing 'Create New' will generate a new Network with a Subnet having an IP range allocated among the ones available for the default Murano Router of this project
tr_TR: Bu ortamdaki uygulamaların sanal makineleri tek tek yapılandırılmazlarsa öntanımlı olarak bu ağa bağlanacaklar. 'Yeni Oluştur' seçmek, bu proje için öntanımlı Murano Yönlendirici için kullanılabilir olanlar arasından IP aralığı atanmış Alt Ağa sahip yeni bir Ağ oluşturur

en: The bundle is going to be installed from <a href="%(murano_repo_url)s" target="_blank">%(murano_repo_url)s</a> repository.
tr_TR: Bu paket yığını <a href="%(murano_repo_url)s" target="_blank">%(murano_repo_url)s</a> deposundan yüklenecek.

en: The package is going to be imported from <a href="%(murano_repo_url)s" target="_blank">%(murano_repo_url)s</a> repository.
tr_TR: Paket <a href="%(murano_repo_url)s" target="_blank">%(murano_repo_url)s</a> deposundan içe aktarılacak.

en: The password must contain at least one letter, one                                  number and one special character
tr_TR: Parola en az bir harf, bir sayı ve bir özel karakter içermeli

en: The request data is not acceptable by the server
tr_TR: İstek verisi sunucu tarafından kabul edilebilir değil

en: There are no applications in the catalog. You can import apps from
tr_TR: Katalogda uygulama yok. Uygulamaları şuradan içe aktarabilirsiniz

en: There are no applications in the catalog. You can import apps from <a href="%(display_repo_url)s" target="_blank"> %(display_repo_url)s</a>.
tr_TR: Katalogda uygulama yok. <a href="%(display_repo_url)s" target="_blank"> %(display_repo_url)s</a> adresinden uygulamaları içe aktarabilirsiniz.

en: There are no applications matching your criteria.
tr_TR: Kıstaslarınızla eşleşen uygulama yok.

en: There was an error communicating with server
tr_TR: Sunucu ile iletişimde bir hata oluştu

en: There was an error initialising this field.
tr_TR: Bu alanın ilklendirilmesinde bir hata oluştu.

en: This action cannot be undone. Any resources created by this environment will have to be released manually.
tr_TR: Bu eylem geri alınamaz. Bu ortam tarafından oluşturulan tüm kaynakların elle serbest bırakılması gerekecek.

en: Time Finished
tr_TR: Bitme Zamanı

en: Time Started
tr_TR: Başlama Zamanı

en: Time updated
tr_TR: Zaman güncellendi

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Toggle Active | Toggle Active
tr_TR[0]: Etkinliği Değiştir
tr_TR[1]: Etkinliği Değiştir

en: Toggle Enabled
tr_TR: Etkinliği Değiştir

en: Toggle Public | Toggle Public
tr_TR[0]: Açıklığı Değiştir
tr_TR[1]: Açıklığı Değiştir

en: Toggled Active | Toggled Active
tr_TR[0]: Etkinlik Değiştirildi
tr_TR[1]: Etkinlik Değiştirildi

en: Toggled Public | Toggled Public
tr_TR[0]: Açıklık Değiştirildi
tr_TR[1]: Açıklık Değiştirildi

en: Topology
tr_TR: Topoloji

en: Trying to add {0} image to glance. Image will be ready for deployment after successful upload
tr_TR: {0} imajı glance'e eklenmeye çalışılıyor. İmaj başarıyla yüklendikten sonra yerleştirme için hazır olacak

en: Trying to add {0}, {1} image to glance. Image will be ready for deployment after successful upload
tr_TR: {0}, {1} imajı glance'e eklenmeye çalışılıyor. İmaj başarıyla yüklendikten sonra yerleştirme için hazır olacak

en: Type
tr_TR: Tür

[ctx: Package requirements]
en: UI definition folder
tr_TR: UI tanımlamaları dizini

en: UNKNOWN
tr_TR: BİLİNMEYEN

en: Unable to communicate to glare-api server.
tr_TR: Glare-api sunucusu ile iletişim kurulamadı.

en: Unable to communicate to murano-api server.
tr_TR: Murano-api sunucusu ile iletişim kurulamadı.

en: Unable to delete category
tr_TR: Kategori silinemiyor

en: Unable to delete package in murano-api server
tr_TR: Murano-api sunucusundaki paket silinemiyor

en: Unable to deploy. Try again later
tr_TR: Dağıtım yapılamıyor. Daha sonra tekrar deneyin

en: Unable to download package.
tr_TR: Paket indirilemiyor.

en: Unable to get list of categories
tr_TR: Kategori listesi alınamıyor

en: Unable to mark image
tr_TR: İmaj işaretlenemiyor

en: Unable to modify package
tr_TR: Paket değiştirilemiyor

en: Unable to remove metadata
tr_TR: Metaveri kaldırılamıyor

en: Unable to remove package.
tr_TR: Paket kaldırılamıyor.

en: Unable to retrieve  availability zones.
tr_TR: Kullanılırlık bölgeleri alınamıyor.

en: Unable to retrieve details for service
tr_TR: Servis ayrıntıları alınamıyor

en: Unable to retrieve list of deployments
tr_TR: Yerleştirmelerin listesi alınamıyor

en: Unable to retrieve list of images
tr_TR: İmaj listesi alınamadı

en: Unable to retrieve list of services. This environment is deploying or already deployed by other user.
tr_TR: Servis listesi alınamıyor. Bu ortam yerleştiriliyor ya da başka bir kullanıcı tarafından zaten yerleştirilmiş.

en: Unable to retrieve package details.
tr_TR: Paket ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to retrieve project list.
tr_TR: Proje listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve public images.
tr_TR: Açık imajlar alınamıyor.

en: Unavailable
tr_TR: Kullanılmaz

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Environment | Deploy Environments
tr_TR[0]: Ortamı Güncelle
tr_TR[1]: Ortamları Güncelle

en: Update Image
tr_TR: İmajı Güncelle

en: Update Metadata
tr_TR: Metaveriyi Güncelle

en: Update This Environment
tr_TR: Bu Ortamı Güncelle

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Updated Environment | Deployed Environments
tr_TR[0]: Ortam Güncellendi
tr_TR[1]: Ortamlar Güncellendi

en: Uploading package failed. {0}
tr_TR: Paketin yüklenmesi başarısız. {0}

en: Used for identifying and filtering packages.
tr_TR: Paketlerin tanınması ve süzülmesi için kullanılır.

en: Validation Error occurred
tr_TR: Doğrulama Hatası oluştu

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: Version of the package (optional).
tr_TR: Paket sürümü (isteğe bağlı).

en: You are not allowed to change this properties of the package
tr_TR: Paketin bu özelliklerini değiştirme yetkiniz yok

en: You are not allowed to delete this package
tr_TR: Bu paketi silme yetkiniz yok

en: You are not allowed to make packages public.
tr_TR: Paketleri açık hale getirme yetkiniz yok.

en: You are not allowed to perform this operation
tr_TR: Bu işlemi yapmaya izniniz yok

en: You'll have to configure each package installed from this bundle separately.
tr_TR: Bu paket yığınıyla kurulmuş her paketi ayrı ayrı yapılandırmanız gerekecek.

en: {0}{1} don't match
tr_TR: {0}{1} eşleşmiyor
