mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to fi translation catalogue (264 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
fi: Toiminto

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
fi: Näppäinyhdistelmä

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
fi: Valitse Näppäin Toiminnolle '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
fi: Toiminto:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
fi: Polku:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
fi: Näppäin:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
fi: Paina näppäimiä päivittääksesi tämän asetuksen

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
fi: Tuntematon Toiminto

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
fi: <b>{accel} on jo käytössä toiminnolle '{action}'. Tämän hetkinen asetus korvataan.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
fi: Avaa Kansio "{folder_basename}"…

en: No backups were found in the cache.
fi: Välimuistista ei löytynyt varmuuskopioita.

en: No Available Backups
fi: Varmuuskopioita ei löytynyt

en: Open the Cache Folder…
fi: Avaa Välimuistikansio…

en: Backup Recovery Failed
fi: Varmuuskopion Palauttaminen Epäonnistui

en: Open the Backup’s Folder…
fi: Avaa Varmuuskopion Kansio…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
fi: Palautettu tiedosto {iso_datetime}.ora:sta

en: Background
fi: Tausta

en: Save as Default
fi: Tallenna oletuksena

en: Pattern
fi: Kuvio

en: Color
fi: Väri

en: Add color to Patterns
fi: Lisää väri Kuvioihin

en: One or more backgrounds could not be loaded
fi: Yhden tai useamman taustan lataaminen epäonnistui

en: Error loading backgrounds
fi: Virhe ladattaessa taustoja

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
fi: Poista tiedostot joita ei voitu ladata tai tarkista libgdkpixbuf-asennus.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
fi: Gdk-Pixbuf ei voinut ladata "{filename}"-tiedostoa ja ilmoitti virheestä "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
fi: Tiedoston {filename} koko on nolla (l={w}, k={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
fi: Siveltimen Asetusmuokkain

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
fi: Tietoja

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
fi: Kokeellinen

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
fi: Yleinen

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
fi: Peittokyky

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
fi: Täplät

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
fi: Suttaus

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
fi: Nopeus

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
fi: Seuranta

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
fi: Siveltimenveto

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
fi: Väri

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
fi: Ei valittua sivellintä, käytä "Lisää Uutena".

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
fi: Ei valittua sivellintä!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
fi: Tallenna Sivellin Nimellä

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
fi: Siveltimen nimi on jo käytössä!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
fi: Ei valittua sivellintä!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
fi: Haluatko todella poistaa siveltimen "{brush_name}" kovalevyltä?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
fi: (Nimetön sivellin)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
fi: {brush_name} [ei tallennettu]

en: Brush Icon
fi: Sivellin Kuvake

en: Brush Icon (editing)
fi: Sivellin Kuvake (muokkaus)

en: No brush selected
fi: Sivellintä ei valittu

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
fi: <b>%s</b>
    <small>Valitse sopiva sivellin ensin</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
fi: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Muutoksia ei ole vielä tallennettu</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
fi: <b>%s</b> (editing)
    <small>Maalaa millä tahansa siveltimellä tai värillä</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
fi: <b>%s</b>
    <small>Klikkaa 'Muokkaa' tehdäksesi muutoksia kuvakkeeseen</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
fi: Muokkaa

en: Begin editing this preview icon
fi: Aloita tämän esikatselukuvan muokkaus

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
fi: Palaa

en: Discard changes, and cancel editing
fi: Hylkää muutokset ja peruuta muokkaus

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear the preview icon
fi: Tyhjennä esikatselu kuvake

en: Use the default icon
fi: Käytä oletus kuvaketta

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
fi: Tallenna

en: Save this preview icon, and finish editing
fi: Tallenna tämä esikatselukuvake ja lopeta muokkaus

en: Lost & Found
fi: Löytötavaralaatikko

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Ink
fi: Muste

en: Classic
fi: Klassinen

en: Set#1
fi: Aseta#1

en: Set#2
fi: Aseta#2

en: Set#3
fi: Aseta#3

en: Set#4
fi: Aseta#4

en: Set#5
fi: Aseta#5

en: Experimental
fi: Kokeellinen

en: New
fi: Uusi

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
fi: Ei tiedostoa nimeltã “{order_conf_file}”. Tämä ei ole sivellinpaketti.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” is listed in “{order_conf_file}”, but it does not exist in the zipfile.
fi: Sivellin “{brush_name}” on mainittu tiedostossa “{order_conf_file}”, mutta ei ole zip-tiedostossa.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” exists in the zipfile, but it is not listed in “{order_conf_file}”.
fi: Sivellin “{brush_name}” on zip-tiedostossa, mutta ei ole mainittu tiedostossa “{order_conf_file}”.

en: Unknown Brush
fi: Tuntematon sivellin

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy
fi: {original_name} kopio

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy {n}
fi: {original_name} kopio {n}

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
fi[0]: %d sivellin
fi[1]: %d sivellintä

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
fi: Ryhmä “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
fi: Nimeä ryhmä uudelleen

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
fi: Vie Zipattuna sivellinpakkana

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
fi: Poista ryhmä

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
fi: Nimeä ryhmä uudelleen

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
fi: Samanniminen ryhmä on jo olemassa!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
fi: Poista ryhmä “{group_name}” lopullisesti?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
fi: Ryhmää “{group_name}” ei voitu poistaa.
    Joitain tiettyjä ryhmiä ei voida poistaa.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
fi: Vie siveltimet

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
fi: MyPaint sivellinpaketti (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
fi: Uusi ryhmä…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
fi: Tuo siveltimiä…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
fi: Hanki lisää siveltimiä…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
fi: Luo ryhmä

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
fi: Painike

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
fi: Pnk

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
fi: Painikkeen painallus

en: Add a new binding
fi: Lisää uusi näppäinkomento

en: Remove the current binding
fi: Poista tämänhetkinen näppäinkomento

en: Pick Color
fi: Poimi väri

en: Set the color used for painting
fi: Aseta maalaamiseen käytetty väri

en: Color details
fi: Värin yksityiskohdat

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
fi: Aktiivinen

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
fi: Ohje…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
fi: Luo maski mallineesta.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
fi: Pyyhi maski.

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
fi: Värin nimi:

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
fi: RGB-punainen

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
fi: RGB-vihreä

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
fi: RGB-sininen

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
fi: Kosketuslevy

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
fi: Kosketusnäyttö

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
fi: Laite

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
fi: Akselit

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
fi: Tyyppi

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
fi: Nimi

en: Replace
fi: Korvaa

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Replace all
fi: Korvaa kaikki

en: Rename all
fi: Nimeä kaikki uudeleen

en: Undo %s
fi: Kumoa %s

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo %s
fi: Tee %s uudelleen

en: Redo
fi: Tee uudelleen

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
fi: {button_combination} on {resultant_action}

en: Fullscreen
fi: Kokoruutu

en: Icon
fi: Kuvake

en: no description
fi: ei kuvausta

[ctx: Usage description of the Flood Fill mode]
en: Fill areas with color
fi: Täytä alueita värillä

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown - warning text]
en: This mode does nothing when alpha locking is enabled!
fi: Tämä toimintatila ei tee mitään kun alfa-lukitus on päällä!

en: Opacity:
fi: Läpinäkymättömyys:

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Width:
fi: Leveys:

en: Resolution:
fi: Erotuskyky:

en: Color:
fi: Väri:

en: Enabled
fi: Käytössä

en: cm
fi: sm

en: Quit MyPaint
fi: Lopeta MyPaint

en: (no device)
fi: (ei laitetta)

en: Device:
fi: Laite:

en: Layers
fi: Tasot

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
fi: Tekijänoikeus (C) 2005-2020
    Martin Renold ja MyPaint- kehitystiimi

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
fi: ohjelmointi

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
fi: projektinhallinta

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
fi: yhteisö

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
fi: Koko:

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
fi: Valitse väri…

en: Preferences
fi: Asetukset

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
fi: Järjestelmän kieli

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
fi: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
fi: Käytössä

en: Undo and Redo
fi: Kumoa ja tee uudelleen

en: Add {layer_default_name}
fi: Lisää {layer_default_name}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
fi: {error_loading_common}
    Tiedostoa ei ole olemassa.

en: Pigment
fi: Pigmentti

en: Description
fi: Kuvaus

en: Delete
fi: Poista

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
fi: Kuvaus:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
fi: Aika:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
fi: Poista piste

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
fi: Valitse väri

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 25%
fi: 25 %

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 50%
fi: 50 %

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 100%
fi: 100 %

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|Default|]
en: 200%
fi: 200 %

en: Devices
fi: Laitteet

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
fi: Väri

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
fi: Uusi

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
fi: Uusi

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
fi: Avaa…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
fi: Avaa vanha

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
fi: Palaa

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
fi: Vie…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
fi: Värit

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
fi: Tyhjennä Taso

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
fi: Uusi maalaustaso

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
fi: Uusi Tasoryhmä

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
fi: Tyhjennä Taso

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
fi: Sovita Kuva Ikkunaan

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
fi: Loitonna

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
fi: Maalaustoimintatila

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
fi: Maalaustoimintatila: Tavallinen

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
fi: Maalaustiomintatila: Pyyhekumi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
fi: Pyyhi käyttäen nykyistä sivellintä.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
fi: Maalaustoimintatila: Lukitse Alfa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
fi: Siveltimen käyttäminen ei muuta tason läpinäkyvyyttä.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
fi: Maalaustoimintatila: Väritys

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
fi: Väritä muttamatta tason kirkkautta tai läpinäkyvyyttä.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
fi: Sulje pääikkuna ja lopeta ohjelma.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
fi: Väri

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
fi: Mukauta Värejä

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
fi: Seuraava Väri Paletissa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
fi: Aseta paletin seuraava väri maalausväriksi.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
fi: Edellinen Väri Paletissa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
fi: Aseta paletin edellinen väri maalausväriksi.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
fi: Lisää Väri Palettiin

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
fi: Lisää nykyinen maalausväri paletin jatkoksi.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
fi: Taso

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
fi: Läpinäkymättömyys

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
fi: Siirry Tasolle

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
fi: Uusi Taso Alle

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
fi: Luonnoslehtiö

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
fi: Uusi Luonnoslehtiö

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
fi: Avaa Luonnoslehtiö…

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
fi: Tallenna Luonnoslehtiö

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
fi: Tallenna luonnoslehiö sille kuuluvaan tiedostoon kovalevyllä.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
fi: Vie Luonnoslehtiö…

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
fi: Palauta luonnoslehtiö

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
fi: Palauta luonnoslehtiö viimeiseen tallennettuun tilaan.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
fi: Aseta Luonnoslehtiö Oletusluonnoslehtiöksi

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
fi: Tyhjennä Oletusluonnoslehtiö

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
fi: Aseta tyhjä luonnoslehtiö oletusluonnoslehtiöksi.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
fi: Ikkuna

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
fi: Sivellin

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
fi: Pikanäppäimet

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
fi: Vaihda Sivellin…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
fi: Vaihda väri…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
fi: Vaihda väri (pikapaletti)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
fi: Hae Lisää Siveltimiä…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
fi: Lataa sivellinpaketteja MyPaint:in wikistä.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
fi: Tuo Siveltimiä…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
fi: Lataa sivellinpaketti kovalevyltä.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
fi: Online-tuki

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
fi: Tietoja MyPaint:istä

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
fi: Virheenjäljitys

[ctx: Menu (labels)]
en: View
fi: Näytä

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
fi: Kokoruutu

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
fi: Muokkaa Asetuksia

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
fi: Siveltimen asetusmuokkain

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
fi: Näytä Tasoruutu

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
fi: Väripaletti

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
fi: Näytä luonnoslehtiöikkuna

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
fi: Esikatseluruutu

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
fi: Esikatselu

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
fi: Työkaluasetusruutu

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
fi: Näytä työkaluasetusruutu

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
fi: Sivellin- & värihistoriaruutu

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
fi: Viimeisimmät siveltimet & värit

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
fi: Vapaa Piirto

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
fi: Vapaa Piirto

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
fi: Viivat ja Käyrät

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
fi: Yhdistetyt Viivat

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
fi: Ellipsi

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
fi: Ellipsit ja Ympyrät

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
fi: Tussaus

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
fi: Siirrä Tasoa

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
fi: Muokkaa Kehystä

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
fi: Muokkaa Maalauksen Symmetriaa

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
fi: Valitse väri

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
fi: Valitse väri

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
fi: Täyttö
