mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to fr translation catalogue (843 entries)

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
fr: Combinaison de touches

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
fr: Modifier la touche pour « %s »

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
fr: Action :

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
fr: Chemin :

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
fr: Touche :

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
fr: Appuyez sur la touche pour mettre à jour cette nouvelle fonction

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
fr: Action inconnue

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
fr: <b>{accel} est déjà utilisé pour la fonction '{action}'. L'affectation actuelle sera remplacée.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
fr: Ouvrir le dossier « {folder_basename} »…

en: No backups were found in the cache.
fr: Aucune sauvegarde n'a été trouvé dans la dossier Cache.

en: No Available Backups
fr: Aucune sauvegarde disponible

en: Open the Cache Folder…
fr: Ouvrir le dossier Cache…

en: Backup Recovery Failed
fr: La restauration de la sauvegarde a échoué

en: Open the Backup’s Folder…
fr: Ouvrir le dossier de Sauvegarde…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
fr: Restaurer le fichier depuis {iso_datetime}.ora

en: Background
fr: Fond

en: Save as Default
fr: Enregistrer comme défaut

en: Pattern
fr: Motif

en: Color
fr: Couleur

en: Add color to Patterns
fr: Ajouter une couleur aux motifs

en: One or more backgrounds could not be loaded
fr: Un ou plusieurs fonds n'ont pas pu être ouverts

en: Error loading backgrounds
fr: Erreur lors du chargement des fonds

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
fr: Veuillez s'il vous plaît, supprimer les fichiers impossibles à charger ou vérifier l'installation de libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
fr: Gdk-Pixbuf n'a pu ouvrir « {filename} », et a retourné « {error} »

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
fr: {filename} est vide (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
fr: Éditeur de brosses

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
fr: A propos de

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
fr: Expérimental

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
fr: Basique

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
fr: Opacité

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
fr: Touches de peinture

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
fr: Barbouiller

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
fr: Vitesse

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Directional Offsets
fr: Décalages directionnels

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
fr: But

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
fr: Trait

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: brush settings list: setting group]
en: GridMap
fr: Quadrillage

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
fr: Aucune brosse n'est sélectionnée, utilisez plutôt « Ajouter comme nouveau ».

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
fr: Aucune brosse n'est sélectionnée !

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
fr: Renommez la brosse

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
fr: Une brosse existe déjà avec ce nom !

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
fr: Aucune brosse n'est sélectionnée !

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
fr: Effacer cette brosse « {brush_name} » ?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
fr: (Brosse sans nom)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
fr: {brush_name} [non enregistré]

en: Brush Icon
fr: Icône de la brosse

en: Brush Icon (editing)
fr: Icône pour Edition de la brosse

en: No brush selected
fr: Aucune brosse n'est sélectionnée !

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
fr: <b>%s</b>
    <small>D'abord sélectionner une brosse valide</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
fr: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Les modifications ne sont pas enregistrés</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
fr: <b>%s</b> (editing)
    <small>Peindre avec n'importe quelle brosse et couleur</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
fr: <b>%s</b>
    <small>Cliquer sur  ‘Editer’ pour valider les modifications à l'icône</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
fr: Édition

en: Begin editing this preview icon
fr: Commencer par modifier l'aperçu de l'icône

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
fr: Annuler

en: Discard changes, and cancel editing
fr: Ne pas enregistrer les modifications

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
fr: Nettoyer

en: Clear the preview icon
fr: Effacer l'aperçu de l'icône

en: Use the default icon
fr: Remettre à la valeur par défaut pour l'icône

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
fr: Enregistrer

en: Save this preview icon, and finish editing
fr: Enregistrer l'aperçu d'icône

en: Lost & Found
fr: Perdu & trouvé

en: Deleted
fr: Effacée

en: Favorites
fr: Favoris

en: Ink
fr: Encre

en: Classic
fr: Classique

en: Set#1
fr: Ensemble nº 1

en: Set#2
fr: Ensemble nº 2

en: Set#3
fr: Ensemble nº 3

en: Set#4
fr: Ensemble nº 4

en: Set#5
fr: Ensemble nº 5

en: Experimental
fr: Expérimental

en: New
fr: Nouveau

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
fr: Aucun fichier nommé « {order_conf_file} ». Ceci n'est pas un pinceau.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” is listed in “{order_conf_file}”, but it does not exist in the zipfile.
fr: Le pinceau « {brush_name} » est référencé dans « {order_conf_file} », mais il n'existe pas dans le fichier compressé.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” exists in the zipfile, but it is not listed in “{order_conf_file}”.
fr: Le pinceau « {brush_name} » existe dans le fichier compressé mais il n'est pas référencé dans « {order_conf_file} ».

en: Unknown Brush
fr: Brosse inconnue

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Add to Favorites
fr: Ajouter aux Favoris

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Favorites
fr: Supprimer des favoris

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Clone
fr: Cloner

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Edit Brush Settings
fr: Modifier les réglages de la brosse

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Group
fr: Retirer du groupe

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy
fr: Copie {original_name}

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy {n}
fr: {original_name} copie {n}

[ctx: brush group: context menu: remove from group]
en: Really remove brush “{brush_name}” from group “{group_name}”?
fr: Effacer la brosse « {brush_name} » du groupe {group_name} ?

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
fr[0]: %d brosse
fr[1]: %d brosses

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
fr: Groupe « {group_name} »

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
fr: Renommer un groupe

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
fr: Export les brosses sous forme de fichier au format zip

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
fr: Supprimer le groupe

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
fr: Renommer un groupe

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
fr: Un groupe porte déjà ce nom !

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
fr: Effacer le groupe « {group_name} » ?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
fr: Impossible d'effacer le groupe « {group_name} ».
    Certains groupes ne peuvent être effacés.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
fr: Exporter les brosses

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
fr: Paquet de brosses MyPaint (au format .zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
fr: Nouveau groupe…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
fr: Importer des brosses…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
fr: Récupérer d'autres brosses…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
fr: Créer un groupe

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
fr: Bouton

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
fr: Bouton appuyé

en: Add a new binding
fr: Ajoute un nouveau raccourci

en: Remove the current binding
fr: Supprimer le raccourci actuel

en: Edit binding for '%s'
fr: Éditer le raccourci pour « %s »

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
fr: Bouton appuyé :

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
fr: Garder pressé la touche modificatrice, puis presser un bouton au dessus de ce texte pour configurer un nouveau raccourci.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
fr: {button} ne peut pas être utilisé sans touches modificatrices (elle a une utilisation fixe)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
fr: {button_combination} est déjà utilisé pour l'action « {action_name} »

en: Pick Color
fr: Pipette à couleurs

en: Set the color used for painting
fr: Définir la couleur utiliser pour peindre

en: Pick Hue
fr: Choisir la teinte

en: Set the color Hue used for painting
fr: Définir la couleur utilisée pour peindre

en: Pick Chroma
fr: Pipette à couleur

en: Pick Luma
fr: Choisir Luma

en: Color details
fr: Détails de la couleur

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
fr: Couleur actuellement choisie, et couleur la plus récemment utilisée pour peindre

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
fr: Masque de Gamut actif

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
fr: Limitez votre palette pour des ambiances spécifiques en utilisant un masque de Gamut.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
fr: Teinte et saturation HCY.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
fr: Éditeur de masque de Gamut. Cliquer au milieu pour créer ou manipuler des formes, ou bien tourner le masque en utilisant les bords du cercle.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
fr: Triade atmosphérique

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
fr: Ambiance dominante et subjectivité, définie par une primaire dominante et deux autres moins intenses.

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
fr: Pondérer d'avantage vers la couleur dominante.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
fr: Complémentaire

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
fr: Contraster les opposés, balancer en ayant des centrales neutres  entre elles sur le cercle chromatique.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
fr: Atmosphère et accentuation

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
fr: Un éventail principal de couleur, avec une accentuation complémentaire pour les variations et rehauts.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
fr: Complémentaire divisée

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
fr: Deux couleurs analogues et leur complémentaire, sans couleur secondaires entre elles.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
fr: Nouveau masque de Gamut depuis un gabarit

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
fr: Éditeur de masque de Gamut

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
fr: Actif

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
fr: Aide…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
fr: Créer un masque depuis un gabarit.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
fr: Charger un masque depuis un fichier de palette GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
fr: Enregistrer le masque dans un fichier de palette GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
fr: Effacer le masque.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
fr: Ouvrir l'aide en ligne pour cette boîte de dialogue dans un navigateur internet.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
fr: Sauvegarder le masque comme palette pour GIMP

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
fr: Charger un masque depuis un fichier de palette pour GIMP

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
fr: Régler le masque de Gamut.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
fr: Cercle chromatique HCY

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
fr: Régler les couleurs pour l'espace cylindrique teinte/chroma/luma. Les tranches circulaires ont la même luminosité.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
fr: Teinte TSV

en: HSV Saturation
fr: Saturation TSV

en: HSV Value
fr: Valeur TSV

en: HSV Saturation and Value
fr: Saturation et valeur TSV

en: HSV Hue and Value
fr: Teinte et valeur TSV

en: HSV Hue and Saturation
fr: Teinte et saturation TSV

en: Rotate cube (show different axes)
fr: Tourner le cube (montre des axes différents)

en: HSV Cube
fr: Cube TSV

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
fr: Un cube TSV pouvant être tourné affin d'afficher différentes coupes planes.

en: HSV Square
fr: Carré TSV

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
fr: Un cube TSV pouvant être tourné affin d'afficher différentes coupes planes.

en: HSV Wheel
fr: Cercle chromatique TSV

en: Saturation and Value color changer.
fr: Modificateur de couleur « Saturation et valeur ».

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
fr: Propriétés de la palette

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
fr: Régler la couleur depuis une palette éditable, chargeable.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
fr: Palette sans-titre

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
fr: Éditeur de palette

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
fr: Charger depuis un fichier de palette GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
fr: Enregistrer comme un fichier de palette GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
fr: Ajouter un nouvel échantillon de couleur vide

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
fr: Supprimer l'échantillon courant

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
fr: Supprimer tous les échantillons

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
fr: Titre :

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
fr: Nom ou description pour cette palette

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
fr: Colonnes :

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
fr: Nom de la couleur :

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
fr: Nom de la couleur courante

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
fr: Emplacement de palette vide

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
fr: Charger la palette

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
fr: Enregistrer la palette

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
fr: Palette de couleur à godets.
    Déposez les couleurs ici,
    déplacez-les pour les organiser.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
fr: Emplacement de palette vide (glisser une couleur ici)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
fr: Ajouter un emplacement vide

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
fr: Insérer une Rangée

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
fr: Insérer une colonne

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
fr: Remplir l'espace (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
fr: Remplir l'espace (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
fr: Remplir l'espace (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
fr: Fichier de palette GIMP (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
fr: Tous les fichiers (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
fr: Fichier de palette GIMP (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
fr: Tous les fichiers (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
fr: Réglages de composantes

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
fr: Ajuster individuellement les composantes de la couleur.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
fr: Rouge RVB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
fr: Vert RVB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
fr: Bleu RVB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
fr: Teinte TSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
fr: Saturation TSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
fr: Valeur TSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
fr: Teinte HCY

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
fr: Chromaticité HCY

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
fr: Luminance HCY (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
fr: Adoucir

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
fr: Change la couleur par un adoucissement des couleurs proches.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
fr: Cercles concentriques

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
fr: Changer la couleur en utilisant des cercles concentriques HSV.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
fr: Palette Couleur

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
fr: Changement de couleur avec les rampes HSV sur palette de couleur radial.

[ctx: File Load Compat Options]
en: Based on file
fr: Basé sur le fichier

[ctx: file compatibility warning]
note: TRANSLATORS: This is probably a rare warning, and it will not TRANSLATORS: really be shown at all before the release of 3.0
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may be <b>incompatible</b> with <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Editing this file with this version of MyPaint is not guaranteed to work, and may even result in crashes.
    
    It is <b>strongly recommended</b> to upgrade to <b>MyPaint {new_version}</b> or newer if you want to edit this file!
fr: « {filename} » a été enregistré avec <b>MyPaint {new_version}</b>. Cela pourrait être <b>incompatible</b> avec <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    En éditant ce fichier avec cette version de MyPaint le fonctionnement n’est pas garanti, et peut entraîner des erreurs.
    
    Il est <b>fortement recommendé</b> de mettre à jour vers <b>MyPaint {new_version}</b> ou plus récent si vous voulez éditer ce fichier !

[ctx: file compatibility warning]
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may not be fully compatible with <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    Saving it with this version of MyPaint may result in data that is only supported by the newer version being lost.
    
    To be safe you should upgrade to MyPaint {new_version} or newer.
fr: « {filename} » a été enregistré avec <b>MyPaint {new_version}</b>. Il n’est peut-être pas entièrement compatible avec <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    L’enregistrement avec cette version de MyPaint peut entraîner une perte de données qui sont prises en charge seulement par la nouvelle version .
    
    Par sécurité vous devriez mettre à jour vers MyPaint {new_version} ou plus récent.

[ctx: file compatibility question]
en: Do you want to open this file anyway?
fr: Voulez-vous quand même ouvrir ce fichier ?

[ctx: Version compat warning toggle]
en: Don't show this warning again
fr: Ne plus afficher cet avertissement

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 1.x mode
fr: Toujours ouvrir en mode 1.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 2.x mode
fr: Toujours ouvrir en mode 2.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Open in 1.x mode unless file contains pigment layers
fr: Ouvrir en mode 1.x, sauf si le fichier contient des couches de pigments

[ctx: File Load Compat Options]
note: TRANSLATORS: This is a label for a dropdown menu in the TRANSLATORS: file chooser dialog when loading .ora files.
en: Compatibility mode:
fr: Mode de compatibilité :

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
fr: curseur

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
fr: Gomme

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
fr: Clavier

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
fr: Souris

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
fr: Stylet

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
fr: Pavé tactile

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
fr: Écran tactile

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
fr: Ignorer

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
fr: Toute tâche

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
fr: Toute tâche (non dessin)

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
fr: Navigation uniquement

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
fr: Périphérique

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
fr: Utiliser pour…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
fr: Défilement…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
fr: Nom

en: Overwrite brush?
fr: Écraser la Brosse ?

en: Replace
fr: Remplacer

en: Rename
fr: Renommer

en: Replace all
fr: Tout remplacer

en: Rename all
fr: Tout renommer

en: Imported brush
fr: Brosse importée

en: Existing brush
fr: Brosse existante

en: <b>A brush named “{brush_name}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new brush be renamed?
fr: <b>Une brosse nommée « {brush_name} » existe déjà.</b>
    Désirez vous la remplacer ou la nouvelle brosse doit-elle être renommée ?

en: Overwrite brush group?
fr: Remplacer le groupe de brosse ?

en: <b>A group named “{groupname}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new group be renamed?
    If you replace it, the brushes may be moved to a group called “{deleted_groupname}”.
fr: <b>Un groupe nommé « {groupname} » existe déjà.</b>
    Désirez vous le remplacer ou bien le nouveau groupe doit-il être renommé ?
    Si vous le remplacez, les brosses pourraient être déplacées dans un groupe appelé « {deleted_groupname} ».

en: Import brush package?
fr: Importer un paquet de brosses ?

en: <b>Do you really want to import package “{brushpack_name}”?</b>
fr: <b>Souhaitez-vous vraiment importer le paquet « {brushpack_name} » ?</b>

en: Load brush settings from shortcut slot %d
fr: Charger les paramètres de la brosse depuis l'emplacement presse-papier n°%d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
fr: Enregistrer les paramètres de la brosse dans l’emplacement presse-papier n°%d

en: Restore Brush %d
fr: Restaurer la brosse %d

en: Save to Brush %d
fr: Enregistrer comme brosse %d

en: Undo %s
fr: Annuler %s

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo %s
fr: Refaire %s

en: Redo
fr: Refaire

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
fr: {button_combination} est {resultant_action}

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
fr: Avec {modifiers} enfoncé: {button_actions}.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Empty document, nothing copied.
fr: Document vide, rien à copier.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Copied layer as {w}×{h} image.
fr: Calque copié comme {w}×{h} image.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Nothing on clipboard.
fr: Rien dans le presse-papier.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Clipboard does not contain an image.
fr: Le presse-papier ne contient pas d'image.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Cannot paste into this type of layer.
fr: Impossible de coller dans ce type de calque.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Pasted {w}×{h} image.
fr: Image collée {w}×{h}.

[ctx: Statusbar message: vacuum document]
en: Vacuum: discarded {removed} of {total} tiles.
fr: Vide : {removed} des {total} tuiles ont été rejetées.

[ctx: Open dragged file confirm dialog: title]
en: Open Dragged File?
fr: Ouvrir le fichier déposé ?

[ctx: Open dragged file confirm dialog: continue button]
en: _Open
fr: Ouvrir

en: Set current color
fr: Choisir la couleur actuelle

en: Leave Fullscreen Mode
fr: Quitter le mode plein écran

en: Leave Fullscreen
fr: Quitter le mode plein écran

en: Enter Fullscreen Mode
fr: Passer en mode plein écran

en: Fullscreen
fr: Plein écran

[ctx: Quit confirm dialog: title]
en: Really Quit?
fr: Désirez-vous vraiment quitter ?

[ctx: Quit confirm dialog: continue button]
en: _Quit
fr: Quitter

en: Import brush package…
fr: Importer un paquet de brosses…

en: MyPaint brush package (*.zip)
fr: Paquet de brosses MyPaint (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
fr: {app_name} à été lancé pour éditer le calque « {layer_name} »

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
fr: Erreur : échec du lancement de {app_name} pour éditer le calque « {layer_name} »

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
fr: Édition annulé. Vous pouvez toujours éditer « {layer_name} » dans le menu Calques.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
fr: Le calque « {layer_name} » a été mise à jour avec les modifications externes

[ctx: Edit in External App (statusbar message)]
en: Failed to update layer with external edits from “{file_basename}”.
fr: Échec de la mise à jour du calque avec les modifications externes de « {file_basename} ».

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
fr: MyPaint a besoin d'éditer un fichier de type « {type_name} » ({content_type}). Quelle application doit-il utiliser ?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
fr: Quelle application MyPaint doit-il utiliser pour éditer des fichiers de type « {type_name} » ({content_type}) ?

en: Open With…
fr: Ouvrir avec…

en: Icon
fr: Icône

en: no description
fr: sans description

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Loading {files_summary}…
fr: Chargement de {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Importing layers from {files_summary}…
fr: Importer des calques de {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Saving {files_summary}…
fr: Sauvegarde de {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Exporting to {files_summary}…
fr: Exportation vers {files_summary}…

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to export to {files_summary}.
fr: Échec de l'export vers {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to save {files_summary}.
fr: Échec de la sauvegarde de {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not import layers from {files_summary}.
fr: Impossible d'importer des calques de {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not load {files_summary}.
fr: Impossible de charger {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Save failed
fr: Échec de la sauvegarde

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Export failed
fr: Echec de l'exportation

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Import Layers failed
fr: L'importation des calques a échoué

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Open failed
fr: L'ouverture a échoué

[ctx: Document I/O: success]
en: Exported to {files_summary} successfully.
fr: Exporté vers {files_summary} avec succés.

[ctx: Document I/O: success]
en: Saved {files_summary} successfully.
fr: {files_summary} sauvegardé avec succès.

[ctx: Document I/O: success]
en: Imported layers from {files_summary}.
fr: Calques importés de {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Loaded {files_summary}.
fr: {files_summary} chargé.

note: TRANSLATORS: formatting for {files_summary} for multiple files. TRANSLATORS: corresponding msgid for single files: "“{basename}”"
en: {n} file | {n} files
fr[0]: {n} fichier
fr[1]: {n} fichiers

[ctx: Document I/O: the {files_summary} for a single file]
en: “{basename}”
fr: « {basename} »

[ctx: save/load dialogs: filter patterns]
en: All Recognized Formats
fr: Tous les formats reconnus

[ctx: save/load dialogs: filter patterns]
en: JPEG (*.jpg; *.jpeg)
fr: JPEG (*.jpg, *.jpeg)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: By extension (prefer default format)
fr: Par extension (préfère le format par défaut)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, solid RGB (*.png)
fr: PNG non transparent (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
fr: JPEG qualité 90 % (*.jpg, *.jpeg)

[ctx: Dialogs (window title): File→Export…]
en: Export
fr: Exporter

[ctx: Dialogs (window title): File→Save As…]
en: Save As
fr: Enregistrer sous

[ctx: save dialogs: formats and options: (label)]
en: Format to save as:
fr: Format d'enregistrement :

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback title (normally overridden)]
en: Really Continue?
fr: Désirez-vous vraiment continuer ?

[ctx: Destructive action confirm dialog: cancel button]
en: _Cancel
fr: Annuler

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback continue button (normally overridden)]
en: Co_ntinue
fr: Continuer

[ctx: Destructive action confirm dialog: warning message]
en: You risk losing {abbreviated_time} of unsaved painting.
fr: Cela va détruire {abbreviated_time} d'actions non-enregistrées.

[ctx: File→New: confirm dialog: title question]
en: New Canvas?
fr: Nouvelle toile ?

[ctx: File→New: confirm dialog: continue button]
en: _New Canvas
fr: Nouvelle toile

[ctx: File→Open: confirm dialog: title question]
en: Open File?
fr: Ouvrir le fichier ?

[ctx: Layers→Import Layers: files-chooser dialog: title]
en: Import Layers
fr: Importer des calques

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: title]
en: Open File?
fr: Ouvrir le fichier ?

[ctx: File→Revert: status message: canvas has no filename yet]
en: Cannot revert: canvas has not been saved to a file yet.
fr: Annulation impossible : la toile n'a pas encore été enregistrée dans un fichier.

[ctx: File→Revert confirm dialog: title]
en: Revert Changes?
fr: Annuler les changements ?

[ctx: fill options: 'Source:' category (tooltip)]
en: The input that the fill will be based on
fr: L’entrée sur laquelle le remplissage sera basé

[ctx: fill options: 'Source' category: Layer dropdown (tooltip)]
en: Select a specific layer you want the fill to be based on
fr: Sélectionnez une couche spécifique sur laquelle vous souhaitez que le remplissage soit basé

[ctx: fill options: 'Source:' category: toggle (label) When this option is enabled, the fill is based on the combination of all visible layers]
en: Sample Merged
fr: Échantillon fusionné

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown - warning text]
en: This mode does nothing when alpha locking is enabled!
fr: Ce mode ne fait rien lorsque le verrouillage du canal alpha est activé !

en: Opacity:
fr: Opacité :

[ctx: fill options: Opacity slider (tooltip)]
en: Opacity of the fill
fr: Opacité du remplissage

[ctx: fill options: numeric option for blurring fill (label)]
en: Feather:
fr: Plume :

[ctx: fill options: gap detection toggle (label)]
en: Use Gap Detection
fr: Utiliser la détection de trous

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Edit Frame
fr: Éditer le cadre

en: Adjust the document frame
fr: Ajuster le cadre du document

en: Frame Size
fr: Taille du Cadre

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Width:
fr: Largeur :

en: Resolution:
fr: Résolution :

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
fr: Points par pouce (en réalité pixel par pouce)

en: Color:
fr: Couleur :

en: Frame Color
fr: Couleur du cadre

en: <b>Frame dimensions</b>
fr: <b>Dimension du cadre</b>

en: <b>Pixel density</b>
fr: <b>Densité des pixels</b>

en: Set Frame to Layer
fr: Appliquer le Cadre au Calque

en: Set Frame to Document
fr: Rogné selon le document

en: Set frame to the combination of all layers
fr: Rogner le cadre depuis la combinaison de tous les calques

en: Trim Layer to Frame
fr: Rogner le calque en fonction du cadre

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
fr: Rogner les éléments du calque actuel qui se trouvent en dehors du cadre

en: Enabled
fr: Activé

en: inch
fr: pouce

en: Freehand Drawing
fr: Dessin à main levée

en: Paint free-form brush strokes
fr: Peindre des coups de pinceau de forme libre

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
fr: Lissage :

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
fr: Pression :

en: Bug Detected
fr: Bogue détecté

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
fr: <big><b>Une erreur de programmation à été détectée.</b></big>

note: only development and prereleases
en: Report…
fr: Signaler…

en: Ignore Error
fr: Ignorer l'erreur

en: Quit MyPaint
fr: Quitter MyPaint

en: Details…
fr: Détails…

en: Exception while analyzing the exception.
fr: Exception lors de l'analyse de l'exception.

en: Inking
fr: Encrage

en: Input Device Test
fr: Test du périphérique d'entrée

en: (no pressure)
fr: (pas de pression)

en: (no tilt)
fr: (pas d'inclinaison)

en: Tilt:
fr: Inclinaison :

en: (no device)
fr: (pas de périphérique)

en: Device:
fr: Périphérique :

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
fr: Déplacer le calque

en: Move the current layer
fr: Déplacer le calque courant

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer names cannot be empty.
fr: Le nom des calques ne peut pas être vide.

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer name is not unique.
fr: Le nom du calque n’est pas unique.

[ctx: layer properties dialog: title]
en: Layer Properties
fr: Propriétés du calque

[ctx: layer properties dialog: done button]
en: Done
fr: Terminé

[ctx: Layers: description parts: layer hidden]
en: Hidden
fr: Caché

[ctx: Layers: description parts: opacity percentage]
en: %d%% opaque
fr: %d %% opaque

[ctx: Layers dockable: description parts: layer locked flag]
en: Locked
fr: Verrouillé

en: Layers
fr: Calques

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
fr: Opacité du calque : %d%%

note: TRANSLATORS: label for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%" TRANSLATORS: most of the time this can just be copied, or left alone
en: %d%%
fr: %d %%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
fr: Réordonner les calques en pile…

en: Layer
fr: Calque

[ctx: view controls: rename view dialog]
en: Rename View
fr: Renommer la vue

en: Entrance Pressure
fr: Pression d'entrée

en: Stroke entrance pressure for line tools
fr: Pression d'entrée de tracé pour les outils de ligne

en: Midpoint Pressure
fr: Pression médiane

en: Mid-Stroke pressure for line tools
fr: Pression de milieu de tracé pour les outils de ligne

en: Exit Pressure
fr: Pression de sortie

en: Stroke exit pressure for line tools
fr: Pression de sortie de tracé pour les outils de ligne

en: Head
fr: Tête

en: Stroke lead-in end
fr: Fin de l'introduction du tracé

en: Tail
fr: queue

en: Stroke trail-off beginning
fr: Début de la queue du tracé

en: Pressure variation…
fr: Variation de pression…

en: Lines and Curves
fr: Lignes et courbes

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
fr: Dessiner des lignes droites ; Shift ajoute des courbes, Ctrl contraint sur les angles

en: Connected Lines
fr: Lignes connectées

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
fr: Dessiner une séquence de lignes; Shift ajouter des courbes, Ctrl contraindre sur les angles

en: Ellipses and Circles
fr: Ellipses et cercles

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
fr: Dessiner des ellipses ; Maj pivote, Ctrl contraint le ratio/angle

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
fr: Copyright © 2005-2020
    Martin Renold et l'équipe de développement de MyPaint

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
fr: Ce programme est un logiciel libre : vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier selon les termes de la Licence publique générale GNU comme publié par la Free Software Foundation ; soit selon la version 2 de la licence, ou (à votre convenance) dans une version ultérieure.
    
    Ce programme est distribué dans l'espoir d'être utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE. Voir le fichier COPYING pour plus de détails.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
fr: programmation

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
fr: portabilité

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
fr: management du projet

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
fr: brosses

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
fr: motifs

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
fr: icône des outils

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
fr: icône de bureau

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
fr: Documentation

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
fr: communauté

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
fr: Taille :

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
fr: Opaque :

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
fr: Dureté :

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
fr: options d'outils

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
fr: Paramètres spécialisés pour l'outil d'édition courant

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
fr: <i>Pas d’options disponibles</i>

en: Zoom: %.01f%%
fr: Agrandissement : %.01f%%

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
fr: Récupérer les paramètres d'un tracé de brosse, couleurs du tracé, calque…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
fr: Pipette à couleur…

en: Preferences
fr: Préférences

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
fr: Langue système

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface - menu entries]
note: TRANSLATORS: lang_en is the english name of the language TRANSLATORS: lang_nat is the native name of the language TRANSLATORS: in that _same language_. TRANSLATORS: This can just be copied most of the time.
en: {lang_en} - ({lang_nat})
fr: {lang_en} – ({lang_nat})

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
fr: Aperçu

en: Show preview of the whole drawing area
fr: Afficher l’aperçu de toute la zone de dessin

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
fr: Montrer Viseur

en: Scratchpad
fr: Carnet de croquis

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
fr: Mélanger les couleurs et effectuer des croquis sur des pages de croquis séparées

en: Previous item
fr: Élément précédent

en: Next item
fr: Élément suivant

en: (Nothing to show)
fr: (Rien à montrer)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
fr: Placer les axes

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
fr: Déplacer les axes

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
fr: Enlever les axes

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
fr: Éditer l'axe de symétrie

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
fr: Ajuster l'axe de symétrie.

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: X Position:
fr: Position X :

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Y Position:
fr: Position Y :

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
fr: Aucun

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
fr: Alpha :

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Rotational lines:
fr: Lignes de rotation :

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
fr: Activé

en: File handling
fr: Gestionnaire de fichier

en: Scraps switcher
fr: de croquis

en: Undo and Redo
fr: Défaire et refaire

en: Blend Modes
fr: Modes de fusion

en: Line Modes
fr: Modes de la ligne

en: View (Main)
fr: Vue (principale)

en: View (Alternative/Secondary)
fr: Vue (alternative/secondaire)

en: View (Resetting)
fr: Vue (remise à zéro

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: tab options and properties
fr: {tab_title} : options et propriétés de l'onglet

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: move tab to other sidebar
fr: {tab_title} : déplacer l'onglet vers l'autre barre latérale

en: Scroll View
fr: Défilement de la vue

en: Drag the canvas view
fr: Déplacer la vue

en: Zoom View
fr: Agrandir la vue

en: Zoom the canvas view
fr: Agrandir la vue

en: Rotate View
fr: Tourner la vue

en: Rotate the canvas view
fr: Tourner la vue

en: Unknown Command
fr: Action inconnue

en: Trim Layer
fr: Rogner le calque

en: Clear Layer
fr: Nettoyer le calque

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
fr: Coller le calque

en: New Layer from Visible
fr: Nouveau calque à partir de ce qui est visible

en: Merge Visible Layers
fr: fusionner les calques visibles

en: Merge Down
fr: Fusionner vers le bas

en: Add {layer_default_name}
fr: Ajouter {layer_default_name}

en: Remove Layer
fr: Détruire un calque

en: Select Layer
fr: Sélectionner un calque

en: Duplicate Layer
fr: Dupliquer le calque

en: Move Layer Up
fr: Déplacer le calque vers le haut

en: Move Layer Down
fr: Déplacer le calque vers le bas

en: Move Layer in Stack
fr: Réordonner les calques en pile

en: Rename Layer
fr: Renommer le calque

en: Make Layer Visible
fr: Rendre le calque visible

en: Make Layer Invisible
fr: Rendre le calque invisible

en: Lock Layer
fr: Verrouiller le calque

en: Unlock Layer
fr: Déverrouiller le calque

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
fr: Opacité du calque : %0.1f%%

en: Unknown Mode
fr: Mode inconnu

en: Set Layer Mode: %s
fr: Convertir le mode de calque : %s

en: Enable Frame
fr: Activer le cadre

en: Disable Frame
fr: Désactiver le cadre

en: Update Frame
fr: Mettre à jour le cadre

en: Edit Layer Externally
fr: Éditer le claque extérieurement

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
fr: Erreur lors du chargement de « {basename} ».

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
fr: Le journal des erreurs contient peut-être plus d'informations à propos de cette erreur.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
fr: à partir de maintenant

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
fr: Impossible d'enregistrer « {filename} » : {err}
    Vous reste-t-il assez d'espace libre sur le périphérique ?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
fr: Impossible d'enregistrer « {filename} » : {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
fr: {error_loading_common}
    Ce fichier n'existe pas.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
fr: {error_loading_common}
    Vous ne possédez pas les droits pour ouvrir le fichier.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
fr: {error_loading_common}
    
    Raison : {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
fr: {error_loading_common}
    extension de format de fichier inconnu : « {ext} »

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
fr: Impossible d'enregistrer en JPEG :  {original_msg}
    
    Essayez d'enregistrer plutôt en PNG si votre ordinateur n'a pas beaucoup de mémoire. L'enregistrement des PNG dans MyPaint est plus efficace.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
fr: Échec de la récupération de la sauvegarde automatique.
    
    Raison : {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Time period abbreviations]
note: TRANSLATORS: Assumption for all "Time period abbreviations": TRANSLATORS: they don't need ngettext (to support plural/singular)
en: {days}d{hours}h
fr: {days} j {hours} h

[ctx: Time period abbreviations]
en: {hours}h{minutes}m
fr: {hours} h {minutes} min

[ctx: Time period abbreviation]
en: {minutes}m{seconds}s
fr: {minutes} min {seconds} s

[ctx: Time period abbreviation]
en: {seconds}s
fr: {seconds} s

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
fr: Calque

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for non-renderable fallback layers
en: Data
fr: Données

[ctx: layer type descriptions]
en: Unknown Data
fr: Données inconnues

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
fr: Groupe

[ctx: layer type descriptions]
en: Layer Group
fr: Nouveau groupe de calques

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
fr: Espace réservé

[ctx: layer default names]
en: Root
fr: Racine

[ctx: layer views: commands: activate]
en: Activate Layer View “{name}”
fr: Activer la vue par couche « {name} »

en: The top layer only, without blending colors.
fr: Le calque du haut seul, sans couleurs mélangées.

en: Multiply
fr: Multiplier

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
fr: Similaire au chargement de plusieurs diapositives dans un seul emplacement d'un projecteur et à la projection de leur résultat.

en: Screen
fr: Écran

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
fr: Comme projeter deux projecteurs de diapositives simultanément sur un même écran. C'est l'inverse de « Multiplier ».

en: Overlay
fr: Superposer

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
fr: Superpose le fond avec le calque le plus haut, préservant l'illumination et les ombres du fond. C'est l'inverse de « Lumière dure ».

en: Darken
fr: Assombrir

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
fr: Le calque du haut est uniquement utilisé aux endroits où il est plus sombre que le fond.

en: Lighten
fr: Éclaircir

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
fr: Le calque du haut est uniquement utilisé aux endroits où plus lumineux que le fond.

en: Dodge
fr: Éclaircir

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
fr: Éclaircit le fond en utilisant le calque du haut. L'effet est similaire à la technique de chambre noire photographique du même nom, qui est utilisée pour améliorer les contrastes dans les ombres.

en: Burn
fr: Assombrir

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
fr: Assombrit le fond en utilisant le calque du dessus. L'effet ressemble à la technique de chambre noire photographique du même nom, qui est utilisé pour réduire les saturations lumineuses.

en: Hard Light
fr: Lumière dure

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
fr: Similaire à éclairer projecteur lumineux net sur le fond.

en: Soft Light
fr: Lumière douce

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
fr: Comme éclairer à l'aide d'un projecteur à luminosité diffuse sur le fond.

en: Difference
fr: Différence

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
fr: Soustraire la couleur la plus sombre de la plus lumineuse des deux.

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
fr: Similaire au mode « Différence », mais avec un plus faible contraste.

en: Hue
fr: Teinte

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
fr: Combiner la teinte du calque du dessus avec la saturation et la luminosité du fond.

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
fr: Appliquer la saturation de la couleur du calque du dessus à la teinte et la luminosité du fond.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
fr: Appliquer la teinte et la saturation du calque du dessus à la luminosité du fond.

en: Luminosity
fr: Luminosité

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
fr: Appliquer la luminosité du calque du dessus à la teinte et la saturation du fond.

en: Plus
fr: Addition

en: This layer and its backdrop are simply added together.
fr: Ce calque et son arrière-plan sont simplement additionnés ensemble.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
fr: Impossible de construire un élément interne vital. Votre système n'a peut-être pas assez de mémoire pour effectuer cette opération.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
fr: Échec de l'écriture de « {basename} ».
    
    Raison : {err}
    Dossier cible : « {dirname} ».

en: Vertical and horizontal
fr: Vertical et horizontal

en: Rotational
fr: Rotatif

en: Snowflake
fr: Flocon de neige

en: PNG reader failed: %s
fr: Le lecteur de PNG a échoué: %s

en: Recover interrupted work?
fr: Récupérer le travail interrompu ?

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Whether to show the dialog when MyPaint starts
en: _Look for backups at startup
fr: Rechercher des sauvegardes au démarrage

[ctx: Autosave Recovery dialog|Show Dialog at Startup checkbutton|]
en: Run this autosave recovery dialog when MyPaint starts, if there are files to recover.
    
    You can always launch this dialog from the ‘File’ menu when MyPaint is running.
fr: Exécutez cette boite de dialogue de récupération automatique au démarrage de MyPaint, si il y a des fichiers à récupérer.
    
    Vous pouvez toujours lancer cette boite de dialogue à partir du menu ‘Fichier’ lorsque MyPaint est en cours d'exécution.

[ctx: Autosave Recovery dialog|Delete button|]
en: Delete this backup from the disk.
fr: Supprimer cette sauvegarde du disque.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Do not recover any autosaves; take no action.
en: Decide _Later
fr: Décider plus tard

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
fr: Commencer à travailler sur un nouveau canevas. Ces sauvegardes seront conservés.

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Description
fr: Déscription

en: Live update
fr: Mise à jour automatique

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
fr: Mettre à jour en direct le dernier tracé sur la toile avec les paramètres de cette fenêtre

en: Save these settings to the brush
fr: Enregistrer ces réglages à la brosse

en: Edit Icon
fr: Éditer l'icône

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
fr: Éditer l'icône de cette brosse dans une nouvelle fenêtre (vous pourrez utiliser n'importe quelle brosse pour la dessiner)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete this brush from the disk
fr: Supprimer cette brosse du disque

en: Copy to New
fr: Copier vers Nouveau

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
fr: Copie les paramètres et l'icône actuelle de la brosse dans une nouvelle brosse

en: Rename this brush
fr: Renommer cette brosse

en: Brush Setting
fr: Réglages de la brosse

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
fr: Courte description pour les infobulles

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
fr: Description :

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
fr: Notes du développeur de la brosse

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
fr: Notes :

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
fr: Valeur de départ pour ce réglage de brosse. Les dynamiques de brosse dessous interagissent avec.

en: Reset this input to have no effect on the setting
fr: Réinitialiser cette entrée pour qu'elle n'aie aucun effet sur le réglage

en: Output
fr: Sortie du stylet

en: Input
fr: Entrée

en: Adjusts the maximum value
fr: Ajuster la valeur maximale

en: Adjusts the minimum value
fr: Ajuster la valeur minimale

en: Brush Dynamics
fr: Dynamique de la brosse

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
fr: Valeur de pression pour le point actuel

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
fr: Inclinaison sur X :

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
fr: Inclinaison sur Y :

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
fr: Temps depuis le point précédent, en secondes

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
fr: Temps :

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
fr: Supprimer le point

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
fr: Supprimer le point sélectionné

en: Insert Point
fr: Insérer un point

en: Simplify Points
fr: Simplifier les points

en: Simplify the curve using the Reumann-Witkam algorithm.
fr: Simplifier la courbe en utilisant l'algorithme de Reumann-Witkam.

en: Cull Points
fr: Retirer des points

en: Cull every other point from the curve.
fr: Retirer un point sur deux de la courbe.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Rename the active view.
fr: Renommer la vue active.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Remove the active view.
fr: Supprimer la vue active.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Lock or unlock the active view.
fr: Verrouiller ou déverrouiller la vue active.

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
fr: Ajoute la couleur actuelle à la palette

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
fr: Récupérer les paramètres du tracé de brosse, couleur du tracé et calque

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
fr: Cercle avec bordure légère

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
fr: Cercle avec bordure moyenne

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
fr: Cercle avec bordure épaisse

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
fr: Réticule

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
fr: Pression

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
fr: Ici vous pouvez restreindre les dispositifs de pointage à des tâches spécifique sur la toile, ou faire en sorte qu'ils soient complètement ignorés si ils perturbent votre dessin.

en: Devices
fr: Périphériques

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
fr: • La barre d'espace peut être utilisé comme Bouton2.
    • Notez que certaines tablettes ont des boutons qui ne peuvent rester pressés.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
fr: <b>Assignation du Stylet et des boutons de la souris</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
fr: Boutons

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
fr: <b>Assignation des touches du clavier</b>

en: Keys
fr: Touches

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
fr: Format de fichier par défaut :

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
fr: <b>Enregistrer</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
fr: <b>Géstion des couleurs</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
fr: Convertion en sRGB lors du chargement, marque comme sRGB lors de la sauvegarde

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
fr: <b>Sauvegardes Automatiques</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
fr: Sauvegarder le travail non enregistré :

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
fr: secondes d'inactivité

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
fr: Intervalle entre les sauvegardes :

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
fr: <b>Zoom et rendu</b>

en: Default zoom level:
fr: Zoom par défaut :

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
fr: Taille des icône de la barre d'outils :

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
fr: Variantes de thèmes sombres :

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
fr: Utilisez une variante de thème clair sur sombre, lorsqu'elle est prise en charge par le thème GTK. Ceci est généralement utile pour les éditeurs d’images et les lecteurs de contenu multimédia.

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
fr: Certains de ces paramètres exige un redémarrage de MyPaint.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
fr: Petit

en: When showing transparency:
fr: Quand on voit la transparence:

en: Hide cursor while painting
fr: Cacher le curseur tant que vous peignez

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Language:
fr: Langue :

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: (needs restart)
fr: Nécessite un redémarrage

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
fr: L'ensemble des couleurs à afficher comme primaire sur le disque des roues chromatiques.
    Les différentes traditions ont des harmonies de couleurs différentes.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
fr: Les couleurs primaires sont :

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
fr: Standards numériques Rouge/Vert/Bleu

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
fr: Le rouge, vert et bleu &apos;écran d'ordinateur&apos; primaire sont disposés uniformément autour du cercle. Le vert est l’opposé du magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
fr: Le rouge, vert et bleu 'écran d'ordinateur' primaire, sont disposés autour d'un cercle. Le vert est l'opposé du magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
fr: Rouge/Jaune/Bleu artistique traditionnel

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
fr: La disposition traditionnelle du cercle chromatique rouge/jaune/bleu comme utilisé par de nombreux artistes depuis le 18ème siècle, se rapproche de l'affichage des couleurs pures disposées uniformément autour du cercle. Le vert est opposé au rouge.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
fr: L'arrangement du cercle chromatique rouge/jaune/bleu traditionnel comme utilisé par de nombreux artistes depuis le 18ème siècle, approximation faites avec les couleurs d'affichage pure arrangées uniformément autour du cercle.  Le Vert est en opposition au Rouge.

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
fr: Approximation rapide et sale des cercles chromatiques éclairée par les théories de couleur utilisant quatre &apos;primaires psychologiques&apos; ou des &apos;teintes uniques&apos; disposées par paires opposées aux points cardinaux. Le rouge est opposé au vert, et le jaune est opposé au bleu. Le CIECAM02 et le NCS présentent un modèle similaire. Ici nous utilisons un affichage du rouge, jaune, etc comme les quatre couleurs primaires.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
fr: <b>Cercle Chromatique</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
fr: Couleur

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
fr: Écran (normal)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
fr: Désactivé (pas de sensibilité à la pression)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
fr: Fenêtre (peu recommandé)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
fr: Nouveau

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
fr: Nouveau

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
fr: Démarrer avec une nouvelle toile blanche.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
fr: Ouvrir…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
fr: Ouvrir

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
fr: Charger un fichier de travail.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
fr: Ouvrir le plus récent

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
fr: Charger le fichier le plus récemment enregistré.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
fr: Ouvrir récent

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
fr: Rétablir

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
fr: Enregistrer dans un fichier.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
fr: Enregistrer sous…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
fr: Sauvegarder dans un fichier au nom nouveau.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
fr: Exporter…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
fr: Enregistrer comme Croquis

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
fr: Ouvrir le Croquis précédent

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
fr: Ouvrir le Croquis suivant

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
fr: Récupére les fichiers d'une sauvegarde automatique…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
fr: Essaye de sauvegarder et de reprendre le travail interrompu non sauvegardé.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
fr: Groupes de brosses

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
fr: Brosses

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
fr: Liste des groupes de brosses.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
fr: Ajusteurs de couleur

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
fr: Couleurs

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Pressure
fr: Augmenter la simulation de pression

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Send harder pressure for devices that don't support pressure input.
fr: Envoyer une pression plus forte pour les appareils ne supportant pas l’entrée de pression.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Pressure
fr: Diminuer la simulation de pression

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Send softer pressure for devices that don't support pressure input.
fr: Envoyer moins de pression pour les appareils ne supportant pas l’entrée de pression.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Rotation
fr: Augmenter la simulation de rotation

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Rotation
fr: Diminuer la simulation de rotation

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
fr: Augmenter la taille de la brosse

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
fr: Réduire la taille de la brosse

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
fr: Réduire l'opacité de la brosse

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
fr: Éclaircir la couleur de peinture

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
fr: Augmenter la luminosité de la couleur de la peinture actuelle.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
fr: Assombrir la couleur de la peinture

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
fr: Diminuer la luminosité de la couleur de la peinture actuelle.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
fr: Faire pivoter la teinte de la couleur dans le sens des aiguilles d’une montre sur la roue chromatique.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
fr: Changer de teinte dans le sens anti-horaire

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
fr: Tourner la teinte de couleur dans le sens anti-horaire sur la roue chromatique.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
fr: Augmenter la Saturation

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
fr: Augmenter la saturation de la couleur de peinture (plus colorée, plus pure).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
fr: Diminuer la Saturation

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
fr: Diminuer la saturation de la couleur de peinture (la rendre plus grise).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
fr: Recharger les paramètres de la brosse

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
fr: Réinitialiser tous les réglages de la brosse aux valeurs sauvegardées pour la brosse actuelle.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
fr: Nettoyer le calque

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
fr: Copier le calque vers le presse-papier

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
fr: Copiez le contenu du calque actif dans le presse-papiers.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
fr: Coller le calque depuis le presse-papiers

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
fr: Remplace le calque actif par le contenu du presse-papiers.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
fr: Éditer le calque dans une application externe…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
fr: Mettre à jour le calque avec les modifications externes

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
fr: Aller au calque supérieure

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
fr: Nouveau Calque pour Peinture

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
fr: Nouveau calque vectoriel…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
fr: Nouveau Groupe de Calques

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
fr: Ajouter un nouveau groupe de calque au-dessus du calque actif.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
fr: Fusionner le calque actuel avec le calque situé en dessous.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
fr: Fusionner les calques visibles

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
fr: Supprimer le Calque

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
fr: Augmenter l'opacité du calque

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
fr: Réduire l'opacité du calque

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
fr: Dupliquer le calque

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
fr: Calque verrouillé

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
fr: Voir l’arrière-plan

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
fr: Adapter la vue

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
fr: Réinitialiser

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
fr: Réinitialiser le Zoom

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
fr: Tourner sens horaire

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
fr: Tourner sens anti-horaire

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
fr: Calque seul

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
fr: Visualiser le rendu

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
fr: Mode de peinture

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
fr: Mode de peinture : Normal

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
fr: Gomme

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
fr: Effacer en utilisant la brosse actuelle.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
fr: Mode de peinture : Verrouiller Alpha

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
fr: Appliquer la couleur au calque courant sans affecter ni la luminosité ni l'opacité.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
fr: Fichier

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
fr: Fermer la fenêtre principale et quitter l'application.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
fr: Édition

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
fr: Ouvre un ensemble de couleurs récentes sous le curseur.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
fr: Affiche une boîte de dialogue de détail de couleur avec saisie de texte.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
fr: Choisi la couleur suivante de la palette.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
fr: Choisi la couleur précédente de la palette.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
fr: Ajouter la couleur actuelle à la palette.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
fr: Calque

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
fr: Nouveau calque en dessous

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
fr: Carnet de croquis

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
fr: Charger un nouveau carnet de croquis par défaut.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
fr: Charger un fichier image du disque dans le carnet de croquis.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
fr: Enregistrer ce carnet de croquis en écrasant le fichier précédent.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
fr: Exporter le carnet de croquis en tant que…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
fr: Exporter le carnet de croquis sur le disque, sous un nom de fichier de votre choix.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
fr: Restaurer le carnet de croquis à sa précédente sauvegarde.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
fr: Copier l'image de fond du document en cours dans le carnet de croquis.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
fr: Fenêtre

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
fr: Brosse

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
fr: Raccourcis clavier

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
fr: Affiche une explication sur le fonctionnement des raccourcis clavier.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
fr: Changer de Brosse…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
fr: Affiche un changeur de brosse sous le curseur.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
fr: Changer la couleur…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
fr: Affiche un changeur de couleurs sous le curseur, avec tous les sélecteurs de couleurs répertoriés.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
fr: Changer la Couleur (sous-ensemble rapide)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
fr: Affiche un changeur de couleur sous le curseur, avec les sélecteurs répertoriés en un seul clic.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
fr: Plus de Brosses…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
fr: Télécharger des packs de brosses sur le wiki MyPaint.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
fr: Importer des brosses…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
fr: Charger un pack de brosses.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
fr: Aide

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
fr: Aide en ligne

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
fr: Se connecter à la documentation MyPaint wiki.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
fr: À propos de MyPaint

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
fr: Informations sur MyPaint...license, version, crédits...

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
fr: Débogage

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
fr: Mémoire libre utilisée pour les objets Python qui ne sont plus utilisés.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
fr: Simule un accident…

[ctx: Menu (labels)]
en: View
fr: Vue

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
fr: Ajuster la vue

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
fr: Plein écran

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
fr: Bascule entre le mode plein écran et le mode fenêtre.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
fr: Préférences

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
fr: Paramètres généraux.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
fr: Test les périphériques d'entrée

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
fr: Éditer la Brosse

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
fr: Éditer les réglages de la brosse actuelle.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
fr: Afficher la fenêtre des Calques

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
fr: Afficher le menu des calques (disposition, ou mode de fusion).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
fr: Palette de Couleurs

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
fr: Un cube TSV pouvant être tourné afin d'afficher différentes coupes planes.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
fr: HSV Carré

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
fr: Curseurs de composants

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
fr: Anneaux concentriques

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
fr: sélecteur de couleur ancrable avec des anneaux concentriques HSV .

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
fr: Sélecteur de couleur ancrable avec des rampes HSV au travers d'une palette de couleurs radiale.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
fr: Afficher le carnet de croquis

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
fr: Afficher le menu carnet de croquis.

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
fr: Fenête de Prévisualisation

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
fr: Prévisualisation

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
fr: Révèle l'Aperçu (Aperçu de l'ensemble de la zone de dessin).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
fr: Fenêtre d'options de l'outil

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
fr: Afficher les options de l'outil

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
fr: Révèle les options de l'outil (options pour l'outil actuel).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
fr: Historique des couleur & brosses

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
fr: Brosses & Couleurs récentes

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
fr: Révèle l'Historique (couleurs et brosses récemment utilisées).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
fr: Cacher les contrôles en plein écran

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
fr: Cacher automatiquement l'interface en plein écran.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
fr: Affiche les niveaux de zoom.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
fr: Affiche l'endroit de la fin du dernier trait.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
fr: Afficher les filtres

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
fr: Afficher les couleurs normalement

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
fr: Filtrer les couleurs : afficher les couleurs inchangées.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
fr: Afficher les couleurs en niveaux de gris

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
fr: Afficher les couleurs en negatif

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
fr: Filtrer les couleurs : inverser. Le noir devient blanc et le rouge cyan.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
fr: Afficher les couleurs avec une simulation de rouge moins intense

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
fr: Filtrer les couleurs pour simuler l'achloropsie, une forme commune de daltonisme.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
fr: Affiche les couleurs avec une simulation du vert plus intense

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
fr: Filtrer les couleurs pour simuler l'anérythropsie, une forme commune de daltonisme.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
fr: Afficher les couleurs avec une simulation de bleu moins intense

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
fr: Filtrer les couleurs pour simuler la tritanopie, une forme rare de daltonisme.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
fr: Main levée

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
fr: Main levée

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
fr: Dessin à main levée : Dessiner et peindre librement, sans contraintes géométriques.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
fr: Main levée

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
fr: Déplacer la vue

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
fr: Déplacer

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
fr: Déplacer la vue : déplace interactivement la vue de la toile horizontalement et verticalement.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
fr: Déplacer la vue

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
fr: Déplace interactivement la vue de la toile horizontalement et verticalement.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
fr: Tourner la vue

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
fr: Tourner

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
fr: Tourner la vue : incline la vue de la toile.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
fr: Tourner la vue

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
fr: Tourne interactivement la vue de la toile.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
fr: Agrandir la vue

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
fr: Agrandir la vue : zoom dans ou en dehors de la toile.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
fr: Zoom intéractif dans ou en dehors de la toile.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
fr: Lignes et courbes

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
fr: Lignes

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
fr: Lignes et courbes : trace des lignes droites ou courbées.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
fr: Lignes et courbes

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
fr: Trace des lignes droites ou courbées.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
fr: Lignes connectées : Trace des séquences de lignes droites ou courbes.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
fr: Lignes connectées

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
fr: Trace des séquences de lignes droites ou courbées.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
fr: Ellipses et cercles

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
fr: Ellipses et Cercles : dessiner des formes arrondies.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
fr: Ellipses et cercles

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
fr: Trace des cercles et ellipses.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
fr: Encre

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
fr: Encre: Trace des lignes douces et contrôlées.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
fr: Encre

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
fr: Trace des lignes douces et contrôlées.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
fr: Repositionner le calque

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
fr: Éditer le cadre : Défini un cadre autour du document afin de lui donner une taille déterminée.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
fr: Éditer le cadre

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
fr: Édition de la peinture de symétrie : Ajuster l'axe de symétrie.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
fr: Éditer la symétrie

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
fr: Ajuster interactivement les axes de symétrie.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
fr: Pipette à couleur : prends la couleur du pixel de l'écran.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
fr: Sélecteur de couleur

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
fr: Prends la couleur du pixel de l'écran.

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
fr: Remplir

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
fr: Remplissage : remplit une zone de couleur.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
fr: Pot de Peinture

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
fr: Remplir une zone avec la couleur.
