mypaint v2.0.0-alpha.11-2-g0673fe8 - en to de translation catalogue (1134 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
de: Aktion

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
de: Tastenkombination

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
de: Tastenkürzel für „%s“ bearbeiten

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
de: Aktion:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
de: Pfad:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
de: Taste:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
de: Tasten drücken, um diese Zuweisung zu aktualisieren

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
de: Unbekannte Aktion

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
de: <b>{accel} wird bereits für „{action}“ verwendet. Die bestehende Zuweisung wird ersetzt.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
de: Ordner „{folder_basename}“ öffnen …

en: No backups were found in the cache.
de: Keine Sicherungen im Cache gefunden.

en: No Available Backups
de: Keine verfügbaren Sicherungen

en: Open the Cache Folder…
de: Zwischenspeicherordner öffnen …

en: Backup Recovery Failed
de: Wiederherstellung der Sicherung fehlgeschlagen

en: Open the Backup’s Folder…
de: Ordner der Sicherung öffnen …

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
de: Datei aus {iso_datetime}.ora wiederhergestellt

en: Background
de: Hintergrund

en: Save as Default
de: Als Standard setzen

en: Pattern
de: Muster

en: Color
de: Farbe

en: Add color to Patterns
de: Farbe zu Mustern hinzufügen

en: One or more backgrounds could not be loaded
de: Einer oder mehrere Hintergründe konnten nicht geladen werden

en: Error loading backgrounds
de: Fehler beim Laden der Hintergrundbilder

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
de: Bitte die nicht-ladbaren Dateien entfernen (oder die libgdkpixbuf-Installation überprüfen).

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
de: Gdk-Pixbuf konnte „{filename}“ nicht laden und berichtet: „{error}“

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
de: {filename} hat die Größe Null (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
de: Editor für Pinseleinstellungen

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
de: Über

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
de: Experimentell

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
de: Grundlegend

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
de: Deckkraft

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
de: Abdrücke

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
de: Schmieren

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
de: Geschwindigkeit

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Directional Offsets
de: Richtungsversatz

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
de: Verfolgung

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
de: Strich

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
de: Farbe

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
de: Benutzerdefiniert

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
de: Kein Pinsel ausgewählt, bitte stattdessen „Als neu hinzufügen“ verwenden.

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
de: Kein Pinsel ausgewählt!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
de: Pinsel umbenennen

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
de: Ein Pinsel mit diesem Namen existiert bereits!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
de: Kein Pinsel ausgewählt!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
de: Pinsel mit dem Namen „{brush_name}“ wirklich löschen?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
de: (unbenannter Pinsel)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
de: {brush_name} [ungespeichert]

en: Brush Icon
de: Pinselsymbol

en: Brush Icon (editing)
de: Pinselsymbol (bearbeiten)

en: No brush selected
de: Kein Pinsel ausgewählt

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
de: <b>%s</b>
    <small>Zuerst einen gültigen Pinsel wählen</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
de: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Änderungen sind noch nicht gespeichert</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
de: <b>%s</b> (editing)
    <small>Mit beliebigem Pinsel oder Farbe zeichnen</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
de: <b>%s</b>
    <small>Auf „Bearbeiten“ klicken, um das Symbol zu ändern</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
de: Bearbeiten

en: Begin editing this preview icon
de: Bearbeitung dieses Vorschausymbol beginnen

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
de: Zurücksetzen

en: Discard changes, and cancel editing
de: Änderungen verwerfen und Bearbeitung abbrechen

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
de: Bereinigen

en: Clear the preview icon
de: Vorschausymbol leeren

en: Use the default icon
de: Standardsymbol verwenden

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
de: Speichern

en: Save this preview icon, and finish editing
de: Dieses Vorschausymbol speichern und die Bearbeitung abschließen

en: Lost & Found
de: Verloren und Gefunden

en: Deleted
de: Gelöscht

en: Favorites
de: Favoriten

en: Ink
de: Tusche

en: Classic
de: Klassisch

en: Set#1
de: Satz Nr 1

en: Set#2
de: Satz Nr 2

en: Set#3
de: Satz Nr 3

en: Set#4
de: Satz Nr 4

en: Set#5
de: Satz Nr 5

en: Experimental
de: Experimentell

en: New
de: Neu

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
de: Die Datei „{order_conf_file}“ existiert nicht. Sie ist keine Pinselsammlung.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” is listed in “{order_conf_file}”, but it does not exist in the zipfile.
de: Der Pinsel „{brush_name}“ wird aufgeführt in „{order_conf_file}“, existiert aber nicht in der Zip-Datei.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” exists in the zipfile, but it is not listed in “{order_conf_file}”.
de: Der Pinsel „{brush_name}“ existiert in der Zip-Datei, wird aber nicht aufgeführt in „{order_conf_file}“.

en: Unknown Brush
de: Unbekannter Pinsel

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Add to Favorites
de: Zu Favoriten hinzufügen

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Favorites
de: Aus Favoriten entfernen

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Clone
de: Klonen

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Edit Brush Settings
de: Pinseleinstellungen bearbeiten

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Group
de: Aus Gruppe entfernen

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy
de: {original_name}-Kopie

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy {n}
de: {original_name}-Kopie {n}

[ctx: brush group: context menu: remove from group]
en: Really remove brush “{brush_name}” from group “{group_name}”?
de: Pinsel mit dem Namen „{brush_name}“ wirklich löschen aus der Gruppe "{group_name}"?

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
de[0]: %d Pinsel
de[1]: %d Pinsel

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
de: Gruppe „{group_name}“

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
de: Gruppe umbenennen

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
de: Als gezippten Pinselsatz exportieren

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
de: Gruppe löschen

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
de: Gruppe umbenennen

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
de: Eine Gruppe mit diesem Namen existiert bereits!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
de: Gruppe „{group_name}“ wirklich löschen?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
de: Gruppe „{group_name}“ konnte nicht gelöscht werden.
    Einige spezielle Gruppen können nicht gelöscht werden.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
de: Pinsel exportieren

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
de: MyPaint Pinselpaket (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
de: Neue Gruppe …

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
de: Pinselsatz importieren …

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
de: Weitere Pinsel herunterladen …

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
de: Gruppe erstellen

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
de: Maustaste

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
de: Taste

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
de: Maustasten

en: Add a new binding
de: Neue Verknüpfung anlegen

en: Remove the current binding
de: Aktuelle Datei erneut laden

en: Edit binding for '%s'
de: Verknüpfung für „%s“ ändern

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
de: Maustasten:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
de: Sondertasten gedrückt halten und dann eine Maustaste über diesem Text drücken, um eine neue Verknüpfung festzulegen.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
de: {button} kann nicht ohne Sondertaste belegt werden (sie hat schon eine feste Zuordnung)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
de: {button_combination} ist bereits mit der Aktion „{action_name}“ verbunden

en: Pick Color
de: Farbpipette

en: Set the color used for painting
de: Zum Malen verwendete Farbe einstellen

en: Pick Hue
de: Farbton auswählen

en: Set the color Hue used for painting
de: Zum Malen verwendeten Farbton einstellen

en: Pick Chroma
de: Farbe wählen

en: Pick Luma
de: Hell. wählen

en: Set the color Luma used for painting
de: Zum Malen verwendete Helligkeit einstellen

en: Color details
de: Farbinfos

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
de: Aktuelle Pinselfarbe und die zuletzt verwendete Farbe

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
de: Aktive Gamutmaske

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
de: Ihre Palette auf bestimmte Stimmungen mit Hilfe einer Gamutmaske begrenzen.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
de: HCY-Farbwert und Chrominanz.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
de: Gamutmasken-Editor. In die Mitte klicken, um Umrisse zu erstellen oder zu verändern, oder die Maske mit Hilfe der Kreisränder drehen.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
de: Atmosphärische Triade

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
de: Düster und subjektiv, definiert durch eine dominante Primärfarbe und zwei weniger intensive Primärfarben.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
de: Verzerrte Triade

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
de: Stärkere Gewichtung in Richtung der dominanten Farbe.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
de: Komplementär

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
de: Gegenüberliegende Farben, ausbalanciert durch im Farbkreis zentral liegende Neutraltöne zwischen ihnen.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
de: Stimmung und Akzent

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
de: Ein Hauptbereich an Farben, mit einem komplementären Akzent für Abwechslung und Highlights.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
de: In Komplementärfarben aufspalten

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
de: Zwei analoge Farben und eine derer Komplementärfarben ohne Sekundärfarben zwischen ihnen.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
de: Neue Gamutmaske aus Vorlage erstellen

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
de: Gamutmasken-Editor

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
de: Aktiv

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
de: Hilfe …

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
de: Maske aus Vorlage erzeugen.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
de: Maske aus einer GIMP-Palettendatei laden.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
de: Maske als GIMP-Palettendatei speichern.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
de: Maske löschen.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
de: Online-Hilfe für diesen Dialog in einem Webbrowser öffnen.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
de: Maske als GIMP-Palette speichern

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
de: Maske aus einer GIMP-Palette laden

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
de: Gamutmaske festlegen.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
de: HCY-Farbkreis

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
de: Die Zeichenfarbe unter Nutzung des zylindrischen Farbton/Chroma/Luminanz-Farbraums festlegen.
    Die kreisförmigen Scheiben haben gleiche Luminanz.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
de: HSV-Farbton

en: HSV Saturation
de: HSV-Sättigung

en: HSV Value
de: Grundwert

en: HSV Saturation and Value
de: HSV-Sättigung und Wert ändern

en: HSV Hue and Value
de: HSV-Farbton und -Wert

en: HSV Hue and Saturation
de: HSV-Farbton und -Sättigung

en: Rotate cube (show different axes)
de: Würfel drehen (andere Achsen anzeigen)

en: HSV Cube
de: HSV-Würfel

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
de: Ein HSV-Würfel, der gedreht werden kann, um verschiedene planare Schnitte anzuzeigen.

en: HSV Square
de: HSV-Quadrat

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
de: Ein HSV-Quadrat, das gedreht werden kann, um verschiedene Farbtöne anzuzeigen.

en: HSV Wheel
de: HSV-Farbkreis

en: Saturation and Value color changer.
de: Sättigung und Wert ändern.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
de: Paletteneigenschaften

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
de: Farbe aus einer ladbaren, bearbeitbaren Palette einstellen.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
de: Unbenannte Ebene

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
de: Paletteneditor

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
de: Aus einer GIMP-Palettendatei laden

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
de: Als GIMP-Palettendatei speichern

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
de: Neues leeres Farbmuster hinzufügen

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
de: Markiertes Farbmuster entfernen

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
de: Alle Farbmuster entfernen

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
de: Titel:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
de: Bezeichnung oder Beschreibung für diese Palette

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
de: Spalten:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
de: Anzahl der Spalten

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
de: Farbname:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
de: Name der aktuellen Farbe

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
de: Leeres Palettenfeld

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
de: Palette laden

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
de: Palette speichern

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
de: Farbmusterpalette.
    Farben hier ablegen,
    zum Umsortieren ziehen.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
de: Leeres Palettenfeld (Farbe hierher ziehen)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
de: Leeren Slot hinzufügen

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
de: Zeile einfügen

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
de: Spalte einfügen

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
de: Lücke füllen (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
de: Lücke füllen (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
de: Lücke füllen (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
de: GIMP-Palettendatei (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
de: Alle Dateien (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
de: GIMP-Palettendatei (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
de: Alle Dateien (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
de: Komponentenregler

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
de: Individuelle Komponenten der Farbe anpassen.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
de: RGB Rot

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
de: RGB Grün

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
de: RGB Blau

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
de: HSV-Farbton

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
de: HSV-Sättigung

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
de: HSV-Wert

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
de: HCY-Farbton

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
de: HCY-Sättigung

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
de: HCY-Luminanz (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
de: Weichzeichnen

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
de: Farbe durch Weichzeichnen der benachbarten Farben verändern.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
de: Konzentrische Ringe

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
de: Farbe durch konzentrische HSV-Ringe verändern.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
de: Farbschüssel

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
de: Farbe mit einer Farbschüssel und kreuzenden HSV-Rampen verändern.

[ctx: File Load Compat Options]
en: Based on file
de: Basiert auf Datei

[ctx: file compatibility warning]
note: TRANSLATORS: This is probably a rare warning, and it will not TRANSLATORS: really be shown at all before the release of 3.0
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may be <b>incompatible</b> with <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Editing this file with this version of MyPaint is not guaranteed to work, and may even result in crashes.
    
    It is <b>strongly recommended</b> to upgrade to <b>MyPaint {new_version}</b> or newer if you want to edit this file!
de: “{filename}” wurde gespeichert mit <b>MyPaint {new_version}</b>. Es könnte <b>inkompatibel</b> sein mit <b>MyPaint {current_version}</b>.
    Bearbeiten dieses Dokuments mit dieser Version von MyPaint könnte nicht funktionieren und sogar in Programmabstürzen enden.
    Es wird <b>sehr empfohlen</b> auf <b>MyPaint {new_version}</b> oder neuer zu aktualisieren um dieses Dokument zu bearbeiten!

[ctx: file compatibility warning]
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may not be fully compatible with <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    Saving it with this version of MyPaint may result in data that is only supported by the newer version being lost.
    
    To be safe you should upgrade to MyPaint {new_version} or newer.
de: “{filename}” wurde gespeichert mit <b>MyPaint {new_version}</b>. Es könnte inkompatibel sein mit <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    Speichern mit dieser Version von MyPaint könnte dazu führen dass Änderungen von MyPaint {new_version} verloren gehen.
    
    Um sicher zu sein, sollte auf MyPaint {new_version} oder neuer aktualisiert werden.

[ctx: file compatibility question]
en: Do you want to open this file anyway?
de: Wollen Sie diese Datei trotzdem öffnen?

[ctx: Version compat warning toggle]
en: Don't show this warning again
de: Diese Warnung nicht mehr anzeigen

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 1.x mode
de: Immer öffnen im Modus 1.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 2.x mode
de: Immer öffnen im Modus 2.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Open in 1.x mode unless file contains pigment layers
de: Öffnen im 1.x Modus außer die Datei enthält Pigment-Layer

[ctx: File Load Compat Options]
note: TRANSLATORS: This is a label for a dropdown menu in the TRANSLATORS: file chooser dialog when loading .ora files.
en: Compatibility mode:
de: Kompatibilitätsmodus:

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
de: Mauszeiger

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
de: Radierer

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
de: Tastatur

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
de: Maus

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
de: Stift

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
de: Berührungsbildschirm

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
de: Ignorieren

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
de: Beliebige Aufgabe

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
de: Aufgaben ohne Malbezug

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
de: Nur navigieren

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
de: Verschieben

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
de: Gerät

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
de: Achsen

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
de: Typ

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
de: Verwenden für …

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
de: Scrollen …

en: Overwrite brush?
de: Pinsel überschreiben?

en: Replace
de: Ersetzen

en: Rename
de: Umbenennen

en: Replace all
de: Alle ersetzen

en: Rename all
de: Alle umbenennen

en: Imported brush
de: Importierter Pinsel

en: Existing brush
de: Existierender Pinsel

en: <b>A brush named “{brush_name}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new brush be renamed?
de: <b>Ein Pinsel mit dem Namen „{brush_name}“ existiert bereits.</b>
    Soll er ersetzt werden oder soll der neue Pinsel umbenannt werden?

en: Overwrite brush group?
de: Pinselgruppe überschreiben?

en: <b>A group named “{groupname}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new group be renamed?
    If you replace it, the brushes may be moved to a group called “{deleted_groupname}”.
de: <b>Eine Gruppe mit dem Namen „{groupname}“ existiert bereits.</b>
    Soll diese ersetzt werden oder soll die neue Gruppe umbenannt werden?
    Wenn sie ersetzt wird, könnten die Pinsel in eine Gruppe „{deleted_groupname}“ verschoben werden.

en: Import brush package?
de: Pinselsatz importieren?

en: <b>Do you really want to import package “{brushpack_name}”?</b>
de: <b>Wollen Sie wirklich das Paket „{brushpack_name}“ importieren?</b>

en: Load brush settings from shortcut slot %d
de: Pinseleinstellungen aus dem Schnellzugriff Slot %d laden

en: Store brush settings in shortcut slot %d
de: Pinseleinstellungen im Schnellzugriff Slot %d sichern

en: Restore Brush %d
de: Pinsel %d wiederherstellen

en: Save to Brush %d
de: Als Pinsel %d speichern

en: Undo %s
de: Rückgängig  %s

en: Undo
de: Rückgängig

en: Redo %s
de: Wiederholen %s

en: Redo
de: Wiederherstellen

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
de: {button_combination} ist {resultant_action}

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
de: Mit {modifiers} gedrückt:  {button_actions}.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Empty document, nothing copied.
de: Leeres Dokument - es wurde nichts kopiert.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Copied layer as {w}×{h} image.
de: Layer kopiert als {w}x{h} Bild.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Nothing on clipboard.
de: Nichts im Zwischenspeicher.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Clipboard does not contain an image.
de: Zwischenspeicher enthält kein Bild.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Cannot paste into this type of layer.
de: In diese Ebene kann nichts eingefügt werden.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Pasted {w}×{h} image.
de: {w}x{h} Bild eingefügt.

[ctx: Statusbar message: vacuum document]
en: Vacuum: discarded {removed} of {total} tiles.
de: Aufräumen: {removed} von {total} Kacheln gelöscht.

[ctx: Open dragged file confirm dialog: title]
en: Open Dragged File?
de: Das reingezogene Dokument öffnen?

[ctx: Open dragged file confirm dialog: continue button]
en: _Open
de: Öffnen

en: Set current color
de: Aktuelle Farbe setzen

en: Leave Fullscreen Mode
de: Vollbildmodus verlassen

en: Leave Fullscreen
de: Vollbildmodus verlassen

en: Enter Fullscreen Mode
de: Vollbildmodus starten

en: Fullscreen
de: Vollbild

[ctx: Quit confirm dialog: title]
en: Really Quit?
de: Wirklich beenden?

[ctx: Quit confirm dialog: continue button]
en: _Quit
de: _Beenden

en: Import brush package…
de: Pinselsatz importieren …

en: MyPaint brush package (*.zip)
de: MyPaint Pinselpaket (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
de: {app_name} gestartet, um Ebene “{layer_name}” zu bearbeiten

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
de: Fehler: Start von {app_name}, um Ebene “{layer_name}” zu bearbeiten, fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
de: Bearbeitung abgebrochen. Sie können „{layer_name}“ immer noch im Ebenenmenü bearbeiten.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
de: Ebene „{layer_name}“ mit externen Änderungen aktualisiert

[ctx: Edit in External App (statusbar message)]
en: Failed to update layer with external edits from “{file_basename}”.
de: Konnte die Ebene nicht aktualisieren mit den externen Änderungen aus „{file_basename}".

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
de: MyPaint muss eine Datei vom Typ „{type_name}“ ({content_type}) bearbeiten. Welche Anwendung soll verwendet werden?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
de: Welche Anwendung soll MyPaint verwenden, um Dateien vom Typ „{type_name}“ ({content_type}) zu bearbeiten?

en: Open With…
de: Öffnen mit …

en: Icon
de: Symbol

en: no description
de: keine Beschreibung

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Loading {files_summary}…
de: „{files_summary}“ wird geladen …

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Importing layers from {files_summary}…
de: Importiere Ebenen aus „{files_summary}"…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Saving {files_summary}…
de: „{files_summary}“ wird gespeichert …

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Exporting to {files_summary}…
de: Export nach „{files_summary}“ läuft …

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to export to {files_summary}.
de: Export nach „{files_summary}“ fehlgeschlagen.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to save {files_summary}.
de: Speichern von „{files_summary}“ fehlgeschlagen.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not import layers from {files_summary}.
de: Konnte Ebenen nicht importieren aus „{files_summary}".

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not load {files_summary}.
de: „{files_summary}“ konnte nicht geladen werden.

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Save failed
de: Speichern fehlgeschlagen

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Export failed
de: Export fehlgeschlagen

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Import Layers failed
de: Ebenen importieren fehlgeschlagen

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Open failed
de: Öffnen fehlgeschlagen

[ctx: Document I/O: success]
en: Exported to {files_summary} successfully.
de: Erfolgreich nach „{files_summary}“ exportiert.

[ctx: Document I/O: success]
en: Saved {files_summary} successfully.
de: „{files_summary}“ erfolgreich gespeichert.

[ctx: Document I/O: success]
en: Imported layers from {files_summary}.
de: Ebenen importiert aus {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Loaded {files_summary}.
de: „{files_summary}“ geladen.

note: TRANSLATORS: formatting for {files_summary} for multiple files. TRANSLATORS: corresponding msgid for single files: "“{basename}”"
en: {n} file | {n} files
de[0]: {n} Dokument
de[1]: {n} Dokumente

[ctx: Document I/O: the {files_summary} for a single file]
en: “{basename}”
de: „{basename}“

[ctx: save/load dialogs: filter patterns]
en: All Recognized Formats
de: Alle unterstützte Formate

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: By extension (prefer default format)
de: Nach Erweiterung (Standardformat bevorzugen)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, respecting “Show Background” (*.png)
de: PNG, „Hintergrund anzeigen“ beachten (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, solid RGB (*.png)
de: PNG, RGB ohne Alpha (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, transparent RGBA (*.png)
de: PNG transparent RGBA (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: Multiple PNGs, by layer (*.NUM.png)
de: Mehrere PNGs, nach Ebene (*.NUM.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: Multiple PNGs, by view (*.NAME.png)
de: Mehrere PNGs, nach Ansicht (*.NAME.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
de: JPEG 90%ige Qualität (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Dialogs (window title): File→Export…]
en: Export
de: Exportieren

[ctx: Dialogs (window title): File→Save As…]
en: Save As
de: Speichern unter

[ctx: save dialogs: formats and options: (label)]
en: Format to save as:
de: Format zum Speichern unter:

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback title (normally overridden)]
en: Really Continue?
de: Wirklich fortsetzen?

[ctx: Destructive action confirm dialog: cancel button]
en: _Cancel
de: _Abbrechen

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback continue button (normally overridden)]
en: Co_ntinue
de: _Fortsetzen

[ctx: File→New: confirm dialog: title question]
en: New Canvas?
de: Neue Leinwand?

[ctx: File→New: confirm dialog: continue button]
en: _New Canvas
de: _Neue Leinwand

[ctx: File→Open: confirm dialog: title question]
en: Open File?
de: Datei öffnen?

[ctx: File→Open: confirm dialog: continue button]
en: _Open…
de: _Öffnen …

[ctx: File→Open: file chooser dialog: title]
en: Open File
de: Datei öffnen

[ctx: load dialogs: title]
en: Open Scratchpad…
de: Notizblock öffnen …

[ctx: Layers→Import Layers: files-chooser dialog: title]
en: Import Layers
de: Ebenen importieren

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: title]
en: Open File?
de: Datei öffnen?

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
de: _Öffnen

[ctx: File→Open Most Recent confirm dialog: title]
en: Open Most Recent File?
de: Letzte Datei öffnen?

[ctx: File→Open Most Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
de: _Öffnen

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: continue button]
en: _Open
de: _Öffnen

[ctx: File→Revert: status message: canvas has no filename yet]
en: Cannot revert: canvas has not been saved to a file yet.
de: Kann nicht rückgängig gemacht werden: Die Leinwand wurde noch nicht in einer Datei gespeichert.

[ctx: File→Revert confirm dialog: title]
en: Revert Changes?
de: Änderungen rückgängig machen?

[ctx: File→Revert confirm dialog: continue button]
en: _Revert
de: _Rückgängig machen

[ctx: Usage description of the Flood Fill mode]
en: Fill areas with color
de: Bereiche mit Farbe füllen

[ctx: fill options: numeric value that determines whether tested pixels will be included in the fill, based on color difference]
en: Tolerance:
de: Toleranz:

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to what the fill isbased on, not where the actual fill ends up.]
en: Source:
de: Quelle:

[ctx: fill options: toggle whether the fill will be limited by the viewport]
en: Limit to View
de: Auf Ansicht beschränken

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to where the fill will end up (default: the active layer) and how it will be combined with that layer.]
en: Target:
de: Ziel:

[ctx: fill options: 'Target:' category (tooltip)]
en: Where the output should go
de: Wohin die Ausgabe gehen soll

[ctx: fill options: Target | toggle (label) When this option is enabled, the fill will be placed on a new layer above the active layer. Option resets after each fill.]
en: New Layer (once)
de: Neue Ebene (einmalig)

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown - warning text]
en: This mode does nothing when alpha locking is enabled!
de: Dieser Modus bewirkt nichts, wenn die Alpha-Sperre aktiviert ist!

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown (tooltip)]
en: Blend mode used when filling
de: Mischmodus beim Befüllen

en: Opacity:
de: Deckkraft:

[ctx: fill options: Opacity slider (tooltip)]
en: Opacity of the fill
de: Deckkraft der Füllung

[ctx: fill options: numeric option for blurring fill (label)]
en: Feather:
de: Feder:

[ctx: fill options: gap detection toggle (label)]
en: Use Gap Detection
de: Lückenerkennung verwenden

[ctx: fill options: gap-detection sub-option, numeric setting (label)]
en: Max Gap Size:
de: Max. Lückengröße:

en: Reset
de: Zurücksetzen

[ctx: fill options: Reset button (tooltip)]
en: Reset options to their defaults
de: Optionen auf ihre Standardwerte zurücksetzen

[ctx: fill option: default option in the Source Layer dropdown]
en: Selected Layer
de: Ausgewählte Ebene

en: Edit Frame
de: Rahmen bearbeiten

en: Adjust the document frame
de: Dokumentrahmen anpassen

en: Frame Size
de: Rahmengröße

en: Height:
de: Höhe:

en: Width:
de: Breite:

en: Resolution:
de: Auflösung:

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
de: Punkte pro Zoll (in Wirklichkeit Pixel pro Zoll)

en: Color:
de: Farbe:

en: Frame Color
de: Rahmenfarbe

en: <b>Frame dimensions</b>
de: <b>Rahmenmaße</b>

en: <b>Pixel density</b>
de: <b>Pixeldichte</b>

en: Set Frame to Layer
de: Rahmen einer Ebene zuweisen

en: Set frame to the extents of the current layer
de: Rahmen der Größe der aktuellen Ebene anpassen

en: Set Frame to Document
de: Rahmen an Dokument anpassen

en: Set frame to the combination of all layers
de: Den Rahmen auf die Kombination aller Ebenen anpassen

en: Trim Layer to Frame
de: Ebene auf den Rahmen zuschneiden

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
de: Alle Teile der aktuellen Ebene zuschneiden, die außerhalb des Rahmens liegen

en: Enabled
de: Aktiviert

en: inch
de: Zoll

en: Freehand Drawing
de: Freihandzeichnen

en: Paint free-form brush strokes
de: Pinselstriche freihand zeichnen

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
de: Weich:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
de: Druck:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Barrel Rotation (for mouse)". TRANSLATORS: This is used on the options panel.
en: Twist:
de: Drehung:

en: Bug Detected
de: Fehler festgestellt

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
de: <big><b>Ein Programmierfehler wurde festgestellt.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
de: Sie können diesen Fehler vermutlich ignorieren und weiterarbeiten, aber Sie sollten Ihre Arbeit besser bald speichern.
    
    Bitte teilen Sie den Entwicklern diesen Fehler über den Bugtracker mit, falls ihn noch niemand gemeldet hat.

en: Search Tracker…
de: Tracker suchen …

note: only development and prereleases
en: Report…
de: Melden …

en: Ignore Error
de: Fehler ignorieren

en: Quit MyPaint
de: MyPaint beenden

en: Details…
de: Einzelheiten …

en: Exception while analyzing the exception.
de: Fehler beim Analysieren des Ausnahmefehlers.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
de:             #### Beschreibung
    
                Geben Sie diesem Report einen kurzen prägnanten Titel.
                Falls möglich halten Sie zumindest den Titel in englischer Sprache.
                Verwenden Sie für den Titel folgendes Format:
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                Dann ersetzen Sie diesen Text
                mit einer längeren Beschreibung des Fehlers.
                Bildschirmfotos oder Videos wären großartig!
    
                #### Schritte zur Reproduktion
    
                Bitte teilen Sie uns mit, was Sie gerade getan haben,
                als die Fehlermeldung aufgetaucht ist.
                Falls möglich liefern Sie eine Schritt für Schritt Beschreibung
                wie der Fehler reproduziert werden kann,
                dies wäre noch besser.
    
                #### Traceback

en: Inking
de: Einfärben

en: Draw, and then adjust smooth lines
de: Zeichnen und dann weiche Linien anpassen

en: Input Device Test
de: Eingabegeräte-Test

en: (no pressure)
de: (kein Druck)

en: (no tilt)
de: (keine Neigung)

en: Tilt:
de: Neigung:

en: (no device)
de: (kein Gerät)

en: Device:
de: Gerät:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
de: Ebene bewegen

en: Move the current layer
de: Aktuelle Ebene bewegen

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer names cannot be empty.
de: Ebenennamen dürfen nicht leer sein.

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer name is not unique.
de: Ebenenname ist nicht eindeutig.

[ctx: layer properties dialog: title]
en: Layer Properties
de: Ebeneneigenschaften

[ctx: layer properties dialog: done button]
en: Done
de: Fertig

note: Visibility flag column
en: Visible
de: Sichtbar

[ctx: Layers: description: no layer ("never happens" condition!)]
en: ?layer
de: ?Ebene

[ctx: Layers: description parts: unknown mode (fallback str!)]
en: ?mode
de: ?Modus

[ctx: Layers: description parts: layer hidden]
en: Hidden
de: Ausgeblendet

[ctx: Layers: description parts: opacity percentage]
en: %d%% opaque
de: %d %% undurchsichtig

[ctx: Layers dockable: description parts: layer locked flag]
en: Locked
de: Gesperrt

[ctx: Layers: description parts: unknown type (fallback str!)]
en: ?type
de: ?Typ

en: Layers
de: Ebenen

en: Arrange layers and assign effects
de: Ebenen anordnen und Effekte zuweisen

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
de: Ebenendeckkraft: %d %%

note: TRANSLATORS: label for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%" TRANSLATORS: most of the time this can just be copied, or left alone
en: %d%%
de: %d %%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
de: Ebene im Stapel bewegen …

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
de: Ebene im Stapel bewegen (Fallenlassen in eine reguläre Ebene erstellt eine neue Gruppe)

en: Layer
de: Ebene

[ctx: view controls: rename view dialog]
en: Rename View
de: Ansicht umbenennen

en: Entrance Pressure
de: Eingangsdruck

en: Stroke entrance pressure for line tools
de: Eingangsdruck für Linienwerkzeuge

en: Midpoint Pressure
de: Mittlerer Druck

en: Mid-Stroke pressure for line tools
de: Druck für Linienwerkzeuge in der Mitte des Striches

en: Exit Pressure
de: Ausgangsdruck

en: Stroke exit pressure for line tools
de: Ausgangsdruck für Linienwerkzeuge

en: Head
de: Kopf

en: Tail
de: Schwanz

en: Pressure variation…
de: Druckveränderung …

en: Lines and Curves
de: Linien und Kurven

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
de: Generischer Linien-/Kurvenmodus

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
de: Gerade Linien zeichnen; Umschalttaste fügt Kurven hinzu, Strg erzwingt Winkel

en: Connected Lines
de: Verbundene Linien

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
de: Mehrere Linien zeichnen; Umschalttaste fügt Kurven hinzu, Strg erzwingt Winkel

en: Ellipses and Circles
de: Ellipsen und Kreise

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
de: Ellipsen zeichnen; Umschalttaste dreht, Strg bestimmt Verhältnis/Winkel

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
de: Copyright © 2005–2020
    Martin Renold und das MyPaint-Entwicklungsteam

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
de: MyPaint ist freie Software. Sie können es unter den Bedingungen der GNU General Public License, wie von der Free Software Foundation herausgegeben, weitergeben und/oder modifizieren, entweder unter Version 2 der Lizenz oder (wenn Sie es wünschen) jeder späteren Version.
    
    Die Veröffentlichung von MyPaint erfolgt in der Hoffnung, dass es Ihnen von Nutzen sein wird, aber OHNE JEDE GEWÄHRLEISTUNG – sogar ohne die implizite Gewährleistung der MARKTREIFE oder der EIGNUNG FÜR EINEN BESTIMMTEN ZWECK. Details finden Sie in der GNU General Public License.
    
    Sie sollten eine Kopie der GNU General Public License zusammen mit MyPaint erhalten haben. Falls nicht, schreiben Sie an die Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
de: Programmierung

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
de: Portierbarkeit

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
de: Projektmanagement

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
de: Pinsel

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
de: Muster

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
de: Werkzeugsymbole

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
de: Desktopsymbol

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
de: Paletten

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
de: Dokumentation

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
de: Unterstützung

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
de: Verbreitung

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
de: Gemeinschaft

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
de: Größe:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
de: Deckkraft:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
de: Schärfe:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
de: Verstärkung:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
de: Werkzeugoptionen

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
de: Spezielle Einstellungen für das aktuelle Arbeitswerkzeug

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
de: <i>Keine Optionen verfügbar</i>

en: Zoom: %.01f%%
de: Zoom: %.01f %%

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
de: Pinselstrich Einstellungen, Strichfarbe und Ebene wählen …

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
de: Farbe wählen …

en: Preferences
de: Einstellungen

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
de: Systemsprache

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
de: Vorschau

en: Show preview of the whole drawing area
de: Vorschau des gesamten Zeichenbereichs zeigen

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
de: Ansichtssucher anzeigen

en: Scratchpad
de: Notizblock

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
de: Farben mischen und Skizzen auf separaten Schmierblättern anfertigen

en: Previous item
de: Vorheriges Element

en: Next item
de: Nächstes Element

en: (Nothing to show)
de: (Nichts zum Anzeigen)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
de: Achse platzieren

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
de: Achse bewegen

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
de: Achse entfernen

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
de: Symmetrieachse bearbeiten

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
de: Symmetrieachse der Zeichnung anpassen.

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: X Position:
de: X-Position:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Y Position:
de: Y-Position:

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
de: Keine

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Symmetry Type:
de: Symmetrieart:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Rotational lines:
de: Rotationslinien:

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: X axis Position
de: Position der X-Achse

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: Y axis Position
de: Position der Y-Achse

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
de: Aktiviert

en: File handling
de: Dateibehandlung

en: Scraps switcher
de: Notizenwähler

en: Undo and Redo
de: Rückgängig und Wiederholen

en: Blend Modes
de: Überblendungsmodi

en: Line Modes
de: Linienmodus

en: View (Main)
de: Ansicht (Primär)

en: View (Alternative/Secondary)
de: Ansicht (Alternative)

en: View (Resetting)
de: Ansicht (Zurücksetzen)

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: close tab
de: {tab_title}: Reiter schließen

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: tab options and properties
de: {tab_title}: Reiteroptionen und -eigenschaften

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: move tab to other sidebar
de: {tab_title}: Reiter in andere Seitenleiste verschieben

en: Scroll View
de: Ansicht scrollen

en: Drag the canvas view
de: Leinwandansicht verschieben

en: Zoom View
de: Ansicht zoomen

en: Zoom the canvas view
de: Leinwandansicht zoomen

en: Rotate View
de: Ansicht drehen

en: Rotate the canvas view
de: Leinwandansicht drehen

en: Unknown Command
de: Unbekannter Befehl

en: Undefined (command not started yet)
de: Nicht definiert (Befehl noch nicht gestartet)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
de: {seconds:.01f}s zeichnen mit {brush_name}

en: Flood Fill
de: Füllen

en: Trim Layer
de: Ebene zuschneiden

en: Clear Layer
de: Ebene leeren

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
de: Ebene einfügen

en: New Layer from Visible
de: Neue Ebene aus Sichtbarem

en: Merge Visible Layers
de: Sichtbare Ebenen zusammenfügen

en: Merge Down
de: Nach unten vereinen

en: Normalize Layer Mode
de: Ebenenmodus normalisieren

en: Import Layers
de: Ebenen importieren

en: Add {layer_default_name}
de: {layer_default_name} hinzufügen

en: Remove Layer
de: Ebene löschen

en: Select Layer
de: Ebene auswählen

en: Duplicate Layer
de: Ebene duplizieren

en: Move Layer Up
de: Ebene nach oben bewegen

en: Move Layer Down
de: Ebene nach unten bewegen

en: Move Layer in Stack
de: Ebene im Stapel bewegen

en: Rename Layer
de: Ebene umbenennen

en: Make Layer Visible
de: Ebene sichtbar machen

en: Make Layer Invisible
de: Ebene unsichtbar machen

en: Lock Layer
de: Ebene sperren

en: Unlock Layer
de: Ebene entsperren

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
de: Ebenendeckkraft festlegen: %0.1f %%

en: Unknown Mode
de: Unbekannter Modus

en: Set Layer Mode: %s
de: Ebenenmodus festlegen: %s

en: Enable Frame
de: Rahmen aktivieren

en: Disable Frame
de: Rahmen deaktivieren

en: Update Frame
de: Rahmen aktualisieren

en: Edit Layer Externally
de: Ebene extern bearbeiten

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
de: Fehler beim Laden von „{basename}“.

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
de: Die Logs haben eventuell mehr Details zu diesem Fehler.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
de: ab jetzt

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
de: vor

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
de: Cache-Ordner könnte noch in Verwendung sein.
    Führen Sie mehrere Instanzen von MyPaint aus?
    Anwendung schließen und vor erneutem Versuch {cache_update_interval} Sek. warten.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
de: Unvollständiges Backup aktualisiert {ago} {last_modified_time}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
de: Backup aktualisiert {ago} {last_modified_time}
    Größe: {autosave.width}×{autosave.height} Pixel, Ebenen: {autosave.num_layers}
    Enthält {unsaved_time} ungespeicherter Arbeit.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
de: Speichern der Datei „{filename}“ mit folgendem Fehler fehlgeschlagen: {err}
    Ist genügend freier Speicherplatz vorhanden?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
de: Speichern der Datei „{filename}“ mit folgendem Fehler fehlgeschlagen: {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
de: {error_loading_common}
    Die Datei ist nicht vorhanden.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
de: {error_loading_common}
    Sie haben nicht die nötigen Rechte, um diese Datei zu öffnen.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
de: {error_loading_common}
    
    Grund: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
de: {error_loading_common}
    Unbekannte Dateiendung: „{ext}“

[ctx: Document IO: group name for Import Layers]
en: Imported layers
de: Importierte Ebenen

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
de: Konnte nicht als JPEG gespeichert werden: {original_msg}
    
    Falls Sie wenig Arbeitsspeicher haben, versuchen Sie stattdessen im PNG-Format abzuspeichern.
    In MyPaint ist das Speichern von PNG effizienter.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
de: Wiederherstellung eines automatischen Backups fehlgeschlagen.
    
    Grund: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Filling
de: Füllung

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Blurring
de: Weichzeichnen

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Compositing
de: Zusammenstellung

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Finishing up
de: Fertigstellung

[ctx: uniform square region of pixels, plural noun]
en: tiles
de: Kacheln

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
de: Ebene

[ctx: layer type descriptions]
en: Vector Layer
de: Vektorebene

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for non-renderable fallback layers
en: Data
de: Daten

[ctx: layer type descriptions]
en: Unknown Data
de: Unbekannte Daten

[ctx: layer type descriptions]
en: Painting Layer
de: Zeichenebene

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
de: Gruppe

[ctx: layer type descriptions]
en: Layer Group
de: Ebenengruppe

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
de: Platzhalter

[ctx: layer default names]
en: Root
de: Wurzel

[ctx: layer visibility sets: default name for a user-managed view]
en: View
de: Ansicht

[ctx: layer visibility sets: text shown when no user-managed view is active]
en: No active view
de: Keine aktive Ansicht

[ctx: layer views: commands: add]
en: Add Layer View
de: Ebenenansicht hinzufügen

[ctx: layer views: commands: remove]
en: Remove Layer View
de: Ebenenansicht entfernen

[ctx: layer views: commands: activate]
en: Activate Layer View “{name}”
de: Ebenenansicht „{name}“ aktivieren

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Lock Layer View
de: Ebenenansicht sperren

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Unlock Layer View
de: Ebenenansicht entsperren

en: Pass-through
de: Durchdrücken

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
de: Gruppeninhalte gelten direkt für den Hintergrund der Gruppe

en: The top layer only, without blending colors.
de: Nur die oberste Ebene, ohne Überblenden.

en: Multiply
de: Multiplizieren

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
de: Als ob zwei Dias hintereinander im Diaprojektor eingelegt sind und das vereinte Ergebnis projiziert wird.

en: Screen
de: Bildschirm

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
de: Als ob zwei Diaprojektoren zeitgleich auf eine Leinwand gerichtet sind. Dies ist das Gegenteil zu „Multiplizieren“.

en: Overlay
de: Überlagern

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
de: Überlagert den Hintergrund mit der obersten Ebene, behält Highlights und Schatten des Hintergrunds bei. Dies ist das Gegenteil von „Hartem Licht“.

en: Darken
de: Dunkler

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
de: Die oberste Ebene wird dort verwendet, wo sie dunkler als der Hintergrund ist.

en: Lighten
de: Heller

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
de: Die oberste Ebene wird dort verwendet, wo sie heller als der Hintergrund ist.

en: Dodge
de: Abwedeln

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
de: Hellt den Hintergrund unter Verwendung der oberen Ebene auf. Der Effekt ist ähnlich der fotografischen Dunkelkammertechnik desselben Namens, die verwendet wird, um den Kontrast im Schatten zu verbessern.

en: Burn
de: Nachbelichten

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
de: Dunkelt den Hintergrund unter Verwendung der oberen Ebene nach. Der Effekt ist ähnlich der fotografischen Dunkelkammertechnik desselben Namens, die zur Reduktion überbelichteter Bereiche verwendet wird.

en: Hard Light
de: Hartes Licht

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
de: Ähnlich eines grellen auf den Hintergrund scheinenden Strahlers.

en: Soft Light
de: Weiches Licht

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
de: Wie ein diffuser Strahler, der auf den Hintergrund scheint.

en: Difference
de: Differenz

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
de: Subtrahiert die dunklere Farbe von der helleren der beiden.

en: Exclusion
de: Ausschluss

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
de: Ähnlich dem Modus „Differenz“, aber mit niedrigerem Kontrast.

en: Hue
de: Farbton

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
de: Kombiniert den Farbton der obersten Ebene mit der Sättigung und Luminanz des Hintergrunds.

en: Saturation
de: Sättigung

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
de: Wendet die Sättigung der obersten Ebene auf Farbton und Luminanz des Hintergrunds an.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
de: Wendet Farbton und Sättigung der obersten Ebene auf die Luminanz des Hintergrunds an.

en: Luminosity
de: Luminanz

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
de: Wendet die Luminanz der obersten Ebene auf Farbton und Sättigung des Hintergrunds an.

en: Plus
de: Addition

en: This layer and its backdrop are simply added together.
de: Diese Ebene und ihr Hintergrund werden einfach addiert.

en: Destination In
de: Zieleingang

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
de: Verwendet den Hintergrund nur, wo diese Ebene ihn überdeckt. Alles andere wird ignoriert.

en: Destination Out
de: Zielausgang

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
de: Verwendet den Hintergrund nur, wo diese Ebene ihn nicht überdeckt. Alles andere wird ignoriert.

en: Source Atop
de: Quelle obenauf

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
de: Quelle, die das Ziel überlappt, ersetzt das Ziel. Das Ziel wird anderswo platziert.

en: Destination Atop
de: Ziel obenauf

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
de: Ziel, das die Quelle überlappt, ersetzt die Quelle. Die Quelle wird anderswo platziert.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
de: Nicht möglich ein grundlegendes internes Objekt zu erzeugen. Ihr System besitzt möglicherweise nicht genügend Speicher, um diese Operation auszuführen.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
de: Speicher der Datei „{basename}“ fehlgeschlagen.
    
    Grund: {err}
    Zielordner: „{dirname}“.

en: Vertical
de: Vertikal

en: Vertical and horizontal
de: Vertikal und horizontal

en: Rotational
de: Rotierend

en: Snowflake
de: Schneeflocke

en: PNG reader failed: %s
de: Laden von PNG fehlgeschlagen: %s

en: Recover interrupted work?
de: Unterbrochene Arbeit wiederherstellen?

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Whether to show the dialog when MyPaint starts
en: _Look for backups at startup
de: _Beim Start nach Sicherungen suchen

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Deletes the selected autosave backup file.
en: _Delete…
de: _Löschen …

[ctx: Autosave Recovery dialog|Delete button|]
en: Delete this backup from the disk.
de: Diese Sicherung von der Festplatte löschen.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Recover in the sense or retrieval or salvage from a backup file. The user is asked to save the retrieved file immediately afterwards, hence the ellipsis.
en: _Recover & Save…
de: _Wiederherstellen & Speichern …

[ctx: Autosave Recovery dialog|Recover button|]
en: Save this backup to disk, then continue working on it.
de: Diese Sicherung auf die Festplatte speichern, dann daran weiterarbeiten.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Do not recover any autosaves; take no action.
en: Decide _Later
de: _Später entscheiden

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
de: Auf einer neuen Leinwand beginnen. Diese Backups werden aufbewahrt.

en: Thumbnail
de: Miniaturbild

en: Description
de: Beschreibung

en: Live update
de: Echtzeitvorschau

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
de: Letzten Pinselstrich in Echtzeit aktualisieren

en: Save these settings to the brush
de: Diese Einstellungen für den Pinsel speichern

en: Edit Icon
de: Symbol bearbeiten

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
de: Dieses Pinselsymbol in einem separaten Fenster bearbeiten (Sie können jeden Pinsel verwenden, um es zu zeichnen)

en: Delete
de: Löschen

en: Delete this brush from the disk
de: Diesen Pinsel von der Festplatte löschen

en: Copy to New
de: Kopie als Neu

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
de: Diese Einstellungen und das aktuelle Pinselsymbol in einen neuen Pinsel kopieren

en: Rename this brush
de: Diesen Pinsel umbenennen

en: Brush Setting
de: Pinseleinstellungen

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
de: Kurze Beschreibung zur Verwendung in Kurzinfos

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
de: Beschreibung:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
de: Entwicklerhinweise für Pinsel

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
de: Notizen:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
de: Startwert für diese Pinseleinstellung. Die Pinseldynamik unten verwendet diesen.

note: field label
en: Value:
de: Wert:

en: Reset this input to have no effect on the setting
de: Diese Eingabe zurücksetzen, so dass sie keine Auswirkung auf die Einstellungen hat

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
de: Kleinster Wert für die Ausgabeachse.
    Wird durch den Hauptschieberegler für {dname} kontrolliert.

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
de: Größter Wert für die Ausgabeachse.
    Wird durch den Hauptschieberegler für {dname} kontrolliert.

en: Output
de: Ausgabe

en: Input
de: Eingabe

en: Adjusts the maximum value
de: Passt den Maximalwert an

en: Adjusts the minimum value
de: Passt den Minimalwert an

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
de: Kleinster Wert für die Eingabeachse.
    Zum Anpassen die Popup-Skala verwenden.

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
de: Größter Wert für die Eingabeachse.
    Zum Anpassen die Popup-Skala verwenden.

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
de: Veränderung des Ausgangswerts durch Stifteingabe und andere Kriterien

en: Brush Dynamics
de: Pinseldynamik

en: Adjust this input mapping in detail
de: Die Zuordnung dieses Eingabeparameters detailliert bearbeiten

en: Brush dynamics are not available for this setting.
de: Pinseldynamik ist für diese Einstellung nicht verfügbar.

en: <big><b>No Brush Dynamics</b></big>
de: <big><b>Keine Pinseldynamik</b></big>

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
de: Druckwert für den aktuellen Punkt

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
de: Druck:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction. The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected. The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
de: Neigung in Richtung der Leinwands X-Achse.
    Der Wert 0 bedeutet, dass der Stift senkrecht steht.
    Negative Werte repräsentieren Neigung nach links.

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
de: X-Neigung:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
de: Y-Neigung:

en: Tilt in the canvas Y axis
de: Neigung in der Leinwands Y-Achse

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
de: Zeit seit dem vorhergehenden Punkt, in Sekunden

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
de: Zeit:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
de: Punkt löschen

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
de: Den aktuell gewählten Punkt löschen

en: Insert Point
de: Punkt einfügen

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: The currently active view.
de: Die derzeit aktive Ansicht.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Rename the active view.
de: Die aktive Ansicht umbenennen.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Remove the active view.
de: Die aktive Ansicht entfernen.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Snapshot visible layers as a new view.
de: Momentaufnahme der sichtbaren Ebenen als neue Ansicht.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Lock or unlock the active view.
de: Die aktive Ansicht sperren oder entsperren.

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
de: Farbpipette

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
de: Aktuelle Farbe im Detail bearbeiten

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
de: Die aktuelle Farbe zur Palette hinzufügen

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
de: Leinwandskalierung und -drehung

[ctx: Footerbar|]
note: str.format() template
en: Z: {scale:.1f}%
    R: {rotation:+.1f}°
de: Z: {scale:.1f} %
    R: {rotation:+.1f}°

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
de: Pinselstrich-Einstellungen, Strichfarbe und Ebene wählen

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
de: PNG deckend mit Hintergrund (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
de: JPEG 90 % Qualität (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 25%
de: 25 %

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 50%
de: 50 %

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 100%
de: 100 %

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 200%
de: 200 %

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
de: Kreis mit leichtem Umriss

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
de: Kreis mit mittelstarkem Umriss

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
de: Kreis mit kräftigem Umriss

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
de: Fadenkreuz

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
de: Eingabedruck

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
de: Pinseldruck

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
de: <b>Allgemeine Eingabedruckskalierung</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
de: Druck

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
de: Hier können Sie Ihren Eingabegeräte bestimmten Tätigkeiten auf der Leinwand zuweisen, oder komplett ignorieren falls diese Ihre Arbeit stören.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
de: <b>Gerätenutzung</b>

en: Devices
de: Geräte

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
de: • Die Leertaste kann wie Button2 verwendet werden. 
    • Einige Tablets haben Buttons, die nicht gedrückt gehalten werden können.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
de: <b>Zuweisung der Maustaste</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
de: Maustasten

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
de: <b>Tastenzuweisungen</b>

en: Keys
de: Tasten

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
de: Standarddateiformat:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
de: Prefix beim Speichern von Entwürfen:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
de: <b>Speichern</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
de: <b>Farbmanagement</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
de: Farbraumkonvertierungen:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
de: Beim Laden in sRGB umwandeln; beim Speichern als sRGB markieren

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
de: Bilder, die <i>vollständige</i> Farbrauminformation enthalten, werden beim Laden durch MyPaint nach sRGB konvertiert. Wenn MyPaint ein Bild speichert werden entsprechende Hinweise mitgespeichert, sodass andere Programme das Bild korrekt berechnen können.
    
    Dies geschieht unter der Annahme, dass die Anzeige ungefähr auf sRGB, der Standardfarbraum für das Internet und eine pessimistische Approximation vieler PC-Monitore, kalibriert ist. Falls bekannt ist, dass die Anzeige stark davon abweicht, stattdessen die Einstellung „Kein automatisches Konvertieren oder Tagging“ verwenden.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
de: Kein automatisches Konvertieren oder Tagging

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
de: Beim Laden werden keine Farbkonvertierungen durchgeführt und Dateien werden ohne Farbmanagement Informationen gespeichert.
    
    Dies ist MyPaints altes Verhalten und kann als Notlösung für nicht-sRGB-Arbeiten verwendet werden.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
de: <b>Automatisierte Backups</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
de: Ungespeicherte Arbeit sichern:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
de: Sekunden Inaktivität

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
de: Sichert Arbeit inkrementell im Hintergrund in MyPaints Festplattencache. Falls das Programm abstürzt, haben Sie die Möglichkeit Ihre Arbeit wiederherzustellen.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
de: Zeit zwischen Backups:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
de: Laden und Speichern

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
de: <b>Zoom und Rendern</b>

en: Default zoom level:
de: Standardzoomstufe:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
de: <b>Benutzeroberfläche</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
de: Werkzeugleistensymbolgröße:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
de: Freihandzeichnen Cursor Typ:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
de: Dunkle Themavariante:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
de: Falls verfügbar im GTK3-Thema (benötigt Neustart)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
de: Verwendet eine Hell-auf-Dunkel-Themenvariante, sofern dies vom GTK-Thema unterstützt wird. Dies ist grundsätzlich vernünftig für Bildbearbeiter und Medienbetrachter.

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
de: Einige dieser Einstellungen erfordern einen Neustart von MyPaint.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
de: Groß (benötigt aktuelles GTK3)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
de: Klein

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
de: Echtes Schachbrettmuster verwenden

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
de: Ein echtes Schachbrettmuster zur Darstellung von Transparenz verwenden.
    Verlangsamt die Darstellung, kann aber übersichtlicher sein.

en: When showing transparency:
de: Darstellung von Transparenz:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
de: Weichen Bildlauf verwenden:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
de: Wenn Geräte dies so senden (benötigt Neustart)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox tooltip]
en: Smooth scrolling support makes scroll gestures and scrollwheel events from some devices smooth rather than in steps. It's good for touchpads, but can be irritating if you're used to mouse scrolling.
    
    If smooth scrolling is supported, stepwise scrolling can be turned back on briefly by holding the shift key down while scrolling.
    
    Scrolling to pan the view needs this setting to be turned on, and for your device to be configured to send bidirectional scroll events.
de: Weicher Bildlauf macht Scrollgesten und Mausradereignisse von einigen Geräten weicher anstatt in Stufen. Gut für Touchpads, kann aber irritierend sein, wenn man an Scrollen mit der Maus gewöhnt ist.
    
    Falls weicher Bildlauf unterstützt wird, kann stufenweises Scrollen kurzzeitig durch gedrückt gehaltene Umschalttaste während des Scrollens eingeschaltet werden.
    
    Um die Ansicht zu verschieben, muss diese Einstellung aktiviert sein, außerdem muss das Eingabegerät bidirektionale Scrollereignisse senden.

en: Hide cursor while painting
de: Cursor beim Zeichnen verbergen

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox label]
en: Enabled
de: Aktiviert

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox tooltip]
en: When a layer is created or selected, show only that layer for a short time period.
de: Beim Erstellen oder Auswählen einer Ebene nur diese Ebene für einen kurzen Zeitraum anzeigen.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Blink layers on creation/selection:
de: Blinkende Ebenen bei der Erstellung/Auswahl:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Language:
de: Sprache:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: (needs restart)
de: (erfordert Neustart)

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
de: Ansicht

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
de: Der Satz Farben, der in Farbkreisen als Primärfarben angezeigt wird.
    Unterschiedliche Traditionen haben unterschiedliche Farbharmonien.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
de: Primäre Farben:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
de: Standard digitales Rot/Grün/Blau

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
de: Die rote, grüne und blaue „Computerbildschirm“-Primärfarben,
    gleichmäßig um einen Kreis angeordnet. Grün ist gegenüber von Magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
de: Die rote, grüne und blaue „Computerbildschirm“-Primärfarben,
    gleichmäßig um einen Kreis angeordnet. Grün ist gegenüber von Magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
de: Traditionelles künstlerisches Rot/Gelb/Blau

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
de: Der traditionell aufgebaute Rot/Gelb/Blau-Farbkreis, wie er von vielen Künstlern seit dem 18ten Jahrhundert verwendet wird,
    angenähert durch pure im Kreis angeordnete Display-Farben. Grün ist gegenüber von Rot.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
de: Der traditionell aufgebaute Rot/Gelb/Blau-Farbkreis, wie er von vielen Künstlern seit dem 18ten Jahrhundert verwendet wird,
    angenähert durch pure im Kreis angeordnete Display-Farben. Grün ist gegenüber von Rot.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
de: Gegenüberliegendes Rot-Grün und Blau-Gelb paaren

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
de: Schnelle und grobe Annäherung von Farbkreisen, die auf Theorien beruhen, in denen vier „Psychologische Primärfarben“
    oder „Einzigartige Farbtöne“ in gegensätzlichen Paaren an den Kardinalpunkten angeordnet sind.
    Rot ist gegenüber Grün und Gelb ist gegenüber Blau. CIECAM02 und NCS repräsentieren ähnliche Modelle.
    Hier verwenden wir pures Rot, Gelb usw. als die vier Primärfarben.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
de: Schnelle und grobe Annäherung von Farbkreisen, die auf Theorien beruhen, in denen vier „Psychologische Primärfarben“
    oder „Einzigartige Farbtöne“ in gegensätzlichen Paaren an den Kardinalpunkten angeordnet sind.
    Rot ist gegenüber Grün und Gelb ist gegenüber Blau. CIECAM02 und NCS repräsentieren ähnliche Modelle.
    Hier verwenden wir pures Rot, Gelb usw. als die vier Primärfarben.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
de: <b>Farbkreis</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
de: Farbe

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default Compatibility Mode:
de: Standard-Kompatibilitätsmodus:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: <b>1.x Settings</b>
de: <b>1.x Einstellungen</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Make sure to be consistent w. other occurences of 2.x
en: <b>2.x Settings</b>
de: <b>2.x Einstellungen</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default New Layer Type:
de: Standardmäßiger neuer Ebenentyp:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default Pigment Brush Setting:
de: Standard-Pigmentpinsel-Einstellung:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Show warning for files that may be partially incompatible
de: Warnung für Dateien anzeigen, die möglicherweise teilweise inkompatibel sind

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label for a set of options
en: File compatibility warnings:
de: Warnungen zur Dateikompatibilität:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Show warning for files that may be fully incompatible
de: Warnung für Dateien anzeigen, die möglicherweise vollständig inkompatibel sind

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label to the options for how to handle files which do not have a compatibility mode specified (whether they should be opened in 1.x compatibility mode, or 2.x mode)
en: When Mode is Unspecified:
de: Wenn kein Modus angegeben ist:

[ctx: Prefs|Compatibility]
note: This label indicates a subsection of the compatibility settings related to loading files.
en: <b>File loading</b>
de: <b>Laden von Dateien</b>

en: <b>Compatibility settings</b>
de: <b>Kompatibilitätseinstellungen</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Compatibility
de: Kompatibilität

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
de: Bildschirm (normal)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
de: Deaktiviert (keine Drucksensitivität)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
de: Fenster (nicht empfohlen)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
de: Neu

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
de: Neu

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
de: Mit einer neuen leeren Leinwand beginnen.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
de: Öffnen …

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
de: Öffnen

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
de: Eine Datei zum Bearbeiten öffnen.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
de: Zuletzt gespeichertes Bild laden

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
de: Die zuletzt gespeicherte Datei laden.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
de: Zuletzt geöffnet

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
de: Erneut laden

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
de: Die aktuelle Datei nochmals neu laden.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Layers…
de: Ebenen importieren …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Import layers from one or more files.
de: Ebenen aus einer oder mehreren Dateien importieren.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
de: Speichern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
de: Bild als Datei speichern.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
de: Speichern unter …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
de: Bild als neue Datei speichern.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
de: Exportieren …

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
de: Bild in eine Datei exportieren, aber mit bisheriger Datei weiterarbeiten.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
de: Als Entwurf speichern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
de: Als neuen Entwurf speichern, oder eine neue Revision speichern falls dieser bereits existiert.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
de: Letzten Entwurf öffnen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
de: Den vorhergehenden Entwurf laden.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
de: Nächsten Entwurf öffnen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
de: Den nachfolgenden Entwurf laden.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
de: Datei aus automatischem Backup wiederherstellen …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
de: Versuchen, unterbrochene nicht gespeicherte Arbeit zu speichern und dann zurückzukehren.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
de: Pinselgruppen

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
de: Pinsel

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
de: Liste mit Pinselgruppen.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
de: Farbwähler

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
de: Farben

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
de: Verfügbare Farbwähler.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
de: Modus

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
de: Modus

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
de: Kompositionsmodus der aktuellen Ebene.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Pressure
de: Vorgetäuschten Druck erhöhen

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Pressure
de: Vorgetäuschten Druck verringern

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Rotation
de: Vorgetäuschte Drehung erhöhen

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Rotation
de: Vorgetäuschte Drehung verringern

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
de: Pinselradius erhöhen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
de: Den Pinselradius vergrößern.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
de: Pinselradius verringern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
de: Den Pinselradius verkleinern.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
de: Pinseldeckkraft erhöhen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
de: Den Arbeitspinsel deckender einstellen.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
de: Pinseldeckkraft verringern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
de: Den Arbeitspinsel weniger deckend einstellen.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
de: Zeichenfarbe aufhellen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
de: Die Helligkeit der aktuellen Zeichenfarbe erhöhen.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
de: Zeichenfarbe abdunkeln

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
de: Die Helligkeit der aktuellen Zeichenfarbe verringern.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
de: Farbton im Uhrzeigersinn ändern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
de: Farbton der Malfarbe im Uhrzeigersinn auf dem Farbkreis drehen.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
de: Farbton gegen den Uhrzeigersinn ändern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
de: Farbton der Malfarbe gegen Uhrzeigersinn auf dem Farbkreis drehen.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
de: Farbsättigung erhöhen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
de: Malfarbe mehr sättigen (farbiger, kräftiger).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
de: Farbsättigung verringern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
de: Malfarbe weniger sättigen (grauer).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
de: Pinseleinstellungen neu laden

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
de: Alle Pinseleinstellungen auf die aktuell gespeicherten Werte zurücksetzen.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
de: Pinsel und Ebene wählen

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
de: Pinsel-Tastenkürzel setzen Farbe zurück

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
de: Umschalten, ob das Laden eines Pinsels über Tastenkürzel auch die Farbe ändert oder nicht.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
de: Pinsel mit letztgenutztem Tastenkürzel speichern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
de: Pinseleinstellungen mit letztgenutztem Tastenkürzel speichern.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
de: Ebene leeren

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Trim Layer to Frame
de: Ebene auf den Rahmen zuschneiden

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
de: Bereiche der aktuellen Ebene löschen, die außerhalb des Rahmens liegen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
de: Ebene in Zwischenablage kopieren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
de: Den Inhalt der aktuellen Ebene in die Zwischenablage kopieren.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
de: Ebene aus Zwischenablage einfügen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
de: Ersetzt die aktuelle Ebene mit dem Inhalt der Zwischenablage.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
de: Ebene extern bearbeiten …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active layer in an external application.
de: Die aktive Ebene in einer externen Anwendung bearbeiten.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
de: Ebene mit externen Änderungen aktualisieren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
de: Von externen Anwendungen gespeicherte Änderungen übertragen (normalerweise automatisch der Fall).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
de: Ebene am Mauszeiger auswählen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Select a layer by picking something [drawn] on it.
de: Wählen Sie eine Ebene aus, indem Sie etwas auf ihr [gezeichnetes] auswählen.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
de: Ebene höher gehen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
de: Im Ebenenstapel eine Ebene höher gehen.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
de: Ebene tiefer gehen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
de: Im Ebenenstapel eine Ebene tiefer gehen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
de: Neue Zeichenebene

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
de: Eine neue Zeichenebene über der aktuellen Ebene hinzufügen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
de: Neue Vektorebene …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
de: Eine neue Vektorebene über der aktuellen Ebene hinzufügen und bearbeiten.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
de: Neue Ebenengruppe

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
de: Eine neue Ebenengruppe über der aktuellen Ebene hinzufügen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
de: Neue Zeichenebene darunter

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
de: Eine neue Zeichenebene unter der aktuellen Ebene hinzufügen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
de: Neue Vektorebene darunter …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
de: Eine neue Vektorebene unter der aktuellen Ebene hinzufügen und bearbeiten.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
de: Neue Ebenengruppe darunter

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
de: Eine neue Ebenengruppe unter der aktuellen Ebene hinzufügen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
de: Ebene nach unten vereinen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
de: Ebene mit darunterliegender Ebene vereinen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
de: Sichtbare Ebenen vereinen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
de: Alle sichtbaren Ebenen vereinen und ursprüngliche Ebenen löschen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
de: Neue Ebene aus sichtbaren Ebenen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
de: Wie „Sichtbare Ebenen vereinen“, löscht jedoch die ursprünglichen Ebenen nicht.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
de: Ebene löschen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
de: Die aktuelle Ebene aus dem Ebenenstapel löschen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
de: In Zeichenebene umwandeln

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
de: Wandelt die aktuelle Ebene oder Gruppe in eine Zeichenebene im „Normal“-Modus um, Erscheinungsbild wird beibehalten.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
de: Deckkraft der Ebene erhöhen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
de: Die Transparenz der Ebene wird verringert.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
de: Deckkraft der Ebene verringern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
de: Die Transparenz der Ebene wird erhöht.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
de: Ebene anheben

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
de: Die aktuelle Ebene im Ebenenstapel eine Stufe nach oben schieben.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
de: Ebene absenken

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
de: Die aktuelle Ebene im Ebenenstapel eine Stufe nach unten schieben.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
de: Ebene duplizieren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
de: Erzeugt ein exaktes Duplikat der aktuellen Ebene.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Properties…
de: Ebeneneigenschaften …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the layer’s properties (name, mode, visibility, locked, opacity).
de: Die Eigenschaften der Ebene ändern (Name, Modus, Sichtbarkeit, gesperrt, Deckkraft).

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
de: Ebene gesperrt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
de: Den Sperrstatus der aktuellen Ebene umschalten. Gesperrte Ebenen können nicht verändert werden.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
de: Ebene sichtbar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
de: Die Sichtbarkeit der aktuellen Ebene umschalten.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
de: Hintergrund anzeigen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
de: Die Sichtbarkeit der aktuellen Ebene umschalten.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove empty tiles from the document.
de: Leere Kacheln aus dem Dokument entfernen.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
de: Zurücksetzen und zentrieren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
de: Vergrößerung, Drehung und Spiegelung zurücksetzen und Dokument zentrieren.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
de: Zeichnung in Ansicht einpassen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
de: Zwischen eingepasster Ansicht und der Arbeitsansicht wechseln.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
de: Zurücksetzen

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
de: Vergrößerung zurücksetzen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset view zoom level to default.
de: Vergrößerungsstufe der Ansicht auf Standard zurücksetzen.

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
de: Drehung zurücksetzen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view’s rotation to 0°
de: Die Drehung der Ansicht auf 0° zurücksetzen

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
de: Spiegelung zurücksetzen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view's mirroring.
de: Die Spiegelung der Ansicht zurücksetzen.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
de: Vergrößern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
de: Vergrößerung erhöhen.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
de: Verkleinern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
de: Vergrößerung verringern.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas to the left.
de: Verschieben Sie Ihre Ansicht der Leinwand nach links.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas to the right.
de: Verschieben Sie Ihre Ansicht der Leinwand nach rechts.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas upwards.
de: Verschieben Sie Ihre Ansicht der Leinwand nach oben.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas downwards.
de: Verschieben Sie Ihre Ansicht der Leinwand nach unten.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
de: Im Uhrzeigersinn drehen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the canvas clockwise.
de: Die Leinwand im Uhrzeigersinn drehen.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
de: Gegen Uhrzeigersinn drehen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the canvas counter-clockwise.
de: Die Leinwand gegen den Uhrzeigersinn drehen.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
de: Horizontal spiegeln

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
de: Ansicht von links nach rechts spiegeln.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
de: Vertikal spiegeln

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
de: Ansicht von oben nach unten spiegeln.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
de: Einzelne Ebene

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
de: Festlegen, ob nur die aktuelle Ebene sichtbar ist.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
de: Symmetrisches Zeichnen aktiv

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
de: Pinselstriche an der Symmetrieachse spiegeln

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
de: Rahmen aktiv

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
de: Sichtbarkeit des Dokumentrahmens umschalten.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
de: Pinseleingabewerte in Konsole ausgeben

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
de: Die intern generierten Eingaben der Brush-Engine in der Konsole anzeigen.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
de: Rendering visualisieren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
de: Renderupdates zum Debuggen auf dem Bildschirm anzeigen.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
de: GTK-Doppelpufferung abschalten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
de: Doppelpufferung von GTK abschalten (normalerweise eingeschaltet).

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Insert a point next to the currently selected point in the direction of the stroke.
de: Einen Punkt neben dem aktuell ausgewählten Punkt in Richtung des Striches einfügen.

en: Delete Point
de: Punkt löschen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete currently selected point on the ink stroke.
de: Aktuell ausgewählten Punkt auf dem Tintenstrich löschen.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete every other point on the ink stroke.
de: Jeden zweiten Punkt auf dem Tintenstrich löschen.

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
de: Zeichenmodus

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
de: Zeichenmodus: Normal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
de: Beim Zeichnen Farbe normal auftragen.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
de: Zeichenmodus: Radierer

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
de: Mit dem aktuellen Pinsel radieren.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
de: Zeichenmodus: Alphakanal sperren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
de: Verwenden des Pinsels ändert die Deckkraft der Ebene nicht.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
de: Zeichenmodus: Einfärben

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
de: Farbe auf die aktuelle Ebene aufbringen ohne ihre Helligkeit oder Deckkraft zu beeinflussen.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
de: Datei

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
de: Beenden

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
de: Hauptfenster schließen und die Anwendung beenden.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
de: Bearbeiten

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
de: Farbe

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
de: Farbe anpassen

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
de: Farbhistorie Popup

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
de: Zeigt am Cursor einen Zeitstrahl zuletzt verwendeter Farben.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
de: Farbdetails-Dialog

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
de: Einen Farbdetails-Dialog mit Texteintrag anzeigen.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
de: Nächste Palettenfarbe

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
de: Nächste Farbe der Palette als Zeichenfarbe festlegen.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
de: Vorherige Palettenfarbe

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
de: Vorherige Farbe der Palette als Zeichenfarbe festlegen.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
de: Farbe zur Palette hinzufügen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
de: Die aktuelle Zeichenfarbe zur Palette hinzufügen.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
de: Ebene

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
de: Deckkraft

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
de: Ebene wechseln

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
de: Neue Ebene darunter

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
de: Eigenschaften

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
de: Notizblock

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
de: Neuer Notizblock

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
de: Den Standardnotizblock als neuen Notizblockbereich laden.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
de: Notizblock öffnen …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
de: Ein Bild von der Festplatte in den Notizblock laden.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
de: Notizblock speichern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
de: Den Notizblock in seine vorhandenen Datei auf der Festplatte speichern.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
de: Notizblock exportieren als …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
de: Den Notizblock in eine frei wählbare Datei exportieren.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
de: Notizblock zurücksetzen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
de: Notizblock auf den zuletzt gespeicherten Status zurücksetzen.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
de: Notizblock als Standard speichern

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
de: Notizblock als Standard für „Neuer Notizblock“ speichern.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
de: Den Standardnotizblock leeren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
de: Den Standardnotizblock für eine leere Arbeitsfläche leeren.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
de: Hintergrund der Hauptzeichnung zum Notizblock kopieren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
de: Das Hintergrundbild vom Arbeitsdokument in den Notizblock kopieeren.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
de: Fenster

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
de: Pinsel

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
de: Tastenkürzel

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
de: Hilfe für Pinsel-Tastenkürzel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
de: Eine Erklärung anzeigen wie die Tastenkürzel funktionieren.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
de: Pinsel wechseln …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
de: Einen Pinselwechsler am Cursor anzeigen.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
de: Farbe ändern …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
de: Einen Farbwechsler mit Auflistung aller möglichen Farbwähler unter dem Zeiger anzeigen.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
de: Farbe ändern (Schnellauswahl) …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
de: Einen Farbwechsler mit Auflistung aller Einfachklick-Farbwähler unter dem Zeiger anzeigen.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
de: Weitere Pinsel herunterladen …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
de: Pinselpakete vom MyPaint-Wiki herunterladen.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
de: Pinsel importieren …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
de: Einen Pinselsatz von der Festplatte laden.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
de: Hilfe

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
de: Online-Hilfe

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
de: Dokumentationswiki von MyPaint aufrufen.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
de: Über MyPaint

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
de: Lizenz, Versionsnummer und Mitwirkende von MyPaint anzeigen.

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
de: Fehlersuche

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
de: Speicherleck-Info auf der Konsole ausgeben (Langsam!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
de: Speicherlecks debuggen.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
de: Speicherbereinigung jetzt ausführen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
de: Speicher nicht mehr genutzter Python-Objekte freigeben.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
note: FIXME: convert to a ToggleAction
en: Start/Stop Profiling…
de: „Python Profiling“ starten/stoppen …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
de: „Python Profiling“ starten/stoppen (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
de: Einen Absturz simulieren …

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
de: Einen Python-Ausnahmefehler verursachen, um den Absturzdialog zu testen.

[ctx: Menu (labels)]
en: View
de: Ansicht

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
de: Rückmeldung

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
de: Ansicht anpassen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
de: Das Hauptmenü als Popup zeigen.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
de: Vollbild

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
de: Zwischen Vollbild- und Fenstermodus umschalten.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
de: Einstellungen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
de: MyPaints globale Einstellungen bearbeiten.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
de: Eingabegeräte testen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
de: Einen Dialog anzeigen, der alle Ereignisse der Eingabegeräte erfasst.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
de: Hintergrundauswahl

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
de: Die Hintergrund-Papiertextur ändern.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
de: Pinseleinstellungen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
de: Die Pinseleinstellungen des aktiven Pinsels bearbeiten.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
de: Pinselsymboleditor

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
de: Pinselsymbole bearbeiten.

[ctx: Menu→Layer (labels), Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layers Panel
de: Ebenenleiste

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for managing layers.
de: Andockbare Leiste zur Verwaltung von Ebenen.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
de: Ebenenleiste anzeigen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
de: Das Ebenenpanel anzeigen (Ebenen anordnen oder Modi zuweisen).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
de: HCY-Farbkreis

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
de: Farbpalette

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
de: Andockbare Palette zur Farbauswahl.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
de: HSV-Farbkreis

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
de: Andockbares Menü für Sättigung und Farbwert.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
de: HSV-Würfel

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
de: HSV-Quadrat

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
de: Farbkomponentenregler

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
de: Andockbarer Farbwähler, der die einzelnen Farbkomponenten der Farbe zeigt.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
de: Flüssige Tönung

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
de: Andockbarer Farbwähler, der eine flüssige Tönung benachbarter Farben zeigt.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
de: Konzentrische Ringe

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
de: Andockbarer Farbwähler mit konzentrischen HSV-Ringen.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
de: Farbschüssel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
de: Andockbarer Farbwähler mit einer Farbschüssel und kreuzenden HSV-Rampen.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
de: Notizblockleiste

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
de: Neue Notizblockleiste

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
de: Notizblockleiste anzeigen (Farben mischen und Skizzen zeichnen).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
de: Vorschauleiste

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
de: Vorschau

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
de: Vorschaupanel zeigen (Übersicht des kompletten Zeichenbereichs).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
de: Werkzeugeinstellungsleiste

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
de: Werkzeugoptionen anzeigen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
de: Werkzeugeinstellungspanel zeigen (Einstellungen des aktuellen Werkzeugs).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
de: Pinsel- und Farbhistorienleiste

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
de: Zuletzt verwendete Pinsel und Farben

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
de: Historienleiste zeigen (kürzlich verwendete Pinsel und Farben).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
de: Menüs im Vollbildmodus verbergen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
de: Automatisches Verstecken der Benutzeroberfläche bei Vollbild umschalten.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
de: Vergrößerung anzeigen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
de: Vergrößerungsoverlay umschalten.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
de: Letzte Zeichenposition anzeigen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
de: Letzte Zeichenposition zeigen (Ende des letzten Pinselstrichs) umschalten.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
de: Ansicht filtern

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
de: Farben normal darstellen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
de: Farben filtern: Farben unverändert darstellen.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
de: Farben als Graustufen darstellen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
de: Farben filtern: nur Leuchtdichte darstellen (HCY/YCbCr-Luminanz)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
de: Farben invertiert darstellen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
de: Farben filtern: invertieren. Schwarz ist weiß und rot ist cyan.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
de: Farben mit simulierter Insensitivität für Rot darstellen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
de: Farben filtern, um Deuteranopie, eine gängige Form der Farbenblindheit, zu simulieren.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
de: Farben mit simulierter Insensitivität für Grün darstellen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
de: Farben filtern, um Protanopie, eine gängige Form der Farbenblindheit, zu simulieren.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
de: Farben mit simulierter Insensitivität für Blau darstellen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
de: Farben filtern, um Tritanopie, eine gängige Form der Farbenblindheit, zu simulieren.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
de: Freihandzeichnen

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
de: Freihandzeichnen

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
de: Freihandzeichnen: frei ohne geometrische Einschränkungen zeichnen.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
de: Freihandzeichnen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
de: Freihandzeichnen: frei ohne geometrische Einschränkungen zeichnen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
de: Ansicht verschieben

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
de: Verschieben

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
de: Ansicht verschieben: die Ansicht der Leinwand horizontal oder vertikal bewegen.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
de: Ansicht verschieben

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
de: Die Ansicht der Leinwand interaktiv horizontal oder vertikal bewegen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
de: Ansicht drehen

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
de: Drehen

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
de: Ansicht drehen: die Ansicht der Leinwand drehen.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
de: Ansicht drehen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
de: Interaktiv die Ansicht der Leinwand drehen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
de: Ansicht zoomen

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
de: Vergrößerung

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
de: Ansicht vergrößern: in Leinwand hinein/heraus zoomen.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
de: Ansicht zoomen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
de: Interaktiv in die Leinwand hinein oder heraus zoomen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
de: Linien und Kurven

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
de: Linien

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
de: Linien und Kurven: gerade oder gekrümmte Linien zeichnen.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
de: Linien und Kurven

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
de: Gerade oder gekrümmte Linien zeichnen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
de: Verbundene Linien

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
de: Verb. Linien

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
de: Verbundene Linien: Abfolge gerader oder gekrümmter Linien zeichnen.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
de: Verbundene Linien

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
de: Abfolgen von geraden oder gekrümmten Linien zeichnen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
de: Ellipsen und Kreise

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
de: Ellipsen und Kreise: abgerundete Formen zeichnen.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
de: Ellipsen und Kreise

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
de: Kreise und Ellipsen zeichnen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
de: Tusche

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
de: Tinte

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
de: Tusche: weiche kontrollierte Linien zeichnen.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
de: Tusche

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
de: Weiche kontrollierte Linien zeichnen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
de: Ebene neu positionieren

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
de: Ebenen Pos.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
de: Ebene neu positionieren: die aktuelle Ebene auf der Leinwand verschieben.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
de: Ebene neu positionieren

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
de: Interaktiv die aktuelle Ebene auf der Zeichenfläche verschieben.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
de: Rahmen bearbeiten

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
de: Rahmen

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
de: Rahmen bearbeiten: dem Dokument durch einen Rahmen eine endliche Größe zuweisen.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
de: Rahmen bearbeiten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
de: Rahmen bearbeiten: dem Dokument durch einen Rahmen eine endliche Größe zuweisen. Der Rahmen wird nur beim Exportieren verwendet.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
de: Symmetrieachse bearbeiten

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
de: Symmetrie

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
de: Symmetrieachse bearbeiten: die Achse für symmetrisches Zeichnen anpassen.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
de: Symmetrieachse bearbeiten

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
de: Interaktiv die Achse für symmetrisches Zeichnen anpassen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
de: Farbpipette

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
de: Farb. wählen

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
de: Farbpipette: Zeichenfarbe eines Bildschirmpixels wählen.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
de: Farbpipette

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
de: Die Zeichenfarbe von Bildschirmpixeln festlegen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
de: Füllen

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
de: Füllen

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
de: Füllen: einen Bereich mit Farbe füllen.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
de: Füllen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
de: Eine Fläche mit Farbe füllen.
