Mutt 1.5.17 - en to id translation catalogue (955 entries)

en: Username at %s:
id: Nama user di %s:

note: L10N: Prompt for an account password when connecting. %s@%s is user@host
en: Password for %s@%s:
id: Password utk %s@%s:

en: Exit
id: Keluar

en: Del
id: Hapus

en: Undel
id: Nggak jadi hapus

en: Select
id: Pilih

note: L10N: localized names of RFC 2369 list operations
en: Help
id: Bantuan

en: You have no aliases!
id: Anda tidak punya kumpulan alias!

en: Aliases
id: Kumpulan alias

note: L10N: prompt to add a new alias
en: Alias as:
id: Alias sebagai:

en: You already have an alias defined with that name!
id: Anda telah punya alias dengan nama tersebut!

en: Warning: This alias name may not work.  Fix it?
id: Perhatian: Nama alias ini mungkin tidak akan bekerja. Betulkan?

en: Address:
id: Alamat:

en: Error: '%s' is a bad IDN.
id: Error: IDN '%s' tidak benar.

en: Personal name:
id: Nama lengkap:

en: [%s = %s] Accept?
id: [%s = %s] Sudah betul?

en: Save to file:
id: Simpan ke file:

en: Alias added.
id: Alias telah ditambahkan.

en: Can't match nametemplate, continue?
id: Tidak cocok dengan nametemplate, lanjutkan?

en: Mailcap compose entry requires %%s
id: 'compose' di file mailcap membutuhkan %%s

en: Error running "%s"!
id: Gagal menjalankan "%s"!

en: Failure to open file to parse headers.
id: Gagal membuka file untuk menge-parse headers.

en: Failure to open file to strip headers.
id: Gagal membuka file untuk menghapus headers.

en: Failure to rename file.
id: Gagal mengganti nama file.

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
id: 'compose' di file mailcap tidak ditemukan untuk %s, membuat file kosong.

en: Mailcap Edit entry requires %%s
id: 'Edit' di file mailcap membutuhkan %%s

en: No mailcap edit entry for %s
id: 'Edit' di file mailcap tidak ditemukan untuk %s

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
id: Tidak ada jenis yang cocok di file mailcap. Ditampilkan sebagai teks.

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
id: Jenis MIME tidak didefinisikan. Tidak bisa melihat lampiran.

en: Cannot create filter
id: Tidak bisa membuat filter

en: Can't create filter
id: Tidak bisa membuat filter

en: Write fault!
id: Gagal menulis!

en: I don't know how to print that!
id: Saya tidak tahu bagaimana mencetak itu!

note: L10N: %s is a directory.  Mutt is looking for a directory it needs for some reason (e.g. autocrypt, header cache, bcache), but it doesn't exist.  The prompt is asking whether to create the directory
en: %s does not exist. Create it?
id: %s tidak ada. Buat?

note: L10N: mkdir() on the directory %s failed.  The second %s is the error message returned by libc
en: Can't create %s: %s.
id: Tidak bisa membuat %s: %s.

note: L10N: Autocrypt Account Menu Help line: delete account
en: Delete
id: Hapus

en: error creating gpgme context: %s
id: error saat membuat konteks gpgme: %s

en: Chdir
id: Pindah dir

en: %s is not a directory.
id: %s bukan direktori.

en: Mailboxes [%d]
id: Kotak surat [%d]

en: Subscribed [%s], File mask: %s
id: Berlangganan [%s], File mask: %s

en: Directory [%s], File mask: %s
id: Direktori [%s], File mask: %s

en: Can't attach a directory!
id: Tidak bisa melampirkan sebuah direktori

en: No files match the file mask
id: Tidak ada file yang sesuai dengan mask

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
id: Pembuatan hanya didukung untuk kotak surat jenis IMAP.

en: Rename is only supported for IMAP mailboxes
id: Penggantian nama hanya didukung untuk kotak surat jenis IMAP.

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
id: Penghapusan hanya didukung untuk kotak surat jenis IMAP.

en: Cannot delete root folder
id: Tidak bisa menghapus kotak surat utama

en: Really delete mailbox "%s"?
id: Yakin hapus kotak surat "%s"?

en: Mailbox deleted.
id: Kotak surat telah dihapus.

en: Mailbox not deleted.
id: Kotak surat tidak dihapus.

en: Chdir to:
id: Pindah dir ke:

en: Error scanning directory.
id: Gagal membaca direktori.

en: New file name:
id: Nama file baru:

en: Can't view a directory
id: Tidak bisa menampilkan sebuah direktori

en: Error trying to view file
id: Gagal menampilkan file

en: too few arguments
id: parameternya kurang

en: New mail in
id: Surat baru di

en: %s: color not supported by term
id: %s: warna tidak didukung oleh term

en: %s: no such color
id: %s: tidak ada warna begitu

en: %s: no such object
id: %s: tidak ada objek begitu

en: %s: too few arguments
id: %s: parameternya kurang

en: Missing arguments.
id: Parameter tidak ditemukan

en: color: too few arguments
id: color: parameternya kurang

en: mono: too few arguments
id: mono: parameternya kurang

en: %s: no such attribute
id: %s: tidak ada atribut begitu

en: too many arguments
id: parameternya terlalu banyak

en: default colors not supported
id: warna default tidak didukung

en: Could not create temporary file!
id: Tidak bisa membuat file sementara!

en: Cannot create display filter
id: Tidak bisa membuat tampilan filter

en: Could not copy message
id: Tidak bisa menyalin surat

en: S/MIME signature successfully verified.
id: Tanda tangan S/MIME berhasil diverifikasi.

en: S/MIME certificate owner does not match sender.
id: Pemilik sertifikat S/MIME tidak sesuai dg pengirim.

en: Warning: Part of this message has not been signed.
id: Perhatian: Sebagian dari pesan ini belum ditandatangani.

en: S/MIME signature could NOT be verified.
id: Tanda tangan S/MIME TIDAK berhasil diverifikasi.

en: PGP signature successfully verified.
id: Tanda tangan PGP berhasil diverifikasi.

en: PGP signature could NOT be verified.
id: Tanda tangan PGP TIDAK berhasil diverifikasi.

en: Command:
id: Perintah:

en: Bounce message to:
id: Bounce surat ke:

en: Bounce tagged messages to:
id: Bounce surat yang telah ditandai ke:

en: Error parsing address!
id: Gagal menguraikan alamat!

en: Bad IDN: '%s'
id: IDN salah: '%s'

en: Bounce message to %s
id: Bounce surat ke %s

en: Bounce messages to %s
id: Bounce surat-surat ke %s

en: Message not bounced.
id: Surat tidak dibounce.

en: Messages not bounced.
id: Surat-surat tidak dibounce.

en: Message bounced.
id: Surat telah dibounce.

en: Messages bounced.
id: Surat-surat telah dibounce.

en: Can't create filter process
id: Tidak bisa membuat proses filter

en: Pipe to command:
id: Pipe ke perintah:

en: No printing command has been defined.
id: Perintah untuk mencetak belum didefinisikan.

en: Print message?
id: Cetak surat?

en: Print tagged messages?
id: Cetak surat-surat yang ditandai?

en: Message printed
id: Surat telah dicetak

en: Messages printed
id: Surat-surat telah dicetak

en: Message could not be printed
id: Surat tidak dapat dicetak

en: Messages could not be printed
id: Surat-surat tidak dapat dicetak

en: Shell command:
id: Perintah shell:

en: Decode-save%s to mailbox
id: Urai-simpan%s ke kotak surat

en: Decode-copy%s to mailbox
id: Urai-salin%s ke kotak surat

en: Decrypt-save%s to mailbox
id: Dekripsi-simpan%s ke kotak surat

en: Decrypt-copy%s to mailbox
id: Dekripsi-salin%s ke kotak surat

en: Save%s to mailbox
id: Simpan%s ke kotak surat

en: Copy%s to mailbox
id: Salin%s ke kotak surat

en:  tagged
id:  telah ditandai

en: Copying to %s...
id: Sedang menyalin ke %s...

en: Convert to %s upon sending?
id: Ubah ke %s saat mengirim?

en: Content-Type changed to %s.
id: Content-Type diubah ke %s.

en: Character set changed to %s; %s.
id: Character set diubah ke %s; %s.

en: not converting
id: tidak melakukan konversi

en: converting
id: melakukan konversi

en: There are no attachments.
id: Tidak ada lampiran.

note: L10N: * This string is used by the compose menu. * Since it is hidden by default, it does not increase the * indentation of other compose menu fields.  However, if possible, * it should not be longer than the other compose menu fields. * * Since it shares the row with "Encrypt with:", it should not 
en: Sign as:
id: Tandatangani sebagai:

en: Send
id: Kirim

en: Abort
id: Batal

en: Attach file
id: Lampirkan file

en: Descrip
id: Ket

en: Sign, Encrypt
id: Tandatangan, Enkrip

en: Encrypt
id: Enkrip

en: Sign
id: Tandatangan

en: Encrypt with:
id: Enkrip dengan:

en: -- Attachments
id: -- Lampiran

en: Warning: '%s' is a bad IDN.
id: Perhatian: IDN '%s' tidak benar.

en: You may not delete the only attachment.
id: Tidak bisa menghapus satu-satunya lampiran.

en: You are on the last entry.
id: Anda di entry terakhir.

en: You are on the first entry.
id: Anda di entry pertama.

en: Bad IDN in "%s": '%s'
id: IDN di "%s" tidak benar: '%s'

en: Attaching selected files...
id: Melampirkan file-file yang dipilih...

en: Unable to attach %s!
id: Tidak bisa melampirkan %s!

en: Open mailbox to attach message from
id: Buka kotak surat untuk mengambil lampiran

en: No messages in that folder.
id: Tidak ada surat di kotak tersebut.

en: Tag the messages you want to attach!
id: Tandai surat-surat yang mau dilampirkan!

en: Unable to attach!
id: Tidak bisa dilampirkan!

en: Recoding only affects text attachments.
id: Peng-coding-an ulang hanya berpengaruh terhadap lampiran teks.

en: The current attachment won't be converted.
id: Lampiran yg dipilih tidak akan dikonersi.

en: The current attachment will be converted.
id: Lampiran yg dipilih akan dikonversi.

en: Invalid encoding.
id: Encoding tidak betul.

en: Save a copy of this message?
id: Simpan salinan dari surat ini?

en: Rename to:
id: Ganti nama ke:

note: L10N: "stat" is a system call. Do "man 2 stat" for more information.
en: Can't stat %s: %s
id: Tidak bisa stat %s: %s

en: New file:
id: File baru:

en: Content-Type is of the form base/sub
id: Content-Type harus dalam format jenis-dasar/sub-jenis

en: Unknown Content-Type %s
id: Content-Type %s tak dikenali

en: Can't create file %s
id: Tidak bisa membuat file %s

note: L10N: This phrase is a modified quote originally from Cool Hand Luke, intended to be somewhat humorous.
en: What we have here is a failure to make an attachment
id: Gagal membuat lampiran, nih...

en: Postpone this message?
id: Tunda surat ini?

en: Write message to mailbox
id: Simpan surat ke kotak surat

en: Writing message to %s ...
id: Menyimpan surat ke %s ...

en: Message written.
id: Surat telah disimpan.

en: S/MIME already selected. Clear & continue ?
id: S/MIME sudah dipilih. Bersihkan & lanjut ?

en: PGP already selected. Clear & continue ?
id: PGP sudah dipilih. Bersihkan & lanjut ?

en: Unable to lock mailbox!
id: Tidak bisa mengunci kotak surat!

en: Error. Preserving temporary file: %s
id: Error. Menyimpan file sementara: %s

en:  (current time: %c)
id:  (waktu skrg: %c)

en: [-- %s output follows%s --]
id: [-- Keluaran dari %s%s --]

en: Passphrase(s) forgotten.
id: Passphrase sudah dilupakan.

en: Invoking PGP...
id: Memanggil PGP...

en: Message can't be sent inline.  Revert to using PGP/MIME?
id: Pesan tdk bisa dikirim inline. Gunakan PGP/MIME?

en: Mail not sent.
id: Surat tidak dikirim.

en: S/MIME messages with no hints on content are unsupported.
id: Surat2 S/MIME tanpa hints pada isi tidak didukung.

en: Trying to extract PGP keys...
id: Mencoba mengekstrak kunci2 PGP...

en: Trying to extract S/MIME certificates...
id: Mencoba mengekstrak sertifikat2 S/MIME...

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
id: [-- Error: Protokol multipart/signed %s tidak dikenal! --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
id: [-- Warning: Tidak dapat mem-verifikasi tandatangan %s/%s. --]

en: [-- The following data is signed --]
id: [-- Data berikut ini ditandatangani --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
id: [-- Warning: Tidak dapat menemukan tandatangan. --]

en: 
    [-- End of signed data --]
id: 
    [-- Akhir data yang ditandatangani --]

en: "crypt_use_gpgme" set but not built with GPGME support.
id: "crypt_use_gpgme" diset tapi tidak ada dukungan GPGME.

en: Invoking S/MIME...
id: Memanggil S/MIME...

en: error enabling CMS protocol: %s
id: error saat mengaktifkan protokol CMS: %s

en: error creating gpgme data object: %s
id: error saat membuat objek data gpgme: %s

en: error allocating data object: %s
id: error saat mengalokasikan objek data: %s

en: error rewinding data object: %s
id: error saat me-rewind objek data: %s

en: error reading data object: %s
id: error saat membaca objek data: %s

en: Can't create temporary file
id: Tidak bisa membuat file sementara

en: error adding recipient `%s': %s
id: error saat menambah penerima `%s': %s

en: secret key `%s' not found: %s
id: kunci rahasia `%s' tidak ditemukan: %s

en: ambiguous specification of secret key `%s'
id: lebih dari satu kunci rahasia yang cocok dengan `%s'

en: error setting secret key `%s': %s
id: error saat memasang `%s' sebagai kunci rahasia: %s

en: error setting PKA signature notation: %s
id: kesalahan mengatur notasi tanda tangan PKA: %s

en: error encrypting data: %s
id: error saat mengenkripsi data: %s

en: error signing data: %s
id: error saat menandatangani data: %s

en: Warning: One of the keys has been revoked
id: Perhatian: Salah satu kunci telah dicabut.

en: Warning: The key used to create the signature expired at:
id: Perhatian: Kunci yg digunakan utk membuat tandatangan telah kadaluwarsa pada:

en: Warning: At least one certification key has expired
id: Perhatian: Minimal satu sertifikat sudah kadaluwarsa

en: Warning: The signature expired at:
id: Perhatian: Tandatangan sudah kadaluwarsa pada:

en: Can't verify due to a missing key or certificate
id: Tidak bisa memverifikasi karena kunci atau sertifikat tidak ditemukan

en: The CRL is not available
id: CRL tidak tersedia.

en: Available CRL is too old
id: CRL yang tersedia sudah terlalu tua/lama

en: A policy requirement was not met
id: Salah satu persyaratan kebijaksanaan tidak terpenuhi

en: A system error occurred
id: Telah terjadi suatu kesalahan di sistem

en: WARNING: PKA entry does not match signer's address:
id: PERHATIAN: Masukan PKA tidak cocok dengan alamat penandatangan:

en: PKA verified signer's address is:
id: Alamat penandatangan PKA yang sudah diverifikasi adalah:

en: Fingerprint:
id: Cap jari:

en: WARNING: We have NO indication whether the key belongs to the person named as shown above
id: PERHATIAN: TIDAK ada indikasi bahwa kunci tersebut dimiliki oleh orang yang namanya tertera di atas

en: WARNING: The key does NOT BELONG to the person named as shown above
id: PERHATIAN: Kunci tersebut TIDAK dimiliki oleh oleh orang yang namanya tertera di atas

en: WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named as shown above
id: PERHATIAN: TIDAK bisa dipastikan bahwa kunci tersebut dimiliki oleh orang yang namanya tertera di atas

en: [-- Begin signature information --]
id: [-- Awal informasi tandatangan --]

en: Error: verification failed: %s
id: Error: verifikasi gagal: %s

en: *** Begin Notation (signature by: %s) ***
id: *** Awal Notasi (tandatangan oleh: %s) ***

en: *** End Notation ***
id: *** Akhir Notasi ***

en: [-- End signature information --]
id: [-- Akhir informasi tandatangan --]

en: [-- Error: decryption failed: %s --]
id: [-- Error: dekripsi gagal: %s --]

en: Error: decryption/verification failed: %s
id: Error: dekripsi/verifikasi gagal: %s

en: Error: copy data failed
id: Error: penyalinan data gagal

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
id: [-- AWAL SURAT PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
id: [-- AWAL PGP PUBLIC KEY BLOCK --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
id: [-- AWAL SURAT DG TANDATANGAN PGP --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
id: [-- AKHIR PESAN PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
id: [-- AKHIR PGP PUBLIC KEY BLOCK --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
id: [-- AKHIR PESAN DG TANDATANGAN PGP --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
id: [-- Error: tidak tahu dimana surat PGP dimulai! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
id: [-- Error: tidak bisa membuat file sementara! --]

en: [-- The following data is PGP/MIME signed and encrypted --]
id: [-- Data berikut ditandatangani dan dienkripsi dg PGP/MIME --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
id: [-- Data berikut dienkripsi dg PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME signed and encrypted data --]
id: [-- Akhir data yang ditandatangani dan dienkripsi dg PGP/MIME --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
id: [-- Akhir data yang dienkripsi dg PGP/MIME --]

en: PGP message successfully decrypted.
id: Surat PGP berhasil didekrip.

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
id: [-- Data berikut ditandatangani dg S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
id: [-- Data berikut dienkripsi dg S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME signed data --]
id: [-- Akhir data yg ditandatangani dg S/MIME --]

en: [-- End of S/MIME encrypted data --]
id: [-- Akhir data yang dienkripsi dg S/MIME --]

en: [Can't display this user ID (unknown encoding)]
id: [Tidak bisa menampilkan user ID ini (encoding tidak diketahui)]

en: [Can't display this user ID (invalid encoding)]
id: [Tidak bisa menampilkan user ID ini (encoding tidak valid)]

en: [Can't display this user ID (invalid DN)]
id: [Tidak bisa menampilkan user ID ini (DN tidak valid)]

note: L10N: comes after the Name or aka if the key is invalid L10N: describes a subkey
en: [Invalid]
id: [Tidak valid]

note: L10N: value in Key Usage: field
en: encryption
id: enkripsi

note: L10N: value in Key Usage: field
en: signing
id: menandatangani

note: L10N: value in Key Usage: field
en: certification
id: sertifikasi

note: L10N: describes a subkey
en: [Revoked]
id: [Dicabut]

note: L10N: describes a subkey
en: [Expired]
id: [Kadaluwarsa]

note: L10N: describes a subkey
en: [Disabled]
id: [Tidak aktif]

en: Collecting data...
id: Mengumpulkan data ...

en: Error finding issuer key: %s
id: Error saat mencari kunci yg mengeluarkan: %s

en: Key ID: 0x%s
id: Identifikasi kunci: 0x%s

en: gpgme_op_keylist_start failed: %s
id: gpgme_op_keylist_start gagal: %s

en: gpgme_op_keylist_next failed: %s
id: gpgme_op_keylist_next gagal: %s

en: All matching keys are marked expired/revoked.
id: Semua kunci yang cocok ditandai kadaluwarsa/dicabut.

en: Exit
id: Keluar

en: Select
id: Pilih

en: Check key
id: Cek key

en: PGP and S/MIME keys matching
id: Kunci-kunci PGP dan S/MIME cocok

en: PGP keys matching
id: Kunci-kunci PGP cocok

en: S/MIME keys matching
id: Kunci-kunci S/MIME cocok

en: keys matching
id: kunci-kunci cocok

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
id: Kunci ini tidak dapat digunakan: kadaluwarsa/disabled/dicabut.

en: ID is expired/disabled/revoked.
id: ID telah kadaluwarsa/disabled/dicabut.

en: ID has undefined validity.
id: Validitas ID tidak terdifinisikan.

en: ID is not valid.
id: ID tidak valid.

en: ID is only marginally valid.
id: ID hanya valid secara marginal.

en: %s Do you really want to use the key?
id: %s Anda yakin mau menggunakan kunci tsb?

en: Looking for keys matching "%s"...
id: Mencari kunci yg cocok dengan "%s"...

en: Use keyID = "%s" for %s?
id: Gunakan keyID = '%s' untuk %s?

en: Enter keyID for %s:
id: Masukkan keyID untuk %s:

en: Please enter the key ID:
id: Masukkan key ID:

en: esabpfc
id: etsdplb

en: esabmfc
id: etsdmlb

en: Failed to verify sender
id: Gagal memverifikasi pengirim

en: Failed to figure out sender
id: Gagal menentukan pengirim

en: yes
id: ya

en: no
id: nggak

en: Exit Mutt?
id: Keluar dari Mutt?

en: unknown error
id: eh..eh.. napa nih?

en: Press any key to continue...
id: Tekan sembarang tombol untuk lanjut...

en:  ('?' for list):
id:  ('?' utk lihat daftar):

en: No mailbox is open.
id: Tidak ada kotak surat yang terbuka.

en: There are no messages.
id: Tidak ada surat.

en: Mailbox is read-only.
id: Kotak surat hanya bisa dibaca.

en: Function not permitted in attach-message mode.
id: Fungsi ini tidak diperbolehkan pada mode pelampiran-surat

en: No visible messages.
id: Tidak ada surat yg bisa dilihat.

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
id: Kotak surat read-only, tidak bisa toggle write!

en: Changes to folder will be written on folder exit.
id: Perubahan ke folder akan dilakukan saat keluar dari folder.

en: Changes to folder will not be written.
id: Perubahan ke folder tidak akan dilakukan.

en: Quit
id: Keluar

en: Save
id: Simpan

en: Mail
id: Surat

en: Reply
id: Balas

en: Group
id: Grup

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
id: Kotak surat diobok-obok oleh program lain. Tanda-tanda surat mungkin tidak tepat.

en: New mail in this mailbox.
id: Surat baru di kotak ini.

en: Mailbox was externally modified.
id: Kotak surat diobok-obok oleh program lain.

en: No tagged messages.
id: Tidak ada surat yang ditandai.

en: Nothing to do.
id: Gak ngapa-ngapain.

en: Jump to message:
id: Ke surat no:

en: Argument must be a message number.
id: Parameter harus berupa nomer surat.

en: That message is not visible.
id: Surat itu tidak bisa dilihat.

en: Invalid message number.
id: Tidak ada nomer begitu.

en: Delete messages matching:
id: Hapus surat-surat yang:

en: No limit pattern is in effect.
id: Pola batas (limit pattern) tidak ditentukan.

note: L10N: ask for a limit to apply
en: Limit: %s
id:  Batas: %s

en: Limit to messages matching:
id: Hanya surat-surat yang:

en: To view all messages, limit to "all".
id: Utk melihat semua pesan, batasi dengan "semua".

en: Quit Mutt?
id: Keluar dari Mutt?

en: Tag messages matching:
id: Tandai surat-surat yang:

en: Undelete messages matching:
id: Tidak jadi hapus surat-surat yang:

en: Untag messages matching:
id: Tidak jadi tandai surat-surat yang:

en: Open mailbox in read-only mode
id: Buka kotak surat dengan mode read-only

en: Open mailbox
id: Buka kotak surat

en: No mailboxes have new mail
id: Tidak ada kotak surat dengan surat baru.

en: %s is not a mailbox.
id: %s bukan kotak surat.

en: Exit Mutt without saving?
id: Keluar dari Mutt tanpa menyimpan?

en: Threading is not enabled.
id: Tidak disetting untuk melakukan threading.

en: Thread broken
id: Thread dipecah

en: No Message-ID: header available to link thread
id: Tidak ada header Message-ID: tersedia utk menghubungkan thread

en: First, please tag a message to be linked here
id: Pertama, tandai sebuah surat utk dihubungkan ke sini

en: Threads linked
id: Thread dihubungkan

en: No thread linked
id: Tidak ada thread yg dihubungkan

en: You are on the last message.
id: Anda sudah di surat yang terakhir.

en: No undeleted messages.
id: Tidak ada surat yang tidak jadi dihapus.

en: You are on the first message.
id: Anda sudah di surat yang pertama.

en: Search wrapped to top.
id: Pencarian kembali ke atas.

en: Search wrapped to bottom.
id: Pencarian kembali ke bawah.

en: No more threads.
id: Tidak ada thread lagi.

en: You are on the first thread.
id: Anda di thread yang pertama.

en: Thread contains unread messages.
id: Thread berisi surat yang belum dibaca.

en: %d: invalid message number.
id: %d: bukan nomer surat yang betul.

en: (End message with a . on a line by itself)
id: (Akhiri surat dengan . di satu baris sendiri)

en: No mailbox.
id: Tidak ada kotak surat.

en: Message contains:
id: Surat berisi:

note: L10N: This entry is shown AFTER the message content, not IN the middle of the content. So it doesn't mean "(message will continue)" but means "(press any key to continue using mutt)".
en: (continue)
id: (lanjut)

en: missing filename.
id: nama file tidak ditemukan.

en: No lines in message.
id: Tidak ada sebaris pun di dalam surat.

en: Bad IDN in %s: '%s'
id: IDN di %s tidak benar: '%s'

en: %s: unknown editor command (~? for help)
id: %s: perintah editor tidak dikenali (~? utk bantuan)

en: could not create temporary folder: %s
id: Tidak bisa membuat kotak surat sementara: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
id: Tidak bisa membuat kotak surat sementara: %s

en: could not truncate temporary mail folder: %s
id: tidak bisa memotong kotak surat sementara: %s

en: Message file is empty!
id: Surat kosong!

en: Message not modified!
id: Surat tidak diubah!

en: Can't open message file: %s
id: Tidak bisa membuka file surat: %s

note: L10N: %s is from strerror(errno)
en: Can't append to folder: %s
id: Tidak bisa menambah ke kotak surat: %s

en: Set flag
id: Tandai

en: Clear flag
id: Batal ditandai

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
id: [-- Error: Tidak ada bagian Multipart/Alternative yg bisa ditampilkan! --]

en: [-- Attachment #%d
id: [-- Lampiran #%d

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
id: [-- Jenis: %s/%s, Encoding: %s, Ukuran: %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
id: [-- Tampil-otomatis dengan %s --]

en: Invoking autoview command: %s
id: Menjalankan perintah tampil-otomatis: %s

en: [-- Can't run %s. --]
id: [-- Tidak bisa menjalankan %s. --]

en: [-- Autoview stderr of %s --]
id: [-- Stderr dari tampil-otomatis %s --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
id: [-- Error:  message/external-body tidak punya parameter access-type --]

en: [-- This %s/%s attachment
id: [-- Lampiran %s/%s ini

en: (size %s bytes)
id: (ukuran %s bytes)

en: has been deleted --]
id: telah dihapus --]

en: [-- on %s --]
id: [-- pada %s --]

en: [-- name: %s --]
id: [-- nama: %s --]

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
id: [-- Lampiran %s/%s ini tidak disertakan, --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
id: [-- dan sumber eksternal yg disebutkan telah --]
    [-- kadaluwarsa. --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
id: [-- dan tipe akses %s tsb tidak didukung --]

en: Unable to open temporary file!
id: Tidak bisa membuka file sementara!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
id: Error: multipart/signed tidak punya protokol.

en: [-- %s/%s is unsupported
id: [-- %s/%s tidak didukung

en: (use '%s' to view this part)
id: (gunakan '%s' untuk melihat bagian ini)

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
id: (tombol untuk 'view-attachments' belum ditentukan!)

en: %s: unable to attach file
id: %s: tidak bisa melampirkan file

en: ERROR: please report this bug
id: ERROR: harap laporkan bug ini

en: <UNKNOWN>
id: <GAK TAU>

en: 
    Generic bindings:
id: 
    Penentuan tombol generik:

en: 
    Unbound functions:
id: 
    Fungsi-fungsi yang belum ditentukan tombolnya:

en: Help for %s
id: Bantuan utk %s

en: Search
id: Cari

en: Bad history file format (line %d)
id: Format berkas sejarah salah (baris %d)

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
id: unhook: Tidak dapat melakukan unhook * dari hook.

en: unhook: unknown hook type: %s
id: unhook: jenis tidak dikenali: %s

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
id: unhook: Tidak dapat menghapus %s dari %s.

en: No authenticators available
id: Tidak ada pengauthentikasi yg bisa digunakan

en: Authenticating (anonymous)...
id: Mengauthentikasi (anonim)...

en: Anonymous authentication failed.
id: Authentikasi anonim gagal.

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
id: Mengauthentikasi (CRAM-MD5)...

en: CRAM-MD5 authentication failed.
id: Authentikasi CRAM-MD5 gagal.

en: Authenticating (GSSAPI)...
id: Mengauthentikasi (GSSAPI)...

en: GSSAPI authentication failed.
id: Authentikasi GSSAPI gagal.

en: LOGIN disabled on this server.
id: LOGIN tidak diaktifkan di server ini.

en: Logging in...
id: Sedang login...

en: Login failed.
id: Login gagal.

note: L10N: %s is the authentication type, such as XOAUTH2 or OAUTHBEARER
en: Authenticating (%s)...
id: Mengauthentikasi (%s)...

en: SASL authentication failed.
id: Authentikasi SASL gagal.

en: %s is an invalid IMAP path
id: %s bukan path IMAP yang valid

en: Getting folder list...
id: Mengambil daftar kotak surat...

en: No such folder
id: Tidak ada folder itu

en: Create mailbox:
id: Membuat kotak surat:

en: Mailbox must have a name.
id: Kotak surat harus punya nama.

en: Mailbox created.
id: Kotak surat telah dibuat.

en: Rename mailbox %s to:
id: Ganti nama kotak surat %s ke:

en: Rename failed: %s
id: Penggantian nama gagal: %s

en: Mailbox renamed.
id: Kotak surat telah diganti namanya.

en: Closing connection to %s...
id: Menutup hubungan ke %s...

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
id: IMAP server ini sudah kuno. Mutt tidak bisa menggunakannya.

en: Secure connection with TLS?
id: Gunakan hubungan aman dg TLS?

en: Could not negotiate TLS connection
id: Tidak dapat negosiasi hubungan TLS

en: Encrypted connection unavailable
id: Hubungan terenkripsi tidak tersedia

en: Selecting %s...
id: Memilih %s...

en: Error opening mailbox
id: Error saat membuka kotak surat

en: Create %s?
id: Buat %s?

en: Expunge failed
id: Penghapusan gagal

en: Marking %d messages deleted...
id: Menandai %d surat-surat "dihapus"...

en: Saving changed messages... [%d/%d]
id: Menyimpan surat2 yg berubah... [%d/%d]

en: Error saving flags. Close anyway?
id: Gagal menyimpan flags. Tetap mau ditutup aja?

en: Error saving flags
id: Gagal menyimpan flags

en: Expunging messages from server...
id: Menghapus surat-surat di server...

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
id: imap_sync_mailbox: EXPUNGE (hapus) gagal

en: Header search without header name: %s
id: Pencarian header tanpa nama header: %s

en: Bad mailbox name
id: Nama kotak surat yg buruk

en: Subscribing to %s...
id: Berlangganan ke %s...

en: Unsubscribing from %s...
id: Berhenti langganan dari %s...

en: Subscribed to %s
id: Berlangganan ke %s...

en: Unsubscribed from %s
id: Berhenti langganan dari %s

en: Copying %d messages to %s...
id: Menyalin %d surat ke %s...

en: Integer overflow -- can't allocate memory.
id: Integer overflow -- tidak bisa mengalokasikan memori.

note: L10N: Comparing the cached data with the IMAP server's data
en: Evaluating cache...
id: Memeriksa cache...

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
id: Tidak dapat mengambil header dari IMAP server versi ini.

en: Could not create temporary file %s
id: Tidak bisa membuat file sementara %s

en: Fetching message headers...
id: Mengambil header surat...

en: Fetching message...
id: Mengambil surat...

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
id: Index dari surat tidak benar. Cobalah membuka kembali kotak surat tsb.

en: Uploading message...
id: Meletakkan surat ...

en: Copying message %d to %s...
id: Menyalin surat %d ke %s...

en: Continue?
id: Lanjutkan?

en: Not available in this menu.
id: Tidak ada di menu ini.

en: Bad regexp: %s
id: Regexp tidak benar: %s

en: spam: no matching pattern
id: spam: tidak ada pola yg cocok

en: nospam: no matching pattern
id: nospam: tidak ada pola yg cocok

en: attachments: no disposition
id: lampiran: tidak ada disposisi

en: attachments: invalid disposition
id: lampiran: disposisi tidak benar

en: unattachments: no disposition
id: bukan lampiran: tidak ada disposisi

en: unattachments: invalid disposition
id: bukan lampiran: disposisi tidak benar

en: alias: no address
id: alias: tidak ada alamat email

en: Warning: Bad IDN '%s' in alias '%s'.
id: Perhatian: IDN '%s' di alias '%s' tidak benar.

en: invalid header field
id: kolom header tidak dikenali

en: %s: unknown sorting method
id: %s: metoda pengurutan tidak dikenali

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
id: mutt_restore_default(%s): error pada regexp: %s

en: %s is unset
id: %s mati

en: %s: unknown variable
id: %s: variable tidak diketahui

en: prefix is illegal with reset
id: prefix tidak diperbolehkan dengan reset

en: value is illegal with reset
id: nilai tidak diperbolehkan dengan reset

en: Usage: set variable=yes|no
id: Penggunaan: set variable=yes|no

en: %s is set
id: %s hidup

en: %s: invalid mailbox type
id: %s: jenis kotak surat tidak dikenali

en: %s: invalid value
id: %s: nilai tidak betul

en: %s: Unknown type.
id: %s: Jenis tidak dikenali.

en: %s: unknown type
id: %s: jenis tidak dikenali

en: Error in %s, line %d: %s
id: Error di %s, baris %d: %s

en: source: errors in %s
id: source: errors di %s

en: source: error at %s
id: source: error pada %s

en: source: too many arguments
id: source: parameter terlalu banyak

en: %s: unknown command
id: %s: perintah tidak dikenali

en: Error in command line: %s
id: Error di baris perintah: %s

en: unable to determine home directory
id: tidak bisa menentukan home direktori

en: unable to determine username
id: tidak bisa menentukan username

en: -group: no group name
id: -group: tidak ada nama group

en: out of arguments
id: parameternya kurang

en: Macro loop detected.
id: Loop macro terdeteksi.

en: Key is not bound.
id: Tombol itu tidak ditentukan untuk apa.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
id: Tombol itu tidak ditentukan untuk apa. Tekan '%s' utk bantuan.

en: push: too many arguments
id: push: parameter terlalu banyak

en: %s: no such menu
id: %s: tidak ada menu begitu

en: null key sequence
id: urutan tombol kosong

en: bind: too many arguments
id: bind: parameter terlalu banyak

en: %s: no such function in map
id: %s: tidak ada fungsi begitu di map

en: macro: empty key sequence
id: macro: urutan tombol kosong

en: macro: too many arguments
id: macro: parameter terlalu banyak

en: exec: no arguments
id: exec: tidak ada parameter

en: %s: no such function
id: %s: tidak ada fungsi begitu

en: Enter keys (^G to abort):
id: Masukkan kunci-kunci (^G utk batal):

en: Char = %s, Octal = %o, Decimal = %d
id: Kar = %s, Oktal = %o, Desimal = %d

en: Integer overflow -- can't allocate memory!
id: Integer overflow -- tidak bisa mengalokasikan memori!

en: Out of memory!
id: Buset, memory abis!

en:   -Q <variable>	query a configuration variable
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
id:   -Q <variabel>	melakukan query thd suatu variabel konfigurasi
      -R		buka kotak surat dengan modus baca-saja
      -s <subj>	subjek surat (harus dikutip jika mengandung spasi)
      -v		tunjukkan versi dan definisi saat compile
      -x		simulasi mailx untuk mengirim surat
      -y		pilih kotak surat yg ada di daftar `mailboxes'
      -z		langsung keluar jika tidak ada surat di kotak surat
      -Z		buka folder pertama dg surat baru, langsung keluar jika tidak ada
      -h		pesan bantuan ini

en: 
    Compile options:
id: 
    Opsi2 saat kompilasi:

en: Error initializing terminal.
id: Gagal menginisialisasi terminal.

en: Debugging at level %d.
id: Melakukan debug tingkat %d.

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
id: DEBUG tidak digunakan saat compile. Cuek.

en: No recipients specified.
id: Tidak ada penerima yang disebutkan.

en: %s: unable to attach file.
id: %s: tidak bisa melampirkan file.

en: No mailbox with new mail.
id: Tidak ada kotak surat dengan surat baru.

en: No incoming mailboxes defined.
id: Tidak ada kotak surat incoming yang didefinisikan.

en: Mailbox is empty.
id: Kotak surat kosong.

en: Reading %s...
id: Membaca %s...

en: Mailbox is corrupt!
id: Kotak surat kacau!

en: Couldn't lock %s
id: Tidak bisa mengunci %s

en: Can't write message
id: Tidak dapat menulis surat

en: Mailbox was corrupted!
id: Kotak surat diobok-obok sampe kacau!

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
id: Fatal error! Tidak bisa membuka kembali kotak surat!

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
id: sync: mbox diubah, tapi tidak ada surat yang berubah! (laporkan bug ini)

note: L10N: Displayed before/as a mailbox is being synced
en: Writing %s...
id: Menulis %s...

en: Committing changes...
id: Melakukan perubahan...

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
id: Gagal menulis! Sebagian dari kotak surat disimpan ke %s

en: Could not reopen mailbox!
id: Tidak bisa membuka kembali mailbox!

en: Reopening mailbox...
id: Membuka kembali kotak surat...

en: Jump to:
id: Ke:

en: Invalid index number.
id: Nomer indeks tidak betul.

en: No entries.
id: Tidak ada entry.

en: You cannot scroll down farther.
id: Sudah tidak bisa geser lagi. Jebol nanti.

en: You cannot scroll up farther.
id: Sudah tidak bisa geser lagi. Jebol nanti.

en: You are on the first page.
id: Anda di halaman pertama.

en: You are on the last page.
id: Anda di halaman terakhir.

en: Search for:
id: Cari:

en: Reverse search for:
id: Cari mundur:

en: Not found.
id: Tidak ketemu.

en: No tagged entries.
id: Tidak ada entry yang ditandai.

en: Search is not implemented for this menu.
id: Pencarian tidak bisa dilakukan untuk menu ini.

en: Jumping is not implemented for dialogs.
id: Pelompatan tidak diimplementasikan untuk dialogs.

en: Tagging is not supported.
id: Penandaan tidak didukung.

en: Scanning %s...
id: Memindai %s...

en: Unknown SASL profile
id: Profil SASL tidak diketahui

en: Error allocating SASL connection
id: Gagal mengalokasikan koneksi SASL

en: Error setting SASL security properties
id: Gagal mengeset detil keamanan SASL

en: Error setting SASL external security strength
id: Gagal mengeset tingkat keamanan eksternal SASL

en: Error setting SASL external user name
id: Gagal mengeset nama pengguna eksternal SASL

en: Connection to %s closed
id: Hubungan ke %s ditutup.

en: SSL is unavailable.
id: SSL tidak tersedia.

en: Preconnect command failed.
id: Perintah pra-koneksi gagal.

en: Error talking to %s (%s)
id: Kesalahan waktu menghubungi ke server %s (%s)

en: Bad IDN "%s".
id: IDN "%s" tidak benar.

en: Looking up %s...
id: Mencari %s...

en: Could not find the host "%s"
id: Tidak dapat menemukan host "%s"

en: Connecting to %s...
id: Menghubungi %s...

en: Could not connect to %s (%s).
id: Tidak bisa berhubungan ke %s (%s)

en: Failed to find enough entropy on your system
id: Gagal menemukan cukup entropy di sistem anda

en: Filling entropy pool: %s...
id: Mengisi pool entropy: %s...

en: %s has insecure permissions!
id: %s mempunyai permissions yang tidak aman!

en: I/O error
id: Kesalahan I/O

en: SSL failed: %s
id: SSL gagal: %s

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: [unable to calculate]
id: [tidak bisa melakukan penghitungan]

en: [invalid date]
id: [tanggal tidak betul]

en: Server certificate is not yet valid
id: Sertifikat server belum sah

en: Server certificate has expired
id: Sertifikat server sudah kadaluwarsa

en: This certificate belongs to:
id: Sertifikat ini dimiliki oleh:

en: This certificate was issued by:
id: Sertifikat ini dikeluarkan oleh:

en: This certificate is valid
id: Sertifikat ini sah

en:    from %s
id:    dari %s

en:      to %s
id:      ke %s

en: SHA1 Fingerprint: %s
id: Cap jari SHA1: %s

en: Warning: Couldn't save certificate
id: Warning: Tidak dapat menyimpan sertifikat

en: Certificate saved
id: Sertifikat telah disimpan

en: Error: no TLS socket open
id: Error: tidak ada socket TLS terbuka

en: All available protocols for TLS/SSL connection disabled
id: Semua protokol yg tersedia utk TLS/SSL tidak aktif

en: SSL/TLS connection using %s (%s/%s/%s)
id: Hubungan SSL menggunakan %s (%s/%s/%s)

en: Error initialising gnutls certificate data
id: Gagal menginisialisasi data sertifikat gnutls

en: Error processing certificate data
id: Gagal memproses data sertifikat

en: WARNING: Server certificate is not yet valid
id: PERHATIAN: Sertifikat server masih belum valid

en: WARNING: Server certificate has expired
id: PERHATIAN: Sertifikat server sudah kadaluwarsa

en: WARNING: Server certificate has been revoked
id: PERHATIAN: Sertifikat server sudah dicabut

en: WARNING: Server hostname does not match certificate
id: PERHATIAN: Nama host server tidak cocok dengan sertifikat

en: WARNING: Signer of server certificate is not a CA
id: PERHATIAN: Penandatangan sertifikat server bukan CA

en: Unable to get certificate from peer
id: Tidak bisa mengambil sertifikat

en: Certificate verification error (%s)
id: Error verifikasi sertifikat (%s)

en: Connecting with "%s"...
id: Menghubungi "%s"...

en: Tunnel to %s returned error %d (%s)
id: Tunnel ke %s menghasilkan error %d (%s)

en: Tunnel error talking to %s: %s
id: Kesalahan tunnel saat berbicara dg %s: %s

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it? [(y)es, (n)o, (a)ll]
id: File adalah sebuah direktori, simpan di dalamnya? [(y)a, (t)idak, (s)emua]

en: yna
id: yts

note: L10N: Means "The path you specified as the destination file is a directory." See the msgid "Save to file: " (alias.c, recvattach.c)
en: File is a directory, save under it?
id: File adalah sebuah direktori, simpan di dalamnya?

en: File under directory:
id: File di dalam direktori:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
id: File sudah ada, (t)impa, t(a)mbahkan, atau (b)atal?

en: oac
id: tab

en: Can't save message to POP mailbox.
id: Tidak bisa menyimpan surat ke kotak surat POP

en: %s is not a mailbox!
id: %s bukan kotak surat!

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
id: Jumlah lock terlalu banyak, hapus lock untuk %s?

en: Can't dotlock %s.
id: Tidak bisa men-dotlock %s.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
id: Terlalu lama menunggu waktu mencoba fcntl lock!

en: Waiting for fcntl lock... %d
id: Menunggu fcntl lock... %d

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
id: Terlalu lama menunggu waktu mencoba flock!

en: Waiting for flock attempt... %d
id: Menunggu flock... %d

en: Purge %d deleted message?
id: Benar-benar hapus %d surat yang ditandai akan dihapus?

en: Purge %d deleted messages?
id: Benar-benar hapus %d surat yang ditandai akan dihapus?

en: Moving read messages to %s...
id: Pindahkan surat-surat yang sudah dibaca ke %s...

en: Mailbox is unchanged.
id: Kotak surat tidak berubah.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
id: %d disimpan, %d dipindahkan, %d dihapus.

en: %d kept, %d deleted.
id: %d disimpan, %d dihapus.

en:  Press '%s' to toggle write
id: Tekan '%s' untuk mengeset bisa/tidak menulis

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
id: Gunakan 'toggle-write' supaya bisa menulis lagi!

en: Mailbox is marked unwritable. %s
id: Kotak surat ditandai tidak boleh ditulisi. %s

en: Mailbox checkpointed.
id: Kotak surat telah di-checkpoint.

en: PrevPg
id: HlmnSblm

en: NextPg
id: HlmnBrkt

en: View Attachm.
id: Lampiran

en: Next
id: Brkt

en: Bottom of message is shown.
id: Sudah paling bawah.

en: Top of message is shown.
id: Sudah paling atas.

en: Help is currently being shown.
id: Bantuan sedang ditampilkan.

en: No more unquoted text after quoted text.
id: Tidak ada lagi teks yang tidak dikutp setelah teks kutipan.

en: No more quoted text.
id: Tidak ada lagi teks kutipan.

en: multipart message has no boundary parameter!
id: surat multi bagian tidak punya parameter batas!

en: Error in expression: %s
id: Kesalahan pada ekspresi: %s

en: Empty expression
id: Ekspresi kosong

en: Invalid day of month: %s
id: Tidak tanggal: %s

en: Invalid month: %s
id: Tidak ada bulan: %s

en: Invalid relative date: %s
id: Bulan relatif tidak benar: %s

note: L10N: An unknown pattern modifier was somehow invoked.  This shouldn't be possible unless there is a bug.
en: error: unknown op %d (report this error).
id: error: %d tidak dikenali (laporkan error ini).

en: empty pattern
id: kriteria kosong

en: error in pattern at: %s
id: error pada kriteria pada: %s

en: mismatched brackets: %s
id: tanda kurung tidak klop: %s

en: %c: invalid pattern modifier
id: %c: pengubah pola tidak valid

en: %c: not supported in this mode
id: %c: tidak didukung pada mode ini

en: missing parameter
id: parameter tidak ada

en: mismatched parenthesis: %s
id: tanda kurung tidak klop: %s

en: Compiling search pattern...
id: Menyusun kriteria pencarian...

en: Executing command on matching messages...
id: Menjalankan perintah terhadap surat-surat yang cocok...

en: No messages matched criteria.
id: Tidak ada surat yang memenuhi kriteria.

en: Search interrupted.
id: Pencarian dibatalkan.

en: Searching...
id: Mencari...

en: Search hit bottom without finding match
id: Sudah dicari sampe bawah, tapi tidak ketemu

en: Search hit top without finding match
id: Sudah dicari sampe atas, tapi tidak ketemu

en: Enter PGP passphrase:
id: Masukkan passphrase PGP:

en: PGP passphrase forgotten.
id: Passphrase PGP sudah dilupakan.

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
id: [-- Error: tidak bisa membuat subproses utk PGP! --]

en: [-- End of PGP output --]
id: [-- Akhir keluaran PGP --]

en: Could not decrypt PGP message
id: Tidak bisa mendekripsi surat PGP

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
id: [-- Error: tidak bisa membuat subproses PGP! --]

en: Decryption failed
id: Dekripsi gagal

en: Can't open PGP subprocess!
id: Tidak bisa membuka subproses PGP!

en: Can't invoke PGP
id: Tidak dapat menjalankan PGP

en: Fetching PGP key...
id: Mengambil PGP key...

en: All matching keys are expired, revoked, or disabled.
id: Semua kunci yang cocok telah kadaluwarsa, dicabut, atau disabled.

en: PGP keys matching <%s>.
id: PGP keys yg cocok dg <%s>.

en: PGP keys matching "%s".
id: PGP keys yg cocok dg "%s".

en: Can't open /dev/null
id: Tidak bisa membuka /dev/null

en: PGP Key %s.
id: Kunci PGP %s.

en: Command TOP is not supported by server.
id: Perintah TOP tidak didukung oleh server.

en: Can't write header to temporary file!
id: Tidak bisa menulis header ke file sementara!

en: Command UIDL is not supported by server.
id: Perintah UIDL tidak didukung oleh server.

en: %s is an invalid POP path
id: %s bukan path POP yang valid

en: Fetching list of messages...
id: Mengambil daftar surat...

en: Can't write message to temporary file!
id: Tidak bisa menulis surat ke file sementara!

en: Marking messages deleted...
id: Menandai surat-surat "dihapus"...

en: Checking for new messages...
id: Memeriksa surat baru...

en: POP host is not defined.
id: Nama server POP tidak diketahui.

en: No new mail in POP mailbox.
id: Tidak ada surat baru di kotak surat POP.

en: Delete messages from server?
id: Hapus surat-surat dari server?

en: Reading new messages (%d bytes)...
id: Membaca surat-surat baru (%d bytes)...

en: Error while writing mailbox!
id: Error saat menulis ke kotak surat!

en: %s [%d of %d messages read]
id: %s [%d dari %d surat dibaca]

en: Server closed connection!
id: Server menutup hubungan!

en: Authenticating (SASL)...
id: Mengauthentikasi (SASL)...

en: POP timestamp is invalid!
id: Tanda waktu POP tidak valid!

en: Authenticating (APOP)...
id: Mengauthentikasi (APOP)...

en: APOP authentication failed.
id: Authentikasi APOP gagal.

en: Command USER is not supported by server.
id: Perintah USER tidak didukung oleh server.

en: Unable to leave messages on server.
id: Tidak bisa meninggalkan surat-surat di server.

en: Error connecting to server: %s
id: Kesalahan waktu menghubungi ke server: %s

en: Closing connection to POP server...
id: Menutup hubungan ke server POP...

en: Verifying message indexes...
id: Memverifikasi indeks surat...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
id: Hubungan terputus. Hubungi kembali server POP?

en: Postponed Messages
id: Surat-surat tertunda

en: No postponed messages.
id: Tidak ada surat yg ditunda.

en: Illegal crypto header
id: Header crypto tidak betul

en: Illegal S/MIME header
id: S/MIME header tidak betul

en: Decrypting message...
id: Mendekripsi surat...

en: Decryption failed.
id: Dekripsi gagal.

en: New Query
id: Query Baru

en: Make Alias
id: Buat Alias

en: Waiting for response...
id: Menunggu respons...

en: Query command not defined.
id: Perintah query tidak diketahui.

en: Pipe
id: Pipa

en: Print
id: Cetak

en: Saving...
id: Menyimpan...

en: Attachment saved.
id: Lampiran telah disimpan.

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
id: PERHATIAN! Anda akan menimpa %s, lanjut?

en: Attachment filtered.
id: Lampiran telah difilter.

en: Filter through:
id: Filter melalui:

en: Pipe to:
id: Pipe ke:

en: Print tagged attachment(s)?
id: Cetak lampiran yang ditandai?

en: Print attachment?
id: Cetak lampiran?

en: Can't decrypt encrypted message!
id: Tidak dapat men-decrypt surat ini!

en: Attachments
id: Lampiran

en: There are no subparts to show!
id: Tidak ada sub-bagian yg bisa ditampilkan!

en: Can't delete attachment from POP server.
id: Tidak bisa menghapus lampiran dari server POP.

en: Deletion of attachments from encrypted messages is unsupported.
id: Penghapusan lampiran dari surat yg dienkripsi tidak didukung.

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
id: Hanya penghapusan lampiran dari surat multi bagian yang didukung.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
id: Anda hanya dapat menge-bounce bagian-bagian 'message/rfc822'.

en: Error bouncing message!
id: Gagal menge-bounce surat!

en: Error bouncing messages!
id: Gagal menge-bounce surat-surat!

en: Can't open temporary file %s.
id: Tidak bisa membuka file sementara %s.

en: Forward as attachments?
id: Forward sebagai lampiran?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
id: Tidak dapat menguraikan semua lampiran yang ditandai. MIME-forward yg lainnya?

en: Forward MIME encapsulated?
id: Forward dalam MIME?

en: Can't create %s.
id: Tidak bisa membuat %s.

en: Can't find any tagged messages.
id: Tidak dapat menemukan surat yang ditandai.

en: No mailing lists found!
id: Tidak ada mailing list yang ditemukan!

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
id: Tidak dapat menguraikan semua lampiran yang ditandai. Ubah yg lainnya ke MIME?

en: Append
id: Tambahkan

en: Insert
id: Masukkan

en: Can't get mixmaster's type2.list!
id: Tidak dapat mengambil type2.list milik mixmaster!

en: Select a remailer chain.
id: Pilih rangkaian remailer.

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
id: Error: %s tidak dapat digunakan sebagai akhir rangkaian remailer.

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
id: Rangkaian mixmaster dibatasi hingga %d elemen.

en: The remailer chain is already empty.
id: Rangkaian remailer sudah kosong.

en: You already have the first chain element selected.
id: Anda sudah memilih awal rangkaian.

en: You already have the last chain element selected.
id: Anda sudah memilih akhir rangkaian.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
id: Mixmaster tidak menerima header Cc maupun Bcc.

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
id: Mohon variabel hostname diisi dengan benar jika menggunakan mixmaster!

en: Error sending message, child exited %d.
id: Error mengirimkan surat, proses keluar dengan kode %d.

en: Error sending message.
id: Gagal mengirim surat.

en: Improperly formatted entry for type %s in "%s" line %d
id: Entry utk jenis %s di '%s' baris %d tidak diformat dengan benar

en: mailcap entry for type %s not found
id: entry mailcap untuk jenis %s tidak ditemukan

en: score: too few arguments
id: score: parameternya kurang

en: score: too many arguments
id: score: parameternya terlalu banyak

en: No recipients were specified.
id: Tidak ada penerima yang disebutkan.

en: No subject, abort?
id: Tidak ada subjek, batal?

en: No subject, aborting.
id: Tidak ada subjek, batal.

note: L10N: Asks whether the user wishes respects the reply-to header when replying.
en: Reply to %s%s?
id: Balas ke %s%s?

en: Follow-up to %s%s?
id: Balas ke %s%s?

en: No tagged messages are visible!
id: Tidak ada surat yang ditandai yang kelihatan!

en: Include message in reply?
id: Sertakan surat asli di surat balasan?

en: Including quoted message...
id: Menyertakan surat terkutip...

en: Could not include all requested messages!
id: Tidak bisa menyertakan semua surat yang diminta!

en: Forward as attachment?
id: Forward sebagai lampiran?

en: Preparing forwarded message...
id: Mempersiapkan surat yg diforward...

en: Recall postponed message?
id: Lanjutkan surat yang ditunda sebelumnya?

en: Edit forwarded message?
id: Edit surat yg diforward?

en: Abort unmodified message?
id: Batalkan surat yang tidak diubah?

en: Aborted unmodified message.
id: Surat yang tidak diubah dibatalkan.

en: Message postponed.
id: Surat ditunda.

en: No subject, abort sending?
id: Tidak ada subjek, batalkan pengiriman?

en: No subject specified.
id: Tidak ada subjek.

en: Sending message...
id: Mengirim surat...

en: Could not send the message.
id: Tidak bisa mengirim surat.

en: Mail sent.
id: Surat telah dikirim.

en: Sending in background.
id: Mengirim di latar belakang.

en: No boundary parameter found! [report this error]
id: Tidak ada parameter batas yang bisa ditemukan! [laporkan error ini]

en: %s no longer exists!
id: %s tidak ada lagi!

en: %s isn't a regular file.
id: %s bukan file biasa.

en: Could not open %s
id: Tidak bisa membuka %s

en: Error sending message, child exited %d (%s).
id: Error mengirimkan surat, proses keluar dengan kode %d (%s).

en: Output of the delivery process
id: Keluaran dari proses pengiriman

en: Bad IDN %s while preparing resent-from.
id: IDN %s pada saat mempersiapkan resent-from tidak benar.

en: Enter S/MIME passphrase:
id: Masukkan passphrase S/MIME:

en: Trusted
id: Dipercaya

en: Verified
id: Sudah verif.

en: Unverified
id: Blm verif.

en: Expired
id: Kadaluwarsa

en: Revoked
id: Dicabut

en: Invalid
id: Tdk valid

en: Unknown
id: Tdk diketahui

en: S/MIME certificates matching "%s".
id: Sertifikat2 S/MIME yg cocok dg "%s".

en: Enter keyID:
id: Masukkan keyID:

en: No (valid) certificate found for %s.
id: Tidak ditemukan sertifikat (yg valid) utk %s.

en: Error: unable to create OpenSSL subprocess!
id: Error: tidak bisa membuat subproses utk OpenSSL!

en: no certfile
id: tdk ada certfile

en: no mbox
id: tdk ada mbox

en: No output from OpenSSL...
id: Tdk ada keluaran dr OpenSSL...

en: Can't sign: No key specified. Use Sign As.
id: Tdk bisa tandatangan: Kunci tdk diberikan. Gunakan Tandatangan Sbg.

en: Can't open OpenSSL subprocess!
id: Tidak bisa membuka subproses OpenSSL!

en: [-- End of OpenSSL output --]
id: [-- Akhir keluaran OpenSSL --]

en: [-- Error: unable to create OpenSSL subprocess! --]
id: [-- Error: tidak bisa membuat subproses utk OpenSSL! --]

en: [-- The following data is S/MIME encrypted --]
id: [-- Data berikut dienkripsi dg S/MIME --]

en: [-- The following data is S/MIME signed --]
id: [-- Data berikut ditandatangani dg S/MIME --]

en: 
    [-- End of S/MIME encrypted data. --]
id: 
    [-- Akhir data yang dienkripsi dg S/MIME. --]

en: 
    [-- End of S/MIME signed data. --]
id: 
    [-- Akhir data yg ditandatangani dg S/MIME. --]

en: S/MIME (e)ncrypt, (s)ign, encrypt (w)ith, sign (a)s, (b)oth, or (c)lear?
id: S/MIME (e)nkrip, (t)andatangan, enkrip d(g), tandatangan (s)bg, ke(d)uanya, atau (b)ersih?

en: eswabfc
id: etgsdlb

en: Choose algorithm family: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, or (c)lear?
id: Pilih algoritma: 1: DES, 2: RC2, 3: AES, atau (b)atal?

en: drac
id: drab

en: SMTP session failed: %s
id: Sesi SMTP gagal: %s

en: SMTP session failed: unable to open %s
id: Sesi SMTP gagal: tidak dapat membuka %s

en: SMTP session failed: read error
id: Sesi SMTP gagal: kesalahan pembacaan

en: SMTP session failed: write error
id: Sesi SMTP gagal: kesalahan penulisan

en: Invalid SMTP URL: %s
id: URL SMTP tidak valid: %s

en: SMTP authentication requires SASL
id: Authentikasi SMTP membutuhkan SASL

en: SASL authentication failed
id: Authentikasi SASL gagal

en: Could not find sorting function! [report this bug]
id: Tidak bisa menemukan fungsi pengurutan! [laporkan bug ini]

en: Sorting mailbox...
id: Mengurutkan surat-surat...

en: (no mailbox)
id: (tidak ada kotak surat)

en: Parent message is not available.
id: Surat induk tidak ada.

en: Parent message is not visible in this limited view.
id: Surat induk tidak bisa dilihat di tampilan terbatas ini.

note: L10N: Help screen description for OP_END_COND generic menu: <end-cond>
en: end of conditional execution (noop)
id: akhir eksekusi bersyarat (noop)

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_MAILCAP attachment menu: <view-mailcap> compose menu: <view-mailcap>
en: force viewing of attachment using mailcap
id: paksa menampilkan lampiran menggunakan mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_VIEW_TEXT attachment menu: <view-text> compose menu: <view-text>
en: view attachment as text
id: tampilkan lampiran sebagai teks

note: L10N: Help screen description for OP_ATTACH_COLLAPSE attachment menu: <collapse-parts>
en: Toggle display of subparts
id: Tampilkan atau tidak sub-bagian

note: L10N: Help screen description for OP_BOTTOM_PAGE generic menu: <bottom-page>
en: move to the bottom of the page
id: ke akhir halaman

note: L10N: Help screen description for OP_BOUNCE_MESSAGE index menu: <bounce-message> pager menu: <bounce-message> attachment menu: <bounce-message>
en: remail a message to another user
id: kirim surat ke user lain

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_NEW_FILE browser menu: <select-new>
en: select a new file in this directory
id: pilih file baru di direktori ini

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_VIEW_FILE browser menu: <view-file>
en: view file
id: tampilkan file

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TELL browser menu: <display-filename>
en: display the currently selected file's name
id: tampilkan nama file yang sedang dipilih

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_SUBSCRIBE browser menu: <subscribe>
en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
id: berlangganan ke kotak surat ini (untuk IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_UNSUBSCRIBE browser menu: <unsubscribe>
en: unsubscribe from current mailbox (IMAP only)
id: berhenti langganan dari kotak surat ini (untuk IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BROWSER_TOGGLE_LSUB browser menu: <toggle-subscribed>
en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
id: tampilkan semua kotak surat atau hanya yang langganan? (untuk IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_BUFFY_LIST index menu: <buffy-list> pager menu: <buffy-list> browser menu: <buffy-list>
en: list mailboxes with new mail
id: tampilkan daftar kotak surat dengan surat baru

note: L10N: Help screen description for OP_CHANGE_DIRECTORY browser menu: <change-dir>
en: change directories
id: pindah direktori

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_NEW browser menu: <check-new>
en: check mailboxes for new mail
id: periksa kotak surat apakah ada surat baru

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_FILE compose menu: <attach-file>
en: attach file(s) to this message
id: lampirkan file ke surat ini

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_MESSAGE compose menu: <attach-message>
en: attach message(s) to this message
id: lampirkan surat lain ke surat ini

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_BCC compose menu: <edit-bcc>
en: edit the BCC list
id: edit daftar BCC

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_CC compose menu: <edit-cc>
en: edit the CC list
id: edit daftar CC

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_DESCRIPTION compose menu: <edit-description>
en: edit attachment description
id: edit keterangan lampiran

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_ENCODING compose menu: <edit-encoding>
en: edit attachment transfer-encoding
id: edit transfer-encoding dari lampiran

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FCC compose menu: <edit-fcc>
en: enter a file to save a copy of this message in
id: masukkan nama file di mana salinan surat ini mau disimpan

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FILE compose menu: <edit-file>
en: edit the file to be attached
id: edit file yang akan dilampirkan

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_FROM compose menu: <edit-from>
en: edit the from field
id: edit kolom From

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_HEADERS compose menu: <edit-headers>
en: edit the message with headers
id: edit surat berikut dengan headers

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MESSAGE compose menu: <edit-message>
en: edit the message
id: edit surat

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_MIME compose menu: <edit-mime>
en: edit attachment using mailcap entry
id: edit lampiran berdasarkan mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_REPLY_TO compose menu: <edit-reply-to>
en: edit the Reply-To field
id: edit kolom Reply-To

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_SUBJECT compose menu: <edit-subject>
en: edit the subject of this message
id: edit subjek dari surat ini

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_EDIT_TO compose menu: <edit-to>
en: edit the TO list
id: edit daftar TO

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_MAILBOX browser menu: <create-mailbox>
en: create a new mailbox (IMAP only)
id: buat kotak surat baru (untuk IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_TYPE index menu: <edit-type> pager menu: <edit-type> attachment menu: <edit-type> compose menu: <edit-type>
en: edit attachment content type
id: edit jenis isi (content-type) lampiran

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_GET_ATTACHMENT compose menu: <get-attachment>
en: get a temporary copy of an attachment
id: ambil salinan sementara dari lampiran

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ISPELL compose menu: <ispell>
en: run ispell on the message
id: jalankan ispell ke surat

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_NEW_MIME compose menu: <new-mime>
en: compose new attachment using mailcap entry
id: buat lampiran berdasarkan mailcap

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_RECODE compose menu: <toggle-recode>
en: toggle recoding of this attachment
id: peng-coding-an ulang dari lampiran ini

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_POSTPONE_MESSAGE compose menu: <postpone-message>
en: save this message to send later
id: simpan surat ini untuk dikirim nanti

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_RENAME_FILE compose menu: <rename-file>
en: rename/move an attached file
id: ganti nama/pindahkan file lampiran

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SEND_MESSAGE compose menu: <send-message>
en: send the message
id: kirim suratnya

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_DISPOSITION compose menu: <toggle-disposition>
en: toggle disposition between inline/attachment
id: penampilan inline atau sebagai attachment

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_TOGGLE_UNLINK compose menu: <toggle-unlink>
en: toggle whether to delete file after sending it
id: hapus atau tidak setelah suratnya dikirim

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_UPDATE_ENCODING compose menu: <update-encoding>
en: update an attachment's encoding info
id: betulkan encoding info dari lampiran

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_WRITE_MESSAGE compose menu: <write-fcc>
en: write the message to a folder
id: simpan surat ke sebuah folder

note: L10N: Help screen description for OP_COPY_MESSAGE index menu: <copy-message> pager menu: <copy-message>
en: copy a message to a file/mailbox
id: simpan surat ke file/kotak surat

note: L10N: Help screen description for OP_CREATE_ALIAS index menu: <create-alias> pager menu: <create-alias> query menu: <create-alias>
en: create an alias from a message sender
id: buat alias dari pengirim surat

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_BOTTOM generic menu: <current-bottom>
en: move entry to bottom of screen
id: pindahkan entry ke akhir layar

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_MIDDLE generic menu: <current-middle>
en: move entry to middle of screen
id: pindahkan entry ke tengah layar

note: L10N: Help screen description for OP_CURRENT_TOP generic menu: <current-top>
en: move entry to top of screen
id: pindahkan entry ke awal layar

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_COPY index menu: <decode-copy> pager menu: <decode-copy>
en: make decoded (text/plain) copy
id: buat salinan (text/plain) yang sudah di-decode

note: L10N: Help screen description for OP_DECODE_SAVE index menu: <decode-save> pager menu: <decode-save>
en: make decoded copy (text/plain) and delete
id: buat salinan (text/plain) yang sudah di-decode dan hapus

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE index menu: <delete-message> pager menu: <delete-message> attachment menu: <delete-entry> compose menu: <detach-file> postpone menu: <delete-entry> alias menu: <delete-entry>
en: delete the current entry
id: hapus entry ini

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_MAILBOX browser menu: <delete-mailbox>
en: delete the current mailbox (IMAP only)
id: hapus kotak surat ini (untuk IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_SUBTHREAD index menu: <delete-subthread> pager menu: <delete-subthread>
en: delete all messages in subthread
id: hapus semua surat di subthread

note: L10N: Help screen description for OP_DELETE_THREAD index menu: <delete-thread> pager menu: <delete-thread>
en: delete all messages in thread
id: hapus semua surat di thread

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_ADDRESS index menu: <display-address> pager menu: <display-address>
en: display full address of sender
id: tampilkan alamat lengkap pengirim

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_HEADERS index menu: <display-toggle-weed> pager menu: <display-toggle-weed> attachment menu: <display-toggle-weed> compose menu: <display-toggle-weed>
en: display message and toggle header weeding
id: tampilkan surat dan pilih penghapusan header

note: L10N: Help screen description for OP_DISPLAY_MESSAGE index menu: <display-message>
en: display a message
id: tampilkan surat

note: L10N: Help screen description for OP_EDIT_MESSAGE index menu: <edit> pager menu: <edit>
en: edit the raw message
id: edit keseluruhan surat

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKSPACE editor menu: <backspace>
en: delete the char in front of the cursor
id: hapus karakter di depan kursor

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_CHAR editor menu: <backward-char>
en: move the cursor one character to the left
id: pindahkan kursor satu karakter ke kanan

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BACKWARD_WORD editor menu: <backward-word>
en: move the cursor to the beginning of the word
id: ke awal kata

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BOL editor menu: <bol>
en: jump to the beginning of the line
id: ke awal baris

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_BUFFY_CYCLE editor menu: <buffy-cycle>
en: cycle among incoming mailboxes
id: cycle antara kotak surat yang menerima surat

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE editor menu: <complete>
en: complete filename or alias
id: lengkapi nama file atau alias

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_COMPLETE_QUERY editor menu: <complete-query>
en: complete address with query
id: lengkapi alamat dengan query

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DELETE_CHAR editor menu: <delete-char>
en: delete the char under the cursor
id: hapus karakter di bawah kursor

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_EOL editor menu: <eol>
en: jump to the end of the line
id: ke akhir baris

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_CHAR editor menu: <forward-char>
en: move the cursor one character to the right
id: pindahkan kursor satu karakter ke kanan

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_FORWARD_WORD editor menu: <forward-word>
en: move the cursor to the end of the word
id: pindahkan kursor ke akhir kata

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_DOWN editor menu: <history-down>
en: scroll down through the history list
id: scroll daftar history ke bawah

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_HISTORY_UP editor menu: <history-up>
en: scroll up through the history list
id: scroll daftar history ke atas

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOL editor menu: <kill-eol>
en: delete chars from cursor to end of line
id: hapus dari kursor sampai akhir baris

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_EOW editor menu: <kill-eow>
en: delete chars from the cursor to the end of the word
id: hapus dari kursor sampai akhir kata

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_LINE editor menu: <kill-line>
en: delete all chars on the line
id: hapus baris

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_KILL_WORD editor menu: <kill-word>
en: delete the word in front of the cursor
id: hapus kata di depan kursor

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_QUOTE_CHAR editor menu: <quote-char>
en: quote the next typed key
id: kutip tombol yang akan ditekan berikut

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_TRANSPOSE_CHARS editor menu: <transpose-chars>
en: transpose character under cursor with previous
id: tukar karakter di bawah kursor dg yg sebelumnya

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_CAPITALIZE_WORD editor menu: <capitalize-word>
en: capitalize the word
id: ubah kata ke huruf kapital

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_DOWNCASE_WORD editor menu: <downcase-word>
en: convert the word to lower case
id: ubah kata ke huruf kecil

note: L10N: Help screen description for OP_EDITOR_UPCASE_WORD editor menu: <upcase-word>
en: convert the word to upper case
id: ubah kata ke huruf besar

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_COMMAND generic menu: <enter-command> pager menu: <enter-command>
en: enter a muttrc command
id: menjalankan perintah muttrc

note: L10N: Help screen description for OP_ENTER_MASK browser menu: <enter-mask>
en: enter a file mask
id: menentukan file mask

note: L10N: Help screen description for OP_EXIT generic menu: <exit> pager menu: <exit>
en: exit this menu
id: keluar dari menu ini

note: L10N: Help screen description for OP_FILTER compose menu: <filter-entry>
en: filter attachment through a shell command
id: mem-filter lampiran melalui perintah shell

note: L10N: Help screen description for OP_FIRST_ENTRY generic menu: <first-entry>
en: move to the first entry
id: ke entry pertama

note: L10N: Help screen description for OP_FLAG_MESSAGE index menu: <flag-message> pager menu: <flag-message>
en: toggle a message's 'important' flag
id: menandai surat penting atau tidak ('important' flag)

note: L10N: Help screen description for OP_FORWARD_MESSAGE index menu: <forward-message> pager menu: <forward-message> attachment menu: <forward-message>
en: forward a message with comments
id: forward surat dengan komentar

note: L10N: Help screen description for OP_GENERIC_SELECT_ENTRY generic menu: <select-entry>
en: select the current entry
id: pilih entry ini

note: L10N: Help screen description for OP_GROUP_REPLY index menu: <group-reply> pager menu: <group-reply> attachment menu: <group-reply>
en: reply to all recipients
id: balas ke semua penerima

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_DOWN generic menu: <half-down> pager menu: <half-down>
en: scroll down 1/2 page
id: geser ke bawah setengah layar

note: L10N: Help screen description for OP_HALF_UP generic menu: <half-up> pager menu: <half-up>
en: scroll up 1/2 page
id: geser ke atas setengah layar

note: L10N: Help screen description for OP_HELP generic menu: <help> pager menu: <help>
en: this screen
id: layar ini

note: L10N: Help screen description for OP_JUMP generic menu: <jump> pager menu: <jump>
en: jump to an index number
id: ke nomer indeks

note: L10N: Help screen description for OP_LAST_ENTRY generic menu: <last-entry>
en: move to the last entry
id: ke entry terakhir

note: L10N: Help screen description for OP_LIST_REPLY index menu: <list-reply> pager menu: <list-reply> attachment menu: <list-reply>
en: reply to specified mailing list
id: balas ke mailing list yang disebut

note: L10N: Help screen description for OP_MACRO
en: execute a macro
id: menjalankan macro

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL index menu: <mail> pager menu: <mail> query menu: <mail>
en: compose a new mail message
id: menulis surat baru

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_BREAK_THREAD index menu: <break-thread> pager menu: <break-thread>
en: break the thread in two
id: pecahkan thread jadi dua

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER index menu: <change-folder> pager menu: <change-folder>
en: open a different folder
id: membuka folder lain

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CHANGE_FOLDER_READONLY index menu: <change-folder-readonly> pager menu: <change-folder-readonly>
en: open a different folder in read only mode
id: membuka folder lain dengan mode read-only

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_CLEAR_FLAG index menu: <clear-flag> pager menu: <clear-flag>
en: clear a status flag from a message
id: bersihkan suatu tanda status pada surat

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_DELETE_PATTERN index menu: <delete-pattern>
en: delete messages matching a pattern
id: hapus surat yang cocok dengan suatu kriteria

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_IMAP_FETCH index menu: <imap-fetch-mail> pager menu: <imap-fetch-mail>
en: force retrieval of mail from IMAP server
id: paksa mengambil surat dari server IMAP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_FETCH_MAIL index menu: <fetch-mail>
en: retrieve mail from POP server
id: mengambil surat dari server POP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LIMIT index menu: <limit>
en: show only messages matching a pattern
id: hanya tunjukkan surat yang cocok dengan suatu kriteria

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_LINK_THREADS index menu: <link-threads> pager menu: <link-threads>
en: link tagged message to the current one
id: hubungkan surat yang telah ditandai ke yang sedang dipilih

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD_MAILBOX index menu: <next-unread-mailbox> pager menu: <next-unread-mailbox>
en: open next mailbox with new mail
id: buka kotak surat dengan surat baru

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW index menu: <next-new> pager menu: <next-new>
en: jump to the next new message
id: ke surat berikutnya yang baru

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_NEW_THEN_UNREAD index menu: <next-new-then-unread>
en: jump to the next new or unread message
id: ke surat berikutnya yang baru atau belum dibaca

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_SUBTHREAD index menu: <next-subthread> pager menu: <next-subthread>
en: jump to the next subthread
id: ke subthread berikutnya

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_THREAD index menu: <next-thread> pager menu: <next-thread>
en: jump to the next thread
id: ke thread berikutnya

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNDELETED index menu: <next-undeleted> pager menu: <next-undeleted>
en: move to the next undeleted message
id: ke surat berikutnya yang tidak dihapus

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_NEXT_UNREAD index menu: <next-unread> pager menu: <next-unread>
en: jump to the next unread message
id: ke surat berikutnya yang belum dibaca

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PARENT_MESSAGE index menu: <parent-message> pager menu: <parent-message>
en: jump to parent message in thread
id: loncat ke surat induk di thread ini

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_THREAD index menu: <previous-thread> pager menu: <previous-thread>
en: jump to previous thread
id: ke thread sebelumnya

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_SUBTHREAD index menu: <previous-subthread> pager menu: <previous-subthread>
en: jump to previous subthread
id: ke subthread sebelumnya

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNDELETED index menu: <previous-undeleted> pager menu: <previous-undeleted>
en: move to the previous undeleted message
id: ke surat sebelumnya yang tidak dihapus

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW index menu: <previous-new> pager menu: <previous-new>
en: jump to the previous new message
id: ke surat sebelumnya yang baru

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_NEW_THEN_UNREAD index menu: <previous-new-then-unread>
en: jump to the previous new or unread message
id: ke surat sebelumnya yang baru atau belum dibaca

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_PREV_UNREAD index menu: <previous-unread> pager menu: <previous-unread>
en: jump to the previous unread message
id: ke surat sebelumnya yang belum dibaca

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_THREAD index menu: <read-thread> pager menu: <read-thread>
en: mark the current thread as read
id: tandai thread ini 'sudah dibaca'

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_READ_SUBTHREAD index menu: <read-subthread> pager menu: <read-subthread>
en: mark the current subthread as read
id: tandai subthread ini 'sudah dibaca'

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SET_FLAG index menu: <set-flag> pager menu: <set-flag>
en: set a status flag on a message
id: tandai status dari surat

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SYNC_FOLDER index menu: <sync-mailbox> pager menu: <sync-mailbox>
en: save changes to mailbox
id: simpan perubahan ke kotak surat

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_TAG_PATTERN index menu: <tag-pattern>
en: tag messages matching a pattern
id: tandai surat-surat yang cocok dengan kriteria

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNDELETE_PATTERN index menu: <undelete-pattern>
en: undelete messages matching a pattern
id: tidak jadi menghapus surat-surat yang cocok dengan kriteria

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_UNTAG_PATTERN index menu: <untag-pattern>
en: untag messages matching a pattern
id: tidak jadi menandai surat-surat yang cocok dengan kriteria

note: L10N: Help screen description for OP_MIDDLE_PAGE generic menu: <middle-page>
en: move to the middle of the page
id: ke tengah halaman

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_ENTRY generic menu: <next-entry> pager menu: <next-entry>
en: move to the next entry
id: ke entry berikutnya

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_LINE generic menu: <next-line> pager menu: <next-line>
en: scroll down one line
id: geser ke bawah satu baris

note: L10N: Help screen description for OP_NEXT_PAGE generic menu: <next-page> pager menu: <next-page>
en: move to the next page
id: ke halaman berikutnya

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_BOTTOM pager menu: <bottom>
en: jump to the bottom of the message
id: ke akhir surat

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_HIDE_QUOTED pager menu: <toggle-quoted>
en: toggle display of quoted text
id: tampilkan atau tidak teks yang dikutip

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_SKIP_QUOTED pager menu: <skip-quoted>
en: skip beyond quoted text
id: lompati setelah teks yang dikutip

note: L10N: Help screen description for OP_PAGER_TOP pager menu: <top>
en: jump to the top of the message
id: ke awal surat

note: L10N: Help screen description for OP_PIPE index menu: <pipe-message> pager menu: <pipe-message> attachment menu: <pipe-entry> compose menu: <pipe-entry>
en: pipe message/attachment to a shell command
id: pipe surat/lampiran ke perintah shell

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_ENTRY generic menu: <previous-entry> pager menu: <previous-entry>
en: move to the previous entry
id: ke entry sebelumnya

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_LINE generic menu: <previous-line> pager menu: <previous-line>
en: scroll up one line
id: geser ke atas satu baris

note: L10N: Help screen description for OP_PREV_PAGE generic menu: <previous-page> pager menu: <previous-page>
en: move to the previous page
id: ke halaman sebelumnya

note: L10N: Help screen description for OP_PRINT index menu: <print-message> pager menu: <print-message> attachment menu: <print-entry> compose menu: <print-entry>
en: print the current entry
id: cetak entry ini

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY index menu: <query> query menu: <query>
en: query external program for addresses
id: gunakan program lain untuk mencari alamat

note: L10N: Help screen description for OP_QUERY_APPEND query menu: <query-append>
en: append new query results to current results
id: tambahkan hasil pencarian baru ke hasil yang sudah ada

note: L10N: Help screen description for OP_QUIT index menu: <quit> pager menu: <quit>
en: save changes to mailbox and quit
id: simpan perubahan ke kotak surat dan keluar

note: L10N: Help screen description for OP_RECALL_MESSAGE index menu: <recall-message> pager menu: <recall-message>
en: recall a postponed message
id: lanjutkan surat yang ditunda

note: L10N: Help screen description for OP_REDRAW generic menu: <refresh> pager menu: <redraw-screen>
en: clear and redraw the screen
id: bersihkan layar dan redraw

note: L10N: Help screen description for OP_REFORMAT_WINCH
en: {internal}
id: {jerohan}

note: L10N: Help screen description for OP_RENAME_MAILBOX browser menu: <rename-mailbox>
en: rename the current mailbox (IMAP only)
id: ganti nama kotak surat ini (untuk IMAP)

note: L10N: Help screen description for OP_REPLY index menu: <reply> pager menu: <reply> attachment menu: <reply>
en: reply to a message
id: balas surat

note: L10N: Help screen description for OP_RESEND index menu: <resend-message> pager menu: <resend-message> attachment menu: <resend-message>
en: use the current message as a template for a new one
id: gunakan surat ini sebagai template

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH generic menu: <search> pager menu: <search>
en: search for a regular expression
id: cari dengan regular expression

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_REVERSE generic menu: <search-reverse> pager menu: <search-reverse>
en: search backwards for a regular expression
id: cari mundur dengan regular expression

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_NEXT generic menu: <search-next> pager menu: <search-next>
en: search for next match
id: cari yang cocok berikutnya

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_OPPOSITE generic menu: <search-opposite> pager menu: <search-opposite>
en: search for next match in opposite direction
id: cari mundur yang cocok berikutnya

note: L10N: Help screen description for OP_SEARCH_TOGGLE pager menu: <search-toggle>
en: toggle search pattern coloring
id: diwarnai atau tidak jika ketemu

note: L10N: Help screen description for OP_SHELL_ESCAPE generic menu: <shell-escape> pager menu: <shell-escape>
en: invoke a command in a subshell
id: jalankan perintah di subshell

note: L10N: Help screen description for OP_SORT index menu: <sort-mailbox> pager menu: <sort-mailbox> browser menu: <sort>
en: sort messages
id: urutkan surat-surat

note: L10N: Help screen description for OP_SORT_REVERSE index menu: <sort-reverse> pager menu: <sort-reverse> browser menu: <sort-reverse>
en: sort messages in reverse order
id: urutkan terbalik surat-surat

note: L10N: Help screen description for OP_TAG generic menu: <tag-entry> pager menu: <tag-message>
en: tag the current entry
id: tandai entry ini

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX generic menu: <tag-prefix>
en: apply next function to tagged messages
id: lakukan fungsi berikutnya ke surat-surat yang ditandai

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_PREFIX_COND generic menu: <tag-prefix-cond>
en: apply next function ONLY to tagged messages
id: lakukan fungsi berikutnya HANYA ke surat-surat yang ditandai

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_SUBTHREAD index menu: <tag-subthread>
en: tag the current subthread
id: tandai subthread ini

note: L10N: Help screen description for OP_TAG_THREAD index menu: <tag-thread>
en: tag the current thread
id: tandai thread ini

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_NEW index menu: <toggle-new> pager menu: <mark-as-new>
en: toggle a message's 'new' flag
id: tandai atau tidak sebuah surat 'baru'

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_WRITE index menu: <toggle-write> pager menu: <toggle-write>
en: toggle whether the mailbox will be rewritten
id: apakah kotak surat akan ditulis ulang

note: L10N: Help screen description for OP_TOGGLE_MAILBOXES browser menu: <toggle-mailboxes>
en: toggle whether to browse mailboxes or all files
id: apakah menjelajahi kotak-kotak surat saja atau semua file

note: L10N: Help screen description for OP_TOP_PAGE generic menu: <top-page>
en: move to the top of the page
id: ke awal halaman

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE index menu: <undelete-message> pager menu: <undelete-message> attachment menu: <undelete-entry> postpone menu: <undelete-entry> alias menu: <undelete-entry>
en: undelete the current entry
id: tidak jadi hapus entry ini

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_THREAD index menu: <undelete-thread> pager menu: <undelete-thread>
en: undelete all messages in thread
id: tidak jadi hapus semua surat di thread

note: L10N: Help screen description for OP_UNDELETE_SUBTHREAD index menu: <undelete-subthread> pager menu: <undelete-subthread>
en: undelete all messages in subthread
id: tidak jadi hapus semua surat di subthread

note: L10N: Help screen description for OP_VERSION index menu: <show-version> pager menu: <show-version>
en: show the Mutt version number and date
id: tunjukkan versi dan tanggal dari Mutt

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACH attachment menu: <view-attach> compose menu: <view-attach>
en: view attachment using mailcap entry if necessary
id: tampilkan lampiran berdasarkan mailcap jika perlu

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ATTACHMENTS index menu: <view-attachments> pager menu: <view-attachments>
en: show MIME attachments
id: tampilkan lampiran MIME

note: L10N: Help screen description for OP_WHAT_KEY generic menu: <what-key> pager menu: <what-key>
en: display the keycode for a key press
id: tampilkan keycode untuk penekanan tombol

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_SHOW_LIMIT index menu: <show-limit>
en: show currently active limit pattern
id: tampilkan kriteria batas yang sedang aktif

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_THREAD index menu: <collapse-thread>
en: collapse/uncollapse current thread
id: collapse/uncollapse thread ini

note: L10N: Help screen description for OP_MAIN_COLLAPSE_ALL index menu: <collapse-all>
en: collapse/uncollapse all threads
id: collapse/uncollapse semua thread

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_SAVE index menu: <decrypt-save> pager menu: <decrypt-save>
en: make decrypted copy and delete
id: buat salinan yang sudah di-decrypt dan hapus

note: L10N: Help screen description for OP_DECRYPT_COPY index menu: <decrypt-copy> pager menu: <decrypt-copy>
en: make decrypted copy
id: buat salinan yang sudah di-decrypt

note: L10N: Help screen description for OP_FORGET_PASSPHRASE index menu: <forget-passphrase> pager menu: <forget-passphrase> attachment menu: <forget-passphrase> compose menu: <forget-passphrase>
en: wipe passphrase(s) from memory
id: hapus passphrase dari memory

note: L10N: Help screen description for OP_EXTRACT_KEYS index menu: <extract-keys> pager menu: <extract-keys> attachment menu: <extract-keys>
en: extract supported public keys
id: ekstrak kunci2 publik yg didukung

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_MIX compose menu: <mix>
en: send the message through a mixmaster remailer chain
id: kirim surat melalui sebuah rangkaian remailer mixmaster

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_ATTACH_KEY compose menu: <attach-key>
en: attach a PGP public key
id: lampirkan PGP public key

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_PGP_MENU compose menu: <pgp-menu>
en: show PGP options
id: tunjukan opsi2 PGP

note: L10N: Help screen description for OP_MAIL_KEY index menu: <mail-key> pager menu: <mail-key>
en: mail a PGP public key
id: kirim PGP public key lewat surat

note: L10N: Help screen description for OP_VERIFY_KEY pgp menu: <verify-key> smime menu: <verify-key>
en: verify a PGP public key
id: periksa PGP public key

note: L10N: Help screen description for OP_VIEW_ID pgp menu: <view-name> smime menu: <view-name>
en: view the key's user id
id: tampilkan user ID dari key

note: L10N: Help screen description for OP_CHECK_TRADITIONAL index menu: <check-traditional-pgp> pager menu: <check-traditional-pgp> attachment menu: <check-traditional-pgp>
en: check for classic PGP
id: periksa PGP klasik

note: L10N: Help screen description for OP_COMPOSE_SMIME_MENU compose menu: <smime-menu>
en: show S/MIME options
id: tunjukan opsi2 S/MIME
