mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to eo translation catalogue (190 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
eo: Ago

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
eo: Klava kombino

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
eo: Ago:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
eo: Vojo:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
eo: Klavo:

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
eo: Nekonata Ago

en: Open Folder “{folder_basename}”…
eo: Malfermi dosierujon “{folder_basename}”…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
eo: Bone

en: Background
eo: Fono

en: Save as Default
eo: Konservi kiel defaŭlto

en: Color
eo: Koloro

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
eo: Pri

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
eo: Eksperimenta

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
eo: Baza

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
eo: Opakeco

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
eo: Stompilo

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
eo: Streko

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
eo: Koloro

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
eo: Propra

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
eo: Renomi penikon

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
eo: (Sennoma peniko)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
eo: {brush_name} [nekonservita]

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
eo: Redakti

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
eo: Malfari

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
eo: Forviŝi

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
eo: Konservi

en: Deleted
eo: Forigita

en: Ink
eo: Inko

en: Classic
eo: Klasika

en: Set#1
eo: Aro#1

en: Set#2
eo: Aro#2

en: Set#3
eo: Aro#3

en: Set#4
eo: Aro#4

en: Set#5
eo: Aro#5

en: Experimental
eo: Eksperimenta

en: New
eo: Nova

en: Unknown Brush
eo: Nekonata peniko

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
eo[0]: %d peniko
eo[1]: %d penikoj

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
eo: Grupo “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
eo: Renomi grupon

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
eo: Forigi grupon

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
eo: Renomi grupon

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
eo: Eksporti penikojn

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
eo: Nova grupo…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
eo: Importi penikojn…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
eo: Krei grupon

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
eo: Butono

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
eo: Helpilo…

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
eo: HSV tono

en: HSV Saturation
eo: HSV satureco

en: HSV Value
eo: HSV valoro

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
eo: Paletro

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
eo: Titolo:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
eo: Kolumnoj:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
eo: Kolornomo:

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
eo: Konservi paletron

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
eo: Ĉiuj dosieroj (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
eo: Ĉiuj dosieroj (*)

[ctx: color sliders panel: red/green/blue: slider label]
en: G
eo: V

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
eo: RVB ruĝa

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
eo: RVB verda

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
eo: RVB blua

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
eo: HSV tono

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
eo: HSV satureco

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
eo: HSV valoro

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
eo: HCY tono

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
eo: Skrapgumo

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
eo: Klavaro

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
eo: Muso

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
eo: Tuŝplato

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
eo: Tuŝekrano

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
eo: Malatenti

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
eo: Aparato

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
eo: Aksoj

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
eo: Tipo

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
eo: Rulumo…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
eo: Nomo

en: Replace
eo: Anstataŭigi

en: Rename
eo: Renomi

en: Replace all
eo: Anstataŭigi ĉiujn

en: Rename all
eo: Renomi ĉiujn

en: Undo %s
eo: Malfari %s

en: Undo
eo: Malfari

en: Redo %s
eo: Refari %s

en: Redo
eo: Refari

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
eo: {button_combination} estas {resultant_action}

en: Fullscreen
eo: Tutekranumo

en: Icon
eo: Bildsimbolo

en: Opacity:
eo: Travideblo:

en: Reset
eo: Reŝargi

en: Height:
eo: Alto:

en: Width:
eo: Larĝo:

en: Resolution:
eo: Distingivo:

en: DPI
eo: PEC

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
eo: Punktoj en colo (vere pikseloj en colo)

en: Color:
eo: Koloro:

en: Enabled
eo: Ŝaltita

en: inch
eo: colo

en: Ignore Error
eo: Malatenti eraron

en: Device:
eo: Aparato:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
eo: Movi tavolon

note: Visibility flag column
en: Visible
eo: Videbla

en: Layers
eo: Tavoloj

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
eo: Tavola opakeco: %d%%

en: Layer
eo: Tavolo

en: Ellipses and Circles
eo: Elipsoj kaj cirkloj

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
eo: Kopirajto (C) 2005-2020
    Martin Renold kaj la teamo de programistoj MyPaint

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
eo: programado

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
eo: porteblo

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
eo: penikoj

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
eo: paletroj

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
eo: dokumentado

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
eo: subteno

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
eo: komunumo

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
eo: Grando:

en: Preferences
eo: Agordoj

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
eo: Sistemlingvo

en: Scratchpad
eo: Notlibro

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
eo: Movi akson

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
eo: Forigi akson

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
eo: Nenio

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
eo: Ŝaltita

en: Undo and Redo
eo: Malfari kaj refari

en: Clear Layer
eo: Vakigi tavolon

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
eo: Alglui tavolon

en: Add {layer_default_name}
eo: Aldoni {layer_default_name}

en: Remove Layer
eo: Forigi tavolon

en: Select Layer
eo: Elekti tavolon

en: Rename Layer
eo: Renomi tavolon

en: Lock Layer
eo: Ŝlosi tavolon

en: Unlock Layer
eo: Malŝlosi tavolon

en: Unknown Mode
eo: Nekonata reĝimo

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
eo: {error_loading_common}
    
    Kaŭzo: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
eo: Tavolo

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
eo: Grupo

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
eo: Lokokupilo

[ctx: layer default names]
en: Root
eo: Radiko

en: Normal
eo: Normala

en: Screen
eo: Ekrano

en: Saturation
eo: Satureco

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
eo: Premo

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
eo: Nova

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
eo: Nova

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
eo: Malfermi…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
eo: Malfermi

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
eo: Malfermi lastajn

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
eo: Konservi

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
eo: Konservi kiel…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
eo: Penikoj

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
eo: Koloroj

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
eo: Reĝimo

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
eo: Vakigi tavolon

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
eo: Nova Pentraĵo Tavolo

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
eo: Nova Tavolo grupon

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
eo: Forigi tavolon

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
eo: Kapabla al Vido

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
eo: Elzomi

[ctx: Menu (labels)]
en: File
eo: Dosiero

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
eo: Eliri

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
eo: Redakti

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
eo: Koloro

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
eo: Tavolo

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
eo: Skizlibro

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
eo: Fenestro

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
eo: Peniko

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
eo: Ŝanĝi Peniko…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
eo: Ŝanĝi Koloro…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
eo: Ŝanĝi Koloro (rapide)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
eo: Aldoni pli Penikojn…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
eo: Helpo

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
eo: Rete Helpo

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
eo: Pri MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
eo: Senerarigo

[ctx: Menu (labels)]
en: View
eo: Vido

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
eo: Prijuĝaj rimarkoj

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
eo: Tutekrana reĝimo

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
eo: Redakti agordojn

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
eo: Kolorpaletro

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
eo: Antaŭrigardo

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
eo: Rotacio

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
eo: Linioj kaj kurboj

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
eo: Linioj

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
eo: Linioj kaj kurboj

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
eo: Elipsoj kaj cirkloj

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
eo: Elipso

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
eo: Elipsoj kaj cirkloj

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
eo: Desegni cirklojn kaj elipsojn.

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
eo: Kadro

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
eo: Simetrio

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
eo: Plenigi
