Mutt 2.2 - en to uk translation catalogue (1360 entries)

en: Username at %s:
uk: Користувач у %s:

note: L10N: Prompt for an account password when connecting. %s@%s is user@host
en: Password for %s@%s:
uk: Пароль для %s@%s:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: mutt_account_getoauthbearer: No OAUTH refresh command defined
uk: mutt_account_getoauthbearer: Команду оновлення OAUTH не визначено

en: mutt_account_getoauthbearer: Unable to run refresh command
uk: mutt_account_getoauthbearer: Неможливо виконати команду оновлення

en: mutt_account_getoauthbearer: Command returned empty string
uk: mutt_account_getoauthbearer: Команда повернула порожній рядок

en: Exit
uk: Вихід

en: Del
uk: Вид.

en: Undel
uk: Відн.

en: Select
uk: Вибір

note: L10N: localized names of RFC 2369 list operations
en: Help
uk: Допомога

en: You have no aliases!
uk: Ви не маєте жодного псевдоніму!

en: Aliases
uk: Псевдоніми

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
uk: Псевдонім як:

en: You already have an alias defined with that name!
uk: Ви вже маєте псевдонім на це ім’я!

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
uk: Попередження: цей псевдонім може бути помилковим. Виправити?

en: Address:
uk: Адреса:

en: Error: '%s' is a bad IDN.
uk: Помилка: некоректний IDN: %s

en: Personal name:
uk: Повне ім’я:

en: [%s = %s] Accept?
uk: [%s = %s] Вірно?

en: Save to file:
uk: Зберегти до файлу:

en: Error seeking in alias file
uk: Помилка позиціонування в файлі псевдонімів

en: Error reading alias file
uk: Помилка читання файлу псевдонімів

en: Alias added.
uk: Псевдонім додано.

en: Can't match nametemplate, continue?
uk: Немає відповідного імені, далі?

en: Mailcap compose entry requires %%s
uk: Спосіб створення, вказаний у mailcap, потребує параметра %%s

en: Error running "%s"!
uk: Помилка виконання "%s"!

en: Failure to open file to parse headers.
uk: Не вийшло відкрити файл для розбору заголовку.

en: Failure to open file to strip headers.
uk: Не вийшло відкрити файл для видалення заголовку.

en: Failure to rename file.
uk: Не вдалось перейменувати файл.

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
uk: В mailcap не визначено спосіб створення %s, створено порожній файл.

en: Mailcap Edit entry requires %%s
uk: Редагування, вказане у mailcap, потребує %%s

en: No mailcap edit entry for %s
uk: В mailcap не визначено редагування %s

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
uk: Не знайдено відомостей у mailcap. Показано як текст.

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
uk: Тип MIME не визначено. Неможливо показати додаток.

en: Cannot create filter
uk: Неможливо створити фільтр

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
uk: ---Команда: %-20.20s Опис: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
uk: ---Команда: %-30.30s Додаток: %s

en: ---Attachment: %s: %s
uk: ---Додаток: %s: %s

en: ---Attachment: %s
uk: ---Додаток: %s

en: Can't create filter
uk: Неможливо створити фільтр

en: Write fault!
uk: Збій запису!

en: I don't know how to print that!
uk: Не знаю, як це друкувати!

note: L10N: %s is a directory.  Mutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
uk: %s не існує. Створити його?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s.
uk: Неможливо створити %s: %s

note: L10N: The first time mutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
uk: Створити обліковий запис autocrypt?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
uk: Адреса облікового запису autocrypt:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
uk: Введіть лише одну адресу електронної пошти

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address is already assigned to an autocrypt account
uk: Ця адреса вже призначена для облікового запису autocrypt

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
uk: Віддавати перевагу шифруванню?

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted.
uk: Створення облікового запису autocrypt перервано.

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
uk: Обліковий запис autocrypt успішно створено

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available.
uk: Використання autocrypt недоступне.

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s.
uk: Використання autocrypt заборонено для %s.

note: L10N: %s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s.
uk: Немає (дійсного) ключа autocrypt для %s.

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, Mutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers. Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
uk: Перевірити наявність заголовків autocrypt у поштовій скринці?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
uk: Перевірка поштової скриньки

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
uk: Перевірити наявність заголовків autocrypt в іншій скринці?

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
uk: Створити

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
uk: Видал.

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
uk: Перем Актив

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
uk: Перев Шифр

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
uk: віддавати перевагу шифруванню

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
uk: ручне шифрування

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
uk: активн.

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
uk: неактивн.

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
uk: Облікові записи autocrypt

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
uk: Помилка збереження інформації про обліковий запис

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
uk: Дійсно видалити обліковий запис "%s"?

note: L10N: %s is the path to the database.  For some reason sqlite3 failed to open that database file. Error message if autocrypt couldn't open the sqlite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
uk: Неможливо відкрити базу даних autocrypt %s

en: error creating gpgme context: %s
uk: помилка при створенні контексту gpgme: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
uk: Створення ключа autocrypt...

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
uk: Помилка створення ключа autocrypt: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
uk: Ключ %s не може використовуватися для autocrypt

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
uk: (c)створити новий або (s)обрати існуючий ключ GPG?

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
uk: Натомість, створити новий ключ GPG для цього облікового запису?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of mutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
uk: Версія бази даних autocrypt занадто нова

en: Redraw
uk: Перемалювати

note: L10N: Background Edit Landing Page message, first line. Displays while the editor is running.
en: Waiting for editor to exit
uk: Очікування виходу з редактора

note: L10N: Background Edit Landing Page message, second line. Displays while the editor is running. %s is the key binding for "<exit>", usually "q".
en: Type '%s' to background compose session.
uk: Натисніть "%s" для створення повідомлення в фоновом сеансі.

note: L10N: Background Compose Menu Help line: resume composing the mail
en: Resume
uk: Відновити

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process has finished.
en: finished
uk: завершено

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process is still running.
en: running
uk: працює

note: L10N: Background Compose Menu title
en: Background Compose Menu
uk: Меню фонового створення повідомлення

note: L10N: Background Compose Menu: displayed if there are no background processes and the user tries to bring up the background compose menu
en: No backgrounded editing sessions.
uk: Немає фонових сеансів редагування.

note: L10N: Background Compose menu: Confirms if an unfinished process is selected to continue.
en: Process is still running. Really select?
uk: Процес ще працює. Дійсно вибрати?

en: Chdir
uk: Перейти:

en: Mask
uk: Маска

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
uk: Зворотньо сортувати: (d)дата/(a)ім’я/(z)розм/(c)кільк/(u)непрочит/(n)не сорт?

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
uk: Сортувати: (d)дата/(a)ім’я/(z)розм/(c)кільк/(u)непрочит/(n)не сорт?

en: %s is not a directory.
uk: %s не є каталогом.

en: Mailboxes [%d]
uk: Поштові скриньки [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
uk: Підписані [%s] з маскою: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
uk: Каталог [%s] з маскою: %s

en: Can't attach a directory!
uk: Неможливо додати каталог!

en: No files match the file mask
uk: Немає файлів, що відповідають масці

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
uk: Створення підтримується лише для скриньок IMAP

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
uk: Перейменування підтримується лише для скриньок IMAP

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
uk: Видалення підтримується лише для скриньок IMAP

en: Cannot delete root folder
uk: Неможливо видалити кореневу скриньку

en: Really delete mailbox "%s"?
uk: Впевнені у видаленні скриньки "%s"?

en: Mailbox deleted.
uk: Поштову скриньку видалено.

en: Mailbox deletion failed.
uk: Помилка видалення поштової скриньки.

en: Mailbox not deleted.
uk: Поштову скриньку не видалено.

en: Chdir to:
uk: Перейти до:

en: Error scanning directory.
uk: Помилка перегляду каталогу.

en: File Mask:
uk: Маска:

en: New file name:
uk: Нове ім’я файлу:

en: Can't view a directory
uk: Неможливо переглянути каталог

en: Error trying to view file
uk: Помилка при спробі перегляду файлу

en: too few arguments
uk: змало аргументів

en: New mail in
uk: Нова пошта в

en: %s: color not supported by term
uk: %s: колір не підтримується терміналом

en: %s: no such color
uk: %s: такого кольору немає

en: %s: no such object
uk: %s: такого об’єкту немає

en: %s: command valid only for index, body, header objects
uk: %s: команда можлива тільки для списку, тілі і заголовку листа

en: %s: too few arguments
uk: %s: замало аргументів

en: Missing arguments.
uk: Недостатньо аргументів.

en: color: too few arguments
uk: color: замало аргументів

en: mono: too few arguments
uk: mono: замало аргументів

en: %s: no such attribute
uk: %s: такого атрібуту немає

en: too many arguments
uk: забагато аргументів

en: default colors not supported
uk: типові кольори не підтримуються

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
uk: Перевірити підпис?

en: Could not create temporary file!
uk: Не вийшло створити тимчасовий файл!

en: Cannot create display filter
uk: Неможливо створити фільтр відображення

en: Could not copy message
uk: Не вийшло скопіювати повідомлення

note: L10N: Before displaying a message in the pager, Mutt iterates through all the message parts, decoding, converting, running autoview, decrypting, etc.  If there is an error somewhere in there, Mutt will still display what it was able to generate, but will also display this message in the message line
en: There was an error displaying all or part of the message
uk: Під час відображення всього повідомлення або його частини сталася помилка

en: S/MIME signature successfully verified.
uk: Підпис S/MIME перевірено.

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
uk: Відправник листа не є власником сертифіката S/MIME.

en: Warning: Part of this message has not been signed.
uk: Попередження: частина цього листа не підписана.

en: S/MIME signature could NOT be verified.
uk: Перевірити підпис S/MIME неможливо.

en: PGP signature successfully verified.
uk: Підпис PGP перевірено.

en: PGP signature could NOT be verified.
uk: Перевірити підпис PGP неможливо.

en: Command:
uk: Команда:

en: Warning: message contains no From: header
uk: Попередження: лист не має заголовку From:

en: Bounce message to:
uk: Надіслати копію листа:

en: Bounce tagged messages to:
uk: Надіслати копії виділених листів:

en: Error parsing address!
uk: Помилка розбору адреси!

en: Bad IDN: '%s'
uk: Некоректний IDN: %s

en: Bounce message to %s
uk: Надіслати копію листа %s

en: Bounce messages to %s
uk: Надіслати копії листів %s

en: Message not bounced.
uk: Копію листа не переслано.

en: Messages not bounced.
uk: Копії листів не переслано.

en: Message bounced.
uk: Копію листа переслано.

en: Messages bounced.
uk: Копії листів переслано.

en: Can't create filter process
uk: Неможливо створити процес фільтру

en: Pipe to command:
uk: Передати до програми:

en: No printing command has been defined.
uk: Команду для друку не визначено.

en: Print message?
uk: Друкувати повідомлення?

en: Print tagged messages?
uk: Друкувати виділені повідомлення?

en: Message printed
uk: Повідомлення надруковано

en: Messages printed
uk: Повідомлення надруковані

en: Message could not be printed
uk: Повідомлення не може бути надруковано

en: Messages could not be printed
uk: Повідомлення не можуть бути надруковані

note: L10N: The following three are the sort/reverse sort prompts. * Letters must match the order of the characters in the third * string.  Note that mutt now supports multiline prompts, so * it's okay for the translation to take up to three lines.
en: Rev-Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
uk: Звор.Сорт.:(d)дата/(f)від/(r)отр/(s)тема/(o)кому/(t)розмова/(u)без/(z)розмір/(c)рахунок/(p)спам/(l)позн?

en: Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
uk: Сортувати: (d)дата/(f)від/(r)отр/(s)тема/(o)кому/(t)розмова/(u)без/(z)розмір/(c)рахунок/(p)спам/(l)позн?

en: Shell command:
uk: Команда системи:

en: Decode-save%s to mailbox
uk: Розкодувати і перенести%s до скриньки

en: Decode-copy%s to mailbox
uk: Розкодувати і копіювати%s до скриньки

en: Decrypt-save%s to mailbox
uk: Розшифрувати і перенести%s до скриньки

en: Decrypt-copy%s to mailbox
uk: Розшифрувати і копіювати%s до скриньки

en: Save%s to mailbox
uk: Перенести%s до скриньки

en: Copy%s to mailbox
uk: Копіювати%s до скриньки

en:  tagged
uk:  виділені

en: Copying to %s...
uk: Копіювання до %s...

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
uk: Збереження вибраних повідомлень...

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
uk: Копіювання вибраних повідомлень...

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason.
en: Error saving message
uk: Помилка збереження повідомлення

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason.
en: Error saving tagged messages
uk: Помилка збереження вибраних повідомлень

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason.
en: Error copying message
uk: Помилка копіювання повідомлення

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason.
en: Error copying tagged messages
uk: Помилка копіювання вибраних повідомлень

en: Convert to %s upon sending?
uk: Перетворити на %s при надсиланні?

en: Content-Type changed to %s.
uk: Тип даних змінено на %s.

en: Character set changed to %s; %s.
uk: Кодування змінено на %s; %s.

en: not converting
uk: не перетворюється

en: converting
uk: перетворюється

en: There are no attachments.
uk: Додатків немає.

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
uk: Безпека:

note: L10N: * This string is used by the compose menu. * Since it is hidden by default, it does not increase the * indentation of other compose menu fields.  However, if possible, * it should not be longer than the other compose menu fields. * * Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not 
en: Sign as:
uk: Підпис як:

en: Send
uk: Відправити

en: Abort
uk: Відміна

en: Attach file
uk: Додати файл

en: Descrip
uk: Опис

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. * This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
uk: Вимкн

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. * This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
uk: Ні

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. * This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. * This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been * used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
uk: Не зрозуміло

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. * This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but * leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" * is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
uk: Доступно

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. * This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption * automatically.
en: Yes
uk: Так

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
uk: Autocrypt: (e)шифрувати, (c)очистити, (a)автоматично?

en: Not supported
uk: Не підтримується.

en: Sign, Encrypt
uk: Підписати, зашифрувати

en: Encrypt
uk: зашифрувати

en: Sign
uk: Підписати

en: None
uk: Нічого

en:  (inline PGP)
uk:  (PGP/текст)

en:  (OppEnc mode)
uk:  (режим OppEnc)

en: <default>
uk: <типово>

en: Encrypt with:
uk: Зашифрувати:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
uk: Рекомендація:

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
uk: Додаток #%d більше не існує: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
uk: Додаток #%d був змінений. Оновити кодування для %s?

en: -- Attachments
uk: -- Додатки

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
uk: Попередження: некоректне IDN: %s

en: You may not delete the only attachment.
uk: Це єдина частина листа, її неможливо видалити.

note: L10N: Prompt when trying to hit <detach-file> on the first entry in the compose menu.  This entry is most likely the message they just typed.  Hitting yes will remove the entry and unlink the file, so it's worth confirming they really meant to do it.
en: Really delete the main message?
uk: Дійсно видалити текст повідомлення?

en: You are on the last entry.
uk: Це остання позиція.

en: You are on the first entry.
uk: Це перша позиція.

en: Bad IDN in "%s": '%s'
uk: Некоректне IDN в "%s": %s

en: Attaching selected files...
uk: Додавання вибраних файлів...

en: Unable to attach %s!
uk: Неможливо додати %s!

en: Open mailbox to attach message from
uk: Скринька, з якої додати повідомлення

en: Unable to open mailbox %s
uk: Неможливо відкрити скриньку %s

en: No messages in that folder.
uk: Ця скринька зовсім порожня.

en: Tag the messages you want to attach!
uk: Виділіть повідомлення для додавання!

en: Unable to attach!
uk: Неможливо додати!

en: Recoding only affects text attachments.
uk: Перекодування може бути застосоване тільки до текстових додатків.

en: The current attachment won't be converted.
uk: Поточний додаток не буде перетворено.

en: The current attachment will be converted.
uk: Поточний додаток буде перетворено.

en: Invalid encoding.
uk: Невірне кодування.

en: Save a copy of this message?
uk: Зберегти копію цього повідомлення?

en: Send attachment with name:
uk: Відправити додаток з ім’ям:

en: Rename to:
uk: Перейменувати у:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
uk: Неможливо отримати дані %s: %s

en: New file:
uk: Новий файл:

en: Content-Type is of the form base/sub
uk: Поле Content-Type повинно мати форму тип/підтип

en: Unknown Content-Type %s
uk: Невідомий Content-Type %s

en: Can't create file %s
uk: Неможливо створити файл %s

note: L10N: This phrase is a modified quote originally from Cool Hand Luke, intended to be somewhat humorous.
en: What we have here is a failure to make an attachment
uk: Не вийшло створити додаток

en: $send_multipart_alternative_filter is not set
uk: Значення $send_multipart_alternative_filter не встановлено

en: Postpone this message?
uk: Залишити лист до подальшого редагування та відправки?

en: Write message to mailbox
uk: Записати лист до поштової скриньки

en: Writing message to %s ...
uk: Запис листа до %s...

en: Message written.
uk: Лист записано.

en: No PGP backend configured
uk: Підтримку PGP не налаштовано

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
uk: S/MIME вже вибрано. Очистити і продовжити?

en: No S/MIME backend configured
uk: Підтримку S/MIME не налаштовано

en: PGP already selected. Clear & continue ?
uk: PGP вже вибрано. Очистити і продовжити?

en: Unable to lock mailbox!
uk: Поштова скринька не може бути блокована!

en: Decompressing %s
uk: Розпакування %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
uk: Не вийшло визначити зміст стислого файла

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
uk: Не вийшло знайти опис для цього типу поштової скриньки %d

en: Cannot append without an append-hook or close-hook : %s
uk: Неможливо дозаписати без append-hook або close-hook: %s

en: Compress command failed: %s
uk: Помилка команди стиснення: %s

en: Unsupported mailbox type for appending.
uk: Дозапис не підтримується для цього типу поштової скриньки.

en: Compressed-appending to %s...
uk: Стиснення і дозаписування %s...

en: Compressing %s...
uk: Стиснення %s...

en: Error. Preserving temporary file: %s
uk: Помилка. Збереження тимчасового файлу: %s

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
uk: Неможливо синхронізувати стислий файл без close-hook

en: Compressing %s
uk: Стиснення %s

en: No decryption engine available for message
uk: Немає механізму розшифровки для повідомлення

en:  (current time: %c)
uk:  (поточний час: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
uk: [-- Результат роботи %s%s --]

en: Passphrase(s) forgotten.
uk: Паролі видалено з пам’яті.

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
uk: Неможливо використовувати PGP/текст з додатками. Використати PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments.
uk: Лист не відправлено: неможливо використовувати PGP/текст з додатками.

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
uk: Неможливо використовувати PGP/текст з format=flowed. Використати PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed.
uk: Лист не відправлено: неможливо використовувати PGP/текст з format=flowed.

en: Invoking PGP...
uk: Виклик PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
uk: Повідомлення не може бути відправленим в текстовому форматі. Використовувати PGP/MIME?

en: Mail not sent.
uk: Лист не відправлено.

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
uk: Повідомлення S/MIME без вказазування типу даних не підтрмується.

en: Trying to extract PGP keys...
uk: Спроба видобування ключів PGP...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
uk: Спроба видобування сертифікатів S/MIME...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
uk: [-- Помилка: невідомий протокол multipart/signed %s! --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature! --]
uk: [-- Помилка: відсутня або несумісна структура multipart/signed! --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
uk: [-- Попередження: неможливо перевірити %s/%s підписи. --]

en: [-- The following data is signed --]
uk: [-- Наступні дані підписано --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
uk: [-- Попередження: неможливо знайти жодного підпису. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
uk: 
    [-- Кінець підписаних даних --]

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
uk: "crypt_use_gpgme" ввімкнено, але зібрано без підтримки GPGME.

en: Invoking S/MIME...
uk: Виклик S/MIME...

en: error enabling CMS protocol: %s
uk: помилка при ввімкненні протоколу CMS: %s

en: error creating gpgme data object: %s
uk: помилка при створенні об’єкту даних gpgme: %s

en: error allocating data object: %s
uk: помилка розміщення об’єкту даних: %s

en: error rewinding data object: %s
uk: помилка позиціонування на початок об’єкта даних: %s

en: error reading data object: %s
uk: помилка читання об’єкту даних: %s

en: Can't create temporary file
uk: Неможливо створити тимчасовий файл

en: error adding recipient `%s': %s
uk: помилка додавання отримувача "%s": %s

en: secret key `%s' not found: %s
uk: таємний ключ "%s" не знайдено: %s

en: ambiguous specification of secret key `%s'
uk: неоднозначне визначення таємного ключа "%s"

en: error setting secret key `%s': %s
uk: помилка встановлення таємного ключа "%s": %s

en: error setting PKA signature notation: %s
uk: помилка встановлення нотації PKA для підписання: %s

en: error encrypting data: %s
uk: помилка при шифруванні даних: %s

en: error signing data: %s
uk: помилка при підписуванні даних: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
uk: $pgp_sign_as не встановлено, типовий ключ не вказано в ~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
uk: Попередження: Один з ключів було відкликано

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
uk: Попередження: Термін дії ключа для підписування збіг

en: Warning: At least one certification key has expired
uk: Попередження: Термін дії як мінімум одного ключа вичерпано

en: Warning: The signature expired at:
uk: Попередження: Термін дії підпису збіг

en: Can't verify due to a missing key or certificate
uk: Неможливо перевірити через відсутність ключа чи сертифіката

en: The CRL is not available
uk: Список відкликаних сертифікатів недосяжний

en: Available CRL is too old
uk: Доступний список відкликаних сертифікатів застарів

en: A policy requirement was not met
uk: Вимоги політики не були задоволені

en: A system error occurred
uk: Системна помилка

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
uk: Попередження: запис PKA не відповідає адресі відправника:

en: PKA verified signer's address is:
uk: Адреса відправника перевірена за допомогою PKA:

en: Fingerprint:
uk: Відбиток:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
uk: Попередження: НЕВІДОМО, чи належить даний ключ вказаній особі

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
uk: Попередження: Ключ НЕ НАЛЕЖИТЬ вказаній особі

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
uk: Попередження: НЕМАЄ впевненості, що ключ належить вказаній особі

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
uk: відбиток підпису не доступний

en: KeyID
uk: ID ключа

en: created:
uk: створено:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
uk: Помилка отримання інформації про ключ з ID %s: %s

en: Good signature from:
uk: Хороший підпис від:

en: *BAD* signature from:
uk: *ПОГАНИЙ* підпис від:

en: Problem signature from:
uk: Сумнівний підпис від:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
uk:      термін дії збігає:

en: [-- Begin signature information --]
uk: [-- Початок інформації про підпис --]

en: Error: verification failed: %s
uk: Помилка перевірки: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
uk: *** Початок Опису (підписано: %s) ***

en: *** End Notation ***
uk: *** Кінець опису ***

en: [-- End signature information --]
uk: [-- Кінець інформації про підпис --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
uk: [-- Помилка розшифровування: %s --]

en: error importing key: %s
uk: помилка імпорта ключа: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
uk: Помилка розшифровування чи перевірки підпису: %s

en: Error: copy data failed
uk: Помилка копіювання даних

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
uk: [-- Початок повідомлення PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
uk: [-- Початок блоку відкритого ключа PGP --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
uk: [-- Початок повідомлення з PGP підписом --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
uk: [-- Кінець повідомлення PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
uk: [-- Кінець блоку відкритого ключа PGP --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
uk: [-- Кінець повідомлення з PGP підписом --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
uk: [-- Помилка: не знайдено початок повідомлення PGP! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
uk: [-- Помилка: не вийшло створити тимчасовий файл! --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
uk: [-- Наступні дані зашифровано і підписано PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
uk: [-- Наступні дані зашифровано PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
uk: [-- Кінець зашифрованих і підписаних PGP/MIME даних --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
uk: [-- Кінець зашифрованих PGP/MIME даних --]

en: PGP message successfully decrypted.
uk: Повідомлення PGP розшифровано.

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
uk: [-- Наступні дані підписано S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
uk: [-- Наступні дані зашифровано S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
uk: [-- Кінець підписаних S/MIME даних --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
uk: [-- Кінець зашифрованих S/MIME даних --]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
uk: [Неможливо відобразити ID цього користувача (невідоме кодування)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
uk: [Неможливо відобразити ID цього користувача (неправильне кодування)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
uk: [Неможливо відобразити ID цього користувача (неправильний DN)]

note: L10N: * The following are the headers for the "verify key" output from the * GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). * They will be automatically aligned.
en: Name:
uk: Ім’я:

en: Valid From:
uk: Дійсний з:

en: Valid To:
uk: Дійсний до:

en: Key Type:
uk: Тип ключа:

en: Key Usage:
uk: Використання:

en: Serial-No:
uk: Сер. номер:

en: Issued By:
uk: Виданий:

en: Subkey:
uk: Підключ:

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
uk: [Неправильно]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: *       PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
uk: %s, %lu біт %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
uk: шифрування

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
uk: підписування

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
uk: сертифікація

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
uk: [Відкликано]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
uk: [Прострочено]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
uk: [Заборонено]

en: Collecting data...
uk: Збирання даних...

en: Error finding issuer key: %s
uk: Помилка пошуку ключа видавця: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
uk: Помилка: ланцюжок сертифікації задовгий, зупиняємось

en: Key ID: 0x%s
uk: ID ключа: 0x%s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
uk: помилка gpgme_op_keylist_start: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
uk: помилка gpgme_op_keylist_next: %s

en: All matching keys are marked expired/revoked.
uk: Всі відповідні ключі відмічено як застарілі чи відкликані.

en: Exit
uk: Вихід

en: Select
uk: Вибір

en: Check key
uk: Перевірка ключа

en: PGP and S/MIME keys matching
uk: Відповідні PGP і S/MIME ключі

en: PGP keys matching
uk: Відповідні PGP ключі

en: S/MIME keys matching
uk: Відповідні S/MIME ключі

en: keys matching
uk: Відповідні ключі

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
uk: Цей ключ неможливо використати: прострочений, заборонений чи відкликаний.

en: ID is expired/disabled/revoked.
uk: ID прострочений, заборонений чи відкликаний.

en: ID has undefined validity.
uk: Ступінь довіри для ID не визначена.

en: ID is not valid.
uk: ID недійсний.

en: ID is only marginally valid.
uk: ID дійсний лише частково.

en: %s Do you really want to use the key?
uk: %s Ви справді бажаєте використовувати ключ?

en: Looking for keys matching "%s"...
uk: Пошук відповідних ключів "%s"...

en: Use keyID = "%s" for %s?
uk: Використовувати keyID = "%s" для %s?

en: Enter keyID for %s:
uk: Введіть keyID для %s:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
uk: Не знайдено секретних ключів

en: Please enter the key ID:
uk: Будь ласка, введіть ID ключа:

en: Error exporting key: %s
uk: Помилка експорта ключа: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s.
uk: Ключ PGP 0x%s.

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
uk: GPGME: протокол OpenPGP не доступний

en: GPGME: CMS protocol not available
uk: GPGME: протокол CMS не доступний

en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
uk: S/MIME (s)підп., (a)підп. як, (p)gp, (c)відміна, вимкнути (o)ppenc?

en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
uk: PGP (s)підп., (a)підп. як, s/(m)ime, (c)відміна, вимкнути (o)ppenc?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
uk: S/MIME (e)шифр, (s)підп, (a)підп. як, (b)усе, (p)gp, (c)відм, вимк. (o)ppenc?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
uk: PGP (e)шифр, (s)підп, (a)підп. як, (b)усе, s/(m)ime, (c)відм, вимк. (o)ppenc?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
uk: S/MIME (e)шифр., (s)підп., (a)підп. як, (b)усе, (p)gp, (c)відміна?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
uk: PGP (e)шифр., (s)підп., (a)підп. як, (b)усе, s/(m)ime, (c)відміна?

en: Failed to verify sender
uk: Відправника не перевірено

en: Failed to figure out sender
uk: Відправника не вирахувано

en: yes
uk: так

en: no
uk: ні

note: L10N: In the mutt_yesorno() prompt, some variables and all quadoptions provide a '?' choice to provide the name of the configuration variable this prompt is dependent on. For example, the prompt "Quit Mutt?" is dependent on the quadoption $quit. Typing '?' at those prompts will print this message ab
en: See $%s for more information.
uk: Дивіться $%s для отримання додаткової інформації.

en: Exit Mutt?
uk: Покинути Mutt?

en: There are $background_edit sessions. Really quit Mutt?
uk: Є фонові сеанси редагування. Дійсно вийти?

en: Error History is disabled.
uk: Історію помилок заборонено.

en: Error History is currently being shown.
uk: Історію помилок зараз показано.

en: Error History
uk: Історія помилок

en: unknown error
uk: невідома помилка

en: Press any key to continue...
uk: Натисніть будь-яку клавішу...

en:  ('?' for list):
uk:  ("?" - перелік):

en: No mailbox is open.
uk: Немає відкритої поштової скриньки.

en: There are no messages.
uk: Жодного повідомлення немає.

en: Mailbox is read-only.
uk: Поштова скринька відкрита тільки для читання

en: Function not permitted in attach-message mode.
uk: Функцію не дозволено в режимі додавання повідомлення.

en: No visible messages.
uk: Жодного повідомлення не видно.

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
uk: %s: Операція не дозволена ACL

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
uk: Скринька тільки для читання, ввімкнути запис неможливо!

en: Changes to folder will be written on folder exit.
uk: Зміни у скриньці буде записано по виходу з неї.

en: Changes to folder will not be written.
uk: Зміни у скриньці не буде записано.

en: Quit
uk: Вийти

en: Save
uk: Збер.

en: Mail
uk: Лист

en: Reply
uk: Відп.

en: Group
uk: Всім

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
uk: Поштову скриньку змінила зовнішня програма. Атрибути можуть бути змінені.

note: L10N: Message printed on status line in index after mx_check_mailbox(), when IMAP has an error and Mutt successfully reconnects.
en: Mailbox reconnected.  Some changes may have been lost.
uk: Зв’язок з поштовою скринькою відновлено. Деякі зміни можливо було втрачено.

en: New mail in this mailbox.
uk: Нова пошта у цій поштовій скриньці.

en: Mailbox was externally modified.
uk: Поштову скриньку змінила зовнішня програма.

en: No tagged messages.
uk: Жодного листа не виділено.

en: Nothing to do.
uk: Нічого робити.

en: Jump to message:
uk: Перейти до листа:

en: Argument must be a message number.
uk: Аргумент повинен бути номером листа.

en: That message is not visible.
uk: Цей лист не можна побачити.

en: Invalid message number.
uk: Невірний номер листа.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message(s)
uk: Неможливо видалити повідомлення

en: Delete messages matching:
uk: Видалити листи за шаблоном:

en: No limit pattern is in effect.
uk: Обмеження не встановлено.

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
uk: Обмеження: %s

en: Limit to messages matching:
uk: Обмежитись повідомленнями за шаблоном:

en: To view all messages, limit to "all".
uk: Щоб побачити всі повідомлення, встановіть шаблон "all".

en: Quit Mutt?
uk: Вийти з Mutt?

en: Tag messages matching:
uk: Виділити листи за шаблоном:

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message(s)
uk: Неможливо відновити повідомлення

en: Undelete messages matching:
uk: Відновити листи за шаблоном:

en: Untag messages matching:
uk: Зняти виділення з листів за шаблоном:

en: Logged out of IMAP servers.
uk: Закриття з’єднання з сервером IMAP...

en: Open mailbox in read-only mode
uk: Відкрити скриньку лише для читання

en: Open mailbox
uk: Відкрити скриньку

en: No mailboxes have new mail
uk: Немає поштової скриньки з новою поштою.

en: %s is not a mailbox.
uk: %s не є поштовою скринькою.

en: Exit Mutt without saving?
uk: Покинути Mutt без збереження змін?

en: Threading is not enabled.
uk: Формування розмов не ввімкнено.

en: Thread broken
uk: Розмову розурвано

en: Thread cannot be broken, message is not part of a thread
uk: Розмовву неможливо розірвати: повідомлення не є частиною розмови

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot link threads
uk: Неможливо з’єднати розмови

en: No Message-ID: header available to link thread
uk: Відсутній заголовок Message-ID для об’єднання розмов

en: First, please tag a message to be linked here
uk: Спершу виділіть листи для об’єднання

en: Threads linked
uk: Розмови об’єднано

en: No thread linked
uk: Розмови не об’єднано

en: You are on the last message.
uk: Це останній лист.

en: No undeleted messages.
uk: Немає відновлених листів.

en: You are on the first message.
uk: Це перший лист.

en: Search wrapped to top.
uk: Досягнуто кінець. Пошук перенесено на початок.

en: Search wrapped to bottom.
uk: Досягнуто початок. Пошук перенесено на кінець.

en: No new messages in this limited view.
uk: Немає нових листів при цьому перегляді з обмеженням.

en: No new messages.
uk: Немає нових листів.

en: No unread messages in this limited view.
uk: Немає нечитаних листів при цьому перегляді з обмеженням.

en: No unread messages.
uk: Немає нечитаних листів.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot flag message
uk: Неможливо змінити атрибут листа

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot toggle new
uk: Неможливо змінити атрибут "Нове"

en: No more threads.
uk: Розмов більше нема.

en: You are on the first thread.
uk: Це перша розмова.

en: Thread contains unread messages.
uk: Розмова має нечитані листи.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message
uk: Неможливо видалити лист

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot edit message
uk: Неможливо редагувати лист

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more * messages is edited.
en: %d labels changed.
uk: Позначки було змінено: %d

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages * were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new * label is the same as the old label.
en: No labels changed.
uk: Жодної позначки не було змінено.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot mark message(s) as read
uk: Неможливо позначити лист(и) прочитаним(и)

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
uk: Введіть макрос листа:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
uk: макрос листа

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s.
uk: Лист пов’язаний з %s.

note: L10N: This error is printed if <mark-message> cannot find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro.
uk: Немає Message-ID для створення макроса.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message
uk: Неможливо відновити лист

en: ~~		insert a line beginning with a single ~
    ~b addresses	add addresses to the Bcc: field
    ~c addresses	add addresses to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
uk: ~~		додати рядок, що починається з єдиної ~
    ~b адреси	додати адреси до Bcc:
    ~c адреси	додати адреси до Cc:
    ~f листи	додати листи
    ~F листи	те ж саме, що й ~f, за винятком заголовків
    ~h		редагувати заголовок листа
    ~m листи	додати листи як цитування
    ~M листи	те ж саме, що й ~m, за винятком заголовків
    ~p		друкувати лист

en: ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
uk: ~q		записати файл та вийти з редактора
    ~r файл		додати текст з файлу в лист
    ~t адреси	додати адреси до To:
    ~u		повторити попередній рядок
    ~v		редагувати лист редактором $visual
    ~w файл		записати лист до файлу
    ~x		відмінити зміни та вийти з редактора
    ~?		це повідомлення
    .		рядок з однієї крапки - ознака кінця вводу

en: %d: invalid message number.
uk: %d: невірний номер листа.

en: (End message with a . on a line by itself)
uk: (Закінчіть лист рядком, що складається з однієї крапки)

en: No mailbox.
uk: Не поштова скринька.

en: Message contains:
uk: Лист містить:

note: L10N: This entry is shown AFTER the message content, not IN the middle of the content. So it doesn't mean "(message will continue)" but means "(press any key to continue using mutt)".
en: (continue)
uk: (далі)

en: missing filename.
uk: не вказано імені файлу.

en: No lines in message.
uk: Жодного рядку в листі.

en: Bad IDN in %s: '%s'
uk: Поганий IDN в %s: %s

en: %s: unknown editor command (~? for help)
uk: %s: невідома команда редактора (~? - підказка)

en: could not create temporary folder: %s
uk: не вдалось створити тимчасову скриньку: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
uk: не вдалось записати тимчасову скриньку: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
uk: не вийшло обрізати тимчасову скриньку: %s

en: Message file is empty!
uk: Файл повідомлення порожній!

en: Message not modified!
uk: Повідомлення не змінено!

en: Can't open message file: %s
uk: Неможливо відкрити файл повідомлення: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
uk: Неможливо дозаписати до скриньки: %s

en: Set flag
uk: Встановити атрибут

en: Clear flag
uk: Зняти атрибут

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
uk: [-- Помилка: жодну частину Multipart/Alternative не вийшло відобразити! --]

en: [-- Attachment #%d
uk: [-- Додаток номер %d

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
uk: [-- Тип: %s/%s, кодування: %s, розмір: %s --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
uk: Якісь частини повідомлення неможливо відобразити

en: [-- Autoview using %s --]
uk: [-- Автопереглядання за допомогою %s --]

en: Invoking autoview command: %s
uk: Виклик команди автоматичного переглядання: %s

en: [-- Can't run %s. --]
uk: [-- Неможливо виконати %s. --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
uk: [-- Программа переглядання %s повідомила про помилку --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
uk: [-- Помилка: message/external-body не має параметру типу доступу --]

en: [-- This %s/%s attachment
uk: [-- Цей %s/%s додаток

en: (size %s bytes)
uk: (розм. %s байт)

en: has been deleted --]
uk: було видалено --]

en: [-- on %s --]
uk: [-- %s --]

en: [-- name: %s --]
uk: [-- ім’я: %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
uk: [-- Цей %s/%s додаток не включено, --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
uk: [-- і відповідне зовнішнє джерело видалено за давністю. --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
uk: [-- відповідний тип доступу %s не підтримується --]

en: Unable to open temporary file!
uk: Неможливо відкрити тимчасовий файл!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
uk: Помилка: немає протоколу для multipart/signed.

en: [-- This is an attachment
uk: [-- Це додаток

en: [-- %s/%s is unsupported
uk: [-- %s/%s не підтримується

en: (use '%s' to view this part)
uk: (використовуйте "%s" для перегляду цієї частини)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
uk: (треба призначити клавішу до view-attachments!)

en: %s: unable to attach file
uk: %s: неможливо додати файл

en: ERROR: please report this bug
uk: ПОМИЛКА: будь ласка, повідомте про цей недолік

en: <UNKNOWN>
uk: <НЕВІДОМО>

en: 
    Generic bindings:
uk: 
    Базові призначення:

en: 
    Unbound functions:
uk: 
    Не призначені функції:

en: Help for %s
uk: Підказка до %s

en: Search
uk: Пошук

en: Bad history file format (line %d)
uk: Некоректний формат файлу історії (рядок %d)

en: History '%s'
uk: Історія "%s"

en: current mailbox shortcut '^' is unset
uk: скорочення "^" для поточної скриньки не встановлено

en: mailbox shortcut expanded to empty regexp
uk: скорочення для скриньки перетворене на пустий регулярний вираз

en: badly formatted command string
uk: погано форматований командний рядок

en: not enough arguments
uk: замало аргументів

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
uk: unhook: Неможливо зробити unhook * з hook.

en: unhook: unknown hook type: %s
uk: unhook: невідомий тип hook: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
uk: unhook: Неможливо видалити %s з %s.

en: No authenticators available
uk: Аутентифікаторів немає.

en: Authenticating (anonymous)...
uk: Аутентифікація (anonymous)...

en: Anonymous authentication failed.
uk: Помилка анонімної аутентифікації.

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
uk: Аутентифікація (CRAM-MD5)...

en: CRAM-MD5 authentication failed.
uk: Помилка аутентифікації CRAM-MD5.

en: Authenticating (GSSAPI)...
uk: Аутентифікація (GSSAPI)...

en: GSSAPI authentication failed.
uk: Помилка аутентифікації GSSAPI.

en: LOGIN disabled on this server.
uk: LOGIN заборонено на цьому сервері.

en: Logging in...
uk: Реєстрація...

en: Login failed.
uk: Помилка реєстрації.

note: L10N: %s is the authentication type, such as XOAUTH2 or OAUTHBEARER
en: Authenticating (%s)...
uk: Аутентифікація (%s)...

note: L10N: %s is the authentication type, for example OAUTHBEARER
en: %s authentication failed.
uk: Помилка %s-аутентифікації.

en: SASL authentication failed.
uk: Помилка аутентифікації SASL.

en: %s is an invalid IMAP path
uk: %s - неприпустимий шлях IMAP

en: Getting folder list...
uk: Отримання переліку скриньок...

en: No such folder
uk: Такої скриньки немає

en: Create mailbox:
uk: Створити скриньку:

en: Mailbox must have a name.
uk: Поштова скринька мусить мати ім’я.

en: Mailbox created.
uk: Поштову скриньку створено.

en: Cannot rename root folder
uk: Неможливо перейменувати кореневу скриньку

en: Rename mailbox %s to:
uk: Перейменувати скриньку %s на:

en: Rename failed: %s
uk: Помилка переіменування: %s

en: Mailbox renamed.
uk: Поштову скриньку переіменовано.

en: Connection to %s timed out
uk: Вичерпано час очікування з’єднання з %s

note: L10N: When a fatal error occurs with the IMAP connection for the currently open mailbox, we print this message, and will try to reconnect and merge current changes back during mx_check_mailbox()
en: A fatal error occurred.  Will attempt reconnection.
uk: Сталася фатальна помилка. Спроба відновити з’єднання.

en: Mailbox %s@%s closed
uk: Поштову скриньку %s@%s закрито

en: CREATE failed: %s
uk: Помилка створення: %s

en: Closing connection to %s...
uk: Закриття з’єднання з %s...

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
uk: Цей сервер IMAP застарілий. Mutt не може працювати з ним.

en: Secure connection with TLS?
uk: Безпечне з’єднання з TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
uk: Не вийшло домовитись про TLS з’єднання

en: Encrypted connection unavailable
uk: Шифроване з’єднання недоступне

note: L10N: Message displayed when IMAP connection is lost and Mutt tries to reconnect.
en: Trying to reconnect...
uk: Спроба відновити з’єднання...

note: L10N: Message when Mutt tries to reconnect to an IMAP mailbox but is unable to.
en: Reconnect failed.  Mailbox closed.
uk: Не вдалося відновити з’єднання. Поштову скриньку закрито.

note: L10N: Message when Mutt reconnects to an IMAP mailbox after a fatal error.
en: Reconnect succeeded.
uk: З’єднання відновлено.

en: Selecting %s...
uk: Вибір %s...

en: Error opening mailbox
uk: Помилка відкриття поштової скриньки

en: Create %s?
uk: Створити %s?

en: Expunge failed
uk: Помилка видалення

en: Marking %d messages deleted...
uk: Маркування %d повідомлень видаленими...

en: Saving changed messages... [%d/%d]
uk: Збереження змінених листів... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
uk: Помилка збереження атрибутів. Закрити все одно?

en: Error saving flags
uk: Помилка збереження атрибутів

en: Expunging messages from server...
uk: Видалення повідомлень з серверу...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
uk: imap_sync_mailbox: помилка EXPUNGE

en: Header search without header name: %s
uk: Пошук заголовка без вказання його імені: %s

en: Bad mailbox name
uk: Погане ім’я скриньки

en: Subscribing to %s...
uk: Підписування на %s...

en: Unsubscribing from %s...
uk: Відписування від %s...

en: Subscribed to %s
uk: Підписано на %s...

en: Unsubscribed from %s
uk: Відписано від %s...

en: Copying %d messages to %s...
uk: Копіювання %d листів до %s...

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening * an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
uk: Припинити завантаження та закрити поштову скриньку?

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
uk: Переповнення цілого значення -- неможливо виділити пам’ять!

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
uk: Завантаження кеша...

note: L10N: Fetching IMAP flag changes, using the CONDSTORE extension
en: Fetching flag updates...
uk: Отримання оновлень атрибутів...

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
uk: Не вдалось виконати QRESYNC. Повторне відкриття поштової скриньки.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
uk: З серверу IMAP цієї версії отримати заголовки неможливо.

en: Could not create temporary file %s
uk: Не вийшло створити тимчасовий файл %s

en: Fetching message headers...
uk: Отримання заголовків листів...

en: Fetching message...
uk: Отримання листа...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
uk: Некоректний індекс повідомленнь. Спробуйте відкрити скриньку ще раз.

en: Uploading message...
uk: Відправка листа...

en: Copying message %d to %s...
uk: Копіювання %d листів до %s...

en: Continue?
uk: Далі?

en: Not available in this menu.
uk: Недоступно у цьому меню.

en: Bad regexp: %s
uk: Поганий регулярний вираз: %s

en: Not enough subexpressions for template
uk: Недостатньо підвиразів для шаблону

en: spam: no matching pattern
uk: спам: зразок не знайдено

en: nospam: no matching pattern
uk: не спам: зразок не знайдено

en: %sgroup: missing -rx or -addr.
uk: %sgroup: відсутні -rx чи -addr.

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'.
uk: %sgroup: попередження: погане IDN: %s.

en: attachments: no disposition
uk: attachments: відсутній параметр disposition

en: attachments: invalid disposition
uk: attachments: неправильний параметр disposition

en: unattachments: no disposition
uk: unattachments: відсутні йпараметр disposition

en: unattachments: invalid disposition
uk: unattachments: неправильний параметр disposition

en: alias: no address
uk: alias: адреси немає

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
uk: Попередження: Погане IDN "%s" в псевдонімі "%s".

en: invalid header field
uk: неправильне поле заголовку

en: %s: unknown sorting method
uk: %s: невідомий метод сортування

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
uk: mutt_restore_default(%s): помилка регулярного виразу: %s

en: %s is unset
uk: %s не встановлено

en: %s: unknown variable
uk: %s: невідома змінна

en: prefix is illegal with reset
uk: префікс неприпустимий при скиданні значень

en: value is illegal with reset
uk: значення неприпустиме при скиданні значень

en: Usage: set variable=yes|no
uk: Використання: set variable=yes|no

en: %s is set
uk: %s встановлено

en: Invalid value for option %s: "%s"
uk: Неправильне значення для параметра %s: "%s"

en: %s: invalid mailbox type
uk: %s: невірний тип скриньки

en: %s: invalid value (%s)
uk: %s: невірне значення (%s)

en: format error
uk: помилка формату

en: number overflow
uk: переповнення числового значення

en: %s: invalid value
uk: %s: невірне значення

en: %s: Unknown type.
uk: %s: Невідомий тип

en: %s: unknown type
uk: %s: невідомий тип

en: Error in %s, line %d: %s
uk: Помилка в %s, рядок %d: %s

en: source: errors in %s
uk: source: помилки в %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
uk: source: читання припинено, дуже багато помилок у %s

en: source: error at %s
uk: source: помилка в %s

en: run: too many arguments
uk: run: забагато аргументів

en: source: too many arguments
uk: source: забагато аргументів

en: %s: unknown command
uk: %s: невідома команда

note: L10N: When tab completing the :cd path argument, the folder browser will be invoked upon the second tab.  This message will be printed below the folder browser, to instruct the user how to select a directory for completion. %s will print the key bound to <view-file>, which is '<Space>' by default.  
en: Use '%s' to select a directory
uk: Використовуйте "%s" для вибору каталогу

en: Error in command line: %s
uk: Помилка командного рядку: %s

en: unable to determine home directory
uk: неможливо визначити домашній каталог

en: unable to determine username
uk: неможливо визначити ім’я користувача

en: unable to determine nodename via uname()
uk: неможливо визначити ім’я вузла за допомогою uname()

en: -group: no group name
uk: -group: не вказано імені групи

en: out of arguments
uk: замало аргументів

note: L10N: $compose_format default value
en: -- Mutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
uk: -- Mutt: Створення повідомлення  [Прибл. розмір: %l   Вкладення: %a]%>-

note: L10N: $reply_regexp default value. This is a regular expression that matches reply subject lines. By default, it only matches an initial "Re: ", which is the standardized Latin prefix. However, many locales have other prefixes that are commonly used too, such as Aw in Germany.  To add other prefixes
en: ^(re)(\[[0-9]+\])*:[ 	]*
uk: ^(re|ha|на)(\[[0-9]+\])*:[ 	]*

note: L10N: $ts_status_format default value
en: Mutt with %?m?%m messages&no messages?%?n? [%n NEW]?
uk: Mutt: %?m?повідомлення: %m&немає повідомлень?%?n? [НОВІ: %n]?

en: Macro loop detected.
uk: Знайдено зациклення макросу.

en: Key is not bound.
uk: Клавішу не призначено.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
uk: Клавішу не призначено. Натисніть "%s" для підказки.

en: push: too many arguments
uk: push: забагато аргументів

en: %s: no such menu
uk: меню "%s" не існує

en: null key sequence
uk: порожня послідовність клавіш

en: bind: too many arguments
uk: bind: забагато аргументів

en: %s: no such function in map
uk: функція "%s" не існує в карті

en: macro: empty key sequence
uk: macro: порожня послідовність клавіш

en: macro: too many arguments
uk: macro: забагато аргументів

en: exec: no arguments
uk: exec: немає аргументів

en: %s: no such function
uk: функція "%s" не існує

en: Enter keys (^G to abort):
uk: Введіть клавіші (^G для відміни):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
uk: Символ = %s, Вісімковий = %o, Десятковий = %d

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
uk: Переповнення цілого значення -- неможливо виділити пам’ять!

en: Out of memory!
uk: Не вистачає пам’яті!

en: Post
uk: Надіслати

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Unsubscribe
uk: Відписатися

en: Owner
uk: Власник

en: Archives
uk: Архіви

note: L10N: given when an rfc 2369 action is not specified by this message
en: No list action available for %s.
uk: Немає доступних дій для розсилки %s.

note: L10N: given when a message's rfc 2369 action is not mailto:
en: List actions only support mailto: URIs. (Try a browser?)
uk: Розсилка підтримує тільки дії mailto: URI. (Спробувати браузер?)

note: L10N: given when mailto: URI was unparsable while trying to execute it
en: Could not parse mailto: URI.
uk: Не вдалося розпізнати mailto: URI.

note: L10N: menu name for list actions
en: Available mailing list actions
uk: Доступні дії розсилки

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please contact the Mutt maintainers via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
uk: Для зв’язку з розробниками, шліть лист до <mutt-dev@mutt.org>.
    Для повідомлення про ваду, будь ласка, зверніться до розробників через gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues

en: Copyright (C) 1996-2023 Michael R. Elkins and others.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type `mutt -vv' for details.
uk: Copyright (C) 1996-2023 Michael R. Elkins та інші
    Mutt поставляється БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ ГАРАНТІЙ; детальніше: mutt -vv.
    Mutt -- програмне забезпечення з відкритим кодом, запрошуємо до розповсюдження
    з деякими умовами. Детальніше: mutt -vv.

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
uk: Багато інших не вказаних тут осіб залишили свій код, виправлення і побажання.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
uk: Ця програма -- вільне програмне забезпечення. Ви можете розповсюджувати і/чи
    змінювати її згідно з умовами GNU General Public License від
    Free Software Foundation версії 2 чи вище.
    
    Ця програма розповсюджується з надуєю, що вона буде корисною, але ми не надаємо
    ЖОДНИХ ГАРАНТІЙ, включаючи гарантії придатності до будь-яких конкретних
    завдань. Більш детально дивіться GNU General Public License.

en:     You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
uk: Ви мали б отримати копію GNU General Public License разом з цією програмою
    Якщо це не так, звертайтесь до Free Software Foundation, Inc:
    51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: usage: mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
           mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
           mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
           mutt [<options>] -p
           mutt [<options>] -A <alias> [...]
           mutt [<options>] -Q <query> [...]
           mutt [<options>] -D
           mutt -v[v]
uk: Використання:
           mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
           mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
           mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
           mutt [<options>] -p
           mutt [<options>] -A <alias> [...]
           mutt [<options>] -Q <query> [...]
           mutt [<options>] -D
           mutt -v[v]

en: options:
      -A <alias>	expand the given alias
      -a <file> [...] --	attach file(s) to the message
    		the list of files must be terminated with the "--" sequence
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -D		print the value of all variables to stdout
uk:   -A <alias>	розкрити псевдонім
      -a <file> [...] --	додати файл(и) до листа
    		список файлів має закінчуватись на "--"
      -b <address>	вказати BCC, адресу прихованої копії
      -c <address>	вказати адресу копії (CC)
      -D		показати значення всіх змінних

en:   -d <level>	log debugging output to ~/.muttdebug0
    		0 => no debugging; <0 => do not rotate .muttdebug files
uk:   -d <level>	записати інформацію для налагодження в ~/.muttdebug0
    		0 => налагодження вимкнено; <0 => без ротації файлів .muttdebug

en:   -E		edit the draft (-H) or include (-i) file
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header and body from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the body
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
uk:   -E		редагувари шаблон (-H) або файл включення (-i)
      -e <command>	вказати команду, що її виконати після ініціалізації
      -f <file>	вказати, яку поштову скриньку читати
      -F <file>	вказати альтернативний файл muttrc
      -H <file>	вказати файл, що містить шаблон заголовку та тіла
      -i <file>	вказати файл, що його треба включити у відповідь
      -m <type>	вказати тип поштової скриньки
      -n		вказує Mutt не читати системний Muttrc
      -p		викликати залишений лист

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
uk:   -Q <variable> показати змінну конфігурації
      -R		відкрити поштову скриньку тільки для читання
      -s <subj>	вказати тему (в подвійних лапках, якщо містить пробіли)
      -v		показати версію та параметри компіляції
      -x		симулювати відправку mailx
      -y		вибрати поштову скриньку з-поміж вказаних у mailboxes
      -z		одразу вийти, якщо в поштовій скриньці немає жодного листа
      -Z		відкрити першу скриньку з новим листом, якщо немає - одразу вийти
      -h		ця підказка

en: 
    Compile options:
uk: 
    Параметри компіляції:

en: Error initializing terminal.
uk: Помилка ініціалізації терміналу.

en: Debugging at level %d.
uk: Відлагодження з рівнем %d.

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
uk: DEBUG не вказано під час компіляції. Ігнорується.

en: Failed to parse mailto: link
uk: Неможливо розібрати почилання mailto:

en: No recipients specified.
uk: Отримувачів не вказано.

en: Cannot use -E flag with stdin
uk: Неможливо використовувати -E з stdin

note: L10N: Error when using -H command line argument, but reading the draft file fails for some reason.
en: Cannot parse draft file
uk: Не вдалось розпізнати файл чернетки

en: %s: unable to attach file.
uk: %s: неможливо додати файл.

en: No mailbox with new mail.
uk: Немає поштової скриньки з новою поштою.

en: No incoming mailboxes defined.
uk: Вхідних поштових скриньок не вказано.

en: Mailbox is empty.
uk: Поштова скринька порожня.

en: Reading %s...
uk: Читання %s...

en: Mailbox is corrupt!
uk: Поштову скриньку пошкоджено!

en: Couldn't lock %s
uk: Не вийшло заблокувати %s

en: Can't write message
uk: Неможливо записати лист

en: Mailbox was corrupted!
uk: Поштову скриньку було пошкоджено!

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
uk: Фатальна помилка! Не вийшло відкрити поштову скриньку знову!

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
uk: sync: скриньку змінено, але немає змінених листів! (повідомте про це)

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
uk: Запис %s...

en: Committing changes...
uk: Внесення змін...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
uk: Збій запису! Часткову скриньку збережено у %s

en: Could not reopen mailbox!
uk: Не вийшло відкрити поштову скриньку знову!

en: Reopening mailbox...
uk: Повторне відкриття поштової скриньки...

en: Jump to:
uk: Перейти до:

en: Invalid index number.
uk: Невірний номер переліку.

en: No entries.
uk: Жодної позицїї.

en: You cannot scroll down farther.
uk: Нижче прокручувати неможна.

en: You cannot scroll up farther.
uk: Вище прокручувати неможна.

en: You are on the first page.
uk: Це перша сторінка.

en: You are on the last page.
uk: Це остання сторінка.

en: Search for:
uk: Шукати вираз:

en: Reverse search for:
uk: Зворотній пошук виразу:

en: Not found.
uk: Не знайдено.

en: No tagged entries.
uk: Жодної позиції не вибрано.

en: Search is not implemented for this menu.
uk: Пошук у цьому меню не підтримується.

en: Jumping is not implemented for dialogs.
uk: Перехід у цьому діалозі не підримується.

en: Tagging is not supported.
uk: Виділення не підтримується.

en: Scanning %s...
uk: Перегляд %s...

en: Could not flush message to disk
uk: Не вийшло скинути повідомлення на диск.

en: _maildir_commit_message(): unable to set time on file
uk: _maildir_commit_message(): неможливо встановити час для файлу

note: L10N: Printed when backticks in MuttLisp are not matched.
en: MuttLisp: unclosed backticks: %s
uk: MuttLisp: незакриті зворотні лапки: %s

note: L10N: Printed when a MuttLisp list is missing a matching closing parenthesis.  For example: (a
en: MuttLisp: unclosed list: %s
uk: MuttLisp: незакритий список: %s

note: L10N: An error printed for the 'if' function if the condition is missing. For example (if) by itself.
en: MuttLisp: missing if condition: %s
uk: MuttLisp: відсутня умова if: %s

note: L10N: Printed when a function is called that is not recognized by MuttLisp.
en: MuttLisp: no such function %s
uk: MuttLisp: функція "%s" не існує

en: Unknown SASL profile
uk: Невідомий профіль SASL

en: Error allocating SASL connection
uk: Помилка створення з’єднання SASL

en: Error setting SASL security properties
uk: Помилка встановлення властивостей безпеки SASL

en: Error setting SASL external security strength
uk: Помилка встановлення рівня зовнішньої безпеки

en: Error setting SASL external user name
uk: Помилка встановлення зовнішнього імені користувача SASL

en: Connection to %s closed
uk: З’єднання з %s закрито

en: SSL is unavailable.
uk: SSL недоступний.

en: Preconnect command failed.
uk: Помилка команди, попередньої з’єднанню.

en: Error talking to %s (%s)
uk: Помилка у з’єднанні з сервером %s (%s)

en: Bad IDN "%s".
uk: Погане IDN "%s".

en: Looking up %s...
uk: Пошук %s...

en: Could not find the host "%s"
uk: Не вийшло знайти адресу "%s".

en: Connecting to %s...
uk: З’єднання з %s...

en: Could not connect to %s (%s).
uk: Не вийшло з’єднатися з %s (%s).

note: L10N: The server is not supposed to send data immediately after confirming STARTTLS.  This warns the user that something weird is going on.
en: Warning: clearing unexpected server data before TLS negotiation
uk: Попередження: очищення несподіваних даних сервера перед узгодженням TLS

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
uk: Попередження: помилка ввімкнення ssl_verify_partial_chains

en: Failed to find enough entropy on your system
uk: Не вдалося знайти достятньо ентропії на вашій системі

en: Filling entropy pool: %s...
uk: Заповнення пулу ентропії: %s...

en: %s has insecure permissions!
uk: %s має небезпечні права доступу!

en: SSL disabled due to the lack of entropy
uk: SSL заборонений через нестачу ентропії

note: L10N: an SSL context is a data structure returned by the OpenSSL *       function SSL_CTX_new().  In this case it returned NULL: an *       error condition.
en: Unable to create SSL context
uk: Неможливо створити SSL контекст

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for * TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present * the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
uk: Попередження: не вдалось встановити ім’я хоста TLS SNI

en: I/O error
uk: помилка вводу-виводу

en: SSL failed: %s
uk: Помилка SSL: %s

note: L10N: %1$s is version (e.g. "TLSv1.2") %2$s is cipher_version (e.g. "TLSv1/SSLv3") %3$s is cipher_name (e.g. "ECDHE-RSA-AES128-GCM-SHA256")
en: %s connection using %s (%s)
uk: З’єднання %s з використанням %s (%s)

en: Unknown
uk: Невідоме

en: [unable to calculate]
uk: [неможливо обчислити]

en: [invalid date]
uk: [помилкова дата]

en: Server certificate is not yet valid
uk: Сертифікат серверу ще не дійсний

en: Server certificate has expired
uk: Строк дії сертифікату сервера вичерпано

en: cannot get certificate subject
uk: неможливо отримати subject сертифікату

en: cannot get certificate common name
uk: Неможливо отримати common name сертифікату

en: certificate owner does not match hostname %s
uk: власник сертифікату не відповідає імені хоста %s

en: Certificate host check failed: %s
uk: Не вдалось перевірити хост сертифікату: %s

en: This certificate belongs to:
uk: Цей сертифікат належить:

en: This certificate was issued by:
uk: Цей сертифікат видано:

en: This certificate is valid
uk: Цей сертифікат дійсний

en:    from %s
uk:    від %s

en:      to %s
uk:      до %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
uk: Відбиток SHA1: %s

en: SHA256 Fingerprint:
uk: Відбиток SHA256:

en: SSL Certificate check (certificate %d of %d in chain)
uk: Перевірка сертифікату (сертифікат %d з %d в ланцюжку)

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
uk: (r)не приймати, прийняти (o)одноразово або (a)завжди, (s)пропустити

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
uk: (r)не приймати, прийняти (o)одноразово або (a)завжди

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
uk: (r)не приймати, (o)прийняти одноразово, (s)пропустити

en: (r)eject, accept (o)nce
uk: (r)не приймати, (o)прийняти одноразово

en: Warning: Couldn't save certificate
uk: Попередження: неможливо зберегти сертифікат

en: Certificate saved
uk: Сертифікат збережено

note: L10N: When using a $ssl_client_cert, OpenSSL may prompt for the password to decrypt the cert.  %s is the hostname. When using a $ssl_client_cert, GNUTLS may prompt for the password
en: Password for %s client cert:
uk: Пароль для сертифіката клієнта %s:

en: Error: no TLS socket open
uk: Помилка: не відкрито жодного сокета TLS

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
uk: Всі доступні протоколи для TLS/SSL заборонені

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
uk: Явний вибір набора шифрів через $ssl_ciphers не підтримується

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
uk: З’єднання SSL/TLS з використанням %s (%s/%s/%s)

en: Error initialising gnutls certificate data
uk: Помилка ініціалізації даних сертифікату gnutls

en: Error processing certificate data
uk: Помилка обробки даних сертифікату

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
uk: Попередження: Сертифікат серверу ще не дійсний

en: WARNING: Server certificate has expired
uk: Попередження: Строк дії сертифікату сервера збіг

en: WARNING: Server certificate has been revoked
uk: Попередження: Сертифікат серверу відкликано

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
uk: Попередження: hostname сервера не відповідає сертифікату

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
uk: Попередження: Сертифікат видано неавторизованим видавцем

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
uk: Попередження: Сертифікат сервера підписано ненадійним алгоритмом

en: Unable to get certificate from peer
uk: Неможливо отримати сертифікат

en: Certificate verification error (%s)
uk: Помилка перевірки сертифікату (%s)

en: Connecting with "%s"...
uk: З’єднання з "%s"...

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
uk: Тунель до %s повернув помилку %d (%s)

en: Tunnel error talking to %s: %s
uk: Помилка тунелю у з’єднанні з сервером %s: %s

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
uk: Файл є каталогом, зберегти у ньому? [(y)так/(n)ні/(a)все]

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
uk: Файл є каталогом, зберегти у ньому?

en: File under directory:
uk: Файл у каталозі:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
uk: Файл існує, (o)переписати/(a)додати до нього/(c)відмовити?

en: Can't save message to POP mailbox.
uk: Неможливо записати лист до скриньки POP.

en: Append message(s) to %s?
uk: Додати листи до %s?

en: %s is not a mailbox!
uk: %s не є поштовою скринькою!

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
uk: Всі спроби блокування вичерпано, зняти блокування з %s?

en: Can't dotlock %s.
uk: Не вийшло заблокувати %s за допомогою dotlock.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
uk: Вичерпано час очікування блокування через fctnl!

en: Waiting for fcntl lock... %d
uk: Чекання блокування fctnl... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
uk: Вичерпано час очікування блокування через flock!

en: Waiting for flock attempt... %d
uk: Чекання блокування flock... %d

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s!
uk: Неможливо записати %s!

en: message(s) not deleted
uk: повідомлення не видалені

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox.
en: Unable to append to trash folder
uk: Не вдається додати до папки кошика

en: Can't open trash folder
uk: Не вдалось відкрити кошик

en: Move %d read messages to %s?
uk: Перенести прочитані листи (кількість: %d) до %s?

en: Purge %d deleted message?
uk: Знищити %d видалений листі?

en: Purge %d deleted messages?
uk: Знищити %d видалених листів?

en: Moving read messages to %s...
uk: Перенос прочитаних листів до %s...

en: Mailbox is unchanged.
uk: Поштову скриньку не змінено.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
uk: %d збережено, %d перенесено, %d знищено.

en: %d kept, %d deleted.
uk: %d збережено, %d знищено.

en:  Press '%s' to toggle write
uk: Натисніть "%s" для зміни можливості запису

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
uk: Використовуйте toggle-write для ввімкнення запису!

en: Mailbox is marked unwritable. %s
uk: Скриньку помічено незмінюваною. %s

en: Mailbox checkpointed.
uk: Поштову скриньку перевірено.

en: PrevPg
uk: ПопСт

en: NextPg
uk: НастСт

en: View Attachm.
uk: Додатки

en: Next
uk: Наст

en: Bottom of message is shown.
uk: Ви бачите кінець листа.

en: Top of message is shown.
uk: Ви бачите початок листа.

en: Help is currently being shown.
uk: Підказку зараз показано.

en: No more unquoted text after quoted text.
uk: Після цитованого тексту нічого немає.

en: No more quoted text.
uk: Цитованого тексту більш немає.

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but we are already past the headers
en: Already skipped past headers.
uk: Заголовки вже пропущені.

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers.
uk: Після заголовків немає тексту.

en: multipart message has no boundary parameter!
uk: Багаточастинний лист не має параметру межі!

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
uk: усі повідомлення

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
uk: повідомлення, тіло яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
uk: повідомлення, тіло або заголовок яких відповідають EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
uk: повідомлення, заголовок CC яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
uk: повідомлення, одержувач яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
uk: повідомлення, відправлені в період DATERANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
uk: видалені повідомлення

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
uk: повідомлення, заголовок Sender яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
uk: повідомлення із закінченим терміном дії

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
uk: повідомлення, заголовок From яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
uk: позначені повідомлення

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
uk: криптографічно підписані повідомлення

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
uk: криптографічно зашифровані повідомлення

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
uk: повідомлення, заголовок яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
uk: повідомлення, спам-тег яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
uk: повідомлення, Message-ID яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
uk: повідомлення, що містять PGP-ключ

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
uk: повідомлення, адресовані до відомих списків розсилок

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
uk: повідомлення, заголовки From/Sender/To/CC яких відповідають EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
uk: повідомлення, номер яких знаходиться в діапазоні RANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
uk: повідомлення, Content-Type яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
uk: повідомлення, оцінка яких знаходиться в діапазоні RANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
uk: нові повідомлення

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
uk: старі повідомлення

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
uk: повідомлення, адресовані Вам

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
uk: повідомлення від Вас

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
uk: повідомлення, на які відповіли

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
uk: повідомлення, отримані в період DATERANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
uk: прочитані повідомлення

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
uk: повідомлення, заголовок Subject яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S An email header, Supersedes: or Supercedes:, can specify a message-id.  The intent is to say, "the original message with this message-id should be considered incorrect or out of date, and this email should be the actual email." The ~S pattern will sel
en: superseded messages
uk: замінені повідомлення

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
uk: повідомлення, заголовок To яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
uk: вибрані повідомлення.

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
uk: повідомлення, адресовані до підписаних списків розсилок

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
uk: непрочитані повідомлення

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
uk: повідомлення у згорнутих розмовах

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
uk: криптографічно перевірені повідомлення

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
uk: повідомлення, заголовок References яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
uk: повідомлення з кількістю вкладень в діапазоні RANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
uk: повідомлення, заголовок X-Label яких відповідає EXPR

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
uk: повідомлення з розміром в діапазоні RANGE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
uk: дубльовані повідомлення

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
uk: повідомлення без відповідей

en: Error in expression: %s
uk: Помилка у виразі: %s

en: Empty expression
uk: Пустий вираз

en: Invalid day of month: %s
uk: День "%s" в місяці не існує

en: Invalid month: %s
uk: Місяць "%s" не існує

en: Invalid relative date: %s
uk: Неможлива відносна дата: %s

note: L10N: One of the crypt pattern modifiers: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when Mutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern modifier '~%c' is disabled.
uk: Модифікатор шаблону "~%c" заборонено.

note: L10N: An unknown pattern modifier was somehow invoked.  This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error).
uk: помилка: невідоме op %d (повідомте цю помилку).

en: empty pattern
uk: порожній шаблон

en: error in pattern at: %s
uk: помилка у шаблоні: %s

en: missing pattern: %s
uk: відсутній шаблон: %s

en: mismatched brackets: %s
uk: невідповідна дужка: %s

en: %c: invalid pattern modifier
uk: %c: невірний модифікатор шаблона

en: %c: not supported in this mode
uk: в цьому режимі "%c" не підтримується

en: missing parameter
uk: відсутній параметр

en: mismatched parenthesis: %s
uk: невідповідна дужка: %s

en: Compiling search pattern...
uk: Компіляція виразу пошуку...

en: Executing command on matching messages...
uk: Виконання команди до відповідних листів...

en: No messages matched criteria.
uk: Листів, що відповідають критерію, не знайдено.

en: Search interrupted.
uk: Пошук перервано.

en: Searching...
uk: Пошук...

en: Search hit bottom without finding match
uk: Пошук дійшов до кінця, але не знайдено нічого

en: Search hit top without finding match
uk: Пошук дійшов до початку, але не знайдено нічого

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
uk: Шиблони

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
uk: повідомлення в розмовах, що містять повідомлення, відповідні PATTERN

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
uk: повідомлення, безпосередній батько яких відповідає PATTERN

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
uk: повідомлення, що мають безпосередній нащадок, відповідний PATTERN

en: Enter PGP passphrase:
uk: Введіть кодову фразу PGP:

en: PGP passphrase forgotten.
uk: Кодову фразу PGP забуто.

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
uk: [-- Помилка: неможливо створити підпроцес PGP! --]

en: [-- End of PGP output --]
uk: [-- Кінець виводу PGP --]

en: Could not decrypt PGP message
uk: Не вийшло розшифрувати повідомлення PGP

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted.
uk: Повідомлення PGP не зашифровано.

en: Internal error.  Please submit a bug report.
uk: Внутрішня помилка. Будь ласка, повідомте розробників.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
uk: [-- Помилка: не вийшло створити підпроцес PGP! --]

en: Decryption failed
uk: Помилка розшифровки

en: [-- Error: decryption failed --]
uk: [-- Помилка: не вдалося розшифрувати --]

en: Can't open PGP subprocess!
uk: Неможливо відкрити підпроцесс PGP!

en: Can't invoke PGP
uk: Не вийшло викликати PGP

en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
uk: PGP (s)підп., (a)підп. як, %s, (с)відміна, вимкнути (o)ppenc?

en: (i)nline
uk: (i)PGP/текст

en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
uk: PGP (s)підп., (a)підп. як, (c)відміна, вимкнути (o)ppenc?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
uk: PGP (e)шифр, (s)підп, (a)підп. як, (b)усе, %s, (с)відм, вимк. (o)ppenc?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
uk: PGP (e)шифр, (s)підп, (a)підп. як, (b)усе, (c)відм, вимк. (o)ppenc?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
uk: PGP (e)шифр., (s)підп., (a)підп. як, (b)усе, %s, (с)відміна?

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
uk: PGP (e)шифр., (s)підп., (a)підп. як, (b)усе, (c)відміна?

en: Fetching PGP key...
uk: Отримання ключа PGP...

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
uk: Всі відповідні ключі прострочено, відкликано чи заборонено.

en: PGP keys matching <%s>.
uk: PGP ключі, що відповідають <%s>.

en: PGP keys matching "%s".
uk: PGP ключі, що відповідають "%s".

en: Can't open /dev/null
uk: Неможливо відкрити /dev/null

en: PGP Key %s.
uk: Ключ PGP %s.

en: Command TOP is not supported by server.
uk: Команда TOP не підтримується сервером.

en: Can't write header to temporary file!
uk: Неможливо записати заголовок до тимчасового файлу!

en: Command UIDL is not supported by server.
uk: Команда UIDL не підтримується сервером.

en: %d message(s) have been lost. Try reopening the mailbox.
uk: %d повідомлень втрачено. Спробуйте відкрити скриньку знову.

en: %s is an invalid POP path
uk: %s - неприпустимий шлях POP

en: Fetching list of messages...
uk: Отримання переліку повідомлень...

en: Can't write message to temporary file!
uk: Неможливо записати повідомлення до тимчасового файлу!

en: Marking messages deleted...
uk: Маркування повідомлень видаленими...

en: Checking for new messages...
uk: Перевірка наявності нових повідомлень...

en: POP host is not defined.
uk: POP host не визначено.

en: No new mail in POP mailbox.
uk: В поштовій скриньці POP немає нових листів.

en: Delete messages from server?
uk: Видалити повідомлення з серверу?

en: Reading new messages (%d bytes)...
uk: Читання нових повідомлень (%d байт)...

en: Error while writing mailbox!
uk: Помилка під час запису поштової скриньки!

en: %s [%d of %d messages read]
uk: %s [%d з %d листів прочитано]

en: Server closed connection!
uk: Сервер закрив з’єднання!

en: Authenticating (SASL)...
uk: Аутентифікація (SASL)...

en: POP timestamp is invalid!
uk: Неправильне значення часу POP!

en: Authenticating (APOP)...
uk: Аутентифікація (APOP)...

en: APOP authentication failed.
uk: Помилка аутентифікації APOP.

en: Command USER is not supported by server.
uk: Команда USER не підтримується сервером.

en: Authentication failed.
uk: Помилка аутентифікації.

en: Invalid POP URL: %s
uk: Неправильний POP URL: %s

en: Unable to leave messages on server.
uk: Неможливо залишити повідомлення на сервері.

en: Error connecting to server: %s
uk: Помилка з’єднання з сервером: %s

en: Closing connection to POP server...
uk: Закриття з’єднання з сервером POP...

en: Verifying message indexes...
uk: Перевірка індексів повідомлень...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
uk: З’єднання втрачено. Відновити зв’язок з сервером POP?

en: Postponed Messages
uk: Залишені листи

en: No postponed messages.
uk: Жодного листа не залишено.

en: Illegal crypto header
uk: Неправильний заголовок шифрування

en: Illegal S/MIME header
uk: Неправильний заголовок S/MIME

en: Decrypting message...
uk: Розшифровка листа...

en: Decryption failed.
uk: Помилка розшифровки.

en: New Query
uk: Новий запит

en: Make Alias
uk: Створити синонім

en: Waiting for response...
uk: Чекаємо на відповідь...

en: Query command not defined.
uk: Команду запиту не визначено.

en: Query:
uk: Запит:

en: Query '%s'
uk: Запит "%s"

en: Pipe
uk: Передати

en: Print
uk: Друк

note: L10N: Prompt to convert text attachments from the sent charset to the local $charset when saving them in the receive attachment menu.
en: Convert attachment from %s to %s?
uk: Перетворити вкладення з %s на %s?

en: Saving...
uk: Збереження...

en: Attachment saved.
uk: Додаток записано.

note: L10N: Printed if the value of $attach_save_dir can not be chdir'ed to before saving.  This could be a permission issue, or if the value doesn't point to a directory, or the value didn't exist but couldn't be created.
en: Unable to save attachments to %s.  Using cwd
uk: Не вдається зберегти вкладення в %s. Використовується поточний каталог

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
uk: ОБЕРЕЖНО! Ви знищите існуючий %s при запису. Ви певні?

en: Attachment filtered.
uk: Додаток відфільтровано.

en: Filter through:
uk: Фільтрувати через:

en: Pipe to:
uk: Передати команді:

en: I don't know how to print %s attachments!
uk: Невідомо, як друкувати додатки типу %s!

en: Print tagged attachment(s)?
uk: Друкувати виділені додатки?

en: Print attachment?
uk: Друкувати додаток?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
uk: Змінення структури розшифрованих додатків не підтримується

en: Can't decrypt encrypted message!
uk: Не можу розшифрувати листа!

en: Attachments
uk: Додатки

en: There are no subparts to show!
uk: Немає підчастин для проглядання!

en: Can't delete attachment from POP server.
uk: Неможливо видалити додаток з сервера POP.

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
uk: Видалення додатків з шифрованих листів не підтримується.

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature.
uk: Видалення додатків з підписаних листів може анулювати підпис.

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
uk: Підтримується тільки видалення в багаточастинних листах.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
uk: Ви можете надсилати тільки копії частин в форматі message/rfc822.

en: Error bouncing message!
uk: Помилка при пересилці листа!

en: Error bouncing messages!
uk: Помилка при пересилці листів!

en: Can't open temporary file %s.
uk: Неможливо відкрити тимчасовий файл %s.

en: Forward as attachments?
uk: Переслати як додатки?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
uk: Неможливо декодувати всі виділені додатки. Пересилати їх як MIME?

en: Forward MIME encapsulated?
uk: Переслати енкапсульованим у відповідності до MIME?

en: Can't create %s.
uk: Неможливо створити %s.

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts.
uk: Ви можете скласти лист відправнику тільки з частин в форматі message/rfc822.

en: Can't find any tagged messages.
uk: Не знайдено виділених листів.

en: No mailing lists found!
uk: Не знайдено списків розсилки!

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
uk: Неможливо декодувати всі виділені додатки. Капсулювати їх у MIME?

en: Append
uk: Додати

en: Insert
uk: Встав.

en: OK
uk: Ok

en: Can't get mixmaster's type2.list!
uk: Неможливо отримати type2.list mixmaster’а!

en: Select a remailer chain.
uk: Веберіть ланцюжок remailer.

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
uk: Помилка: %s неможливо використати як останній remailer ланцюжку.

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
uk: Ланцюжок не може бути більшим за %d елементів.

en: The remailer chain is already empty.
uk: Ланцюжок remailer’а вже порожній.

en: You already have the first chain element selected.
uk: Перший елемент ланцюжку вже вибрано.

en: You already have the last chain element selected.
uk: Останній елемент ланцюжку вже вибрано.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
uk: Mixmaster не приймає заголовки Cc та Bcc.

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
uk: Треба встановити відповідне значення hostname для використання mixmaster!

en: Error sending message, child exited %d.
uk: Помилка відправки, код повернення %d.

en: Error sending message.
uk: Помилка при відправці.

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
uk: Невірно форматований запис для типу %s в "%s", рядок %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty.  We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or del
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
uk: mailcap_path i MAILCAPS не вказанi

en: mailcap entry for type %s not found
uk: запису для типу %s в mailcap не знайдено

en: score: too few arguments
uk: score: замало аргументів

en: score: too many arguments
uk: score: забагато аргументів

en: Error: score: invalid number
uk: Помилка: score: неправильне число

en: No recipients were specified.
uk: Отримувачів не було вказано.

en: No subject, abort?
uk: Теми немає, відмінити?

en: No subject, aborting.
uk: Теми немає, відмінено.

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
uk: Переслати додатки?

note: L10N: Asks whether the user wishes respects the reply-to header when replying.
en: Reply to %s%s?
uk: Відповісти %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
uk: Переслати %s%s?

en: No tagged messages are visible!
uk: Жоден з виділених листів не є видимим!

en: Include message in reply?
uk: Додати лист до відповіді?

en: Including quoted message...
uk: Цитується повідомлення...

en: Could not include all requested messages!
uk: Не вийшло додати всі бажані листи!

en: Forward as attachment?
uk: Переслати як додаток?

en: Preparing forwarded message...
uk: Підготування листа для пересилання...

note: L10N: This is the query for the $send_multipart_alternative quadoption. Answering yes generates an alternative content using $send_multipart_alternative_filter
en: Generate multipart/alternative content?
uk: Створити multipart/alternative контент?

note: L10N: Message when saving fcc after sending. %s is the mailbox name.
en: Saving Fcc to %s
uk: Збереження Fcc у %s

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
uk: Помилка збереження в Fcc. (r)повторити, (m)інша скринька, (s)пропустити?

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
uk: Fcc скринька

en: Save attachments in Fcc?
uk: Зберегти додатки в Fcc?

en: Cannot postpone.  $postponed is unset
uk: Неможливо відкласти лист. Значення $postponed не встановлено.

en: Recall postponed message?
uk: Викликати залишений лист?

en: Edit forwarded message?
uk: Редагувати лист перед відправкою?

en: Abort unmodified message?
uk: Відмінити відправку не зміненого листа?

en: Aborted unmodified message.
uk: Лист не змінено, тому відправку відмінено.

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
uk: Шифрування не налаштовано. Опції безпеки листів заборонені.

en: Message postponed.
uk: Лист залишено для подальшої відправки.

en: No recipients are specified!
uk: Не вказано отримувачів!

en: No subject, abort sending?
uk: Теми немає, відмінити відправку?

en: No subject specified.
uk: Теми не вказано.

en: No attachments, abort sending?
uk: Додатків немає, відмінити відправку?

en: Attachment referenced in message is missing
uk: Додаток, вказанний у листі, відсутній.

en: Sending message...
uk: Лист відправляється...

en: Could not send the message.
uk: Не вийшло відправити лист.

note: L10N: After sending a message, if the message was a reply Mutt will try to set "replied" flags on the original message(s). Background sending may cause the original mailbox to be reopened, so this message was added in case that takes some time.
en: Setting reply flags.
uk: Встановлення позначок відповіді.

en: Mail sent.
uk: Лист відправлено.

en: Sending in background.
uk: Фонова відправка.

note: L10N: Message displayed when the user chooses to background editing from the landing page.
en: Editing backgrounded.
uk: Редагування перенесено в фоновий режим.

en: No boundary parameter found! [report this error]
uk: Немає параметру межі! [сповістіть про цю помилку]

en: %s no longer exists!
uk: %s більше не існує!

en: %s isn't a regular file.
uk: %s не є звичайним файлом.

en: Could not open %s
uk: Не вийшло відкрити %s

note: L10N: Prompt for $forward_decrypt when attaching or forwarding a message
en: Decrypt message attachment?
uk: Розшифрувати вкладення?

note: L10N: Prompt when forwarding a message with $mime_forward_decode set, and there was a problem decoding the message.  If they answer yes the message will be forwarded without decoding.
en: There was a problem decoding the message for attachment.  Try again with decoding turned off?
uk: Не вдалось декодувати вкладення. Спробувати без декодування?

note: L10N: Prompt when attaching or forwarding a message with $forward_decrypt set, and there was a problem decrypting the message.  If they answer yes the message will be attached without decrypting it.
en: There was a problem decrypting the message for attachment.  Try again with decryption turned off?
uk: Не вдалось розшифрувати вкладення. Спробувати без розшифровки?

note: L10N: The first line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a mime type, e.g. text/html.  This error is generated if that is missing.
en: Missing mime type from output of "%s"!
uk: Відсутній MIME-тип у виводі "%s"!

note: L10N: The second line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a blank line.  This error is generated if the blank line is missing.
en: Missing blank line separator from output of "%s"!
uk: Відсутній порожній рядок-роздільник у виводі "%s"!

note: L10N: Some clever people may try to generate a multipart/mixed "alternative" using $send_multipart_alternative_filter.  The actual sending for this will not work, because the data structures will not be properly generated.  To preempt bug reports, this error is displayed, and the generation is block
en: $send_multipart_alternative_filter does not support multipart type generation.
uk: $send_multipart_alternative_filter не підтримує генерацію типу multipart

en: $sendmail must be set in order to send mail.
uk: $sendmail має бути встановленим для відправки пошти.

en: Error sending message, child exited %d (%s).
uk: Помилка відправки, код повернення %d (%s).

en: Output of the delivery process
uk: Вивід процесу доставки

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
uk: Погане IDN %s при підготовці resent-from.

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the first part of the string: note with a trailing space.
en: Caught signal
uk: Був отриманий сигнал

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the second part of the string, printed after the signal number or name.
en: ...  Exiting.
uk: ...  Завершення.

en: Enter S/MIME passphrase:
uk: Введіть кодову фразу S/MIME:

en: Trusted
uk: Довірені

en: Verified
uk: Перевір.

en: Unverified
uk: Неперевір

en: Expired
uk: Простроч.

en: Revoked
uk: Відклик.

en: Invalid
uk: Неправ.

en: Unknown
uk: Невідоме

en: S/MIME certificates matching "%s".
uk: S/MIME сертифікати, що відповідають "%s".

en: ID is not trusted.
uk: ID не є довіреним.

en: Enter keyID:
uk: Введіть keyID:

en: No (valid) certificate found for %s.
uk: Немає (правильних) сертифікатів для %s.

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
uk: Помилка: неможливо створити підпроцес OpenSSL!

en: Label for certificate:
uk: Позначка сертифікату:

en: no certfile
uk: Немає сертифікату

en: no mbox
uk: скриньки немає

en: No output from OpenSSL...
uk: Немає виводу від OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
uk: Неможливо підписати: Ключів не вказано. Використовуйте "Підписати як".

en: Can't open OpenSSL subprocess!
uk: Неможливо відкрити підпроцесс OpenSSL!

en: [-- End of OpenSSL output --]
uk: [-- Кінець тексту на виході OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
uk: [-- Помилка: неможливо створити підпроцес OpenSSL! --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
uk: [-- Наступні дані зашифровано S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
uk: [-- Наступні дані підписано S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
uk: 
    [-- Кінець даних, зашифрованих S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
uk: 
    [-- Кінець підписаних S/MIME даних --]

en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
uk: S/MIME (s)підп., (w)шифр. з, (a)підп. як, (c)відм., вимкнути (o)ppenc?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
uk: S/MIME (e)шифр, (s)підп, (w)шифр.з, (a)підп.як, (b)усе, (c)відм, вимк.(o)ppenc?

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
uk: S/MIME (e)шифр., (s)підп., (w)шифр. з, (a)підп. як, (b)усе, (c)відміна?

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
uk: Виберіть сімейство алгоритмів: (d)DES/(r)RC2/(a)AES/(c)відмінити?

en: 1: DES, 2: Triple-DES
uk: (d)DES/(t)3DES

en: 1: RC2-40, 2: RC2-64, 3: RC2-128
uk: (4)RC2-40/(6)RC2-64/(8)RC2-128

en: 1: AES128, 2: AES192, 3: AES256
uk: (8)AES128/(9)AES192/(5)AES256

en: SMTP session failed: %s
uk: Помилка сесії SMTP: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
uk: Помилка SMTP: неможливо відкрити %s

en: No from address given
uk: Не вказано адресу From:

en: SMTP session failed: read error
uk: Помилка сесії SMTP: помилка читання з сокета

en: SMTP session failed: write error
uk: Помилка сесії SMTP: помилка запису в сокет

en: Invalid server response
uk: Неправильна відповідь сервера

en: Invalid SMTP URL: %s
uk: Неправильний SMTP URL: %s

en: SMTP authentication method %s requires SASL
uk: SMTP-аутентифікація за допомогою метода %s вимагає SASL

en: %s authentication failed, trying next method
uk: Помилка аутентифікації %s, пробуємо наступний метод

en: SMTP authentication requires SASL
uk: SMTP-аутентифікація потребує SASL

en: SASL authentication failed
uk: Помилка аутентифікації SASL

en: Could not find sorting function! [report this bug]
uk: Не знайдено функцію сортування! [сповістіть про це]

en: Sorting mailbox...
uk: Сортування поштової скриньки...

en: (no mailbox)
uk: (скриньки немає)

en: Parent message is not available.
uk: Батьківський лист недоступний.

en: Root message is not visible in this limited view.
uk: Кореневий лист не можна побачити при цьому обмеженні.

en: Parent message is not visible in this limited view.
uk: Батьківський лист не можна побачити при цьому обмеженні.

note: L10N: Help screen description for OP_NULL
en: null operation
uk: порожня операція

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND generic menu: <end-cond>
en: end of conditional execution (noop)
uk: завершення операції по умовам

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_MAILCAP attachment menu: <view-mailcap> compose menu: <view-mailcap>
en: force viewing of attachment using mailcap
uk: примусовий перегляд з використанням mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_PAGER attachment menu: <view-pager> compose menu: <view-pager>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap entry
uk: переглянути вкладення з використанням copiousoutput в mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_TEXT attachment menu: <view-text> compose menu: <view-text>
en: view attachment as text
uk: дивитись додаток як текст

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_COLLAPSE attachment menu: <collapse-parts>
en: Toggle display of subparts
uk: вимк./ввімкн. відображення підчастин

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU index menu: <autocrypt-acct-menu>
en: manage autocrypt accounts
uk: керування обліковими записами

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT autocrypt account menu: <create-account>
en: create a new autocrypt account
uk: створити обліковий запис autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT autocrypt account menu: <delete-account>
en: delete the current account
uk: видалити поточний обліковий запис

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE autocrypt account menu: <toggle-active>
en: toggle the current account active/inactive
uk: зробити поточний обліковий запис активним/неактивним

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER autocrypt account menu: <toggle-prefer-encrypt>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
uk: увімкнути/вимкнути перевагу шифрування

note: L10N: Help screen description for OP_BACKGROUND_COMPOSE_MENU index menu: <background-compose-menu> pager menu: <background-compose-menu>
en: list and select backgrounded compose sessions
uk: отримання списку і вибір фонових сеансів редагування

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE generic menu: <bottom-page>
en: move to the bottom of the page
uk: перейти до кінця сторінки

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE index menu: <bounce-message> pager menu: <bounce-message> attachment menu: <bounce-message>
en: remail a message to another user
uk: надіслати копію листа іншому адресату

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE browser menu: <select-new>
en: select a new file in this directory
uk: вибрати новий файл в цьому каталозі

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE browser menu: <view-file>
en: view file
uk: проглянути файл

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL browser menu: <display-filename>
en: display the currently selected file's name
uk: показати ім’я вибраного файлу

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE browser menu: <subscribe>
en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
uk: підписатись на цю скриньку (лише IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE browser menu: <unsubscribe>
en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
uk: відписатись від цієї скриньки (лише IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB browser menu: <toggle-subscribed>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
uk: вибрати: перелік всіх/підписаних (лише IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BUFFY_LIST index menu: <buffy-list> pager menu: <buffy-list> browser menu: <buffy-list>
en: list mailboxes with new mail
uk: список поштових скриньок з новою поштою.

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY browser menu: <change-dir>
en: change directories
uk: змінювати каталоги

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW browser menu: <check-new>
en: check mailboxes for new mail
uk: перевірити наявність нової пошти у скриньках

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_FILE compose menu: <attach-file>
en: attach file(s) to this message
uk: приєднати файл(и) до цього листа

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_MESSAGE compose menu: <attach-message>
en: attach message(s) to this message
uk: приєднати лист(и) до цього листа

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU compose menu: <autocrypt-menu>
en: show autocrypt compose menu options
uk: показати параметри меню autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_BCC compose menu: <edit-bcc>
en: edit the BCC list
uk: змінити перелік Bcc

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_CC compose menu: <edit-cc>
en: edit the CC list
uk: змінити перелік Cc

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_DESCRIPTION compose menu: <edit-description>
en: edit attachment description
uk: змінити пояснення до додатку

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_ENCODING compose menu: <edit-encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
uk: змінити спосіб кодування додатку

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FCC compose menu: <edit-fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
uk: ввести ім’я файлу, куди додати копію листа

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE compose menu: <edit-file>
en: edit the file to be attached
uk: редагувати файл, що приєднується

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FROM compose menu: <edit-from>
en: edit the from field
uk: змінити поле From

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_HEADERS compose menu: <edit-headers>
en: edit the message with headers
uk: редагувати лист з заголовками

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE compose menu: <edit-message>
en: edit the message
uk: редагувати лист

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MIME compose menu: <edit-mime>
en: edit attachment using mailcap entry
uk: редагувати додаток, використовуючи mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_REPLY_TO compose menu: <edit-reply-to>
en: edit the Reply-To field
uk: змінити поле Reply-To

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_SUBJECT compose menu: <edit-subject>
en: edit the subject of this message
uk: редагувати тему цього листа

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_TO compose menu: <edit-to>
en: edit the TO list
uk: змінити перелік To

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX browser menu: <create-mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
uk: створити нову поштову скриньку (лише IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_TYPE index menu: <edit-type> pager menu: <edit-type> attachment menu: <edit-type> compose menu: <edit-type>
en: edit attachment content type
uk: змінити тип додатку

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_GET_ATTACHMENT compose menu: <get-attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
uk: отримати тимчасову копію додатку

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL compose menu: <ispell>
en: run ispell on the message
uk: перевірити граматику у листі (ispell)

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_DOWN compose menu: <move-down>
en: move attachment down in compose menu list
uk: перемістити вкладення вниз в списку меню редагування

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_UP compose menu: <move-up>
en: move attachment up in compose menu list
uk: перемістити вкладення вгору в списку меню редагування

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_NEW_MIME compose menu: <new-mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
uk: створити новий додаток, використовуючи mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_RECODE compose menu: <toggle-recode>
en: toggle recoding of this attachment
uk: вимкнути/ввімкнути перекодовування додатку

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE compose menu: <postpone-message>
en: save this message to send later
uk: зберегти цей лист, аби відіслати пізніше

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_ATTACHMENT compose menu: <rename-attachment>
en: send attachment with a different name
uk: відправити додаток з іншим ім’ям

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE compose menu: <rename-file>
en: rename/move an attached file
uk: перейменувати приєднаний файл

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE compose menu: <send-message>
en: send the message
uk: відіслати лист

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER index menu: <compose-to-sender> pager menu: <compose-to-sender> attachment menu: <compose-to-sender>
en: compose new message to the current message sender
uk: скласти новий лист відправнику поточного листа

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_DISPOSITION compose menu: <toggle-disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
uk: змінити inline на attachment або навпаки

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_UNLINK compose menu: <toggle-unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
uk: вибрати, чи треба видаляти файл після відправки

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_UPDATE_ENCODING compose menu: <update-encoding>
en: update an attachment's encoding info
uk: обновити відомості про кодування додатку

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT compose menu: <view-alt>
en: view multipart/alternative
uk: переглянути multipart/alternative

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_TEXT compose menu: <view-alt-text>
en: view multipart/alternative as text
uk: переглянути multipart/alternative як текст

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_MAILCAP compose menu: <view-alt-mailcap>
en: view multipart/alternative using mailcap
uk: переглянути multipart/alternative з використанням mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_PAGER compose menu: <view-alt-pager>
en: view multipart/alternative in pager using copiousoutput mailcap entry
uk: переглянути multipart/alternative з використанням copiousoutput в mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE compose menu: <write-fcc>
en: write the message to a folder
uk: додати лист до скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE index menu: <copy-message> pager menu: <copy-message>
en: copy a message to a file/mailbox
uk: копіювати лист до файлу/поштової скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS index menu: <create-alias> pager menu: <create-alias> query menu: <create-alias>
en: create an alias from a message sender
uk: створити псевдонім на відправника листа

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM generic menu: <current-bottom>
en: move entry to bottom of screen
uk: пересунути позицію донизу екрану

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE generic menu: <current-middle>
en: move entry to middle of screen
uk: пересунути позицію досередини екрану

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP generic menu: <current-top>
en: move entry to top of screen
uk: пересунути позицію догори екрану

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY index menu: <decode-copy> pager menu: <decode-copy>
en: make decoded (text/plain) copy
uk: зробити декодовану (простий текст) копію

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE index menu: <decode-save> pager menu: <decode-save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
uk: зробити декодовану (текст) копію та видалити

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE index menu: <delete-message> pager menu: <delete-message> attachment menu: <delete-entry> compose menu: <detach-file> postpone menu: <delete-entry> alias menu: <delete-entry>
en: delete the current entry
uk: видалити поточну позицію

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX browser menu: <delete-mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
uk: видалити поточну скриньку (лише IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD index menu: <delete-subthread> pager menu: <delete-subthread>
en: delete all messages in subthread
uk: видалити всі листи гілки

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD index menu: <delete-thread> pager menu: <delete-thread>
en: delete all messages in thread
uk: видалити всі листи розмови

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS index menu: <display-address> pager menu: <display-address>
en: display full address of sender
uk: показати повну адресу відправника

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS index menu: <display-toggle-weed> pager menu: <display-toggle-weed> attachment menu: <display-toggle-weed> compose menu: <display-toggle-weed>
en: display message and toggle header weeding
uk: показати лист і вимкн./ввімкн. стискання заголовків

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE index menu: <display-message>
en: display a message
uk: показати лист

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL index menu: <edit-label> pager menu: <edit-label>
en: add, change, or delete a message's label
uk: додати, змінити або видалити помітку листа

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_MESSAGE index menu: <edit> pager menu: <edit>
en: edit the raw message
uk: редагувати вихідний код листа

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE editor menu: <backspace>
en: delete the char in front of the cursor
uk: видалити символ перед курсором

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR editor menu: <backward-char>
en: move the cursor one character to the left
uk: пересунути курсор на один символ вліво

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD editor menu: <backward-word>
en: move the cursor to the beginning of the word
uk: пересунути курсор до початку слова

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL editor menu: <bol>
en: jump to the beginning of the line
uk: перейти до початку рядку

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BUFFY_CYCLE editor menu: <buffy-cycle>
en: cycle among incoming mailboxes
uk: перейти по вхідних поштових скриньках

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE editor menu: <complete>
en: complete filename or alias
uk: доповнити ім’я файлу чи псевдонім

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY editor menu: <complete-query>
en: complete address with query
uk: послідовно доповнити адресу

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR editor menu: <delete-char>
en: delete the char under the cursor
uk: видалити символ на місці курсору

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL editor menu: <eol>
en: jump to the end of the line
uk: перейти до кінця рядку

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR editor menu: <forward-char>
en: move the cursor one character to the right
uk: пересунути курсор на один символ вправо

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD editor menu: <forward-word>
en: move the cursor to the end of the word
uk: пересунути курсор до кінця слова

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN editor menu: <history-down>
en: scroll down through the history list
uk: прогорнути історію вводу донизу

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP editor menu: <history-up>
en: scroll up through the history list
uk: прогорнути історію вводу нагору

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH editor menu: <history-search>
en: search through the history list
uk: пошук в історії

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL editor menu: <kill-eol>
en: delete chars from cursor to end of line
uk: видалити від курсору до кінця рядку

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW editor menu: <kill-eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
uk: видалити від курсору до кінця слова

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE editor menu: <kill-line>
en: delete all chars on the line
uk: очистити рядок

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD editor menu: <kill-word>
en: delete the word in front of the cursor
uk: видалити слово перед курсором

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR editor menu: <quote-char>
en: quote the next typed key
uk: сприйняти наступний символ, як є

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS editor menu: <transpose-chars>
en: transpose character under cursor with previous
uk: пересунути поточний символ до попереднього

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD editor menu: <capitalize-word>
en: capitalize the word
uk: написати слово з великої літери

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD editor menu: <downcase-word>
en: convert the word to lower case
uk: перетворити літери слова на маленькі

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD editor menu: <upcase-word>
en: convert the word to upper case
uk: перетворити літери слова на великі

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND generic menu: <enter-command> pager menu: <enter-command>
en: enter a muttrc command
uk: ввести команду muttrc

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK browser menu: <enter-mask>
en: enter a file mask
uk: ввести маску файлів

note: L10N: Help screen description for OP_ERROR_HISTORY generic menu: <error-history> pager menu: <error-history>
en: display recent history of error messages
uk: показати останню історію повідомлень про помилки

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT generic menu: <exit> pager menu: <exit>
en: exit this menu
uk: вийти з цього меню

note: L10N: Help screen description for OP_FILTER compose menu: <filter-entry>
en: filter attachment through a shell command
uk: фільтрувати додаток через команду shell

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY generic menu: <first-entry>
en: move to the first entry
uk: перейти до першої позиції

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE index menu: <flag-message> pager menu: <flag-message>
en: toggle a message's 'important' flag
uk: змінити атрибут важливості листа

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE index menu: <forward-message> pager menu: <forward-message> attachment menu: <forward-message>
en: forward a message with comments
uk: переслати лист з коментарем

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY generic menu: <select-entry>
en: select the current entry
uk: вибрати поточну позицію

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY index menu: <group-chat-reply> pager menu: <group-chat-reply> attachment menu: <group-chat-reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
uk: відповісти всім адресатам зі збереженням To/Cc

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY index menu: <group-reply> pager menu: <group-reply> attachment menu: <group-reply>
en: reply to all recipients
uk: відповісти всім адресатам

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN generic menu: <half-down> pager menu: <half-down>
en: scroll down 1/2 page
uk: прогорнути на півсторінки донизу

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP generic menu: <half-up> pager menu: <half-up>
en: scroll up 1/2 page
uk: прогорнути на півсторінки догори

note: L10N: Help screen description for OP_HELP generic menu: <help> pager menu: <help>
en: this screen
uk: цей екран

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP generic menu: <jump> pager menu: <jump>
en: jump to an index number
uk: перейти до позиції з номером

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY generic menu: <last-entry>
en: move to the last entry
uk: перейти до останньої позиції

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ACTION index menu: <list-action> pager menu: <list-action>
en: perform mailing list action
uk: виконати дію розсилки

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ARCHIVE list menu: <list-archive>
en: retrieve list archive information
uk: отримати інформацію про архів розсилки

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_HELP list menu: <list-help>
en: retrieve list help
uk: отримати допомогу розсилки

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_OWNER list menu: <list-owner>
en: contact list owner
uk: зв’язатися з власником розсилки

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_POST list menu: <list-post>
en: post to mailing list
uk: відправити в розсилку

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY index menu: <list-reply> pager menu: <list-reply> attachment menu: <list-reply>
en: reply to specified mailing list
uk: відповісти до вказаної розсилки

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE list menu: <list-subscribe>
en: subscribe to mailing list
uk: підписатися на розсилку

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE list menu: <list-unsubscribe>
en: unsubscribe from mailing list
uk: відписатися від розсилки

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
uk: виконати макрос

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL index menu: <mail> pager menu: <mail> query menu: <mail>
en: compose a new mail message
uk: скласти новий лист

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD index menu: <break-thread> pager menu: <break-thread>
en: break the thread in two
uk: розділити розмову на дві

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES index menu: <browse-mailboxes> pager menu: <browse-mailboxes>
en: select a new mailbox from the browser
uk: обрати нову поштову скриньку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES_READONLY index menu: <browse-mailboxes-readonly> pager menu: <browse-mailboxes-readonly>
en: select a new mailbox from the browser in read only mode
uk: обрати нову поштову скриньку лише для читання

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER index menu: <change-folder> pager menu: <change-folder>
en: open a different folder
uk: відкрити іншу поштову скриньку

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY index menu: <change-folder-readonly> pager menu: <change-folder-readonly>
en: open a different folder in read only mode
uk: відкрити іншу скриньку тільки для читання

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG index menu: <clear-flag> pager menu: <clear-flag>
en: clear a status flag from a message
uk: скинути атрибут статусу листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN index menu: <delete-pattern>
en: delete messages matching a pattern
uk: видалити листи, що містять вираз

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH index menu: <imap-fetch-mail> pager menu: <imap-fetch-mail>
en: force retrieval of mail from IMAP server
uk: примусово отримати пошту з сервера IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL index menu: <imap-logout-all> pager menu: <imap-logout-all>
en: logout from all IMAP servers
uk: вийти з усіх IMAP-серверів

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL index menu: <fetch-mail>
en: retrieve mail from POP server
uk: отримати пошту з сервера POP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT index menu: <limit>
en: show only messages matching a pattern
uk: показати лише листи, що відповідають виразу

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS index menu: <link-threads> pager menu: <link-threads>
en: link tagged message to the current one
uk: об’єднати виділені листи з поточним

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX index menu: <next-unread-mailbox> pager menu: <next-unread-mailbox>
en: open next mailbox with new mail
uk: відкрити нову скриньку з непрочитаною поштою

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW index menu: <next-new> pager menu: <next-new>
en: jump to the next new message
uk: перейти до наступного нового листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD index menu: <next-new-then-unread>
en: jump to the next new or unread message
uk: перейти до наступного нового чи нечитаного листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD index menu: <next-subthread> pager menu: <next-subthread>
en: jump to the next subthread
uk: перейти до наступної підбесіди

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD index menu: <next-thread> pager menu: <next-thread>
en: jump to the next thread
uk: перейти до наступної бесіди

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED index menu: <next-undeleted> pager menu: <next-undeleted>
en: move to the next undeleted message
uk: перейти до наступного невидаленого листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD index menu: <next-unread> pager menu: <next-unread>
en: jump to the next unread message
uk: перейти до наступного нечитаного листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE index menu: <parent-message> pager menu: <parent-message>
en: jump to parent message in thread
uk: перейти до батьківського листа у бесіді

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD index menu: <previous-thread> pager menu: <previous-thread>
en: jump to previous thread
uk: перейти до попередньої бесіди

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD index menu: <previous-subthread> pager menu: <previous-subthread>
en: jump to previous subthread
uk: перейти до попередньої підбесіди

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED index menu: <previous-undeleted> pager menu: <previous-undeleted>
en: move to the previous undeleted message
uk: перейти до попереднього невидаленого листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW index menu: <previous-new> pager menu: <previous-new>
en: jump to the previous new message
uk: перейти до попереднього нового листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD index menu: <previous-new-then-unread>
en: jump to the previous new or unread message
uk: перейти до попереднього нового чи нечитаного листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD index menu: <previous-unread> pager menu: <previous-unread>
en: jump to the previous unread message
uk: перейти до попереднього нечитаного листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD index menu: <read-thread> pager menu: <read-thread>
en: mark the current thread as read
uk: відмітити поточну бесіду як читану

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD index menu: <read-subthread> pager menu: <read-subthread>
en: mark the current subthread as read
uk: відмітити поточну підбесіду як читану

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE index menu: <root-message> pager menu: <root-message>
en: jump to root message in thread
uk: перейти до кореневого листа у бесіді

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG index menu: <set-flag> pager menu: <set-flag>
en: set a status flag on a message
uk: встановити атрибут статусу листа

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER index menu: <sync-mailbox> pager menu: <sync-mailbox>
en: save changes to mailbox
uk: записати зміни до поштової скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN index menu: <tag-pattern>
en: tag messages matching a pattern
uk: виділити листи, що відповідають виразу

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN index menu: <undelete-pattern>
en: undelete messages matching a pattern
uk: відновити листи, що відповідають виразу

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN index menu: <untag-pattern>
en: untag messages matching a pattern
uk: зняти виділення з листів, що відповідають виразу

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG index menu: <mark-message>
en: create a hotkey macro for the current message
uk: створити макрос для поточного листа

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE generic menu: <middle-page>
en: move to the middle of the page
uk: перейти до середини сторінки

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY generic menu: <next-entry> pager menu: <next-entry>
en: move to the next entry
uk: перейти до наступної позиції

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE generic menu: <next-line> pager menu: <next-line>
en: scroll down one line
uk: прогорнути на рядок донизу

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE generic menu: <next-page> pager menu: <next-page>
en: move to the next page
uk: перейти до наступної сторінки

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM pager menu: <bottom>
en: jump to the bottom of the message
uk: перейти до кінця листа

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED pager menu: <toggle-quoted>
en: toggle display of quoted text
uk: вимк./ввімкн. відображення цитованого тексту

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED pager menu: <skip-quoted>
en: skip beyond quoted text
uk: пропустити цитований текст цілком

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_HEADERS pager menu: <skip-headers>
en: skip beyond headers
uk: пропустити заголовки

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP pager menu: <top>
en: jump to the top of the message
uk: перейти до початку листа

note: L10N: Help screen description for OP_PIPE index menu: <pipe-message> pager menu: <pipe-message> attachment menu: <pipe-entry> compose menu: <pipe-entry>
en: pipe message/attachment to a shell command
uk: віддати лист/додаток у конвеєр команді shell

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY generic menu: <previous-entry> pager menu: <previous-entry>
en: move to the previous entry
uk: перейти до попередньої позицїї

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE generic menu: <previous-line> pager menu: <previous-line>
en: scroll up one line
uk: прогорнути на рядок догори

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE generic menu: <previous-page> pager menu: <previous-page>
en: move to the previous page
uk: перейти до попередньої сторінки

note: L10N: Help screen description for OP_PRINT index menu: <print-message> pager menu: <print-message> attachment menu: <print-entry> compose menu: <print-entry>
en: print the current entry
uk: друкувати поточну позицію

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE index menu: <purge-message> pager menu: <purge-message>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
uk: видалити поточну позицію не використовуючи кошик

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY index menu: <query> query menu: <query>
en: query external program for addresses
uk: запит зовнішньої адреси у зовнішньої програми

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND query menu: <query-append>
en: append new query results to current results
uk: додати результати нового запиту до поточних

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT index menu: <quit> pager menu: <quit>
en: save changes to mailbox and quit
uk: зберегти зміни скриньки та вийти

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE index menu: <recall-message> pager menu: <recall-message>
en: recall a postponed message
uk: викликати залишений лист

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW generic menu: <refresh> pager menu: <redraw-screen>
en: clear and redraw the screen
uk: очистити та перемалювати екран

note: L10N: Help screen description for OP_REFORMAT_WINCH
en: {internal}
uk: {внутрішня}

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX browser menu: <rename-mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
uk: перейменувати поточну скриньку (лише IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY index menu: <reply> pager menu: <reply> attachment menu: <reply>
en: reply to a message
uk: відповісти на лист

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND index menu: <resend-message> pager menu: <resend-message> attachment menu: <resend-message>
en: use the current message as a template for a new one
uk: взяти цей лист в якості шаблону для нового

note: L10N: Help screen description for OP_SAVE index menu: <save-message> pager menu: <save-message> attachment menu: <save-entry> compose menu: <copy-file>
en: save message/attachment to a mailbox/file
uk: зберегти лист/додаток у файлі чи скриньку

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH generic menu: <search> pager menu: <search>
en: search for a regular expression
uk: пошук виразу в напрямку уперед

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE generic menu: <search-reverse> pager menu: <search-reverse>
en: search backwards for a regular expression
uk: пошук виразу в напрямку назад

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT generic menu: <search-next> pager menu: <search-next>
en: search for next match
uk: пошук наступної відповідності

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE generic menu: <search-opposite> pager menu: <search-opposite>
en: search for next match in opposite direction
uk: пошук наступного в зворотньому напрямку

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE pager menu: <search-toggle>
en: toggle search pattern coloring
uk: вимк./ввімкнути виділення виразу пошуку

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE generic menu: <shell-escape> pager menu: <shell-escape>
en: invoke a command in a subshell
uk: викликати команду в shell

note: L10N: Help screen description for OP_SORT index menu: <sort-mailbox> pager menu: <sort-mailbox> browser menu: <sort>
en: sort messages
uk: сортувати листи

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE index menu: <sort-reverse> pager menu: <sort-reverse> browser menu: <sort-reverse>
en: sort messages in reverse order
uk: сортувати листи в зворотньому напрямку

note: L10N: Help screen description for OP_TAG generic menu: <tag-entry> pager menu: <tag-message>
en: tag the current entry
uk: виділити поточну позицію

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX generic menu: <tag-prefix>
en: apply next function to tagged messages
uk: використати наступну функцію до виділеного

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND generic menu: <tag-prefix-cond>
en: apply next function ONLY to tagged messages
uk: використати наступну функцію ТІЛЬКИ до виділеного

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD index menu: <tag-subthread>
en: tag the current subthread
uk: виділити поточну підбесіду

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD index menu: <tag-thread>
en: tag the current thread
uk: виділити поточну бесіду

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW index menu: <toggle-new> pager menu: <mark-as-new>
en: toggle a message's 'new' flag
uk: змінити атрибут "новий" листа

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE index menu: <toggle-write> pager menu: <toggle-write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
uk: вимкнути/ввімкнути перезаписування скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES browser menu: <toggle-mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
uk: вибір проглядання скриньок/всіх файлів

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE generic menu: <top-page>
en: move to the top of the page
uk: перейти до початку сторінки

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE index menu: <undelete-message> pager menu: <undelete-message> attachment menu: <undelete-entry> postpone menu: <undelete-entry> alias menu: <undelete-entry>
en: undelete the current entry
uk: відновити поточну позицію

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD index menu: <undelete-thread> pager menu: <undelete-thread>
en: undelete all messages in thread
uk: відновити всі листи бесіди

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD index menu: <undelete-subthread> pager menu: <undelete-subthread>
en: undelete all messages in subthread
uk: відновити всі листи підбесіди

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION index menu: <show-version> pager menu: <show-version>
en: show the Mutt version number and date
uk: показати версію та дату Mutt

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACH attachment menu: <view-attach> compose menu: <view-attach>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
uk: проглянути додаток за допомогою mailcap при потребі

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS index menu: <view-attachments> pager menu: <view-attachments>
en: show MIME attachments
uk: показати додатки MIME

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY generic menu: <what-key> pager menu: <what-key>
en: display the keycode for a key press
uk: показати код натиснутої клавіші

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS generic menu: <check-stats> pager menu: <check-stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
uk: обчислити статистику повідомлень для всіх поштових скриньок

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT index menu: <show-limit>
en: show currently active limit pattern
uk: показати поточний вираз обмеження

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD index menu: <collapse-thread>
en: collapse/uncollapse current thread
uk: згорнути/розгорнути поточну бесіду

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL index menu: <collapse-all>
en: collapse/uncollapse all threads
uk: згорнути/розгорнути всі бесіди

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY browser menu: <descend-directory>
en: descend into a directory
uk: увійти в каталог

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE index menu: <decrypt-save> pager menu: <decrypt-save>
en: make decrypted copy and delete
uk: зробити розшифровану копію та видалити

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY index menu: <decrypt-copy> pager menu: <decrypt-copy>
en: make decrypted copy
uk: зробити розшифровану копію

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE index menu: <forget-passphrase> pager menu: <forget-passphrase> attachment menu: <forget-passphrase> compose menu: <forget-passphrase>
en: wipe passphrase(s) from memory
uk: знищити паролі у пам’яті

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS index menu: <extract-keys> pager menu: <extract-keys> attachment menu: <extract-keys>
en: extract supported public keys
uk: розпакувати підтримувані відкриті ключі

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_USE mixmaster menu: <accept>
en: accept the chain constructed
uk: прийняти сконструйований ланцюжок

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_APPEND mixmaster menu: <append>
en: append a remailer to the chain
uk: додати remailer до ланцюжку

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_INSERT mixmaster menu: <insert>
en: insert a remailer into the chain
uk: вставити remailer в ланцюжок

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_DELETE mixmaster menu: <delete>
en: delete a remailer from the chain
uk: видалити remailer з ланцюжку

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_PREV mixmaster menu: <chain-prev>
en: select the previous element of the chain
uk: вибрати попередній елемент ланцюжку

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_NEXT mixmaster menu: <chain-next>
en: select the next element of the chain
uk: вибрати наступний елемент ланцюжку

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MIX compose menu: <mix>
en: send the message through a mixmaster remailer chain
uk: відіслати лист через ланцюжок mixmaster remailer

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_KEY compose menu: <attach-key>
en: attach a PGP public key
uk: приєднати відкритий ключ PGP

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU compose menu: <pgp-menu>
en: show PGP options
uk: показати параметри PGP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY index menu: <mail-key> pager menu: <mail-key>
en: mail a PGP public key
uk: відіслати відкритий ключ PGP

note: L10N: Help screen description for OP_VERIFY_KEY pgp menu: <verify-key> smime menu: <verify-key>
en: verify a PGP public key
uk: перевірити відкритий ключ PGP

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID pgp menu: <view-name> smime menu: <view-name>
en: view the key's user id
uk: побачити ідентіфікатор користувача ключа

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL index menu: <check-traditional-pgp> pager menu: <check-traditional-pgp> attachment menu: <check-traditional-pgp>
en: check for classic PGP
uk: перевірка на класичне PGP

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST index menu: <sidebar-first> pager menu: <sidebar-first>
en: move the highlight to the first mailbox
uk: перемістити маркер до першої скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST index menu: <sidebar-last> pager menu: <sidebar-last>
en: move the highlight to the last mailbox
uk: перемістити маркер до останньої скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT index menu: <sidebar-next> pager menu: <sidebar-next>
en: move the highlight to next mailbox
uk: перемістити маркер до наступної скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW index menu: <sidebar-next-new> pager menu: <sidebar-next-new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
uk: перемістити маркер до наступної скриньки з новою поштою

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN index menu: <sidebar-open> pager menu: <sidebar-open>
en: open highlighted mailbox
uk: відкрити обрану скриньку

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN index menu: <sidebar-page-down> pager menu: <sidebar-page-down>
en: scroll the sidebar down 1 page
uk: прогорнути бокову панель на сторінку донизу

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP index menu: <sidebar-page-up> pager menu: <sidebar-page-up>
en: scroll the sidebar up 1 page
uk: прогорнути бокову панель на сторінку догори

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV index menu: <sidebar-prev> pager menu: <sidebar-prev>
en: move the highlight to previous mailbox
uk: перемістити маркер до попередньої скриньки

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW index menu: <sidebar-prev-new> pager menu: <sidebar-prev-new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
uk: перемістити маркер до попередньої скриньки з новою поштою

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE index menu: <sidebar-toggle-visible> pager menu: <sidebar-toggle-visible>
en: make the sidebar (in)visible
uk: приховати/показати бокову панель

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU compose menu: <smime-menu>
en: show S/MIME options
uk: показати параметри S/MIME
