Mutt 1.5.17 - en to pl translation catalogue (1411 entries)

en: Username at %s:
pl: Nazwa konta na %s:

note: L10N: Prompt for an account password when connecting. %s@%s is user@host
en: Password for %s@%s:
pl: Hasło dla %s@%s:

note: L10N: You will see this error message if (1) you have "oauthbearer" in one of your $*_authenticators and (2) you do not have the corresponding $*_oauth_refresh_command defined. So the message does not mean "None of your $*_oauth_refresh_command's are defined."
en: mutt_account_getoauthbearer: No OAUTH refresh command defined
pl: mutt_account_getoauthbearer: Nie zdefiniowano polecenia odświeżania OAUTH

en: mutt_account_getoauthbearer: Unable to run refresh command
pl: mutt_account_getoauthbearer: Nie udało się uruchomić polecenia odświeżania

en: mutt_account_getoauthbearer: Command returned empty string
pl: mutt_account_getoauthbearer: Polecenie zwróciło pusty ciąg znaków

en: Exit
pl: Wyjście

en: Del
pl: Usuń

en: Undel
pl: Przywróć

en: Select
pl: Wybierz

note: L10N: localized names of RFC 2369 list operations
en: Help
pl: Pomoc

en: You have no aliases!
pl: Brak aliasów!

en: Aliases
pl: Aliasy

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
pl: Nazwa aliasu:

en: You already have an alias defined with that name!
pl: Istnieje już tak nazwany alias!

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
pl: Ostrzeżenie: alias o takiej nazwie może nie zadziałać. Poprawić?

en: Address:
pl: Adres:

en: Error: '%s' is a bad IDN.
pl: Błąd: „%s” to błędny IDN.

en: Personal name:
pl: Nazwisko:

en: [%s = %s] Accept?
pl: [%s = %s] Potwierdzasz?

en: Save to file:
pl: Zapisz do pliku:

en: Error seeking in alias file
pl: Błąd podczas przeszukiwania pliku aliasów

en: Error reading alias file
pl: Błąd podczas czytania pliku aliasów

en: Alias added.
pl: Alias został dodany.

en: Can't match nametemplate, continue?
pl: Nie pasujący szablon nazwy, kontynuować?

en: Mailcap compose entry requires %%s
pl: Pole „compose” w pliku „mailcap” wymaga %%s

en: Error running "%s"!
pl: Błąd uruchomienia „%s”!

en: Failure to open file to parse headers.
pl: Błąd otwarcia pliku podczas interpretacji nagłówków.

en: Failure to open file to strip headers.
pl: Błąd podczas próby otwarcia pliku w celu eliminacji nagłówków.

en: Failure to rename file.
pl: Zmiana nazwy pliku nie powiodła się.

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
pl: Brak pola „compose” dla %s w pliku „mailcap”, utworzono pusty plik.

en: Mailcap Edit entry requires %%s
pl: Pole „Edit” w pliku „mailcap” wymaga %%s

en: No mailcap edit entry for %s
pl: Brak pola „Edit” dla %s w pliku „mailcap”

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
pl: Brak odpowiedniego wpisu w „mailcap”. Wyświetlony jako tekst.

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
pl: Typ MIME nie został zdefiniowany. Nie można wyświetlić załącznika.

en: Cannot create filter
pl: Nie można utworzyć filtru

en: ---Command: %-20.20s Description: %s
pl: ---Polecenie: %-20.20s Opis: %s

en: ---Command: %-30.30s Attachment: %s
pl: ---Polecenie: %-30.30s Załącznik: %s

en: ---Attachment: %s: %s
pl: ---Załącznik: %s: %s

en: ---Attachment: %s
pl: ---Załącznik: %s

en: Can't create filter
pl: Nie można utworzyć filtra

en: Write fault!
pl: Błąd zapisu!

en: I don't know how to print that!
pl: Nie wiem jak to wydrukować!

note: L10N: %s is a directory.  Mutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
pl: %s nie istnieje. Utworzyć?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s.
pl: Nie można utworzyć %s: %s.

note: L10N: The first time mutt is started with $autocrypt set, it will create $autocrypt_dir and then prompt to create an autocrypt account with this message.
en: Create an initial autocrypt account?
pl: Czy utworzyć nowe konto Autocrypt?

note: L10N: Autocrypt is asking for the email address to use for the autocrypt account.  This will generate a key and add a record to the database for use in autocrypt operations.
en: Autocrypt account address:
pl: Adres e‑mail dla konta Autocrypt:

note: L10N: Autocrypt prompts for an account email address, and requires a single address.  This is shown if they entered something invalid, nothing, or more than one address for some reason.
en: Please enter a single email address
pl: Proszę podać jeden prawidłowy adres e‑mail

note: L10N: When creating an autocrypt account, this message will be displayed if there is already an account in the database with the email address they just entered.
en: That email address is already assigned to an autocrypt account
pl: Ten adres e‑mail jest już przypisany do konta Autocrypt

note: L10N: Autocrypt has a setting "prefer-encrypt". When the recommendation algorithm returns "available" and BOTH sender and recipient choose "prefer-encrypt", encryption will be automatically enabled. Otherwise the UI will show encryption is "available" but the user will be required to enable encrypti
en: Prefer encryption?
pl: Preferować szyfrowanie?

note: L10N: Error message displayed if creating an autocrypt account failed or was aborted by the user.
en: Autocrypt account creation aborted.
pl: Przerwano tworzenie konta Autocrypt.

note: L10N: Message displayed after an autocrypt account is successfully created.
en: Autocrypt account creation succeeded
pl: Utworzono konto Autocrypt.

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the engine is not available.
en: Autocrypt is not available.
pl: Autocrypt nie jest dostępny.

note: L10N: Error displayed if the user tries to force sending an Autocrypt email when the account does not exist or is not enabled. %s is the From email address used to look up the Autocrypt account.
en: Autocrypt is not enabled for %s.
pl: Autocrypt nie jest włączony dla %s.

note: L10N: %s is an email address.  Autocrypt is scanning for the keyids to use to encrypt, but it can't find a valid keyid for this address. The message is printed and they are returned to the compose menu.
en: No (valid) autocrypt key found for %s.
pl: Nie odnaleziono (poprawnych) kluczy Autocrypt dla %s.

note: L10N: The first time autocrypt is enabled, Mutt will ask to scan through one or more mailboxes for Autocrypt: headers. Those headers are then captured in the database as peer records and used for encryption. If this is answered yes, they will be prompted for a mailbox.
en: Scan a mailbox for autocrypt headers?
pl: Przeskanować skrzynkę w poszukiwaniu nagłówków Autocrypt?

note: L10N: The prompt for a mailbox to scan for Autocrypt: headers
en: Scan mailbox
pl: Przeskanuj skrzynkę

note: L10N: This is the second prompt to see if the user would like to scan more than one mailbox for Autocrypt headers. I'm purposely being extra verbose; asking first then prompting for a mailbox.  This is because this is a one-time operation and I don't want them to accidentally ctrl-g and abort it.
en: Scan another mailbox for autocrypt headers?
pl: Przeskanować inną skrzynkę w poszukiwaniu nagłówków Autocrypt?

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: create new account
en: Create
pl: Utwórz

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
pl: Usuń

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle an account active/inactive The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Tgl Active
pl: Przeł.akt.

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: toggle "prefer-encrypt" on an account The words here are abbreviated to keep the help line compact. It currently has the content: q:Exit  c:Create  D:Delete  a:Tgl Active  p:Prf Encr  ?:Help
en: Prf Encr
pl: Pref.szyfr.

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt set
en: prefer encrypt
pl: preferowane szyfrowanie

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account has prefer-encrypt unset; thus encryption will need to be manually enabled.
en: manual encrypt
pl: dostępne szyfrowanie

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is enabled/active
en: active
pl: aktywne

note: L10N: Autocrypt Account menu. flag that an account is disabled/inactive
en: inactive
pl: nieaktywne

note: L10N: Autocrypt Account Management Menu title
en: Autocrypt Accounts
pl: Konta Autocrypt

note: L10N: This error message is displayed if a database update of an account record fails for some odd reason.
en: Error updating account record
pl: Nie udało się zaktualizować konta

note: L10N: Confirmation message when deleting an autocrypt account
en: Really delete account "%s"?
pl: Czy na pewno usunąć konto „%s”?

note: L10N: %s is the path to the database.  For some reason sqlite3 failed to open that database file. Error message if autocrypt couldn't open the sqlite database for some reason.  The %s is the full path of the database file.
en: Unable to open autocrypt database %s
pl: Nie udało się otworzyć bazy danych Autocrypt %s

en: error creating gpgme context: %s
pl: błąd tworzenia kontekstu GPGME: %s

note: L10N: Message displayed just before a GPG key is generated for a created autocrypt account.
en: Generating autocrypt key...
pl: Generowanie klucza Autocrypt…

note: L10N: GPGME was unable to generate a key for some reason. %s is the error message returned by GPGME.
en: Error creating autocrypt key: %s
pl: Nie udało się utworzyć klucza: %s

note: L10N: After selecting a key for an autocrypt account, this is displayed if the key was revoked/expired/disabled/invalid or can't be used for both signing and encryption. %s is the key fingerprint.
en: The key %s is not usable for autocrypt
pl: Klucz %s nie może być użyty przez Autocrypt

note: L10N: During autocrypt account creation, this prompt asks the user whether they want to create a new GPG key for the account, or select an existing account from the keyring.
en: (c)reate new, or (s)elect existing GPG key?
pl: (u)tworzyć nowy czy (w)ybrać istniejący klucz GPG?

note: L10N: The letters corresponding to the "(c)reate new, or (s)elect existing GPG key?" prompt.
en: cs
pl: uw

note: L10N: During autocrypt account creation, if selecting an existing key fails for some reason, we prompt to see if they want to create a key instead.
en: Create a new GPG key for this account, instead?
pl: Czy zamiast tego utworzyć nowy klucz GPG dla tego konta?

note: L10N: The autocrypt database keeps track of schema version numbers. This error occurs if the version number is too high. Presumably because this is an old version of mutt and the database was upgraded by a future version.
en: Autocrypt database version is too new
pl: Baza danych Autocrypt jest w zbyt nowej wersji

en: Redraw
pl: Odśwież

note: L10N: Background Edit Landing Page message, first line. Displays while the editor is running.
en: Waiting for editor to exit
pl: Oczekiwanie na wyjście z edytora

note: L10N: Background Edit Landing Page message, second line. Displays while the editor is running. %s is the key binding for "<exit>", usually "q".
en: Type '%s' to background compose session.
pl: Naciśnij „%s”, aby ukryć sesję edytowania w tle.

note: L10N: Background Compose Menu Help line: resume composing the mail
en: Resume
pl: Przywróć

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process has finished.
en: finished
pl: zakończony

note: L10N: Background Compose menu flag that indicates the editor process is still running.
en: running
pl: uruchomiony

note: L10N: Background Compose Menu title
en: Background Compose Menu
pl: Menu edytowania w tle

note: L10N: Background Compose Menu: displayed if there are no background processes and the user tries to bring up the background compose menu
en: No backgrounded editing sessions.
pl: Brak sesji edycji w tle.

note: L10N: Background Compose menu: Confirms if an unfinished process is selected to continue.
en: Process is still running. Really select?
pl: Proces jest nadal uruchomiony. Czy na pewno wybrać?

en: Chdir
pl: Zmień katalog

en: Mask
pl: Wzorzec

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
pl: Sortowanie odwrotne według (d)aty, (a)lfabetu, (w)ielkości, (l)iczby, (n)ieprzeczytanych czy żadn(e)?

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e, (c)ount, (u)nread, or do(n)'t sort?
pl: Sortowanie według (d)aty, (a)lfabetu, (w)ielkości, (l)iczby, (n)ieprzeczytanych czy żadn(e)?

en: dazcun
pl: dawlne

en: %s is not a directory.
pl: %s nie jest katalogiem.

en: Mailboxes [%d]
pl: Skrzynki [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
pl: Zasubskrybowane [%s], wzorzec nazw plików: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
pl: Katalog [%s], wzorzec nazw plików: %s

en: Can't attach a directory!
pl: Załącznikiem nie może zostać katalog!

en: No files match the file mask
pl: Żaden plik nie pasuje do wzorca

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
pl: Tworzenie skrzynek jest obsługiwane tylko dla skrzynek IMAP

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
pl: Zmiana nazwy jest obsługiwana tylko dla skrzynek IMAP

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
pl: Usuwanie skrzynek jest obsługiwane tylko dla skrzynek IMAP

en: Cannot delete root folder
pl: Nie można usunąć głównej skrzynki

en: Really delete mailbox "%s"?
pl: Czy na pewno usunąć skrzynkę „%s”?

en: Mailbox deleted.
pl: Skrzynka została usunięta.

en: Mailbox deletion failed.
pl: Błąd usuwania skrzynki.

en: Mailbox not deleted.
pl: Skrzynka nie została usunięta.

en: Chdir to:
pl: Zmień katalog na:

en: Error scanning directory.
pl: Błąd przeglądania katalogu.

en: File Mask:
pl: Wzorzec nazw plików:

en: New file name:
pl: Nazwa nowego pliku:

en: Can't view a directory
pl: Nie można przeglądać tego katalogu

en: Error trying to view file
pl: Błąd podczas próby przeglądania pliku

en: too few arguments
pl: za mało argumentów

en: New mail in
pl: Nowa poczta w

en: %s: color not supported by term
pl: %s: kolor nie jest obsługiwany przez terminal

en: %s: no such color
pl: %s: nie ma takiego koloru

en: %s: no such object
pl: %s: nie ma takiego obiektu

en: %s: command valid only for index, body, header objects
pl: %s: polecenie może dotyczyć tylko obiektów indeksu, treści lub nagłówków

en: %s: too few arguments
pl: %s: za mało argumentów

en: Missing arguments.
pl: Brakuje argumentów.

en: color: too few arguments
pl: color: za mało argumentów

en: mono: too few arguments
pl: mono: za mało argumentów

en: %s: no such attribute
pl: %s: nie ma takiego atrybutu

en: too many arguments
pl: za dużo argumentów

en: default colors not supported
pl: domyślnie ustalone kolory nie są obsługiwane

note: L10N: Used for the $crypt_verify_sig prompt
en: Verify signature?
pl: Weryfikować podpis PGP?

en: Could not create temporary file!
pl: Nie można utworzyć pliku tymczasowego!

en: Cannot create display filter
pl: Nie można utworzyć filtru wyświetlania

en: Could not copy message
pl: Nie można skopiować listu

note: L10N: Before displaying a message in the pager, Mutt iterates through all the message parts, decoding, converting, running autoview, decrypting, etc.  If there is an error somewhere in there, Mutt will still display what it was able to generate, but will also display this message in the message line
en: There was an error displaying all or part of the message
pl: Wystąpił błąd podczas wyświetlania całości lub części listu

en: S/MIME signature successfully verified.
pl: Podpis S/MIME został pomyślnie zweryfikowany.

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
pl: Właściciel certyfikatu S/MIME nie pasuje do nadawcy.

en: Warning: Part of this message has not been signed.
pl: Ostrzeżenie: fragment tego listu nie został podpisany.

en: S/MIME signature could NOT be verified.
pl: Podpis S/MIME NIE może zostać zweryfikowany.

en: PGP signature successfully verified.
pl: Podpis PGP został pomyślnie zweryfikowany.

en: PGP signature could NOT be verified.
pl: Podpis PGP NIE może zostać zweryfikowany.

en: Command:
pl: Polecenie:

en: Warning: message contains no From: header
pl: Ostrzeżenie: list nie zawiera nagłówka From

en: Bounce message to:
pl: Wyślij kopię listu (odbij) do:

en: Bounce tagged messages to:
pl: Wyślij kopie zaznaczonych listów (odbij) do:

en: Error parsing address!
pl: Błąd interpretacji adresu!

en: Bad IDN: '%s'
pl: Błędny IDN: „%s”

en: Bounce message to %s
pl: Wyślij kopię listu (odbij) do %s

en: Bounce messages to %s
pl: Wyślij kopie listów (odbij) do %s

en: Message not bounced.
pl: Kopia nie została wysłana.

en: Messages not bounced.
pl: Kopie nie zostały wysłane.

en: Message bounced.
pl: Kopia została wysłana.

en: Messages bounced.
pl: Kopie zostały wysłane.

en: Can't create filter process
pl: Nie można utworzyć procesu filtru

en: Pipe to command:
pl: Wyślij przez potok do polecenia:

en: No printing command has been defined.
pl: Polecenie drukowania nie zostało zdefiniowane.

en: Print message?
pl: Wydrukować list?

en: Print tagged messages?
pl: Wydrukować zaznaczone listy?

en: Message printed
pl: List został wydrukowany

en: Messages printed
pl: Listy zostały wydrukowane

en: Message could not be printed
pl: Drukowanie listu nie powiodło się

en: Messages could not be printed
pl: Drukowanie listów nie powiodło się

note: L10N: The following three are the sort/reverse sort prompts. * Letters must match the order of the characters in the third * string.  Note that mutt now supports multiline prompts, so * it's okay for the translation to take up to three lines.
en: Rev-Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
pl: Sortowanie odwrotne według (d)aty wysłania/(n)adawcy/daty (o)debrania/(t)ematu/od(b)iorcy/(w)ątku/s(k)rzynki/(r)ozmiaru/(p)unktacji/(s)pamu/(e)tykiety?:

en: Sort Date/Frm/Recv/Subj/tO/Thread/Unsort/siZe/sCore/sPam/Label?:
pl: Sortowanie według (d)aty wysłania/(n)adawcy/daty (o)debrania/(t)ematu/od(b)iorcy/(w)ątku/s(k)rzynki/(r)ozmiaru/(p)unktacji/(s)pamu/(e)tykiety?:

en: dfrsotuzcpl
pl: dnotbwkrpse

en: Shell command:
pl: Polecenie powłoki:

en: Decode-save%s to mailbox
pl: Dekoduj i zapisz%s do skrzynki

en: Decode-copy%s to mailbox
pl: Dekoduj i kopiuj%s do skrzynki

en: Decrypt-save%s to mailbox
pl: Rozszyfruj i zapisz%s do skrzynki

en: Decrypt-copy%s to mailbox
pl: Rozszyfruj i kopiuj%s do skrzynki

en: Save%s to mailbox
pl: Zapisz%s do skrzynki

en: Copy%s to mailbox
pl: Kopiuj%s do skrzynki

en:  tagged
pl:  zaznaczone

en: Copying to %s...
pl: Kopiowanie do %s…

note: L10N: Progress meter message when saving tagged messages
en: Saving tagged messages...
pl: Zapisywanie zaznaczonych listów…

note: L10N: Progress meter message when copying tagged messages
en: Copying tagged messages...
pl: Brak zaznaczonych listów.

note: L10N: Message when an index/pager save operation fails for some reason.
en: Error saving message
pl: Błąd zapisywania listu

note: L10N: Message when an index tagged save operation fails for some reason.
en: Error saving tagged messages
pl: Błąd zapisywania zaznaczonych listów

note: L10N: Message when an index/pager copy operation fails for some reason.
en: Error copying message
pl: Błąd kopiowania listu

note: L10N: Message when an index tagged copy operation fails for some reason.
en: Error copying tagged messages
pl: Błąd kopiowania zaznaczonych listów

en: Convert to %s upon sending?
pl: Przekonwertować do %s przy wysyłaniu?

en: Content-Type changed to %s.
pl: Typ (Content-Type) zmieniono na %s.

en: Character set changed to %s; %s.
pl: Zestaw znaków został zmieniony na %s; %s.

en: not converting
pl: bez konwersji

en: converting
pl: konwertowanie

en: There are no attachments.
pl: Brak załączników.

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: From:
pl: Od:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: To:
pl: Do:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Cc:
pl: Kopia:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Bcc:
pl: Ukryta kopia:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Subject:
pl: Temat:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Reply-To:
pl: Odpowiedź do:

note: L10N: Compose menu field.  May not want to translate.
en: Fcc:
pl: Zapisz w:

note: L10N: Compose menu field.  Holds "Encrypt", "Sign" related information
en: Security:
pl: Bezpieczeństwo:

note: L10N: * This string is used by the compose menu. * Since it is hidden by default, it does not increase the * indentation of other compose menu fields.  However, if possible, * it should not be longer than the other compose menu fields. * * Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not 
en: Sign as:
pl: Podpisz jako:

en: Send
pl: Wyślij

en: Abort
pl: Anuluj

note: L10N: compose menu help line entry
en: To
pl: Adresat

note: L10N: compose menu help line entry
en: CC
pl: Kopia

note: L10N: compose menu help line entry
en: Subj
pl: Temat

en: Attach file
pl: Dołącz plik

en: Descrip
pl: Opis

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: off. * This is displayed when Autocrypt is turned off.
en: Off
pl: Wyłączony

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: no. * This is displayed when Autocrypt cannot encrypt to the recipients.
en: No
pl: Nie

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: discouraged. * This is displayed when Autocrypt believes encryption should not be used. * This might occur if one of the recipient Autocrypt Keys has not been * used recently, or if the only key available is a Gossip Header key.
en: Discouraged
pl: Niezalecane

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: available. * This is displayed when Autocrypt believes encryption is possible, but * leaves enabling it up to the sender.  Probably because "prefer encrypt" * is not set in both the sender and recipient keys.
en: Available
pl: Możliwe

note: L10N: Autocrypt recommendation flag: yes. * This is displayed when Autocrypt would normally enable encryption * automatically.
en: Yes
pl: Tak

note: L10N: The compose menu autocrypt prompt. (e)ncrypt enables encryption via autocrypt. (c)lear sets cleartext. (a)utomatic defers to the recommendation.
en: Autocrypt: (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic?
pl: Autocrypt: (s)zyfrowanie, (z)wykły tekst czy (a)utomatycznie?

note: L10N: The letter corresponding to the compose menu autocrypt prompt (e)ncrypt, (c)lear, (a)utomatic
en: eca
pl: sza

en: Not supported
pl: Nie wspierane

en: Sign, Encrypt
pl: Podpisz i zaszyfruj

en: Encrypt
pl: Zaszyfruj

en: Sign
pl: Podpisz

en: None
pl: Brak

en:  (inline PGP)
pl:  (PGP w treści)

en:  (OppEnc mode)
pl:  (tryb OppEnc)

en: <default>
pl: <domyślnie>

en: Encrypt with:
pl: Zaszyfruj używając:

note: L10N: The autocrypt compose menu Recommendation field. Displays the output of the recommendation engine (Off, No, Discouraged, Available, Yes)
en: Recommendation:
pl: Rekomendacja:

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment doesn't stat.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the error message.
en: Attachment #%d no longer exists: %s
pl: Załącznik #%d już nie istnieje: %s

note: L10N: This message is displayed in the compose menu when an attachment is modified behind the scenes.  %d is the attachment number and %s is the attachment filename. The filename is located last to avoid a long path hiding the prompt question.
en: Attachment #%d modified. Update encoding for %s?
pl: Załącznik #%d został zmodyfikowany. Zaktualizować kodowanie dla %s?

en: -- Attachments
pl: -- Załączniki

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
pl: Ostrzeżenie: „%s” to błędny IDN.

en: You may not delete the only attachment.
pl: Nie możesz usunąć jedynego załącznika.

note: L10N: Prompt when trying to hit <detach-file> on the first entry in the compose menu.  This entry is most likely the message they just typed.  Hitting yes will remove the entry and unlink the file, so it's worth confirming they really meant to do it.
en: Really delete the main message?
pl: Czy na pewno usunąć główną wiadomość?

en: You are on the last entry.
pl: To jest ostatnia pozycja.

en: You are on the first entry.
pl: To jest pierwsza pozycja.

en: Bad IDN in "%s": '%s'
pl: Błędny IDN w „%s”: „%s”

en: Attaching selected files...
pl: Dołączanie wybranych listów…

en: Unable to attach %s!
pl: Nie można dołączyć %s!

en: Open mailbox to attach message from
pl: Otwórz skrzynkę w celu dołączenia listu

en: Unable to open mailbox %s
pl: Nie można otworzyć skrzynki %s

en: No messages in that folder.
pl: Brak listów w tej skrzynce.

en: Tag the messages you want to attach!
pl: Zaznacz listy do dołączenia!

en: Unable to attach!
pl: Nie można dołączyć!

en: Recoding only affects text attachments.
pl: Tylko tekstowe załączniki można przekodować.

en: The current attachment won't be converted.
pl: Bieżący załacznik nie zostanie przekonwertowany.

en: The current attachment will be converted.
pl: Bieżący załacznik zostanie przekonwertowany.

en: Invalid encoding.
pl: Błędne kodowanie.

en: Save a copy of this message?
pl: Zapisać kopię tego listu?

en: Send attachment with name:
pl: Wyślij załącznik pod nazwą:

en: Rename to:
pl: Zmień nazwę na:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
pl: Nie można ustalić stanu (stat) %s: %s

en: New file:
pl: Nowy plik:

en: Content-Type is of the form base/sub
pl: Typ (Content-Type) musi być w postaci podstawowy/pośledni

en: Unknown Content-Type %s
pl: Nieznany typ (Content-Type) %s

en: Can't create file %s
pl: Nie można utworzyć %s

note: L10N: This phrase is a modified quote originally from Cool Hand Luke, intended to be somewhat humorous.
en: What we have here is a failure to make an attachment
pl: To co tutaj mamy jest błędem tworzenia załącznika

en: $send_multipart_alternative_filter is not set
pl: $send_multipart_alternative_filter nie jest ustawione

en: Postpone this message?
pl: Zachować ten list do późniejszej obróbki i ewentualnej wysyłki?

en: Write message to mailbox
pl: Zapisz list do skrzynki

en: Writing message to %s ...
pl: Zapisywanie listu do %s…

en: Message written.
pl: List został zapisany.

en: No PGP backend configured
pl: Brak skonfigurowanych dostawców PGP

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
pl: Wybrano już S/MIME. Anulować wybór S/MIME?

en: No S/MIME backend configured
pl: Brak skonfigurowanych dostawców S/MIME

en: PGP already selected. Clear & continue ?
pl: Wybrano już PGP. Anulować wybór PGP?

en: Unable to lock mailbox!
pl: Nie można zablokować skrzynki pocztowej!

en: Decompressing %s
pl: Rozpakowywanie %s

en: Can't identify the contents of the compressed file
pl: Nie można zidentyfikować treści spakowanego pliku

en: Can't find mailbox ops for mailbox type %d
pl: Nie udało się znaleźć operacji dla typu skrzynki %d

en: Cannot append without an append-hook or close-hook : %s
pl: Nie można dopisać bez append-hook lub close-hook : %s

en: Compress command failed: %s
pl: Polecenie kompresji nie powiodło się: %s

en: Unsupported mailbox type for appending.
pl: Typ skrzynki nie wspiera dopisywania.

en: Compressed-appending to %s...
pl: Dopisywanie‐skompresowane do %s…

en: Compressing %s...
pl: Kompresowanie %s…

en: Error. Preserving temporary file: %s
pl: Błąd. Zachowano plik tymczasowy: %s

en: Can't sync a compressed file without a close-hook
pl: Nie można zsynchronizować skompresowanego pliku bez close-hook

en: Compressing %s
pl: Kompresowanie %s

en: No decryption engine available for message
pl: Żaden mechanizm szyfrowania nie jest dostępny dla listu

en:  (current time: %c)
pl:  (bieżąca data i czas: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
pl: [-- %s zwraca%s --]

en: Passphrase(s) forgotten.
pl: Hasła zostały zapomniane.

en: Inline PGP can't be used with attachments.  Revert to PGP/MIME?
pl: Nie można używać PGP w treści z załącznikami. Przełączyć do PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with attachments.
pl: Nie wysłano listu: PGP w treści nie może być używane z załącznikami.

en: Inline PGP can't be used with format=flowed.  Revert to PGP/MIME?
pl: PGP w treści nie może być użyte z format=flowed. Przełączyć do PGP/MIME?

en: Mail not sent: inline PGP can't be used with format=flowed.
pl: Nie wysłano listu: PGP w treści nie może być używane z format=flowed.

en: Invoking PGP...
pl: Wywoływanie PGP…

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
pl: Nie można wysłać listu w trybie inline. Przełączyć do PGP/MIME?

en: Mail not sent.
pl: List nie został wysłany.

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
pl: Listy S/MIME bez wskazówek co do zawartości nie są obsługiwane.

en: Trying to extract PGP keys...
pl: Próba odczytania kluczy PGP…

en: Trying to extract S/MIME certificates...
pl: Próba odczytania certyfikatów S/MIME…

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
pl: [-- Błąd: nieznany protokół multipart/signed %s! --]

en: [-- Error: Missing or bad-format multipart/signed signature! --]
pl: [-- Błąd: niespójna struktura multipart/signed ! --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
pl: [-- Ostrzeżenie: nie można zweryfikować podpisów %s/%s. --]

en: [-- The following data is signed --]
pl: [-- Poniższe dane są podpisane --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
pl: [-- Ostrzeżenie: nie znaleziono żadnych podpisów. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
pl: 
    [-- Koniec podpisanych danych --]

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
pl: Ustawiono „crypt_use_gpgme”, ale Mutt został skompilowany bez wsparcia dla GPGME.

en: Invoking S/MIME...
pl: Wywoływanie S/MIME…

en: error enabling CMS protocol: %s
pl: błąd uruchamiania protokołu CMS: %s

en: error creating gpgme data object: %s
pl: błąd tworzenia obiektu danych GPGME: %s

en: error allocating data object: %s
pl: błąd alokacji obiektu danych: %s

en: error rewinding data object: %s
pl: błąd przeszukania obiektu danych: %s

en: error reading data object: %s
pl: błąd czytania obiektu danych: %s

en: Can't create temporary file
pl: Nie można utworzyć pliku tymczasowego

en: error adding recipient `%s': %s
pl: błąd dodawania odbiorcy „%s”: %s

en: secret key `%s' not found: %s
pl: klucz tajny „%s” nie został odnaleziony: %s

en: ambiguous specification of secret key `%s'
pl: niejednoznaczne określenie klucza tajnego „%s”

en: error setting secret key `%s': %s
pl: błąd obsługi klucza tajnego „%s”: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
pl: błąd konfigurowania notacji podpisu PKA: %s

en: error encrypting data: %s
pl: błąd szyfrowania danych: %s

en: error signing data: %s
pl: błąd podpisania danych: %s

en: $pgp_sign_as unset and no default key specified in ~/.gnupg/gpg.conf
pl: ani zmienna $pgp_sign_as nie jest ustawiona, ani nie zdefiniowano domyślnego klucza w ~/.gnupg/gpg.conf

en: Warning: One of the keys has been revoked
pl: Ostrzeżenie: jeden z kluczy został unieważniony

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
pl: Ostrzeżenie: klucz użyty do podpisania wygasł dnia:

en: Warning: At least one certification key has expired
pl: Ostrzeżenie: co najmniej jeden z certyfikatów wygasł

en: Warning: The signature expired at:
pl: Ostrzeżenie: podpis wygasł dnia:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
pl: Nie można zweryfikować z powodu braku klucza lub certyfikatu

en: The CRL is not available
pl: CRL nie jest dostępny

en: Available CRL is too old
pl: Ten CRL jest zbyt stary

en: A policy requirement was not met
pl: Nie spełniono wymagań polityki

en: A system error occurred
pl: Wystąpił błąd systemowy

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
pl: Ostrzeżenie: dane PKA nie odpowiadają adresowi podpisującego:

en: PKA verified signer's address is:
pl: Adres nadawcy zweryfikowany przez PKA to:

en: Fingerprint:
pl: Odcisk:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
pl: Ostrzeżenie: nie ma ŻADNYCH dowodów, że ten klucz należy do osoby podanej powyżej

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
pl: Ostrzeżenie: ten klucz NIE NALEŻY do osoby podanej powyżej

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
pl: Ostrzeżenie: NIE ma pewności, że ten klucz należy do osoby podanej powyżej

en: aka:
pl: znany także jako:

note: L10N: You will see this message in place of "KeyID " if the S/MIME key has no ID. This is quite an error.
en: no signature fingerprint available
pl: brak dostępnego odcisku sygnatury

en: KeyID
pl: Identyfikator klucza

en: created:
pl: utworzony:

en: Error getting key information for KeyID %s: %s
pl: Błąd pobierania informacji o kluczu %s: %s

en: Good signature from:
pl: Poprawny podpis złożony przez:

en: *BAD* signature from:
pl: NIEPRAWIDŁOWY podpis złożony przez:

en: Problem signature from:
pl: Niepewny podpis złożony przez:

note: L10N: This is trying to match the width of the "Problem signature from:" translation just above.
en:                expires:
pl:              znany także jako:

en: [-- Begin signature information --]
pl: [-- Początek informacji o podpisie --]

en: Error: verification failed: %s
pl: Błąd: weryfikacja nie powiodła się: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
pl: *** Początek danych (podpisane przez: %s) ***

en: *** End Notation ***
pl: *** Koniec danych ***

en: [-- End signature information --]
pl: [-- Koniec informacji o podpisie --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
pl: [-- Błąd: odszyfrowanie nie powiodło się: %s --]

en: error importing key: %s
pl: Błąd importowania klucza: %s

en: Error: decryption/verification failed: %s
pl: Błąd: odszyfrowanie lub weryfikacja nie powiodły się: %s

en: Error: copy data failed
pl: Błąd: kopiowanie danych nie powiodło się

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
pl: [-- POCZĄTEK LISTU PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
pl: [-- POCZĄTEK KLUCZA PUBLICZNEGO PGP --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
pl: [-- POCZĄTEK LISTU PODPISANEGO PGP --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
pl: [-- KONIEC LISTU PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
pl: [-- KONIEC PUBLICZNEGO KLUCZA PGP --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
pl: [-- KONIEC LISTU PODPISANEGO PGP --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
pl: [-- Błąd: nie można odnaleźć początku listu PGP! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
pl: [-- Błąd: nie można utworzyć pliku tymczasowego! --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
pl: [-- Następujące dane są podpisane i zaszyfrowane PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
pl: [-- Następujące dane są zaszyfrowane PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
pl: [-- Koniec danych podpisanych i zaszyfrowanych PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
pl: [-- Koniec danych zaszyfrowanych PGP/MIME --]

en: PGP message successfully decrypted.
pl: List PGP został poprawnie odszyfrowany.

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
pl: [-- Poniższe dane są podpisane S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
pl: [-- Następujące dane są zaszyfrowane S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
pl: [-- Koniec danych podpisanych S/MIME. --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
pl: [-- Koniec danych zaszyfrowanych S/MIME. --]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
pl: [Nie można wyświetlić identyfikatora (nieznane kodowanie)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
pl: [Nie można wyświetlić identyfikatora (błędne kodowanie)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
pl: [Nie można wyświetlić identyfikatora (błędny DN)]

note: L10N: * The following are the headers for the "verify key" output from the * GPGME key selection menu (bound to "c" in the key selection menu). * They will be automatically aligned.
en: Name:
pl: Nazwa:

en: Valid From:
pl: Ważny od:

en: Valid To:
pl: Ważny do:

en: Key Type:
pl: Typ klucza:

en: Key Usage:
pl: Użycie klucza:

en: Serial-No:
pl: Numer:

en: Issued By:
pl: Wydany przez:

en: Subkey:
pl: Podklucz:

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
pl: [Błędny]

note: L10N: This is printed after "Key Type: " and looks like this: *       PGP, 2048 bit RSA
en: %s, %lu bit %s
pl: %s, %lu bitów %s

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
pl: szyfrowanie

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
pl: podpisywanie

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
pl: certyfikowanie

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
pl: [Wyprowadzony]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
pl: [Wygasły]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
pl: [Zablokowany]

en: Collecting data...
pl: Zbieranie danych…

en: Error finding issuer key: %s
pl: Nie znaleziono klucza wydawcy: %s

en: Error: certification chain too long - stopping here
pl: Błąd: łańcuch certyfikatów zbyt długi — przetwarzanie zatrzymano

en: Key ID: 0x%s
pl: Identyfikator klucza: 0x%s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
pl: wykonanie gpgme_op_keylist_start nie powiodło się: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
pl: wykonanie gpgme_op_keylist_next nie powiodło się: %s

en: All matching keys are marked expired/revoked.
pl: Wszystkie pasujące klucze są zaznaczone jako wygasłe lub unieważnione.

en: Exit
pl: Wyjście

en: Select
pl: Wybór

en: Check key
pl: Sprawdź klucz

en: PGP and S/MIME keys matching
pl: Pasujące klucze PGP i S/MIME

en: PGP keys matching
pl: Pasujące klucze PGP

en: S/MIME keys matching
pl: Pasujące klucze S/MIME

en: keys matching
pl: pasujące klucze

note: L10N: e.g. 'S/MIME keys matching "Michael Elkins".'
en: %s "%s".
pl: %s „%s”.

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
pl: Nie można użyć tego klucza: wygasł, został wyłączony lub unieważniony.

en: ID is expired/disabled/revoked.
pl: Identyfikator wygasł, został wyłączony lub unieważniony.

en: ID has undefined validity.
pl: Poziom ważności tego identyfikatora nie został określony.

en: ID is not valid.
pl: Nieprawidłowy identyfikator.

en: ID is only marginally valid.
pl: Ten identyfikator jest tylko częściowo ważny.

en: %s Do you really want to use the key?
pl: %s Czy na pewno chcesz użyć tego klucza?

en: Looking for keys matching "%s"...
pl: Wyszukiwanie odpowiednich kluczy dla „%s”…

en: Use keyID = "%s" for %s?
pl: Użyć klucza numer „%s” dla %s?

en: Enter keyID for %s:
pl: Wprowadź numer klucza dla %s:

note: L10N: mutt_gpgme_select_secret_key() tries to list all secret keys to choose from.  This error is displayed if no results were found.
en: No secret keys found
pl: Nie odnaleziono żadnych tajnych kluczy

en: Please enter the key ID:
pl: Podaj identyfikator klucza:

en: Error exporting key: %s
pl: Błąd eksportowania klucza: %s

note: L10N: MIME description for exported (attached) keys. You can translate this entry to a non-ASCII string (it will be encoded), but it may be safer to keep it untranslated.
en: PGP Key 0x%s.
pl: Klucz PGP 0x%s.

en: GPGME: OpenPGP protocol not available
pl: GPGME: protokół OpenPGP jest niedostępny

en: GPGME: CMS protocol not available
pl: GPGME: protokół CMS jest niedostępny

en: S/MIME (s)ign, sign (a)s, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pl: S/MIME: (p)odpisz, podpisz (j)ako, p(g)p, (a)nuluj lub wyłącz tryb (o)ppenc?

note: L10N: The 'f' is from "forget it", an old undocumented synonym of 'clear'.  Please use a corresponding letter in your language. Alternatively, you may duplicate the letter 'c' is translated to. This comment also applies to the five following letter sequences.
en: sapfco
pl: pjgaao

en: PGP (s)ign, sign (a)s, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pl: PGP: (p)odpisz, podpisz (j)ako, (s)/mime, (a)nuluj lub wyłącz tryb (o)ppenc?

en: samfco
pl: pjsaao

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pl: S/MIME: (z)aszyfruj, (p)odpisz, podpisz (j)ako, (o)ba, p(g)p, (a)nuluj lub (t)ryb oppenc?

en: esabpfco
pl: zpjogaat

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pl: PGP: (z)aszyfruj, (p)odpisz, podpisz (j)ako, (o)ba, (s)/mime, (a)nuluj lub (t)ryb oppenc?

en: esabmfco
pl: zpjosaat

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (p)gp or (c)lear?
pl: S/MIME: (z)aszyfruj, (p)odpisz, podpisz (j)ako, (o)ba, p(g)p lub (a)nuluj?

en: esabpfc
pl: zpjogaa

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, s/(m)ime or (c)lear?
pl: PGP: (z)aszyfruj, (p)odpisz, podpisz (j)ako, (o)ba, (s)/mime lub (a)nuluj?

en: esabmfc
pl: zpjosaa

en: Failed to verify sender
pl: Błąd weryfikacji nadawcy

en: Failed to figure out sender
pl: Błąd określenia nadawcy

en: yes
pl: tak

en: no
pl: nie

note: L10N: In the mutt_yesorno() prompt, some variables and all quadoptions provide a '?' choice to provide the name of the configuration variable this prompt is dependent on. For example, the prompt "Quit Mutt?" is dependent on the quadoption $quit. Typing '?' at those prompts will print this message ab
en: See $%s for more information.
pl: Zobacz $%s po więcej informacji.

en: Exit Mutt?
pl: Wyjść z Mutta?

en: There are $background_edit sessions. Really quit Mutt?
pl: Nadal są uruchomione sesje $background_edit. Czy na pewno wyjść z Mutta?

en: Error History is disabled.
pl: Historia błędów jest wyłączona.

en: Error History is currently being shown.
pl: Historia błędów jest właśnie wyświetlana.

en: Error History
pl: Historia błędów

en: unknown error
pl: nieznany błąd

en: Press any key to continue...
pl: Naciśnij dowolny klawisz by kontynuować…

en:  ('?' for list):
pl:  („?” wyświetla listę):

en: No mailbox is open.
pl: Nie otwarto żadnej skrzynki.

en: There are no messages.
pl: Brak listów.

en: Mailbox is read-only.
pl: Skrzynka jest tylko do odczytu.

en: Function not permitted in attach-message mode.
pl: Funkcja niedostępna w trybie załączania listu.

en: No visible messages.
pl: Brak widocznych listów.

note: L10N: %s is one of the CHECK_ACL entries below.
en: %s: Operation not permitted by ACL
pl: %s: operacja niedozwolona przez ACL

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
pl: Nie można zapisać do skrzynki tylko do odczytu!

en: Changes to folder will be written on folder exit.
pl: Zmiany zostaną naniesione po wyjściu ze skrzynki.

en: Changes to folder will not be written.
pl: Zmiany w skrzynce nie zostaną naniesione.

en: Quit
pl: Wyjdź

en: Save
pl: Zapisz

en: Mail
pl: Napisz

en: Reply
pl: Odpowiedz

en: Group
pl: Grupie

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
pl: Skrzynka została zmodyfikowana z zewnątrz. Flagi mogą być nieaktualne.

note: L10N: Message printed on status line in index after mx_check_mailbox(), when IMAP has an error and Mutt successfully reconnects.
en: Mailbox reconnected.  Some changes may have been lost.
pl: Ponownie podłączono do skrzynki. Zmiany mogły zostać utracone.

en: New mail in this mailbox.
pl: Nowa poczta w bieżącej skrzynce.

en: Mailbox was externally modified.
pl: Skrzynka została zmodyfikowana z zewnątrz.

en: No tagged messages.
pl: Brak zaznaczonych listów.

en: Nothing to do.
pl: Brak akcji do wykonania.

en: Jump to message:
pl: Skocz do listu:

en: Argument must be a message number.
pl: Jako argument wymagany jest numer listu.

en: That message is not visible.
pl: Ten list nie jest widoczny.

en: Invalid message number.
pl: Nieprawidłowy numer listu.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message(s)
pl: Nie można usunąć listów

en: Delete messages matching:
pl: Usuń listy pasujące do wzorca:

en: No limit pattern is in effect.
pl: Wzorzec ograniczający nie został określony.

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
pl: Ograniczenie: %s

en: Limit to messages matching:
pl: Ogranicz do listów pasujących do:

en: To view all messages, limit to "all".
pl: Aby przeglądać wszystkie listy, ustaw ograniczenie na „.*”.

en: Quit Mutt?
pl: Wyjść z Mutta?

en: Tag messages matching:
pl: Zaznacz pasujące listy:

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message(s)
pl: Nie można odtworzyć listów.

en: Undelete messages matching:
pl: Odtwórz listy pasujące do:

en: Untag messages matching:
pl: Odznacz listy pasujące do:

en: Logged out of IMAP servers.
pl: Wylogowano z serwerów IMAP.

en: Open mailbox in read-only mode
pl: Otwórz skrzynkę tylko do odczytu

en: Open mailbox
pl: Otwórz skrzynkę

en: No mailboxes have new mail
pl: Żadna skrzynka nie zawiera nowych listów

en: %s is not a mailbox.
pl: %s nie jest skrzynką.

en: Exit Mutt without saving?
pl: Wyjść z Mutta bez zapisywania zmian?

en: Threading is not enabled.
pl: Wątkowanie nie zostało włączone.

en: Thread broken
pl: Wątek został przerwany

en: Thread cannot be broken, message is not part of a thread
pl: Nie można przerwać wątku — list nie jest częścią wątku

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot link threads
pl: Nie można połączyć wątków

en: No Message-ID: header available to link thread
pl: Brak nagłówka Message-ID wymaganego do połączenia wątków

en: First, please tag a message to be linked here
pl: Najpierw zaznacz list do połączenia tutaj

en: Threads linked
pl: Połączono wątki

en: No thread linked
pl: Wątki nie zostały połączone

en: You are on the last message.
pl: To jest ostatni list.

en: No undeleted messages.
pl: Brak odtworzonych listów.

en: You are on the first message.
pl: To jest pierwszy list.

en: Search wrapped to top.
pl: Kontynuacja poszukiwania od początku.

en: Search wrapped to bottom.
pl: Kontynuacja poszukiwania od końca.

en: No new messages in this limited view.
pl: Brak nowych listów w tym ograniczonym widoku.

en: No new messages.
pl: Brak nowych listów.

en: No unread messages in this limited view.
pl: Brak nieprzeczytanych listów w tym ograniczonym widoku.

en: No unread messages.
pl: Brak nieprzeczytanych listów.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot flag message
pl: Nie można zaznaczyć listu

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot toggle new
pl: Nie można przełączyć stanu „nowy”

en: No more threads.
pl: Nie ma więcej wątków.

en: You are on the first thread.
pl: To jest pierwszy wątek.

en: Thread contains unread messages.
pl: Wątek zawiera nieprzeczytane listy.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot delete message
pl: Nie można usunąć listu

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot edit message
pl: Nie można edytować listu

note: L10N: This is displayed when the x-label on one or more * messages is edited.
en: %d labels changed.
pl: %d zmienionych etykiet.

note: L10N: This is displayed when editing an x-label, but no messages * were updated.  Possibly due to canceling at the prompt or if the new * label is the same as the old label.
en: No labels changed.
pl: Nie zmieniono etykiet.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot mark message(s) as read
pl: Nie można zaznaczyć listów jako przeczytane.

note: L10N: This is the prompt for <mark-message>.  Whatever they enter will be prefixed by $mark_macro_prefix and will become a macro hotkey to jump to the currently selected message.
en: Enter macro stroke:
pl: Podaj makro:

note: L10N: "message hotkey" is the key bindings menu description of a macro created by <mark-message>.
en: message hotkey
pl: makro listu

note: L10N: This is echoed after <mark-message> creates a new hotkey macro.  %s is the hotkey string ($mark_macro_prefix followed by whatever they typed at the prompt.)
en: Message bound to %s.
pl: Makro %s zostało przypisane do listu.

note: L10N: This error is printed if <mark-message> cannot find a Message-ID for the currently selected message in the index.
en: No message ID to macro.
pl: Nie przepisano identyfikatora listu do makra.

note: L10N: CHECK_ACL
en: Cannot undelete message
pl: Nie można przywrócić listu

en: ~~		insert a line beginning with a single ~
    ~b addresses	add addresses to the Bcc: field
    ~c addresses	add addresses to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
pl: ~~		wstaw linię zaczynającą się pojedyńczym ~
    ~b adresy	dodaj adresy do pola Ukryta kopia:
    ~c adresy	dodaj adresy do pola Kopia:
    ~f listy	dołącz listy
    ~F listy	to samo co ~f ale dołącz też nagłówki
    ~h		edytuj nagłówki
    ~m listy	dodaj i zacytuj listy
    ~M listy	to samo co ~m ale dołącz też nagłówki
    ~p		drukuj list

en: ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
pl: ~q		zapisz plik i wyjdź z edytora
    ~r plik		wczytaj plik do edytora
    ~t użytkownicy	dodaj użytkowników do pola Do:
    ~u		odtwórz poprzednią linię
    ~v		edytuj list edytorem zdefiniowanym w $visual
    ~w plik		zapisz list do pliku
    ~x		porzuć zmiany i wyjdź z edytora
    ~?		ten list
    .		stojąc sama w linii kończy wpisywanie

en: %d: invalid message number.
pl: %d: błędny numer listu.

en: (End message with a . on a line by itself)
pl: (Zakończ list . (kropką) w osobnej linii)

en: No mailbox.
pl: Brak skrzynki.

en: Message contains:
pl: List zawiera:

note: L10N: This entry is shown AFTER the message content, not IN the middle of the content. So it doesn't mean "(message will continue)" but means "(press any key to continue using mutt)".
en: (continue)
pl: (kontynuuj)

en: missing filename.
pl: brak nazwy pliku.

en: No lines in message.
pl: Pusty list.

en: Bad IDN in %s: '%s'
pl: Błędny IDN w %s: „%s”

en: %s: unknown editor command (~? for help)
pl: %s: nieznane polecenie edytora (~? wyświetla pomoc)

en: could not create temporary folder: %s
pl: nie można utworzyć tymczasowej skrzynki: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
pl: nie można zapisać tymczasowej skrzynki: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
pl: nie można zmniejszyć tymczasowej skrzynki: %s

en: Message file is empty!
pl: Plik listu jest pusty!

en: Message not modified!
pl: List nie został zmieniony!

en: Can't open message file: %s
pl: Nie można otworzyć pliku listu: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
pl: Nie można dopisać do skrzynki: %s

en: Set flag
pl: Ustaw flagę

en: Clear flag
pl: Wyczyść flagę

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
pl: [--Błąd: Nie można wyświetlić żadnego z fragmentów Multipart/Alternative! --]

en: [-- Attachment #%d
pl: [-- Załącznik #%d

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
pl: [-- Typ: %s/%s, Kodowanie: %s, Wielkość: %s --]

en: One or more parts of this message could not be displayed
pl: Jeden lub więcej fragmentów tego listu nie może zostać wyświetlony

en: [-- Autoview using %s --]
pl: [-- Podgląd za pomocą %s --]

en: Invoking autoview command: %s
pl: Wywoływanie polecenia podglądu: %s

en: [-- Can't run %s. --]
pl: [-- Nie można uruchomić %s. --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
pl: [-- Podgląd standardowego wyjścia diagnostycznego %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
pl: [-- Błąd: message/external-body nie ma ustawionego rodzaju dostępu --]

en: [-- This %s/%s attachment
pl: [-- Ten załącznik typu %s/%s

en: (size %s bytes)
pl: (o wielkości %s bajtów)

en: has been deleted --]
pl: został usunięty --]

en: [-- on %s --]
pl: [-- na %s --]

en: [-- name: %s --]
pl: [-- nazwa: %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
pl: [-- Ten załącznik typu %s/%s nie jest dołączony, --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
pl: [-- a podane źródło zewnętrzne wygasło. --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
pl: [-- a podany typ dostępu %s nie jest obsługiwany --]

en: Unable to open temporary file!
pl: Nie można otworzyć pliku tymczasowego!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
pl: Błąd: multipart/signed nie ma protokołu.

en: [-- This is an attachment
pl: [-- To jest załącznik

en: [-- %s/%s is unsupported
pl: [-- typ %s/%s nie jest obsługiwany

en: (use '%s' to view this part)
pl: (użyj „%s” do oglądania tego fragmentu)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
pl: (przypisz „view-attachments” do klawisza!)

en: %s: unable to attach file
pl: %s: nie można dołączyć pliku

en: ERROR: please report this bug
pl: BŁĄD: zgłoś, proszę, ten błąd

en: <UNKNOWN>
pl: <NIEZNANY>

en: 
    Generic bindings:
pl: 
    Standardowe przypisania klawiszy:

en: 
    Unbound functions:
pl: 
    Nie przypisane klawiszom funkcje:

en: Help for %s
pl: Pomoc dla menu %s

en: Search
pl: Szukaj

en: Bad history file format (line %d)
pl: Błedny format pliku historii (wiersz %d)

en: History '%s'
pl: Historia „%s”

en: current mailbox shortcut '^' is unset
pl: aktualny skrót skrzynki „^” nie jest ustawiony

en: mailbox shortcut expanded to empty regexp
pl: skrót do skrzynki rozwiniętey do pustego wyrażenia regularnego

en: badly formatted command string
pl: źle sformatowany łańcuch znaków polecenia

en: not enough arguments
pl: niewystarczająca liczba argumentów

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
pl: unhook: Nie można wykonać „unhook *” wewnątrz innego polecenia hook.

en: unhook: unknown hook type: %s
pl: unhook: nieznany typ polecenia hook: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
pl: unhook: Nie można skasować %s z wewnątrz %s.

en: No authenticators available
pl: Żadna z metod uwierzytelniania nie jest dostępna

en: Authenticating (anonymous)...
pl: Uwierzytelnianie (anonymous)…

en: Anonymous authentication failed.
pl: Uwierzytelnianie anonymous nie powiodło się.

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
pl: Uwierzytelnianie (CRAM‑MD5)…

en: CRAM-MD5 authentication failed.
pl: Uwierzytelnianie CRAM‑MD5 nie powiodło się.

en: Authenticating (GSSAPI)...
pl: Uwierzytelnianie (GSSAPI)…

en: GSSAPI authentication failed.
pl: Uwierzytelnianie GSSAPI nie powiodło się.

en: LOGIN disabled on this server.
pl: LOGIN został wyłączony na tym serwerze.

en: Logging in...
pl: Logowanie…

en: Login failed.
pl: Zalogowanie nie powiodło się.

note: L10N: %s is the authentication type, such as XOAUTH2 or OAUTHBEARER
en: Authenticating (%s)...
pl: Uwierzytelnianie (%s)…

note: L10N: %s is the authentication type, for example OAUTHBEARER
en: %s authentication failed.
pl: Uwierzytelnienie %s nie powiodło się.

en: SASL authentication failed.
pl: Uwierzytelnienie SASL nie powiodło się.

en: %s is an invalid IMAP path
pl: %s jest błędną ścieżką IMAP

en: Getting folder list...
pl: Pobieranie listy skrzynek…

en: No such folder
pl: Brak skrzynki

en: Create mailbox:
pl: Nazwa skrzynki:

en: Mailbox must have a name.
pl: Skrzynka musi zostać nazwana.

en: Mailbox created.
pl: Skrzynka została utworzona.

en: Cannot rename root folder
pl: Nie można usunąć głównej skrzynki

en: Rename mailbox %s to:
pl: Zmień nazwę skrzynki %s na:

en: Rename failed: %s
pl: Zmiana nazwy nie powiodła się: %s

en: Mailbox renamed.
pl: Nazwa została zmieniona.

en: Connection to %s timed out
pl: Połączenie z %s przekroczyło czas oczekiwania

note: L10N: When a fatal error occurs with the IMAP connection for the currently open mailbox, we print this message, and will try to reconnect and merge current changes back during mx_check_mailbox()
en: A fatal error occurred.  Will attempt reconnection.
pl: Wystąpił błąd podczas komunikacji z serwerem IMAP. Zostanie podjęta próba ponownego połączenia.

en: Mailbox %s@%s closed
pl: Skrzynka %s@%s została zamknięta

en: CREATE failed: %s
pl: CREATE nie powiodło się: %s

en: Closing connection to %s...
pl: Zamykanie połączenia do %s…

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
pl: Zbyt stara wersja serwera IMAP. Praca z tym serwerem nie jest możliwa.

en: Secure connection with TLS?
pl: Połączyć używając TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
pl: Połączenie TSL nie zostało wynegocjowane

en: Encrypted connection unavailable
pl: Połączenie szyfrowane nie jest dostępne

note: L10N: Message displayed when IMAP connection is lost and Mutt tries to reconnect.
en: Trying to reconnect...
pl: Próba ponownego połączenia…

note: L10N: Message displayed when IMAP connection is lost and Mutt tries to reconnect but fails.  Mutt will try imap_reconnect_tries times and sleep imap_reconnect_sleep seconds between each retry.
en: Reconnect failed. Sleeping %d seconds.
pl: Ponowne połączenie nie powiodło się. Wstrzymywanie na %d sekund.

note: L10N: Message when Mutt tries to reconnect to an IMAP mailbox but is unable to.
en: Reconnect failed.  Mailbox closed.
pl: Ponowne połączenie nie powiodło się. Skrzynka zamknięta.

note: L10N: Message when Mutt reconnects to an IMAP mailbox after a fatal error.
en: Reconnect succeeded.
pl: Udało się ponownie połączyć.

en: Selecting %s...
pl: Wybieranie %s…

en: Error opening mailbox
pl: Błąd otwarcia skrzynki

en: Create %s?
pl: Utworzyć %s?

en: Expunge failed
pl: Skasowanie nie powiodło się

en: Marking %d messages deleted...
pl: Zaznaczanie %d listów jako skasowanych…

en: Saving changed messages... [%d/%d]
pl: Zapisywanie zmienionych listów… [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
pl: Błąd zapisywania listów. Potwierdzasz wyjście?

en: Error saving flags
pl: Błąd zapisywania flag

en: Expunging messages from server...
pl: Kasowanie listów na serwerze…

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
pl: imap_sync_mailbox: skasowanie nie powiodło się

en: Header search without header name: %s
pl: Nie podano nazwy nagłówka: %s

en: Bad mailbox name
pl: Błędna nazwa skrzynki

en: Subscribing to %s...
pl: Subskrybowanie %s…

en: Unsubscribing from %s...
pl: Odsubskrybowanie %s…

en: Subscribed to %s
pl: Zasybskrybowano %s

en: Unsubscribed from %s
pl: Odsubskrybowano %s

en: Copying %d messages to %s...
pl: Kopiowanie %d listów do %s…

note: L10N: This prompt is made if the user hits Ctrl-C when opening * an IMAP mailbox
en: Abort download and close mailbox?
pl: Przerwać pobieranie i zamknąć skrzynkę?

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
pl: Przepełnienie zmiennej całkowitej — nie można zaalokować pamięci.

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
pl: Sprawdzanie pamięci podręcznej…

note: L10N: Fetching IMAP flag changes, using the CONDSTORE extension
en: Fetching flag updates...
pl: Pobieranie aktualizacji flag…

note: L10N: After opening an IMAP mailbox using QRESYNC, Mutt performs a quick sanity check.  If that fails, Mutt reopens the mailbox using a normal download.
en: QRESYNC failed.  Reopening mailbox.
pl: Błąd QRESYNC. Ponowne otwieranie skrzynki.

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
pl: Nie można pobrać nagłówków z serwera IMAP w tej wersji.

en: Could not create temporary file %s
pl: Nie można utworzyć pliku tymczasowego %s

en: Fetching message headers...
pl: Pobieranie nagłówków…

en: Fetching message...
pl: Pobieranie listu…

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
pl: Błędny indeks listów. Spróbuj ponownie otworzyć skrzynkę.

en: Uploading message...
pl: Ładowanie listu…

en: Copying message %d to %s...
pl: Kopiowanie listu %d do %s…

en: Continue?
pl: Kontynuować?

en: Not available in this menu.
pl: Nie ma takiego polecenia w tym menu.

en: Bad regexp: %s
pl: Błąd w wyrażeniu regularnym: %s

en: Not enough subexpressions for template
pl: Zbyt mało podwyrażeń dla wzorca

en: spam: no matching pattern
pl: Spam: brak pasującego wzorca

en: nospam: no matching pattern
pl: Nie‐spam: brak pasującego wzorca

en: %sgroup: missing -rx or -addr.
pl: %sgroup: brak -rx lub -addr.

en: %sgroup: warning: bad IDN '%s'.
pl: %sgroup: Ostrzeżenie: błędny IDN „%s”.

en: attachments: no disposition
pl: załączniki: brak specyfikacji inline/attachment

en: attachments: invalid disposition
pl: załączniki: błędna specyfikacja inline/attachment

en: unattachments: no disposition
pl: brak specyfikacji inline/attachment

en: unattachments: invalid disposition
pl: błędna specyfikacja inline/attachment

en: alias: no address
pl: alias: brak adresu

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
pl: Ostrzeżenie: błędny IDN „%s” w aliasie „%s”.

en: invalid header field
pl: nieprawidłowy nagłówek

en: %s: unknown sorting method
pl: %s: nieznana metoda sortowania

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
pl: mutt_restore_default(%s): błąd w wyrażeniu regularnym: %s

en: %s is unset
pl: %s nie jest ustawiony

en: %s: unknown variable
pl: %s: nieznana zmienna

en: prefix is illegal with reset
pl: reset: nieprawidłowy prefiks

en: value is illegal with reset
pl: reset: nieprawidłowa wartość

en: Usage: set variable=yes|no
pl: Użycie: set variable=yes|no

en: %s is set
pl: %s ustawiony

en: Invalid value for option %s: "%s"
pl: Niewłaściwa wartość dla opcji %s: „%s”

en: %s: invalid mailbox type
pl: %s: nieprawidłowy typ skrzynki

en: %s: invalid value (%s)
pl: %s: nieprawidłowa wartość (%s)

en: format error
pl: nieprawidłowy format

en: number overflow
pl: przepełnienie liczby

en: %s: invalid value
pl: %s: nieprawidłowa wartość

en: %s: Unknown type.
pl: %s: nieznany typ

en: %s: unknown type
pl: %s: nieprawidłowy typ

en: Error in %s, line %d: %s
pl: Błąd w %s, linia %d: %s

en: source: errors in %s
pl: source: błędy w %s

en: source: reading aborted due to too many errors in %s
pl: source: wczytywanie zaniechane z powodu zbyt wielu błędów w %s

en: source: error at %s
pl: source: błędy w %s

en: run: too many arguments
pl: run: zbyt wiele argumentów

en: source: too many arguments
pl: source: zbyt wiele argumentów

en: %s: unknown command
pl: %s: nieznane polecenie

note: L10N: When tab completing the :cd path argument, the folder browser will be invoked upon the second tab.  This message will be printed below the folder browser, to instruct the user how to select a directory for completion. %s will print the key bound to <view-file>, which is '<Space>' by default.  
en: Use '%s' to select a directory
pl: Użyj „%s” aby wybrać katalog

en: Error in command line: %s
pl: Błąd w poleceniu: %s

en: unable to determine home directory
pl: nie można ustalić położenia katalogu domowego

en: unable to determine username
pl: nie można ustalić nazwy użytkownika

en: unable to determine nodename via uname()
pl: nie można ustalić nazwy maszyny za pomocą uname()

en: -group: no group name
pl: -group: brak nazwy grupy

en: out of arguments
pl: brak argumentów

note: L10N: $attribution default value
en: On %d, %n wrote:
pl: Dnia %d, %n napisał(a):

note: L10N: $compose_format default value
en: -- Mutt: Compose  [Approx. msg size: %l   Atts: %a]%>-
pl: -- Mutt: Tworzenie  [Rozm. listu ok.: %l   Zał.: %a]%>-

note: L10N: $forward_attribution_intro default value
en: ----- Forwarded message from %f -----
pl: ----- Przekierowywany list od %f -----

note: L10N: $forward_attribution_trailer default value
en: ----- End forwarded message -----
pl: ----- Koniec przekierowywanego listu -----

note: L10N: $reply_regexp default value. This is a regular expression that matches reply subject lines. By default, it only matches an initial "Re: ", which is the standardized Latin prefix. However, many locales have other prefixes that are commonly used too, such as Aw in Germany.  To add other prefixes
en: ^(re)(\[[0-9]+\])*:[ 	]*
pl: ^(re|odp)(\[[0-9]+\])*:[ 	]*

note: L10N: $status_format default value
en: -%r-Mutt: %f [Msgs:%?M?%M/?%m%?n? New:%n?%?o? Old:%o?%?d? Del:%d?%?F? Flag:%F?%?t? Tag:%t?%?p? Post:%p?%?b? Inc:%b?%?B? Back:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---
pl: -%r-Mutt: %f [Listy:%?M?%M/?%m%?n? Nowe:%n?%?o? Stare:%o?%?d? Usun.:%d?%?F? Oflag.:%F?%?t? Zazn.:%t?%?p? Szkice:%p?%?b? Skrz. z now.:%b?%?B? W tle:%B?%?l? %l?]---(%s/%?T?%T/?%S)-%>-(%P)---

note: L10N: $ts_icon_format default value
en: M%?n?AIL&ail?
pl: P%?n?OCZTA&oczta?

note: L10N: $ts_status_format default value
en: Mutt with %?m?%m messages&no messages?%?n? [%n NEW]?
pl: Mutt: %?m?%m listów&brak listów?%?n? [%n NOWYCH]?

en: Macro loop detected.
pl: Wykryto pętlę w makrze.

en: Key is not bound.
pl: Klawisz nie został przypisany.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
pl: Klawisz nie został przypisany. Aby uzyskać pomoc naciśnij „%s”.

en: push: too many arguments
pl: push: zbyt wiele argumentów

en: %s: no such menu
pl: %s: nie ma takiego menu

en: null key sequence
pl: pusta sekwencja klawiszy

en: bind: too many arguments
pl: bind: zbyt wiele argumentów

en: %s: no such function in map
pl: %s: nie ma takiej funkcji

en: macro: empty key sequence
pl: macro: pusta sekwencja klawiszy

en: macro: too many arguments
pl: macro: zbyt wiele argumentów

en: exec: no arguments
pl: exec: brak argumentów

en: %s: no such function
pl: %s: brak takiej funkcji

en: Enter keys (^G to abort):
pl: Wprowadź klucze (^G aby przerwać):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
pl: Znak = %s, ósemkowo = %o, dziesiętnie = %d

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
pl: Przepełnienie zmiennej całkowitej — nie można zaalokować pamięci!

en: Out of memory!
pl: Brak pamięci!

en: Post
pl: Napisz

en: Subscribe
pl: Zasubskrybuj

en: Unsubscribe
pl: Odsubskrybuj

en: Owner
pl: Właściciel

en: Archives
pl: Archiwa

note: L10N: given when an rfc 2369 action is not specified by this message
en: No list action available for %s.
pl: Akcje list dyskusyjnych nie są dostępne dla %s.

note: L10N: given when a message's rfc 2369 action is not mailto:
en: List actions only support mailto: URIs. (Try a browser?)
pl: Akcje list dyskusyjnych wspierają tylko adresy mailto:. (Spróbuj użyć przeglądarki internetowej.)

note: L10N: given when mailto: URI was unparsable while trying to execute it
en: Could not parse mailto: URI.
pl: Nie udało się przetworzyć adresu mailto:.

note: L10N: menu name for list actions
en: Available mailing list actions
pl: Dostępne akcje list dyskusyjnych

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please contact the Mutt maintainers via gitlab:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues
pl: Aby skontaktować się z autorami, proszę pisać na <mutt-dev@mutt.org>.
    Aby zgłosić błąd, proszę skontaktować się z opiekunami Mutta poprzez GitLaba:
        https://gitlab.com/muttmua/mutt/issues

en: Copyright (C) 1996-2026 Michael R. Elkins and others.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type `mutt -vv' for details.
pl: Copyright (C) 1996–2026 Michael R. Elkins i inni.
    Mutt nie jest objęty ŻADNĄ GWARANCJĄ; szczegóły poznasz pisząc „mutt -vv”.
    Mutt jest wolnym oprogramowaniem, zapraszamy do jego redystrybucji
    pod pewnymi warunkami; szczegóły poznasz pisząc „mutt -vv”.

en: Many others not mentioned here contributed code, fixes,
    and suggestions.
pl: Wielu innych twórców, nie wspomnianych tutaj,
    wniosło wiele nowego kodu, poprawek i sugestii.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
pl:     Ten program jest wolnym oprogramowaniem; możesz rozprowadzać go i/lub modyfikować
        zachowując warunki Powszechnej Licencji Publicznej GNU (General Public
        Licence), opublikowanej przez Free Software Foundation, w wersji 2
        lub wyższej.
    
        Program ten jest rozprowadzany w nadziei, że będzie przydatny,
        ale BEZ ŻADNYCH GWARANCJI, wyrażonych wprost lub domyślnie nawet,
        w tym gwarancji możliwości SPRZEDAŻY i PRZYDATNOŚCI DO KONKRETNYCH CELÓW.
        Szczegóły znajdziesz w Powszechnej Licencji Publicznej GNU.

en:     You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.
pl:     W dokumentacji tego programu powinna znajdować się kopia Powszechnej
        Licencji Publicznej GNU. Jeśli tak nie jest, napisz do Free Software
        Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: usage: mutt [<options>] [-z] [-f <file> | -yZ]
           mutt [<options>] [-Ex] [-Hi <file>] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...]
           mutt [<options>] [-x] [-s <subj>] [-bc <addr>] [-a <file> [...] --] <addr> [...] < message
           mutt [<options>] -p
           mutt [<options>] -A <alias> [...]
           mutt [<options>] -Q <query> [...]
           mutt [<options>] -D
           mutt -v[v]
pl: użycie: mutt [<opcje>] [-z] [-f <plik> | -yZ]
            mutt [<opcje>] [-Ex] [-Hi <plik>] [-s <temat>] [-bc <adres>] [-a <plik> [...] --] <adres> [...]
            mutt [<opcje>] [-x] [-s <temat>] [-bc <adres>] [-a <plik> [...] --] <adres> [...] < list
            mutt [<opcje>] -p
            mutt [<opcje>] -A <alias> [...]
            mutt [<opcje>] -Q <zmienna> [...]
            mutt [<opcje>] -D
            mutt -v[v]

en: options:
      -A <alias>	expand the given alias
      -a <file> [...] --	attach file(s) to the message
    		the list of files must be terminated with the "--" sequence
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -D		print the value of all variables to stdout
pl: opcje:
      -A <alias>	użyj aliasu
      -a <plik> [...] --	dołącz plik(i) do listu
    		lista plików musi zostać zakończona sekwencją „--”
      -b <adres>	podaj adres ukrytej kopii (UDW)
      -c <adres>	podaj adres kopii (DW)
      -D		wydrukuj wartości wszystkich zmiennych

en:   -d <level>	log debugging output to ~/.muttdebug0
    		0 => no debugging; <0 => do not rotate .muttdebug files
pl:   -d <poziom>	zapisuj komunikaty debugowania do ~/.muttdebug0
    		0 => brak debugowania; <0 => nie obracaj plików .muttdebug

en:   -E		edit the draft (-H) or include (-i) file
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header and body from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the body
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
pl:   -E		edytuj szkic (-H) lub dołącz (-i) plik
      -e <polec>	podaj polecenie do wykonania po inicjalizacji
      -f <plik>	otwórz najpierw tą skrzynkę
      -F <plik>	użyj alternatywnego pliku muttrc
      -H <plik>	wczytaj szablon nagłówków i treści listu z pliku
      -i <plik>	wstaw ten plik w odpowiedzi
      -m <typ>	podaj typ skrzynki
      -n		nie czytaj systemowego Muttrc
      -p		ponownie edytuj zarzucony list

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
pl:   -Q <zmienna>	podaj wartość zmiennej konfiguracyjnej
      -R		otwórz skrzynkę w trybie tylko do odczytu
      -s <tytuł>	podaj tytuł (musi być w apostrofach, jeśli zawiera spacje)
      -v		pokaż wersję i wkompilowane parametry
      -x		symuluj zachowanie mailx
      -y		wybierz skrzynkę podaną w twojej liście „mailboxes”
      -z		wyjdź natychmiast jeśli brak nowych listów w skrzynce
      -Z		otwórz pierwszą skrzynkę z nowym listem i wyjdź jeśli brak nowych
      -h		ten tekst

en: 
    Compile options:
pl: 
    Parametry kompilacji:

en: Error initializing terminal.
pl: Błąd inicjalizacji terminala.

en: Debugging at level %d.
pl: Diagnostyka błędów na poziomie %d.

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
pl: Diagnostyka błędów nie została wkompilowane. Zignorowano.

en: Failed to parse mailto: link
pl: Nie udało się się zinterpretować odnośnika mailto:

en: No recipients specified.
pl: Nie wskazano adresatów listu.

en: Cannot use -E flag with stdin
pl: Nie można użyć flagi -E z stdin

note: L10N: Error when using -H command line argument, but reading the draft file fails for some reason.
en: Cannot parse draft file
pl: Błąd przetwarzania pliku szkicu

en: %s: unable to attach file.
pl: %s: nie można dołączyć pliku.

en: No mailbox with new mail.
pl: Brak skrzynki z nową pocztą.

en: No incoming mailboxes defined.
pl: Nie zdefiniowano skrzynek z pocztą przychodzącą.

en: Mailbox is empty.
pl: Skrzynka pocztowa jest pusta.

en: Reading %s...
pl: Czytanie %s…

en: Mailbox is corrupt!
pl: Skrzynka jest uszkodzona!

en: Couldn't lock %s
pl: Nie można zablokować %s

en: Can't write message
pl: Nie można zapisać listu

en: Mailbox was corrupted!
pl: Skrzynka pocztowa została uszkodzona!

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
pl: Błąd! Nie można ponownie otworzyć skrzynki!

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
pl: sync: skrzynka zmodyfikowana, ale żaden z listów nie został zmieniony! (Zgłoś ten błąd.)

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
pl: Zapisywanie %s…

en: Committing changes...
pl: Wprowadzanie zmian…

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
pl: Zapis niemożliwy! Zapisano część skrzynki do %s

en: Could not reopen mailbox!
pl: Nie można ponownie otworzyć skrzynki pocztowej!

en: Reopening mailbox...
pl: Ponowne otwieranie skrzynki…

en: Jump to:
pl: Przeskocz do:

en: Invalid index number.
pl: Niewłaściwy numer indeksu.

en: No entries.
pl: Brak pozycji.

en: You cannot scroll down farther.
pl: Nie można niżej przewinąć.

en: You cannot scroll up farther.
pl: Nie można wyżej przewinąć.

en: You are on the first page.
pl: To jest pierwsza strona.

en: You are on the last page.
pl: To jest ostatnia strona.

en: Search for:
pl: Szukaj frazy:

en: Reverse search for:
pl: Szukaj frazy w przeciwnym kierunku:

en: Not found.
pl: Nic nie znaleziono.

en: No tagged entries.
pl: Brak zaznaczonych pozycji listy.

en: Search is not implemented for this menu.
pl: Poszukiwanie nie jest możliwe w tym menu.

en: Jumping is not implemented for dialogs.
pl: Przeskakiwanie nie jest możliwe w oknach dialogowych.

en: Tagging is not supported.
pl: Zaznaczanie nie jest obsługiwane.

en: Scanning %s...
pl: Sprawdzanie %s…

en: Could not flush message to disk
pl: Zapisanie listu na dysk nie powiodło się.

en: _maildir_commit_message(): unable to set time on file
pl: _maildir_commit_message(): nie można nadać plikowi daty

note: L10N: Printed when backticks in MuttLisp are not matched.
en: MuttLisp: unclosed backticks: %s
pl: MuttLisp: niezamknięte grawisy: %s

note: L10N: Printed when a MuttLisp list is missing a matching closing parenthesis.  For example: (a
en: MuttLisp: unclosed list: %s
pl: MuttLisp: niezamknięta lista: %s

note: L10N: An error printed for the 'if' function if the condition is missing. For example (if) by itself.
en: MuttLisp: missing if condition: %s
pl: MuttLisp: brakuje warunku funkcji warunkowej (if): %s

note: L10N: Printed when a function is called that is not recognized by MuttLisp.
en: MuttLisp: no such function %s
pl: MuttLisp: brak funkcji %s

en: Unknown SASL profile
pl: SASL: błędny profil

en: Error allocating SASL connection
pl: SASL: błąd ustanawiania połączenia

en: Error setting SASL security properties
pl: SASL: błąd konfigurowania parametrów zabezpieczeń

en: Error setting SASL external security strength
pl: SASL: błąd konfigurowania SSF hosta zdalnego

en: Error setting SASL external user name
pl: SASL: błąd konfigurowania nazwy użytkownika hosta zdalnego

en: Connection to %s closed
pl: Połączenie z %s zostało zakończone

en: SSL is unavailable.
pl: Protokół SSL nie jest dostępny.

en: Preconnect command failed.
pl: Polecenie „preconnect” nie powiodło się.

en: Error talking to %s (%s)
pl: Błąd komunikacji z %s (%s)

en: Bad IDN "%s".
pl: Błędny IDN „%s”.

en: Looking up %s...
pl: Wyszukiwanie %s…

en: Could not find the host "%s"
pl: Host „%s” nie został znaleziony

en: Connecting to %s...
pl: Łączenie z %s…

en: Could not connect to %s (%s).
pl: Połączenie z %s (%s) nie zostało ustanowione.

en: Unable to create SSL context
pl: Nie udało się utworzyć kontekstu OpenSSL

en: Warning: error enabling ssl_verify_partial_chains
pl: Ostrzeżenie: błąd podczas właczania ssl_verify_partial_chains

note: L10N: The server is not supposed to send data immediately after confirming STARTTLS.  This warns the user that something weird is going on.
en: Warning: clearing unexpected server data before TLS negotiation
pl: Ostrzeżenie: pomijanie nieoczekiwanych danych z serwera (przed negocjacją TLS)

en: Failed to find enough entropy on your system
pl: Zgromadzenie odpowiedniej ilości entropii nie powiodło się

en: Filling entropy pool: %s...
pl: Wypełnianie zbiornika entropii: %s…

en: %s has insecure permissions!
pl: Prawa dostępu do %s mogą powodować problemy z bezpieczeństwem!

en: SSL disabled due to the lack of entropy
pl: Protokół SSL nie może zostać użyty ze względu na brak entropii

note: L10N: This is a warning when trying to set the host name for * TLS Server Name Indication (SNI).  This allows the server to present * the correct certificate if it supports multiple hosts.
en: Warning: unable to set TLS SNI host name
pl: Ostrzeżenie: nie można ustawić nazwy hosta TLS SNI

en: I/O error
pl: Błąd wejścia/wyjścia

en: SSL failed: %s
pl: SSL nie powiodło się: %s

note: L10N: %1$s is version (e.g. "TLSv1.2") %2$s is cipher_version (e.g. "TLSv1/SSLv3") %3$s is cipher_name (e.g. "ECDHE-RSA-AES128-GCM-SHA256")
en: %s connection using %s (%s)
pl: Połączenie %s przy użyciu %s (%s)

en: Unknown
pl: Nieznany

en: [unable to calculate]
pl: [niemożliwe do wyznaczenia]

en: [invalid date]
pl: [błędna data]

en: Server certificate is not yet valid
pl: Certyfikat serwera nie uzyskał jeszcze ważności

en: Server certificate has expired
pl: Certyfikat serwera utracił ważność

en: cannot get certificate subject
pl: Nie można pobrać nazwy (subject) certyfikatu

en: cannot get certificate common name
pl: Nie można pobrać nazwy (common name) certyfikatu

en: certificate owner does not match hostname %s
pl: właściciel certyfikatu nie odpowiada nazwie hosta %s

en: Certificate host check failed: %s
pl: Weryfikacja certyfikat hosta nie powiodła się: %s

en: Untrusted server certificate
pl: Niezaufany certyfikat serwera

en: This certificate belongs to:
pl: Ten certyfikat należy do:

en: This certificate was issued by:
pl: Ten certyfikat został wydany przez:

en: This certificate is valid
pl: Ten certyfikat jest ważny

en:    from %s
pl:    od %s

en:      to %s
pl:      do %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
pl: Odcisk SHA‑1: %s

en: SHA256 Fingerprint:
pl: Odcisk SHA‑256:

en: SSL Certificate check (certificate %d of %d in chain)
pl: Weryfikacja certyfikatu SSL (certyfikat %d z %d w łańcuchu)

note: L10N: * These four letters correspond to the choices in the next four strings: * (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip. * These prompts are the interactive certificate confirmation prompts for * an OpenSSL connection.
en: roas
pl: orzp

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always, (s)kip
pl: (o)drzuć, zaakceptuj (r)az, (z)awsze akceptuj, (p)omiń

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
pl: (o)drzuć, zaakceptuj (r)az, (z)awsze akceptuj

en: (r)eject, accept (o)nce, (s)kip
pl: (o)drzuć, zaakceptuj (r)az, (p)omiń

en: (r)eject, accept (o)nce
pl: (o)drzuć, zaakceptuj (r)az

en: Warning: Couldn't save certificate
pl: Ostrzeżenie: Nie można zapisać certyfikatu

en: Certificate saved
pl: Certyfikat został zapisany

note: L10N: When using a $ssl_client_cert, OpenSSL may prompt for the password to decrypt the cert.  %s is the hostname. When using a $ssl_client_cert, GNUTLS may prompt for the password
en: Password for %s client cert:
pl: Hasło dla certyfikatu klienta %s:

en: Error: no TLS socket open
pl: Błąd: brak otwartego gniazdka TLS

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
pl: Wszystkie dostępne protokoły połączenia TLS/SSL zostały zablokowane

en: Explicit ciphersuite selection via $ssl_ciphers not supported
pl: Jawny wybór zestawu certyfikatów za pomocą $ssl_cipher nie jest wspierany

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
pl: Połączenie SSL/TLS używając %s (%s/%s/%s)

en: Error initialising gnutls certificate data
pl: Błąd inicjalizacji gnutls

en: Error processing certificate data
pl: Błąd przetwarzana certyfikatu

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
pl: Ostrzeżenie: certyfikat serwera jeszcze nie uzyskał ważności

en: WARNING: Server certificate has expired
pl: Ostrzeżenie: certyfikat serwera wygasł

en: WARNING: Server certificate has been revoked
pl: Ostrzeżenie: certyfikat serwera został unieważniony

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
pl: Ostrzeżenie: nazwa serwera nie odpowiada certyfikatowi

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
pl: Ostrzeżenie: certyfikat nie został podpisany przez CA

en: Warning: Server certificate was signed using an insecure algorithm
pl: Ostrzeżenie: certyfikat serwera został podpisany

note: L10N: * These three letters correspond to the choices in the string: * (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always. * This is an interactive certificate confirmation prompt for * a GNUTLS connection.
en: roa
pl: orz

note: L10N: * These two letters correspond to the choices in the string: * (r)eject, accept (o)nce. * These is an interactive certificate confirmation prompt for * a GNUTLS connection.
en: ro
pl: or

en: Unable to get certificate from peer
pl: Nie można pobrać certyfikatu z docelowego hosta

en: Certificate verification error (%s)
pl: Błąd weryfikacji certyfikatu (%s)

en: Connecting with "%s"...
pl: Łączenie z „%s”…

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
pl: Zestawianie tunelu: %s zwrócił błąd %d (%s)

en: Tunnel error talking to %s: %s
pl: Zestawianie tunelu: błąd komunikacji z %s: %s

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
pl: Ten plik jest katalogiem, zapisać w nim? [(t)ak, (n)ie, (w)szystkie]

en: yna
pl: tnw

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
pl: Ten plik jest katalogiem, zapisać w nim?

en: File under directory:
pl: Plik w katalogu:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
pl: Plik istnieje: (n)adpisać, (d)ołączyć czy (a)nulować?

en: oac
pl: nda

en: Can't save message to POP mailbox.
pl: Nie można zapisać listu w skrzynce POP.

en: Append message(s) to %s?
pl: Dopisać list(y) do %s?

en: %s is not a mailbox!
pl: %s nie jest skrzynką!

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
pl: Licznik blokad przekroczony, usunąć blokadę %s?

en: Can't dotlock %s.
pl: Nie można założyć blokady na %s.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
pl: Czas oczekiwania na blokadę fcntl został przekroczony!

en: Waiting for fcntl lock... %d
pl: Oczekiwanie na blokadę fcntl… %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
pl: Czas oczekiwania na blokadę flock został przekroczony!

en: Waiting for flock attempt... %d
pl: Oczekiwanie na blokadę flock… %d

note: L10N: Displayed if a mailbox sync fails
en: Unable to write %s!
pl: Nie można zapisać %s!

en: message(s) not deleted
pl: List(y) nie zostały skasowane

note: L10N: Displayed if appending to $trash fails when syncing or closing a mailbox.
en: Unable to append to trash folder
pl: Nie można dodać do folderu kosza

en: Can't open trash folder
pl: Nie można otworzyć folderu kosza.

en: Move %d read messages to %s?
pl: Przenieść %d przeczytanych listów do %s?

en: Purge %d deleted message?
pl: Usunąć NIEODWOŁALNIE %d zaznaczony list?

en: Purge %d deleted messages?
pl: Usunąć NIEODWOŁALNIE %d zaznaczone listy?

en: Moving read messages to %s...
pl: Przenoszenie przeczytanych listów do %s…

en: Mailbox is unchanged.
pl: Skrzynka pozostała niezmieniona.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
pl: %d zapisano, %d przeniesiono, %d usunięto.

en: %d kept, %d deleted.
pl: %d zapisano, %d usunięto.

en:  Press '%s' to toggle write
pl:  Naciśnij „%s” aby zezwolić na zapisanie

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
pl: Użyj „toggle-write”, aby ponownie włączyć zapisanie!

en: Mailbox is marked unwritable. %s
pl: Skrzynka jest oznaczona jako niezapisywalna. %s

en: Mailbox checkpointed.
pl: Zmiany w skrzynce naniesiono.

en: PrevPg
pl: W górę

en: NextPg
pl: W dół

en: View Attachm.
pl: Załączniki

en: Next
pl: Następny

en: Bottom of message is shown.
pl: Pokazany jest koniec listu.

en: Top of message is shown.
pl: Pokazany jest początek listu.

en: Help is currently being shown.
pl: Pomoc jest właśnie wyświetlana.

en: No more unquoted text after quoted text.
pl: Brak tekstu za cytowanym fragmentem.

en: No more quoted text.
pl: Nie ma więcej cytowanego tekstu.

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but we are already past the headers
en: Already skipped past headers.
pl: Już przeniesiono poza nagłówki.

note: L10N: Displayed if <skip-headers> is invoked in the pager, but there is no text past the headers. (I don't think this is actually possible in Mutt's code, but display some kind of message in case it somehow occurs.)
en: No text past headers.
pl: Brak tekstu poza nagłówkami.

en: multipart message has no boundary parameter!
pl: wieloczęściowy list nie posiada wpisu ograniczającego!

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~A
en: all messages
pl: wszystkie listy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~b
en: messages whose body matches EXPR
pl: listy, których treść pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~B
en: messages whose body or headers match EXPR
pl: listy, których treść lub nagłówki pasują do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~c
en: messages whose CC header matches EXPR
pl: listy, których kopia (DW) jest skierowana do adresatów pasujących do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~C
en: messages whose recipient matches EXPR
pl: listy, których adresat pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~d
en: messages sent in DATERANGE
pl: listy wysłane w ZAKRESIE DAT

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~D
en: deleted messages
pl: usunięte listy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~e
en: messages whose Sender header matches EXPR
pl: listy, których nadawca (nagłówek Sender) pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~E
en: expired messages
pl: przeterminowane listy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~f
en: messages whose From header matches EXPR
pl: listy, których autor (nagłówek From) pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~F
en: flagged messages
pl: oflagowane listy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~g
en: cryptographically signed messages
pl: listy podpisane kryptograficznie

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~G
en: cryptographically encrypted messages
pl: listy zaszyfrowane kryptograficznie

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~h
en: messages whose header matches EXPR
pl: listy, których nagłówek pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~H
en: messages whose spam tag matches EXPR
pl: listy, których wskaźnik spamu pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~i
en: messages whose Message-ID matches EXPR
pl: listy, których identyfikator (nagłówek Message-ID) pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~k
en: messages which contain PGP key
pl: listy zawierające klucz PGP

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~l
en: messages addressed to known mailing lists
pl: listy adresowane do znanej listy dyskusyjnej

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~L
en: messages whose From/Sender/To/CC matches EXPR
pl: listy, których autor/nadawca (From/Sender), adresat lub adresat kopii (DW) pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~m
en: messages whose number is in RANGE
pl: listy, których numer jest w ZAKRESIE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~M
en: messages with a Content-Type matching EXPR
pl: listy, których typ (nagłówek Content-Type) pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~n
en: messages whose score is in RANGE
pl: listy, których punktacja jest w ZAKRESIE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~N
en: new messages
pl: nowe listy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~O
en: old messages
pl: stare listy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~p
en: messages addressed to you
pl: listy do Ciebie

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~P
en: messages from you
pl: listy od Ciebie

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~Q
en: messages which have been replied to
pl: listy, na które odpowiedziano

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~r
en: messages received in DATERANGE
pl: listy otrzymane w ZAKRESIE DAT

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~R
en: already read messages
pl: przeczytane listy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~s
en: messages whose Subject header matches EXPR
pl: listy, których temat pasuje do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~S An email header, Supersedes: or Supercedes:, can specify a message-id.  The intent is to say, "the original message with this message-id should be considered incorrect or out of date, and this email should be the actual email." The ~S pattern will sel
en: superseded messages
pl: zastąpione listy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~t
en: messages whose To header matches EXPR
pl: listy, których adresaci (nagłówek To) pasują do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~T
en: tagged messages
pl: zaznaczone listy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~u
en: messages addressed to subscribed mailing lists
pl: listy zaadresowane do subskrybowanej listy dyskusyjnej

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~U
en: unread messages
pl: nieprzeczytane listy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~v
en: messages in collapsed threads
pl: listy w zwiniętych wątkach

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~V
en: cryptographically verified messages
pl: listy zweryfikowane kryptograficznie

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~x
en: messages whose References header matches EXPR
pl: listy, które odnoszą się (nagłówek References) do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~X
en: messages with RANGE attachments
pl: listy z LICZBĄ załączników

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~y
en: messages whose X-Label header matches EXPR
pl: listy z etykietą (nagłówek X-Label) pasującą do WYRAŻENIA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~z
en: messages whose size is in RANGE
pl: listy, których rozmiar jest w ZAKRESIE

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~=
en: duplicated messages
pl: zduplikowane listy

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~$
en: unreferenced messages
pl: listy bez odniesień

en: Error in expression: %s
pl: Błąd w wyrażeniu: %s

en: Empty expression
pl: Puste wyrażenie

en: Invalid day of month: %s
pl: Niewłaściwy dzień miesiąca: %s

en: Invalid month: %s
pl: Niewłaściwy miesiąc: %s

en: Invalid relative date: %s
pl: Błędna data względna: %s

note: L10N: One of the crypt pattern modifiers: ~g, ~G, ~k, ~V was invoked when Mutt was compiled without crypto support. %c is the pattern character, i.e. "g".
en: Pattern modifier '~%c' is disabled.
pl: Modyfikator wzorca „~%c” nie jest obsługiwany.

note: L10N: An unknown pattern modifier was somehow invoked.  This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error).
pl: błąd: nieznany operator %d (zgłoś ten błąd).

en: empty pattern
pl: pusty wzorzec

en: error in pattern at: %s
pl: błąd we wzorcu: %s

en: missing pattern: %s
pl: brakujący wzorzec %s

en: mismatched brackets: %s
pl: niesparowane nawiasy: %s

en: %c: invalid pattern modifier
pl: %c: błędny modyfikator wyrażenia

en: %c: not supported in this mode
pl: %c: nie obsługiwane w tym trybie

en: missing parameter
pl: brakujący parametr

en: mismatched parenthesis: %s
pl: niesparowane nawiasy: %s

en: Compiling search pattern...
pl: Kompilacja wzorca poszukiwań…

en: Executing command on matching messages...
pl: Wykonywanie polecenia na pasujących do wzorca listach…

en: No messages matched criteria.
pl: Żaden z listów nie spełnia kryteriów.

en: Search interrupted.
pl: Przeszukiwanie przerwano.

en: Searching...
pl: Wyszukiwanie…

en: Search hit bottom without finding match
pl: Poszukiwanie dotarło do końca bez znalezienia frazy

en: Search hit top without finding match
pl: Poszukiwanie dotarło do początku bez znalezienia frazy

note: L10N: Pattern completion menu title
en: Patterns
pl: Wzorce

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a regular expression
en: EXPR
pl: WYRAŻENIE

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a numeric range. Used by ~m, ~n, ~X, ~z.
en: RANGE
pl: ZAKRES

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a date range Used by ~d, ~r.
en: DATERANGE
pl: ZAKRES_DAT

note: L10N: Pattern Completion Menu argument type: a nested pattern. Used by ~(), ~<(), ~>().
en: PATTERN
pl: WZORZEC

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~()
en: messages in threads containing messages matching PATTERN
pl: listy w wątkach zawierających listy pasujące do WZORCA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~<()
en: messages whose immediate parent matches PATTERN
pl: listy, których bezpośredni poprzednik pasuje do WZORCA

note: L10N: Pattern Completion Menu description for ~>()
en: messages having an immediate child matching PATTERN
pl: listy, których bezpośredni potomek pasuje do WZORCA

en: Enter PGP passphrase:
pl: Wprowadź hasło PGP:

en: PGP passphrase forgotten.
pl: Hasło PGP zostało zapomniane.

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
pl: [-- Błąd: nie można utworzyć podprocesu PGP! --]

en: [-- End of PGP output --]
pl: [-- Koniec komunikatów PGP --]

en: Could not decrypt PGP message
pl: Odszyfrowanie listu PGP nie powiodło się

note: L10N: You will see this error message if (1) you are decrypting (not encrypting) something and (2) it is a plaintext. So the message does not mean "You failed to encrypt the message."
en: PGP message is not encrypted.
pl: List PGP nie został zaszyfrowany.

en: Internal error.  Please submit a bug report.
pl: Wewnętrzny błąd. Proszę wysłać zgłoszenie błędu.

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
pl: [-- Błąd: nie można utworzyć podprocesu PGP! --]

en: Decryption failed
pl: Odszyfrowanie nie powiodło się

en: [-- Error: decryption failed --]
pl: [-- Błąd: odszyfrowanie nie powiodło się --]

en: Can't open PGP subprocess!
pl: Nie można otworzyć podprocesu PGP!

en: Can't invoke PGP
pl: Nie można wywołać PGP

en: PGP (s)ign, sign (a)s, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pl: PGP: podpi(s)z, podpisz j(a)ko, %s (w)yczyść, tryb (o)ppenc wyłączony?

note: L10N: The 'f' is from "forget it", an old undocumented synonym of 'clear'.  Please use a corresponding letter in your language. Alternatively, you may duplicate the letter 'c' is translated to. This comment also applies to the five following letter sequences.
en: safcoi
pl: safwoi

en: PGP (s)ign, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pl: PGP: podpi(s)z, podpisz j(a)ko, wy(c)zyść, b(e)z PGP?

en: safco
pl: safce

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pl: PGP: (z)aszyfruj, podpi(s)z, podpisz j(a)ko, o(b)a, %s , wy(c)zysć, b(e)z PGP?

en: esabfcoi
pl: zsjbfcei

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pl: PGP: (z)aszyfruj, podpi(s)z, podpisz j(a)ko, o(b)a, wy(c)zysć , b(e)z PGP?

en: esabfco
pl: zsabfce

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, %s format, or (c)lear?
pl: PGP: (z)aszyfruj, podpi(s)z, podpisz j(a)ko, o(b)a, %s , b(e)z PGP?

en: esabfci
pl: zpjoga

en: PGP (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
pl: PGP: (z)aszyfruj, podpi(s)z, podpisz j(a)ko, o(b)a, b(e)z PGP?

en: esabfc
pl: zpjoga

en: Fetching PGP key...
pl: Sprowadzam klucz PGP…

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
pl: Wszystkie pasujące klucze wygasły, zostały unieważnione lub wyłączone.

en: PGP keys matching <%s>.
pl: Klucze PGP dla <%s>.

en: PGP keys matching "%s".
pl: Klucze PGP dla „%s”.

en: Can't open /dev/null
pl: Nie można otworzyć /dev/null

en: PGP Key %s.
pl: Klucz PGP %s.

en: Command TOP is not supported by server.
pl: Polecenie TOP nie jest obsługiwane przez serwer.

en: Can't write header to temporary file!
pl: Nie można zapisać nagłówka do pliku tymczasowego!

en: Command UIDL is not supported by server.
pl: Polecenie UIDL nie jest obsługiwane przez serwer.

en: %d message(s) have been lost. Try reopening the mailbox.
pl: Utracono %d list(ów). Spróbuj ponownie otworzyć skrzynkę.

en: %s is an invalid POP path
pl: %s jest błędną ścieżką POP

en: Fetching list of messages...
pl: Pobieranie spisu listów…

en: Can't write message to temporary file!
pl: Nie można zapisać listu do pliku tymczasowego!

en: Marking messages deleted...
pl: Zaznaczanie listów jako skasowane…

en: Checking for new messages...
pl: Poszukiwanie nowej poczty…

en: POP host is not defined.
pl: Serwer POP nie został wskazany.

en: No new mail in POP mailbox.
pl: Brak nowej poczty w skrzynce POP.

en: Delete messages from server?
pl: Usunąć listy z serwera?

en: Reading new messages (%d bytes)...
pl: Czytanie nowych listów (%d bajtów)…

en: Error while writing mailbox!
pl: Błąd podczas zapisywania skrzynki!

en: %s [%d of %d messages read]
pl: %s [przeczytano %d spośród %d listów]

en: Server closed connection!
pl: Serwer zamknął połączenie!

en: Authenticating (SASL)...
pl: Uwierzytelnianie (SASL)…

en: POP timestamp is invalid!
pl: POP: błedna sygnatura czasu!

en: Authenticating (APOP)...
pl: Uwierzytelnianie (APOP)…

en: APOP authentication failed.
pl: Uwierzytelnianie APOP nie powiodło się.

en: Command USER is not supported by server.
pl: Polecenie USER nie jest obsługiwane przez serwer.

en: Authentication failed.
pl: Uwierzytelnianie nie powiodło się.

en: Invalid POP URL: %s
pl: Błędny URL POP: %s

en: Unable to leave messages on server.
pl: Nie można zostawić listów na serwerze.

en: Error connecting to server: %s
pl: Błąd łączenia z serwerem: %s

en: Closing connection to POP server...
pl: Zamykanie połączenia z serwerem POP…

en: Verifying message indexes...
pl: Sprawdzanie indeksów listów…

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
pl: Połączenie z serwerem POP zostało zerwane. Połączyć ponownie?

en: Postponed Messages
pl: Odłożone listy

en: No postponed messages.
pl: Brak odłożonych listów.

en: Illegal crypto header
pl: Szyfrowanie: nieprawidłowy nagłówek

en: Illegal S/MIME header
pl: S/MIME: nieprawidłowy nagłówek

en: Decrypting message...
pl: Odszyfrowywanie listu…

en: Decryption failed.
pl: Odszyfrowanie nie powiodło się.

en: New Query
pl: Nowe pytanie

en: Make Alias
pl: Utwórz alias

en: Waiting for response...
pl: Oczekiwanie na odpowiedź…

en: Query command not defined.
pl: Pytanie nie zostało określone.

en: Query:
pl: Pytanie:

en: Query '%s'
pl: Pytanie „%s”

en: Pipe
pl: Potok

en: Print
pl: Drukuj

note: L10N: Prompt to convert text attachments from the sent charset to the local $charset when saving them in the receive attachment menu.
en: Convert attachment from %s to %s?
pl: Przekonwertować załącznik z %s do %s?

en: Saving...
pl: Zapisywanie…

en: Attachment saved.
pl: Załącznik został zapisany.

note: L10N: Printed if the value of $attach_save_dir can not be chdir'ed to before saving.  This could be a permission issue, or if the value doesn't point to a directory, or the value didn't exist but couldn't be created.
en: Unable to save attachments to %s.  Using cwd
pl: Nie można zapisać załączników do %s. Zostanie użyty bieżący katalog roboczy

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
pl: UWAGA! Nadpisujesz plik %s, kontynuować?

en: Attachment filtered.
pl: Załącznik przefiltrowany.

en: Filter through:
pl: Przefiltruj przez:

en: Pipe to:
pl: Wyślij przez potok do:

en: I don't know how to print %s attachments!
pl: Nie wiem jak wydrukować %s załączników!

en: Print tagged attachment(s)?
pl: Wydrukować zaznaczony(e) załącznik(i)?

en: Print attachment?
pl: Wydrukować załącznik?

en: Structural changes to decrypted attachments are not supported
pl: Strukturalne zmiany do odszyfrowanych załączników nie jest wspierane

en: Can't decrypt encrypted message!
pl: Nie można odszyfrować zaszyfrowanego listu!

en: Attachments
pl: Załączniki

en: There are no subparts to show!
pl: Brak podlistów!

en: Can't delete attachment from POP server.
pl: Nie można skasować załącznika na serwerze POP.

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
pl: Usuwanie załączników z zaszyfrowanych listów jest niemożliwe.

en: Deletion of attachments from signed messages may invalidate the signature.
pl: Usuwanie załączników z podpisanych cyfrowo listów może unieważnić podpis.

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
pl: Możliwe jest jedynie usuwanie załączników multipart.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
pl: Możesz wysyłać kopie tylko listów zgodnych z RFC 822.

en: Error bouncing message!
pl: Błąd wysyłania kopii!

en: Error bouncing messages!
pl: Błąd wysyłania kopii!

en: Can't open temporary file %s.
pl: Nie można otworzyć pliku tymczasowego %s.

en: Forward as attachments?
pl: Przesłać dalej jako załączniki?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
pl: Nie można zdekodować zaznaczonych zał. Przesłać pozostałe dalej (MIME)?

en: Forward MIME encapsulated?
pl: Przesłać dalej w trybie MIME?

en: Can't create %s.
pl: Nie można utworzyć %s.

note: L10N: You will see this error message if you invoke <compose-to-sender> when you are on a normal attachment.
en: You may only compose to sender with message/rfc822 parts.
pl: Możesz wysyłać tylko do nadawców listów zgodnych z RFC 822.

en: Can't find any tagged messages.
pl: Nie można znaleźć żadnego z zaznaczonych listów.

en: No mailing lists found!
pl: Nie znaleziono list pocztowych!

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
pl: Nie można zdekodować wszystkich wybranych zał. Załączyć (MIME) pozostałe?

en: Append
pl: Dodaj

en: Insert
pl: Wprowadź

en: Can't get mixmaster's type2.list!
pl: Nie można pobrać type2.list mixmastera!

en: Select a remailer chain.
pl: Wybierz łańcuch remailera.

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
pl: Błąd: nie można użyć %s jako finalnego remailera łańcucha.

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
pl: Łańcuchy mixmasterów mogą mieć maks. %d elementów.

en: The remailer chain is already empty.
pl: Łańcuch remailera jest pusty.

en: You already have the first chain element selected.
pl: Już zdefiniowano pierwszy element łańcucha.

en: You already have the last chain element selected.
pl: Już zdefiniowano ostatni element łańcucha.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
pl: Mixmaster nie akceptuje nagłówków Kopia i Ukryta kopia.

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
pl: Ustaw poprawną wartość hostname jeśli chcesz używać mixmastera!

en: Error sending message, child exited %d.
pl: Błąd podczas wysyłania listu, proces potomny zwrócił %d.

en: Error sending message.
pl: Błąd podczas wysyłania listu.

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
pl: Błędnie sformatowane pole dla typu %s w „%s”, w linii %d

note: L10N: Mutt is trying to look up a mailcap value, but $mailcap_path is empty.  We added a reference to the MAILCAPS environment variable as a hint too. Because the variable is automatically populated by Mutt, this should only occur if the user deliberately runs in their shell: export MAILCAPS= or del
en: Neither mailcap_path nor MAILCAPS specified
pl: Ani mailcap_path, ani MAILCAPS nie zostały ustawione

en: mailcap entry for type %s not found
pl: brak wpisu w mailcap dla typu %s

en: score: too few arguments
pl: score: za mało argumentów

en: score: too many arguments
pl: score: zbyt wiele argumentów

en: Error: score: invalid number
pl: Błąd: score: nieprawidłowa liczba

en: No recipients were specified.
pl: Nie wskazano adresatów!

en: No subject, abort?
pl: Brak tematu, zaniechać wysłania?

en: No subject, aborting.
pl: Brak tematu, zaniechano wysłania listy.

note: L10N: This is the prompt for $forward_attachments. When inline forwarding ($mime_forward answered "no"), this prompts whether to add non-decodable attachments from the original email. Text/plain parts and the like will already be included in the message contents, but other attachment, such as PDF fi
en: Forward attachments?
pl: Przesłać dalej załączniki?

note: L10N: Asks whether the user wishes respects the reply-to header when replying.
en: Reply to %s%s?
pl: Odpowiedzieć %s%s (używając nagłówka Reply-To)?

en: Follow-up to %s%s?
pl: Follow-up do %s%s?

en: No tagged messages are visible!
pl: Żaden z zaznaczonych listów nie jest widoczny!

en: Include message in reply?
pl: Zacytować oryginalny list w odpowiedzi?

en: Including quoted message...
pl: Wczytywanie cytowanego listu…

en: Could not include all requested messages!
pl: Nie można dołączyć wszystkich wskazanych listów!

en: Forward as attachment?
pl: Przesłać dalej jako załącznik?

en: Preparing forwarded message...
pl: Przygotowywanie listu do przesłania dalej…

note: L10N: This is the query for the $send_multipart_alternative quadoption. Answering yes generates an alternative content using $send_multipart_alternative_filter
en: Generate multipart/alternative content?
pl: Wygenerować treść multipart/alternative?

note: L10N: Message when saving fcc after sending. %s is the mailbox name.
en: Saving Fcc to %s
pl: Zapisywanie w %s

note: L10N: Printed when a FCC in batch mode fails.  Batch mode will abort if $fcc_before_send is set. %s is the mailbox name.
en: Warning: Fcc to %s failed
pl: Ostrzeżenie: zapisywanie w %s nie powiodło się

note: L10N: Called when saving to $record or Fcc failed after sending. (r)etry tries the same mailbox again. alternate (m)ailbox prompts for a different mailbox to try. (s)kip aborts saving.
en: Fcc failed. (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip?
pl: Nie udało się zapisać. (s)próbować ponownie, (z)mienić skrzynkę czy (p)ominąć?

note: L10N: These correspond to the "Fcc failed" multi-choice prompt (r)etry, alternate (m)ailbox, or (s)kip. Any similarity to famous leaders of the FSF is coincidental.
en: rms
pl: szp

note: L10N: This is the prompt to enter an "alternate (m)ailbox" when the initial Fcc fails.
en: Fcc mailbox
pl: Zapisz w skrzynce

en: Save attachments in Fcc?
pl: Zapisać załączniki w Fcc?

en: Cannot postpone.  $postponed is unset
pl: Nie można odłożyć. $postponed nie jest ustawione

en: Recall postponed message?
pl: Wywołać odłożony list?

en: Edit forwarded message?
pl: Edytować przesyłany list?

en: Abort unmodified message?
pl: List nie został zmieniony. Anulować wysyłanie?

en: Aborted unmodified message.
pl: Anulowano wysyłanie niezmienionego listu.

en: No crypto backend configured.  Disabling message security setting.
pl: Nie skonfigurowano mechanizmu kryptograficznego. Ustawienia bezpieczeństwa listów są wyłączone.

en: Message postponed.
pl: List został odłożony.

en: No recipients are specified!
pl: Nie wskazano adresatów!

en: No subject, abort sending?
pl: Brak tematu, anulować wysyłanie?

en: No subject specified.
pl: Brak tematu.

en: No attachments, abort sending?
pl: Brak załączników, anulować wysyłanie?

en: Attachment referenced in message is missing
pl: Brakuje załącznika wskazanego w liście

en: Sending message...
pl: Wysyłanie listu…

en: Could not send the message.
pl: Wysłanie listu nie powiodło się.

note: L10N: After sending a message, if the message was a reply Mutt will try to set "replied" flags on the original message(s). Background sending may cause the original mailbox to be reopened, so this message was added in case that takes some time.
en: Setting reply flags.
pl: Ustawianie flagi „odpowiedziano”.

en: Mail sent.
pl: Poczta została wysłana.

en: Sending in background.
pl: Wysyłanie w tle.

note: L10N: Message displayed when the user chooses to background editing from the landing page.
en: Editing backgrounded.
pl: Edytowanie w tle.

en: No boundary parameter found! [report this error]
pl: Brak parametru granicznego! (Zgłoś ten błąd.)

en: %s no longer exists!
pl: %s już nie istnieje!

en: %s isn't a regular file.
pl: %s nie jest zwykłym plikiem.

en: Could not open %s
pl: Nie można otworzyć %s

note: L10N: Prompt for $forward_decrypt when attaching or forwarding a message
en: Decrypt message attachment?
pl: Odszyfrować załączony list?

note: L10N: Prompt when forwarding a message with $mime_forward_decode set, and there was a problem decoding the message.  If they answer yes the message will be forwarded without decoding.
en: There was a problem decoding the message for attachment.  Try again with decoding turned off?
pl: Wystąpił problem podczas dekodowania listu do załączenia. Czy spróbować ponownie bez dekodowania?

note: L10N: Prompt when attaching or forwarding a message with $forward_decrypt set, and there was a problem decrypting the message.  If they answer yes the message will be attached without decrypting it.
en: There was a problem decrypting the message for attachment.  Try again with decryption turned off?
pl: Wystąpił problem podczas odszyfrowywania listu do załączenia. Czy spróbować ponownie bez odszyfrowywania?

note: L10N: The first line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a mime type, e.g. text/html.  This error is generated if that is missing.
en: Missing mime type from output of "%s"!
pl: Brak typu MIME w wyjściu „%s”!

note: L10N: The second line of output from $send_multipart_alternative_filter should be a blank line.  This error is generated if the blank line is missing.
en: Missing blank line separator from output of "%s"!
pl: Brak znaku nowej linii w wyjściu „%s”!

note: L10N: Some clever people may try to generate a multipart/mixed "alternative" using $send_multipart_alternative_filter.  The actual sending for this will not work, because the data structures will not be properly generated.  To preempt bug reports, this error is displayed, and the generation is block
en: $send_multipart_alternative_filter does not support multipart type generation.
pl: $send_multipart_alternative_filter nie obsługuje generowania typu multipart.

en: $sendmail must be set in order to send mail.
pl: Zmienna $sendmail musi być ustawiona aby móc wysyłać listy.

en: Error sending message, child exited %d (%s).
pl: Błąd podczas wysyłania listu, proces potomny zwrócił %d (%s).

en: Output of the delivery process
pl: Wynik procesu dostarczania

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
pl: Błędny IDN %s w trakcie przygotowywania resent-from.

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the first part of the string: note with a trailing space.
en: Caught signal
pl: Otrzymano sygnał

note: L10N: This is printed in the exit handler when a signal is caught. The whole string is "Caught signal [XXX]...  Exiting\n". This is the second part of the string, printed after the signal number or name.
en: ...  Exiting.
pl: … Kończenie.

en: Enter S/MIME passphrase:
pl: Wprowadź hasło S/MIME:

en: Trusted
pl: Zaufany

en: Verified
pl: Zweryfikowany

en: Unverified
pl: Niezweryfikowany

en: Expired
pl: Wygasły

en: Revoked
pl: Unieważniony

en: Invalid
pl: Błędny

en: Unknown
pl: Nieznany

en: S/MIME certificates matching "%s".
pl: Certyfikat S/MIME dla „%s”.

en: ID is not trusted.
pl: Identyfikator nie jest zaufany.

en: Enter keyID:
pl: Podaj identyfikator klucza:

en: No (valid) certificate found for %s.
pl: Brak (poprawnych) certyfikatów dla %s.

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
pl: Błąd: nie można utworzyć podprocesu OpenSSL!

en: Label for certificate:
pl: Etykieta dla certyfikatu:

en: no certfile
pl: brak certyfikatu

en: no mbox
pl: brak skrzynki

en: No output from OpenSSL...
pl: Brak wyników działania OpenSSL…

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
pl: Nie można podpisać — nie podano klucza. Użyj Podpisz jako.

en: Can't open OpenSSL subprocess!
pl: Błąd: nie można wywołać podprocesu OpenSSL!

en: [-- End of OpenSSL output --]
pl: [-- Koniec komunikatów OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
pl: [-- Błąd: nie można utworzyć podprocesu OpenSSL! --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
pl: [-- Następujące dane są zaszyfrowane S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
pl: [-- Poniższe dane są podpisane S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
pl: 
    [-- Koniec danych zaszyfrowanych S/MIME. --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
pl: 
    [-- Koniec danych podpisanych S/MIME. --]

en: S/MIME (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (c)lear, or (o)ppenc mode off?
pl: S/MIME: (p)odpisz, (m)etoda, podp. (j)ako, wy(c)zyść, (b)ez szyfrowanie?

note: L10N: The 'f' is from "forget it", an old undocumented synonym of 'clear'.  Please use a corresponding letter in your language. Alternatively, you may duplicate the letter 'c' is translated to. This comment also applies to the two following letter sequences.
en: swafco
pl: pmjcfb

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, (c)lear, or (o)ppenc mode?
pl: S/MIME: (z)aszyfruj, (p)odpisz, (m)etoda, podp. (j)ako, (o)ba, wy(c)zyść, (b)ez szyfrowaniaj?

en: eswabfco
pl: zpmjocfb

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
pl: S/MIME: (z)aszyfruj, (p)odpisz, (m)etoda, podp. (j)ako, (o)ba, (a)nuluj?

en: eswabfc
pl: zpmjoa

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
pl: Wybierz algorytm: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, (a)nuluj?

en: drac
pl: 123a

en: 1: DES, 2: Triple-DES
pl: 1: DES, 2: Triple‑DES

en: dt
pl: 12

en: 1: RC2-40, 2: RC2-64, 3: RC2-128
pl: 1: RC2‑40, 2: RC2‑64, 3: RC2‑128

en: 468
pl: 123

en: 895
pl: 123

en: SMTP session failed: %s
pl: Sesja SMTP nie powiodła się: %s

en: SMTP session failed: cannot add recipient <%s>
pl: Sesja SMTP nie powiodła się: nie można dodać adresata <%s>

en: SMTP session failed: unable to open %s
pl: Sesja SMTP nie powiodła się: nie można otworzyć %s

en: No from address given
pl: Nie podano adresu nadawcy

en: SMTP session failed: read error
pl: Sesja SMTP nie powiodła się: błąd odczytu

en: SMTP session failed: write error
pl: Sesja SMTP nie powiodła się: błąd zapisu

en: Invalid server response
pl: Nieprawidłowa odpowiedź serwera

en: Invalid SMTP URL: %s
pl: Błędny URL SMTP: %s

en: SMTP authentication method %s requires SASL
pl: Metoda uwierzytelniania SMTP %s wymaga SASL

en: %s authentication failed, trying next method
pl: Uwierzytelnianie %s nie powiodło się, próbuję kolejnej metody

en: SMTP authentication requires SASL
pl: Uwierzytelnianie SMTP wymaga SASL

en: SASL authentication failed
pl: Uwierzytelnianie SASL nie powiodło się

en: Could not find sorting function! [report this bug]
pl: Nie znaleziono funkcji sortowania! (Zgłoś ten błąd.)

en: Sorting mailbox...
pl: Sortowanie poczty w skrzynce…

en: (no mailbox)
pl: (brak skrzynki)

en: Parent message is not available.
pl: Poprzedni list nie jest dostępny.

en: Root message is not visible in this limited view.
pl: Pierwszy list wątku nie jest widoczny w trybie ograniczonego przeglądania.

en: Parent message is not visible in this limited view.
pl: Poprzedni list wątku nie jest widoczny w trybie ograniczonego przeglądania.

note: L10N: Help screen description for OP_NULL
en: null operation
pl: pusta operacja

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND generic menu: <end-cond>
en: end of conditional execution (noop)
pl: koniec wykonywania warunkowego (noop)

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_MAILCAP attachment menu: <view-mailcap> compose menu: <view-mailcap>
en: force viewing of attachment using mailcap
pl: wymuś wyświetlanie załączników poprzez mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_PAGER attachment menu: <view-pager> compose menu: <view-pager>
en: view attachment in pager using copiousoutput mailcap entry
pl: wyświetl załącznik używając wpisu mailcap z opcją copiousoutput

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_TEXT attachment menu: <view-text> compose menu: <view-text>
en: view attachment as text
pl: wyświetl załącznik jako tekst

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_COLLAPSE attachment menu: <collapse-parts>
en: Toggle display of subparts
pl: przełącza podgląd podlistów listów złożonych

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_ACCT_MENU index menu: <autocrypt-acct-menu>
en: manage autocrypt accounts
pl: zarządzaj kontami Autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_CREATE_ACCT autocrypt account menu: <create-account>
en: create a new autocrypt account
pl: utwórz nowe konto Autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_DELETE_ACCT autocrypt account menu: <delete-account>
en: delete the current account
pl: usuń bieżące konto

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_ACTIVE autocrypt account menu: <toggle-active>
en: toggle the current account active/inactive
pl: przełącz aktywność bieżącego konta

note: L10N: Help screen description for OP_AUTOCRYPT_TOGGLE_PREFER autocrypt account menu: <toggle-prefer-encrypt>
en: toggle the current account prefer-encrypt flag
pl: przełącz preferowanie szyfrowania dla bieżącego konta

note: L10N: Help screen description for OP_BACKGROUND_COMPOSE_MENU index menu: <background-compose-menu> pager menu: <background-compose-menu>
en: list and select backgrounded compose sessions
pl: wyświetl i wybierz sesje edycji w tle

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE generic menu: <bottom-page>
en: move to the bottom of the page
pl: przejdź na koniec strony

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE index menu: <bounce-message> pager menu: <bounce-message> attachment menu: <bounce-message>
en: remail a message to another user
pl: wyślij (odbij) list do innego użytkownika

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE browser menu: <select-new>
en: select a new file in this directory
pl: wybierz nowy plik w tym katalogu

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE browser menu: <view-file>
en: view file
pl: oglądaj plik

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL browser menu: <display-filename>
en: display the currently selected file's name
pl: wyświetl nazwy aktualnie wybranych plików

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE browser menu: <subscribe>
en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
pl: zasubskrybuj bieżącą skrzynkę (tylko IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE browser menu: <unsubscribe>
en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
pl: odsubskrybuj bieżącą skrzynkę (tylko IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB browser menu: <toggle-subscribed>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
pl: zmień tryb przeglądania skrzynek: wszystkie/zasubskrybowane (tylko IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BUFFY_LIST index menu: <buffy-list> pager menu: <buffy-list> browser menu: <buffy-list>
en: list mailboxes with new mail
pl: pokaż skrzynki z nową pocztą

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY browser menu: <change-dir>
en: change directories
pl: zmień katalog

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW browser menu: <check-new>
en: check mailboxes for new mail
pl: sprawdź nową pocztę w skrzynkach

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_FILE compose menu: <attach-file>
en: attach file(s) to this message
pl: załącz pliki do li(s)tu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_MESSAGE compose menu: <attach-message>
en: attach message(s) to this message
pl: dołącz list(y) do tego listu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_AUTOCRYPT_MENU compose menu: <autocrypt-menu>
en: show autocrypt compose menu options
pl: pokaż opcje menu edycji Autocrypt

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_BCC compose menu: <edit-bcc>
en: edit the BCC list
pl: podaj treść pola Ukryta kopia

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_CC compose menu: <edit-cc>
en: edit the CC list
pl: podaj treść pola Kopia

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_DESCRIPTION compose menu: <edit-description>
en: edit attachment description
pl: edytuj opis załącznika

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_ENCODING compose menu: <edit-encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
pl: podaj sposób zakodowania załącznika

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FCC compose menu: <edit-fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
pl: podaj nazwę pliku, do którego ma być skopiowany list

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE compose menu: <edit-file>
en: edit the file to be attached
pl: podaj nazwę pliku załącznika

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FROM compose menu: <edit-from>
en: edit the from field
pl: podaj treść pola Od

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_HEADERS compose menu: <edit-headers>
en: edit the message with headers
pl: edytuj treść listu i nagłówków

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE compose menu: <edit-message>
en: edit the message
pl: edytuj treść listu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MIME compose menu: <edit-mime>
en: edit attachment using mailcap entry
pl: edytuj załącznik używając mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_REPLY_TO compose menu: <edit-reply-to>
en: edit the Reply-To field
pl: edytuj pole Odpowiedź‐do

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_SUBJECT compose menu: <edit-subject>
en: edit the subject of this message
pl: edytuj temat listu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_TO compose menu: <edit-to>
en: edit the TO list
pl: edytuj listę adresatów (pole Do)

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX browser menu: <create-mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
pl: utwórz nową skrzynkę (tylko IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_TYPE index menu: <edit-type> pager menu: <edit-type> attachment menu: <edit-type> compose menu: <edit-type>
en: edit attachment content type
pl: podaj typ (Content-Type) załącznika

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_GET_ATTACHMENT compose menu: <get-attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
pl: weź tymczasową kopię załącznika

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL compose menu: <ispell>
en: run ispell on the message
pl: sprawdź poprawność pisowni używając ispell

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_DOWN compose menu: <move-down>
en: move attachment down in compose menu list
pl: przenieś załącznik w dół na liście menu edycji

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MOVE_UP compose menu: <move-up>
en: move attachment up in compose menu list
pl: przenieś załącznik w górę na liście menu edycji

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_NEW_MIME compose menu: <new-mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
pl: utwórz nowy załącznik używając mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_RECODE compose menu: <toggle-recode>
en: toggle recoding of this attachment
pl: zdecyduj czy załącznik ma być przekodowywany

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE compose menu: <postpone-message>
en: save this message to send later
pl: zapisz list aby wysłać go później

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_ATTACHMENT compose menu: <rename-attachment>
en: send attachment with a different name
pl: wyślij załącznik z inną nazwą

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE compose menu: <rename-file>
en: rename/move an attached file
pl: zmień nazwę lub przenieś dołączony plik

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE compose menu: <send-message>
en: send the message
pl: wyślij list

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TO_SENDER index menu: <compose-to-sender> pager menu: <compose-to-sender> attachment menu: <compose-to-sender>
en: compose new message to the current message sender
pl: napisz nowy list do aktualnego nadawcy

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_DISPOSITION compose menu: <toggle-disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
pl: ustala czy wstawiać w treści, czy jako załącznik

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_UNLINK compose menu: <toggle-unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
pl: ustala czy usunąć plik po wysłaniu

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_UPDATE_ENCODING compose menu: <update-encoding>
en: update an attachment's encoding info
pl: zaktualizuj informację o kodowaniu załącznika

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT compose menu: <view-alt>
en: view multipart/alternative
pl: wyświetl multipart/alternative

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_TEXT compose menu: <view-alt-text>
en: view multipart/alternative as text
pl: wyświetl multipart/alternative jako tekst

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_MAILCAP compose menu: <view-alt-mailcap>
en: view multipart/alternative using mailcap
pl: wyświetl multipart/alternative używając mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_VIEW_ALT_PAGER compose menu: <view-alt-pager>
en: view multipart/alternative in pager using copiousoutput mailcap entry
pl: wyświetl multipart/alternative używając wpisu mailcap z opcją copiousoutput

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE compose menu: <write-fcc>
en: write the message to a folder
pl: zapisz list do skrzynki

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE index menu: <copy-message> pager menu: <copy-message>
en: copy a message to a file/mailbox
pl: kopiuj list do pliku/skrzynki

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS index menu: <create-alias> pager menu: <create-alias> query menu: <create-alias>
en: create an alias from a message sender
pl: utwórz alias dla nadawcy

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM generic menu: <current-bottom>
en: move entry to bottom of screen
pl: przesuń pozycję kursora na dół ekranu

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE generic menu: <current-middle>
en: move entry to middle of screen
pl: przesuń pozycję kursora na środek ekranu

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP generic menu: <current-top>
en: move entry to top of screen
pl: przesuń pozycję kursora na górę ekranu

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY index menu: <decode-copy> pager menu: <decode-copy>
en: make decoded (text/plain) copy
pl: utwórz rozkodowaną (text/plain) kopię

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE index menu: <decode-save> pager menu: <decode-save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
pl: utwórz rozkodowaną kopię (text/plain) i usuń

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE index menu: <delete-message> pager menu: <delete-message> attachment menu: <delete-entry> compose menu: <detach-file> postpone menu: <delete-entry> alias menu: <delete-entry>
en: delete the current entry
pl: usuń bieżący element

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX browser menu: <delete-mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
pl: usuń bieżącą skrzynkę (tylko IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD index menu: <delete-subthread> pager menu: <delete-subthread>
en: delete all messages in subthread
pl: usuń wszystkie listy w podwątku

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD index menu: <delete-thread> pager menu: <delete-thread>
en: delete all messages in thread
pl: usuń wszystkie listy w wątku

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS index menu: <display-address> pager menu: <display-address>
en: display full address of sender
pl: wyświetl pełny adres nadawcy

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS index menu: <display-toggle-weed> pager menu: <display-toggle-weed> attachment menu: <display-toggle-weed> compose menu: <display-toggle-weed>
en: display message and toggle header weeding
pl: wyświelt list ze wszystkimi nagłówkami

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE index menu: <display-message>
en: display a message
pl: wyświetl list

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_LABEL index menu: <edit-label> pager menu: <edit-label>
en: add, change, or delete a message's label
pl: dodaj, zmień lub usuń etykietę listu

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_MESSAGE index menu: <edit> pager menu: <edit>
en: edit the raw message
pl: edytuj list z nagłowkami

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE editor menu: <backspace>
en: delete the char in front of the cursor
pl: usuń znak przed kursorem

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR editor menu: <backward-char>
en: move the cursor one character to the left
pl: przesuń kursor jeden znak w lewo

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD editor menu: <backward-word>
en: move the cursor to the beginning of the word
pl: przesuń kursor do początku słowa

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL editor menu: <bol>
en: jump to the beginning of the line
pl: przeskocz do początku linii

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BUFFY_CYCLE editor menu: <buffy-cycle>
en: cycle among incoming mailboxes
pl: krąż pomiędzy skrzynkami pocztowymi

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE editor menu: <complete>
en: complete filename or alias
pl: uzupełnij nazwę pliku lub alias

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY editor menu: <complete-query>
en: complete address with query
pl: uzupełnij adres poprzez zapytanie

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR editor menu: <delete-char>
en: delete the char under the cursor
pl: usuń znak pod kursorem

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL editor menu: <eol>
en: jump to the end of the line
pl: przeskocz do końca linii

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR editor menu: <forward-char>
en: move the cursor one character to the right
pl: przesuń kursor o znak w prawo

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD editor menu: <forward-word>
en: move the cursor to the end of the word
pl: przesuń kursor do końca słowa

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN editor menu: <history-down>
en: scroll down through the history list
pl: przewijaj w dół listę wydanych poleceń

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP editor menu: <history-up>
en: scroll up through the history list
pl: przewijaj do góry listę wydanych poleceń

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_SEARCH editor menu: <history-search>
en: search through the history list
pl: szukaj w historii wydanych poleceń

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL editor menu: <kill-eol>
en: delete chars from cursor to end of line
pl: usuń znaki od kursora do końca linii

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW editor menu: <kill-eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
pl: usuń znaki od kursora do końca słowa

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE editor menu: <kill-line>
en: delete all chars on the line
pl: usuń wszystkie znaki w linii

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD editor menu: <kill-word>
en: delete the word in front of the cursor
pl: usuń słowo przed kursorem

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR editor menu: <quote-char>
en: quote the next typed key
pl: zacytuj następny wpisany znak

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS editor menu: <transpose-chars>
en: transpose character under cursor with previous
pl: zamień znak pod kursorem ze znakiem poprzednim

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD editor menu: <capitalize-word>
en: capitalize the word
pl: zamień pierwszą literę słowa na wielką

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD editor menu: <downcase-word>
en: convert the word to lower case
pl: zamień litery słowa na małe

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD editor menu: <upcase-word>
en: convert the word to upper case
pl: zamień litery słowa na wielkie

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND generic menu: <enter-command> pager menu: <enter-command>
en: enter a muttrc command
pl: wprowadź polecenie pliku startowego (muttrc)

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK browser menu: <enter-mask>
en: enter a file mask
pl: wprowadź wzorzec nazwy pliku

note: L10N: Help screen description for OP_ERROR_HISTORY generic menu: <error-history> pager menu: <error-history>
en: display recent history of error messages
pl: wyświetl historię ostatnich błędów

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT generic menu: <exit> pager menu: <exit>
en: exit this menu
pl: opuść to menu

note: L10N: Help screen description for OP_FILTER compose menu: <filter-entry>
en: filter attachment through a shell command
pl: przefiltruj załącznik przez polecenie powłoki

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY generic menu: <first-entry>
en: move to the first entry
pl: przejdź do pierwszej pozycji

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE index menu: <flag-message> pager menu: <flag-message>
en: toggle a message's 'important' flag
pl: przełącz flagę „ważne” listu

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE index menu: <forward-message> pager menu: <forward-message> attachment menu: <forward-message>
en: forward a message with comments
pl: prześlij dalej list opatrując go uwagami

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY generic menu: <select-entry>
en: select the current entry
pl: wybierz obecną pozycję

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_CHAT_REPLY index menu: <group-chat-reply> pager menu: <group-chat-reply> attachment menu: <group-chat-reply>
en: reply to all recipients preserving To/Cc
pl: odpowiedz wszystkim adresatom zachowując Do/Kopia

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY index menu: <group-reply> pager menu: <group-reply> attachment menu: <group-reply>
en: reply to all recipients
pl: odpowiedz wszystkim adresatom

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN generic menu: <half-down> pager menu: <half-down>
en: scroll down 1/2 page
pl: przewiń o pół strony w dół

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP generic menu: <half-up> pager menu: <half-up>
en: scroll up 1/2 page
pl: przewiń o pół strony w górę

note: L10N: Help screen description for OP_HELP generic menu: <help> pager menu: <help>
en: this screen
pl: ten ekran

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP generic menu: <jump> pager menu: <jump>
en: jump to an index number
pl: przeskocz do konkretnej pozycji

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY generic menu: <last-entry>
en: move to the last entry
pl: przejdź do ostatniej pozycji

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ACTION index menu: <list-action> pager menu: <list-action>
en: perform mailing list action
pl: uruchom akcję listy dyskusyjnej

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_ARCHIVE list menu: <list-archive>
en: retrieve list archive information
pl: pobierz informacje o archiwum listy dyskusyjnej

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_HELP list menu: <list-help>
en: retrieve list help
pl: pobierz pomoc listy dyskusyjnej

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_OWNER list menu: <list-owner>
en: contact list owner
pl: skontaktuj się z właścicielem listy dyskusyjnej

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_POST list menu: <list-post>
en: post to mailing list
pl: napisz list na listę dyskusyjną

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY index menu: <list-reply> pager menu: <list-reply> attachment menu: <list-reply>
en: reply to specified mailing list
pl: odpowiedz na wskazaną listę dyskusyjną

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_SUBSCRIBE list menu: <list-subscribe>
en: subscribe to mailing list
pl: zasubskrybuj listę dyskusyjną

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_UNSUBSCRIBE list menu: <list-unsubscribe>
en: unsubscribe from mailing list
pl: odsubskrybuj listę dyskusyjną

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
pl: wykonaj makro

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL index menu: <mail> pager menu: <mail> query menu: <mail>
en: compose a new mail message
pl: zredaguj nowy list

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD index menu: <break-thread> pager menu: <break-thread>
en: break the thread in two
pl: rozdziel wątek na dwa niezależne

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES index menu: <browse-mailboxes> pager menu: <browse-mailboxes>
en: select a new mailbox from the browser
pl: wybierz nową skrzynkę w przeglądarce

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BROWSE_MAILBOXES_READONLY index menu: <browse-mailboxes-readonly> pager menu: <browse-mailboxes-readonly>
en: select a new mailbox from the browser in read only mode
pl: wybierz nową skrzynkę w przeglądarce, tylko do odczytu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER index menu: <change-folder> pager menu: <change-folder>
en: open a different folder
pl: otwórz inny katalog

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY index menu: <change-folder-readonly> pager menu: <change-folder-readonly>
en: open a different folder in read only mode
pl: otwórz inny katalog w trybie tylko do odczytu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG index menu: <clear-flag> pager menu: <clear-flag>
en: clear a status flag from a message
pl: usuń flagę ze statusem listu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN index menu: <delete-pattern>
en: delete messages matching a pattern
pl: usuń listy pasujące do wzorca

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH index menu: <imap-fetch-mail> pager menu: <imap-fetch-mail>
en: force retrieval of mail from IMAP server
pl: wymuś pobranie poczty z serwera IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_LOGOUT_ALL index menu: <imap-logout-all> pager menu: <imap-logout-all>
en: logout from all IMAP servers
pl: wyloguj ze wszystkich serwerów IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL index menu: <fetch-mail>
en: retrieve mail from POP server
pl: pobierz pocztę z serwera POP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT index menu: <limit>
en: show only messages matching a pattern
pl: pokaż tylko listy pasujące do wzorca

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS index menu: <link-threads> pager menu: <link-threads>
en: link tagged message to the current one
pl: podlinkuj zaznaczony list do bieżącego

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX index menu: <next-unread-mailbox> pager menu: <next-unread-mailbox>
en: open next mailbox with new mail
pl: otwórz następną skrzynkę zawierającą nową pocztę

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW index menu: <next-new> pager menu: <next-new>
en: jump to the next new message
pl: przejdź do następnego nowego listu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD index menu: <next-new-then-unread>
en: jump to the next new or unread message
pl: przejdź do następnego nowego lub nieprzeczytanego listu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD index menu: <next-subthread> pager menu: <next-subthread>
en: jump to the next subthread
pl: przejdź do następnego podwątku

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD index menu: <next-thread> pager menu: <next-thread>
en: jump to the next thread
pl: przejdź do następnego wątku

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED index menu: <next-undeleted> pager menu: <next-undeleted>
en: move to the next undeleted message
pl: przejdź do następnego nieusuniętego listu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD index menu: <next-unread> pager menu: <next-unread>
en: jump to the next unread message
pl: przejdź do następnego nieprzeczytanego listu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE index menu: <parent-message> pager menu: <parent-message>
en: jump to parent message in thread
pl: przejdź do nadrzędnego listu w wątku

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD index menu: <previous-thread> pager menu: <previous-thread>
en: jump to previous thread
pl: przejdź do poprzedniego wątku

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD index menu: <previous-subthread> pager menu: <previous-subthread>
en: jump to previous subthread
pl: przejdź do poprzedniego podwątku

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED index menu: <previous-undeleted> pager menu: <previous-undeleted>
en: move to the previous undeleted message
pl: przejdź do poprzedniego nieusuniętego listu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW index menu: <previous-new> pager menu: <previous-new>
en: jump to the previous new message
pl: przejdź do poprzedniego nowego listu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD index menu: <previous-new-then-unread>
en: jump to the previous new or unread message
pl: przejdź do poprzedniego nowego lub nieprzeczytanego listu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD index menu: <previous-unread> pager menu: <previous-unread>
en: jump to the previous unread message
pl: przejdź do poprzedniego nieprzeczytanego listu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD index menu: <read-thread> pager menu: <read-thread>
en: mark the current thread as read
pl: oznacz obecny wątek jako przeczytany

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD index menu: <read-subthread> pager menu: <read-subthread>
en: mark the current subthread as read
pl: oznacz obecny podwątek jako przeczytany

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_ROOT_MESSAGE index menu: <root-message> pager menu: <root-message>
en: jump to root message in thread
pl: przejdź do pierwszego listu w wątku

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG index menu: <set-flag> pager menu: <set-flag>
en: set a status flag on a message
pl: ustaw flagę statusu listu

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER index menu: <sync-mailbox> pager menu: <sync-mailbox>
en: save changes to mailbox
pl: zapisz zmiany do skrzynki

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN index menu: <tag-pattern>
en: tag messages matching a pattern
pl: zaznacz listy pasujące do wzorca

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN index menu: <undelete-pattern>
en: undelete messages matching a pattern
pl: odtwórz listy pasujące do wzorca

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN index menu: <untag-pattern>
en: untag messages matching a pattern
pl: odznacz listy pasujące do wzorca

note: L10N: Help screen description for OP_MARK_MSG index menu: <mark-message>
en: create a hotkey macro for the current message
pl: stwórz makro dla bieżącego listu

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE generic menu: <middle-page>
en: move to the middle of the page
pl: przejdź do połowy strony

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY generic menu: <next-entry> pager menu: <next-entry>
en: move to the next entry
pl: przejdź do następnej pozycji

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE generic menu: <next-line> pager menu: <next-line>
en: scroll down one line
pl: przewiń w dół o linię

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE generic menu: <next-page> pager menu: <next-page>
en: move to the next page
pl: przejdź do następnej strony

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM pager menu: <bottom>
en: jump to the bottom of the message
pl: przejdź na koniec listu

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED pager menu: <toggle-quoted>
en: toggle display of quoted text
pl: przełącz pokazywanie cytowanego tekstu

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED pager menu: <skip-quoted>
en: skip beyond quoted text
pl: przeskocz poza cytowany tekst

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_HEADERS pager menu: <skip-headers>
en: skip beyond headers
pl: przeskocz poza nagłówki

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP pager menu: <top>
en: jump to the top of the message
pl: przejdź na początek listu

note: L10N: Help screen description for OP_PIPE index menu: <pipe-message> pager menu: <pipe-message> attachment menu: <pipe-entry> compose menu: <pipe-entry>
en: pipe message/attachment to a shell command
pl: przekieruj list/załącznik do polecenia powłoki

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY generic menu: <previous-entry> pager menu: <previous-entry>
en: move to the previous entry
pl: przejdź do poprzedniej pozycji

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE generic menu: <previous-line> pager menu: <previous-line>
en: scroll up one line
pl: przewiń w górę o linię

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE generic menu: <previous-page> pager menu: <previous-page>
en: move to the previous page
pl: przejdź do poprzedniej strony

note: L10N: Help screen description for OP_PRINT index menu: <print-message> pager menu: <print-message> attachment menu: <print-entry> compose menu: <print-entry>
en: print the current entry
pl: wydrukuj obecną pozycję

note: L10N: Help screen description for OP_PURGE_MESSAGE index menu: <purge-message> pager menu: <purge-message>
en: delete the current entry, bypassing the trash folder
pl: usuń bieżący wpis z pominięcie folderu kosz

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY index menu: <query> query menu: <query>
en: query external program for addresses
pl: zapytaj zewnętrzny program o adres

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND query menu: <query-append>
en: append new query results to current results
pl: dodaj wyniki nowych poszukiwań do obecnych

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT index menu: <quit> pager menu: <quit>
en: save changes to mailbox and quit
pl: zapisz zmiany do skrzynki i wyjdź

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE index menu: <recall-message> pager menu: <recall-message>
en: recall a postponed message
pl: wywołaj odłożony list

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW generic menu: <refresh> pager menu: <redraw-screen>
en: clear and redraw the screen
pl: wyczyść i odśwież ekran

note: L10N: Help screen description for OP_REFORMAT_WINCH
en: {internal}
pl: {wewnętrzne}

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX browser menu: <rename-mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
pl: zmień nazwę bieżącej skrzynki (tylko IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY index menu: <reply> pager menu: <reply> attachment menu: <reply>
en: reply to a message
pl: odpowiedz na list

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND index menu: <resend-message> pager menu: <resend-message> attachment menu: <resend-message>
en: use the current message as a template for a new one
pl: użyj bieżącego listu jako szablonu dla nowych

note: L10N: Help screen description for OP_SAVE index menu: <save-message> pager menu: <save-message> attachment menu: <save-entry> compose menu: <copy-file>
en: save message/attachment to a mailbox/file
pl: zapisz list/załącznik do skrzynki/pliku

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH generic menu: <search> pager menu: <search>
en: search for a regular expression
pl: szukaj wyrażenia regularnego

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE generic menu: <search-reverse> pager menu: <search-reverse>
en: search backwards for a regular expression
pl: szukaj wstecz wyrażenia regularnego

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT generic menu: <search-next> pager menu: <search-next>
en: search for next match
pl: szukaj następnego dopasowania

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE generic menu: <search-opposite> pager menu: <search-opposite>
en: search for next match in opposite direction
pl: szukaj wstecz następnego dopasowania

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE pager menu: <search-toggle>
en: toggle search pattern coloring
pl: przełącz kolorowanie szukanego wyrażenia

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE generic menu: <shell-escape> pager menu: <shell-escape>
en: invoke a command in a subshell
pl: wywołaj polecenie w podpowłoce

note: L10N: Help screen description for OP_SORT index menu: <sort-mailbox> pager menu: <sort-mailbox> browser menu: <sort>
en: sort messages
pl: uszereguj listy

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE index menu: <sort-reverse> pager menu: <sort-reverse> browser menu: <sort-reverse>
en: sort messages in reverse order
pl: uszereguj listy w odwrotnej kolejności

note: L10N: Help screen description for OP_TAG generic menu: <tag-entry> pager menu: <tag-message>
en: tag the current entry
pl: zaznacz bieżącą pozycję

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX generic menu: <tag-prefix>
en: apply next function to tagged messages
pl: wykonaj następne polecenie na zaznaczonych listach

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND generic menu: <tag-prefix-cond>
en: apply next function ONLY to tagged messages
pl: wykonaj następne polecenie TYLKO na zaznaczonych listach

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD index menu: <tag-subthread>
en: tag the current subthread
pl: zaznacz bieżący podwątek

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD index menu: <tag-thread>
en: tag the current thread
pl: zaznacz bieżący wątek

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW index menu: <toggle-new> pager menu: <mark-as-new>
en: toggle a message's 'new' flag
pl: przełącz flagę „nowy” listu

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE index menu: <toggle-write> pager menu: <toggle-write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
pl: przełącz zapisywanie zmian w skrzynce

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES browser menu: <toggle-mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
pl: przełącz przeglądanie skrzynek i wszystkich plików

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE generic menu: <top-page>
en: move to the top of the page
pl: przejdź na początek strony

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE index menu: <undelete-message> pager menu: <undelete-message> attachment menu: <undelete-entry> postpone menu: <undelete-entry> alias menu: <undelete-entry>
en: undelete the current entry
pl: odtwórz bieżący list

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD index menu: <undelete-thread> pager menu: <undelete-thread>
en: undelete all messages in thread
pl: odtwórz wszystkie listy w wątku

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD index menu: <undelete-subthread> pager menu: <undelete-subthread>
en: undelete all messages in subthread
pl: odtwórz wszystkie listy w podwątku

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION index menu: <show-version> pager menu: <show-version>
en: show the Mutt version number and date
pl: pokaż wersję i datę Mutta

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACH attachment menu: <view-attach> compose menu: <view-attach>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
pl: pokaż załącznik używając, jeśli to niezbędne, pliku mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS index menu: <view-attachments> pager menu: <view-attachments>
en: show MIME attachments
pl: pokaż załączniki MIME

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY generic menu: <what-key> pager menu: <what-key>
en: display the keycode for a key press
pl: wyświetl kod naciśniętego klawisza

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_STATS generic menu: <check-stats> pager menu: <check-stats>
en: calculate message statistics for all mailboxes
pl: wylicz statystykę listów dla wszystkich skrzynek

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT index menu: <show-limit>
en: show currently active limit pattern
pl: pokaż bieżący wzorzec ograniczający

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD index menu: <collapse-thread>
en: collapse/uncollapse current thread
pl: zwiń/rozwiń bieżący wątek

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL index menu: <collapse-all>
en: collapse/uncollapse all threads
pl: zwiń/rozwiń wszystkie wątki

note: L10N: Help screen description for OP_DESCEND_DIRECTORY browser menu: <descend-directory>
en: descend into a directory
pl: wejdź w katalog

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE index menu: <decrypt-save> pager menu: <decrypt-save>
en: make decrypted copy and delete
pl: utwórz rozszyfrowaną kopię i usuń oryginał

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY index menu: <decrypt-copy> pager menu: <decrypt-copy>
en: make decrypted copy
pl: utwórz rozszyfrowaną kopię

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE index menu: <forget-passphrase> pager menu: <forget-passphrase> attachment menu: <forget-passphrase> compose menu: <forget-passphrase>
en: wipe passphrase(s) from memory
pl: wymaż hasło (hasła) z pamięci

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS index menu: <extract-keys> pager menu: <extract-keys> attachment menu: <extract-keys>
en: extract supported public keys
pl: wyciągnij obsługiwane klucze publiczne

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_USE mixmaster menu: <accept>
en: accept the chain constructed
pl: zatwierdź skonstruowany łańcuch

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_APPEND mixmaster menu: <append>
en: append a remailer to the chain
pl: dodaj remailera na koniec łańcucha

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_INSERT mixmaster menu: <insert>
en: insert a remailer into the chain
pl: wstaw remailera do łańcucha

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_DELETE mixmaster menu: <delete>
en: delete a remailer from the chain
pl: usuń remailera z łańcucha

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_PREV mixmaster menu: <chain-prev>
en: select the previous element of the chain
pl: wybierz poprzedni element łańcucha

note: L10N: Help screen description for OP_MIX_CHAIN_NEXT mixmaster menu: <chain-next>
en: select the next element of the chain
pl: wybierz następny element łańcucha

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MIX compose menu: <mix>
en: send the message through a mixmaster remailer chain
pl: prześlij list przez łańcuch remailerów typu mixmaster

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_KEY compose menu: <attach-key>
en: attach a PGP public key
pl: dołącz klucz publiczny PGP

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU compose menu: <pgp-menu>
en: show PGP options
pl: pokaż opcje PGP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY index menu: <mail-key> pager menu: <mail-key>
en: mail a PGP public key
pl: wyślij klucz publiczny PGP

note: L10N: Help screen description for OP_VERIFY_KEY pgp menu: <verify-key> smime menu: <verify-key>
en: verify a PGP public key
pl: zweryfikuj klucz publiczny PGP

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID pgp menu: <view-name> smime menu: <view-name>
en: view the key's user id
pl: wyświetl identyfikator użytkownika klucza

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL index menu: <check-traditional-pgp> pager menu: <check-traditional-pgp> attachment menu: <check-traditional-pgp>
en: check for classic PGP
pl: szukaj klasycznego PGP

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_FIRST index menu: <sidebar-first> pager menu: <sidebar-first>
en: move the highlight to the first mailbox
pl: przenieś podświetlenie do pierwszej skrzynki

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_LAST index menu: <sidebar-last> pager menu: <sidebar-last>
en: move the highlight to the last mailbox
pl: przenieś podświetlenie do ostatniej skrzynki

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT index menu: <sidebar-next> pager menu: <sidebar-next>
en: move the highlight to next mailbox
pl: przenieś podświetlenie do następnej skrzynki

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_NEXT_NEW index menu: <sidebar-next-new> pager menu: <sidebar-next-new>
en: move the highlight to next mailbox with new mail
pl: przenieś podświetlenie do następnej skrzynki zawierającą nowe listy

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_OPEN index menu: <sidebar-open> pager menu: <sidebar-open>
en: open highlighted mailbox
pl: otwórz podświetloną skrzynkę

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_DOWN index menu: <sidebar-page-down> pager menu: <sidebar-page-down>
en: scroll the sidebar down 1 page
pl: przewiń pasek boczny o jedną stronę w dół

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PAGE_UP index menu: <sidebar-page-up> pager menu: <sidebar-page-up>
en: scroll the sidebar up 1 page
pl: przewiń pasek boczny o jedną stronę w górę

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV index menu: <sidebar-prev> pager menu: <sidebar-prev>
en: move the highlight to previous mailbox
pl: przenieś podświetlenie do poprzedniej skrzynki

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_PREV_NEW index menu: <sidebar-prev-new> pager menu: <sidebar-prev-new>
en: move the highlight to previous mailbox with new mail
pl: przenieś podświetlenie do poprzedniej skrzynki zawierającej nową pocztę

note: L10N: Help screen description for OP_SIDEBAR_TOGGLE_VISIBLE index menu: <sidebar-toggle-visible> pager menu: <sidebar-toggle-visible>
en: make the sidebar (in)visible
pl: przełącz widoczność paska bocznego

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU compose menu: <smime-menu>
en: show S/MIME options
pl: pokaż opcje S/MIME
