mypaint v1.2.0-724-gaf306e4 - en to ckb translation catalogue (158 entries)

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
ckb: دەستکاریکردنی کلیل بۆ '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
ckb: کردار:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
ckb: ڕێڕەو:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
ckb: کلیل:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
ckb: پەنجە بنێ بە کلیلەکان بۆ نوێکردنەوەی ئەم ئەرکە

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
ckb: کرداری نەناسراو

en: Open Folder “{folder_basename}”…
ckb: کردنەوەی بوخچەی "{folder_basename}"…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
ckb: باشە

en: Open the Cache Folder…
ckb: کردنەوەی بوخچەی حەشارگە…

en: Background
ckb: پاشبەند

en: Save as Default
ckb: پاشەکەوتکردن وەک بنەڕەت

en: Pattern
ckb: چنراو

en: Color
ckb: ڕەنگ

en: Add color to Patterns
ckb: زیادکردنی ڕەنگ بۆ چنراوەکان

en: Error loading backgrounds
ckb: هەڵە ڕوویدا لە بارکردنی پاشبەندەکان

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
ckb: {filename} قەبارەکەی سفرە (پانی={w}، بەرزی={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
ckb: فڵچەی دەستکاریکەری ڕێکخستن

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
ckb: دەربارە

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
ckb: تاقیکاری

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
ckb: سەرەتایی

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
ckb: ناڕوون

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
ckb: لەکە

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
ckb: خێرایی

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
ckb: جەڵتە

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
ckb: ڕەنگ

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
ckb: هیچ فڵچەیەک دیاری نەکراوە، تکایە "زیادکردن وەک نوێ" بەکاربهێنە جگە لەمە.

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
ckb: هیچ فڵچەیەک دیاری نەکراوە!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
ckb: ناولێنانەوەی فڵچە

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
ckb: فڵچەیەک بەم ناوە بوونی هەیە!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
ckb: هیچ فڵچەیەک دیاری نەکراوە!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
ckb: بەڕاست دەتەوێت فڵچەی "{brush_name}" بسڕیتەوە لەسەر پەپکە؟

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
ckb: (فڵچەی بێناو)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
ckb: {brush_name} [پاشەکەوت نەکراو]

en: Brush Icon
ckb: وێنۆچکەی فڵچە

en: Brush Icon (editing)
ckb: وێنۆچکەی فڵچە (دەستکاری کراو)

en: No brush selected
ckb: هیچ فڵچەیەک دیاری نەکراوە

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
ckb: <b>%s</b>
    <small>سەرەتا فڵچەیەکی دروست هەڵبژێرە</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
ckb: <b>%s</b> <i>(گۆڕدراو)</i>
    <small>گۆڕانکارییەکان هێشتا پاشەکەوت نەکراوە</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
ckb: <b>%s</b> (دەستکاری کراو)
    <small>نیگارکردن لەڕێگەی هەر فڵچەیەک یان ڕەنگێک</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
ckb: <b>%s</b>
    <small>کرتە بکە لەسەر 'دەستکاریکردن' بۆ جێبەجێبوونی گۆڕانکارییەکان لەسەر وێنۆچکەکە</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
ckb: دەستکاری

en: Discard changes, and cancel editing
ckb: وەلانانی گۆڕانکارییەکان، و هەڵوەشاندنەوەی دەستکارییەکان

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
ckb: خاوێنکردنەوە

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
ckb: خۆکار

en: Use the default icon
ckb: بەکارهێنانی وێنۆچکەی بنەڕەت

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
ckb: پاشەکەوتکردن

en: Deleted
ckb: سڕایەوە

en: Favorites
ckb: دڵخوازەکان

en: Ink
ckb: جەهەر(مەرەکەب)

en: Classic
ckb: کلاسیک

en: Set#1
ckb: کۆمەڵە#1

en: Set#2
ckb: کۆمەڵە#2

en: Set#3
ckb: کۆمەڵە#3

en: Set#4
ckb: کۆمەڵە#4

en: Set#5
ckb: کۆمەڵە#5

en: Experimental
ckb: تاقیکاری

en: New
ckb: نوێ

en: Unknown Brush
ckb: فڵچەی نەناسراو

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
ckb[0]: %d فڵچە
ckb[1]: %d فڵچەکان

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
ckb: دەستەی "{group_name}"

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
ckb: ناولێنانەوەی دەستە

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
ckb: سڕینەوەی دەستە

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
ckb: ناولێنانەوەی دەستە

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
ckb: دەستەیەک بەم ناوە بوونی هەیە!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
ckb: بەڕاست دەتەوێت دەستەی "{group_name}" بسڕیتەوە؟

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
ckb: نەتوانرا دەستەی "{group_name}" بسڕێتەوە.
    هەندێک دەستەی تایبەت هەیە ناتوانرێت بسڕێتەوە.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
ckb: هەناردەکردنی فڵچەکان

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
ckb: گورزەی فڵچەی مای پەینت )*.zip(

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
ckb: دەستەی نوێ…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
ckb: هاوردەکردنی فڵچەکان…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
ckb: فڵچەی زیاتر بەدەست بهێنە…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
ckb: دروستکردنی دەستە

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
ckb: دوگمە

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
ckb: دوگمە

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
ckb: دوگمە دابگرە

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
ckb: دوگمە دابگرە:

en: Pick Color
ckb: هەڵبژاردنی ڕەنگ

en: Color details
ckb: وردەکارییەکانی ڕەنگ

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
ckb: تەواوکەر

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
ckb: کارا

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
ckb: یارمەتی…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
ckb: سڕینەوەی دەمامکەکە.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
ckb: یارمەتی سەرهێڵ بکەوە بۆ ئەم گفتوگۆیە لەسەر وێبگەڕێک.

en: HSV Value
ckb: نرخی HSV

en: HSV Cube
ckb: HSV شەشپاڵو

en: HSV Square
ckb: HSV چوارگۆشە

en: HSV Wheel
ckb: HSV چەرخ

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
ckb: تایبەتمەندییەکانی تەختەی ڕەنگ

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
ckb: تەختەی ڕەنگ

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
ckb: تەختەی ڕەنگی بێناونیشان

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
ckb: دەستکاریکەری تەختەی ڕەنگ

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
ckb: ناونیشان:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
ckb: ناو یان پێناسە بۆ ئەم تەختە ڕەنگە

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
ckb: ستوونەکان:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
ckb: ژمارەی ستوونەکان

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
ckb: ناوی ڕەنگ:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
ckb: ناوی هەنووکەیی ڕەنگەکان

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
ckb: پاشەکەوتکردنی تەختەی ڕەنگ

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
ckb: تێخستنی ڕیز

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
ckb: تێخستنی ستوون

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
ckb: هەموو پەڕگەکان (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
ckb: هەموو پەڕگەکان (*)

en: Import brush package?
ckb: ئایا گورزەی فڵچە هاوردە دەکەی؟

en: Undo %s
ckb: پەشیمان بوونەوە %s

en: Undo
ckb: پەشیمان بوونەوە

en: Delete
ckb: سڕینەوە

en: Copy to New
ckb: لەبەرگرتنەوە بۆ نوێ

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
ckb: سڕینەوەی خاڵ

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
ckb: نوێ

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
ckb: نوێ

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
ckb: کردنەوە…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
ckb: کردنەوە

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
ckb: پاشەکەوتکردن

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
ckb: پاشەکەوتکردن وەک…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
ckb: فڵچەکان

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
ckb: ڕەنگەکان

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
ckb: شێواز

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
ckb: خاوێنکردنەوەی چین

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
ckb: چینێکی نوێی نیگارکردن

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
ckb: دەستەیەکی چینی نوێ

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
ckb: سڕینەوەی چین

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
ckb: لەبار بۆ بینین

[ctx: Menu (labels)]
en: File
ckb: پەڕگە

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
ckb: دەرچوون

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
ckb: دەستکاری

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
ckb: ڕەنگ

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
ckb: چین

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
ckb: بڕۆ بۆ چین

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
ckb: چینی نوێ بۆ ژێرەوە

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
ckb: خاسیەتەکان

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
ckb: پەنجەرە

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
ckb: فڵچە

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
ckb: گۆڕینی فڵچە…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
ckb: گۆرینی ڕەنگ…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
ckb: بەدەستهێنانی فڵچەی زیاتر…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
ckb: یارمەتی

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
ckb: یارمەتی سەرهێڵ

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
ckb: درەبارەی مای پەینت

[ctx: Menu (labels)]
en: View
ckb: بینین

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
ckb: پڕ پەردە

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
ckb: دەستکاری کردنی هەڵبژاردەکان

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
ckb: فڵچەی دەستکاریکەری ڕێکخستنەکان

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
ckb: پیشاندانی پەنالی چینەکان

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
ckb: ڕەنگی تەختە

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
ckb: پێشبینینی پەڕە

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
ckb: پێشبینین

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
ckb: پەڕەی بژاردەکانی ئامراز

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
ckb: پیشاندانی پەڕەی بژاردەکانی ئامراز

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
ckb: پەڕەی مێژووی ڕەنگ و فڵچە

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
ckb: هێڵەکان

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
ckb: هێڵەکان و چەماوەکان

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
ckb: تەنە هێلکەییەکان و بازنەکان

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
ckb: چوارچێوە

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
ckb: دەستکاریکردنی چوارچێوە

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
ckb: دەستکاریکردنی نیگاری چوونیەک

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
ckb: هەڵبژاردنی ڕەنگ

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
ckb: هەڵبژاردنی ڕەنگ

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
ckb: پڕکردنەوە
