mypaint v1.2.0-393-g1633fb2 - en to fa translation catalogue (639 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
fa: عمل

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
fa: دکمه ترکیبی

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
fa: ویرایش دکمه برای '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
fa: عمل:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
fa: مسیر:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
fa: کلید:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
fa: دکمه های دلخواه را برای انتساب به این عمل  فشار دهید

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
fa: عمل ناشناخته

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
fa: <b>{accel}قبلا مورد استفاده قرار گرفته برای '{action}'. این انتساب جدید جایگزین قبلی میشود.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
fa: باز کردن پوشه “{folder_basename}”…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
fa: تایید

en: No backups were found in the cache.
fa: فایل پشتیبانی در ذخیرهگاه وجود ندارد.

en: No Available Backups
fa: فایل پشتیبان در دسترس نیست

en: Open the Cache Folder…
fa: باز کردن محل ذخیره…

en: Backup Recovery Failed
fa: بازیابی فایل پشتیبان شکست خورد

en: Open the Backup’s Folder…
fa: باز کردن پوشه فایل های پشتیبان…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
fa: بازیابی کن پرونده را با کمک پرونده {iso_datetime}.ora

en: Background
fa: پس زمینه

en: Save as Default
fa: ذخیره به پیش فرض

en: Pattern
fa: الگو

en: Color
fa: رنگ

en: Add color to Patterns
fa: افزودن رنگ به الگو

en: One or more backgrounds could not be loaded
fa: یک یا چند پس زمینه نمی تواند بارگزاری شود

en: Error loading backgrounds
fa: خطا در بارگیری پس زمینه ها

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
fa: لطفا پرونده های غیرقابل بارگزاری را حذف کنید؛ یا از نصب بودن پرونده libgdkpixbuf اطمینان حاصل کنید.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
fa: Gdk-Pixbuf نمی تواند "{filename}"را بارگزاری کند, و خطای"{error}"گزارش شده

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
fa: ویرایشگر تنظیمات قلم

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
fa: درباره

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
fa: آزمایشی

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
fa: پایه

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
fa: شفافیت

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
fa: سرعت

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
fa: ره گیری

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
fa: رنگ

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
fa: سفارشی

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
fa: هیچ قلمی انتخاب نشده،لطفا از "اضافه کردن بعنوان جدید" استفاده کنید.

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
fa: قلمی انتخاب نشده!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
fa: تغییر نام قلم مو

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
fa: یک قلم موی با این نام از قبل وجود دارد!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
fa: هیچ قلم موی انتخاب نشده!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
fa: میخواهید قلم “{brush_name}”حذف کنید از رایانه؟

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
fa: قلم بی نام

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
fa: [ذخیره نشد]{brush_name}

en: Brush Icon
fa: آیکون قلم

en: Brush Icon (editing)
fa: آیکون قلم(ویرایش)

en: No brush selected
fa: قلمی انتخاب نشده

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
fa: <b>%s</b>
    <small>انتخاب یک قلم اولیه معتبر</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
fa: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>تغییراتی تا کنون ذخیره نشده</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
fa: <b>%s</b> (editing)
    <small>نقاشی با هر قلم یا رنگی</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
fa: <b>%s</b>
    <small>کلیک کنید روی دکمه ویرایش برای اعمال تغییرات</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
fa: ویرایش

en: Begin editing this preview icon
fa: آغاز ویرایش

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
fa: برگشت

en: Discard changes, and cancel editing
fa: ذخیره نکردن تغییرات و لغو ویرایش

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
fa: پاک کردن

en: Clear the preview icon
fa: پاک کردن آیکون پیش نمایش

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
fa: خودکار

en: Use the default icon
fa: استفاده از آیکون پیش فرض

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
fa: ذخیره کردن

en: Save this preview icon, and finish editing
fa: ذخیره آیکون پیش نمایش و پایان دادن ویرایش

en: Deleted
fa: حذف شده

en: Favorites
fa: محبوب ها

en: Ink
fa: برداری

en: Classic
fa: قدیمی

en: Set#1
fa: مجموعه۱

en: Set#2
fa: مجموعه۲

en: Set#3
fa: مجموعه۳

en: Set#4
fa: مجموعه۴

en: Set#5
fa: مجموعه۵

en: New
fa: جدید

en: Unknown Brush
fa: قلم ناشناخته

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
fa[0]: %d قلم
fa[1]: %d قلم ها

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
fa: گروه“{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
fa: تغییر نام گروه

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
fa: صدور فایل فشرده مجموعه قلم ها

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
fa: حذف گروه

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
fa: تغییر نام گروه

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
fa: یک گروه با این نام از قبل وجود دارد!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
fa: واقعا می خواهید “{group_name}”را حذف کنید؟

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
fa: نمی تواند گروه“{group_name}” را حذف کند.
    بعضی از گروه های خاص نمی توانند حذف شوند.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
fa: خروجی دادن قلم ها

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
fa: مجموعه قلم مای پینت

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
fa: ایجاد گروه جدید…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
fa: وارد کردن قلم های خارجی…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
fa: دریافت قلم های بیشتر…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
fa: ایجاد گروه

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
fa: دکمه

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
fa: دکمه

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
fa: فشردن دکمه

en: Add a new binding
fa: افزودن کلید میانبر

en: Remove the current binding
fa: حذف کلید میانبر موجود

en: Edit binding for '%s'
fa: ویرایش کلید میانبر داده شده برای '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
fa: فشردن دکمه:

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
fa: {button_combination} قبلا به عمل '{action_name}' نسبت داده شده

en: Pick Color
fa: انتخاب رنگ

en: Set the color used for painting
fa: انتخاب رنگ استفاده شده برای نقاشی

en: Color details
fa: جزئیات رنگ

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
fa: زنگ های موجود قلم و رنگ های استفاده شده برای نقاشی

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
fa: قالب رنگ بندی فعال

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
fa: HCY طیف و مشخصه ها رنگ.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
fa: مکمل یک دیگر

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
fa: مکمل دو بخشی

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
fa: دو رنگ مشابه و یک رنگ مکمل بین آنها , با رنگ های غیر ثانویه بین آنها.

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
fa: ویرایشگر قالب رنگ بندی

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
fa: فعال

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
fa: راهنما…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
fa: باز کردن تالار گقت و گو  در مرورگر وب برای راهنمای بیشتر.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
fa: HSV طیف

en: HSV Cube
fa: مربعHSV

en: HSV Square
fa: مربعHSV

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
fa: دارای طیف حلقوی که انتخاب رنگ را آسانتر می کند.

en: HSV Wheel
fa: دایرهHSV

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
fa: مشخصات پالت

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
fa: جعبه رنگ

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
fa: جعبه رنگ بدون نام

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
fa: ویرایشگر پالت

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
fa: بارگیری پالت های گیمپ

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
fa: ذخیره به عنوان پالت گیمپ

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
fa: اضافه کردن یک نمونه جدید

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
fa: حذف همه نمونه ها

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
fa: عنوان:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
fa: نام یا توضیحاتی برای جعبه رنگ

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
fa: ستون ها:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
fa: شماره از ستون ها

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
fa: نام رنگ:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
fa: نام رنگ فعلی

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
fa: بارگیری جعبه رنگ

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
fa: ذخیره جعبه رنگ

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
fa: وارد کردن ردیف

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
fa: وارد کردن ستون

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
fa: جعبه رنگ گیمپ(*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
fa: همه فایل ها(*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
fa: جعبه رنگ گیمپ(*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
fa: همه فایل ها(*)

[ctx: color sliders panel: red/green/blue: slider label]
en: R
fa: قرمز

[ctx: color sliders panel: red/green/blue: slider label]
en: G
fa: سبز

[ctx: color sliders panel: red/green/blue: slider label]
en: B
fa: آبی

[ctx: color sliders panel: hue/chroma/luma: slider label]
en: H
fa: طیف

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
fa: موئلفه های نواری

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
fa: انتخاب رنگ با تنظیم جز به جز موئلف های رنگ.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
fa: RGB قرمز

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
fa: RGB سبز

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
fa: RGB آبی

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
fa: طیفHSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
fa: اشباعHSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
fa: ارزشHSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
fa: طیفHCY

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
fa: مایع مواج

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
fa: انتخاب رنگ از شانه های یک جعبه مایع مواج جالب.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
fa: حلقه های هم مرکز

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
fa: انتخاب رنگ از میان حلقه های هم مرکز HSV.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
fa: جعبه رنگ چلیپای

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
fa: پاک کن

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
fa: صفحه کلید

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
fa: موشواره

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
fa: خودکار

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
fa: صفحه لمسی

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
fa: صفحه نمایش لمسی

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
fa: رد کن

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
fa: هیچ وظیفه ای

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
fa: فقط ناوبری

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
fa: بزرگ نمای

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
fa: دستگاه

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
fa: محور ها

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
fa: نوع

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
fa: استفاده برای…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
fa: نام

en: Replace
fa: جایگزین

en: Rename
fa: تغییر نام

en: Replace all
fa: جایگزینی همه

en: Rename all
fa: تغییر نام همه

en: Imported brush
fa: قلم خارجی

en: Existing brush
fa: قلم موجود

en: Import brush package?
fa: مجموعه قلم وارد نرم افزار شود؟

en: Undo %s
fa: برگشت %s

en: Undo
fa: خنثی کردن عمل

en: Redo %s
fa: رفتن به%s

en: Redo
fa: رفتن

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
fa: {button_combination}هست {resultant_action}

en: Leave Fullscreen Mode
fa: خروج از حالت تمام صفحه

en: Leave Fullscreen
fa: خروج از تمام صفحه

en: Enter Fullscreen Mode
fa: ورود به حالت تمام صفحه

en: Fullscreen
fa: تمام صفحه

en: Import brush package…
fa: وارد کردن بسته های قلم…

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
fa: بروز شد لایه“{layer_name}” با ویرایش های خارجی

en: Open With…
fa: باز کردن با…

en: Icon
fa: آکون

en: no description
fa: بدون توضیحات

en: Opacity:
fa: شفافیت:

en: Reset
fa: راه اندازی مجدد

en: Edit Frame
fa: قاب ویرایش

en: Frame Size
fa: اندازه قاب

note: {unit: (conv_factor, upper, lower, step_incr, page_incr, digits)}
en: px
fa: پیکسل

en: Height:
fa: ارتفاع:

en: Width:
fa: طول:

en: Resolution:
fa: وضوح:

en: DPI
fa: DPI(تعداد نقطه در هر اینچ)

en: Color:
fa: رنگ:

en: Frame Color
fa: رنگ قاب

en: <b>Frame dimensions</b>
fa: <b>ابعاد قاب</b>

en: <b>Pixel density</b>
fa: <b>تراکم پیکسل</b>

en: Set Frame to Layer
fa: همسان کردن اندازه قاب و نقاشی لایه

en: Set frame to the extents of the current layer
fa: اندازه قاب را به اندازه لایه انتخابی موجود تغییر می دهد

en: Set Frame to Document
fa: همسان کردن اندازه قاب و کل طراحی

en: Set frame to the combination of all layers
fa: اندازه قاب را به اندازه کل سند طراحی تغییر می دهد(تمام لایه ها)

en: Trim Layer to Frame
fa: برش لایه به اندازه قاب

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
fa: بخش های از طراحی(درون لایه انتخابی) که خارج از قاب هست را حذف می کند

en: Enabled
fa: فعال

en: inch
fa: اینچ

en: cm
fa: سانتی متر

en: mm
fa: میلیمتر

en: Freehand Drawing
fa: طراحی با دست آزاد

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
fa: فشار:

en: Bug Detected
fa: خطای شناخته شده

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
fa: <big><b>یک خطای برنامه نویسی پیدا شده.</b></big>

en: Search Tracker…
fa: جستجوی رهگیر ها…

note: only development and prereleases
en: Report…
fa: گزارش…

en: Ignore Error
fa: خطا را نادیده بگیر

en: Quit MyPaint
fa: خروج ازMyPaint

en: Details…
fa: جزئیات…

en: Inking
fa: طراحی برداری

en: Input Device Test
fa: آزمیش دستگاه های ورودی

en: (no pressure)
fa: (بدون فشار)

en: (no device)
fa: (نبود دستگاه)

en: Device:
fa: دستگاه:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
fa: حرکت دادن لایه

en: Move the current layer
fa: حرکت دادن لایه موجود

note: Visibility flag column
en: Visible
fa: مرئی

en: Layers
fa: لایه ها

en: Arrange layers and assign effects
fa: ردیف کننده لایه ها و تاثیرات انتسابی

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
fa: شفافت لایه: %d%%

en: Layer
fa: لایه

en: Head
fa: سر

en: Tail
fa: دم

en: Lines and Curves
fa: خط ها و منحنی ها

en: Connected Lines
fa: خطوط متصل

en: Ellipses and Circles
fa: دایره ها و بیضی ها

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
fa: برنامه نویس

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
fa: قابلیت انتقال

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
fa: مدیریت پروژه

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
fa: قلم ها

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
fa: الگو ها

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
fa: آیکون های ابزار

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
fa: آیکون دسکتاپ

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
fa: جعبه های رنگ

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
fa: اسناد

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
fa: حمایت

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
fa: جامعه کاربران

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
fa: اندازه:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
fa: مات:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
fa: تنظیمات ابزار

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
fa: <i>تنظیماتی در دسترس نیست</i>

en: Zoom: %.01f%%
fa: بزرگنمایی:%.01f%%

en: Preferences
fa: تنظیمات

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
fa: پیش نمایش

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
fa: نمایش منظره یاب

en: Scratchpad
fa: چرک نویس

en: Previous item
fa: بخش قبلی

en: Next item
fa: بخش بعدی

en: (Nothing to show)
fa: (نبود طراحی برای نمایش)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
fa: محور مکان

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
fa: جابجای محور

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
fa: حذف محور

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
fa: ویرایش محور تقارن

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
fa: تنظیم محور تقارن برای طراحی.

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
fa: هیچ

[ctx: symmetry axis options panel: position button: axis pos. in pixels]
en: %d px
fa: پیکسل %d

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
fa: آلفا:

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
fa: فعال

en: Undo and Redo
fa: برگشت دادن و خنثی سازی

en: Blend Modes
fa: حالت های ترکیبی

en: Line Modes
fa: حالت های خط

en: View (Main)
fa: نمایش (اصلی)

en: View (Resetting)
fa: نمایش(با تنظیمات اولیه)

en: Zoom View
fa: نمایش بزرگنمای

en: Rotate View
fa: نمایش چرخان

en: Unknown Command
fa: دستور ناشناخته

en: Undefined (command not started yet)
fa: تعریف نشده(این دستور هنوز اجرا نشده)

en: Flood Fill
fa: سیل رنگ

en: Clear Layer
fa: پاک کردن لایه

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
fa: چسپاندن لایه

en: Merge Visible Layers
fa: ترکیب کردن لایه های مرئی

en: Merge Down
fa: ترکیب به پایینی

en: Normalize Layer Mode
fa: طبیعی کردن حالت لایه

en: Add {layer_default_name}
fa: اضافه کردن{layer_default_name}

en: Remove Layer
fa: حذف لایه

en: Select Layer
fa: انتخاب لایه

en: Duplicate Layer
fa: تکثیر لایه

en: Move Layer Up
fa: حرکت لایه به بالا

en: Move Layer Down
fa: حرکت لایه به پایین

en: Rename Layer
fa: تغییر نام لایه

en: Make Layer Visible
fa: ایجاد لایه مرئی

en: Make Layer Invisible
fa: ایجاد لایه نامرئی

en: Lock Layer
fa: لایه قفل

en: Unlock Layer
fa: لایه باز

en: Unknown Mode
fa: حالت ناشناخته

en: Disable Frame
fa: غیرفعال کردن قاب

en: Update Frame
fa: به روز کردن قاب

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
fa: خطا در بارگزاری “{basename}”.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
fa: قبل

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
fa: بروزرسانی فایل پشتیبان کامل نشد {last_modified_time} {ago}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
fa: {error_loading_common}
    
    دلیل: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
fa: {error_loading_common}
    پسوند این قالب ناشناخته است:“{ext}”

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
fa: لایه

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
fa: گروه

[ctx: layer default names]
en: Root
fa: ریشه

en: Normal
fa: طبیعی

en: Darken
fa: تیره کردن

en: Lighten
fa: روشن کردن

en: Burn
fa: سوخته

en: Hard Light
fa: روشنی سخت

en: Soft Light
fa: روشنی نرم

en: Difference
fa: اختلاف

en: Hue
fa: طیف

en: Saturation
fa: اشباع

en: Plus
fa: اضافی

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
fa: ناتوان در شکل دادن یکی از عناصر داخلی.رایانه شما ممکن است حافظه مورد نیاز برای انجام این عملیات را نداشته باشد.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
fa: فرایند نوشتن “{basename}”شکست خورد.
    
    دلیل:{err}.
    مسیر پوشه:“{dirname}”.

en: PNG reader failed: %s
fa: PNGخوان شکست خورد:%s

en: Description
fa: توصیف

en: Live update
fa: بروز رسانی زنده

en: Save these settings to the brush
fa: ذخیره این تنظیمات در این قلم

en: Edit Icon
fa: ویرایش آیکون

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
fa: ویرایش آیکون قلم ها در پنجره جدید(you will be able to use any brush to draw it)

en: Delete
fa: حذف

en: Delete this brush from the disk
fa: حذف قلم از روی رایانه

en: Copy to New
fa: چسباندن به پرونده جدید

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
fa: یک قلم جدید ایجاد کن و این تنظیمات و آیکون را به آن اختصاص بده

en: Rename this brush
fa: تغییر نام این قلم

en: Brush Setting
fa: تنظیمات قلم

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
fa: توضیح کوتاه برای استفاده از توضیحات راهنما

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
fa: توضیح:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
fa: نکاتی برای توسعه دهندگان قلم

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
fa: نکات:

en: Output
fa: خروجی

en: Input
fa: ورودی

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
fa: فشار:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
fa: زمان:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
fa: حذف گره

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
fa: حذف گره انتخاب شده موجود

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
fa: تشخیص رنگ

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
fa: ویرایش رنگ موجود با جزئیات

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
fa: افزودن رنگ موجود به جعبه رنگ

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
fa: اندازه و چرخش بوم نقاشی

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
fa: JPEG غلظت90% (*.jpg;*.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 25%
fa: ۲۵%

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 50%
fa: ۵۰%

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 100%
fa: ۱۰۰%

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 200%
fa: ۲۰۰%

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
fa: فشار ورودی

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
fa: فشار قلم

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph label, range (0...1)
en: 0.0
fa: ۰.۰

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph label, range (0...1)
en: 1.0
fa: ۱.۰

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
fa: <b>ویرایش نقشه فشار قلم در کل برنامه</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
fa: فشار

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
fa: <b>کاربرد دستگاه</b>

en: Devices
fa: وسیله ها

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
fa: از دکمه space میتوانید به جای دکمه دوم استفاده کنید.
    Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
fa: <b>کلید های میانبر</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
fa: دکمه ها

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
fa: <b>نقشه های صفحه کلید</b>

en: Keys
fa: کلید ها

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
fa: قالب پیش فرض پرونده:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
fa: پیشوند ذخیره ورقه ها:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
fa: <b>ذخیره سازی</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
fa: <b>مدیریت رنگ</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
fa: <b>پشتیبان گیری خودکار</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
fa: تهیه نسخه پشتیبان از کار های ذخیره نشده:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
fa: فاصله زمانی به ثانیه

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
fa: فاصله زمانی بین پشتیبان گیری ها:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
fa: بارگزاری و ذخیره کردن

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
fa: <b>بزرگنمای و پردازش</b>

en: Default zoom level:
fa: مرحله پیش فرض بزرگنمای:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
fa: <b>رابط کاربری</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
fa: اندازه نوار ابزار:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
fa: نوع نشانگر در حالت دست آزاد:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
fa: بزرگ(نیازمند آخرین نسخهGTK3)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
fa: کوچک

en: Hide cursor while painting
fa: مخفی کردن نشانگر هنگام شروع نقاشی

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
fa: نمایش

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
fa: رنگ های اصلی:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
fa: استاندارد (قرمز /سبز /آبی) RGB

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
fa: <b>دایره رنگ</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
fa: رنگ

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
fa: غیرفعال(عدم حساسیت به فشار)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
fa: پنجره(توصیه نمی شود)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
fa: جدید

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
fa: جدید

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
fa: شروع با یک بوم نقاشی خام.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
fa: باز کردن…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
fa: باز کردن

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
fa: بارگزاری یک پرونده برای کار.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
fa: باز کردن بسیار اخیر

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
fa: بارگزاری پرونده های که اخیرا ذخیره کرده اید.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
fa: باز کردن کار های اخیر

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
fa: برگشت

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
fa: ذخیره کردن

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
fa: ذخیره کردن کار در یک پرونده جدید.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
fa: ذخیره کردن در…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
fa: ذخیره کار در یک پرونده با اختصاص دادن نام جدید.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
fa: صادر کردن…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
fa: ذخیره کردن ورقه

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
fa: باز کردن ورقه قبلی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
fa: بارگزاری ورقه ی قبل از این ورقه جاری در پرده نقاشی.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
fa: باز کردن ورقه بعدی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
fa: بارگزاری ورقه ی بعد از این ورقه جاری در پرده نقاشی.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
fa: مجموعه قلم ها

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
fa: قلم ها

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
fa: لیستی از مجموعه های قلم.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
fa: جعبه های رنگ

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
fa: رنگ ها

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
fa: جعبه های رنگ در دسترس.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
fa: حالت

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
fa: حالت

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
fa: افزایش اندازه قلم

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
fa: اندازه نوک قلم را بزرگتر میکند.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
fa: کاهش اندازه قلم

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
fa: اندازه نوک قلم را کوچکتر میکند.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
fa: کاهش شفافیت قلم

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
fa: افزایش شفافیت قلم

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
fa: شفافیت را افزایش می دهد.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
fa: افزایش روشنی رنگ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
fa: با افزایش نور تابیده شده روی رنگ؛رنگ را روشنتر می کند ولی به سمت رنگ سفید حرکت نمی دهد.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
fa: افزایش تیرگی رنگ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
fa: با کاهش میزان نور تابیده شده روی رنگ ؛رنگ را به سمت رنگ سیاه انتقال می دهد.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
fa: تغییر طیف رنگ (ساعتگرد)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
fa: طیف انتخابی رنگ را(آبی -زرد- و ...) با سمت راست طیف حرکت داده و رنگ دیگری را انتخاب میکند.مقدار تغییر رنگ اندک خواهد بود.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
fa: تغییر طیف رنگ پاد ساعتگرد

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
fa: طیف انتخابی رنگ را(آبی -زرد- و ...) با سمت چپ طیف حرکت داده و رنگ دیگری را انتخاب میکند.مقدار تغییر رنگ اندک خواهد بود.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
fa: افزایش اشباع بودن

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
fa: ایجاد رنگ با درجه اشباع بیشتر(افزایش درجه رنگ و خلوص آن).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
fa: کاهش اشباع بودن

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
fa: پاک کردن لایه

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
fa: رونوشت لایه به حافظه موقت

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
fa: چسباندن لایه از حافظه موقت

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
fa: ویرایش لایه در برنامه خارجی…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
fa: بروز رسانی لایه با ویرایش خارجی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
fa: اعمال تغییرات ذخیره شده به وسیله ویرایشگر های خارجی در برنامه(انجام خودکار).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
fa: برو به لایه بالای

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
fa: انتخاب لایه بالاتر از لایه جاری.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
fa: برو به لایه پایینی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
fa: انتخاب لایه پایین تر از لایه جاری.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
fa: ایجاد لایه نقاشی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
fa: افزودن یک لایه نقاشی به بالای لایه انتخابی.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
fa: ایجاد لایه برداری…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
fa: افزودن یک لایه بُرداری جدید به بالای لایه انتخابی و انتخاب آن برای شروع ویرایش.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
fa: ایجاد گروه لایه ها

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
fa: افزودن یک گروه لایه به بالای لایه انتخابی.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
fa: ایجاد لایه نقاشی در پایین

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
fa: افزودن لایه نقاشی در پایین لایه انتخابی.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
fa: ایجاد لایه برداری در پایین…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
fa: افزودن یک لایه بُرداری جدید به پایین لایه انتخابی و انتخاب آن برای شروع ویرایش.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
fa: ایجاد لایه گروهی در پایین

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
fa: افزودن گروه لایه یه پایینتر از لایه انتخابی.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
fa: ترکیب لایه با پایینی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
fa: ترکیب لایه انتخابی با لایه پایین تر از خود.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
fa: ترکیب تمام لایه های مرئی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
fa: حذف همه لایه ها به جزی لایه های مرئی..

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
fa: ایجاد یک لایه مرئی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
fa: همه لایه های مرئی را با هم ترکیب میکند و لایه جدیدی میسازد.ولی لایه های اصلی را دست نخورده میگزارد.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
fa: حذف لایه

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
fa: حذف لایه انتخابی از میان لایه ها.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
fa: تبدیل به لایه نقاشی عادی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
fa: تبدیل لایه یا گروه لایه جاری به یک لایه نقاشی در حالت عادی.با حفظ ظاهر آن.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
fa: افزایش شفافیت لایه ها

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
fa: کاهش شفافیت لایه ها

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
fa: انتقال به بالا

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
fa: بالا بردن لایه انتخابی نسبت به لایه بالای خود در پنجره مدیریت لایه ها.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
fa: انتقال به پایین

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
fa: پایین بردن لایه انتخابی نسبت به لایه پایینی خود در پنجره مدیریت لایه ها.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
fa: تکثیر کردن

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
fa: قفل بودن

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
fa: مرئی بودن

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
fa: نمایش پس زمینه

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
fa: نمایش کل نقاشی

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
fa: باز نشاندن

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
fa: بازنشاندن بزرگ نمای

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
fa: بازنشاندن چرخش

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
fa: بازنشاندن حالت تقارن

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
fa: بزرگنمای به داخل

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
fa: افزایش بزرگ نمای.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
fa: بزرگنمای به بیرون

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
fa: کاهش بزرگنمای.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
fa: چرخش از چپ به راست

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
fa: چرخش از راست به چب

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
fa: چرخش تصویر روی محور افقی

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
fa: چرخش تصویر روی محور عمودی

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
fa: فقط نمایش این لایه

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
fa: فعال بودن حالت نقاشی متقارن

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
fa: نمایش قاب

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
fa: نمایش تصویری پردازش قلم

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
fa: حالت نقاشی

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
fa: حالت نقاشی: عادی

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
fa: حالت نقاشی: پاک کن

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
fa: پاک کن از قلم جاری استفاده می کند.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
fa: حالت نقاشی:قفل آلفا

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
fa: اعمال قلم روی صفحه تغییری در شفافیت ایجاد نمی کند.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
fa: حالت نقاشی:رنگ آمیزی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
fa: اعمال رنگ روی لایه بدون تاثیر گذاشتن بر شفافیت و درخشندگی صفحه.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
fa: پرونده

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
fa: خروج

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
fa: بستن پنجره اصلی و خروج از برنامه.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
fa: ویرایش

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
fa: رنگ

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
fa: تنظیم رنگ

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
fa: پنجره واشو تاریخچه رنگ

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
fa: جعبه رنگ بعدی

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
fa: جعبه رنگ قبلی

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
fa: افزودن  رنگ به جعبه رنگ

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
fa: لایه

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
fa: شفافیت

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
fa: رفتن به لایه

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
fa: ایجاد لایه جدید در پایین

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
fa: مشخصات

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
fa: چرک نویس

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
fa: چرک نویس جدید

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
fa: برگشت قاب چرک نویس به حالت پیش فرض

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
fa: باز کردن چرک نویس…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
fa: بارگزاری یک تصویر در پس زمینه پنجره چرک نویس.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
fa: ذخیره چرک نویس

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
fa: ذخیره چرک نویس

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
fa: صادر کردن چرک نویس با قالب…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
fa: خروجی گرفتن از چرک نویس بر روی دیسک حافظه با نام دلخواه

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
fa: برگشت به حالت اولیه

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
fa: برگشت چرکنویس به حالت ذخیره شده اولیه.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
fa: ذخیره چرک نویس به پیشفرض

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
fa: پاک کردن چرک نویس پیشفرض

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
fa: رونوشت پسزمینه به چرک نویس

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
fa: قلم مو

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
fa: کلید های میانبر

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
fa: راهنمای کلید های قلم ها

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
fa: تعویض قلم…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
fa: تغییر رنگ…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
fa: تغیر سریع رنگ…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
fa: دریافت قلم…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
fa: وارد کردن مجموعه قلم…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
fa: بارگزاری مجموعه قلم از روی رایانه.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
fa: راهنما

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
fa: راهنمای برخط

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
fa: درباره

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
fa: خطا یابی نرم افزار

[ctx: Menu (labels)]
en: View
fa: نمایش

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
fa: بازخورد

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
fa: تنظیمات زاویه دید

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
fa: تمام صفحه

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
fa: ویرایش ترجیحات

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
fa: آزمایش دستگاه های ورودی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
fa: نمایش یک پنجره که در آن همه رویداد های مربوط به دستگاه های ورودی شما را نشان می دهد.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
fa: انتخاب پس زمینه

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
fa: تغییر دادن تصویر پس زمینه روی پرده نقاشی.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
fa: ویرایشگر تنظیمات قلمو

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
fa: ویرایشگر آیکون قلم

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
fa: ویرایش آیکون قلم.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
fa: نمایش پنل لایه ها

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
fa: دایره HCY

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
fa: پالت رنگ

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
fa: دایرهHSV

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
fa: مکعبHSV

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
fa: موئلفه های رنگ

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
fa: مایع مواج

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
fa: دوایر هم مرکز

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
fa: جعبه رنگ چلیپای

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
fa: پنل چرک نویس

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
fa: نمایش پنل چرک نویس

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
fa: پنل پیش نمایش

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
fa: پیش نمایش

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
fa: پنل تنظیمات ابزار

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
fa: نمایش پنل تنظیمات ابزار

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
fa: پنل تاریخچه رنگ ها و قلم ها

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
fa: رنگ ها و قلم های اخیر

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
fa: مخفی بودن کنترلگر ها در حالت تمام صفحه

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
fa: نمایش مقدار

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
fa: نمیش آخرین نقطه اتصال قلم و بوم

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
fa: صافی های نمایش

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
fa: نمیش رنگ ها به صورت طبیعی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
fa: صافی رنگ ها: نمایش رنگ های تغییر نیافته.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
fa: نمایش رنگ ها در مقیاس خاکستری

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
fa: نمایش معکوس رنگ ها

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
fa: شبیه سازی رنگ ها بدون حساسیت به قرمز

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
fa: شبیه سازی رنگ ها بدون حساسیت به سبز

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
fa: شبیه سازی رنگ ها بدون حساسیت به آبی

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
fa: دست آزاد

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
fa: دست آزاد

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
fa: دست آزاد :رسم و نقاشی به صورت آزاد, بدون محدودیت هندسی.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
fa: دست آزاد

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
fa: رسم و نقاشی به صورت آزاد, بدون محدودیت هندسی.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
fa: نمایش سراسری

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
fa: سراسری

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
fa: نمایش سراسری: حرکت تعاملی دید شما به صورت عمودی یا افقی روی بوم نقاشی.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
fa: نمایش سراسری

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
fa: حرکت تعاملی دید شما به صورت عمودی یا افقی روی بوم نقاشی.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
fa: نمایش چرخشی

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
fa: چرخش

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
fa: نمایش چرخشی: حالت شیب دار دید شما روی بوم نقاشی.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
fa: نمایش چرخشی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
fa: چرخش تعاملی دید شما روی بوم نقاشی.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
fa: نمیش دره بینی

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
fa: بزرگنمای

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
fa: نمایش بزرگنمای: بزرگنمای تعاملی به داخل یا خارج بوم نقاشی.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
fa: نمایش ذره بینی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
fa: بزرگنمای تعاملی به داخل یا خارج بوم نقاشی.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
fa: خط ها و منحنی ها

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
fa: خط ها

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
fa: خطوط و منحنی ها: کشیدن خطوط مستقیم یا منحنی شکل.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
fa: خط ها و منحنی ها

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
fa: کشیدن خطوط مستقیم یا منحنی شکل.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
fa: خطوط متصل

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
fa: خطوط متصل: کشیدن خط های مستقیم یا منحنی شکل متصل به هم.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
fa: خطوط متصل

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
fa: کشیدن خط های مستقیم یا منحنی شکل متصل به هم.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
fa: دایره و بیضی

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
fa: بیضی

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
fa: منحنی ها و دایره ها: کشیدن اشکال گرد شده.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
fa: رسم دایره و بیضی

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
fa: کشیدن دایره ها و منحنی ها.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
fa: طراحی برداری

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
fa: بردار

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
fa: طراحی برداری: کشیدا خطوط کنترل شده صاف.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
fa: رسم برداری

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
fa: کشیدن خطوط کنترل شده صاف.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
fa: جابجای طرح لایه

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
fa: جابجای طرح لایه.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
fa: جابجای طرح لایه: حرکت دادن طراحی درون لایه روی بوم نقاشی.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
fa: جابجای طرح لایه

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
fa: ویرایش قاب

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
fa: قاب

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
fa: قاب ویرایش

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
fa: ویرایش نقاشی متقارن

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
fa: تقارن

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
fa: ویرایش نقاشی متقارن: adjust the axis used for symmetrical painting.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
fa: نقاشی متقارن

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
fa: تشخیص رنگ

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
fa: تشخیص رنگ.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
fa: انتخاب رنگ

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
fa: پر کردن(سطل)

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
fa: پر کردن

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
fa: پر کردن: پرکردن یک ناحیه با رنگ.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
fa: پر کردن(سطل)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
fa: پر کردن یک ناحیه با رنگ.
