mutter - en to eo translation catalogue (170 entries)

en: Navigation
eo: Navigado

en: Move window to workspace 1
eo: Movi la fenestron al laborspaco 1

en: Move window to workspace 2
eo: Movi la fenestron al laborspaco 2

en: Move window to workspace 3
eo: Movi la fenestron al laborspaco 3

en: Move window to workspace 4
eo: Movi la fenestron al laborspaco 4

en: Move window to last workspace
eo: Movi la fenestron al lasta laborspaco

en: Move window one workspace to the left
eo: Movi la fenestron al la maldekstra laborspaco

en: Move window one workspace to the right
eo: Movi la fenestron al la dekstra laborspaco

en: Move window one workspace up
eo: Movi la fenestron al la supra laborspaco

en: Move window one workspace down
eo: Movi la fenestron al la suba laborspaco

en: Move window one monitor to the left
eo: Movi la fenestron al la maldekstra ekrano

en: Move window one monitor to the right
eo: Movi la fenestron al la dekstra ekrano

en: Move window one monitor up
eo: Movi la fenestron al la supra ekrano

en: Move window one monitor down
eo: Movi la fenestron al la suba ekrano

en: Switch applications
eo: Ŝanĝi aplikaĵojn

en: Switch to previous application
eo: Ŝalti al antaŭa aplikaĵo

en: Switch windows
eo: Ŝanĝi fenestrojn

en: Switch to previous window
eo: Ŝalti al antaŭa fenestro

en: Switch windows of an application
eo: Ŝanĝi fenestrojn de aplikaĵo

en: Switch to previous window of an application
eo: Ŝalti al antaŭa fenestro de aplikaĵo

en: Switch system controls
eo: Ŝanĝi sistem-kontrolojn

en: Switch to previous system control
eo: Ŝalti al antaŭa sistem-kontrolo

en: Switch windows directly
eo: Ŝanĝi rekte fenestrojn

en: Switch directly to previous window
eo: Ŝalti rekte al antaŭa fenestro

en: Switch windows of an app directly
eo: Ŝanĝi rekte fenestrojn de aplikaĵo

en: Switch directly to previous window of an app
eo: Ŝalti rekte al antaŭa fenestro de aplikaĵo

en: Switch system controls directly
eo: Ŝalti rekte sistem-kontrolojn

en: Switch directly to previous system control
eo: Ŝalti rekte al antaŭa sistem-kontrolo

en: Hide all normal windows
eo: Kaŝi ĉiujn normalajn fenestrojn

en: Switch to workspace 1
eo: Ŝalti al laborspaco 1

en: Switch to workspace 2
eo: Ŝalti al laborspaco 2

en: Switch to workspace 3
eo: Ŝalti al laborspaco 3

en: Switch to workspace 4
eo: Ŝalti al laborspaco 4

en: Switch to last workspace
eo: Ŝalti al lasta laborspaco

en: Switch to workspace on the left
eo: Ŝanĝi al laborspaco maldekstre

en: Switch to workspace on the right
eo: Ŝanĝi al laborspaco dekstre

en: Switch to workspace above
eo: Ŝanĝi al laborspaco supre

en: Switch to workspace below
eo: Ŝanĝi al laborspaco sube

en: System
eo: Sistemo

en: Show the run command prompt
eo: Montri la prompton por ruli komandon

en: Restore the keyboard shortcuts
eo: Restarigi la klavkombinojn

en: Windows
eo: Fenestroj

en: Activate the window menu
eo: Aktivigi la fenestromenuon

en: Toggle fullscreen mode
eo: Baskuligi tutekranan reĝimon

en: Toggle maximization state
eo: Baskuligi maksimumigan staton

en: Maximize window
eo: Maksimumigi la fenestron

en: Restore window
eo: Restaŭri la fenestron

en: Close window
eo: Fermi la fenestron

en: Hide window
eo: Kaŝi la fenestron

en: Move window
eo: Movi la fenestron

en: Resize window
eo: Ŝanĝi la fenestrograndon

en: Toggle window on all workspaces or one
eo: Baskuligi fenestron sur ĉiuj laborspacoj aŭ unu

en: Raise window if covered, otherwise lower it
eo: Levi fenestron se kovrite, alie mallevi ĝin

en: Raise window above other windows
eo: Levi fenestron super aliajn fenestrojn

en: Lower window below other windows
eo: Mallevi fenestron sub aliajn fenestrojn

en: Maximize window vertically
eo: Vertikale maksimumigi la fenestron

en: Maximize window horizontally
eo: Horizontale maksimumigi la fenestron

en: View split on left
eo: Vidu dividita maldekstre

en: View split on right
eo: Vido disigita dekstre

en: Modifier to use for extended window management operations
eo: Modifilo por uzi por plivastigitaj fenestroadministradaj operacioj

en: This key will initiate the “overlay”, which is a combination window overview and application launching system. The default is intended to be the “Windows key” on PC hardware. It’s expected that this binding either the default or set to the empty string.
eo: Ĉi tiu ŝlosilo iniciatos la «overlay», kiu kombinas fenestran superrigardon kaj sistemon por lanĉi aplikojn. La defaŭlto celas esti la «Windows»-ŝlosilo sur PC-aparataro. Oni atendas, ke ĉi tiu ligilo estu aŭ la defaŭlta, aŭ agordita al la malplena ĉeno.

en: Attach modal dialogs
eo: Aligi modalajn dialogojn

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
eo: Se vera, anstataŭ havi sendependajn titolbretojn, modalaj dialogoj aperas alkroĉitaj al la titolbreto de la gepatra fenestro kaj estas movataj kune kun la gepatra fenestro.

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
eo: Ebligi randan kahelaron dum faligado de fenestroj sur ekranaj randoj

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
eo: Se ebligita, faligado de fenestroj ĉe vertikalaj randoj de la ekrano maksimumigas ilin vertikale kaj ŝanĝas ilian horizontan grandecon por kovri duonon de la disponebla areo. Faligado de fenestroj ĉe la supra rando de la ekrano maksimumigas ilin tute.

en: Workspaces are managed dynamically
eo: Laborejoj estas dinamike administritaj

en: Determines whether workspaces are managed dynamically or whether there’s a static number of workspaces (determined by the num-workspaces key in org.gnome.desktop.wm.preferences).
eo: Difinas ĉu laborspacoj estas dinamike administrataj aŭ ĉu ekzistas statika nombro da laborspacoj (determinita per la ŝlosilo num-workspaces en org.gnome.desktop.wm.preferences).

en: Workspaces only on primary
eo: Laborspacoj nur sur primara

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
eo: Determinas ĉu laborspacŝanĝo okazu por fenestroj sur ĉiuj ekranoj aŭ nur por fenestroj sur la ĉefa ekrano.

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
eo: Prokrasta fokuso ŝanĝiĝas ĝis la montrilo ĉesas moviĝi

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focus will not be changed immediately when entering a window, but only after the pointer stops moving.
eo: Se agordite al vera kaj la fokuso-reĝimo estas «sloppy» aŭ «mouse», la fokuso ne ŝanĝiĝos tuj kiam oni eniras fenestron, sed nur post kiam la montrilo ĉesas moviĝi.

en: Draggable border width
eo: Trenebla randlarĝo

en: The amount of total draggable borders. If the theme’s visible borders are not enough, invisible borders will be added to meet this value.
eo: La kvanto de totalaj treneblaj randoj. Se la videblaj randoj de la temo ne sufiĉas, nevideblaj randoj estos aldonitaj por plenumi ĉi tiun valoron.

en: Auto maximize nearly monitor sized windows
eo: Aŭtomate maksimumigi preskaŭ ekrangrandajn fenestrojn

en: If enabled, new windows that are initially the size of the monitor automatically get maximized.
eo: Se ĝi estas ebligita, novaj fenestroj, kiuj estas komence la grandeco de la ekrano, aŭtomate estas maksimumigitaj.

en: Place new windows in the center
eo: Meti novajn fenestrojn en la centron

en: When true, the new windows will always be put in the center of the active screen of the monitor.
eo: Kiam vera, la novaj fenestroj ĉiam estos metitaj en la centron de la aktiva ekrano de la monitoro.

en: Enable experimental features
eo: Ebligi eksperimentajn funkciojn

en: To enable experimental features, add the feature keyword to the list. Whether the feature requires restarting the compositor depends on the given feature. Any experimental feature is not required to still be available, or configurable. Don’t expect adding anything in this setting to be future proof. Currently possible keywords: • “kms-modifiers” — makes mutter always allocate scanout buffers with explicit modifiers, if supported by the driver. Requires a restart. • “autoclose-xwayland” — automatically terminates Xwayland if all relevant X11 clients are gone. Requires a restart.
eo: Por ebligi eksperimentajn funkciojn, aldonu la ŝlosvorton de la funkcio al la listo. Ĉu funkcio postulas restartigon de la kompozitoro dependas de la sama funkcio. Neniu eksperimenta funkcio estas devige daŭre havebla aŭ konfigurita; ne atendu ke aldoni ion ĉi-tien garantiu estontan stabilecon. Nunaj ebloj inkluzivas: • «scale-monitor-framebuffer» — ŝanĝas mutter por aranĝi logikajn monitorojn en logika pikselkoordinata spaco, dum skalas la monitorajn kolordosierojn anstataŭ enhavon de fenestroj por administri HiDPI-monitorojn (ne postulas restartigon). • «kms-modifiers» — igas mutter ĉiam asigni scanout-tubojn kun eksplicitaj modifiloj, se la ŝoforo subtenas ilin (postulas restartigon). • «autoclose-xwayland» — aŭtomate fermas Xwayland se ĉiuj rilataj X11-klientoj malaperis (postulas restartigon). • «variable-refresh-rate» — igas mutter dinamike adapti la frekvencon de la monitoro kiam aplike, se subtenata de monitoro, GPU kaj DRM-ŝoforo (agordebla en Agordoj; postulas restartigon). • «xwayland-native-scaling» — ebligas Xwayland-klientojn uzi siajn denaskajn skalajn kapablojn; se klienta naturskalo ne estas subtenata, la kliento restos neskalita. Ĉi tiu agordo efikas nur kiam «scale-monitor-framebuffer» estas ankaŭ ebligita.

en: Modifier to use to locate the pointer
eo: Modifilo por uzi por trovi la montrilon

en: This key will initiate the “locate pointer” action.
eo: Ĉi tiu ŝlosilo iniciatos la agon «trovi montrilon».

en: Timeout for check-alive ping
eo: Tempo-limo por la kontrol-pingilo

en: Number of milliseconds a client has to respond to a ping request in order to not be detected as frozen. Using 0 will disable the alive check completely.
eo: Nombro da milisekundoj kliento devas respondi al ping-peto por ne esti detektita kiel frosta. Uzi 0 tute malŝaltos la vivantan kontrolon.

note: TRANSLATORS: Luminance is different from brightness. See https://en.wikipedia.org/wiki/Luminance
en: Per output luminance settings
eo: Luminance-agordoj por ĉiu eligo

en: Per output and color mode luminance setting. Each entry consists of a tuple with connector, vendor, product, serial, and a color mode, as well as an associated floating point value representing the output luminance in percent (%). The default when not specified is 100%.
eo: Luminance-agordo por ĉiu eligo kaj kolora reĝimo. Ĉiu eniro konsistas el tupelo kun konektilo, provizanto, produkto, serio, kaj kolora reĝimo, kune kun asociita valoro (flosanta punkto) reprezenti la eligan luminan en procento (%). La defaŭlto, se ne precizigita, estas 100%.

en: Switch monitor configurations
eo: Ŝanĝi ekranajn agordojn

en: Rotates the built-in monitor configuration
eo: Turnas la enkonstruitan ekranan agordon

en: Cancel any active input capture session
eo: Nuligi ajnan aktivan enig-kaptan sesion

en: Switch to VT 1
eo: Ŝalti al virtuala terminalo 1

en: Switch to VT 2
eo: Ŝalti al virtuala terminalo 2

en: Switch to VT 3
eo: Ŝalti al virtuala terminalo 3

en: Switch to VT 4
eo: Ŝalti al virtuala terminalo 4

en: Switch to VT 5
eo: Ŝalti al virtuala terminalo 5

en: Switch to VT 6
eo: Ŝalti al virtuala terminalo 6

en: Switch to VT 7
eo: Ŝalti al virtuala terminalo 7

en: Switch to VT 8
eo: Ŝalti al virtuala terminalo 8

en: Switch to VT 9
eo: Ŝalti al virtuala terminalo 9

en: Switch to VT 10
eo: Ŝalti al virtuala terminalo 10

en: Switch to VT 11
eo: Ŝalti al virtuala terminalo 11

en: Switch to VT 12
eo: Ŝalti al virtuala terminalo 12

en: Re-enable shortcuts
eo: Re-ŝalti klavkombinojn

en: Allow X11 grabs to lock keyboard focus with Xwayland
eo: Permesi X11-ŝtrikŝlosojn bloki klavaran fokuson kun Xwayland

en: Allow all keyboard events to be routed to X11 “override redirect” windows with a grab when running in Xwayland. This option is to support X11 clients which map an “override redirect” window (which do not receive keyboard focus) and issue a keyboard grab to force all keyboard events to that window. This option is seldom used and has no effect on regular X11 windows which can receive keyboard focus under normal circumstances. For a X11 grab to be taken into account under Wayland, the client must also either send a specific X11 ClientMessage to the root window or be among the applications allowed in key “xwayland-grab-access-rules”.
eo: Permesas, ke ĉiuj klavaraj eventoj estas redirektitaj al X11-«override redirect» fenestroj kun ŝtupo (grab) kiam kuras sub Xwayland. Ĉi tiu opcio subtenas X11-klientojn kiuj mapadas «override redirect»-fenestron (kiuj ne ricevas klavaran fokuson) kaj faras klavaran ŝtupadon por devigi ĉiujn klavarajn eventojn al tiu fenestro. Ĉi tiu opcio estas malofte uzata kaj ne influas ordinarajn X11-fenestrojn kiuj sub normalaj cirkonstancoj povas ricevi klavaran fokuson. Por ke X11-ŝtupo estu konsiderata sub Wayland, la kliento devas aŭ sendi specifan X11 ClientMessage al la radika fenestro aŭ esti en la listo de aplikoj permesitaj en la ŝlosilo «xwayland-grab-access-rules».

en: Xwayland applications allowed to issue keyboard grabs
eo: Xwayland-aplikoj permesitaj fari klavarajn ŝtupojn

en: List the resource names or resource class of X11 windows either allowed or not allowed to issue X11 keyboard grabs under Xwayland. The resource name or resource class of a given X11 window can be obtained using the command “xprop WM_CLASS”. Wildcards “*” and jokers “?” in the values are supported. Values starting with “!” are denied, which has precedence over the list of values allowed, to revoke applications from the default system list. The default system list includes the following applications: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” Users can break an existing grab by using the specific keyboard shortcut defined by the keybinding key “restore-shortcuts”.
eo: Listigu la resursajn nomojn aŭ resursan klason de X11-fenestroj, kiuj estas aŭ ne estas permesitaj fari X11-klavarajn ŝtupojn sub Xwayland. La resursa nomo aŭ klaso de donita X11-fenestro povas esti akirita per la komando «xprop WM_CLASS». Ĝeneralaj simboloj «*» kaj «?» en la valoroj estas subtenataj. Valoroj komencantaj per «!» estas malpermesitaj, kaj tio havas prioritato super permesita listo por revoki aplikojn de la defaŭlta sistemlisto. La defaŭlta sistemlisto inkluzivas la jenajn aplikojn: «@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@». Uzantoj povas rompi ekzistantan ŝtupadon uzante la specifan klavkombinon difinitan per la ŝlosilo «restore-shortcuts».

en: Disable selected X extensions in Xwayland
eo: Malebligi elektitajn X-etendojn en Xwayland

en: This option disables the selected X extensions in Xwayland if Xwayland was built with support for those X extensions. This option has no effect if Xwayland was built without support for the selected extensions. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
eo: Ĉi tiu opcio malŝaltas la elektitajn X-etendojn en Xwayland se Xwayland estis konstruita kun subteno por tiuj etendoj. Ĉi tiu opcio ne havas efikon se Xwayland estis konstruita sen subteno por la elektitaj etendoj. Xwayland devas esti restartigita por ke ĉi tiu agordo efiku.

en: Allow X11 clients with a different endianness to connect to Xwayland
eo: Permesi X11-klientojn kun alia endiano konekti al Xwayland

en: Allow connections from clients with an endianness different to that of Xwayland. The X server byte-swapping code is a huge attack surface, much of that code in Xwayland is prone to security issues. The use-case of byte-swapped clients is very niche, and disabled by default in Xwayland. Enable this option to instruct Xwayland to accept connections from X11 clients with a different endianness. This option has no effect if Xwayland does not support the command line option +byteswappedclients/-byteswappedclients to control that setting. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
eo: Permesi konektojn de klientoj kun alia endianco ol tiu de Xwayland. La X-servila kodo por interŝanĝi bajtojn estas vasta atakkampo, kaj multe de tiu kodo en Xwayland estas sentema al sekurecaj problemoj. La uzo de bajte-interŝanĝis klientoj estas tre speciala kazo kaj estas malŝaltita laŭdefaŭlte en Xwayland. Ebligu ĉi tiun opcion por instrui Xwayland akcepti konektojn de X11-klientoj kun malsama endianco. Ĉi tiu opcio ne havas efikon se Xwayland ne subtenas la linio-argumenton +byteswappedclients/-byteswappedclients por kontroli tiun agordon. Xwayland devas esti restartigita por ke ĉi tiu agordo efiku.

en: Configure the Xwayland scaling factor
eo: Agordi la skalfaktoron de Xwayland

en: Scale the Xwayland coordinate space according to this factor. This will affect what scale HiDPI capable X11 clients will present themselves as, and how the compositor scales X11 client windows. Setting the scale to 0 means the scale will be automatically calculated. The scale will as of now be rounded to the closest integer.
eo: Skali la koordinatan spacon de Xwayland laŭ ĉi tiu faktoro. Ĉi tio influos ĉe kiu skalo HiDPI-kapablaj X11-klientoj prezentos sin, kaj kiel la kompozitoro skaligas X11-klientajn fenestrojn. Agordi la skalon al 0 signifas ke la skalo estos aŭtomate kalkulita. La skalo estos rondigita al la plej proksima entjero.

en: Application
eo: Aplikaĵo

en: Executable
eo: Ekzekutebla

en: Add Launcher
eo: Aldoni lanĉilon

en: Launcher
eo: Lanĉilo

en: Type
eo: Tipo

en: Add
eo: Aldoni

en: Run
eo: Lanĉi

en: Delete
eo: Forigi

en: Action
eo: Ago

en: Edit Launchers
eo: Redakti lanĉilojn

en: Launchers
eo: Lanĉiloj

en: _Input
eo: E_nigo

en: _Emulate touch
eo: _Imiti tuŝon

en: _Inhibit system shortcuts
eo: _Malpermesi sistemajn klavkombinojn

en: Use host _keymap
eo: Uzi gastig_an ŝlosilmapon

en: _Monitors
eo: _Monitoroj

en: _Add monitor
eo: _Aldoni monitoron

en: _Emulate monitor modes
eo: _Imiti monitorajn reĝimojn

en: _Launchers
eo: _Lanĉiloj

en: _Edit launchers
eo: R_edakti Lanĉilojn

en: _About Mutter Development Kit
eo: _Pri Mutero Development Kit

en: Mutter Development Kit
eo: Mutero Development Kit

en: Main Menu
eo: Ĉefa menuo

en: The Mutter Team
eo: La teamo de Mutero

en: Mutter software development kit
eo: Mutero programara disvolva komplekso

en: About Mutter Development Kit
eo: Pri Mutero Development Kit

en: Failed to create monitor
eo: Malsukcesis krei monitoron

en: Built-in display
eo: Integra vidigo

en: Unknown
eo: Nekonate

en: Unknown Display
eo: Nekonata ekrano

en: Bell event
eo: Sonoril-evento

en: Privacy Screen Enabled
eo: Privateca ekrano ebligita

en: Privacy Screen Disabled
eo: Privateca ekrano malŝaltita

en: Run as a wayland compositor
eo: Ruli kiel Wayland-komponisto

en: Run wayland compositor without starting Xwayland
eo: Ruli Wayland-komponiston sen lanĉi Xwayland

en: Specify Wayland display name to use
eo: Indiki Wayland-montrilan nomon por uzi

en: Run as a full display server, rather than nested
eo: Ruli kiel plena ekranservilo, prefere ol nestigite

en: Run as a headless display server
eo: Ruli kiel senkapa ekranservilo

en: Add persistent virtual monitor (WxH or WxH@R)
eo: Aldoni daŭran virtualan monitoron (LxA aŭ LxA@R)

en: Run development kit
eo: Ruli disvolvan kompletigon

en: Profile performance using trace instrumentation
eo: Profiligi rendimenton uzante trakan instrumentadon

en: Enable debug control D-Bus interface
eo: Ebligi la D-Bus-interfacon por malŝlosi depurajn kontrolojn

note: TRANSLATORS: This string refers to a button that switches between * different modes in that button group.
en: Mode Switch (Group %d)
eo: Reĝima ŝaltilo (grupo %d)

note: TRANSLATORS: This string refers to a button that switches between * different modes.
en: Mode Switch
eo: Reĝim-ŝaltilo

note: TRANSLATORS: This string refers to an action, cycles drawing tablets' * mapping through the available outputs.
en: Switch monitor
eo: Ŝanĝi ekranon

en: Show on-screen help
eo: Montri ekranhelpon

note: Translators: this string will appear in Sysprof
en: Compositor
eo: Komponisto

en: Print version
eo: Motri version

en: Mutter plugin to use
eo: Mutera kromaĵo por uzi

en: Workspace %d
eo: Laborspaco %d

en: Mutter was compiled without support for verbose mode
eo: Mutero estis kunvenita sen subteno por la detala reĝimo

en: Workspace switched
eo: Laborspaco ŝanĝiĝis

en: Mode Switch: Mode %d
eo: Reĝim-ŝaltilo: Reĝimo %d

en: Display “%s” already has a window manager
eo: Ekrano “%s” jam havas fenestroadministrilon

en: Failed to open X Window System display “%s”
eo: Malsukcesis malfermi X-fenestran sisteman ekranon “%s”

en: Screen %d on display “%s” is invalid
eo: Ekrano %d en vidigilo “%s” estas nevalida

note: This probably means that a non-WM compositor like xcompmgr is running; * we have no way to get it to exit
en: Another compositing manager is already running on screen %i on display “%s”.
eo: Alia kunmetanta administrilo jam rulas sur ekrano %i de montrilo “%s”.

en: Format %s not supported
eo: Formo %s ne estas subtenita

en: %s (on %s)
eo: %s (ĉe %s)
