mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to ca translation catalogue (1207 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
ca: Acció

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
ca: Combinació de tecles

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
ca: Edita la tecla per a «%s»

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
ca: Acció:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
ca: Camí:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
ca: Tecla:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
ca: Premeu les tecles per a actualitzar aquesta tasca

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
ca: Acció desconeguda

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
ca: <b>{accel} ja es fa servir per '{action}'. L'assignació existent serà canviada.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
ca: Obre la carpeta “{folder_basename}”…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
ca: D'acord

en: No backups were found in the cache.
ca: No s'han trobat còpies de seguretat a la memòria cau.

en: No Available Backups
ca: No hi ha còpies de seguretat disponibles

en: Open the Cache Folder…
ca: Obre la carpeta de la memòria cau…

en: Backup Recovery Failed
ca: La recuperació de la còpia de seguretat ha fallat

en: Open the Backup’s Folder…
ca: Obre la carpeta de les còpies de seguretat…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
ca: Fitxer recuperat de {iso_datetime}.ora

en: Background
ca: Fons

en: Save as Default
ca: Desa com a predeterminat

en: Pattern
ca: Patró

en: Add color to Patterns
ca: Afegir color per patrons

en: One or more backgrounds could not be loaded
ca: No s'han pogut carregar un o més fons

en: Error loading backgrounds
ca: Error al carregar els fons

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
ca: Elimina els fitxers que no es poden carregar, o comprova la teva instal·lació de libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
ca: Gdk-Pixbuf no ha pogut carregar "{filename}", i ha informat: "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
ca: {filename} té mida zero (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
ca: Editor de paràmetres del pinzell

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
ca: Quant a

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
ca: Bàsic

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
ca: Opacitat

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
ca: Pinzellades

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
ca: Difumina

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
ca: Velocitat

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Directional Offsets
ca: Desplaçaments direccionals

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
ca: Seguiment

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
ca: Traç

[ctx: brush settings list: setting group]
en: GridMap
ca: Mapa de graella

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
ca: Personalitzat

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
ca: Cap pinzell seleccionat, feu servir en el seu lloc "Agrega com nou".

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
ca: No hi ha cap pinzell seleccionat!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
ca: Canvi de nom del pinzell

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
ca: Ja existeix un pinzell amb aquest nom!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
ca: No hi ha cap pinzell seleccionat!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
ca: Segur que voleu suprimir el pinzell “{brush_name}”del disc?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
ca: (Pinzell Sense Nom)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
ca: {brush_name}1 [unsaved]

en: Brush Icon
ca: Icona de Pinzell

en: Brush Icon (editing)
ca: Icona de pinzell (edició)

en: No brush selected
ca: No hi ha cap pinzell seleccionat

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
ca: <b>%s</b>
    <small>Has de seleccionar primer un pinzell</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
ca: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Els canvis encara no s'han desat</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
ca: <b>%s</b> (editing)
    <small>Pinta amb qualsevol pinzell  o color</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
ca: <b>%s</b>
    <small>Prem  ‘Editar’ per aplicar els canvis a la Icona</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
ca: Edita

en: Begin editing this preview icon
ca: Comença a editar aquesta icona de vista prèvia

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
ca: Reverteix

en: Discard changes, and cancel editing
ca: Descarta els canvis i cancel.la l'edició

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
ca: Neteja

en: Clear the preview icon
ca: Neteja la icona de vista prèvia

en: Use the default icon
ca: Utilitza la icona per defecte

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
ca: Desa

en: Save this preview icon, and finish editing
ca: Desa aquesta icona de vista prèvia i finalitza l'edició

en: Lost & Found
ca: Perdut i Trobat

en: Deleted
ca: Suprimit

en: Favorites
ca: Preferits

en: Ink
ca: Tinta

en: Classic
ca: Clàssic

en: Set#1
ca: Conjunt#1

en: Set#2
ca: Conjunt#2

en: Set#3
ca: Conjunt#3

en: Set#4
ca: Conjunt#4

en: Set#5
ca: Conjunt#5

en: New
ca: Nou

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
ca: No hi ha cap fitxer anomenat «{order_conf_file}». Açò no és un paquet de pinzells.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” is listed in “{order_conf_file}”, but it does not exist in the zipfile.
ca: El pinzell «{brush_name}» està llistat en «{order_conf_file}», però no existeix en el fitxer zip.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” exists in the zipfile, but it is not listed in “{order_conf_file}”.
ca: El pinzell «{brush_name}» existeix en el fitxer zip, però no està llistat en «{order_conf_file}».

en: Unknown Brush
ca: Pinzell desconegut

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Add to Favorites
ca: Afegeix als preferits

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Favorites
ca: Suprimeix dels favorits

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Clone
ca: Clona

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Edit Brush Settings
ca: Edita la configuració del pinzell

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Group
ca: Suprimeix del grup

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy
ca: {original_name} - còpia

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy {n}
ca: {original_name} - còpia {n}

[ctx: brush group: context menu: remove from group]
en: Really remove brush “{brush_name}” from group “{group_name}”?
ca: Segur que voleu suprimir el pinzell “{brush_name}” del grup "{group_name}"?

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
ca[0]: %d pinzell
ca[1]: %d pinzells

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
ca: Grup “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
ca: Canvia nom al grup

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
ca: Exporta com a Pinzell comprimit

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
ca: Suprimeix el grup

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
ca: Canvi nom del grup

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
ca: Ja existeix un grup amb aquest nom!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
ca: Segur que voleu eliminar el grup “{group_name}”?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
ca: No es pot eliminar el grup “{group_name}”.
    Alguns grups especials no poden ser eliminats.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
ca: Exporta pinzells

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
ca: Paquet de pinzells de MyPaint (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
ca: Grup nou…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
ca: Importa Pinzells…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
ca: Obté més pinzells…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
ca: Crea un grup

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
ca: Botó

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
ca: Btó

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
ca: Prem el botó

en: Add a new binding
ca: Afegeix una nova dreçera

en: Remove the current binding
ca: Suprimeix la vinculació actual

en: Edit binding for '%s'
ca: Edita la vinculació per «%s»

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
ca: Prem el botó:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
ca: Manté pressionades les tecles de modificació i prem un botó sobre aquest text per configurar una nova vinculació.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
ca: {button} no pot ser enllaçat sense les tecles de modificació (això significa que és fix, ho sentim)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
ca: {button_combination} ja està vinculat a la acció '{action_name}'

en: Pick Color
ca: Tria el Color

en: Set the color used for painting
ca: Estableix el color utilitzat per pintar

en: Pick Hue
ca: Trieu el to

en: Set the color Hue used for painting
ca: Estableix el to de color utilitzat per a pintar

en: Pick Chroma
ca: Trieu el croma

en: Set the color Chroma used for painting
ca: Estableix el croma utilitzat per a pintar

en: Pick Luma
ca: Trieu la luminància

en: Set the color Luma used for painting
ca: Estableix la luminància utilitzada per a pintar

en: Color details
ca: Detalls del color

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
ca: Color de pinzell actual, i el color més recent usat per a pintar

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
ca: Màscara Gamut activa

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
ca: Limiteu la vostra paleta per crear estats d'ànim específics amb una màscara Gamut.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
ca: To HCY i crominància.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
ca: Editor de màscara Gamut. Clica al mig per crear, o manipular formes o rotar la màscara utilitzant les vores del disc.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
ca: Tríada atmosfèrica

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
ca: Taciturn i subjectiu, definides per un primàri dominant i dos primaris que són menys intensos.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
ca: Triada desplaçada

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
ca: Ponderat més fortament cap al color dominant.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
ca: Complementari

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
ca: Contrastos oposats, equilibrats tenint els neutrals centrals entre ells sobre la roda de color.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
ca: Ànim i accent

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
ca: Una ampla gamma de colors, amb un accent complementari de variació i aspectes destacats.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
ca: Separat complementari

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
ca: Dos colors anàlegs i un complement per a ells, sense colors secundaris entre ells.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
ca: Màscara Gamut nova a partir de la plantilla

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
ca: Editor de la màscara Gamut

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
ca: Actiu

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
ca: Ajuda…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
ca: Crea la màscara a partir de la plantilla.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
ca: Carrega la mascara a partir del fitxer de la paleta de Gimp.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
ca: Desa la màscara com a un fitxer paleta de Gimp.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
ca: Suprimeix la màscara.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
ca: Obre l'ajuda en línia d'aquest diàleg en un navegador web.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
ca: Desa la màscara com a paleta GIMP

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
ca: Carrega la màscara a partir d'una paleta GIMP

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
ca: Estableix la màscara Gamut.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
ca: Roda HCY

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
ca: Estableix el color usant l'espai cilíndric to/cromaticitat/luminància. Les seccions circulars són equiluminants.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
ca: To HSV

en: HSV Saturation
ca: Saturació HSV

en: HSV Value
ca: Valor HSV

en: HSV Saturation and Value
ca: Saturació i valor HSV

en: HSV Hue and Value
ca: To i valor HSV

en: HSV Hue and Saturation
ca: To i saturació HSV

en: Rotate cube (show different axes)
ca: Gira el cub (mostra eixos diferents)

en: HSV Cube
ca: Cub HSV

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
ca: Un cub HSV que es pot girar per mostrar seccions planes diferents.

en: HSV Square
ca: Quadrat HSV

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
ca: Un quadrat HSV que es pot girar per mostrar tons diferents.

en: HSV Wheel
ca: Roda HSV

en: Saturation and Value color changer.
ca: Canvis de color de la saturació i el valor.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
ca: Propietats de la paleta

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
ca: Paleta

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
ca: Estableix el color a partir d'una paleta editable i carregable.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
ca: Paleta sense títol

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
ca: Editor de paleta

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
ca: Carrega des d'un fitxer paleta de GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
ca: Desa com a un fitxer paleta de Gimp

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
ca: Afegeix una mostra buida nova

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
ca: Suprimeix la mostra actual

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
ca: Suprimeix totes les mostres

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
ca: Títol:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
ca: Nom o descripció per a aquesta paleta

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
ca: Columnes:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
ca: Nombre de columnes

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
ca: Nom del color:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
ca: Nom del color actual

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
ca: Ranura de paletes buida

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
ca: Carrega la paleta

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
ca: Desa la paleta

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
ca: Color de mostra de la paleta.
    Deixa anar els colors aquí,
    arrossega'ls per organitzar-ho.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
ca: Ranura de paleta buida (arrossega el color aquí)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
ca: Afegeix una ranura buida

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
ca: Insereix fila

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
ca: Insereix columna

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
ca: Omple el buit (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
ca: Omple el buit (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
ca: Omple el buit (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
ca: Fitxer paleta de GIMP (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
ca: Tots els fitxers (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
ca: Fitxer paleta de GIMP (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
ca: Tots els fitxers (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
ca: Lliscadors de components

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
ca: Ajusta els components individuals del color.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
ca: Roig RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
ca: Verd RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
ca: Blau RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
ca: To HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
ca: Saturació HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
ca: Valor HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
ca: To HCY

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
ca: Crominància HCY

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
ca: Luminància HCY (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
ca: Detergent liquid

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
ca: Canvieu el color usant un detergent liquid semblant als colors propers.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
ca: Anells concèntrics

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
ca: Canvia el color usant anells HSV concèntric.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
ca: Bol creuat

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
ca: Canvieu el color amb rampes HSV creuant un bol radial de color.

[ctx: File Load Compat Options]
en: Based on file
ca: Basat en el fitxer

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: This refers to a version of MyPaint like 1.0, 1.1, 1.2 etc
en: 2.x
ca: Això es refereix, per exemple, a la versió del MyPaint 1.0, 1.1, 1.2, etc.

[ctx: file compatibility warning]
note: TRANSLATORS: This is probably a rare warning, and it will not TRANSLATORS: really be shown at all before the release of 3.0
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may be <b>incompatible</b> with <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Editing this file with this version of MyPaint is not guaranteed to work, and may even result in crashes.
    
    It is <b>strongly recommended</b> to upgrade to <b>MyPaint {new_version}</b> or newer if you want to edit this file!
ca: El fitxer «{filename}» es va desar amb el <b>MyPaint {new_version}</b>. Pot ser <b>incompatible</b> amb el <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    No es garanteix que l'edició d'aquest fitxer amb aquesta versió del MyPaint funcioni, i fins i tot podria provocar pèrdues.
    
    És <b>molt recomanable</b> que actualitzeu al <b>MyPaint {new_version}</b> o posterior si voleu editar aquest fitxer!

[ctx: file compatibility warning]
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may not be fully compatible with <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    Saving it with this version of MyPaint may result in data that is only supported by the newer version being lost.
    
    To be safe you should upgrade to MyPaint {new_version} or newer.
ca: El fitxer «{filename}» es va desar amb el <b>MyPaint {new_version}</b>. Pot ser completament incompatible amb el <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Si el deseu amb aquesta versió de MyPaint, és possible que es perdin les dades que només admet la versió més nova.
    
    Per a estar segur, hauríeu d'actualitzar al MyPaint {new_version} o posterior.

[ctx: file compatibility question]
en: Do you want to open this file anyway?
ca: Voleu obrir aquest fitxer igualment?

[ctx: Version compat warning toggle]
en: Don't show this warning again
ca: No mostris més aquest missatge

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 1.x mode
ca: Obre sempre en el mode 1.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 2.x mode
ca: Obre sempre en el mode 2.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Open in 1.x mode unless file contains pigment layers
ca: Obre en el mode 1.x, llevat que el fitxer contingui capes de pigments

[ctx: File Load Compat Options]
note: TRANSLATORS: This is a label for a dropdown menu in the TRANSLATORS: file chooser dialog when loading .ora files.
en: Compatibility mode:
ca: Mode comptabilitat:

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
ca: Cursor/disc

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
ca: Goma d'esborrar

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
ca: Teclat

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
ca: Ratolí

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
ca: Ploma

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
ca: Ratolí tàctil

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
ca: Pantalla tàctil

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
ca: Ignora

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
ca: Qualsevol tasca

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
ca: Tasques no pintat

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
ca: Sols navegació

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
ca: Escala

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
ca: Panoràmica

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
ca: Dispositiu

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
ca: Eixos

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
ca: Escriu

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
ca: Ús per…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
ca: Desplaçament…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
ca: Nom

en: Overwrite brush?
ca: Sobreescriu el pinzell?

en: Replace
ca: Reemplaça

en: Rename
ca: Canvia el nom

en: Replace all
ca: Reemplaça-ho tot

en: Rename all
ca: Canvia el nom a tot

en: Imported brush
ca: Importa pinzell

en: Existing brush
ca: Pinzell existent

en: <b>A brush named “{brush_name}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new brush be renamed?
ca: <b>Ja existeix un pinzell anomenat «{brush_name}».</b>
    Voleu reemplaçar-lo, o voleu canviar el nom del pinzell nou?

en: Overwrite brush group?
ca: Sobreescriviu el grup del pinzell?

en: <b>A group named “{groupname}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new group be renamed?
    If you replace it, the brushes may be moved to a group called “{deleted_groupname}”.
ca: <b>Ja existeix un grup anomenat «{groupname}».</b>
    Voleu reemplaçar-lo, o voleu canviar el nom del grup nou?
    Si el reemplaceu, els pinzells es mouran al grup anomenat «{deleted_groupname}».

en: Import brush package?
ca: Importeu el paquet del pinzell?

en: <b>Do you really want to import package “{brushpack_name}”?</b>
ca: <b>Segur que voleu importar el paquet «{brushpack_name}»?</b>

en: Load brush settings from shortcut slot %d
ca: Carrega els paràmetres del pinzell des de la drecera de la ranura %d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
ca: Emmagatzema els paràmetres del pinzell a la derecera de la ranura %d

en: Restore Brush %d
ca: Restaura el pinzell %d

en: Save to Brush %d
ca: Desa el pinzell %d

en: Undo %s
ca: Desfés %s

en: Undo
ca: Desfés

en: Redo %s
ca: Refés %s

en: Redo
ca: Refés

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
ca: {button_combination} és {resultant_action}

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
ca: Amb {modifiers} premuts:  {button_actions}.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Empty document, nothing copied.
ca: Document buit, no s'ha copiat res.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Copied layer as {w}×{h} image.
ca: S'ha copiat la capa com una imatge {w}×{h}.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Nothing on clipboard.
ca: No hi ha res en el porta-retalls.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Clipboard does not contain an image.
ca: El porta-retalls no conté cap imatge.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Cannot paste into this type of layer.
ca: No es pot apegar dins d'aquest tipus de capa.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Pasted {w}×{h} image.
ca: S'ha apegat la imatge {w}×{h}.

[ctx: Statusbar message: vacuum document]
en: Vacuum: discarded {removed} of {total} tiles.
ca: Neteja: descartats {removed} de {total} mosaics.

note: TRANSLATORS: window title for use with a filename
en: %s - MyPaint
ca: MyPaint - %s

[ctx: Open dragged file confirm dialog: title]
en: Open Dragged File?
ca: Voleu obrir el fitxer arrossegat?

[ctx: Open dragged file confirm dialog: continue button]
en: _Open
ca: _Obre

en: Set current color
ca: Estableix el color actual

en: Leave Fullscreen Mode
ca: Surt del mode pantalla completa

en: Leave Fullscreen
ca: Surt de la pantalla completa

en: Enter Fullscreen Mode
ca: Entra al mode pantalla completa

en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

[ctx: Quit confirm dialog: title]
en: Really Quit?
ca: Realment voleu eixir?

[ctx: Quit confirm dialog: continue button]
en: _Quit
ca: _Surt

en: Import brush package…
ca: Importa paquet de pinzell…

en: MyPaint brush package (*.zip)
ca: Paquet de pinzell de MyPaint (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
ca: S'ha llançat {app_name} per editar la capa “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
ca: Error: fallada en llançar {app_name} per editar la capa “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
ca: Edició cancel·lada. Podeu encara editar  “{layer_name}” des del menú de capes.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
ca: S'ha actualitzat la capa “{layer_name}” amb editors externs

[ctx: Edit in External App (statusbar message)]
en: Failed to update layer with external edits from “{file_basename}”.
ca: No s'ha pogut actualitzar la capa amb edicions externes des de «{file_basename}».

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
ca: MyPaint necessita editar un fitxer del tipus  “{type_name}” ({content_type}). Quina aplicació hauria d'emprar?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
ca: Quina aplicació hauria d'emprar per editar fitxers del tipus  “{type_name}” ({content_type})?

en: Open With…
ca: Obre amb…

en: Icon
ca: Icona

en: no description
ca: Sense descripció

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Loading {files_summary}…
ca: S'estan carregant {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Importing layers from {files_summary}…
ca: S'estan important capes des de {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Saving {files_summary}…
ca: S'està desant {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Exporting to {files_summary}…
ca: S'està exportant a {files_summary}…

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to export to {files_summary}.
ca: No s'ha pogut exportar a {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to save {files_summary}.
ca: No s'ha pogut guardar {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not import layers from {files_summary}.
ca: No s'han pogut importar capes des de {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not load {files_summary}.
ca: No es pot carregar {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Save failed
ca: No s'ha pogut guardar

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Export failed
ca: No s'ha pogut exportar

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Import Layers failed
ca: No s'han pogut importar les capes

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Open failed
ca: No s'ha pogut obrir

[ctx: Document I/O: success]
en: Exported to {files_summary} successfully.
ca: S'ha exportat amb èxit a {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Saved {files_summary} successfully.
ca: S'ha guardat amb èxit {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Imported layers from {files_summary}.
ca: S'han importat les capes des de {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Loaded {files_summary}.
ca: S'ha carregat {files_summary}.

note: TRANSLATORS: formatting for {files_summary} for multiple files. TRANSLATORS: corresponding msgid for single files: "“{basename}”"
en: {n} file | {n} files
ca[0]: {n} fitxer
ca[1]: {n} fitxers

[ctx: Document I/O: the {files_summary} for a single file]
en: “{basename}”
ca: «{basename}»

[ctx: save/load dialogs: filter patterns]
en: All Recognized Formats
ca: Tots els formats reconeguts

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: By extension (prefer default format)
ca: Per extensió (prefereix el format per defecte)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, respecting “Show Background” (*.png)
ca: PNG, respectant «Mostra el fons» (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, solid RGB (*.png)
ca: PNG, RGB sòlid (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, transparent RGBA (*.png)
ca: PNG,RGBA transparent (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: Multiple PNGs, by layer (*.NUM.png)
ca: Múltiples PNG, per capa (*.NUM.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: Multiple PNGs, by view (*.NAME.png)
ca: Múltiples PNG, per vista (*.NAME.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
ca: JPEG qualitat 90% (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Dialogs (window title): File→Export…]
en: Export
ca: Exporta

[ctx: Dialogs (window title): File→Save As…]
en: Save As
ca: Anomena i desa

[ctx: save dialogs: formats and options: (label)]
en: Format to save as:
ca: Formata per anomenar i guardar:

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback title (normally overridden)]
en: Really Continue?
ca: Realment voleu continuar?

[ctx: Destructive action confirm dialog: cancel button]
en: _Cancel
ca: _Cancel·la

[ctx: Destructive action confirm dialog: save checkbox]
en: _Save to Scraps first
ca: _Guarda primer en proves

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback continue button (normally overridden)]
en: Co_ntinue
ca: Co_ntinua

[ctx: Destructive action confirm dialog: warning message]
en: You risk losing {abbreviated_time} of unsaved painting.
ca: Us arrisqueu a perdre {abbreviated_time} les imatges no guardades.

[ctx: File→New: confirm dialog: title question]
en: New Canvas?
ca: Voleu un llenç nou?

[ctx: File→New: confirm dialog: continue button]
en: _New Canvas
ca: _Nou llenç

[ctx: File→Open: confirm dialog: title question]
en: Open File?
ca: Voleu obrir el fitxer?

[ctx: File→Open: confirm dialog: continue button]
en: _Open…
ca: _Obri…

[ctx: File→Open: file chooser dialog: title]
en: Open File
ca: Obre el fitxer

[ctx: load dialogs: title]
en: Open Scratchpad…
ca: Obri el bloc d'esbossos…

[ctx: Layers→Import Layers: files-chooser dialog: title]
en: Import Layers
ca: Importa capes

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: title]
en: Open File?
ca: Voleu obrir el fitxer?

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
ca: _Obre

[ctx: File→Open Most Recent confirm dialog: title]
en: Open Most Recent File?
ca: Voleu obrir el fitxer més recent?

[ctx: File→Open Most Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
ca: _Obre

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap: error message]
en: There are no scrap files yet. Try saving one first.
ca: Encara no hi ha cap fitxer de proves. Intenteu guardar-ne un primer.

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: title]
en: Open Next Scrap?
ca: Voleu obrir la següent prova?

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: title]
en: Open Previous Scrap?
ca: Voleu obrir la prova anterior?

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: continue button]
en: _Open
ca: _Obre

[ctx: File→Revert: status message: canvas has no filename yet]
en: Cannot revert: canvas has not been saved to a file yet.
ca: No es pot revertir: el llenç encara no s'ha guardat en un fitxer.

[ctx: File→Revert confirm dialog: title]
en: Revert Changes?
ca: Voleu revertir els canvis?

[ctx: File→Revert confirm dialog: continue button]
en: _Revert
ca: _Reverteix

[ctx: Name of the fill mode In other software, 'Flood Fill' is also known as 'Bucket Fill' or just 'Fill']
en: Flood Fill
ca: Pot de pintura

[ctx: Usage description of the Flood Fill mode]
en: Fill areas with color
ca: Ompli les àrees amb color

[ctx: fill options: numeric value that determines whether tested pixels will be included in the fill, based on color difference]
en: Tolerance:
ca: Tolerància:

[ctx: fill options: Tolerance (tooltip) Note: 'the start' refers to the color of the starting point (pixel) of the fill]
en: How much pixel colors are allowed to vary from the start
    before Flood Fill will refuse to fill them
ca: El nombre de píxels de colors que poden variar des de l'inici
    abans que el pot de pintura es negue a omplir-los

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to what the fill isbased on, not where the actual fill ends up.]
en: Source:
ca: Font:

[ctx: fill options: 'Source:' category (tooltip)]
en: The input that the fill will be based on
ca: L'entrada en què es basarà l'ompliment

[ctx: fill options: 'Source' category: Layer dropdown (tooltip)]
en: Select a specific layer you want the fill to be based on
ca: Seleccioneu la capa específica en què vulgueu que es base l'ompliment

[ctx: fill options: 'Source:' category: toggle (label) When this option is enabled, the fill is based on the combination of all visible layers]
en: Sample Merged
ca: Mostra combinada

[ctx: fill options: Sample Merged (tooltip)]
en: When considering which area to fill, use a
    temporary merge of all the visible layers
    underneath the current layer
ca: Quan tingueu en compte quina àrea s'ha d'omplir, utilitzeu
    una combinació temporal de totes les
    capes visibles davall de la capa actual

[ctx: fill options: toggle whether the fill will be limited by the viewport]
en: Limit to View
ca: Ajusta a la visualització

[ctx: fill options: Limit to View (tooltip) Note: 'that can fit the view' is equivalent to: 'in which the entire visible part of the canvas can fit]
en: Limit the area that can be filled, based on the viewport.
    If the view is rotated, the fill will be limited to the
    smallest canvas-aligned rectangle that can fit the view.
ca: Limita l'àrea que pot ser omplida, segons l'àrea de visualització.
    Si la vista es gira, l'ompliment es limitarà al
    rectangle del llenç alineat més menut que s'ajuste a la vista.

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to where the fill will end up (default: the active layer) and how it will be combined with that layer.]
en: Target:
ca: Objectiu:

[ctx: fill options: 'Target:' category (tooltip)]
en: Where the output should go
ca: On ha d'anar l'eixida

[ctx: fill options: Target | toggle (label) When this option is enabled, the fill will be placed on a new layer above the active layer. Option resets after each fill.]
en: New Layer (once)
ca: Capa nova (una vegada)

[ctx: fill options: Target | New Layer (tooltip)]
en: Create a new layer with the results of the fill.
    This is turned off automatically after use.
ca: Creeu una nova capa amb els resultats de l'ompliment.
    Açò es desactiva automàticament després d'usar-ho.

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown - warning text]
en: This mode does nothing when alpha locking is enabled!
ca: Aquest mode no funciona quan el bloqueig alfa està activat.

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown (tooltip)]
en: Blend mode used when filling
ca: Mode de barreja utilitzat en l'ompliment

en: Opacity:
ca: Opacitat:

[ctx: fill options: Opacity slider (tooltip)]
en: Opacity of the fill
ca: Opacitat de l'ompliment

[ctx: fill options: numeric option - grow/shrink fill (label)]
en: Offset:
ca: Desplaçament:

[ctx: fill options: Offset (tooltip)]
en: The distance in pixels to grow or shrink the fill
ca: La distància en píxels per a engrandir o encollir l'ompliment

[ctx: fill options: numeric option for blurring fill (label)]
en: Feather:
ca: Ploma:

[ctx: fill options: Feather (tooltip)]
en: The amount of blur to apply to the fill
ca: La quantitat de difuminat que s'aplica a l'ompliment

[ctx: fill options: gap detection toggle (label)]
en: Use Gap Detection
ca: Utilitza la detecció de buits

[ctx: fill options: Use Gap Detection (tooltip)]
en: Try to detect gaps and not fill past them.
    Note: This can be a lot slower than the regular fill, only enable when you need it.
ca: Intenta detectar els buits i no omplir-los.
    Nota: pot ser més lent que l'ompliment normal, activeu-lo sols si el necessiteu.

[ctx: fill options: gap-detection sub-option, numeric setting (label)]
en: Max Gap Size:
ca: Mida màxima del buit:

[ctx: fill options: Max Gap Size (tooltip)]
en: The size of the largest gaps that can be detected.
    Using large values can make the fill run a lot slower.
ca: La mida dels buits més grans que es poden detectar.
    Si s'empren valors alts, l'omplimet pot ser molt més lent.

[ctx: fill options: on/off sub-option, numeric (label) When enabled, if the fill stops after going past a detected gap, it 'pulls' the fill back out of the gap to the other side of it.]
en: Prevent seeping
ca: Prevín la filtració

[ctx: fill options: Prevent seeping (tooltip)]
en: Try to prevent the fill from seeping into the gaps.
    If a fill starts in a detected gap, this option will do nothing.
ca: Intenta previndre que l'ompliment es filtre en els buits.
    Si un ompliment comença en un buit detectat, aquesta opció no funciona.

en: Reset
ca: Reinicia

[ctx: fill options: Reset button (tooltip)]
en: Reset options to their defaults
ca: Reinicia les opcions als valors predeterminats

[ctx: fill option: default option in the Source Layer dropdown]
en: Selected Layer
ca: Capa seleccionada

en: Edit Frame
ca: Edita el marc

en: Adjust the document frame
ca: Ajusta el marc del document

en: Frame Size
ca: Mida del marc

en: Height:
ca: Alçada:

en: Width:
ca: Amplada:

en: Resolution:
ca: Resolució:

en: DPI
ca: PPP

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
ca: Punts per polzada (realment píxels per polzada)

en: Frame Color
ca: Color del marc

en: <b>Frame dimensions</b>
ca: <b>Dimensions del marc</b>

en: <b>Pixel density</b>
ca: <b>Densitat de píxels</b>

en: Set Frame to Layer
ca: Configura el marc de la capa

en: Set frame to the extents of the current layer
ca: Estableix el marc a les extensions de la capa actual

en: Set Frame to Document
ca: Configura el marc del document

en: Set frame to the combination of all layers
ca: Configura el marc per a la combinació de totes les capes

en: Trim Layer to Frame
ca: Retalla la capa al marc

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
ca: Retalla parts de la capa actual que es trobin fora del marc

en: Enabled
ca: Activat

en: {width:g}×{height:g} {units}
ca: {units} {width:g}×{height:g}

en: inch
ca: polzades

en: mm
ca: cm

en: Freehand Drawing
ca: Dibuix a ma alçada

en: Paint free-form brush strokes
ca: Pinta pinzellades de forma lliure

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
ca: Suau:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
ca: Pressió:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Barrel Rotation (for mouse)". TRANSLATORS: This is used on the options panel.
en: Twist:
ca: Torsió:

en: Bug Detected
ca: Errada detectada

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
ca: <big><b>S'ha detectat un error de programació.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
ca: És possible que pugueu ignorar aquest error i continuar treballant, però probablement hàgiu de desar el vostre treball aviat.
    
    Informeu als desenvolupadors sobre això usant el seguidor d'incidències si encara no ho ha informat ningú.

en: Search Tracker…
ca: Cerca al seguidor…

note: only development and prereleases
en: Report…
ca: Informa…

en: Ignore Error
ca: Ignora l'error

en: Quit MyPaint
ca: Surt de MyPaint

en: Details…
ca: Detalls…

en: Exception while analyzing the exception.
ca: S'ha produït una excepció mentre s'analitzava l'excepció.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
ca:             #### Descripció
    
                Doneu a aquest informe un títol descriptiu curt.
                Useu quelcom semblant
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                per al títol, si podeu.
                Reemplaceu aquest text amb una
                descripció llarga de l'errada.
                Els vídeos i captures de pantalla també són bons!
    
                #### Passos per reproduir-lo
    
                Informeu-nos que estàveu fent quan la
                finestra amb l'error emergent ha sortit.
                Si proporcioneu instruccions pas a pas
                de com reproduir l'errada,
                això serà millor.
    
                #### Rastreig d'error

en: Inking
ca: Entinta

en: Draw, and then adjust smooth lines
ca: Dibuixa i, a continuació, ajusta les línies suaus

en: Input Device Test
ca: Prova del dispositiu d'entrada

en: (no pressure)
ca: (sense pressió)

en: (no tilt)
ca: (sense inclinació)

en: Tilt:
ca: Inclinació:

en: (no device)
ca: (sense dispositiu)

en: Device:
ca: Dispositiu:

en: (No Barrel Rotation)
ca: (sense gir)

en: Barrel Rotation:
ca: Gir:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
ca: Mou la capa

en: Move the current layer
ca: Mou la capa actual

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer names cannot be empty.
ca: Els noms de les capes no poden estar buits.

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer name is not unique.
ca: El nom de la capa no és únic.

[ctx: layer properties dialog: title]
en: Layer Properties
ca: Propietats de la capa

[ctx: layer properties dialog: done button]
en: Done
ca: Fet

note: Other flags column
en: Flags
ca: Indicadors

[ctx: Layers: description: no layer ("never happens" condition!)]
en: ?layer
ca: ?capa

[ctx: Layers: description parts: layer hidden]
en: Hidden
ca: Oculta

[ctx: Layers: description parts: opacity percentage]
en: %d%% opaque
ca: %d%% opaca

[ctx: Layers dockable: description parts: layer locked flag]
en: Locked
ca: Blocat

[ctx: Layers: description parts: unknown type (fallback str!)]
en: ?type
ca: ?tipus

en: Layers
ca: Capes

en: Arrange layers and assign effects
ca: Organitza les capes i assigna el efectes

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
ca: Opacitat de la capa: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
ca: Mou la capa a la pila…

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
ca: Mou la capa a la pila (deixant anar en una capa regular es crearà un grup nou)

en: Layer
ca: Capa

[ctx: view controls: rename view dialog]
en: Rename View
ca: Canvia el nom de la visualització

en: Entrance Pressure
ca: Pressió d'entrada

en: Stroke entrance pressure for line tools
ca: Pressió d'entrada al traç per a eines de línia

en: Midpoint Pressure
ca: Pressió al punt mig

en: Mid-Stroke pressure for line tools
ca: Pressió en la meitat del traç per a eines de línia

en: Exit Pressure
ca: Pressió final

en: Stroke exit pressure for line tools
ca: Pressió al final del traç per eines de línia

en: Head
ca: Capçal

en: Stroke lead-in end
ca: Traç guiat fins el final

en: Tail
ca: Cua

en: Stroke trail-off beginning
ca: Començament dels traços

en: Pressure variation…
ca: Variació de la pressió…

en: Lines and Curves
ca: Línies i corbes

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
ca: Mode genèric línia/corba

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
ca: Dibuixa línies rectes; Maj afegeix corbes, Ctrl redueix l'angle

en: Connected Lines
ca: Línies connectades

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
ca: Dibuixa una seqüencia de línies; Maj afegeix corbes, Ctrl redueix l'angle

en: Ellipses and Circles
ca: El·lipses i cercles

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
ca: Dibuixa el·lipses; Maj gira, Ctrl disminueix la ràtio/angle

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
ca: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold i l'equip de desenvolupament de MyPaint

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
ca: Aquest programa és programari lliure; podeu redistribuir-lo i/o modificar-lo sota els termes de la Llicència pública general de GNU com la publicada per la Free Software Foundation; ja sigui la versió 2 de la Llicència, o (si ho preferiu) qualsevol versió posterior.
    
    Aquest programa es distribueix amb l'esperança que sigui útil, però SENSE CAP GARANTIA. Consulteu el fitxer COPYING per obtenir més detalls.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
ca: Programació

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
ca: Portabilitat

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
ca: Gestió del projecte

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
ca: pinzells

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
ca: Patrons

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
ca: Icones d'eina

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
ca: Icona d'escriptori

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
ca: Paletes

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
ca: Documentació

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
ca: Suport

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
ca: Divulgació

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
ca: Comunitat

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
ca: Mida:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
ca: Opac:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
ca: Nítid:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
ca: Guany:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
ca: Opcions d'eina

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
ca: Configuració especialitzada per a l'eina d'edició actual

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
ca: <i>Sense opcions disponibles</i>

en: Zoom: %.01f%%
ca: Escala: %.01f%%

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
ca: Tria la configuració del pinzell, el color del traç i la capa…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
ca: Tria el color…

en: Preferences
ca: Preferències

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
ca: Idioma

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
ca: Previsualització

en: Show preview of the whole drawing area
ca: Mostra la previsualització a tota l'àrea de treball

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
ca: Mostra el visor

en: Scratchpad
ca: Quadre d'esborranys

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
ca: Mescla colors i fes els esbossos en pàgines de gargots separades

en: Previous item
ca: Element previ

en: Next item
ca: Element següent

en: (Nothing to show)
ca: (Res a mostrar)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
ca: Posa l'eix

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
ca: Mou l'eix

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
ca: Suprimeix l'eix

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
ca: Edita la simetria de l'eix

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
ca: Ajusta l'eix de simetria del dibuix.

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: X Position:
ca: Posició X:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Y Position:
ca: Posició Y:

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
ca: Cap

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
ca: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Symmetry Type:
ca: Tipus de simetria:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Rotational lines:
ca: Línies de rotació:

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: X axis Position
ca: Posició de l'eix X

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: Y axis Position
ca: Posició de l'eix Y

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
ca: Habilitat

en: File handling
ca: Gestió de fitxers

en: Scraps switcher
ca: Commutador de gargots

en: Undo and Redo
ca: Desfés i refés

en: Blend Modes
ca: Modes degradats

en: Line Modes
ca: Modes de línia

en: View (Main)
ca: Visualització (principal)

en: View (Alternative/Secondary)
ca: Visualització (alternativa/secundaria)

en: View (Resetting)
ca: Visualització (restablint)

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: close tab
ca: {tab_title}: tanca pestanya

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: tab options and properties
ca: {tab_title}: opcions i propietats de pestanya

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: move tab to other sidebar
ca: {tab_title}: mou la pestanya a altra barra lateral

en: Scroll View
ca: Desplaça la visualització

en: Drag the canvas view
ca: Arrossega la visualització del llenç

en: Zoom View
ca: Amplia la visualització

en: Zoom the canvas view
ca: Amplia la visualització del llenç

en: Rotate View
ca: Gira la visualització

en: Rotate the canvas view
ca: Gira la visualització del llenç

en: Unknown Command
ca: Ordre desconeguda

en: Undefined (command not started yet)
ca: No definit (ordre encara no iniciada)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
ca: {seconds:.01f}s de pintat amb {brush_name}

en: Flood Fill
ca: Farciment total

en: Trim Layer
ca: Talla la capa

en: Uniquify Layer Pixels
ca: Elimina els píxels duplicats de la capa

en: Refactor Group
ca: Reestructura el grup

en: Clear Layer
ca: Neteja la capa

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
ca: Enganxa la capa

en: New Layer from Visible
ca: Capa nova de visible

en: Merge Visible Layers
ca: Barreja la capes visibles

en: Merge Down
ca: Baixa la barreja

en: Normalize Layer Mode
ca: Normalitza el mode capa

en: Import Layers
ca: Importa capes

en: Add {layer_default_name}
ca: Afegeix {layer_default_name}

en: Remove Layer
ca: Suprimeix capa

en: Select Layer
ca: Selecciona capa

en: Duplicate Layer
ca: Capa duplicada

en: Move Layer Up
ca: Mou la capa amunt

en: Move Layer Down
ca: Mou la capa avall

en: Move Layer in Stack
ca: Mou la capa a la pila

en: Rename Layer
ca: Canvia el nom a la capa

en: Make Layer Visible
ca: Fes la capa visible

en: Make Layer Invisible
ca: Fes la capa invisible

en: Lock Layer
ca: Bloqueja la capa

en: Unlock Layer
ca: Desbloqueja la capa

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
ca: Estableix la opacitat de la capa: %0.1f%%

en: Unknown Mode
ca: Mode desconegut

en: Set Layer Mode: %s
ca: Estableix el mode capa: %s

en: Enable Frame
ca: Habilita el marc

en: Disable Frame
ca: Deshabilita el marc

en: Update Frame
ca: Actualitza el marc

en: Edit Layer Externally
ca: Edita la capa externament

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
ca: Error en carregar “{basename}”.

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
ca: Els registres poden tenir més detalls sobre aquest error.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
ca: Des d'ara

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
ca: abans

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
ca: La carpeta de la memòria cau encara està en ús.
    Esteu executant més d'una instància de MyPaint?
    Tanca l'aplicació i espera {cache_update_interval}s per intentar-ho de nou.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
ca: Copia de seguretat incompleta actualitzada fa{last_modified_time} {ago}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
ca: Copia de seguretat actualitzada fa {last_modified_time} {ago}
    Mida: {autosave.width}×{autosave.height} píxels, Capes: {autosave.num_layers}
    Conté {unsaved_time} de dibuixos no desats.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
ca: No es pot escriure “{filename}”: {err}
    Teniu prou espai al dispositiu ?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
ca: No es pot escriure “{filename}”: {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
ca: {error_loading_common}
    El fitxer no existeix.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
ca: No teniu permís per obrir aquest fitxer.
    {error_loading_common}.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
ca: {error_loading_common}
    
    Motiu: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
ca: {error_loading_common}
    Extensió de format de fitxer desconegut: “{ext}”

[ctx: Document IO: group name for Import Layers]
en: Imported layers
ca: Capes importades

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
ca: No es pot desar com JPEG:  {original_msg}
    
    Si la vostra màquina no té massa memòria, intenteu desar-ho en format PNG, La funció de desat PNG de MyPaint és més eficient.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
ca: No s'ha pogut recuperar el treball d'una copia de seguretat automàtica.
    
    Motiu: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Filling
ca: Ompli

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Morphing
ca: Transforma

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Blurring
ca: Difumina

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Compositing
ca: Compon

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Finishing up
ca: Acaba

[ctx: uniform square region of pixels, plural noun]
en: tiles
ca: Mosaic

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
ca: Capa

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for vector (SVG/Inkscape) layers
en: Vectors
ca: Capa vectorial

[ctx: layer type descriptions]
en: Vector Layer
ca: Capa vectorial

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for renderable fallback layers
en: Bitmap
ca: Mapa de bits

[ctx: layer type descriptions]
en: Bitmap Data
ca: Dades del mapa de bits

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for non-renderable fallback layers
en: Data
ca: Dades

[ctx: layer type descriptions]
en: Unknown Data
ca: Capa de dades desconeguda

[ctx: layer type descriptions]
en: Painting Layer
ca: Capa de pintura nova

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
ca: Grup

[ctx: layer type descriptions]
en: Layer Group
ca: Grup de capes

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
ca: Marcador de posició

[ctx: layer default names]
en: Root
ca: Arrel

[ctx: layer default names: refactor: name of the common areas layer]
en: Common
ca: Comú

[ctx: layer visibility sets: default name for a user-managed view]
en: View
ca: Visualització

[ctx: layer visibility sets: text shown when no user-managed view is active]
en: No active view
ca: Visualització no activa

[ctx: layer views: commands: add]
en: Add Layer View
ca: Afig una capa

[ctx: layer views: commands: remove]
en: Remove Layer View
ca: Suprimeix una capa

[ctx: layer views: commands: activate]
en: Activate Layer View “{name}”
ca: Activate una capa «{name}»

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Lock Layer View
ca: Bloqueja la capa

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Unlock Layer View
ca: Desbloqueja la capa

en: Pass-through
ca: Passa per

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
ca: Els continguts del grup s'apliquen directament al fons del grup

en: The top layer only, without blending colors.
ca: La capa superior només, sense barrejar colors.

en: Similar to mixing actual pigments by upsampling to 10 spectral channels.
ca: Semblant a barrejar els pigments reals en prendre mostres de 10 canals espectrals.

en: Multiply
ca: Multiplica

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
ca: Igual a carregar dues diapositives en un projector i projectar el resultat combinat.

en: Screen
ca: Pantalla

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
ca: Igual que il·luminar dos projectors de diapositives separats en una pantalla simultàniament. Aquesta és la inversa de «Multiplicar».

en: Overlay
ca: Sobreposa

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
ca: Sobreposa el fons amb la capa superior, preservant els ressaltats i les ombres dels fons. Aquesta és la inversa de «LLum dura».

en: Darken
ca: Fosc

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
ca: La capa superior s'utilitza quan és més fosca que el fons.

en: Lighten
ca: Il·lumina

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
ca: La capa superior s'utilitza quan és més clara que el fons.

en: Dodge
ca: Esvaeix

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
ca: Esvaeix el fons amb la capa superior. L'efecte és similar a la tècnica de cambra fosca fotogràfica del mateix nom que s'utilitza per millorar el contrast en ombres.

en: Burn
ca: Crema

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
ca: Enfosqueix el fons utilitzant la capa superior. L'efecte s'assembla a la tècnica de cambra fosca fotogràfica del mateix nom que s'utilitza per reduir els punts forts més brillants.

en: Hard Light
ca: Llum dura

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
ca: Semblant a il·luminar amb un focus dur el fons.

en: Soft Light
ca: Llum tova

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
ca: Semblant a il·luminar amb un focus difús el fons.

en: Difference
ca: Diferència

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
ca: Resta el color fosc del il·luminat dels dos.

en: Exclusion
ca: Exclusió

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
ca: Semblant al mode «Diferència», però baix en contrast.

en: Hue
ca: To

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
ca: Combina el to de la capa superior amb la saturació i la lluminositat del fons.

en: Saturation
ca: Saturació

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
ca: Aplica la saturació dels colors de les capes superiors al to i lluminositat del fons.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
ca: Aplica el to i la saturació de la capa superior a la lluminositat del fons.

en: Luminosity
ca: Lluminositat

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
ca: Aplica la lluminositat de la capa superior al to i saturació del fons.

en: Plus
ca: Més

en: This layer and its backdrop are simply added together.
ca: Aquesta capa i el seu fons s'afegeixen juntes.

en: Destination In
ca: Destinació dins

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
ca: Utilitza el fons només on aquesta capa ho cobreix. Tota la resta és ignorat.

en: Destination Out
ca: Destinació fora

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
ca: Utilitza el fons només on aquesta capa no ho cobreix. Tota la resta és ignorat.

en: Source Atop
ca: Font a sobre de tot

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
ca: La font que superposa a la destinació reemplaça la destinació. La destinació es col·loca en un altre lloc.

en: Destination Atop
ca: Destinació dalt de tot

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
ca: La destinació que superposa la font reemplaça la font. La font es col·loca en un altre lloc.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
ca: No es possible construir un objecte intern vital. El vostre sistema no tindre prou memòria per fer aquesta operació.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
ca: Error en escriure “{basename}”.
    
    Motiu: {err}
    Carpeta objectiu: “{dirname}”.

en: Horizontal
ca: Horitzontal

en: Vertical and horizontal
ca: Vertical i horitzontal

en: Rotational
ca: Giratori

en: Snowflake
ca: Floc de neu

en: PNG reader failed: %s
ca: La lectura del PNG ha fallat: %s

en: Recover interrupted work?
ca: Recuperem el treball interromput?

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Whether to show the dialog when MyPaint starts
en: _Look for backups at startup
ca: _ Busca les còpies de seguretat en iniciar

[ctx: Autosave Recovery dialog|Show Dialog at Startup checkbutton|]
en: Run this autosave recovery dialog when MyPaint starts, if there are files to recover.
    
    You can always launch this dialog from the ‘File’ menu when MyPaint is running.
ca: Executeu aquest diàleg de recuperació automàtica quan s'inicie MyPaint, si hi ha fitxers perrecuperar. 
    
    Podeu iniciar sempre aquest diàleg des del menú «Fitxer» quan s'execute MyPaint.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Deletes the selected autosave backup file.
en: _Delete…
ca: _Suprimeix…

[ctx: Autosave Recovery dialog|Delete button|]
en: Delete this backup from the disk.
ca: Suprimeix aquesta còpia de seguretat del disc.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Recover in the sense or retrieval or salvage from a backup file. The user is asked to save the retrieved file immediately afterwards, hence the ellipsis.
en: _Recover & Save…
ca: _Recupera i desa…

[ctx: Autosave Recovery dialog|Recover button|]
en: Save this backup to disk, then continue working on it.
ca: Guarda aquesta còpia de seguretat en el disc i continua treballant-hi.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Do not recover any autosaves; take no action.
en: Decide _Later
ca: Decideix _més endavant

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
ca: Comença a treballar en un llenç nou. Aquestes còpies de seguretat es conservaran.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
en: MyPaint crashed with unsaved work, but it makes rolling backups. You can recover a working file from one of these automated backups now. You’ll be asked where to save it before continuing.
ca: MyPaint ha fallat amb treball no desat, però n'hi ha còpies de seguretat. Podeu recuperar un fitxer des d'una d'aquestes còpies ara. Se us preguntarà on voleu guardar-lo abans de continuar.

en: Thumbnail
ca: Miniatura

en: Description
ca: Descripció

en: Live update
ca: Actualització en directe

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
ca: Actualitza el darrer traç del llenç amb els paràmetres en aquesta finestra, en temps real

en: Save these settings to the brush
ca: Desa aquestos paràmetres al pinzell

en: Edit Icon
ca: Edita la icona

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
ca: Edita aquesta icona de pinzell en una finestra separada (podreu utilitzar qualsevol pinzell per dibuixar-la)

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Delete this brush from the disk
ca: Suprimeix aquest pinzell del disc

en: Copy to New
ca: Copia a un nou

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
ca: Copia aquests paràmetres i la icona del pinzell actual a un pinzell nou

en: Rename this brush
ca: Canvia el nom a aquest pinzell

en: Brush Setting
ca: Paràmetres del pinzell

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
ca: Descripció curta per usar als consells d'eina

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
ca: Descripció:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
ca: Notes del desenvolupador del pinzell

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
ca: Valor inicial per a aquest paràmetre del pinzell. La dinàmica del pinzell variarà en conseqüència.

note: field label
en: Value:
ca: Valor:

en: Reset this input to have no effect on the setting
ca: Reinicia aquesta entrada per no tindre efectes al paràmetre

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
ca: Valor mínim per a l'eix de sortida.
    Això es pot establir amb el lliscador principal de {dname}.

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
ca: Valor màxim per a l'eix de sortida.
    Això es pot establir amb el lliscador principal de {dname}.

en: Output
ca: Sortida

en: Input
ca: Entrada

en: Adjusts the maximum value
ca: Ajusta el valor màxim

en: Adjusts the minimum value
ca: Ajusta el valor mínim

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
ca: Valor mínim per a l'eix d'entrada.
    Utilitzeu l'escala emergent per ajustar-ho.

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
ca: Valor màxim per a l'eix d'entrada.
    Utilitzeu l'escala emergent per ajustar-ho.

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
ca: Variació del valor base per al llapis d'entrada i altres criteris

en: Brush Dynamics
ca: Dinàmiques del pinzell

en: Adjust this input mapping in detail
ca: Ajusta el mapatge d'entrada en detall

en: Brush dynamics are not available for this setting.
ca: La dinàmica del pinzell no està disponible per a esta configuració.

en: <big><b>No Brush Dynamics</b></big>
ca: <big><b>Sense dinàmiques de pinzell</b></big>

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
ca: Valor de pressió per al punt actual

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
ca: Prem:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction. The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected. The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
ca: Inclinació en direcció a l'eix X del llenç.
    Un valor de 0 significa que la ploma és vertical.
    Els valors negatius signifiquen inclinacions cap a l'esquerra.

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
ca: Inclinació X:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
ca: Inclinació Y:

en: Tilt in the canvas Y axis
ca: Inclinació a l'eix Y del llenç

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
ca: Temps des de el punt previ en segons

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
ca: Temps:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
ca: Suprimeix punt

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
ca: Suprimeix el punt seleccionat

en: Insert Point
ca: Insereix un punt

en: Simplify Points
ca: Simplifica els punts

en: Simplify the curve using the Reumann-Witkam algorithm.
ca: Simplifica la corba utilitzant l'algoritme de Reumann-Witkam.

en: Cull Points
ca: Elimina els punts

en: Cull every other point from the curve.
ca: Elimina tots els altres punts de la corba.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: The currently active view.
ca: La vista activa actualment.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Rename the active view.
ca: Canvia el nom de la vista activa.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Remove the active view.
ca: Elimina la vista activa.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Snapshot visible layers as a new view.
ca: Capa visible de captura de pantalla com a nova vista.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Lock or unlock the active view.
ca: Bloqueja o desbloqueja la vista activa.

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
ca: Tria el color

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
ca: Edita el color actual en detall

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
ca: Afegeix el color actual a la paleta

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
ca: Escala i gira el llenç

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
ca: Tria la configuració del pinzell, color del traç i capa

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
ca: PNG sòlid amb fons (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
ca: JPEG 90% de qualitat (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
ca: Cercle amb contorn prim

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
ca: Cercle amb contorn mitjà

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
ca: Cercle amb contorn gros

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
ca: Creu

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
ca: Pressió d'entrada

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
ca: Pressió del pinzell

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
ca: <b>Mapatge de pressió global</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
ca: Pressió

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
ca: Aquí podeu restringir els dispositius d'assenyalament per tasques específiques del llenç o bé ignorar-les completament si fan malbé el dibuix.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
ca: <b>Ús del dispositiu</b>

en: Devices
ca: Dispositius

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
ca: • La barra espaiadora es pot utilitzar com botó 2.
    • Alguns botons de tauleta no es poden mantenir premudes quan es prem.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
ca: <b>Mapatge dels botons punter</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
ca: Botons

note: Label for a checkbox in the keyboard mappings preferences. A fallback binding is a static built-in key binding that is used unless its key is bound to something else.
en: Disable fallback key bindings
ca: Desactiva la vinculació de tecles alternativa

note: Tooltip for checkbox in the keyboard mappings preferences.
en: The fallback key bindings are static built-in bindings that are only used if their key combinations are not bound to anything else.
ca: Les vinculacions de tecles alternatives són vinculacions predefinides estàtiques que només s'utilitzen si les combinacions de tecles no es troben enllaçades a res més.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
ca: <b>Mapatge del teclat</b>

en: Keys
ca: Tecles

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
ca: Format del fitxer per defecte:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
ca: Prefix quan es desen gargots:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
ca: <b>Desat</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
ca: <b>Gestió del color</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
ca: Conversions espai color:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
ca: Converteix a RGB quan es carregui; marca com RGB quan es desi

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
ca: Les imatges que contenen informació <i> completa </i> de l'espai de colors  es convertiran a RGB quan es carreguin a MyPaint. Quan MyPaint desi una imatge, s'afegeixen suggeriments perquè altres programes la puguin renderitzar correctament.
    
    Això suposa que la pantalla està calibrada a alguna cosa semblant a RGB, l'espai de color estàndard per a la web i una aproximació pobra de la majoria dels monitors de PC. Si sabeu que la vostra pantalla és radicalment diferent d'aquesta, utilitzeu la configuració «sense conversions automàtiques o etiquetatge».

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
ca: Sense conversions automàtiques o etiquetatge

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
ca: No es fan conversions de colors quan es carrega, i els fitxers es desen sense informació de gestió del color.
    
    Aquest és el comportament antic de MyPaint, i es pot utilitzar com a solució temporal per a treballar sense RGB.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
ca: <b>Copies de seguretat automàtiques</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
ca: Fes una copia de seguretat del treball no desat:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
ca: Segons d'inactivitat

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
ca: La còpia de seguretat funciona de manera incremental en segon pla en la memòria cau de disc de MyPaint. Si el programa falla, tindreu l'oportunitat de restaurar el que esteu treballant.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
ca: Temps entre dues copies de seguretat:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
ca: Carrega i desa

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
ca: <b>Ampliació/reducció i composició</b>

en: Default zoom level:
ca: Nivell d'ampliació per defecte:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
ca: <b>Interfície</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
ca: Mida icona barra d'eines:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
ca: Tipus de cursor per ma alçada:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
ca: Variant del tema fosc:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
ca: Si està disponible el tema GTK3 (requereix inici de nou)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
ca: Quan sigui compatible amb el tema GTK useu una variant de tema clar i fosc.  Això és sensible per als editors d'imatges i els visualitzadors multimèdia.

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
ca: Alguns d'aquesta canvis requereixen que MyPaint inicie de nou.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
ca: Gran (requereix un GTK3 recent)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
ca: Petit

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
ca: Useu un patró de tauler d'escacs real

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
ca: Dibuixeu un patró de tauler d'escacs real per mostrar la transparència.
    Això disminueix la visualització, però pot ser menys confús.

en: When showing transparency:
ca: Quan es mostra la transparència:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
ca: Esdeveniments de desplaçament suau:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
ca: Quan els dispositius envien (necessiten reiniciar)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox tooltip]
en: Smooth scrolling support makes scroll gestures and scrollwheel events from some devices smooth rather than in steps. It's good for touchpads, but can be irritating if you're used to mouse scrolling.
    
    If smooth scrolling is supported, stepwise scrolling can be turned back on briefly by holding the shift key down while scrolling.
    
    Scrolling to pan the view needs this setting to be turned on, and for your device to be configured to send bidirectional scroll events.
ca: El suport de desplaçament suau fa que els gestos de desplaçament i els esdeveniments de la roda de desplaçament d'alguns dispositius siguin més suaus que no pas en passos. És bo per a les superfícies tàctils, però pot ser irritant si esteu acostumat al desplaçament del ratolí.
    
    Si el desplaçament suau està suportat es pot tornar a activar el desplaçament per passos mantenint breument premuda la tecla Maj mentre es desplaça.
    
    El desplaçament per visualitzar necessita que aquesta configuració estigui activada i que el dispositiu estigui configurat per enviar bidireccionalment esdeveniments de desplaçament.

en: Hide cursor while painting
ca: Amaga el cursor mentre es pinta

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox label]
en: Enabled
ca: Activat

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox tooltip]
en: When a layer is created or selected, show only that layer for a short time period.
ca: Quan es cree o se seleccione una capa, mostra sols aquesta capa per un període curt de temps.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Blink layers on creation/selection:
ca: Capes intermitents en la creació/selecció:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Language:
ca: Llengua:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: (needs restart)
ca: (cal reiniciar)

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
ca: Visualització

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
ca: El conjunt de colors que es mostrarà com a primari en les rodes de color de l'estil del disc.
    Les diferents tradicions tenen diferents harmonies de colors.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
ca: Els primaris són:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
ca: Estàndard digital Roig/Verd/Blau

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
ca: El  &apos;monitor d'ordinador&apos; roig, verd i blau primàries, disposats equitativament al voltant del cercle. El verd és oposat a la magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
ca: El  &apos;monitor d'ordinador&apos; roig, verd i blau primàries, disposats equitativament al voltant del cercle. El verd és oposat a la magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
ca: El tradicional dels artistes Roig/Groc/Blau

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
ca: La roda tradicional roig/groc/blau utilitzada per molts artistes des del segle XVIII, aproximada amb colors purs i uniformement disposats al voltant del cercle. El verd oposat al roig.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
ca: La roda tradicional roig/groc/blau utilitzada per molts artistes des del segle XVIII, aproximada amb colors purs i uniformement disposats al voltant del cercle. El verd oposat al roig.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
ca: Roig-Verd i Blau-Groc són parell oposats

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
ca: Aproximació ràpida i en brut de rodes formada per teories de color que utilitzen quatre &apos;primaris psicològics&apos; o &apos;tons únics&apos; disposats en parells oposats en els punts cardinals. El roig és de el color oposat al verd i el groc és el color oposat al blau. CIECAM02 i NCS presenten un model similar. Aquí fem servir el pur roig, groc, etc. com els quatre primaris.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
ca: Aproximació ràpida i en brut de rodes formada per teories de color que utilitzen quatre «primaris psicològics» o «tons únics» disposats en parells oposats en els punts cardinals. El roig és de el color oposat al verd i el groc és el color oposat al blau. CIECAM02 i NCS presenten un model similar. Aquí fem servir el pur roig, groc, etc. com els quatre primaris.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
ca: <b>Roda de color</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default Compatibility Mode:
ca: Mode compatibilitat predeterminat:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: <b>1.x Settings</b>
ca: <b>Configuració 1.x</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Make sure to be consistent w. other occurences of 2.x
en: <b>2.x Settings</b>
ca: <b>Configuració 2.x</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default New Layer Type:
ca: Tipus predeterminat de capa nova:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default Pigment Brush Setting:
ca: Configuració predeterminada del pigment del pinzell:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label description for the 1.x compatibility-mode-by-default setting
en: When creating new documents, use the legacy 1.x compatibility mode by default. In this mode 1.x .ora files will look the same as they did in older versions, but pigment blending will not work well.
ca: En crear documents nous, utilitza el mode de compatibilitat 1.x de manera predeterminada. En aquest mode, els fitxers .ora es mostraran igual que en versions anteriors, però la mescla de pigments no funcionarà bé.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: When creating new documents, use the regular 2.x compatibility mode by default. Old documents will often look different in this mode.
ca: En crear documents nous, usa el mode de compatibilitat 2.x habitual de forma predeterminada. Sovint, els documents antics es mostraran diferent en aquest mode.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Show warning for files that may be partially incompatible
ca: Mostra un avís per als fitxers que potser són parcialment incompatibles

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label for a set of options
en: File compatibility warnings:
ca: Avisos de compatibilitat del fitxer:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Show warning for files that may be fully incompatible
ca: Mostra els avisos per als fitxers que potser són completament incompatibles

[ctx: Prefs|Compatibility]
note: This is a tooltip for the file behavior options label.
en: This will only apply to files saved with versions of MyPaint older than 2.0. When you save an OpenRaster file with MyPaint 2.0 or newer the active compatibility mode will be written to the file.
ca: Això només s'aplicarà als fitxers desats amb versions del MyPaint posteriors a la 2.0. En desar un fitxer OpenRaster amb el MyPaint 2.0 o posterior el mode de compatibilitat actiu s'escriurà en el fitxer.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label to the options for how to handle files which do not have a compatibility mode specified (whether they should be opened in 1.x compatibility mode, or 2.x mode)
en: When Mode is Unspecified:
ca: Si no s'especifica el mode:

[ctx: Prefs|Compatibility]
note: This label indicates a subsection of the compatibility settings related to loading files.
en: <b>File loading</b>
ca: <b>Càrrega de fitxers</b>

en: <b>Compatibility settings</b>
ca: <b>Paràmetres de compatibilitat</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Compatibility
ca: Compatibilitat

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
ca: Pantalla (normal)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
ca: Desactivat (no sensible a la pressió)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
ca: Finestra (no recomanat)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
ca: Nou

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
ca: Nou

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
ca: Inicia amb un llenç blanc nou.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
ca: Obre…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
ca: Obre

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
ca: Carrega un fitxer per treballar-hi.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
ca: Obre el més recent

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
ca: Obre el fitxer que heu desat més recentment.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
ca: Obre el recent

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
ca: Reverteix

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
ca: Torneu a carregar el fitxer del qual s'ha carregat el treball actual.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Layers…
ca: Importa capes…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Import layers from one or more files.
ca: Importa capes des d'un o més fitxers.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
ca: Desa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
ca: Deseu el vostre treball a un fitxer.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
ca: Anomena i desa…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
ca: Deseu el vostre treball a un fitxer, assignant-hi un nom nou.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
ca: Exporta…

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
ca: Exporta el treball a un fitxer, però continua treballant al mateix fitxer.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
ca: Desa com esbós

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
ca: Desa com un fitxer de esbós nou, o desa una nova revisió si ja és un esbós.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
ca: Obre esbós previ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
ca: Carrega el fitxer esbós abans que l'actual.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
ca: Obre esbós nou

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
ca: Carrega el fitxer esbós després de l'actual.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
ca: Recupera el fitxer des d'una copia de seguretat automàtica…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
ca: Intenta desar i continuar el treball interromput no desat.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
ca: Grups de pinzells

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
ca: Pinzells

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
ca: Llista de grups de pinzells.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
ca: Ajustadors de color

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
ca: Disponibles ajustadors de color.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
ca: Mode de composició de la capa actual.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Pressure
ca: Augmenta la pressió d'entrada simulada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Send harder pressure for devices that don't support pressure input.
ca: Envia una pressió més forta als dispositius que no admeten l'entrada de pressió.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Pressure
ca: Disminueix la pressió d'entrada simulada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Send softer pressure for devices that don't support pressure input.
ca: Envia una pressió més suau als dispositius que no admeten l'entrada de pressió.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Rotation
ca: Augmenta el gir simulat

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase barrel rotation for devices that don't support rotation input.
ca: Augmenta el gir per a dispositius que no admeten l'entrada de gir.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Rotation
ca: Disminueix el gir simulat

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease barrel rotation for devices that don't support rotation input.
ca: Disminueix el gir per a dispositius que no admeten l'entrada de gir.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
ca: Increment la mida de pinzell

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
ca: Fes més gran el pinzell de treball.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
ca: Disminueix la mida del pinzell

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
ca: Fes més petit el pinzell de treball.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
ca: Incrementa la opacitat del pinzell

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
ca: Fes més opac el pinzell de treball.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
ca: Disminueix la opacitat del pinzell

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
ca: Fes menys opac el pinzell de treball.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
ca: Il·lumina el color de la pintura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
ca: Incrementa la lluminositat del color de pintura actual.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
ca: Foscor del color de la pintura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
ca: Disminueix la lluminositat del color de la pintura actual.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
ca: Canvia el to en sentit horari

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
ca: Gira el to del color de la pintura en sentit horari a la roda del color.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
ca: Canvia el to en sentit antihorari

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
ca: Gira el to del color de la pintura en sentit antihorari a la roda del color.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
ca: Incrementa la saturació

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
ca: Fes el color de la pintura més saturat (més colorit, més pur).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
ca: Disminueix la saturació

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
ca: Fes el color de la pintura menys saturat (més gris).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
ca: Torna a carregar els paràmetres del pinzell

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
ca: Restaura tots els paràmetres del pinzell als valors guardats del pinzell actual.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
ca: Tria traç i capa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pick a brushstroke from the canvas, which restores brush, color, and layer.
ca: Trieu una configuració del pinzell del llenç que restaure el pinzell, el color i la capa.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
ca: Dreceres de teclat del pinzell, restaura color

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
ca: Commuta quan es restaura el pinzell des d'una drecera de teclat que també restaura el color desat.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
ca: Desa el pinzell a la drecera més recent de teclat

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
ca: Desa el pinzell a la drecera usada més recent de teclat.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
ca: Neteja la capa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the active layer’s content.
ca: Neteja el contingut de la capa activa.

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Slice Operations
ca: Operacions de divisió

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Trim Layer to Frame
ca: Retalla la capa del marc

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
ca: Esborra parts de la capa actual que es troben fora del marc.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Uniquify Layer Pixels
ca: Elimina els píxels duplicats de la capa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete parts of the current layer which do not vary from the backdrop.
ca: Elimina les parts de la capa actual que no varien del fons.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Uniquify Layer Tiles
ca: Elimina els mosaics duplicats de la capa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete whole tiles from the current layer which do not vary from the backdrop.
ca: Elimina tot el mosaic de la capa actual que no varie del fons.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Refactor Layer Group Pixels
ca: Reestructura els píxels del grup de capes

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Normalize child layers, then factor out common parts to a new child layer.
ca: Normalitza les capes filles i, a continuació, exclou les parts comunes en una nova capa secundària.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Refactor Layer Group Tiles
ca: Reestructura els mosaics del grup de capes

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
ca: Copia la capa al porta-retalls

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
ca: Copia el contingut de la capa actual al porta-retalls.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
ca: Enganxa la capa des del porta-retalls

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
ca: Reemplaça la capa actual amb el contingut del porta-retalls.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
ca: Edita la capa en un aplicació externa…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active layer in an external application.
ca: Edita la capa actual en una aplicació externa.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
ca: Actualitza la capa amb editors externs

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
ca: Publica els canvis desats des d'una aplicació externa (normalment automàtic).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
ca: Vés a la capa al cursor

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Select a layer by picking something [drawn] on it.
ca: Selecciona una capa triant un objecte [dibuixat] en ella.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
ca: Vés a la capa superior

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
ca: Vés una capa amunt en la pila de capes.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
ca: Vés a la capa inferior

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
ca: Vés una capa avall en la pila de capes.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
ca: Capa de pintura nova

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
ca: Afegeix una capa de pintura nova a sobre de la capa actual.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
ca: Capa vectorial nova…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
ca: Afegeix una capa vectorial nova a sobre de la capa actual, i comença editant-la.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
ca: Grup de capes nou

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
ca: Afegeix un grup de capes nou a sobre de la capa actual.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
ca: Capa de pintura nova a sota

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
ca: Afegeix una capa de pintura nova baix la capa actual.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
ca: Capa vectorial nova a sota…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
ca: Afegeix una capa vectorial nova baix la capa actual, i comença editant-la.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
ca: Grup de capes nou a sota

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
ca: Afegeix un grup de capes nou baix la capa actual.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
ca: Fusiona la capa inferior

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
ca: Fusioneu la capa actual amb la capa que hi ha a sota.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
ca: Fusiona capes visibles

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
ca: Consolida totes les capes visibles, i suprimeix les originals.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
ca: Capa nova des de visible

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
ca: Semblant a «Fusiona capes visibles» però sense suprimir les originals.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
ca: Suprimeix capa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
ca: Suprimeix la capa actual des de la pila de capes.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
ca: Converteix a capa de pintura normal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
ca: Convertiu la capa o el grup actual en una capa de pintura en mode "Normal", conservant la seva aparença.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
ca: Incrementa la opacitat de la capa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
ca: Fes la capa menys transparent.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
ca: Redueix la opacitat de la capa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
ca: Fes la capa més transparent.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
ca: Apuja la capa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
ca: Apuja la capa actual un escaló en la pila de capes.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
ca: Abaixa la capa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
ca: Abaixa la capa actual un escaló en la pila de capes.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
ca: Duplica la capa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
ca: Fes una copia exacta de la capa actual.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Properties…
ca: Propietats de la capa…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the layer’s properties (name, mode, visibility, locked, opacity).
ca: Canvia les propietats de la capa (nom, mode, visibilitat, bloqueig, opacitat).

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
ca: Capa bloquejada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
ca: Commuta l'estat bloquejat de la capa actual. Les capes bloquejades no es poden modificar.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
ca: Capa visible

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
ca: Commuta l'estat de visibilitat de la capa actual, fent-la oculta.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
ca: Mostra el fons

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
ca: Commuta la visibilitat de la capa de fons.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Vacuum Empty Tiles
ca: Neteja els mosaics buits

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove empty tiles from the document.
ca: Suprimeix els mosaics buits del document.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
ca: Reinicia i centra la visualització

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
ca: Reinicia l'ampliació/reducció, gir i emmirallat, i torna a centrar el document.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
ca: Ajusta a la visualització

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
ca: Canvia entre una visualització encaixada i la vostra ubicació de treball i ampliació/reducció.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
ca: Reinicia

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
ca: Reinicia l'ampliació/reducció

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset view zoom level to default.
ca: Restaura l'ampliació/reducció al valor per defecte.

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
ca: Reinicia la rotació

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view’s rotation to 0°
ca: Restaura el gir a 0°

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
ca: Reinicia l'emmirallat

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view's mirroring.
ca: Restaura la reflexió de la visualització.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
ca: Amplia

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
ca: Augmenta l'ampliació.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
ca: Disminueix

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
ca: Disminueix l'ampliació.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Left
ca: Panoràmica a l'esquerra

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas to the left.
ca: Mou la visualització del llenç a l'esquerra.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Right
ca: Panoràmica a la dreta

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas to the right.
ca: Mou la visualització del llenç a la dreta.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Up
ca: Panoràmica cap amunt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas upwards.
ca: Mou la visualització del llenç cap amunt.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Down
ca: Panoràmica cap avall

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas downwards.
ca: Mou la visualització del llenç cap avall.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
ca: Gira en sentit horari

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the canvas clockwise.
ca: Gira el llenç en sentit horari.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
ca: Gira en sentit antihorari

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the canvas counter-clockwise.
ca: Gira el llenç en sentit antihorari.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
ca: Emmirallat horizontal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
ca: Inverteix la visualització d'esquerra a dreta.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
ca: Emmirallat vertical

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
ca: Inverteix la visualització de dalt a baix.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
ca: Capa sola

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
ca: Commuta quan sols es mostra la capa actual.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
ca: Activa el pintat simètric

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
ca: Pinzellades emmirallades al llarg de l'eix de simetria

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
ca: Marc habilitat

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
ca: Commuta la visibilitat del marc del document.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
ca: Imprimeix els valors de l'entrada del pinzell a la consola

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
ca: Mostra les entrades generades internament pel motor del pinzell a la consola.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
ca: Visualitza la composició

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
ca: Mostra les actualitzacions de la composició a la pantalla per depurar.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
ca: Sense memòria intermèdia doble

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
ca: Desconnectada la memòria intermèdia doble que normalment està habilitada.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Insert a point next to the currently selected point in the direction of the stroke.
ca: Insereix un punt al costat del punt seleccionat actualment en la direcció del traç.

en: Delete Point
ca: Suprimeix un put

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete currently selected point on the ink stroke.
ca: Suprimeix el punt seleccionat actualment en el traç de tinta.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Simplify and delete points according to angle and distance between nodes.
ca: Simplifica i elimina els punts segons l'angle i la distància entre nodes.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete every other point on the ink stroke.
ca: Elimina la resta de punts en el traç de tinta.

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
ca: Mode de pintura

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
ca: Mode de pintura: Normal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
ca: Aplica el color normalment quan pintis.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
ca: Mode de pintura: Goma d'esborrar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
ca: Esborra usant el pinzell actual.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
ca: Mode de pintura: Alfa bloquejat

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
ca: Aplicant el pinzell no es pot canviar la opacitat de la capa.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
ca: Mode de pintura: Acoloreix

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
ca: Aplica el color a la capa actual sense afectar la seva brillantor o la seva opacitat.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
ca: Fitxer

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
ca: Surt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
ca: Tanca la finestra principal i surt de l'aplicació.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
ca: Edició

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
ca: Ajusta el color

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
ca: Diàleg emergent de l'historial de colors

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
ca: Mostra una línia de temps dels colors recents sota el cursor.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
ca: Diàleg de detalls del color

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
ca: Mostra el diàleg dels detalls del color amb una entrada de text.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
ca: Color de la paleta següent

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
ca: Estableix el color de pintat al color següent de la paleta.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
ca: Color de la paleta prèvia

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
ca: Estableix el color de pintat al color prèvi de la paleta.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
ca: Afegeix color a la paleta

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
ca: Afegeix el color actual a la paleta.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
ca: Capa

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
ca: Opacitat

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
ca: Vés a la capa

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
ca: Capa nova a sota

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
ca: Propietats

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
ca: Quadre d'esborranys

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
ca: Quadre d'esborranys nou

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
ca: Carrega el quadre d'esborranys per defecte com llenç del quadre d'esborranys nou.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
ca: Obre el quadre d'esborranys…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
ca: Carrega un fitxer d'imatge al disc dins del quadre d'esborranys.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
ca: Desa el quadre d'esborranys

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
ca: Desa el quadre d'esborranys al fitxer que el conté al disc.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
ca: Exporta el quadre d'esborranys com…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
ca: Exporta el quadre d'esborranys al disc sota un nom de fitxer de la vostra elecció.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
ca: Reverteix el quadre d'esborranys

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
ca: Reverteix el quadre d'esborranys al seu estat desat últim.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
ca: Desa el quadre d'esborranys per defecte

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
ca: Desa el quadre d'esborranys per defecte al «Quadre d'esborranys nou».

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
ca: Neteja el quadre d'esborranys per defecte

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
ca: Neteja el quadre d'esborranys per defecte al llenç en blanc.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
ca: Copia el fons principal al quadre d'esborranys

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
ca: Copia la imatge de fons del document de treball al quadre d'esborranys.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
ca: Finestra

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
ca: Pinzell

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
ca: Dreceres de teclat

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
ca: Ajuda de dreceres de teclat del pinzell

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
ca: Mostra una explicació de com funcionen les dreceres de teclat.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
ca: Canvia el pinzell…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
ca: Mostra un canviador de pinzell sota el cursor.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
ca: Canvia el color…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
ca: Mostra un canviador de pinzell sota el cursor amb tot els selectors de colors llistats.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
ca: Canvia el color (subconjunt ràpid)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
ca: Mostra un canviador de pinzell sota el cursor amb sols un selector llistat.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
ca: Obté més pinzells…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
ca: Baixa paquets de pinzells del wiki del MyPaint.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
ca: Importa pinzells…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
ca: Carrega un paquet de pinzells del disc.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
ca: Ajuda

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
ca: Ajuda en línia

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
ca: Vés a la documentació del wiki de MyPaint.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
ca: Quant a MyPaint

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
ca: Mostra la llicència de MyPaint, nombre de versió i crèdits.

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
ca: Depura

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
ca: Imprimeix la pèrdua de memòria a la consola (lent!!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
ca: Depura les pèrdues de memòria.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
ca: Inicia el recopilador de dades innecessàries ara

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
ca: Memòria lliure usada pels objectes de Python que no estan en ús.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
note: FIXME: convert to a ToggleAction
en: Start/Stop Profiling…
ca: Inicia/atura l'anàlisi del rendiment…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
ca: Inicia o atura l'anàlisi de rendiment de Python (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
ca: Simula una fallada…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
ca: Augmenta l'excepció de Python per provar el diàleg de fallades.

[ctx: Menu (labels)]
en: View
ca: Visualització

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
ca: Retroacció

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
ca: Ajusta la visualització

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Popup Main Menu
ca: Menú principal emergent

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
ca: Mostra el menú principal com emergent.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
ca: Commuta entre pantalla completa i mode finestra.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
ca: Edita les preferències

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
ca: Edita els paràmetres globals de MyPaint.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
ca: Prova els dispositius d'entrada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
ca: Mostra un diàleg que capturi tots els esdeveniments que els vostres dispositius d'entrada enviïn.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
ca: Selector de fons

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
ca: Canvieu la textura del paper de fons.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
ca: Editor de paràmetres del pinzell

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
ca: Edita els paràmetres del pinzell actiu.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
ca: Editor d'icones del pinzell

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
ca: Edita les icones del pinzell.

[ctx: Menu→Layer (labels), Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layers Panel
ca: Tauler de capes

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for managing layers.
ca: Tauler acoblable per a la gestió de capes.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
ca: Mostra el panell de capes

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
ca: Mostra el quadre acoblable de capes (organitza capes o assigna modes).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
ca: Roda HCY

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable cylindrical hue/chroma/luma color selector. The circular slices are equiluminant.
ca: Selector de color to/cromaticitat/luminància cilíndric acoblable. Les llesques circulars són equiluminants.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
ca: Paleta de colors

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
ca: Selector de color de paleta acoblable.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
ca: Roda HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
ca: Canviador de valor de color i saturació acoblable.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
ca: Cub HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
ca: Selector de color acoblable: cub HSV que pot ser girat per mostrar llesques planes diferents.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
ca: Quadrat HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV square with Hue ring.
ca: Selector de color acoblable: quadrat HSV amb anells de to.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
ca: Lliscadors de components

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
ca: Selector de color acoblable mostrant components individuals de color.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
ca: Detergent liquid

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
ca: Selector de color acoblable mostrant un rentat de colors propers.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
ca: Anells concèntrics

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
ca: Selector de color acoblable amb anells concèntrics HSV.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
ca: Bol creuat

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
ca: Selector de color acoblable amb rampes HSV creuant un bol radial de color.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
ca: Panell del quadre d'esborranys

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable Panel for mixing colors and testing brushes.
ca: Tauler acoblable per a mesclar colors i provar els pinzells.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
ca: Mostra el panell del quadre d'esborranys

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
ca: Mostra el quadre acoblable del quadre d'esborranys (mescla color i fes esbossos).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
ca: Panell de previsualització

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for an overview and navigation of the whole canvas.
ca: Tauler acoblable per a obtindre una visió general de tot el llenç i navegar-hi.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
ca: Previsualització

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
ca: Mostra el quadre acoblable de previsualització (visió de conjunt de l'àrea de dibuix sencera).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
ca: Panell d'opcions d'eines

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for adjusting the options with the activated tool.
ca: Tauler acoblable per a ajustar les opcions amb l'eina activada.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
ca: Mostra el panell d'opció d'eines

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
ca: Mostra el quadre acoblable d'opcions d'eina (opcions per l'eina actual).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
ca: Pinzell i panell d'historial del color

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for viewing recently changed colors and brushes.
ca: Tauler acoblable per a la visualització dels colors i els pinzells canviats recentment.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
ca: Pinzells i colors recents

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
ca: Mostra el quadre d'historial (pinzells i colors usats de forma recent).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
ca: Amaga els controls a la pantalla completa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
ca: Commuta l'amagat automàtic a la interfície de l'usuari en pantalla completa.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
ca: Mostra el nivell d'ampliació/reducció

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
ca: Commuta la retroacció del nivell de l'ampliació/reducció.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
ca: Mostra la posició de l'últim pintat

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
ca: Commuta la retroacció mostrant on ha acabat el darrer traç.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
ca: Mostra el filtre

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
ca: Mostra el colors normalment

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
ca: Filtra els colors: mostra els colors sense modificacions.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
ca: Mostra els colors com escala de grisos

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
ca: Filtra els colors: mostra sols la brillantor (luminància YCbCr/HCY)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
ca: Mostra els colors invertits

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
ca: Filtre de colors: vídeo invers. El negre és blanc i el vermell és cian.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
ca: Mostra colors amb un simulat insensible al roig

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
ca: Filtra colors per simular la deuteranòpia, una forma comú de ceguesa del color.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
ca: Mostra colors amb un simulat insensible al verd

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
ca: Filtra colors per simular protanòpia, una forma comú de ceguesa del color.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
ca: Mostra colors amb un simulat insensible al blau

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
ca: Filtra colors per simular tritanòpia, una forma rara de ceguesa de color.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
ca: A mà alçada

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
ca: A ma alçada

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
ca: A ma alçada: dibuixa i pinta de forma lliure sense restriccions geomètriques.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
ca: A mà alçada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
ca: Dibuixa i pinta lliurement sense restriccions geomètriques.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
ca: Visualització panoràmica

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
ca: Panoràmica

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
ca: Visualització panoràmica: moveu horitzontalment o verticalment la vostra visualització del llenç.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
ca: Visualització panoràmica

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
ca: Moveu de forma interactiva la vostra visualització del llenç horitzontalment o verticalment.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
ca: Gira la visualització

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
ca: Gira

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
ca: Gira la visualització: inclineu la vostra visualització del llenç.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
ca: Gira la visualització

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
ca: Gireu de forma interactiva la vostra visualització del llenç.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
ca: Amplia/redueix la visualització

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
ca: Amplia/redueix

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
ca: Amplia/redueix la visualització: amplia o redueix el llenç.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
ca: Amplia/redueix la visualització

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
ca: Amplia o redueix de forma interactiva el llenç.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
ca: Línies i corbes

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
ca: Línies

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
ca: Línies i corbes: dibuixa línies rectes o corbes.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
ca: Línies i corbes

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
ca: Dibuixa línies rectes o corbes.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
ca: Línies connectades

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
ca: Connecta línies

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
ca: Línies connectades: dibuixa seqüencies de línies rectes o corbes.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
ca: Línies connectades

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
ca: Dibuixa seqüencies de línies rectes o corbes.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
ca: El·lipses i corbes

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
ca: El·lipse

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
ca: El·lipses i corbes: dibuixa formes arredonides.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
ca: El·lipses i Cercles

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
ca: Dibuixa cercles i el·lipses.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
ca: Entinta

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
ca: Tinta

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
ca: Entinta: dibuixa línies controlades suaus.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
ca: Entinta

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
ca: Dibuixa línies controlades suaus.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
ca: Reposicionament de capa

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
ca: Posició de la capa.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
ca: Reposicionament de capa: mou la capa actual del llenç.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
ca: Reposició de la capa

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
ca: Moveu de forma interactiva la capa actual del llenç.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
ca: Edita el marc

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
ca: Marc

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
ca: Edita el marc: defineix un marc al voltant del document per donar-li una mida finita.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
ca: Edita el marc

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
ca: Defineix de forma interactiva un marc al voltant del document per donar-li una mida finita.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
ca: Edita la simetria del dibuix

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
ca: Simetria

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
ca: Edita la simetria del dibuix: ajusta l'eix usat per la simetria del dibuix.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
ca: Edita la simetria del dibuix

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
ca: Ajusta de forma interactiva l'eix usat per la simetria del dibuix.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
ca: Escolliu el color

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
ca: Trieu col.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
ca: Escolliu el color: configura el color de pintat des dels píxels de la pantalla.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Hue
ca: Trieu el to del color

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Hue from screen pixels while preserving the Chroma and Luma.
ca: Configureu el to del color de la pintura des dels píxels de la pantalla.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Chroma
ca: Trieu el croma del color

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Chroma from screen pixels while preserving the Hue and Luma.
ca: Configureu el croma del color de la pintura des dels píxels de la pantalla mentre preserveu el to i la luminància.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Luma
ca: Trieu la luminància del color

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Luma from screen pixels while preserving the Hue and Chroma.
ca: Configureu la luminància del color de la pintura des dels píxels de la pantalla.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
ca: Escolliu un color

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
ca: Configura el color de pintat des dels píxels de la pantalla.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
ca: Farciment total

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
ca: Omple

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
ca: Farciment total: Omple un àrea amb color.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
ca: Farciment total

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
ca: Omple un àrea amb color.
