Mutt 2.1.5-dev - en to fr translation catalogue (1398 entries)

en: Username at %s:
fr: Nom d'utilisateur sur %s :

note: L10N: Prompt for an account password when connecting. %s@%s is user@host
en: Password for %s@%s:
fr: Mot de passe pour %s@%s :

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: mutt_account_getoauthbearer: No OAUTH refresh command defined
fr: mutt_account_getoauthbearer: Commande de rafraîchissement OAUTH non définie

en: mutt_account_getoauthbearer: Unable to run refresh command
fr: mutt_account_getoauthbearer: Impossible d'exécuter la commande de rafraîchissement

en: mutt_account_getoauthbearer: Command returned empty string
fr: mutt_account_getoauthbearer: La commande a renvoyé une chaîne vide

en: Exit
fr: Quitter

en: Del
fr: Effacer

en: Undel
fr: Récup

en: Select
fr: Sélectionner

note: L10N: localized names of RFC 2369 list operations
en: Help
fr: Aide

en: You have no aliases!
fr: Vous n'avez pas défini d'alias !

en: Aliases
fr: Alias

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
fr: Créer l'alias :

en: You already have an alias defined with that name!
fr: Vous avez déjà défini un alias ayant ce nom !

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
fr: Attention : ce nom d'alias peut ne pas fonctionner. Corriger ?

en: Address:
fr: Adresse :

en: Error: '%s' is a bad IDN.
fr: Erreur : '%s' est un mauvais IDN.

en: Personal name:
fr: Nom de la personne :

en: [%s = %s] Accept?
fr: [%s = %s] Accepter ?

en: Save to file:
fr: Sauver dans le fichier :

en: Error seeking in alias file
fr: Erreur en se repositionnant (seek) dans le fichier d'alias

en: Error reading alias file
fr: Erreur en lisant le fichier d'alias

en: Alias added.
fr: Alias ajouté.

en: Can't match nametemplate, continue?
fr: Ne correspond pas au nametemplate, continuer ?

en: Mailcap compose entry requires %%s
fr: L'entrée compose de mailcap nécessite %%s

en: Error running "%s"!
fr: Erreur en exécutant "%s" !

en: Failure to open file to parse headers.
fr: Échec d'ouverture du fichier pour analyser les en-têtes.

en: Failure to open file to strip headers.
fr: Échec d'ouverture du fichier pour enlever les en-têtes.

en: Failure to rename file.
fr: Échec de renommage du fichier.

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
fr: Pas d'entrée compose pour %s dans mailcap, création d'un fichier vide.

en: Mailcap Edit entry requires %%s
fr: L'entrée Edit de mailcap nécessite %%s

en: No mailcap edit entry for %s
fr: Pas d'entrée edit pour %s dans mailcap

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
fr: Pas d'entrée mailcap correspondante. Visualisation en texte.

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
fr: Type MIME non défini. Impossible de visualiser l'attachement.

en: Cannot create filter
fr: Impossible de créer le filtre

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
fr: ---Commande: %-20.20s Description: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
fr: ---Commande: %-30.30s Attachement: %s

en: ---Attachment: %s: %s
fr: ---Attachement: %s: %s

en: ---Attachment: %s
fr: ---Attachement: %s

en: Can't create filter
fr: Impossible de créer le filtre

en: Write fault!
fr: Erreur d'écriture !

en: I don't know how to print that!
fr: Je ne sais pas comment imprimer ceci !

note: L10N: %s is a directory.  Mutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
fr: %s n'existe pas. Le créer ?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s.
fr: Impossible de créer %s : %s.

note: L10N: The first time mutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
fr: Créer un compte autocrypt initial ?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
fr: Adresse du compte autocrypt :

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
fr: Veuillez entrer une seule adresse e-mail

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address is already assigned to an autocrypt account
fr: Cette adresse e-mail est déjà associée à un compte autocrypt

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
fr: Préférer le chiffrement ?

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted.
fr: La création du compte autocrypt a été interrompue.

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
fr: La création du compte autocrypt a réussi

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available.
fr: Autocrypt n'est pas disponible.

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s.
fr: Autocrypt n'est pas activé pour %s.

note: L10N: %s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s.
fr: Pas de clé autocrypt (valide) trouvée pour %s.

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, Mutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers. Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
fr: Lire une boîte aux lettres pour récupérer des en-têtes autocrypt ?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
fr: Lire la boîte aux lettres

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
fr: Lire une autre boîte aux lettres pour récupérer des en-têtes autocrypt ?

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
fr: Créer

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
fr: Supprimer

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
fr: Inv actif

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
fr: Préf chiffr

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
fr: chiffrement préféré

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
fr: chiffrement manuel

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
fr: actif

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
fr: inactif

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
fr: Comptes autocrypt

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
fr: Erreur lors de la mise à jour des paramètres du compte

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le compte "%s" ?

note: L10N: %s is the path to the database.  For some reason sqlite3 failed to open that database file. Error message if autocrypt couldn't open the sqlite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
fr: Impossible d'ouvrir la base de données autocrypt %s

en: error creating gpgme context: %s
fr: erreur lors de la création du contexte gpgme : %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
fr: Génération de la clé autocrypt...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
fr: Erreur à la création de la clé autocrypt : %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
fr: La clé %s est inutilisable pour autocrypt

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
fr: (c)réer une nouvelle, ou (s)électionner une clé GPG existante ?

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
fr: Créer une nouvelle clé GPG pour ce compte à la place ?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of mutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
fr: La version de la base de données autocrypt est trop récente

en: Redraw
fr: Réafficher

note: L10N: Background Edit Landing Page message, first line. Displays while the editor is running.
en: Waiting for editor to exit
fr: En attente que l'éditeur soit quitté

note: L10N: Background Edit Landing Page message, second line. Displays while the editor is running. %s is the key binding for "<exit>", usually "q".
en: Type '%s' to background compose session.
fr: Taper '%s' pour passer la composition en arrière-plan.

note: L10N: Background Compose Menu Help line: resume composing the mail
en: Resume
fr: Reprendre

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process has finished.
en: finished
fr: terminé

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process is still running.
en: running
fr: en cours

note: L10N: Background Compose Menu title
en: Background Compose Menu
fr: Menu de composition en arrière-plan

note: L10N: Background Compose Menu: displayed if there are no background processes and the user tries to bring up the background compose menu
en: No backgrounded editing sessions.
fr: Pas de session d'édition en arrière-plan.

note: L10N: Background Compose menu: Confirms if an unfinished process is selected to continue.
en: Process is still running. Really select?
fr: Le processus tourne toujours. Voulez-vous vraiment le sélectionner ?

en: Chdir
fr: Changement de répertoire

en: Mask
fr: Masque

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
fr: Tri inv par (d)ate, (a)lpha, (t)aille, nom(b)re, non l(u)s ou (n)e pas trier ?

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
fr: Tri par (d)ate, (a)lpha, (t)aille, nom(b)re, non l(u)s ou (n)e pas trier ?

en: dazcun
fr: datbun

en: %s is not a directory.
fr: %s n'est pas un répertoire.

en: Mailboxes [%d]
fr: Boîtes aux lettres [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
fr: Abonné [%s], masque de fichier : %s

en: Directory [%s], File mask: %s
fr: Répertoire [%s], masque de fichier : %s

en: Can't attach a directory!
fr: Impossible d'attacher un répertoire !

en: No files match the file mask
fr: Aucun fichier ne correspond au masque

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
fr: La création n'est supportée que pour les boîtes aux lettres IMAP

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
fr: Le renommage n'est supporté que pour les boîtes aux lettres IMAP

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
fr: La suppression n'est supportée que pour les boîtes aux lettres IMAP

en: Cannot delete root folder
fr: Impossible de supprimer le dossier racine

en: Really delete mailbox "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la boîte aux lettres "%s" ?

en: Mailbox deleted.
fr: Boîte aux lettres supprimée.

en: Mailbox deletion failed.
fr: La suppression de la boîte aux lettres a échoué.

en: Mailbox not deleted.
fr: Boîte aux lettres non supprimée.

en: Chdir to:
fr: Changement de répertoire vers :

en: Error scanning directory.
fr: Erreur de lecture du répertoire.

en: File Mask:
fr: Masque de fichier :

en: New file name:
fr: Nouveau nom de fichier :

en: Can't view a directory
fr: Impossible de visualiser un répertoire

en: Error trying to view file
fr: Erreur en essayant de visualiser le fichier

en: too few arguments
fr: pas assez d'arguments

en: New mail in
fr: Nouveau(x) message(s) dans

en: %s: color not supported by term
fr: %s : couleur non disponible sur ce terminal

en: %s: no such color
fr: %s : couleur inexistante

en: %s: no such object
fr: %s : objet inexistant

en: %s: command valid only for index, body, header objects
fr: %s : commande valide uniquement pour les objets index, body et header

en: %s: too few arguments
fr: %s : pas assez d'arguments

en: Missing arguments.
fr: Arguments manquants.

en: color: too few arguments
fr: color : pas assez d'arguments

en: mono: too few arguments
fr: mono : pas assez d'arguments

en: %s: no such attribute
fr: %s : attribut inexistant

en: too many arguments
fr: trop d'arguments

en: default colors not supported
fr: La couleur default n'est pas disponible

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
fr: Vérifier la signature ?

en: Could not create temporary file!
fr: Impossible de créer le fichier temporaire !

en: Cannot create display filter
fr: Impossible de créer le filtre d'affichage

en: Could not copy message
fr: Impossible de copier le message

note: L10N: Before displaying a message in the pager, Mutt iterates through all the message parts, decoding, converting, running autoview, decrypting, etc.  If there is an error somewhere in there, Mutt will still display what it was able to generate, but will also display this message in the message line
en: There was an error displaying all or part of the message
fr: Il y a eu une erreur à l'affichage de la totalité ou d'une partie du message

en: S/MIME signature successfully verified.
fr: Signature S/MIME vérifiée avec succès.

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
fr: Le propriétaire du certificat S/MIME ne correspond pas à l'expéditeur.

en: Warning: Part of this message has not been signed.
fr: Attention ! Une partie de ce message n'a pas été signée.

en: S/MIME signature could NOT be verified.
fr: La signature S/MIME n'a PAS pu être vérifiée.

en: PGP signature successfully verified.
fr: Signature PGP vérifiée avec succès.

en: PGP signature could NOT be verified.
fr: La signature PGP n'a PAS pu être vérifiée.

en: Command:
fr: Commande :

en: Warning: message contains no From: header
fr: Attention : le message ne contient pas d'en-tête From:

en: Bounce message to:
fr: Renvoyer le message à :

en: Bounce tagged messages to:
fr: Renvoyer les messages marqués à :

en: Error parsing address!
fr: Erreur lors de l'analyse de l'adresse !

en: Bad IDN: '%s'
fr: Mauvais IDN : '%s'

en: Bounce message to %s
fr: Renvoyer le message à %s

en: Bounce messages to %s
fr: Renvoyer les messages à %s

en: Message not bounced.
fr: Message non renvoyé.

en: Messages not bounced.
fr: Messages non renvoyés.

en: Message bounced.
fr: Message renvoyé.

en: Messages bounced.
fr: Messages renvoyés.

en: Can't create filter process
fr: Impossible de créer le processus filtrant

en: Pipe to command:
fr: Passer à la commande :

en: No printing command has been defined.
fr: Aucune commande d'impression n'a été définie.

en: Print message?
fr: Imprimer le message ?

en: Print tagged messages?
fr: Imprimer les messages marqués ?

en: Message printed
fr: Message imprimé

en: Messages printed
fr: Messages imprimés

en: Message could not be printed
fr: Le message n'a pas pu être imprimé

en: Messages could not be printed
fr: Les messages n'ont pas pu être imprimés

note: L10N: The following three are the sort/reverse sort prompts. * Letters must match the order of the characters in the third * string.  Note that mutt now supports multiline prompts, so * it's okay for the translation to take up to three lines.
en: Rev-Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
fr: Tri inv Date/Auteur/Reçu/Objet/deSt/dIscus/aucuN/Taille/sCore/sPam/Label ? :

en: Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
fr: Tri Date/Auteur/Reçu/Objet/deSt/dIscus/aucuN/Taille/sCore/sPam/Label ? :

en: dfrsotuzcpl
fr: darosintcpl

en: Shell command:
fr: Commande shell :

en: Decode-save%s to mailbox
fr: Décoder-sauver%s vers une BAL

en: Decode-copy%s to mailbox
fr: Décoder-copier%s vers une BAL

en: Decrypt-save%s to mailbox
fr: Déchiffrer-sauver%s vers une BAL

en: Decrypt-copy%s to mailbox
fr: Déchiffrer-copier%s vers une BAL

en: Save%s to mailbox
fr: Sauver%s vers une BAL

en: Copy%s to mailbox
fr: Copier%s vers une BAL

en:  tagged
fr:  les messages marqués

en: Copying to %s...
fr: Copie vers %s...

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
fr: Sauvegarde des messages marqués...

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
fr: Copie des messages marqués...

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason.
en: Error saving message
fr: Erreur en sauvant le message

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason.
en: Error saving tagged messages
fr: Erreur en sauvant les messages marqués

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason.
en: Error copying message
fr: Erreur en copiant le message

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason.
en: Error copying tagged messages
fr: Erreur en copiant les messages marqués

en: Convert to %s upon sending?
fr: Convertir en %s à l'envoi ?

en: Content-Type changed to %s.
fr: Content-Type changé à %s.

en: Character set changed to %s; %s.
fr: Jeu de caractères changé à %s ; %s.

en: not converting
fr: pas de conversion

en: converting
fr: conversion

en: There are no attachments.
fr: Il n'y a pas d'attachements.

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
fr: De :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
fr: À :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Cc:
fr: Cc :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Bcc:
fr: Cci :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
fr: Objet :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Reply-To:
fr: Réponse à :

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Fcc:
fr: Fcc :

note: L10N: "Mix" refers to the MixMaster chain for anonymous email
en: Mix:
fr: Mix :

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
fr: Sécurité :

note: L10N: * This string is used by the compose menu. * Since it is hidden by default, it does not increase the * indentation of other compose menu fields.  However, if possible, * it should not be longer than the other compose menu fields. * * Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not 
en: Sign as:
fr: Signer avec :

note: L10N: The compose menu autocrypt line
en: Autocrypt:
fr: Autocrypt :

en: Send
fr: Envoyer

en: Abort
fr: Abandonner

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
fr: À

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
fr: Obj

en: Attach file
fr: Attacher fichier

en: Descrip
fr: Description

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. * This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
fr: Désactivé

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. * This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
fr: Non

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. * This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. * This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been * used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
fr: Découragé

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. * This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but * leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" * is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
fr: Disponible

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. * This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption * automatically.
en: Yes
fr: Oui

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
fr: Autocrypt : (c)hiffrer, en clai(r), (a)utomatique ?

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
fr: cra

en: Not supported
fr: Non supportée

en: Sign, Encrypt
fr: Signer, Chiffrer

en: Encrypt
fr: Chiffrer

en: Sign
fr: Signer

en: None
fr: Aucune

en:  (inline PGP)
fr:  (PGP en ligne)

en:  (OppEnc mode)
fr:  (mode OppEnc)

en: <default>
fr: <défaut>

en: Encrypt with:
fr: Chiffrer avec :

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
fr: Recommandation :

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
fr: L'attachement #%d n'existe plus : %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
fr: Attachement #%d modifié. Mettre à jour le codage pour %s ?

en: -- Attachments
fr: -- Attachements

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
fr: Attention : '%s' est un mauvais IDN.

en: You may not delete the only attachment.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer l'unique attachement.

note: L10N: Prompt when trying to hit <detach-file> on the first entry in the compose menu.  This entry is most likely the message they just typed.  Hitting yes will remove the entry and unlink the file, so it's worth confirming they really meant to do it.
en: Really delete the main message?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le message principal ?

en: You are on the last entry.
fr: Vous êtes sur la dernière entrée.

en: You are on the first entry.
fr: Vous êtes sur la première entrée.

en: Bad IDN in "%s": '%s'
fr: Mauvais IDN dans « %s » : '%s'

en: Attaching selected files...
fr: J'attache les fichiers sélectionnés...

en: Unable to attach %s!
fr: Impossible d'attacher %s !

en: Open mailbox to attach message from
fr: Ouvrir une BAL d'où attacher un message

en: Unable to open mailbox %s
fr: Impossible d'ouvrir la BAL %s

en: No messages in that folder.
fr: Aucun message dans ce dossier.

en: Tag the messages you want to attach!
fr: Marquez les messages que vous voulez attacher !

en: Unable to attach!
fr: Impossible d'attacher !

en: Recoding only affects text attachments.
fr: Le recodage affecte uniquement les attachements textuels.

en: The current attachment won't be converted.
fr: L'attachement courant ne sera pas converti.

en: The current attachment will be converted.
fr: L'attachement courant sera converti.

en: Invalid encoding.
fr: Codage invalide.

en: Save a copy of this message?
fr: Sauver une copie de ce message ?

en: Send attachment with name:
fr: Envoyer l'attachement avec le nom :

en: Rename to:
fr: Renommer en :

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
fr: Impossible d'obtenir le statut de %s : %s

en: New file:
fr: Nouveau fichier :

en: Content-Type is of the form base/sub
fr: Content-Type est de la forme base/sous

en: Unknown Content-Type %s
fr: Content-Type %s inconnu

en: Can't create file %s
fr: Impossible de créer le fichier %s

note: L10N: This phrase is a modified quote originally from Cool Hand Luke, intended to be somewhat humorous.
en: What we have here is a failure to make an attachment
fr: Impossible de créer un attachement

en: $send_multipart_alternative_filter is not set
fr: $send_multipart_alternative_filter n'est pas défini

en: Postpone this message?
fr: Ajourner ce message ?

en: Write message to mailbox
fr: Écrire le message dans la boîte aux lettres

en: Writing message to %s ...
fr: Écriture du message dans %s ...

en: Message written.
fr: Message écrit.

en: No PGP backend configured
fr: Pas de backend PGP configuré

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
fr: S/MIME déjà sélectionné. Effacer & continuer ?

en: No S/MIME backend configured
fr: Pas de backend S/MIME configuré

en: PGP already selected. Clear & continue ?
fr: PGP déjà sélectionné. Effacer & continuer ?

en: Unable to lock mailbox!
fr: Impossible de verrouiller la boîte aux lettres !

en: Decompressing %s
fr: Décompression de %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
fr: Impossible d'identifier le contenu du fichier compressé

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
fr: Impossible de trouver les opérations pour la boîte aux lettres de type %d

en: Cannot append without an append-hook or close-hook : %s
fr: Impossible d'ajouter sans append-hook ou close-hook : %s

en: Compress command failed: %s
fr: La commande de compression a échoué : %s

en: Unsupported mailbox type for appending.
fr: Type de boîte aux lettres non supporté pour l'ajout.

en: Compressed-appending to %s...
fr: Ajout avec compression à %s...

en: Compressing %s...
fr: Compression de %s...

en: Error. Preserving temporary file: %s
fr: Erreur. Préservation du fichier temporaire : %s

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
fr: Impossible de synchroniser un fichier compressé sans close-hook

en: Compressing %s
fr: Compression de %s

en: No decryption engine available for message
fr: Pas de moteur de déchiffrement disponible pour le message

en:  (current time: %c)
fr:  (heure courante : %c)

en: [-- %s output follows%s --]
fr: [-- La sortie %s suit%s --]

en: Passphrase(s) forgotten.
fr: Phrase(s) de passe oubliée(s).

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
fr: PGP en ligne est impossible avec des attachements. Utiliser PGP/MIME ?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments.
fr: Message non envoyé : PGP en ligne est impossible avec des attachements.

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
fr: PGP en ligne est impossible avec format=flowed. Utiliser PGP/MIME ?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed.
fr: Message non envoyé : PGP en ligne est impossible avec format=flowed.

en: Invoking PGP...
fr: Appel de PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
fr: Le message ne peut pas être envoyé en ligne. Utiliser PGP/MIME ?

en: Mail not sent.
fr: Message non envoyé.

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
fr: Les messages S/MIME sans indication sur le contenu ne sont pas supportés.

en: Trying to extract PGP keys...
fr: Tentative d'extraction de clés PGP...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
fr: Tentative d'extraction de certificats S/MIME...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
fr: [-- Erreur : Protocole multipart/signed %s inconnu ! --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature! --]
fr: [-- Erreur : Signature multipart/signed manquante ou mauvais format ! --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
fr: [-- Attention : les signatures %s/%s ne peuvent pas être vérifiées. --]

en: [-- The following data is signed --]
fr: [-- Les données suivantes sont signées --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
fr: [-- Attention : Impossible de trouver des signatures. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
fr: 
    [-- Fin des données signées --]

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
fr: "crypt_use_gpgme" positionné mais non construit avec support GPGME.

en: Invoking S/MIME...
fr: Appel de S/MIME...

en: error enabling CMS protocol: %s
fr: erreur lors de l'activation du protocole CMS : %s

en: error creating gpgme data object: %s
fr: erreur lors de la création de l'objet gpgme : %s

en: error allocating data object: %s
fr: erreur lors de l'allocation de l'objet : %s

en: error rewinding data object: %s
fr: erreur lors du retour au début de l'objet : %s

en: error reading data object: %s
fr: erreur lors de la lecture de l'objet : %s

en: Can't create temporary file
fr: Impossible de créer le fichier temporaire

en: error adding recipient `%s': %s
fr: erreur lors de l'ajout du destinataire « %s » : %s

en: secret key `%s' not found: %s
fr: clé secrète « %s » non trouvée : %s

en: ambiguous specification of secret key `%s'
fr: spécification de la clé secrète « %s » ambiguë

en: error setting secret key `%s': %s
fr: erreur lors de la mise en place de la clé secrète « %s » : %s

en: error setting PKA signature notation: %s
fr: erreur lors de la mise en place de la note de signature PKA : %s

en: error encrypting data: %s
fr: erreur lors du chiffrement des données : %s

en: error signing data: %s
fr: erreur lors de la signature des données : %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
fr: $pgp_sign_as non renseigné et pas de clé par défaut dans ~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
fr: Attention ! Une des clés a été révoquée

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
fr: Attention ! La clé utilisée pour créer la signature a expiré à :

en: Warning: At least one certification key has expired
fr: Attention ! Au moins une clé de certification a expiré

en: Warning: The signature expired at:
fr: Attention ! La signature a expiré à :

en: Can't verify due to a missing key or certificate
fr: Impossible de vérifier par suite d'une clé ou certificat manquant

en: The CRL is not available
fr: La CRL n'est pas disponible.

en: Available CRL is too old
fr: La CRL disponible est trop ancienne

en: A policy requirement was not met
fr: Désaccord avec une partie de la politique

en: A system error occurred
fr: Une erreur système s'est produite

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
fr: ATTENTION : l'entrée PKA ne correspond pas à l'adresse du signataire :

en: PKA verified signer's address is:
fr: L'adresse du signataire vérifiée par PKA est :

en: Fingerprint:
fr: Empreinte :

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
fr: ATTENTION ! Nous n'avons AUCUNE indication informant si la clé appartient à la personne nommée ci-dessus

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
fr: ATTENTION ! La clé N'APPARTIENT PAS à la personne nommée ci-dessus

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
fr: ATTENTION ! Il n'est PAS certain que la clé appartienne à la personne nommée ci-dessus

en: aka:
fr: aka :

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
fr: pas d'empreinte de signature disponible

en: KeyID
fr: ID de la clé

en: created:
fr: créée :

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
fr: Erreur en récupérant les infos de la clé pour l'ID %s : %s

en: Good signature from:
fr: Bonne signature de :

en: *BAD* signature from:
fr: *MAUVAISE* signature de :

en: Problem signature from:
fr: Signature problématique de :

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
fr:                     expire :

en: [-- Begin signature information --]
fr: [-- Début des informations sur la signature --]

en: Error: verification failed: %s
fr: Erreur : la vérification a échoué : %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
fr: *** Début de la note (signature par : %s) ***

en: *** End Notation ***
fr: *** Fin de la note ***

en: [-- End signature information --]
fr: [-- Fin des informations sur la signature --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
fr: [-- Erreur : le déchiffrement a échoué : %s --]

en: error importing key: %s
fr: Erreur à l'import de la clé : %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
fr: Erreur : le déchiffrement/vérification a échoué : %s

en: Error: copy data failed
fr: Erreur : la copie des données a échoué

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
fr: [-- DÉBUT DE MESSAGE PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
fr: [-- DÉBUT DE BLOC DE CLÉ PUBLIQUE PGP --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
fr: [-- DÉBUT DE MESSAGE SIGNÉ PGP --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
fr: [-- FIN DE MESSAGE PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
fr: [-- FIN DE BLOC DE CLÉ PUBLIQUE PGP --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
fr: [-- FIN DE MESSAGE SIGNÉ PGP --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
fr: [-- Erreur : impossible de trouver le début du message PGP ! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
fr: [-- Erreur : impossible de créer le fichier temporaire ! --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
fr: [-- Les données suivantes sont signées et chiffrées avec PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
fr: [-- Les données suivantes sont chiffrées avec PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
fr: [-- Fin des données signées et chiffrées avec PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
fr: [-- Fin des données chiffrées avec PGP/MIME --]

en: PGP message successfully decrypted.
fr: Message PGP déchiffré avec succès.

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
fr: [-- Les données suivantes sont signées avec S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
fr: [-- Les données suivantes sont chiffrées avec S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
fr: [-- Fin des données signées avec S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
fr: [-- Fin des données chiffrées avec S/MIME --]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
fr: [Impossible d'afficher cet ID d'utilisateur (encodage inconnu)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
fr: [Impossible d'afficher cet ID d'utilisateur (encodage invalide)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
fr: [Impossible d'afficher cet ID d'utilisateur (DN invalide)]

note: L10N: * The following are the headers for the "verify key" output from the * GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). * They will be automatically aligned.
en: Name:
fr: Nom :

en: Valid From:
fr: From valide :

en: Valid To:
fr: To valide :

en: Key Type:
fr: Type de clé :

en: Key Usage:
fr: Utilisation :

en: Serial-No:
fr: N° de série :

en: Issued By:
fr: Publiée par :

en: Subkey:
fr: Sous-clé :

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
fr: [Invalide]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: *       PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
fr: %s, %lu bits, %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
fr: chiffrement

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
fr: signature

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
fr: [Révoquée]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
fr: [Expirée]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
fr: [Désactivée]

en: Collecting data...
fr: Récupération des données...

en: Error finding issuer key: %s
fr: Erreur en cherchant la clé de l'émetteur : %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
fr: Erreur : chaîne de certification trop longue - on arrête ici

en: Key ID: 0x%s
fr: ID de la clé : 0x%s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
fr: gpgme_op_keylist_start a échoué : %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
fr: gpgme_op_keylist_next a échoué : %s

en: All matching keys are marked expired/revoked.
fr: Toutes les clés correspondantes sont marquées expirées/révoquées.

en: Exit
fr: Quitter

en: Select
fr: Sélectionner

en: Check key
fr: Vérifier clé

en: PGP and S/MIME keys matching
fr: clés PGP et S/MIME correspondant à

en: PGP keys matching
fr: clés PGP correspondant à

en: S/MIME keys matching
fr: clés S/MIME correspondant à

en: keys matching
fr: clés correspondant à

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
fr: Cette clé ne peut pas être utilisée : expirée/désactivée/révoquée.

en: ID is expired/disabled/revoked.
fr: L'ID est expiré/désactivé/révoqué.

en: ID has undefined validity.
fr: L'ID a une validité indéfinie.

en: ID is not valid.
fr: L'ID n'est pas valide.

en: ID is only marginally valid.
fr: L'ID n'est que peu valide.

en: %s Do you really want to use the key?
fr: %s Voulez-vous vraiment utiliser la clé ?

en: Looking for keys matching "%s"...
fr: Recherche des clés correspondant à "%s"...

en: Use keyID = "%s" for %s?
fr: Utiliser keyID = "%s" pour %s ?

en: Enter keyID for %s:
fr: Entrez keyID pour %s :

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
fr: Pas de clé secrète trouvée

en: Please enter the key ID:
fr: Veuillez entrer l'ID de la clé :

en: Error exporting key: %s
fr: Erreur à l'export de la clé : %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s.
fr: Clé PGP 0x%s.

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
fr: GPGME : protocole OpenPGP non disponible

en: GPGME: CMS protocol not available
fr: GPGME : protocole CMS non disponible

en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fr: Signer s/mime, En tant que, Pgp, Rien, ou mode Oppenc inactif ?

note: L10N: The 'f' is from "forget it", an old undocumented synonym of 'clear'.  Please use a corresponding letter in your language. Alternatively, you may duplicate the letter 'c' is translated to. This comment also applies to the five following letter sequences.
en: sapfco
fr: seprro

en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fr: Signer pgp, En tant que, s/Mime, Rien, ou mode Oppenc inactif ?

en: samfco
fr: semrro

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fr: Chiffrer s/mime, Signer, En tant que, les Deux, Pgp, Rien, ou mode Oppenc ?

en: esabpfco
fr: csedprro

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fr: Chiffrer pgp, Signer, En tant que, les Deux, s/Mime, Rien, ou mode Oppenc ?

en: esabmfco
fr: csedmrro

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
fr: Chiffrer s/mime, Signer, En tant que, les Deux, Pgp, ou Rien ?

en: esabpfc
fr: csedprr

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
fr: Chiffrer pgp, Signer, En tant que, les Deux, s/Mime, ou Rien ?

en: esabmfc
fr: csedmrr

en: Failed to verify sender
fr: Impossible de vérifier l'expéditeur

en: Failed to figure out sender
fr: Impossible de trouver l'expéditeur

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

note: L10N: In the mutt_yesorno() prompt, some variables and all quadoptions provide a '?' choice to provide the name of the configuration variable this prompt is dependent on. For example, the prompt "Quit Mutt?" is dependent on the quadoption $quit. Typing '?' at those prompts will print this message ab
en: See $%s for more information.
fr: Voir $%s pour plus d'information.

en: Exit Mutt?
fr: Quitter Mutt ?

en: There are $background_edit sessions. Really quit Mutt?
fr: Il y a des sessions $background_edit. Voulez-vous vraiment quitter Mutt ?

en: Error History is disabled.
fr: L'historique des erreurs est désactivé.

en: Error History is currently being shown.
fr: L'historique des erreurs est actuellement affiché.

en: Error History
fr: Historique des erreurs

en: unknown error
fr: erreur inconnue

en: Press any key to continue...
fr: Appuyez sur une touche pour continuer...

en:  ('?' for list):
fr:  ('?' pour avoir la liste) :

en: No mailbox is open.
fr: Aucune boîte aux lettres n'est ouverte.

en: There are no messages.
fr: Il n'y a pas de messages.

en: Mailbox is read-only.
fr: La boîte aux lettres est en lecture seule.

en: Function not permitted in attach-message mode.
fr: Fonction non autorisée en mode attach-message.

en: No visible messages.
fr: Pas de messages visibles.

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
fr: %s : opération non permise par les ACL

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
fr: Impossible de rendre inscriptible une boîte aux lettres en lecture seule !

en: Changes to folder will be written on folder exit.
fr: Les modifications du dossier seront enregistrées à sa sortie.

en: Changes to folder will not be written.
fr: Les modifications du dossier ne seront pas enregistrées.

en: Quit
fr: Quitter

en: Save
fr: Sauver

en: Mail
fr: Message

en: Reply
fr: Répondre

en: Group
fr: Groupe

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
fr: Boîte aux lettres modifiée extérieurement. Les indicateurs peuvent être faux.

note: L10N: Message printed on status line in index after mx_check_mailbox(), when IMAP has an error and Mutt successfully reconnects.
en: Mailbox reconnected.  Some changes may have been lost.
fr: Boîte aux lettres reconnectée. Certains changements ont pu être perdus.

en: New mail in this mailbox.
fr: Nouveau(x) message(s) dans cette boîte aux lettres.

en: Mailbox was externally modified.
fr: La boîte aux lettres a été modifiée extérieurement.

en: No tagged messages.
fr: Pas de messages marqués.

en: Nothing to do.
fr: Rien à faire.

en: Jump to message:
fr: Aller au message :

en: Argument must be a message number.
fr: L'argument doit être un numéro de message.

en: That message is not visible.
fr: Ce message n'est pas visible.

en: Invalid message number.
fr: Numéro de message invalide.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message(s)
fr: Impossible d'effacer le(s) message(s)

en: Delete messages matching:
fr: Effacer les messages correspondant à :

en: No limit pattern is in effect.
fr: Aucun motif de limite n'est en vigueur.

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
fr: Limite : %s

en: Limit to messages matching:
fr: Limiter aux messages correspondant à :

en: To view all messages, limit to "all".
fr: Pour voir tous les messages, limiter à "all".

en: Quit Mutt?
fr: Quitter Mutt ?

en: Tag messages matching:
fr: Marquer les messages correspondant à :

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message(s)
fr: Impossible de récupérer le(s) message(s)

en: Undelete messages matching:
fr: Récupérer les messages correspondant à :

en: Untag messages matching:
fr: Démarquer les messages correspondant à :

en: Logged out of IMAP servers.
fr: Déconnecté des serveurs IMAP.

en: Open mailbox in read-only mode
fr: Ouvrir la boîte aux lettres en lecture seule

en: Open mailbox
fr: Ouvrir la boîte aux lettres

en: No mailboxes have new mail
fr: Pas de boîte aux lettres avec des nouveaux messages

en: %s is not a mailbox.
fr: %s n'est pas une boîte aux lettres.

en: Exit Mutt without saving?
fr: Quitter Mutt sans sauvegarder ?

en: Threading is not enabled.
fr: L'affichage des discussions n'est pas activé.

en: Thread broken
fr: Discussion cassée

en: Thread cannot be broken, message is not part of a thread
fr: La discussion ne peut pas être cassée, le message n'est pas dans une discussion

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot link threads
fr: Impossible de lier les discussions

en: No Message-ID: header available to link thread
fr: Pas d'en-tête Message-ID: disponible pour lier la discussion

en: First, please tag a message to be linked here
fr: D'abord, veuillez marquer un message à lier ici

en: Threads linked
fr: Discussions liées

en: No thread linked
fr: Pas de discussion liée

en: You are on the last message.
fr: Vous êtes sur le dernier message.

en: No undeleted messages.
fr: Pas de message non effacé.

en: You are on the first message.
fr: Vous êtes sur le premier message.

en: Search wrapped to top.
fr: La recherche est repartie du début.

en: Search wrapped to bottom.
fr: La recherche est repartie de la fin.

en: No new messages in this limited view.
fr: Pas de nouveaux messages dans cette vue limitée.

en: No new messages.
fr: Pas de nouveaux messages.

en: No unread messages in this limited view.
fr: Pas de messages non lus dans cette vue limitée.

en: No unread messages.
fr: Pas de messages non lus.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot flag message
fr: Impossible de marquer le message comme important

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot toggle new
fr: Impossible d'inverser l'indic. 'nouveau'

en: No more threads.
fr: Pas d'autres discussions.

en: You are on the first thread.
fr: Vous êtes sur la première discussion.

en: Thread contains unread messages.
fr: Cette discussion contient des messages non-lus.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message
fr: Impossible d'effacer le message

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot edit message
fr: Impossible d'éditer le message

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more * messages is edited.
en: %d labels changed.
fr: %d labels ont changé.

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages * were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new * label is the same as the old label.
en: No labels changed.
fr: Aucun label n'a changé.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot mark message(s) as read
fr: Impossible de marquer le(s) message(s) comme lu(s)

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
fr: Entrez les touches de la macro :

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
fr: hotkey (marque-page)

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s.
fr: Message lié à %s.

note: L10N: This error is printed if <mark-message> cannot find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro.
fr: Pas de Message-ID pour la macro.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message
fr: Impossible de récupérer le message

en: ~~		insert a line beginning with a single ~
    ~b addresses	add addresses to the Bcc: field
    ~c addresses	add addresses to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
fr: ~~		insère une ligne commençant par un unique ~
    ~b adresses	ajoute des adresses au champ Bcc:
    ~c adresses	ajoute des adresses au champ Cc:
    ~f messages	inclut des messages
    ~F messages	identique à ~f, mais inclut également les en-têtes
    ~h		édite l'en-tête du message
    ~m messages	inclut et cite les messages
    ~M messages	identique à ~m, mais inclut les en-têtes
    ~p		imprime le message

en: ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
fr: ~q		sauvegarde le fichier et quitte l'éditeur
    ~r fichier	lit un fichier dans l'éditeur
    ~t utilisateurs	ajoute des utilisateurs au champ To:
    ~u		duplique la ligne précédente
    ~v		édite le message avec l'éditeur défini dans $visual
    ~w fichier	sauvegarde le message dans un fichier
    ~x		abandonne les modifications et quitte l'éditeur
    ~?		ce message
    .		seul sur une ligne, termine la saisie

en: %d: invalid message number.
fr: %d : numéro de message invalide.

en: (End message with a . on a line by itself)
fr: (Veuillez terminer le message par un . en début de ligne)

en: No mailbox.
fr: Pas de boîte aux lettres.

en: Message contains:
fr: Le message contient :

note: L10N: This entry is shown AFTER the message content, not IN the middle of the content. So it doesn't mean "(message will continue)" but means "(press any key to continue using mutt)".
en: (continue)
fr: (continuer)

en: missing filename.
fr: nom de fichier manquant.

en: No lines in message.
fr: Pas de lignes dans le message.

en: Bad IDN in %s: '%s'
fr: Mauvais IDN dans %s : '%s'

en: %s: unknown editor command (~? for help)
fr: %s : commande d'éditeur inconnue (~? pour l'aide)

en: could not create temporary folder: %s
fr: impossible de créer le dossier temporaire : %s

en: could not write temporary mail folder: %s
fr: impossible d'écrire dans le dossier temporaire : %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
fr: impossible de tronquer le dossier temporaire : %s

en: Message file is empty!
fr: Le fichier contenant le message est vide !

en: Message not modified!
fr: Message non modifié !

en: Can't open message file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier : %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
fr: Impossible d'ajouter au dossier : %s

en: Set flag
fr: Positionner l'indicateur

en: Clear flag
fr: Effacer l'indicateur

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
fr: [-- Erreur : Aucune partie du Multipart/Alternative n'a pu être affichée ! --]

en: [-- Attachment #%d
fr: [-- Attachement #%d

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
fr: [-- Type : %s/%s, Codage : %s, Taille : %s --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
fr: Une ou plusieurs parties de ce message n'ont pas pu être affichées

en: [-- Autoview using %s --]
fr: [-- Visualisation automatique en utilisant %s --]

en: Invoking autoview command: %s
fr: Invocation de la commande de visualisation automatique : %s

en: [-- Can't run %s. --]
fr: [-- Impossible d'exécuter %s. --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
fr: [-- Visualisation automatique stderr de %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
fr: [-- Erreur : message/external-body n'a pas de paramètre access-type --]

en: [-- This %s/%s attachment
fr: [-- Cet attachement %s/%s

en: (size %s bytes)
fr: (taille %s octets)

en: has been deleted --]
fr: a été effacé --]

en: [-- on %s --]
fr: [-- le %s --]

en: [-- name: %s --]
fr: [-- nom : %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
fr: [-- Cet attachement %s/%s n'est pas inclus, --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
fr: [-- et la source externe indiquée a expiré. --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
fr: [-- et l'access-type %s indiqué n'est pas supporté --]

en: Unable to open temporary file!
fr: Impossible d'ouvrir le fichier temporaire !

en: Error: multipart/signed has no protocol.
fr: Erreur : multipart/signed n'a pas de protocole.

en: [-- This is an attachment
fr: [-- Ceci est un attachement

en: [-- %s/%s is unsupported
fr: [-- %s/%s n'est pas disponible

en: (use '%s' to view this part)
fr: (utilisez '%s' pour voir cette partie)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
fr: (la fonction 'view-attachments' doit être affectée à une touche !)

en: %s: unable to attach file
fr: %s : impossible d'attacher le fichier

en: ERROR: please report this bug
fr: ERREUR : veuillez signaler ce problème

en: <UNKNOWN>
fr: <INCONNU>

en: 
    Generic bindings:
fr: 
    Affectations génériques :

en: 
    Unbound functions:
fr: 
    Fonctions non affectées :

en: Help for %s
fr: Aide pour %s

en: Search
fr: Rechercher

en: Bad history file format (line %d)
fr: Mauvais format de fichier d'historique (ligne %d)

en: History '%s'
fr: Historique '%s'

en: current mailbox shortcut '^' is unset
fr: le raccourci de boîte aux lettres courante '^' n'a pas de valeur

en: mailbox shortcut expanded to empty regexp
fr: le raccourci de boîte aux lettres a donné une expression rationnelle vide

en: badly formatted command string
fr: chaîne de commande incorrectement formatée

en: not enough arguments
fr: pas assez d'arguments

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
fr: unhook : impossible de faire un unhook * à l'intérieur d'un hook.

en: unhook: unknown hook type: %s
fr: unhook : type hook inconnu : %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
fr: unhook : impossible de supprimer un %s à l'intérieur d'un %s.

en: No authenticators available
fr: Pas d'authentificateurs disponibles

en: Authenticating (anonymous)...
fr: Authentification (anonyme)...

en: Anonymous authentication failed.
fr: L'authentification anonyme a échoué.

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
fr: Authentification (CRAM-MD5)...

en: CRAM-MD5 authentication failed.
fr: L'authentification CRAM-MD5 a échoué.

en: Authenticating (GSSAPI)...
fr: Authentification (GSSAPI)...

en: GSSAPI authentication failed.
fr: L'authentification GSSAPI a échoué.

en: LOGIN disabled on this server.
fr: LOGIN désactivée sur ce serveur.

en: Logging in...
fr: Connexion...

en: Login failed.
fr: La connexion a échoué.

note: L10N: %s is the authentication type, such as XOAUTH2 or OAUTHBEARER
en: Authenticating (%s)...
fr: Authentification (%s)...

note: L10N: %s is the authentication type, for example OAUTHBEARER
en: %s authentication failed.
fr: L'authentification %s a échoué.

en: SASL authentication failed.
fr: L'authentification SASL a échoué.

en: %s is an invalid IMAP path
fr: %s n'est pas un chemin IMAP valide

en: Getting folder list...
fr: Récupération de la liste des dossiers...

en: No such folder
fr: Dossier inexistant

en: Create mailbox:
fr: Créer la boîte aux lettres :

en: Mailbox must have a name.
fr: La boîte aux lettres doit avoir un nom.

en: Mailbox created.
fr: Boîte aux lettres créée.

en: Cannot rename root folder
fr: Impossible de renommer le dossier racine

en: Rename mailbox %s to:
fr: Renommer la boîte aux lettres %s en :

en: Rename failed: %s
fr: Le renommage a échoué : %s

en: Mailbox renamed.
fr: Boîte aux lettres renommée.

en: Connection to %s timed out
fr: Connexion à %s interrompue

note: L10N: When a fatal error occurs with the IMAP connection for the currently open mailbox, we print this message, and will try to reconnect and merge current changes back during mx_check_mailbox()
en: A fatal error occurred.  Will attempt reconnection.
fr: Une erreur fatale s'est produite. Une reconnexion va être essayée.

en: Mailbox %s@%s closed
fr: Boîte aux lettres %s@%s fermée

en: CREATE failed: %s
fr: CREATE a échoué : %s

en: Closing connection to %s...
fr: Fermeture de la connexion à %s...

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
fr: Ce serveur IMAP est trop ancien. Mutt ne marche pas avec.

en: Secure connection with TLS?
fr: Connexion sécurisée avec TLS ?

en: Could not negotiate TLS connection
fr: Impossible de négocier la connexion TLS

en: Encrypted connection unavailable
fr: Connexion chiffrée non disponible

note: L10N: Message displayed when IMAP connection is lost and Mutt tries to reconnect.
en: Trying to reconnect...
fr: Tentative de reconnexion...

note: L10N: Message when Mutt tries to reconnect to an IMAP mailbox but is unable to.
en: Reconnect failed.  Mailbox closed.
fr: La reconnexion a échoué. Boîte aux lettres fermée.

note: L10N: Message when Mutt reconnects to an IMAP mailbox after a fatal error.
en: Reconnect succeeded.
fr: La reconnexion a réussi.

en: Selecting %s...
fr: Sélection de %s...

en: Error opening mailbox
fr: Erreur à l'ouverture de la boîte aux lettres

en: Create %s?
fr: Créer %s ?

en: Expunge failed
fr: Expunge a échoué

en: Marking %d messages deleted...
fr: Marquage de %d messages à effacer...

en: Saving changed messages... [%d/%d]
fr: Sauvegarde des messages changés... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
fr: Erreur en sauvant les indicateurs. Fermer tout de même ?

en: Error saving flags
fr: Erreur en sauvant les indicateurs

en: Expunging messages from server...
fr: Effacement des messages sur le serveur...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
fr: imap_sync_mailbox : EXPUNGE a échoué

en: Header search without header name: %s
fr: Recherche d'en-tête sans nom d'en-tête : %s

en: Bad mailbox name
fr: Mauvaise boîte aux lettres

en: Subscribing to %s...
fr: Abonnement à %s...

en: Unsubscribing from %s...
fr: Désabonnement de %s...

en: Subscribed to %s
fr: Abonné à %s

en: Unsubscribed from %s
fr: Désabonné de %s

en: Copying %d messages to %s...
fr: Copie de %d messages dans %s...

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening * an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
fr: Abandonner le téléchargement et fermer la boîte aux lettres ?

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
fr: Dépassement de capacité sur entier -- impossible d'allouer la mémoire.

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
fr: Évaluation du cache...

note: L10N: Fetching IMAP flag changes, using the CONDSTORE extension
en: Fetching flag updates...
fr: Récupération de la mise à jour des indicateurs...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
fr: QRESYNC a échoué. Réouverture de la boîte aux lettres.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
fr: Impossible de récupérer les en-têtes à partir de cette version du serveur IMAP.

en: Could not create temporary file %s
fr: Impossible de créer le fichier temporaire %s

en: Fetching message headers...
fr: Récupération des en-têtes des messages...

en: Fetching message...
fr: Récupération du message...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
fr: L'index du message est incorrect. Essayez de rouvrir la boîte aux lettres.

en: Uploading message...
fr: Chargement du message...

en: Copying message %d to %s...
fr: Copie du message %d dans %s...

en: Continue?
fr: Continuer ?

en: Not available in this menu.
fr: Non disponible dans ce menu.

en: Bad regexp: %s
fr: Mauvaise expression rationnelle : %s

en: Not enough subexpressions for template
fr: Pas assez de sous-expressions pour la chaîne de format

en: spam: no matching pattern
fr: spam : pas de motif correspondant

en: nospam: no matching pattern
fr: nospam : pas de motif correspondant

en: %sgroup: missing -rx or -addr.
fr: %sgroup : il manque un -rx ou -addr.

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'.
fr: %sgroup : attention : mauvais IDN '%s'.

en: attachments: no disposition
fr: attachments : pas de disposition

en: attachments: invalid disposition
fr: attachments : disposition invalide

en: unattachments: no disposition
fr: unattachments : pas de disposition

en: unattachments: invalid disposition
fr: unattachments : disposition invalide

en: alias: no address
fr: alias : pas d'adresse

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
fr: Attention : mauvais IDN '%s' dans l'alias '%s'.

en: invalid header field
fr: en-tête invalide

en: %s: unknown sorting method
fr: %s : méthode de tri inconnue

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
fr: mutt_restore_default(%s) : erreur dans l'expression rationnelle : %s

en: %s is unset
fr: %s n'est pas positionné

en: %s: unknown variable
fr: %s : variable inconnue

en: prefix is illegal with reset
fr: ce préfixe est illégal avec reset

en: value is illegal with reset
fr: cette valeur est illégale avec reset

en: Usage: set variable=yes|no
fr: Usage : set variable=yes|no

en: %s is set
fr: %s est positionné

en: Invalid value for option %s: "%s"
fr: Valeur invalide pour l'option %s : "%s"

en: %s: invalid mailbox type
fr: %s : type de boîte aux lettres invalide

en: %s: invalid value (%s)
fr: %s : valeur invalide (%s)

en: format error
fr: erreur de format

en: number overflow
fr: nombre trop grand

en: %s: invalid value
fr: %s : valeur invalide

en: %s: Unknown type.
fr: %s : type inconnu.

en: %s: unknown type
fr: %s : type inconnu

en: Error in %s, line %d: %s
fr: Erreur dans %s, ligne %d : %s

en: source: errors in %s
fr: source : erreurs dans %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
fr: source : lecture interrompue car trop d'erreurs dans %s

en: source: error at %s
fr: source : erreur dans %s

en: run: too many arguments
fr: run : trop d'arguments

en: source: too many arguments
fr: source : trop d'arguments

en: %s: unknown command
fr: %s : commande inconnue

note: L10N: When tab completing the :cd path argument, the folder browser will be invoked upon the second tab.  This message will be printed below the folder browser, to instruct the user how to select a directory for completion. %s will print the key bound to <view-file>, which is '<Space>' by default.  
en: Use '%s' to select a directory
fr: Utilisez '%s' pour sélectionner un répertoire

en: Error in command line: %s
fr: Erreur dans la ligne de commande : %s

en: unable to determine home directory
fr: impossible de déterminer le répertoire personnel

en: unable to determine username
fr: impossible de déterminer le nom d'utilisateur

en: unable to determine nodename via uname()
fr: impossible de déterminer nodename via uname()

en: -group: no group name
fr: -group: pas de nom de groupe

en: out of arguments
fr: pas assez d'arguments

note: L10N: $attribution default value
en: On %d, %n wrote:
fr: Le %d, %n a écrit :

note: L10N: $compose_format default value
en: -- Mutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
fr: -- Mutt: Composition  [Taille approx. msg: %l   Attach: %a]%>-

note: L10N: $forward_attribution_intro default value
en: ----- Forwarded message from %f -----
fr: ----- Message transféré de %f -----

note: L10N: $forward_attribution_trailer default value
en: ----- End forwarded message -----
fr: ----- Fin du message transféré -----

note: L10N: $status_format default value
en: -%r-Mutt: %f [Msgs:%?M?%M/?%m%?n? New:%n?%?o? Old:%o?%?d? Del:%d?%?F? Flag:%F?%?t? Tag:%t?%?p? Post:%p?%?b? Inc:%b?%?B? Back:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---
fr: -%r-Mutt: %f [Msg:%?M?%M/?%m%?n? Nouv:%n?%?o? Anc:%o?%?d? Eff:%d?%?F? Impt:%F?%?t? Marq:%t?%?p? Ajrn:%p?%?b? Rec:%b?%?B? Arr:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---

note: L10N: $ts_icon_format default value
en: M%?n?AIL&ail?
fr: C%?n?OURRIER&ourrier?

note: L10N: $ts_status_format default value
en: Mutt with %?m?%m messages&no messages?%?n? [%n NEW]?
fr: Mutt avec %?m?%m messages&aucun message?%?n? [%n NOUV.]?

en: Macro loop detected.
fr: Boucle de macro détectée.

en: Key is not bound.
fr: Cette touche n'est pas affectée.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
fr: Cette touche n'est pas affectée. Tapez '%s' pour avoir l'aide.

en: push: too many arguments
fr: push : trop d'arguments

en: %s: no such menu
fr: %s : menu inexistant

en: null key sequence
fr: séquence de touches nulle

en: bind: too many arguments
fr: bind : trop d'arguments

en: %s: no such function in map
fr: %s : fonction inexistante dans la table

en: macro: empty key sequence
fr: macro : séquence de touches vide

en: macro: too many arguments
fr: macro : trop d'arguments

en: exec: no arguments
fr: exec : pas d'arguments

en: %s: no such function
fr: %s : fonction inexistante

en: Enter keys (^G to abort):
fr: Entrez des touches (^G pour abandonner) :

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
fr: Caractère = %s, Octal = %o, Decimal = %d

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
fr: Dépassement de capacité sur entier -- impossible d'allouer la mémoire !

en: Out of memory!
fr: Plus de mémoire !

en: Post
fr: Poster

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Owner
fr: Propriétaire

note: L10N: given when an rfc 2369 action is not specified by this message
en: No list action available for %s.
fr: Pas d'action de liste disponible pour "%s".

note: L10N: given when a message's rfc 2369 action is not mailto:
en: List actions only support mailto: URIs. (Try a browser?)
fr: Les actions de liste ne supportent que les URI mailto:. (Prendre un navigateur?)

note: L10N: given when mailto: URI was unparsable while trying to execute it
en: Could not parse mailto: URI.
fr: Impossible d'analyser l'URI "mailto:".

note: L10N: menu name for list actions
en: Available mailing list actions
fr: Actions de liste de diffusion disponibles

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please contact the Mutt maintainers via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
fr: Pour contacter les développeurs, veuillez écrire à <mutt-dev@mutt.org>.
    Pour signaler un bug, veuillez contacter les mainteneurs de Mutt via gitlab :
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues

en: Copyright (C) 1996-2023 Michael R. Elkins and others.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type `mutt -vv' for details.
fr: Copyright (C) 1996-2023 Michael R. Elkins et autres.
    Mutt ne fournit ABSOLUMENT AUCUNE GARANTIE ; tapez `mutt -vv' pour les détails.
    Mutt est un logiciel libre, et vous êtes libre de le redistribuer
    sous certaines conditions ; tapez `mutt -vv' pour les détails.

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
fr: De nombreuses autres personnes non mentionnées ici ont fourni
    du code, des corrections et des suggestions.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
fr:     Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou
        le modifier sous les termes de la GNU General Public License telle que
        publiée par la Free Software Foundation ; que ce soit la version 2 de
        la licence, ou (selon votre choix) une version plus récente.
    
        Ce programme est distribué avec l'espoir qu'il soit utile,
        mais SANS AUCUNE GARANTIE ; sans même la garantie implicite de
        QUALITÉ MARCHANDE ou d'ADÉQUATION À UN BESOIN PARTICULIER. Référez-vous
        à la GNU General Public License pour plus de détails.

en:     You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
fr:     Vous devez avoir reçu un exemplaire de la GNU General Public License
        avec ce programme ; si ce n'est pas le cas, écrivez à la Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: usage: mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
           mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
           mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
           mutt [<options>] -p
           mutt [<options>] -A <alias> [...]
           mutt [<options>] -Q <query> [...]
           mutt [<options>] -D
           mutt -v[v]
fr: usage : mutt [<options>] [-z] [-f <fichier> | -yZ]
            mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <fichier>] [-s <objet>] [-bc <adresse>] [-a <fichier> [...] --] <adresse> [...]
            mutt [<options>] [-x] [-s <objet>] [-bc <adresse>] [-a <fichier> [...] --] <adresse> [...] < message
            mutt [<options>] -p
            mutt [<options>] -A <alias> [...]
            mutt [<options>] -Q <requête> [...]
            mutt [<options>] -D
            mutt -v[v]

en: options:
      -A <alias>	expand the given alias
      -a <file> [...] --	attach file(s) to the message
    		the list of files must be terminated with the "--" sequence
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -D		print the value of all variables to stdout
fr: options :
      -A <alias>	développer l'alias mentionné
      -a <fich> [...] --	attacher un ou plusieurs fichiers à ce message
    		la liste des fichiers doit se terminer par la séquence "--"
      -b <adresse>	spécifier une adresse à mettre en copie aveugle (BCC)
      -c <adresse>	spécifier une adresse à mettre en copie (CC)
      -D		écrire la valeur de toutes les variables sur stdout

en:   -d <level>	log debugging output to ~/.muttdebug0
    		0 => no debugging; <0 => do not rotate .muttdebug files
fr:   -d <niveau>	écrire les infos de débuggage dans ~/.muttdebug0
    		0  => pas de débuggage
    		<0 => pas de rotation des fichiers .muttdebug

en:   -E		edit the draft (-H) or include (-i) file
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header and body from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the body
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
fr:   -E		éditer le fichier brouillon (-H) ou d'inclusion (-i)
      -e <commande>	spécifier une commande à exécuter après l'initialisation
      -f <fich>	spécifier quelle boîte aux lettres lire
      -F <fich>	spécifier un fichier muttrc alternatif
      -H <fich>	spécifier un fichier de brouillon d'où lire en-têtes et corps
      -i <fich>	spécifier un fichier que Mutt doit inclure dans le corps
      -m <type>	spécifier un type de boîte aux lettres par défaut
      -n		faire que Mutt ne lise pas le fichier Muttrc système
      -p		rappeler un message ajourné

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
fr:   -Q <variable>	demander la valeur d'une variable de configuration
      -R		ouvrir la boîte aux lettres en mode lecture seule
      -s <obj>	spécifier un objet (entre guillemets s'il contient des espaces)
      -v		afficher la version et les définitions de compilation
      -x		simuler le mode d'envoi mailx
      -y		sélectionner une BAL spécifiée dans votre liste `mailboxes'
      -z		quitter immédiatement si pas de nouveau message dans la BAL
      -Z		ouvrir le premier dossier avec nouveau message, quitter sinon
      -h		ce message d'aide

en: 
    Compile options:
fr: 
    Options de compilation :

en: Error initializing terminal.
fr: Erreur d'initialisation du terminal.

en: Debugging at level %d.
fr: Débuggage au niveau %d.

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
fr: DEBUG n'a pas été défini à la compilation. Ignoré.

en: Failed to parse mailto: link
fr: Impossible d'analyser le lien mailto:

en: No recipients specified.
fr: Pas de destinataire spécifié.

en: Cannot use -E flag with stdin
fr: Impossible d'utiliser l'option -E avec stdin

note: L10N: Error when using -H command line argument, but reading the draft file fails for some reason.
en: Cannot parse draft file
fr: Impossible d'analyser le fichier de brouillon

en: %s: unable to attach file.
fr: %s : impossible d'attacher le fichier.

en: No mailbox with new mail.
fr: Pas de boîte aux lettres avec des nouveaux messages.

en: No incoming mailboxes defined.
fr: Pas de boîtes aux lettres recevant du courrier définies.

en: Mailbox is empty.
fr: La boîte aux lettres est vide.

en: Reading %s...
fr: Lecture de %s...

en: Mailbox is corrupt!
fr: La boîte aux lettres est altérée !

en: Couldn't lock %s
fr: Impossible de verrouiller %s

en: Can't write message
fr: Impossible d'écrire le message

en: Mailbox was corrupted!
fr: La boîte aux lettres a été altérée !

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
fr: Erreur fatale ! La boîte aux lettres n'a pas pu être réouverte !

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
fr: sync : BAL modifiée, mais pas de message modifié ! (signalez ce bug)

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
fr: Écriture de %s...

en: Committing changes...
fr: Écriture des changements...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
fr: Erreur d'écriture ! Boîte aux lettres partielle sauvée dans %s

en: Could not reopen mailbox!
fr: La boîte aux lettres n'a pas pu être réouverte !

en: Reopening mailbox...
fr: Réouverture de la boîte aux lettres...

en: Jump to:
fr: Aller à :

en: Invalid index number.
fr: Numéro d'index invalide.

en: No entries.
fr: Pas d'entrées.

en: You cannot scroll down farther.
fr: Défilement vers le bas impossible.

en: You cannot scroll up farther.
fr: Défilement vers le haut impossible.

en: You are on the first page.
fr: Vous êtes sur la première page.

en: You are on the last page.
fr: Vous êtes sur la dernière page.

en: Search for:
fr: Rechercher :

en: Reverse search for:
fr: Rechercher en arrière :

en: Not found.
fr: Non trouvé.

en: No tagged entries.
fr: Pas d'entrées marquées.

en: Search is not implemented for this menu.
fr: La recherche n'est pas implémentée pour ce menu.

en: Jumping is not implemented for dialogs.
fr: Le saut n'est pas implémenté pour les dialogues.

en: Tagging is not supported.
fr: Le marquage n'est pas supporté.

en: Scanning %s...
fr: Lecture de %s...

en: Could not flush message to disk
fr: Impossible de recopier le message physiquement sur le disque (flush)

en: _maildir_commit_message(): unable to set time on file
fr: _maildir_commit_message() : impossible de fixer l'heure du fichier

note: L10N: Printed when backticks in MuttLisp are not matched.
en: MuttLisp: unclosed backticks: %s
fr: MuttLisp : backticks (`) non fermés : %s

note: L10N: Printed when a MuttLisp list is missing a matching closing parenthesis.  For example: (a
en: MuttLisp: unclosed list: %s
fr: MuttLisp : liste non fermée : %s

note: L10N: An error printed for the 'if' function if the condition is missing. For example (if) by itself.
en: MuttLisp: missing if condition: %s
fr: MuttLisp : condition if manquante : %s

note: L10N: Printed when a function is called that is not recognized by MuttLisp.
en: MuttLisp: no such function %s
fr: MuttLisp : fonction %s inexistante

en: Unknown SASL profile
fr: Profil SASL inconnu

en: Error allocating SASL connection
fr: Erreur lors de l'allocation de la connexion SASL

en: Error setting SASL security properties
fr: Erreur lors de la mise en place des propriétés de sécurité SASL

en: Error setting SASL external security strength
fr: Erreur lors de la mise en place de la force de sécurité externe

en: Error setting SASL external user name
fr: Erreur lors de la mise en place du nom d'utilisateur externe

en: Connection to %s closed
fr: Connexion à %s fermée

en: SSL is unavailable.
fr: SSL n'est pas disponible.

en: Preconnect command failed.
fr: La commande Preconnect a échoué.

en: Error talking to %s (%s)
fr: Erreur en parlant à %s (%s)

en: Bad IDN "%s".
fr: Mauvais IDN « %s ».

en: Looking up %s...
fr: Recherche de %s...

en: Could not find the host "%s"
fr: Impossible de trouver la machine "%s"

en: Connecting to %s...
fr: Connexion à %s...

en: Could not connect to %s (%s).
fr: Impossible de se connecter à %s (%s).

note: L10N: The server is not supposed to send data immediately after confirming STARTTLS.  This warns the user that something weird is going on.
en: Warning: clearing unexpected server data before TLS negotiation
fr: Attention : effacement de données inattendues du serveur avant négociation TLS

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
fr: Attention : erreur lors de l'activation de ssl_verify_partial_chains

en: Failed to find enough entropy on your system
fr: Impossible de trouver assez d'entropie sur votre système

en: Filling entropy pool: %s...
fr: Remplissage du tas d'entropie : %s...

en: %s has insecure permissions!
fr: %s a des droits d'accès peu sûrs !

en: SSL disabled due to the lack of entropy
fr: SSL désactivé par manque d'entropie

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL *       function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an *       error condition.
en: Unable to create SSL context
fr: Impossible de créer le contexte SSL

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for * TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present * the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
fr: Attention : impossible de fixer le nom d'hôte TLS SNI

en: I/O error
fr: erreur d'E/S

en: SSL failed: %s
fr: SSL a échoué : %s

note: L10N: %1$s is version (e.g. "TLSv1.2") %2$s is cipher_version (e.g. "TLSv1/SSLv3") %3$s is cipher_name (e.g. "ECDHE-RSA-AES128-GCM-SHA256")
en: %s connection using %s (%s)
fr: Connexion %s utilisant %s (%s)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: [unable to calculate]
fr: [impossible de calculer]

en: [invalid date]
fr: [date invalide]

en: Server certificate is not yet valid
fr: Le certificat du serveur n'est pas encore valide

en: Server certificate has expired
fr: Le certificat du serveur a expiré

en: cannot get certificate subject
fr: impossible d'obtenir le détenteur du certificat (subject)

en: cannot get certificate common name
fr: impossible d'obtenir le nom du détenteur du certificat (CN)

en: certificate owner does not match hostname %s
fr: le propriétaire du certificat ne correspond pas au nom %s

en: Certificate host check failed: %s
fr: Échec de vérification de machine : %s

en: This certificate belongs to:
fr: Ce certificat appartient à :

en: This certificate was issued by:
fr: Ce certificat a été émis par :

en: This certificate is valid
fr: Ce certificat est valide

en:    from %s
fr:      de %s

en:      to %s
fr:       à %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
fr: Empreinte SHA1 : %s

en: SHA256 Fingerprint:
fr: Empreinte SHA256 :

en: SSL Certificate check (certificate %d of %d in chain)
fr: Vérification du certificat SSL (certificat %d sur %d dans la chaîne)

note: L10N: * These four letters correspond to the choices in the next four strings: * (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip. * These prompts are the interactive certificate confirmation prompts for * an OpenSSL connection.
en: roas
fr: ruas

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
fr: (r)ejeter, accepter (u)ne fois, (a)ccepter toujours, (s)auter

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
fr: (r)ejeter, accepter (u)ne fois, (a)ccepter toujours

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
fr: (r)ejeter, accepter (u)ne fois, (s)auter

en: (r)eject, accept (o)nce
fr: (r)ejeter, accepter (u)ne fois

en: Warning: Couldn't save certificate
fr: Attention : le certificat n'a pas pu être sauvé

en: Certificate saved
fr: Certificat sauvé

note: L10N: When using a $ssl_client_cert, OpenSSL may prompt for the password to decrypt the cert.  %s is the hostname. When using a $ssl_client_cert, GNUTLS may prompt for the password
en: Password for %s client cert:
fr: Mot de passe pour le certificat client %s :

en: Error: no TLS socket open
fr: Erreur : pas de socket TLS ouverte

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
fr: Tous les protocoles disponibles pour une connexion TLS/SSL sont désactivés

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
fr: Sélection de suite cryptographique explicite via $ssl_ciphers non supportée

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
fr: Connexion SSL/TLS utilisant %s (%s/%s/%s)

en: Error initialising gnutls certificate data
fr: Erreur d'initialisation des données du certificat gnutls

en: Error processing certificate data
fr: Erreur de traitement des données du certificat

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
fr: ATTENTION ! Le certificat du serveur n'est pas encore valide

en: WARNING: Server certificate has expired
fr: ATTENTION ! Le certificat du serveur a expiré

en: WARNING: Server certificate has been revoked
fr: ATTENTION ! Le certificat du serveur a été révoqué

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
fr: ATTENTION ! Le nom du serveur ne correspond pas au certificat

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
fr: ATTENTION ! Le signataire du certificat du serveur n'est pas un CA

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
fr: Attention : le certificat du serveur a été signé avec un algorithme peu sûr

note: L10N: * These three letters correspond to the choices in the string: * (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always. * This is an interactive certificate confirmation prompt for * a GNUTLS connection.
en: roa
fr: rua

note: L10N: * These two letters correspond to the choices in the string: * (r)eject, accept (o)nce. * These is an interactive certificate confirmation prompt for * a GNUTLS connection.
en: ro
fr: ru

en: Unable to get certificate from peer
fr: Impossible d'obtenir le certificat de la machine distante

en: Certificate verification error (%s)
fr: Erreur de vérification du certificat (%s)

en: Connecting with "%s"...
fr: Connexion avec "%s"...

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
fr: Le tunnel vers %s a renvoyé l'erreur %d (%s)

en: Tunnel error talking to %s: %s
fr: Erreur de tunnel en parlant à %s : %s

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
fr: Le fichier est un répertoire, sauver dans celui-ci ? [(o)ui, (n)on, (t)ous]

en: yna
fr: ont

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
fr: Le fichier est un répertoire, sauver dans celui-ci ?

en: File under directory:
fr: Fichier dans le répertoire :

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
fr: Le fichier existe, écras(e)r, (c)oncaténer ou (a)nnuler ?

en: oac
fr: eca

en: Can't save message to POP mailbox.
fr: Impossible de sauver le message dans la boîte aux lettres POP.

en: Append message(s) to %s?
fr: Ajouter le(s) message(s) à %s ?

en: %s is not a mailbox!
fr: %s n'est pas une boîte aux lettres !

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
fr: Nombre d'essais de verrouillage dépassé, enlever le verrou pour %s ?

en: Can't dotlock %s.
fr: Impossible de verrouiller %s avec dotlock.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
fr: Délai dépassé lors de la tentative de verrouillage fcntl !

en: Waiting for fcntl lock... %d
fr: Attente du verrouillage fcntl... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
fr: Délai dépassé lors de la tentative de verrouillage flock !

en: Waiting for flock attempt... %d
fr: Attente de la tentative de flock... %d

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s!
fr: Impossible d'écrire %s !

en: message(s) not deleted
fr: message(s) non effacé(s)

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox.
en: Unable to append to trash folder
fr: Impossible d'ajouter à la corbeille

en: Can't open trash folder
fr: Impossible d'ouvrir la corbeille

en: Move %d read messages to %s?
fr: Déplacer %d messages lus dans %s ?

en: Purge %d deleted message?
fr: Effacer %d message marqué à effacer ?

en: Purge %d deleted messages?
fr: Effacer %d messages marqués à effacer ?

en: Moving read messages to %s...
fr: Déplacement des messages lus dans %s...

en: Mailbox is unchanged.
fr: La boîte aux lettres est inchangée.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
fr: %d gardé(s), %d déplacé(s), %d effacé(s).

en: %d kept, %d deleted.
fr: %d gardé(s), %d effacé(s).

en:  Press '%s' to toggle write
fr:  Appuyez sur '%s' pour inverser l'écriture autorisée

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
fr: Utilisez 'toggle-write' pour réautoriser l'écriture !

en: Mailbox is marked unwritable. %s
fr: La boîte aux lettres est protégée contre l'écriture. %s

en: Mailbox checkpointed.
fr: Boîte aux lettres vérifiée.

en: PrevPg
fr: PgPréc

en: NextPg
fr: PgSuiv

en: View Attachm.
fr: Voir attach.

en: Next
fr: Suivant

en: Bottom of message is shown.
fr: La fin du message est affichée.

en: Top of message is shown.
fr: Le début du message est affiché.

en: Help is currently being shown.
fr: L'aide est actuellement affichée.

en: No more unquoted text after quoted text.
fr: Il n'y a plus de texte non cité après le texte cité.

en: No more quoted text.
fr: Il n'y a plus de texte cité.

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but we are already past the headers
en: Already skipped past headers.
fr: En-têtes déjà sautés.

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers.
fr: Pas de texte après les en-têtes.

en: multipart message has no boundary parameter!
fr: le message multipart n'a pas de paramètre boundary !

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
fr: tous les messages

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
fr: messages dont le corps correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
fr: messages dont le corps ou les en-têtes correspondent à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête CC correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
fr: messages dont le destinataire correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
fr: messages envoyés dans la plage de dates MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
fr: messages effacés

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête Sender correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
fr: messages ayant expiré

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête From correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
fr: messages marqués comme importants

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
fr: messages signés cryptographiquement

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
fr: messages chiffrés cryptographiquement

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
fr: messages dont les en-têtes correspondent à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
fr: messages dont le spam tag correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
fr: messages dont le Message-ID correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
fr: messages contenant une clé PGP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
fr: messages adressés à des listes connues

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
fr: messages dont le From/Sender/To/CC correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
fr: messages dont le numéro est dans MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
fr: messages avec un Content-Type correspondant à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
fr: messages dont le score est dans MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
fr: nouveaux messages

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
fr: anciens messages

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
fr: messages adressés à vous

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
fr: messages de vous

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
fr: messages marqués comme ayant eu une réponse

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
fr: messages reçus dans la plage de dates MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
fr: messages déjà lus

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête Subject correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S An email header, Supersedes: or Supercedes:, can specify a message-id.  The intent is to say, "the original message with this message-id should be considered incorrect or out of date, and this email should be the actual email." The ~S pattern will sel
en: superseded messages
fr: messages remplacés

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête To correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
fr: messages marqués

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
fr: messages adressés à des liste auxquelles vous êtes abonné

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
fr: messages non lus

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
fr: messages dans des discussions comprimées

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
fr: messages vérifiés cryptographiquement

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête References correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
fr: messages avec MIN-MAX attachements

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
fr: messages dont l'en-tête X-Label correspond à EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
fr: messages dont la taille est dans MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
fr: messages en double

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
fr: messages non référencés

en: Error in expression: %s
fr: Erreur dans l'expression : %s

en: Empty expression
fr: Expression vide

en: Invalid day of month: %s
fr: Quantième invalide : %s

en: Invalid month: %s
fr: Mois invalide : %s

en: Invalid relative date: %s
fr: Date relative invalide : %s

note: L10N: One of the crypt pattern modifiers: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when Mutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern modifier '~%c' is disabled.
fr: Le modificateur de motif '~%c' est désactivé.

note: L10N: An unknown pattern modifier was somehow invoked.  This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error).
fr: erreur : opération inconnue %d (signalez cette erreur).

en: empty pattern
fr: motif vide

en: error in pattern at: %s
fr: erreur dans le motif à : %s

en: missing pattern: %s
fr: motif manquant : %s

en: mismatched brackets: %s
fr: parenthésage incorrect : %s

en: %c: invalid pattern modifier
fr: %c : modificateur de motif invalide

en: %c: not supported in this mode
fr: %c : non supporté dans ce mode

en: missing parameter
fr: paramètre manquant

en: mismatched parenthesis: %s
fr: parenthésage incorrect : %s

en: Compiling search pattern...
fr: Compilation du motif de recherche...

en: Executing command on matching messages...
fr: Exécution de la commande sur les messages correspondants...

en: No messages matched criteria.
fr: Aucun message ne correspond au critère.

en: Search interrupted.
fr: Recherche interrompue.

en: Searching...
fr: Recherche...

en: Search hit bottom without finding match
fr: Fin atteinte sans rien avoir trouvé

en: Search hit top without finding match
fr: Début atteint sans rien avoir trouvé

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
fr: Motifs

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a numeric range. Used by ~m, ~n, ~X, ~z.
en: RANGE
fr: MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a date range Used by ~d, ~r.
en: DATERANGE
fr: MIN-MAX

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
fr: MOTIF

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
fr: messages dans discussions avec messages correspondant à MOTIF

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
fr: messages dont le parent immédiat correspond à MOTIF

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
fr: messages ayant un fils immédiat correspondant à MOTIF

en: Enter PGP passphrase:
fr: Entrez la phrase de passe PGP :

en: PGP passphrase forgotten.
fr: Phrase de passe PGP oubliée.

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
fr: [-- Erreur : impossible de créer le sous-processus PGP ! --]

en: [-- End of PGP output --]
fr: [-- Fin de sortie PGP --]

en: Could not decrypt PGP message
fr: Impossible de déchiffrer le message PGP

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted.
fr: Le message PGP n'est pas chiffré.

en: Internal error.  Please submit a bug report.
fr: Erreur interne. Veuillez soumettre un rapport de bug.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
fr: [-- Erreur : impossible de créer un sous-processus PGP ! --]

en: Decryption failed
fr: Le déchiffrement a échoué

en: [-- Error: decryption failed --]
fr: [-- Erreur : le déchiffrement a échoué --]

en: Can't open PGP subprocess!
fr: Impossible d'ouvrir le sous-processus PGP !

en: Can't invoke PGP
fr: Impossible d'invoquer PGP

en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fr: Signer pgp, En tant que, format %s, Rien, ou mode Oppenc inactif ?

en: PGP/M(i)ME
fr: pgp/mIme

en: (i)nline
fr: en lIgne

note: L10N: The 'f' is from "forget it", an old undocumented synonym of 'clear'.  Please use a corresponding letter in your language. Alternatively, you may duplicate the letter 'c' is translated to. This comment also applies to the five following letter sequences.
en: safcoi
fr: serroi

en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fr: Signer pgp, En tant que, Rien, ou mode Oppenc inactif ?

en: safco
fr: serro

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fr: Chiffrer pgp, Signer, En tant que, les Deux, format %s, Rien, ou Oppenc ?

en: esabfcoi
fr: csedrroi

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fr: Chiffrer pgp, Signer, En tant que, les Deux, Rien, ou mode Oppenc ?

en: esabfco
fr: csedrro

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
fr: Chiffrer pgp, Signer, En tant que, les Deux, format %s, ou Rien ?

en: esabfci
fr: csedrri

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
fr: Chiffrer pgp, Signer, En tant que, les Deux, ou Rien ?

en: esabfc
fr: csedrr

en: Fetching PGP key...
fr: Récupération de la clé PGP...

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
fr: Toutes les clés correspondantes sont expirées, révoquées, ou désactivées.

en: PGP keys matching <%s>.
fr: Clés PGP correspondant à <%s>.

en: PGP keys matching "%s".
fr: Clés PGP correspondant à "%s".

en: Can't open /dev/null
fr: Impossible d'ouvrir /dev/null

en: PGP Key %s.
fr: Clé PGP %s.

en: Command TOP is not supported by server.
fr: La commande TOP n'est pas supportée par le serveur.

en: Can't write header to temporary file!
fr: Impossible d'écrire l'en-tête dans le fichier temporaire !

en: Command UIDL is not supported by server.
fr: La commande UIDL n'est pas supportée par le serveur.

en: %d message(s) have been lost. Try reopening the mailbox.
fr: %d message(s) a/ont été perdu(s). Essayez de rouvrir la boîte aux lettres.

en: %s is an invalid POP path
fr: %s est un chemin POP invalide

en: Fetching list of messages...
fr: Récupération de la liste des messages...

en: Can't write message to temporary file!
fr: Impossible d'écrire le message dans le fichier temporaire !

en: Marking messages deleted...
fr: Marquage des messages à effacer...

en: Checking for new messages...
fr: Recherche de nouveaux messages...

en: POP host is not defined.
fr: Le serveur POP n'est pas défini.

en: No new mail in POP mailbox.
fr: Aucun nouveau message dans la boîte aux lettres POP.

en: Delete messages from server?
fr: Effacer les messages sur le serveur ?

en: Reading new messages (%d bytes)...
fr: Lecture de nouveaux messages (%d octets)...

en: Error while writing mailbox!
fr: Erreur à l'écriture de la boîte aux lettres !

en: %s [%d of %d messages read]
fr: %s [%d messages lus sur %d]

en: Server closed connection!
fr: Le serveur a fermé la connexion !

en: Authenticating (SASL)...
fr: Authentification (SASL)...

en: POP timestamp is invalid!
fr: L'horodatage POP est invalide !

en: Authenticating (APOP)...
fr: Authentification (APOP)...

en: APOP authentication failed.
fr: L'authentification APOP a échoué.

en: Command USER is not supported by server.
fr: La commande USER n'est pas supportée par le serveur.

en: Authentication failed.
fr: L'authentification a échoué.

en: Invalid POP URL: %s
fr: URL POP invalide : %s

en: Unable to leave messages on server.
fr: Impossible de laisser les messages sur le serveur.

en: Error connecting to server: %s
fr: Erreur de connexion au serveur : %s

en: Closing connection to POP server...
fr: Fermeture de la connexion au serveur POP...

en: Verifying message indexes...
fr: Vérification des index des messages...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
fr: Connexion perdue. Se reconnecter au serveur POP ?

en: Postponed Messages
fr: Messages ajournés

en: No postponed messages.
fr: Pas de message ajourné.

en: Illegal crypto header
fr: En-tête crypto illégal

en: Illegal S/MIME header
fr: En-tête S/MIME illégal

en: Decrypting message...
fr: Déchiffrement du message...

en: Decryption failed.
fr: Le déchiffrement a échoué.

en: New Query
fr: Nouvelle requête

en: Make Alias
fr: Créer un alias

en: Waiting for response...
fr: Attente de la réponse...

en: Query command not defined.
fr: Commande de requête non définie.

en: Query:
fr: Requête :

en: Query '%s'
fr: Requête '%s'

en: Print
fr: Imprimer

note: L10N: Prompt to convert text attachments from the sent charset to the local $charset when saving them in the receive attachment menu.
en: Convert attachment from %s to %s?
fr: Convertir l'attachement de %s à %s ?

en: Saving...
fr: On sauve...

en: Attachment saved.
fr: Attachement sauvé.

note: L10N: Printed if the value of $attach_save_dir can not be chdir'ed to before saving.  This could be a permission issue, or if the value doesn't point to a directory, or the value didn't exist but couldn't be created.
en: Unable to save attachments to %s.  Using cwd
fr: Impossible de sauver les attachements dans %s.  Utilisation de cwd

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
fr: ATTENTION ! Vous allez écraser %s, continuer ?

en: Attachment filtered.
fr: Attachement filtré.

en: Filter through:
fr: Filtrer avec :

en: Pipe to:
fr: Passer à la commande :

en: I don't know how to print %s attachments!
fr: Je ne sais pas comment imprimer %s attachements !

en: Print tagged attachment(s)?
fr: Imprimer l(es) attachement(s) marqué(s) ?

en: Print attachment?
fr: Imprimer l'attachement ?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
fr: Les changements structurels sur attachements déchiffrés ne sont pas supportés

en: Can't decrypt encrypted message!
fr: Impossible de déchiffrer le message chiffré !

en: Attachments
fr: Attachements

en: There are no subparts to show!
fr: Il n'y a pas de sous-parties à montrer !

en: Can't delete attachment from POP server.
fr: Impossible d'effacer l'attachement depuis le serveur POP.

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
fr: L'effacement d'attachements de messages chiffrés n'est pas supporté.

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature.
fr: L'effacement d'attachements de messages signés peut invalider la signature.

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
fr: Seul l'effacement d'attachements multipart est supporté.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
fr: Vous ne pouvez renvoyer que des parties message/rfc822.

en: Error bouncing message!
fr: Erreur en renvoyant le message !

en: Error bouncing messages!
fr: Erreur en renvoyant les messages !

en: Can't open temporary file %s.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier temporaire %s.

en: Forward as attachments?
fr: Transférer sous forme d'attachements ?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
fr: Impossible de décoder tous les attachements marqués. Transférer les autres ?

en: Forward MIME encapsulated?
fr: Transférer en MIME encapsulé ?

en: Can't create %s.
fr: Impossible de créer %s.

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts.
fr: Vous ne pouvez composer à l'expéditeur qu'avec des parties message/rfc822.

en: Can't find any tagged messages.
fr: Aucun message marqué n'a pu être trouvé.

en: No mailing lists found!
fr: Pas de liste de diffusion trouvée !

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
fr: Impossible de décoder ts les attachements marqués. MIME-encapsuler les autres ?

en: Append
fr: Ajouter

en: Insert
fr: Insérer

en: Can't get mixmaster's type2.list!
fr: Impossible d'obtenir le type2.list du mixmaster !

en: Select a remailer chain.
fr: Sélectionner une chaîne de redistributeurs de courrier.

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
fr: Erreur : %s ne peut pas être utilisé comme redistributeur final.

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
fr: Les chaînes mixmaster sont limitées à %d éléments.

en: The remailer chain is already empty.
fr: La chaîne de redistributeurs de courrier est déjà vide.

en: You already have the first chain element selected.
fr: Le premier élément de la chaîne est déjà sélectionné.

en: You already have the last chain element selected.
fr: Le dernier élément de la chaîne est déjà sélectionné.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
fr: Le mixmaster n'accepte pas les en-têtes Cc et Bcc.

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
fr: Donnez une valeur correcte à hostname quand vous utilisez le mixmaster !

en: Error sending message, child exited %d.
fr: Erreur en envoyant le message, fils terminé avec le code %d.

en: Error sending message.
fr: Erreur en envoyant le message.

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
fr: Entrée incorrectement formatée pour le type %s dans "%s" ligne %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty.  We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or del
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
fr: Pas de mailcap_path ni de MAILCAPS spécifié

en: mailcap entry for type %s not found
fr: Entrée mailcap pour le type %s non trouvée

en: score: too few arguments
fr: score : pas assez d'arguments

en: score: too many arguments
fr: score : trop d'arguments

en: Error: score: invalid number
fr: Erreur : score : nombre invalide

en: No recipients were specified.
fr: Aucun destinataire spécifié.

en: No subject, abort?
fr: Pas d'objet (Subject), abandonner ?

en: No subject, aborting.
fr: Pas d'objet (Subject), abandon.

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
fr: Transférer les attachements ?

note: L10N: Asks whether the user wishes respects the reply-to header when replying.
en: Reply to %s%s?
fr: Répondre à %s%s ?

en: Follow-up to %s%s?
fr: Suivi de la discussion à %s%s ?

en: No tagged messages are visible!
fr: Pas de messages marqués visibles !

en: Include message in reply?
fr: Inclure le message dans la réponse ?

en: Including quoted message...
fr: Inclusion du message cité...

en: Could not include all requested messages!
fr: Tous les messages demandés n'ont pas pu être inclus !

en: Forward as attachment?
fr: Transférer sous forme d'attachement ?

en: Preparing forwarded message...
fr: Préparation du message transféré...

note: L10N: This is the query for the $send_multipart_alternative quadoption. Answering yes generates an alternative content using $send_multipart_alternative_filter
en: Generate multipart/alternative content?
fr: Générer un contenu multipart/alternative ?

note: L10N: Message when saving fcc after sending. %s is the mailbox name.
en: Saving Fcc to %s
fr: Sauvegarde du Fcc dans %s

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
fr: Fcc a échoué. (r)éessayer, autre (b)oîte aux lettres, ou (s)auter ?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
fr: rbs

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
fr: Boîte aux lettres Fcc

en: Save attachments in Fcc?
fr: Sauver les attachements dans Fcc ?

en: Cannot postpone.  $postponed is unset
fr: Impossible d'ajourner. $postponed est non renseigné

en: Recall postponed message?
fr: Rappeler un message ajourné ?

en: Edit forwarded message?
fr: Éditer le message transféré ?

en: Abort unmodified message?
fr: Message non modifié. Abandonner ?

en: Aborted unmodified message.
fr: Message non modifié. Abandon.

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
fr: Pas de backend crypto configuré. Désactivation de la sécurité du message.

en: Message postponed.
fr: Message ajourné.

en: No recipients are specified!
fr: Aucun destinataire spécifié !

en: No subject, abort sending?
fr: Pas d'objet (Subject), abandonner l'envoi ?

en: No subject specified.
fr: Pas d'objet (Subject) spécifié.

en: No attachments, abort sending?
fr: Pas d'attachements, abandonner l'envoi ?

en: Attachment referenced in message is missing
fr: L'attachement référencé dans le message est manquant

en: Sending message...
fr: Envoi du message...

en: Could not send the message.
fr: Impossible d'envoyer le message.

note: L10N: After sending a message, if the message was a reply Mutt will try to set "replied" flags on the original message(s). Background sending may cause the original mailbox to be reopened, so this message was added in case that takes some time.
en: Setting reply flags.
fr: Ajout des drapeaux de réponse.

en: Mail sent.
fr: Message envoyé.

en: Sending in background.
fr: Envoi en tâche de fond.

note: L10N: Message displayed when the user chooses to background editing from the landing page.
en: Editing backgrounded.
fr: L'édition est passée en arrière-plan.

en: No boundary parameter found! [report this error]
fr: Pas de paramètre boundary trouvé !  [signalez cette erreur]

en: %s no longer exists!
fr: %s n'existe plus !

en: %s isn't a regular file.
fr: %s n'est pas un fichier ordinaire.

en: Could not open %s
fr: Impossible d'ouvrir %s

note: L10N: Prompt for $forward_decrypt when attaching or forwarding a message
en: Decrypt message attachment?
fr: Déchiffrer l'attachement du message ?

note: L10N: Prompt when forwarding a message with $mime_forward_decode set, and there was a problem decoding the message.  If they answer yes the message will be forwarded without decoding.
en: There was a problem decoding the message for attachment.  Try again with decoding turned off?
fr: Il y a eu un problème en décodant le message pour l'attachement. Réessayer avec le décodage désactivé ?

note: L10N: Prompt when attaching or forwarding a message with $forward_decrypt set, and there was a problem decrypting the message.  If they answer yes the message will be attached without decrypting it.
en: There was a problem decrypting the message for attachment.  Try again with decryption turned off?
fr: Il y a eu un problème en déchiffrant le message pour l'attachement. Réessayer avec le déchiffrage désactivé ?

note: L10N: The first line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a mime type, e.g. text/html.  This error is generated if that is missing.
en: Missing mime type from output of "%s"!
fr: Type MIME manquant dans la sortie de "%s" !

note: L10N: The second line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a blank line.  This error is generated if the blank line is missing.
en: Missing blank line separator from output of "%s"!
fr: Ligne blanche de séparation manquante dans la sortie de "%s" !

note: L10N: Some clever people may try to generate a multipart/mixed "alternative" using $send_multipart_alternative_filter.  The actual sending for this will not work, because the data structures will not be properly generated.  To preempt bug reports, this error is displayed, and the generation is block
en: $send_multipart_alternative_filter does not support multipart type generation.
fr: $send_multipart_alternative_filter ne supporte pas la génération de type multipart.

en: $sendmail must be set in order to send mail.
fr: $sendmail doit avoir une valeur pour pouvoir envoyer du courrier.

en: Error sending message, child exited %d (%s).
fr: Erreur en envoyant le message, fils terminé avec le code %d (%s).

en: Output of the delivery process
fr: Sortie du processus de livraison

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
fr: Mauvais IDN %s lors de la préparation du resent-from.

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the first part of the string: note with a trailing space.
en: Caught signal
fr: Signal

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the second part of the string, printed after the signal number or name.
en: ...  Exiting.
fr: ... On quitte.

en: Enter S/MIME passphrase:
fr: Entrez la phrase de passe S/MIME :

en: Trusted
fr: De confiance

en: Verified
fr: Vérifiée

en: Unverified
fr: Non vérifiée

en: Expired
fr: Expirée

en: Revoked
fr: Révoquée

en: Invalid
fr: Invalide

en: Unknown
fr: Inconnue

en: S/MIME certificates matching "%s".
fr: Certificats S/MIME correspondant à "%s".

en: ID is not trusted.
fr: L'ID n'est pas de confiance.

en: Enter keyID:
fr: Entrez keyID :

en: No (valid) certificate found for %s.
fr: Pas de certificat (valide) trouvé pour %s.

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
fr: Erreur : impossible de créer le sous-processus OpenSSL !

en: Label for certificate:
fr: Étiquette pour le certificat :

en: no certfile
fr: pas de certfile

en: no mbox
fr: pas de BAL

en: No output from OpenSSL...
fr: Pas de sortie pour OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
fr: Impossible de signer : pas de clé spécifiée. Utilisez « Signer avec ».

en: Can't open OpenSSL subprocess!
fr: Impossible d'ouvrir le sous-processus OpenSSL !

en: [-- End of OpenSSL output --]
fr: [-- Fin de sortie OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
fr: [-- Erreur : impossible de créer le sous-processus OpenSSL ! --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
fr: [-- Les données suivantes sont chiffrées avec S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
fr: [-- Les données suivantes sont signées avec S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
fr: 
    [-- Fin des données chiffrées avec S/MIME. --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
fr: 
    [-- Fin des données signées avec S/MIME. --]

en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
fr: Signer s/mime, chiffer Avec, signer En tant que, Rien, ou Oppenc inactif ?

note: L10N: The 'f' is from "forget it", an old undocumented synonym of 'clear'.  Please use a corresponding letter in your language. Alternatively, you may duplicate the letter 'c' is translated to. This comment also applies to the two following letter sequences.
en: swafco
fr: saerro

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
fr: Ch. s/mime, Signer, ch. Avec, signer En tant que, les Deux, Rien, ou Oppenc ?

en: eswabfco
fr: csaedrro

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
fr: Chiffrer s/mime, Signer, ch. Avec, signer En tant que, les Deux, ou Rien ?

en: eswabfc
fr: csaedrr

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
fr: Choisir une famille d'algo : 1: DES, 2: RC2, 3: AES, ou (e)n clair ?

en: drac
fr: drae

en: SMTP session failed: %s
fr: La session SMTP a échoué : %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
fr: La session SMTP a échoué : impossible d'ouvrir %s

en: No from address given
fr: Pas d'adresse from donnée

en: SMTP session failed: read error
fr: La session SMTP a échoué : erreur de lecture

en: SMTP session failed: write error
fr: La session SMTP a échoué : erreur d'écriture

en: Invalid server response
fr: Réponse du serveur invalide

en: Invalid SMTP URL: %s
fr: URL SMTP invalide : %s

en: SMTP authentication method %s requires SASL
fr: La méthode d'authentification SMTP %s nécessite SASL

en: %s authentication failed, trying next method
fr: L'authentification %s a échoué, essayons la méthode suivante

en: SMTP authentication requires SASL
fr: L'authentification SMTP nécessite SASL

en: SASL authentication failed
fr: L'authentification SASL a échoué

en: Could not find sorting function! [report this bug]
fr: Fonction de tri non trouvée ! [signalez ce bug]

en: Sorting mailbox...
fr: Tri de la boîte aux lettres...

en: (no mailbox)
fr: (pas de boîte aux lettres)

en: Parent message is not available.
fr: Le message père n'est pas disponible.

en: Root message is not visible in this limited view.
fr: Le message racine n'est pas visible dans cette vue limitée.

en: Parent message is not visible in this limited view.
fr: Le message père n'est pas visible dans cette vue limitée.

note: L10N: Help screen description for OP_NULL
en: null operation
fr: opération nulle

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND generic menu: <end-cond>
en: end of conditional execution (noop)
fr: fin d'exécution conditionnelle (noop)

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_MAILCAP attachment menu: <view-mailcap> compose menu: <view-mailcap>
en: force viewing of attachment using mailcap
fr: forcer la visualisation d'un attachment en utilisant mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_PAGER attachment menu: <view-pager> compose menu: <view-pager>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap entry
fr: voir l'attachment dans le visionneur avec l'entrée mailcap copiousoutput

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_TEXT attachment menu: <view-text> compose menu: <view-text>
en: view attachment as text
fr: visualiser un attachment en tant que texte

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_COLLAPSE attachment menu: <collapse-parts>
en: Toggle display of subparts
fr: Inverser l'affichage des sous-parties

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU index menu: <autocrypt-acct-menu>
en: manage autocrypt accounts
fr: gérer les comptes autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT autocrypt account menu: <create-account>
en: create a new autocrypt account
fr: créer un nouveau compte autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT autocrypt account menu: <delete-account>
en: delete the current account
fr: supprimer le compte courant

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE autocrypt account menu: <toggle-active>
en: toggle the current account active/inactive
fr: inverser l'état du compte courant en actif/inactif

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER autocrypt account menu: <toggle-prefer-encrypt>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
fr: inverser le drapeau de préférence du chiffrement pour le compte courant

note: L10N: Help screen description for OP_BACKGROUND_COMPOSE_MENU index menu: <background-compose-menu> pager menu: <background-compose-menu>
en: list and select backgrounded compose sessions
fr: lister et sélectionner les sessions de composition en arrière-plan

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE generic menu: <bottom-page>
en: move to the bottom of the page
fr: aller en bas de la page

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE index menu: <bounce-message> pager menu: <bounce-message> attachment menu: <bounce-message>
en: remail a message to another user
fr: renvoyer un message à un autre utilisateur

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE browser menu: <select-new>
en: select a new file in this directory
fr: sélectionner un nouveau fichier dans ce répertoire

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE browser menu: <view-file>
en: view file
fr: visualiser le fichier

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL browser menu: <display-filename>
en: display the currently selected file's name
fr: afficher le nom du fichier sélectionné actuellement

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE browser menu: <subscribe>
en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
fr: s'abonner à la BAL courante (IMAP seulement)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE browser menu: <unsubscribe>
en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
fr: se désabonner de la BAL courante (IMAP seulement)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB browser menu: <toggle-subscribed>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
fr: changer entre voir toutes les BAL/voir les BAL abonnées (IMAP seulement)

note: L10N: Help screen description for OP_BUFFY_LIST index menu: <buffy-list> pager menu: <buffy-list> browser menu: <buffy-list>
en: list mailboxes with new mail
fr: lister les BAL ayant de nouveaux messages

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY browser menu: <change-dir>
en: change directories
fr: changer de répertoires

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW browser menu: <check-new>
en: check mailboxes for new mail
fr: vérifier la présence de nouveaux messages dans les BAL

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_FILE compose menu: <attach-file>
en: attach file(s) to this message
fr: attacher des fichiers à ce message

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_MESSAGE compose menu: <attach-message>
en: attach message(s) to this message
fr: attacher des messages à ce message

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU compose menu: <autocrypt-menu>
en: show autocrypt compose menu options
fr: afficher les options du menu de composition d'autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_BCC compose menu: <edit-bcc>
en: edit the BCC list
fr: éditer la liste BCC

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_CC compose menu: <edit-cc>
en: edit the CC list
fr: éditer la liste CC

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_DESCRIPTION compose menu: <edit-description>
en: edit attachment description
fr: éditer la description de l'attachement

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_ENCODING compose menu: <edit-encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
fr: éditer le transfer-encoding de l'attachement

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FCC compose menu: <edit-fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
fr: entrer le nom d'un fichier dans lequel sauver une copie de ce message

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE compose menu: <edit-file>
en: edit the file to be attached
fr: éditer le fichier à attacher

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FROM compose menu: <edit-from>
en: edit the from field
fr: éditer le champ from

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_HEADERS compose menu: <edit-headers>
en: edit the message with headers
fr: éditer le message avec ses en-têtes

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE compose menu: <edit-message>
en: edit the message
fr: éditer le message

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MIME compose menu: <edit-mime>
en: edit attachment using mailcap entry
fr: éditer l'attachement en utilisant l'entrée mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_REPLY_TO compose menu: <edit-reply-to>
en: edit the Reply-To field
fr: éditer le champ Reply-To

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_SUBJECT compose menu: <edit-subject>
en: edit the subject of this message
fr: éditer l'objet (Subject) de ce message

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_TO compose menu: <edit-to>
en: edit the TO list
fr: éditer la liste TO

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX browser menu: <create-mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
fr: créer une nouvelle BAL (IMAP seulement)

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_TYPE index menu: <edit-type> pager menu: <edit-type> attachment menu: <edit-type> compose menu: <edit-type>
en: edit attachment content type
fr: éditer le content-type de l'attachement

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_GET_ATTACHMENT compose menu: <get-attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
fr: obtenir une copie temporaire d'un attachement

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL compose menu: <ispell>
en: run ispell on the message
fr: lancer ispell sur le message

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_DOWN compose menu: <move-down>
en: move attachment down in compose menu list
fr: déplacer l'attachement vers le bas dans la liste du menu de composition

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_UP compose menu: <move-up>
en: move attachment up in compose menu list
fr: déplacer l'attachement vers le haut dans la liste du menu de composition

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_NEW_MIME compose menu: <new-mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
fr: composer un nouvel attachement en utilisant l'entrée mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_RECODE compose menu: <toggle-recode>
en: toggle recoding of this attachment
fr: inverser le recodage de cet attachement

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE compose menu: <postpone-message>
en: save this message to send later
fr: sauvegarder ce message pour l'envoyer plus tard

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_ATTACHMENT compose menu: <rename-attachment>
en: send attachment with a different name
fr: envoyer l'attachement avec un nom différent

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE compose menu: <rename-file>
en: rename/move an attached file
fr: renommer/déplacer un fichier attaché

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE compose menu: <send-message>
en: send the message
fr: envoyer le message

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER index menu: <compose-to-sender> pager menu: <compose-to-sender> attachment menu: <compose-to-sender>
en: compose new message to the current message sender
fr: composer un nouveau message pour l'expéditeur du message courant

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_DISPOSITION compose menu: <toggle-disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
fr: changer la disposition (en ligne/attachement)

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_UNLINK compose menu: <toggle-unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
fr: inverser l'option de suppression du fichier après envoi

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_UPDATE_ENCODING compose menu: <update-encoding>
en: update an attachment's encoding info
fr: mettre à jour les informations de codage d'un attachement

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT compose menu: <view-alt>
en: view multipart/alternative
fr: visualiser multipart/alternative

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_TEXT compose menu: <view-alt-text>
en: view multipart/alternative as text
fr: visualiser multipart/alternative en tant que texte

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_MAILCAP compose menu: <view-alt-mailcap>
en: view multipart/alternative using mailcap
fr: visualiser multipart/alternative en utilisant mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_PAGER compose menu: <view-alt-pager>
en: view multipart/alternative in pager using copiousoutput mailcap entry
fr: voir multipart/alternative dans le visionneur avec entrée mailcap copiousoutput

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE compose menu: <write-fcc>
en: write the message to a folder
fr: écrire le message dans un dossier

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE index menu: <copy-message> pager menu: <copy-message>
en: copy a message to a file/mailbox
fr: copier un message dans un fichier ou une BAL

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS index menu: <create-alias> pager menu: <create-alias> query menu: <create-alias>
en: create an alias from a message sender
fr: créer un alias à partir de l'expéditeur d'un message

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM generic menu: <current-bottom>
en: move entry to bottom of screen
fr: déplacer l'entrée au bas de l'écran

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE generic menu: <current-middle>
en: move entry to middle of screen
fr: déplacer l'entrée au milieu de l'écran

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP generic menu: <current-top>
en: move entry to top of screen
fr: déplacer l'entrée en haut de l'écran

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY index menu: <decode-copy> pager menu: <decode-copy>
en: make decoded (text/plain) copy
fr: faire une copie décodée (text/plain)

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE index menu: <decode-save> pager menu: <decode-save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
fr: faire une copie décodée (text/plain) et effacer

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE index menu: <delete-message> pager menu: <delete-message> attachment menu: <delete-entry> compose menu: <detach-file> postpone menu: <delete-entry> alias menu: <delete-entry>
en: delete the current entry
fr: effacer l'entrée courante

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX browser menu: <delete-mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
fr: supprimer la BAL courante (IMAP seulement)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD index menu: <delete-subthread> pager menu: <delete-subthread>
en: delete all messages in subthread
fr: effacer tous les messages dans la sous-discussion

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD index menu: <delete-thread> pager menu: <delete-thread>
en: delete all messages in thread
fr: effacer tous les messages dans la discussion

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS index menu: <display-address> pager menu: <display-address>
en: display full address of sender
fr: afficher l'adresse complète de l'expéditeur

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS index menu: <display-toggle-weed> pager menu: <display-toggle-weed> attachment menu: <display-toggle-weed> compose menu: <display-toggle-weed>
en: display message and toggle header weeding
fr: afficher le message et inverser la restriction des en-têtes

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE index menu: <display-message>
en: display a message
fr: afficher un message

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL index menu: <edit-label> pager menu: <edit-label>
en: add, change, or delete a message's label
fr: ajouter, changer ou supprimer le label d'un message

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_MESSAGE index menu: <edit> pager menu: <edit>
en: edit the raw message
fr: éditer le message brut

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE editor menu: <backspace>
en: delete the char in front of the cursor
fr: effacer le caractère situé devant le curseur

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR editor menu: <backward-char>
en: move the cursor one character to the left
fr: déplacer le curseur d'un caractère vers la gauche

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD editor menu: <backward-word>
en: move the cursor to the beginning of the word
fr: déplacer le curseur au début du mot

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL editor menu: <bol>
en: jump to the beginning of the line
fr: aller au début de la ligne

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BUFFY_CYCLE editor menu: <buffy-cycle>
en: cycle among incoming mailboxes
fr: parcourir les boîtes aux lettres recevant du courrier

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE editor menu: <complete>
en: complete filename or alias
fr: compléter un nom de fichier ou un alias

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY editor menu: <complete-query>
en: complete address with query
fr: compléter une adresse grâce à une requête

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR editor menu: <delete-char>
en: delete the char under the cursor
fr: effacer le caractère situé sous le curseur

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL editor menu: <eol>
en: jump to the end of the line
fr: aller à la fin de la ligne

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR editor menu: <forward-char>
en: move the cursor one character to the right
fr: déplacer le curseur d'un caractère vers la droite

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD editor menu: <forward-word>
en: move the cursor to the end of the word
fr: déplacer le curseur à la fin du mot

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN editor menu: <history-down>
en: scroll down through the history list
fr: redescendre dans l'historique

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP editor menu: <history-up>
en: scroll up through the history list
fr: remonter dans l'historique

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH editor menu: <history-search>
en: search through the history list
fr: rechercher dans l'historique

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL editor menu: <kill-eol>
en: delete chars from cursor to end of line
fr: effacer la fin de la ligne à partir du curseur

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW editor menu: <kill-eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
fr: effacer la fin du mot à partir du curseur

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE editor menu: <kill-line>
en: delete all chars on the line
fr: effacer tous les caractères de la ligne

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD editor menu: <kill-word>
en: delete the word in front of the cursor
fr: effacer le mot situé devant le curseur

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR editor menu: <quote-char>
en: quote the next typed key
fr: entrer le caractère correspondant à la prochaine touche

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS editor menu: <transpose-chars>
en: transpose character under cursor with previous
fr: échanger le caractère situé sous le curseur avec le précédent

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD editor menu: <capitalize-word>
en: capitalize the word
fr: capitaliser le mot

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD editor menu: <downcase-word>
en: convert the word to lower case
fr: convertir le mot en minuscules

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD editor menu: <upcase-word>
en: convert the word to upper case
fr: convertir le mot en majuscules

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND generic menu: <enter-command> pager menu: <enter-command>
en: enter a muttrc command
fr: entrer une commande muttrc

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK browser menu: <enter-mask>
en: enter a file mask
fr: entrer un masque de fichier

note: L10N: Help screen description for OP_ERROR_HISTORY generic menu: <error-history> pager menu: <error-history>
en: display recent history of error messages
fr: afficher un historique récent des messages d'erreur

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT generic menu: <exit> pager menu: <exit>
en: exit this menu
fr: sortir de ce menu

note: L10N: Help screen description for OP_FILTER compose menu: <filter-entry>
en: filter attachment through a shell command
fr: filtrer un attachement au moyen d'une commande shell

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY generic menu: <first-entry>
en: move to the first entry
fr: aller à la première entrée

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE index menu: <flag-message> pager menu: <flag-message>
en: toggle a message's 'important' flag
fr: inverser l'indicateur 'important' d'un message

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE index menu: <forward-message> pager menu: <forward-message> attachment menu: <forward-message>
en: forward a message with comments
fr: transférer un message avec des commentaires

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY generic menu: <select-entry>
en: select the current entry
fr: sélectionner l'entrée courante

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY index menu: <group-chat-reply> pager menu: <group-chat-reply> attachment menu: <group-chat-reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
fr: répondre à tous les destinataires en préservant À/Cc (To/Cc)

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY index menu: <group-reply> pager menu: <group-reply> attachment menu: <group-reply>
en: reply to all recipients
fr: répondre à tous les destinataires

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN generic menu: <half-down> pager menu: <half-down>
en: scroll down 1/2 page
fr: descendre d'1/2 page

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP generic menu: <half-up> pager menu: <half-up>
en: scroll up 1/2 page
fr: remonter d'1/2 page

note: L10N: Help screen description for OP_HELP generic menu: <help> pager menu: <help>
en: this screen
fr: cet écran

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP generic menu: <jump> pager menu: <jump>
en: jump to an index number
fr: aller à un numéro d'index

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY generic menu: <last-entry>
en: move to the last entry
fr: aller à la dernière entrée

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ACTION index menu: <list-action> pager menu: <list-action>
en: perform mailing list action
fr: accomplir une action de liste de diffusion

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ARCHIVE list menu: <list-archive>
en: retrieve list archive information
fr: récupérer l'information de l'archive de la liste

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_HELP list menu: <list-help>
en: retrieve list help
fr: récupérer l'aide de la liste

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_OWNER list menu: <list-owner>
en: contact list owner
fr: contacter le propriétaire de la liste

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_POST list menu: <list-post>
en: post to mailing list
fr: poster dans la liste de diffusion

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY index menu: <list-reply> pager menu: <list-reply> attachment menu: <list-reply>
en: reply to specified mailing list
fr: répondre à la liste spécifiée

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE list menu: <list-subscribe>
en: subscribe to mailing list
fr: s'abonner à la liste de diffusion

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE list menu: <list-unsubscribe>
en: unsubscribe from mailing list
fr: se désabonner de la liste de diffusion

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
fr: exécuter une macro

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL index menu: <mail> pager menu: <mail> query menu: <mail>
en: compose a new mail message
fr: composer un nouveau message

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD index menu: <break-thread> pager menu: <break-thread>
en: break the thread in two
fr: casser la discussion en deux

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES index menu: <browse-mailboxes> pager menu: <browse-mailboxes>
en: select a new mailbox from the browser
fr: sélectionner une nouvelle BAL depuis le navigateur

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES_READONLY index menu: <browse-mailboxes-readonly> pager menu: <browse-mailboxes-readonly>
en: select a new mailbox from the browser in read only mode
fr: sélectionner une nouvelle BAL depuis le navigateur en lecture seule

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER index menu: <change-folder> pager menu: <change-folder>
en: open a different folder
fr: ouvrir un dossier différent

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY index menu: <change-folder-readonly> pager menu: <change-folder-readonly>
en: open a different folder in read only mode
fr: ouvrir un dossier différent en lecture seule

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG index menu: <clear-flag> pager menu: <clear-flag>
en: clear a status flag from a message
fr: effacer un indicateur de statut d'un message

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN index menu: <delete-pattern>
en: delete messages matching a pattern
fr: effacer les messages correspondant à un motif

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH index menu: <imap-fetch-mail> pager menu: <imap-fetch-mail>
en: force retrieval of mail from IMAP server
fr: forcer la récupération du courrier depuis un serveur IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL index menu: <imap-logout-all> pager menu: <imap-logout-all>
en: logout from all IMAP servers
fr: se déconnecter de tous les serveurs IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL index menu: <fetch-mail>
en: retrieve mail from POP server
fr: récupérer le courrier depuis un serveur POP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT index menu: <limit>
en: show only messages matching a pattern
fr: afficher seulement les messages correspondant à un motif

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS index menu: <link-threads> pager menu: <link-threads>
en: link tagged message to the current one
fr: lier le message marqué au message courant

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX index menu: <next-unread-mailbox> pager menu: <next-unread-mailbox>
en: open next mailbox with new mail
fr: ouvrir la boîte aux lettres avec de nouveaux messages suivante

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW index menu: <next-new> pager menu: <next-new>
en: jump to the next new message
fr: aller au nouveau message suivant

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD index menu: <next-new-then-unread>
en: jump to the next new or unread message
fr: aller au message nouveau ou non lu suivant

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD index menu: <next-subthread> pager menu: <next-subthread>
en: jump to the next subthread
fr: aller à la sous-discussion suivante

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD index menu: <next-thread> pager menu: <next-thread>
en: jump to the next thread
fr: aller à la discussion suivante

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED index menu: <next-undeleted> pager menu: <next-undeleted>
en: move to the next undeleted message
fr: aller au message non effacé suivant

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD index menu: <next-unread> pager menu: <next-unread>
en: jump to the next unread message
fr: aller au message non lu suivant

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE index menu: <parent-message> pager menu: <parent-message>
en: jump to parent message in thread
fr: aller au message père dans la discussion

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD index menu: <previous-thread> pager menu: <previous-thread>
en: jump to previous thread
fr: aller à la discussion précédente

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD index menu: <previous-subthread> pager menu: <previous-subthread>
en: jump to previous subthread
fr: aller à la sous-discussion précédente

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED index menu: <previous-undeleted> pager menu: <previous-undeleted>
en: move to the previous undeleted message
fr: aller au message non effacé précédent

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW index menu: <previous-new> pager menu: <previous-new>
en: jump to the previous new message
fr: aller au nouveau message précédent

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD index menu: <previous-new-then-unread>
en: jump to the previous new or unread message
fr: aller au message nouveau ou non lu précédent

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD index menu: <previous-unread> pager menu: <previous-unread>
en: jump to the previous unread message
fr: aller au message non lu précédent

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD index menu: <read-thread> pager menu: <read-thread>
en: mark the current thread as read
fr: marquer la discussion courante comme lue

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD index menu: <read-subthread> pager menu: <read-subthread>
en: mark the current subthread as read
fr: marquer la sous-discussion courante comme lue

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE index menu: <root-message> pager menu: <root-message>
en: jump to root message in thread
fr: aller au message racine dans la discussion

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG index menu: <set-flag> pager menu: <set-flag>
en: set a status flag on a message
fr: mettre un indicateur d'état sur un message

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER index menu: <sync-mailbox> pager menu: <sync-mailbox>
en: save changes to mailbox
fr: sauver les modifications de la boîte aux lettres

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN index menu: <tag-pattern>
en: tag messages matching a pattern
fr: marquer les messages correspondant à un motif

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN index menu: <undelete-pattern>
en: undelete messages matching a pattern
fr: récupérer les messages correspondant à un motif

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN index menu: <untag-pattern>
en: untag messages matching a pattern
fr: démarquer les messages correspondant à un motif

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG index menu: <mark-message>
en: create a hotkey macro for the current message
fr: créer une macro hotkey (marque-page) pour le message courant

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE generic menu: <middle-page>
en: move to the middle of the page
fr: aller au milieu de la page

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY generic menu: <next-entry> pager menu: <next-entry>
en: move to the next entry
fr: aller à l'entrée suivante

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE generic menu: <next-line> pager menu: <next-line>
en: scroll down one line
fr: descendre d'une ligne

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE generic menu: <next-page> pager menu: <next-page>
en: move to the next page
fr: aller à la page suivante

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM pager menu: <bottom>
en: jump to the bottom of the message
fr: aller à la fin du message

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED pager menu: <toggle-quoted>
en: toggle display of quoted text
fr: inverser l'affichage du texte cité

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED pager menu: <skip-quoted>
en: skip beyond quoted text
fr: sauter le texte cité

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_HEADERS pager menu: <skip-headers>
en: skip beyond headers
fr: sauter les en-têtes

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP pager menu: <top>
en: jump to the top of the message
fr: aller au début du message

note: L10N: Help screen description for OP_PIPE index menu: <pipe-message> pager menu: <pipe-message> attachment menu: <pipe-entry> compose menu: <pipe-entry>
en: pipe message/attachment to a shell command
fr: passer le message/l'attachement à une commande shell

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY generic menu: <previous-entry> pager menu: <previous-entry>
en: move to the previous entry
fr: aller à l'entrée précédente

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE generic menu: <previous-line> pager menu: <previous-line>
en: scroll up one line
fr: remonter d'une ligne

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE generic menu: <previous-page> pager menu: <previous-page>
en: move to the previous page
fr: aller à la page précédente

note: L10N: Help screen description for OP_PRINT index menu: <print-message> pager menu: <print-message> attachment menu: <print-entry> compose menu: <print-entry>
en: print the current entry
fr: imprimer l'entrée courante

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE index menu: <purge-message> pager menu: <purge-message>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
fr: supprimer l'entrée courante, sans utiliser la corbeille

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY index menu: <query> query menu: <query>
en: query external program for addresses
fr: demander des adresses à un programme externe

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND query menu: <query-append>
en: append new query results to current results
fr: ajouter les nouveaux résultats de la requête aux résultats courants

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT index menu: <quit> pager menu: <quit>
en: save changes to mailbox and quit
fr: sauver les modifications de la boîte aux lettres et quitter

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE index menu: <recall-message> pager menu: <recall-message>
en: recall a postponed message
fr: rappeler un message ajourné

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW generic menu: <refresh> pager menu: <redraw-screen>
en: clear and redraw the screen
fr: effacer l'écran et réafficher

note: L10N: Help screen description for OP_REFORMAT_WINCH
en: {internal}
fr: {interne}

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX browser menu: <rename-mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
fr: renommer la BAL courante (IMAP seulement)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY index menu: <reply> pager menu: <reply> attachment menu: <reply>
en: reply to a message
fr: répondre à un message

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND index menu: <resend-message> pager menu: <resend-message> attachment menu: <resend-message>
en: use the current message as a template for a new one
fr: utiliser le message courant comme modèle pour un nouveau message

note: L10N: Help screen description for OP_SAVE index menu: <save-message> pager menu: <save-message> attachment menu: <save-entry> compose menu: <copy-file>
en: save message/attachment to a mailbox/file
fr: sauver le message/l'attachement dans une boîte aux lettres ou un fichier

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH generic menu: <search> pager menu: <search>
en: search for a regular expression
fr: rechercher une expression rationnelle

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE generic menu: <search-reverse> pager menu: <search-reverse>
en: search backwards for a regular expression
fr: rechercher en arrière une expression rationnelle

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT generic menu: <search-next> pager menu: <search-next>
en: search for next match
fr: rechercher la prochaine occurrence

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE generic menu: <search-opposite> pager menu: <search-opposite>
en: search for next match in opposite direction
fr: rechercher la prochaine occurrence dans la direction opposée

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE pager menu: <search-toggle>
en: toggle search pattern coloring
fr: inverser la coloration du motif de recherche

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE generic menu: <shell-escape> pager menu: <shell-escape>
en: invoke a command in a subshell
fr: exécuter une commande dans un sous-shell

note: L10N: Help screen description for OP_SORT index menu: <sort-mailbox> pager menu: <sort-mailbox> browser menu: <sort>
en: sort messages
fr: trier les messages

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE index menu: <sort-reverse> pager menu: <sort-reverse> browser menu: <sort-reverse>
en: sort messages in reverse order
fr: trier les messages dans l'ordre inverse

note: L10N: Help screen description for OP_TAG generic menu: <tag-entry> pager menu: <tag-message>
en: tag the current entry
fr: marquer l'entrée courante

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX generic menu: <tag-prefix>
en: apply next function to tagged messages
fr: appliquer la prochaine fonction aux messages marqués

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND generic menu: <tag-prefix-cond>
en: apply next function ONLY to tagged messages
fr: appliquer la prochaine fonction SEULEMENT aux messages marqués

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD index menu: <tag-subthread>
en: tag the current subthread
fr: marquer la sous-discussion courante

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD index menu: <tag-thread>
en: tag the current thread
fr: marquer la discussion courante

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW index menu: <toggle-new> pager menu: <mark-as-new>
en: toggle a message's 'new' flag
fr: inverser l'indicateur 'nouveau' d'un message

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE index menu: <toggle-write> pager menu: <toggle-write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
fr: inverser l'option de réécriture de la boîte aux lettres

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES browser menu: <toggle-mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
fr: changer entre l'affichage des BAL et celui de tous les fichiers

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE generic menu: <top-page>
en: move to the top of the page
fr: aller en haut de la page

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE index menu: <undelete-message> pager menu: <undelete-message> attachment menu: <undelete-entry> postpone menu: <undelete-entry> alias menu: <undelete-entry>
en: undelete the current entry
fr: récupérer l'entrée courante

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD index menu: <undelete-thread> pager menu: <undelete-thread>
en: undelete all messages in thread
fr: récupérer tous les messages de la discussion

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD index menu: <undelete-subthread> pager menu: <undelete-subthread>
en: undelete all messages in subthread
fr: récupérer tous les messages de la sous-discussion

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION index menu: <show-version> pager menu: <show-version>
en: show the Mutt version number and date
fr: afficher la version de Mutt (numéro et date)

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACH attachment menu: <view-attach> compose menu: <view-attach>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
fr: visualiser l'attachement en utilisant l'entrée mailcap si nécessaire

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS index menu: <view-attachments> pager menu: <view-attachments>
en: show MIME attachments
fr: afficher les attachements MIME

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY generic menu: <what-key> pager menu: <what-key>
en: display the keycode for a key press
fr: afficher le code d'une touche enfoncée

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS generic menu: <check-stats> pager menu: <check-stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
fr: calculer les statistiques des messages pour toutes les boîtes aux lettres

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT index menu: <show-limit>
en: show currently active limit pattern
fr: afficher le motif de limitation actuel

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD index menu: <collapse-thread>
en: collapse/uncollapse current thread
fr: comprimer/décomprimer la discussion courante

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL index menu: <collapse-all>
en: collapse/uncollapse all threads
fr: comprimer/décomprimer toutes les discussions

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY browser menu: <descend-directory>
en: descend into a directory
fr: descendre dans un répertoire

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE index menu: <decrypt-save> pager menu: <decrypt-save>
en: make decrypted copy and delete
fr: faire une copie déchiffrée et effacer

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY index menu: <decrypt-copy> pager menu: <decrypt-copy>
en: make decrypted copy
fr: faire une copie déchiffrée

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE index menu: <forget-passphrase> pager menu: <forget-passphrase> attachment menu: <forget-passphrase> compose menu: <forget-passphrase>
en: wipe passphrase(s) from memory
fr: effacer les phrases de passe de la mémoire

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS index menu: <extract-keys> pager menu: <extract-keys> attachment menu: <extract-keys>
en: extract supported public keys
fr: extraire les clés publiques supportées

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_USE mixmaster menu: <accept>
en: accept the chain constructed
fr: accepter la chaîne construite

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_APPEND mixmaster menu: <append>
en: append a remailer to the chain
fr: ajouter un redistributeur de courrier à la fin de la chaîne

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_INSERT mixmaster menu: <insert>
en: insert a remailer into the chain
fr: insérer un redistributeur de courrier dans la chaîne

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_DELETE mixmaster menu: <delete>
en: delete a remailer from the chain
fr: retirer un redistributeur de courrier de la chaîne

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_PREV mixmaster menu: <chain-prev>
en: select the previous element of the chain
fr: sélectionner l'élément précédent de la chaîne

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_NEXT mixmaster menu: <chain-next>
en: select the next element of the chain
fr: sélectionner l'élément suivant de la chaîne

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MIX compose menu: <mix>
en: send the message through a mixmaster remailer chain
fr: envoyer le message dans une chaîne de redistributeurs de courrier mixmaster

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_KEY compose menu: <attach-key>
en: attach a PGP public key
fr: attacher une clé publique PGP

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU compose menu: <pgp-menu>
en: show PGP options
fr: afficher les options PGP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY index menu: <mail-key> pager menu: <mail-key>
en: mail a PGP public key
fr: envoyer une clé publique PGP

note: L10N: Help screen description for OP_VERIFY_KEY pgp menu: <verify-key> smime menu: <verify-key>
en: verify a PGP public key
fr: vérifier une clé publique PGP

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID pgp menu: <view-name> smime menu: <view-name>
en: view the key's user id
fr: afficher le numéro d'utilisateur de la clé

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL index menu: <check-traditional-pgp> pager menu: <check-traditional-pgp> attachment menu: <check-traditional-pgp>
en: check for classic PGP
fr: reconnaissance PGP classique

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST index menu: <sidebar-first> pager menu: <sidebar-first>
en: move the highlight to the first mailbox
fr: déplacer la marque sur la première boîte aux lettres

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST index menu: <sidebar-last> pager menu: <sidebar-last>
en: move the highlight to the last mailbox
fr: déplacer la marque sur la dernière boîte aux lettres

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT index menu: <sidebar-next> pager menu: <sidebar-next>
en: move the highlight to next mailbox
fr: déplacer la marque sur la boîte aux lettres suivante

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW index menu: <sidebar-next-new> pager menu: <sidebar-next-new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
fr: déplacer la marque sur la BAL avec de nouveaux messages suivante

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN index menu: <sidebar-open> pager menu: <sidebar-open>
en: open highlighted mailbox
fr: ouvrir la boîte aux lettres marquée

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN index menu: <sidebar-page-down> pager menu: <sidebar-page-down>
en: scroll the sidebar down 1 page
fr: descendre la barre latérale d'une page

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP index menu: <sidebar-page-up> pager menu: <sidebar-page-up>
en: scroll the sidebar up 1 page
fr: remonter la barre latérale d'une page

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV index menu: <sidebar-prev> pager menu: <sidebar-prev>
en: move the highlight to previous mailbox
fr: déplacer la marque sur la boîte aux lettres précédente

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW index menu: <sidebar-prev-new> pager menu: <sidebar-prev-new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
fr: déplacer la marque sur la BAL avec de nouveaux messages précédente

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE index menu: <sidebar-toggle-visible> pager menu: <sidebar-toggle-visible>
en: make the sidebar (in)visible
fr: rendre la barre latérale (in)visible

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU compose menu: <smime-menu>
en: show S/MIME options
fr: afficher les options S/MIME
