mutter master - en to fur translation catalogue (167 entries)

en: Navigation
fur: Navigazion

en: Move window to workspace 1
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 1

en: Move window to workspace 2
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 2

en: Move window to workspace 3
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 3

en: Move window to workspace 4
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr 4

en: Move window to last workspace
fur: Sposte barcon tal ultin spazi di lavôr

en: Move window one workspace to the left
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr a çampe

en: Move window one workspace to the right
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr a drete

en: Move window one workspace up
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr parsore

en: Move window one workspace down
fur: Sposte barcon tal spazi di lavôr sot

en: Move window one monitor to the left
fur: Sposte barcon tal visôr a çampe

en: Move window one monitor to the right
fur: Sposte barcon tal visôr a drete

en: Move window one monitor up
fur: Sposte barcon tal visôr parsore

en: Move window one monitor down
fur: Sposte barcon tal visôr sot

en: Switch applications
fur: Passâ di une aplicazion in chê altre

en: Switch to previous application
fur: Passe ae aplicazion prime

en: Switch windows
fur: Passâ di un barcon in chel altri

en: Switch to previous window
fur: Passe al barcon prime

en: Switch windows of an application
fur: Passâ di un barcon in chel altri di une aplicazion

en: Switch to previous window of an application
fur: Passe al barcon prime di une aplicazion

en: Switch system controls
fur: Passâ di un control di sisteme in chel altri

en: Switch to previous system control
fur: Passe al control di sisteme precedent

en: Switch windows directly
fur: Passe dret ai barcons

en: Switch directly to previous window
fur: Passe dret al barcon precedent

en: Switch windows of an app directly
fur: Passe dret a un barcon di une aplicazion

en: Switch directly to previous window of an app
fur: Passe dret al barcon precedent di une aplicazion

en: Switch system controls directly
fur: Passe dret ai controi dal sisteme

en: Switch directly to previous system control
fur: Passe dret al control precedent dal sisteme

en: Hide all normal windows
fur: Plate ducj i barcons normâi

en: Switch to workspace 1
fur: Passe al spazi di lavôr 1

en: Switch to workspace 2
fur: Passe al spazi di lavôr 2

en: Switch to workspace 3
fur: Passe al spazi di lavôr 3

en: Switch to workspace 4
fur: Passe al spazi di lavôr 4

en: Switch to last workspace
fur: Passe al ultin spazi di lavôr

en: Switch to workspace on the left
fur: Passe al spazi di lavôr a çampe

en: Switch to workspace on the right
fur: Passe al spazi di lavôr a diestre

en: Switch to workspace above
fur: Passe al spazi di lavôr parsore

en: Switch to workspace below
fur: Passe al spazi di lavôr sot

en: System
fur: Sisteme

en: Show the run command prompt
fur: Mostre la richieste “eseguìs comant”

en: Restore the keyboard shortcuts
fur: Ripristine lis scurtis di tastiere

en: Windows
fur: Barcons

en: Activate the window menu
fur: Ative il menù dal barcon

en: Toggle fullscreen mode
fur: Ative/Disative modalitât plen visôr

en: Toggle maximization state
fur: Ative/Disative il stât slargjât

en: Maximize window
fur: Slargje il barcon

en: Restore window
fur: Ripristine barcon

en: Close window
fur: Siere il barcon

en: Hide window
fur: Plate il barcon

en: Move window
fur: Sposte il barcon

en: Resize window
fur: Ridimensione barcon

en: Toggle window on all workspaces or one
fur: Ative/Disative barcon su ducj i spazis di lavôr o nome un

en: Raise window if covered, otherwise lower it
fur: Tire sù il barcon se al è cuviert, se no sbassilu

en: Raise window above other windows
fur: Met il barcon parsore di chei altris

en: Lower window below other windows
fur: Bute il barcon sot di chei altris

en: Maximize window vertically
fur: Slargje il barcon par verticâl

en: Maximize window horizontally
fur: Slargje il barcon par orizontâl

en: View split on left
fur: Slargje dividint ae çampe

en: View split on right
fur: Slargje dividint ae drete

en: Modifier to use for extended window management operations
fur: Modificadôr di doprâ pes operazions estesis di gjestion barcons

en: This key will initiate the “overlay”, which is a combination window overview and application launching system. The default is intended to be the “Windows key” on PC hardware. It’s expected that this binding either the default or set to the empty string.
fur: Cheste clâf e tache il “overlay”, che e je une cumbinazion tra la panoramiche dai barcons e il sisteme par inviâ lis aplicazions. Il valôr predefinît al è pensât par jessi il “tast Windows” su hardware PC. Si spiete che cheste scurte e sedi il valôr predefinît o une stringhe vueide.

en: Attach modal dialogs
fur: Dialics modâi tacâts

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
fur: Se metût a VÊR, invezit di vê sbaris di titul indipendentis, i dialics modâi a semein tacâts ae sbare dal titul dal barcon gjenitôr e si spostin cun lui.

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
fur: Abilite il piastrelâ tal ôr cuant che si strissine i barcons tal ôr dal visôr

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
fur: Se abilitade, strissinant i barcons sui ôrs verticâi dal schermi, i barcons a vegnin slargjâts in verticâl e ridimensionâts in orizontâl, in mût di cuvierzi metât dal spazi disponibil. Strissinant sul ôr superiôr dal schermi al slargje i barcons dal dut.

en: Workspaces are managed dynamically
fur: I spazis di vore a son ministrât in maniere dinamiche

en: Determines whether workspaces are managed dynamically or whether there’s a static number of workspaces (determined by the num-workspaces key in org.gnome.desktop.wm.preferences).
fur: Al determine se i spazis di lavôr a son gjestîts in maniere dinamiche o se il lôr numar al è fis (determinât de clâf num-workspaces in org.gnome.desktop.wm.preferences).

en: Workspaces only on primary
fur: Spazis di vore nome tal visôr primari

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
fur: Determine se il cambi di spazi di lavôr al à di vignî pai barcons su ducj i visôrs o nome pai barcons sul visôr primari.

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
fur: Tarde il cambiament dal focus fintremai che il puntadôr si ferme

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focus will not be changed immediately when entering a window, but only after the pointer stops moving.
fur: Se metût a VÊR e la modalitât di focus e je metude a “sloppy” o “mouse” alore il focus nol ven spostât subite cuant che si passe suntun barcon, ma nome cuant che il puntadôr si ferme.

en: Draggable border width
fur: Largjece dal ôr che si pues strissinâ

en: The amount of total draggable borders. If the theme’s visible borders are not enough, invisible borders will be added to meet this value.
fur: Il spessôr totâl pai ôrs che si puedin strissinâ. Se i ôrs visibii dal teme no bastin, a vegnin zontâts dai ôrs invisibii par rivâ a chest valôr.

en: Auto maximize nearly monitor sized windows
fur: Slargje in automatic i barcons grancj su par ju come il visôr

en: If enabled, new windows that are initially the size of the monitor automatically get maximized.
fur: Se abilitât, i gnûfs barcons che a an al inizi la stesse dimension dal visôr a vegnin slargjâts in automatic.

en: Place new windows in the center
fur: Place i gnûfs barcons tal mieç

en: When true, the new windows will always be put in the center of the active screen of the monitor.
fur: Se metût a VÊR, i gnûfs barcons a vegnaran plaçâts simpri tal mieç dal schermi atîf dal visôr.

en: Enable experimental features
fur: Abilite funzionalitâts sperimentâls

en: To enable experimental features, add the feature keyword to the list. Whether the feature requires restarting the compositor depends on the given feature. Any experimental feature is not required to still be available, or configurable. Don’t expect adding anything in this setting to be future proof. Currently possible keywords: • “scale-monitor-framebuffer” — makes mutter default to layout logical monitors in a logical pixel coordinate space, while scaling monitor framebuffers instead of window content, to manage HiDPI monitors. Does not require a restart. • “kms-modifiers” — makes mutter always allocate scanout buffers with explicit modifiers, if supported by the driver. Requires a restart. • “autoclose-xwayland” — automatically terminates Xwayland if all relevant X11 clients are gone. Requires a restart. • “variable-refresh-rate” — makes mutter dynamically adjust the refresh rate of the monitor when applicable if supported by the monitor, GPU and DRM driver. Configurable in Settings. Requires a restart. • “xwayland-native-scaling” — lets Xwayland clients use their native scaling support. If scaling is not supported by client, the client will be unscaled. Setting only takes effect when “scale-monitor-framebuffer” is enabled as well.
fur: Par abilitâ lis funzionalitâts sperimentâls, zonte la peraule clâf de funzionalitât ae liste. Il fat che la funzionalitât e vedi bisugne di tornâ a inviâ il compositôr al dipent de funzionalitât indicade. Nol covente che une funzionalitât sperimentâl e sedi disponibile o configurabile. No sta spietâti di zontâ alc in cheste impostazion e pensâ che e duredi tal timp. In chest moment lis peraulis clâf pussibilis a son: • “scale-monitor-framebuffer” — al rint come predefinît par mutter, la disposizion logjiche dai visôrs intun spazi logjic di coordenadis di pixel, in plui a vegnin scjalâts i framebuffers dai visôrs invezit che il contignût dal barcon; dut chest par gjestî i visôrs HiDPI. Nol covente tornâ a inviâ. • “kms-modifiers” — al fâs in mût che mutter al publicizi simpri modificadôrs di memorie tampon valits se supuartât dal driver. Al covente tornâ a inviâ. • “autoclose-xwayland” — al termine in automatic Xwayland se ducj i clients X11 a son lâts. Al covente tornâ a inviâ. • “variable-refresh-rate” — al fâs in mût che mutter al justi in maniere dinamiche la frecuence di inzornament dal visôr là che al pues se il visôr, la GPU e il driver DRM lu supuartin. Al è configurabil tes Impostazions. Al covente tornâ a inviâ. • “xwayland-native-scaling” — al permet ai clients Xwayland di doprâ il lôr supuart par scjalâ in mût natîf. Se il client nol supuarte il scjalâ, il client nol vignarà scjalât. La impostazion e deventarà efetive nome se ancje “scale-monitor-framebuffer” al è abilitât.

en: Modifier to use to locate the pointer
fur: Modificadôr di doprâ par localizâ il pontadôr

en: This key will initiate the “locate pointer” action.
fur: Cheste clâf e inizializerâ la azion “localize pontadôr”.

en: Timeout for check-alive ping
fur: Timp scjadût pal control di sorevivence dal ping

en: Number of milliseconds a client has to respond to a ping request in order to not be detected as frozen. Using 0 will disable the alive check completely.
fur: Numar di miliseconts jenfri di chei che un client al à di rispuindi a une richieste di ping, par fâ in mût che nol vegni identificât tant che inglaçât. Doprant 0 si disabilitarà dal dut il control di sorevivence.

note: TRANSLATORS: Luminance is different from brightness. See https://en.wikipedia.org/wiki/Luminance
en: Per output luminance settings
fur: Impostazions di luminance par jessude

en: Per output and color mode luminance setting. Each entry consists of a tuple with connector, vendor, product, serial, and a color mode, as well as an associated floating point value representing the output luminance in percent (%). The default when not specified is 100%.
fur: Impostazion di luminance par jessude e modalitât di colôr. Ogni vôs e je fate di une tuple cun conetôr, produtôr, prodot, seriâl e une modalitât di colôr e ancje un valôr in virgule mobile associât che al rapresente la luminance in percentuâl (%). Se nol ven specificât il valôr predefinît al è 100%.

en: Switch monitor configurations
fur: Cambie configurazions visôr

en: Rotates the built-in monitor configuration
fur: Al volte la configurazion dal visôr integrât

en: Cancel any active input capture session
fur: Anule cualsisei session di acuisizion di input ative

en: Switch to VT 1
fur: Passe al VT 1

en: Switch to VT 2
fur: Passe al VT 2

en: Switch to VT 3
fur: Passe al VT 3

en: Switch to VT 4
fur: Passe al VT 4

en: Switch to VT 5
fur: Passe al VT 5

en: Switch to VT 6
fur: Passe al VT 6

en: Switch to VT 7
fur: Passe al VT 7

en: Switch to VT 8
fur: Passe al VT 8

en: Switch to VT 9
fur: Passe al VT 9

en: Switch to VT 10
fur: Passe al VT 10

en: Switch to VT 11
fur: Passe al VT 11

en: Switch to VT 12
fur: Passe al VT 12

en: Re-enable shortcuts
fur: Torne abilite lis scurtis

en: Allow X11 grabs to lock keyboard focus with Xwayland
fur: Permet aes cjapadis di control cun X11 di blocâ la focalizazion de tastiere cun Xwayland

en: Allow all keyboard events to be routed to X11 “override redirect” windows with a grab when running in Xwayland. This option is to support X11 clients which map an “override redirect” window (which do not receive keyboard focus) and issue a keyboard grab to force all keyboard events to that window. This option is seldom used and has no effect on regular X11 windows which can receive keyboard focus under normal circumstances. For a X11 grab to be taken into account under Wayland, the client must also either send a specific X11 ClientMessage to the root window or be among the applications allowed in key “xwayland-grab-access-rules”.
fur: Cuant che a zire sot Xwayland, permet a ducj i events di tastiere di jessi indreçâts sui barcons X11 “override redirect” cjapant il control de tastiere. Cheste opzion e ven doprade di râr e no à efiets sui barcons normâi di X11 che a puedin ricevi la concentrazion dai segnai de tastiere sot circostancis normâls. Par une cjapade di control di X11, par che e sedi tignude in considerazion sot Wayland, il client al scugne ancje o inviâ un specific messaç (X11 ClientMessage) al barcon lidrîs o jessi tra lis aplicazions permetudis inte clâf “xwayland-grab-access-rules”.

en: Xwayland applications allowed to issue keyboard grabs
fur: Aplicazions Xwayland che a puedin cjapâ la tastiere

en: List the resource names or resource class of X11 windows either allowed or not allowed to issue X11 keyboard grabs under Xwayland. The resource name or resource class of a given X11 window can be obtained using the command “xprop WM_CLASS”. Wildcards “*” and jokers “?” in the values are supported. Values starting with “!” are denied, which has precedence over the list of values allowed, to revoke applications from the default system list. The default system list includes the following applications: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” Users can break an existing grab by using the specific keyboard shortcut defined by the keybinding key “restore-shortcuts”.
fur: Liste di nons di risorsis o classis di risorsis di barcons X11 che a puedin o no puedin cjapâ i segnâi di tastiere X11 sot di Xwayland. Al è pussibil otignî il non de risorse o la classe de risorse di un ciert barcon X11, doprant il comant “xprop WM_CLASS”. I caratars “*” e “?” tai valôrs a son supuartâts. I valôrs che a tachin cun “!” a son dineâts, chescj a àn precedence sui valôrs permetûts, par revocâ lis aplicazions de liste di sisteme predefinide. La liste di sisteme predefinide e inclût lis aplicazions chi sot: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” I utents a puedin interompi il control cjapât, doprant la specifiche scurte di tastiere definide de clâf di associazion tast “restore-shortcuts”.

en: Disable selected X extensions in Xwayland
fur: Disabilite in Xwayland lis estensions di X selezionadis

en: This option disables the selected X extensions in Xwayland if Xwayland was built with support for those X extensions. This option has no effect if Xwayland was built without support for the selected extensions. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
fur: Cheste opzion e disabilite in Xwayland lis estensions di X selezionadis se Xwayland al è stât compilât cul supuart par chês estensions di X. Cheste opzion no à efiet se Xwayland al è stât compilât cence il supuart pes estensions selezionadis. Xwayland al scugne jessi tornât a inviâ par fâ in mût che lis impostazions a vegnin aplicadis.

en: Allow X11 clients with a different endianness to connect to Xwayland
fur: Permet a clients X11 cuntun ordin di byte (endian) diferent di conetisi a Xwayland

en: Allow connections from clients with an endianness different to that of Xwayland. The X server byte-swapping code is a huge attack surface, much of that code in Xwayland is prone to security issues. The use-case of byte-swapped clients is very niche, and disabled by default in Xwayland. Enable this option to instruct Xwayland to accept connections from X11 clients with a different endianness. This option has no effect if Xwayland does not support the command line option +byteswappedclients/-byteswappedclients to control that setting. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
fur: Permet lis conessions dai clients cuntun ordin dai bytes (endian) diferent rispiet a chel di Xwayland. Il codiç dal scambi-bytes dal servidôr X al è un bersai enormi pai atacants, une vore di chel codiç in Xwayland al è puartât a vê problemis di sigurece. I câs di utilizazion dai clients che a doprin il cambi dal ordin dai byte a son rârs e disabilitâts tant che impostazion predefinide in Xwayland. Abilite cheste opzion par dî a Xwayland di acetâ conessions di clients X11 cuntun ordin di byte (endian) diviers. Cheste opzion no à efiets se Xwayland nol supuarte la opzion a rie di comant +byteswappedclients/-byteswappedclients, par controlâ chê impostazion. La modifiche di cheste impostazion e necessite il tornâ a inviâ Xwayland par fâ in mût che e sedi efetive.

en: Application
fur: Aplicazion

en: Executable
fur: Eseguibil

en: Add Launcher
fur: Zonte inviadôr

en: Launcher
fur: Inviadôr

en: Type
fur: Gjenar

en: Add
fur: Zonte

en: Run
fur: Eseguìs

en: Delete
fur: Elimine

en: Action
fur: Azion

en: Edit Launchers
fur: Modifiche inviadôrs

en: Launchers
fur: Inviadôrs

en: _Emulate touch
fur: _Emule tocjade

en: _Inhibit system shortcuts
fur: _Inibìs scurtis di sisteme

en: _Launchers
fur: _Inviadôrs

en: _Edit launchers
fur: _Modifiche inviadôrs

en: _About Mutter Development Kit
fur: _Informazions su Mutter Development Kit

en: Main Menu
fur: Menù principâl

en: The Mutter Team
fur: Il grup Mutter

en: Mutter software development kit
fur: Kit di disvilup software di Mutter

en: About Mutter Development Kit
fur: Informazions su Mutter Development Kit

en: Failed to create monitor
fur: Impussibil creâ il monitor

en: Built-in display
fur: Display integrât

en: Unknown
fur: No cognossût

en: Unknown Display
fur: Display no cognossût

en: Bell event
fur: Event cjampane

en: Privacy Screen Enabled
fur: Schermade di riservatece abilitât

en: Privacy Screen Disabled
fur: Schermade di riservatece disabilitât

en: Replace the running window manager
fur: Rimplace il window manager in vore

en: X Display to use
fur: Display X di doprâ

en: Make X calls synchronous
fur: Fâs lis clamadis X sincronis

en: Run as a wayland compositor
fur: Eseguìs come compositor wayland

en: Run as a nested compositor
fur: Eseguìs come compositor nidiât

en: Run wayland compositor without starting Xwayland
fur: Eseguìs il compositôr di wayland cence inviâ Xwayland

en: Specify Wayland display name to use
fur: Specifiche il non dal display Wayland di doprâ

en: Run as a full display server, rather than nested
fur: Eseguìs come servidôr display complet, invezit che nidiât

en: Run as a headless display server
fur: Eseguìs come servidôr di visualizazion cence visôr

en: Add persistent virtual monitor (WxH or WxH@R)
fur: Zonte monitor virtuâl persistent (LxA o LxA@I)

en: Run development kit
fur: Eseguìs kit di disvilup

en: Run with X11 backend
fur: Eseguìs cul backend X11

en: Profile performance using trace instrumentation
fur: Profile lis prestazions doprant une strumentazion par tignî di voli

en: Enable debug control D-Bus interface
fur: Abilite la interface D-Bus pal control dal debug

note: TRANSLATORS: This string refers to a button that switches between * different modes in that button group.
en: Mode Switch (Group %d)
fur: Cambie mût (Grup %d)

note: TRANSLATORS: This string refers to a button that switches between * different modes.
en: Mode Switch
fur: Cambi modalitât

note: TRANSLATORS: This string refers to an action, cycles drawing tablets' * mapping through the available outputs.
en: Switch monitor
fur: Cambie visôr

en: Show on-screen help
fur: Mostre jutori a schermi

note: Translators: this string will appear in Sysprof
en: Compositor
fur: Composidôr

en: Print version
fur: Stampe version

en: Mutter plugin to use
fur: Plugin Mutter di doprâ

en: Workspace %d
fur: Spazi di lavôr %d

en: Mutter was compiled without support for verbose mode
fur: Mutter al è stât compilât cence supuart pal mût prolìs

en: Workspace switched
fur: Spazi di lavôr cambiât

en: Mode Switch: Mode %d
fur: Cambie mût: mût %d

en: Display “%s” already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
fur: Il display “%s” al à za un window manager; prove dopre la opzion --replace par rimplaçâ chel atuâl.

en: Failed to open X Window System display “%s”
fur: Impussibil vierzi il display “%s” di X Window System

en: Screen %d on display “%s” is invalid
fur: Schermi %d su display “%s” no valit

note: This probably means that a non-WM compositor like xcompmgr is running; * we have no way to get it to exit
en: Another compositing manager is already running on screen %i on display “%s”.
fur: Un altri compositing manager al è za in esecuzion sul schermi %i sul display “%s”.

en: Format %s not supported
fur: Il formât %s nol è supuartât

en: %s (on %s)
fur: %s (su %s)
