Mutt 2.2 - en to ru translation catalogue (1356 entries)

en: Username at %s:
ru: Имя пользователя для %s:

note: L10N: Prompt for an account password when connecting. %s@%s is user@host
en: Password for %s@%s:
ru: Пароль для %s@%s:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: mutt_account_getoauthbearer: No OAUTH refresh command defined
ru: mutt_account_getoauthbearer: Команда обновления OAUTH не определена

en: mutt_account_getoauthbearer: Unable to run refresh command
ru: mutt_account_getoauthbearer: Не удалось выполнить команду обновления

en: mutt_account_getoauthbearer: Command returned empty string
ru: mutt_account_getoauthbearer: Команда варнула пустую строку

en: Exit
ru: Выход

en: Del
ru: Удалить

en: Undel
ru: Восстановить

en: Select
ru: Выбрать

note: L10N: localized names of RFC 2369 list operations
en: Help
ru: Помощь

en: You have no aliases!
ru: Список псевдонимов отсутствует!

en: Aliases
ru: Псевдонимы

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
ru: Псевдоним:

en: You already have an alias defined with that name!
ru: Такой псевдоним уже присутствует!

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
ru: Предупреждение: Этот псевдоним может не работать. Исправить?

en: Address:
ru: Адрес:

en: Error: '%s' is a bad IDN.
ru: Ошибка: "%s" не является корректным IDN.

en: Personal name:
ru: Полное имя:

en: [%s = %s] Accept?
ru: [%s = %s] Принять?

en: Save to file:
ru: Сохранить в файл:

en: Error seeking in alias file
ru: Ошибка позиционирования в файле псевдонимов

en: Error reading alias file
ru: Ошибка чтения файла псевдонимов

en: Alias added.
ru: Псевдоним создан.

en: Can't match nametemplate, continue?
ru: Не удалось разобрать имя. Продолжить?

en: Mailcap compose entry requires %%s
ru: Указанный в mailcap способ создания требует наличия параметра %%s

en: Error running "%s"!
ru: Ошибка выполнения "%s"!

en: Failure to open file to parse headers.
ru: Не удалось открыть файл для разбора заголовков.

en: Failure to open file to strip headers.
ru: Не удалось открыть файл для удаления заголовков.

en: Failure to rename file.
ru: Не удалось переименовать файл.

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
ru: В mailcap не определён способ создания для %s; создан пустой файл.

en: Mailcap Edit entry requires %%s
ru: Указанный в mailcap способ редактирования требует наличия параметра %%s

en: No mailcap edit entry for %s
ru: В mailcap не определён способ редактирования для %s

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
ru: Подходящая запись в mailcap не найдена; просмотр как текста.

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
ru: MIME-тип не определён.  Невозможно просмотреть вложение.

en: Cannot create filter
ru: Не удалось создать фильтр

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
ru: ---Команда: %-20.20s Описание: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
ru: ---Команда: %-30.30s Вложение: %s

en: ---Attachment: %s: %s
ru: ---Вложение: %s: %s

en: ---Attachment: %s
ru: ---Вложение: %s

en: Can't create filter
ru: Не удалось создать фильтр

en: Write fault!
ru: Ошибка записи!

en: I don't know how to print that!
ru: Неизвестно, как это печатать!

note: L10N: %s is a directory.  Mutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
ru: Каталог %s не существует.  Создать?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s.
ru: Не удалось создать %s: %s

note: L10N: The first time mutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
ru: Создать учётную запись autocrypt?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
ru: Адрес учётной записи autocrypt:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
ru: Введите только один адрес

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address is already assigned to an autocrypt account
ru: Этот адрес уже привязан к учетной записи autocrypt

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
ru: Предпочесть шифрование?

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted.
ru: Создание учётной записи autocrypt прервано.

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
ru: Учётная запись autocrypt успешно создана

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available.
ru: Использование autocrypt недоступно.

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s.
ru: Использование autocrypt не разрешено для %s.

note: L10N: %s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s.
ru: Не найден (действительный) ключ autocrypt для %s.

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, Mutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers. Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
ru: Проверить наличие заголовков autocrypt в почтовом ящике?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
ru: Проверка почтового ящика

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
ru: Проверить наличие заголовков autocrypt в другом почтовом ящике?

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
ru: Создать

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
ru: Удалить

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
ru: Перекл Актив

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
ru: Предп Шифр

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
ru: предпочитать шифрование

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
ru: ручное шифрование

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
ru: активн.

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
ru: неактивн.

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
ru: Учётные записи autocrypt

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
ru: Ошибка сохранения информации об учётной записи

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
ru: Действительно удалить учётную запись "%s"?

note: L10N: %s is the path to the database.  For some reason sqlite3 failed to open that database file. Error message if autocrypt couldn't open the sqlite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
ru: Не удалось открыть базу данных autocrypt %s

en: error creating gpgme context: %s
ru: ошибка создания gpgme контекста: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
ru: Генерация ключа autocrypt...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
ru: Ошибка создания ключа autocrypt: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
ru: Ключ %s не может использоваться для autocrypt

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
ru: (c)создать новый или (s)выбрать существующий ключ GPG?

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
ru: Вместо этого, создать новый ключ GPG для текущей учётной записи?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of mutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
ru: Версия базы данных autocrypt слишком новая

en: Redraw
ru: Перерисовать

note: L10N: Background Edit Landing Page message, first line. Displays while the editor is running.
en: Waiting for editor to exit
ru: Ожидание выхода из редактора

note: L10N: Background Edit Landing Page message, second line. Displays while the editor is running. %s is the key binding for "<exit>", usually "q".
en: Type '%s' to background compose session.
ru: Нажмите "%s" для создания сообщения в фоновом сеансе.

note: L10N: Background Compose Menu Help line: resume composing the mail
en: Resume
ru: Возобновить

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process has finished.
en: finished
ru: завершено

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process is still running.
en: running
ru: выполняется

note: L10N: Background Compose Menu title
en: Background Compose Menu
ru: Меню фонового создания сообщения

note: L10N: Background Compose Menu: displayed if there are no background processes and the user tries to bring up the background compose menu
en: No backgrounded editing sessions.
ru: Нет фоновых сеансов редактирования.

note: L10N: Background Compose menu: Confirms if an unfinished process is selected to continue.
en: Process is still running. Really select?
ru: Процесс ещё выполняется. Действительно выбрать?

en: Chdir
ru: Перейти в:

en: Mask
ru: Маска

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
ru: Обратный порядок: (d)дата/(a)имя/(z)размер/(c)колич/(u)непрочит/(n)отсутствует?

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
ru: Упорядочить: (d)дата/(a)имя/(z)размер/(c)колич/(u)непрочит/(n)отсутствует?

en: %s is not a directory.
ru: %s не является каталогом.

en: Mailboxes [%d]
ru: Почтовые ящики [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
ru: Подключение [%s], маска файла: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
ru: Каталог [%s], маска файла: %s

en: Can't attach a directory!
ru: Вложение каталогов не поддерживается!

en: No files match the file mask
ru: Нет файлов, удовлетворяющих данной маске

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
ru: Создание поддерживается только для почтовых ящиков на IMAP-серверах

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
ru: Переименование поддерживается только для почтовых ящиков на IMAP-серверах

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
ru: Удаление поддерживается только для почтовых ящиков на IMAP-серверах

en: Cannot delete root folder
ru: Не удалось удалить корневой почтовый ящик

en: Really delete mailbox "%s"?
ru: Удалить почтовый ящик "%s"?

en: Mailbox deleted.
ru: Почтовый ящик удален.

en: Mailbox deletion failed.
ru: Не удалось удалить почтовый ящик.

en: Mailbox not deleted.
ru: Почтовый ящик не удален.

en: Chdir to:
ru: Перейти в:

en: Error scanning directory.
ru: Ошибка просмотра каталога.

en: File Mask:
ru: Маска файла:

en: New file name:
ru: Новое имя файла:

en: Can't view a directory
ru: Не удалось просмотреть каталог

en: Error trying to view file
ru: Ошибка при попытке просмотра файла

en: too few arguments
ru: слишком мало аргументов

en: New mail in
ru: Новая почта в

en: %s: color not supported by term
ru: %s: цвет не поддерживается терминалом

en: %s: no such color
ru: %s: нет такого цвета

en: %s: no such object
ru: %s: нет такого объекта

en: %s: command valid only for index, body, header objects
ru: %s: команда доступна только для индекса, заголовка и тела письма

en: %s: too few arguments
ru: %s: слишком мало аргументов

en: Missing arguments.
ru: Необходимые аргументы отсутствуют.

en: color: too few arguments
ru: color: слишком мало аргументов

en: mono: too few arguments
ru: mono: слишком мало аргументов

en: %s: no such attribute
ru: %s: нет такого атрибута

en: too many arguments
ru: слишком много аргументов

en: default colors not supported
ru: цвета по умолчанию не поддерживаются

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
ru: Проверить подпись?

en: Could not create temporary file!
ru: Не удалось создать временный файл!

en: Cannot create display filter
ru: Не удалось создать фильтр просмотра

en: Could not copy message
ru: Не удалось скопировать сообщение

note: L10N: Before displaying a message in the pager, Mutt iterates through all the message parts, decoding, converting, running autoview, decrypting, etc.  If there is an error somewhere in there, Mutt will still display what it was able to generate, but will also display this message in the message line
en: There was an error displaying all or part of the message
ru: При отображении всего сообщения или его частей произошла ошибка

en: S/MIME signature successfully verified.
ru: S/MIME-подпись проверена.

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
ru: Отправитель сообщения не является владельцем S/MIME-сертификата.

en: Warning: Part of this message has not been signed.
ru: Предупреждение: часть этого сообщения не подписана.

en: S/MIME signature could NOT be verified.
ru: S/MIME-подпись проверить НЕ удалось.

en: PGP signature successfully verified.
ru: PGP-подпись проверена.

en: PGP signature could NOT be verified.
ru: PGP-подпись проверить НЕ удалось.

en: Command:
ru: Команда:

en: Warning: message contains no From: header
ru: Предупреждение: сообщение не содержит заголовка From:

en: Bounce message to:
ru: Перенаправить сообщение:

en: Bounce tagged messages to:
ru: Перенаправить сообщения:

en: Error parsing address!
ru: Ошибка разбора адреса!

en: Bad IDN: '%s'
ru: Некорректный IDN: %s

en: Bounce message to %s
ru: Перенаправить сообщение %s

en: Bounce messages to %s
ru: Перенаправить сообщения %s

en: Message not bounced.
ru: Сообщение не перенаправлено.

en: Messages not bounced.
ru: Сообщения не перенаправлены.

en: Message bounced.
ru: Сообщение перенаправлено.

en: Messages bounced.
ru: Сообщения перенаправлены.

en: Can't create filter process
ru: Не удалось создать процесс фильтра

en: Pipe to command:
ru: Передать программе:

en: No printing command has been defined.
ru: Команда для печати не определена.

en: Print message?
ru: Напечатать сообщение?

en: Print tagged messages?
ru: Напечатать выбранные сообщения?

en: Message printed
ru: Сообщение напечатано

en: Messages printed
ru: Сообщения напечатаны

en: Message could not be printed
ru: Не удалось напечатать сообщение

en: Messages could not be printed
ru: Не удалось напечатать сообщения

note: L10N: The following three are the sort/reverse sort prompts. * Letters must match the order of the characters in the third * string.  Note that mutt now supports multiline prompts, so * it's okay for the translation to take up to three lines.
en: Rev-Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
ru: Обр.пор.:(d)дата/(f)от/(r)получ/(s)тема/(o)кому/(t)диск/(u)без/(z)разм/(c)конт/(p)спам/(l)метка?

en: Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
ru: Порядок:(d)дата/(f)от/(r)получ/(s)тема/(o)кому/(t)диск/(u)без/(z)разм/(c)конт/(p)спам/(l)метка?

en: Shell command:
ru: Программа:

en: Decode-save%s to mailbox
ru: Декодировать и сохранить%s в почтовый ящик

en: Decode-copy%s to mailbox
ru: Декодировать и копировать%s в почтовый ящик

en: Decrypt-save%s to mailbox
ru: Расшифровать и сохранить%s в почтовый ящик

en: Decrypt-copy%s to mailbox
ru: Расшифровать и копировать%s в почтовый ящик

en: Save%s to mailbox
ru: Сохранить%s в почтовый ящик

en: Copy%s to mailbox
ru: Копировать%s в почтовый ящик

en:  tagged
ru:  помеченное

en: Copying to %s...
ru: Копируется в %s...

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
ru: Сохранение выбранных сообщений...

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
ru: Копирование выбранных сообщений...

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason.
en: Error saving message
ru: Ошибка сохранения сообщения

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason.
en: Error saving tagged messages
ru: Ошибка сохранения выбранных сообщений

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason.
en: Error copying message
ru: Ошибка копирования сообщения

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason.
en: Error copying tagged messages
ru: Ошибка копирования выбранных сообщений

en: Convert to %s upon sending?
ru: Перекодировать в %s при отправке?

en: Content-Type changed to %s.
ru: Значение Content-Type изменено на %s.

en: Character set changed to %s; %s.
ru: Установлена новая кодировка: %s; %s.

en: not converting
ru: не перекодировать

en: converting
ru: перекодировать

en: There are no attachments.
ru: Вложений нет.

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
ru: Безопасность:

note: L10N: * This string is used by the compose menu. * Since it is hidden by default, it does not increase the * indentation of other compose menu fields.  However, if possible, * it should not be longer than the other compose menu fields. * * Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not 
en: Sign as:
ru: Подписать как:

en: Send
ru: Отправить

en: Abort
ru: Прервать

en: Attach file
ru: Вложить файл

en: Descrip
ru: Описание

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. * This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
ru: Откл

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. * This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
ru: Нет

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. * This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. * This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been * used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
ru: Не понятно

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. * This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but * leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" * is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
ru: Доступно

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. * This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption * automatically.
en: Yes
ru: Да

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
ru: Autocrypt: (e)шифровать, (c)очистить, (a)автоматически?

en: Not supported
ru: Не поддерживается

en: Sign, Encrypt
ru: Подписать и зашифровать

en: Encrypt
ru: Зашифровать

en: Sign
ru: Подписать

en: None
ru: Нет

en:  (inline PGP)
ru:  (PGP/текст)

en:  (OppEnc mode)
ru:  (режим OppEnc)

en: <default>
ru: <по умолчанию>

en: Encrypt with:
ru: Зашифровать:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
ru: Рекомендация:

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
ru: Вложение #%d уже не существует: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
ru: Вложение #%d изменено. Обновить кодировку для %s?

en: -- Attachments
ru: -- Вложения

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
ru: Предупреждение: "%s" не является корректным IDN.

en: You may not delete the only attachment.
ru: Вы не можете удалить единственное вложение.

note: L10N: Prompt when trying to hit <detach-file> on the first entry in the compose menu.  This entry is most likely the message they just typed.  Hitting yes will remove the entry and unlink the file, so it's worth confirming they really meant to do it.
en: Really delete the main message?
ru: Действительно удалить текст сообщения?

en: You are on the last entry.
ru: Вы уже на последней записи.

en: You are on the first entry.
ru: Вы уже на первой записи.

en: Bad IDN in "%s": '%s'
ru: Некорректный IDN в "%s": %s.

en: Attaching selected files...
ru: Вкладываются помеченные файлы...

en: Unable to attach %s!
ru: Не удалось вложить %s!

en: Open mailbox to attach message from
ru: Вложить сообщение из почтового ящика

en: Unable to open mailbox %s
ru: Не удалось открыть почтовый ящик %s

en: No messages in that folder.
ru: В этом почтовом ящике/файле нет сообщений.

en: Tag the messages you want to attach!
ru: Пометьте сообщения, которые вы хотите вложить!

en: Unable to attach!
ru: Не удалось создать вложение!

en: Recoding only affects text attachments.
ru: Перекодирование допустимо только для текстовых вложений.

en: The current attachment won't be converted.
ru: Текущее вложение не будет перекодировано.

en: The current attachment will be converted.
ru: Текущее вложение будет перекодировано.

en: Invalid encoding.
ru: Неверная кодировка.

en: Save a copy of this message?
ru: Сохранить копию этого сообщения?

en: Send attachment with name:
ru: Отправить вложение с именем:

en: Rename to:
ru: Переименовать в:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
ru: Не удалось получить информацию о %s: %s

en: New file:
ru: Новый файл:

en: Content-Type is of the form base/sub
ru: Поле Content-Type должно иметь вид тип/подтип

en: Unknown Content-Type %s
ru: Неизвестное значение поля Content-Type: %s

en: Can't create file %s
ru: Не удалось создать файл %s

note: L10N: This phrase is a modified quote originally from Cool Hand Luke, intended to be somewhat humorous.
en: What we have here is a failure to make an attachment
ru: Не удалось создать вложение

en: $send_multipart_alternative_filter is not set
ru: Значение $send_multipart_alternative_filter не установлено

en: Postpone this message?
ru: Отложить это сообщение?

en: Write message to mailbox
ru: Записать сообщение в почтовый ящик

en: Writing message to %s ...
ru: Сообщение записывается в %s...

en: Message written.
ru: Сообщение записано.

en: No PGP backend configured
ru: Поддержка PGP не настроена

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
ru: S/MIME уже используется. Очистить и продолжить?

en: No S/MIME backend configured
ru: Поддержка S/MIME не настроена

en: PGP already selected. Clear & continue ?
ru: PGP уже используется. Очистить и продолжить?

en: Unable to lock mailbox!
ru: Не удалось заблокировать почтовый ящик!

en: Decompressing %s
ru: Распаковка %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
ru: Не удалось распознать содержимое упакованного файла

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
ru: Не удалось найти описание для почтового ящика типа %d

en: Cannot append without an append-hook or close-hook : %s
ru: Невозможно дозаписать без append-hook или close-hook: %s

en: Compress command failed: %s
ru: Ошибка команды упаковки: %s

en: Unsupported mailbox type for appending.
ru: Дозапись не поддерживается для этого типа почтового ящика.

en: Compressed-appending to %s...
ru: Упаковывается и дозаписывается %s...

en: Compressing %s...
ru: Упаковывается %s...

en: Error. Preserving temporary file: %s
ru: Ошибка. Временный файл оставлен: %s

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
ru: Невозможно синхронизировать упакованный файл без close-hook

en: Compressing %s
ru: Упаковывается %s

en: No decryption engine available for message
ru: Нет доступного механизма расшифровки для сообщения

en:  (current time: %c)
ru:  (текущее время: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
ru: [-- Результат работы программы %s%s --]

en: Passphrase(s) forgotten.
ru: Фразы-пароли удалены из памяти.

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
ru: Невозможно использовать PGP/текст с вложениями. Применить PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments.
ru: Письмо не отправлено: невозможно использовать PGP/текст с вложениями.

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
ru: Невозможно использовать PGP/текст с format=flowed. Применить PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed.
ru: Письмо не отправлено: невозможно использовать PGP/текст с format=flowed.

en: Invoking PGP...
ru: Запускается программа PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
ru: Не удалось отправить PGP-сообщение в текстовом формате. Использовать PGP/MIME?

en: Mail not sent.
ru: Письмо не отправлено.

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
ru: S/MIME-сообщения без указания типа содержимого не поддерживаются.

en: Trying to extract PGP keys...
ru: Попытка извлечь PGP-ключи...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
ru: Попытка извлечь S/MIME сертификаты...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
ru: [-- Ошибка: неизвестный multipart/signed протокол %s! --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature! --]
ru: [-- Ошибка: отсутствует или нарушена структура multipart/signed-сообщения! --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
ru: [-- Предупреждение: не удалось проверить %s/%s подписи. --]

en: [-- The following data is signed --]
ru: [-- Начало подписанных данных --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
ru: [-- Предупреждение: не найдено ни одной подписи. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
ru: 
    [-- Конец подписанных данных --]

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
ru: Опция "crypt_use_gpgme" включена, но поддержка GPGME не собрана.

en: Invoking S/MIME...
ru: Вызывается S/MIME...

en: error enabling CMS protocol: %s
ru: ошибка включения CMS протокола: %s

en: error creating gpgme data object: %s
ru: ошибка создания объекта данных gpgme: %s

en: error allocating data object: %s
ru: ошибка размещения объекта данных: %s

en: error rewinding data object: %s
ru: ошибка позиционирования в начало объекта данных: %s

en: error reading data object: %s
ru: ошибка чтения объекта данных: %s

en: Can't create temporary file
ru: Не удалось создать временный файл

en: error adding recipient `%s': %s
ru: ошибка добавления получателя "%s": %s

en: secret key `%s' not found: %s
ru: секретный ключ "%s" не найден: %s

en: ambiguous specification of secret key `%s'
ru: неоднозначное указание секретного ключа "%s"

en: error setting secret key `%s': %s
ru: ошибка установки секретного ключа "%s": %s

en: error setting PKA signature notation: %s
ru: ошибка установки примечания к подписи: %s

en: error encrypting data: %s
ru: ошибка шифрования данных: %s

en: error signing data: %s
ru: ошибка подписывания данных: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
ru: ключ по умолчанию не определён в $pgp_sign_as и в ~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
ru: Предупреждение: один из ключей был отозван

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
ru: Предупреждение: ключ, используемый для создания подписи, просрочен:

en: Warning: At least one certification key has expired
ru: Предупреждение: срок действия одного или нескольких сертификатов истек

en: Warning: The signature expired at:
ru: Предупреждение: срок действия подписи истёк:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
ru: Не удалось проверить по причине отсутствия ключа или сертификата

en: The CRL is not available
ru: CRL не доступен

en: Available CRL is too old
ru: Доступный CRL слишком старый

en: A policy requirement was not met
ru: Требование политики не было обнаружено

en: A system error occurred
ru: Системная ошибка

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: PKA запись не соответствует адресу владельца:

en: PKA verified signer's address is:
ru: Адрес, проверенный при помощи PKA:

en: Fingerprint:
ru: Отпечаток:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: НЕ известно, принадлежит ли данный ключ указанной выше персоне

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: ключ НЕ ПРИНАДЛЕЖИТ указанной выше персоне

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: НЕТ уверенности в том, что ключ принадлежит указанной выше персоне

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
ru: отпечаток подписи не доступен

en: KeyID
ru: ID ключа

en: created:
ru: создано:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
ru: Ошибка получения информации о ключе с ID %s: %s

en: Good signature from:
ru: Хорошая подпись от:

en: *BAD* signature from:
ru: *ПЛОХАЯ* подпись от:

en: Problem signature from:
ru: Сомнительная подпись от:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
ru:        действительна до:

en: [-- Begin signature information --]
ru: [-- Начало информации о подписи --]

en: Error: verification failed: %s
ru: Ошибка: проверка не удалась: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
ru: *** Начало системы обозначения (подпись от: %s) ***

en: *** End Notation ***
ru: *** Конец системы обозначения ***

en: [-- End signature information --]
ru: [-- Конец информации о подписи --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
ru: [-- Ошибка: не удалось расшифровать: %s --]

en: error importing key: %s
ru: ошибка импорта ключа: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
ru: Ошибка: не удалось расшифровать или проверить подпись: %s

en: Error: copy data failed
ru: Ошибка: не удалось скопировать данные

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
ru: [-- Начало PGP-сообщения --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
ru: [-- Начало блока открытого PGP-ключа --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
ru: [-- Начало сообщения, подписанного PGP --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
ru: [-- Конец PGP-сообщения --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
ru: [-- Конец блока открытого PGP-ключа --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
ru: [-- Конец сообщения, подписанного PGP --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
ru: [-- Ошибка: не удалось найти начало PGP-сообщения! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
ru: [-- Ошибка: не удалось создать временный файл! --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
ru: [-- Начало данных, подписанных и зашифрованных в формате PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
ru: [-- Начало данных, зашифрованных в формате PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
ru: [-- Конец данных, подписанных и зашифрованных в формате PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
ru: [-- Конец данных, зашифрованных в формате PGP/MIME --]

en: PGP message successfully decrypted.
ru: PGP-сообщение успешно расшифровано.

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
ru: [-- Начало данных, подписанных в формате S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
ru: [-- Начало данных, зашифрованных в формате S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
ru: [-- Конец данных, подписанных в формате S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
ru: [-- Конец данных, зашифрованных в формате S/MIME --]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
ru: [Не возможно отобразить ID этого пользователя (неизвестная кодировка)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
ru: [Не возможно отобразить ID этого пользователя (неправильная кодировка)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
ru: [Не возможно отобразить ID этого пользователя (неправильный DN)

note: L10N: * The following are the headers for the "verify key" output from the * GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). * They will be automatically aligned.
en: Name:
ru: Имя:

en: Valid From:
ru: Действ. с:

en: Valid To:
ru: Действ. до:

en: Key Type:
ru: Тип ключа:

en: Key Usage:
ru: Использование:

en: Serial-No:
ru: Сер. номер:

en: Issued By:
ru: Издан:

en: Subkey:
ru: Подключ:

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
ru: [Неправильное значение]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: *       PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
ru: %s, %lu бит %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
ru: шифрование

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
ru: подпись

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
ru: сертификация

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
ru: [Отозван]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
ru: [Просрочен]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
ru: [Запрещён]

en: Collecting data...
ru: Сбор данных...

en: Error finding issuer key: %s
ru: Ошибка поиска ключа издателя: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
ru: Ошибка: цепь сертификации слишком длинная - поиск прекращён

en: Key ID: 0x%s
ru: Идентификатор ключа: 0x%s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
ru: Ошибка gpgme_op_keylist_start: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
ru: Ошибка gpgme_op_keylist_next: %s

en: All matching keys are marked expired/revoked.
ru: Все подходящие ключи помечены как просроченные или отозванные.

en: Exit
ru: Выход

en: Select
ru: Выбрать

en: Check key
ru: Тест ключа

en: PGP and S/MIME keys matching
ru: PGP и S/MIME-ключи, соответствующие

en: PGP keys matching
ru: PGP-ключи, соответствующие

en: S/MIME keys matching
ru: S/MIME-ключи, соответствующие

en: keys matching
ru: ключи, соответствующие

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
ru: Этот ключ не может быть использован: просрочен, запрещен или отозван.

en: ID is expired/disabled/revoked.
ru: ID просрочен, запрещен или отозван.

en: ID has undefined validity.
ru: Степень доверия для ID не определена.

en: ID is not valid.
ru: ID недействителен.

en: ID is only marginally valid.
ru: ID действителен только частично.

en: %s Do you really want to use the key?
ru: %s Использовать этот ключ?

en: Looking for keys matching "%s"...
ru: Поиск ключей, соответствующих "%s"...

en: Use keyID = "%s" for %s?
ru: Использовать ключ "%s" для %s?

en: Enter keyID for %s:
ru: Введите идентификатор ключа для %s:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
ru: Скретный ключ не найден

en: Please enter the key ID:
ru: Введите, пожалуйста, идентификатор ключа:

en: Error exporting key: %s
ru: Ошибка экспорта ключа: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s.
ru: PGP-ключ 0x%s.

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
ru: GPGME: Протокол OpenPGP не доступен

en: GPGME: CMS protocol not available
ru: GPGME: Протокол CMS не доступен

en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ru: S/MIME (s)подпись, (a)подпись как, (p)gp, (c)отказаться, отключить (o)ppenc?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ru: PGP (s)подпись, (a)подпись как, s/(m)ime, (c)отказаться, отключить (o)ppenc?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ru: S/MIME (e)шифр, (s)подпись, (a)подпись как, (b)оба, (p)gp, (c)отказ, (o)ppenc?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ru: PGP (e)шифр, (s)подпись, (a)подпись как, (b)оба, s/(m)ime, (c)отказ, (o)ppenc?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
ru: S/MIME (e)шифр, (s)подпись, (a)подпись как, (b)оба, (p)gp, (c)отказаться?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
ru: PGP (e)шифр, (s)подпись, (a)подпись как, (b)оба, s/(m)ime, (c)отказаться?

en: Failed to verify sender
ru: Не удалось проверить отправителя

en: Failed to figure out sender
ru: Не удалось вычислить отправителя

en: yes
ru: да

en: no
ru: нет

note: L10N: In the mutt_yesorno() prompt, some variables and all quadoptions provide a '?' choice to provide the name of the configuration variable this prompt is dependent on. For example, the prompt "Quit Mutt?" is dependent on the quadoption $quit. Typing '?' at those prompts will print this message ab
en: See $%s for more information.
ru: Смотрите $%s для получения дополнительной информации.

en: Exit Mutt?
ru: Завершить работу с Mutt?

en: There are $background_edit sessions. Really quit Mutt?
ru: Имеются фоновые сеансы редактирования. Действительно выйти?

en: Error History is disabled.
ru: История ошибок запрещена.

en: Error History is currently being shown.
ru: История ошибок уже перед вами.

en: Error History
ru: История ошибок

en: unknown error
ru: неизвестная ошибка

en: Press any key to continue...
ru: Чтобы продолжить, нажмите любую клавишу...

en:  ('?' for list):
ru:  ("?" -- список):

en: No mailbox is open.
ru: Нет открытого почтового ящика.

en: There are no messages.
ru: Сообщений нет.

en: Mailbox is read-only.
ru: Почтовый ящик немодифицируем.

en: Function not permitted in attach-message mode.
ru: В режиме "вложить сообщение" функция недоступна.

en: No visible messages.
ru: Нет видимых сообщений.

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
ru: %s: Операция запрещена ACL

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
ru: Не удалось разрешить запись в почтовый ящик, открытый только для чтения!

en: Changes to folder will be written on folder exit.
ru: Изменения в состояние почтового ящика будут внесены при его закрытии.

en: Changes to folder will not be written.
ru: Изменения в состояние почтового ящика не будут внесены.

en: Quit
ru: Выход

en: Save
ru: Сохранить

en: Mail
ru: Создать

en: Reply
ru: Ответить

en: Group
ru: Всем

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
ru: Ящик был изменен внешней программой.  Значения флагов могут быть некорректны.

note: L10N: Message printed on status line in index after mx_check_mailbox(), when IMAP has an error and Mutt successfully reconnects.
en: Mailbox reconnected.  Some changes may have been lost.
ru: Почтовый ящик переподключен. Некоторые изменения могут быть потеряны.

en: New mail in this mailbox.
ru: Новая почта в этом ящике.

en: Mailbox was externally modified.
ru: Ящик был изменен внешней программой.

en: No tagged messages.
ru: Нет выбранных сообщений.

en: Nothing to do.
ru: Нечего делать.

en: Jump to message:
ru: Перейти к сообщению:

en: Argument must be a message number.
ru: Аргумент должен быть номером сообщения.

en: That message is not visible.
ru: Это сообщение невидимо.

en: Invalid message number.
ru: Неверный номер сообщения.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message(s)
ru: Не удалось удалить сообщения

en: Delete messages matching:
ru: Удалить сообщения по образцу:

en: No limit pattern is in effect.
ru: Шаблон ограничения списка отсутствует.

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
ru: Шаблон ограничения: %s

en: Limit to messages matching:
ru: Ограничиться сообщениями, соответствующими:

en: To view all messages, limit to "all".
ru: Используйте "all" для просмотра всех сообщений.

en: Quit Mutt?
ru: Выйти из Mutt?

en: Tag messages matching:
ru: Пометить сообщения по образцу:

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message(s)
ru: Не удалось восстановить сообщения

en: Undelete messages matching:
ru: Восстановить сообщения по образцу:

en: Untag messages matching:
ru: Снять пометку с сообщений по образцу:

en: Logged out of IMAP servers.
ru: Соединения с IMAP-серверами отключены.

en: Open mailbox in read-only mode
ru: Открыть почтовый ящик только для чтения

en: Open mailbox
ru: Открыть почтовый ящик

en: No mailboxes have new mail
ru: Нет почтовых ящиков с новой почтой

en: %s is not a mailbox.
ru: %s не является почтовым ящиком.

en: Exit Mutt without saving?
ru: Выйти из Mutt без сохранения изменений?

en: Threading is not enabled.
ru: Группировка по дискуссиям не включена.

en: Thread broken
ru: Дискуссия разделена

en: Thread cannot be broken, message is not part of a thread
ru: Дискуссия не может быть разделена, сообщение не является частью дискуссии

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot link threads
ru: Не удалось соединить дискуссии

en: No Message-ID: header available to link thread
ru: Отсутствует заголовок Message-ID: для соединения дискуссии

en: First, please tag a message to be linked here
ru: Сначала необходимо пометить сообщение, которое нужно соединить здесь

en: Threads linked
ru: Дискуссии соединены

en: No thread linked
ru: Дискуссии не соединены

en: You are on the last message.
ru: Это последнее сообщение.

en: No undeleted messages.
ru: Нет восстановленных сообщений.

en: You are on the first message.
ru: Это первое сообщение.

en: Search wrapped to top.
ru: Достигнут конец; продолжаем поиск с начала.

en: Search wrapped to bottom.
ru: Достигнуто начало; продолжаем поиск с конца.

en: No new messages in this limited view.
ru: Нет новых сообщений при просмотре с ограничением.

en: No new messages.
ru: Нет новых сообщений.

en: No unread messages in this limited view.
ru: Нет непрочитанных сообщений при просмотре с ограничением.

en: No unread messages.
ru: Нет непрочитанных сообщений.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot flag message
ru: Не удалось пометить сообщение

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot toggle new
ru: Не удалось переключить флаг "новое"

en: No more threads.
ru: Нет больше дискуссий.

en: You are on the first thread.
ru: Это первая дискуссия

en: Thread contains unread messages.
ru: В дискуссии присутствуют непрочитанные сообщения.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message
ru: Не удалось удалить сообщение

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot edit message
ru: Не удалось отредактировать сообщение

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more * messages is edited.
en: %d labels changed.
ru: Метки были изменены: %d

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages * were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new * label is the same as the old label.
en: No labels changed.
ru: Ни одна метка не была изменена.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot mark message(s) as read
ru: Не удалось пометить сообщения как прочитанные

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
ru: Введите макрос сообщения:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
ru: макрос сообщения

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s.
ru: Сообщение связяно с %s.

note: L10N: This error is printed if <mark-message> cannot find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro.
ru: Нет Message-ID для создания макроса.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message
ru: Не удалось восстановить сообщение

en: ~~		insert a line beginning with a single ~
    ~b addresses	add addresses to the Bcc: field
    ~c addresses	add addresses to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
ru: ~~		ввести строку, начинающуюся с символа ~
    ~b адреса	добавить адреса в поле Bcc:
    ~c адреса	добавить адреса в поле Cc:
    ~f сообщения	включить данные сообщения
    ~F сообщения	включить данные сообщения и их заголовки
    ~h		редактировать заголовок сообщения
    ~m сообщения	включить и процитировать сообщения
    ~M сообщения	включить и процитировать сообщения с заголовками
    ~p		напечатать это сообщение

en: ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
ru: ~q		записать файл и выйти из редактора
    ~r файл		включить данный файл
    ~t получатели	добавить данных пользователей в список адресатов
    ~u		использовать предыдущую строку
    ~v		редактировать сообщение при помощи внешнего редактора
    ~w файл		сохранить сообщение в файле
    ~x		отказаться от изменений и выйти из редактора
    ~?		вывести это сообщение
    .		строка, содержащая только точку, заканчивает редактирование

en: %d: invalid message number.
ru: %d: недопустимый номер сообщения.

en: (End message with a . on a line by itself)
ru: (Для завершения введите строку, содержащую только .)

en: No mailbox.
ru: Нет почтового ящика.

en: Message contains:
ru: Сообщение содержит:

note: L10N: This entry is shown AFTER the message content, not IN the middle of the content. So it doesn't mean "(message will continue)" but means "(press any key to continue using mutt)".
en: (continue)
ru: (продолжить)

en: missing filename.
ru: отсутствует имя файла.

en: No lines in message.
ru: Текст сообщения отсутствует.

en: Bad IDN in %s: '%s'
ru: Некорректный IDN в %s: %s

en: %s: unknown editor command (~? for help)
ru: %s: неизвестная команда редактора (введите ~? для справки)

en: could not create temporary folder: %s
ru: не удалось создать временный почтовый ящик: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
ru: ошибка записи во временный почтовый ящик: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
ru: не удалось усечь временный почтовый ящик: %s

en: Message file is empty!
ru: Файл сообщения пуст!

en: Message not modified!
ru: Сообщение не изменилось!

en: Can't open message file: %s
ru: Не удалось открыть файл сообщения: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
ru: Не удалось дозаписать почтовый ящик: %s

en: Set flag
ru: Пометить

en: Clear flag
ru: Убрать пометку

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
ru: [-- Ошибка: не удалось показать ни одну из частей Multipart/Alternative! --]

en: [-- Attachment #%d
ru: [-- Вложение #%d

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
ru: [-- Тип: %s/%s, кодировка: %s, размер: %s --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
ru: Одна или несколько частей этого сообщения не могут быть отображены

en: [-- Autoview using %s --]
ru: [-- Автопросмотр; используется %s --]

en: Invoking autoview command: %s
ru: Запускается программа автопросмотра: %s

en: [-- Can't run %s. --]
ru: [-- Не удалось выполнить %s. --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
ru: [-- Автопросмотр стандартного потока ошибок %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
ru: [-- Ошибка: тип message/external требует наличие параметра access-type --]

en: [-- This %s/%s attachment
ru: [-- Это вложение типа %s/%s

en: (size %s bytes)
ru: (размер %s байтов)

en: has been deleted --]
ru: было удалено --]

en: [-- on %s --]
ru: [-- %s --]

en: [-- name: %s --]
ru: [-- имя: %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
ru: [-- Это вложение типа %s/%s не было включено --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
ru: [-- в сообщение, и более не содержится в указанном --]
    [-- внешнем источнике. --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
ru: [-- в сообщение, и значение access-type %s не поддерживается --]

en: Unable to open temporary file!
ru: Не удалось открыть временный файл!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
ru: Ошибка: тип multipart/signed требует наличия параметра protocol.

en: [-- This is an attachment
ru: [-- Это вложение

en: [-- %s/%s is unsupported
ru: [-- тип %s/%s не поддерживается

en: (use '%s' to view this part)
ru: (используйте "%s" для просмотра этой части)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
ru: (функция view-attachments не назначена ни одной клавише!)

en: %s: unable to attach file
ru: %s: не удалось вложить файл

en: ERROR: please report this bug
ru: ОШИБКА: пожалуйста. сообщите о ней

en: <UNKNOWN>
ru: <НЕИЗВЕСТНО>

en: 
    Generic bindings:
ru: 
    Стандартные назначения:

en: 
    Unbound functions:
ru: 
    Неназначенные функции:

en: Help for %s
ru: Справка для %s

en: Search
ru: Искать

en: Bad history file format (line %d)
ru: Некорректный формат файла истории (строка %d)

en: History '%s'
ru: История "%s"

en: current mailbox shortcut '^' is unset
ru: сокращение "^" для указания текущего ящика не установлено

en: mailbox shortcut expanded to empty regexp
ru: сокращение для почтового ящика раскрыто в пустое регулярное выражение

en: badly formatted command string
ru: плохо отфороматированная командная строка

en: not enough arguments
ru: слишком мало аргументов

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
ru: unhook: Невозможно выполнить unhook * из команды hook.

en: unhook: unknown hook type: %s
ru: unhook: неизвестный тип события: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
ru: unhook: Невозможно удалить %s из команды %s.

en: No authenticators available
ru: Нет доступных методов аутентификации.

en: Authenticating (anonymous)...
ru: Аутентификация (анонимная)...

en: Anonymous authentication failed.
ru: Ошибка анонимной аутентификации.

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
ru: Аутентификация (CRAM-MD5)...

en: CRAM-MD5 authentication failed.
ru: Ошибка CRAM-MD5-аутентификации.

en: Authenticating (GSSAPI)...
ru: Аутентификация (GSSAPI)...

en: GSSAPI authentication failed.
ru: Ошибка GSSAPI-аутентификации.

en: LOGIN disabled on this server.
ru: Команда LOGIN запрещена на этом сервере.

en: Logging in...
ru: Регистрация...

en: Login failed.
ru: Регистрация не удалась.

note: L10N: %s is the authentication type, such as XOAUTH2 or OAUTHBEARER
en: Authenticating (%s)...
ru: Аутентификация (%s)...

note: L10N: %s is the authentication type, for example OAUTHBEARER
en: %s authentication failed.
ru: Ошибка %s-аутентификации.

en: SASL authentication failed.
ru: Ошибка SASL-аутентификации.

en: %s is an invalid IMAP path
ru: Неверно указано имя IMAP-ящика: %s

en: Getting folder list...
ru: Получение списка почтовых ящиков...

en: No such folder
ru: Нет такого почтового ящика

en: Create mailbox:
ru: Создать почтовый ящик:

en: Mailbox must have a name.
ru: Почтовый ящик должен иметь имя.

en: Mailbox created.
ru: Почтовый ящик создан.

en: Cannot rename root folder
ru: Невозможно переименовать корневой почтовый ящик

en: Rename mailbox %s to:
ru: Переименовать почтовый ящик %s в:

en: Rename failed: %s
ru: Не удалось переименовать: %s

en: Mailbox renamed.
ru: Почтовый ящик переименован.

en: Connection to %s timed out
ru: Превышено время ожидания соединение с %s

note: L10N: When a fatal error occurs with the IMAP connection for the currently open mailbox, we print this message, and will try to reconnect and merge current changes back during mx_check_mailbox()
en: A fatal error occurred.  Will attempt reconnection.
ru: Произошла фатальная ошибка. Пытаемся подключиться повторно.

en: Mailbox %s@%s closed
ru: Почтовый ящик %s@%s закрыт

en: CREATE failed: %s
ru: Не удалось выполнить команду CREATE: %s

en: Closing connection to %s...
ru: Закрытие соединения с сервером %s...

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
ru: Этот IMAP-сервер использует устаревший протокол. Mutt не сможет работать с ним.

en: Secure connection with TLS?
ru: Использовать безопасное TLS-соединение?

en: Could not negotiate TLS connection
ru: Не удалось установить TLS-соединение

en: Encrypted connection unavailable
ru: Зашифрованное соединение не доступно

note: L10N: Message displayed when IMAP connection is lost and Mutt tries to reconnect.
en: Trying to reconnect...
ru: Попытка восстановить соединение...

note: L10N: Message when Mutt tries to reconnect to an IMAP mailbox but is unable to.
en: Reconnect failed.  Mailbox closed.
ru: Не удалось восстановить соединение. Почтовый ящик закрыт.

note: L10N: Message when Mutt reconnects to an IMAP mailbox after a fatal error.
en: Reconnect succeeded.
ru: Соединение восстановлено.

en: Selecting %s...
ru: Выбирается %s...

en: Error opening mailbox
ru: Ошибка открытия почтового ящика

en: Create %s?
ru: Создать %s?

en: Expunge failed
ru: Не удалось очистить почтовый ящик

en: Marking %d messages deleted...
ru: %d сообщений помечаются как удаленные...

en: Saving changed messages... [%d/%d]
ru: Сохранение изменённых сообщений... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
ru: Ошибка сохранения флагов. Закрыть почтовый ящик?

en: Error saving flags
ru: Ошибка сохранения флагов

en: Expunging messages from server...
ru: Удаление сообщений с сервера...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
ru: imap_sync_mailbox: ошибка выполнения команды EXPUNGE

en: Header search without header name: %s
ru: Не указано имя заголовка при поиске заголовка: %s

en: Bad mailbox name
ru: Недопустимое имя почтового ящика

en: Subscribing to %s...
ru: Подключение к %s...

en: Unsubscribing from %s...
ru: Отключение от %s...

en: Subscribed to %s
ru: Подключено к %s

en: Unsubscribed from %s
ru: Отключено от %s

en: Copying %d messages to %s...
ru: %d сообщений копируются в %s...

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening * an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
ru: Прервать загрузку и закрыть почтовый ящик?

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
ru: Переполнение -- не удалось выделить память.

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
ru: Загрузка кэша...

note: L10N: Fetching IMAP flag changes, using the CONDSTORE extension
en: Fetching flag updates...
ru: Получение обновлений флагов...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
ru: Не удалось выполнить QRESYNC. Повторное открытие почтового ящика.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
ru: Получение списка заголовков не поддерживается этим IMAP-сервером.

en: Could not create temporary file %s
ru: Не удалось создать временный файл %s

en: Fetching message headers...
ru: Получение заголовков сообщений...

en: Fetching message...
ru: Получение сообщения...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
ru: Нумерация сообщений изменилась. Требуется повторно открыть почтовый ящик.

en: Uploading message...
ru: Сообщение загружается на сервер...

en: Copying message %d to %s...
ru: Сообщение %d копируется в %s...

en: Continue?
ru: Продолжить?

en: Not available in this menu.
ru: В этом меню недоступно.

en: Bad regexp: %s
ru: Некорректное регулярное выражение: %s

en: Not enough subexpressions for template
ru: Не достаточно подвыражений для шаблона

en: spam: no matching pattern
ru: спам: образец не найден

en: nospam: no matching pattern
ru: не спам: образец не найден

en: %sgroup: missing -rx or -addr.
ru: %sgroup: отсутствует -rx или -addr.

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'.
ru: %sgroup: предупреждение: некорректный IDN "%s".

en: attachments: no disposition
ru: attachments: отсутствует параметр disposition

en: attachments: invalid disposition
ru: attachments: неверное значение параметра disposition

en: unattachments: no disposition
ru: unattachments: отсутствует параметр disposition

en: unattachments: invalid disposition
ru: unattachments: неверное значение параметра disposition

en: alias: no address
ru: псевдоним: отсутствует адрес

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
ru: Предупреждение: некорректный IDN "%s" в псевдониме "%s".

en: invalid header field
ru: недопустимое поле в заголовке

en: %s: unknown sorting method
ru: %s: неизвестный метод сортировки

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
ru: mutt_restore_default(%s): ошибка в регулярном выражении: %s

en: %s is unset
ru: %s: значение не определено

en: %s: unknown variable
ru: %s: неизвестная переменная

en: prefix is illegal with reset
ru: префикс недопустим при сбросе значений

en: value is illegal with reset
ru: значение недопустимо при сбросе значений

en: Usage: set variable=yes|no
ru: Использование: set variable=yes|no

en: %s is set
ru: %s: значение установлено

en: Invalid value for option %s: "%s"
ru: Неверное значение для параметра %s: "%s"

en: %s: invalid mailbox type
ru: %s: недопустимый тип почтового ящика

en: %s: invalid value (%s)
ru: %s: недопустимое значение (%s)

en: format error
ru: ошибка формата

en: number overflow
ru: переполнение числового значения

en: %s: invalid value
ru: %s: недопустимое значение

en: %s: Unknown type.
ru: %s: неизвестный тип.

en: %s: unknown type
ru: %s: неизвестный тип

en: Error in %s, line %d: %s
ru: Ошибка в %s: строка %d: %s

en: source: errors in %s
ru: source: ошибки в %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
ru: source: чтение прервано из-за большого количества ошибок в %s

en: source: error at %s
ru: source: ошибка в %s

en: run: too many arguments
ru: run: слишком много аргументов

en: source: too many arguments
ru: source: слишком много аргументов

en: %s: unknown command
ru: %s: неизвестная команда

note: L10N: When tab completing the :cd path argument, the folder browser will be invoked upon the second tab.  This message will be printed below the folder browser, to instruct the user how to select a directory for completion. %s will print the key bound to <view-file>, which is '<Space>' by default.  
en: Use '%s' to select a directory
ru: Используйте "%s" для выбора каталога

en: Error in command line: %s
ru: Ошибка в командной строке: %s

en: unable to determine home directory
ru: не удалось определить домашний каталог

en: unable to determine username
ru: не удалось определить имя пользователя

en: unable to determine nodename via uname()
ru: не удалось определить имя узла с помощью uname()

en: -group: no group name
ru: -group: имя группы отсутствует

en: out of arguments
ru: слишком мало аргументов

note: L10N: $compose_format default value
en: -- Mutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
ru: -- Mutt: Создание сообщения  [Прибл. размер: %l   Вложения: %a]%>-

note: L10N: $reply_regexp default value. This is a regular expression that matches reply subject lines. By default, it only matches an initial "Re: ", which is the standardized Latin prefix. However, many locales have other prefixes that are commonly used too, such as Aw in Germany.  To add other prefixes
en: ^(re)(\[[0-9]+\])*:[ 	]*
ru: ^(re|ha|на)(\[[0-9]+\])*:[ 	]*

note: L10N: $ts_status_format default value
en: Mutt with %?m?%m messages&no messages?%?n? [%n NEW]?
ru: Mutt: %?m?сообщения: %m&нет сообщений?%?n? [НОВЫЕ: %n]?

en: Macro loop detected.
ru: Обнаружен цикл в определении макроса.

en: Key is not bound.
ru: Клавише не назначена никакая функция.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
ru: Клавише не назначена никакая функция. Для справки используйте "%s".

en: push: too many arguments
ru: push: слишком много аргументов

en: %s: no such menu
ru: %s: нет такого меню

en: null key sequence
ru: последовательность клавиш пуста

en: bind: too many arguments
ru: bind: слишком много аргументов

en: %s: no such function in map
ru: %s: нет такой функции

en: macro: empty key sequence
ru: macro: пустая последовательность клавиш

en: macro: too many arguments
ru: macro: слишком много аргументов

en: exec: no arguments
ru: exec: нет аргументов

en: %s: no such function
ru: %s: нет такой функции

en: Enter keys (^G to abort):
ru: Введите ключи (^G - прерывание ввода):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
ru: Символ = %s, восьмиричный = %o, десятичный = %d

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
ru: Переполнение -- не удалось выделить память!

en: Out of memory!
ru: Нехватка памяти!

en: Post
ru: Отправить

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Owner
ru: Владелец

en: Archives
ru: Архивы

note: L10N: given when an rfc 2369 action is not specified by this message
en: No list action available for %s.
ru: Нет доступных действий для рассылки %s.

note: L10N: given when a message's rfc 2369 action is not mailto:
en: List actions only support mailto: URIs. (Try a browser?)
ru: Рассылка поддерживает только действия mailto: URI. (Попробовать браузер?)

note: L10N: given when mailto: URI was unparsable while trying to execute it
en: Could not parse mailto: URI.
ru: Не удалось распознать mailto: URI.

note: L10N: menu name for list actions
en: Available mailing list actions
ru: Доступные действия рассылки

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please contact the Mutt maintainers via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
ru: Чтобы связаться с разработчиками, используйте адрес <mutt-dev@mutt.org>.
    Чтобы сообщить об ошибке, пожалуйста свяжитесь с разработчиками через gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues

en: Copyright (C) 1996-2023 Michael R. Elkins and others.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type `mutt -vv' for details.
ru: Copyright (C) 1996-2023 Michael R. Elkins и другие.
    Mutt распространяется БЕЗ КАКИХ-ЛИБО ГАРАНТИЙ; для получения более
    подробной информации введите "mutt -vv".
    Mutt является свободным программным обеспечением.  Вы можете
    распространять его при соблюдении определённых условий; для получения
    более подробной информации введите "mutt -vv".

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
ru: Многие части кода, исправления и предложения были сделаны неупомянутыми
    здесь людьми.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
ru:     Эта программа -- свободное программное обеспечение.  Вы можете
        распространять и/или изменять ее при соблюдении условий GNU General
        Piblic License, опубликованной Free Software Foundation, версии 2 или
        (на ваше усмотрение) любой более поздней версии.
    
        Эта программа распространяется с надеждой, что она окажется полезной,
        но БЕЗ КАКИХ-ЛИБО ГАРАНТИЙ. Особо отметим, что отсутствует ГАРАНТИЯ
        ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ ВЫПОЛНЕНИЯ ОПРЕДЕЛЁННЫХ ЗАДАЧ. Более подробную
        информацию вы можете найти в GNU General Public License.

en:     You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
ru:     Вы должны были получить копию GNU General Public License вместе с
        этой программой. Если вы ее не получили, обратитесь во Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: usage: mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
           mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
           mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
           mutt [<options>] -p
           mutt [<options>] -A <alias> [...]
           mutt [<options>] -Q <query> [...]
           mutt [<options>] -D
           mutt -v[v]
ru: запуск: mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
            mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
            mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
            mutt [<options>] -p
            mutt [<options>] -A <alias> [...]
            mutt [<options>] -Q <query> [...]
            mutt [<options>] -D
            mutt -v[v]

en: options:
      -A <alias>	expand the given alias
      -a <file> [...] --	attach file(s) to the message
    		the list of files must be terminated with the "--" sequence
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -D		print the value of all variables to stdout
ru: параметры:
      -A <alias>	раскрыть данный псевдоним
      -a <file> [...] --	вложить файл(ы) в сообщение
    		список файлов должен заканчиваться строкой "--"
      -b <address>	указать blind carbon-copy (BCC) адрес
      -c <address>	указать carbon-copy (CC) адрес
      -D		вывести значения всех переменных на stdout

en:   -d <level>	log debugging output to ~/.muttdebug0
    		0 => no debugging; <0 => do not rotate .muttdebug files
ru:   -d <level>	запись отладочной информации в ~/.muttdebug0
    		0 => отладка откючена; <0 => без ротации файлов .muttdebug

en:   -E		edit the draft (-H) or include (-i) file
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header and body from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the body
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
ru:   -E		редактировать шаблон (-H) или вставляемый файл (-i)
      -e <command>	указать команду, которая будет выполнена после инициализации
      -f <file>	указать почтовый ящик для работы
      -F <file>	указать альтернативный muttrc
      -H <file>	указать файл, содержащий шаблон заголовка и тела письма
      -i <file>	указать файл для вставки в тело письма
      -m <тип>	указать тип почтового ящика по умолчанию
      -n		запретить чтение системного Muttrc
      -p		продолжить отложенное сообщение

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
ru:   -Q <имя>	вывести значение переменной конфигурации
      -R		открыть почтовый ящик в режиме "только для чтения"
      -s <тема>	указать тему сообщения (должна быть в кавычках, если присутствуют пробелы)
      -v		вывести номер версии и параметры компиляции
      -x		эмулировать режим посылки команды mailx
      -y		выбрать почтовый ящик из списка mailboxes
      -z		выйти немедленно если в почтовом ящике отсутствует новая почта
      -Z		открыть первый почтовый ящик с новой почтой, выйти немедленно если таковая отсутствует
      -h		текст этой подсказки

en: 
    Compile options:
ru: 
    Параметры компиляции:

en: Error initializing terminal.
ru: Ошибка инициализации терминала.

en: Debugging at level %d.
ru: Отладка на уровне %d.

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
ru: Символ DEBUG не был определён при компиляции.  Игнорируется.

en: Failed to parse mailto: link
ru: Не удалось распознать ссылку mailto:

en: No recipients specified.
ru: Адресаты не указаны.

en: Cannot use -E flag with stdin
ru: Невозможно использовать ключ -E с stdin

note: L10N: Error when using -H command line argument, but reading the draft file fails for some reason.
en: Cannot parse draft file
ru: Не удалось распознать файл черновика

en: %s: unable to attach file.
ru: %s: не удалось вложить файл.

en: No mailbox with new mail.
ru: Нет почтовых ящиков с новой почтой.

en: No incoming mailboxes defined.
ru: Не определено ни одного почтового ящика со входящими письмами.

en: Mailbox is empty.
ru: Почтовый ящик пуст.

en: Reading %s...
ru: Читается %s...

en: Mailbox is corrupt!
ru: Почтовый ящик поврежден!

en: Couldn't lock %s
ru: Не удалось заблокировать %s

en: Can't write message
ru: Ошибка записи сообщения

en: Mailbox was corrupted!
ru: Почтовый ящик был поврежден!

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
ru: Критическая ошибка!  Не удалось заново открыть почтовый ящик!

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
ru: sync: почтовый ящик изменен, но измененные сообщения отсутствуют!

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
ru: Пишется %s...

en: Committing changes...
ru: Сохранение изменений...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
ru: Запись не удалась!  Неполный почтовый ящик сохранен в %s

en: Could not reopen mailbox!
ru: Не удалось заново открыть почтовый ящик!

en: Reopening mailbox...
ru: Повторное открытие почтового ящика...

en: Jump to:
ru: Перейти к:

en: Invalid index number.
ru: Неверный индекс.

en: No entries.
ru: Записи отсутствуют.

en: You cannot scroll down farther.
ru: Дальнейшая прокрутка невозможна.

en: You cannot scroll up farther.
ru: Дальнейшая прокрутка невозможна.

en: You are on the first page.
ru: Вы уже на первой странице.

en: You are on the last page.
ru: Вы уже на последней странице.

en: Search for:
ru: Поиск:

en: Reverse search for:
ru: Обратный поиск:

en: Not found.
ru: Не найдено.

en: No tagged entries.
ru: Нет выбранных записей.

en: Search is not implemented for this menu.
ru: В этом меню поиск не реализован.

en: Jumping is not implemented for dialogs.
ru: Для диалогов переход по номеру сообщения не реализован.

en: Tagging is not supported.
ru: Возможность пометки не поддерживается.

en: Scanning %s...
ru: Просматривается %s...

en: Could not flush message to disk
ru: Не удалось сохранить сообщение на диске

en: _maildir_commit_message(): unable to set time on file
ru: _maildir_commit_message(): не удалось установить время файла

note: L10N: Printed when backticks in MuttLisp are not matched.
en: MuttLisp: unclosed backticks: %s
ru: MuttLisp: незакрытые обратные кавычки: %s

note: L10N: Printed when a MuttLisp list is missing a matching closing parenthesis.  For example: (a
en: MuttLisp: unclosed list: %s
ru: MuttLisp: незакрытый список: %s

note: L10N: An error printed for the 'if' function if the condition is missing. For example (if) by itself.
en: MuttLisp: missing if condition: %s
ru: MuttLisp: отсутствует условие if: %s

note: L10N: Printed when a function is called that is not recognized by MuttLisp.
en: MuttLisp: no such function %s
ru: MuttLisp: функция "%s" не существует

en: Unknown SASL profile
ru: SASL: неизвестный протокол

en: Error allocating SASL connection
ru: SASL: ошибка создания соединения

en: Error setting SASL security properties
ru: SASL: ошибка установки свойств безопасности

en: Error setting SASL external security strength
ru: SASL: ошибка установки уровня внешней безопасности

en: Error setting SASL external user name
ru: SASL: ошибка установки внешнего имени пользователя

en: Connection to %s closed
ru: Соединение с %s закрыто

en: SSL is unavailable.
ru: SSL-протокол недоступен.

en: Preconnect command failed.
ru: Команда, предшествующая соединению, завершилась с ошибкой.

en: Error talking to %s (%s)
ru: Ошибка при взаимодействии с %s (%s)

en: Bad IDN "%s".
ru: Некорректный IDN "%s".

en: Looking up %s...
ru: Определяется адрес сервера %s...

en: Could not find the host "%s"
ru: Не удалось определить адрес сервера "%s"

en: Connecting to %s...
ru: Устанавливается соединение с %s...

en: Could not connect to %s (%s).
ru: Не удалось установить соединение с %s (%s).

note: L10N: The server is not supposed to send data immediately after confirming STARTTLS.  This warns the user that something weird is going on.
en: Warning: clearing unexpected server data before TLS negotiation
ru: Предупреждение: очистка неожиданных данных сервера перед согласованием TLS

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
ru: Предупреждение: ошибка влкючения ssl_verify_partial_chains

en: Failed to find enough entropy on your system
ru: Недостаточно энтропии

en: Filling entropy pool: %s...
ru: Накопление энтропии: %s...

en: %s has insecure permissions!
ru: %s имеет небезопасный режим доступа!

en: SSL disabled due to the lack of entropy
ru: Использование SSL-протокола невозможно из-за недостатка энтропии

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL *       function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an *       error condition.
en: Unable to create SSL context
ru: Не удалось создать SSL контекст

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for * TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present * the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
ru: Предупреждение: не удалось установить имя хоста TLS SNI

en: I/O error
ru: ошибка ввода/вывода

en: SSL failed: %s
ru: Не удалось установить SSL-соединение: %s

note: L10N: %1$s is version (e.g. "TLSv1.2") %2$s is cipher_version (e.g. "TLSv1/SSLv3") %3$s is cipher_name (e.g. "ECDHE-RSA-AES128-GCM-SHA256")
en: %s connection using %s (%s)
ru: %s соединение; шифрование %s (%s)

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: [unable to calculate]
ru: [ошибка вычислений]

en: [invalid date]
ru: [недопустимая дата]

en: Server certificate is not yet valid
ru: Сертификат все еще недействителен

en: Server certificate has expired
ru: Срок действия сертификата истек

en: cannot get certificate subject
ru: не удалось получить subject сертификата

en: cannot get certificate common name
ru: не удалось получить common name сертификата

en: certificate owner does not match hostname %s
ru: владелец сертификата не соответствует имени хоста %s

en: Certificate host check failed: %s
ru: Не удалось выполнить проверку хоста сертификата: %s

en: This certificate belongs to:
ru: Данный сертификат принадлежит:

en: This certificate was issued by:
ru: Данный сертификат был выдан:

en: This certificate is valid
ru: Данный сертификат действителен

en:    from %s
ru:       с %s

en:      to %s
ru:      по %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
ru: SHA1-отпечаток: %s

en: SHA256 Fingerprint:
ru: SHA256-отпечаток:

en: SSL Certificate check (certificate %d of %d in chain)
ru: Проверка SSL-сертификата (сертификат %d из %d в цепочке)

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
ru: (r)отвергнуть, (o)принять, (a)принять и сохранить, (s)пропустить

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
ru: (r)отвергнуть, (o)принять, (a)принять и сохранить

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
ru: (r)отвергнуть, (o)принять, (s)пропустить

en: (r)eject, accept (o)nce
ru: (r)отвергнуть, (o)принять

en: Warning: Couldn't save certificate
ru: Предупреждение: не удалось сохранить сертификат

en: Certificate saved
ru: Сертификат сохранен

note: L10N: When using a $ssl_client_cert, OpenSSL may prompt for the password to decrypt the cert.  %s is the hostname. When using a $ssl_client_cert, GNUTLS may prompt for the password
en: Password for %s client cert:
ru: Пароль для сертификата клиента %s:

en: Error: no TLS socket open
ru: Ошибка: не удалось открыть TLS-сокет

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
ru: Запрещены все доступные протоколы для TLS/SSL-соединения

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
ru: Явное указание набора шифров через $ssl_ciphers не поддерживается

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
ru: SSL/TLS-соединение с использованием %s (%s/%s/%s)

en: Error initialising gnutls certificate data
ru: Ошибка инициализации данных сертификата gnutls

en: Error processing certificate data
ru: Ошибка обработки данных сертификата

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: сертификат сервера уже недействителен

en: WARNING: Server certificate has expired
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: cрок действия сертификата сервера истек

en: WARNING: Server certificate has been revoked
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: сертификат сервера был отозван

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: имя сервера не соответствует сертификату

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: сертификат сервера не подписан CA

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
ru: Предупреждение: сертификат подписан с использованием небезопасного алгоритма

en: Unable to get certificate from peer
ru: Не удалось получить сертификат сервера

en: Certificate verification error (%s)
ru: Ошибка проверки сертификата (%s)

en: Connecting with "%s"...
ru: Устанавливается соединение с "%s"...

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
ru: Туннель к %s вернул ошибку %d (%s)

en: Tunnel error talking to %s: %s
ru: Ошибка туннеля при взаимодействии с %s: %s

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
ru: Указанный файл -- это каталог. Сохранить в нем?[(y)да, (n)нет, (a)все]

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
ru: Указанный файл -- это каталог. Сохранить в нем?

en: File under directory:
ru: Имя файла в каталоге:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
ru: Файл существует, (o)переписать, (a)добавить, (с)отказ?

en: Can't save message to POP mailbox.
ru: Запись сообщений не поддерживается POP-сервером.

en: Append message(s) to %s?
ru: Добавить сообщения к %s?

en: %s is not a mailbox!
ru: %s не является почтовым ящиком!

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
ru: Невозможно заблокировать файл, удалить файл блокировки для %s?

en: Can't dotlock %s.
ru: dotlock: не удалось заблокировать %s.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
ru: Превышено время ожидания fcntl-блокировки!

en: Waiting for fcntl lock... %d
ru: Попытка fcntl-блокировки файла... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
ru: Превышено время ожидания flock-блокировки!

en: Waiting for flock attempt... %d
ru: Попытка flock-блокировки файла... %d

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s!
ru: Не удалось записать %s!

en: message(s) not deleted
ru: сообщения не удалены

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox.
en: Unable to append to trash folder
ru: Не удалось добавить в мусорную корзину

en: Can't open trash folder
ru: Не удалось открыть мусорную корзину

en: Move %d read messages to %s?
ru: Переместить прочитанные сообщения (количество: %d) в %s?

en: Purge %d deleted message?
ru: Вычистить %d удаленное сообщение?

en: Purge %d deleted messages?
ru: Вычистить %d удаленных сообщений?

en: Moving read messages to %s...
ru: Прочитанные сообщения перемещаются в %s...

en: Mailbox is unchanged.
ru: Почтовый ящик не изменился.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
ru: Оставлено: %d, перемещено: %d, удалено: %d.

en: %d kept, %d deleted.
ru: Оставлено: %d, удалено: %d.

en:  Press '%s' to toggle write
ru:  Используйте "%s" для разрешения/запрещения записи

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
ru: Используйте команду toggle-write для разрешения записи!

en: Mailbox is marked unwritable. %s
ru: Почтовый ящик стал доступен только для чтения. %s

en: Mailbox checkpointed.
ru: Почтовый ящик обновлен.

en: PrevPg
ru: Назад

en: NextPg
ru: Вперед

en: View Attachm.
ru: Вложения

en: Next
ru: Следующий

en: Bottom of message is shown.
ru: Последняя строка сообщения уже на экране.

en: Top of message is shown.
ru: Первая строка сообщения уже на экране.

en: Help is currently being shown.
ru: Подсказка уже перед вами.

en: No more unquoted text after quoted text.
ru: За цитируемым текстом больше нет основного текста.

en: No more quoted text.
ru: Нет больше цитируемого текста.

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but we are already past the headers
en: Already skipped past headers.
ru: Заголовки уже пропущены.

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers.
ru: После заголовков нет текста.

en: multipart message has no boundary parameter!
ru: Составное сообщение требует наличия параметра boundary!

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
ru: все сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
ru: сообщения, тело которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
ru: сообщения, тело или заголовки которых соответствуют EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
ru: сообщения, заголовок CC которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
ru: сообщения, получатель которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
ru: сообщения, отправленные в период DATERANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
ru: удалённые сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
ru: сообщения, заголовок Sender которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
ru: просроченные сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
ru: сообщения, заголовок From которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
ru: помеченные сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
ru: криптографически подписанные сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
ru: криптографически зашифрованные сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
ru: сообщения, заголовок которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
ru: сообщения, спам-тег которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
ru: сообщения, Message-ID которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
ru: сообщения, содержащие PGP-ключ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
ru: сообщения, адресованные в известные списки рассылок

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
ru: сообщения, заголовоки From/Sender/To/CC которых соответствуют EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
ru: сообщения, номер которых находится в диапазоне RANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
ru: сообщения, Content-Type которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
ru: сообщения, оценка которых находится в диапазоне RANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
ru: новые сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
ru: старые сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
ru: сообщения, адресованные Вам

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
ru: сообщения от Вас

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
ru: сообщения, на которые был дан ответ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
ru: сообщения, полученные в период DATERANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
ru: прочитанные сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
ru: сообщения, заголовок Subject которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S An email header, Supersedes: or Supercedes:, can specify a message-id.  The intent is to say, "the original message with this message-id should be considered incorrect or out of date, and this email should be the actual email." The ~S pattern will sel
en: superseded messages
ru: заменённые сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
ru: сообщения, заголовок To которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
ru: выбранные сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
ru: сообщения, адресованные в подписанным списки рассылок

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
ru: непрочитанные сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
ru: сообщения в свёрнутых дискуссиях

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
ru: криптографически проверенные сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
ru: сообщения, заголовок References которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
ru: сообщения с количеством вложений в диапазоне RANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
ru: сообщения, заголовок X-Label которых соответствует EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
ru: сообщения с размером в диапазоне RANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
ru: дублированные сообщения

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
ru: сообщения без ответов

en: Error in expression: %s
ru: Ошибка в выражении: %s

en: Empty expression
ru: Пустое выражение

en: Invalid day of month: %s
ru: Неверный день месяца: %s

en: Invalid month: %s
ru: Неверное название месяца: %s

en: Invalid relative date: %s
ru: Неверно указана относительная дата: %s

note: L10N: One of the crypt pattern modifiers: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when Mutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern modifier '~%c' is disabled.
ru: Модификатор шаблона "~%c" запрещён.

note: L10N: An unknown pattern modifier was somehow invoked.  This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error).
ru: ошибка: неизвестная операция %d (сообщите об этой ошибке).

en: empty pattern
ru: пустой образец

en: error in pattern at: %s
ru: ошибка в образце: %s

en: missing pattern: %s
ru: пропущен образец: %s

en: mismatched brackets: %s
ru: пропущена скобка: %s

en: %c: invalid pattern modifier
ru: %c: неверный модификатор образца

en: %c: not supported in this mode
ru: %c: в этом режиме не поддерживается

en: missing parameter
ru: пропущен параметр

en: mismatched parenthesis: %s
ru: пропущена скобка: %s

en: Compiling search pattern...
ru: Образец поиска компилируется...

en: Executing command on matching messages...
ru: Исполняется команда для подходящих сообщений...

en: No messages matched criteria.
ru: Ни одно сообщение не подходит под критерий.

en: Search interrupted.
ru: Поиск прерван.

en: Searching...
ru: Поиск...

en: Search hit bottom without finding match
ru: Поиск дошел до конца, не найдя ничего подходящего

en: Search hit top without finding match
ru: Поиск дошел до начала, не найдя ничего подходящего

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
ru: Шаблоны

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
ru: сообщения в дискуссиях, содержащих сообщения, соответствующие PATTERN

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
ru: сообщения, непосредственный родитель которых соответствует PATTERN

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
ru: сообщения, имеющие непосредственный потомок, соответствующий PATTERN

en: Enter PGP passphrase:
ru: Введите PGP фразу-пароль:

en: PGP passphrase forgotten.
ru: PGP фраза-пароль удалена из памяти.

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
ru: [-- Ошибка: не удалось создать PGP-подпроцесс! --]

en: [-- End of PGP output --]
ru: [-- Конец вывода программы PGP --]

en: Could not decrypt PGP message
ru: Не удалось расшифровать PGP-сообщение

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted.
ru: PGP-сообщение не зашифровано.

en: Internal error.  Please submit a bug report.
ru: Внутренняя ошибка. Пожалуйста, сообщите о ней разработчикам.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
ru: [-- Ошибка: не удалось создать PGP-подпроцесс! --]

en: Decryption failed
ru: Расшифровать не удалась

en: [-- Error: decryption failed --]
ru: [-- Ошибка: не удалось расшифровать --]

en: Can't open PGP subprocess!
ru: Не удалось открыть PGP-подпроцесс!

en: Can't invoke PGP
ru: Не удалось запустить программу PGP

en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ru: PGP (s)подпись, (a)подпись как, %s, (c)отказаться, отключить (o)ppenc?

en: (i)nline
ru: (i)PGP/текст

en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ru: PGP (s)подпись, (a)подпись как, (c)отказаться, отключить (o)ppenc?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ru: PGP (e)шифр, (s)подпись, (a)подпись как, (b)оба, %s, (c)отказ, (o)ppenc?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ru: PGP (e)шифр, (s)подпись, (a)подпись как, (b)оба, (c)отказ, (o)ppenc?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
ru: PGP (e)шифр, (s)подпись, (a)подпись как, (b)оба, %s, (c)отказаться?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
ru: PGP (e)шифр, (s)подпись, (a)подпись как, (b)оба, (c)отказаться?

en: Fetching PGP key...
ru: Получение PGP-ключа...

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
ru: Все подходящие ключи помечены как просроченные, отозванные или запрещённые.

en: PGP keys matching <%s>.
ru: PGP-ключи, соответствующие <%s>.

en: PGP keys matching "%s".
ru: PGP-ключи, соответствующие "%s".

en: Can't open /dev/null
ru: Не удалось открыть /dev/null

en: PGP Key %s.
ru: PGP-ключ %s.

en: Command TOP is not supported by server.
ru: Команда TOP сервером не поддерживается.

en: Can't write header to temporary file!
ru: Ошибка записи заголовка во временный файл!

en: Command UIDL is not supported by server.
ru: Команда UIDL сервером не поддерживается.

en: %d message(s) have been lost. Try reopening the mailbox.
ru: %d сообщений было потеряно. Требуется повторно открыть почтовый ящик.

en: %s is an invalid POP path
ru: Неверно указано имя POP-ящика: %s

en: Fetching list of messages...
ru: Получение списка сообщений...

en: Can't write message to temporary file!
ru: Ошибка записи сообщения во временный файл!

en: Marking messages deleted...
ru: Пометка сообщений как удаленные...

en: Checking for new messages...
ru: Проверка наличия новых сообщений...

en: POP host is not defined.
ru: POP-сервер не определён.

en: No new mail in POP mailbox.
ru: Нет новой почты в POP-ящике.

en: Delete messages from server?
ru: Удалить сообщения с сервера?

en: Reading new messages (%d bytes)...
ru: Читаются новые сообщения (байтов: %d)...

en: Error while writing mailbox!
ru: Ошибка записи почтового ящика!

en: %s [%d of %d messages read]
ru: %s [сообщений прочитано: %d из %d]

en: Server closed connection!
ru: Сервер закрыл соединение!

en: Authenticating (SASL)...
ru: Аутентификация (SASL)...

en: POP timestamp is invalid!
ru: APOP: неверное значение времени

en: Authenticating (APOP)...
ru: Аутентификация (APOP)...

en: APOP authentication failed.
ru: Ошибка APOP-аутентификации.

en: Command USER is not supported by server.
ru: Команда USER сервером не поддерживается.

en: Authentication failed.
ru: Ошибка аутентификации.

en: Invalid POP URL: %s
ru: Неверный POP URL: %s

en: Unable to leave messages on server.
ru: Невозможно оставить сообщения на сервере.

en: Error connecting to server: %s
ru: Ошибка при установлении соединения: %s

en: Closing connection to POP server...
ru: Закрытие соединения с POP-сервером...

en: Verifying message indexes...
ru: Проверка номеров сообщений...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
ru: Соединение потеряно. Установить соединение повторно?

en: Postponed Messages
ru: Отложенные сообщения

en: No postponed messages.
ru: Нет отложенных сообщений.

en: Illegal crypto header
ru: Неверный crypto-заголовок

en: Illegal S/MIME header
ru: Неверный S/MIME-заголовок

en: Decrypting message...
ru: Расшифровка сообщения...

en: Decryption failed.
ru: Расшифровать не удалась.

en: New Query
ru: Новый запрос

en: Make Alias
ru: Создать псевдоним

en: Waiting for response...
ru: Ожидается ответ...

en: Query command not defined.
ru: Команда запроса не определена.

en: Query:
ru: Запрос:

en: Query '%s'
ru: Запрос "%s"

en: Pipe
ru: Передать программе

en: Print
ru: Напечатать

note: L10N: Prompt to convert text attachments from the sent charset to the local $charset when saving them in the receive attachment menu.
en: Convert attachment from %s to %s?
ru: Преобразовать вложение из %s в %s?

en: Saving...
ru: Сохраняется...

en: Attachment saved.
ru: Вложение сохранено.

note: L10N: Printed if the value of $attach_save_dir can not be chdir'ed to before saving.  This could be a permission issue, or if the value doesn't point to a directory, or the value didn't exist but couldn't be created.
en: Unable to save attachments to %s.  Using cwd
ru: Не удаётся сохранить вложения в %s. Используется текущий каталог

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: вы собираетесь перезаписать %s. Продолжить?

en: Attachment filtered.
ru: Вложение обработано.

en: Filter through:
ru: Пропустить через:

en: Pipe to:
ru: Передать программе:

en: I don't know how to print %s attachments!
ru: Неизвестно как печатать %s вложения!

en: Print tagged attachment(s)?
ru: Напечатать выбранные вложения?

en: Print attachment?
ru: Напечатать вложение?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
ru: Изменение структуры расшифрованных вложений не поддерживается

en: Can't decrypt encrypted message!
ru: Не удалось расшифровать зашифрованное сообщение!

en: Attachments
ru: Вложения

en: There are no subparts to show!
ru: Дайджест не содержит ни одной части!

en: Can't delete attachment from POP server.
ru: Удаление вложений не поддерживается POP-сервером.

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
ru: Удаление вложений из зашифрованных сообщений не поддерживается.

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature.
ru: Удаление вложений из зашифрованных сообщений может аннулировать подпись.

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
ru: Для составных вложений поддерживается только удаление.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
ru: Вы можете перенаправлять только части типа message/rfc822.

en: Error bouncing message!
ru: Ошибка перенаправления сообщения!

en: Error bouncing messages!
ru: Ошибка перенаправления сообщений!

en: Can't open temporary file %s.
ru: Не удалось открыть временный файл %s.

en: Forward as attachments?
ru: Переслать как вложения?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
ru: Удалось раскодировать не все вложения. Переслать остальные в виде MIME?

en: Forward MIME encapsulated?
ru: Переслать инкапсулированным в MIME?

en: Can't create %s.
ru: Не удалось создать %s.

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts.
ru: Вы можете создать сообщение отправителю только из частей типа message/rfc822.

en: Can't find any tagged messages.
ru: Помеченные сообщения отсутствуют.

en: No mailing lists found!
ru: Списков рассылки не найдено!

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
ru: Удалось раскодировать не все вложения. Инкапсулировать остальные в MIME?

en: Append
ru: Добавить

en: Insert
ru: Вставить

en: Can't get mixmaster's type2.list!
ru: Не удалось получить type2.list mixmaster!

en: Select a remailer chain.
ru: Выбрать цепочку remailer

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
ru: Ошибка: %s не может быть использован как последний remailer

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
ru: Цепочки mixmaster имеют ограниченное количество элементов: %d

en: The remailer chain is already empty.
ru: Цепочка remailer уже пустая.

en: You already have the first chain element selected.
ru: Вы уже пометили первый элемент цепочки.

en: You already have the last chain element selected.
ru: Вы уже пометили последний элемент цепочки.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
ru: Mixmaster не позволяет использовать заголовки Cc и Bcc.

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
ru: Установите значение переменной hostname для использования mixmaster!

en: Error sending message, child exited %d.
ru: Сообщение отправить не удалось, процесс-потомок вернул %d.

en: Error sending message.
ru: Ошибка отправки сообщения.

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
ru: Некорректно отформатированная запись для типа %s в "%s", строка %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty.  We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or del
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
ru: mailcap_path и MAILCAPS не определены

en: mailcap entry for type %s not found
ru: для типа %s не найдено записи в файле mailcap

en: score: too few arguments
ru: score: слишком мало аргументов

en: score: too many arguments
ru: score: слишком много аргументов

en: Error: score: invalid number
ru: Ошибка: score: неверное значение

en: No recipients were specified.
ru: Не было указано ни одного адресата.

en: No subject, abort?
ru: Нет темы письма, отказаться?

en: No subject, aborting.
ru: Нет темы письма, отказ.

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
ru: Переслать вложения?

note: L10N: Asks whether the user wishes respects the reply-to header when replying.
en: Reply to %s%s?
ru: Отвечать по %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
ru: Отвечать по %s%s?

en: No tagged messages are visible!
ru: Ни одно из помеченных сообщений не является видимым!

en: Include message in reply?
ru: Вставить сообщение в ответ?

en: Including quoted message...
ru: Включается цитируемое сообщение...

en: Could not include all requested messages!
ru: Не удалось вставить все затребованные сообщения!

en: Forward as attachment?
ru: Переслать как вложение?

en: Preparing forwarded message...
ru: Подготовка пересылаемого сообщения...

note: L10N: This is the query for the $send_multipart_alternative quadoption. Answering yes generates an alternative content using $send_multipart_alternative_filter
en: Generate multipart/alternative content?
ru: генерировать multipart/alternative содержимое?

note: L10N: Message when saving fcc after sending. %s is the mailbox name.
en: Saving Fcc to %s
ru: Сохранение Fcc в %s

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
ru: Ошибка сохранения в Fcc. (r)повторить, (m)другой ящик, (s)пропустить?

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
ru: Fcc ящик

en: Save attachments in Fcc?
ru: Сохранить вложения в Fcc?

en: Cannot postpone.  $postponed is unset
ru: Не удалось отложить сообщение. Значение $postponed не определено.

en: Recall postponed message?
ru: Продолжить отложенное сообщение?

en: Edit forwarded message?
ru: Редактировать пересылаемое сообщение?

en: Abort unmodified message?
ru: Отказаться от неизмененного сообщения?

en: Aborted unmodified message.
ru: Сообщение не изменилось, отказ.

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
ru: Поддержка шифрования не настроена. Опции безопасности сообщений отключены.

en: Message postponed.
ru: Сообщение отложено.

en: No recipients are specified!
ru: Не указано ни одного адресата!

en: No subject, abort sending?
ru: Нет темы сообщения, прервать отправку?

en: No subject specified.
ru: Тема сообщения не указана.

en: No attachments, abort sending?
ru: Нет вложений, прервать отправку?

en: Attachment referenced in message is missing
ru: Вложение, указанное в сообщении, отсутствует

en: Sending message...
ru: Сообщение отправляется...

en: Could not send the message.
ru: Сообщение отправить не удалось.

note: L10N: After sending a message, if the message was a reply Mutt will try to set "replied" flags on the original message(s). Background sending may cause the original mailbox to be reopened, so this message was added in case that takes some time.
en: Setting reply flags.
ru: Установка флагов ответа.

en: Mail sent.
ru: Сообщение отправлено.

en: Sending in background.
ru: Сообщение отправляется в фоновом режиме.

note: L10N: Message displayed when the user chooses to background editing from the landing page.
en: Editing backgrounded.
ru: Редактирование перенесено в фоновый режим.

en: No boundary parameter found! [report this error]
ru: Параметр boundary не найден! (Сообщите об этой ошибке)

en: %s no longer exists!
ru: %s больше не существует!

en: %s isn't a regular file.
ru: %s не является файлом.

en: Could not open %s
ru: Не удалось открыть %s

note: L10N: Prompt for $forward_decrypt when attaching or forwarding a message
en: Decrypt message attachment?
ru: Расшифровать вложение?

note: L10N: Prompt when forwarding a message with $mime_forward_decode set, and there was a problem decoding the message.  If they answer yes the message will be forwarded without decoding.
en: There was a problem decoding the message for attachment.  Try again with decoding turned off?
ru: Не удалось декодировать вложение. Попробовать без декодирования?

note: L10N: Prompt when attaching or forwarding a message with $forward_decrypt set, and there was a problem decrypting the message.  If they answer yes the message will be attached without decrypting it.
en: There was a problem decrypting the message for attachment.  Try again with decryption turned off?
ru: Не удалось расшифровать вложение. Попробовать без расшифровки?

note: L10N: The first line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a mime type, e.g. text/html.  This error is generated if that is missing.
en: Missing mime type from output of "%s"!
ru: Отсутствует MIME-тип в выводе "%s"!

note: L10N: The second line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a blank line.  This error is generated if the blank line is missing.
en: Missing blank line separator from output of "%s"!
ru: Отсутствует пустая строка-разделитель в выводе "%s"!

note: L10N: Some clever people may try to generate a multipart/mixed "alternative" using $send_multipart_alternative_filter.  The actual sending for this will not work, because the data structures will not be properly generated.  To preempt bug reports, this error is displayed, and the generation is block
en: $send_multipart_alternative_filter does not support multipart type generation.
ru: $send_multipart_alternative_filter не поддерживает генерацию типа multipart.

en: $sendmail must be set in order to send mail.
ru: Для отправки почты должна быть установлена переменная $sendmail.

en: Error sending message, child exited %d (%s).
ru: Сообщение отправить не удалось, процесс-потомок вернул %d (%s).

en: Output of the delivery process
ru: Результат работы программы доставки почты

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
ru: Некорректный IDN %s при подготовке Resent-From.

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the first part of the string: note with a trailing space.
en: Caught signal
ru: Получен сигнал

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the second part of the string, printed after the signal number or name.
en: ...  Exiting.
ru: ... Завершение.

en: Enter S/MIME passphrase:
ru: Введите S/MIME фразу-пароль:

en: Trusted
ru: Доверенный

en: Verified
ru: Проверенный

en: Unverified
ru: Непроверенный

en: Expired
ru: Просроченный

en: Revoked
ru: Отозванный

en: Invalid
ru: Неправильный

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: S/MIME certificates matching "%s".
ru: S/MIME-сертификаты, соответствующие "%s".

en: ID is not trusted.
ru: ID недоверенный.

en: Enter keyID:
ru: Введите идентификатор ключа:

en: No (valid) certificate found for %s.
ru: Не найдено (правильного) сертификата для %s.

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
ru: Ошибка: не удалось создать OpenSSL-подпроцесс!

en: Label for certificate:
ru: Метка для сертификата:

en: no certfile
ru: нет файла сертификата

en: no mbox
ru: нет почтового ящика

en: No output from OpenSSL...
ru: Нет вывода от программы OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
ru: Не удалось подписать: не указан ключ. Используйте "подписать как".

en: Can't open OpenSSL subprocess!
ru: Не удалось открыть OpenSSL-подпроцесс!

en: [-- End of OpenSSL output --]
ru: [-- Конец вывода программы OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
ru: [-- Ошибка: не удалось создать OpenSSL-подпроцесс! --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
ru: [-- Начало данных, зашифрованных в формате S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
ru: [-- Начало данных, подписанных в формате S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
ru: 
    [-- Конец данных, зашифрованных в формате S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
ru: 
    [-- Конец данных, подписанных в формате S/MIME --]

en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
ru: S/MIME (s)подпись, (w)шифр как, (a)подпись как, (c)отказ, отключить (o)ppenc?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
ru: S/MIME (e)шифр, (s)подпись, (w)шифр как, (a)подпись как, (b)оба, (c)отказ, (o)ppenc?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
ru: S/MIME (e)шифр, (s)подпись, (w)шифр как, (a)подпись как, (b)оба, (c)отказ?

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
ru: Выберите семейство алгоритмов: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, (c)отказ?

en: SMTP session failed: %s
ru: Ошибка SMTP сессии: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
ru: Ошибка SMTP сессии: не удалось открыть %s

en: No from address given
ru: Не указан адрес отправителя

en: SMTP session failed: read error
ru: Ошибка SMTP сессии: ошибка чтения

en: SMTP session failed: write error
ru: Ошибка SMTP сессии: ошибка записи

en: Invalid server response
ru: Неверный ответ сервера

en: Invalid SMTP URL: %s
ru: Неверный SMTP URL: %s

en: SMTP authentication method %s requires SASL
ru: SMTP аутентификация методом %s требует SASL

en: %s authentication failed, trying next method
ru: Не удалось выполнить %s аутентификацию, пробуем следующий метод

en: SMTP authentication requires SASL
ru: SMTP аутентификация требует SASL

en: SASL authentication failed
ru: Ошибка SASL-аутентификации

en: Could not find sorting function! [report this bug]
ru: Не удалось найти функцию сортировки! (сообщите об этой ошибке)

en: Sorting mailbox...
ru: Почтовый ящик сортируется...

en: (no mailbox)
ru: (нет почтового ящика)

en: Parent message is not available.
ru: Родительское сообщение недоступно.

en: Root message is not visible in this limited view.
ru: Корневое сообщение не видимо при просмотре с ограничением.

en: Parent message is not visible in this limited view.
ru: Родительское сообщение не видимо при просмотре с ограничением.

note: L10N: Help screen description for OP_NULL
en: null operation
ru: пустая операция

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND generic menu: <end-cond>
en: end of conditional execution (noop)
ru: завершение выполнения по условию

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_MAILCAP attachment menu: <view-mailcap> compose menu: <view-mailcap>
en: force viewing of attachment using mailcap
ru: форсировать использование базы mailcap для просмотра вложения

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_PAGER attachment menu: <view-pager> compose menu: <view-pager>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap entry
ru: просмотреть вложение с использованием copiousoutput в mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_TEXT attachment menu: <view-text> compose menu: <view-text>
en: view attachment as text
ru: показать вложение как текст

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_COLLAPSE attachment menu: <collapse-parts>
en: Toggle display of subparts
ru: Разрешить/запретить отображение частей дайджеста

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU index menu: <autocrypt-acct-menu>
en: manage autocrypt accounts
ru: управление учётными записями autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT autocrypt account menu: <create-account>
en: create a new autocrypt account
ru: создать учётную запись autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT autocrypt account menu: <delete-account>
en: delete the current account
ru: удалить текущую учётную запись

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE autocrypt account menu: <toggle-active>
en: toggle the current account active/inactive
ru: сделать учётную запись активной/неактивной

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER autocrypt account menu: <toggle-prefer-encrypt>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
ru: включение/выключение предпочтения шифрования учётной записи

note: L10N: Help screen description for OP_BACKGROUND_COMPOSE_MENU index menu: <background-compose-menu> pager menu: <background-compose-menu>
en: list and select backgrounded compose sessions
ru: вывод списка и выбор фоновых сеансов редактирования

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE generic menu: <bottom-page>
en: move to the bottom of the page
ru: конец страницы

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE index menu: <bounce-message> pager menu: <bounce-message> attachment menu: <bounce-message>
en: remail a message to another user
ru: переслать сообщение другому пользователю

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE browser menu: <select-new>
en: select a new file in this directory
ru: указать новый файл в этом каталоге

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE browser menu: <view-file>
en: view file
ru: просмотреть файл

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL browser menu: <display-filename>
en: display the currently selected file's name
ru: показать имя текущего файла

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE browser menu: <subscribe>
en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
ru: подключиться к текущему почтовому ящику (только IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE browser menu: <unsubscribe>
en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
ru: отключиться от текущего почтового ящика (только IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB browser menu: <toggle-subscribed>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
ru: переключиться между режимами просмотра всех/подключенных почтовых ящиков (только IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BUFFY_LIST index menu: <buffy-list> pager menu: <buffy-list> browser menu: <buffy-list>
en: list mailboxes with new mail
ru: список почтовых ящиков с новой почтой

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY browser menu: <change-dir>
en: change directories
ru: изменить каталог

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW browser menu: <check-new>
en: check mailboxes for new mail
ru: проверить почтовые ящики на наличие новой почты

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_FILE compose menu: <attach-file>
en: attach file(s) to this message
ru: вложить файлы в это сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_MESSAGE compose menu: <attach-message>
en: attach message(s) to this message
ru: вложить сообщения в это сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU compose menu: <autocrypt-menu>
en: show autocrypt compose menu options
ru: показать меню параметров autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_BCC compose menu: <edit-bcc>
en: edit the BCC list
ru: изменить список "BCC:"

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_CC compose menu: <edit-cc>
en: edit the CC list
ru: изменить список "CC:"

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_DESCRIPTION compose menu: <edit-description>
en: edit attachment description
ru: изменить описание вложения

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_ENCODING compose menu: <edit-encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
ru: изменить транспортную кодировку для вложения

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FCC compose menu: <edit-fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
ru: укажите файл, в котором будет сохранена копия этого сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE compose menu: <edit-file>
en: edit the file to be attached
ru: изменить вложенный файл

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FROM compose menu: <edit-from>
en: edit the from field
ru: изменить поле "From:"

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_HEADERS compose menu: <edit-headers>
en: edit the message with headers
ru: редактировать сообщение вместе с заголовками

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE compose menu: <edit-message>
en: edit the message
ru: редактировать сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MIME compose menu: <edit-mime>
en: edit attachment using mailcap entry
ru: редактировать вложение в соответствии с записью в mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_REPLY_TO compose menu: <edit-reply-to>
en: edit the Reply-To field
ru: изменить поле "Reply-To:"

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_SUBJECT compose menu: <edit-subject>
en: edit the subject of this message
ru: редактировать тему сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_TO compose menu: <edit-to>
en: edit the TO list
ru: изменить список "To:"

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX browser menu: <create-mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
ru: создать новый почтовый ящик (только IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_TYPE index menu: <edit-type> pager menu: <edit-type> attachment menu: <edit-type> compose menu: <edit-type>
en: edit attachment content type
ru: изменить тип вложения (content-type)

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_GET_ATTACHMENT compose menu: <get-attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
ru: создать временную копию вложения

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL compose menu: <ispell>
en: run ispell on the message
ru: проверить правописание

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_DOWN compose menu: <move-down>
en: move attachment down in compose menu list
ru: переместить вложение вниз в списке меню редактирования

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_UP compose menu: <move-up>
en: move attachment up in compose menu list
ru: переместить вложение вверх в списке меню редактирования

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_NEW_MIME compose menu: <new-mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
ru: создать новое вложение в соответствии с записью в mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_RECODE compose menu: <toggle-recode>
en: toggle recoding of this attachment
ru: включить/выключить перекодирование вложения

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE compose menu: <postpone-message>
en: save this message to send later
ru: сохранить это сообщение для отправки позднее

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_ATTACHMENT compose menu: <rename-attachment>
en: send attachment with a different name
ru: отправить вложение с другим именем

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE compose menu: <rename-file>
en: rename/move an attached file
ru: переименовать/переместить вложенный файл

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE compose menu: <send-message>
en: send the message
ru: отправить сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER index menu: <compose-to-sender> pager menu: <compose-to-sender> attachment menu: <compose-to-sender>
en: compose new message to the current message sender
ru: создать новое сообщение отправителю текущего сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_DISPOSITION compose menu: <toggle-disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
ru: установить поле disposition в inline/attachment

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_UNLINK compose menu: <toggle-unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
ru: удалить/оставить файл после отправки

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_UPDATE_ENCODING compose menu: <update-encoding>
en: update an attachment's encoding info
ru: обновить информацию о кодировке вложения

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT compose menu: <view-alt>
en: view multipart/alternative
ru: просмотреть multipart/alternative

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_TEXT compose menu: <view-alt-text>
en: view multipart/alternative as text
ru: просмотреть multipart/alternative как текст

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_MAILCAP compose menu: <view-alt-mailcap>
en: view multipart/alternative using mailcap
ru: просмотреть multipart/alternative с использованием базы mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_PAGER compose menu: <view-alt-pager>
en: view multipart/alternative in pager using copiousoutput mailcap entry
ru: просмотреть multipart/alternative с использованием copiousoutput в mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE compose menu: <write-fcc>
en: write the message to a folder
ru: записать сообщение в файл/почтовый ящик

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE index menu: <copy-message> pager menu: <copy-message>
en: copy a message to a file/mailbox
ru: копировать сообщение в файл/почтовый ящик

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS index menu: <create-alias> pager menu: <create-alias> query menu: <create-alias>
en: create an alias from a message sender
ru: создать псевдоним для отправителя сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM generic menu: <current-bottom>
en: move entry to bottom of screen
ru: поместить запись в низ экрана

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE generic menu: <current-middle>
en: move entry to middle of screen
ru: поместить запись в середину экрана

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP generic menu: <current-top>
en: move entry to top of screen
ru: поместить запись в верх экрана

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY index menu: <decode-copy> pager menu: <decode-copy>
en: make decoded (text/plain) copy
ru: создать декодированную (text/plain) копию

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE index menu: <decode-save> pager menu: <decode-save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
ru: создать декодированную (text/plain) копию и удалить оригинал

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE index menu: <delete-message> pager menu: <delete-message> attachment menu: <delete-entry> compose menu: <detach-file> postpone menu: <delete-entry> alias menu: <delete-entry>
en: delete the current entry
ru: удалить текущую запись

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX browser menu: <delete-mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
ru: удалить текущий почтовый ящик (только IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD index menu: <delete-subthread> pager menu: <delete-subthread>
en: delete all messages in subthread
ru: удалить все сообщения в поддискуссии

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD index menu: <delete-thread> pager menu: <delete-thread>
en: delete all messages in thread
ru: удалить все сообщения в дискуссии

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS index menu: <display-address> pager menu: <display-address>
en: display full address of sender
ru: показать полный адрес отправителя

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS index menu: <display-toggle-weed> pager menu: <display-toggle-weed> attachment menu: <display-toggle-weed> compose menu: <display-toggle-weed>
en: display message and toggle header weeding
ru: показать сообщение со всеми заголовками

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE index menu: <display-message>
en: display a message
ru: показать сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL index menu: <edit-label> pager menu: <edit-label>
en: add, change, or delete a message's label
ru: добавить, изменить или удалить метку сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_MESSAGE index menu: <edit> pager menu: <edit>
en: edit the raw message
ru: "низкоуровневое" редактирование сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE editor menu: <backspace>
en: delete the char in front of the cursor
ru: удалить символ перед курсором

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR editor menu: <backward-char>
en: move the cursor one character to the left
ru: передвинуть курсор влево на один символ

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD editor menu: <backward-word>
en: move the cursor to the beginning of the word
ru: передвинуть курсор в начало слова

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL editor menu: <bol>
en: jump to the beginning of the line
ru: перейти в начало строки

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BUFFY_CYCLE editor menu: <buffy-cycle>
en: cycle among incoming mailboxes
ru: переключиться между почтовыми ящиками со входящими письмами

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE editor menu: <complete>
en: complete filename or alias
ru: дописать имя файла или псевдонима

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY editor menu: <complete-query>
en: complete address with query
ru: дописать адрес, используя внешнюю программу

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR editor menu: <delete-char>
en: delete the char under the cursor
ru: удалить символ под курсором

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL editor menu: <eol>
en: jump to the end of the line
ru: перейти в конец строки

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR editor menu: <forward-char>
en: move the cursor one character to the right
ru: передвинуть курсор на один символ вправо

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD editor menu: <forward-word>
en: move the cursor to the end of the word
ru: передвинуть курсор в конец слова

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN editor menu: <history-down>
en: scroll down through the history list
ru: прокрутить вниз список истории

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP editor menu: <history-up>
en: scroll up through the history list
ru: прокрутить вверх список истории

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH editor menu: <history-search>
en: search through the history list
ru: искать в списке истории

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL editor menu: <kill-eol>
en: delete chars from cursor to end of line
ru: удалить символы от курсора и до конца строки

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW editor menu: <kill-eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
ru: удалить символы от курсора и до конца слова

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE editor menu: <kill-line>
en: delete all chars on the line
ru: удалить все символы в строке

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD editor menu: <kill-word>
en: delete the word in front of the cursor
ru: удалить слово перед курсором

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR editor menu: <quote-char>
en: quote the next typed key
ru: ввести следующую нажатую клавишу "как есть"

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS editor menu: <transpose-chars>
en: transpose character under cursor with previous
ru: поменять символ под курсором с предыдущим

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD editor menu: <capitalize-word>
en: capitalize the word
ru: перевести первую букву слова в верхний регистр, а остальные -- в нижний

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD editor menu: <downcase-word>
en: convert the word to lower case
ru: преобразовать слово в нижний регистр

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD editor menu: <upcase-word>
en: convert the word to upper case
ru: преобразовать слово в верхний регистр

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND generic menu: <enter-command> pager menu: <enter-command>
en: enter a muttrc command
ru: ввести команду muttrc

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK browser menu: <enter-mask>
en: enter a file mask
ru: ввести маску файла

note: L10N: Help screen description for OP_ERROR_HISTORY generic menu: <error-history> pager menu: <error-history>
en: display recent history of error messages
ru: показать последние сообщения об ошибках в истории

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT generic menu: <exit> pager menu: <exit>
en: exit this menu
ru: выйти из этого меню

note: L10N: Help screen description for OP_FILTER compose menu: <filter-entry>
en: filter attachment through a shell command
ru: передать вложение внешней программе

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY generic menu: <first-entry>
en: move to the first entry
ru: первая запись

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE index menu: <flag-message> pager menu: <flag-message>
en: toggle a message's 'important' flag
ru: установить/сбросить флаг "важное" для сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE index menu: <forward-message> pager menu: <forward-message> attachment menu: <forward-message>
en: forward a message with comments
ru: переслать сообщение с комментариями

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY generic menu: <select-entry>
en: select the current entry
ru: выбрать текущую запись

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY index menu: <group-chat-reply> pager menu: <group-chat-reply> attachment menu: <group-chat-reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
ru: ответить всем адресатам с сохранением To/Cc

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY index menu: <group-reply> pager menu: <group-reply> attachment menu: <group-reply>
en: reply to all recipients
ru: ответить всем адресатам

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN generic menu: <half-down> pager menu: <half-down>
en: scroll down 1/2 page
ru: на полстраницы вперед

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP generic menu: <half-up> pager menu: <half-up>
en: scroll up 1/2 page
ru: на полстраницы назад

note: L10N: Help screen description for OP_HELP generic menu: <help> pager menu: <help>
en: this screen
ru: этот текст

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP generic menu: <jump> pager menu: <jump>
en: jump to an index number
ru: перейти по последовательному номеру

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY generic menu: <last-entry>
en: move to the last entry
ru: последняя запись

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ACTION index menu: <list-action> pager menu: <list-action>
en: perform mailing list action
ru: выполнить действие рассылки

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ARCHIVE list menu: <list-archive>
en: retrieve list archive information
ru: получить информацию об архиве рассылки

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_HELP list menu: <list-help>
en: retrieve list help
ru: получить помощь рассылки

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_OWNER list menu: <list-owner>
en: contact list owner
ru: связаться с владельцем рассылки

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_POST list menu: <list-post>
en: post to mailing list
ru: отправить в рассылку

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY index menu: <list-reply> pager menu: <list-reply> attachment menu: <list-reply>
en: reply to specified mailing list
ru: ответить в указанный список рассылки

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE list menu: <list-subscribe>
en: subscribe to mailing list
ru: подписаться на рассылку

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE list menu: <list-unsubscribe>
en: unsubscribe from mailing list
ru: отписаться от рассылки

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
ru: выполнить макрос

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL index menu: <mail> pager menu: <mail> query menu: <mail>
en: compose a new mail message
ru: создать новое сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD index menu: <break-thread> pager menu: <break-thread>
en: break the thread in two
ru: разделить дискуссию на две части

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES index menu: <browse-mailboxes> pager menu: <browse-mailboxes>
en: select a new mailbox from the browser
ru: выбрать новый почтовый ящик

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES_READONLY index menu: <browse-mailboxes-readonly> pager menu: <browse-mailboxes-readonly>
en: select a new mailbox from the browser in read only mode
ru: выбрать новый почтовый ящик в режиме только для чтения

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER index menu: <change-folder> pager menu: <change-folder>
en: open a different folder
ru: открыть другой почтовый ящик/файл

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY index menu: <change-folder-readonly> pager menu: <change-folder-readonly>
en: open a different folder in read only mode
ru: открыть другой почтовый ящик/файл в режиме "только для чтения"

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG index menu: <clear-flag> pager menu: <clear-flag>
en: clear a status flag from a message
ru: сбросить у сообщения флаг состояния

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN index menu: <delete-pattern>
en: delete messages matching a pattern
ru: удалить сообщения по образцу

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH index menu: <imap-fetch-mail> pager menu: <imap-fetch-mail>
en: force retrieval of mail from IMAP server
ru: забрать почту с IMAP-сервера

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL index menu: <imap-logout-all> pager menu: <imap-logout-all>
en: logout from all IMAP servers
ru: отключение от всех IMAP-серверов

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL index menu: <fetch-mail>
en: retrieve mail from POP server
ru: забрать почту с POP-сервера

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT index menu: <limit>
en: show only messages matching a pattern
ru: показывать только сообщения, соответствующие образцу

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS index menu: <link-threads> pager menu: <link-threads>
en: link tagged message to the current one
ru: подсоединить помеченное сообщение к текущему

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX index menu: <next-unread-mailbox> pager menu: <next-unread-mailbox>
en: open next mailbox with new mail
ru: открыть следующий почтовый ящик с новой почтой

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW index menu: <next-new> pager menu: <next-new>
en: jump to the next new message
ru: следующее новое сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD index menu: <next-new-then-unread>
en: jump to the next new or unread message
ru: следующее новое или непрочитанное сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD index menu: <next-subthread> pager menu: <next-subthread>
en: jump to the next subthread
ru: следующая поддискуссия

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD index menu: <next-thread> pager menu: <next-thread>
en: jump to the next thread
ru: следующая дискуссия

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED index menu: <next-undeleted> pager menu: <next-undeleted>
en: move to the next undeleted message
ru: следующее неудаленное сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD index menu: <next-unread> pager menu: <next-unread>
en: jump to the next unread message
ru: следующее непрочитанное сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE index menu: <parent-message> pager menu: <parent-message>
en: jump to parent message in thread
ru: перейти к родительскому сообщению дискуссии

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD index menu: <previous-thread> pager menu: <previous-thread>
en: jump to previous thread
ru: предыдущая дискуссия

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD index menu: <previous-subthread> pager menu: <previous-subthread>
en: jump to previous subthread
ru: предыдущая поддискуссия

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED index menu: <previous-undeleted> pager menu: <previous-undeleted>
en: move to the previous undeleted message
ru: предыдущее неудаленное сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW index menu: <previous-new> pager menu: <previous-new>
en: jump to the previous new message
ru: предыдущее новое сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD index menu: <previous-new-then-unread>
en: jump to the previous new or unread message
ru: предыдущее новое или непрочитанное сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD index menu: <previous-unread> pager menu: <previous-unread>
en: jump to the previous unread message
ru: предыдущее непрочитанное сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD index menu: <read-thread> pager menu: <read-thread>
en: mark the current thread as read
ru: пометить текущую дискуссию как прочитанную

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD index menu: <read-subthread> pager menu: <read-subthread>
en: mark the current subthread as read
ru: пометить текущую поддискуссию как прочитанную

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE index menu: <root-message> pager menu: <root-message>
en: jump to root message in thread
ru: перейти к корневому сообщению дискуссии

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG index menu: <set-flag> pager menu: <set-flag>
en: set a status flag on a message
ru: установить флаг состояния для сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER index menu: <sync-mailbox> pager menu: <sync-mailbox>
en: save changes to mailbox
ru: сохранить изменения почтового ящика

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN index menu: <tag-pattern>
en: tag messages matching a pattern
ru: пометить сообщения по образцу

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN index menu: <undelete-pattern>
en: undelete messages matching a pattern
ru: восстановить сообщения по образцу

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN index menu: <untag-pattern>
en: untag messages matching a pattern
ru: снять пометку с сообщений по образцу

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG index menu: <mark-message>
en: create a hotkey macro for the current message
ru: создать макрос для текущего сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE generic menu: <middle-page>
en: move to the middle of the page
ru: середина страницы

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY generic menu: <next-entry> pager menu: <next-entry>
en: move to the next entry
ru: следующая запись

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE generic menu: <next-line> pager menu: <next-line>
en: scroll down one line
ru: вниз на одну строку

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE generic menu: <next-page> pager menu: <next-page>
en: move to the next page
ru: следующая страница

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM pager menu: <bottom>
en: jump to the bottom of the message
ru: конец сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED pager menu: <toggle-quoted>
en: toggle display of quoted text
ru: разрешить/запретить отображение цитируемого текста

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED pager menu: <skip-quoted>
en: skip beyond quoted text
ru: пропустить цитируемый текст

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_HEADERS pager menu: <skip-headers>
en: skip beyond headers
ru: пропустить заголовки

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP pager menu: <top>
en: jump to the top of the message
ru: в начало сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_PIPE index menu: <pipe-message> pager menu: <pipe-message> attachment menu: <pipe-entry> compose menu: <pipe-entry>
en: pipe message/attachment to a shell command
ru: передать сообщение/вложение внешней программе

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY generic menu: <previous-entry> pager menu: <previous-entry>
en: move to the previous entry
ru: предыдущая запись

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE generic menu: <previous-line> pager menu: <previous-line>
en: scroll up one line
ru: вверх на одну строку

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE generic menu: <previous-page> pager menu: <previous-page>
en: move to the previous page
ru: предыдущая страница

note: L10N: Help screen description for OP_PRINT index menu: <print-message> pager menu: <print-message> attachment menu: <print-entry> compose menu: <print-entry>
en: print the current entry
ru: напечатать текущую запись

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE index menu: <purge-message> pager menu: <purge-message>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
ru: удалить текущую запись не используя мусорную корзину

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY index menu: <query> query menu: <query>
en: query external program for addresses
ru: запросить адреса у внешней программы

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND query menu: <query-append>
en: append new query results to current results
ru: добавить результаты нового запроса к текущим результатам

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT index menu: <quit> pager menu: <quit>
en: save changes to mailbox and quit
ru: сохранить изменения почтового ящика и выйти

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE index menu: <recall-message> pager menu: <recall-message>
en: recall a postponed message
ru: продолжить отложенное сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW generic menu: <refresh> pager menu: <redraw-screen>
en: clear and redraw the screen
ru: очистить и перерисовать экран

note: L10N: Help screen description for OP_REFORMAT_WINCH
en: {internal}
ru: {внутренний}

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX browser menu: <rename-mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
ru: переименовать текущий почтовый ящик (только IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY index menu: <reply> pager menu: <reply> attachment menu: <reply>
en: reply to a message
ru: ответить на сообщение

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND index menu: <resend-message> pager menu: <resend-message> attachment menu: <resend-message>
en: use the current message as a template for a new one
ru: использовать текущее сообщение в качестве шаблона для нового

note: L10N: Help screen description for OP_SAVE index menu: <save-message> pager menu: <save-message> attachment menu: <save-entry> compose menu: <copy-file>
en: save message/attachment to a mailbox/file
ru: сохранить сообщение/вложение в ящик/файл

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH generic menu: <search> pager menu: <search>
en: search for a regular expression
ru: поиск по образцу

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE generic menu: <search-reverse> pager menu: <search-reverse>
en: search backwards for a regular expression
ru: обратный поиск по образцу

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT generic menu: <search-next> pager menu: <search-next>
en: search for next match
ru: поиск следующего совпадения

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE generic menu: <search-opposite> pager menu: <search-opposite>
en: search for next match in opposite direction
ru: поиск предыдущего совпадения

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE pager menu: <search-toggle>
en: toggle search pattern coloring
ru: установить/сбросить режим выделения образца цветом

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE generic menu: <shell-escape> pager menu: <shell-escape>
en: invoke a command in a subshell
ru: запустить внешнюю программу

note: L10N: Help screen description for OP_SORT index menu: <sort-mailbox> pager menu: <sort-mailbox> browser menu: <sort>
en: sort messages
ru: сортировать сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE index menu: <sort-reverse> pager menu: <sort-reverse> browser menu: <sort-reverse>
en: sort messages in reverse order
ru: сортировать сообщения в обратном порядке

note: L10N: Help screen description for OP_TAG generic menu: <tag-entry> pager menu: <tag-message>
en: tag the current entry
ru: пометить текущую запись

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX generic menu: <tag-prefix>
en: apply next function to tagged messages
ru: применить следующую функцию к помеченным сообщениям

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND generic menu: <tag-prefix-cond>
en: apply next function ONLY to tagged messages
ru: выполнить операцию ТОЛЬКО для помеченных сообщений

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD index menu: <tag-subthread>
en: tag the current subthread
ru: пометить текущую поддискуссию

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD index menu: <tag-thread>
en: tag the current thread
ru: пометить текущую дискуссию

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW index menu: <toggle-new> pager menu: <mark-as-new>
en: toggle a message's 'new' flag
ru: установить/сбросить флаг "новое" для сообщения

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE index menu: <toggle-write> pager menu: <toggle-write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
ru: разрешить/запретить перезапись почтового ящика

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES browser menu: <toggle-mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
ru: переключиться между режимами просмотра всех файлов и просмотра почтовых ящиков

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE generic menu: <top-page>
en: move to the top of the page
ru: начало страницы

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE index menu: <undelete-message> pager menu: <undelete-message> attachment menu: <undelete-entry> postpone menu: <undelete-entry> alias menu: <undelete-entry>
en: undelete the current entry
ru: восстановить текущую запись

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD index menu: <undelete-thread> pager menu: <undelete-thread>
en: undelete all messages in thread
ru: восстановить все сообщения в дискуссии

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD index menu: <undelete-subthread> pager menu: <undelete-subthread>
en: undelete all messages in subthread
ru: восстановить все сообщения в поддискуссии

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION index menu: <show-version> pager menu: <show-version>
en: show the Mutt version number and date
ru: вывести номер версии Mutt и дату

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACH attachment menu: <view-attach> compose menu: <view-attach>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
ru: просмотреть вложение, используя при необходимости mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS index menu: <view-attachments> pager menu: <view-attachments>
en: show MIME attachments
ru: показать вложения

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY generic menu: <what-key> pager menu: <what-key>
en: display the keycode for a key press
ru: показать код нажатой клавиши

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS generic menu: <check-stats> pager menu: <check-stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
ru: посчитать статистику для всех почтовых ящиков

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT index menu: <show-limit>
en: show currently active limit pattern
ru: показать текущий шаблон ограничения

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD index menu: <collapse-thread>
en: collapse/uncollapse current thread
ru: свернуть/развернуть текущую дискуссию

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL index menu: <collapse-all>
en: collapse/uncollapse all threads
ru: свернуть/развернуть все дискуссии

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY browser menu: <descend-directory>
en: descend into a directory
ru: войти в каталог

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE index menu: <decrypt-save> pager menu: <decrypt-save>
en: make decrypted copy and delete
ru: создать расшифрованную копию и удалить оригинал

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY index menu: <decrypt-copy> pager menu: <decrypt-copy>
en: make decrypted copy
ru: создать расшифрованную копию

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE index menu: <forget-passphrase> pager menu: <forget-passphrase> attachment menu: <forget-passphrase> compose menu: <forget-passphrase>
en: wipe passphrase(s) from memory
ru: удалить фразы-пароли из памяти

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS index menu: <extract-keys> pager menu: <extract-keys> attachment menu: <extract-keys>
en: extract supported public keys
ru: извлечь поддерживаемые открытые ключи

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_USE mixmaster menu: <accept>
en: accept the chain constructed
ru: использовать созданную цепочку

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_APPEND mixmaster menu: <append>
en: append a remailer to the chain
ru: добавить remailer в цепочку

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_INSERT mixmaster menu: <insert>
en: insert a remailer into the chain
ru: вставить remailer в цепочку

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_DELETE mixmaster menu: <delete>
en: delete a remailer from the chain
ru: удалить remailer из цепочки

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_PREV mixmaster menu: <chain-prev>
en: select the previous element of the chain
ru: выбрать предыдущий элемент в цепочке

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_NEXT mixmaster menu: <chain-next>
en: select the next element of the chain
ru: выбрать следующий элемент в цепочке

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MIX compose menu: <mix>
en: send the message through a mixmaster remailer chain
ru: послать сообщение через цепочку remailer

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_KEY compose menu: <attach-key>
en: attach a PGP public key
ru: вложить открытый PGP-ключ

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU compose menu: <pgp-menu>
en: show PGP options
ru: вывести параметры PGP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY index menu: <mail-key> pager menu: <mail-key>
en: mail a PGP public key
ru: отправить открытый PGP-ключ

note: L10N: Help screen description for OP_VERIFY_KEY pgp menu: <verify-key> smime menu: <verify-key>
en: verify a PGP public key
ru: проверить открытый PGP-ключ

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID pgp menu: <view-name> smime menu: <view-name>
en: view the key's user id
ru: показать идентификатор владельца ключа

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL index menu: <check-traditional-pgp> pager menu: <check-traditional-pgp> attachment menu: <check-traditional-pgp>
en: check for classic PGP
ru: проверить PGP-сообщение в текстовом формате

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST index menu: <sidebar-first> pager menu: <sidebar-first>
en: move the highlight to the first mailbox
ru: переместить указатель на первый почтовый ящик

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST index menu: <sidebar-last> pager menu: <sidebar-last>
en: move the highlight to the last mailbox
ru: переместить указатель на последний почтовый ящик

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT index menu: <sidebar-next> pager menu: <sidebar-next>
en: move the highlight to next mailbox
ru: переместить указатель на следующий почтовый ящик

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW index menu: <sidebar-next-new> pager menu: <sidebar-next-new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
ru: переместить указатель на следующий ящик с новой почтой

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN index menu: <sidebar-open> pager menu: <sidebar-open>
en: open highlighted mailbox
ru: открыть выбранный почтовый ящик

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN index menu: <sidebar-page-down> pager menu: <sidebar-page-down>
en: scroll the sidebar down 1 page
ru: прокрутка бокового списка на страницу вниз

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP index menu: <sidebar-page-up> pager menu: <sidebar-page-up>
en: scroll the sidebar up 1 page
ru: прокрутка бокового списка на страницу вверх

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV index menu: <sidebar-prev> pager menu: <sidebar-prev>
en: move the highlight to previous mailbox
ru: переместить указатель на предыдущий почтовый ящик

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW index menu: <sidebar-prev-new> pager menu: <sidebar-prev-new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
ru: переместить указатель на предыдущий ящик с новой почтой

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE index menu: <sidebar-toggle-visible> pager menu: <sidebar-toggle-visible>
en: make the sidebar (in)visible
ru: скрыть/показать боковой список

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU compose menu: <smime-menu>
en: show S/MIME options
ru: вывести параметры S/MIME
