mutter master - en to oc translation catalogue (144 entries)

en: Navigation
oc: Navigacion

en: Move window to workspace 1
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 1

en: Move window to workspace 2
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 2

en: Move window to workspace 3
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 3

en: Move window to workspace 4
oc: Desplaçar la fenèstra cap a l'espaci de trabalh 4

en: Move window to last workspace
oc: Desplaçar la fenèstra cap al darrièr espaci de trabalh

en: Move window one workspace to the left
oc: Desplaçar la fenèstra d'un espaci de trabalh cap a esquèrra

en: Move window one workspace to the right
oc: Desplaçar la fenèstra d'un espaci de trabalh cap a dreita

en: Move window one workspace up
oc: Desplaçar la fenèstra d'un espaci de trabalh cap amont

en: Move window one workspace down
oc: Desplaçar la fenèstra d'un espaci de trabalh cap aval

en: Move window one monitor to the left
oc: Desplaçar la fenèstra d'un ecran cap a esquèrra

en: Move window one monitor to the right
oc: Desplaçar la fenèstra d'un ecran cap a dreita

en: Move window one monitor up
oc: Desplaçar la fenèstra d'un ecran cap amont

en: Move window one monitor down
oc: Desplaçar la fenèstra d'un ecran cap aval

en: Switch applications
oc: Cambiar d'aplicacion

en: Switch to previous application
oc: Passar a l'aplicacion precedenta

en: Switch windows
oc: Cambiar de fenèstra

en: Switch to previous window
oc: Passar a la fenèstra precedenta

en: Switch windows of an application
oc: Cambiar de fenèstra d'una aplicacion

en: Switch to previous window of an application
oc: Passar a la fenèstra precedenta d'una aplicacion

en: Switch system controls
oc: Cambiar los contraròtles sistèma

en: Switch to previous system control
oc: Passar al contraròtle sistèma precedent

en: Switch windows directly
oc: Cambiar de fenèstra dirèctament

en: Switch directly to previous window
oc: Passar dirèctament a la fenèstra precedenta

en: Switch windows of an app directly
oc: Cambiar de fenèstra d'una aplicacion dirèctament

en: Switch directly to previous window of an app
oc: Passar dirèctament a la fenèstra precedenta d'una aplicacion

en: Switch system controls directly
oc: Cambiar los contraròtles sistèma dirèctament

en: Switch directly to previous system control
oc: Passar dirèctament al contraròtle sistèma precedent

en: Hide all normal windows
oc: Amagar totas las fenèstras normalas

en: Switch to workspace 1
oc: Passar a l'espaci de trabalh 1

en: Switch to workspace 2
oc: Passar a l'espaci de trabalh 2

en: Switch to workspace 3
oc: Passar a l'espaci de trabalh 3

en: Switch to workspace 4
oc: Passar a l'espaci de trabalh 4

en: Switch to last workspace
oc: Passar al darrièr espaci de trabalh

en: Switch to workspace on the left
oc: Passar a l'espaci de trabalh d'esquèrra

en: Switch to workspace on the right
oc: Passar a l'espaci de trabalh de drecha

en: Switch to workspace above
oc: Passar a l'espaci de trabalh del dessús

en: Switch to workspace below
oc: Passar a l'espaci de trabalh del dejós

en: System
oc: Sistèma

en: Show the run command prompt
oc: Afichar la fenèstra per aviar una comanda

en: Restore the keyboard shortcuts
oc: Restaurar los acorchis de clavièr

en: Windows
oc: Fenèstras

en: Activate the window menu
oc: Activar lo menú fenèstra

en: Toggle fullscreen mode
oc: Bascular lo mòde ecran complet

en: Toggle maximization state
oc: Bascular l'estat d'agrandiment

en: Maximize window
oc: Maximizar la fenèstra

en: Restore window
oc: Restablir la fenèstra

en: Close window
oc: Tampar la fenèstra

en: Hide window
oc: Amagar la fenèstra

en: Move window
oc: Desplaçar la fenèstra

en: Resize window
oc: Redimensionar la fenèstra

en: Toggle window on all workspaces or one
oc: Plaçar la fenèstra sus totes los espacis de trabalh, o sus un sol

en: Raise window if covered, otherwise lower it
oc: Metre la fenèstra al primièr plan se es amagada, siquenon al rèireplan

en: Raise window above other windows
oc: Metre la fenèstra al primièr plan

en: Lower window below other windows
oc: Metre la fenèstra jos las autras fenèstras

en: Maximize window vertically
oc: Maximizar la fenèstra verticalament

en: Maximize window horizontally
oc: Maximizar la fenèstra orizontalament

en: View split on left
oc: Vista devesida a esquèrra

en: View split on right
oc: Vista devesida a dreita

en: Modifier to use for extended window management operations
oc: Tòca d'utilizar per las operacions espandidas de gestion de las fenèstras

en: This key will initiate the “overlay”, which is a combination window overview and application launching system. The default is intended to be the “Windows key” on PC hardware. It’s expected that this binding either the default or set to the empty string.
oc: Aquesta tòca inicia l'« overlay », una combinason d'apercebut de las fenèstras e d'un sistèma d'aviada d'aplicacions. La tòca per defaut sul material PC es la tòca Windows. En principi, aqueste acorchi es configurat sul reglatge per defaut o sus la cadena voida.

en: Attach modal dialogs
oc: Estacar las bóstias de dialòg modal

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
oc: Se verai, al luòc d'aver de barras de títol independantas, las bóstias de dialòg apareisson estacadas a la barra de títol de la fenèstra parenta e son desplaçadas ensembles amb ela.

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
oc: Activar l'empilatge de las fenèstras depausadas suls bòrds de l'ecran

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
oc: Se activat, lo depaus de las fenèstras suls bòrds verticals de l'ecran las maximiza verticalament e las redimensiona orizontalament per recobrir la mitat de la zòna disponibla. Lo depaus de las fenèstras sul bòrd superior de l'ecran las maximiza completament.

en: Workspaces are managed dynamically
oc: Les espacis de trabalh son gerits d'un biais dinamic

en: Determines whether workspaces are managed dynamically or whether there’s a static number of workspaces (determined by the num-workspaces key in org.gnome.desktop.wm.preferences).
oc: Determina se los espacis de trabalh son gerits d'un biais dinamica o se lo nombre d'espacis de trabalh es fixe (determinat per la clau num-workspaces dins org.gnome.desktop.wm.preferences).

en: Workspaces only on primary
oc: Espacis de trabalh solament sus l'ecran principal

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
oc: Determina se lo cambiament d'espaci de trabalh se deu produire per las fenèstras de totes los ecrans o solament per las fenèstras de l'ecran principal.

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
oc: Espèra l'arrèst del puntador abans lo cambiament de focus

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focus will not be changed immediately when entering a window, but only after the pointer stops moving.
oc: Se definit a true e que lo mòde de focus es siá « sloppy » o « mirga », alara lo focus serà pas cambiat immediatament en passant sus una fenèstra, mas solament aprèp que lo puntador s'arrèste.

en: Draggable border width
oc: Largor de bordadura ajustabla

en: The amount of total draggable borders. If the theme’s visible borders are not enough, invisible borders will be added to meet this value.
oc: La talha totala de las bordaduras que se pòt desplaçar. Se las bordaduras visiblas del tèma son pas sufisentas, de bordaduras invisiblas son apondudas per arribar a aquesta valor.

en: Auto maximize nearly monitor sized windows
oc: Maximizar automaticament las fenèstras que la talha n'es pròcha de la de l'ecran

en: If enabled, new windows that are initially the size of the monitor automatically get maximized.
oc: Se activat, las novèlas fenèstras qu'an gaireben la talha de l'ecran a la dobertura seràn maximizadas automaticament.

en: Place new windows in the center
oc: Plaçar las novèlas fenèstras al centre

en: When true, the new windows will always be put in the center of the active screen of the monitor.
oc: Se true (verai), las novèlas fenèstras seràn totjorn plaçadas al centre de l'ecran actiu del monitor.

en: Enable experimental features
oc: Activar las foncionalistats experimentalas

en: To enable experimental features, add the feature keyword to the list. Whether the feature requires restarting the compositor depends on the given feature. Any experimental feature is not required to still be available, or configurable. Don’t expect adding anything in this setting to be future proof. Currently possible keywords: • “scale-monitor-framebuffer” — makes mutter default to layout logical monitors in a logical pixel coordinate space, while scaling monitor framebuffers instead of window content, to manage HiDPI monitors. Does not require a restart. • “kms-modifiers” — makes mutter always allocate scanout buffers with explicit modifiers, if supported by the driver. Requires a restart. • “autoclose-xwayland” — automatically terminates Xwayland if all relevant X11 clients are gone. Requires a restart. • “variable-refresh-rate” — makes mutter dynamically adjust the refresh rate of the monitor when applicable if supported by the monitor, GPU and DRM driver. Configurable in Settings. Requires a restart. • “xwayland-native-scaling” — lets Xwayland clients use their native scaling support. If scaling is not supported by client, the client will be unscaled. Setting only takes effect when “scale-monitor-framebuffer” is enabled as well.
oc: Per activar las foncionalitats experimentalas, apondètz lo mot clau de la foncionalitat a la lista. Saber se la foncionalitat demanda de reaviar lo compositor depend de la foncionalitat donada. Tota foncionalitat experimentala es pas obligatòriament permanentament disponibla, o configurabla. Esperetz pas qu'apondre quicòm dins aqueste paramètre siá una pròva futura. Mots claus actualament possibles : • « scale-monitor-framebuffer » — rend mutter per defaut per dispausar los monitors logics dins un espaci de coordenadas de pixèls logics, del temps qu'escala los framebuffers del monitor al luòc del contengut de la fenèstra, per gerir los monitors HiDPI. Requerís pas una reaviada. • « kms-modifiers » — fa que mutter assigne totjorn de tampons d'escanatge amb de modificators explicits, se son suportats pel pilòt. Requerís una reaviada. • « autoclose-xwayland » — termina automaticament Xwayland se totes los clients X11 pertinents son partits. Requerís una reaviada. • "variable-refresh-rate" — fa que mutter ajuste dinamicament la frequéncia d'actualizacion del ecran quand es aplicable se es presa en carga pel ecran, lo GPU e lo pilòt DRM. Configurable dins los Paramètres. Requerís una reaviada. • « xwayland-native-scaling » — permet als clients Xwayland d'utilizar lor supòrt d'escalament natiu. Se l'escalament es pas pres en carga pel client, lo client serà pas escalat. Lo paramètre pren pas efièch que quand « escala-monitor-framebuffer » es tanben activat.

en: Modifier to use to locate the pointer
oc: Tòca modificadora d’utilizar per localizar lo puntador

en: This key will initiate the “locate pointer” action.
oc: Aquesta tòca iniciarà l’accion « localizar lo puntador ».

en: Timeout for check-alive ping
oc: Relambi pel ping de verificacion d’activitat

en: Number of milliseconds a client has to respond to a ping request in order to not be detected as frozen. Using 0 will disable the alive check completely.
oc: Nombre de millisegondas qu’a un client per respondre a una requèsta ping per èsser pas detectat coma blocat. L’utilizacion de 0 desactivarà complètament la verificacion.

en: Switch monitor configurations
oc: Bascular la configuracion del monitor

en: Rotates the built-in monitor configuration
oc: Vira la configuracion d’usina del monitor

en: Cancel any active input capture session
oc: Anullar tot session de capture d’entrada activa

en: Switch to VT 1
oc: Passar a l'emulator de terminal 1

en: Switch to VT 2
oc: Passar a l'emulator de terminal 2

en: Switch to VT 3
oc: Passar a l'emulator de terminal 3

en: Switch to VT 4
oc: Passar a l'emulator de terminal 4

en: Switch to VT 5
oc: Passar a l'emulator de terminal 5

en: Switch to VT 6
oc: Passar a l'emulator de terminal 6

en: Switch to VT 7
oc: Passar a l'emulator de terminal 7

en: Switch to VT 8
oc: Passar a l'emulator de terminal 8

en: Switch to VT 9
oc: Passar a l'emulator de terminal 9

en: Switch to VT 10
oc: Passar a l'emulator de terminal 10

en: Switch to VT 11
oc: Passar a l'emulator de terminal 11

en: Switch to VT 12
oc: Passar a l'emulator de terminal 12

en: Re-enable shortcuts
oc: Tornar activar los acorchis

en: Allow X11 grabs to lock keyboard focus with Xwayland
oc: Permetre a las capturas X11 de verrolhar lo focus amb Xwayland

en: Allow all keyboard events to be routed to X11 “override redirect” windows with a grab when running in Xwayland. This option is to support X11 clients which map an “override redirect” window (which do not receive keyboard focus) and issue a keyboard grab to force all keyboard events to that window. This option is seldom used and has no effect on regular X11 windows which can receive keyboard focus under normal circumstances. For a X11 grab to be taken into account under Wayland, the client must also either send a specific X11 ClientMessage to the root window or be among the applications allowed in key “xwayland-grab-access-rules”.
oc: Permetre a totes los eveniments clavièr d'èsser partits cap a las fenèstras X11 « override redirect » amb captura pendent lo foncionament amb Xwayland. Aquela opcion permet de prene en carga los clients X11 que gerisson una fenèstra « override redirect » (que recep pas de focus clavièr) e produson una captura clavièr per forçar totes los eveniments clavièr cap a aquela fenèstra. Aquela opcion es rarament utilizada e a pas cap de efièch sus las fenèstras X11 normalas que pòdon recebre lo focus del clavièr dins de circonstàncias normalas. Per que una captura X11 d'acòrdi presa en compte jos Wayland, lo client deure tanben d'acòrdi enviar un ClientMessage X11 especific a la fenèstra racina, d'acòrdi figurar demest la lista de las aplicacions autorizadas dins la clau «xwayland-grab-access-rules».

en: Xwayland applications allowed to issue keyboard grabs
oc: Aplicacions Xwayland autorizadas a emetre de capturas de clavièr

en: List the resource names or resource class of X11 windows either allowed or not allowed to issue X11 keyboard grabs under Xwayland. The resource name or resource class of a given X11 window can be obtained using the command “xprop WM_CLASS”. Wildcards “*” and jokers “?” in the values are supported. Values starting with “!” are denied, which has precedence over the list of values allowed, to revoke applications from the default system list. The default system list includes the following applications: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” Users can break an existing grab by using the specific keyboard shortcut defined by the keybinding key “restore-shortcuts”.
oc: Lista de noms de ressorsas o de classas de ressorsas de fenèstras X11 autorizadas o non a emetre de capturas clavièr jos Xwayland. Lo nom o la classa de ressorsa d'una fenèstra X11 donada pòt èsser obtenguda amb l'ajuda de la comanda « xprop WM_CLASS ». Los caractèrs joquèr « * » e « ? » son acceptadas dins las valors. Las valors començant per « ! » son blocadas, en prioritat respècte a la lista de las aplicacions autorizadas, per revocar las aplicacions de la lista sistèma per deca. Aquesta conten las aplicacions venentas : « @XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@ ». Los utilizaires pòdon copar una captura existenta en utilizant l'acorchi clavièr especific definit per la combinason de tòcas « restore-shortcuts ».

en: Disable selected X extensions in Xwayland
oc: Desactivar las extensions X seleccionadas dins Xwayland

en: This option disables the selected X extensions in Xwayland if Xwayland was built with support for those X extensions. This option has no effect if Xwayland was built without support for the selected extensions. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
oc: Aquesta opcion desactiva las extensions X seleccionadas dins Xwayland se foguèt construch amb la presa en carga de las extensions X. Aquesta opcion a pas cap d’efièch s’aquelas extensions foguèron pas inclusas dins la construccion de Xwayland. Xwayland deu èsser reaviat per prendre en compte aqueste paramètre.

en: Allow X11 clients with a different endianness to connect to Xwayland
oc: Autorizar los clients X11 amb una endianness diferenta a se connectar a Xwayland

en: Allow connections from clients with an endianness different to that of Xwayland. The X server byte-swapping code is a huge attack surface, much of that code in Xwayland is prone to security issues. The use-case of byte-swapped clients is very niche, and disabled by default in Xwayland. Enable this option to instruct Xwayland to accept connections from X11 clients with a different endianness. This option has no effect if Xwayland does not support the command line option +byteswappedclients/-byteswappedclients to control that setting. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
oc: Autorizar las connexions de clients dont la valor d’endianness es diferenta de la de Xwayland. Lo còdi d'escambi d'octets del servidor X es una enòrma susfàcia d'ataca, e una partida granda d'aquel còdi dins Xwayland es subjècta a de problèmas de securitat. Lo cas d'utilizacion dels clients amb escambi d'octets es plan limitat e desactivat per defaut dins Xwayland. Activatz aquela opcion per demandar a Xwayland d'acceptar las connexions de clients X11 amb una endianness diferenta. Aquela opcion a pas cap d'efièch se Xwayland pren pas ne carga l'opcion de linha de comanda +byteswappedclients o -byteswappedclients per controlar aquel paramètre. Xwayland deu èsser tornat desmarrar per que aquel paramètre prenga efièch.

en: Built-in display
oc: Afichatge integrat

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Unknown Display
oc: Afichatge desconegut

en: Bell event
oc: Eveniment sonòr

en: Privacy Screen Enabled
oc: Ecran de confidencialitat activat

en: Privacy Screen Disabled
oc: Ecran de confidencialitat desactivat

en: Replace the running window manager
oc: Remplaçar lo gestionari de fenèstras en cors de foncionament

en: X Display to use
oc: Afichatge X d'utilizar

en: Disable connection to session manager
oc: Desactivar la connexion al gestionari de sessions

en: Specify session management ID
oc: Indicar l'ID de gestion de sessions

en: Initialize session from savefile
oc: Inicializar la session dempuèi lo fichièr de salvament

en: Make X calls synchronous
oc: Rendre sincròns los apèls a X

en: Run as a wayland compositor
oc: Aviar coma un compositor wayland

en: Run as a nested compositor
oc: Executar coma un compositor imbricat

en: Run wayland compositor without starting Xwayland
oc: Executar lo compositor wayland sens aviar Xwayland

en: Specify Wayland display name to use
oc: Indicar lo nom d'afichar per Wayland

en: Run as a full display server, rather than nested
oc: Aviar coma un servidor d'afichatge complet, puslèu qu'imbricat

en: Run as a headless display server
oc: Aviar coma un servidor sens afichatge

en: Add persistent virtual monitor (WxH or WxH@R)
oc: Apondre un monitor virtual persistant (WxH o WxH@R)

en: Run with X11 backend
oc: Lançar amb lo motor X11

en: Profile performance using trace instrumentation
oc: Perfilar las performanças en utilizant las instruccions de traçatge

en: Enable debug control D-Bus interface
oc: Activar lo contraròtle de desbugatge de l’interfàcia D-Bus

note: TRANSLATORS: This string refers to a button that switches between * different modes.
en: Mode Switch (Group %d)
oc: Cambiament de mòde (grop %d)

note: TRANSLATORS: This string refers to an action, cycles drawing tablets' * mapping through the available outputs.
en: Switch monitor
oc: Cambiar de monitor

en: Show on-screen help
oc: Afichar l’ajuda a l’ecran

en: Print version
oc: Imprimir la version

en: Mutter plugin to use
oc: Empeuton de Mutter d'utilizar

en: Workspace %d
oc: Espaci de trabalh %d

en: Mutter was compiled without support for verbose mode
oc: Mutter es estat compilat sens la presa en carga del mòde verbós

en: Workspace switched
oc: Espaci de trabalh cambiat

en: Mode Switch: Mode %d
oc: Cambiament de mòde : mòde %d

en: Display “%s” already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
oc: L'afichatge « %s » a ja un gestionari de fenèstras ; ensajatz d'utilizar l'opcion --replace per remplaçar lo gestionari de fenèstras actual.

en: Failed to open X Window System display “%s”
oc: Impossible de dobrir l'afichatge « %s » del sistèma X Window

en: Screen %d on display “%s” is invalid
oc: L'ecran %d sus l'afichatge « %s » es pas valid

note: This probably means that a non-WM compositor like xcompmgr is running; * we have no way to get it to exit
en: Another compositing manager is already running on screen %i on display “%s”.
oc: Un autre gestionari de composicion es ja aviat sus l'ecran %i de l'afichatge « %s ».

en: Format %s not supported
oc: Lo format %s es pas pres en carga

en: %s (on %s)
oc: %s (sus %s)
