mutter master - en to ja translation catalogue (112 entries)

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Move window to workspace 1
ja: ウィンドウをワークスペース 1 へ移動する

en: Move window to workspace 2
ja: ウィンドウをワークスペース 2 へ移動する

en: Move window to workspace 3
ja: ウィンドウをワークスペース 3 へ移動する

en: Move window to workspace 4
ja: ウィンドウをワークスペース 4 へ移動する

en: Move window to last workspace
ja: ウィンドウを最後のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace to the left
ja: ウィンドウを左側のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace to the right
ja: ウィンドウを右側のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace up
ja: ウィンドウを上側のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace down
ja: ウィンドウを下側のワークスペースへ移動する

en: Move window one monitor to the left
ja: ウィンドウを左側のモニターへ移動する

en: Move window one monitor to the right
ja: ウィンドウを右側のモニターへ移動する

en: Move window one monitor up
ja: ウィンドウを上側のモニターへ移動する

en: Move window one monitor down
ja: ウィンドウを下側のモニターへ移動する

en: Switch applications
ja: アプリケーションを切り替える

en: Switch to previous application
ja: 前のアプリケーションに切り替える

en: Switch windows
ja: ウィンドウを切り替える

en: Switch to previous window
ja: 前のウィンドウに切り替える

en: Switch windows of an application
ja: 一つのアプリケーション内のウィンドウを切り替える

en: Switch to previous window of an application
ja: 一つのアプリケーション内の前のウィンドウに切り替える

en: Switch system controls
ja: システムコントロールを切り替える

en: Switch to previous system control
ja: 前のシステムコントロールに切り替える

en: Switch windows directly
ja: ウィンドウを直接切り替える

en: Switch directly to previous window
ja: 前のウィンドウに直接切り替える

en: Switch windows of an app directly
ja: 一つのアプリケーション内のウィンドウを直接切り替える

en: Switch directly to previous window of an app
ja: 一つのアプリケーション内の前のウィンドウに直接切り替える

en: Switch system controls directly
ja: システムコントロールを直接切り替える

en: Switch directly to previous system control
ja: 前のシステムコントロールに直接切り替える

en: Hide all normal windows
ja: すべての通常のウィンドウを隠す

en: Switch to workspace 1
ja: ワークスペース 1 へ切り替える

en: Switch to workspace 2
ja: ワークスペース 2 へ切り替える

en: Switch to workspace 3
ja: ワークスペース 3 へ切り替える

en: Switch to workspace 4
ja: ワークスペース 4 へ切り替える

en: Switch to last workspace
ja: 最後のワークスペースへ切り替える

en: Move to workspace on the left
ja: 左側のワークスペースへ移動する

en: Move to workspace on the right
ja: 右側のワークスペースへ移動する

en: Move to workspace above
ja: 上側のワークスペースへ移動する

en: Move to workspace below
ja: 下側のワークスペースへ移動する

en: System
ja: システム

en: Show the run command prompt
ja: コマンド実行プロンプトを表示する

en: Restore the keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを復元する

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Activate the window menu
ja: ウィンドウメニューを開く

en: Toggle fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードを切り替える

en: Toggle maximization state
ja: 最大化/最小化の状態を切り替える

en: Maximize window
ja: ウィンドウを最大化する

en: Restore window
ja: ウィンドウを戻す

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Hide window
ja: ウィンドウを非表示にする

en: Move window
ja: ウィンドウを移動する

en: Resize window
ja: ウィンドウサイズを変更する

en: Toggle window on all workspaces or one
ja: ウィンドウをすべてのワークスペースに固定するかどうかを切り替える

en: Raise window if covered, otherwise lower it
ja: ウィンドウが覆われていれば最前面に、そうでなければ最背面に移動する

en: Raise window above other windows
ja: ウィンドウを最前面に移動する

en: Lower window below other windows
ja: ウィンドウを最背面に移動する

en: Maximize window vertically
ja: ウィンドウを垂直方向に最大化する

en: Maximize window horizontally
ja: ウィンドウを水平方向に最大化する

en: View split on left
ja: 画面左半分に表示する

en: View split on right
ja: 画面右半分に表示する

en: Modifier to use for extended window management operations
ja: ウィンドウの拡張管理の操作で使用する修飾キー

en: This key will initiate the “overlay”, which is a combination window overview and application launching system. The default is intended to be the “Windows key” on PC hardware. It’s expected that this binding either the default or set to the empty string.
ja: ここに指定したキーで「オーバーレイの機能」を起動します。この機能は GNOME Shell などが提供するウィンドウの全体表示やアプリの起動システムと連携します。デフォルトのキーは PC のキーボードにある [Windows キー] です。指定可能な値: デフォルトのキー、または空の文字列

en: Attach modal dialogs
ja: モーダルなダイアログを統合するかどうか

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
ja: TRUE にすると、タイトルバーを持つ通常のモーダルなダイアログを表示する代わりに、親ウィンドウのタイトルバーに統合したダイアログを表示します (親ウィンドウを移動すると一緒にモーダルなダイアログも移動します)。

en: Workspaces only on primary
ja: プライマリモニターのみワークスペースを切り替えるかどうか

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
ja: すべてのモニターにあるウィンドウに対してワークスペースの切り替えを可能にするか、またはプライマリモニターにあるウィンドウに対してのみワークスペースの切り替えを提供するかどうかです。

en: Draggable border width
ja: ドラッグが可能になる境界線の幅

en: The amount of total draggable borders. If the theme’s visible borders are not enough, invisible borders will be added to meet this value.
ja: ドラッグができるようになる境界線の幅です。テーマで表示している境界線がこの値よりも小さい場合は、表示できない境界線がこの値になるように追加されます。

en: Select window from tab popup
ja: タブのポップアップでウィンドウを選択します

en: Switch to VT 1
ja: VT 1 へ切り替える

en: Switch to VT 2
ja: VT 2 へ切り替える

en: Switch to VT 3
ja: VT 3 へ切り替える

en: Switch to VT 4
ja: VT 4 へ切り替える

en: Switch to VT 5
ja: VT 5 へ切り替える

en: Switch to VT 6
ja: VT 6 へ切り替える

en: Switch to VT 7
ja: VT 7 へ切り替える

en: Switch to VT 8
ja: VT 8 へ切り替える

en: Switch to VT 9
ja: VT 9 へ切り替える

en: Switch to VT 10
ja: VT 10 へ切り替える

en: Switch to VT 11
ja: VT 11 へ切り替える

en: Switch to VT 12
ja: VT 12 へ切り替える

en: Built-in display
ja: ビルトインディスプレイ

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Display
ja: 不明なディスプレイ

en: Make X calls synchronous
ja: X の呼び出しを同期する

note: This probably means that a non-WM compositor like xcompmgr is running; * we have no way to get it to exit
en: Another compositing manager is already running on screen %i on display “%s”.
ja: すでに別の合成マネージャーがディスプレイ“%2$s”上のスクリーン %1$i で起動中です

en: Bell event
ja: ベルイベント

note: Translators: %s is a window title
en: “%s” is not responding.
ja: “%s”から応答がありません

en: Application is not responding.
ja: アプリケーションから応答がありません

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
ja: 応答があるまで少し待つか、または強制的にアプリケーションを終了するか選択してください。

en: _Force Quit
ja: 強制終了する(_F)

en: _Wait
ja: 待機する(_W)

en: Replace the running window manager
ja: 実行中のウィンドウマネージャーを置き換える

en: X Display to use
ja: 使用する X ディスプレイを指定する

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャーに接続しない

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: Initialize session from savefile
ja: 保存ファイルからセッションを初期化する

en: Run as a wayland compositor
ja: Wayland のコンポジターとして実行する

note: TRANSLATORS: This string refers to a button that switches between * different modes.
en: Mode Switch (Group %d)
ja: モードを切り替え (グループ %d)

note: TRANSLATORS: This string refers to an action, cycles drawing tablets' * mapping through the available outputs.
en: Switch monitor
ja: モニターを切り替え

en: Show on-screen help
ja: オンスクリーンヘルプを表示

en: Print version
ja: バージョンを表示する

en: Mutter plugin to use
ja: 使用する Mutter のプラグイン

en: Workspace %d
ja: ワークスペース %d

en: Mutter was compiled without support for verbose mode
ja: この Mutter は詳細ログモードをサポートしていません

en: Mode Switch: Mode %d
ja: モード切り替え: モード %d

en: Display “%s” already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
ja: ディスプレイ“%s”はすでにウィンドウマネージャーを持っています。現在のウィンドウマネージャーを上書きするために --replace オプションの使用を試してください。

en: Failed to initialize GDK
ja: GDK の初期化に失敗しました

en: Failed to open X Window System display “%s”
ja: X Window System のディスプレイ“%s”のオープンに失敗しました

en: Screen %d on display “%s” is invalid
ja: ディスプレイ“%2$s”上のスクリーン %1$d は無効です

en: Format %s not supported
ja: フォーマット %s はサポートしていません

en: These windows do not support “save current setup” and will have to be restarted manually next time you log in.
ja: これらのウィンドウは“現在の設定を保存する”機能をサポートしません。次回ログインする時に手動で再起動してください。

en: %s (on %s)
ja: %s (%s)
