murano-dashboard - en to ja translation catalogue (16 entries)

en: Add details page for packages, The details page will show more info to user, such as FQN, Description, etc.
ja: パッケージの詳細ページを追加しました。詳細ページは、 FQN や説明など、ユーザーに更なる情報を表示します。

en: Added :filter by 'KeyWord' in package definition can matches all the package parameters like name, tags ..etc.
ja: すべての名前やタグなどのパッケージのパラメータにマッチする、パッケージ定義における「キーワード」によるフィルターを追加しました。

en: Bug Fixes
ja: バグ修正

en: Current Series Release Notes
ja: 開発中バージョンのリリースノート

en: Filter by 'Name' in package definition only matches package name.
ja: パッケージ定義における「名前」によるフィルターは、パッケージ名にのみマッチします。

en: It is now possible to use any symbols in environments name.
ja: 環境名に任意のシンボルを使用することが可能になりました。

en: Liberty Series Release Notes
ja: Liberty バージョンのリリースノート

en: Mitaka Series Release Notes
ja: Mitaka バージョンのリリースノート

en: Murano Dashboard Release Notes
ja: Murano Dashboard リリースノート

en: Murano-dashboard now supports python3
ja: Murano Dashboard は python3 をサポートするようになりました。

en: New Features
ja: 新機能

en: Parameters ``GLANCE_API_INSECURE`` and ``GLANCE_API_URL`` have been renamed to ``GLARE_API_INSECURE`` and ``GLARE_API_URL``.
ja: ``GLANCE_API_INSECURE`` と ``GLANCE_API_URL`` パラメータは、 ``GLARE_API_INSECURE`` と ``GLARE_API_URL`` に改名されました。

en: Requirements for the flavor field accepts 'max_vcpus' 'max_disk' and 'max_memory_mb'. Previously only minimum values can be specified in the flavor requirements.
ja: フレーバー項目の要件に「maxvcpus」と「max_disk」、「max_memreq_mb」を受け付けるようになりました。以前は、最小値のみがフレーバーの要件に指定可能でした。

en: Upgrade Notes
ja: アップグレード時の注意

en: Version of Dynamic UI is increased to 2.3 due to *password* field update. Now *password* supports validator overloading and control of automatic password conformation field insertion. * If ``regexpValidator`` is provided, default complex check for numbers, capital and small letters in the password is not performed. Also, several validators with corresponding Dynamic UI field may be used. * ``confirmInput`` parameter is supported now for controlling whether password field should be cloned or not. If application author decided to turn off automatic field cloning, he should set the new parameter to *false*.
ja: ダイナミック UI のバージョンが、*パスワード*項目の更新によって、 2.3 に繰り上がりました。現在、*パスワード*はバリデーターのオーバーロードと自動的なパスワード確認項目の挿入の制御をサポートしています。*もし ``regexpValidator`` が指定されていたら、デフォルトの数字と大文字小文字を組み合わせのチェックは行われません。また、ダイナミック UI 項目に対応したいくつかのバリデーターが使われます。*パスワード項目が複製されるべきかどうかを制御する ``confirmInput`` パラメータがサポートされました。自動項目複製をオフにする場合、アプリケーションの著者はこの新しいパラメータに *false* を設定する必要があります。

en: When using glare the endpoint for client is now 'artifact' since glare has been moved to a separate service
ja: glare を使用する場合、 glare は別のサービスに移動したため、クライアントに対するエンドポイントは「古く」なりました。
