Mutt 2.2.10 - en to ja translation catalogue (1358 entries)

en: Username at %s:
ja: %s のユーザ名:

note: L10N: Prompt for an account password when connecting. %s@%s is user@host
en: Password for %s@%s:
ja: %s@%s のパスワード:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: mutt_account_getoauthbearer: No OAUTH refresh command defined
ja: mutt_account_getoauthbearer: OAUTH 更新コマンドが定義されていない

en: mutt_account_getoauthbearer: Unable to run refresh command
ja: mutt_account_getoauthbearer: 更新コマンドが実行できない

en: mutt_account_getoauthbearer: Command returned empty string
ja: mutt_account_getoauthbearer: コマンドが空文字列を返した

en: Exit
ja: 戻る

en: Del
ja: 削除

en: Undel
ja: 削除を取り消し

en: Select
ja: 選択

note: L10N: localized names of RFC 2369 list operations
en: Help
ja: ヘルプ

en: You have no aliases!
ja: 別名がない!

en: Aliases
ja: 別名

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
ja: 別名入力:

en: You already have an alias defined with that name!
ja: すでにこの名前の別名がある!

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
ja: 警告: この別名は正常に動作しないかもしれない。修正?

en: Address:
ja: アドレス:

en: Error: '%s' is a bad IDN.
ja: エラー: '%s' は不正な IDN.

en: Personal name:
ja: 個人名:

en: [%s = %s] Accept?
ja: [%s = %s] 了解?

en: Save to file:
ja: 保存するファイル:

en: Error seeking in alias file
ja: 別名ファイルの末端検出エラー

en: Error reading alias file
ja: 別名ファイルの読み出しエラー

en: Alias added.
ja: 別名を追加した。

en: Can't match nametemplate, continue?
ja: 名前のテンプレートに一致させられない。続行?

en: Mailcap compose entry requires %%s
ja: Mailcap 編集エントリに %%s が必要

en: Error running "%s"!
ja: "%s" 実行エラー!

en: Failure to open file to parse headers.
ja: ヘッダ解析のためのファイルオープンに失敗。

en: Failure to open file to strip headers.
ja: ヘッダ削除のためのファイルオープンに失敗。

en: Failure to rename file.
ja: ファイルのリネーム (移動) に失敗。

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
ja: %s のための mailcap 編集エントリがないので空ファイルを作成。

en: Mailcap Edit entry requires %%s
ja: Mailcap 編集エントリには %%s が必要

en: No mailcap edit entry for %s
ja: %s のための mailcap 編集エントリがない

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
ja: mailcap に一致エントリがない。テキストとして表示中。

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
ja: MIME 形式が定義されていない。添付ファイルを表示できない。

en: Cannot create filter
ja: フィルタを作成できない

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
ja: ---コマンド: %-20.20s 内容説明: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
ja: ---コマンド: %-30.30s 添付ファイル形式: %s

en: ---Attachment: %s: %s
ja: ---添付ファイル: %s: %s

en: ---Attachment: %s
ja: ---添付ファイル: %s

en: Can't create filter
ja: フィルタを作成できない

en: Write fault!
ja: 書き込み失敗!

en: I don't know how to print that!
ja: どのように印刷するか不明!

note: L10N: %s is a directory.  Mutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
ja: %s が存在しない。作成?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s.
ja: %s が %s のために作成できない。

note: L10N: The first time mutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
ja: 新規 autocrypt アカウントを作成?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
ja: autocrypt アカウントのアドレス:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
ja: メールアドレスをひとつだけ入力せよ

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address is already assigned to an autocrypt account
ja: そのアドレスは既に autocrypt アカウントに割当済み

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
ja: 可能な限り暗号化 (prefer-encrypt)?

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted.
ja: autocrypt アカウント作成は中止された。

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
ja: autocrypt アカウント作成は成功した

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available.
ja: autocrypt が利用できない。

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s.
ja: %s には autocrypt が有効でない。

note: L10N: %s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s.
ja: %s の (正しい) autocrypt 鍵が見つからない。

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, Mutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers. Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
ja: Autocrypt ヘッダをスキャンしたいメールボックスがある?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
ja: スキャンするメールボックス

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
ja: Autocrypt ヘッダをスキャンするメールボックスがまだある?

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
ja: 作成

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
ja: 削除

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
ja: 有効切替

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
ja: 暗号優先

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
ja: 可能な限り暗号化

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
ja: 手動でのみ暗号化

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
ja: 有効

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
ja: 無効

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
ja: Autocrypt アカウント

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
ja: アカウントデータの更新エラー

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
ja: 本当にアカウント "%s" を削除?

note: L10N: %s is the path to the database.  For some reason sqlite3 failed to open that database file. Error message if autocrypt couldn't open the sqlite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
ja: autocrypt データベースがオープンできない (%s)

en: error creating gpgme context: %s
ja: gpgme コンテクスト作成エラー: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
ja: autocrypt 鍵を生成中...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
ja: autocrypt 鍵の作成エラー: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
ja: 鍵 %s は autocrypt 用に使えない

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
ja: c:新規作成, s:既存のGPG鍵

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
ja: 代案として、このアカウントに新規 GPG 鍵を作成?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of mutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
ja: autocrypt データベースバージョンが新しすぎる

en: Redraw
ja: 再描画

note: L10N: Background Edit Landing Page message, first line. Displays while the editor is running.
en: Waiting for editor to exit
ja: エディタの終了待ち

note: L10N: Background Edit Landing Page message, second line. Displays while the editor is running. %s is the key binding for "<exit>", usually "q".
en: Type '%s' to background compose session.
ja: このまま '%s' を押せば裏で編集を継続。

note: L10N: Background Compose Menu Help line: resume composing the mail
en: Resume
ja: 再開

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process has finished.
en: finished
ja: 完了

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process is still running.
en: running
ja: 実行中

note: L10N: Background Compose Menu title
en: Background Compose Menu
ja: 裏で編集中のメール

note: L10N: Background Compose Menu: displayed if there are no background processes and the user tries to bring up the background compose menu
en: No backgrounded editing sessions.
ja: 裏で編集中のメールがない。

note: L10N: Background Compose menu: Confirms if an unfinished process is selected to continue.
en: Process is still running. Really select?
ja: プロセスが今も実行中。本当に選択?

en: Chdir
ja: ディレクトリ変更

en: Mask
ja: マスク

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
ja: 逆順の整列 (d:日付, a:ABC順, z:サイズ, c:数, u:未読数, n:整列なし)

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
ja: 整列 (d:日付, a:ABC順, z:サイズ, c:数, u:未読数, n:整列なし)

en: %s is not a directory.
ja: %s はディレクトリではない。

en: Mailboxes [%d]
ja: メールボックス [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
ja: 購読 [%s], ファイルマスク: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
ja: ディレクトリ [%s], ファイルマスク: %s

en: Can't attach a directory!
ja: ディレクトリは添付できない!

en: No files match the file mask
ja: ファイルマスクに一致するファイルがない

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
ja: 作成機能は IMAP メールボックスのみのサポート

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
ja: リネーム (移動) 機能は IMAP メールボックスのみのサポート

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
ja: 削除機能は IMAP メールボックスのみのサポート

en: Cannot delete root folder
ja: ルートフォルダは削除できない

en: Really delete mailbox "%s"?
ja: 本当にメールボックス "%s" を削除?

en: Mailbox deleted.
ja: メールボックスは削除された。

en: Mailbox deletion failed.
ja: メールボックス削除が失敗した。

en: Mailbox not deleted.
ja: メールボックスは削除されなかった。

en: Chdir to:
ja: ディレクトリ変更先:

en: Error scanning directory.
ja: ディレクトリのスキャンエラー。

en: File Mask:
ja: ファイルマスク:

en: New file name:
ja: 新規ファイル名:

en: Can't view a directory
ja: ディレクトリは閲覧できない

en: Error trying to view file
ja: ファイル閲覧エラー

en: too few arguments
ja: 引数が少なすぎる

en: New mail in
ja: 新着メールあり:

en: %s: color not supported by term
ja: 色 %s はこの端末ではサポートされていない

en: %s: no such color
ja: %s という色はない

en: %s: no such object
ja: %s というオブジェクトはない

en: %s: command valid only for index, body, header objects
ja: コマンド %s はインデックス、ボディ、ヘッダにのみ有効

en: %s: too few arguments
ja: %s: 引数が少なすぎる

en: Missing arguments.
ja: 引数がない。

en: color: too few arguments
ja: color: 引数が少なすぎる

en: mono: too few arguments
ja: mono: 引数が少なすぎる

en: %s: no such attribute
ja: %s という属性はない

en: too many arguments
ja: 引数が多すぎる

en: default colors not supported
ja: 既定値の色がサポートされていない

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
ja: 署名を検証?

en: Could not create temporary file!
ja: 一時ファイルを作成できなかった!

en: Cannot create display filter
ja: 表示用フィルタを作成できない

en: Could not copy message
ja: メッセージをコピーできなかった

note: L10N: Before displaying a message in the pager, Mutt iterates through all the message parts, decoding, converting, running autoview, decrypting, etc.  If there is an error somewhere in there, Mutt will still display what it was able to generate, but will also display this message in the message line
en: There was an error displaying all or part of the message
ja: メッセージの一部または全部の表示にエラーがあった

en: S/MIME signature successfully verified.
ja: S/MIME 署名の検証に成功した。

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
ja: S/MIME 証明書所有者が送信者に一致しない。

en: Warning: Part of this message has not been signed.
ja: 警告: メッセージの一部は署名されていない。

en: S/MIME signature could NOT be verified.
ja: S/MIME 署名は検証できなかった。

en: PGP signature successfully verified.
ja: PGP 署名の検証に成功した。

en: PGP signature could NOT be verified.
ja: PGP 署名は検証できなかった。

en: Command:
ja: コマンド:

en: Warning: message contains no From: header
ja: 警告: メッセージに From: ヘッダがない

en: Bounce message to:
ja: メッセージの再送先:

en: Bounce tagged messages to:
ja: タグ付きメッセージの再送先:

en: Error parsing address!
ja: アドレス解析エラー!

en: Bad IDN: '%s'
ja: 不正な IDN: '%s'

en: Bounce message to %s
ja: %s へメッセージ再送

en: Bounce messages to %s
ja: %s へメッセージ再送

en: Message not bounced.
ja: メッセージは再送されなかった。

en: Messages not bounced.
ja: メッセージは再送されなかった。

en: Message bounced.
ja: メッセージを再送した。

en: Messages bounced.
ja: メッセージを再送した。

en: Can't create filter process
ja: フィルタプロセスを作成できない

en: Pipe to command:
ja: コマンドへのパイプ:

en: No printing command has been defined.
ja: 印刷コマンドが未定義。

en: Print message?
ja: メッセージを印刷?

en: Print tagged messages?
ja: タグ付きメッセージを印刷?

en: Message printed
ja: メッセージは印刷された

en: Messages printed
ja: メッセージは印刷された

en: Message could not be printed
ja: メッセージは印刷できなかった

en: Messages could not be printed
ja: メッセージは印刷できなかった

note: L10N: The following three are the sort/reverse sort prompts. * Letters must match the order of the characters in the third * string.  Note that mutt now supports multiline prompts, so * it's okay for the translation to take up to three lines.
en: Rev-Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
ja: 逆順(d:時 f:送者 r:着順 s:題 o:宛 t:スレ u:無 z:長 c:得点 p:スパム l:ラベル)

en: Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
ja: 整列(d:時 f:送者 r:着順 s:題 o:宛 t:スレ u:無 z:長 c:得点 p:スパム l:ラベル)

en: Shell command:
ja: シェルコマンド:

en: Decode-save%s to mailbox
ja: %sメールボックスにデコードして保存

en: Decode-copy%s to mailbox
ja: %sメールボックスにデコードしてコピー

en: Decrypt-save%s to mailbox
ja: %sメールボックスに復号化して保存

en: Decrypt-copy%s to mailbox
ja: %sメールボックスに復号化してコピー

en: Save%s to mailbox
ja: %sメールボックスに保存

en: Copy%s to mailbox
ja: %sメールボックスにコピー

en:  tagged
ja: タグ付きメッセージを

en: Copying to %s...
ja: %s にコピー中...

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
ja: タグ付きメッセージを保存中...

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
ja: タグ付きメッセージをコピー中...

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason.
en: Error saving message
ja: メッセージ保存エラー

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason.
en: Error saving tagged messages
ja: タグ付きメッセージ保存エラー

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason.
en: Error copying message
ja: メッセージコピーエラー

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason.
en: Error copying tagged messages
ja: タグ付きメッセージコピーエラー

en: Convert to %s upon sending?
ja: 送信時に %s に変換?

en: Content-Type changed to %s.
ja: Content-Typeを %s に変更した。

en: Character set changed to %s; %s.
ja: 文字セットを %s に変更した; %s。

en: not converting
ja: 変換なし

en: converting
ja: 変換あり

en: There are no attachments.
ja: 添付ファイルがない。

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
ja: 暗号と署名:

note: L10N: * This string is used by the compose menu. * Since it is hidden by default, it does not increase the * indentation of other compose menu fields.  However, if possible, * it should not be longer than the other compose menu fields. * * Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not 
en: Sign as:
ja: 署名鍵:

en: Send
ja: 送信

en: Abort
ja: 中止

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
ja: 宛先

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
ja: 件名

en: Attach file
ja: ファイル添付

en: Descrip
ja: 内容説明

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. * This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
ja: 機能オフ

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. * This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
ja: 暗号化不可

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. * This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. * This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been * used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
ja: 暗号化非推奨

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. * This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but * leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" * is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
ja: 選択可能

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. * This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption * automatically.
en: Yes
ja: 暗号化する

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
ja: Autocrypt: e:暗号化, c:なし, a:自動選択

en: Not supported
ja: サポートされていない

en: Sign, Encrypt
ja: 署名 + 暗号化

en: Encrypt
ja: 暗号化

en: Sign
ja: 署名

en: None
ja: なし

en:  (inline PGP)
ja:  (インライン PGP)

en:  (OppEnc mode)
ja:  (日和見暗号)

en: <default>
ja: <既定値>

en: Encrypt with:
ja:   暗号化方式:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
ja: 暗号推奨:

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
ja: 添付ファイル #%d はもはや存在しない: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
ja: 添付ファイル #%d は変更された。エンコード更新? (%s)

en: -- Attachments
ja: -- 添付ファイル

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
ja: 警告: '%s' は不正な IDN.

en: You may not delete the only attachment.
ja: 唯一の添付ファイルを削除してはいけない。

note: L10N: Prompt when trying to hit <detach-file> on the first entry in the compose menu.  This entry is most likely the message they just typed.  Hitting yes will remove the entry and unlink the file, so it's worth confirming they really meant to do it.
en: Really delete the main message?
ja: 本当にメインメッセージを削除?

en: You are on the last entry.
ja: すでに最後のエントリ。

en: You are on the first entry.
ja: すでに最初のエントリ。

en: Bad IDN in "%s": '%s'
ja: "%s" 中に不正な IDN: '%s'

en: Attaching selected files...
ja: 選択されたファイルを添付中...

en: Unable to attach %s!
ja: %s は添付できない!

en: Open mailbox to attach message from
ja: 中のメッセージを添付するためにメールボックスをオープン

en: Unable to open mailbox %s
ja: メールボックス %s がオープンできない

en: No messages in that folder.
ja: そのフォルダにはメッセージがない。

en: Tag the messages you want to attach!
ja: 添付したいメッセージにタグを付けよ!

en: Unable to attach!
ja: 添付できない!

en: Recoding only affects text attachments.
ja: コード変換はテキスト型添付ファイルにのみ有効。

en: The current attachment won't be converted.
ja: 現在の添付ファイルは変換されない。

en: The current attachment will be converted.
ja: 現在の添付ファイルは変換される。

en: Invalid encoding.
ja: 不正なエンコード法。

en: Save a copy of this message?
ja: このメッセージのコピーを保存?

en: Send attachment with name:
ja: 添付ファイルを別の名前で送る:

en: Rename to:
ja: リネーム (移動) 先:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
ja: %s を属性調査できない: %s

en: New file:
ja: 新規ファイル:

en: Content-Type is of the form base/sub
ja: Content-Type は base/sub という形式にすること

en: Unknown Content-Type %s
ja: %s は不明な Content-Type

en: Can't create file %s
ja: ファイル %s を作成できない

note: L10N: This phrase is a modified quote originally from Cool Hand Luke, intended to be somewhat humorous.
en: What we have here is a failure to make an attachment
ja: つまり添付ファイルの作成に失敗したということだ

en: $send_multipart_alternative_filter is not set
ja: $send_multipart_alternative_filter が未設定

en: Postpone this message?
ja: このメッセージを書きかけで保留?

en: Write message to mailbox
ja: メッセージをメールボックスに書き込む

en: Writing message to %s ...
ja: メッセージを %s に書き込み中...

en: Message written.
ja: メッセージは書き込まれた。

en: No PGP backend configured
ja: PGP バックエンドが設定されていない

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
ja: S/MIME が既に選択されている。解除して継続?

en: No S/MIME backend configured
ja: S/MIME バックエンドが設定されていない

en: PGP already selected. Clear & continue ?
ja: PGP が既に選択されている。解除して継続?

en: Unable to lock mailbox!
ja: メールボックスロック不能!

en: Decompressing %s
ja: %s を展開中

en: Can't identify the contents of the compressed file
ja: 圧縮ファイルの内容を識別できない

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
ja: メールボックス形式 %d に合う関数が見つからない

en: Cannot append without an append-hook or close-hook : %s
ja: append-hook か close-hook がないと追加できない : %s

en: Compress command failed: %s
ja: 圧縮コマンドが失敗した: %s

en: Unsupported mailbox type for appending.
ja: 追加を未サポートのメールボックス形式。

en: Compressed-appending to %s...
ja: %s に圧縮追加中...

en: Compressing %s...
ja: %s を圧縮中...

en: Error. Preserving temporary file: %s
ja: エラー。一時ファイル %s は保管

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
ja: close-hook がないと圧縮ファイルを同期できない

en: Compressing %s
ja: %s を圧縮中

en: No decryption engine available for message
ja: 利用できる復号化エンジンがない

en:  (current time: %c)
ja:  (現在時刻: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
ja: [-- %s 出力は以下の通り%s --]

en: Passphrase(s) forgotten.
ja: パスフレーズがすべてメモリから消去された。

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
ja: 添付ファイルがあるとインライン PGP にできない。PGP/MIME を使う?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments.
ja: メールは未送信: 添付ファイルがあるとインライン PGP にできない。

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
ja: format=flowed にインライン PGP は使えない。PGP/MIME に戻す?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed.
ja: メールは未送信: format=flowed にインライン PGP は使えない。

en: Invoking PGP...
ja: PGP 起動中...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
ja: メッセージをインラインで送信できない。PGP/MIME を使う?

en: Mail not sent.
ja: メールは未送信。

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
ja: 内容ヒントのない S/MIME メッセージは未サポート。

en: Trying to extract PGP keys...
ja: PGP 鍵の展開を試行中...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
ja: S/MIME 証明書の展開を試行中...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
ja: [-- エラー: 不明な multipart/signed プロトコル %s! --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature! --]
ja: [-- エラー: multipart/signed 署名が欠落または不正! --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
ja: [-- 警告: この Mutt では %s/%s 署名を検証できない --]

en: [-- The following data is signed --]
ja: [-- 以下のデータは署名されている --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
ja: [-- 警告: 一つも署名を検出できなかった --]

en: 
    [-- End of signed data --]
ja: 
    [-- 署名データ終了 --]

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
ja: "crypt_use_gpgme" が設定されているが GPGME サポート付きでビルドされていない。

en: Invoking S/MIME...
ja: S/MIME 起動中...

en: error enabling CMS protocol: %s
ja: CMS プロトコル起動エラー: %s

en: error creating gpgme data object: %s
ja: gpgme データオブジェクト作成エラー: %s

en: error allocating data object: %s
ja: データオブジェクト割り当てエラー: %s

en: error rewinding data object: %s
ja: データオブジェクト巻き戻しエラー: %s

en: error reading data object: %s
ja: データオブジェクト読み出しエラー: %s

en: Can't create temporary file
ja: 一時ファイルを作成できない

en: error adding recipient `%s': %s
ja: 受信者 %s の追加でエラー: %s

en: secret key `%s' not found: %s
ja: 秘密鍵 %s が見付からない: %s

en: ambiguous specification of secret key `%s'
ja: 秘密鍵の指定があいまい: %s

en: error setting secret key `%s': %s
ja: 秘密鍵 %s 設定中にエラー: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
ja: PKA 署名の表記法設定エラー: %s

en: error encrypting data: %s
ja: データ暗号化エラー: %s

en: error signing data: %s
ja: データ署名エラー: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
ja: $pgp_sign_as が未設定で、既定鍵が ~/.gnupg/gpg.conf に指定されていない

en: Warning: One of the keys has been revoked
ja: 警告: 廃棄済みの鍵がある

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
ja: 警告: 署名を作成した鍵は期限切れ: 期限は

en: Warning: At least one certification key has expired
ja: 警告: 少なくとも一つの証明書で鍵が期限切れ

en: Warning: The signature expired at:
ja: 警告: 署名が期限切れ: 期限は

en: Can't verify due to a missing key or certificate
ja: 鍵や証明書の不足により、検証できない

en: The CRL is not available
ja: CRL が利用できない

en: Available CRL is too old
ja: 利用できる CRL は古すぎる

en: A policy requirement was not met
ja: ポリシーの条件が満たされなかった

en: A system error occurred
ja: システムエラーが発生

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
ja: 警告: PKA エントリが署名者アドレスと一致しない:

en: PKA verified signer's address is:
ja: PKA で検証された署名者アドレス:

en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
ja: 警告: この鍵が上記の人物のものかどうかを示す証拠は一切ない

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
ja: 警告: この鍵は上記の人物のものではない!

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
ja: 警告: この鍵が確実に上記の人物のものだとは言えない

en: aka:
ja: 別名:

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
ja: 有効な署名フィンガープリントがない

en: KeyID
ja: 鍵ID

en: created:
ja: 作成日時:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
ja: 鍵ID %s の鍵情報の取得エラー: %s

en: Good signature from:
ja: 正しい署名:

en: *BAD* signature from:
ja: **不正な** 署名:

en: Problem signature from:
ja: 問題のある署名:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
ja: 　　　　　期限:

en: [-- Begin signature information --]
ja: [-- 署名情報開始 --]

en: Error: verification failed: %s
ja: エラー: 検証に失敗した: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
ja: *** 註釈開始 (%s の署名に関して) ***

en: *** End Notation ***
ja: *** 註釈終了 ***

en: [-- End signature information --]
ja: [-- 署名情報終了 --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
ja: [-- エラー: 復号化に失敗した: %s --]

en: error importing key: %s
ja: 鍵の読み込みエラー: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
ja: エラー: 復号化/検証が失敗した: %s

en: Error: copy data failed
ja: エラー: データのコピーに失敗した

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
ja: [-- PGP メッセージ開始 --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
ja: [-- PGP 公開鍵ブロック開始 --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
ja: [-- PGP 署名メッセージ開始 --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
ja: [-- PGPメッセージ終了 --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
ja: [-- PGP 公開鍵ブロック終了 --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
ja: [-- PGP 署名メッセージ終了 --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
ja: [-- エラー: PGP メッセージの開始点を発見できなかった! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
ja: [-- エラー: 一時ファイルを作成できなかった! --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
ja: [-- 以下のデータは PGP/MIME で署名および暗号化されている --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
ja: [-- 以下のデータは PGP/MIME で暗号化されている --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
ja: [-- PGP/MIME 署名および暗号化データ終了 --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
ja: [-- PGP/MIME 暗号化データ終了 --]

en: PGP message successfully decrypted.
ja: PGP メッセージの復号化に成功した。

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
ja: [-- 以下のデータは S/MIME で署名されている --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
ja: [-- 以下のデータは S/MIME で暗号化されている --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
ja: [-- S/MIME 署名データ終了 --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
ja: [-- S/MIME 暗号化データ終了 --]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
ja: [このユーザ ID は表示できない (文字コードが不明)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
ja: [このユーザ ID は表示できない (文字コードが不正)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
ja: [このユーザ ID は表示できない (DN が不正)]

note: L10N: * The following are the headers for the "verify key" output from the * GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). * They will be automatically aligned.
en: Name:
ja: 名前:

en: Valid From:
ja: 発効期日:

en: Valid To:
ja: 有効期限:

en: Key Type:
ja: 鍵種別:

en: Key Usage:
ja: 鍵能力:

en: Serial-No:
ja: シリアル番号:

en: Issued By:
ja: 発行者:

en: Subkey:
ja: 副鍵:

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
ja: [不正]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: *       PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
ja: %s, %lu ビット %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
ja: 暗号化

en: ,
ja:  +

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
ja: 署名

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
ja: 証明

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
ja: [廃棄済み]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
ja: [期限切れ]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
ja: [使用不可]

en: Collecting data...
ja: データ収集中...

en: Error finding issuer key: %s
ja: 発行者鍵の取得エラー: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
ja: エラー: 証明書の連鎖が長すぎる - ここでやめておく

en: Key ID: 0x%s
ja: 鍵 ID: 0x%s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
ja: gpgme_op_keylist_start 失敗: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
ja: gpgme_op_keylist_next 失敗: %s

en: All matching keys are marked expired/revoked.
ja: 一致した鍵はすべて期限切れか廃棄済み。

en: Exit
ja: 終了

en: Select
ja: 選択

en: Check key
ja: 鍵検査

en: PGP and S/MIME keys matching
ja: 一致する PGP および S/MIME 鍵

en: PGP keys matching
ja: 一致する PGP 鍵

en: S/MIME keys matching
ja: 一致する S/MIME 鍵

en: keys matching
ja: 一致する鍵

note: L10N: %1$s is one of the previous four entries. %2$s is an address. e.g. "S/MIME keys matching <me@mutt.org>."
en: %s <%s>.
ja: <%2$s> に%1$s。

note: L10N: e.g. 'S/MIME keys matching "Michael Elkins".'
en: %s "%s".
ja: 「%2$s」に%1$s。

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
ja: この鍵は期限切れか使用不可か廃棄済みのため、使えない。

en: ID is expired/disabled/revoked.
ja: ID は期限切れか使用不可か廃棄済み。

en: ID has undefined validity.
ja: ID は信用度が未定義。

en: ID is not valid.
ja: ID は信用されていない。

en: ID is only marginally valid.
ja: ID はかろうじて信用されている。

en: %s Do you really want to use the key?
ja: %s 本当にこの鍵を使用?

en: Looking for keys matching "%s"...
ja: "%s" に一致する鍵を検索中...

en: Use keyID = "%s" for %s?
ja: 鍵 ID = "%s" を %s に使う?

en: Enter keyID for %s:
ja: %s の鍵 ID 入力:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
ja: 秘密鍵が見付からない

en: Please enter the key ID:
ja: 鍵 ID を入力:

en: Error exporting key: %s
ja: 鍵の書き出しエラー: %s

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
ja: GPGME: OpenPGP プロトコルが利用できない

en: GPGME: CMS protocol not available
ja: GPGME: CMS プロトコルが利用できない

en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ja: S/MIME s:署名, a:署名鍵選択, p:PGP, c:なし, o:日和見暗号オフ

en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ja: PGP s:署名, a:署名鍵選択, m:S/MIME, c:なし, o:日和見暗号オフ

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ja: S/MIME e:暗号化, s:署名, a:署名鍵選択, b:暗号+署名, p:PGP, c:なし, o:日和見暗号

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ja: PGP e:暗号化, s:署名, a:署名鍵選択, b:暗号+署名, m:S/MIME, c:なし, o:日和見暗号

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
ja: S/MIME e:暗号化, s:署名, a:署名鍵選択, b:暗号+署名, p:PGP, c:なし

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
ja: PGP e:暗号化, s:署名, a:署名鍵選択, b:暗号+署名, m:S/MIME, c:なし

en: Failed to verify sender
ja: 送信者の検証に失敗した

en: Failed to figure out sender
ja: 送信者の識別に失敗した

note: L10N: In the mutt_yesorno() prompt, some variables and all quadoptions provide a '?' choice to provide the name of the configuration variable this prompt is dependent on. For example, the prompt "Quit Mutt?" is dependent on the quadoption $quit. Typing '?' at those prompts will print this message ab
en: See $%s for more information.
ja: 詳細な情報は $%s 変数を確認すること。

en: Exit Mutt?
ja: Mutt を抜ける?

en: There are $background_edit sessions. Really quit Mutt?
ja: 裏で編集中のメールが残っている。本当に Mutt を抜ける?

en: Error History is disabled.
ja: エラー履歴が無効になっている。

en: Error History is currently being shown.
ja: エラー履歴は現在表示中。

en: Error History
ja: エラー履歴

en: unknown error
ja: 不明なエラー

en: Press any key to continue...
ja: 続けるには何かキーを...

en:  ('?' for list):
ja: ('?' で一覧):

en: No mailbox is open.
ja: 開いているメールボックスがない。

en: There are no messages.
ja: メッセージがない。

en: Mailbox is read-only.
ja: メールボックスは読み出し専用。

en: Function not permitted in attach-message mode.
ja: この機能はメッセージ添付モードでは許可されていない。

en: No visible messages.
ja: 可視メッセージがない。

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
ja: %s: 操作が ACL で許可されていない

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
ja: 読み出し専用メールボックスでは変更の書き込みを切替できない!

en: Changes to folder will be written on folder exit.
ja: フォルダ脱出時にフォルダへの変更が書き込まれる。

en: Changes to folder will not be written.
ja: フォルダへの変更は書き込まれない。

en: Quit
ja: 中止

en: Save
ja: 保存

en: Mail
ja: メール

en: Reply
ja: 返信

en: Group
ja: 全員に返信

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
ja: メールボックスが外部から変更された。フラグが正確でないかもしれない。

note: L10N: Message printed on status line in index after mx_check_mailbox(), when IMAP has an error and Mutt successfully reconnects.
en: Mailbox reconnected.  Some changes may have been lost.
ja: メールボックスに再接続した。変更が失われていることがある。

en: New mail in this mailbox.
ja: このメールボックスに新着メール。

en: Mailbox was externally modified.
ja: メールボックスが外部から変更された。

en: No tagged messages.
ja: タグ付きメッセージがない。

en: Nothing to do.
ja: 何もしない。

en: Jump to message:
ja: メッセージ番号を指定:

en: Argument must be a message number.
ja: 引数はメッセージ番号でなければならない。

en: That message is not visible.
ja: そのメッセージは可視ではない。

en: Invalid message number.
ja: 不正なメッセージ番号。

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message(s)
ja: メッセージを削除できない

en: Delete messages matching:
ja: メッセージを削除するためのパターン:

en: No limit pattern is in effect.
ja: 現在有効な制限パターンはない。

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
ja: 制限パターン: %s

en: Limit to messages matching:
ja: メッセージの表示を制限するパターン:

en: To view all messages, limit to "all".
ja: メッセージをすべて見るには制限を "all" にする。

en: Quit Mutt?
ja: Mutt を中止?

en: Tag messages matching:
ja: メッセージにタグを付けるためのパターン:

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message(s)
ja: メッセージの削除状態を解除できない

en: Undelete messages matching:
ja: メッセージの削除を解除するためのパターン:

en: Untag messages matching:
ja: メッセージのタグを外すためのパターン:

en: Logged out of IMAP servers.
ja: IMAP サーバからログアウトした。

en: Open mailbox in read-only mode
ja: 読み出し専用モードでメールボックスをオープン

en: Open mailbox
ja: メールボックスをオープン

en: No mailboxes have new mail
ja: 新着メールのあるメールボックスはない

en: %s is not a mailbox.
ja: %s はメールボックスではない。

en: Exit Mutt without saving?
ja: 保存しないで Mutt を抜ける?

en: Threading is not enabled.
ja: スレッド表示が有効になっていない。

en: Thread broken
ja: スレッドが外された

en: Thread cannot be broken, message is not part of a thread
ja: スレッドを外せない。メッセージがスレッドの一部ではない

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot link threads
ja: スレッドをつなげられない

en: No Message-ID: header available to link thread
ja: Message-ID ヘッダが利用できないのでスレッドをつなげられない

en: First, please tag a message to be linked here
ja: その前に、ここへつなげたいメッセージにタグを付けておくこと

en: Threads linked
ja: スレッドがつながった

en: No thread linked
ja: スレッドはつながらなかった

en: You are on the last message.
ja: すでに最後のメッセージ。

en: No undeleted messages.
ja: 未削除メッセージがない。

en: You are on the first message.
ja: すでに最初のメッセージ。

en: Search wrapped to top.
ja: 検索は一番上に戻った。

en: Search wrapped to bottom.
ja: 検索は一番下に戻った。

en: No new messages in this limited view.
ja: この制限された表示範囲には新着メッセージがない。

en: No new messages.
ja: 新着メッセージがない。

en: No unread messages in this limited view.
ja: この制限された表示範囲には未読メッセージがない。

en: No unread messages.
ja: 未読メッセージがない。

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot flag message
ja: メッセージにフラグを設定できない

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot toggle new
ja: 新着フラグを切替できない

en: No more threads.
ja: もうスレッドがない。

en: You are on the first thread.
ja: すでに最初のスレッド。

en: Thread contains unread messages.
ja: スレッド中に未読メッセージがある。

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message
ja: メッセージを削除できない

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot edit message
ja: メッセージを編集できない

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more * messages is edited.
en: %d labels changed.
ja: %d 個のラベルが変更された。

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages * were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new * label is the same as the old label.
en: No labels changed.
ja: ラベルは変更されなかった。

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot mark message(s) as read
ja: メッセージを既読にマークできない

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
ja: マクロ名を入力:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
ja: (mark-message キー)

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s.
ja: メッセージは %s に割り当てられた。

note: L10N: This error is printed if <mark-message> cannot find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro.
ja: マクロ化するための Message-ID がない。

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message
ja: メッセージの削除状態を解除できない

en: ~~		insert a line beginning with a single ~
    ~b addresses	add addresses to the Bcc: field
    ~c addresses	add addresses to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
ja: ~~		行が ~ で始まるときの最初の ~ を入力
    ~b addresses	Bcc: フィールドにアドレスを追加
    ~c addresss	Cc: フィールドにアドレスを追加
    ~f messages	メッセージを取り込み
    ~F messages	ヘッダも含めることを除けば ~f と同じ
    ~h		メッセージヘッダを編集
    ~m messages	メッセージを引用の為に取り込み
    ~M messages	ヘッダを含めることを除けば ~m と同じ
    ~p		メッセージを印刷

en: ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
ja: ~q		ファイルへ書き込んでエディタを終了
    ~r file		エディタにファイルを読み出し
    ~t users	To: フィールドにユーザを追加
    ~u		前の行を再呼出し
    ~v		$visual エディタでメッセージを編集
    ~w file		メッセージをファイルに書き込み
    ~x		変更を中止してエディタを終了
    ~?		このメッセージ
    .		この文字のみの行で入力を終了

en: %d: invalid message number.
ja: %d は不正なメッセージ番号。

en: (End message with a . on a line by itself)
ja: (メッセージの終了は . のみの行を入力)

en: No mailbox.
ja: メールボックスの指定がない。

en: Message contains:
ja: メッセージ内容:

note: L10N: This entry is shown AFTER the message content, not IN the middle of the content. So it doesn't mean "(message will continue)" but means "(press any key to continue using mutt)".
en: (continue)
ja: (継続せよ)

en: missing filename.
ja: ファイル名の指定がない。

en: No lines in message.
ja: メッセージに内容が一行もない。

en: Bad IDN in %s: '%s'
ja: %s 中に不正な IDN: '%s'

en: %s: unknown editor command (~? for help)
ja: %s は不明なエディタコマンド (~? でヘルプ)

en: could not create temporary folder: %s
ja: 一時フォルダを作成できなかった: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
ja: 一時メールフォルダに書き込めなかった: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
ja: 一時メールフォルダの最後の行を消せなかった: %s

en: Message file is empty!
ja: メッセージファイルが空!

en: Message not modified!
ja: メッセージは変更されていない!

en: Can't open message file: %s
ja: メッセージファイルをオープンできない: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
ja: フォルダに追加できない: %s

en: Set flag
ja: フラグ設定

en: Clear flag
ja: フラグ解除

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
ja: [-- エラー: どの Multipart/Alternative パートも表示できなかった! --]

en: [-- Attachment #%d
ja: [-- 添付ファイル #%d

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
ja: [-- タイプ: %s/%s, エンコード法: %s, サイズ: %s --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
ja: メッセージの一部は表示できなかった

en: [-- Autoview using %s --]
ja: [-- %s を使った自動表示 --]

en: Invoking autoview command: %s
ja: 自動表示コマンド %s 起動

en: [-- Can't run %s. --]
ja: [-- %s を実行できない。 --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
ja: [-- %s の標準エラー出力を自動表示 --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
ja: [-- エラー: message/external-body に access-type パラメータの指定がない --]

en: [-- This %s/%s attachment
ja: [-- この %s/%s 形式添付ファイル

en: (size %s bytes)
ja: (%s バイト)

en: has been deleted --]
ja: は削除済み --]

en: [-- on %s --]
ja: [-- (%s に削除) --]

en: [-- name: %s --]
ja: [-- 名前: %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
ja: [-- この %s/%s 形式添付ファイルは含まれておらず、 --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
ja: [-- かつ、指定された外部のソースは期限が --]
    [-- 満了している。 --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
ja: [-- かつ、指定された access-type %s は未サポート --]

en: Unable to open temporary file!
ja: 一時ファイルをオープンできない!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
ja: エラー: multipart/signed にプロトコルがない。

en: [-- This is an attachment
ja: [-- 添付ファイル

en: [-- %s/%s is unsupported
ja: [-- %s/%s 形式は未サポート

en: (use '%s' to view this part)
ja: (このパートを表示するには '%s' を使用)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
ja: (キーに 'view-attachments' を割り当てる必要がある!)

en: %s: unable to attach file
ja: %s: ファイルを添付できない

en: ERROR: please report this bug
ja: エラー: このバグをレポートせよ

en: <UNKNOWN>
ja: <不明>

en: 
    Generic bindings:
ja: 
    一般的なキーバインド:

en: 
    Unbound functions:
ja: 
    未バインドの機能:

en: Help for %s
ja: %s のヘルプ

en: Search
ja: 検索

en: Bad history file format (line %d)
ja: 不正な履歴ファイル形式 (%d 行目)

en: History '%s'
ja: 履歴 '%s'

en: current mailbox shortcut '^' is unset
ja: 現在のメールボックスが未設定なのに記号 '^' を使っている

en: mailbox shortcut expanded to empty regexp
ja: メールボックス記号ショートカットが空の正規表現に展開される

en: badly formatted command string
ja: 不適切なコマンド文字列

en: not enough arguments
ja: 引数が足りない

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
ja: unhook: フック内からは unhook * できない

en: unhook: unknown hook type: %s
ja: unhook: %s は不明なフックタイプ

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
ja: unhook: %s を %s 内から削除できない。

en: No authenticators available
ja: 利用できる認証処理がない

en: Authenticating (anonymous)...
ja: 認証中 (匿名)...

en: Anonymous authentication failed.
ja: 匿名認証に失敗した。

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
ja: 認証中 (CRAM-MD5)...

en: CRAM-MD5 authentication failed.
ja: CRAM-MD5 認証に失敗した。

en: Authenticating (GSSAPI)...
ja: 認証中 (GSSAPI)...

en: GSSAPI authentication failed.
ja: GSSAPI 認証に失敗した。

en: LOGIN disabled on this server.
ja: LOGIN はこのサーバでは無効になっている

en: Logging in...
ja: ログイン中...

en: Login failed.
ja: ログインに失敗した。

note: L10N: %s is the authentication type, such as XOAUTH2 or OAUTHBEARER
en: Authenticating (%s)...
ja: 認証中 (%s)...

note: L10N: %s is the authentication type, for example OAUTHBEARER
en: %s authentication failed.
ja: %s 認証に失敗した。

en: SASL authentication failed.
ja: SASL 認証に失敗した。

en: %s is an invalid IMAP path
ja: %s は不正な IMAP パス

en: Getting folder list...
ja: フォルダリスト取得中...

en: No such folder
ja: そのようなフォルダはない

en: Create mailbox:
ja: メールボックスを作成:

en: Mailbox must have a name.
ja: メールボックスには名前が必要。

en: Mailbox created.
ja: メールボックスが作成された。

en: Cannot rename root folder
ja: ルートフォルダはリネーム (移動) できない

en: Rename mailbox %s to:
ja: メールボックス %s のリネーム(移動)先:

en: Rename failed: %s
ja: リネーム (移動) 失敗: %s

en: Mailbox renamed.
ja: メールボックスがリネーム (移動) された。

en: Connection to %s timed out
ja: %s への接続がタイムアウトした

note: L10N: When a fatal error occurs with the IMAP connection for the currently open mailbox, we print this message, and will try to reconnect and merge current changes back during mx_check_mailbox()
en: A fatal error occurred.  Will attempt reconnection.
ja: 致命的なエラーが発生。再接続を試みる。

en: Mailbox %s@%s closed
ja: メールボックス %s@%s は閉じられた

en: CREATE failed: %s
ja: CREATE 失敗: %s

en: Closing connection to %s...
ja: %s への接続を終了中...

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
ja: この IMAP サーバは古い。これでは Mutt はうまく機能しない。

en: Secure connection with TLS?
ja: TLS を使った安全な接続?

en: Could not negotiate TLS connection
ja: TLS 接続を確立できなかった

en: Encrypted connection unavailable
ja: 暗号化された接続が利用できない

note: L10N: Message displayed when IMAP connection is lost and Mutt tries to reconnect.
en: Trying to reconnect...
ja: 再接続中...

note: L10N: Message when Mutt tries to reconnect to an IMAP mailbox but is unable to.
en: Reconnect failed.  Mailbox closed.
ja: 再接続が失敗。メールボックスを閉じた。

note: L10N: Message when Mutt reconnects to an IMAP mailbox after a fatal error.
en: Reconnect succeeded.
ja: 再接続成功。

en: Selecting %s...
ja: %s を選択中...

en: Error opening mailbox
ja: メールボックスオープン時エラー

en: Create %s?
ja: %s を作成?

en: Expunge failed
ja: 削除に失敗した

en: Marking %d messages deleted...
ja: %d 個のメッセージに削除をマーク中...

en: Saving changed messages... [%d/%d]
ja: メッセージ変更を保存中... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
ja: フラグ保存エラー。それでも閉じる?

en: Error saving flags
ja: フラグ保存エラー

en: Expunging messages from server...
ja: サーバからメッセージを削除中...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
ja: imap_sync_mailbox: 削除に失敗した

en: Header search without header name: %s
ja: 検索するヘッダ名の指定がない: %s

en: Bad mailbox name
ja: 不正なメールボックス名

en: Subscribing to %s...
ja: %s の購読を開始中...

en: Unsubscribing from %s...
ja: %s の購読を取り消し中...

en: Subscribed to %s
ja: %s を購読を開始した

en: Unsubscribed from %s
ja: %s の購読を取り消した

en: Copying %d messages to %s...
ja: %d メッセージを %s にコピー中...

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening * an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
ja: ダウンロードを中止してメールボックスを閉じる?

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
ja: 整数の桁あふれ -- メモリを割り当てられない。

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
ja: キャッシュ照合中...

note: L10N: Fetching IMAP flag changes, using the CONDSTORE extension
en: Fetching flag updates...
ja: フラグ変更点を取得中...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
ja: QRESYNC 失敗。メールボックス再オープン。

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
ja: このバージョンの IMAP サーバからはへッダを取得できない。

en: Could not create temporary file %s
ja: 一時ファイル %s を作成できなかった

en: Fetching message headers...
ja: メッセージヘッダ取得中...

en: Fetching message...
ja: メッセージ取得中...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
ja: メッセージ索引が不正。メールボックスを再オープンしてみること。

en: Uploading message...
ja: メッセージをアップロード中...

en: Copying message %d to %s...
ja: メッセージ %d を %s にコピー中...

en: Continue?
ja: 継続?

en: Not available in this menu.
ja: このメニューでは利用できない。

en: Bad regexp: %s
ja: 不正な正規表現: %s

en: Not enough subexpressions for template
ja: テンプレートに括弧が足りない

en: spam: no matching pattern
ja: spam: 一致するパターンがない

en: nospam: no matching pattern
ja: nospam: 一致するパターンがない

en: %sgroup: missing -rx or -addr.
ja: %sgroup: -rx か -addr が必要。

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'.
ja: %sgroup: 警告: 不正な IDN '%s'。

en: attachments: no disposition
ja: attachments: 引数 disposition の指定がない

en: attachments: invalid disposition
ja: attachments: 引数 disposition が不正

en: unattachments: no disposition
ja: unattachments: 引数 disposition の指定がない

en: unattachments: invalid disposition
ja: unattachments: 引数 disposition が不正

en: alias: no address
ja: alias (別名): アドレスがない

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
ja: 警告: 不正な IDN '%s' がエイリアス '%s' 中にある。

en: invalid header field
ja: 不正なへッダフィールド

en: %s: unknown sorting method
ja: %s は不明な整列方法

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
ja: mutt_restore_default(%s): 正規表現でエラー: %s

en: %s is unset
ja: %s は未設定

en: %s: unknown variable
ja: %s は不明な変数

en: prefix is illegal with reset
ja: reset と共に使う接頭辞が不正

en: value is illegal with reset
ja: reset と共に使う値が不正

en: Usage: set variable=yes|no
ja: 使用法: set 変数=yes|no

en: %s is set
ja: %s は設定済み

en: Invalid value for option %s: "%s"
ja: 変数 %s には不正な値: "%s"

en: %s: invalid mailbox type
ja: %s は不正なメールボックス形式

en: %s: invalid value (%s)
ja: %s: 不正な値 (%s)

en: format error
ja: 書式エラー

en: number overflow
ja: 数字が範囲外

en: %s: invalid value
ja: %s は不正な値

en: %s: Unknown type.
ja: %s は不明なタイプ

en: %s: unknown type
ja: %s は不明なタイプ

en: Error in %s, line %d: %s
ja: %s 中の %d 行目でエラー: %s

en: source: errors in %s
ja: source: %s 中でエラー

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
ja: source: %s 中にエラーが多すぎるので読み出し中止

en: source: error at %s
ja: source: %s でエラー

en: run: too many arguments
ja: run: 引数が多すぎる

en: source: too many arguments
ja: source: 引数が多すぎる

en: %s: unknown command
ja: %s: 不明なコマンド

note: L10N: When tab completing the :cd path argument, the folder browser will be invoked upon the second tab.  This message will be printed below the folder browser, to instruct the user how to select a directory for completion. %s will print the key bound to <view-file>, which is '<Space>' by default.  
en: Use '%s' to select a directory
ja: '%s' でディレクトリを選択

en: Error in command line: %s
ja: コマンドラインでエラー: %s

en: unable to determine home directory
ja: ホームディレクトリを識別できない

en: unable to determine username
ja: ユーザ名を識別できない

en: unable to determine nodename via uname()
ja: uname() でノード名を識別できない

en: -group: no group name
ja: -group: グループ名がない

en: out of arguments
ja: 引数が少なすぎる

en: Macro loop detected.
ja: マクロのループが検出された。

en: Key is not bound.
ja: キーはバインドされていない。

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
ja: キーはバインドされていない。'%s' を押すとヘルプ

en: push: too many arguments
ja: push: 引数が多すぎる

en: %s: no such menu
ja: %s というメニューはない

en: null key sequence
ja: キーシーケンスがない

en: bind: too many arguments
ja: bind: 引数が多すぎる

en: %s: no such function in map
ja: %s という機能はマップ中にない

en: macro: empty key sequence
ja: macro: キーシーケンスがない

en: macro: too many arguments
ja: macro: 引数が多すぎる

en: exec: no arguments
ja: exec: 引数がない

en: %s: no such function
ja: %s という機能はない

en: Enter keys (^G to abort):
ja: キーを押すと開始 (終了は ^G):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
ja: 文字 = %s, 8進 = %o, 10進 = %d

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
ja: 桁あふれ -- メモリを割り当てられない!

en: Out of memory!
ja: メモリ不足!

en: Post
ja: 投稿

en: Subscribe
ja: 購読開始

en: Unsubscribe
ja: 購読取消

en: Owner
ja: 所有者

en: Archives
ja: 過去ログ

note: L10N: given when an rfc 2369 action is not specified by this message
en: No list action available for %s.
ja: %s に利用できるリスト動作がない。

note: L10N: given when a message's rfc 2369 action is not mailto:
en: List actions only support mailto: URIs. (Try a browser?)
ja: リスト動作は mailto: URI のみ対応。(ブラウザ用?)

note: L10N: given when mailto: URI was unparsable while trying to execute it
en: Could not parse mailto: URI.
ja: mailto: URI を解析できなかった。

note: L10N: menu name for list actions
en: Available mailing list actions
ja: 利用できるメーリングリスト動作

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please contact the Mutt maintainers via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
ja: 開発者(本家)に連絡をとるには英語で <mutt-dev@mutt.org> へメールせよ。
    バグをレポートするには gitlab でメンテナに連絡:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
    日本語版のバグレポートおよび連絡は mutt-j-users ML へ。

en: usage: mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
           mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
           mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
           mutt [<options>] -p
           mutt [<options>] -A <alias> [...]
           mutt [<options>] -Q <query> [...]
           mutt [<options>] -D
           mutt -v[v]
ja: 使用法: mutt [<オプション>] [-z] [-f <ファイル> | -yZ]
            mutt [<オプション>] [-Ex] [-Hi <ファイル>] [-s <題名>] [-bc <アドレス>] [-a <ファイル> [...] --] <アドレス> [...]
            mutt [<オプション>] [-x] [-s <題名>] [-bc <アドレス>] [-a <ファイル> [...] --] <アドレス> [...] < メッセージファイル
            mutt [<オプション>] -p
            mutt [<オプション>] -A <別名> [...]
            mutt [<オプション>] -Q <問い合わせ> [...]
            mutt [<オプション>] -D
            mutt -v[v]

en: options:
      -A <alias>	expand the given alias
      -a <file> [...] --	attach file(s) to the message
    		the list of files must be terminated with the "--" sequence
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -D		print the value of all variables to stdout
ja: オプション:
      -A <別名>	指定した別名の展開
      -a <ファイル> [...] --	メッセージにファイルを添付
    		最後のファイルの次に "--" が必要
      -b <アドレス>	blind carbon-copy (BCC) アドレスの指定
      -c <アドレス>	carbon-copy (CC) アドレスの指定
      -D		変数をすべて標準出力へ表示

en:   -d <level>	log debugging output to ~/.muttdebug0
    		0 => no debugging; <0 => do not rotate .muttdebug files
ja:   -d <レベル>	デバッグ出力を ~/.muttdebug0 に記録
    		0 はデバッグなし; マイナスは .muttdebug ファイルのローテートなし

en:   -E		edit the draft (-H) or include (-i) file
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header and body from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the body
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
ja:   -E		下書 (-H) や挿入 (-i) ファイルを編集することの指定
      -e <コマンド>	初期化後に実行するコマンドの指定
      -f <ファイル>	読み出しメールボックスの指定
      -F <ファイル>	代替 muttrc ファイルの指定
      -H <ファイル>	へッダを読むために下書ファイルを指定
      -i <ファイル>	返信時に Mutt が挿入するファイルの指定
      -m <タイプ>	メールボックス形式の指定
      -n		システム既定の Muttrc を読まないことの指定
      -p		保存されている (書きかけ) メッセージの再読み出しの指定

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
ja:   -Q <変数>	設定変数の問い合わせ
      -R		メールボックスを読み出し専用モードでオープンすることの指定
      -s <題名>	題名の指定 (空白がある場合には引用符でくくること)
      -v		バージョンとコンパイル時指定の表示
      -x		mailx 送信モードのシミュレート
      -y		指定された `mailboxes' リストの中からのメールボックスの選択
      -z		メールボックス中にメッセージが無ければすぐに終了
      -Z		新着メッセージが無ければすぐに終了
      -h		このヘルプメッセージ

en: 
    Compile options:
ja: 
    コンパイル時オプション:

en: Error initializing terminal.
ja: 端末初期化エラー

en: Debugging at level %d.
ja: レベル %d でデバッグ中。

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
ja: DEBUG がコンパイル時に定義されていなかった。無視する。

en: Failed to parse mailto: link
ja: "mailto:" リンクの解析に失敗

en: No recipients specified.
ja: 受信者が指定されていない。

en: Cannot use -E flag with stdin
ja: 標準入力には -E フラグを使用できない

note: L10N: Error when using -H command line argument, but reading the draft file fails for some reason.
en: Cannot parse draft file
ja: 下書きファイルを解析できない

en: %s: unable to attach file.
ja: %s: ファイルを添付できない。

en: No mailbox with new mail.
ja: 新着メールのあるメールボックスはない。

en: No incoming mailboxes defined.
ja: 到着用メールボックスが未定義。

en: Mailbox is empty.
ja: メールボックスが空。

en: Reading %s...
ja: %s 読み出し中...

en: Mailbox is corrupt!
ja: メールボックスがこわれている!

en: Couldn't lock %s
ja: %s をロックできなかった

en: Can't write message
ja: メッセージを書き込めない

en: Mailbox was corrupted!
ja: メールボックスがこわれた!

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
ja: 致命的なエラー! メールボックスを再オープンできなかった!

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
ja: sync: メールボックスが変更されたが、変更メッセージがない(このバグを報告せよ)!

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
ja: %s 書き込み中...

en: Committing changes...
ja: 変更結果を反映中...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
ja: 書き込み失敗! メールボックスの断片を %s に保存した

en: Could not reopen mailbox!
ja: メールボックスを再オープンできなかった!

en: Reopening mailbox...
ja: メールボックス再オープン中...

en: Jump to:
ja: 移動先インデックス番号を指定:

en: Invalid index number.
ja: 不正なインデックス番号。

en: No entries.
ja: エントリがない。

en: You cannot scroll down farther.
ja: これより下にはスクロールできない。

en: You cannot scroll up farther.
ja: これより上にはスクロールできない。

en: You are on the first page.
ja: すでに最初のページ。

en: You are on the last page.
ja: すでに最後のページ。

en: Search for:
ja: 検索パターン:

en: Reverse search for:
ja: 逆順検索パターン:

en: Not found.
ja: 見つからなかった。

en: No tagged entries.
ja: タグ付きエントリがない。

en: Search is not implemented for this menu.
ja: このメニューでは検索機能が実装されていない。

en: Jumping is not implemented for dialogs.
ja: ジャンプ機能はダイアログでは実装されていない。

en: Tagging is not supported.
ja: タグ付け機能がサポートされていない。

en: Scanning %s...
ja: %s をスキャン中...

en: Could not flush message to disk
ja: メッセージをディスクに書き込み終えられなかった

en: _maildir_commit_message(): unable to set time on file
ja: _maildir_commit_message(): ファイルに時刻を設定できない

note: L10N: Printed when backticks in MuttLisp are not matched.
en: MuttLisp: unclosed backticks: %s
ja: MuttLisp: バッククオートが閉じていない: %s

note: L10N: Printed when a MuttLisp list is missing a matching closing parenthesis.  For example: (a
en: MuttLisp: unclosed list: %s
ja: MuttLisp: リストが閉じていない: %s

note: L10N: An error printed for the 'if' function if the condition is missing. For example (if) by itself.
en: MuttLisp: missing if condition: %s
ja: MuttLisp: if の条件がない: %s

note: L10N: Printed when a function is called that is not recognized by MuttLisp.
en: MuttLisp: no such function %s
ja: MuttLisp: %s という機能はない

en: Unknown SASL profile
ja: 不明な SASL プロファイル

en: Error allocating SASL connection
ja: SASL 接続の割り当てエラー

en: Error setting SASL security properties
ja: SASL セキュリティ情報の設定エラー

en: Error setting SASL external security strength
ja: SASL 外部セキュリティ強度の設定エラー

en: Error setting SASL external user name
ja: SASL 外部ユーザ名の設定エラー

en: Connection to %s closed
ja: %s への接続を終了した

en: SSL is unavailable.
ja: SSL が利用できない。

en: Preconnect command failed.
ja: 事前接続コマンドが失敗。

en: Error talking to %s (%s)
ja: %s への交信エラー (%s)。

en: Bad IDN "%s".
ja: 不正な IDN "%s".

en: Looking up %s...
ja: %s 検索中...

en: Could not find the host "%s"
ja: ホスト "%s" が見つからなかった

en: Connecting to %s...
ja: %s に接続中...

en: Could not connect to %s (%s).
ja: %s に接続できなかった (%s)。

note: L10N: The server is not supposed to send data immediately after confirming STARTTLS.  This warns the user that something weird is going on.
en: Warning: clearing unexpected server data before TLS negotiation
ja: 警告: TLS ネゴシエーション前に予期せぬサーバデータが来たが無視する

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
ja: 警告: ssl_verify_partial_chains がエラーで有効にできない

en: Failed to find enough entropy on your system
ja: 実行中のシステムには十分な乱雑さを見つけられなかった

en: Filling entropy pool: %s...
ja: 乱雑さプールを充填中: %s...

en: %s has insecure permissions!
ja: %s に脆弱なパーミッションがある!

en: SSL disabled due to the lack of entropy
ja: 乱雑さ不足のため SSL は無効になった

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL *       function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an *       error condition.
en: Unable to create SSL context
ja: SSL コンテクスト作成不能

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for * TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present * the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
ja: 警告: TLS SNI のホスト名が設定不能

en: I/O error
ja: I/O エラー

en: SSL failed: %s
ja: SSL は %s で失敗。

note: L10N: %1$s is version (e.g. "TLSv1.2") %2$s is cipher_version (e.g. "TLSv1/SSLv3") %3$s is cipher_name (e.g. "ECDHE-RSA-AES128-GCM-SHA256")
en: %s connection using %s (%s)
ja: %2$s を使った %1$s 接続 (%3$s)

en: Unknown
ja: 不明

en: [unable to calculate]
ja: [計算不能]

en: [invalid date]
ja: [不正な日付]

en: Server certificate is not yet valid
ja: サーバの証明書はまだ有効でない

en: Server certificate has expired
ja: サーバの証明書が期限切れ

en: cannot get certificate subject
ja: 証明書の subject を得られない

en: cannot get certificate common name
ja: 証明書の common name を得られない

en: certificate owner does not match hostname %s
ja: 証明書所有者がホスト名に一致しない: %s

en: Certificate host check failed: %s
ja: 証明書ホスト検査に不合格: %s

en: Untrusted server certificate
ja: 信頼できないサーバ証明書

en: This certificate belongs to:
ja: この証明書の所属先:

en: This certificate was issued by:
ja: この証明書の発行元:

en: This certificate is valid
ja: この証明書の有効期間は

en:    from %s
ja:    %s から

en:      to %s
ja:    %s まで

en: SHA1 Fingerprint: %s
ja: SHA1 フィンガープリント: %s

en: SHA256 Fingerprint:
ja: SHA256 フィンガープリント:

en: SSL Certificate check (certificate %d of %d in chain)
ja: SSL 証明書検査 (連鎖内 %2$d のうち %1$d 個目)

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
ja: r:拒否, o:今回のみ承認, a:常に承認, s:無視

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
ja: r:拒否, o:今回のみ承認, a:常に承認

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
ja: r:拒否, o:今回のみ承認, s:無視

en: (r)eject, accept (o)nce
ja: r:拒否, o:今回のみ承認

en: Warning: Couldn't save certificate
ja: 警告: 証明書を保存できなかった

en: Certificate saved
ja: 証明書を保存した

note: L10N: When using a $ssl_client_cert, OpenSSL may prompt for the password to decrypt the cert.  %s is the hostname. When using a $ssl_client_cert, GNUTLS may prompt for the password
en: Password for %s client cert:
ja: %s のクライアント証明書パスワード:

en: Error: no TLS socket open
ja: エラー: TLS ソケットが開いていない

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
ja: TLS/SSL 接続に利用可能なプロトコルがすべて無効

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
ja: $ssl_ciphers による明示的な暗号スイート選択はサポートされていない

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
ja: %s を使った SSL/TLS 接続 (%s/%s/%s)

en: Error initialising gnutls certificate data
ja: gnutls 証明書データ初期化エラー

en: Error processing certificate data
ja: 証明書データ処理エラー

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
ja: 警告: サーバの証明書はまだ有効でない

en: WARNING: Server certificate has expired
ja: 警告: サーバの証明書が期限切れ

en: WARNING: Server certificate has been revoked
ja: 警告: サーバの証明書が廃棄済み

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
ja: 警告: サーバのホスト名が証明書と一致しない

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
ja: 警告: サーバの証明書は署名者が CA でない

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
ja: 警告: 安全でないアルゴリズムで署名されたサーバ証明書

en: Unable to get certificate from peer
ja: 接続先から証明書を得られなかった

en: Certificate verification error (%s)
ja: 証明書の検証エラー (%s)

en: Connecting with "%s"...
ja: "%s" で接続中...

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
ja: %s へのトンネルがエラー %d (%s) を返した

en: Tunnel error talking to %s: %s
ja: %s へのトンネル交信エラー: %s

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
ja: そこはディレクトリ。その中に保存? (y:する, n:しない, a:すべて保存)

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
ja: そこはディレクトリ。その中に保存?

en: File under directory:
ja: ディレクトリ配下のファイル:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
ja: ファイルが存在する。o:上書き, a:追加, c:中止

en: Can't save message to POP mailbox.
ja: POP メールボックスにはメッセージを保存できない

en: Append message(s) to %s?
ja: %s にメッセージを追加?

en: %s is not a mailbox!
ja: %s はメールボックスではない!

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
ja: ロック回数が満了、%s のロックをはずすか?

en: Can't dotlock %s.
ja: %s のドットロックができない。

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
ja: fcntl ロック中にタイムアウト発生!

en: Waiting for fcntl lock... %d
ja: fcntl ロック待ち... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
ja: flock ロック中にタイムアウト発生!

en: Waiting for flock attempt... %d
ja: flock ロック待ち... %d

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s!
ja: %s は書き込めない!

en: message(s) not deleted
ja: メッセージは削除されなかった

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox.
en: Unable to append to trash folder
ja: ごみ箱に追加できない

en: Can't open trash folder
ja: ごみ箱をオープンできない

en: Move %d read messages to %s?
ja: 既読の %d メッセージを %s に移動?

en: Purge %d deleted message?
ja: 削除された %d メッセージを廃棄?

en: Purge %d deleted messages?
ja: 削除された %d メッセージを廃棄?

en: Moving read messages to %s...
ja: %s に既読メッセージを移動中...

en: Mailbox is unchanged.
ja: メールボックスは変更されなかった

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
ja: %d 保持、%d 移動、%d 廃棄

en: %d kept, %d deleted.
ja: %d 保持、%d 廃棄

en:  Press '%s' to toggle write
ja:  '%s' を押すと変更を書き込むかどうかを切替

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
ja: 'toggle-write' を使って書き込みを有効にせよ!

en: Mailbox is marked unwritable. %s
ja: メールボックスは書き込み不能にマークされた。%s

en: Mailbox checkpointed.
ja: メールボックスのチェックポイントを採取した。

en: PrevPg
ja: 前頁

en: NextPg
ja: 次頁

en: View Attachm.
ja: 添付ファイル

en: Next
ja: 次

en: Bottom of message is shown.
ja: メッセージの一番下が表示されている

en: Top of message is shown.
ja: メッセージの一番上が表示されている

en: Help is currently being shown.
ja: 現在ヘルプを表示中

en: No more unquoted text after quoted text.
ja: 引用文の後にはもう非引用文がない。

en: No more quoted text.
ja: これ以上の引用文はない。

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but we are already past the headers
en: Already skipped past headers.
ja: すでにヘッダをスキップしている。

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers.
ja: ヘッダの後にテキストがない。

en: multipart message has no boundary parameter!
ja: マルチパートのメッセージだが boundary パラメータがない!

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
ja: すべてのメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
ja: 本文が EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
ja: 本文またはヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
ja: CC ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
ja: 宛先が EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
ja: DATERANGE 内に送信されたメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
ja: 削除マーク付きメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
ja: Sender ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
ja: 期限切れメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
ja: From ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
ja: フラグ付きメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
ja: 暗号で署名されたメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
ja: 暗号で暗号化されたメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
ja: ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
ja: スパムタグが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
ja: Message-ID が EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
ja: PGP 鍵を含むメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
ja: 既知のメーリングリストに宛てたメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
ja: From/Sender/To/CC が EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
ja: 番号が RANGE 内のメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
ja: Content-Type が EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
ja: score が RANGE 内のメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
ja: 新着メッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
ja: 古いメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
ja: 自分宛てのメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
ja: 自分からのメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
ja: 返信のあるメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
ja: 受取が DATERANGE 内のメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
ja: 既読メッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
ja: 題名ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S An email header, Supersedes: or Supercedes:, can specify a message-id.  The intent is to say, "the original message with this message-id should be considered incorrect or out of date, and this email should be the actual email." The ~S pattern will sel
en: superseded messages
ja: 上書き済みメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
ja: To ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
ja: タグ付きメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
ja: 購読済みメーリングリスト宛てのメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
ja: 未読メッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
ja: 非展開スレッド内のメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
ja: 暗号で検証されたメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
ja: References ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
ja: RANGE 個ファイルが添付されたメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
ja: X-Label ヘッダが EXPR に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
ja: サイズが RANGE 内のメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
ja: 重複したメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
ja: 参照されていないメッセージ

en: Error in expression: %s
ja: 右記の式中にエラー: %s

en: Empty expression
ja: 空の正規表現

en: Invalid day of month: %s
ja: %s は不正な日付

en: Invalid month: %s
ja: %s は不正な月

en: Invalid relative date: %s
ja: %s は不正な相対月日

note: L10N: One of the crypt pattern modifiers: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when Mutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern modifier '~%c' is disabled.
ja: パターン修飾子 '~%c' が無効。

note: L10N: An unknown pattern modifier was somehow invoked.  This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error).
ja: エラー: 不明な op %d (このエラーを報告せよ)。

en: empty pattern
ja: パターンが空

en: error in pattern at: %s
ja: %s パターン中にエラー

en: missing pattern: %s
ja: パターンが不足: %s

en: mismatched brackets: %s
ja: 対応する括弧がない: %s

en: %c: invalid pattern modifier
ja: %c は不正なパターン修飾子

en: %c: not supported in this mode
ja: %c はこのモードではサポートされていない

en: missing parameter
ja: パラメータがない

en: mismatched parenthesis: %s
ja: 対応する括弧がない: %s

en: Compiling search pattern...
ja: 検索パターンをコンパイル中...

en: Executing command on matching messages...
ja: メッセージパターン検索のためにコマンド実行中...

en: No messages matched criteria.
ja: パターンに一致するメッセージがなかった。

en: Search interrupted.
ja: 検索が中断された。

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Search hit bottom without finding match
ja: 一番下まで、何も検索に一致しなかった。

en: Search hit top without finding match
ja: 一番上まで、何も検索に一致しなかった。

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
ja: パターン

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
ja: PATTERN に一致するメッセージを含むスレッド内のメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
ja: 直接の親が PATTERN に一致するメッセージ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
ja: 直接の子が PATTERN に一致するメッセージ

en: Enter PGP passphrase:
ja: PGP パスフレーズ入力:

en: PGP passphrase forgotten.
ja: PGP パスフレーズがメモリから消去された。

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
ja: [-- エラー: PGP 子プロセスを作成できなかった! --]

en: [-- End of PGP output --]
ja: [-- PGP 出力終了 --]

en: Could not decrypt PGP message
ja: PGP メッセージを復号化できなかった

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted.
ja: PGP メッセージは暗号化されていない。

en: Internal error.  Please submit a bug report.
ja: 内部エラー。バグレポートを提出せよ。

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
ja: [-- エラー: PGP 子プロセスを作成できなかった! --]

en: Decryption failed
ja: 復号化に失敗した

en: [-- Error: decryption failed --]
ja: [-- エラー: 復号化に失敗した --]

en: Can't open PGP subprocess!
ja: PGP 子プロセスをオープンできない!

en: Can't invoke PGP
ja: PGP 起動できない

en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ja: PGP s:署名, a:署名鍵選択, %s形式, c:なし, o:日和見暗号オフ

en: PGP/M(i)ME
ja: i:PGP/MIME

en: (i)nline
ja: i:インライン

en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ja: PGP s:署名, a:署名鍵選択, c:なし, o:日和見暗号オフ

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ja: PGP e:暗号化, s:署名, a:署名鍵選択, b:暗号+署名, %s形式, c:なし, o:日和見暗号

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ja: PGP e:暗号化, s:署名, a:署名鍵選択, b:暗号+署名, c:なし, o:日和見暗号

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
ja: PGP e:暗号化, s:署名, a:署名鍵選択, b:暗号+署名, %s形式, c:なし

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
ja: PGP e:暗号化, s:署名, a:署名鍵選択, b:暗号+署名, c:なし

en: Fetching PGP key...
ja: PGP 鍵を取得中...

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
ja: 一致した鍵はすべて期限切れか廃棄済み、または使用禁止。

en: PGP keys matching <%s>.
ja: PGP 鍵は <%s> に一致。

en: PGP keys matching "%s".
ja: PGP 鍵は "%s" に一致。

en: Can't open /dev/null
ja: /dev/null をオープンできない

en: PGP Key %s.
ja: PGP 鍵 %s

en: Command TOP is not supported by server.
ja: コマンド TOP をサーバがサポートしていない。

en: Can't write header to temporary file!
ja: ヘッダを一時ファイルに書き込めない!

en: Command UIDL is not supported by server.
ja: コマンド UIDL をサーバがサポートしていない。

en: %d message(s) have been lost. Try reopening the mailbox.
ja: %d 通が消えている。メールボックスを再オープンしてみること。

en: %s is an invalid POP path
ja: %s は不正な POP パス

en: Fetching list of messages...
ja: メッセージリストを取得中...

en: Can't write message to temporary file!
ja: メッセージを一時ファイルに書き込めない!

en: Marking messages deleted...
ja: メッセージに削除をマーク中...

en: Checking for new messages...
ja: 新着メッセージ検出中...

en: POP host is not defined.
ja: POP ホストが定義されていない。

en: No new mail in POP mailbox.
ja: POP メールボックスに新着メールはない。

en: Delete messages from server?
ja: サーバからメッセージを削除?

en: Reading new messages (%d bytes)...
ja: 新着メッセージ読み出し中 (%d バイト)...

en: Error while writing mailbox!
ja: メールボックス書き込み中にエラー!

en: %s [%d of %d messages read]
ja: %s [%d / %d メッセージ読み出し]

en: Server closed connection!
ja: サーバが接続を切った!

en: Authenticating (SASL)...
ja: 認証中 (SASL)...

en: POP timestamp is invalid!
ja: POPタイムスタンプが不正!

en: Authenticating (APOP)...
ja: 認証中 (APOP)...

en: APOP authentication failed.
ja: APOP 認証に失敗した。

en: Command USER is not supported by server.
ja: コマンド USER はサーバがサポートしていない。

en: Authentication failed.
ja: 認証に失敗した。

en: Invalid POP URL: %s
ja: 不正な POP URL: %s

en: Unable to leave messages on server.
ja: サーバにメッセージを残せない。

en: Error connecting to server: %s
ja: サーバ %s への接続エラー。

en: Closing connection to POP server...
ja: POP サーバへの接続終了中...

en: Verifying message indexes...
ja: メッセージ索引検証中...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
ja: 接続が切れた。POP サーバに再接続?

en: Postponed Messages
ja: 書きかけのメッセージ

en: No postponed messages.
ja: 書きかけメッセージがない。

en: Illegal crypto header
ja: 不正なセキュリティヘッダ

en: Illegal S/MIME header
ja: 不正な S/MIME ヘッダ

en: Decrypting message...
ja: メッセージ復号化中...

en: Decryption failed.
ja: 復号化に失敗した。

en: New Query
ja: 新規問い合わせ

en: Make Alias
ja: 別名作成

en: Waiting for response...
ja: 応答待ち...

en: Query command not defined.
ja: 問い合わせコマンドは定義されていない。

en: Query:
ja: 問い合わせ:

en: Query '%s'
ja: 問い合わせ '%s'

en: Pipe
ja: パイプ

en: Print
ja: 印刷

note: L10N: Prompt to convert text attachments from the sent charset to the local $charset when saving them in the receive attachment menu.
en: Convert attachment from %s to %s?
ja: 添付ファイルを %s から %s に変換?

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Attachment saved.
ja: 添付ファイルを保存した。

note: L10N: Printed if the value of $attach_save_dir can not be chdir'ed to before saving.  This could be a permission issue, or if the value doesn't point to a directory, or the value didn't exist but couldn't be created.
en: Unable to save attachments to %s.  Using cwd
ja: 添付ファイルを %s に保存できない。カレントを使用

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
ja: 警告! %s を上書きしようとしている。継続?

en: Attachment filtered.
ja: 添付ファイルはコマンドを通してある。

en: Filter through:
ja: 表示のために通過させるコマンド:

en: Pipe to:
ja: パイプするコマンド:

en: I don't know how to print %s attachments!
ja: どのように添付ファイル %s を印刷するか不明!

en: Print tagged attachment(s)?
ja: タグ付き添付ファイルを印刷?

en: Print attachment?
ja: 添付ファイルを印刷?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
ja: 復号化されたメッセージの構造変更はサポートされていない

en: Can't decrypt encrypted message!
ja: 暗号化メッセージを復号化できない!

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: There are no subparts to show!
ja: 表示すべき副パートがない!

en: Can't delete attachment from POP server.
ja: POP サーバから添付ファイルを削除できない。

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
ja: 暗号化メッセージからの添付ファイルの削除はサポートされていない。

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature.
ja: 署名メッセージからの添付ファイルの削除は署名を不正にすることがある。

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
ja: マルチパート添付ファイルの削除のみサポートされている。

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
ja: message/rfc822 パートのみ再送してもよい。

en: Error bouncing message!
ja: メッセージ再送エラー!

en: Error bouncing messages!
ja: メッセージ再送エラー!

en: Can't open temporary file %s.
ja: 一時ファイル %s をオープンできない。

en: Forward as attachments?
ja: 添付ファイルとして転送?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
ja: タグ付き添付ファイルすべての復号化は失敗。成功分だけ MIME 転送?

en: Forward MIME encapsulated?
ja: MIME カプセル化して転送?

en: Can't create %s.
ja: %s を作成できない。

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts.
ja: compose-to-sender は message/rfc822 パートにしか使えない。

en: Can't find any tagged messages.
ja: タグ付きメッセージが一つも見つからない。

en: No mailing lists found!
ja: メーリングリストが見つからなかった!

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
ja: タグ付き添付ファイルすべての復号化は失敗。成功分だけ MIME カプセル化?

en: Append
ja: 追加

en: Insert
ja: 挿入

en: OK
ja: 承認(OK)

en: Can't get mixmaster's type2.list!
ja: mixmaster の type2.list 取得できず!

en: Select a remailer chain.
ja: remailer チェーンを選択。

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
ja: エラー: %s は最後の remailer チェーンには使えない。

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
ja: Mixmaster チェーンは %d エレメントに制限されている。

en: The remailer chain is already empty.
ja: remailer チェーンはすでに空。

en: You already have the first chain element selected.
ja: すでに最初のチェーンエレメントを選択している。

en: You already have the last chain element selected.
ja: すでに最後のチェーンエレメントを選択している。

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
ja: Mixmaster は Cc または Bcc ヘッダを受けつけない。

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
ja: mixmaster を使う時には、hostname 変数に適切な値を設定せよ。

en: Error sending message, child exited %d.
ja: メッセージ送信エラー、子プロセスが %d で終了。

en: Error sending message.
ja: メッセージ送信エラー。

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
ja: %s 形式に不適切なエントリが "%s" の %d 行目にある

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty.  We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or del
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
ja: mailcap_path も MAILCAPS も指定されていない

en: mailcap entry for type %s not found
ja: %s 形式用の mailcap エントリが見つからなかった

en: score: too few arguments
ja: score: 引数が少なすぎる

en: score: too many arguments
ja: score: 引数が多すぎる

en: Error: score: invalid number
ja: エラー: score: 不正な数値

en: No recipients were specified.
ja: 受信者が指定されていなかった。

en: No subject, abort?
ja: 題名がない。中止?

en: No subject, aborting.
ja: 無題で中止する。

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
ja: 非テキスト添付ファイルも転送?

note: L10N: Asks whether the user wishes respects the reply-to header when replying.
en: Reply to %s%s?
ja: %s%s への返信?

en: Follow-up to %s%s?
ja: %s%s へのフォローアップ?

en: No tagged messages are visible!
ja: 可視なタグ付きメッセージがない!

en: Include message in reply?
ja: 返信にメッセージを含めるか?

en: Including quoted message...
ja: 引用メッセージを取り込み中...

en: Could not include all requested messages!
ja: すべての要求されたメッセージを取り込めなかった!

en: Forward as attachment?
ja: 添付ファイルとして転送?

en: Preparing forwarded message...
ja: 転送メッセージを準備中...

note: L10N: This is the query for the $send_multipart_alternative quadoption. Answering yes generates an alternative content using $send_multipart_alternative_filter
en: Generate multipart/alternative content?
ja: multipart/alternative を生成?

note: L10N: Message when saving fcc after sending. %s is the mailbox name.
en: Saving Fcc to %s
ja: Fcc を %s に保存中

note: L10N: Printed when a FCC in batch mode fails.  Batch mode will abort if $fcc_before_send is set. %s is the mailbox name.
en: Warning: Fcc to %s failed
ja: 警告: Fcc を %s に保存失敗

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
ja: Fcc が失敗した。r:再試行, m:別のメールボックス, s:無視?

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
ja: Fcc のメールボックス

en: Save attachments in Fcc?
ja: Fcc に添付ファイルも保存?

en: Cannot postpone.  $postponed is unset
ja: 書きかけメッセージを保留できない。$postponed が未設定

en: Recall postponed message?
ja: 書きかけのメッセージを呼び出す?

en: Edit forwarded message?
ja: 転送メッセージを編集?

en: Abort unmodified message?
ja: メッセージは未変更。中止?

en: Aborted unmodified message.
ja: 未変更のメッセージを中止した。

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
ja: 暗号バックエンドが設定されていない。セキュリティ指定を無効にする。

en: Message postponed.
ja: メッセージは書きかけで保留された。

en: No recipients are specified!
ja: 受信者が指定されていない!

en: No subject, abort sending?
ja: 題名がない。送信を中止?

en: No subject specified.
ja: 題名が指定されていない。

en: No attachments, abort sending?
ja: 添付ファイルがない。送信を中止?

en: Attachment referenced in message is missing
ja: メッセージ内で言及しているのにファイルが添付されていない

en: Sending message...
ja: 送信中...

note: L10N: In batch mode with $fcc_before_send set, Mutt will abort if any of the Fcc's fails.
en: Fcc failed.  Aborting sending.
ja: Fcc 失敗。送信を中止する。

en: Could not send the message.
ja: メッセージを送信できなかった。

note: L10N: After sending a message, if the message was a reply Mutt will try to set "replied" flags on the original message(s). Background sending may cause the original mailbox to be reopened, so this message was added in case that takes some time.
en: Setting reply flags.
ja: 返信済フラグを設定中。

en: Mail sent.
ja: メールを送信した。

en: Sending in background.
ja: バックグラウンドで送信。

note: L10N: Message displayed when the user chooses to background editing from the landing page.
en: Editing backgrounded.
ja: 編集中のメールは裏で継続中。

en: No boundary parameter found! [report this error]
ja: boundary パラメータがみつからない! [このエラーを報告せよ]

en: %s no longer exists!
ja: %s はもはや存在しない!

en: %s isn't a regular file.
ja: %s は通常のファイルではない。

en: Could not open %s
ja: %s をオープンできなかった

note: L10N: Prompt for $forward_decrypt when attaching or forwarding a message
en: Decrypt message attachment?
ja: 添付メッセージを復号?

note: L10N: Prompt when forwarding a message with $mime_forward_decode set, and there was a problem decoding the message.  If they answer yes the message will be forwarded without decoding.
en: There was a problem decoding the message for attachment.  Try again with decoding turned off?
ja: 添付するためメッセージをデコード中に問題発生。デコードなしで再試行?

note: L10N: Prompt when attaching or forwarding a message with $forward_decrypt set, and there was a problem decrypting the message.  If they answer yes the message will be attached without decrypting it.
en: There was a problem decrypting the message for attachment.  Try again with decryption turned off?
ja: 添付するためメッセージを復号中に問題発生。復号なしで再試行?

note: L10N: The first line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a mime type, e.g. text/html.  This error is generated if that is missing.
en: Missing mime type from output of "%s"!
ja: 出力の一行目に MIME 形式がない! (%s)

note: L10N: The second line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a blank line.  This error is generated if the blank line is missing.
en: Missing blank line separator from output of "%s"!
ja: 出力の二行目に空行がない! (%s)

note: L10N: Some clever people may try to generate a multipart/mixed "alternative" using $send_multipart_alternative_filter.  The actual sending for this will not work, because the data structures will not be properly generated.  To preempt bug reports, this error is displayed, and the generation is block
en: $send_multipart_alternative_filter does not support multipart type generation.
ja: $send_multipart_alternative_filter は入れ子マルチパート生成をサポートしていない。

en: $sendmail must be set in order to send mail.
ja: $sendmail を設定しないとメールを送信できない。

en: Error sending message, child exited %d (%s).
ja: メッセージ送信エラー。子プロセスが %d (%s) で終了した。

en: Output of the delivery process
ja: 配信プロセスの出力

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
ja: 不正な IDN %s を resent-from の準備中に発見。

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the first part of the string: note with a trailing space.
en: Caught signal
ja: シグナルを受け取った

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the second part of the string, printed after the signal number or name.
en: ...  Exiting.
ja: ... 終了。

en: Enter S/MIME passphrase:
ja: S/MIME パスフレーズ入力:

en: Trusted
ja: 信用済み

en: Verified
ja: 検証済み

en: Unverified
ja: 未検証

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Revoked
ja: 廃棄済み

en: Invalid
ja: 不正

en: Unknown
ja: 不明

en: S/MIME certificates matching "%s".
ja: S/MIME 証明書は "%s" に一致。

en: ID is not trusted.
ja: ID は信用されていない。

en: Enter keyID:
ja: 鍵ID入力:

en: No (valid) certificate found for %s.
ja: %s の (正しい) 証明書が見つからない。

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
ja: エラー: OpenSSL 子プロセス作成不能!

en: Label for certificate:
ja: 証明書のラベル:

en: no certfile
ja: 証明書ファイルがない

en: no mbox
ja: メールボックスがない

en: No output from OpenSSL...
ja: OpenSSL から出力がない...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
ja: 鍵が未指定のため署名不能: 「署名鍵選択」をせよ。

en: Can't open OpenSSL subprocess!
ja: OpenSSL 子プロセスオープン不能!

en: [-- End of OpenSSL output --]
ja: [-- OpenSSL 出力終了 --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
ja: [-- エラー: OpenSSL 子プロセスを作成できなかった! --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
ja: [-- 以下のデータは S/MIME で暗号化されている --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
ja: [-- 以下のデータは S/MIME で署名されている --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
ja: 
    [-- S/MIME 暗号化データ終了 --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
ja: 
    [-- S/MIME 署名データ終了 --]

en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ja: S/MIME s:署名, w:暗号選択, a:署名鍵選択, c:なし, o:日和見暗号オフ

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ja: S/MIME e:暗号化,s:署名,w:暗号選択,a:署名鍵選択,b:暗号+署名,c:なし,o:日和見暗号

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
ja: S/MIME e:暗号化, s:署名, w:暗号選択, a:署名鍵選択, b:暗号+署名, c:なし

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
ja: アルゴリズムを選択: 1: DES系, 2: RC2系, 3: AES系, c:なし

en: 1: DES, 2: Triple-DES
ja: 1: DES, 2: トリプルDES

en: SMTP session failed: %s
ja: SMTP セッション失敗: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
ja: SMTP セッション失敗: %s をオープンできなかった

en: No from address given
ja: From アドレスが指定されていない

en: SMTP session failed: read error
ja: SMTP セッション失敗: 読み出しエラー

en: SMTP session failed: write error
ja: SMTP セッション失敗: 書き込みエラー

en: Invalid server response
ja: サーバからの不正な応答

en: Invalid SMTP URL: %s
ja: 不正な SMTP URL: %s

en: SMTP authentication method %s requires SASL
ja: SMTP 認証の方法 %s には SASL が必要

en: %s authentication failed, trying next method
ja: %s 認証に失敗した。次の方法で試行中

en: SMTP authentication requires SASL
ja: SMTP 認証には SASL が必要

en: SASL authentication failed
ja: SASL 認証に失敗した

en: Could not find sorting function! [report this bug]
ja: 整列機能が見つからなかった! [このバグを報告せよ]

en: Sorting mailbox...
ja: メールボックス整列中...

en: (no mailbox)
ja: (メールボックスがない)

en: Parent message is not available.
ja: 親メッセージが利用できない。

en: Root message is not visible in this limited view.
ja: ルートメッセージはこの制限された表示範囲では不可視。

en: Parent message is not visible in this limited view.
ja: 親メッセージはこの制限された表示範囲では不可視。

note: L10N: Help screen description for OP_NULL
en: null operation
ja: 動作の指定がない

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND generic menu: <end-cond>
en: end of conditional execution (noop)
ja: 条件付き実行の終了 (何もしない)

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_MAILCAP attachment menu: <view-mailcap> compose menu: <view-mailcap>
en: force viewing of attachment using mailcap
ja: mailcap を使って添付ファイルを強制表示

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_PAGER attachment menu: <view-pager> compose menu: <view-pager>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap entry
ja: mailcap の copiousoutput エントリを使って添付ファイルをページャに表示

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_TEXT attachment menu: <view-text> compose menu: <view-text>
en: view attachment as text
ja: 添付ファイルをテキストとして表示

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_COLLAPSE attachment menu: <collapse-parts>
en: Toggle display of subparts
ja: 副パートの表示を切替

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU index menu: <autocrypt-acct-menu>
en: manage autocrypt accounts
ja: autocrypt アカウントを管理

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT autocrypt account menu: <create-account>
en: create a new autocrypt account
ja: autocrypt アカウントを新規作成

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT autocrypt account menu: <delete-account>
en: delete the current account
ja: 現在のアカウントを削除

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE autocrypt account menu: <toggle-active>
en: toggle the current account active/inactive
ja: 現在のアカウントを有効/無効に切替

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER autocrypt account menu: <toggle-prefer-encrypt>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
ja: 現在のアカウントの prefer-encrypt フラグを切替

note: L10N: Help screen description for OP_BACKGROUND_COMPOSE_MENU index menu: <background-compose-menu> pager menu: <background-compose-menu>
en: list and select backgrounded compose sessions
ja: 裏で編集中のメールを一覧し選択

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE generic menu: <bottom-page>
en: move to the bottom of the page
ja: ページの一番下に移動

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE index menu: <bounce-message> pager menu: <bounce-message> attachment menu: <bounce-message>
en: remail a message to another user
ja: メッセージを他のユーザに再送

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE browser menu: <select-new>
en: select a new file in this directory
ja: このディレクトリ中の新しいファイルを選択

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE browser menu: <view-file>
en: view file
ja: ファイルを閲覧

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL browser menu: <display-filename>
en: display the currently selected file's name
ja: 選択中のファイル名を表示

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE browser menu: <subscribe>
en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
ja: 現在のメールボックスを購読(IMAPのみ)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE browser menu: <unsubscribe>
en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
ja: 現在のメールボックスの購読を中止(IMAPのみ)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB browser menu: <toggle-subscribed>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
ja: 「全ボックス/購読中のみ」閲覧切替(IMAPのみ)

note: L10N: Help screen description for OP_BUFFY_LIST index menu: <buffy-list> pager menu: <buffy-list> browser menu: <buffy-list>
en: list mailboxes with new mail
ja: 新着メールのあるメールボックスを一覧表示

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY browser menu: <change-dir>
en: change directories
ja: ディレクトリを変更

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW browser menu: <check-new>
en: check mailboxes for new mail
ja: メールボックスに新着メールがあるか検査

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_FILE compose menu: <attach-file>
en: attach file(s) to this message
ja: このメッセージにファイルを添付

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_MESSAGE compose menu: <attach-message>
en: attach message(s) to this message
ja: このメッセージにメッセージを添付

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU compose menu: <autocrypt-menu>
en: show autocrypt compose menu options
ja: autocrypt オプションを表示

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_BCC compose menu: <edit-bcc>
en: edit the BCC list
ja: BCCリストを編集

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_CC compose menu: <edit-cc>
en: edit the CC list
ja: CCリストを編集

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_DESCRIPTION compose menu: <edit-description>
en: edit attachment description
ja: 添付ファイルの内容説明文を編集

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_ENCODING compose menu: <edit-encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
ja: 添付ファイルの content-trasfer-encoding を編集

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FCC compose menu: <edit-fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
ja: メッセージのコピーを保存するファイル名を入力

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE compose menu: <edit-file>
en: edit the file to be attached
ja: 添付するファイルを編集

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FROM compose menu: <edit-from>
en: edit the from field
ja: From フィールドを編集

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_HEADERS compose menu: <edit-headers>
en: edit the message with headers
ja: メッセージをヘッダごと編集

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE compose menu: <edit-message>
en: edit the message
ja: メッセージを編集

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MIME compose menu: <edit-mime>
en: edit attachment using mailcap entry
ja: 添付ファイルを mailcap エントリを使って編集

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_REPLY_TO compose menu: <edit-reply-to>
en: edit the Reply-To field
ja: Reply-To フィールドを編集

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_SUBJECT compose menu: <edit-subject>
en: edit the subject of this message
ja: メッセージの題名を編集

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_TO compose menu: <edit-to>
en: edit the TO list
ja: TO リストを編集

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX browser menu: <create-mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
ja: 新しいメールボックスを作成(IMAPのみ)

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_TYPE index menu: <edit-type> pager menu: <edit-type> attachment menu: <edit-type> compose menu: <edit-type>
en: edit attachment content type
ja: 添付ファイルの content-type を編集

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_GET_ATTACHMENT compose menu: <get-attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
ja: 添付ファイルの一時的なコピーを作成

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL compose menu: <ispell>
en: run ispell on the message
ja: メッセージに ispell を実行

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_DOWN compose menu: <move-down>
en: move attachment down in compose menu list
ja: リスト内で添付ファイルの順番を下げる

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_UP compose menu: <move-up>
en: move attachment up in compose menu list
ja: リスト内で添付ファイルの順番を上げる

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_NEW_MIME compose menu: <new-mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
ja: mailcap エントリを使って添付ファイルを作成

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_RECODE compose menu: <toggle-recode>
en: toggle recoding of this attachment
ja: この添付ファイルのコード変換の有無を切替

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE compose menu: <postpone-message>
en: save this message to send later
ja: このメッセージを「書きかけ」にする

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_ATTACHMENT compose menu: <rename-attachment>
en: send attachment with a different name
ja: 添付ファイルを別の名前で送る

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE compose menu: <rename-file>
en: rename/move an attached file
ja: 添付ファイルをリネーム(移動)

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE compose menu: <send-message>
en: send the message
ja: メッセージを送信

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER index menu: <compose-to-sender> pager menu: <compose-to-sender> attachment menu: <compose-to-sender>
en: compose new message to the current message sender
ja: 現在のメッセージの送信者に新規メッセージを作成

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_DISPOSITION compose menu: <toggle-disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
ja: disposition の inline/attachment を切替

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_UNLINK compose menu: <toggle-unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
ja: 送信後にファイルを消すかどうかを切替

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_UPDATE_ENCODING compose menu: <update-encoding>
en: update an attachment's encoding info
ja: 添付ファイルのエンコード情報を更新

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT compose menu: <view-alt>
en: view multipart/alternative
ja: multipart/alternative を表示

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_TEXT compose menu: <view-alt-text>
en: view multipart/alternative as text
ja: multipart/alternative をテキストとして表示

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_MAILCAP compose menu: <view-alt-mailcap>
en: view multipart/alternative using mailcap
ja: multipart/alternative を mailcap 利用で表示

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_PAGER compose menu: <view-alt-pager>
en: view multipart/alternative in pager using copiousoutput mailcap entry
ja: multipart/alternative を copiousoutput な mailcap でページャに表示

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE compose menu: <write-fcc>
en: write the message to a folder
ja: フォルダにメッセージを書き込む

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE index menu: <copy-message> pager menu: <copy-message>
en: copy a message to a file/mailbox
ja: メッセージをファイルやメールボックスにコピー

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS index menu: <create-alias> pager menu: <create-alias> query menu: <create-alias>
en: create an alias from a message sender
ja: メッセージの送信者から別名を作成

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM generic menu: <current-bottom>
en: move entry to bottom of screen
ja: スクリーンの一番下にエントリ移動

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE generic menu: <current-middle>
en: move entry to middle of screen
ja: スクリーンの中央にエントリ移動

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP generic menu: <current-top>
en: move entry to top of screen
ja: スクリーンの一番上にエントリ移動

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY index menu: <decode-copy> pager menu: <decode-copy>
en: make decoded (text/plain) copy
ja: text/plain にデコードしたコピーを作成

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE index menu: <decode-save> pager menu: <decode-save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
ja: text/plain にデコードしたコピーを作成し削除

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE index menu: <delete-message> pager menu: <delete-message> attachment menu: <delete-entry> compose menu: <detach-file> postpone menu: <delete-entry> alias menu: <delete-entry>
en: delete the current entry
ja: 現在のエントリを削除

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX browser menu: <delete-mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
ja: 現在のメールボックスを削除(IMAPのみ)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD index menu: <delete-subthread> pager menu: <delete-subthread>
en: delete all messages in subthread
ja: 副スレッドのメッセージをすべて削除

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD index menu: <delete-thread> pager menu: <delete-thread>
en: delete all messages in thread
ja: スレッドのメッセージをすべて削除

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS index menu: <display-address> pager menu: <display-address>
en: display full address of sender
ja: 送信者の完全なアドレスを表示

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS index menu: <display-toggle-weed> pager menu: <display-toggle-weed> attachment menu: <display-toggle-weed> compose menu: <display-toggle-weed>
en: display message and toggle header weeding
ja: メッセージを表示し、ヘッダ抑止を切替

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE index menu: <display-message>
en: display a message
ja: メッセージを表示

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL index menu: <edit-label> pager menu: <edit-label>
en: add, change, or delete a message's label
ja: メッセージのラベルを追加、編集、削除

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_MESSAGE index menu: <edit> pager menu: <edit>
en: edit the raw message
ja: 生のメッセージを編集

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE editor menu: <backspace>
en: delete the char in front of the cursor
ja: カーソルの前の文字を削除

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR editor menu: <backward-char>
en: move the cursor one character to the left
ja: カーソルを一文字左に移動

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD editor menu: <backward-word>
en: move the cursor to the beginning of the word
ja: カーソルを単語の先頭に移動

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL editor menu: <bol>
en: jump to the beginning of the line
ja: 行頭に移動

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BUFFY_CYCLE editor menu: <buffy-cycle>
en: cycle among incoming mailboxes
ja: 到着用メールボックスを巡回

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE editor menu: <complete>
en: complete filename or alias
ja: ファイル名や別名を補完

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY editor menu: <complete-query>
en: complete address with query
ja: 問い合わせによりアドレスを補完

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR editor menu: <delete-char>
en: delete the char under the cursor
ja: カーソルの下の字を削除

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL editor menu: <eol>
en: jump to the end of the line
ja: 行末に移動

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR editor menu: <forward-char>
en: move the cursor one character to the right
ja: カーソルを一文字右に移動

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD editor menu: <forward-word>
en: move the cursor to the end of the word
ja: カーソルを単語の最後に移動

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN editor menu: <history-down>
en: scroll down through the history list
ja: 履歴リストを下にスクロール

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP editor menu: <history-up>
en: scroll up through the history list
ja: 履歴リストを上にスクロール

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH editor menu: <history-search>
en: search through the history list
ja: 履歴リストを検索

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL editor menu: <kill-eol>
en: delete chars from cursor to end of line
ja: カーソルから行末まで削除

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW editor menu: <kill-eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
ja: カーソルから単語末まで削除

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE editor menu: <kill-line>
en: delete all chars on the line
ja: その行の文字をすべて削除

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD editor menu: <kill-word>
en: delete the word in front of the cursor
ja: カーソルの前方の単語を削除

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR editor menu: <quote-char>
en: quote the next typed key
ja: 次にタイプする文字を引用符でくくる

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS editor menu: <transpose-chars>
en: transpose character under cursor with previous
ja: カーソル位置の文字とその前の文字とを入れ換え

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD editor menu: <capitalize-word>
en: capitalize the word
ja: 単語の先頭文字を大文字化

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD editor menu: <downcase-word>
en: convert the word to lower case
ja: 単語を小文字化

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD editor menu: <upcase-word>
en: convert the word to upper case
ja: 単語を大文字化

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND generic menu: <enter-command> pager menu: <enter-command>
en: enter a muttrc command
ja: muttrc のコマンドを入力

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK browser menu: <enter-mask>
en: enter a file mask
ja: ファイルマスクを入力

note: L10N: Help screen description for OP_ERROR_HISTORY generic menu: <error-history> pager menu: <error-history>
en: display recent history of error messages
ja: 直近のエラーメッセージ履歴を表示

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT generic menu: <exit> pager menu: <exit>
en: exit this menu
ja: このメニューを終了

note: L10N: Help screen description for OP_FILTER compose menu: <filter-entry>
en: filter attachment through a shell command
ja: シェルコマンドを通して添付ファイルを表示

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY generic menu: <first-entry>
en: move to the first entry
ja: 最初のエントリに移動

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE index menu: <flag-message> pager menu: <flag-message>
en: toggle a message's 'important' flag
ja: 「重要」フラグの切替

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE index menu: <forward-message> pager menu: <forward-message> attachment menu: <forward-message>
en: forward a message with comments
ja: コメント付きでメッセージを転送

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY generic menu: <select-entry>
en: select the current entry
ja: 現在のエントリを選択

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY index menu: <group-chat-reply> pager menu: <group-chat-reply> attachment menu: <group-chat-reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
ja: すべての受信者に返信 (Cc はそのまま)

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY index menu: <group-reply> pager menu: <group-reply> attachment menu: <group-reply>
en: reply to all recipients
ja: すべての受信者に返信 (Cc を To に)

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN generic menu: <half-down> pager menu: <half-down>
en: scroll down 1/2 page
ja: 半ページ下にスクロール

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP generic menu: <half-up> pager menu: <half-up>
en: scroll up 1/2 page
ja: 半ページ上にスクロール

note: L10N: Help screen description for OP_HELP generic menu: <help> pager menu: <help>
en: this screen
ja: この画面

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP generic menu: <jump> pager menu: <jump>
en: jump to an index number
ja: インデックス番号に飛ぶ

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY generic menu: <last-entry>
en: move to the last entry
ja: 最後のエントリに移動

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ACTION index menu: <list-action> pager menu: <list-action>
en: perform mailing list action
ja: メーリングリスト動作を実行

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ARCHIVE list menu: <list-archive>
en: retrieve list archive information
ja: リスト過去ログ情報を取得

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_HELP list menu: <list-help>
en: retrieve list help
ja: リストヘルプを取得

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_OWNER list menu: <list-owner>
en: contact list owner
ja: リスト所有者に連絡

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_POST list menu: <list-post>
en: post to mailing list
ja: メーリングリストに投稿

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY index menu: <list-reply> pager menu: <list-reply> attachment menu: <list-reply>
en: reply to specified mailing list
ja: 指定済みメーリングリスト宛てに返信

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE list menu: <list-subscribe>
en: subscribe to mailing list
ja: メーリングリストを購読開始

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE list menu: <list-unsubscribe>
en: unsubscribe from mailing list
ja: メーリングリストを購読取消

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
ja: マクロを実行

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL index menu: <mail> pager menu: <mail> query menu: <mail>
en: compose a new mail message
ja: 新規メッセージを作成

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD index menu: <break-thread> pager menu: <break-thread>
en: break the thread in two
ja: スレッドをはずす

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES index menu: <browse-mailboxes> pager menu: <browse-mailboxes>
en: select a new mailbox from the browser
ja: ブラウザから新しいメールボックスを選択

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES_READONLY index menu: <browse-mailboxes-readonly> pager menu: <browse-mailboxes-readonly>
en: select a new mailbox from the browser in read only mode
ja: ブラウザから新しいメールボックスを読出専用モードで選択

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER index menu: <change-folder> pager menu: <change-folder>
en: open a different folder
ja: 別のフォルダをオープン

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY index menu: <change-folder-readonly> pager menu: <change-folder-readonly>
en: open a different folder in read only mode
ja: 読み出し専用モードで別のフォルダをオープン

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG index menu: <clear-flag> pager menu: <clear-flag>
en: clear a status flag from a message
ja: メッセージのステータスフラグを解除

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN index menu: <delete-pattern>
en: delete messages matching a pattern
ja: パターンに一致したメッセージを削除

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH index menu: <imap-fetch-mail> pager menu: <imap-fetch-mail>
en: force retrieval of mail from IMAP server
ja: IMAP サーバからメールを取得

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL index menu: <imap-logout-all> pager menu: <imap-logout-all>
en: logout from all IMAP servers
ja: すべての IMAP サーバからログアウト

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL index menu: <fetch-mail>
en: retrieve mail from POP server
ja: POP サーバからメールを取得

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT index menu: <limit>
en: show only messages matching a pattern
ja: パターンに一致したメッセージだけ表示

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS index menu: <link-threads> pager menu: <link-threads>
en: link tagged message to the current one
ja: タグ付きメッセージを現在位置につなぐ

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX index menu: <next-unread-mailbox> pager menu: <next-unread-mailbox>
en: open next mailbox with new mail
ja: 新着のある次のメールボックスを開く

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW index menu: <next-new> pager menu: <next-new>
en: jump to the next new message
ja: 次の新着メッセージに移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD index menu: <next-new-then-unread>
en: jump to the next new or unread message
ja: 次の新着または未読のメッセージへ移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD index menu: <next-subthread> pager menu: <next-subthread>
en: jump to the next subthread
ja: 次のサブスレッドに移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD index menu: <next-thread> pager menu: <next-thread>
en: jump to the next thread
ja: 次のスレッドに移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED index menu: <next-undeleted> pager menu: <next-undeleted>
en: move to the next undeleted message
ja: 次の未削除メッセージに移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD index menu: <next-unread> pager menu: <next-unread>
en: jump to the next unread message
ja: 次の未読メッセージへ移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE index menu: <parent-message> pager menu: <parent-message>
en: jump to parent message in thread
ja: スレッドの親メッセージに移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD index menu: <previous-thread> pager menu: <previous-thread>
en: jump to previous thread
ja: 前のスレッドに移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD index menu: <previous-subthread> pager menu: <previous-subthread>
en: jump to previous subthread
ja: 前のサブスレッドに移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED index menu: <previous-undeleted> pager menu: <previous-undeleted>
en: move to the previous undeleted message
ja: 前の未削除メッセージに移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW index menu: <previous-new> pager menu: <previous-new>
en: jump to the previous new message
ja: 前の新着メッセージに移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD index menu: <previous-new-then-unread>
en: jump to the previous new or unread message
ja: 前の新着または未読メッセージに移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD index menu: <previous-unread> pager menu: <previous-unread>
en: jump to the previous unread message
ja: 前の未読メッセージに移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD index menu: <read-thread> pager menu: <read-thread>
en: mark the current thread as read
ja: 現在のスレッドを既読にする

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD index menu: <read-subthread> pager menu: <read-subthread>
en: mark the current subthread as read
ja: 現在のサブスレッドを既読にする

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE index menu: <root-message> pager menu: <root-message>
en: jump to root message in thread
ja: スレッドのルートメッセージに移動

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG index menu: <set-flag> pager menu: <set-flag>
en: set a status flag on a message
ja: メッセージにステータスフラグを設定

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER index menu: <sync-mailbox> pager menu: <sync-mailbox>
en: save changes to mailbox
ja: 変更をメールボックスに保存

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN index menu: <tag-pattern>
en: tag messages matching a pattern
ja: パターンに一致したメッセージにタグを付ける

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN index menu: <undelete-pattern>
en: undelete messages matching a pattern
ja: パターンに一致したメッセージの削除状態を解除

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN index menu: <untag-pattern>
en: untag messages matching a pattern
ja: パターンに一致したメッセージのタグをはずす

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG index menu: <mark-message>
en: create a hotkey macro for the current message
ja: 現在のメッセージに戻るホットキーマクロを作成

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE generic menu: <middle-page>
en: move to the middle of the page
ja: ページの中央に移動

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY generic menu: <next-entry> pager menu: <next-entry>
en: move to the next entry
ja: 次のエントリに移動

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE generic menu: <next-line> pager menu: <next-line>
en: scroll down one line
ja: 一行下にスクロール

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE generic menu: <next-page> pager menu: <next-page>
en: move to the next page
ja: 次ページへ移動

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM pager menu: <bottom>
en: jump to the bottom of the message
ja: メッセージの一番下に移動

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED pager menu: <toggle-quoted>
en: toggle display of quoted text
ja: 引用文の表示をするかどうか切替

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED pager menu: <skip-quoted>
en: skip beyond quoted text
ja: 引用文をスキップする

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_HEADERS pager menu: <skip-headers>
en: skip beyond headers
ja: ヘッダをスキップする

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP pager menu: <top>
en: jump to the top of the message
ja: メッセージの一番上に移動

note: L10N: Help screen description for OP_PIPE index menu: <pipe-message> pager menu: <pipe-message> attachment menu: <pipe-entry> compose menu: <pipe-entry>
en: pipe message/attachment to a shell command
ja: メッセージ/添付ファイルをコマンドにパイプ

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY generic menu: <previous-entry> pager menu: <previous-entry>
en: move to the previous entry
ja: 前のエントリに移動

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE generic menu: <previous-line> pager menu: <previous-line>
en: scroll up one line
ja: 一行上にスクロール

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE generic menu: <previous-page> pager menu: <previous-page>
en: move to the previous page
ja: 前のページに移動

note: L10N: Help screen description for OP_PRINT index menu: <print-message> pager menu: <print-message> attachment menu: <print-entry> compose menu: <print-entry>
en: print the current entry
ja: 現在のエントリを印刷

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE index menu: <purge-message> pager menu: <purge-message>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
ja: ごみ箱に入れず、現在のエントリを即座に削除

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY index menu: <query> query menu: <query>
en: query external program for addresses
ja: 外部プログラムにアドレスを問い合わせ

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND query menu: <query-append>
en: append new query results to current results
ja: 新たな問い合わせ結果を現在の結果に追加

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT index menu: <quit> pager menu: <quit>
en: save changes to mailbox and quit
ja: 変更をメールボックスに保存後終了

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE index menu: <recall-message> pager menu: <recall-message>
en: recall a postponed message
ja: 書きかけのメッセージを呼び出す

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW generic menu: <refresh> pager menu: <redraw-screen>
en: clear and redraw the screen
ja: 画面をクリアし再描画

note: L10N: Help screen description for OP_REFORMAT_WINCH
en: {internal}
ja: {内部}

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX browser menu: <rename-mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
ja: 現在のメールボックスをリネーム(IMAPのみ)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY index menu: <reply> pager menu: <reply> attachment menu: <reply>
en: reply to a message
ja: メッセージに返信

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND index menu: <resend-message> pager menu: <resend-message> attachment menu: <resend-message>
en: use the current message as a template for a new one
ja: 現在のメッセージを新しいものの原形として利用

note: L10N: Help screen description for OP_SAVE index menu: <save-message> pager menu: <save-message> attachment menu: <save-entry> compose menu: <copy-file>
en: save message/attachment to a mailbox/file
ja: メール/添付ファイルをボックス/ファイルに保存

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH generic menu: <search> pager menu: <search>
en: search for a regular expression
ja: 正規表現検索

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE generic menu: <search-reverse> pager menu: <search-reverse>
en: search backwards for a regular expression
ja: 逆順の正規表現検索

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT generic menu: <search-next> pager menu: <search-next>
en: search for next match
ja: 次に一致するものを検索

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE generic menu: <search-opposite> pager menu: <search-opposite>
en: search for next match in opposite direction
ja: 逆順で一致するものを検索

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE pager menu: <search-toggle>
en: toggle search pattern coloring
ja: 検索パターンを着色するかどうか切替

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE generic menu: <shell-escape> pager menu: <shell-escape>
en: invoke a command in a subshell
ja: サブシェルでコマンドを起動

note: L10N: Help screen description for OP_SORT index menu: <sort-mailbox> pager menu: <sort-mailbox> browser menu: <sort>
en: sort messages
ja: メッセージを整列

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE index menu: <sort-reverse> pager menu: <sort-reverse> browser menu: <sort-reverse>
en: sort messages in reverse order
ja: メッセージを逆順で整列

note: L10N: Help screen description for OP_TAG generic menu: <tag-entry> pager menu: <tag-message>
en: tag the current entry
ja: メッセージにタグ付け

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX generic menu: <tag-prefix>
en: apply next function to tagged messages
ja: 次に入力する機能をタグ付きメッセージに適用

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND generic menu: <tag-prefix-cond>
en: apply next function ONLY to tagged messages
ja: 次に入力する機能をタグ付きメッセージにのみ適用

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD index menu: <tag-subthread>
en: tag the current subthread
ja: 現在のサブスレッドにタグを付ける

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD index menu: <tag-thread>
en: tag the current thread
ja: 現在のスレッドにタグを付ける

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW index menu: <toggle-new> pager menu: <mark-as-new>
en: toggle a message's 'new' flag
ja: メッセージの「新着」フラグを切替

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE index menu: <toggle-write> pager menu: <toggle-write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
ja: メールボックスに変更を書き込むかどうかを切替

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES browser menu: <toggle-mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
ja: 閲覧法を「メールボックス/全ファイル」間で切替

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE generic menu: <top-page>
en: move to the top of the page
ja: ページの一番上に移動

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE index menu: <undelete-message> pager menu: <undelete-message> attachment menu: <undelete-entry> postpone menu: <undelete-entry> alias menu: <undelete-entry>
en: undelete the current entry
ja: エントリの削除状態を解除

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD index menu: <undelete-thread> pager menu: <undelete-thread>
en: undelete all messages in thread
ja: スレッドのすべてのメッセージの削除状態を解除

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD index menu: <undelete-subthread> pager menu: <undelete-subthread>
en: undelete all messages in subthread
ja: サブスレッドのすべてのメッセージの削除を解除

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION index menu: <show-version> pager menu: <show-version>
en: show the Mutt version number and date
ja: Mutt のバージョンの番号と日付を表示

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACH attachment menu: <view-attach> compose menu: <view-attach>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
ja: 添付ファイル閲覧(必要ならmailcapエントリ使用)

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS index menu: <view-attachments> pager menu: <view-attachments>
en: show MIME attachments
ja: MIME 添付ファイルを表示

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY generic menu: <what-key> pager menu: <what-key>
en: display the keycode for a key press
ja: 次に押すキーのコードを表示

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS generic menu: <check-stats> pager menu: <check-stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
ja: すべてのメールボックスのメッセージ数を確認

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT index menu: <show-limit>
en: show currently active limit pattern
ja: 現在有効な制限パターンの値を表示

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD index menu: <collapse-thread>
en: collapse/uncollapse current thread
ja: 現在のスレッドを展開/非展開

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL index menu: <collapse-all>
en: collapse/uncollapse all threads
ja: すべてのスレッドを展開/非展開

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY browser menu: <descend-directory>
en: descend into a directory
ja: ディレクトリに入る

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE index menu: <decrypt-save> pager menu: <decrypt-save>
en: make decrypted copy and delete
ja: 復号化したコピーを作ってから削除

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY index menu: <decrypt-copy> pager menu: <decrypt-copy>
en: make decrypted copy
ja: 復号化したコピーを作成

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE index menu: <forget-passphrase> pager menu: <forget-passphrase> attachment menu: <forget-passphrase> compose menu: <forget-passphrase>
en: wipe passphrase(s) from memory
ja: パスフレーズをすべてメモリから消去

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS index menu: <extract-keys> pager menu: <extract-keys> attachment menu: <extract-keys>
en: extract supported public keys
ja: サポートされている公開鍵を抽出

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_USE mixmaster menu: <accept>
en: accept the chain constructed
ja: 構築されたチェーンを受容

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_APPEND mixmaster menu: <append>
en: append a remailer to the chain
ja: チェーンに remailer を追加

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_INSERT mixmaster menu: <insert>
en: insert a remailer into the chain
ja: チェーンに remailer を挿入

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_DELETE mixmaster menu: <delete>
en: delete a remailer from the chain
ja: チェーンから remailer を削除

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_PREV mixmaster menu: <chain-prev>
en: select the previous element of the chain
ja: 前のチェーンエレメントを選択

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_NEXT mixmaster menu: <chain-next>
en: select the next element of the chain
ja: 次のチェーンエレメントを選択

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MIX compose menu: <mix>
en: send the message through a mixmaster remailer chain
ja: mixmaster remailer チェーンを使って送信

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_KEY compose menu: <attach-key>
en: attach a PGP public key
ja: PGP 公開鍵を添付

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU compose menu: <pgp-menu>
en: show PGP options
ja: PGP オプションを表示

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY index menu: <mail-key> pager menu: <mail-key>
en: mail a PGP public key
ja: PGP 公開鍵をメール送信

note: L10N: Help screen description for OP_VERIFY_KEY pgp menu: <verify-key> smime menu: <verify-key>
en: verify a PGP public key
ja: PGP 公開鍵を検証

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID pgp menu: <view-name> smime menu: <view-name>
en: view the key's user id
ja: 鍵のユーザ ID を表示

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL index menu: <check-traditional-pgp> pager menu: <check-traditional-pgp> attachment menu: <check-traditional-pgp>
en: check for classic PGP
ja: 旧形式の PGP をチェック

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST index menu: <sidebar-first> pager menu: <sidebar-first>
en: move the highlight to the first mailbox
ja: (サイドバー) 最初のメールボックスを選択

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST index menu: <sidebar-last> pager menu: <sidebar-last>
en: move the highlight to the last mailbox
ja: (サイドバー) 最後のメールボックスを選択

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT index menu: <sidebar-next> pager menu: <sidebar-next>
en: move the highlight to next mailbox
ja: (サイドバー) 次のメールボックスを選択

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW index menu: <sidebar-next-new> pager menu: <sidebar-next-new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
ja: (サイドバー) 次の新着ありメールボックスを選択

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN index menu: <sidebar-open> pager menu: <sidebar-open>
en: open highlighted mailbox
ja: (サイドバー) 選択したメールボックスをオープン

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN index menu: <sidebar-page-down> pager menu: <sidebar-page-down>
en: scroll the sidebar down 1 page
ja: (サイドバー) 1ページ下にスクロール

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP index menu: <sidebar-page-up> pager menu: <sidebar-page-up>
en: scroll the sidebar up 1 page
ja: (サイドバー) 1ページ上にスクロール

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV index menu: <sidebar-prev> pager menu: <sidebar-prev>
en: move the highlight to previous mailbox
ja: (サイドバー) 前のメールボックスを選択

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW index menu: <sidebar-prev-new> pager menu: <sidebar-prev-new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
ja: (サイドバー) 前の新着ありメールボックスを選択

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE index menu: <sidebar-toggle-visible> pager menu: <sidebar-toggle-visible>
en: make the sidebar (in)visible
ja: サイドバーを(不)可視にする

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU compose menu: <smime-menu>
en: show S/MIME options
ja: S/MIME オプションを表示
