mypaint v2.0.0-alpha.11-2-g0673fe8 - en to bg translation catalogue (23 entries)

en: Background
bg: Фон

en: Pattern
bg: Шаблон

en: Color
bg: Цвят

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
bg: Потребителски

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
bg: Редактиране

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
bg: Изчистване

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
bg: Запазване

en: New
bg: Нов

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
bg: Създаване на група

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
bg: Име

en: Undo
bg: Отмяна

en: Redo
bg: Повтаряне

en: Fullscreen
bg: На цял екран

en: Opacity:
bg: Непрозрачност:

note: only development and prereleases
en: Report…
bg: Отчет…

en: Details…
bg: Детайли…

en: Layers
bg: Слоеве

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
bg: Налягане

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
bg: Отваряне на скорошен

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
bg: Намаляване

[ctx: Menu (labels)]
en: File
bg: Файл

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
bg: Помощ

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
bg: Дебъгване
