mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to id translation catalogue (456 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
id: Aksi

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
id: Kombinasi tombol

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
id: Mengedit Tombol untuk '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
id: Aksi:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
id: Jalur:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
id: Tombol:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
id: Tekan tombol untuk memperbaharui tugas ini

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
id: Aksi tidak diketahui

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
id: <b>{accel} telah digunakan '{action}'. Tugas yang tersedia akan digantikan.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
id: Buka Folder “{folder_basename}”…

en: No backups were found in the cache.
id: Tidak ditemukan cadangan di dalam cache.

en: No Available Backups
id: Cadangan Tidak Tersedia

en: Open the Cache Folder…
id: Buka Folder Cache…

en: Backup Recovery Failed
id: Pemulihan Cadangan Gagal

en: Open the Backup’s Folder…
id: Buka Folder Cadangan…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
id: File dipulihkan dari {iso_datetime}.ora

en: Background
id: Latar

en: Save as Default
id: Simpan sebagai Default

en: Pattern
id: Pola

en: Color
id: Warna

en: Add color to Patterns
id: Tambahkan warna pada Pola

en: One or more backgrounds could not be loaded
id: Satu atau beberapa latar tidak dapat diambil

en: Error loading backgrounds
id: Kesalahan saat mengambil latar

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
id: Singkirkan file yang tidak terambil, atau periksa pemasangan libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
id: Gdk-Pixbuf tidak dapat mengambil "{filename}", dan melaporkan "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
id: {filename} memiliki ukuran kosong (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
id: Pengaturan Kuas

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
id: Tentang

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
id: Percobaan

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
id: Dasar

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
id: Kegelapan

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
id: Goresan

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
id: smudge

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
id: Kecepatan

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
id: Pelacak

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
id: Coretan

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
id: Warna

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
id: Tiada kuas yang dipilih, harap gunakan "Tambah Baru".

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
id: Tiada kuas yg dipilih!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
id: Ganti nama Kuas

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
id: Kuas dengan nama ini sudah ada sebelumnya!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
id: Tiada kuas yg dipilih!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
id: Yakin akan menghapus kuas “{brush_name}” dari disk?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
id: (Kuas tak bernama)

en: Brush Icon
id: Ikon Kuas

en: Brush Icon (editing)
id: Ikon Kuas (mengedit)

en: No brush selected
id: Tiada kuas yg dipilih

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
id: <b>%s</b>
    <small>Pilih kuas yg benar dulu</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
id: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Perubahan belum tersimpan</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
id: <b>%s</b> (editing)
    <small>Lukis dengan sembarang kuas dan warna</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
id: <b>%s</b>
    <small>Tekan 'Mengedit' untuk mengganti ikon</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
id: Mengubah

en: Begin editing this preview icon
id: Mulai mengedit tampilan ikon ini

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
id: Kembali

en: Discard changes, and cancel editing
id: Buang perubahan, dan batalkan mengedit

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
id: Bersihkan

en: Clear the preview icon
id: Bersihkan tampilan ikon

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
id: Otomatis

en: Use the default icon
id: Gunakan ikon default

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
id: Simpan

en: Save this preview icon, and finish editing
id: Simpan tampilan ikon, dan akhiri mengedit

en: Lost & Found
id: Hilang dan Ditemukan

en: Deleted
id: Terhapus

en: Favorites
id: Favorit

en: Ink
id: Tinta

en: Classic
id: Klasik

en: Experimental
id: Eksperimen

en: New
id: Baru

en: Unknown Brush
id: Kuas tak diketahui

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
id[0]: %d kuas

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
id: Kelompok “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
id: Ganti Nama Kelompok

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
id: Ekspor Paket Kuas

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
id: Hapus Kelompok

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
id: Ganti Nama Kelompok

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
id: Kelompok dengan nama ini sudah ada sebelumnya!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
id: Yakin akan menghapus kelompok “{group_name}”?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
id: Tidak mampu menghapus kelompok “{group_name}”.
    Beberapa kelompok khusus tak dapat dihapus..

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
id: Ekspor Kuas

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
id: Paket kuas MyPaint (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
id: Kelompok Baru…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
id: Impor Kuas…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
id: Dapatkan Beberapa Kuas…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
id: Buat Kelompok

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
id: Tombol

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
id: Tmbl

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
id: Tekan tombol

en: Add a new binding
id: Tambah ikatan baru

en: Remove the current binding
id: Hapus ikatan saat ini

en: Edit binding for '%s'
id: Mengedit untuk ikatan '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
id: Tekan tombol:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
id: Tekan tahan tombol pengubah, dan tekan tombol diatas teks ini untuk ikatan baru.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
id: {button} tak mampu mengikat tanpa tombol pengubah (maaf, artinya telah ditetapkan)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
id: {button_combination} telah terikat pada aksi '{action_name}'

en: Pick Color
id: Pungut Warna

en: Set the color used for painting
id: Set warna yg akan digunakan untuk melukis

en: Color details
id: Detil warna

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
id: Warna saat ini, dan warna yg sesaat lalu digunakan untuk melukis

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
id: Topeng Gamut Aktif

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
id: Batasi paletmu untuk mood yg spesifik menggunakan topeng gamut.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
id: HCY hue dan chroma.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
id: Pengaturan topeng gamut. Klik di tengah untuk membuat atau memanipulasi bentuk, atau memutar topeng menggunakan ujung lingkaran.

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
id: Mood dan subjektif, didefinisikan oleh satu dominan primer dan dua primer yg tidak terlalu intens.

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
id: Diberatkan lebih kepada kekuatan warna dominan.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
id: Komplementer

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
id: Berlainan kontras, dengan diantaranya diimbangi pusat netral dalam roda warna.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
id: Mood dan Aksen

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
id: Split complementary

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
id: Topeng Gamut Baru dari Templat

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
id: Pengaturan Topeng Gamut

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
id: Aktif

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
id: Bantuan…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
id: Buat topeng dari templat.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
id: Ambil topeng dari file palet GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
id: Simpan topeng ke file palet GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
id: Hapus topeng.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
id: Buka bantuan online untuk dialog ini di web browser.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
id: Simpan Topeng sebagai Palet GIMP

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
id: Ambil Topeng dari Palet GIMP

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
id: Set topeng gamut.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
id: Roda HCY

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
id: Set warna menggunakan ruang hue/chroma/luma silinder. Potongan melingkar adalah equiluminant.

en: HSV Saturation
id: HSV Saturasi

en: HSV Value
id: Nilai HSV

en: HSV Saturation and Value
id: Saturasi dan Nilai HSV

en: HSV Square
id: Square

en: Saturation and Value color changer.
id: Ubah Saturasi dan Nilai.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
id: Palet Gimp (*.gpl)

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
id: Palet Gimp (*.gpl)

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
id: Palet Gimp (*.gpl)

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
id: Simpan sebagai Standar

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
id: Buka Berkas Terdahulu

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
id: Buka Berkas Terdahulu

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
id: Warna sekarang vs terakhir dipakai

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
id: Palet Gimp (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
id: Simpan palet di

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
id: Simpan Pengaturan

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
id: Palet Gimp (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
id: Simpan sebagai Standar

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
id: Berkas

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
id: Simpan sebagai Standar

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
id: Berkas

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
id: Nilai dasar

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
id: Putaran

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
id: Nilai dasar

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
id: penghapus

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
id: Geser

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
id: Penuhi Layar

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
id: Perbesaran

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
id: Geser

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
id: Perangkat

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
id: Axis

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
id: Jenis

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
id: Gunakan untuk…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
id: Gulir…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
id: Nama

en: Overwrite brush?
id: Tulias ulang kuas?

en: Replace
id: Ganti

en: Rename
id: Ganti nama

en: Replace all
id: Ganti semua

en: Rename all
id: Ganti nama semua

en: Imported brush
id: Kuas hasil impor

en: Existing brush
id: Kuas yang ada

en: Overwrite brush group?
id: Tulis ulang kelompok kuas?

en: Import brush package?
id: Impor paket kuas?

en: Restore Brush %d
id: Pilih Kuas %d

en: Save to Brush %d
id: Simpan sbg Kuas %d

en: Undo %s
id: Batalkan %s

note: TRANSLATORS: window title for use without a filename
en: MyPaint
id: Tentang MyPaint

en: Set current color
id: Pilihan warna sekarang

en: Leave Fullscreen Mode
id: Penuhi Layar

en: Leave Fullscreen
id: Penuhi Layar

en: Enter Fullscreen Mode
id: Penuhi Layar

en: Fullscreen
id: Penuhi Layar

en: Import brush package…
id: Impor paket kuas…

en: MyPaint brush package (*.zip)
id: paket kuas MyPaint (*.zip)

en: Open With…
id: Buka…

en: Opacity:
id: Kejelasan:

en: Reset
id: Set Ulang

en: Adjust the document frame
id: Alihkan Bingkai Dokumen

en: Frame Size
id: Aktif

en: Height:
id: Tinggi:

en: Width:
id: Lebar:

en: Resolution:
id: Putaran:

en: Color:
id: Warna:

en: Frame Color
id: Ganti hue warna

en: <b>Frame dimensions</b>
id: <b>Penuhi Layar</b>

en: Set Frame to Layer
id: Hapus

en: Set frame to the extents of the current layer
id: Buka Berkas Terdahulu

en: Set Frame to Document
id: Potong sesuai batas dokumen

en: Trim Layer to Frame
id: Lapisan

en: Enabled
id: Aktif

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
id: Tekanan:

en: Bug Detected
id: Bug terdeteksi

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
id: <big><b>Kesalahan pemrograman terdeteksi.</b></big>

note: only development and prereleases
en: Report…
id: Laporkan…

en: Quit MyPaint
id: Tentang MyPaint

en: Details…
id: Detil…

en: Exception while analyzing the exception.
id: Pengcualian ketika menganalisa pengecualian.

en: Input Device Test
id: Tes Perangkat Input

en: (no pressure)
id: (tiada tekanan)

en: (no tilt)
id: (tiada kemiringan)

en: Tilt:
id: Kemiringan:

en: (no device)
id: (tiada perangkat)

en: Device:
id: Perangkat:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
id: Hapus

en: Move the current layer
id: Buka Berkas Terdahulu

en: Layers
id: Lapisan

en: Layer
id: Lapisan

en: Entrance Pressure
id: Tekanan Input

en: Midpoint Pressure
id: Tekanan Input

en: Exit Pressure
id: Tekanan

en: Stroke lead-in end
id: Waktu menahan coretan

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
id: Hak Cipta (C) 2005-2020
    Martin Renold dan Tim Pengembangan MyPaint

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
id: Ini adalah perangkat lunak bebas; kamu boleh mengedarkan dan/atau mengubahnya sesuai dengan GNU General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation; baik memakai Lisensi versi 2, atau (terserah kamu yg mana) versi yg lebih akhir.
    
    Perangkat lunak is diedarkan dengan harapan akan berguna, tapi TANPA JAMINAN APAPUN. Lihat berkas COPYING untuk lebih detilnya.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
id: pemrograman

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
id: portabilitas

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
id: kuas

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
id: pola

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
id: icon desktop

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
id: icon desktop

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
id: Putaran

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
id: icon desktop

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
id: Pungut warna…

en: Preferences
id: Preferensi

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
id: Bahasa Sistem

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
id: Ukuran Preview

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
id: Alih Sub-jendela

en: Previous item
id: Ukuran Preview

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
id: Hapus

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
id: Hapus

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
id: Aktif

en: Line Modes
id: Tekanan

en: <b>MyPaint</b>
id: <b>Menyimpan</b>

en: Zoom View
id: Perbesaran

en: Rotate View
id: Putar

en: Rotate the canvas view
id: Putar Berlawanan Jam

en: Unknown Command
id: Tiada aksi

en: Flood Fill
id: Tumpahkan Isi

en: Trim Layer
id: Kosongkan

en: Clear Layer
id: Kosongkan

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
id: Hapus

en: New Layer from Visible
id: Penampakan lapisan

en: Merge Visible Layers
id: Lapisan

en: Merge Down
id: Gabung kebawah

en: Normalize Layer Mode
id: Kosongkan

en: Remove Layer
id: Hapus

en: Select Layer
id: Pilih lapisan oleh cursor

en: Duplicate Layer
id: Tempel lapisan

en: Move Layer Up
id: Hapus

en: Move Layer Down
id: Hapus

en: Move Layer in Stack
id: Hapus

en: Rename Layer
id: Hapus

en: Make Layer Visible
id: Penampakan lapisan

en: Make Layer Invisible
id: Penampakan lapisan

en: Lock Layer
id: Lapisan

en: Unknown Mode
id: Tiada aksi

en: Enable Frame
id: Aktif

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
id: Gagal menyimpan: “{filename}1”: {err}2
    Apa masih ada sisa ruang di media penyimpanan?

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
id: Lapisan

en: Screen
id: Penuhi Layar

en: Darken
id: Pergelap

en: Lighten
id: Lebih terang

en: Hard Light
id: Tinggi

en: Difference
id: Preferensi

en: Saturation
id: Putaran

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
id: Aplikasikan langsung pada coretan terakhir

en: Delete
id: Terhapus

en: Rename this brush
id: Ganti nama Kuas

en: Brush Setting
id: Pengaturan Kuas

en: Input
id: Input Pinsil

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
id: Tekanan:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
id: Kemiringan:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
id: Kemiringan:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
id: Hapus grup

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
id: Buka Berkas Terdahulu

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
id: Pungut warna

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
id: Pilihan warna sekarang

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
id: Tambahkan warna pada Pola

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: OpenRaster (*.ora)
id: Openraster (*.ora)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
id: PNG dengan latar solid (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
id: JPEG kualitas 90% (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
id: Tekanan Input

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
id: Tekanan Kuas

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
id: Tekanan

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
id: <b>Perangkat Input</b>

en: Devices
id: Perangkat

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
id: <b>Pemetaan Pinsil dan tombol mos</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
id: Tombol

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
id: <b>Pemetaan Pinsil dan tombol mos</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
id: Standar format berkas:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
id: <b>Menyimpan</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
id: Lapisan

en: Default zoom level:
id: Perbesaran standar:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
id: <b>Perangkat Input</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
id: Lebih kecil

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
id: Pandangan

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
id: Ubah komponen Merah, Hijau dan Biru

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
id: Warna

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
id: Layar (normal)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
id: Tak aktif (tiada sensitivitas tekanan)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
id: Jendela (tak direkomendasi)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
id: Baru

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
id: Baru

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
id: Buka…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
id: Buka…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
id: Buka yg Terdahulu

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
id: Buka yg Terdahulu

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
id: Simpan

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
id: Simpan sebagai Standar.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
id: Simpan Sebagai…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
id: Ekspor…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
id: Simpan Sebagai Scrap

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
id: Buka Scrap Terdahulu

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
id: Simpan Scrap Selanjutnya

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
id: Tombol Kuas

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
id: Tombol Kuas

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
id: Tulis ulang kelompok kuas.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
id: Nilai warna

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
id: Warna

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
id: Modus

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
id: Modus

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
id: Tambah Kejelasan Lapisan

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
id: Kurangi Kejelasan Lapisan

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
id: Tambah Kejelasan Lapisan

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
id: Kurangi Kejelasan Lapisan

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
id: Ganti nilai warna (HSV)

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
id: Putar Berlawanan Jam

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
id: Putar Berlawanan Jam.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
id: Putaran

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
id: Putaran

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
id: Pengaturan Kuas

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
id: Simpan yg terakhir tadi terpakai

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
id: Simpan yg terakhir tadi terpakai.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
id: Bersihkan Lapisan

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
id: Salin ke Clipboard

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
id: Salin ke Clipboard

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
id: Pilih lapisan oleh cursor

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
id: Lapisan

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
id: Lapisan

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
id: Lapisan Lukis Baru

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
id: Buka Berkas Terdahulu.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
id: Pilih lapisan oleh cursor…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
id: Grup Lapisan Baru

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
id: Buka Berkas Terdahulu.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
id: Buka Berkas Terdahulu.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
id: Buka Berkas Terdahulu.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
id: Lapisan

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
id: Lapisan

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
id: Penampakan lapisan

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
id: Hapus Lapisan

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
id: Buka Berkas Terdahulu.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
id: Tambah Kejelasan Lapisan

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
id: Kurangi Kejelasan Lapisan

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
id: Hapus

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
id: Lapisan

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
id: Tempel lapisan

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
id: Buka Berkas Terdahulu.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
id: Lapisan

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
id: Penampakan lapisan

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
id: Latar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
id: Nyalakan lapisan sebagai topeng.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
id: Set Ulang dan Tengahkan

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
id: Muatkan Pada Layar

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
id: Set Ulang

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
id: Set Ulang

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
id: Putaran

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
id: Perbesaran

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
id: Tambah Kejelasan Lapisan.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
id: Perkecil

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
id: Kurangi Kejelasan Lapisan.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
id: Putar Searah Jarum Jam

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
id: Putar Berlawanan Jarum Jam

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
id: Cermin Horizontal

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
id: Cermin Vertikal

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
id: Lapisan sendiri

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
id: Buka Berkas Terdahulu.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
id: Aktif

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
id: Alihkan Bingkai Dokumen.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
id: Cetak Nilai Input Kuas pada Konsol

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
id: Gambarkan Prosesnya

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
id: Matikan GTK Double Rendering

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
id: Pilihan warna sekarang

[ctx: Menu (labels)]
en: File
id: Berkas

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
id: Sunting

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
id: Warna

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
id: Pilihan warna sekarang

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
id: Warna yg terpakai

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
id: Detil

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
id: Ukuran Preview

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
id: Ukuran Preview

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
id: Tambahkan warna pada Pola

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
id: Lapisan

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
id: Kejelasan

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
id: Lapisan

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
id: Lapisan Sendiri

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
id: Papan goresan

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
id: Simpan Scrap Selanjutnya

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
id: Simpan Scrap Selanjutnya…

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
id: Simpan palet di

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
id: Simpan Sebagai…

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
id: Simpan Scrap Selanjutnya

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
id: Simpan sebagai Standar

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
id: Simpan sebagai Standar

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
id: Latar

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
id: Jendela

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
id: Kuas

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
id: Tombol pintas

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
id: Tombol pintas

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
id: Ubah Kuas…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
id: Ganti hue warna…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
id: Ganti hue warna…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
id: Impor paket kuas…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
id: Benar akan menghapus kuas ini.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
id: Bantuan

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
id: Tentang MyPaint

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
id: Cetak Informasi Kebocoran Memori ke Konsol (Lambat!)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
id: Jalankan Garbage Collector Sekarang

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
id: Mulai/Hentikan Profiling Python (cProfile)

[ctx: Menu (labels)]
en: View
id: Lihat

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
id: Pilihan warna sekarang

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
id: Penuhi Layar

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
id: Preferensi

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
id: Tes perangkat input

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
id: Latar

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
id: Pengaturan Kuas

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
id: Pengaturan Kuas.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
id: Editor Kuas

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
id: Tambahkan warna pada Pola

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
id: Ubah Saturasi dan Nilai.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
id: Nilai dasar

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
id: Square

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
id: Simpan Scrap Selanjutnya

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
id: Simpan sebagai Standar

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
id: Ukuran Preview

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
id: Warna yg terpakai

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
id: Warna yg baru dipakai

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
id: Pandangan

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
id: Geser

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
id: Pandangan

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
id: Putar

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
id: Putar

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
id: Putar

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
id: Perbesaran

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
id: Perbesaran

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
id: Perbesaran

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
id: Tinta

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
id: Lapisan

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
id: Lapisan

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
id: Lapisan

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
id: Ganti hue warna

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
id: Pungut warna

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
id: Pungut warna

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
id: Pungut warna

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
id: Isi area dengan warna.
