mutt 2.2.0 - en to cs translation catalogue (1400 entries)

en: Username at %s:
cs: Uživatelské jméno na %s:

note: L10N: Prompt for an account password when connecting. %s@%s is user@host
en: Password for %s@%s:
cs: Heslo pro %s@%s:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: mutt_account_getoauthbearer: No OAUTH refresh command defined
cs: mutt_account_getoauthbearer: Není definován žádný příkaz pro obnovu OAUTH

en: mutt_account_getoauthbearer: Unable to run refresh command
cs: mutt_account_getoauthbearer: Nelze spustit obnovovací příkaz

en: mutt_account_getoauthbearer: Command returned empty string
cs: mutt_account_getoauthbearer: Příkaz vrátil prázdný řetězec

en: Exit
cs: Konec

en: Del
cs: Smazat

en: Undel
cs: Obnovit

en: Select
cs: Volba

note: L10N: localized names of RFC 2369 list operations
en: Help
cs: Nápověda

en: You have no aliases!
cs: Nejsou definovány žádné přezdívky!

en: Aliases
cs: Přezdívky

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
cs: Přezdívat jako:

en: You already have an alias defined with that name!
cs: Pro toto jméno je již přezdívka definována!

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
cs: Pozor: :Takto pojmenovaný alias nemusí fungovat, mám to napravit?

en: Address:
cs: Adresa:

en: Error: '%s' is a bad IDN.
cs: Chyba: „%s“ není platné IDN.

en: Personal name:
cs: Vlastní jméno:

en: [%s = %s] Accept?
cs: [%s = %s] Přijmout?

en: Save to file:
cs: Uložit jako:

en: Error seeking in alias file
cs: Chyba při pohybu v souboru s přezdívkami

en: Error reading alias file
cs: Chyba při čtení souboru s přezdívkami

en: Alias added.
cs: Přezdívka zavedena.

en: Can't match nametemplate, continue?
cs: Shodu pro jmenný vzor nelze nalézt, pokračovat?

en: Mailcap compose entry requires %%s
cs: Položka mailcapu „compose“ vyžaduje %%s

en: Error running "%s"!
cs: Chyba při běhu programu "%s"!

en: Failure to open file to parse headers.
cs: Soubor nutný pro zpracování hlaviček se nepodařilo otevřít.

en: Failure to open file to strip headers.
cs: Soubor nutný pro odstranění hlaviček se nepodařilo otevřít.

en: Failure to rename file.
cs: Soubor se nepodařilo přejmenovat.

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
cs: Pro %s neexistuje položka mailcapu „compose“, vytvářím prázdný soubor.

en: Mailcap Edit entry requires %%s
cs: Položka mailcapu „edit“ vyžaduje %%s.

en: No mailcap edit entry for %s
cs: Pro %s neexistuje položka mailcapu „edit“.

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
cs: Odpovídající položka v mailcapu nebyla nalezena. Zobrazí se jako text.

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
cs: MIME typ není definován, nelze zobrazit přílohu.

en: Cannot create filter
cs: Nelze vytvořit filtr

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
cs: ---Příkaz: %-20.20s Popis: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
cs: ---Příkaz: %-30.30s Příloha: %s

en: ---Attachment: %s: %s
cs: ---Příloha: %s: %s

en: ---Attachment: %s
cs: --–Příloha: %s

en: Can't create filter
cs: Filtr nelze vytvořit

en: Write fault!
cs: Chyba při zápisu!

en: I don't know how to print that!
cs: Nevím, jak mám toto vytisknout!

note: L10N: %s is a directory.  Mutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
cs: %s neexistuje. Mám ho vytvořit?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s.
cs: %s nelze vytvořit: %s

note: L10N: The first time mutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
cs: Vytvořit prvotní účet pro autokrypt?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
cs: Adresa pro účet autokryptu:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
cs: Prosím, zadejte jednu e-mailovou adresu

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address is already assigned to an autocrypt account
cs: Tato e-mailová adresa je již přiřazena k účtu autokryptu

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
cs: Upřednostňovat šifrovaní?

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted.
cs: Vytváření účtu autokryptu bylo přerušeno.

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
cs: Účet autokryptu byl úspěšně vytvořen

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available.
cs: Autokrypt není dostupný.

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s.
cs: Autokrypt není pro %s povolen.

note: L10N: %s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s.
cs: Nebyl nalezen žádný (platný) klíč autokryptu pro %s.

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, Mutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers. Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
cs: Prohledat schránku na hlavičky autokryptu?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
cs: Schránka na prohledání

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
cs: Prohledat další schránku na hlavičky autokryptu?

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
cs: Vytvořit

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
cs: Smazat

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
cs: (De)Aktivovat

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
cs: Pref.šifr.

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
cs: preferovat šifrování

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
cs: šifrovat na žádost

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
cs: aktivní

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
cs: neaktivní

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
cs: Účty autokryptu

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
cs: Chyba při aktualizaci záznamu o účtu

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
cs: Skutečně chcete smazat účet "%s"?

note: L10N: %s is the path to the database.  For some reason sqlite3 failed to open that database file. Error message if autocrypt couldn't open the sqlite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
cs: Databázi autokryptu %s nelze otevřít

en: error creating gpgme context: %s
cs: chyba při vytváření kontextu pro gpgme: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
cs: Vytváří se klíč autokryptu…

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
cs: Chyba při vytváření klíče autokryptu: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
cs: Klíč %s nelze pro autokrypt použít

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
cs: (v)ytvořit nový, nebo vybrat exi(s)tující klíč GPG?

note: L10N: The letters corresponding to the "(c)reate new, or (s)elect existing GPG key?" prompt.
en: cs
cs: vs

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
cs: Namísto toho vytvořit pro tento účet nový klíč GPG?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of mutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
cs: Verze databáze autokryptu je příliš nová

en: Redraw
cs: Překreslit

note: L10N: Background Edit Landing Page message, first line. Displays while the editor is running.
en: Waiting for editor to exit
cs: Čeká se na ukončení editoru

note: L10N: Background Edit Landing Page message, second line. Displays while the editor is running. %s is the key binding for "<exit>", usually "q".
en: Type '%s' to background compose session.
cs: Napište „%s“, aby se relace sestavování přesunula na pozadí.

note: L10N: Background Compose Menu Help line: resume composing the mail
en: Resume
cs: Vrátit se k sestavování

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process has finished.
en: finished
cs: ukončen

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process is still running.
en: running
cs: běží

note: L10N: Background Compose Menu title
en: Background Compose Menu
cs: Nabídka sestavování na pozadí

note: L10N: Background Compose Menu: displayed if there are no background processes and the user tries to bring up the background compose menu
en: No backgrounded editing sessions.
cs: Nejsou žádné relace sestavování na pozadí.

note: L10N: Background Compose menu: Confirms if an unfinished process is selected to continue.
en: Process is still running. Really select?
cs: Proces stále běží. Opravdu vybrat?

en: Chdir
cs: Změnit adresář

en: Mask
cs: Maska

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
cs: Obrácené řazení dle (d)ata, (p)ísmena, (v)elikosti, p(o)čtu, (s)tavu, (n)eřadit?

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
cs: Řazení dle (d)ata, (p)ísmena, (v)elikosti, p(o)čtu, (s)tavu, či (n)eřadit?

en: dazcun
cs: dpvosn

en: %s is not a directory.
cs: %s není adresářem.

en: Mailboxes [%d]
cs: Schránky [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
cs: Přihlášená schránka [%s], Souborová maska: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
cs: Adresář [%s], Souborová maska: %s

en: Can't attach a directory!
cs: Adresář nelze připojit!

en: No files match the file mask
cs: Souborové masce nevyhovuje žádný soubor.

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
cs: Vytváření funguje pouze u IMAP schránek.

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
cs: Přejmenování funguje pouze u IMAP schránek.

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
cs: Mazání funguje pouze u IMAP schránek.

en: Cannot delete root folder
cs: Kořenovou složku nelze smazat

en: Really delete mailbox "%s"?
cs: Skutečně chcete smazat schránku "%s"?

en: Mailbox deleted.
cs: Schránka byla smazána.

en: Mailbox deletion failed.
cs: Smazání schránky selhalo.

en: Mailbox not deleted.
cs: Schránka nebyla smazána.

en: Chdir to:
cs: Nastavit pracovní adresář na:

en: Error scanning directory.
cs: Chyba při načítání adresáře.

en: File Mask:
cs: Souborová maska:

en: New file name:
cs: Nové jméno souboru:

en: Can't view a directory
cs: Adresář nelze zobrazit

en: Error trying to view file
cs: Chyba při zobrazování souboru

en: too few arguments
cs: příliš málo argumentů

en: New mail in
cs: Nová pošta ve složce

en: %s: color not supported by term
cs: Barvu %s terminál nepodporuje.

en: %s: no such color
cs: Barva %s není definována.

en: %s: no such object
cs: Objekt %s není definován

en: %s: command valid only for index, body, header objects
cs: %s: příkaz je platný pouze pro objekt typu seznam, tělo, hlavička

en: %s: too few arguments
cs: příliš málo argumentů pro %s

en: Missing arguments.
cs: Chybí argumenty.

en: color: too few arguments
cs: color: příliš málo argumentů

en: mono: too few arguments
cs: mono: příliš málo argumentů

en: %s: no such attribute
cs: Atribut %s není definován.

en: too many arguments
cs: příliš mnoho argumentů

en: default colors not supported
cs: implicitní barvy nejsou podporovány

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
cs: Ověřit podpis?

en: Could not create temporary file!
cs: Dočasný soubor nelze vytvořit!

en: Cannot create display filter
cs: Nelze vytvořit zobrazovací filtr

en: Could not copy message
cs: Zprávu nebylo možné zkopírovat.

note: L10N: Before displaying a message in the pager, Mutt iterates through all the message parts, decoding, converting, running autoview, decrypting, etc.  If there is an error somewhere in there, Mutt will still display what it was able to generate, but will also display this message in the message line
en: There was an error displaying all or part of the message
cs: Při zobrazování zprávy nebo její části došlo k chybě

en: S/MIME signature successfully verified.
cs: S/MIME podpis byl úspěšně ověřen.

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
cs: Vlastník S/MIME certifikátu není totožný s odesílatelem zprávy.

en: Warning: Part of this message has not been signed.
cs: Pozor: Část této zprávy nebyla podepsána.

en: S/MIME signature could NOT be verified.
cs: S/MIME podpis NELZE ověřit.

en: PGP signature successfully verified.
cs: PGP podpis byl úspěšně ověřen.

en: PGP signature could NOT be verified.
cs: PGP podpis NELZE ověřit.

en: Command:
cs: Příkaz:

en: Warning: message contains no From: header
cs: Pozor: zpráva neobsahuje hlavičku From:

en: Bounce message to:
cs: Zaslat kopii zprávy na:

en: Bounce tagged messages to:
cs: Zaslat kopii označených zpráv na:

en: Error parsing address!
cs: Chyba při zpracování adresy!

en: Bad IDN: '%s'
cs: Chybné IDN: „%s“

en: Bounce message to %s
cs: Zaslat kopii zprávy na %s

en: Bounce messages to %s
cs: Zaslat kopii zpráv na %s

en: Message not bounced.
cs: Kopie zprávy nebyla odeslána.

en: Messages not bounced.
cs: Kopie zpráv nebyly odeslány.

en: Message bounced.
cs: Kopie zprávy byla odeslána.

en: Messages bounced.
cs: Kopie zpráv byly odeslány.

en: Can't create filter process
cs: Filtrovací proces nelze vytvořit

en: Pipe to command:
cs: Poslat rourou do příkazu:

en: No printing command has been defined.
cs: Není definován žádný příkaz pro tisk.

en: Print message?
cs: Vytisknout zprávu?

en: Print tagged messages?
cs: Vytisknout označené zprávy?

en: Message printed
cs: Zpráva byla vytisknuta

en: Messages printed
cs: Zprávy byly vytisknuty

en: Message could not be printed
cs: Zprávu nelze vytisknout

en: Messages could not be printed
cs: Zprávy nelze vytisknout

note: L10N: The following three are the sort/reverse sort prompts. * Letters must match the order of the characters in the third * string.  Note that mutt now supports multiline prompts, so * it's okay for the translation to take up to three lines.
en: Rev-Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
cs: Řadit opačně Dat/Od/příJ/Věc/Pro/vLákno/Neseř/veliK/Skóre/spAm/štítEk?:

en: Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
cs: Řadit Dat/Od/příJ/Věc/Pro/vLákno/Neseř/veliK/Skóre/spAm/štítEk?:

en: dfrsotuzcpl
cs: dojvplnksae

en: Shell command:
cs: Příkaz pro shell:

en: Decode-save%s to mailbox
cs: Dekódovat - uložit %s do schránky

en: Decode-copy%s to mailbox
cs: Dekódovat - zkopírovat %s do schránky

en: Decrypt-save%s to mailbox
cs: Dešifrovat - uložit %s do schránky

en: Decrypt-copy%s to mailbox
cs: Dešifrovat - zkopírovat %s do schránky

en: Save%s to mailbox
cs: Uložit%s do schránky

en: Copy%s to mailbox
cs: Zkopírovat %s do schránky

en:  tagged
cs:  označené

en: Copying to %s...
cs: Kopíruje se do %s…

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
cs: Ukládají se označené zprávy…

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
cs: Kopírují se označené zprávy…

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason.
en: Error saving message
cs: Chyba při ukládání zprávy

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason.
en: Error saving tagged messages
cs: Chyba při ukládání označených zpráv

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason.
en: Error copying message
cs: Chyba při kopírování zprávy

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason.
en: Error copying tagged messages
cs: Chyba při kopírování označených zpráv

en: Convert to %s upon sending?
cs: Převést při odesílání na %s?

en: Content-Type changed to %s.
cs: Položka „Content-Type“ změněna na %s.

en: Character set changed to %s; %s.
cs: Znaková sada změněna na %s; %s.

en: not converting
cs: nepřevádím

en: converting
cs: převádím

en: There are no attachments.
cs: Nejsou žádné přílohy.

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
cs: Od:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
cs: Komu:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Cc:
cs: Kopie:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Bcc:
cs: Slepá kopie:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
cs: Předmět:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Reply-To:
cs: Odepsat komu:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Fcc:
cs: Kopie do souboru:

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
cs: Zabezpečení:

note: L10N: * This string is used by the compose menu. * Since it is hidden by default, it does not increase the * indentation of other compose menu fields.  However, if possible, * it should not be longer than the other compose menu fields. * * Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not 
en: Sign as:
cs: Podepsat jako:

note: L10N: The compose menu autocrypt line
en: Autocrypt:
cs: Autokrypt:

en: Send
cs: Odeslat

en: Abort
cs: Zrušit

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
cs: Komu

note: L10N: compose menu help line entry
en: CC
cs: Kopie

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
cs: Předmět

en: Attach file
cs: Přiložit soubor

en: Descrip
cs: Popis

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. * This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
cs: Vypnuto

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. * This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
cs: Ne

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. * This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. * This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been * used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
cs: Nedoporučeno

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. * This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but * leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" * is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
cs: Dostupné

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. * This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption * automatically.
en: Yes
cs: Ano

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
cs: Autokrypt: šif(r)ovat, (n)ic, (a)utomaticky?

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
cs: rna

en: Not supported
cs: Není podporováno

en: Sign, Encrypt
cs: Podepsat, zašifrovat

en: Encrypt
cs: Zašifrovat

en: Sign
cs: Podepsat

en: None
cs: Žádné

en:  (OppEnc mode)
cs:  (příležitostné šifrování)

en: <default>
cs: <výchozí>

en: Encrypt with:
cs: Zašifrovat pomocí:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
cs: Doporučení:

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
cs: Příloha č. %d již neexistuje: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
cs: Příloha č. %d byla změněna. Aktualizovat kódování u %s?

en: -- Attachments
cs: -- Přílohy

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
cs: Pozor: „%s“ není platné IDN.

en: You may not delete the only attachment.
cs: Nemůžete smazat jedinou přílohu.

note: L10N: Prompt when trying to hit <detach-file> on the first entry in the compose menu.  This entry is most likely the message they just typed.  Hitting yes will remove the entry and unlink the file, so it's worth confirming they really meant to do it.
en: Really delete the main message?
cs: Opravdu chcete smazat hlavní zprávu?

en: You are on the last entry.
cs: Jste na poslední položce.

en: You are on the first entry.
cs: Jste na první položce.

en: Bad IDN in "%s": '%s'
cs: Neplatné IDN v "%s": „%s“

en: Attaching selected files...
cs: Zvolené soubory se připojují…

en: Unable to attach %s!
cs: %s nelze připojit!

en: Open mailbox to attach message from
cs: Otevřít schránku, z níž se připojí zpráva

en: Unable to open mailbox %s
cs: Schránku %s nelze otevřít.

en: No messages in that folder.
cs: V této složce nejsou žádné zprávy.

en: Tag the messages you want to attach!
cs: Označte zprávy, které chcete připojit!

en: Unable to attach!
cs: Nelze připojit!

en: Recoding only affects text attachments.
cs: Překódování se týká pouze textových příloh.

en: The current attachment won't be converted.
cs: Aktuální příloha nebude převedena.

en: The current attachment will be converted.
cs: Aktuální příloha bude převedena.

en: Invalid encoding.
cs: Nesprávné kódování.

en: Save a copy of this message?
cs: Uložit kopii této zprávy?

en: Send attachment with name:
cs: Poslat přílohu pod názvem:

en: Rename to:
cs: Přejmenovat na:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
cs: Chyba při volání funkce stat pro %s: %s

en: New file:
cs: Nový soubor:

en: Content-Type is of the form base/sub
cs: Položka „Content-Type“ je tvaru třída/podtřída

en: Unknown Content-Type %s
cs: Hodnota %s položky „Content-Type“ je neznámá.

en: Can't create file %s
cs: Soubor %s nelze vytvořit.

note: L10N: This phrase is a modified quote originally from Cool Hand Luke, intended to be somewhat humorous.
en: What we have here is a failure to make an attachment
cs: Vytvoření přílohy se nezdařilo.

en: $send_multipart_alternative_filter is not set
cs: Proměnná $send_multipart_alternative_filter není nastavena

en: Postpone this message?
cs: Odložit tuto zprávu?

en: Write message to mailbox
cs: Uložit zprávu do schránky

en: Writing message to %s ...
cs: Ukládám zprávu do %s…

en: Message written.
cs: Zpráva uložena.

en: No PGP backend configured
cs: Nenastavena žádná implementace PGP

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
cs: Je aktivní S/MIME, zrušit jej a pokračovat?

en: No S/MIME backend configured
cs: Nenastavena žádná implementace S/MIME

en: PGP already selected. Clear & continue ?
cs: Je aktivní PGP, zrušit jej a pokračovat?

en: Unable to lock mailbox!
cs: Schránku nelze zamknout!

en: Decompressing %s
cs: Dekomprimuje se %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
cs: Obsah komprimovaného souboru nelze určit

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
cs: Pro schránku typu %d nelze nalézt ovladač

en: Cannot append without an append-hook or close-hook : %s
cs: Bez háčku append-hook nebo close-hook nelze připojit: %s

en: Compress command failed: %s
cs: Kompresní příkaz selhal: %s

en: Unsupported mailbox type for appending.
cs: U tohoto druhu schránky není připojování podporováno.

en: Compressed-appending to %s...
cs: Komprimuje se a připojuje k %s…

en: Compressing %s...
cs: Komprimuje se %s…

en: Error. Preserving temporary file: %s
cs: Chyba. Zachovávám dočasný soubor %s.

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
cs: Bez háčku close-hook nelze komprimovaný soubor synchronizovat

en: Compressing %s
cs: Komprimuje se %s

en: No decryption engine available for message
cs: Ke zprávě není dostupný žádný způsob dešifrování

en:  (current time: %c)
cs:  (aktuální čas: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
cs: [-- následuje výstup %s %s --]

en: Passphrase(s) forgotten.
cs: Šifrovací heslo(a) zapomenuto(a).

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
cs: PGP v textu nelze použít s přílohami. Použít PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments.
cs: E-mail neodeslán: PGP v textu nelze použít s přílohami.

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
cs: PGP v textu nelze použít s format=flowed. Použít PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed.
cs: E-mail neodeslán: PGP v textu nelze použít s format=flowed.

en: Invoking PGP...
cs: Spouští se PGP…

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
cs: Zprávu nelze poslat vloženou do textu. Použít PGP/MIME?

en: Mail not sent.
cs: Zpráva nebyla odeslána.

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
cs: S/MIME zprávy bez popisu obsahu nejsou podporovány.

en: Trying to extract PGP keys...
cs: Zkouším extrahovat PGP klíče…

en: Trying to extract S/MIME certificates...
cs: Zkouším extrahovat S/MIME certifikáty…

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
cs: [-- Chyba: 'multipart/signed' protokol %s není znám! --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature! --]
cs: [-- Chyba: Chybějící nebo špatně utvořený podpis typu multipart/signed! --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
cs: [-- Varování: Podpisy typu %s/%s nelze ověřit. --]

en: [-- The following data is signed --]
cs: [-- Následují podepsaná data --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
cs: [-- Varování: Nemohu nalézt žádný podpis. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
cs: 
    [-- Konec podepsaných dat --]

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
cs: „crypt_use_gpgme“ nastaveno, ale nepřeloženo s podporou GPGME.

en: Invoking S/MIME...
cs: Spouštím S/MIME…

en: error enabling CMS protocol: %s
cs: chybě při zapínání CMS protokolu: %s

en: error creating gpgme data object: %s
cs: chybě při vytváření gpgme datového objektu: %s

en: error allocating data object: %s
cs: chybě při alokování datového objektu: %s

en: error rewinding data object: %s
cs: chyba při přetáčení datového objektu: %s

en: error reading data object: %s
cs: chyba při čtení datového objektu: %s

en: Can't create temporary file
cs: Dočasný soubor nelze vytvořit.

en: error adding recipient `%s': %s
cs: chyba při přidávání příjemce „%s“: %s

en: secret key `%s' not found: %s
cs: tajný klíč „%s“ nenalezen: %s

en: ambiguous specification of secret key `%s'
cs: tajný klíč „%s“ neurčen jednoznačně

en: error setting secret key `%s': %s
cs: chyba při nastavování tajného klíče „%s“: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
cs: chyba při nastavování PKA podpisové poznámky: %s

en: error encrypting data: %s
cs: chyba při dešifrování dat: %s

en: error signing data: %s
cs: chyba při podepisování dat: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
cs: $pgp_sign_as není nastaveno a v ~/.gnupg/gpg.conf není určen výchozí klíč

en: Warning: One of the keys has been revoked
cs: Pozor: Jeden z klíčů byl zneplatněn

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
cs: Pozor: Klíči použitému k podepsání vypršela platnost:

en: Warning: At least one certification key has expired
cs: Pozor: Platnost alespoň jednoho certifikátu vypršela

en: Warning: The signature expired at:
cs: Pozor: Podpis pozbyl platnosti:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
cs: Nelze ověřit, protože chybí klíč nebo certifikát

en: The CRL is not available
cs: CRL není dostupný

en: Available CRL is too old
cs: Dostupný CRL je příliš starý

en: A policy requirement was not met
cs: Požadavky bezpečnostní politiky nebyly splněny

en: A system error occurred
cs: Došlo k systémové chybě

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
cs: POZOR: Položka PKA se neshoduje s adresou podepsaného:

en: PKA verified signer's address is:
cs: Adresa podepsaného ověřená pomocí PKA je:

en: Fingerprint:
cs: Otisk klíče:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
cs: POZOR: Nemáme ŽÁDNÝ důkaz, že klíč patří výše jmenované osobě

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
cs: POZOR: Klíč NEPATŘÍ výše jmenované osobě

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
cs: POZOR: NENÍ jisté, zda klíč patří výše jmenované osobě

en: aka:
cs: alias:

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
cs: žádný otisk zprávy není dostupný

en: KeyID
cs: ID klíče

en: created:
cs: vytvořen:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
cs: Chyba při získávání podrobností o klíči s ID %s: %s

en: Good signature from:
cs: Dobrý podpis od:

en: *BAD* signature from:
cs: *ŠPATNÝ* podpis od:

en: Problem signature from:
cs: Problematický podpis od:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
cs:                 vyprší:

en: [-- Begin signature information --]
cs: [-- Začátek podrobností o podpisu --]

en: Error: verification failed: %s
cs: Chyba: ověření selhalo: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
cs: *** Začátek zápisu (podepsáno: %s) ***

en: *** End Notation ***
cs: *** Konec zápisu ***

en: [-- End signature information --]
cs: [-- Konec podrobností o podpisu --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
cs: [-- Chyba: dešifrování selhalo: %s --]

en: error importing key: %s
cs: chyba při importu klíče: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
cs: Chyba: dešifrování/ověřování selhalo: %s

en: Error: copy data failed
cs: Chyba: selhalo kopírování dat

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
cs: [-- ZAČÁTEK PGP ZPRÁVY --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
cs: [--ZAČÁTEK VEŘEJNÉHO KLÍČE PGP --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
cs: [-- ZAČÁTEK PODEPSANÉ PGP ZPRÁVY --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
cs: [-- KONEC PGP ZPRÁVY --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
cs: [-- KONEC VEŘEJNÉHO KLÍČE PGP --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
cs: [-- KONEC PODEPSANÉ PGP ZPRÁVY --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
cs: [-- Chyba: nelze najít začátek PGP zprávy! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
cs: [-- Chyba: dočasný soubor nelze vytvořit! --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
cs: [-- Následující data jsou podepsána a zašifrována ve formátu PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
cs: [-- Následující data jsou zašifrována ve formátu PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
cs: [-- Konec dat podepsaných a zašifrovaných ve formátu PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
cs: [-- Konec dat zašifrovaných ve formátu PGP/MIME --]

en: PGP message successfully decrypted.
cs: PGP zpráva byla úspěšně dešifrována.

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
cs: [-- Následují data podepsaná pomocí S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
cs: [-- Následující data jsou zašifrována pomocí S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
cs: [-- Konec dat podepsaných pomocí S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
cs: [-- Konec dat zašifrovaných ve formátu S/MIME --]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
cs: [Nelze zobrazit ID tohoto uživatele (neznámé kódování)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
cs: [Nelze zobrazit ID tohoto uživatele (neplatné kódování)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
cs: [Nelze zobrazit ID tohoto uživatele (neplatné DN)]

note: L10N: * The following are the headers for the "verify key" output from the * GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). * They will be automatically aligned.
en: Name:
cs: Jméno:

en: Valid From:
cs: Platný od:

en: Valid To:
cs: Platný do:

en: Key Type:
cs: Druh klíče:

en: Key Usage:
cs: Účel klíče:

en: Serial-No:
cs: Sériové č.:

en: Issued By:
cs: Vydal:

en: Subkey:
cs: Podklíč:

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
cs: [Neplatný]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: *       PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
cs: %s, %lubitový, %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
cs: šifrovaní

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
cs: podepisování

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
cs: ověřování

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
cs: [Odvolaný]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
cs: [Platnost vypršela]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
cs: [Zakázán]

en: Collecting data...
cs: Sbírám údaje…

en: Error finding issuer key: %s
cs: Chyba při vyhledávání klíče vydavatele: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
cs: Chyba: řetězec certifikátů je příliš dlouhý – zde se končí

en: Key ID: 0x%s
cs: ID klíče: 0x%s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
cs: gpgme_op_keylist_start selhala: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
cs: gpgme_op_keylist_next selhala: %s

en: All matching keys are marked expired/revoked.
cs: Všem vyhovujícím klíčům vypršela platnost nebo byly zneplatněny.

en: Exit
cs: Ukončit

en: Select
cs: Zvolit

en: Check key
cs: Kontrolovat klíč

en: PGP and S/MIME keys matching
cs: PGP a S/MIME klíče vyhovující

en: PGP keys matching
cs: PGP klíče vyhovující

en: S/MIME keys matching
cs: S/MIME klíče vyhovující

en: keys matching
cs: klíče vyhovující

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
cs: Klíč nelze použít: vypršela jeho platnost, nebo byl zakázán či stažen.

en: ID is expired/disabled/revoked.
cs: Tomuto ID vypršela platnost, nebo bylo zakázáno či staženo.

en: ID has undefined validity.
cs: ID nemá definovanou důvěryhodnost

en: ID is not valid.
cs: Toto ID není důvěryhodné.

en: ID is only marginally valid.
cs: Důvěryhodnost tohoto ID je pouze částečná.

en: %s Do you really want to use the key?
cs: %s Opravdu chcete tento klíč použít?

en: Looking for keys matching "%s"...
cs: Hledám klíče vyhovující "%s"…

en: Use keyID = "%s" for %s?
cs: Použít ID klíče = "%s" pro %s?

en: Enter keyID for %s:
cs: Zadejte ID klíče pro %s:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
cs: Žádné tajné klíče nebyly nenalezeny

en: Please enter the key ID:
cs: Zadejte ID klíče:

en: Error exporting key: %s
cs: Chyba při exportu klíče: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s.
cs: Klíč PGP 0x%s.

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
cs: GPGME: Protokol OpenGPG není dostupný

en: GPGME: CMS protocol not available
cs: GPGME: Protokol CMS není dostupný

en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
cs: S/MIME (p)odepsat, podepsat (j)ako, p(g)p, (n)ic či vypnout pří(l)ež. šifr.?

note: L10N: The 'f' is from "forget it", an old undocumented synonym of 'clear'.  Please use a corresponding letter in your language. Alternatively, you may duplicate the letter 'c' is translated to. This comment also applies to the five following letter sequences.
en: sapfco
cs: pjgfnl

en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
cs: PGP (p)odepsat, podepsat (j)ako, s/(m)ime, (n)ic či vypnout pří(l)ež. šifr.?

en: samfco
cs: pjmfnl

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
cs: S/MIME šif(r)ovat, (p)odepsat, pod.(j)ako, (o)bojí, p(g)p, (n)ic, pří(l).šifr.?

en: esabpfco
cs: rpjogfnl

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
cs: PGP šif(r)ovat, (p)odepsat, pod.(j)ako, (o)bojí, s/(m)ime, (n)ic, pří(l).šifr.?

en: esabmfco
cs: rpjomfnl

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
cs: S/MIME šif(r)ovat, (p)odepsat, podepsat (j)ako, (o)bojí, p(g)p či (n)ic?

en: esabpfc
cs: rpjogfn

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
cs: PGP šif(r)ovat, (p)odepsat, podepsat (j)ako, (o)bojí, s/(m)ime, či (n)ic?

en: esabmfc
cs: rpjomfn

en: Failed to verify sender
cs: Odesílatele nelze ověřit

en: Failed to figure out sender
cs: Nelze určit odesílatele

en: yes
cs: ano

en: no
cs: ne

note: L10N: In the mutt_yesorno() prompt, some variables and all quadoptions provide a '?' choice to provide the name of the configuration variable this prompt is dependent on. For example, the prompt "Quit Mutt?" is dependent on the quadoption $quit. Typing '?' at those prompts will print this message ab
en: See $%s for more information.
cs: Pro podrobnosti vizte $%s.

en: Exit Mutt?
cs: Ukončit Mutt?

en: There are $background_edit sessions. Really quit Mutt?
cs: Jsou zde úpravy běžící na pozadí. Opravdu ukončit Mutt?

en: Error History is disabled.
cs: Historie chyb zakázána.

en: Error History is currently being shown.
cs: Historie chyb je právě zobrazena.

en: Error History
cs: Historie chyb

en: unknown error
cs: neznámá chyba

en: Press any key to continue...
cs: Stiskněte libovolnou klávesu…

en:  ('?' for list):
cs:  ('?' pro seznam):

en: No mailbox is open.
cs: Žádná schránka není otevřena.

en: There are no messages.
cs: Nejsou žádné zprávy.

en: Mailbox is read-only.
cs: Ze schránky je možné pouze číst.

en: Function not permitted in attach-message mode.
cs: V režimu přikládání zpráv není tato funkce povolena.

en: No visible messages.
cs: Žádné viditelné zprávy.

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
cs: %s: Operace je v rozporu s ACL

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
cs: Schránka je určena pouze pro čtení, zápis nelze zapnout!

en: Changes to folder will be written on folder exit.
cs: Změny obsahu složky budou uloženy po jejím uzavření.

en: Changes to folder will not be written.
cs: Změny obsahu složky nebudou uloženy.

en: Quit
cs: Konec

en: Save
cs: Uložit

en: Mail
cs: Psát

en: Reply
cs: Odepsat

en: Group
cs: Skupině

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
cs: Obsah schránky byl změněn zvenčí. Atributy mohou být nesprávné.

note: L10N: Message printed on status line in index after mx_check_mailbox(), when IMAP has an error and Mutt successfully reconnects.
en: Mailbox reconnected.  Some changes may have been lost.
cs: Znovu připojeni ke schránce. Některé změny se mohly ztratit.

en: New mail in this mailbox.
cs: V této schránce je nová pošta.

en: Mailbox was externally modified.
cs: Obsah schránky byl změněn zvenčí.

en: No tagged messages.
cs: Žádné zprávy nejsou označeny.

en: Nothing to do.
cs: Není co dělat

en: Jump to message:
cs: Přejít na zprávu:

en: Argument must be a message number.
cs: Argumentem musí být číslo zprávy.

en: That message is not visible.
cs: Tato zpráva není viditelná.

en: Invalid message number.
cs: Číslo zprávy není správné.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message(s)
cs: Zprávu(-y) nelze smazat

en: Delete messages matching:
cs: Smazat zprávy shodující se s:

en: No limit pattern is in effect.
cs: Žádné omezení není zavedeno.

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
cs: Omezení: %s

en: Limit to messages matching:
cs: Omezit na zprávy shodující se s:

en: To view all messages, limit to "all".
cs: Pro zobrazení všech zpráv změňte omezení na „all“.

en: Quit Mutt?
cs: Ukončit Mutt?

en: Tag messages matching:
cs: Označit zprávy shodující se s:

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message(s)
cs: Zprávu(-y) nelze obnovit

en: Undelete messages matching:
cs: Obnovit zprávy shodující se s:

en: Untag messages matching:
cs: Odznačit zprávy shodující se s:

en: Logged out of IMAP servers.
cs: Odhlášeno z IMAP serverů.

en: Open mailbox in read-only mode
cs: Otevřít schránku pouze pro čtení

en: Open mailbox
cs: Otevřít schránku

en: No mailboxes have new mail
cs: V žádné schránce není nová pošta

en: %s is not a mailbox.
cs: %s není schránkou.

en: Exit Mutt without saving?
cs: Ukončit Mutt bez uložení změn?

en: Threading is not enabled.
cs: Vlákna nejsou podporována.

en: Thread broken
cs: Vlákno rozbito

en: Thread cannot be broken, message is not part of a thread
cs: Vlákno nelze rozdělit, zpráva není součástí vlákna

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot link threads
cs: Vlákna nelze spojit

en: No Message-ID: header available to link thread
cs: Pro spojení vláken chybí hlavička Message-ID:

en: First, please tag a message to be linked here
cs: Aby sem mohla být zpráva připojena, nejprve musíte nějakou označit

en: Threads linked
cs: Vlákna spojena

en: No thread linked
cs: Žádné vlákno nespojeno

en: You are on the last message.
cs: Jste na poslední zprávě.

en: No undeleted messages.
cs: Nejsou žádné obnovené zprávy.

en: You are on the first message.
cs: Jste na první zprávě.

en: Search wrapped to top.
cs: Hledání pokračuje od začátku.

en: Search wrapped to bottom.
cs: Hledání pokračuje od konce.

en: No new messages in this limited view.
cs: Žádné nové zprávy v tomto omezeném zobrazení.

en: No new messages.
cs: Žádné nové zprávy.

en: No unread messages in this limited view.
cs: Žádné nepřečtené zprávy v tomto omezeném zobrazení.

en: No unread messages.
cs: Žádné nepřečtené zprávy.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot flag message
cs: Zprávě nelze nastavit příznak

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot toggle new
cs: Nelze přepnout mezi nová/stará

en: No more threads.
cs: Nejsou další vlákna.

en: You are on the first thread.
cs: Jste na prvním vláknu.

en: Thread contains unread messages.
cs: Vlákno obsahuje nepřečtené zprávy.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message
cs: Zprávu nelze smazat

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot edit message
cs: Zprávu nelze upravit

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more * messages is edited.
en: %d labels changed.
cs: %d štítků změněno.

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages * were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new * label is the same as the old label.
en: No labels changed.
cs: Žádné štítky nebyly změněny.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot mark message(s) as read
cs: Zprávu(-y) nelze označit za přečtenou(-é)

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
cs: Zadejte značku:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
cs: horká klávesa pro značku zprávy

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s.
cs: Zpráva svázána se značkou %s.

note: L10N: This error is printed if <mark-message> cannot find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro.
cs: ID zprávy ze značky neexistuje.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message
cs: Zprávu nelze obnovit

en: ~~		insert a line beginning with a single ~
    ~b addresses	add addresses to the Bcc: field
    ~c addresses	add addresses to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
cs: ~~		vloží řádku začínající znakem ~
    ~b adresy	přidá adresy do položky Bcc:
    ~c adresy	přidá uživatele do položky Cc:
    ~f zprávy	vloží zprávy
    ~F zprávy	stejné jako ~f a navíc vloží i hlavičky zpráv
    ~h		edituje hlavičky zprávy
    ~m zprávy	vloží zprávy jako citaci
    ~M zprávy	stejné jako ~m a navíc vloží i hlavičky zpráv
    ~p		vytiskne zprávu

en: ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
cs: ~q		uloží soubor a ukončí editor
    ~r soubor		načte soubor do editoru
    ~t uživatelé	přidá uživatele do položky To:
    ~u		editace předchozí řádky
    ~v		editace zprávy $visual editorem
    ~w soubor		zapíše zprávu do souboru
    ~x		ukončí editaci bez uložení jakýchkoli změn
    ~?		vypíše tuto nápovědu
    .		pokud je tento znak na řádce samotný, znamená ukončení vstupu

en: %d: invalid message number.
cs: Číslo zprávy (%d) není správné.

en: (End message with a . on a line by itself)
cs: (Zprávu ukončíte zapsáním samotného znaku '.' na novou řádku)

en: No mailbox.
cs: Žádná schránka.

en: Message contains:
cs: Zpráva obsahuje:

note: L10N: This entry is shown AFTER the message content, not IN the middle of the content. So it doesn't mean "(message will continue)" but means "(press any key to continue using mutt)".
en: (continue)
cs: (pokračovat)

en: missing filename.
cs: Chybí jméno souboru.

en: No lines in message.
cs: Zpráva neobsahuje žádné řádky.

en: Bad IDN in %s: '%s'
cs: Neplatné IDN v %s: „%s“

en: %s: unknown editor command (~? for help)
cs: Příkaz %s je neznámý (~? pro nápovědu)

en: could not create temporary folder: %s
cs: Dočasnou složku nelze vytvořit: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
cs: Dočasnou poštovní složku nelze vytvořit: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
cs: nemohu zkrátit dočasnou poštovní složku: %s

en: Message file is empty!
cs: Soubor se zprávou je prázdný!

en: Message not modified!
cs: Zpráva nebyla změněna!

en: Can't open message file: %s
cs: Soubor se zprávou nelze otevřít: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
cs: Ke složce nelze připojit: %s

en: Set flag
cs: Nastavit příznak

en: Clear flag
cs: Vypnout příznak

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
cs: [-- Chyba: Žádnou z částí „Multipart/Alternative“ nelze zobrazit! --]

en: [-- Attachment #%d
cs: [-- Příloha #%d

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
cs: [-- Typ: %s/%s, Kódování: %s, Velikost: %s --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
cs: Jedna nebo více část této zprávy nemohly být zobrazeny.

en: [-- Autoview using %s --]
cs: [-- Automaticky se zobrazí pomocí %s --]

en: Invoking autoview command: %s
cs: Volá se příkaz %s pro automatické zobrazení

en: [-- Can't run %s. --]
cs: [-- %s nelze spustit --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
cs: [-- Automaticky se zobrazuje standardní chybový výstup %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
cs: [-- Chyba: typ „message/external-body“ nemá parametr „access-type“ --]

en: [-- This %s/%s attachment
cs: [-- Tato příloha typu „%s/%s“

en: (size %s bytes)
cs: (o velikosti v bajtech: %s)

en: has been deleted --]
cs: byla smazána --]

en: [-- on %s --]
cs: [-- %s --]

en: [-- name: %s --]
cs: [-- jméno: %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
cs: [-- Tato příloha typu '%s/%s' není přítomna, --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
cs: [-- a udaný externí zdroj již není platný --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
cs: [-- a udaná hodnota parametru 'access-type %s' --]
    [-- není podporována --]

en: Unable to open temporary file!
cs: Dočasný soubor nelze otevřít!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
cs: Chyba: typ 'multipart/signed' bez informace o protokolu

en: [-- This is an attachment
cs: [-- Toto je příloha

en: [-- %s/%s is unsupported
cs: [-- typ '%s/%s' není podporován

en: (use '%s' to view this part)
cs: (pro zobrazení této části použijte „%s“)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
cs: (je třeba svázat funkci „view-attachments“ s nějakou klávesou!)

en: %s: unable to attach file
cs: soubor %s nelze připojit

en: ERROR: please report this bug
cs: CHYBA: ohlaste, prosím, tuto chybu

en: <UNKNOWN>
cs: <NEZNÁMÝ>

en: 
    Generic bindings:
cs: 
    Obecně platné:

en: 
    Unbound functions:
cs: 
    Nesvázané funkce:

en: Help for %s
cs: Nápověda pro %s

en: Search
cs: Hledat

en: Bad history file format (line %d)
cs: Špatný formát souboru s historií (řádek %d)

en: History '%s'
cs: Historie „%s“

en: current mailbox shortcut '^' is unset
cs: zkratka „^“ pro aktuální schránku není nastavena

en: mailbox shortcut expanded to empty regexp
cs: zkratka pro schránku expandována na prázdný regulární výraz

en: badly formatted command string
cs: špatně utvořený řetězec s příkazem

en: not enough arguments
cs: příliš málo argumentů

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
cs: unhook: unhook * nelze provést z jiného háčku.

en: unhook: unknown hook type: %s
cs: unhook: neznámý typ háčku: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
cs: unhook: %s nelze z %s smazat.

en: No authenticators available
cs: Nejsou k dispozici žádné autentizační metody

en: Authenticating (anonymous)...
cs: Přihlašuje se (anonymně)…

en: Anonymous authentication failed.
cs: Anonymní přihlášení se nezdařilo.

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
cs: Přihlašuje se (CRAM-MD5)…

en: CRAM-MD5 authentication failed.
cs: Přihlášení pomocí CRAM-MD5 se nezdařilo.

en: Authenticating (GSSAPI)...
cs: Přihlašuje se (GSSAPI)…

en: GSSAPI authentication failed.
cs: Přihlášení pomocí GSSAPI se nezdařilo.

en: LOGIN disabled on this server.
cs: Metoda autentizace LOGIN je na tomto serveru zakázána

en: Logging in...
cs: Probíhá přihlašování…

en: Login failed.
cs: Přihlášení se nezdařilo.

note: L10N: %s is the authentication type, such as XOAUTH2 or OAUTHBEARER
en: Authenticating (%s)...
cs: Přihlašuje se (%s)…

note: L10N: %s is the authentication type, for example OAUTHBEARER
en: %s authentication failed.
cs: Autentizace %s se nezdařila.

en: SASL authentication failed.
cs: Přihlášení pomocí SASL se nezdařilo.

en: %s is an invalid IMAP path
cs: %s není platná IMAP cesta

en: Getting folder list...
cs: Stahuje se seznam složek…

en: No such folder
cs: Složka nenalezena

en: Create mailbox:
cs: Vytvořit schránku:

en: Mailbox must have a name.
cs: Schránka musí mít jméno.

en: Mailbox created.
cs: Schránka vytvořena.

en: Cannot rename root folder
cs: Kořenovou složku nelze přejmenovat

en: Rename mailbox %s to:
cs: Přejmenovat schránku %s na:

en: Rename failed: %s
cs: Přejmenování selhalo: %s

en: Mailbox renamed.
cs: Schránka přejmenována.

en: Connection to %s timed out
cs: Spojení s %s vypršel časový limit

note: L10N: When a fatal error occurs with the IMAP connection for the currently open mailbox, we print this message, and will try to reconnect and merge current changes back during mx_check_mailbox()
en: A fatal error occurred.  Will attempt reconnection.
cs: Vyskytla se nepřekonatelná chyba. Zkusí se nové spojení.

en: Mailbox %s@%s closed
cs: Schránka %s@%s uzavřena

en: CREATE failed: %s
cs: Příkaz CREATE selhal: %s

en: Closing connection to %s...
cs: Ukončuje se spojení s %s…

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
cs: Tento IMAP server je zastaralý. Mutt s ním nebude fungovat.

en: Secure connection with TLS?
cs: Bezpečné spojení přes TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
cs: Nelze navázat TLS spojení

en: Encrypted connection unavailable
cs: Šifrované spojení není k dispozici

note: L10N: Message displayed when IMAP connection is lost and Mutt tries to reconnect.
en: Trying to reconnect...
cs: Pokus znovu se připojit…

note: L10N: Message when Mutt tries to reconnect to an IMAP mailbox but is unable to.
en: Reconnect failed.  Mailbox closed.
cs: Opětovné připojení selhalo. Schránka uzavřena.

note: L10N: Message when Mutt reconnects to an IMAP mailbox after a fatal error.
en: Reconnect succeeded.
cs: Opětovné přípojení uspělo.

en: Selecting %s...
cs: Vybírá se %s…

en: Error opening mailbox
cs: Chyba při otevírání schránky

en: Create %s?
cs: Vytvořit %s?

en: Expunge failed
cs: Příkaz EXPUNGE se nezdařil.

en: Marking %d messages deleted...
cs: Zprávy se označují jako smazané (počet: %d)…

en: Saving changed messages... [%d/%d]
cs: Ukládají se změněné zprávy… [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
cs: Došlo k chybě při ukládání příznaků. Přesto uzavřít?

en: Error saving flags
cs: Chyba při ukládání příznaků

en: Expunging messages from server...
cs: Odstraňují se zprávy ze serveru…

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
cs: při volání imap_sync_mailbox: EXPUNGE selhalo

en: Header search without header name: %s
cs: Hledání v hlavičkách bez udání názvu hlavičky: %s

en: Bad mailbox name
cs: Chybný název schránky

en: Subscribing to %s...
cs: Přihlašuje se k odběru %s…

en: Unsubscribing from %s...
cs: Odhlašuje se odběr %s…

en: Subscribed to %s
cs: Odběr %s přihlášen

en: Unsubscribed from %s
cs: Odběr %s odhlášen

en: Copying %d messages to %s...
cs: Kopírují se zprávy (%d) do %s…

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening * an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
cs: Přestat stahovat a zavřít schránku?

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
cs: Přetečení celočíselné proměnné – nelze alokovat paměť.

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
cs: Vyhodnocuje se cache…

note: L10N: Fetching IMAP flag changes, using the CONDSTORE extension
en: Fetching flag updates...
cs: Stahují se aktualizace příznaků…

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
cs: Příkaz QRESYNC selhal. Schránka se otevírá znovu.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
cs: Z IMAP serveru této verze hlavičky nelze stahovat.

en: Could not create temporary file %s
cs: Dočasný soubor %s nelze vytvořit

en: Fetching message headers...
cs: Stahují se hlavičky zpráv…

en: Fetching message...
cs: Stahuje se zpráva…

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
cs: Index zpráv je chybný. Zkuste schránku znovu otevřít.

en: Uploading message...
cs: Zpráva se nahrává na server…

en: Copying message %d to %s...
cs: Kopíruje se zpráva %d do %s…

en: Continue?
cs: Pokračovat?

en: Not available in this menu.
cs: V tomto menu není tato funkce dostupná.

en: Bad regexp: %s
cs: Chybný regulární výraz: %s

en: Not enough subexpressions for template
cs: Na šablonu není dost podvýrazů

en: spam: no matching pattern
cs: spam: vzoru nic nevyhovuje

en: nospam: no matching pattern
cs: nospam: vzoru nic nevyhovuje

en: %sgroup: missing -rx or -addr.
cs: %sgroup: chybí -rx nebo -addr.

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'.
cs: %sgroup: pozor: chybné IDN „%s“.

en: attachments: no disposition
cs: přílohy: chybí dispozice

en: attachments: invalid disposition
cs: přílohy: chybná dispozice

en: unattachments: no disposition
cs: nepřílohy: chybí dispozice

en: unattachments: invalid disposition
cs: nepřílohy: chybná dispozice

en: alias: no address
cs: přezdívka: žádná adresa

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
cs: Pozor: Neplatné IDN „%s“ v přezdívce „%s“.

en: invalid header field
cs: neplatná hlavička

en: %s: unknown sorting method
cs: metoda %s pro řazení není známa

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
cs: mutt_restore_default(%s): chybný regulární výraz %s

en: %s is unset
cs: %s není nastaveno

en: %s: unknown variable
cs: Proměnná %s není známa.

en: prefix is illegal with reset
cs: Prefix není s „reset“ povolen.

en: value is illegal with reset
cs: Hodnota není s „reset“ povolena.

en: Usage: set variable=yes|no
cs: Použití: set proměnná=yes|no (ano|ne)

en: %s is set
cs: %s je nastaveno

en: Invalid value for option %s: "%s"
cs: Nesprávná hodnota přepínače %s: „%s“

en: %s: invalid mailbox type
cs: %s je nesprávný typ schránky.

en: %s: invalid value (%s)
cs: %s: nesprávná hodnota (%s)

en: format error
cs: chyba formátu

en: number overflow
cs: přetečení čísla

en: %s: invalid value
cs: Hodnota %s je nesprávná.

en: %s: Unknown type.
cs: neznámý typ %s

en: %s: unknown type
cs: neznámý typ %s

en: Error in %s, line %d: %s
cs: Chyba v %s na řádku %d: %s

en: source: errors in %s
cs: source: chyby v %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
cs: source: čtení přerušeno kvůli velikému množství chyb v %s

en: source: error at %s
cs: source: chyba na %s

en: run: too many arguments
cs: run: příliš mnoho argumentů

en: source: too many arguments
cs: source: příliš mnoho argumentů

en: %s: unknown command
cs: Příkaz %s není znám.

note: L10N: When tab completing the :cd path argument, the folder browser will be invoked upon the second tab.  This message will be printed below the folder browser, to instruct the user how to select a directory for completion. %s will print the key bound to <view-file>, which is '<Space>' by default.  
en: Use '%s' to select a directory
cs: Adresář lze vybrat pomocí „%s“

en: Error in command line: %s
cs: Chyba %s na příkazovém řádku

en: unable to determine home directory
cs: domovský adresář nelze určit

en: unable to determine username
cs: uživatelské jméno nelze určit

en: unable to determine nodename via uname()
cs: název stroje nelze určit pomocí volání uname()

en: -group: no group name
cs: -group: chybí jméno skupiny

en: out of arguments
cs: příliš málo argumentů

note: L10N: $attribution default value
en: On %d, %n wrote:
cs: V %d, %n napsal(a):

note: L10N: $compose_format default value
en: -- Mutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
cs: -- Mutt: Napsat  [Př. velikost zprávy: %l   Atr.: %a]%>-

note: L10N: $forward_attribution_intro default value
en: ----- Forwarded message from %f -----
cs: ----- Zpráva přeposlaná od %f -----

note: L10N: $forward_attribution_trailer default value
en: ----- End forwarded message -----
cs: ----- Konec přeposlané zprávy -----

note: L10N: $status_format default value
en: -%r-Mutt: %f [Msgs:%?M?%M/?%m%?n? New:%n?%?o? Old:%o?%?d? Del:%d?%?F? Flag:%F?%?t? Tag:%t?%?p? Post:%p?%?b? Inc:%b?%?B? Back:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---
cs: -%r-Mutt: %f [Zpr:%?M?%M/?%m%?n? Nové:%n?%?o? Staré:%o?%?d? Smaz:%d?%?F? Příz:%F?%?t? Ozn:%t?%?p? Odl:%p?%?b? Pří:%b?%?B? Poz:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---

note: L10N: $ts_status_format default value
en: Mutt with %?m?%m messages&no messages?%?n? [%n NEW]?
cs: Mutt %?m?s %m zprávami&bez zpráv?%?n? [NOVÉ: %n]?

en: Macro loop detected.
cs: Detekována smyčka v makru.

en: Key is not bound.
cs: Klávesa není svázána s žádnou funkcí.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
cs: Klávesa není svázána. Stiskněte „%s“ pro nápovědu.

en: push: too many arguments
cs: push: příliš mnoho argumentů

en: %s: no such menu
cs: menu %s neexistuje

en: null key sequence
cs: prázdný sled kláves

en: bind: too many arguments
cs: bind: příliš mnoho argumentů

en: %s: no such function in map
cs: funkce %s není v mapě

en: macro: empty key sequence
cs: macro: sled kláves je prázdný

en: macro: too many arguments
cs: macro: příliš mnoho argumentů

en: exec: no arguments
cs: exec: žádné argumenty

en: %s: no such function
cs: funkce %s není známa

en: Enter keys (^G to abort):
cs: Zadejte klávesy (nebo stiskněte ^G pro zrušení):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
cs: Znak = %s, Osmičkově = %o, Desítkově = %d

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
cs: Přetečení celočíselné proměnné – nelze alokovat paměť!

en: Out of memory!
cs: Paměť vyčerpána!

en: Post
cs: Poslat

en: Subscribe
cs: Přihlásit se k odběru

en: Unsubscribe
cs: Odhlásit odběr

en: Owner
cs: Správce

en: Archives
cs: Archiv

note: L10N: given when an rfc 2369 action is not specified by this message
en: No list action available for %s.
cs: Konferenční akce %s není dostupná.

note: L10N: given when a message's rfc 2369 action is not mailto:
en: List actions only support mailto: URIs. (Try a browser?)
cs: Konferenční akce jsou podporovány pouze s URI mailto:. (Zkusit prohlížeč?)

note: L10N: given when mailto: URI was unparsable while trying to execute it
en: Could not parse mailto: URI.
cs: URI mailto: nebylo možné rozebrat.

note: L10N: menu name for list actions
en: Available mailing list actions
cs: Dostupné akce poštovních konferencí

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please contact the Mutt maintainers via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
cs: Vývojáře programu můžete kontaktovat na adrese <mutt-dev@mutt.org> (anglicky).
    Chcete-li oznámit chybu v programu, kontaktujte správce Muttu přes gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
    Připomínky k překladu (česky) zasílejte na e-mailovou adresu:
        translation-team-cs@lists.sourceforge.net

en: Copyright (C) 1996-2023 Michael R. Elkins and others.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type `mutt -vv' for details.
cs: Copyright © 1996–2023 Michael R. Elkins a další.
    Mutt je dodáván BEZ JAKÉKOLI ZÁRUKY; podrobnosti získáte příkazem
    „mutt -vv“.
    Mutt je volné programové vybavení. Rozšiřování tohoto programu je vítáno,
    musíte ovšem dodržet určitá pravidla. Podrobnosti získáte příkazem
    „mutt -vv“.

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
cs: Mnozí další zde nezmínění přispěli kódem, opravami a nápady.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
cs:     Tento program je volné programové vybavení; můžete jej šířit a/nebo
        měnit, pokud dodržíte podmínky GNU General Public License (GPL) vydané
        Free Software Foundation a to buď ve verzi 2 nebo (dle vaší volby)
        libovolné novější.
    
        Program je šířen v naději, že bude užitečný, ale BEZ JAKÉKOLIV
        ZÁRUKY a to ani záruky OBCHODOVATELNOSTI nebo VHODNOSTI PRO
        JAKÝKOLIV ÚČEL. Více informací najdete v GNU GPL.

en:     You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
cs:     S tímto programem byste měli obdržet kopii GNU GPL. Pokud se tak
        nestalo, obraťte se na Free Software Foundation, Inc.,
        51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: usage: mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
           mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
           mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
           mutt [<options>] -p
           mutt [<options>] -A <alias> [...]
           mutt [<options>] -Q <query> [...]
           mutt [<options>] -D
           mutt -v[v]
cs: Použití: mutt [<přepínače>] [-z] [-f <soubor> | -yZ]
             mutt [<přepínače>] [-Ex] [-Hi <soubor>] [-s <věc>] [-bc <adr>]
                  [-a <soubor> […] --] <adr> […]
             mutt [<přepínače>] [-x] [-s <věc>] [-bc <adr>] [-a <soubor> […] --]
                  <adr> […] < zpráva
             mutt [<přepínače>] -p
             mutt [<přepínače>] -A <alias> […]
             mutt [<přepínače>] -Q <dotaz> […]
             mutt [<přepínače>] -D
             mutt -v[v]

en: options:
      -A <alias>	expand the given alias
      -a <file> [...] --	attach file(s) to the message
    		the list of files must be terminated with the "--" sequence
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -D		print the value of all variables to stdout
cs: Přepínače:
      -A <alias>	expanduje zadaný alias
      -a <soubor> […] --	připojí ke zprávě soubor(y)
    		seznam souborů musí být ukončen řetězcem „--“
      -b <adresa>	určuje adresu pro utajenou kopii (BCC)
      -c <adresa>	určuje adresu pro kopii (CC)
      -D		na standardní výstup vypíše hodnoty všech proměnných

en:   -d <level>	log debugging output to ~/.muttdebug0
    		0 => no debugging; <0 => do not rotate .muttdebug files
cs:   -d <úroveň>	ladicí informace zapisuje do ~/.muttdebug0
    		0 vypne ladění, menší než 0 nerotuje soubory .muttdebug

en:   -E		edit the draft (-H) or include (-i) file
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header and body from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the body
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
cs:   -E		upraví koncept (-H) nebo vloží (-i) soubor
      -e <příkaz>	příkaz bude vykonán po inicializaci
      -f <soubor>	čte z této schránky
      -F <soubor>	alternativní soubor muttrc
      -H <soubor>	ze souboru s konceptem budou načteny hlavičky a tělo
      -i <soubor>	tento soubor Mutt vloží do těla odpovědi
      -m <typ>	určí výchozí typ schránky
      -n		Mutt nebude číst systémový soubor Muttrc
      -p		vrátí se k odložené zprávě

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
cs:   -Q <proměnná>	dotáže se na konfigurační proměnnou
      -R		otevře schránku pouze pro čtení
      -s <věc>	specifikuje věc (pokud obsahuje mezery,
                  	tak musí být v uvozovkách)
      -v		zobrazí označení verze a parametry zadané při překladu
      -x		napodobí odesílací režim programu mailx
      -y		zvolí schránku uvedenou v seznamu „mailboxes“
      -z		pokud ve schránce není pošta, pak okamžitě skončí
      -Z		otevře první složku s novou poštou; pokud není žádná nová pošta,
        		tak okamžitě skončí
      -h		vypíše tuto nápovědu

en: 
    Compile options:
cs: 
    Přeloženo s volbami:

en: Error initializing terminal.
cs: Chyba při inicializaci terminálu.

en: Debugging at level %d.
cs: Úroveň ladění je %d.

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
cs: při překladu programu nebylo 'DEBUG' definováno. Ignoruji.

en: Failed to parse mailto: link
cs: Rozebrání odkazu mailto: se nezdařilo

en: No recipients specified.
cs: Nejsou specifikováni žádní příjemci.

en: Cannot use -E flag with stdin
cs: Přepínač -E nelze se standardním vstupem použít

note: L10N: Error when using -H command line argument, but reading the draft file fails for some reason.
en: Cannot parse draft file
cs: Soubor s konceptem nelze rozebrat

en: %s: unable to attach file.
cs: Soubor %s nelze připojit.

en: No mailbox with new mail.
cs: V žádné schránce není nová pošta.

en: No incoming mailboxes defined.
cs: Není definována žádná schránka přijímající novou poštu.

en: Mailbox is empty.
cs: Schránka je prázdná.

en: Reading %s...
cs: Čtu %s…

en: Mailbox is corrupt!
cs: Schránka je poškozena!

en: Couldn't lock %s
cs: %s nelze zamknout.

en: Can't write message
cs: Zprávu nelze uložit

en: Mailbox was corrupted!
cs: Schránka byla poškozena!

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
cs: Kritická chyba! Schránku nelze znovu otevřít!

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
cs: sync: mbox byl změněn, ale nebyly změněny žádné zprávy! (ohlaste tuto chybu)

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
cs: Ukládám %s…

en: Committing changes...
cs: Provádím změny…

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
cs: Uložení se nezdařilo! Část schránky byla uložena do %s

en: Could not reopen mailbox!
cs: Schránku nelze znovu otevřít!

en: Reopening mailbox...
cs: Otevírám schránku znovu…

en: Jump to:
cs: Přeskočit na:

en: Invalid index number.
cs: Nesprávné indexové číslo.

en: No entries.
cs: Žádné položky.

en: You cannot scroll down farther.
cs: Dolů již rolovat nemůžete.

en: You cannot scroll up farther.
cs: Nahoru již rolovat nemůžete.

en: You are on the first page.
cs: Jste na první stránce.

en: You are on the last page.
cs: Jste na poslední stránce.

en: Search for:
cs: Vyhledat:

en: Reverse search for:
cs: Vyhledat obráceným směrem:

en: Not found.
cs: Nenalezeno.

en: No tagged entries.
cs: Žádné položky nejsou označeny.

en: Search is not implemented for this menu.
cs: V tomto menu není hledání přístupné.

en: Jumping is not implemented for dialogs.
cs: V dialozích není přeskakování implementováno.

en: Tagging is not supported.
cs: Označování není podporováno.

en: Scanning %s...
cs: Prohledávám %s…

en: Could not flush message to disk
cs: Zprávu nebylo možné bezpečně uložit (flush) na disk

en: _maildir_commit_message(): unable to set time on file
cs: při volání _maildir_commit_message(): nelze nastavit čas na souboru

note: L10N: Printed when backticks in MuttLisp are not matched.
en: MuttLisp: unclosed backticks: %s
cs: MuttLisp: neuzavřené zpětné apostrofy: %s

note: L10N: Printed when a MuttLisp list is missing a matching closing parenthesis.  For example: (a
en: MuttLisp: unclosed list: %s
cs: MuttLisp: neuzavřený seznam: %s

note: L10N: An error printed for the 'if' function if the condition is missing. For example (if) by itself.
en: MuttLisp: missing if condition: %s
cs: MuttLisp: chybí podmínka pro if: %s

note: L10N: Printed when a function is called that is not recognized by MuttLisp.
en: MuttLisp: no such function %s
cs: MuttLisp: funkce %s není známa

en: Unknown SASL profile
cs: Neznámý SASL profil

en: Error allocating SASL connection
cs: Chyba při alokování SASL spojení

en: Error setting SASL security properties
cs: Chyba při nastavování bezpečnostních vlastností SASL

en: Error setting SASL external security strength
cs: Chyba při nastavování úrovně zabezpečení vnějšího SASL mechanismu

en: Error setting SASL external user name
cs: Chyba při nastavování jména uživatele vnějšího SASL mechanismu

en: Connection to %s closed
cs: Spojení s %s uzavřeno

en: SSL is unavailable.
cs: SSL není dostupné

en: Preconnect command failed.
cs: příkaz před spojením selhal

en: Error talking to %s (%s)
cs: Chyba při komunikaci s %s (%s)

en: Bad IDN "%s".
cs: Chybné IDN "%s".

en: Looking up %s...
cs: Vyhledává se %s…

en: Could not find the host "%s"
cs: Počítač "%s" nelze nalézt.

en: Connecting to %s...
cs: Připojuje se k %s…

en: Could not connect to %s (%s).
cs: Spojení s %s nelze navázat (%s).

note: L10N: The server is not supposed to send data immediately after confirming STARTTLS.  This warns the user that something weird is going on.
en: Warning: clearing unexpected server data before TLS negotiation
cs: Pozor: zahazují se nečekaná data serveru přijatá před dojednáním TLS

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
cs: Pozor: chyba při povolování ssl_verify_partial_chains

en: Failed to find enough entropy on your system
cs: Nemohu získat dostatek náhodných dat

en: Filling entropy pool: %s...
cs: Připravuje se zdroj náhodných dat: %s…

en: %s has insecure permissions!
cs: %s má příliš volná přístupová práva!

en: SSL disabled due to the lack of entropy
cs: SSL vypnuto kvůli nedostatku entropie

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL *       function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an *       error condition.
en: Unable to create SSL context
cs: Nelze vytvořit kontext SSL

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for * TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present * the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
cs: Pozor: nelze nastavit název stroje v SNI TLS

en: I/O error
cs: I/O chyba

en: SSL failed: %s
cs: Chyba SSL: %s

note: L10N: %1$s is version (e.g. "TLSv1.2") %2$s is cipher_version (e.g. "TLSv1/SSLv3") %3$s is cipher_name (e.g. "ECDHE-RSA-AES128-GCM-SHA256")
en: %s connection using %s (%s)
cs: %s spojení pomocí %s (%s)

en: Unknown
cs: Neznámý

en: [unable to calculate]
cs: [nelze spočítat]

en: [invalid date]
cs: [chybné datum]

en: Server certificate is not yet valid
cs: Certifikát serveru není zatím platný

en: Server certificate has expired
cs: Platnost certifikátu serveru vypršela.

en: cannot get certificate subject
cs: nelze zjistit, na čí jméno byl certifikát vydán

en: cannot get certificate common name
cs: nelze získat obecné jméno (CN) certifikátu

en: certificate owner does not match hostname %s
cs: vlastník certifikátu není totožný s názvem stroje %s

en: Certificate host check failed: %s
cs: Kontrola certifikátu stroje selhala: %s

en: This certificate belongs to:
cs: Tento certifikát patří:

en: This certificate was issued by:
cs: Tento certifikát vydal:

en: This certificate is valid
cs: Tento certifikát platí:

en:    from %s
cs:    od %s

en:      to %s
cs:    do %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
cs: Otisk SHA-1 klíče: %s

en: SHA256 Fingerprint:
cs: Otisk SHA-256 klíče:

en: SSL Certificate check (certificate %d of %d in chain)
cs: Kontrola SSL certifikátu (certifikát %d z %d v řetězu)

note: L10N: * These four letters correspond to the choices in the next four strings: * (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip. * These prompts are the interactive certificate confirmation prompts for * an OpenSSL connection.
en: roas
cs: otvs

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
cs: (o)dmítnout, přijmout pouze (t)eď, přijmout (v)ždy, pře(s)kočit

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
cs: (o)dmítnout, přijmout pouze (t)eď, přijmout (v)ždy

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
cs: (o)dmítnout, přijmout pouze (t)eď, pře(s)kočit

en: (r)eject, accept (o)nce
cs: (o)dmítnout, přijmout pouze (t)eď

en: Warning: Couldn't save certificate
cs: Varování: Certifikát nelze uložit

en: Certificate saved
cs: Certifikát uložen

note: L10N: When using a $ssl_client_cert, OpenSSL may prompt for the password to decrypt the cert.  %s is the hostname. When using a $ssl_client_cert, GNUTLS may prompt for the password
en: Password for %s client cert:
cs: Heslo pro klientský certifikát k %s:

en: Error: no TLS socket open
cs: Chyba: TLS socket není otevřen

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
cs: Všechny dostupné protokoly pro TLS/SSL byly zakázány

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
cs: Explicitní výběr šifrovacích algoritmů pomoc $ssl_ciphers není podporován

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
cs: SSL/TLS spojení pomocí %s (%s/%s/%s)

en: Error initialising gnutls certificate data
cs: Chyba při inicializaci certifikačních údajů GNU TLS

en: Error processing certificate data
cs: Chyba při zpracování certifikačních údajů

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
cs: POZOR: Certifikát serveru není zatím platný

en: WARNING: Server certificate has expired
cs: POZOR: Platnost certifikátu serveru vypršela.

en: WARNING: Server certificate has been revoked
cs: POZOR: Certifikátu serveru byl odvolán

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
cs: POZOR: Jméno serveru se neshoduje s jménem v certifikátu

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
cs: POZOR: Certifikát serveru nebyl podepsán certifikační autoritou

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
cs: Pozor: Certifikát serveru byl podepsán pomocí nebezpečného algoritmu

note: L10N: * These three letters correspond to the choices in the string: * (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always. * This is an interactive certificate confirmation prompt for * a GNUTLS connection.
en: roa
cs: otv

note: L10N: * These two letters correspond to the choices in the string: * (r)eject, accept (o)nce. * These is an interactive certificate confirmation prompt for * a GNUTLS connection.
en: ro
cs: ot

en: Unable to get certificate from peer
cs: Certifikát od serveru nelze získat

en: Certificate verification error (%s)
cs: Chyba při ověřování certifikátu (%s)

en: Connecting with "%s"...
cs: Připojuje se s „%s“…

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
cs: Tunel do %s vrátil chybu %d (%s)

en: Tunnel error talking to %s: %s
cs: Chyba při komunikaci tunelem s %s (%s)

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
cs: Soubor je adresářem. Uložit do něj? [(a)no, (n)e, (v)šechny]

en: yna
cs: anv

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
cs: Soubor je adresářem. Uložit do něj?

en: File under directory:
cs: Zadejte jméno souboru:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
cs: Soubor již existuje: (p)řepsat, př(i)pojit či (z)rušit?

en: oac
cs: piz

en: Can't save message to POP mailbox.
cs: Do POP schránek nelze ukládat zprávy.

en: Append message(s) to %s?
cs: Připojit zprávy do %s?

en: %s is not a mailbox!
cs: %s není schránkou!

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
cs: Zámek stále existuje, odemknout %s?

en: Can't dotlock %s.
cs: %s nelze zamknout.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
cs: Vypršel čas pro pokus o zamknutí pomocí funkce fcntl!

en: Waiting for fcntl lock... %d
cs: Čekám na zamknutí pomocí funkce fcntl… %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
cs: Čas pro zamknutí pomocí funkce flock vypršel!

en: Waiting for flock attempt... %d
cs: Čekám na pokus o zamknutí pomocí funkce flock… %d

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s!
cs: %s nelze zapsat!

en: message(s) not deleted
cs: zprávy nesmazány

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox.
en: Unable to append to trash folder
cs: Ke složce koše nelze připojit

en: Can't open trash folder
cs: Složku koš nelze otevřít

en: Move %d read messages to %s?
cs: Přesunout %d přečtených zpráv do %s?

en: Purge %d deleted message?
cs: Zahodit smazané zprávy (%d)?

en: Purge %d deleted messages?
cs: Zahodit smazané zprávy (%d)?

en: Moving read messages to %s...
cs: Přečtené zprávy se přesunují do %s…

en: Mailbox is unchanged.
cs: Obsah schránky nebyl změněn.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
cs: ponecháno: %d, přesunuto: %d, smazáno: %d

en: %d kept, %d deleted.
cs: ponecháno: %d, smazáno: %d

en:  Press '%s' to toggle write
cs:  Stiskněte „%s“ pro zapnutí zápisu

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
cs: Použijte 'toggle-write' pro zapnutí zápisu!

en: Mailbox is marked unwritable. %s
cs: Schránka má vypnut zápis. %s

en: Mailbox checkpointed.
cs: Do schránky byla vložena kontrolní značka.

en: PrevPg
cs: Přstr

en: NextPg
cs: Dlstr

en: View Attachm.
cs: Přílohy

en: Next
cs: Další

en: Bottom of message is shown.
cs: Konec zprávy je zobrazen.

en: Top of message is shown.
cs: Začátek zprávy je zobrazen.

en: Help is currently being shown.
cs: Nápověda je právě zobrazena.

en: No more unquoted text after quoted text.
cs: Za citovaným textem již nenásleduje žádný běžný text.

en: No more quoted text.
cs: Žádný další citovaný text.

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but we are already past the headers
en: Already skipped past headers.
cs: Již za hlavičkami.

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers.
cs: Za hlavičkami nenásleduje žádný text.

en: multipart message has no boundary parameter!
cs: Zpráva o více částech nemá určeny hranice!

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
cs: všechny zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
cs: zprávy, jejichž tělo odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
cs: zprávy, jejichž tělo nebo hlavičky odpovídají VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
cs: zprávy, jejichž hlavička CC odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
cs: zprávy, jejichž příjemce odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
cs: zprávy odeslané v OBDOBÍ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
cs: smazané zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
cs: zprávy, jejichž hlavička Sender odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
cs: exspirované zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
cs: zprávy, jejich hlavička From odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
cs: zprávy s příznakem

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
cs: kryptograficky podepsané zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
cs: kryptograficky zašifrované zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
cs: zprávy, jejichž hlavička odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
cs: zprávy, jejichž značka spamu odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
cs: zprávy, jejichž Message-ID odpovídá VZORU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
cs: zprávy, které obsahují klíč PGP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
cs: zprávy adresované známým poštovním konferencím

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
cs: zprávy, jejichž From/Sender/To/CC odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
cs: zprávy, jejichž číslo je v ROZSAHU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
cs: zprávy s Content-Type, který odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
cs: zprávy, jejichž skóre je v ROZSAHU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
cs: nové zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
cs: staré zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
cs: zprávy adresované vám

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
cs: zprávy od vás

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
cs: zprávy, na které bylo odpovězeno

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
cs: zprávy přijaté v OBDOBÍ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
cs: již přečtené zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
cs: zprávy, jejichž hlavička Subject odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S An email header, Supersedes: or Supercedes:, can specify a message-id.  The intent is to say, "the original message with this message-id should be considered incorrect or out of date, and this email should be the actual email." The ~S pattern will sel
en: superseded messages
cs: nahrazené zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
cs: zprávy, jejichž hlavička To odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
cs: označené zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
cs: zprávy zaslané do přihlášených poštovních konferencí

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
cs: nepřečtené zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
cs: zprávy v zavinutých vláknech

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
cs: kryptograficky ověřené zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
cs: zprávy, jejichž hlavička References odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
cs: zprávy s počtem příloh v ROZSAHU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
cs: zprávy, jejichž hlavička X-Label odpovídá VÝRAZU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
cs: zprávy, jejichž velikost je v ROZSAHU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
cs: duplicitní zprávy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
cs: neodkazované zprávy

en: Error in expression: %s
cs: Chyba ve výrazu: %s

en: Empty expression
cs: Prázdný výraz

en: Invalid day of month: %s
cs: Nesprávné datum dne (%s).

en: Invalid month: %s
cs: Měsíc %s není správný.

en: Invalid relative date: %s
cs: Chybné relativní datum: %s

note: L10N: One of the crypt pattern modifiers: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when Mutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern modifier '~%c' is disabled.
cs: Modifikátor vzoru „~%c“ je zakázán.

note: L10N: An unknown pattern modifier was somehow invoked.  This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error).
cs: chyba: neznámý operand %d (ohlaste tuto chybu).

en: empty pattern
cs: prázdný vzor

en: error in pattern at: %s
cs: chyba ve vzoru na: %s

en: missing pattern: %s
cs: chybí vzor: %s

en: mismatched brackets: %s
cs: neshodují se závorky: %s

en: %c: invalid pattern modifier
cs: %c: nesprávný modifikátor vzoru

en: %c: not supported in this mode
cs: V tomto režimu není %c podporováno.

en: missing parameter
cs: chybí parametr

en: mismatched parenthesis: %s
cs: neshodují se závorky: %s

en: Compiling search pattern...
cs: Překládám vzor k vyhledání…

en: Executing command on matching messages...
cs: Spouštím příkaz pro shodující se zprávy…

en: No messages matched criteria.
cs: Žádná ze zpráv nesplňuje daná kritéria.

en: Search interrupted.
cs: Hledání bylo přerušeno.

en: Searching...
cs: Hledám…

en: Search hit bottom without finding match
cs: Při vyhledávání bylo dosaženo konce bez nalezení shody.

en: Search hit top without finding match
cs: Při vyhledávání bylo dosaženo začátku bez nalezení shody.

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
cs: Vzory

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a regular expression
en: EXPR
cs: VÝRAZ

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a numeric range. Used by ~m, ~n, ~X, ~z.
en: RANGE
cs: ROZSAH

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a date range Used by ~d, ~r.
en: DATERANGE
cs: OBDOBÍ

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
cs: VZOR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
cs: zprávy ve vláknech obsahující zprávy odpovídající VZORU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
cs: zprávy, jejichž přímý rodič odpovídá VZORU

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
cs: zprávy mající přímého potomka, který odpovídá VZORU

en: Enter PGP passphrase:
cs: Zadejte PGP heslo:

en: PGP passphrase forgotten.
cs: PGP heslo zapomenuto

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
cs: [-- Chyba: nelze spustit PGP proces! --]

en: [-- End of PGP output --]
cs: [-- Konec výstupu PGP --]

en: Could not decrypt PGP message
cs: PGP zprávu nelze dešifrovat

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted.
cs: PGP zpráva není zašifrována.

en: Internal error.  Please submit a bug report.
cs: Vnitřní chyba. Prosím, zašlete hlášení o chybě.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
cs: [-- Chyba: nelze spustit PGP! --]

en: Decryption failed
cs: Dešifrování se nezdařilo

en: [-- Error: decryption failed --]
cs: [-- Chyba: dešifrování selhalo --]

en: Can't open PGP subprocess!
cs: PGP proces nelze spustit!

en: Can't invoke PGP
cs: PGP nelze spustit.

en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
cs: PGP (p)odepsat, pod.(j)ako, formát %s, (n)ic, vypnout pří(l).šifr.?

note: L10N: The 'f' is from "forget it", an old undocumented synonym of 'clear'.  Please use a corresponding letter in your language. Alternatively, you may duplicate the letter 'c' is translated to. This comment also applies to the five following letter sequences.
en: safcoi
cs: pjfnli

en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
cs: PGP (p)odepsat, podepsat (j)ako, (n)ic, vypnout pří(l). šifr.?

en: safco
cs: pjfnl

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
cs: PGP šif(r)ovat, (p)odep., pod.(j)ako, (o)bojí, %s, (n)ic, pří(l).šif.?

en: esabfcoi
cs: rpjofnli

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
cs: PGP šif(r)ovat, (p)odepsat, podepsat (j)ako, (o)bojí, (n)ic, pří(l). šifr.?

en: esabfco
cs: rpjofnl

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
cs: PGP šif(r)ovat, (p)odepsat, podp (j)ako, (o)bojí, formát %s, či (n)ic?

en: esabfci
cs: rpjofni

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
cs: PGP šif(r)ovat, (p)odepsat, podepsat (j)ako, (o)bojí, či (n)ic?

en: esabfc
cs: rpjofn

en: Fetching PGP key...
cs: Získávám PGP klíč…

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
cs: Všem vyhovujícím klíčům vypršela platnost, byly zneplatněny nebo zakázány.

en: PGP keys matching <%s>.
cs: klíče PGP vyhovující <%s>.

en: PGP keys matching "%s".
cs: klíče PGP vyhovující "%s".

en: Can't open /dev/null
cs: Nelze otevřít /dev/null

en: PGP Key %s.
cs: Klíč PGP %s.

en: Command TOP is not supported by server.
cs: Server nepodporuje příkaz TOP.

en: Can't write header to temporary file!
cs: Nelze zapsat hlavičku do dočasného souboru!

en: Command UIDL is not supported by server.
cs: Server nepodporuje příkaz UIDL.

en: %d message(s) have been lost. Try reopening the mailbox.
cs: %d zpráv bylo ztraceno. Zkuste schránku znovu otevřít.

en: %s is an invalid POP path
cs: %s není platná POP cesta

en: Fetching list of messages...
cs: Stahuje se seznam zpráv…

en: Can't write message to temporary file!
cs: Nelze zapsat zprávu do dočasného souboru!

en: Marking messages deleted...
cs: Označují se zprávy ke smazání…

en: Checking for new messages...
cs: Hledají se nové zprávy…

en: POP host is not defined.
cs: POP server není definován.

en: No new mail in POP mailbox.
cs: Ve schránce na POP serveru nejsou nové zprávy.

en: Delete messages from server?
cs: Odstranit zprávy ze serveru?

en: Reading new messages (%d bytes)...
cs: Načítám nové zprávy (počet bajtů: %d)…

en: Error while writing mailbox!
cs: Chyba při zápisu do schránky!

en: %s [%d of %d messages read]
cs: %s [počet přečtených zpráv: %d/%d]

en: Server closed connection!
cs: Server uzavřel spojení!

en: Authenticating (SASL)...
cs: Ověřuje se (SASL)…

en: POP timestamp is invalid!
cs: Časové razítko POP protokolu není platné!

en: Authenticating (APOP)...
cs: Ověřuje se (APOP)…

en: APOP authentication failed.
cs: APOP ověření se nezdařilo.

en: Command USER is not supported by server.
cs: Server nepodporuje příkaz USER.

en: Authentication failed.
cs: Ověření se nezdařilo.

en: Invalid POP URL: %s
cs: Neplatné POP URL: %s

en: Unable to leave messages on server.
cs: Nelze ponechat zprávy na serveru.

en: Error connecting to server: %s
cs: Chyba při připojováno k serveru: %s

en: Closing connection to POP server...
cs: Ukončuje se spojení s POP serverem…

en: Verifying message indexes...
cs: Ukládám indexy zpráv…

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
cs: Spojení ztraceno. Navázat znovu spojení s POP serverem.

en: Postponed Messages
cs: žádné odložené zprávy

en: No postponed messages.
cs: Žádné zprávy nejsou odloženy.

en: Illegal crypto header
cs: Nekorektní šifrovací hlavička

en: Illegal S/MIME header
cs: Nekorektní S/MIME hlavička

en: Decrypting message...
cs: Zpráva se dešifruje…

en: Decryption failed.
cs: Dešifrování se nezdařilo.

en: New Query
cs: Nový dotaz

en: Make Alias
cs: Vytvořit přezdívku

en: Waiting for response...
cs: Čekám na odpověď…

en: Query command not defined.
cs: Příkaz pro dotazy není definován.

en: Query:
cs: Dotázat se na:

en: Query '%s'
cs: Dotaz na „%s“

en: Pipe
cs: Poslat rourou

en: Print
cs: Tisk

note: L10N: Prompt to convert text attachments from the sent charset to the local $charset when saving them in the receive attachment menu.
en: Convert attachment from %s to %s?
cs: Převést přílohu z %s do %s?

en: Saving...
cs: Ukládá se…

en: Attachment saved.
cs: Příloha uložena.

note: L10N: Printed if the value of $attach_save_dir can not be chdir'ed to before saving.  This could be a permission issue, or if the value doesn't point to a directory, or the value didn't exist but couldn't be created.
en: Unable to save attachments to %s.  Using cwd
cs: Přílohy nelze uložit do %s. Použije se pracovní adresář

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
cs: POZOR! Takto přepíšete %s. Pokračovat?

en: Attachment filtered.
cs: Příloha byla filtrována.

en: Filter through:
cs: Filtrovat přes:

en: Pipe to:
cs: Poslat rourou do:

en: I don't know how to print %s attachments!
cs: Neví se, jak vytisknout přílohy typu %s!

en: Print tagged attachment(s)?
cs: Vytisknout označené přílohy?

en: Print attachment?
cs: Vytisknout přílohu?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
cs: Změny struktury v dešifrovaných zprávách nejsou podporovány

en: Can't decrypt encrypted message!
cs: Nemohu dešifrovat zašifrovanou zprávu!

en: Attachments
cs: Přílohy

en: There are no subparts to show!
cs: Nejsou žádné podčásti pro zobrazení!

en: Can't delete attachment from POP server.
cs: Z POP serveru nelze mazat přílohy.

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
cs: Mazání příloh ze zašifrovaných zpráv není podporováno.

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature.
cs: Mazání příloh z podepsaných zpráv může zneplatnit podpis.

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
cs: Podporováno je pouze mazání příloh o více částech.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
cs: Přeposílat v nezměněné podobě lze pouze části typu „message/rfc822“.

en: Error bouncing message!
cs: Chyba při přeposílání zprávy!

en: Error bouncing messages!
cs: Chyba při přeposílání zpráv!

en: Can't open temporary file %s.
cs: Dočasný soubor %s nelze otevřít.

en: Forward as attachments?
cs: Přeposlat jako přílohy?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
cs: Všechny označené přílohy nelze dekódovat. Přeposlat je v MIME formátu?

en: Forward MIME encapsulated?
cs: Přeposlat zprávu zapouzdřenou do MIME formátu?

en: Can't create %s.
cs: Soubor %s nelze vytvořit.

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts.
cs: Sestavit zprávu odesílateli lze pouze s částmi typu „message/rfc822“.

en: Can't find any tagged messages.
cs: Žádná zpráva není označena.

en: No mailing lists found!
cs: Žádné poštovní konference nebyly nalezeny!

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
cs: Všechny označené přílohy nelze dekódovat. Zapouzdřit je do MIME formátu?

en: Append
cs: Připojit

en: Insert
cs: Vložit

en: Can't get mixmaster's type2.list!
cs: 'type2.list' pro mixmaster nelze získat.

en: Select a remailer chain.
cs: Vyberte řetěz remailerů

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
cs: Chyba: %s nelze použít jako poslední článek řetězu remailerů.

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
cs: Maximální počet článků řetězu remailerů typu mixmaster je %d.

en: The remailer chain is already empty.
cs: Řetěz remailerů je již prázdný.

en: You already have the first chain element selected.
cs: První článek řetězu jste již vybral.

en: You already have the last chain element selected.
cs: Poslední článek řetězu jste již vybral.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
cs: Mixmaster nepovoluje Cc a Bcc hlavičky.

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
cs: Pokud používáte mixmaster, je třeba správně nastavit proměnnou „hostname“.

en: Error sending message, child exited %d.
cs: Chyba při zasílání zprávy, potomek ukončen %d.

en: Error sending message.
cs: Chyba při zasílání zprávy.

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
cs: Nesprávně formátovaná položka pro typ %s v „%s“ na řádku %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty.  We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or del
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
cs: Není zadána ani konfigurační volba mailcap_path, ani proměnná prostředí MAILCAPS

en: mailcap entry for type %s not found
cs: pro typ %s nebyla nalezena položka v mailcapu

en: score: too few arguments
cs: skóre: příliš málo argumentů

en: score: too many arguments
cs: skóre: příliš mnoho argumentů

en: Error: score: invalid number
cs: Chyba: skóre: nesprávné číslo

en: No recipients were specified.
cs: Nebyli zadání příjemci.

en: No subject, abort?
cs: Věc není specifikována, zrušit?

en: No subject, aborting.
cs: Věc není specifikována, zrušeno.

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
cs: Přeposlat přílohy?

note: L10N: Asks whether the user wishes respects the reply-to header when replying.
en: Reply to %s%s?
cs: Odepsat %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
cs: Odepsat %s%s?

en: No tagged messages are visible!
cs: Žádná označená zpráva není viditelná!

en: Include message in reply?
cs: Vložit zprávu do odpovědi?

en: Including quoted message...
cs: Vkládám zakomentovanou zprávu…

en: Could not include all requested messages!
cs: Všechny požadované zprávy nelze vložit!

en: Forward as attachment?
cs: Přeposlat jako přílohu?

en: Preparing forwarded message...
cs: Připravuje se zpráva k přeposlání…

note: L10N: This is the query for the $send_multipart_alternative quadoption. Answering yes generates an alternative content using $send_multipart_alternative_filter
en: Generate multipart/alternative content?
cs: Vytvořit multipart/alternative obsah?

note: L10N: Message when saving fcc after sending. %s is the mailbox name.
en: Saving Fcc to %s
cs: Kopie zprávy se ukládá do souboru %s

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
cs: Fcc selhalo. (o)pakovat, (j)iná schránka, nebo pře(s)kočit?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
cs: ojs

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
cs: Schránka pro kopii

en: Save attachments in Fcc?
cs: Uložit do Fcc přílohy?

en: Cannot postpone.  $postponed is unset
cs: Nelze odložit. $postponed není nastaveno

en: Recall postponed message?
cs: Vrátit se k odloženým zprávám?

en: Edit forwarded message?
cs: Upravit přeposílanou zprávu?

en: Abort unmodified message?
cs: Zahodit nezměněnou zprávu?

en: Aborted unmodified message.
cs: Nezměněná zpráva byla zahozena.

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
cs: Žádná implementace kryptografie nenastavena. Zabezpečení zprávy vypnuto.

en: Message postponed.
cs: Zpráva byla odložena.

en: No recipients are specified!
cs: Nejsou zadáni příjemci!

en: No subject, abort sending?
cs: Žádná věc, zrušit odeslání?

en: No subject specified.
cs: Věc nebyla zadána.

en: No attachments, abort sending?
cs: Žádné přílohy, zrušit odeslání?

en: Attachment referenced in message is missing
cs: Příloha odkazovaná ve zprávě chybí

en: Sending message...
cs: Posílám zprávu…

en: Could not send the message.
cs: Zprávu nelze odeslat.

note: L10N: After sending a message, if the message was a reply Mutt will try to set "replied" flags on the original message(s). Background sending may cause the original mailbox to be reopened, so this message was added in case that takes some time.
en: Setting reply flags.
cs: Nastavují se příznaky odpovězeno.

en: Mail sent.
cs: Zpráva odeslána.

en: Sending in background.
cs: Zasílám na pozadí.

note: L10N: Message displayed when the user chooses to background editing from the landing page.
en: Editing backgrounded.
cs: Úprava přesunuta na pozadí.

en: No boundary parameter found! [report this error]
cs: Nebyl nalezen parametr „boundary“! [ohlaste tuto chybu]

en: %s no longer exists!
cs: %s již neexistuje!

en: %s isn't a regular file.
cs: %s není řádným souborem.

en: Could not open %s
cs: %s nelze otevřít

note: L10N: Prompt for $forward_decrypt when attaching or forwarding a message
en: Decrypt message attachment?
cs: Dešifrovat přílohu zprávy?

note: L10N: Prompt when forwarding a message with $mime_forward_decode set, and there was a problem decoding the message.  If they answer yes the message will be forwarded without decoding.
en: There was a problem decoding the message for attachment.  Try again with decoding turned off?
cs: Při dekódování zprávy do přílohy došlo k chybě. Opakovat s vypnutým dekódováním?

note: L10N: Prompt when attaching or forwarding a message with $forward_decrypt set, and there was a problem decrypting the message.  If they answer yes the message will be attached without decrypting it.
en: There was a problem decrypting the message for attachment.  Try again with decryption turned off?
cs: Při dešifrování zprávy do přílohy došlo k chybě. Opakovat s vypnutým dešifrováním?

note: L10N: The first line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a mime type, e.g. text/html.  This error is generated if that is missing.
en: Missing mime type from output of "%s"!
cs: Ve výstupu „%s“ chybí typ MIME!

note: L10N: The second line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a blank line.  This error is generated if the blank line is missing.
en: Missing blank line separator from output of "%s"!
cs: Ve výstupu „%s“ chybí prázdný řádek oddělovače!

note: L10N: Some clever people may try to generate a multipart/mixed "alternative" using $send_multipart_alternative_filter.  The actual sending for this will not work, because the data structures will not be properly generated.  To preempt bug reports, this error is displayed, and the generation is block
en: $send_multipart_alternative_filter does not support multipart type generation.
cs: $send_multipart_alternative_filter nepodporuje vytváření typu multipart.

en: $sendmail must be set in order to send mail.
cs: Aby bylo možné odesílat e-maily, je třeba nastavit $sendmail.

en: Error sending message, child exited %d (%s).
cs: Chyba při zasílání zprávy, potomek ukončen %d (%s).

en: Output of the delivery process
cs: Výstup doručovacího programu

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
cs: Chybné IDN %s při generování „resent-from“ (odesláno z).

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the first part of the string: note with a trailing space.
en: Caught signal
cs: Zachycen signál

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the second part of the string, printed after the signal number or name.
en: ...  Exiting.
cs: … Končí se.

en: Enter S/MIME passphrase:
cs: Zadejte S/MIME heslo:

en: Trusted
cs: Důvěryhodný

en: Verified
cs: Ověřený

en: Unverified
cs: Neověřený

en: Expired
cs: Platnost vypršela

en: Revoked
cs: Odvolaný

en: Invalid
cs: Není platný

en: Unknown
cs: Neznámý

en: S/MIME certificates matching "%s".
cs: S/MIME klíče vyhovující "%s".

en: ID is not trusted.
cs: ID není důvěryhodné.

en: Enter keyID:
cs: Zadejte ID klíče:

en: No (valid) certificate found for %s.
cs: Nebyl nalezen žádný (platný) certifikát pro %s.

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
cs: Chyba: nelze spustit OpenSSL jako podproces!

en: Label for certificate:
cs: Název certifikátu:

en: no certfile
cs: chybí soubor s certifikáty

en: no mbox
cs: žádná schránka

en: No output from OpenSSL...
cs: OpenSSL nevygenerovalo žádný výstup…

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
cs: Nemohu najít klíč odesílatele, použijte funkci podepsat jako.

en: Can't open OpenSSL subprocess!
cs: OpenSSL podproces nelze spustit!

en: [-- End of OpenSSL output --]
cs: [-- Konec OpenSSL výstupu --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
cs: [-- Chyba: nelze spustit OpenSSL podproces! --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
cs: [-- Následující data jsou zašifrována pomocí S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
cs: [-- Následují data podepsaná pomocí S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
cs: 
    [-- Konec dat zašifrovaných ve formátu S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
cs: 
    [-- Konec dat podepsaných pomocí S/MIME --]

en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
cs: S/MIME (p)odepsat, šifr. po(m)ocí, podep. (j)ako, (n)ic, vypnout pří(l). šifr.?

note: L10N: The 'f' is from "forget it", an old undocumented synonym of 'clear'.  Please use a corresponding letter in your language. Alternatively, you may duplicate the letter 'c' is translated to. This comment also applies to the two following letter sequences.
en: swafco
cs: pmjfnl

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
cs: S/MIME šif(r)., (p)ode., šif.po(m)ocí, pod.(j)ako, (o)bojí, (n)ic, pří(l).šif.?

en: eswabfco
cs: rpmjofnl

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
cs: S/MIME šif(r)ovat, (p)odepsat, šifr. po(m)ocí, podep. (j)ako, (o)bojí či (n)ic?

en: eswabfc
cs: rpmjofn

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
cs: Vyberte rodinu algoritmů: 1: DES, 2: RC2, 3: AES nebo (n)ešifrovaný?

en: drac
cs: dran

en: 895
cs: 859

en: SMTP session failed: %s
cs: SMTP relace selhala: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
cs: SMTP relace selhala: nelze otevřít %s

en: No from address given
cs: Adresa odesílatele nezadána

en: SMTP session failed: read error
cs: SMTP relace selhala: chyba při čtení

en: SMTP session failed: write error
cs: SMTP relace selhala: chyba při zápisu

en: Invalid server response
cs: Nesprávná odpověď serveru

en: Invalid SMTP URL: %s
cs: Neplatné SMTP URL: %s

en: SMTP authentication method %s requires SASL
cs: Metoda SMTP autentizace %s vyžaduje SASL

en: %s authentication failed, trying next method
cs: %s autentizace se nezdařila, zkouším další metodu

en: SMTP authentication requires SASL
cs: SMTP autentizace vyžaduje SASL

en: SASL authentication failed
cs: SASL autentizace se nezdařila

en: Could not find sorting function! [report this bug]
cs: Řadící funkci nelze nalézt! [ohlaste tuto chybu]

en: Sorting mailbox...
cs: Řadím schránku…

en: (no mailbox)
cs: (žádná schránka)

en: Parent message is not available.
cs: Rodičovská zpráva není dostupná.

en: Root message is not visible in this limited view.
cs: Kořenová zpráva není v omezeném zobrazení viditelná.

en: Parent message is not visible in this limited view.
cs: Rodičovská zpráva není v omezeném zobrazení viditelná.

note: L10N: Help screen description for OP_NULL
en: null operation
cs: nulová operace

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND generic menu: <end-cond>
en: end of conditional execution (noop)
cs: konec podmíněného spuštění (noop)

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_MAILCAP attachment menu: <view-mailcap> compose menu: <view-mailcap>
en: force viewing of attachment using mailcap
cs: pro zobrazení příloh vynuceně použít mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_PAGER attachment menu: <view-pager> compose menu: <view-pager>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap entry
cs: zobrazit přílohu ve stránkovači skrze copiousoutput záznam mailcapu

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_TEXT attachment menu: <view-text> compose menu: <view-text>
en: view attachment as text
cs: zobrazit přílohu jako text

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_COLLAPSE attachment menu: <collapse-parts>
en: Toggle display of subparts
cs: přepnout zobrazování podčástí

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU index menu: <autocrypt-acct-menu>
en: manage autocrypt accounts
cs: spravovat účty autokryptu

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT autocrypt account menu: <create-account>
en: create a new autocrypt account
cs: vytočit nový účet autokryptu

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT autocrypt account menu: <delete-account>
en: delete the current account
cs: smazat současný účet

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE autocrypt account menu: <toggle-active>
en: toggle the current account active/inactive
cs: přepnout současný účet na aktivní/neaktivní

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER autocrypt account menu: <toggle-prefer-encrypt>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
cs: přepnout příznak preference šifrování u současného účtu

note: L10N: Help screen description for OP_BACKGROUND_COMPOSE_MENU index menu: <background-compose-menu> pager menu: <background-compose-menu>
en: list and select backgrounded compose sessions
cs: vypíše a vybere relace sestavování na pozadí

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE generic menu: <bottom-page>
en: move to the bottom of the page
cs: přeskočit na začátek stránky

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE index menu: <bounce-message> pager menu: <bounce-message> attachment menu: <bounce-message>
en: remail a message to another user
cs: zaslat kopii zprávy jinému uživateli

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE browser menu: <select-new>
en: select a new file in this directory
cs: zvolit jiný soubor v tomto adresáři

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE browser menu: <view-file>
en: view file
cs: zobrazit soubor

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL browser menu: <display-filename>
en: display the currently selected file's name
cs: zobrazit jméno zvoleného souboru

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE browser menu: <subscribe>
en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
cs: přihlásit aktuální schránku (pouze IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE browser menu: <unsubscribe>
en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
cs: odhlásit aktuální schránku (pouze IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB browser menu: <toggle-subscribed>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
cs: přepnout zda zobrazovat všechny/přihlášené schránky (IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BUFFY_LIST index menu: <buffy-list> pager menu: <buffy-list> browser menu: <buffy-list>
en: list mailboxes with new mail
cs: zobraz schránky, které obsahují novou poštu

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY browser menu: <change-dir>
en: change directories
cs: změnit adresáře

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW browser menu: <check-new>
en: check mailboxes for new mail
cs: zjistit zda schránky obsahují novou poštu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_FILE compose menu: <attach-file>
en: attach file(s) to this message
cs: připojit soubor(-y) k této zprávě

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_MESSAGE compose menu: <attach-message>
en: attach message(s) to this message
cs: připojit zprávy k této zprávě

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU compose menu: <autocrypt-menu>
en: show autocrypt compose menu options
cs: zobrazit nastavení sestavování zpráv autokryptu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_BCC compose menu: <edit-bcc>
en: edit the BCC list
cs: editovat BCC seznam

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_CC compose menu: <edit-cc>
en: edit the CC list
cs: editovat CC seznam

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_DESCRIPTION compose menu: <edit-description>
en: edit attachment description
cs: editovat popis přílohy

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_ENCODING compose menu: <edit-encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
cs: editovat položku „transfer-encoding“ přílohy

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FCC compose menu: <edit-fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
cs: změnit soubor pro uložení kopie této zprávy

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE compose menu: <edit-file>
en: edit the file to be attached
cs: editovat soubor, který bude připojen

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FROM compose menu: <edit-from>
en: edit the from field
cs: editovat položku „from“

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_HEADERS compose menu: <edit-headers>
en: edit the message with headers
cs: editovat zprávu i s hlavičkami

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE compose menu: <edit-message>
en: edit the message
cs: editovat zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MIME compose menu: <edit-mime>
en: edit attachment using mailcap entry
cs: editovat přílohu za použití položky mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_REPLY_TO compose menu: <edit-reply-to>
en: edit the Reply-To field
cs: editovat položku 'Reply-To'

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_SUBJECT compose menu: <edit-subject>
en: edit the subject of this message
cs: editovat věc této zprávy

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_TO compose menu: <edit-to>
en: edit the TO list
cs: editovat seznam 'TO'

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX browser menu: <create-mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
cs: vytvořit novou schránku (pouze IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_TYPE index menu: <edit-type> pager menu: <edit-type> attachment menu: <edit-type> compose menu: <edit-type>
en: edit attachment content type
cs: editovat typ přílohy

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_GET_ATTACHMENT compose menu: <get-attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
cs: pracovat s dočasnou kopií přílohy

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL compose menu: <ispell>
en: run ispell on the message
cs: zkontrolovat pravopis zprávy programem ispell

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_DOWN compose menu: <move-down>
en: move attachment down in compose menu list
cs: přesunout přílohu v seznamu nabídky sestavení dolů

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_UP compose menu: <move-up>
en: move attachment up in compose menu list
cs: přesunout přílohu v seznamu nabídky sestavení nahoru

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_NEW_MIME compose menu: <new-mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
cs: sestavit novou přílohu dle položky mailcapu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_RECODE compose menu: <toggle-recode>
en: toggle recoding of this attachment
cs: přepnout automatické ukládání této přílohy

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE compose menu: <postpone-message>
en: save this message to send later
cs: odložit zprávu pro pozdější použití

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_ATTACHMENT compose menu: <rename-attachment>
en: send attachment with a different name
cs: poslat přílohu pod jiným názvem

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE compose menu: <rename-file>
en: rename/move an attached file
cs: přejmenovat/přesunout přiložený soubor

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE compose menu: <send-message>
en: send the message
cs: odeslat zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER index menu: <compose-to-sender> pager menu: <compose-to-sender> attachment menu: <compose-to-sender>
en: compose new message to the current message sender
cs: sestavit novou zprávu odesílateli současné zprávy

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_DISPOSITION compose menu: <toggle-disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
cs: přepnout metodu přiložení mezi vložením a přílohou

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_UNLINK compose menu: <toggle-unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
cs: přepnout, zda má být soubor po odeslání smazán

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_UPDATE_ENCODING compose menu: <update-encoding>
en: update an attachment's encoding info
cs: upravit informaci o kódování přílohy

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT compose menu: <view-alt>
en: view multipart/alternative
cs: zobrazit multipart/alternative přílohu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_TEXT compose menu: <view-alt-text>
en: view multipart/alternative as text
cs: zobrazit multipart/alternative přílohu jako text

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_MAILCAP compose menu: <view-alt-mailcap>
en: view multipart/alternative using mailcap
cs: zobrazit multipart/alternative přílohu skrze mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_PAGER compose menu: <view-alt-pager>
en: view multipart/alternative in pager using copiousoutput mailcap entry
cs: zobrazit multipart/alternative přílohu ve stránkovači skrze copiousoutput záznam mailcapu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE compose menu: <write-fcc>
en: write the message to a folder
cs: uložit zprávu do složky

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE index menu: <copy-message> pager menu: <copy-message>
en: copy a message to a file/mailbox
cs: uložit kopii zprávy do souboru/schránky

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS index menu: <create-alias> pager menu: <create-alias> query menu: <create-alias>
en: create an alias from a message sender
cs: vytvořit přezdívku z odesílatele dopisu

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM generic menu: <current-bottom>
en: move entry to bottom of screen
cs: přesunout položku na konec obrazovky

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE generic menu: <current-middle>
en: move entry to middle of screen
cs: přesunout položku do středu obrazovky

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP generic menu: <current-top>
en: move entry to top of screen
cs: přesunout položku na začátek obrazovky

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY index menu: <decode-copy> pager menu: <decode-copy>
en: make decoded (text/plain) copy
cs: vytvořit kopii ve formátu 'text/plain'

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE index menu: <decode-save> pager menu: <decode-save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
cs: vytvořit kopii ve formátu 'text/plain' a smazat

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE index menu: <delete-message> pager menu: <delete-message> attachment menu: <delete-entry> compose menu: <detach-file> postpone menu: <delete-entry> alias menu: <delete-entry>
en: delete the current entry
cs: smazat aktuální položku

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX browser menu: <delete-mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
cs: smazat aktuální schránku (pouze IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD index menu: <delete-subthread> pager menu: <delete-subthread>
en: delete all messages in subthread
cs: smazat všechny zprávy v podvláknu

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD index menu: <delete-thread> pager menu: <delete-thread>
en: delete all messages in thread
cs: smazat všechny zprávy ve vláknu

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS index menu: <display-address> pager menu: <display-address>
en: display full address of sender
cs: zobrazit úplnou adresu odesílatele

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS index menu: <display-toggle-weed> pager menu: <display-toggle-weed> attachment menu: <display-toggle-weed> compose menu: <display-toggle-weed>
en: display message and toggle header weeding
cs: zobrazit zprávu a přepnout odstraňování hlaviček

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE index menu: <display-message>
en: display a message
cs: zobrazit zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL index menu: <edit-label> pager menu: <edit-label>
en: add, change, or delete a message's label
cs: přidat, změnit nebo smazat štítek zprávy

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_MESSAGE index menu: <edit> pager menu: <edit>
en: edit the raw message
cs: editovat přímo tělo zprávy

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE editor menu: <backspace>
en: delete the char in front of the cursor
cs: smazat znak před kurzorem

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR editor menu: <backward-char>
en: move the cursor one character to the left
cs: posunout kurzor o jeden znak vlevo

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD editor menu: <backward-word>
en: move the cursor to the beginning of the word
cs: posunout kurzor na začátek slova

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL editor menu: <bol>
en: jump to the beginning of the line
cs: přeskočit na začátek řádku

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BUFFY_CYCLE editor menu: <buffy-cycle>
en: cycle among incoming mailboxes
cs: procházet schránkami, přijímajícími novou poštu

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE editor menu: <complete>
en: complete filename or alias
cs: doplnit jméno souboru nebo přezdívku

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY editor menu: <complete-query>
en: complete address with query
cs: doplnit adresu výsledkem dotazu

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR editor menu: <delete-char>
en: delete the char under the cursor
cs: smazat znak pod kurzorem

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL editor menu: <eol>
en: jump to the end of the line
cs: přeskočit na konec řádku

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR editor menu: <forward-char>
en: move the cursor one character to the right
cs: posunout kurzor o jeden znak vpravo

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD editor menu: <forward-word>
en: move the cursor to the end of the word
cs: posunout kurzor na konec slova

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN editor menu: <history-down>
en: scroll down through the history list
cs: rolovat dolů seznamem provedených příkazů

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP editor menu: <history-up>
en: scroll up through the history list
cs: rolovat nahoru seznamem provedených příkazů

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH editor menu: <history-search>
en: search through the history list
cs: hledat v seznamu provedených příkazů

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL editor menu: <kill-eol>
en: delete chars from cursor to end of line
cs: smazat znaky od kurzoru do konce řádku

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW editor menu: <kill-eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
cs: smazat znaky od kurzoru do konce slova

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE editor menu: <kill-line>
en: delete all chars on the line
cs: smazat všechny znaky na řádku

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD editor menu: <kill-word>
en: delete the word in front of the cursor
cs: smazat slovo před kurzorem

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR editor menu: <quote-char>
en: quote the next typed key
cs: příští napsaný znak uzavřít do uvozovek

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS editor menu: <transpose-chars>
en: transpose character under cursor with previous
cs: přehodit znak pod kurzorem s předchozím

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD editor menu: <capitalize-word>
en: capitalize the word
cs: převést všechna písmena slova na velká

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD editor menu: <downcase-word>
en: convert the word to lower case
cs: převést všechna písmena slova na malá

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD editor menu: <upcase-word>
en: convert the word to upper case
cs: převést všechna písmena slova na velká

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND generic menu: <enter-command> pager menu: <enter-command>
en: enter a muttrc command
cs: zadat muttrc příkaz

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK browser menu: <enter-mask>
en: enter a file mask
cs: změnit souborovou masku

note: L10N: Help screen description for OP_ERROR_HISTORY generic menu: <error-history> pager menu: <error-history>
en: display recent history of error messages
cs: zobrazit nedávnou historii chybových hlášení

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT generic menu: <exit> pager menu: <exit>
en: exit this menu
cs: odejít z tohoto menu

note: L10N: Help screen description for OP_FILTER compose menu: <filter-entry>
en: filter attachment through a shell command
cs: filtrovat přílohu příkazem shellu

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY generic menu: <first-entry>
en: move to the first entry
cs: přeskočit na první položku

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE index menu: <flag-message> pager menu: <flag-message>
en: toggle a message's 'important' flag
cs: přepnout zprávě příznak důležitosti

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE index menu: <forward-message> pager menu: <forward-message> attachment menu: <forward-message>
en: forward a message with comments
cs: přeposlat zprávu jinému uživateli s komentářem

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY generic menu: <select-entry>
en: select the current entry
cs: zvolit aktuální položku

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY index menu: <group-chat-reply> pager menu: <group-chat-reply> attachment menu: <group-chat-reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
cs: odepsat všem příjemcům se zachováním hlaviček To a Cc

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY index menu: <group-reply> pager menu: <group-reply> attachment menu: <group-reply>
en: reply to all recipients
cs: odepsat všem příjemcům

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN generic menu: <half-down> pager menu: <half-down>
en: scroll down 1/2 page
cs: rolovat dolů o 1/2 stránky

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP generic menu: <half-up> pager menu: <half-up>
en: scroll up 1/2 page
cs: rolovat nahoru o 1/2 stránky

note: L10N: Help screen description for OP_HELP generic menu: <help> pager menu: <help>
en: this screen
cs: tato obrazovka

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP generic menu: <jump> pager menu: <jump>
en: jump to an index number
cs: přeskočit na indexové číslo

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY generic menu: <last-entry>
en: move to the last entry
cs: přeskočit na poslední položku

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ACTION index menu: <list-action> pager menu: <list-action>
en: perform mailing list action
cs: vykonat akci poštovní konference

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ARCHIVE list menu: <list-archive>
en: retrieve list archive information
cs: získat údaje o archivu konference

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_HELP list menu: <list-help>
en: retrieve list help
cs: získat nápovědu ke konferenci

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_OWNER list menu: <list-owner>
en: contact list owner
cs: kontaktovat správce konference

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_POST list menu: <list-post>
en: post to mailing list
cs: napsat do poštovní konference

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY index menu: <list-reply> pager menu: <list-reply> attachment menu: <list-reply>
en: reply to specified mailing list
cs: odepsat do specifikovaných poštovních konferencí

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE list menu: <list-subscribe>
en: subscribe to mailing list
cs: přihlásit se k poštovní konferenci

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE list menu: <list-unsubscribe>
en: unsubscribe from mailing list
cs: odhlásit odběr poštovní konference

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
cs: spustit makro

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL index menu: <mail> pager menu: <mail> query menu: <mail>
en: compose a new mail message
cs: sestavit novou zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD index menu: <break-thread> pager menu: <break-thread>
en: break the thread in two
cs: rozdělit vlákno na dvě

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES index menu: <browse-mailboxes> pager menu: <browse-mailboxes>
en: select a new mailbox from the browser
cs: zvolit v prohlížeči jinou schránku

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES_READONLY index menu: <browse-mailboxes-readonly> pager menu: <browse-mailboxes-readonly>
en: select a new mailbox from the browser in read only mode
cs: zvolit v prohlížeči novou schránku pouze pro čtení

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER index menu: <change-folder> pager menu: <change-folder>
en: open a different folder
cs: otevřít jinou složku

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY index menu: <change-folder-readonly> pager menu: <change-folder-readonly>
en: open a different folder in read only mode
cs: otevřít jinou složku pouze pro čtení

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG index menu: <clear-flag> pager menu: <clear-flag>
en: clear a status flag from a message
cs: odstranit zprávě příznak stavu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN index menu: <delete-pattern>
en: delete messages matching a pattern
cs: smazat zprávy shodující se se vzorem

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH index menu: <imap-fetch-mail> pager menu: <imap-fetch-mail>
en: force retrieval of mail from IMAP server
cs: vynutit stažení pošty z IMAP serveru

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL index menu: <imap-logout-all> pager menu: <imap-logout-all>
en: logout from all IMAP servers
cs: odhlásit ze všech IMAP serverů

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL index menu: <fetch-mail>
en: retrieve mail from POP server
cs: stáhnout poštu z POP serveru

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT index menu: <limit>
en: show only messages matching a pattern
cs: zobrazovat pouze zprávy shodující se se vzorem

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS index menu: <link-threads> pager menu: <link-threads>
en: link tagged message to the current one
cs: k aktuální zprávě připojit označené zprávy

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX index menu: <next-unread-mailbox> pager menu: <next-unread-mailbox>
en: open next mailbox with new mail
cs: otevřít další schránku s novou poštou

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW index menu: <next-new> pager menu: <next-new>
en: jump to the next new message
cs: přeskočit na následující novou zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD index menu: <next-new-then-unread>
en: jump to the next new or unread message
cs: přeskočit na následující novou nebo nepřečtenou zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD index menu: <next-subthread> pager menu: <next-subthread>
en: jump to the next subthread
cs: přeskočit na následující podvlákno

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD index menu: <next-thread> pager menu: <next-thread>
en: jump to the next thread
cs: přeskočit na následující vlákno

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED index menu: <next-undeleted> pager menu: <next-undeleted>
en: move to the next undeleted message
cs: přeskočit na následující obnovenou zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD index menu: <next-unread> pager menu: <next-unread>
en: jump to the next unread message
cs: přeskočit na následující nepřečtenou zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE index menu: <parent-message> pager menu: <parent-message>
en: jump to parent message in thread
cs: přeskočit na předchozí zprávu ve vláknu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD index menu: <previous-thread> pager menu: <previous-thread>
en: jump to previous thread
cs: přeskočit na předchozí vlákno

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD index menu: <previous-subthread> pager menu: <previous-subthread>
en: jump to previous subthread
cs: přeskočit na předchozí podvlákno

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED index menu: <previous-undeleted> pager menu: <previous-undeleted>
en: move to the previous undeleted message
cs: přeskočit na předchozí obnovenou zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW index menu: <previous-new> pager menu: <previous-new>
en: jump to the previous new message
cs: přeskočit na předchozí novou zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD index menu: <previous-new-then-unread>
en: jump to the previous new or unread message
cs: přeskočit na předchozí novou nebo nepřečtenou zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD index menu: <previous-unread> pager menu: <previous-unread>
en: jump to the previous unread message
cs: přeskočit na předchozí nepřečtenou zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD index menu: <read-thread> pager menu: <read-thread>
en: mark the current thread as read
cs: označit toto vlákno jako přečtené

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD index menu: <read-subthread> pager menu: <read-subthread>
en: mark the current subthread as read
cs: označit toto podvlákno jako přečtené

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE index menu: <root-message> pager menu: <root-message>
en: jump to root message in thread
cs: přeskočit na kořenovou zprávu vlákna

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG index menu: <set-flag> pager menu: <set-flag>
en: set a status flag on a message
cs: nastavit zprávě příznak stavu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER index menu: <sync-mailbox> pager menu: <sync-mailbox>
en: save changes to mailbox
cs: uložit změny do schránky

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN index menu: <tag-pattern>
en: tag messages matching a pattern
cs: označit zprávy shodující se se vzorem

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN index menu: <undelete-pattern>
en: undelete messages matching a pattern
cs: obnovit zprávy shodující se se vzorem

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN index menu: <untag-pattern>
en: untag messages matching a pattern
cs: odznačit zprávy shodující se se vzorem

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG index menu: <mark-message>
en: create a hotkey macro for the current message
cs: vytvořit horkou klávesu pro současnou zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE generic menu: <middle-page>
en: move to the middle of the page
cs: přeskočit do středu stránky

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY generic menu: <next-entry> pager menu: <next-entry>
en: move to the next entry
cs: přeskočit na další položku

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE generic menu: <next-line> pager menu: <next-line>
en: scroll down one line
cs: rolovat o řádek dolů

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE generic menu: <next-page> pager menu: <next-page>
en: move to the next page
cs: přeskočit na další stránku

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM pager menu: <bottom>
en: jump to the bottom of the message
cs: přeskočit na konec zprávy

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED pager menu: <toggle-quoted>
en: toggle display of quoted text
cs: přepnout zobrazování citovaného textu

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED pager menu: <skip-quoted>
en: skip beyond quoted text
cs: přeskočit za citovaný text

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_HEADERS pager menu: <skip-headers>
en: skip beyond headers
cs: přeskočit za hlavičky

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP pager menu: <top>
en: jump to the top of the message
cs: přeskočit na začátek zprávy

note: L10N: Help screen description for OP_PIPE index menu: <pipe-message> pager menu: <pipe-message> attachment menu: <pipe-entry> compose menu: <pipe-entry>
en: pipe message/attachment to a shell command
cs: poslat zprávu/přílohu rourou do příkazu shellu

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY generic menu: <previous-entry> pager menu: <previous-entry>
en: move to the previous entry
cs: přeskočit na předchozí položku

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE generic menu: <previous-line> pager menu: <previous-line>
en: scroll up one line
cs: rolovat o řádek nahoru

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE generic menu: <previous-page> pager menu: <previous-page>
en: move to the previous page
cs: přeskočit na předchozí stránku

note: L10N: Help screen description for OP_PRINT index menu: <print-message> pager menu: <print-message> attachment menu: <print-entry> compose menu: <print-entry>
en: print the current entry
cs: vytisknout aktuální položku

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE index menu: <purge-message> pager menu: <purge-message>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
cs: smazat aktuální položku a vynechat složku koše

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY index menu: <query> query menu: <query>
en: query external program for addresses
cs: dotázat se externího programu na adresy

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND query menu: <query-append>
en: append new query results to current results
cs: přidat výsledky nového dotazu k již existujícím

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT index menu: <quit> pager menu: <quit>
en: save changes to mailbox and quit
cs: uložit změny do schránky a skončit

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE index menu: <recall-message> pager menu: <recall-message>
en: recall a postponed message
cs: vrátit se k odložené zprávě

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW generic menu: <refresh> pager menu: <redraw-screen>
en: clear and redraw the screen
cs: smazat a překreslit obrazovku

note: L10N: Help screen description for OP_REFORMAT_WINCH
en: {internal}
cs: <vnitřní>

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX browser menu: <rename-mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
cs: přejmenovat aktuální schránku (pouze IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY index menu: <reply> pager menu: <reply> attachment menu: <reply>
en: reply to a message
cs: odepsat na zprávu

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND index menu: <resend-message> pager menu: <resend-message> attachment menu: <resend-message>
en: use the current message as a template for a new one
cs: použít aktuální zprávu jako šablonu pro novou

note: L10N: Help screen description for OP_SAVE index menu: <save-message> pager menu: <save-message> attachment menu: <save-entry> compose menu: <copy-file>
en: save message/attachment to a mailbox/file
cs: uložit zprávu/přílohu do schránky/souboru

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH generic menu: <search> pager menu: <search>
en: search for a regular expression
cs: vyhledat regulární výraz

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE generic menu: <search-reverse> pager menu: <search-reverse>
en: search backwards for a regular expression
cs: vyhledat regulární výraz opačným směrem

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT generic menu: <search-next> pager menu: <search-next>
en: search for next match
cs: vyhledat následující shodu

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE generic menu: <search-opposite> pager menu: <search-opposite>
en: search for next match in opposite direction
cs: vyhledat následující shodu opačným směrem

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE pager menu: <search-toggle>
en: toggle search pattern coloring
cs: přepnout obarvování hledaných vzorů

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE generic menu: <shell-escape> pager menu: <shell-escape>
en: invoke a command in a subshell
cs: spustit příkaz v podshellu

note: L10N: Help screen description for OP_SORT index menu: <sort-mailbox> pager menu: <sort-mailbox> browser menu: <sort>
en: sort messages
cs: seřadit zprávy

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE index menu: <sort-reverse> pager menu: <sort-reverse> browser menu: <sort-reverse>
en: sort messages in reverse order
cs: seřadit zprávy v opačném pořadí

note: L10N: Help screen description for OP_TAG generic menu: <tag-entry> pager menu: <tag-message>
en: tag the current entry
cs: označit aktuální položku

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX generic menu: <tag-prefix>
en: apply next function to tagged messages
cs: prefix funkce, která má být použita pouze pro označené zprávy

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND generic menu: <tag-prefix-cond>
en: apply next function ONLY to tagged messages
cs: následující funkci použij POUZE pro označené zprávy

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD index menu: <tag-subthread>
en: tag the current subthread
cs: označit toto podvlákno

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD index menu: <tag-thread>
en: tag the current thread
cs: označit toto vlákno

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW index menu: <toggle-new> pager menu: <mark-as-new>
en: toggle a message's 'new' flag
cs: přepnout zprávě příznak 'nová'

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE index menu: <toggle-write> pager menu: <toggle-write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
cs: přepnout, zda bude schránka přepsána

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES browser menu: <toggle-mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
cs: přepnout, zda procházet schránky nebo všechny soubory

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE generic menu: <top-page>
en: move to the top of the page
cs: přeskočit na začátek stránky

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE index menu: <undelete-message> pager menu: <undelete-message> attachment menu: <undelete-entry> postpone menu: <undelete-entry> alias menu: <undelete-entry>
en: undelete the current entry
cs: obnovit aktuální položku

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD index menu: <undelete-thread> pager menu: <undelete-thread>
en: undelete all messages in thread
cs: obnovit všechny zprávy ve vláknu

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD index menu: <undelete-subthread> pager menu: <undelete-subthread>
en: undelete all messages in subthread
cs: obnovit všechny zprávy v podvláknu

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION index menu: <show-version> pager menu: <show-version>
en: show the Mutt version number and date
cs: Vypíše označení verze a datum

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACH attachment menu: <view-attach> compose menu: <view-attach>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
cs: pokud je to nezbytné, zobrazit přílohy pomocí mailcapu

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS index menu: <view-attachments> pager menu: <view-attachments>
en: show MIME attachments
cs: zobrazit MIME přílohy

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY generic menu: <what-key> pager menu: <what-key>
en: display the keycode for a key press
cs: zobraz kód stisknuté klávesy

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS generic menu: <check-stats> pager menu: <check-stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
cs: spočítat statistiku zpráv ve všech schránkách

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT index menu: <show-limit>
en: show currently active limit pattern
cs: zobrazit aktivní omezující vzor

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD index menu: <collapse-thread>
en: collapse/uncollapse current thread
cs: zavinout/rozvinout toto vlákno

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL index menu: <collapse-all>
en: collapse/uncollapse all threads
cs: zavinout/rozvinout všechna vlákna

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY browser menu: <descend-directory>
en: descend into a directory
cs: sestoupit do adresáře

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE index menu: <decrypt-save> pager menu: <decrypt-save>
en: make decrypted copy and delete
cs: vytvořit dešifrovanou kopii a smazat

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY index menu: <decrypt-copy> pager menu: <decrypt-copy>
en: make decrypted copy
cs: vytvořit dešifrovanou kopii

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE index menu: <forget-passphrase> pager menu: <forget-passphrase> attachment menu: <forget-passphrase> compose menu: <forget-passphrase>
en: wipe passphrase(s) from memory
cs: odstranit všechna hesla z paměti

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS index menu: <extract-keys> pager menu: <extract-keys> attachment menu: <extract-keys>
en: extract supported public keys
cs: extrahovat všechny podporované veřejné klíče

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_USE mixmaster menu: <accept>
en: accept the chain constructed
cs: přijmout sestavený řetěz

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_APPEND mixmaster menu: <append>
en: append a remailer to the chain
cs: připojit remailer k řetězu

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_INSERT mixmaster menu: <insert>
en: insert a remailer into the chain
cs: vložit remailer do řetězu

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_DELETE mixmaster menu: <delete>
en: delete a remailer from the chain
cs: odstranit remailer z řetězu

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_PREV mixmaster menu: <chain-prev>
en: select the previous element of the chain
cs: vybrat předchozí článek řetězu

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_NEXT mixmaster menu: <chain-next>
en: select the next element of the chain
cs: vybrat další článek řetězu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MIX compose menu: <mix>
en: send the message through a mixmaster remailer chain
cs: odeslat zprávu pomocí řetězu remailerů typu mixmaster

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_KEY compose menu: <attach-key>
en: attach a PGP public key
cs: připojit veřejný PGP klíč

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU compose menu: <pgp-menu>
en: show PGP options
cs: zobrazit menu PGP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY index menu: <mail-key> pager menu: <mail-key>
en: mail a PGP public key
cs: odeslat veřejný klíč PGP

note: L10N: Help screen description for OP_VERIFY_KEY pgp menu: <verify-key> smime menu: <verify-key>
en: verify a PGP public key
cs: ověřit veřejný klíč PGP

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID pgp menu: <view-name> smime menu: <view-name>
en: view the key's user id
cs: zobrazit uživatelské ID klíče

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL index menu: <check-traditional-pgp> pager menu: <check-traditional-pgp> attachment menu: <check-traditional-pgp>
en: check for classic PGP
cs: hledat klasické PGP

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST index menu: <sidebar-first> pager menu: <sidebar-first>
en: move the highlight to the first mailbox
cs: přesunout zvýraznění na první schránku

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST index menu: <sidebar-last> pager menu: <sidebar-last>
en: move the highlight to the last mailbox
cs: přesunout zvýraznění na poslední schránku

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT index menu: <sidebar-next> pager menu: <sidebar-next>
en: move the highlight to next mailbox
cs: přesunout zvýraznění na další schránku

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW index menu: <sidebar-next-new> pager menu: <sidebar-next-new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
cs: přesunout zvýraznění na další schránku s novou poštou

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN index menu: <sidebar-open> pager menu: <sidebar-open>
en: open highlighted mailbox
cs: otevřít zvýrazněnou schránku

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN index menu: <sidebar-page-down> pager menu: <sidebar-page-down>
en: scroll the sidebar down 1 page
cs: rolovat postranní panel o 1 stránku dolů

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP index menu: <sidebar-page-up> pager menu: <sidebar-page-up>
en: scroll the sidebar up 1 page
cs: rolovat postranní panel o 1 stránku nahoru

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV index menu: <sidebar-prev> pager menu: <sidebar-prev>
en: move the highlight to previous mailbox
cs: přesunout zvýraznění na předchozí schránku

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW index menu: <sidebar-prev-new> pager menu: <sidebar-prev-new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
cs: přesunout zvýraznění na další schránku s novou poštou

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE index menu: <sidebar-toggle-visible> pager menu: <sidebar-toggle-visible>
en: make the sidebar (in)visible
cs: zobrazit/skrýt postranní panel

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU compose menu: <smime-menu>
en: show S/MIME options
cs: zobrazit menu S/MIME
