mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to el translation catalogue (170 entries)

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
el: Συνδιασμός Πλήκτρων

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
el: Επεξεργασία πλήκτρου για '%s'

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
el: Τοποθεσία:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
el: Πλήκτρο:

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
el: Άγνωστη Εντολή

en: Open Folder “{folder_basename}”…
el: Άνοιξε τον Φάκελο "{folder_basename}"…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
el: Εντάξει

en: No backups were found in the cache.
el: Δεν βρέθηκαν αντίγραφα στην μνήμη.

en: No Available Backups
el: Αντίγραφα μη διαθέσιμα

en: Open the Cache Folder…
el: Άνοιξε τον Φάκελο Προσωρινής Μνήμης…

en: Backup Recovery Failed
el: Η Επαναφορά Αντιγράφου Ασφαλείας Απέτυχε

en: Open the Backup’s Folder…
el: Άνοιξε τον Φάκελο του Αντίγραφου Ασφαλείας…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
el: Ανακτημένο αρχείο από {iso_datetime}.ora

en: Background
el: Φόντο

en: Save as Default
el: Σώσε ως προεπιλογή

en: Pattern
el: Μοτίβο

en: Color
el: Χρώμα

en: Add color to Patterns
el: Πρόσθεσε το χρώμα στα Μοτίβα

en: One or more backgrounds could not be loaded
el: Ένα ή περισσότερα φόντα δεν μπόρεσαν να φορτωθούν

en: Error loading backgrounds
el: Σφάλμα στο φόρτωμα των φόντων

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
el: Παρακαλώ αφαιρέστε τα μη φορτώσιμα αρχεία, ή ελέγξτε την εγκατάσταση του libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
el: Το Gdk-Pixbuf δεν μπόρεσε να φορτώσει "{filename}", και ανέφερε "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
el: {filename} έχει μηδενικό μέγεθος (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
el: Επεξεργαστής Ρυθμίσεων Πινέλου

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
el: Σχετικά

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
el: Πειραματικό

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
el: Βασικό

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
el: Μουτζούρα

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
el: Ταχύτητα

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
el: Ανίχνευση

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
el: Πινελιά

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
el: Χρώμα

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
el: Εξατομικευμένα

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
el: Κανένα πινέλο διαλεγμένο, αντί αυτού παρακαλώ χρησιμοποιήστε "Προσθήκη ως Νέο".

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
el: Κανένα πινέλο διαλεγμένο!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
el: Μετονομασία Πινέλου

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
el: Υπάρχει ήδη ένα πινέλο με αυτό το όνομα!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
el: Κανένα πινέλο διαλεγμένο!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
el: Σίγουρα να διαγραφεί το πινέλο “{brush_name}” από τον δίσκο;

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
el: (Πινέλο Χωρίς Ονομασία)

en: Brush Icon
el: Εικονίδιο Πινέλου

en: Brush Icon (editing)
el: Εικονίδιο Πινέλου (επεξεργασία)

en: No brush selected
el: Κανένα πινέλο διαλεγμένο

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
el: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Οι αλλαγές δεν έχουν ακόμα σωθεί</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
el: <b>%s</b>
    <small>Πατήστε 'Επεξεργασία' για να κάνετε αλλαγές στο εικονίδιο</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
el: Επεξεργασία

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
el: Καθαρισμός

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
el: Αυτόματο

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
el: Αποθήκευση

en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: Ink
el: Μελάνι

en: Classic
el: Κλασσικό

en: Set#1
el: Σετ#1

en: Set#2
el: Σετ#2

en: Set#3
el: Σετ#3

en: Set#4
el: Σετ#4

en: Set#5
el: Σετ#5

en: Experimental
el: Πειραματικό

en: New
el: Νέο

en: Unknown Brush
el: Άγνωστο Πινέλο

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
el[0]: %d πινέλο
el[1]: %d πινέλα

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
el: Ομάδα “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
el: Μετονομασία Ομάδας

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
el: Εξαγωγή ως Συμπιεσμένο Σετ Πινέλων

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
el: Διαγραφή Ομάδας

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
el: Μετονομασία Ομάδας

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
el: Υπάρχει ήδη μία ομάδα με αυτό το όνομα!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
el: Σίγουρα να διαγραφεί η ομάδα “{group_name}”;

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
el: Δεν μπόρεσε να διαγραφεί η ομάδα “{group_name}”.
    Μερικές ειδικές ομάδες δεν γίνεται να διαγραφούν.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
el: Εξαγωγή Πινέλων

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
el: Πακέτο πινέλων MyPaint (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
el: Νέα Ομάδα…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
el: Εισαγωγή Πινέλων…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
el: Δημιουργία Ομάδας

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
el: Πλήκτρο

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
el: Πληκ

en: Pick Color
el: Επιλογή χρώματος

en: Color details
el: Λεπτομέρειες χρώματος

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
el: Βοήθεια…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
el: Φόρτωση μάσκας από ένα αρχείο παλέτας GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
el: Αποθήκευση μάσκας σε ένα αρχείο παλέτας GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
el: Διαγραφή μάσκας.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
el: Αποθήκευση Μάσκας ως μία GIMP Palette

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
el: Φόρτωση Μάσκας από μία GIMP Palette

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
el: Ιδιότητες παλέτας

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
el: Παλέτα

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
el: Επεξεργαστής Παλέτας

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
el: Όνομα ή περιγραφή για αυτήν την παλέτα

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
el: Στήλες:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
el: Όνομα χρώματος:

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
el: Φόρτωση παλέτας

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
el: Αποθήκευση παλέτας

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
el: Εισαγωγή Σειράς

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
el: Εισαγωγή Στήλης

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
el: Αρχείο παλέτας GIMP (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
el: Όλα τα αρχεία (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
el: Αρχείο παλέτας GIMP (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
el: Όλα τα αρχεία (*)

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
el: RGB Κόκκινο

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
el: RGB Πράσινο

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
el: RGB Μπλέ

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
el: σβήστρα

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
el: Όνομα

en: Undo %s
el: Αναίρεση %s

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Επαναφορά

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Opacity:
el: Αδιαφάνεια:

en: Bug Detected
el: Εντοπίσθηκε σφάλμα

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
el: <big><b>Εντοπίσθηκε ένα σφάλμα προγραμματισμού.</b></big>

note: only development and prereleases
en: Report…
el: Αναφορά…

en: Details…
el: Λεπτομέρειες…

en: Layers
el: Στρώματα

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
el: φορητότητα

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
el: εικονίδιο επιφάνειας εργασίας

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
el: Γλώσσα συστήματος

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
el: Πίεση

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
el: Νέο

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
el: Άνοιγμα…

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
el: Άνοιγμα πρόσφατου

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
el: Αποθήκευση

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
el: Αποθήκευση ως…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
el: Καθαρισμός Στρώσης

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
el: Νέα Στρώση Ζωγραφικής

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
el: Νέα Ομάδα Στρώσεων

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
el: Διαγραφή Στρώσης

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

[ctx: Menu (labels)]
en: File
el: Αρχείο

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
el: Έξοδος

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
el: Χρώμα

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
el: Στρώση

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
el: Παράθυρο

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
el: Πινέλο

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
el: Αλλαγή Πινέλου…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
el: Αλλαγή Χρώματος…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
el: Πάρτε περισσότερα πινέλα…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
el: Διαδικτυακή βοήθεια

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
el: Σχετικά με το MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

[ctx: Menu (labels)]
en: View
el: Προβολή

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
el: Επεξεργασία προτιμήσεων

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
el: Παλέτα χρωμάτων

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
el: Πρόσφατα Πινέλα & Χρώματα

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
el: Ελεύθερο χέρι

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
el: Ελεύθερο χέρι

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
el: Περιστροφή

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
el: Γραμμές και Καμπύλες

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
el: Γραμμές

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
el: Γραμμές και Καμπύλες

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
el: Συνδεδεμένες γραμμές

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
el: Ελλείψεις και Κύκλοι

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
el: Έλλειψη

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
el: Ελλείψεις και Κύκλοι

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
el: Μελάνι

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
el: Επανατοποθέτηση Στρώσης

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
el: Επεξεργασία Πλαισίου

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
el: Πλαίσιο

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
el: Επεξεργασία Πλαισίου

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
el: Συμμετρία

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
el: Επεξεργασία συμμετρίας ζωγραφικής

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
el: Διάλεξε Χρώμα

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
el: Διάλεξε Χρώμα

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
el: Γέμισμα

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
el: Γέμισμα μιας περιοχής με χρώμα.
