mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to is translation catalogue (1072 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
is: Aðgerð

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
is: Lyklasamsetning

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
is: Breyta lykli fyrir '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
is: Aðgerð:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
is: Slóð:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
is: Lykill:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
is: Ýttu á lykla til að uppfæra þessa úthlutun/bindingu

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
is: Óþekkt aðgerð

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
is: <b>{accel} er þegar í notkun fyrir '{action}'. Fyrirliggjandi úthlutun verður skipt út.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
is: Opna möppuna “{folder_basename}”…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
is: Í lagi

en: No backups were found in the cache.
is: Engin öryggisafrit fundust í skyndiminninu.

en: No Available Backups
is: Engin öryggisafrit tiltæk

en: Open the Cache Folder…
is: Opna skyndiminnismöppuna…

en: Backup Recovery Failed
is: Endurheimting öryggisafrits mistókst

en: Open the Backup’s Folder…
is: Opna öryggisafritamöppuna…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
is: Endurheimti skrá úr {iso_datetime}.ora

en: Background
is: Bakgrunnur

en: Save as Default
is: Vista sem sjálfgefið

en: Pattern
is: Mynstur

en: Color
is: Litur

en: Add color to Patterns
is: Bæta lit í mynstur

en: One or more backgrounds could not be loaded
is: Ekki var hægt að hlaða inn einum eða fleiri bakgrunnum

en: Error loading backgrounds
is: Villa við hleðslu bakgrunna

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
is: Fjarlægðu óhlaðanlegu skrárnar, eða athugaðu libgdkpixbuf uppsetninguna.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
is: Gdk-Pixbuf gat ekki hlaðið "{filename}", og tilkynnti um "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
is: {filename} er með núll-stærð (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
is: Stillingaritill fyrir pensla

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
is: Um

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
is: Á tilraunastigi

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
is: Einfalt

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
is: Ógegnsæi

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
is: Blettir

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
is: Káma

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
is: Hraði

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
is: Fylgni

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
is: Pensilstroka

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
is: Litur

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
is: Sérsniðið

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
is: Enginn pensill valinn, notaðu "Bæta við sem nýju" í staðinn.

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
is: Enginn pensill valinn!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
is: Endurnefna pensil

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
is: Pensill með þessu nafni er þegar til!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
is: Enginn pensill valinn!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
is: Í alvörunni eyða penslinum “{brush_name}” af diski?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
is: (nafnlaus pensill)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
is: {brush_name} [óvistað]

en: Brush Icon
is: Táknmynd pensils

en: Brush Icon (editing)
is: Táknmynd pensils (ritill)

en: No brush selected
is: Enginn pensill valinn

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
is: <b>%s</b>
    <small>Veldu fyrst gildan pensil</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
is: <b>%s</b> <i>(breytt)</i>
    <small>Breytingarnar eru ekki ennþá vistaðar</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
is: <b>%s</b> (editing)
    <small>Málaðu með einhverjum pensli eða lit</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
is: <b>%s</b>
    <small>Smelltu á ‘Breyta’ til að gera breytingar á táknmyndinni</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
is: Breyta

en: Begin editing this preview icon
is: Byrja að breyta þessari forskoðunartáknmynd

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
is: Endurlesa

en: Discard changes, and cancel editing
is: Henda breytingum og hætta vinnslu

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
is: Hreinsa

en: Clear the preview icon
is: Hreinsa forskoðunartáknmynd

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
is: Sjálfvirkt

en: Use the default icon
is: Nota sjálfgefna táknmynd

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
is: Vista

en: Save this preview icon, and finish editing
is: Vista þessa forskoðunartáknmynd og ljúka breytingum

en: Lost & Found
is: Tapað & fundið

en: Deleted
is: Eytt

en: Favorites
is: Eftirlæti

en: Ink
is: Blek

en: Classic
is: Hefðbundið

en: Set#1
is: Sett#1

en: Set#2
is: Sett#2

en: Set#3
is: Sett#3

en: Set#4
is: Sett#4

en: Set#5
is: Sett#5

en: Experimental
is: Á tilraunastigi

en: New
is: Nýtt

en: Unknown Brush
is: Óþekktur pensill

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Add to Favorites
is: Bæta við eftirlæti

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Favorites
is: Fjarlægja úr eftirlætum

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Clone
is: Klóna

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Edit Brush Settings
is: Breyta pensilstillingum

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Group
is: Fjarlægja úr hóp

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy
is: {original_name} afrit

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy {n}
is: {original_name} afrit {n}

[ctx: brush group: context menu: remove from group]
en: Really remove brush “{brush_name}” from group “{group_name}”?
is: Í alvörunni eyða penslinum “{brush_name}” úr hópnum “{group_name}”?

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
is[0]: %d pensill
is[1]: %d penslar

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
is: Hópur “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
is: Endurnefna hóp

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
is: Flytja út sem ZIP-þjappað penslasett

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
is: Eyða hóp

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
is: Fjarlægja hóp

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
is: Hópur með þessu nafni er þegar til!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
is: Viltu virkilega eyða hópnum “{group_name}”?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
is: Gat ekki eytt hópnum “{group_name}”.
    Sumum sérhópum er ekki hægt að eyða.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
is: Flytja út pensla

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
is: MyPaint penslapakki (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
is: Nýr hópur…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
is: Flytja inn pensla…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
is: Ná í fleiri pensla…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
is: Búa til hóp

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
is: Hnappur

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
is: Hnp

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
is: Ýtt á hnapp

en: Add a new binding
is: Bæta við nýrri lyklabindingu

en: Remove the current binding
is: Fjarlægja núverandi lyklabindingu

en: Edit binding for '%s'
is: Breyta lyklabindingu fyrir '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
is: Ýtt á hnapp:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
is: Haltu niðri breytilyklum og ýttu á hnappinn fyrir ofan þennan texta til að setja nýja lyklabindingu.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
is: {button} er ekki hægt að binda án breytilykils (þýðing hans er föst, því miður)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
is: {button_combination} er þegar bundið aðgerðinni '{action_name}'

en: Pick Color
is: Veldu lit

en: Set the color used for painting
is: Veldu lit til að mála með

en: Pick Hue
is: Veldu litblæ

en: Set the color Hue used for painting
is: Veldu litblæ til að mála með

en: Pick Chroma
is: Veldu litgildi (chroma)

en: Set the color Chroma used for painting
is: Veldu litgildi litar til að mála með

en: Pick Luma
is: Veldu ljóma (luma)

en: Set the color Luma used for painting
is: Veldu ljóma (luma) litar til að mála með

en: Color details
is: Nánar um lit

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
is: Núverandi litur pensils, og liturinn sem síðast var notaður til að mála með

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
is: Litrófsmaski virkur

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
is: Takmarkaðu litaspjaldið þitt við sértæka hami með því að nota litrófsmaska.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
is: HCY litblær og litgildi.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
is: Ritill fyrir litrófsmaska. Smelltu í miðjuna til að útbúa eða vinna með form, eða snúðu maskanum með jöðrum hringsins.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
is: Loftslagsþrenning

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
is: Blæbrigðafullt og túlkunarháð, skilgreint með einum aðalfrumlit og tveimur oðrum frumlitum með minna vægi.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
is: Hliðruð þrenning

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
is: Vægi meira í áttina að megnasta litnum.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
is: Gagnstæður litur

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
is: Árekstrar milli andstæðna í ákveðnu jafnvægi frá hlutlausum millilitum af litahringnum.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
is: Hughrif og áherslur

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
is: Skipta upp gagnstæðum litum

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
is: Nýr litrófsmaski út frá sniðmáti

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
is: Ritill fyrir litrófsmaska

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
is: Virkt

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
is: Hjálp…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
is: Búa til maska út frá sniðmáti.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
is: Hlaða maska inn úr GIMP-litaspjaldskrá.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
is: Vista maska í GIMP-litaspjaldskrá.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
is: Þurrka út maskann.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
is: Opnar hjálparsíðu á netinu í vafra fyrir þennan samskiptaglugga.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
is: Vista maska sem GIMP-litaspjaldskrá

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
is: Hlaða maska inn úr GIMP-litaspjaldi

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
is: Setja litrófsmaska.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
is: HCY-litahringur

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
is: Stilltu litinn með litblær/litgildi/ljómi litrýmd. Hringlaga sneiðarnar eru jafn bjartar.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
is: HSV litblær (H)

en: HSV Saturation
is: HSV litmettun (S)

en: HSV Value
is: HSV gildi (V)

en: HSV Saturation and Value
is: HSV litmettun og gildi (SV)

en: HSV Hue and Value
is: HSV litblær og gildi (HV)

en: HSV Hue and Saturation
is: HSV litblær og litmettun (HS)

en: Rotate cube (show different axes)
is: Snúa teningi (sýna mismunandi ása)

en: HSV Cube
is: HSV-teningur

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
is: HSV-kubbur sem hægt er að snúa til að skoða mismunandi sniðfleti.

en: HSV Square
is: HSV-ferningur

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
is: HSV-ferningur sem hægt er að snúa til að skoða mismunandi litblæ.

en: HSV Wheel
is: HSV-litahringur

en: Saturation and Value color changer.
is: Breytir litmettun og gildi (SV).

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
is: Eiginleikar litaspjalds

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
is: Litaspjald

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
is: Velja litinn af hlaðanlegu, breytanlegu litaspjaldi.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
is: Ónefnt litaspjald

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
is: Litaspjaldsritill

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
is: Hlaða inn úr GIMP-litaspjaldskrá

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
is: Vista í GIMP-litaspjaldskrá

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
is: Bæta við nýrri auðri litaprufu

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
is: Fjarlægja núverandi litaprufu

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
is: Fjarlægja allar litaprufur

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
is: Titill:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
is: Nafn eða lýsing á þessu litaspjaldi

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
is: Dálkar:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
is: Fjöldi dálka

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
is: Heiti litar:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
is: Núverandi heiti litarins

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
is: Tómt hólf á litaspjaldi

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
is: Hlaða inn litaspjaldi

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
is: Vista litaspjald

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
is: Litasýnaspjald.
    Slepptu litum hingað,
    dragðu þá til að raða.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
is: Tómt hólf á litaspjaldi (dragðu lit hingað)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
is: Bæta við tómu hólfi

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
is: Setja inn röð

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
is: Setja inn dálk

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
is: Fylla bil (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
is: Fylla bil (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
is: Fylla bil (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
is: GIMP litaspjald (*gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
is: Allar skrár (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
is: GIMP litaspjald (*gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
is: Allar skrár (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
is: Sleðar fyrir litþætti

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
is: Breyta stökum þáttum litarins.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
is: RGB Rautt

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
is: RGB Grænt

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
is: RGB Blátt

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
is: HSV litblær (H)

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
is: HSV litmettun (S)

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
is: HSV gildi (V)

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
is: HCY litblær (H)

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
is: HCY litgildi (C)

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
is: HCY ljómi (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
is: Vökvalegið

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
is: Skiptu um lit með spjaldi sem dregið hefur liti frá næstu litum.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
is: Sammiðja hringir

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
is: Skiptu um lit með hjálp sammiðja HSV-hringja.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
is: Krosslitamark

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
is: Skiptu um lit með HSV-litstiglum þvert á litgeislahring.

[ctx: Version compat warning toggle]
en: Don't show this warning again
is: Ekki birta þessa aðvörun aftur

[ctx: File Load Compat Options]
note: TRANSLATORS: This is a label for a dropdown menu in the TRANSLATORS: file chooser dialog when loading .ora files.
en: Compatibility mode:
is: Samhæfnihamur:

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
is: Bendill

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
is: Strokleður

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
is: Lyklaborð

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
is: Mús

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
is: Penni

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
is: Snertiplatti

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
is: Snertiskjár

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
is: Hunsa

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
is: Eitthvað verk

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
is: Ekki-málunarverk

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
is: Einungis flakk

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
is: Aðdráttur

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
is: Hliðra

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
is: Tæki

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
is: Ásar

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
is: Tegund

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
is: Nota fyrir…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
is: Skruna…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
is: Heiti

en: Overwrite brush?
is: Skrifa yfir pensil?

en: Replace
is: Skipta út

en: Rename
is: Endurnefna

en: Replace all
is: Skipta öllu út

en: Rename all
is: Endurnefna allt

en: Imported brush
is: Innfluttur pensill

en: Existing brush
is: Fyrirliggjandi pensill

en: <b>A brush named “{brush_name}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new brush be renamed?
is: <b>Pensill með heitinu “{brush_name}” er þegar til.</b>
    Viltu skipta honum út, eða ætti að endurnefna nýja pensilinn?

en: Overwrite brush group?
is: Skrifa yfir pensilhóp?

en: <b>A group named “{groupname}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new group be renamed?
    If you replace it, the brushes may be moved to a group called “{deleted_groupname}”.
is: <b>Hópur með heitinu "{groupname}" er þegar til.</b>
    Viltu skipta honum út, eða ætti að endurnefna nýja hópinn?
    Ef þú skiptir honum út, gætu penslarnir verið færðir í hóp með heitinu "{deleted_groupname}".

en: Import brush package?
is: Flytja inn penslapakka?

en: <b>Do you really want to import package “{brushpack_name}”?</b>
is: <b>Ertu viss um að þú viljir flytja inn pakkann “{brushpack_name}”?</b>

en: Load brush settings from shortcut slot %d
is: Hlaða inn pensilstillingum úr flýtilyklahólfi %d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
is: Geyma pensilstillingar í flýtilyklahólfi %d

en: Restore Brush %d
is: Endurheimta pensil %d

en: Save to Brush %d
is: Vista í pensil %d

en: Undo %s
is: Afturkalla '%s'

en: Undo
is: Afturkalla

en: Redo %s
is: Endurtaka '%s'

en: Redo
is: Endurtaka

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
is: {button_combination} er {resultant_action}

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
is: Þegar {modifiers} er haldið niðri:  {button_actions}.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Clipboard does not contain an image.
is: Klippispjaldið inniheldur ekki neina mynd.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Pasted {w}×{h} image.
is: Límdi {w}×{h} mynd.

[ctx: Open dragged file confirm dialog: title]
en: Open Dragged File?
is: Opna dregna skrá?

[ctx: Open dragged file confirm dialog: continue button]
en: _Open
is: _Opna

en: Set current color
is: Stilla núverandi lit

en: Leave Fullscreen Mode
is: Yfirgefa skjáfylliham

en: Leave Fullscreen
is: Yfirgefa skjáfylli

en: Enter Fullscreen Mode
is: Fara í skjáfylliham

en: Fullscreen
is: Skjáfylli

[ctx: Quit confirm dialog: title]
en: Really Quit?
is: Hætta í alvörunni?

[ctx: Quit confirm dialog: continue button]
en: _Quit
is: _Hætta

en: Import brush package…
is: Flytja inn penslapakka…

en: MyPaint brush package (*.zip)
is: MyPaint penslapakki (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
is: Ræsti {app_name} til að breyta laginu “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
is: Villa: mistókst að ræsa {app_name} til að breyta laginu “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
is: Hætt við breytingar. Þú getur áfram breytt “{layer_name}” með því að fara í valmyndina 'Lög'.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
is: Uppfærði lagið “{layer_name}” með utanaðkomandi breytingum

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
is: MyPaint þarf að vinna með skrá af tegundinni “{type_name}” ({content_type}). Hvaða forrit ætti að nota við það?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
is: Hvaða forrit ætti MyPaint að nota við vinnslu skráa af tegundinni “{type_name}” ({content_type})?

en: Open With…
is: Opna með…

en: Icon
is: Táknmynd

en: no description
is: engin lýsing

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Loading {files_summary}…
is: Hleð inn {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Saving {files_summary}…
is: Vista {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Exporting to {files_summary}…
is: Flyt út í {files_summary}…

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to export to {files_summary}.
is: Mistókst að flytja út í {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to save {files_summary}.
is: Mistókst að vista {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not import layers from {files_summary}.
is: Gat ekki hlaðið inn lögum úr {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not load {files_summary}.
is: Gat ekki hlaðið inn {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Save failed
is: Vistun mistókst

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Export failed
is: Útflutningur mistókst

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Open failed
is: Ekki tókst að opna

[ctx: Document I/O: success]
en: Exported to {files_summary} successfully.
is: Það tókst að flytja út í {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Saved {files_summary} successfully.
is: Það tókst að vista {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Loaded {files_summary}.
is: Hlóð inn {files_summary}.

note: TRANSLATORS: formatting for {files_summary} for multiple files. TRANSLATORS: corresponding msgid for single files: "“{basename}”"
en: {n} file | {n} files
is[0]: {n} skrá
is[1]: {n} skrár

[ctx: save/load dialogs: filter patterns]
en: All Recognized Formats
is: Öll þekkt skráasnið

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: By extension (prefer default format)
is: Eftir skráarendingu (velja helst sjálfgefið snið)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, respecting “Show Background” (*.png)
is: PNG, virðir „Sýna bakgrunn“ (* .png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, solid RGB (*.png)
is: PNG, gegnheilt RGB (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, transparent RGBA (*.png)
is: PNG, með RGBA-gegnsæi (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
is: JPEG 90% gæði (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Dialogs (window title): File→Export…]
en: Export
is: Flytja út

[ctx: Dialogs (window title): File→Save As…]
en: Save As
is: Vista sem

[ctx: save dialogs: formats and options: (label)]
en: Format to save as:
is: Snið til að vista sem:

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback title (normally overridden)]
en: Really Continue?
is: Viltu halda áfram?

[ctx: Destructive action confirm dialog: cancel button]
en: _Cancel
is: _Hætta við

[ctx: Destructive action confirm dialog: save checkbox]
en: _Save to Scraps first
is: Vi_sta fyrst í úrklippur

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback continue button (normally overridden)]
en: Co_ntinue
is: _Halda áfram

[ctx: Destructive action confirm dialog: warning message]
en: You risk losing {abbreviated_time} of unsaved painting.
is: Þú gætir tapað {abbreviated_time} af óvistuðum breytingum.

[ctx: File→New: confirm dialog: title question]
en: New Canvas?
is: Nýr myndflötur?

[ctx: File→New: confirm dialog: continue button]
en: _New Canvas
is: _Nýr myndflötur

[ctx: File→Open: confirm dialog: title question]
en: Open File?
is: Opna skrá?

[ctx: File→Open: confirm dialog: continue button]
en: _Open…
is: _Opna…

[ctx: File→Open: file chooser dialog: title]
en: Open File
is: Opna skrá

[ctx: load dialogs: title]
en: Open Scratchpad…
is: Opna krassblað…

[ctx: Layers→Import Layers: files-chooser dialog: title]
en: Import Layers
is: Flytja inn lög

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: title]
en: Open File?
is: Opna skrá?

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
is: _Opna

[ctx: File→Open Most Recent confirm dialog: title]
en: Open Most Recent File?
is: Opna nýjustu skrána?

[ctx: File→Open Most Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
is: _Opna

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap: error message]
en: There are no scrap files yet. Try saving one first.
is: Það eru engar úrklippuskrár ennþá. Prófaðu fyrst að vista eina slíka.

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: title]
en: Open Next Scrap?
is: Opna næstu úrklippu?

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: title]
en: Open Previous Scrap?
is: Opna fyrri úrklippu?

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: continue button]
en: _Open
is: _Opna

[ctx: File→Revert confirm dialog: title]
en: Revert Changes?
is: Afturkalla breytingar?

[ctx: File→Revert confirm dialog: continue button]
en: _Revert
is: Aftu_rkalla

[ctx: Name of the fill mode In other software, 'Flood Fill' is also known as 'Bucket Fill' or just 'Fill']
en: Flood Fill
is: Flæðifylla

[ctx: Usage description of the Flood Fill mode]
en: Fill areas with color
is: Fylla svæði með lit

[ctx: fill options: numeric value that determines whether tested pixels will be included in the fill, based on color difference]
en: Tolerance:
is: Þolmörk:

[ctx: fill options: Tolerance (tooltip) Note: 'the start' refers to the color of the starting point (pixel) of the fill]
en: How much pixel colors are allowed to vary from the start
    before Flood Fill will refuse to fill them
is: Hve mikið litir mynddíla mega vera ólíkir upphafsgildi
    áður en flæðifylling neitar að fylla þá

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to what the fill isbased on, not where the actual fill ends up.]
en: Source:
is: Uppruni:

[ctx: fill options: 'Source:' category: toggle (label) When this option is enabled, the fill is based on the combination of all visible layers]
en: Sample Merged
is: Sameinað sýni

[ctx: fill options: Sample Merged (tooltip)]
en: When considering which area to fill, use a
    temporary merge of all the visible layers
    underneath the current layer
is: Þegar metið er hvaða svæði á að fylla, skal
    nota tímabundna sameiningu allra sýnilegra
    laga undir núverandi lagi

[ctx: fill options: toggle whether the fill will be limited by the viewport]
en: Limit to View
is: Takmarka við sýn

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to where the fill will end up (default: the active layer) and how it will be combined with that layer.]
en: Target:
is: Úttak:

[ctx: fill options: 'Target:' category (tooltip)]
en: Where the output should go
is: Hvert frálagið ætti að fara

[ctx: fill options: Target | toggle (label) When this option is enabled, the fill will be placed on a new layer above the active layer. Option resets after each fill.]
en: New Layer (once)
is: Nýtt lag (einu sinni)

[ctx: fill options: Target | New Layer (tooltip)]
en: Create a new layer with the results of the fill.
    This is turned off automatically after use.
is: Búa til nýtt lag með útkomu fyllingarinnar.
    Slökkt er á þessu sjálfkrafa eftir notkun.

en: Opacity:
is: Ógegnsæi:

[ctx: fill options: numeric option - grow/shrink fill (label)]
en: Offset:
is: Hliðrun:

[ctx: fill options: numeric option for blurring fill (label)]
en: Feather:
is: Dofnun jaðra (fjöðrun):

[ctx: fill options: on/off sub-option, numeric (label) When enabled, if the fill stops after going past a detected gap, it 'pulls' the fill back out of the gap to the other side of it.]
en: Prevent seeping
is: Koma í veg fyrir smit

en: Reset
is: Núllstilla

[ctx: fill options: Reset button (tooltip)]
en: Reset options to their defaults
is: Núllstilla valkosti á sjálfgefin gildi

[ctx: fill option: default option in the Source Layer dropdown]
en: Selected Layer
is: Valið lag

en: Edit Frame
is: Breyta ramma

en: Adjust the document frame
is: Aðlaga ramma skjalsins

en: Frame Size
is: Stærð ramma

en: Height:
is: Hæð:

en: Width:
is: Breidd:

en: Resolution:
is: Upplausn:

en: DPI
is: PÁT

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
is: Punktar á þumlung (í rauninni mynddílar á hverja tommu)

en: Color:
is: Litur:

en: Frame Color
is: Litur ramma

en: <b>Frame dimensions</b>
is: <b>Stærðir ramma</b>

en: <b>Pixel density</b>
is: <b>Þéttleiki mynddíla</b>

en: Set Frame to Layer
is: Set ramma að lagi

en: Set frame to the extents of the current layer
is: Set ramma að ytri mörkum núverandi lags

en: Set Frame to Document
is: Set ramma að skjali

en: Set frame to the combination of all layers
is: Set ramma að samsettum mörkum allra laga

en: Trim Layer to Frame
is: Utanskera lag að ramma

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
is: Skera af þá hluta núverandi lags sem liggja utan rammans

en: Enabled
is: Virkt

en: inch
is: tommur

en: cm
is: sm

en: Freehand Drawing
is: Fríhendisteikning

en: Paint free-form brush strokes
is: Mála fríhendis pensilstrokur

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
is: Mýking:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
is: Þrýstingur:

en: Bug Detected
is: Villa fannst

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
is: <big><b>Forritunarvilla fannst.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
is: Þú gætir hugsanlega hunsað þessa villu og haldið áfram að vinna, en þú ættir samt að vista verkið þitt fljótlega.
    
    Endilega segðu samt forriturunum frá þessu í verkskráningarkerfinu ef enginn annar er þegar búinn að tilkynna þetta.

en: Search Tracker…
is: Leita í villuskrá…

note: only development and prereleases
en: Report…
is: Skýrsla…

en: Ignore Error
is: Hunsa villu

en: Quit MyPaint
is: Hætta í MyPaint

en: Details…
is: Nánar…

en: Exception while analyzing the exception.
is: Undantekning fannst við greiningu á undantekningunni.

en: Inking
is: Blek

en: Draw, and then adjust smooth lines
is: Teikna og síðan laga til mjúkar línur

en: Input Device Test
is: Prófun á inntakstæki

en: (no pressure)
is: (enginn þrýstingur)

en: (no tilt)
is: (enginn halli)

en: Tilt:
is: Halli:

en: (no device)
is: (ekkert tæki)

en: Device:
is: Tæki:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
is: Flytja lag

en: Move the current layer
is: Flytja núverandi lag

[ctx: layer properties dialog: title]
en: Layer Properties
is: Eiginleikar lags

[ctx: layer properties dialog: done button]
en: Done
is: Lokið

note: Visibility flag column
en: Visible
is: Sýnilegt

note: Other flags column
en: Flags
is: Flögg

[ctx: Layers: description: no layer ("never happens" condition!)]
en: ?layer
is: ?lag

[ctx: Layers: description parts: unknown mode (fallback str!)]
en: ?mode
is: ?hamur

[ctx: Layers: description parts: layer hidden]
en: Hidden
is: Falið

[ctx: Layers: description parts: opacity percentage]
en: %d%% opaque
is: %d%% ógegnsætt

[ctx: Layers dockable: description parts: layer locked flag]
en: Locked
is: Læst

[ctx: Layers: description parts: unknown type (fallback str!)]
en: ?type
is: ?tegund

en: Layers
is: Lög

en: Arrange layers and assign effects
is: Raða upp lögum og úthluta sjónhverfingum

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
is: Ógegnsæi lags: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
is: Flytja lag í stafla…

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
is: Færa lag í stafla (slepping inn í venjulegt lag mun útbúa nýjan hóp)

en: Layer
is: Lag

[ctx: view controls: rename view dialog]
en: Rename View
is: Endurnefna sýn

en: Entrance Pressure
is: Upphafsþrýstingur

en: Stroke entrance pressure for line tools
is: Upphafsþrýstingur stroklínu fyrir línuverkfæri

en: Midpoint Pressure
is: Þrýstingur um miðbik

en: Mid-Stroke pressure for line tools
is: Þrýstingur miðrar stroklínu fyrir línuverkfæri

en: Exit Pressure
is: Lokaþrýstingur

en: Stroke exit pressure for line tools
is: Lokaþrýstingur stroklínu fyrir línuverkfæri

en: Head
is: Haus

en: Stroke lead-in end
is: Endi í upphafi stroklínu

en: Tail
is: Skott

en: Stroke trail-off beginning
is: Endi við lok stroklínu

en: Pressure variation…
is: Breytileiki þrýstings…

en: Lines and Curves
is: Línur og ferlar

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
is: Almennur hamur línu/ferils

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
is: Teikna beinar línur; Shift bætir við boglínum, Ctrl skilyrðir horn

en: Connected Lines
is: Tengdar línur

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
is: Teikna samhangandi línur; Shift bætir við boglínum, Ctrl skilyrðir horn

en: Ellipses and Circles
is: Sporbaugar og hringir

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
is: Teikna sporöskjur; Shift snýr, Ctrl skilyrðir hlutfall/horn

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
is: Höfundarréttur (C) 2005-2020
    Martin Renold og MyPaint þróunarteymið

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
is: Þetta forrit er frjáls hugbúnaður; þú mátt endurrita hann og/eða breyta samkvæmt skilmálum "GNU General Public License" eins og það er útgefið af "Free Software Foundation;"; annað hvort útgáfa 2 af leyfinu, eða (að þínu vali) einhver síðari útgáfa.
    
    Þessu forriti er dreift í þeirri von að það sé gagnlegt, en ÁN NOKKURAR ÁBYRGÐAR; einnig án óbeinnar SÖLUÁBYRGÐAR eða HÆFNI TIL NOKKURS HLUTAR. Sjá nánari upplýsingar í COPYING-skránni.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
is: forritun

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
is: samhæfni milli kerfa

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
is: verkefnastjórn

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
is: penslar

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
is: mynstur

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
is: verkfæratáknmyndir

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
is: skjáborðstáknmynd

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
is: litaspjöld

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
is: skjölun

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
is: aðstoð

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
is: útbreiðsla

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
is: samfélag

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
is: Stærð:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
is: Ógegnsæi:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
is: Skerping:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
is: Styrkaukning:

note: TRANSLATORS:"Paint Pigment Mode" for the options panel. Short.
en: Pigment:
is: Litarefni:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
is: Valkostir verkfæra

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
is: Sértækar stillingar fyrir núverandi verkfæri

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
is: <i>Engir valkostir tiltækir</i>

en: Zoom: %.01f%%
is: Aðdráttur: %.01f%%

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
is: Veldu stillingar pensilstroku, lit hennar og lag…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
is: Veldu lit…

en: Preferences
is: Kjörstillingar

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
is: Tungumál kerfis

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
is: Forskoðun

en: Show preview of the whole drawing area
is: Birtir forskoðun á öllum myndfleti teikningarinnar

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
is: Birta útlínur sýnar

en: Scratchpad
is: Krassblað

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
is: Blandaðu litum og gerðu skissur á aðskildum úrklippusíðum

en: Previous item
is: Fyrra atriði

en: Next item
is: Næsta atriði

en: (Nothing to show)
is: (ekkert til að sýna)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
is: Staðsetja ás

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
is: Færa ás

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
is: Fjarlægja ás

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
is: Breyta samhverfuás

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
is: Breyta samhverfuás myndar.

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: X Position:
is: X-staðsetning:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Y Position:
is: Y-staðsetning:

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
is: Ekkert

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
is: Alfa gegnsæisrás:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Symmetry Type:
is: Gerð samhverfu:

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: X axis Position
is: Staðsetning X-áss

[ctx: symmetry axis options panel: axis position dialog: window title]
en: Y axis Position
is: Staðsetning Y-áss

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
is: Virkt

en: File handling
is: Meðhöndlun skráa

en: Scraps switcher
is: Skiptir milli úrklippa

en: Undo and Redo
is: Afturkalla og endurtaka

en: Blend Modes
is: Blöndunarhamir

en: Line Modes
is: Línuhamir

en: View (Main)
is: Sýn (aðal)

en: View (Alternative/Secondary)
is: Sýn (vara/auka)

en: View (Resetting)
is: Sýn (endurstilli)

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: close tab
is: {tab_title}: loka flipa

en: Scroll View
is: Skruna sýn

en: Drag the canvas view
is: Dragðu til sýn á myndflöt

en: Zoom View
is: Aðdráttur sýnar

en: Zoom the canvas view
is: Renna að myndfleti

en: Rotate View
is: Snúa sýn

en: Rotate the canvas view
is: Snúðu sýn á myndflöt

en: Unknown Command
is: Óþekkt skipun

en: Undefined (command not started yet)
is: Óskilgreint (skipun ekki ræst ennþá)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
is: {seconds:.01f}sek málað með {brush_name}

en: Flood Fill
is: Flæðifylla

en: Trim Layer
is: Utanskera lag

en: Clear Layer
is: Hreinsa lag

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
is: Líma lag

en: New Layer from Visible
is: Nýtt lag úr sýnilegu

en: Merge Visible Layers
is: Sameina sýnileg lög

en: Merge Down
is: Sameina niður

en: Normalize Layer Mode
is: Samræma lagaham

en: Import Layers
is: Flytja inn lög

en: Add {layer_default_name}
is: Bæta við {layer_default_name}

en: Remove Layer
is: Fjarlægja lag

en: Select Layer
is: Velja lag

en: Duplicate Layer
is: Tvöfalda lag

en: Move Layer Up
is: Flytja lag upp

en: Move Layer Down
is: Flytja lag niður

en: Move Layer in Stack
is: Færa lag í stafla

en: Rename Layer
is: Endurnefna lag

en: Make Layer Visible
is: Gera lagið sýnilegt

en: Make Layer Invisible
is: Gera lagið ósýnilegt

en: Lock Layer
is: Læsa lagi

en: Unlock Layer
is: Aflæsa lagi

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
is: Stilla ógegnsæi lags: %0.1f%%

en: Unknown Mode
is: Óþekktur hamur

en: Set Layer Mode: %s
is: Stilla ham lagsins: %s

en: Enable Frame
is: Virkja ramma

en: Disable Frame
is: Gera ramma óvirkan

en: Update Frame
is: Uppfæra ramma

en: Edit Layer Externally
is: Breyta lagi með öðru forriti

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
is: Villa við hleðslu “{basename}”.

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
is: Atvikaskrárnar (annálarnir) gætu verið með nákvæmari upplýsingar um þessa villu.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
is: héðan í frá

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
is: síðan

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
is: Skyndiminnismappan gæti verið í notkun.
    Ertu að keyra fleiri en eitt tilvik af MyPaint?
    Lokaðu forritinu og bíddu í {cache_update_interval}sek áður en þú reynir aftur.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
is: Ófullgert öryggisafrit uppfært {last_modified_time} {ago}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
is: Öryggisafrit uppfært {last_modified_time} {ago}
    Stærð: {autosave.width}×{autosave.height} mynddílar, Lög: {autosave.num_layers}
    Inniheldur {unsaved_time} af óvistaðri vinnu.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
is: Gat ekki skrifað “{filename}”: {err}
    Er nægilegt laust pláss eftir á tækinu?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
is: Gat ekki skrifað “{filename}”: {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
is: {error_loading_common}
    Skráin er ekki til.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
is: {error_loading_common}
    Þú ert ekki með nægar heimildir til að opna þessa skrá.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
is: {error_loading_common}
    
    Ástæða: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
is: {error_loading_common}
    Óþekkt skráarending: “{ext}”

[ctx: Document IO: group name for Import Layers]
en: Imported layers
is: Innflutt lög

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
is: Tekst ekki að vista sem JPEG: {original_msg}
    
    Prófaðu að vista í staðinn á PNG-sniði, sérstaklega ef tölvan þín er ekki með mikið vinnsluminni. PNG vistun í MyPaint er öflugri.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
is: Mistókst að endurheimta gögn úr sjálfvirku öryggisafriti….
    
    Ástæða: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Filling
is: Fylling

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Blurring
is: Afskerping

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Compositing
is: Skjásamsetning

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Finishing up
is: Er að klára

[ctx: uniform square region of pixels, plural noun]
en: tiles
is: flísar

[ctx: Time period abbreviations]
note: TRANSLATORS: Assumption for all "Time period abbreviations": TRANSLATORS: they don't need ngettext (to support plural/singular)
en: {days}d{hours}h
is: {days}d{hours}klst

[ctx: Time period abbreviations]
en: {hours}h{minutes}m
is: {hours}klst{minutes}mín

[ctx: Time period abbreviation]
en: {minutes}m{seconds}s
is: {minutes}mín{seconds}sek

[ctx: Time period abbreviation]
en: {seconds}s
is: {seconds}sek

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
is: Lag

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for vector (SVG/Inkscape) layers
en: Vectors
is: Vigrar

[ctx: layer type descriptions]
en: Vector Layer
is: Vigralag

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for renderable fallback layers
en: Bitmap
is: Bitamynd

[ctx: layer type descriptions]
en: Bitmap Data
is: Bitamyndagögn

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for non-renderable fallback layers
en: Data
is: Gögn

[ctx: layer type descriptions]
en: Unknown Data
is: Óþekkt gögn

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
is: Hópur

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
is: Frátökutákn

[ctx: layer default names]
en: Root
is: Rót

[ctx: layer default names: refactor: name of the common areas layer]
en: Common
is: Algengt

[ctx: layer visibility sets: default name for a user-managed view]
en: View
is: Skoða

[ctx: layer visibility sets: text shown when no user-managed view is active]
en: No active view
is: Engin virk sýn

[ctx: layer views: commands: add]
en: Add Layer View
is: Bæta við sýn á lag

[ctx: layer views: commands: remove]
en: Remove Layer View
is: Fjarlægja sýn á lag

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Lock Layer View
is: Læsa sýn á lag

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Unlock Layer View
is: Aflæsa sýn á lag

en: Pass-through
is: Gegnumstreymi

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
is: Efni hópsins er beitt beint á bakgrunn hópsins

en: Normal
is: Venjulegt

en: The top layer only, without blending colors.
is: Einungis efsta lagið, án blöndunar lita.

en: Pigment
is: Litarefni

en: Multiply
is: Margfalda

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
is: Svipað og að setja tvær skyggnur inn í myndvarpa og skoða sameinaða útkomu beggja.

en: Screen
is: Skjár

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
is: Eins og að varpa tveimur skyggnum á skerm í einu. Þetta er andstæðan við 'Margfalda'.

en: Overlay
is: Yfirprentun

en: Darken
is: Dekkja

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
is: Efsta lagið er notað þar sem það er dekkra en bakgrunnurinn.

en: Lighten
is: Lýsa

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
is: Efsta lagið er notað þar sem það er ljósara en bakgrunnurinn.

en: Dodge
is: Upplita

en: Burn
is: Brenna

en: Hard Light
is: Hart ljós

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
is: Líkt og skarpt kastljós skíni á bakgrunninn.

en: Soft Light
is: Mjúkt ljós

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
is: Líkt og dreift kastljós skíni á bakgrunninn.

en: Difference
is: Mismunur

en: Exclusion
is: Útilokun

en: Hue
is: Litblær

en: Saturation
is: Litmettun

en: Luminosity
is: Birtustig

en: Plus
is: Samlagning

en: This layer and its backdrop are simply added together.
is: Þessu lagi og bakgrunni þess er einfaldlega blandað saman.

en: Destination In
is: Útkoma á

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
is: Sýnir bakgrunninn einungis þar sem þetta lag hylur hann. Allt annað er hunsað.

en: Destination Out
is: Útkoma af

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
is: Sýnir bakgrunninn einungis þar sem þetta lag hylur hann ekki. Allt annað er hunsað.

en: Source Atop
is: Uppruni ofaná

en: Destination Atop
is: Útkoma ofaná

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
is: Tókst ekki að útbúa nauðsynlegt innra atriði. Hugsanlega er kerfið þitt ekki með nægt minni til að framkvæma þessa aðgerð.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
is: Mistókst að skrifa “{basename}”.
    
    Ástæða: {err}
    Úttaksmappa: “{dirname}”.

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Vertical and horizontal
is: Lóðrétt og lárétt

en: PNG reader failed: %s
is: PNG-lestur brást: %s

en: Recover interrupted work?
is: Endurheimta gögn sem urðu fyrir truflun?

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Deletes the selected autosave backup file.
en: _Delete…
is: _Eyða…

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Recover in the sense or retrieval or salvage from a backup file. The user is asked to save the retrieved file immediately afterwards, hence the ellipsis.
en: _Recover & Save…
is: Endu_rheimta og vista…

[ctx: Autosave Recovery dialog|Recover button|]
en: Save this backup to disk, then continue working on it.
is: Vista þetta öryggisafrit á disk, halda síðan áfram að vinna með það.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Do not recover any autosaves; take no action.
en: Decide _Later
is: Ákveða _seinna

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
is: Byrja að vinna með nýjan myndflöt. Haldið verður upp á þessi öryggisafrit.

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: Description
is: Lýsing

en: Live update
is: Síuppfærsla

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
is: Uppfærir í rauntíma síðustu stroku á myndfletinum með stillingum þessa glugga

en: Save these settings to the brush
is: Vista þessar stillingar í pensilinn

en: Edit Icon
is: Breyta táknmynd

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
is: Breyttu táknmynd þessa pensils í öðrum glugga (hægt er að nota hvaða pensil sem er við að teikna hana)

en: Delete
is: Eyða

en: Delete this brush from the disk
is: Eyða þessum pensli af diski

en: Copy to New
is: Afrita í nýtt

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
is: Afrita þessar stillingar og táknmynd núverandi pensils yfir í nýjan pensil

en: Rename this brush
is: Endurnefna þennan pensil

en: Brush Setting
is: Stilling pensils

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
is: Stutt lýsing til að nota í vísbendingum

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
is: Lýsing:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
is: Athugasemdir forritara pensilsins

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
is: Athugasemdir:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
is: Upphafsgildi þessarar stillingar á pensli. Pensilhreyfingarnar hér fyrir neðan ganga út frá þessu.

note: field label
en: Value:
is: Gildi:

en: Output
is: Frálag

en: Input
is: Ílag

en: Adjusts the maximum value
is: Breytir hámarksgildi

en: Adjusts the minimum value
is: Breytir lágmarksgildi

en: Brush Dynamics
is: Pensilhreyfingar

en: <big><b>No Brush Dynamics</b></big>
is: <big><b>Engar pensilhreyfingar</b></big>

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
is: Þrýstingsgildi fyrir núverandi punkt

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
is: Þrýstingur:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction. The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected. The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
is: Halli á stefnu X-ás myndflatarins.
    Gildið 0 þýðir að penninn sé lóðréttur.
    Neikvæð gildi þýða að hallinn er til vinstri.

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
is: X-halli:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
is: Y-halli:

en: Tilt in the canvas Y axis
is: Halla Y-ás myndflatarins

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
is: Tími frá fyrri punkti, í sekúndum

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
is: Tími:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
is: Eyða punkti

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
is: Eyða þeim punkti sem núna er valinn

en: Insert Point
is: Setja inn punkt

en: Simplify Points
is: Einfalda punkta

en: Cull Points
is: Eyða punktum

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
is: Veldu lit

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
is: Breyta fyrirliggjandi lit nákvæmlega

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
is: Bæta litnum á litaspjaldið

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
is: Kvarði og snúningur myndflatar

[ctx: Footerbar|]
note: str.format() template
en: Z: {scale:.1f}%
    R: {rotation:+.1f}°
is: Aðd: {scale:.1f}%
    Snú: {rotation:+.1f}°

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
is: Veldu stillingar pensilstroku, lit hennar og lag

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
is: PNG með heillitum bakgrunni (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
is: JPEG 90% gæði (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
is: Hringur með grannri útlínu

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
is: Hringur með miðlungs útlínu

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
is: Hringur með þykkri útlínu

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
is: Krossmið

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
is: Inntaksþrýstingur

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
is: Þrýstingur pensils

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
is: <b>Almenn kortlagning þrýstings</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
is: Þrýstingur

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
is: Hér geturðu takmarkað bendiltæki við ákveðna verkþætti á myndfletinum, eða látið hunsa þau alveg ef þau valda truflunum við teikningu.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
is: <b>Notkun tækis</b>

en: Devices
is: Tæki

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
is: • Bilslá er hægt að nota eins og Hnappur2.
    • Sumum hnöppum á teiknitöfluspjöldum er ekki hægt að halda niðri þegar ýtt er á þá.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
is: <b>Kortlagning hnappa á bendiltækjum</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
is: Hnappar

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
is: <b>Lyklaborðsvarpanir</b>

en: Keys
is: Lyklar

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
is: Sjálfgefið skráasnið:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
is: Forskeyti þegar úrklippur eru vistaðar:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
is: <b>Vistun</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
is: <b>Litastýring</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
is: Umbreytingar litrýmis:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
is: Umbreyta í sRGB við hleðslu; merkja sem sRGB við vistun

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
is: Engin sjálfvirk umbreyting eða merking

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
is: <b>Sjálfvirk öryggisafrit</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
is: Taka afrit af óvistuðum gögnum:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
is: sekúndur af aðgerðaleysi

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
is: Tími milli öryggisafrita:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
is: Hlaða inn og vista

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
is: <b>Aðdráttur og myndgerð</b>

en: Default zoom level:
is: Sjálfgefið aðdráttarstig:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
is: <b>Viðmót</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
is: Stærð táknmynda á verkfærastiku:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
is: Bendill fríhendisteikningar:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
is: Dökkt afbrigði þema:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
is: Ef tiltækt er í GTK3-þema (krefst endurræsingar)

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
is: Sumar þessara stillinga krefjast endurræsingar á MyPaint.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
is: Stórt (krefst nýlegs GTK3)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
is: Lítið

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
is: Nota raunverulegt köflótt mynstur

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
is: Teikna raunverulegt köflótt mynstur til að sýna gegnsæi.
    Þetta hægir á myndgerð skjásins, en veldur minni ruglingi.

en: When showing transparency:
is: Við birtingu gegnsæis:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
is: Meðhöndlun atvika við mjúkt skrun:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
is: Þegar tækin senda þau (þarfnast endurræsingar)

en: Hide cursor while painting
is: Fela bendil á meðan málað er

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox label]
en: Enabled
is: Virkt

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Language:
is: Tungumál:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: (needs restart)
is: (krefst endurræsingar)

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
is: Skoðun

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
is: Frumlitir eru:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
is: Staðlað stafrænt Rautt/Grænt/Blátt

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
is: Rautt/Grænt/Blátt frumlitir &apos;tölvuskjás&apos;, raðað jafnt í hringnum. Grænt er gagnstætt blárauðu.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
is: Rautt/Grænt/Blátt frumlitir 'tölvuskjás', raðað jafnt í hringnum. Grænt er gagnstætt blárauðu.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
is: Hefðbundið Rautt/Gult/Blátt listmálarans

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
is: Hefðbundið Rautt/Gult/Blátt eins og flestir listamenn hafa notað síðan á 18. öld, nálgað með hreinum skjálitum röðuðum jafnt í hringnum. Grænt er gagnstætt rauðu.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
is: Hefðbundið Rautt/Gult/Blátt eins og flestir listamenn hafa notað síðan á 18. öld, nálgað með hreinum skjálitum röðuðum jafnt í hringnum. Grænt er gagnstætt rauðu.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
is: Gagnstæð pör Rautt-Grænt og Blátt-Gult

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
is: Fljótleg og ónákvæm nálgun við litahringi sem miðast við litafræðikenningar sem styðjast við fjóra &apos;sálræna frumliti&apos; eða &apos;einstaka litblæi&apos; sem raðað er í gagnstæð pör á meginása. Rautt er gagnstætt grænu, og gult er gagnstætt bláu. CIECAM02 og NCS standa fyrir svipuð litalíkön. Hér notum við hreinan rauðan fyrir skjá, hreinan gulan o.s.frv. fyrir frumlitina fjóra.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
is: Fljótleg og ónákvæm nálgun við litahringi sem miðast við litafræðikenningar sem styðjast við fjóra 'sálræna frumliti' eða 'einstaka litblæi' sem raðað er í gagnstæð pör á meginása. Rautt er gagnstætt grænu, og gult er gagnstætt bláu. CIECAM02 og NCS standa fyrir svipuð litalíkön. Hér notum við hreinan rauðan fyrir skjá, hreinan gulan o.s.frv. fyrir frumlitina fjóra.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
is: <b>Litahringur</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
is: Litur

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: <b>1.x Settings</b>
is: <b>1.x stilling</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Make sure to be consistent w. other occurences of 2.x
en: <b>2.x Settings</b>
is: <b>2.x stilling</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default New Layer Type:
is: Sjálfgefin gerð nýs lags:

[ctx: Prefs|Compatibility]
note: This label indicates a subsection of the compatibility settings related to loading files.
en: <b>File loading</b>
is: <b>Hleðsla skráa</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Compatibility
is: Samhæfni

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
is: Skjár (venjulegt)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
is: Óvirkt (engin þrýstinæmi)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
is: Gluggi (ekki mælt með því)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
is: Nýtt

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
is: Nýtt

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
is: Byrja með nýjan auðan myndflöt.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
is: Opna…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
is: Opna

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
is: Hlaða inn skrá til að vinna með.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
is: Opna nýjasta

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
is: Hlaða inn skrá sem síðast var notuð.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
is: Opna nýlegt

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
is: Endurlesa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
is: Endurhlaða skrána sem þú varst að vinna með af diski.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Layers…
is: Flytja inn lög…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
is: Vista

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
is: Vista vinnuna þína í skrá.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
is: Vista sem…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
is: Vista verkið þitt í skrá með nýju heiti.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
is: Flytja út…

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
is: Vista verkið þitt í skrá, en halda áfram að vinna í sömu skránni.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
is: Vista sem úrklippu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
is: Vista í nýja úrklippuskrá, eða vista sem nýja útgáfu ef úrklippa er þegar fyrirliggjandi.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
is: Opna fyrri úrklippu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
is: Hlaða inn næstu úrklippuskrá á undan núverandi.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
is: Opna næstu úrklippu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
is: Hlaða inn næstu úrklippuskrá á eftir núverandi.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
is: Endurheimta úr skrá úr sjálfvirku öryggisafriti…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
is: Reyna að vista og endurheimta óvistuð gögn sem hafa orðið fyrir truflun.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
is: Penslahópar

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
is: Penslar

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
is: Listi yfir hópa pensla.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
is: Litablandarar

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
is: Litir

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
is: Tiltækir litablandarar.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
is: Hamur

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
is: Hamur

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
is: Samsetningarhamur núverandi lags.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
is: Stækka pensil

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
is: Gera vinnupensilinn stærri.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
is: Minnka pensil

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
is: Gera vinnupensilinn minni.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
is: Auka ógegnsæi pensils

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
is: Gera vinnupensilinn ógegnsærri.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
is: Minnka ógegnsæi pensils

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
is: Gera vinnupensilinn minna ógegnsæjan.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
is: Lýsa málunarlit

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
is: Auka ljósleika (lightness) núverandi litar.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
is: Dekkja málunarlit

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
is: Minnka ljósleika (lightness) núverandi litar.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
is: Breyta litblæ réttsælis

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
is: Snúa litblæ litarins í myndinni réttsælis í litahringnum.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
is: Breyta litblæ rangsælis

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
is: Snúa litblæ litarins í myndinni rangsælis í litahringnum.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
is: Auka litmettun

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
is: Gera málunarlitinn meira litmettaðan (litskærri, hreinni).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
is: Minnka litmettun

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
is: Gera málunarlitinn minna litmettaðan (grárri).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
is: Endurhlaða pensilstillingar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
is: Endurheimta allar stillingar pensils úr vistuðum gildum pensilsins.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
is: Velja stroku og lag

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
is: Flýtilyklar fyrir pensla endurheimta lit

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
is: Víxla af/á hvort endurheimting pensils með flýtilykli endurheimtir líka vistaða litinn.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
is: Vista pensil á nýjasta flýtilykilinn

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
is: Vista stillingar pensils á síðast notaðan flýtilykil.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
is: Hreinsa lag

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Trim Layer to Frame
is: Utanskera lag að ramma

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
is: Þurrka út þá hluta núverandi lags sem liggja utan rammans.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
is: Afrita lag á klippispjald

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
is: Afrita efni núverandi lags á klippispjaldið.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
is: Líma lag af klippispjaldi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
is: Skiptir út efni núverandi lags fyrir innihald klippispjaldsins.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
is: Breyta lagi með öðru forriti…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
is: Uppfæra lag með utanaðkomandi breytingum

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
is: Samlaga breytingar vistaðar úr utanaðkomandi forriti (venjulega sjálfvirkt).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
is: Fara á lag við bendil

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
is: Fara á lagið fyrir ofan

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
is: Fara upp um eitt lag í lagastaflanum.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
is: Fara á lagið fyrir neðan

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
is: Fara niður um eitt lag í lagastaflanum.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
is: Nýtt málunarlag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
is: Bæta við nýju lagi fyrir ofan núverandi lag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
is: Nýtt vigralag…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
is: Bæta við nýju vigralagi fyrir ofan núverandi lag, og byrja að vinna með það.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
is: Nýr hópur laga

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
is: Bæta við nýjum lagahóp fyrir ofan núverandi lag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
is: Nýtt málunarlag fyrir neðan

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
is: Bæta við nýju lagi fyrir neðan núverandi lag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
is: Nýtt vigralag fyrir neðan…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
is: Bæta við nýju vigralagi fyrir neðan núverandi lag, og byrja að vinna með það.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
is: Nýr hópur laga fyrir neðan

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
is: Bæta við nýjum lagahóp fyrir neðan núverandi lag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
is: Sameina lag niður

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
is: Sameina þetta lag við  lagið fyrir neðan það.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
is: Sameina sýnileg lög

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
is: Sameina öll sýnileg lög í eitt, og eyða upprunalegu lögunum.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
is: Nýtt lag úr sýnilegu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
is: Eins og 'Sameina sýnileg lög', en eyðir ekki upprunalegu lögunum.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
is: Eyða lagi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
is: Fjarlægja núverandi lag úr lagastaflanum.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
is: Umbreyta í venjulegt málunarlag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
is: Umbreyta núverandi lagi eða hóp í málunarlag í 'Venjulegt'-ham, halda þannig í áferð þess.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
is: Auka ógegnsæi lags

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
is: Gera lagið minna gegnsætt.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
is: Minnka ógegnsæi lags

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
is: Gera lagið meira gegnsætt.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
is: Lyfta lagi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
is: Hækka núverandi lag um eitt þrep í lagastaflanum.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
is: Lækka lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
is: Lækka núverandi lag um eitt þrep í lagastaflanum.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
is: Tvöfalda lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
is: Búa til nákvæmt klón af núverandi lag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Properties…
is: Eiginleikar lags…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
is: Lagið er læst

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
is: Víxla af/á hvort núverandi lag er læst. Ekki er hægt að breyta læstum lögum.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
is: Lagið er sýnilegt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
is: Víxla af/á sýnileika núverandi lags.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
is: Birta bakgrunn

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
is: Víxla sýnileika bakgrunnslags af/á.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
is: Núllstilla og miðja sýn

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
is: Núllstilla aðdrátt, snúning og speglun og endurmiðja skjalið.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
is: Laga að sýn

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
is: Skipta á milli aðlagaðrar sýnar og sértækrar vinnustaðsetningar/aðdráttar.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
is: Núllstilla

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
is: Núllstilla aðdrátt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset view zoom level to default.
is: Endurstilla aðdrátt sýnar á sjálfgefið gildi.

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
is: Núllstilla snúning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view’s rotation to 0°
is: Endurstilla snúning sýnar á 0°

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
is: Núllstilla speglun

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
is: Renna að

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
is: Auka aðdrátt að myndinni.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
is: Renna frá

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
is: Minnka aðdrátt að myndinni.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Left
is: Hliðra til vinstri

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Right
is: Hliðra til hægri

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Up
is: Hliðra upp

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Down
is: Hliðra niður

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
is: Snúa réttsælis

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
is: Snúa rangsælis

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
is: Spegla lárétt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
is: Fletta sýninni frá vinstri til hægri.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
is: Spegla lóðrétt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
is: Fletta sýninni á hvolf.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
is: Einangrað lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
is: Víxla af/á hvort einungis núverandi lag er birt.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
is: Samhverf málun virk

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
is: Spegla pensilstrokum um samhverfuásinn

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
is: Rammi virkur

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
is: Víxla sýnileika ramma utan um skjalið.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
is: Birta inntaksgildi pensils á stjórnskjá (console/terminal)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
is: Birtir innri inntaksgildi pensilvélarinnar á stjórnskjá (console/terminal).

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
is: Myndgera útkomu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
is: Birta myndgerðaruppfærslur á skjánum, fyrir villuleit.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
is: Engin tvöföld biðvistun

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
is: Slökkva á tvöfaldri biðvistun GTK, sem venjulega er virk.

en: Delete Point
is: Eyða punkti

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
is: Málunarhamur

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
is: Málunarhamur: Venjulegur

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
is: Beita lit á venjulegan máta við málun.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
is: Málunarhamur: Útstrokun

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
is: Stroka út með fyrirliggjandi pensli.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
is: Málunarhamur: Læsa gegnsæi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
is: Málun með penslinum breytir ekki gegnsæi lagsins.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
is: Málunarhamur: Litþrykkja

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
is: Setur lit á núverandi lag án þess að hafa áhrif á birtustig þess eða gegnsæi.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
is: Skrá

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
is: Hætta

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
is: Loka aðalglugga og hætta í forritinu.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
is: Breyta

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
is: Litur

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
is: Stilla lit

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
is: Sprettgluggi með ferli litar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
is: Láta tímalínu nýlegra lita spretta upp við bendil.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
is: Nákvæmur litavalgluggi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
is: Birtir nákvæman litavalglugga með textainnslætti.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
is: Næsti litur á litaspjaldi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
is: Setja málunarlit á næsta lit í litaspjaldinu.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
is: Fyrri litur af litaspjaldi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
is: Setja málunarlit á fyrri lit í litaspjaldinu.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
is: Bæta lit á litaspjald

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
is: Bæta núverandi málunarlit á litaspjaldið.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
is: Lag

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
is: Ógegnsæi

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
is: Fara á lag

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
is: Nýtt lag fyrir neðan

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
is: Eiginleikar

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
is: Krassblað

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
is: Nýtt krassblað

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
is: Hlaða inn sjálfgefnu krassblaði sem nýjum myndfleti krassblaðs.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
is: Opna krassblað…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
is: Hlaða myndaskrá af diski inn á krassblaðið.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
is: Vista krassblað

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
is: Vista krassblað í fyrirliggjandi skrá sína á diski.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
is: Flytja krassblað út sem…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
is: Flytja krassblaðið út á disk, með því skráarheiti sem þér hentar best.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
is: Endurlesa krassblað

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
is: Endurlesa krassblað í síðast vistuðu stöðu.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
is: Vista krassblað sem sjálfgefið

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
is: Vista krassblaðið sem sjálfgefið fyrir 'Nýtt krassblað'.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
is: Hreinsa sjálfgefið krassblað

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
is: Hreinsa sjálfgefið krassblað yfir í auðan myndflöt.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
is: Afrita aðalbakgrunn á krassblað

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
is: Afrita bakgrunnsmyndina úr vinnuskjalinu yfir í krassblaðið.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
is: Gluggi

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
is: Pensill

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
is: Flýtilyklar

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
is: Hjálp með flýtilykla fyrir pensla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
is: Birta útskýringu á því hvernig flýtilyklar virka.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
is: Skipta um pensil…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
is: Láta pensilveljara spretta upp við bendil.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
is: Breyta lit…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
is: Láta litaveljara spretta upp við bendil, með alla litamöguleika upptalda.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
is: Breyta lit (hraðvirkt úrval)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
is: Láta litaveljara spretta upp við bendil, með einungis eins-smells litamöguleika upptalda.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
is: Ná í fleiri pensla…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
is: Sækja penslapakka af MyPaint wiki-vefnum.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
is: Flytja inn pensla…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
is: Hlaða penslapakka inn af diski.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
is: Hjálp

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
is: Hjálp á netinu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
is: Fara í wiki-hjálparskjöl MyPaint.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
is: Um hugbúnaðinn

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
is: Sýna notkunarleyfi MyPaint, útgáfunúmer og framlög.

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
is: Aflúsa

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
is: Skrifa minnisleka á stjórnskjá (hægvirkt!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
is: Aflúsa minnisleka.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
is: Keyra ruslsöfnun (garbage collector) núna

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
is: Laust minni notað undir Python hluti sem ekki er lengur í notkun.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
note: FIXME: convert to a ToggleAction
en: Start/Stop Profiling…
is: Ræsa/stöðva ástandsskoðun…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
is: Ræsa/stöðva Python ástandsskoðun (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
is: Líkja eftir hruni…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
is: Valda Python-undantekningu, til að prófa hrungluggann.

[ctx: Menu (labels)]
en: View
is: Sýn

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
is: Svörun

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
is: Aðlaga sýn

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
is: Sýna aðalvalmyndina sem sprettglugga.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
is: Skjáfylli

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
is: Víxla á milli heilskjáshams og glugga.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
is: Breyta kjörstillingum

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
is: Sýsla með víðværar stillingar MyPaint.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
is: Prófa inntakstæki

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
is: Birtir glugga sem grípur öll merki sem inntakstækin þín senda.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
is: Val á bakgrunni

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
is: Breyta pappírsáferð á bakgrunni.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
is: Stillingaritill fyrir pensla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
is: Breyta stillingum fyrir virkan pensil.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
is: Ritill fyrir táknmyndir pensla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
is: Breyta táknmyndum pensla.

[ctx: Menu→Layer (labels), Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layers Panel
is: Lagaspjald

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
is: Birta lagaspjald

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
is: Birta hliðarspjald fyrir lög (raða upp lögum, úthluta sjónhverfingum).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
is: HCY-litahringur

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable cylindrical hue/chroma/luma color selector. The circular slices are equiluminant.
is: Tengjanlegt hólklaga litblær/litgildi/ljómi litaspjald. Hringlaga sneiðarnar eru jafn bjartar.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
is: Litaspjald

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
is: Tengjanlegt litaspjald.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
is: HSV-litahringur

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
is: Tengjanlegur blandari sem breytir litmettun og gildi (SV).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
is: HSV-teningur

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
is: Tengjanlegt litaspjald: HSV-kubbur sem hægt er að snúa til að skoða mismunandi sniðfleti.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
is: HSV-ferningur

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
is: Sleðar fyrir litþætti

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
is: Tengjanlegt litaspjald sem sýnir einstaka þætti litarins.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
is: Vökvalegið

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
is: Tengjanlegt litaspjald sem dregið hefur liti frá næstu litum.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
is: Sammiðja hringir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
is: Tengjanlegt litaspjald með sammiðja HSV-hringjum.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
is: Krosslitamark

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
is: Tengjanlegt litaspjald með HSV-litstiglum þvert á litgeislahring.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
is: Krassblaðsspjald

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
is: Birta krassblaðsspjald

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
is: Birta krassblaðaspjald (blanda litum og gera skissur).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
is: Birta forskoðunarspjald

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
is: Forskoðun

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
is: Birta forskoðunarspjald (yfirsýn á allan myndflötinn).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
is: Spjald fyrir valkosti verkfæra

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
is: Birta spjald fyrir valkosti verkfæra

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
is: Birta verkfæraspjald (valkostir fyrir virkt verkfæri).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
is: Ferilsspjald fyrir pensla og liti

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
is: Nýlegir penslar og litir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
is: Birta ferilspjaldið (nýlega notaðir penslar og litir).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
is: Fela stýringar í skjáfylliham

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
is: Víxla af/á hvort notandaviðmót sé falið í skjáfylliham.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
is: Sýna aðdráttarstig

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
is: Víxla af/á svörun fyrir aðdrátt.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
is: Sýna síðustu staðsetningu við málun

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
is: Víxla af/á birtingu á hvar síðasta pensilstroka endaði.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
is: Birtingarsía

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
is: Birta liti á venjulegan hátt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
is: Litasía: birta liti óbreytta.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
is: Birta liti sem grátóna

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
is: Litasía:  einungis sýna birtustig (HCY/YCbCr ljómi)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
is: Birta liti sem viðsnúna

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
is: Litasía: snúa við litum. Svart er hvítt og rautt er blágrænt.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
is: Birta liti þannig að hermt sé eftir rauðri litblindu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
is: Sía liti til að herma eftir deuteranopia, algengri gerð litblindu.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
is: Birta liti þannig að hermt sé eftir grænni litblindu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
is: Sía liti til að herma eftir protanopia, algengri gerð litblindu.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
is: Birta liti þannig að hermt sé eftir blárri litblindu

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
is: Sía liti til að herma eftir tritanopia, fágætri gerð litblindu.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
is: Fríhendis

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
is: Fríhendis

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
is: Fríhendis: teiknaðu og málaðu frjálst, án rúmfræðilegra takmarkana.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
is: Fríhendis

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
is: Teiknaðu og málaðu frjálst, án rúmfræðilegra takmarkana.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
is: Hliðra sýn

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
is: Hliðra

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
is: Hliðra sýn: færa sýn þína á myndflötinn lárétt eða lóðrétt.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
is: Hliðra sýn

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
is: Færa gagnvirkt sýn þína á myndflötinn lárétt eða lóðrétt.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
is: Snúa sýn

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
is: Snúa

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
is: Snúa sýn: halla sýn þinni á myndflötinn.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
is: Snúa sýn

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
is: Snúa gagnvirkt sýn þinni á myndflötinn.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
is: Aðdráttur sýnar

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
is: Aðdráttur

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
is: Aðdráttur sýnar: renna að eða frá myndfletinum.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
is: Aðdráttur sýnar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
is: Renna gagnvirkt að eða frá myndfletinum.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
is: Línur og ferlar

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
is: Línur

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
is: Línur og ferlar: teikna beinar eða sveigðar línur.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
is: Línur og ferlar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
is: Teikna beinar eða sveigðar línur.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
is: Tengdar línur

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
is: Teng.línur

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
is: Tengdar línur: teikna samtengdar beinar eða sveigðar línur.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
is: Tengdar línur

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
is: Teikna samtengdar beinar eða sveigðar línur.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
is: Sporbaugar og hringir

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
is: Sporbaugur

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
is: Sporbaugar og hringir: teikna hringlaga form.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
is: Sporbaugar og hringir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
is: Teikna hringi og sporbauga.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
is: Blek

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
is: Blek

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
is: Blek: teikna stýrðar mjúkar línur.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
is: Blek

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
is: Teikna stýrðar mjúkar línur.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
is: Staðsetja lag

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
is: Staða lags

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
is: Staðsetja lag: færa núverandi lag á myndfletinum.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
is: Endurstaðsetja lag

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
is: Færa gagnvirkt núverandi lag á myndfletinum.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
is: Breyta ramma

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
is: Rammi

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
is: Breyta ramma: skilgreina ramma í kringum skjalið til að gefa því endanlega stærð.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
is: Breyta ramma

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
is: Skilgreina ramma gagnvirkt í kringum skjalið til að gefa því endanlega stærð.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
is: Breyta samhverfu myndar

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
is: Samhverfa

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
is: Breyta samhverfu myndar: breyta ásnum sem notaður er við samhverfa málun.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
is: Breyta samhverfu myndar

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
is: Breyta ásnum sem notaður er við samhverfa málun.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
is: Litaplokkari

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
is: Veldu lit

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
is: Litaplokkari: stilltu málunarlit eftir mynddílum á skjánum.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Chroma
is: Veldu litgildi (chroma)

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
is: Veldu lit

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
is: Stilltu málunarlit eftir mynddílum á skjánum.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
is: Flæðifylla

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
is: Fylling

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
is: Flæðifylling: fylla svæði með lit.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
is: Flæðifylla

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
is: Fylla svæði með lit.
