Mutt 2.2 - en to tr translation catalogue (1401 entries)

en: Username at %s:
tr: %s makinesindeki kullanıcı adı:

note: L10N: Prompt for an account password when connecting. %s@%s is user@host
en: Password for %s@%s:
tr: %s@%s için parola:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: mutt_account_getoauthbearer: No OAUTH refresh command defined
tr: mutt_account_getoauthbearer: Hiçbir OAUTH yenile komutu tanımlanmamış

en: mutt_account_getoauthbearer: Unable to run refresh command
tr: mutt_account_getoauthbearer: Yenile komutu çalıştırılamıyor

en: mutt_account_getoauthbearer: Command returned empty string
tr: mutt_account_getoauthbearer: Komut boş dizi döndürdü

en: Exit
tr: Çık

en: Del
tr: Sil

en: Undel
tr: Kurtar

en: Select
tr: Seç

note: L10N: localized names of RFC 2369 list operations
en: Help
tr: Yardım

en: You have no aliases!
tr: Hiçbir armanız yok!

en: Aliases
tr: Armalar

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
tr: Farklı arma oluştur:

en: You already have an alias defined with that name!
tr: Bu adda bir arma zaten tanımlanmış!

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
tr: Uyarı: Bu arma kullanılamayabilir. Düzeltinsin mi?

en: Address:
tr: Adres:

en: Error: '%s' is a bad IDN.
tr: Hata: '%s', hatalı bir IDN.

en: Personal name:
tr: Kişisel ad:

en: [%s = %s] Accept?
tr: [%s = %s] Kabul et?

en: Save to file:
tr: Dosyaya kaydet:

en: Error seeking in alias file
tr: Arma dosyasında aranırken hata

en: Error reading alias file
tr: Arma dosyası okunurken hata

en: Alias added.
tr: Arma eklendi.

en: Can't match nametemplate, continue?
tr: Ad şablonu eşleştirilemiyor, sürdürülsün mü?

en: Mailcap compose entry requires %%s
tr: Mailcap oluşturma girdisi %%s gerektiriyor

en: Error running "%s"!
tr: "%s" çalıştırılırken hata!

en: Failure to open file to parse headers.
tr: Üstbilgi ayrıştırma dosyası açılamadı.

en: Failure to open file to strip headers.
tr: Üstbilgi soyma dosyası açılamadı.

en: Failure to rename file.
tr: Dosya yeniden adlandırılamadı.

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
tr: %s için mailcap oluşturma girdisi yok, boş dosya oluşturuluyor.

en: Mailcap Edit entry requires %%s
tr: Mailcap Düzenleme girdisi %%s gerektiriyor

en: No mailcap edit entry for %s
tr: %s için mailcap düzenleme girdisi yok

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
tr: Uygun mailcap girdisi bulunamadı. Metin olarak görüntüleniyor.

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
tr: MIME türü tanımlanmamış. Ek görüntülenemiyor.

en: Cannot create filter
tr: Süzgeç oluşturulamıyor

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
tr: ---Komut: %-20.20s Açıklama: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
tr: ---Komut: %-30.30s Ek: %s

en: ---Attachment: %s: %s
tr: ---Ekler: %s: %s

en: ---Attachment: %s
tr: ---Ekler: %s

en: Can't create filter
tr: Süzgeç oluşturulamıyor

en: Write fault!
tr: Yazma hatası!

en: I don't know how to print that!
tr: Bunun nasıl yazdırılacağını bilmiyorum!

note: L10N: %s is a directory.  Mutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
tr: %s yok. Oluşturulsun mu?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s.
tr: %s oluşturulamıyor: %s.

note: L10N: The first time mutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
tr: Bir başlangıç autocrypt hesabı oluşturulsun mu?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
tr: Autocrypt hesap adresi:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
tr: Lütfen tek bir e-posta adresi girin

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address is already assigned to an autocrypt account
tr: O e-posta adresi halihazırda bir autocrypt hesabına atanmış

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
tr: Şifreleme yeğler misiniz?

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted.
tr: Autocrypt hesabı oluşturması iptal edildi.

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
tr: Autocrypt hesabı oluşturması başarılı

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available.
tr: Autocrypt kullanılabilir değil.

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s.
tr: %s için Autocrypt etkinleştirilmemiş.

note: L10N: %s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s.
tr: %s için (geçerli) autocrypt anahtarı bulunamadı.

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, Mutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers. Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
tr: Bir posta kutusu autocrypt üstbilgisi için taransın mı?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
tr: Posta kutusu tara

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
tr: Başka bir posta kutusu autocrypt üstbilgisi için taransın mı?

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
tr: Oluştur

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
tr: Sil

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
tr: Etkn Aç/Kpt

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
tr: Şfr Yeğl

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
tr: şifreleme yeğle

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
tr: el ile şifreleme

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
tr: etkin

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
tr: etkin değil

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
tr: Autocrypt Hesapları

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
tr: Hesap kaydı güncellenirken hata

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
tr: "%s" hesabı gerçekten silinsin mi?

note: L10N: %s is the path to the database.  For some reason sqlite3 failed to open that database file. Error message if autocrypt couldn't open the sqlite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
tr: %s autocrypt veritabanı açılamıyor

en: error creating gpgme context: %s
tr: gpgme bağlamı oluşturulurken hata: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
tr: Autocrypt anahtarı oluşturuluyor...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
tr: Autocrypt anahtarı oluşturulurken hata: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
tr: %s anahtarı şifreleme için kullanılabilir değil

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
tr: (y)eni oluştur veya (v)ar olan GPG anahtarını seç?

note: L10N: The letters corresponding to the "(c)reate new, or (s)elect existing GPG key?" prompt.
en: cs
tr: yv

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
tr: Yerine bu hesap için yeni bir GPG anahtarı oluşturulsun mu?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of mutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
tr: Autocrypt veritabanı sürümü pek yeni

en: Redraw
tr: Yeniden çiz

note: L10N: Background Edit Landing Page message, first line. Displays while the editor is running.
en: Waiting for editor to exit
tr: Düzenleyicinin çıkması için bekleniyor

note: L10N: Background Edit Landing Page message, second line. Displays while the editor is running. %s is the key binding for "<exit>", usually "q".
en: Type '%s' to background compose session.
tr: Arka plan oluşturma oturumu için '%s' yazın.

note: L10N: Background Compose Menu Help line: resume composing the mail
en: Resume
tr: Sürdür

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process has finished.
en: finished
tr: bitti

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process is still running.
en: running
tr: çalışıyor

note: L10N: Background Compose Menu title
en: Background Compose Menu
tr: Arka Plan Oluşturma Menüsü

note: L10N: Background Compose Menu: displayed if there are no background processes and the user tries to bring up the background compose menu
en: No backgrounded editing sessions.
tr: Arka plana alınmış düzenleme oturumu yok.

note: L10N: Background Compose menu: Confirms if an unfinished process is selected to continue.
en: Process is still running. Really select?
tr: İşlem hâlâ çalışıyor. Gerçekten seçilsin mi?

en: Chdir
tr: Dizine geç

en: Mask
tr: Maske

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
tr: Tersine sırala: (t)arih, (a)bc, (b)oyut, (s)ayım, (o)kunmamış veya (y)ok?

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
tr: Sırala: (t)arih, (a)bc, (b)oyut, (s)ayım, (o)kunmamış veya (y)ok?

en: dazcun
tr: tabsoy

en: %s is not a directory.
tr: %s bir dizin değil.

en: Mailboxes [%d]
tr: Posta kutuları [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
tr: Abone [%s], Dosya maskesi: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
tr: Dizin [%s], Dosya maskesi: %s

en: Can't attach a directory!
tr: Bir dizin eklenemez!

en: No files match the file mask
tr: Dosya maskesine uyan dosya yok

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
tr: Oluşturma yalnızca IMAP posta kutuları için destekleniyor

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
tr: Yeniden adlandırma yalnızca IMAP posta kutuları için destekleniyor

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
tr: Silme yalnızca IMAP posta kutuları için destekleniyor

en: Cannot delete root folder
tr: Kök dizin silinemez

en: Really delete mailbox "%s"?
tr: "%s" posta kutusu gerçekten silinsin mi?

en: Mailbox deleted.
tr: Posta kutusu silindi.

en: Mailbox deletion failed.
tr: Posta kutusu silinemedi.

en: Mailbox not deleted.
tr: Posta kutusu silinmedi.

en: Chdir to:
tr: Dizine geç:

en: Error scanning directory.
tr: Dizin taranırken hata.

en: File Mask:
tr: Dosya Maskesi:

en: New file name:
tr: Yeni dosya adı:

en: Can't view a directory
tr: Bir dizin görüntülenemez

en: Error trying to view file
tr: Dosyayı görüntülemeye çalışırken hata oluştu

en: too few arguments
tr: argüman sayısı pek az

en: New mail in
tr: Şurada yeni posta:

en: %s: color not supported by term
tr: %s: Renk uçbirim tarafından desteklenmiyor

en: %s: no such color
tr: %s: Böyle bir renk yok

en: %s: no such object
tr: %s: Böyle bir nesne yok

en: %s: command valid only for index, body, header objects
tr: %s: Komut yalnızca indeks, gövde, üstbilgi nesneleri için geçerlidir

en: %s: too few arguments
tr: %s: Argüman sayısı pek az

en: Missing arguments.
tr: Argümanlar eksik.

en: color: too few arguments
tr: renkli: Argüman sayısı pek az

en: mono: too few arguments
tr: siyah-beyaz: Argüman sayısı pek az

en: %s: no such attribute
tr: %s: Böyle bir öznitelik yok

en: too many arguments
tr: argüman sayısı pek fazla

en: default colors not supported
tr: öntanımlı renkler desteklenmiyor

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
tr: İmza doğrulansın mı?

en: Could not create temporary file!
tr: Geçici dosya oluşturulamadı!

en: Cannot create display filter
tr: Görüntüleme süzgeci oluşturulamıyor

en: Could not copy message
tr: İleti kopyalanamadı

note: L10N: Before displaying a message in the pager, Mutt iterates through all the message parts, decoding, converting, running autoview, decrypting, etc.  If there is an error somewhere in there, Mutt will still display what it was able to generate, but will also display this message in the message line
en: There was an error displaying all or part of the message
tr: İletinin bir bölümünü veya tümünü görüntülerken bir hata oluştu

en: S/MIME signature successfully verified.
tr: S/MIME imzası başarıyla doğrulandı.

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
tr: S/MIME sertifikasının sahibiyle göndereni uyuşmuyor.

en: Warning: Part of this message has not been signed.
tr: Uyarı: Bu iletinin bir bölümü imzalanmamış.

en: S/MIME signature could NOT be verified.
tr: S/MIME imzası doğrulanamadı.

en: PGP signature successfully verified.
tr: PGP imzası başarıyla doğrulandı.

en: PGP signature could NOT be verified.
tr: PGP imzası doğrulanamadı.

en: Command:
tr: Komut:

en: Warning: message contains no From: header
tr: Uyarı: İleti Kimden: üstbilgisi içermiyor

en: Bounce message to:
tr: İletiyi şuraya geri gönder:

en: Bounce tagged messages to:
tr: İmli iletileri şuraya geri gönder:

en: Error parsing address!
tr: Adres ayrıştırılırken hata!

en: Bad IDN: '%s'
tr: Hatalı IDN: '%s'

en: Bounce message to %s
tr: İletiyi %s adresine geri gönder

en: Bounce messages to %s
tr: İletileri %s adresine geri gönder

en: Message not bounced.
tr: İleti geri gönderilmedi.

en: Messages not bounced.
tr: İletiler geri gönderilmedi.

en: Message bounced.
tr: İleti geri gönderildi.

en: Messages bounced.
tr: İletiler geri gönderildi.

en: Can't create filter process
tr: Süzme süreci oluşturulamıyor

en: Pipe to command:
tr: Şu komuta veri yolu yap:

en: No printing command has been defined.
tr: Hiçbir yazdırma komutu tanımlanmadı.

en: Print message?
tr: İleti yazdırılsın mı?

en: Print tagged messages?
tr: İmli iletiler yazdırılsın mı?

en: Message printed
tr: İleti yazdırıldı

en: Messages printed
tr: İletiler yazdırıldı

en: Message could not be printed
tr: İleti yazdırılamadı

en: Messages could not be printed
tr: İletiler yazdırılamadı

note: L10N: The following three are the sort/reverse sort prompts. * Letters must match the order of the characters in the third * string.  Note that mutt now supports multiline prompts, so * it's okay for the translation to take up to three lines.
en: Rev-Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
tr: Ters-sıra: Tari(h)/(k)imden/(a)lıcı/k(o)nu/kim(e)/(i)lmek/sırası(z)/(b)oyut/(p)uan/i(s)tenmeyen/e(t)iket?:

en: Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
tr: Sıra: Tari(h)/(k)imden/(a)lıcı/k(o)nu/kim(e)/(i)lmek/sırası(z)/(b)oyut/(p)uan/i(s)tenmeyen/e(t)iket?:

en: dfrsotuzcpl
tr: hkaoeizbpst

en: Shell command:
tr: Kabuk komutu:

en: Decode-save%s to mailbox
tr: Posta kutusuna%s kodu çözülerek kaydedilecek

en: Decode-copy%s to mailbox
tr: Posta kutusuna%s kodu çözülerek kopyalanacak

en: Decrypt-save%s to mailbox
tr: Posta kutusuna%s şifresi çözülerek kaydedilecek

en: Decrypt-copy%s to mailbox
tr: Posta kutusuna%s şifresi çözülerek kopyalanacak

en: Save%s to mailbox
tr: Posta kutusuna%s kaydedilecek

en: Copy%s to mailbox
tr: Posta kutusuna%s kopyalanacak

en:  tagged
tr:  imli iletiler

en: Copying to %s...
tr: %s konumuna kopyalanıyor...

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
tr: İmli iletiler kaydediliyor...

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
tr: İmli iletiler kopyalanıyor...

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason.
en: Error saving message
tr: İleti kaydedilirken hata

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason.
en: Error saving tagged messages
tr: İmli iletiler kaydedilirken hata

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason.
en: Error copying message
tr: İleti kopyalanırken hata

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason.
en: Error copying tagged messages
tr: İmli iletiler kopyalanırken hata

en: Convert to %s upon sending?
tr: Gönderilirken %s karakter kümesine dönüştürülsün mü?

en: Content-Type changed to %s.
tr: Content-Type %s olarak değiştirildi.

en: Character set changed to %s; %s.
tr: Karakter kümesi %s olarak değiştirildi; %s.

en: not converting
tr: dönüştürülmüyor

en: converting
tr: dönüştürülüyor

en: There are no attachments.
tr: Posta eki yok.

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
tr: Kimden:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
tr: Kime:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Cc:
tr: Kopya:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Bcc:
tr: Gizli kopya:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
tr: Konu:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Reply-To:
tr: Yanıtla:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Fcc:
tr: Kopya:

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
tr: Güvenlik:

note: L10N: * This string is used by the compose menu. * Since it is hidden by default, it does not increase the * indentation of other compose menu fields.  However, if possible, * it should not be longer than the other compose menu fields. * * Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not 
en: Sign as:
tr: Farklı imzala:

en: Send
tr: Gönder

en: Abort
tr: Vazgeç

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
tr: Kime

note: L10N: compose menu help line entry
en: CC
tr: Kopya

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
tr: Konu

en: Attach file
tr: Dosya ekle

en: Descrip
tr: Açıklama

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. * This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
tr: Kapalı

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. * This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
tr: Hayır

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. * This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. * This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been * used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
tr: Önerilmez

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. * This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but * leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" * is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
tr: Kullanılabilir

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. * This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption * automatically.
en: Yes
tr: Evet

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
tr: Autocrypt: Şif(r)ele, (t)emizle, (k)endiliğinden?

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
tr: rtk

en: Not supported
tr: Desteklenmiyor

en: Sign, Encrypt
tr: İmzala, Şifrele

en: Encrypt
tr: Şifrele

en: Sign
tr: İmzala

en: None
tr: Hiçbiri

en:  (inline PGP)
tr:  (satıriçi PGP)

en:  (OppEnc mode)
tr:  (OppEnc kipi)

en: <default>
tr: <öntanımlı>

en: Encrypt with:
tr: Şifreleme anahtarı:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
tr: Öneri:

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
tr: #%d eki artık yok: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
tr: #%d eki değiştirildi. %s kodlaması güncellensin mi?

en: -- Attachments
tr: -- Ekler

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
tr: Uyarı: '%s', hatalı bir IDN.

en: You may not delete the only attachment.
tr: Tek kalmış bir eki silemezsiniz.

note: L10N: Prompt when trying to hit <detach-file> on the first entry in the compose menu.  This entry is most likely the message they just typed.  Hitting yes will remove the entry and unlink the file, so it's worth confirming they really meant to do it.
en: Really delete the main message?
tr: Ana ileti gerçekten silinsin mi?

en: You are on the last entry.
tr: Son girdidesiniz.

en: You are on the first entry.
tr: İlk girdidesiniz.

en: Bad IDN in "%s": '%s'
tr: "%s" hatalı IDN'e sahip: '%s'

en: Attaching selected files...
tr: Seçili dosyalar ekleniyor...

en: Unable to attach %s!
tr: %s eklenemedi!

en: Open mailbox to attach message from
tr: Eklenecek iletileri içeren posta kutusunu açın

en: Unable to open mailbox %s
tr: %s posta kutusu açılamıyor

en: No messages in that folder.
tr: O klasörde ileti yok.

en: Tag the messages you want to attach!
tr: Eklemek istediğiniz iletileri imleyin!

en: Unable to attach!
tr: Eklenemedi!

en: Recoding only affects text attachments.
tr: Yeniden kodlama yalnızca metin ekleri üzerinde etkilidir.

en: The current attachment won't be converted.
tr: Mevcut ek dönüştürülmeyecek.

en: The current attachment will be converted.
tr: Mevcut ek dönüştürülecek.

en: Invalid encoding.
tr: Geçersiz kodlama.

en: Save a copy of this message?
tr: Bu iletinin bir kopyası kaydedilsin mi?

en: Send attachment with name:
tr: Eki şu adla gönder:

en: Rename to:
tr: Yeniden adlandır:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
tr: %s incelenemiyor: %s

en: New file:
tr: Yeni dosya:

en: Content-Type is of the form base/sub
tr: Content-Type temel/alt-tür biçiminde girilmeli

en: Unknown Content-Type %s
tr: Bilinmeyen Content-Type %s

en: Can't create file %s
tr: %s dosyası oluşturulamadı

note: L10N: This phrase is a modified quote originally from Cool Hand Luke, intended to be somewhat humorous.
en: What we have here is a failure to make an attachment
tr: Durum şu ki, eklemeyi yapamadık

en: $send_multipart_alternative_filter is not set
tr: $send_multipart_alternative_filter ayarlanmamış

en: Postpone this message?
tr: İleti gönderimi ertelensin mi?

en: Write message to mailbox
tr: İletiyi posta kutusuna yaz

en: Writing message to %s ...
tr: İleti, %s posta kutusuna yazılıyor...

en: Message written.
tr: İleti yazıldı.

en: No PGP backend configured
tr: Herhangi bir PGP arka ucu yapılandırılmamış

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
tr: S/MIME halihazırda seçili. Seçim temizlenip sürdürülsün mü?

en: No S/MIME backend configured
tr: Herhangi bir S/MIME arka ucu yapılandırılmamış

en: PGP already selected. Clear & continue ?
tr: PGP halihazırda seçili. Seçim temizlenip sürdürülsün mü?

en: Unable to lock mailbox!
tr: Posta kutusu kilitlenemiyor!

en: Decompressing %s
tr: %s ögesinin sıkıştırılması açılıyor

en: Can't identify the contents of the compressed file
tr: Sıkıştırılan dosyanın içeriği tanımlanamıyor

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
tr: %d türündeki posta kutusu için posta kutusu işlemleri bulunamıyor

en: Cannot append without an append-hook or close-hook : %s
tr: Bir iliştirme veya kapama kancası olmadan iliştirilemiyor: %s

en: Compress command failed: %s
tr: Sıkıştırma komutu başarısız: %s

en: Unsupported mailbox type for appending.
tr: İliştirme için desteklenmeyen posta kutusu türü.

en: Compressed-appending to %s...
tr: %s konumuna sıkıştırılıp iliştiriliyor...

en: Compressing %s...
tr: %s sıkıştırılıyor...

en: Error. Preserving temporary file: %s
tr: Hata. Geçici dosya korunuyor: %s

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
tr: Bir kapatma kancası olmadan sıkıştırılmış bir dosya eşzamanlanamıyor

en: Compressing %s
tr: %s sıkıştırılıyor

en: No decryption engine available for message
tr: İleti için bir şifre çözme işletkesi kullanılabilir değil

en:  (current time: %c)
tr:  (geçerli tarih: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
tr: [-- %s çıktısı%s izler --]

en: Passphrase(s) forgotten.
tr: Anahtar parolaları unutuldu.

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
tr: Satıriçi PGP eklerle birlikte kullanılamaz. PGP/MIME'a geri dönülsün mü?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments.
tr: E-posta gönderilmedi: Satıriçi PGP eklerle birlikte kullanılamaz.

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
tr: Satıriçi PGP format=flowed ile kullanılamaz. PGP/MIME'a geri dönülsün mü?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed.
tr: E-posta gönderilmedi: Satıriçi PGP format=flowed ile kullanılamaz.

en: Invoking PGP...
tr: PGP çağrılıyor...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
tr: İleti satıriçi olarak gönderilemez. PGP/MIME'a geri dönülsün mü?

en: Mail not sent.
tr: E-posta gönderilmedi.

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
tr: İçeriği hakkında hiçbir bilginin bulunmadığı S/MIME iletilerinin gönderimi desteklenmiyor.

en: Trying to extract PGP keys...
tr: PGP anahtarları belirlenmeye çalışılıyor...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
tr: S/MIME sertifikaları belirlenmeye çalışılıyor...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
tr: [-- Hata: Bilinmeyen "multipart/signed" protokolü %s! --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature! --]
tr: [-- Hata: Eksik veya hatalı biçimli multipart/signed imzası! --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
tr: [-- Uyarı: %s/%s imzaları doğrulanamıyor. --]

en: [-- The following data is signed --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi imzalıdır --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
tr: [-- Uyarı: Herhangi bir imza bulunamıyor. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
tr: 
    [-- İmzalı bilginin sonu --]

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
tr: "crypt_use_gpgme" ayarlanmış, ancak GPGME desteğiyle inşa edilmemiş.

en: Invoking S/MIME...
tr: S/MIME çağrılıyor...

en: error enabling CMS protocol: %s
tr: CMS protokolü etkinleştirilirken hata: %s

en: error creating gpgme data object: %s
tr: gpgme veri nesnesi oluşturulurken hata: %s

en: error allocating data object: %s
tr: veri nesnesi için bellek ayrılırken hata: %s

en: error rewinding data object: %s
tr: veri nesnesi konumlanırken hata: %s

en: error reading data object: %s
tr: veri nesnesi okunurken hata: %s

en: Can't create temporary file
tr: Geçici dosya oluşturulamıyor

en: error adding recipient `%s': %s
tr: `%s' alıcısı eklenirken hata: %s

en: secret key `%s' not found: %s
tr: `%s' gizli anahtarı bulunamadı: %s

en: ambiguous specification of secret key `%s'
tr: `%s' gizli anahtarının özellikleri belirsiz

en: error setting secret key `%s': %s
tr: `%s' gizli anahtarı ayarlanırken hata: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
tr: PKA imza simgelemi ayarlanırken hata: %s

en: error encrypting data: %s
tr: veri şifrelenirken hata: %s

en: error signing data: %s
tr: veri imzalanırken hata: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
tr: pgp_sign_as ayarlanmamış ve ~/.gnupg/gpg.conf içinde öntanımlı anahtar belirtilmemiş

en: Warning: One of the keys has been revoked
tr: Uyarı: Anahtarlardan biri yürürlükten kaldırılmış

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
tr: Uyarı: İmzalamada kullanılan anahtarın süresi dolmuş, son kullanma tarihi:

en: Warning: At least one certification key has expired
tr: Uyarı: Anahtarlardan en az birinin süresi dolmuş

en: Warning: The signature expired at:
tr: Uyarı: İmza geçerliliğinin sona erdiği tarih:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
tr: Eksik bir anahtar veya sertifikadan dolayı doğrulama yapılamıyor

en: The CRL is not available
tr: Sertifika yürürlükten kaldırma listesi mevcut değil

en: Available CRL is too old
tr: Mevcut sertifika yürürlükten kaldırma listesi pek eski

en: A policy requirement was not met
tr: Kullanım koşullarına aykırı bir durumla karşılaşıldı

en: A system error occurred
tr: Bir sistem hatası oluştu

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
tr: UYARI: PKA girdisi imzalayanın adresi ile uyuşmuyor:

en: PKA verified signer's address is:
tr: PKA doğrulamalı imzalayanın adresi:

en: Fingerprint:
tr: Parmak izi:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
tr: UYARI: Anahtarın yukarıda gösterilen addaki kişinin olduğuna dair HİÇBİR belirti yok

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
tr: UYARI: Anahtar yukarıda gösterilen addaki kişinin DEĞİL

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
tr: UYARI: Anahtarın yukarıda gösterilen addaki kişinin olduğu kesin DEĞİL

en: aka:
tr: nam-ı diğer:

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
tr: hiçbir parmak izi imzası yok

en: created:
tr: oluşturulma:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
tr: KeyID %s için anahtar bilgisi alınırken hata: %s

en: Good signature from:
tr: İyi imza kaynağı:

en: *BAD* signature from:
tr: *KÖTÜ* imza kaynağı:

en: Problem signature from:
tr: Sorunlu imza kaynağı:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
tr:  son kullanma tarihi:

en: [-- Begin signature information --]
tr: [-- İmza bilgisi başlangıcı --]

en: Error: verification failed: %s
tr: Hata: Doğrulama başarısız: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
tr: *** Simgelem Başlangıcı (%s tarafından imzalanmış) ***

en: *** End Notation ***
tr: *** Simgelem Sonu ***

en: [-- End signature information --]
tr: [-- İmza bilgisi sonu --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
tr: [-- Hata: Şifre çözülemedi: %s --]

en: error importing key: %s
tr: anahtar içe aktarılırken hata: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
tr: Hata: Şifre çözümü/doğrulaması başarısız: %s

en: Error: copy data failed
tr: Hata: Veri kopyalaması başarısız

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
tr: [-- PGP İLETİSİ BAŞLANGICI --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
tr: [-- PGP GENEL ANAHTAR BÖLÜMÜ BAŞLANGICI --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
tr: [-- İMZALI PGP İLETİSİ BAŞLANGICI --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
tr: [-- PGP İLETİSİ SONU --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
tr: [-- PGP GENEL ANAHTAR BÖLÜMÜ SONU --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
tr: [-- İMZALI PGP İLETİSİ SONU --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
tr: [-- Hata: PGP iletisinin başlangıcı bulunamadı! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
tr: [-- Hata: Geçici dosya oluşturulamadı! --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi PGP/MIME ile imzalanmış ve şifrelenmiştir --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi PGP/MIME ile şifrelenmiştir --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
tr: [-- PGP/MIME ile imzalanmış ve şifrelenmiş bilginin sonu --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
tr: [-- PGP/MIME ile şifrelenmiş bilginin sonu --]

en: PGP message successfully decrypted.
tr: Şifrelenmiş PGP iletisi başarıyla çözüldü.

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi S/MIME ile imzalanmıştır --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi S/MIME ile şifrelenmiştir --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
tr: [-- S/MIME ile imzalanmış bilginin sonu --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
tr: [-- S/MIME ile şifrelenmiş bilginin sonu --]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
tr: [Bu kullanıcının kimliği görüntülenemiyor (bilinmeyen kodlama)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
tr: [Bu kullanıcının kimliği görüntülenemiyor (geçersiz kodlama)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
tr: [Bu kullanıcının kimliği görüntülenemiyor (geçersiz DN)]

note: L10N: * The following are the headers for the "verify key" output from the * GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). * They will be automatically aligned.
en: Name:
tr: Ad:

en: Valid From:
tr: Geçerlilik Başlangıcı:

en: Valid To:
tr: Geçerlilik Sonu:

en: Key Type:
tr: Anahtar Türü:

en: Key Usage:
tr: Anahtar Kullanımı:

en: Serial-No:
tr: Seri Numarası:

en: Issued By:
tr: Yayımcı:

en: Subkey:
tr: Alt anahtar:

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
tr: [Geçersiz]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: *       PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
tr: Anahtar Türü ........: %s, %lu bit %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
tr: şifreleme

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
tr: imzalama

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
tr: sertifikasyon

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
tr: [Yürürlükten Kaldırılmış]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
tr: [Süresi Dolmuş]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
tr: [Devre Dışı]

en: Collecting data...
tr: Veri toplanıyor...

en: Error finding issuer key: %s
tr: Yayımcı anahtarı bulunamadı: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
tr: Hata: Sertifikasyon zinciri çok uzun - burada duruldu

en: Key ID: 0x%s
tr: Anahtar kimliği: 0x%s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
tr: gpgme_op_keylist_start başarısız: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
tr: gpgme_op_keylist_next başarısız: %s

en: All matching keys are marked expired/revoked.
tr: Eşleşen tüm anahtarların süresi dolmuş/yürürlükten kaldırılmış.

en: Exit
tr: Çık

en: Select
tr: Seç

en: Check key
tr: Anahtarı denetle

en: PGP and S/MIME keys matching
tr: PGP ve S/MIME anahtarları uyuşuyor

en: PGP keys matching
tr: PGP anahtarları uyuşuyor

en: S/MIME keys matching
tr: S/MIME anahtarları uyuşuyor

en: keys matching
tr: anahtarlar uyuşuyor

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
tr: Bu anahtar kullanılamaz: Süresi dolmuş/devre dışı/yürürlükten kalkmış.

en: ID is expired/disabled/revoked.
tr: Kimlik süresi dolmuş/devre dışı/yürürlükten kalkmış.

en: ID has undefined validity.
tr: Kimlik geçerliliği belirsiz.

en: ID is not valid.
tr: Kimlik geçerli değil.

en: ID is only marginally valid.
tr: Kimlik çok az güvenilir.

en: %s Do you really want to use the key?
tr: %s Gerçekten bu anahtarı kullanmak istiyor musunuz?

en: Looking for keys matching "%s"...
tr: "%s" ile eşleşen anahtarlar aranıyor...

en: Use keyID = "%s" for %s?
tr: %2$s için anahtar NO = "%1$s" kullanılsın mı?

en: Enter keyID for %s:
tr: %s için anahtar kimliğini girin:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
tr: Hiçbir gizli anahtar bulunamadı

en: Please enter the key ID:
tr: Lütfen anahtar numarasını girin:

en: Error exporting key: %s
tr: Anahtar dışa aktarılırken hata: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s.
tr: PGP anahtarı 0x%s.

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
tr: GPGME: OpenPGP protokolü kullanılamıyor

en: GPGME: CMS protocol not available
tr: CMS protokolü kullanılamıyor

en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
tr: S/MIME im(z)ala, f(a)rklı imzala, (p)gp, (t)emizle veya (o)ppenc kipi kapalı?

note: L10N: The 'f' is from "forget it", an old undocumented synonym of 'clear'.  Please use a corresponding letter in your language. Alternatively, you may duplicate the letter 'c' is translated to. This comment also applies to the five following letter sequences.
en: sapfco
tr: zaptto

en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
tr: PGP im(z)ala, f(a)rklı imzala, s/(m)ime, (t)emizle veya (o)ppenc kipi kapalı?

en: samfco
tr: zamtto

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
tr: S/MIME şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, (p)gp, (t)emizle veya (o)ppenc kipi?

en: esabpfco
tr: rzakptto

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
tr: PGP şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, s/(m)ime, (t)emizle veya (o)ppenc kipi?

en: esabmfco
tr: rzakmfto

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
tr: S/MIME şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, (p)gp veya (t)emizle?

en: esabpfc
tr: rzakpft

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
tr: PGP şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, s/(m)ime veya (t)emizle?

en: esabmfc
tr: rzakmft

en: Failed to verify sender
tr: Gönderici doğrulanamadı

en: Failed to figure out sender
tr: Göndericinin kim olduğu belirlenemedi

en: yes
tr: evet (y)

en: no
tr: hayır (n)

note: L10N: In the mutt_yesorno() prompt, some variables and all quadoptions provide a '?' choice to provide the name of the configuration variable this prompt is dependent on. For example, the prompt "Quit Mutt?" is dependent on the quadoption $quit. Typing '?' at those prompts will print this message ab
en: See $%s for more information.
tr: Daha fazla bilgi için: $%s.

en: Exit Mutt?
tr: Mutt'tan çıkılsın mı?

en: There are $background_edit sessions. Really quit Mutt?
tr: $background_edit oturum açık. Gerçekten çıkmak istiyor musunuz?

en: Error History is disabled.
tr: Hata Geçmişi devre dışı.

en: Error History is currently being shown.
tr: Şu anda Hata Geçmişi gösteriliyor.

en: Error History
tr: Hata Geçmişi

en: unknown error
tr: bilinmeyen hata

en: Press any key to continue...
tr: Sürdürmek için herhangi bir düğmeye basın...

en:  ('?' for list):
tr:  (liste için '?'ne basın):

en: No mailbox is open.
tr: Açık olan bir posta kutusu yok.

en: There are no messages.
tr: İleti yok.

en: Mailbox is read-only.
tr: Posta kutusu saltokunur.

en: Function not permitted in attach-message mode.
tr: Bu işleve ileti ekle kipinde izin verilmiyor.

en: No visible messages.
tr: Görüntülenebilir ileti yok.

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
tr: %s: İşleme ACL tarafından izin verilmiyor

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
tr: Saltokunur bir posta kutusu yazılabilir yapılamaz!

en: Changes to folder will be written on folder exit.
tr: Klasördeki değişiklikler çıkışta yazılacak.

en: Changes to folder will not be written.
tr: Klasördeki değişiklikler yazılmayacak.

en: Quit
tr: Çık

en: Save
tr: Kaydet

en: Mail
tr: Gönder

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Group
tr: Grubu Yanıtla

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
tr: Posta kutusu dışarıdan değiştirildi. Bayraklar yanlış olabilir.

note: L10N: Message printed on status line in index after mx_check_mailbox(), when IMAP has an error and Mutt successfully reconnects.
en: Mailbox reconnected.  Some changes may have been lost.
tr: Posta kutusu yeniden bağlandı. Bazı değişiklikler kaybolmuş olabilir.

en: New mail in this mailbox.
tr: Bu posta kutusunda yeni posta var.

en: Mailbox was externally modified.
tr: Posta kutusu dışarıdan değiştirildi.

en: No tagged messages.
tr: İmli ileti yok.

en: Nothing to do.
tr: Yapılacak bir işlem yok.

en: Jump to message:
tr: İletiye git:

en: Argument must be a message number.
tr: Argüman bir ileti numarası olmalı.

en: That message is not visible.
tr: O ileti görünür değil.

en: Invalid message number.
tr: Geçersiz ileti numarası.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message(s)
tr: İleti(ler) silinemiyor

en: Delete messages matching:
tr: Şununla eşleşen iletileri sil:

en: No limit pattern is in effect.
tr: Herhangi bir sınırlandırma dizgisi kullanımda değil.

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
tr: Sınır: %s

en: Limit to messages matching:
tr: Şununla eşleşen iletilere sınırla:

en: To view all messages, limit to "all".
tr: İletilerin hepsini görmek için "all"a sınırlayın.

en: Quit Mutt?
tr: Mutt'tan çıkılsın mı?

en: Tag messages matching:
tr: Şununla eşleşen iletileri imle:

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message(s)
tr: İleti(ler) kurtarılamıyor

en: Undelete messages matching:
tr: Şununla eşleşen iletileri kurtar:

en: Untag messages matching:
tr: Şununla eşleşen iletilerdeki imi kaldır:

en: Logged out of IMAP servers.
tr: IMAP sunucularından çıkış yapıldı.

en: Open mailbox in read-only mode
tr: Posta kutusunu saltokunur kipte aç

en: Open mailbox
tr: Posta kutusunu aç

en: No mailboxes have new mail
tr: Yeni ileti olan bir posta kutusu yok

en: %s is not a mailbox.
tr: %s, bir posta kutusu değil.

en: Exit Mutt without saving?
tr: Mutt'tan kaydedilmeden mi çıkılsın?

en: Threading is not enabled.
tr: İlmek kullanımı etkin değil.

en: Thread broken
tr: Kopuk ilmek

en: Thread cannot be broken, message is not part of a thread
tr: İlmek koparılamıyor, ileti bir ilmeğin parçası değil

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot link threads
tr: İlmekler bağlanamıyor

en: No Message-ID: header available to link thread
tr: İlmeği bağlamada kullanılabilecek bir "Message-ID:" üstbilgisi yok

en: First, please tag a message to be linked here
tr: Öncelikle lütfen buraya bağlanacak bir iletiyi imleyin

en: Threads linked
tr: Bağlanan ilmekler

en: No thread linked
tr: Herhangi bir ilmek bağlanmadı

en: You are on the last message.
tr: Son iletidesiniz.

en: No undeleted messages.
tr: Kurtarılan ileti yok.

en: You are on the first message.
tr: İlk iletidesiniz.

en: Search wrapped to top.
tr: Arama başa döndü.

en: Search wrapped to bottom.
tr: Arama sona ulaştı.

en: No new messages in this limited view.
tr: Bu sınırlı görünümde yeni ileti yok.

en: No new messages.
tr: Yeni ileti yok.

en: No unread messages in this limited view.
tr: Bu sınırlı görünümde yeni okunmamış ileti yok.

en: No unread messages.
tr: Okunmamış ileti yok.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot flag message
tr: İletiye bayrak koyulamıyor

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot toggle new
tr: Yeni gösterilemiyor

en: No more threads.
tr: Daha başka ilmek yok.

en: You are on the first thread.
tr: İlk ilmektesiniz.

en: Thread contains unread messages.
tr: İlmek okunmamış iletiler içeriyor.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message
tr: İleti silinemiyor

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot edit message
tr: İleti düzenlenemiyor

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more * messages is edited.
en: %d labels changed.
tr: %d etiket değiştirildi.

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages * were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new * label is the same as the old label.
en: No labels changed.
tr: Değiştirilen bir etiket yok.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot mark message(s) as read
tr: İleti(ler) okunmuş olarak imlenemiyor

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
tr: Makro vuruşu girin:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
tr: ileti kısayol düğmesi

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s.
tr: İleti %s kısayoluna atandı.

note: L10N: This error is printed if <mark-message> cannot find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro.
tr: Makrolanacak ileti kimliği yok.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message
tr: İletiler kurtarılamıyor

en: ~~		insert a line beginning with a single ~
    ~b addresses	add addresses to the Bcc: field
    ~c addresses	add addresses to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
tr: ~~		tek bir ~ içeren bir satır ekle
    ~b adresler	Gizli kopya: alanına adresler ekle
    ~c adresler	Kopya: alanına adresler ekle
    ~f iletiler	iletileri içer
    ~F iletiler	~f ile aynı, ek olarak üstbilgiyi de içer
    ~h		ileti üstbilgisini düzenle
    ~m iletiler	iletileri içer ve alıntıla
    ~M iletiler	~m ile aynı, ek olarak üstbilgiyi de içer
    ~p		iletiyi yazdır

en: ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
tr: ~q		dosyayı kaydedip metin düzenleyiciden çık
    ~r dosya		dosyayı metin düzenleyiciyle aç
    ~t adlar	adları gönderilenler (To:) listesine ekle
    ~u		önceki satırı yeniden çağır
    ~v		iletiyi $visual metin düzenleyiciyle düzenle
    ~w dosya		iletiyi dosyaya kaydet
    ~x		değişiklikleri iptal et ve metin düzenleyiciden çık
    ~?		bu ileti
    .		tek '.' içeren bir satır girdiyi sonlandırır

en: %d: invalid message number.
tr: %d: Geçersiz ileti numarası.

en: (End message with a . on a line by itself)
tr: (İletiyi tek '.' içeren bir satırla sonlandır)

en: No mailbox.
tr: Posta kutusu yok.

en: Message contains:
tr: İleti içeriği:

note: L10N: This entry is shown AFTER the message content, not IN the middle of the content. So it doesn't mean "(message will continue)" but means "(press any key to continue using mutt)".
en: (continue)
tr: (sürdür)

en: missing filename.
tr: dosya adı eksik.

en: No lines in message.
tr: İleti içinde satır yok.

en: Bad IDN in %s: '%s'
tr: %s içinde hatalı IDN: '%s'

en: %s: unknown editor command (~? for help)
tr: %s: Bilinmeyen metin düzenleyici komutu (yardım için ~?)

en: could not create temporary folder: %s
tr: geçici dizin oluşturulamadı: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
tr: geçici posta dizini oluşturulamadı: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
tr: geçici posta dizini düzenlenemedi: %s

en: Message file is empty!
tr: İleti dosyası boş!

en: Message not modified!
tr: İleti değiştirilmedi!

en: Can't open message file: %s
tr: İleti dosyası açılamıyor: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
tr: Klasöre iliştirilemiyor: %s

en: Set flag
tr: Bayrağı ayarla

en: Clear flag
tr: Bayrağı sil

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
tr: [-- Hata: "Multipart/Alternative"e ait hiçbir bölüm görüntülenemiyor! --]

en: [-- Attachment #%d
tr: [-- Ek #%d

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
tr: [-- Tür: %s/%s, Kodlama: %s, Boyut: %s --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
tr: Bu iletinin bir veya birden çok kısmı görüntülenemedi

en: [-- Autoview using %s --]
tr: [-- %s ile görüntüleniyor --]

en: Invoking autoview command: %s
tr: Kendiliğinden görüntüleme komutu çalıştırılıyor: %s

en: [-- Can't run %s. --]
tr: [-- %s çalıştırılamıyor --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
tr: [-- %s otomatik görüntüleme komutunun ürettiği hata --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
tr: [-- Hata: message/external-body, bir erişim türü parametresi içermiyor --]

en: [-- This %s/%s attachment
tr: [-- Bu %s/%s eki

en: (size %s bytes)
tr: (boyut %s bayt)

en: has been deleted --]
tr: silindi --]

en: [-- on %s --]
tr: [-- %s tarihinde --]

en: [-- name: %s --]
tr: [-- ad: %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
tr: [-- Bu %s/%s eki eklenmiyor --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
tr: [-- ve belirtilen dış kaynak artık geçerli --]
    [-- değil. --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
tr: [-- ve belirtilen eAttachmentrişim türü %s desteklenmiyor --]

en: Unable to open temporary file!
tr: Geçici dosya açılamadı!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
tr: Hata: "multipart/signed"e ait bir protokol yok.

en: [-- This is an attachment
tr: [-- Bu bir ek

en: [-- %s/%s is unsupported
tr: [-- %s/%s desteklenmiyor

en: (use '%s' to view this part)
tr: ('%s' ile bu bölümü görüntüleyebilirsiniz)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
tr: ('view-attachments' komutunun bir düğmeye atanması gerekiyor!)

en: %s: unable to attach file
tr: %s: Dosya eklenemiyor

en: ERROR: please report this bug
tr: HATA: Bu hatayı lütfen bildirin

en: <UNKNOWN>
tr: <BİLİNMİYOR>

en: 
    Generic bindings:
tr: 
    Genel düğme atamaları:

en: 
    Unbound functions:
tr: 
    Herhangi bir düğme atanmamış işlevler:

en: Help for %s
tr: %s için yardım

en: Search
tr: Ara

en: Bad history file format (line %d)
tr: Hatalı geçmiş dosyası biçimi (%d. satır)

en: History '%s'
tr: '%s' geçmişi

en: current mailbox shortcut '^' is unset
tr: geçerli posta kutusu kısayolu '^' ayarlanmamış

en: mailbox shortcut expanded to empty regexp
tr: posta kutusu kısayolu boş düzenli ifadeye genişletilmiş

en: badly formatted command string
tr: hatalı biçimlendirilmiş komut dizisi

en: not enough arguments
tr: argüman sayısı yetersiz

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
tr: unhook: Bir kanca içindeyken unhook * komutu kullanılamaz.

en: unhook: unknown hook type: %s
tr: unhook: Bilinmeyen kanca: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
tr: unhook: %s bir %s içindeyken silinemez.

en: No authenticators available
tr: Kullanılabilir bir kimlik doğrulayıcı yok

en: Authenticating (anonymous)...
tr: Doğrulanıyor (anonim)...

en: Anonymous authentication failed.
tr: Anonim doğrulama başarısız.

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
tr: Doğrulanıyor (CRAM-MD5)...

en: CRAM-MD5 authentication failed.
tr: CRAM-MD5 doğrulaması başarısız.

en: Authenticating (GSSAPI)...
tr: Doğrulanıyor (GSSAPI)...

en: GSSAPI authentication failed.
tr: GSSAPI doğrulaması başarısız.

en: LOGIN disabled on this server.
tr: Bu sunucuda LOGIN devre dışı.

en: Logging in...
tr: Giriş yapılıyor...

en: Login failed.
tr: Giriş başarısız.

note: L10N: %s is the authentication type, such as XOAUTH2 or OAUTHBEARER
en: Authenticating (%s)...
tr: Kimlik doğrulanıyor (%s)...

note: L10N: %s is the authentication type, for example OAUTHBEARER
en: %s authentication failed.
tr: %s kimlik doğrulaması başarısız.

en: SASL authentication failed.
tr: SASL kimlik doğrulaması başarısız oldu.

en: %s is an invalid IMAP path
tr: %s geçerli bir IMAP yolu değil

en: Getting folder list...
tr: Dizin listesi alınıyor...

en: No such folder
tr: Böyle bir dizin yok

en: Create mailbox:
tr: Posta kutusu oluştur:

en: Mailbox must have a name.
tr: Posta kutusunun bir adı olmalı.

en: Mailbox created.
tr: Posta kutusu oluşturuldu.

en: Cannot rename root folder
tr: Kök dizin yeniden adlandırılamaz

en: Rename mailbox %s to:
tr: %s posta kutusunu yeniden adlandır:

en: Rename failed: %s
tr: Yeniden adlandırma başarısız: %s

en: Mailbox renamed.
tr: Posta kutusu yeniden adlandırıldı.

en: Connection to %s timed out
tr: %s bağlantısı zaman aşımına uğradı

note: L10N: When a fatal error occurs with the IMAP connection for the currently open mailbox, we print this message, and will try to reconnect and merge current changes back during mx_check_mailbox()
en: A fatal error occurred.  Will attempt reconnection.
tr: Onulmaz bir hata oluştu. Yeniden bağlanmaya çalışılacak.

en: Mailbox %s@%s closed
tr: Posta kutusu %s@%s kapatıldı

en: CREATE failed: %s
tr: CREATE başarısız: %s

en: Closing connection to %s...
tr: %s bağlantısı kapatılıyor...

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
tr: Bu IMAP sunucusu çok eski. Mutt bu sunucuyla çalışmaz.

en: Secure connection with TLS?
tr: TLS ile güvenli bağlanılsın mı?

en: Could not negotiate TLS connection
tr: TLS bağlantısı pazarlığı yapılamadı

en: Encrypted connection unavailable
tr: Şifrelenmiş bağlantı mevcut değil

note: L10N: Message displayed when IMAP connection is lost and Mutt tries to reconnect.
en: Trying to reconnect...
tr: Yeniden bağlanmaya çalışılıyor...

note: L10N: Message when Mutt tries to reconnect to an IMAP mailbox but is unable to.
en: Reconnect failed.  Mailbox closed.
tr: Yeniden bağlanma başarısız. Posta kutusu kapatıldı.

note: L10N: Message when Mutt reconnects to an IMAP mailbox after a fatal error.
en: Reconnect succeeded.
tr: Yeniden bağlanma başarılı.

en: Selecting %s...
tr: %s seçiliyor...

en: Error opening mailbox
tr: Posta kutusu açılırken hata!

en: Create %s?
tr: %s oluşturulsun mu?

en: Expunge failed
tr: Silme işlemi başarısız

en: Marking %d messages deleted...
tr: %d ileti silme için imlendi...

en: Saving changed messages... [%d/%d]
tr: Değiştirilen iletiler kaydediliyor... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
tr: Bayraklar kaydedilirken hata. Yine de kapatılsın mı?

en: Error saving flags
tr: Bayraklar kaydedilirken hata

en: Expunging messages from server...
tr: İletiler sunucudan siliniyor...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
tr: imap_sync_mailbox: EXPUNGE başarısız

en: Header search without header name: %s
tr: Üstbilgi adı olmadan üstbilgi araması: %s

en: Bad mailbox name
tr: Hatalı posta kutusu adı

en: Subscribing to %s...
tr: %s posta kutusuna abone olunuyor...

en: Unsubscribing from %s...
tr: %s aboneliğinden çıkılıyor...

en: Subscribed to %s
tr: %s posta kutusuna abone olundu

en: Unsubscribed from %s
tr: %s aboneliğinden çıkıldı

en: Copying %d messages to %s...
tr: %d ileti %s posta kutusuna kopyalanıyor...

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening * an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
tr: İndirme işleminden vazgeç ve posta kutusunu kapat?

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
tr: Tamsayı taşması -- bellek ayrılamıyor.

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
tr: Önbellek inceleniyor...

note: L10N: Fetching IMAP flag changes, using the CONDSTORE extension
en: Fetching flag updates...
tr: Bayrak güncellemeleri getiriliyor...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
tr: QRESYNC başarısız oldu. Posta kutusu yeniden açılıyor.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
tr: Bu IMAP sunucusu sürümünden üstbilgi alınamıyor.

en: Could not create temporary file %s
tr: Geçici dosya %s oluşturulamadı!

en: Fetching message headers...
tr: İleti üstbilgisi alınıyor...

en: Fetching message...
tr: İleti alınıyor...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
tr: İleti indeksi yanlış. Posta kutusunu yeniden açmayı deneyin.

en: Uploading message...
tr: İleti karşıya yükleniyor...

en: Copying message %d to %s...
tr: %d ileti %s posta kutusuna kopyalanıyor...

en: Continue?
tr: Sürdürülsün mü?

en: Not available in this menu.
tr: Öge bu menüde mevcut değil.

en: Bad regexp: %s
tr: Hatalı düzenli ifade: %s

en: Not enough subexpressions for template
tr: Şablon için yetersiz alt ifadeler

en: spam: no matching pattern
tr: spam: Eşleşen dizgi yok

en: nospam: no matching pattern
tr: nospam: Eşleşen dizgi yok

en: %sgroup: missing -rx or -addr.
tr: %sgrup: Eksik -rx veya -addr.

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'.
tr: %sgrup: Uyarı: Hatalı IDN '%s'.

en: attachments: no disposition
tr: ekler: Dispozisyon yok

en: attachments: invalid disposition
tr: ekler: Geçersiz dispozisyon

en: unattachments: no disposition
tr: ek olmayanlar: Dispozisyon yok

en: unattachments: invalid disposition
tr: ek olmayanlar: Geçersiz dispozisyon

en: alias: no address
tr: alias: Adres yok

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
tr: Uyarı: '%2$s' adresindeki '%1$s' IDN'si hatalı.

en: invalid header field
tr: geçersiz üstbilgi alanı

en: %s: unknown sorting method
tr: %s: Bilinmeyen sıralama yöntemi

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
tr: mutt_restore_default(%s): hatalı düzenli ifade: %s

en: %s is unset
tr: %s ayarlanmadı

en: %s: unknown variable
tr: %s: Bilinmeyen değişken

en: prefix is illegal with reset
tr: "reset" komutunda önek kullanılamaz

en: value is illegal with reset
tr: "reset" komutunda değer kullanılamaz

en: Usage: set variable=yes|no
tr: Kullanım: set variable=yes|no

en: %s is set
tr: %s ayarlandı

en: Invalid value for option %s: "%s"
tr: %s seçeneği için geçersiz değer: "%s"

en: %s: invalid mailbox type
tr: %s: Geçersiz posta kutusu türü

en: %s: invalid value (%s)
tr: %s: Geçersiz değer (%s)

en: format error
tr: biçim hatası

en: number overflow
tr: sayı taşması

en: %s: invalid value
tr: %s: Geçersiz değer

en: %s: Unknown type.
tr: %s: Bilinmeyen tür.

en: %s: unknown type
tr: %s: Bilinmeyen tür

en: Error in %s, line %d: %s
tr: %s içinde hata, satır %d: %s

en: source: errors in %s
tr: kaynak: %s içinde hatalar

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
tr: kaynak: %s içindeki pek çok hatadan dolayı okuma iptal edildi

en: source: error at %s
tr: kaynak: %s konumunda hata

en: run: too many arguments
tr: run: Pek fazla argüman

en: source: too many arguments
tr: kaynak: Pek fazla argüman

en: %s: unknown command
tr: %s: Bilinmeyen komut

note: L10N: When tab completing the :cd path argument, the folder browser will be invoked upon the second tab.  This message will be printed below the folder browser, to instruct the user how to select a directory for completion. %s will print the key bound to <view-file>, which is '<Space>' by default.  
en: Use '%s' to select a directory
tr: Bir dizin seçmek için '%s' kullanın

en: Error in command line: %s
tr: Komut satırında hata: %s

en: unable to determine home directory
tr: ev dizini belirlenemiyor

en: unable to determine username
tr: kullanıcı adı belirlenemiyor

en: unable to determine nodename via uname()
tr: uç adı uname() ile belirlenemiyor

en: -group: no group name
tr: -group: Grup adı yok

en: out of arguments
tr: argüman bitti

note: L10N: $attribution default value
en: On %d, %n wrote:
tr: %d tarihinde %n şunları yazdı:

note: L10N: $compose_format default value
en: -- Mutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
tr: -- Mutt: Oluştur [Tahm. ileti boyutu: %l Ekler: %a]%>-

note: L10N: $forward_attribution_intro default value
en: ----- Forwarded message from %f -----
tr: ---- %f kişisinden iletilen ileti ----

note: L10N: $forward_attribution_trailer default value
en: ----- End forwarded message -----
tr: ------ İletilen ileti sonu ------

note: L10N: $reply_regexp default value. This is a regular expression that matches reply subject lines. By default, it only matches an initial "Re: ", which is the standardized Latin prefix. However, many locales have other prefixes that are commonly used too, such as Aw in Germany.  To add other prefixes
en: ^(re)(\[[0-9]+\])*:[ 	]*
tr: ^(re|ynt|cvp)(\[[0-9]+\])*:[ 	]*

note: L10N: $status_format default value
en: -%r-Mutt: %f [Msgs:%?M?%M/?%m%?n? New:%n?%?o? Old:%o?%?d? Del:%d?%?F? Flag:%F?%?t? Tag:%t?%?p? Post:%p?%?b? Inc:%b?%?B? Back:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---
tr: -%r-Mutt: %f [İletiler:%?M?%M/?%m%?n? Yeni:%n?%?o? Eski:%o?%?d? Sil:%d?%?F? Bayrak:%F?%?t? İm:%t?%?p? Gönder:%p?%?b? İçer:%b?%?B? Geri:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---

note: L10N: $ts_status_format default value
en: Mutt with %?m?%m messages&no messages?%?n? [%n NEW]?
tr: Mutt, %?m?%m iletiler&no iletiler?%?n? [%n YENİ] ile?

en: Macro loop detected.
tr: Makro döngüsü algılandı.

en: Key is not bound.
tr: Düğme ayarlanmamış.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
tr: Düğme ayarlanmamış. Yardım için '%s' düğmesine basın.

en: push: too many arguments
tr: push: Pek fazla argüman

en: %s: no such menu
tr: %s: Böyle bir menü yok

en: null key sequence
tr: boş düğme dizisi

en: bind: too many arguments
tr: bind: Pek fazla argüman

en: %s: no such function in map
tr: %s: Düğme eşlemde böyle bir işlev yok

en: macro: empty key sequence
tr: macro: Boş düğme dizisi

en: macro: too many arguments
tr: macro: Pek fazla argüman

en: exec: no arguments
tr: exec: Argüman yok

en: %s: no such function
tr: %s: Böyle bir işlev yok

en: Enter keys (^G to abort):
tr: Düğmeleri girin (iptal için ^G):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
tr: Karakter = %s, Sekizlik = %o, Onluk = %d

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
tr: Tam sayı taşması -- bellek ayrılamıyor!

en: Out of memory!
tr: Bellek yetersiz!

en: Post
tr: Gönder

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Unsubscribe
tr: Aboneliği iptal et

en: Owner
tr: Sahip

en: Archives
tr: Arşivler

note: L10N: given when an rfc 2369 action is not specified by this message
en: No list action available for %s.
tr: %s için bir liste eylemi kullanılabilir değil.

note: L10N: given when a message's rfc 2369 action is not mailto:
en: List actions only support mailto: URIs. (Try a browser?)
tr: Liste eylemleri yalnızca mailto: URI'leri destekler. (Tarayıcıda aç?)

note: L10N: given when mailto: URI was unparsable while trying to execute it
en: Could not parse mailto: URI.
tr: mailto: URI ayrıştırılamadı.

note: L10N: menu name for list actions
en: Available mailing list actions
tr: Herhangi bir posta listesi bulunamadı!

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please contact the Mutt maintainers via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
tr: Geliştiricilerle iletişime geçmek için lütfen <mutt-dev@mutt.org>
    adresine yazın. Hata bildiriminde bulunmak için Gitlab kullanın:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues

en: Copyright (C) 1996-2023 Michael R. Elkins and others.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type `mutt -vv' for details.
tr: Telif hakkı (C) 1996-2023 Michael R. Elkins ve diğerleri.
    Mutt KESİNLİKLE BİR GARANTİ sunmaz; ayrıntılar için 'mutt -vv' yazın.
    Mutt özgür yazılımdır ve belirli koşullar altında özgürce dağıtılabilir.
    Ayrıntılar için `mutt -vv' yazın.

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
tr: Burada listelenmeyen başka bir çok geliştirici; çok miktarda kod,
    düzeltme ve öneriyle yazılıma katkıda bulunmuştur.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
tr: Yazılımın lisans metni özgün İngilizce haliyle aşağıda sunulmuştur:
    
        This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
        GNU General Public License for more details.

en:     You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
tr:     Bu program ile birlike GNU Genel Kamu Lisansı'nın bir kopyasını almış
        olmalısınız; eğer almadıysanız Free Software Foundation'a yazın.
        Adres: 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: usage: mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
           mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
           mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
           mutt [<options>] -p
           mutt [<options>] -A <alias> [...]
           mutt [<options>] -Q <query> [...]
           mutt [<options>] -D
           mutt -v[v]
tr: kullanım: mutt [<seçenekler>] [-z] [-f <dosya> | -yZ]
              mutt [<seçenekler>] [-Ex] [-Hi <dosya>] [-s <konu>] [-bc <adres>]
                [-a <dosya> [...] --] <adres> [...]
              mutt [<seçenekler>] [-x] [-s <konu>] [-bc <adres>] [-a <dosya>
                [...] --] <adres> [...] < message
              mutt [<seçenekler>] -p
              mutt [<seçenekler>] -A <arma> [...]
              mutt [<seçenekler>] -Q <sorgu> [...]
              mutt [<seçenekler>] -D
              mutt -v[v]

en: options:
      -A <alias>	expand the given alias
      -a <file> [...] --	attach file(s) to the message
    		the list of files must be terminated with the "--" sequence
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -D		print the value of all variables to stdout
tr: seçenekler:
      -A <arma>	verilen armayı genişlet
      -a <dosya> [...] --	iletiye dosya(lar) ekle
    		dosyalar listesi "--" ile sonlanmalıdır
      -b <adres>	bir gizli kopya (BCC) adresi belirt
      -c <adres>	bir kopya (CC) adresi belirt
      -D		tüm değişkenlerin değerlerini stdout'a yazdır

en:   -d <level>	log debugging output to ~/.muttdebug0
    		0 => no debugging; <0 => do not rotate .muttdebug files
tr:   -d <düzey> 	hata ayıklama bilgisini ~/.muttdebug0 dosyasına günlükle
    		0 => hata ayıklama yok; <0 => .muttdebug dosyalarını döndürme

en:   -E		edit the draft (-H) or include (-i) file
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header and body from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the body
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
tr:   -E		taslağı düzenle (-H) veya dosya içer (-i)
      -e <komut>	başlangıçta çalıştırılacak komut
      -f <dosya>	okunacak posta kutusu
      -F <dosya>	yapılandırma dosyası (muttrc'ye alternatif)
      -H <dosya>	üstbilgi ve gövdenin okunacağı örnek dosya
      -i <dosya>	ileti gövdesine eklenecek dosya
      -m <tür>	 öntanımlı posta kutusu
      -n		sistem geneli Muttrc dosyasını okuma
      -p		gönderilmesi ertelenmiş iletiyi çağır

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
tr:   -Q <değişken> yapılandırma değişkenini sorgula
      -R		posta kutusunu saltokunur aç
      -s <konu>	ileti konusu (boşluk içeriyorsa çift tırnak içine alınmalı)
      -v		sürüm ve inşa bilgilerini gösterir
      -x		mailx gönderme kipini taklit et
      -y		'mailboxes' listesinde belirtilen bir posta kutusunu seç
      -z		posta kutusunda ileti yoksa hemen çık
      -Z		yeni ileti içeren ilk klasörü göster, yeni ileti yoksa hemen çık
      -h		bu yardım metnini göster

en: 
    Compile options:
tr: 
    Derleme seçenekleri:

en: Error initializing terminal.
tr: Uçbirim ilklendirilirken hata.

en: Debugging at level %d.
tr: Hata ayıklama için %d düzeyi kullanılıyor.

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
tr: DEBUG seçeneği derleme sırasında tanımlanmamış. Yok sayıldı.

en: Failed to parse mailto: link
tr: mailto: bağlantısı ayrıştırılamadı

en: No recipients specified.
tr: Herhangi bir alıcı belirtilmemiş.

en: Cannot use -E flag with stdin
tr: stdin ile -E bayrağı kullanılamıyor

note: L10N: Error when using -H command line argument, but reading the draft file fails for some reason.
en: Cannot parse draft file
tr: Taslak dosyası ayrıştırılamıyor

en: %s: unable to attach file.
tr: %s: Dosya eklenemiyor.

en: No mailbox with new mail.
tr: Yeni posta içeren bir posta kutusu yok.

en: No incoming mailboxes defined.
tr: Gelen iletileri alacak posta kutuları tanımlanmamış.

en: Mailbox is empty.
tr: Posta kutusu boş.

en: Reading %s...
tr: %s okunuyor...

en: Mailbox is corrupt!
tr: Posta kutusu hasarlı!

en: Couldn't lock %s
tr: %s kilitlenemedi

en: Can't write message
tr: İleti yazılamadı

en: Mailbox was corrupted!
tr: Posta kutusu hasar görmüş!

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
tr: Onulmaz hata! Posta kutusu yeniden açılamadı!

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
tr: sync: mbox değiştirilmiş; ancak herhangi bir iletiye dokunulmamış (bu hatayı bildirin)

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
tr: %s yazılıyor...

en: Committing changes...
tr: Değişiklikler işleniyor...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
tr: Yazma başarısız! Posta kutusunun bir bölümü %s dosyasına yazıldı

en: Could not reopen mailbox!
tr: Posta kutusu yeniden açılamadı!

en: Reopening mailbox...
tr: Posta kutusu yeniden açılıyor...

en: Jump to:
tr: Şuraya atla:

en: Invalid index number.
tr: Geçersiz indeks numarası.

en: No entries.
tr: Girdi yok.

en: You cannot scroll down farther.
tr: Daha aşağı inemezsiniz.

en: You cannot scroll up farther.
tr: Daha yukarı çıkamazsınız.

en: You are on the first page.
tr: İlk sayfadasınız.

en: You are on the last page.
tr: Son sayfadasınız.

en: Search for:
tr: Ara:

en: Reverse search for:
tr: Ters ara:

en: Not found.
tr: Bulunamadı.

en: No tagged entries.
tr: İmli öge yok.

en: Search is not implemented for this menu.
tr: Bu menüde arama özelliği şimdilik gerçeklenmemiş.

en: Jumping is not implemented for dialogs.
tr: Sorgu alanları arasında geçiş özelliği şimdilik gerçeklenmemiş.

en: Tagging is not supported.
tr: İmleme desteklenmiyor.

en: Scanning %s...
tr: %s taranıyor...

en: Could not flush message to disk
tr: İleti diske boşaltılamadı

en: _maildir_commit_message(): unable to set time on file
tr: _maildir_commit_message(): dosya tarihi ayarlanamıyor

note: L10N: Printed when backticks in MuttLisp are not matched.
en: MuttLisp: unclosed backticks: %s
tr: MuttLisp: Kapatılmamış ters eğik kesme imleri: %s

note: L10N: Printed when a MuttLisp list is missing a matching closing parenthesis.  For example: (a
en: MuttLisp: unclosed list: %s
tr: MuttLisp: Kapatılmamış liste: %s

note: L10N: An error printed for the 'if' function if the condition is missing. For example (if) by itself.
en: MuttLisp: missing if condition: %s
tr: MuttLisp: Eksik 'if' koşulu: %s

note: L10N: Printed when a function is called that is not recognized by MuttLisp.
en: MuttLisp: no such function %s
tr: MuttLisp: Böyle bir işlev yok: %s

en: Unknown SASL profile
tr: Bilinmeyen SASL profili

en: Error allocating SASL connection
tr: SASL bağlantısına yer ayrılırken hata

en: Error setting SASL security properties
tr: SASL güvenlik özellikleri ayarlanırken hata

en: Error setting SASL external security strength
tr: SASL dış güvenlik kuvveti ayarlanırken hata

en: Error setting SASL external user name
tr: SASL dış kullanıcı adı ayarlanırken hata

en: Connection to %s closed
tr: %s soketine yapılan bağlantı kapatıldı

en: SSL is unavailable.
tr: SSL erişilir durumda değil.

en: Preconnect command failed.
tr: Önceden bağlanma komutu (preconnect) başarısız oldu.

en: Error talking to %s (%s)
tr: %s soketiyle konuşurken hata (%s)

en: Bad IDN "%s".
tr: Hatalı IDN "%s".

en: Looking up %s...
tr: %s aranıyor...

en: Could not find the host "%s"
tr: "%s" makinesi bulunamadı

en: Connecting to %s...
tr: %s sunucusuna bağlanılıyor...

en: Could not connect to %s (%s).
tr: %s sunucusuna bağlanılamadı (%s).

note: L10N: The server is not supposed to send data immediately after confirming STARTTLS.  This warns the user that something weird is going on.
en: Warning: clearing unexpected server data before TLS negotiation
tr: Uyarı: TLS el sıkışması öncesi beklenmedik sunucu verisi temizleniyor

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
tr: Uyarı: ssl_verify_partial_chains etkinleştirilirken hata

en: Failed to find enough entropy on your system
tr: Sisteminizde yeterli dağıntı bulunamadı

en: Filling entropy pool: %s...
tr: Dağıntı havuzu dolduruluyor: %s...

en: %s has insecure permissions!
tr: %s güvenilir erişim haklarına sahip değil!

en: SSL disabled due to the lack of entropy
tr: SSL, dağıntı olmamasından dolayı devre dışı bırakıldı

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL *       function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an *       error condition.
en: Unable to create SSL context
tr: SSL bağlamı oluşturulamıyor

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for * TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present * the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
tr: Uyarı: TLS SNI makine adı ayarlanamıyor

en: I/O error
tr: Girdi-çıktı hatası

en: SSL failed: %s
tr: SSL başarısız oldu: %s

note: L10N: %1$s is version (e.g. "TLSv1.2") %2$s is cipher_version (e.g. "TLSv1/SSLv3") %3$s is cipher_name (e.g. "ECDHE-RSA-AES128-GCM-SHA256")
en: %s connection using %s (%s)
tr: %2$s kullanarak %1$s bağlantısı (%3$s)

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: [unable to calculate]
tr: [hesaplanamıyor]

en: [invalid date]
tr: [geçersiz tarih]

en: Server certificate is not yet valid
tr: Sunucu sertifikası henüz geçerli değil

en: Server certificate has expired
tr: Sunucu sertifikasının süresi dolmuş

en: cannot get certificate subject
tr: sertifika konusu alınamıyor

en: cannot get certificate common name
tr: ortak sertifika adı alınamıyor

en: certificate owner does not match hostname %s
tr: sertifika sahibi %s makine adı ile uyuşmuyor

en: Certificate host check failed: %s
tr: Sertifika sahibi denetimi başarısız: %s

en: This certificate belongs to:
tr: Sertifikanın sahibi:

en: This certificate was issued by:
tr: Sertifikayı veren:

en: This certificate is valid
tr: Bu sertifika geçerli

en:    from %s
tr:    %s tarihinden

en:      to %s
tr:      %s tarihine değin

en: SHA1 Fingerprint: %s
tr: SHA1 Parmak izi: %s

en: SHA256 Fingerprint:
tr: SHA256 Parmak izi:

en: SSL Certificate check (certificate %d of %d in chain)
tr: SSL Sertifikası denetimi (zincirdeki %d/%d sertifika)

note: L10N: * These four letters correspond to the choices in the next four strings: * (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip. * These prompts are the interactive certificate confirmation prompts for * an OpenSSL connection.
en: roas
tr: rbha

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
tr: (r)eddet, (b)ir kez kabul et, (h)er zaman kabul et, (a)tla

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
tr: (r)eddet, (b)ir kez kabul et, (h)er zaman kabul et

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
tr: (r)eddet, (b)ir kez kabul et, (a)tla

en: (r)eject, accept (o)nce
tr: (r)eddet, (b)ir kez kabul et

en: Warning: Couldn't save certificate
tr: Uyarı: Sertifika kaydedilemedi

en: Certificate saved
tr: Sertifika kaydedildi

note: L10N: When using a $ssl_client_cert, OpenSSL may prompt for the password to decrypt the cert.  %s is the hostname. When using a $ssl_client_cert, GNUTLS may prompt for the password
en: Password for %s client cert:
tr: %s istemci sertifikası için parola:

en: Error: no TLS socket open
tr: Hata: Açık TLS soketi yok

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
tr: SSL/TLS bağlantısı için mevcut bütün protokoller devre dışı

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
tr: $ssl_ciphers ile açık ciphersuite seçimi desteklenmiyor

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
tr: %s (%s/%s/%s) kullanarak SSL/TLS bağlantısı kuruluyor

en: Error initialising gnutls certificate data
tr: Gnutls sertifika verisi ilklendirilirken hata

en: Error processing certificate data
tr: Sertifika verisi işlenirken hata

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
tr: UYARI: Sunucu sertifikası henüz geçerli değil

en: WARNING: Server certificate has expired
tr: UYARI: Sunucu sertifikasının süresi dolmuş

en: WARNING: Server certificate has been revoked
tr: UYARI: Sunucu sertifikası yürürlükten kaldırılmış

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
tr: UYARI: Sunucu makine adı ile sertifika uyuşmuyor

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
tr: UYARI: Sunucu sertifikasını imzalayan bir CA değil

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
tr: Uyarı: Sunucu sertifikası güvenli olmayan bir algoritma ile imzalanmış

note: L10N: * These three letters correspond to the choices in the string: * (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always. * This is an interactive certificate confirmation prompt for * a GNUTLS connection.
en: roa
tr: rbh

note: L10N: * These two letters correspond to the choices in the string: * (r)eject, accept (o)nce. * These is an interactive certificate confirmation prompt for * a GNUTLS connection.
en: ro
tr: rb

en: Unable to get certificate from peer
tr: Karşı taraftan sertifika alınamadı

en: Certificate verification error (%s)
tr: Sertifika doğrulama hatası (%s)

en: Connecting with "%s"...
tr: "%s" tüneliyle bağlanılıyor...

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
tr: %s tüneli %d hatası üretti (%s)

en: Tunnel error talking to %s: %s
tr: %s ile konuşurken tünel hatası: %s

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
tr: Dosya bir dizin; bu dizinin altına kaydedilsin mi? [(e)vet, (h)ayır, (t)ümü]

en: yna
tr: eht

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
tr: Dosya bir dizin; bu dizin altına kaydedilsin mi?

en: File under directory:
tr: Dosyayı dizin altına kaydet:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
tr: Dosya zaten var, ü(z)erine yaz, (e)kle, i(p)tal?

en: oac
tr: zep

en: Can't save message to POP mailbox.
tr: İleti POP posta kutusuna kaydedilemiyor.

en: Append message(s) to %s?
tr: İleti(ler) %s ögesine iliştirilsin mi?

en: %s is not a mailbox!
tr: %s bir posta kutusu değil!

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
tr: Maksimum kilit sayısı aşıldı, %s için var olan kilit silinsin mi?

en: Can't dotlock %s.
tr: %s kilitlenemedi.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
tr: "fcntl" kilitlemesi zaman aşımına uğradı!

en: Waiting for fcntl lock... %d
tr: "fcntl" kilidi için bekleniyor... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
tr: "flock" kilitlemesi zaman aşımına uğradı!

en: Waiting for flock attempt... %d
tr: "flock" kilidi için bekleniyor... %d

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s!
tr: %s yazılamıyor!

en: message(s) not deleted
tr: ileti(ler) silinmedi

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox.
en: Unable to append to trash folder
tr: Çöp dizinine iliştirilemiyor

en: Can't open trash folder
tr: Çöp klasörü açılamıyor

en: Move %d read messages to %s?
tr: Okunmuş %d ileti %s konumuna taşınsın mı?

en: Purge %d deleted message?
tr: Silinmiş %d ileti tümüyle kaldırılsın mı?

en: Purge %d deleted messages?
tr: Silinmiş %d ileti tümüyle kaldırılsın mı?

en: Moving read messages to %s...
tr: Okunmuş iletiler %s posta kutusuna taşınıyor...

en: Mailbox is unchanged.
tr: Posta kutusunda değişiklik yok.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
tr: %d kaldı, %d taşındı, %d silindi.

en: %d kept, %d deleted.
tr: %d kaldı, %d silindi.

en:  Press '%s' to toggle write
tr:  Yazılabilir yapmak için '%s' düğmesine basın

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
tr: 'toggle-write' komutunu kullanarak yeniden yazılabilir yapabilirsiniz!

en: Mailbox is marked unwritable. %s
tr: Posta kutusu yazılamaz yapıldı. %s

en: Mailbox checkpointed.
tr: Posta kutusu denetlendi.

en: PrevPg
tr: ÖnckSyf

en: NextPg
tr: SonrSyf

en: View Attachm.
tr: Eki Aç

en: Next
tr: Sonraki

en: Bottom of message is shown.
tr: İletinin sonu gösteriliyor.

en: Top of message is shown.
tr: İletinin başı gösteriliyor.

en: Help is currently being shown.
tr: Şu anda yardım gösteriliyor.

en: No more unquoted text after quoted text.
tr: Alıntı metnini takip eden normal metnin sonu.

en: No more quoted text.
tr: Alıntı metni sonu.

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but we are already past the headers
en: Already skipped past headers.
tr: Üstbilgiden sonrasına zaten atlandı.

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers.
tr: Üstbilgi sonrasında metin yok.

en: multipart message has no boundary parameter!
tr: çok parçalı iletinin sınırlama parametresi yok!

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
tr: tüm iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
tr: gövdesi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
tr: gövdesi veya üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
tr: Kopya üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
tr: alıcısı İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
tr: TARİHERİMİ aralığında gönderilen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
tr: silinen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
tr: Gönderen üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
tr: süresi dolmuş iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
tr: Kimden üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
tr: bayraklı iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
tr: şifreyle imzalanan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
tr: şifrelenmiş iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
tr: üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
tr: istenmeyen etiketi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
tr: Message-ID'si İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
tr: PGP anahtarı içeren iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
tr: bilinen posta listelerine hitap eden iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
tr: Kimden/Gönderen/Kime/Kopya bilgileri İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
tr: numarası ERİM içinde olan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
tr: Content-Type'ı İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
tr: skoru ERİM içinde olan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
tr: yeni iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
tr: eski iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
tr: size gönderilen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
tr: sizden gelen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
tr: yanıtlanan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
tr: TARİHERİMİ aralığında alınan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
tr: halihazırda okunmuş iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
tr: konu üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S An email header, Supersedes: or Supercedes:, can specify a message-id.  The intent is to say, "the original message with this message-id should be considered incorrect or out of date, and this email should be the actual email." The ~S pattern will sel
en: superseded messages
tr: yerine başkası gelen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
tr: kime üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
tr: imli iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
tr: abone olunmuş posta listelerine hitap eden iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
tr: okunmamış iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
tr: kapalı ilmeklerdeki iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
tr: şifreli olarak doğrulanan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
tr: Başvurular üstbilgisi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
tr: ERİM eki olan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
tr: X-Label etiketi İFADE ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
tr: boyutu ERİM içinde olan iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
tr: yinelenmiş iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
tr: başvurulmamış iletiler

en: Error in expression: %s
tr: İfadede hata: %s

en: Empty expression
tr: Boş ifade

en: Invalid day of month: %s
tr: Geçersiz ayın günü: %s

en: Invalid month: %s
tr: Geçersiz ay: %s

en: Invalid relative date: %s
tr: Geçersiz göreceli tarih: %s

note: L10N: One of the crypt pattern modifiers: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when Mutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern modifier '~%c' is disabled.
tr: Dizgi değiştiricisi '~%c' devre dışı.

note: L10N: An unknown pattern modifier was somehow invoked.  This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error).
tr: hata: Bilinmeyen işlem kodu %d (bu hatayı bildirin).

en: empty pattern
tr: boş dizgi

en: error in pattern at: %s
tr: dizgideki hata konumu: %s

en: missing pattern: %s
tr: eksik dizgi: %s

en: mismatched brackets: %s
tr: eşleşmeyen ayraçlar: %s

en: %c: invalid pattern modifier
tr: %c: Geçersiz dizgi değiştiricisi

en: %c: not supported in this mode
tr: %c: Bu kipte desteklenmiyor

en: missing parameter
tr: eksik parametre

en: mismatched parenthesis: %s
tr: eşleşmeyen parantezler: %s

en: Compiling search pattern...
tr: Arama dizgisi derleniyor...

en: Executing command on matching messages...
tr: Komut, eşleşen bütün iletilerde çalıştırılıyor...

en: No messages matched criteria.
tr: Dizgiye uygun ileti bulunamadı.

en: Search interrupted.
tr: Arama iptal edildi.

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: Search hit bottom without finding match
tr: Arama hiçbir şey bulunamadan sona erişti

en: Search hit top without finding match
tr: Arama hiçbir şey bulunamadan başa erişti

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
tr: Dizgiler

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a regular expression
en: EXPR
tr: İFADE

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a numeric range. Used by ~m, ~n, ~X, ~z.
en: RANGE
tr: ERİM

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a date range Used by ~d, ~r.
en: DATERANGE
tr: TARİHERİMİ

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
tr: DİZGİ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
tr: ilmeklerdeki DİZGİ ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
tr: ilk üst ögesi DİZGİ ile eşleşen iletiler

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
tr: ilk alt ögesi DİZGİ ile eşleşen iletiler

en: Enter PGP passphrase:
tr: PGP anahtar parolasını girin:

en: PGP passphrase forgotten.
tr: PGP anahtar parolası unutuldu.

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
tr: [-- Hata: PGP alt süreci oluşturulamadı! --]

en: [-- End of PGP output --]
tr: [-- PGP çıktısı sonu --]

en: Could not decrypt PGP message
tr: Şifrelenmiş PGP iletisi çözülemedi

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted.
tr: PGP iletisi şifrelenmemiş.

en: Internal error.  Please submit a bug report.
tr: İç hata. Lütfen bir hata kaydı açın.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
tr: [-- Hata: PGP alt süreci oluşturulamadı! --]

en: Decryption failed
tr: Şifre çözme başarısız

en: [-- Error: decryption failed --]
tr: [-- Hata: Şifre çözülemedi --]

en: Can't open PGP subprocess!
tr: PGP alt süreci açılamıyor!

en: Can't invoke PGP
tr: PGP çalıştırılamıyor

en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
tr: PGP im(z)ala, f(a)rklı imzala, %s biçimi, (t)emizle veya (o)ppenc kipi kapalı?

en: (i)nline
tr: satır(i)çi

note: L10N: The 'f' is from "forget it", an old undocumented synonym of 'clear'.  Please use a corresponding letter in your language. Alternatively, you may duplicate the letter 'c' is translated to. This comment also applies to the five following letter sequences.
en: safcoi
tr: zatto

en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
tr: PGP im(z)ala, f(a)rklı imzala, (t)emizle veya (o)ppenc kipi kapalı?

en: safco
tr: zatto

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
tr: PGP şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, %s biçimi, (t)emizle veya (o)ppenc kipi?

en: esabfcoi
tr: rzakttoi

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
tr: PGP şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, (t)emizle veya (o)ppenc kipi?

en: esabfco
tr: rzaktto

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
tr: PGP şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, %s biçimi veya (t)emizle?

en: esabfci
tr: rzaktti

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
tr: PGP şif(r)ele, im(z)ala, f(a)rklı imzala, i(k)isi de veya (t)emizle?

en: esabfc
tr: rzaktt

en: Fetching PGP key...
tr: PGP anahtarı getiriliyor...

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
tr: Eşleşen tüm anahtarların süresi dolmuş, yürürlükten kalkmış veya devre dışı.

en: PGP keys matching <%s>.
tr: <%s> ile eşleşen PGP anahtarları.

en: PGP keys matching "%s".
tr: "%s" ile eşleşen PGP anahtarları.

en: Can't open /dev/null
tr: /dev/null açılamıyor

en: PGP Key %s.
tr: PGP Anahtarı %s.

en: Command TOP is not supported by server.
tr: TOP komutu sunucu tarafından desteklenmiyor.

en: Can't write header to temporary file!
tr: Geçici dosyaya üstbilgi yazılamıyor!

en: Command UIDL is not supported by server.
tr: UIDL komutu sunucu tarafından desteklenmiyor.

en: %d message(s) have been lost. Try reopening the mailbox.
tr: %d ileti kayboldu. Posta kutusunu yeniden açmayı deneyin.

en: %s is an invalid POP path
tr: %s geçerli bir POP yolu değil

en: Fetching list of messages...
tr: İleti listesi getiriliyor...

en: Can't write message to temporary file!
tr: İleti geçici bir dosyaya yazılamıyor!

en: Marking messages deleted...
tr: İletiler silindi olarak imleniyor...

en: Checking for new messages...
tr: Yeni iletiler denetleniyor...

en: POP host is not defined.
tr: POP sunucusu tanımlanmamış.

en: No new mail in POP mailbox.
tr: POP posta kutusunda yeni posta yok.

en: Delete messages from server?
tr: İletiler sunucudan silinsin mi?

en: Reading new messages (%d bytes)...
tr: Yeni iletiler okunuyor (%d bayt)...

en: Error while writing mailbox!
tr: Posta kutusu yazılırken hata!

en: %s [%d of %d messages read]
tr: %1$s [ %3$d iletiden %2$d ileti okundu]

en: Server closed connection!
tr: Sunucu bağlantıyı kesti!

en: Authenticating (SASL)...
tr: Doğrulanıyor (SASL)...

en: POP timestamp is invalid!
tr: POP zaman damgası geçersiz!

en: Authenticating (APOP)...
tr: Doğrulanıyor (APOP)...

en: APOP authentication failed.
tr: APOP doğrulaması başarısız oldu.

en: Command USER is not supported by server.
tr: Sunucu USER komutunu desteklemiyor.

en: Authentication failed.
tr: Kimlik doğrulaması başarısız.

en: Invalid POP URL: %s
tr: Geçersiz POP URL'si: %s

en: Unable to leave messages on server.
tr: İletiler sunucuda bırakılamıyor.

en: Error connecting to server: %s
tr: Sunucuya bağlanırken hata: %s

en: Closing connection to POP server...
tr: POP sunucuya yapılan bağlantı kesiliyor...

en: Verifying message indexes...
tr: İleti indeksleri doğrulanıyor...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
tr: Bağlantı kaybedildi. POP sunucusuna yeniden bağlanılsın mı?

en: Postponed Messages
tr: Ertelenen İletiler

en: No postponed messages.
tr: Ertelenen ileti yok.

en: Illegal crypto header
tr: İzin verilmeyen kripto üstbilgisi

en: Illegal S/MIME header
tr: Geçersiz S/MIME üstbilgisi

en: Decrypting message...
tr: İleti şifresi çözülüyor...

en: Decryption failed.
tr: Şifre çözme işlemi başarısız oldu.

en: New Query
tr: Yeni Sorgu

en: Make Alias
tr: Arma Oluştur

en: Waiting for response...
tr: Yanıt bekleniyor...

en: Query command not defined.
tr: Sorgulama komutu tanımlı değil.

en: Query:
tr: Sorgu:

en: Query '%s'
tr: '%s' ögesini sorgula

en: Pipe
tr: Veri Yolu Yap

en: Print
tr: Yazdır

note: L10N: Prompt to convert text attachments from the sent charset to the local $charset when saving them in the receive attachment menu.
en: Convert attachment from %s to %s?
tr: Ek kodlaması %s -> %s olarak dönüştürülsün mü?

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Attachment saved.
tr: Ek kaydedildi.

note: L10N: Printed if the value of $attach_save_dir can not be chdir'ed to before saving.  This could be a permission issue, or if the value doesn't point to a directory, or the value didn't exist but couldn't be created.
en: Unable to save attachments to %s.  Using cwd
tr: Posta ekleri %s konumuna kaydedilemiyor; cwd kullanılıyor

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
tr: UYARI! %s dosyasının üzerine yazılacak, sürdürülsün mü?

en: Attachment filtered.
tr: Ek, süzgeçten geçirildi.

en: Filter through:
tr: Şuradan süz:

en: Pipe to:
tr: Şuraya veri yolu yap:

en: I don't know how to print %s attachments!
tr: %s ekin nasıl yazdırılacağını bilmiyorum!

en: Print tagged attachment(s)?
tr: İmli ek(ler) yazdırılsın mı?

en: Print attachment?
tr: Ek yazdırılsın mı?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
tr: Şifresi çözülen eklere yapısal değişiklik yapılması desteklenmiyor

en: Can't decrypt encrypted message!
tr: Şifrelenmiş ileti çözülemiyor!

en: Attachments
tr: Ekler

en: There are no subparts to show!
tr: Gösterilecek bir alt bölüm yok!

en: Can't delete attachment from POP server.
tr: Ek, POP sunucusundan silinemiyor.

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
tr: Şifrelenmiş iletilerden eklerin silinmesi desteklenmiyor.

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature.
tr: İmzalanmış iletilerdeki eklerin silinmesi imzayı geçersiz kılabilir.

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
tr: Yalnızca çok parçalı eklerin silinmesi destekleniyor.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
tr: Yalnızca ileti veya rfc822 kısımları geri gönderilebilir.

en: Error bouncing message!
tr: İleti geri gönderilirken hata!

en: Error bouncing messages!
tr: İleti geri gönderilirken hata!

en: Can't open temporary file %s.
tr: Geçici dosya %s açılamıyor.

en: Forward as attachments?
tr: Posta eki olarak iletilsin mi?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
tr: İmli eklerin hepsi çözülemiyor. Kalanlar MIME olarak iletilsin mi?

en: Forward MIME encapsulated?
tr: MIME ile sarmalanmış hâlde iletilsin mi?

en: Can't create %s.
tr: %s oluşturulamadı.

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts.
tr: Yalnızca message/rfc822 bölümleriyle göndericiye yazabilirsiniz.

en: Can't find any tagged messages.
tr: İmli hiçbir ileti bulunamıyor.

en: No mailing lists found!
tr: Herhangi bir posta listesi bulunamadı!

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
tr: İmli eklerin tümü çözülemiyor. Kalanlar MIME ile sarmalanmış olarak iletilsin mi?

en: Append
tr: İliştir

en: Insert
tr: Ekle

en: OK
tr: TAMAM

en: Can't get mixmaster's type2.list!
tr: "mixmaster" type2.list alınamıyor!

en: Select a remailer chain.
tr: Bir postacı (remailer) zinciri seçin.

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
tr: Hata: %s, zincirdeki son postacı olarak kullanılamaz.

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
tr: Mixmaster zincirleri %d sayıda elemanla sınırlandırılmıştır.

en: The remailer chain is already empty.
tr: Postacı zinciri zaten boş.

en: You already have the first chain element selected.
tr: Zincirin zaten ilk elemanını seçmiş durumdasınız.

en: You already have the last chain element selected.
tr: Zincirin zaten son elemanını seçmiş durumdasınız.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
tr: Mixmaster Cc veya Bcc üstbilgisini kabul etmez.

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
tr: Lütfen mixmaster kullanırken yerel makina adını uygun şekilde ayarlayın!

en: Error sending message, child exited %d.
tr: İleti gönderilirken hata, alt süreç %d ile sonlandı.

en: Error sending message.
tr: İleti gönderilirken hata.

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
tr: "%2$s" dosyasında %3$d nolu satırdaki %1$s için hatalı biçimlendirilmiş öge

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty.  We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or del
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
tr: Ne mailcap_path ne de MAILCAPS belirtilmiş

en: mailcap entry for type %s not found
tr: %s için mailcap kaydı bulunamadı

en: score: too few arguments
tr: puan: Argüman sayısı pek az

en: score: too many arguments
tr: puan: Argüman sayısı pek fazla

en: Error: score: invalid number
tr: Hata: Puan: Geçersiz sayı

en: No recipients were specified.
tr: Bir alıcı belirtilmemiş.

en: No subject, abort?
tr: Konu girilmedi, iptal edilsin mi?

en: No subject, aborting.
tr: Konu girilmedi, iptal ediliyor.

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
tr: Posta ekleri de iletilsin mi?

note: L10N: Asks whether the user wishes respects the reply-to header when replying.
en: Reply to %s%s?
tr: Yanıt için %s%s adresi mi kullanılsın? [Reply-To]

en: Follow-up to %s%s?
tr: Yanıt için %s%s adresi mi kullanılsın? [Mail-Followup-To]

en: No tagged messages are visible!
tr: İmli iletilerin hiçbiri görünmüyor!

en: Include message in reply?
tr: İleti yanıta dahil edilsin mi?

en: Including quoted message...
tr: Alıntı metni dahil ediliyor...

en: Could not include all requested messages!
tr: Bildirilen iletilerin hepsi dahil edilemedi!

en: Forward as attachment?
tr: Ek olarak iletilsin mi?

en: Preparing forwarded message...
tr: İletilecek ileti hazırlanıyor...

note: L10N: This is the query for the $send_multipart_alternative quadoption. Answering yes generates an alternative content using $send_multipart_alternative_filter
en: Generate multipart/alternative content?
tr: Çok parçalı/alternatif içerik oluşturulsun mu?

note: L10N: Message when saving fcc after sending. %s is the mailbox name.
en: Saving Fcc to %s
tr: Fcc %s konumuna kaydediliyor

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
tr: Fcc başarısız oldu. (y)eniden dene, alternatif (p)osta kutusu veya (a)tla?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
tr: ypa

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
tr: Posta kutusunu kopyala (Fcc)

en: Save attachments in Fcc?
tr: Ekleri Fcc içine kaydet?

en: Cannot postpone.  $postponed is unset
tr: Ertelenemiyor, $postponed ayarlanmamış

en: Recall postponed message?
tr: Ertelenen ileti açılsın mı?

en: Edit forwarded message?
tr: İletilen ileti düzenlensin mi?

en: Abort unmodified message?
tr: Değiştirilmeyen ileti iptal edilsin mi?

en: Aborted unmodified message.
tr: Değiştirilmeyen ileti iptal edildi.

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
tr: Hiçbir kripto arka uç yapılandırılmamış. İleti güvenlik ayarı devre dışı bırakılıyor.

en: Message postponed.
tr: İleti ertelendi.

en: No recipients are specified!
tr: Alıcı belirtilmedi!

en: No subject, abort sending?
tr: Konu girilmedi, gönderme iptal edilsin mi?

en: No subject specified.
tr: Konu girilmedi.

en: No attachments, abort sending?
tr: Ek eklenmemiş, gönderme iptal edilsin mi?

en: Attachment referenced in message is missing
tr: İletide başvurulan ek eksik

en: Sending message...
tr: İleti gönderiliyor...

en: Could not send the message.
tr: İleti gönderilemedi.

note: L10N: After sending a message, if the message was a reply Mutt will try to set "replied" flags on the original message(s). Background sending may cause the original mailbox to be reopened, so this message was added in case that takes some time.
en: Setting reply flags.
tr: Yanıt bayrakları ayarlanıyor.

en: Mail sent.
tr: E-posta gönderildi.

en: Sending in background.
tr: Ardalanda gönderiliyor.

note: L10N: Message displayed when the user chooses to background editing from the landing page.
en: Editing backgrounded.
tr: Düzenleme ardalana alındı.

en: No boundary parameter found! [report this error]
tr: Sınırlandırma parametresi bulunamadı! [bu hatayı bildirin]

en: %s no longer exists!
tr: %s artık mevcut değil!

en: %s isn't a regular file.
tr: %s düzgün bir dosya değil.

en: Could not open %s
tr: %s açılamadı

note: L10N: Prompt for $forward_decrypt when attaching or forwarding a message
en: Decrypt message attachment?
tr: İleti eki şifresi çözülsün mü?

note: L10N: Prompt when forwarding a message with $mime_forward_decode set, and there was a problem decoding the message.  If they answer yes the message will be forwarded without decoding.
en: There was a problem decoding the message for attachment.  Try again with decoding turned off?
tr: Ek iletisi kodu çözülürken bir sorun oluştu. Kod çözümü kapalı olarak yeniden denensin mi?

note: L10N: Prompt when attaching or forwarding a message with $forward_decrypt set, and there was a problem decrypting the message.  If they answer yes the message will be attached without decrypting it.
en: There was a problem decrypting the message for attachment.  Try again with decryption turned off?
tr: Ek iletisi şifresi çözülürken bir sorun oluştu. Şifre çözümü kapalı olarak yeniden denensin mi?

note: L10N: The first line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a mime type, e.g. text/html.  This error is generated if that is missing.
en: Missing mime type from output of "%s"!
tr: "%s" çıktısından mime türü eksik!

note: L10N: The second line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a blank line.  This error is generated if the blank line is missing.
en: Missing blank line separator from output of "%s"!
tr: "%s" çıktısından boş satır ayırıcısı eksik!

note: L10N: Some clever people may try to generate a multipart/mixed "alternative" using $send_multipart_alternative_filter.  The actual sending for this will not work, because the data structures will not be properly generated.  To preempt bug reports, this error is displayed, and the generation is block
en: $send_multipart_alternative_filter does not support multipart type generation.
tr: $send_multipart_alternative_filter çok parçalı tür oluşturmasını desteklemiyor.

en: $sendmail must be set in order to send mail.
tr: E-posta gönderebilmek için $sendmail ayarlı olmalıdır.

en: Error sending message, child exited %d (%s).
tr: İleti gönderilirken hata, alt süreç %d ile sonlandı (%s).

en: Output of the delivery process
tr: Teslim sürecinin ürettiği çıktı

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
tr: resent-from hazırlanırken hatalı IDN %s.

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the first part of the string: note with a trailing space.
en: Caught signal
tr: Sinyal alındı:

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the second part of the string, printed after the signal number or name.
en: ...  Exiting.
tr: ... Çıkılıyor.

en: Enter S/MIME passphrase:
tr: S/MIME parolasını girin:

en: Trusted
tr: Güvenilir

en: Verified
tr: Doğrulanan

en: Unverified
tr: Doğrulanamayan

en: Expired
tr: Süresi Dolmuş

en: Revoked
tr: Yürürlükten Kalkmış

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: S/MIME certificates matching "%s".
tr: "%s" ile uyuşan S/MIME anahtarları.

en: ID is not trusted.
tr: Kimlik güvenilir değil.

en: Enter keyID:
tr: keyID girin:

en: No (valid) certificate found for %s.
tr: %s için (geçerli) sertifika bulunamadı.

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
tr: [-- Hata: OpenSSL alt süreci oluşturulamadı! --]

en: Label for certificate:
tr: Sertifika etiketi:

en: no certfile
tr: sertifika dosyası yok

en: no mbox
tr: mbox yok

en: No output from OpenSSL...
tr: OpenSSL bir çıktı üretmedi...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
tr: İmzalanamıyor: Anahtar belirtilmedi. "farklı imzala"yı seçin.

en: Can't open OpenSSL subprocess!
tr: OpenSSL alt süreci açılamıyor!

en: [-- End of OpenSSL output --]
tr: [-- OpenSSL çıktısı sonu --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
tr: [-- Hata: OpenSSL alt süreci oluşturulamadı! --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi S/MIME ile şifrelenmiştir --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
tr: [-- Aşağıdaki bilgi imzalanmıştır --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
tr: 
    [-- S/MIME ile şifrelenmiş bilginin sonu --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
tr: 
    [-- S/MIME ile imzalanmış bilginin sonu --]

en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
tr: S/MIME im(z)ala, şununla şifr(e)le, f(a)rklı imzala, (t)emizle veya (o)ppenc Kipi kapalı?

note: L10N: The 'f' is from "forget it", an old undocumented synonym of 'clear'.  Please use a corresponding letter in your language. Alternatively, you may duplicate the letter 'c' is translated to. This comment also applies to the two following letter sequences.
en: swafco
tr: zeatto

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
tr: S/MIME şif(r)ele, im(z)ala, şununla şifr(e)le, f(a)rklı imzala, i(k)isi de, (t)emizle veya (o)ppenc kipi?

en: eswabfco
tr: rzeaktto

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
tr: S/MIME şif(r)ele, im(z)ala, şununla şifr(e)le, f(a)rklı imzala, i(k)isi de veya (t)emizle?

en: eswabfc
tr: rzeaktt

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
tr: Algoritma ailesini seçin: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, şifr(e)si?

en: drac
tr: drae

en: SMTP session failed: %s
tr: SMTP oturumu başarısız oldu: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
tr: SMTP oturumu başarısız oldu: %s açılamıyor

en: No from address given
tr: Hiçbir Kimden: adresi verilmedi

en: SMTP session failed: read error
tr: SMTP oturumu başarısız oldu: Okuma hatası

en: SMTP session failed: write error
tr: SMTP oturumu başarısız oldu: Yazma hatası

en: Invalid server response
tr: Geçersiz sunucu yanıtı

en: Invalid SMTP URL: %s
tr: Geçersiz SMTP URL'si: %s

en: SMTP authentication method %s requires SASL
tr: SMTP kimlik doğrulama yöntemi %s, SASL gerektiriyor

en: %s authentication failed, trying next method
tr: %s kimlik doğrulaması başarısız oldu, sonraki yöntem deneniyor

en: SMTP authentication requires SASL
tr: SMTP kimlik doğrulaması SASL gerektiriyor

en: SASL authentication failed
tr: SASL kimlik doğrulaması başarısız oldu

en: Could not find sorting function! [report this bug]
tr: Sıralama işlevi bulunamadı! [bu hatayı bildirin]

en: Sorting mailbox...
tr: Posta kutusu sıralanıyor...

en: (no mailbox)
tr: (posta kutusu yok)

en: Parent message is not available.
tr: Ana ileti mevcut değil.

en: Root message is not visible in this limited view.
tr: Kök ileti bu sınırlı görünümde görüntülenemez.

en: Parent message is not visible in this limited view.
tr: Ana ileti bu sınırlı görünümde görüntülenemez.

note: L10N: Help screen description for OP_NULL
en: null operation
tr: belirtilmemiş işlem

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND generic menu: <end-cond>
en: end of conditional execution (noop)
tr: koşullu çalıştırma sonu (noop)

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_MAILCAP attachment menu: <view-mailcap> compose menu: <view-mailcap>
en: force viewing of attachment using mailcap
tr: mailcap kullanarak ekin görüntülenmesini sağla

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_PAGER attachment menu: <view-pager> compose menu: <view-pager>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap entry
tr: copiousoutput mailcap girdisi kullanarak eki sayfalayıcıda görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_TEXT attachment menu: <view-text> compose menu: <view-text>
en: view attachment as text
tr: eki metin olarak görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_COLLAPSE attachment menu: <collapse-parts>
en: Toggle display of subparts
tr: Alt bölümlerin görüntülenmesini aç/kapat

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU index menu: <autocrypt-acct-menu>
en: manage autocrypt accounts
tr: autocrypt hesaplarını yönet

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT autocrypt account menu: <create-account>
en: create a new autocrypt account
tr: yeni bir autocrypt hesabı oluştur

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT autocrypt account menu: <delete-account>
en: delete the current account
tr: geçerli hesabı sil

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE autocrypt account menu: <toggle-active>
en: toggle the current account active/inactive
tr: geçerli hesabı etkin/etkin değil yap

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER autocrypt account menu: <toggle-prefer-encrypt>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
tr: geçerli hesabın prefer-encrypt bayrağını aç/kapat

note: L10N: Help screen description for OP_BACKGROUND_COMPOSE_MENU index menu: <background-compose-menu> pager menu: <background-compose-menu>
en: list and select backgrounded compose sessions
tr: ardalana alınmış oluşturma oturumlarını listele ve seç

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE generic menu: <bottom-page>
en: move to the bottom of the page
tr: sayfanın sonuna geç

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE index menu: <bounce-message> pager menu: <bounce-message> attachment menu: <bounce-message>
en: remail a message to another user
tr: iletiyi başka bir kullanıcıya yeniden gönder

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE browser menu: <select-new>
en: select a new file in this directory
tr: bu dizinde yeni bir dosya seç

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE browser menu: <view-file>
en: view file
tr: dosyayı görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL browser menu: <display-filename>
en: display the currently selected file's name
tr: seçili dosyanın adını görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE browser menu: <subscribe>
en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
tr: geçerli posta kutusuna abone ol (yalnızca IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE browser menu: <unsubscribe>
en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
tr: geçerli posta kutusunun aboneliğini iptal et (yalnızca IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB browser menu: <toggle-subscribed>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
tr: görüntüleme kipleri arasında geçiş yap: hepsi/abone olunanlar (yalnızca IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BUFFY_LIST index menu: <buffy-list> pager menu: <buffy-list> browser menu: <buffy-list>
en: list mailboxes with new mail
tr: yeni posta içeren posta kutularını listele

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY browser menu: <change-dir>
en: change directories
tr: dizin değiştir

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW browser menu: <check-new>
en: check mailboxes for new mail
tr: posta kutularını yeni posta için denetle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_FILE compose menu: <attach-file>
en: attach file(s) to this message
tr: bu iletiye dosya(lar) ekle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_MESSAGE compose menu: <attach-message>
en: attach message(s) to this message
tr: bu iletiye ileti(ler) ekle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU compose menu: <autocrypt-menu>
en: show autocrypt compose menu options
tr: autocrypt oluştur menü seçeneklerini göster

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_BCC compose menu: <edit-bcc>
en: edit the BCC list
tr: gizli kopya listesini düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_CC compose menu: <edit-cc>
en: edit the CC list
tr: kopya listesini düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_DESCRIPTION compose menu: <edit-description>
en: edit attachment description
tr: ek açıklamasını düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_ENCODING compose menu: <edit-encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
tr: ek aktarım kodlamasını düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FCC compose menu: <edit-fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
tr: bu iletinin bir kopyasının kaydedileceği dosyayı gir

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE compose menu: <edit-file>
en: edit the file to be attached
tr: eklenecek dosyayı düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FROM compose menu: <edit-from>
en: edit the from field
tr: gönderen alanını düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_HEADERS compose menu: <edit-headers>
en: edit the message with headers
tr: iletiyi üstbilgiyle birlikte düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE compose menu: <edit-message>
en: edit the message
tr: iletiyi düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MIME compose menu: <edit-mime>
en: edit attachment using mailcap entry
tr: mailcap kaydını kullanarak eki düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_REPLY_TO compose menu: <edit-reply-to>
en: edit the Reply-To field
tr: "Reply-To" (Yanıtlanan) alanını düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_SUBJECT compose menu: <edit-subject>
en: edit the subject of this message
tr: bu iletinin konusunu düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_TO compose menu: <edit-to>
en: edit the TO list
tr: gönderilen (TO) listesini düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX browser menu: <create-mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
tr: yeni bir posta kutusu oluştur (yalnızca IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_TYPE index menu: <edit-type> pager menu: <edit-type> attachment menu: <edit-type> compose menu: <edit-type>
en: edit attachment content type
tr: posta eki içerik türünü düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_GET_ATTACHMENT compose menu: <get-attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
tr: posta ekine ait geçici bir kopya al

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL compose menu: <ispell>
en: run ispell on the message
tr: iletiye ispell komutunu uygula

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_DOWN compose menu: <move-down>
en: move attachment down in compose menu list
tr: oluştur menü listesinde posta ekini aşağı indir

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_UP compose menu: <move-up>
en: move attachment up in compose menu list
tr: oluştur menü listesinde posta ekini yukarı çıkar

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_NEW_MIME compose menu: <new-mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
tr: mailcap kaydını kullanarak yeni bir ek düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_RECODE compose menu: <toggle-recode>
en: toggle recoding of this attachment
tr: bu ekin yeniden kodlanma özelliğini aç/kapat

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE compose menu: <postpone-message>
en: save this message to send later
tr: bu iletiyi daha sonra göndermek üzere kaydet

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_ATTACHMENT compose menu: <rename-attachment>
en: send attachment with a different name
tr: eki başka bir adla gönder

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE compose menu: <rename-file>
en: rename/move an attached file
tr: ekli bir dosyayı yeniden adlandır/taşı

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE compose menu: <send-message>
en: send the message
tr: iletiyi gönder

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER index menu: <compose-to-sender> pager menu: <compose-to-sender> attachment menu: <compose-to-sender>
en: compose new message to the current message sender
tr: geçerli ileti göndericisine yeni ileti yaz

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_DISPOSITION compose menu: <toggle-disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
tr: satıriçi/ek olarak dispozisyon kipleri arasında geçiş yap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_UNLINK compose menu: <toggle-unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
tr: dosyanın gönderildikten sonra silinmesi özelliğini aç/kapat

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_UPDATE_ENCODING compose menu: <update-encoding>
en: update an attachment's encoding info
tr: eke ait kodlama bilgisini güncelle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT compose menu: <view-alt>
en: view multipart/alternative
tr: çok parçalı/alternatif görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_TEXT compose menu: <view-alt-text>
en: view multipart/alternative as text
tr: çok parçalı/alternatif metin olarak görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_MAILCAP compose menu: <view-alt-mailcap>
en: view multipart/alternative using mailcap
tr: çok parçalı/alternatif mailcap kullanarak görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_PAGER compose menu: <view-alt-pager>
en: view multipart/alternative in pager using copiousoutput mailcap entry
tr: copiousoutput mailcap girdisi kullanarak sayfalayıcıda çok parçalı/alternatif görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE compose menu: <write-fcc>
en: write the message to a folder
tr: iletiyi bir klasöre yaz

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE index menu: <copy-message> pager menu: <copy-message>
en: copy a message to a file/mailbox
tr: iletiyi bir dosyaya/posta kutusuna kopyala

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS index menu: <create-alias> pager menu: <create-alias> query menu: <create-alias>
en: create an alias from a message sender
tr: gönderenden türetilen bir arma oluştur

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM generic menu: <current-bottom>
en: move entry to bottom of screen
tr: girdiyi ekran sonuna taşı

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE generic menu: <current-middle>
en: move entry to middle of screen
tr: girdiyi ekran ortasına taşı

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP generic menu: <current-top>
en: move entry to top of screen
tr: girdiyi ekran başına taşı

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY index menu: <decode-copy> pager menu: <decode-copy>
en: make decoded (text/plain) copy
tr: çözülmüş (düz metin) kopya oluştur

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE index menu: <decode-save> pager menu: <decode-save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
tr: çözülmüş (düz metin) kopya oluştur ve diğerini sil

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE index menu: <delete-message> pager menu: <delete-message> attachment menu: <delete-entry> compose menu: <detach-file> postpone menu: <delete-entry> alias menu: <delete-entry>
en: delete the current entry
tr: geçerli girdiyi sil

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX browser menu: <delete-mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
tr: geçerli posta kutusunu sil (yalnızca IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD index menu: <delete-subthread> pager menu: <delete-subthread>
en: delete all messages in subthread
tr: alt ilmekteki bütün iletileri sil

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD index menu: <delete-thread> pager menu: <delete-thread>
en: delete all messages in thread
tr: ilmekteki bütün iletileri sil

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS index menu: <display-address> pager menu: <display-address>
en: display full address of sender
tr: gönderen tam adresini görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS index menu: <display-toggle-weed> pager menu: <display-toggle-weed> attachment menu: <display-toggle-weed> compose menu: <display-toggle-weed>
en: display message and toggle header weeding
tr: iletiyi görüntüle ve üstbilgi görüntülemesini aç/kapat

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE index menu: <display-message>
en: display a message
tr: bir ileti görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL index menu: <edit-label> pager menu: <edit-label>
en: add, change, or delete a message's label
tr: bir iletinin etiketini ekle, değiştir veya sil

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_MESSAGE index menu: <edit> pager menu: <edit>
en: edit the raw message
tr: ham iletiyi düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE editor menu: <backspace>
en: delete the char in front of the cursor
tr: imlecin önündeki karakteri sil

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR editor menu: <backward-char>
en: move the cursor one character to the left
tr: imleci bir karakter sola taşı

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD editor menu: <backward-word>
en: move the cursor to the beginning of the word
tr: imleci sözcük başına taşı

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL editor menu: <bol>
en: jump to the beginning of the line
tr: satır başına geç

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BUFFY_CYCLE editor menu: <buffy-cycle>
en: cycle among incoming mailboxes
tr: posta kutuları arasında gezin

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE editor menu: <complete>
en: complete filename or alias
tr: dosya adını veya armayı tamamla

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY editor menu: <complete-query>
en: complete address with query
tr: adresi bir sorgulama yaparak tamamla

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR editor menu: <delete-char>
en: delete the char under the cursor
tr: imlecin altındaki karakteri sil

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL editor menu: <eol>
en: jump to the end of the line
tr: satır sonuna geç

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR editor menu: <forward-char>
en: move the cursor one character to the right
tr: imleci bir karakter sağa taşı

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD editor menu: <forward-word>
en: move the cursor to the end of the word
tr: imleci sözcük sonuna taşı

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN editor menu: <history-down>
en: scroll down through the history list
tr: tarihçe listesinde aşağı in

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP editor menu: <history-up>
en: scroll up through the history list
tr: tarihçe listesinde yukarıya çık

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH editor menu: <history-search>
en: search through the history list
tr: geçmiş içerisinde ara

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL editor menu: <kill-eol>
en: delete chars from cursor to end of line
tr: imleçten satır sonuna kadar olan karakterleri sil

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW editor menu: <kill-eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
tr: imleçten sözcük sonuna kadar olan karakterleri sil

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE editor menu: <kill-line>
en: delete all chars on the line
tr: satırdaki bütün karakterleri sil

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD editor menu: <kill-word>
en: delete the word in front of the cursor
tr: imlecin önündeki sözcüğü sil

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR editor menu: <quote-char>
en: quote the next typed key
tr: girilen karakteri tırnak içine al

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS editor menu: <transpose-chars>
en: transpose character under cursor with previous
tr: imlecin üzerinde bulunduğu karakteri öncekiyle değiştir

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD editor menu: <capitalize-word>
en: capitalize the word
tr: sözcüğün ilk harfini büyük yaz

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD editor menu: <downcase-word>
en: convert the word to lower case
tr: sözcüğü küçük harfe çevir

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD editor menu: <upcase-word>
en: convert the word to upper case
tr: sözcüğü büyük harfe çevir

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND generic menu: <enter-command> pager menu: <enter-command>
en: enter a muttrc command
tr: bir muttrc komutu gir

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK browser menu: <enter-mask>
en: enter a file mask
tr: bir dosya maskesi gir

note: L10N: Help screen description for OP_ERROR_HISTORY generic menu: <error-history> pager menu: <error-history>
en: display recent history of error messages
tr: son hata iletilerinin geçmişini görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT generic menu: <exit> pager menu: <exit>
en: exit this menu
tr: bu menüden çık

note: L10N: Help screen description for OP_FILTER compose menu: <filter-entry>
en: filter attachment through a shell command
tr: eki bir kabuk komut komutundan geçir

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY generic menu: <first-entry>
en: move to the first entry
tr: ilk ögeye geç

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE index menu: <flag-message> pager menu: <flag-message>
en: toggle a message's 'important' flag
tr: iletinin 'önemli' bayrağını aç/kapat

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE index menu: <forward-message> pager menu: <forward-message> attachment menu: <forward-message>
en: forward a message with comments
tr: iletiyi yorumlarla ilet

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY generic menu: <select-entry>
en: select the current entry
tr: geçerli ögeye geç

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY index menu: <group-chat-reply> pager menu: <group-chat-reply> attachment menu: <group-chat-reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
tr: Kime/Kopya alanlarını koruyarak tüm alıcıları yanıtla

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY index menu: <group-reply> pager menu: <group-reply> attachment menu: <group-reply>
en: reply to all recipients
tr: bütün alıcıları yanıtla

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN generic menu: <half-down> pager menu: <half-down>
en: scroll down 1/2 page
tr: yarım sayfa aşağı in

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP generic menu: <half-up> pager menu: <half-up>
en: scroll up 1/2 page
tr: yarım sayfa yukarı çık

note: L10N: Help screen description for OP_HELP generic menu: <help> pager menu: <help>
en: this screen
tr: bu ekran

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP generic menu: <jump> pager menu: <jump>
en: jump to an index number
tr: indeks sayısına geç

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY generic menu: <last-entry>
en: move to the last entry
tr: son ögeye geç

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ACTION index menu: <list-action> pager menu: <list-action>
en: perform mailing list action
tr: posta listesi eylemi gerçekleştir

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ARCHIVE list menu: <list-archive>
en: retrieve list archive information
tr: liste arşiv bilgisini getir

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_HELP list menu: <list-help>
en: retrieve list help
tr: liste yardımını getir

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_OWNER list menu: <list-owner>
en: contact list owner
tr: liste sahibi ile iletişime geç

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_POST list menu: <list-post>
en: post to mailing list
tr: posta listesine gönder

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY index menu: <list-reply> pager menu: <list-reply> attachment menu: <list-reply>
en: reply to specified mailing list
tr: belirtilen posta listesini yanıtla

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE list menu: <list-subscribe>
en: subscribe to mailing list
tr: posta listesine abone ol

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE list menu: <list-unsubscribe>
en: unsubscribe from mailing list
tr: posta listesi aboneliğini iptal et

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
tr: bir makro çalıştır

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL index menu: <mail> pager menu: <mail> query menu: <mail>
en: compose a new mail message
tr: yeni bir posta iletisi oluştur

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD index menu: <break-thread> pager menu: <break-thread>
en: break the thread in two
tr: ilmeği ikiye böl

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES index menu: <browse-mailboxes> pager menu: <browse-mailboxes>
en: select a new mailbox from the browser
tr: tarayıcıdan yeni bir posta kutusu seç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES_READONLY index menu: <browse-mailboxes-readonly> pager menu: <browse-mailboxes-readonly>
en: select a new mailbox from the browser in read only mode
tr: tarayıcıdan yeni bir posta kutusunu saltokunur kipte seç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER index menu: <change-folder> pager menu: <change-folder>
en: open a different folder
tr: başka bir dizin aç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY index menu: <change-folder-readonly> pager menu: <change-folder-readonly>
en: open a different folder in read only mode
tr: başka bir dizini saltokunur aç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG index menu: <clear-flag> pager menu: <clear-flag>
en: clear a status flag from a message
tr: iletinin durum bayrağını temizle

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN index menu: <delete-pattern>
en: delete messages matching a pattern
tr: eşleşen iletileri sil

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH index menu: <imap-fetch-mail> pager menu: <imap-fetch-mail>
en: force retrieval of mail from IMAP server
tr: IMAP sunucularından posta alımını zorla

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL index menu: <imap-logout-all> pager menu: <imap-logout-all>
en: logout from all IMAP servers
tr: tüm IMAP sunucularından çıkış yap

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL index menu: <fetch-mail>
en: retrieve mail from POP server
tr: POP sunucusundan postaları al

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT index menu: <limit>
en: show only messages matching a pattern
tr: yalnızca eşleşen iletileri göster

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS index menu: <link-threads> pager menu: <link-threads>
en: link tagged message to the current one
tr: imli iletiyi geçerliye bağla

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX index menu: <next-unread-mailbox> pager menu: <next-unread-mailbox>
en: open next mailbox with new mail
tr: yeni posta içeren bir sonraki posta kutusunu aç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW index menu: <next-new> pager menu: <next-new>
en: jump to the next new message
tr: bir sonraki yeni iletiye geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD index menu: <next-new-then-unread>
en: jump to the next new or unread message
tr: bir sonraki yeni veya okunmamış iletiye geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD index menu: <next-subthread> pager menu: <next-subthread>
en: jump to the next subthread
tr: bir sonraki alt ilmeğe geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD index menu: <next-thread> pager menu: <next-thread>
en: jump to the next thread
tr: bir sonraki ilmeğe geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED index menu: <next-undeleted> pager menu: <next-undeleted>
en: move to the next undeleted message
tr: bir sonraki kurtarılan iletiye geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD index menu: <next-unread> pager menu: <next-unread>
en: jump to the next unread message
tr: bir sonraki okunmamış iletiye geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE index menu: <parent-message> pager menu: <parent-message>
en: jump to parent message in thread
tr: ilmeği başlatan ana iletiye geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD index menu: <previous-thread> pager menu: <previous-thread>
en: jump to previous thread
tr: bir önceki ilmeğe geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD index menu: <previous-subthread> pager menu: <previous-subthread>
en: jump to previous subthread
tr: bir önceki alt ilmeğe geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED index menu: <previous-undeleted> pager menu: <previous-undeleted>
en: move to the previous undeleted message
tr: bir önceki kurtarılan iletiye geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW index menu: <previous-new> pager menu: <previous-new>
en: jump to the previous new message
tr: bir önceki yeni iletiye geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD index menu: <previous-new-then-unread>
en: jump to the previous new or unread message
tr: bir önceki yeni veya okunmamış iletiye geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD index menu: <previous-unread> pager menu: <previous-unread>
en: jump to the previous unread message
tr: bir önceki okunmamış iletiye geç

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD index menu: <read-thread> pager menu: <read-thread>
en: mark the current thread as read
tr: geçerli ilmeği okunmuş olarak imle

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD index menu: <read-subthread> pager menu: <read-subthread>
en: mark the current subthread as read
tr: geçerli alt ilmeği okunmuş olarak imle

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE index menu: <root-message> pager menu: <root-message>
en: jump to root message in thread
tr: ilmeğin ilk iletisine atla

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG index menu: <set-flag> pager menu: <set-flag>
en: set a status flag on a message
tr: iletinin durum bayrağını ayarla

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER index menu: <sync-mailbox> pager menu: <sync-mailbox>
en: save changes to mailbox
tr: posta kutusuna yapılan değişiklikleri kaydet

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN index menu: <tag-pattern>
en: tag messages matching a pattern
tr: bir dizgi ile eşleşen iletileri imle

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN index menu: <undelete-pattern>
en: undelete messages matching a pattern
tr: bir dizgi ile eşleşen silinmiş iletileri kurtar

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN index menu: <untag-pattern>
en: untag messages matching a pattern
tr: bir dizgi ile eşleşen iletilerdeki imi kaldır

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG index menu: <mark-message>
en: create a hotkey macro for the current message
tr: geçerli ileti için bir makro kısayol oluştur

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE generic menu: <middle-page>
en: move to the middle of the page
tr: sayfanın ortasına geç

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY generic menu: <next-entry> pager menu: <next-entry>
en: move to the next entry
tr: bir sonraki ögeye geç

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE generic menu: <next-line> pager menu: <next-line>
en: scroll down one line
tr: bir satır aşağı in

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE generic menu: <next-page> pager menu: <next-page>
en: move to the next page
tr: bir sonraki sayfaya geç

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM pager menu: <bottom>
en: jump to the bottom of the message
tr: iletinin sonuna geç

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED pager menu: <toggle-quoted>
en: toggle display of quoted text
tr: alıntı metnin görüntülenmesi özelliğini aç/kapat

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED pager menu: <skip-quoted>
en: skip beyond quoted text
tr: alıntı metni atla

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_HEADERS pager menu: <skip-headers>
en: skip beyond headers
tr: üstbilgiden sonrasını atla

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP pager menu: <top>
en: jump to the top of the message
tr: iletinin başına geç

note: L10N: Help screen description for OP_PIPE index menu: <pipe-message> pager menu: <pipe-message> attachment menu: <pipe-entry> compose menu: <pipe-entry>
en: pipe message/attachment to a shell command
tr: iletiyi/eki bir kabuk komutuna veriyolu yap

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY generic menu: <previous-entry> pager menu: <previous-entry>
en: move to the previous entry
tr: bir önceki ögeye geç

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE generic menu: <previous-line> pager menu: <previous-line>
en: scroll up one line
tr: bir satır yukarıya çık

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE generic menu: <previous-page> pager menu: <previous-page>
en: move to the previous page
tr: bir önceki sayfaya geç

note: L10N: Help screen description for OP_PRINT index menu: <print-message> pager menu: <print-message> attachment menu: <print-entry> compose menu: <print-entry>
en: print the current entry
tr: geçerli ögeyi yazdır

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE index menu: <purge-message> pager menu: <purge-message>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
tr: geçerli ögeyi çöpe atmadan sil

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY index menu: <query> query menu: <query>
en: query external program for addresses
tr: adresler için başka bir uygulamayı sorgula

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND query menu: <query-append>
en: append new query results to current results
tr: yeni sorgulama sonuçlarını geçerli sonuçlara ekle

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT index menu: <quit> pager menu: <quit>
en: save changes to mailbox and quit
tr: posta kutusuna yapılan değişiklikleri kaydet ve çık

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE index menu: <recall-message> pager menu: <recall-message>
en: recall a postponed message
tr: gönderilmesi ertelenmiş iletiyi yeniden düzenle

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW generic menu: <refresh> pager menu: <redraw-screen>
en: clear and redraw the screen
tr: ekranı temizle ve güncelle

note: L10N: Help screen description for OP_REFORMAT_WINCH
en: {internal}
tr: {iç}

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX browser menu: <rename-mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
tr: geçerli posta kutusunu yeniden adlandır (yalnızca IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY index menu: <reply> pager menu: <reply> attachment menu: <reply>
en: reply to a message
tr: bir iletiyi yanıtla

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND index menu: <resend-message> pager menu: <resend-message> attachment menu: <resend-message>
en: use the current message as a template for a new one
tr: geçerli iletiyi yeni bir ileti için örnek olarak kullan

note: L10N: Help screen description for OP_SAVE index menu: <save-message> pager menu: <save-message> attachment menu: <save-entry> compose menu: <copy-file>
en: save message/attachment to a mailbox/file
tr: iletiyi/posta ekini bir posta kutusuna/dosyaya kaydet

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH generic menu: <search> pager menu: <search>
en: search for a regular expression
tr: düzenli ifade ara

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE generic menu: <search-reverse> pager menu: <search-reverse>
en: search backwards for a regular expression
tr: ters yönde düzenli ifade ara

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT generic menu: <search-next> pager menu: <search-next>
en: search for next match
tr: bir sonraki eşleşmeyi bul

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE generic menu: <search-opposite> pager menu: <search-opposite>
en: search for next match in opposite direction
tr: bir sonraki eşleşmeyi ters yönde bul

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE pager menu: <search-toggle>
en: toggle search pattern coloring
tr: arama dizgisinin renklendirilmesi özelliğini aç/kapat

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE generic menu: <shell-escape> pager menu: <shell-escape>
en: invoke a command in a subshell
tr: alt kabukta bir komut çalıştır

note: L10N: Help screen description for OP_SORT index menu: <sort-mailbox> pager menu: <sort-mailbox> browser menu: <sort>
en: sort messages
tr: iletileri sırala

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE index menu: <sort-reverse> pager menu: <sort-reverse> browser menu: <sort-reverse>
en: sort messages in reverse order
tr: iletileri ters sırala

note: L10N: Help screen description for OP_TAG generic menu: <tag-entry> pager menu: <tag-message>
en: tag the current entry
tr: geçerli ögeyi imle

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX generic menu: <tag-prefix>
en: apply next function to tagged messages
tr: imli iletilere sonraki işlevi uygula

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND generic menu: <tag-prefix-cond>
en: apply next function ONLY to tagged messages
tr: sonraki işlevi YALNIZCA imli iletilere uygula

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD index menu: <tag-subthread>
en: tag the current subthread
tr: geçerli alt ilmeği imle

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD index menu: <tag-thread>
en: tag the current thread
tr: geçerli ilmeği imle

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW index menu: <toggle-new> pager menu: <mark-as-new>
en: toggle a message's 'new' flag
tr: iletinin 'yeni' (new) bayrağını aç/kapat

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE index menu: <toggle-write> pager menu: <toggle-write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
tr: posta kutusunun yeniden yazılması özelliğini aç/kapat

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES browser menu: <toggle-mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
tr: posta kutuları veya bütün dosyaların görüntülemesi arasında geçiş yap

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE generic menu: <top-page>
en: move to the top of the page
tr: sayfanın başına geç

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE index menu: <undelete-message> pager menu: <undelete-message> attachment menu: <undelete-entry> postpone menu: <undelete-entry> alias menu: <undelete-entry>
en: undelete the current entry
tr: geçerli ögeyi kurtar

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD index menu: <undelete-thread> pager menu: <undelete-thread>
en: undelete all messages in thread
tr: ilmekteki bütün iletileri kurtar

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD index menu: <undelete-subthread> pager menu: <undelete-subthread>
en: undelete all messages in subthread
tr: alt ilmekteki bütün iletileri kurtar

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION index menu: <show-version> pager menu: <show-version>
en: show the Mutt version number and date
tr: Mutt sürümünü ve tarihini göster

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACH attachment menu: <view-attach> compose menu: <view-attach>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
tr: posta ekini gerekiyorsa mailcap kaydını kullanarak görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS index menu: <view-attachments> pager menu: <view-attachments>
en: show MIME attachments
tr: MIME posta eklerini göster

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY generic menu: <what-key> pager menu: <what-key>
en: display the keycode for a key press
tr: girilen düğmenin düğme kodunu görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS generic menu: <check-stats> pager menu: <check-stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
tr: tüm posta kutuları için ileti istatistiklerini hesapla

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT index menu: <show-limit>
en: show currently active limit pattern
tr: etkin durumdaki sınırlama dizgisini göster

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD index menu: <collapse-thread>
en: collapse/uncollapse current thread
tr: geçerli ilmeği aç/sar

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL index menu: <collapse-all>
en: collapse/uncollapse all threads
tr: bütün ilmekleri aç/sar

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY browser menu: <descend-directory>
en: descend into a directory
tr: bir dizine in

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE index menu: <decrypt-save> pager menu: <decrypt-save>
en: make decrypted copy and delete
tr: şifresi çözülmüş kopya oluştur ve sil

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY index menu: <decrypt-copy> pager menu: <decrypt-copy>
en: make decrypted copy
tr: şifresi çözülmüş kopya oluştur

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE index menu: <forget-passphrase> pager menu: <forget-passphrase> attachment menu: <forget-passphrase> compose menu: <forget-passphrase>
en: wipe passphrase(s) from memory
tr: anahtar parolalarını bellekten kaldır

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS index menu: <extract-keys> pager menu: <extract-keys> attachment menu: <extract-keys>
en: extract supported public keys
tr: desteklenen genel anahtarları çıkar

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_USE mixmaster menu: <accept>
en: accept the chain constructed
tr: zinciri oluşturulmuş biçimde kabul et

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_APPEND mixmaster menu: <append>
en: append a remailer to the chain
tr: zincire bir yeniden postalayıcı iliştir

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_INSERT mixmaster menu: <insert>
en: insert a remailer into the chain
tr: zincire bir yeniden postalayıcı ekle

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_DELETE mixmaster menu: <delete>
en: delete a remailer from the chain
tr: zincirden bir yeniden postalayıcı sil

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_PREV mixmaster menu: <chain-prev>
en: select the previous element of the chain
tr: zincirin bir önceki ögesini seç

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_NEXT mixmaster menu: <chain-next>
en: select the next element of the chain
tr: zincirin bir sonraki ögesini seç

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MIX compose menu: <mix>
en: send the message through a mixmaster remailer chain
tr: iletiyi bir "mixmaster" postacı zinciri üzerinden gönder

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_KEY compose menu: <attach-key>
en: attach a PGP public key
tr: bir PGP genel anahtarı ekle

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU compose menu: <pgp-menu>
en: show PGP options
tr: PGP seçeneklerini göster

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY index menu: <mail-key> pager menu: <mail-key>
en: mail a PGP public key
tr: bir PGP genel anahtarı gönder

note: L10N: Help screen description for OP_VERIFY_KEY pgp menu: <verify-key> smime menu: <verify-key>
en: verify a PGP public key
tr: bir PGP genel anahtarı doğrula

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID pgp menu: <view-name> smime menu: <view-name>
en: view the key's user id
tr: anahtarın kullanıcı kimliğini görüntüle

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL index menu: <check-traditional-pgp> pager menu: <check-traditional-pgp> attachment menu: <check-traditional-pgp>
en: check for classic PGP
tr: klasik PGP için denetle

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST index menu: <sidebar-first> pager menu: <sidebar-first>
en: move the highlight to the first mailbox
tr: vurguyu ilk posta kutusuna taşı

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST index menu: <sidebar-last> pager menu: <sidebar-last>
en: move the highlight to the last mailbox
tr: vurguya son posta kutusuna taşı

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT index menu: <sidebar-next> pager menu: <sidebar-next>
en: move the highlight to next mailbox
tr: vurguyu sonraki posta kutusuna taşı

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW index menu: <sidebar-next-new> pager menu: <sidebar-next-new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
tr: vurguyu yeni posta içeren bir sonraki posta kutusuna taşı

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN index menu: <sidebar-open> pager menu: <sidebar-open>
en: open highlighted mailbox
tr: vurgulanan posta kutusunu aç

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN index menu: <sidebar-page-down> pager menu: <sidebar-page-down>
en: scroll the sidebar down 1 page
tr: kenar çubuğunu bir sayfa aşağı kaydır

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP index menu: <sidebar-page-up> pager menu: <sidebar-page-up>
en: scroll the sidebar up 1 page
tr: kenar çubuğunu bir sayfa yukarı kaydır

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV index menu: <sidebar-prev> pager menu: <sidebar-prev>
en: move the highlight to previous mailbox
tr: vurguyu bir önceki posta kutusuna taşı

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW index menu: <sidebar-prev-new> pager menu: <sidebar-prev-new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
tr: vurguyu yeni posta içeren bir önceki posta kutusuna taşı

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE index menu: <sidebar-toggle-visible> pager menu: <sidebar-toggle-visible>
en: make the sidebar (in)visible
tr: kenar çubuğunu görünür/görünmez yap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU compose menu: <smime-menu>
en: show S/MIME options
tr: S/MIME seçeneklerini göster
