mutter - en to sv translation catalogue (166 entries)

en: Move window to workspace 1
sv: Flytta fönster till arbetsyta 1

en: Move window to workspace 2
sv: Flytta fönster till arbetsyta 2

en: Move window to workspace 3
sv: Flytta fönster till arbetsyta 3

en: Move window to workspace 4
sv: Flytta fönster till arbetsyta 4

en: Move window to last workspace
sv: Flytta fönster till sista arbetsyta

en: Move window one workspace to the left
sv: Flytta fönster en arbetsyta åt vänster

en: Move window one workspace to the right
sv: Flytta fönster en arbetsyta åt höger

en: Move window one workspace up
sv: Flytta fönster en arbetsyta upp

en: Move window one workspace down
sv: Flytta fönster en arbetsyta ned

en: Move window one monitor to the left
sv: Flytta fönster en skärm åt vänster

en: Move window one monitor to the right
sv: Flytta fönster en skärm åt höger

en: Move window one monitor up
sv: Flytta fönster en skärm uppåt

en: Move window one monitor down
sv: Flytta fönster en skärm nedåt

en: Switch applications
sv: Växla program

en: Switch to previous application
sv: Växla till föregående program

en: Switch windows
sv: Växla fönster

en: Switch to previous window
sv: Växla till föregående fönster

en: Switch windows of an application
sv: Växla fönster för ett program

en: Switch to previous window of an application
sv: Växla till föregående fönster för ett program

en: Switch system controls
sv: Växla systemkontroller

en: Switch to previous system control
sv: Växla till föregående systemkontroll

en: Switch windows directly
sv: Växla fönster direkt

en: Switch directly to previous window
sv: Växla direkt till föregående fönster

en: Switch windows of an app directly
sv: Växla fönster för ett program direkt

en: Switch directly to previous window of an app
sv: Växla direkt till föregående fönster för ett program

en: Switch system controls directly
sv: Växla systemkontroller direkt

en: Switch directly to previous system control
sv: Växla direkt till föregående systemkontroll

en: Hide all normal windows
sv: Dölj alla normala fönster

en: Switch to workspace 1
sv: Växla till arbetsyta 1

en: Switch to workspace 2
sv: Växla till arbetsyta 2

en: Switch to workspace 3
sv: Växla till arbetsyta 3

en: Switch to workspace 4
sv: Växla till arbetsyta 4

en: Switch to last workspace
sv: Växla till sista arbetsyta

en: Switch to workspace on the left
sv: Växla till arbetsytan till vänster

en: Switch to workspace on the right
sv: Växla till arbetsytan till höger

en: Switch to workspace above
sv: Växla till arbetsytan ovanför

en: Switch to workspace below
sv: Växla till arbetsytan under

en: Show the run command prompt
sv: Visa Kör kommando-dialogen

en: Restore the keyboard shortcuts
sv: Återställ tangentbordsgenvägarna

en: Windows
sv: Fönster

en: Activate the window menu
sv: Aktivera fönstermenyn

en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla helskärmsläge

en: Toggle maximization state
sv: Växla maximeringstillstånd

en: Maximize window
sv: Maximera fönster

en: Restore window
sv: Återställ fönster

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Hide window
sv: Dölj fönster

en: Move window
sv: Flytta fönster

en: Resize window
sv: Ändra storlek på fönster

en: Toggle window on all workspaces or one
sv: Växla fönster på alla arbetsytor eller bara en

en: Raise window if covered, otherwise lower it
sv: Höj fönstret om det skyms av ett annat fönster, sänk det annars

en: Raise window above other windows
sv: Höj fönstret över andra fönster

en: Lower window below other windows
sv: Sänk fönster under andra fönster

en: Maximize window vertically
sv: Maximera fönster vertikalt

en: Maximize window horizontally
sv: Maximera fönster horisontellt

en: View split on left
sv: Vy delad till vänster

en: View split on right
sv: Vy delad till höger

en: Modifier to use for extended window management operations
sv: Modifierare att använda för utökade fönsterhanteringsåtgärder

en: This key will initiate the “overlay”, which is a combination window overview and application launching system. The default is intended to be the “Windows key” on PC hardware. It’s expected that this binding either the default or set to the empty string.
sv: Denna nyckel kommer att initiera ”overlay”, som är en kombinerad fönsteröversikt och programstartare. Standard är tänkt att vara ”Windows-tangenten” på PC-maskinvara. Det är förväntat att denna bindning antingen är standard eller inställd till en tom sträng.

en: Attach modal dialogs
sv: Bifoga modala dialogfönster

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
sv: När satt till true (sant) kommer, i stället för att ha oberoende namnlister, modala dialogfönster att visas anslutna till namnlisten i föräldrafönstret och flyttas tillsammans med föräldrafönstret.

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
sv: Aktivera kantframhävning när fönster släpps på skärmkanter

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
sv: Om aktiverad, släppa fönster på vertikala skärmkanter kommer att maximera dem vertikalt och storleksändra dem horisontellt till att täcka hälften av den tillgängliga ytan. Släppa fönster på övre skärmkanten maximerar dem helt.

en: Workspaces are managed dynamically
sv: Arbetsytor hanteras dynamiskt

en: Determines whether workspaces are managed dynamically or whether there’s a static number of workspaces (determined by the num-workspaces key in org.gnome.desktop.wm.preferences).
sv: Bestämmer huruvida arbetsytor hanteras dynamiskt eller huruvida det finns ett fast antal arbetsytor (bestäms av nyckeln num-workspaces i org.gnome.desktop.wm.preferences).

en: Workspaces only on primary
sv: Arbetsytor endast på primär

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
sv: Bestämmer huruvida arbetsyteväxling ska hända för alla fönster på alla skärmar eller endast för fönster på den primära skärmen.

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
sv: Fördröj fokusändringar till muspekaren hålls still

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focus will not be changed immediately when entering a window, but only after the pointer stops moving.
sv: Om satt till true (sant), och fokusläget är antingen ”sloppy” eller ”mouse” kommer fokus inte att ändras omedelbart när muspekaren går in över ett fönster, utan först efter att muspekaren slutar röra sig.

en: Draggable border width
sv: Dragbar rambredd

en: The amount of total draggable borders. If the theme’s visible borders are not enough, invisible borders will be added to meet this value.
sv: Mängd av totalt dragbara ramar. Om temats synliga ramar inte är tillräckliga kommer osynliga ramar att läggas till för att möta detta värde.

en: Auto maximize nearly monitor sized windows
sv: Automatiskt maximera fönster vars storlek ligger nära skärmens storlek

en: If enabled, new windows that are initially the size of the monitor automatically get maximized.
sv: Om aktiverad kommer nya fönster med nästan samma storlek som skärmen att bli automatiskt maximerade.

en: Place new windows in the center
sv: Placera nya fönster centrerat

en: When true, the new windows will always be put in the center of the active screen of the monitor.
sv: När satt till true (sant), kommer nya fönster alltid att placeras centrerat på den aktiva skärmen.

en: Enable experimental features
sv: Aktivera experimentella funktioner

en: To enable experimental features, add the feature keyword to the list. Whether the feature requires restarting the compositor depends on the given feature. Any experimental feature is not required to still be available, or configurable. Don’t expect adding anything in this setting to be future proof. Currently possible keywords: • “scale-monitor-framebuffer” — makes mutter default to layout logical monitors in a logical pixel coordinate space, while scaling monitor framebuffers instead of window content, to manage HiDPI monitors. Does not require a restart. • “kms-modifiers” — makes mutter always allocate scanout buffers with explicit modifiers, if supported by the driver. Requires a restart. • “autoclose-xwayland” — automatically terminates Xwayland if all relevant X11 clients are gone. Requires a restart. • “variable-refresh-rate” — makes mutter dynamically adjust the refresh rate of the monitor when applicable if supported by the monitor, GPU and DRM driver. Configurable in Settings. Requires a restart. • “xwayland-native-scaling” — lets Xwayland clients use their native scaling support. If scaling is not supported by client, the client will be unscaled. Setting only takes effect when “scale-monitor-framebuffer” is enabled as well.
sv: För att aktivera experimentella funktioner, lägg till funktionens nyckelord till listan. Huruvida funktionen kräver att kompositionshanteraren startas om beror på den angivna funktionen. En experimentell funktion har inget krav på sig att fortfarande vara tillgänglig eller konfigurerbar. Förvänta dig inte att något som läggs till i denna inställning garanterat kommer att fungera i framtiden. För närvarande möjliga nyckelord: • ”scale-monitor-framebuffer” — gör så att mutter som standard använder en layout med logiska skärmar i en rymd av logiska bildpunktskoordinater, medan skärmars rambuffert skalas i stället för fönsterinnehållet, för att hantera HiDPI-skärmar. Kräver inte en omstart. • ”kms-modifiers” — gör så att mutter alltid allokerar scanout-buffertar med explicita modifierare om det stöds av drivrutinen. Kräver en omstart. • ”autoclose-xwayland” — avslutar automatiskt Xwayland om alla relevanta X11-klienter är borta. Kräver en omstart. • ”variable-refresh-rate” — gör så att mutter dynamiskt justerar skärmens uppdateringsfrekvens när tillämpligt om det stöds av skärmen, GPU och DRM-drivrutinen. Kan konfigureras i Inställningar. Kräver omstart. • ”xwayland-native-scaling” — låter Xwayland-klienter använda sitt inbyggda skalningsstöd. Om skalning inte stöds av klienten så kommer klienten vara oskalad. Inställningen är endast verksam om ”scale-monitor-framebuffer” också är aktiverad.

en: Modifier to use to locate the pointer
sv: Modifierare att använda för att hitta muspekaren

en: This key will initiate the “locate pointer” action.
sv: Denna tangent kommer att initiera åtgärden ”hitta muspekare”.

en: Timeout for check-alive ping
sv: Tidsgräns för åtkomlighetstest med ping

en: Number of milliseconds a client has to respond to a ping request in order to not be detected as frozen. Using 0 will disable the alive check completely.
sv: Antal millisekunder som en klient har på sig att svara på en pingförfrågan för att inte anses vara frusen. Att använda 0 kommer inaktivera kontrollen helt.

note: TRANSLATORS: Luminance is different from brightness. See https://en.wikipedia.org/wiki/Luminance
en: Per output luminance settings
sv: Utgångsspecifika luminansinställningar

en: Per output and color mode luminance setting. Each entry consists of a tuple with connector, vendor, product, serial, and a color mode, as well as an associated floating point value representing the output luminance in percent (%). The default when not specified is 100%.
sv: Utgångs- och färglägesspecifika luminansinställningar. Varje post består av en tupel med kontakt, leverantör, produkt, serienummer och ett färgläge, såväl som ett associerat flyttalsvärde som representerar utgångens luminans i procent (%). Standardvärde när ej angivet är 100%.

en: Switch monitor configurations
sv: Växla skärmkonfiguration

en: Rotates the built-in monitor configuration
sv: Roterar den inbyggda skärmkonfigurationen

en: Cancel any active input capture session
sv: Avbryt alla aktiva inmatningsfångstsessioner

en: Switch to VT 1
sv: Växla till VT 1

en: Switch to VT 2
sv: Växla till VT 2

en: Switch to VT 3
sv: Växla till VT 3

en: Switch to VT 4
sv: Växla till VT 4

en: Switch to VT 5
sv: Växla till VT 5

en: Switch to VT 6
sv: Växla till VT 6

en: Switch to VT 7
sv: Växla till VT 7

en: Switch to VT 8
sv: Växla till VT 8

en: Switch to VT 9
sv: Växla till VT 9

en: Switch to VT 10
sv: Växla till VT 10

en: Switch to VT 11
sv: Växla till VT 11

en: Switch to VT 12
sv: Växla till VT 12

en: Re-enable shortcuts
sv: Återaktivera genvägar

en: Allow X11 grabs to lock keyboard focus with Xwayland
sv: Tillåt X11-fångster att låsa tangentbordsfokus med Xwayland

en: Allow all keyboard events to be routed to X11 “override redirect” windows with a grab when running in Xwayland. This option is to support X11 clients which map an “override redirect” window (which do not receive keyboard focus) and issue a keyboard grab to force all keyboard events to that window. This option is seldom used and has no effect on regular X11 windows which can receive keyboard focus under normal circumstances. For a X11 grab to be taken into account under Wayland, the client must also either send a specific X11 ClientMessage to the root window or be among the applications allowed in key “xwayland-grab-access-rules”.
sv: Tillåt alla tangentbordshändelser att ledas till ”override redirect”-fönster i X11 med en fångst vid körning i Xwayland. Detta alternativ är för att stödja X11-klienter som mappar ett ”override redirect”-fönster (som inte erhåller tangentbordsfokus) och utfärda en tangentbordsfångst för att tvinga alla tangentbordshändelser till det fönstret. Detta alternativ används sällan och har ingen effekt på vanliga X11-fönster som kan erhålla tangentbordsfokus under normala förhållanden. För att en X11-fångst ska tas i beräkning under Wayland måste klienten också antingen sända ett specifikt X11-ClientMessage till root-fönstret eller finnas bland programmen som tillåtits i nyckeln ”xwayland-grab-access-rules”.

en: Xwayland applications allowed to issue keyboard grabs
sv: Xwayland-program tillåts utfärda tangentbordsfångster

en: List the resource names or resource class of X11 windows either allowed or not allowed to issue X11 keyboard grabs under Xwayland. The resource name or resource class of a given X11 window can be obtained using the command “xprop WM_CLASS”. Wildcards “*” and jokers “?” in the values are supported. Values starting with “!” are denied, which has precedence over the list of values allowed, to revoke applications from the default system list. The default system list includes the following applications: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” Users can break an existing grab by using the specific keyboard shortcut defined by the keybinding key “restore-shortcuts”.
sv: Lista resursnamnen eller resursklassen för X11-fönster som antingen tillåts eller inte tillåts att utfärda X11-tangentbordsfångster under Xwayland. Resursnamnet eller resursklassen för ett givet X11-fönster kan erhållas genom att använda kommandot ”xprop WM_CLASS”. Stöd finns för att använda jokertecknen ”*” och ”?” i värdena. Värden som startar med ”!” nekas, vilket har företräde över listan över tillåtna värden, för att upphäva program i standardsystemlistan. Standardsystemlistan innehåller följande program: ”@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” Användare kan bryta en befintlig fångst genom att använda den specifika tangentbordsgenvägen som definieras av tangentbindningsnyckeln ”restore-shortcuts”.

en: Disable selected X extensions in Xwayland
sv: Inaktivera valda X-tillägg i Xwayland

en: This option disables the selected X extensions in Xwayland if Xwayland was built with support for those X extensions. This option has no effect if Xwayland was built without support for the selected extensions. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
sv: Detta alternativ inaktiverar de valda X-tilläggen i Xwayland om Xwayland byggdes med stöd för dessa X-tillägg. Detta alternativ har ingen effekt om Xwayland byggdes utan stöd för de valda tilläggen. Xwayland behöver startas om för att denna inställning ska börja gälla.

en: Allow X11 clients with a different endianness to connect to Xwayland
sv: Tillåt X11-klienter med en annan byteordning att ansluta till Xwayland

en: Allow connections from clients with an endianness different to that of Xwayland. The X server byte-swapping code is a huge attack surface, much of that code in Xwayland is prone to security issues. The use-case of byte-swapped clients is very niche, and disabled by default in Xwayland. Enable this option to instruct Xwayland to accept connections from X11 clients with a different endianness. This option has no effect if Xwayland does not support the command line option +byteswappedclients/-byteswappedclients to control that setting. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
sv: Tillåt anslutningar från klienter med en annan byteordning än Xwayland. X-serverns byteväxlingskod är en enorm attackyta, mycket av den koden i Xwayland har en tendens till säkerhetsproblem. Användningsfallet med byteväxlade klienter är väldigt specialiserat, och inaktiverat som standard i Xwayland. Aktivera detta alternativ för att instruera Xwayland att acceptera anslutningar från X11-klienter med annan byteordning. Detta alternativ har ingen effekt om Xwayland inte stöder kommandoradsflaggan +byteswappedclients/-byteswappedclients för att styra den inställningen. Xwayland behöver startas om för att denna inställning ska börja gälla.

en: Application
sv: Program

en: Executable
sv: Körbar fil

en: Add Launcher
sv: Lägg till programstartare

en: Launcher
sv: Programstartare

en: Type
sv: Typ

en: Add
sv: Lägg till

en: Run
sv: Kör

en: Delete
sv: Ta bort

en: Action
sv: Åtgärd

en: Edit Launchers
sv: Redigera programstartare

en: Launchers
sv: Programstartare

en: _Input
sv: _Inmatning

en: _Emulate touch
sv: _Emulera pekskärm

en: _Inhibit system shortcuts
sv: _Hindra systemkortkommandon

en: _Launchers
sv: _Programstartare

en: _Edit launchers
sv: _Redigera programstartare

en: _About Mutter Development Kit
sv: _Om Mutter Development Kit

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: The Mutter Team
sv: Mutter-gruppen

en: Mutter software development kit
sv: Mutters utvecklingskit för programvara

en: About Mutter Development Kit
sv: Om Mutter Development Kit

en: Failed to create monitor
sv: Misslyckades med att skapa skärm

en: Built-in display
sv: Inbyggd display

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Display
sv: Okänd display

en: Bell event
sv: Ljudsignalhändelse

en: Privacy Screen Enabled
sv: Sekretesskärm aktiverad

en: Privacy Screen Disabled
sv: Sekretesskärm inaktiverad

en: Replace the running window manager
sv: Ersätt körande fönsterhanteraren

en: X Display to use
sv: X-display att använda

en: Make X calls synchronous
sv: Gör X-anrop synkrona

en: Run as a wayland compositor
sv: Kör som en wayland-kompositionshanterare

en: Run as a nested compositor
sv: Kör som en nästlad kompositionshanterare

en: Run wayland compositor without starting Xwayland
sv: Kör wayland-kompositionshanteraren utan att starta Xwayland

en: Specify Wayland display name to use
sv: Ange Wayland-displaynamn att använda

en: Run as a full display server, rather than nested
sv: Kör som en full display-tjänst, i stället för nästlad

en: Run as a headless display server
sv: Kör som en huvudlös display-tjänst

en: Add persistent virtual monitor (WxH or WxH@R)
sv: Lägg till beständig virtuell skärm (BxH eller BxH@Frekvens)

en: Run development kit
sv: Kör utvecklingskit

en: Run with X11 backend
sv: Kör med X11-gränssnitt

en: Profile performance using trace instrumentation
sv: Profilera prestanda genom spårinstrument

en: Enable debug control D-Bus interface
sv: Aktivera felsökningsstyrande D-Bus-gränssnitt

note: TRANSLATORS: This string refers to a button that switches between * different modes in that button group.
en: Mode Switch (Group %d)
sv: Lägesväxel (grupp %d)

note: TRANSLATORS: This string refers to a button that switches between * different modes.
en: Mode Switch
sv: Lägesväxel

note: TRANSLATORS: This string refers to an action, cycles drawing tablets' * mapping through the available outputs.
en: Switch monitor
sv: Växla skärm

en: Show on-screen help
sv: Visa hjälp på skärmen

note: Translators: this string will appear in Sysprof
en: Compositor
sv: Kompositionshanterare

en: Print version
sv: Skriv ut version

en: Mutter plugin to use
sv: Mutter-insticksmodul att använda

en: Workspace %d
sv: Arbetsyta %d

en: Mutter was compiled without support for verbose mode
sv: Mutter kompilerades utan stöd för utförligt läge

en: Workspace switched
sv: Växlade arbetsyta

en: Mode Switch: Mode %d
sv: Lägesväxel: Läge %d

en: Display “%s” already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
sv: Display ”%s” har redan en fönsterhanterare; försök med flaggan --replace för att ersätta den aktuella fönsterhanteraren.

en: Failed to open X Window System display “%s”
sv: Misslyckades med att öppna X Window System-displayen ”%s”

en: Screen %d on display “%s” is invalid
sv: Skärm %d på display ”%s” är ogiltig

note: This probably means that a non-WM compositor like xcompmgr is running; * we have no way to get it to exit
en: Another compositing manager is already running on screen %i on display “%s”.
sv: En annan kompositionshanterare körs redan på skärm %i på display ”%s”.

en: Format %s not supported
sv: Formatet %s stöds ej

en: %s (on %s)
sv: %s (på %s)
