mutter - en to th translation catalogue (170 entries)

en: Navigation
th: ท่องย้าย

en: Move window to workspace 1
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 1

en: Move window to workspace 2
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 2

en: Move window to workspace 3
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 3

en: Move window to workspace 4
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงาน 4

en: Move window to last workspace
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานสุดท้าย

en: Move window one workspace to the left
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานด้านซ้าย

en: Move window one workspace to the right
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานด้านขวา

en: Move window one workspace up
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานด้านบน

en: Move window one workspace down
th: ย้ายหน้าต่างไปพื้นที่ทำงานด้านล่าง

en: Move window one monitor to the left
th: ย้ายหน้าต่างไปจอภาพด้านซ้าย

en: Move window one monitor to the right
th: ย้ายหน้าต่างไปจอภาพด้านขวา

en: Move window one monitor up
th: ย้ายหน้าต่างไปจอภาพด้านบน

en: Move window one monitor down
th: ย้ายหน้าต่างไปจอภาพด้านล่าง

en: Switch applications
th: สลับแอปพลิเคชัน

en: Switch to previous application
th: สลับไปแอปพลิเคชันก่อนหน้า

en: Switch windows
th: สลับหน้าต่าง

en: Switch to previous window
th: สลับไปหน้าต่างก่อนหน้า

en: Switch windows of an application
th: สลับหน้าต่างภายในแอปพลิเคชัน

en: Switch to previous window of an application
th: สลับไปหน้าต่างก่อนหน้าภายในแอปพลิเคชัน

en: Switch system controls
th: สลับส่วนควบคุมระบบ

en: Switch to previous system control
th: สลับไปส่วนควบคุมระบบก่อนหน้า

en: Switch windows directly
th: สลับหน้าต่างโดยตรง

en: Switch directly to previous window
th: สลับโดยตรงไปหน้าต่างก่อนหน้า

en: Switch windows of an app directly
th: สลับหน้าต่างภายในแอปโดยตรง

en: Switch directly to previous window of an app
th: สลับโดยตรงไปหน้าต่างก่อนหน้าภายในแอป

en: Switch system controls directly
th: สลับส่วนควบคุมระบบโดยตรง

en: Switch directly to previous system control
th: สลับโดยตรงไปส่วนควบคุมระบบก่อนหน้า

en: Hide all normal windows
th: ซ่อนหน้าต่างทั้งหมด

en: Switch to workspace 1
th: สลับไปพื้นที่ทำงาน 1

en: Switch to workspace 2
th: สลับไปพื้นที่ทำงาน 2

en: Switch to workspace 3
th: สลับไปพื้นที่ทำงาน 3

en: Switch to workspace 4
th: สลับไปพื้นที่ทำงาน 4

en: Switch to last workspace
th: สลับไปพื้นที่ทำงานสุดท้าย

en: Switch to workspace on the left
th: สลับไปพื้นที่ทำงานด้านซ้าย

en: Switch to workspace on the right
th: สลับไปพื้นที่ทำงานด้านขวา

en: Switch to workspace above
th: สลับไปพื้นที่ทำงานด้านบน

en: Switch to workspace below
th: สลับไปพื้นที่ทำงานด้านล่าง

en: System
th: ระบบ

en: Show the run command prompt
th: แสดงกล่องเรียกคำสั่ง

en: Restore the keyboard shortcuts
th: คืนค่าปุ่มลัดแป้นพิมพ์

en: Windows
th: หน้าต่าง

en: Activate the window menu
th: เปิดเมนูหน้าต่าง

en: Toggle fullscreen mode
th: สลับโหมดเต็มหน้าจอ

en: Toggle maximization state
th: สลับสถานะขยายแผ่

en: Maximize window
th: ขยายแผ่หน้าต่างใหญ่สุด

en: Restore window
th: คืนขนาดหน้าต่าง

en: Close window
th: ปิดหน้าต่าง

en: Hide window
th: ซ่อนหน้าต่าง

en: Move window
th: ย้ายหน้าต่าง

en: Resize window
th: ปรับขนาดหน้าต่าง

en: Toggle window on all workspaces or one
th: สลับการแสดงหน้าต่างบนทุกพื้นที่ทำงานกับบนพื้นที่เดียว

en: Raise window if covered, otherwise lower it
th: ยกหน้าต่างขึ้นถ้าถูกบัง มิฉะนั้นก็เอาลงด้านหลัง

en: Raise window above other windows
th: ยกหน้าต่างขึ้นมาไว้หน้าหน้าต่างอื่นๆ

en: Lower window below other windows
th: ถอยหน้าต่างลงไปใว้หลังหน้าต่างอื่น

en: Maximize window vertically
th: ขยายแผ่หน้าต่างเต็มด้านสูง

en: Maximize window horizontally
th: ขยายแผ่หน้าต่างเต็มด้านกว้าง

en: View split on left
th: แบ่งจอแสดงที่ครึ่งซ้าย

en: View split on right
th: แบ่งจอแสดงที่ครึ่งขวา

en: Modifier to use for extended window management operations
th: ปุ่ม modifier เพื่อใช้เข้าสู่การจัดการหน้าต่างแบบพิเศษ

en: This key will initiate the “overlay”, which is a combination window overview and application launching system. The default is intended to be the “Windows key” on PC hardware. It’s expected that this binding either the default or set to the empty string.
th: ปุ่มนี้จะสร้าง “ภาพซ้อน (overlay)” ซึ่งประกอบด้วยภาพรวมของหน้าต่างและระบบเรียกแอปพลิเคชัน ปุ่มเริ่มต้นตั้งใจให้เป็น “ปุ่ม Windows” ในเครื่องพีซีทั่วไป และคาดหมายว่าค่านี้จะเป็นค่าเริ่มต้นดังกล่าว หรือมิฉะนั้นก็เป็นสตริงว่างเปล่า

en: Attach modal dialogs
th: แนบกล่องโต้ตอบแบบโมดัล

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
th: ถ้ากำหนดเป็นค่าจริง แทนที่กล่องโต้ตอบโมดัลจะมีแถบหัวหน้าต่างเป็นของตัวเอง ก็จะแนบติดไปกับแถบหัวหน้าต่างของหน้าต่างแม่ และจะเคลื่อนไปพร้อมกับหน้าต่างแม่ด้วย

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
th: เปิดใช้การปูหน้าต่างชิดขอบเมื่อวางหน้าต่างที่ขอบหน้าจอ

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
th: ถ้าเปิดใช้ จะทำให้การวางหน้าต่างที่ขอบหน้าจอด้านแนวตั้งกลายเป็นการขยายแผ่หน้าต่างเต็มแนวตั้ง และปรับขนาดให้วางปิดครึ่งหนึ่งของหน้าจอในแนวนอน และการวางหน้าต่างที่ขอบหน้าจอด้านบนจะขยายแผ่หน้าต่างเต็มที่

en: Workspaces are managed dynamically
th: จัดการพื้นที่ทำงานตามการใช้งานจริง

en: Determines whether workspaces are managed dynamically or whether there’s a static number of workspaces (determined by the num-workspaces key in org.gnome.desktop.wm.preferences).
th: กำหนดว่าจะจัดการพื้นที่ทำงานแบบปรับเปลี่ยนตามการใช้งานจริง หรือจะให้มีจำนวนพื้นที่ทำงานตายตัว (กำหนดโดยคีย์ num-workspaces ใน org.gnome.desktop.wm.preferences)

en: Workspaces only on primary
th: พื้นที่ทำงานอยู่บนจอภาพหลักเท่านั้น

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
th: กำหนดว่าการสลับพื้นที่ทำงานควรเกิดเฉพาะกับหน้าต่างบนจอภาพทั้งหมด หรือเฉพาะหน้าต่างบนจอภาพหลักเท่านั้น

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
th: ชะลอการย้ายโฟกัสจนกว่าเคอร์เซอร์เมาส์จะหยุดเคลื่อน

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focus will not be changed immediately when entering a window, but only after the pointer stops moving.
th: ถ้ามีค่าเป็นจริง และโหมดโฟกัสเป็น “sloppy” หรือ “mouse” อย่างใดอย่างหนึ่งแล้ว ก็จะไม่ย้ายโฟกัสหน้าต่างทันทีทันใดเมื่อเข้าสู่หน้าต่าง จนกว่าเคอร์เซอร์เมาส์จะหยุดเคลื่อนที่

en: Draggable border width
th: ความกว้างของขอบหน้าต่างส่วนที่ลากได้

en: The amount of total draggable borders. If the theme’s visible borders are not enough, invisible borders will be added to meet this value.
th: ขนาดของขอบหน้าต่างส่วนที่ลากได้ ถ้าขอบหน้าต่างส่วนที่ปรากฏของชุดตกแต่งกว้างไม่พอ ก็จะเพิ่มขอบส่วนที่มองไม่เห็นเพื่อให้ได้เท่ากับความกว้างนี้

en: Auto maximize nearly monitor sized windows
th: ขยายแผ่หน้าต่างที่มีขนาดใกล้เคียงกับจอภาพโดยอัตโนมัติ

en: If enabled, new windows that are initially the size of the monitor automatically get maximized.
th: ถ้าเปิดใช้ หน้าต่างใหม่ที่มีขนาดเริ่มแรกเท่ากับจอภาพจะขยายแผ่โดยอัตโนมัติ

en: Place new windows in the center
th: วางหน้าต่างใหม่กลางหน้าจอ

en: When true, the new windows will always be put in the center of the active screen of the monitor.
th: ถ้าเป็นจริง จะวางหน้าต่างใหม่ที่กลางหน้าจอที่จอภาพแสดงอยู่เสมอ

en: Enable experimental features
th: เปิดใช้คุณลักษณะขั้นทดลอง

en: To enable experimental features, add the feature keyword to the list. Whether the feature requires restarting the compositor depends on the given feature. Any experimental feature is not required to still be available, or configurable. Don’t expect adding anything in this setting to be future proof. Currently possible keywords: • “kms-modifiers” — makes mutter always allocate scanout buffers with explicit modifiers, if supported by the driver. Requires a restart. • “autoclose-xwayland” — automatically terminates Xwayland if all relevant X11 clients are gone. Requires a restart.
th: เมื่อต้องการเปิดใช้คุณลักษณะขั้นทดลอง ให้เพิ่มคำสำคัญของคุณลักษณะลงในรายชื่อ ความจำเป็นที่คุณลักษณะต้องเริ่มคอมโพสิเตอร์ใหม่จะขึ้นอยู่กับคุณลักษณะที่ระบุ คุณลักษณะขั้นทดลองทั้งหมดไม่จำเป็นต้องใช้งานได้หรือกำหนดค่าได้ อย่าคาดหวังว่าการเพิ่มอะไรก็ตามในการตั้งค่านี้จะทำให้ใช้งานได้ในอนาคต คำสำคัญที่ใช้ได้ในขณะนี้คือ: • “kms-modifiers” — ให้ mutter จัดสรรบัฟเฟอร์สำหรับอ่านทีละแถว (scanout) ด้วย modifier แบบชัดเจน ถ้าไดรเวอร์รองรับ จำเป็นต้องเริ่มคอมโพสิเตอร์ใหม่ • “autoclose-xwayland” — จบการทำงานของ Xwayland โดยอัตโนมัติ ถ้าไคลเอนต์ X11 ที่เกี่ยวข้องทั้งหมดหายไปแล้ว จำเป็นต้องเริ่มคอมโพสิเตอร์ใหม่

en: Modifier to use to locate the pointer
th: ปุ่มประกอบที่จะใช้หาตำแหน่งตัวชี้

en: This key will initiate the “locate pointer” action.
th: ปุ่มนี้จะตั้งต้นการกระทำ “หาตำแหน่งตัวชี้”

en: Timeout for check-alive ping
th: ค่าหมดเวลาสำหรับ ping ที่ใช้ตรวจสอบการค้าง

en: Number of milliseconds a client has to respond to a ping request in order to not be detected as frozen. Using 0 will disable the alive check completely.
th: จำนวนมิลลิวินาทีที่ไคลเอนต์จะต้องตอบกลับคำขอ ping เพื่อไม่ให้ถูกตรวจจับว่าค้าง การใช้ 0 จะปิดใช้การตรวจสอบการค้างแบบสมบูรณ์

note: TRANSLATORS: Luminance is different from brightness. See https://en.wikipedia.org/wiki/Luminance
en: Per output luminance settings
th: การตั้งค่าการส่องสว่างแยกแต่ละเอาต์พุต

en: Per output and color mode luminance setting. Each entry consists of a tuple with connector, vendor, product, serial, and a color mode, as well as an associated floating point value representing the output luminance in percent (%). The default when not specified is 100%.
th: การตั้งค่าการส่องสว่างแยกสำหรับแต่ละเอาต์พุตและแต่ละโหมดสี โดยแต่ละรายการจะประกอบด้วยทูเพิลซึ่งมีข้อมูลเกี่ยวกับตัวเชื่อมต่อ ผู้ขาย ผลิตภัณฑ์ หมายเลขซีเรียล และโหมดสี พร้อมค่าจุดลอยตัวที่สัมพันธ์กันซึ่งแสดงถึงการส่องสว่างของเอาต์พุตในค่าเปอร์เซ็นต์ (%) ค่าเริ่มต้นเมื่อไม่ได้ระบุจะอยู่ที่ 100%

en: Switch monitor configurations
th: สลับค่ากำหนดจอภาพ

en: Rotates the built-in monitor configuration
th: สับเปลี่ยนค่ากำหนดจอภาพในตัว

en: Cancel any active input capture session
th: ยกเลิกเซสชันควบคุมอินพุตใด ๆ ที่ทำงานอยู่

en: Switch to VT 1
th: สลับไป VT 1

en: Switch to VT 2
th: สลับไป VT 2

en: Switch to VT 3
th: สลับไป VT 3

en: Switch to VT 4
th: สลับไป VT 4

en: Switch to VT 5
th: สลับไป VT 5

en: Switch to VT 6
th: สลับไป VT 6

en: Switch to VT 7
th: สลับไป VT 7

en: Switch to VT 8
th: สลับไป VT 8

en: Switch to VT 9
th: สลับไป VT 9

en: Switch to VT 10
th: สลับไป VT 10

en: Switch to VT 11
th: สลับไป VT 11

en: Switch to VT 12
th: สลับไป VT 12

en: Re-enable shortcuts
th: เปิดใช้ปุ่มลัดอีกครั้ง

en: Allow X11 grabs to lock keyboard focus with Xwayland
th: อนุญาตให้การดักจับของ X11 สามารถล็อกโฟกัสจากแป้นพิมพ์ด้วย Xwayland ได้

en: Allow all keyboard events to be routed to X11 “override redirect” windows with a grab when running in Xwayland. This option is to support X11 clients which map an “override redirect” window (which do not receive keyboard focus) and issue a keyboard grab to force all keyboard events to that window. This option is seldom used and has no effect on regular X11 windows which can receive keyboard focus under normal circumstances. For a X11 grab to be taken into account under Wayland, the client must also either send a specific X11 ClientMessage to the root window or be among the applications allowed in key “xwayland-grab-access-rules”.
th: อนุญาตให้ส่งเหตุการณ์จากแป้นพิมพ์ทั้งหมดไปยังหน้าต่าง X11 แบบ “override redirect” ผ่านการดักจับเมื่อทำงานใน Xwayland ตัวเลือกนี้มีไว้เพื่อรองรับไคลเอนต์ X11 ที่สร้างหน้าต่างประเภท “override redirect” (ซึ่งไม่สามารถรับโฟกัสจากแป้นพิมพ์ได้) และใช้การดักจับของแป้นพิมพ์เพื่อบังคับให้เหตุการณ์จากแป้นพิมพ์ทั้งหมดถูกส่งไปยังหน้าต่างนั้น ตัวเลือกนี้ไม่ค่อยได้ใช้งาน และไม่มีผลกับหน้าต่าง X11 ทั่วไปที่สามารถรับโฟกัสจากแป้นพิมพ์ได้ตามปกติ สำหรับให้การดักจับของ X11 มีผลภายใต้ Wayland ไคลเอนต์ต้องส่ง X11 ClientMessage แบบเฉพาะไปยัง root window หรืออยู่ในรายการแอปที่ได้รับอนุญาตในคีย์ “xwayland-grab-access-rules” ด้วย

en: Xwayland applications allowed to issue keyboard grabs
th: แอปพลิเคชัน Xwayland ที่อนุญาตให้ดักจับแป้นพิมพ์

en: List the resource names or resource class of X11 windows either allowed or not allowed to issue X11 keyboard grabs under Xwayland. The resource name or resource class of a given X11 window can be obtained using the command “xprop WM_CLASS”. Wildcards “*” and jokers “?” in the values are supported. Values starting with “!” are denied, which has precedence over the list of values allowed, to revoke applications from the default system list. The default system list includes the following applications: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” Users can break an existing grab by using the specific keyboard shortcut defined by the keybinding key “restore-shortcuts”.
th: กำหนดรายชื่อ resource name หรือ resource class ของหน้าต่าง X11 ที่อนุญาตหรือไม่อนุญาตให้ทำ X11 keyboard grab ภายใต้ Xwayland โดยสามารถดูค่า resource name หรือ resource class ของหน้าต่าง X11 ได้จากคำสั่ง xprop WM_CLASS รองรับการใช้ wildcard “*” และ joker “?” ในค่าเงื่อนไข ค่าที่ขึ้นต้นด้วย “!” จะถือว่าเป็นรายการปฏิเสธ ซึ่งมีลำดับความสำคัญเหนือรายการที่อนุญาต เพื่อใช้ยกเลิกสิทธิ์แอปจากรายการค่าเริ่มต้นของระบบ รายการค่าเริ่มต้นของระบบประกอบด้วย: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” ผู้ใช้สามารถยกเลิกการดักจับที่กำลังทำงานอยู่ได้ด้วยปุ่มลัดแป้นพิมพ์ที่กำหนดไว้ในคีย์ “restore-shortcuts”

en: Disable selected X extensions in Xwayland
th: ปิดใช้ส่วนขยาย X ที่เลือกใน Xwayland

en: This option disables the selected X extensions in Xwayland if Xwayland was built with support for those X extensions. This option has no effect if Xwayland was built without support for the selected extensions. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
th: ตัวเลือกนี้จะปิดการใช้งานส่วนขยาย X ที่เลือกใน Xwayland หาก Xwayland ถูกสร้างมาพร้อมการรองรับส่วนขยายเหล่านั้น หาก Xwayland ไม่ได้รองรับส่วนขยายที่เลือก ตัวเลือกนี้จะไม่มีผล การตั้งค่านี้จะมีผลหลังจากรีสตาร์ท Xwayland

en: Allow X11 clients with a different endianness to connect to Xwayland
th: อนุญาตให้ไคลเอนต์ X11 ที่มี endianness ต่างกันเชื่อมต่อกับ Xwayland

en: Allow connections from clients with an endianness different to that of Xwayland. The X server byte-swapping code is a huge attack surface, much of that code in Xwayland is prone to security issues. The use-case of byte-swapped clients is very niche, and disabled by default in Xwayland. Enable this option to instruct Xwayland to accept connections from X11 clients with a different endianness. This option has no effect if Xwayland does not support the command line option +byteswappedclients/-byteswappedclients to control that setting. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
th: อนุญาตให้ไคลเอนต์ที่มี endianness แตกต่างจาก Xwayland เชื่อมต่อได้ อย่างไรก็ตาม โค้ดใน X server ที่ใช้สำหรับสลับลำดับไบต์มีพื้นผิวการโจมตีขนาดใหญ่ และใน Xwayland โค้ดส่วนนี้จำนวนมากมีความเสี่ยงด้านความปลอดภัย การใช้งานไคลเอนต์ที่ต้องสลับลำดับไบต์พบได้ค่อนข้างเฉพาะทาง และถูกปิดไว้เป็นค่าเริ่มต้นใน Xwayland เปิดตัวเลือกนี้เพื่อให้ Xwayland ยอมรับการเชื่อมต่อจากไคลเอนต์ X11 ที่มี endianness ต่างกัน ตัวเลือกนี้จะไม่มีผลหาก Xwayland ไม่รองรับตัวเลือกบรรทัดคำสั่ง +byteswappedclients/-byteswappedclients สำหรับควบคุมการตั้งค่านี้ และต้องรีสตาร์ท Xwayland เพื่อให้การตั้งค่ามีผล

en: Configure the Xwayland scaling factor
th: กำหนดค่าตัวประกอบสัดส่วนของ Xwayland

en: Scale the Xwayland coordinate space according to this factor. This will affect what scale HiDPI capable X11 clients will present themselves as, and how the compositor scales X11 client windows. Setting the scale to 0 means the scale will be automatically calculated. The scale will as of now be rounded to the closest integer.
th: ปรับสัดส่วนของพื้นที่พิกัดของ Xwayland ตามค่าที่กำหนด ซึ่งจะส่งผลต่อการแสดงผลของไคลเอนต์ X11 ที่รองรับ HiDPI และวิธีที่คอมโพสิตเตอร์ปรับขนาดหน้าต่างของไคลเอนต์ X11 หากตั้งค่าสัดส่วนเป็น 0 ระบบจะคำนวณสัดส่วนให้อัตโนมัติ ปัจจุบันค่าสัดส่วนจะถูกปัดเป็นจำนวนเต็มที่ใกล้ที่สุด

en: Application
th: แอปพลิเคชัน

en: Executable
th: โปรแกรม

en: Add Launcher
th: เพิ่มตัวเรียกใช้งาน

en: Launcher
th: ตัวเรียกใช้งาน

en: Type
th: ชนิด

en: Add
th: เพิ่ม

en: Run
th: เรียกใช้

en: Delete
th: ลบ

en: Action
th: การกระทำ

en: Edit Launchers
th: แก้ไขตัวเรียกใช้งาน

en: Launchers
th: ตัวเรียกใช้งาน

en: _Input
th: _อินพุต

en: _Emulate touch
th: _จำลองการสัมผัส

en: _Inhibit system shortcuts
th: ไ_ม่ให้ใช้ปุ่มลัดของระบบ

en: Use host _keymap
th: ใช้_คีย์แมปของโฮสต์

en: _Monitors
th: จ_อภาพ

en: _Add monitor
th: เ_พิ่มจอภาพ

en: _Emulate monitor modes
th: _จำลองโหมดจอภาพ

en: _Launchers
th: _ตัวเรียกใช้งาน

en: _Edit launchers
th: แ_ก้ไขตัวเรียกใช้งาน

en: _About Mutter Development Kit
th: เ_กี่ยวกับชุดเครื่องมือพัฒนา Mutter

en: Mutter Development Kit
th: ชุดเครื่องมือพัฒนา Mutter

en: Main Menu
th: เมนูหลัก

en: The Mutter Team
th: ทีมงาน Mutter

en: Mutter software development kit
th: ชุดเครื่องมือพัฒนาซอฟต์แวร์ Mutter

en: About Mutter Development Kit
th: เกี่ยวกับชุดเครื่องมือพัฒนา Mutter

en: Failed to create monitor
th: สร้างจอภาพไม่สำเร็จ

en: Built-in display
th: จอแสดงผลในตัว

en: Unknown
th: ไม่ทราบยี่ห้อ

en: Unknown Display
th: จอแสดงผลไม่ทราบรุ่น

en: Bell event
th: เหตุการณ์กระดิ่ง

en: Privacy Screen Enabled
th: ที่บังจอเปิดใช้อยู่

en: Privacy Screen Disabled
th: ที่บังจอปิดใช้อยู่

en: Run as a wayland compositor
th: เรียกทำงานในฐานะคอมโพสิเตอร์ของ wayland

en: Run wayland compositor without starting Xwayland
th: เรียกทำงานคอมโพสิเตอร์ของ wayland โดยไม่เริ่ม Xwayland

en: Specify Wayland display name to use
th: ระบุชื่อดิสเพลย์ Wayland ที่จะใช้

en: Run as a full display server, rather than nested
th: เรียกทำงานในฐานะเซิร์ฟเวอร์แสดงผลเต็มขั้น ไม่ใช่ซ้อนในเซิร์ฟเวอร์อื่น

en: Run as a headless display server
th: เรียกทำงานในฐานะเซิร์ฟเวอร์แสดงผลแบบไม่ต่อกับจอภาพจริง

en: Add persistent virtual monitor (WxH or WxH@R)
th: เพิ่มจอภาพเสมือนแบบคงอยู่ตลอด (WxH หรือ WxH@R)

en: Run development kit
th: เรียกใช้ชุดเครื่องมือพัฒนา

en: Profile performance using trace instrumentation
th: ทำโปรไฟล์เกี่ยวกับประสิทธิภาพโดยใช้วิธี trace instrumentation

en: Enable debug control D-Bus interface
th: เปิดใช้ส่วนติดต่อ D-Bus สำหรับควบคุมการดีบัก

note: TRANSLATORS: This string refers to a button that switches between * different modes in that button group.
en: Mode Switch (Group %d)
th: สลับโหมด (กลุ่ม %d)

note: TRANSLATORS: This string refers to a button that switches between * different modes.
en: Mode Switch
th: สลับโหมด

note: TRANSLATORS: This string refers to an action, cycles drawing tablets' * mapping through the available outputs.
en: Switch monitor
th: สลับจอภาพ

en: Show on-screen help
th: แสดงวิธีใช้บนหน้าจอ

note: Translators: this string will appear in Sysprof
en: Compositor
th: คอมโพสิเตอร์

en: Print version
th: แสดงเลขรุ่น

en: Mutter plugin to use
th: ปลั๊กอินของ mutter ที่จะใช้

en: Workspace %d
th: พื้นที่ทำงาน %d

en: Mutter was compiled without support for verbose mode
th: Mutter ถูกคอมไพล์โดยไม่ได้เลือกรองรับโหมดข้อความละเอียด

en: Workspace switched
th: สลับพื้นที่ทำงานแล้ว

en: Mode Switch: Mode %d
th: สลับโหมด: โหมด %d

en: Display “%s” already has a window manager
th: ดิสเพลย์ “%s” มีตัวจัดการหน้าต่างอยู่แล้ว

en: Failed to open X Window System display “%s”
th: ไม่สามารถเปิดดิสเพลย์ “%s” ของระบบ X Window

en: Screen %d on display “%s” is invalid
th: สกรีน %d ที่ดิสเพลย์ “%s” ใช้ไม่ได้

note: This probably means that a non-WM compositor like xcompmgr is running; * we have no way to get it to exit
en: Another compositing manager is already running on screen %i on display “%s”.
th: มีตัวจัดการคอมโพสิตทำงานอยู่แล้วที่สกรีน %i ดิสเพลย์ “%s”

en: Format %s not supported
th: ไม่รองรับรูปแบบ %s

en: %s (on %s)
th: %s (ที่เครื่อง %s)
