mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to eu translation catalogue (62 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
eu: Ekintza

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
eu: Tekla-konbinazioa

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
eu: Ekintza:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
eu: Bidea:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
eu: Tekla:

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
eu: Ekintza ezezaguna

en: Open Folder “{folder_basename}”…
eu: Ireki “{folder_basename}” karpeta…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
eu: Ados

en: Pattern
eu: Eredua

en: Color
eu: Kolorea

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
eu: Pertsonalizatua

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
eu: Editatu

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
eu: Garbitu

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
eu: Gorde

en: New
eu: Berria

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
eu: Izena

en: Undo %s
eu: Desegin %s

en: Undo
eu: Desegin

en: Redo
eu: Berregin

en: Fullscreen
eu: Pantaila osoa

en: Opacity:
eu: Opakutasuna:

en: Layers
eu: Geruzak

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
eu: Sistemaren hizkuntza

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
eu: Berria

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
eu: Ireki…

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
eu: Ireki oraintsukoa

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
eu: Gorde

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
eu: Gorde honela…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
eu: Garbitu geruza

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
eu: Margotze-geruza berria

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
eu: Geruza talde berria

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
eu: Ezabatu geruza

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
eu: Zooma txikiagotu

[ctx: Menu (labels)]
en: File
eu: Fitxategia

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
eu: Irten

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
eu: Editatu

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
eu: Kolorea

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
eu: Geruza

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
eu: Leihoa

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
eu: Brotxa

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
eu: Aldatu brotxa…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
eu: Aldatu kolorea…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
eu: Eskuratu brotxa gehiago…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
eu: Laguntza

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
eu: Lineako laguntza

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
eu: MyPaint aplikazioari buruz

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
eu: Arazketa

[ctx: Menu (labels)]
en: View
eu: Ikusi

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
eu: Pantaila osoa

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
eu: Editatu hobespenak

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
eu: Brotxa-ezarpenen editorea

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
eu: Erakutsi geruzen panela

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
eu: Kolore-paleta

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
eu: Aurrebista-panela

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
eu: Aurrebista

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
eu: Tresna-aukeren panela

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
eu: Erakutsi tresna-aukeren panela

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
eu: Lerroak eta kurbak

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
eu: Konektatutako lerroak

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
eu: Elipseak eta zirkuluak

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
eu: Editatu markoa

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
eu: Aukeratu kolorea
