mypaint v2.0.0-alpha.12-345-g9079adb - en to it translation catalogue (995 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
it: Azione

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
it: Combinazione di tasti

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
it: Modifica Tasto per '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
it: Azione:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
it: Percorso:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
it: Tasto:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
it: Premi i tasti per aggiornare questa combinazione

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
it: Azione Sconosciuta

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
it: <b>{accel} è già in uso per '{action}'. La combinazione esistente sarà sostituita.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
it: Apri la cartella «{folder_basename}»…

en: No backups were found in the cache.
it: Nessun backup trovato nella cache.

en: No Available Backups
it: Nessun Backup Disponibile

en: Open the Cache Folder…
it: Apri la Cartella Cache…

en: Backup Recovery Failed
it: Recupero Backup Fallito

en: Open the Backup’s Folder…
it: Apri la Cartella dei Backup…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
it: Recupero file da {iso_datetime}.ora

en: Background
it: Sfondo

en: Save as Default
it: Salva come Predefinito

en: Pattern
it: Motivo

en: Color
it: Colore

en: Add color to Patterns
it: Aggiungi colore ai Motivi

en: One or more backgrounds could not be loaded
it: Uno o più sfondi non possono essere caricati

en: Error loading backgrounds
it: Errore nel caricamento degli sfondi

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
it: Per favore rimuovi i file non caricabili oppure controlla la tua installazione di libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
it: Gdk-Pixbuf non riesce a caricare «{filename}», e riporta «{error}»

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
it: {filename} ha dimensione zero (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
it: Modifica Impostazioni Pennello

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
it: Informazioni

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
it: Sperimentale

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
it: Di base

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
it: Opacità

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
it: Pennellate

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
it: Sfuma

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
it: Velocità

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Directional Offsets
it: Offset Direzionale

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
it: Tracciamento

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
it: Tratto

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
it: Colore

[ctx: brush settings list: setting group]
en: GridMap
it: Griglia Mappa

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
it: Non hai selezionato alcun pennello, per favore usa «Aggiungi come nuovo».

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
it: Nessun pennello selezionato!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
it: Rinomina Pennello

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
it: Un pennello con lo stesso nome esiste già!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
it: Nessun pennello selezionato!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
it: Vuoi veramente eliminare «{brush_name}» dal disco?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
it: (Pennello senza nome)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
it: {brush_name} [non salvato]

en: Brush Icon
it: Icona Pennello

en: Brush Icon (editing)
it: Icona Pennello (impostazioni)

en: No brush selected
it: Nessun pennello selezionato

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
it: <b>%s</b>
    <small>Prima selezione un pennello valido</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
it: <b>%s</b> <i>(modificato)</i>
    <small>Modifiche non ancora salvate</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
it: <b>%s</b> (impostazioni)
    <small>Dipingi con qualsiasi pennello o colore</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
it: <b>%s</b>
    <small>Clicca ‘Modifica’ per cambiare l'icona</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
it: Modifica

en: Begin editing this preview icon
it: Inizia a modificare questa anteprima icona

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
it: Ripristina

en: Discard changes, and cancel editing
it: Ignora cambiamenti e annulla modifica

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
it: Pulisci

en: Clear the preview icon
it: Pulisci anteprima icona

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
it: Automatico

en: Use the default icon
it: Usa l'icona predefinita

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
it: Salva

en: Save this preview icon, and finish editing
it: Salva questa anteprima icona e termina modifica

en: Lost & Found
it: Oggetti smarriti

en: Deleted
it: Eliminati

en: Favorites
it: Preferiti

en: Ink
it: Inchiostro

en: Classic
it: Classico

en: Set#1
it: Gruppo nº 1

en: Set#2
it: Gruppo nº 2

en: Set#3
it: Gruppo nº 3

en: Set#4
it: Gruppo nº 4

en: Set#5
it: Gruppo nº 5

en: Experimental
it: Sperimentale

en: New
it: Nuovo

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
it: Nessun file denominato «{order_conf_file}». Questo non è un pennello.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” is listed in “{order_conf_file}”, but it does not exist in the zipfile.
it: Il pennello «{brush_name}» è elencato in «{order_conf_file}», ma non esiste nel file zip.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” exists in the zipfile, but it is not listed in “{order_conf_file}”.
it: Il pennello «{brush_name}» esiste nel file zip, ma non è elencato in «{order_conf_file}».

en: Unknown Brush
it: Pennello Sconosciuto

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Add to Favorites
it: Aggiungi a Preferiti

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Favorites
it: Rimuovi da Preferiti

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Clone
it: Clona

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Edit Brush Settings
it: Modifica Impostazioni Pennello

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Group
it: Rimuovi dal Gruppo

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy
it: {original_name} copia

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy {n}
it: {original_name} copia {n}

[ctx: brush group: context menu: remove from group]
en: Really remove brush “{brush_name}” from group “{group_name}”?
it: Vuoi veramente eliminare il pennello «{brush_name}» dal gruppo «{group_name}»?

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
it[0]: %d pennello
it[1]: %d pennelli

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
it: Gruppo «{group_name}»

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
it: Rinomina Gruppo

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
it: Esporta come Set di Pennelli Zippato

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
it: Elimina Gruppo

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
it: Rinomina Gruppo

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
it: Un gruppo con questo nome esiste già!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
it: Vuoi veramente eliminare il gruppo «{group_name}»?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
it: Non riesco ad eliminare in gruppo «{group_name}».
    Alcuni gruppi speciali non possono essere eliminati.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
it: Esporta Pennelli

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
it: MyPaint pacchetto pennelli (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
it: Nuovo Gruppo…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
it: Importa Pennelli…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
it: Ottieni Altri Pennelli…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
it: Crea Gruppo

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
it: Tasto

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
it: Tasto

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
it: Premi il tasto

en: Add a new binding
it: Aggiungi una nuova associazione

en: Remove the current binding
it: Rimuovi l'associazione corrente

en: Edit binding for '%s'
it: Modifica associazione per '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
it: Premi il tasto:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
it: Tieni premuto il tasto modificatore e premi il pulsante del mouse sopra questo testo per impostare una nuova associazione.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
it: {button} non può essere associato senza un tasto modificatore (spiacente, la sua funzione è prestabilita)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
it: {button_combination} è già associato con l'azione '{action_name}'

en: Pick Color
it: Preleva Colore

en: Set the color used for painting
it: Imposta il colore usato per dipingere

en: Pick Hue
it: Scegli tonalità

en: Set the color Hue used for painting
it: Imposta la tonalità del colore utilizzata per la pittura

en: Pick Luma
it: Preleva Luma

en: Color details
it: Dettagli colore

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
it: Colore appena scelto e il colore usato più recentemente per dipingere

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
it: Maschera Gamut Attiva

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
it: Limita la tua tavolozza per ottenere atmosfere specifiche usando la maschera gamut.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
it: HCY tinta e croma.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
it: Editor di maschera gamut. Clicca nel centro per creare o manipolare le forme oppure ruota la maschera usando il bordo del disco.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
it: Triade Atmosferica

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
it: Cupa e soggettiva, definita da un primario dominante e due primari meno intensi.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
it: Triade Spostata

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
it: Sbilanciata fortemente  verso il colore dominante.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
it: Complementare

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
it: Opposti contrastanti, bilanciati avendo il centro neutrali interposti fra di loro nel cerchio colori.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
it: Atmosfera e Risalto

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
it: Una gamma di colori principale, con un accento complementare per variazione e sottolineature.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
it: Complementare scisso

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
it: Due colori analoghi e un complemento ad essi, senza colori secondari tra loro.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
it: Nuova Maschera Gamut da Modello

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
it: Impostazioni Maschera Gamut

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
it: Attivo

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
it: Aiuto…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
it: Crea maschera da modello.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
it: Carica maschera da una tavolozza GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
it: Salva la maschera su una tavolozza GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
it: Elimina la maschera.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
it: Apri l'aiuto online per questa finestra sul browser web.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
it: Salva Maschera come Tavolozza GIMP

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
it: Carica Maschera da una Tavolozza GIMP

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
it: Imposta maschera gamut.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
it: Cerchio HCY

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
it: Imposta il colore usando uno spazio colore cilindrico colore/croma/luma. Le sezioni circolari sono equiluminanti.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
it: Colore HSV

en: HSV Saturation
it: Saturazione HSV

en: HSV Value
it: Tinta HSV

en: HSV Saturation and Value
it: Saturazione e Tinta HSV

en: HSV Hue and Value
it: Tonalità e Intensità HSV

en: HSV Hue and Saturation
it: Tonalità e Saturazione HSV

en: Rotate cube (show different axes)
it: Ruota cubo (mostra assi diversi)

en: HSV Cube
it: Cubo HSV

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
it: Un cubo HSV che può essere ruotato per mostrare diverse sezioni planari.

en: HSV Square
it: Quadrato HSV

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
it: Un quadrato HSV che può essere ruotato per mostrare diverse tonalità.

en: HSV Wheel
it: Cerchio HSV

en: Saturation and Value color changer.
it: Modificatore Saturazione e Tinta.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
it: Proprietà tavolozza

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
it: Tavolozza

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
it: Imposta il colore da una tavolozza caricabile ed editabile.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
it: Tavolozza senza titolo

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
it: Impostazioni Tavolozza

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
it: Carica da un file Tavolozza GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
it: Salva come file Tavolozza GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
it: Aggiungi un nuovo campione vuoto

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
it: Rimuovi il campione corrente

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
it: Rimuovi tutti i campioni

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
it: Nome o descrizione per questa tavolozza

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
it: Colonne:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
it: Numero di colonne

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
it: Nome Colore:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
it: Nome del colore in uso

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
it: Spazio tavolozza vuoto

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
it: Carica tavolozza

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
it: Salva tavolozza

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
it: Tavolozza dei colori campione.
    Metti qui i colori ,
    organizzali trascinandoli.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
it: Spazio tavolozza vuoto (trascina un colore qui)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
it: Aggiungi uno Spazio Vuoto

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
it: Inserisci Riga

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
it: Inserisci Colonna

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
it: Riempi Intervallo (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
it: Riempi Intervallo (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
it: Riempi Intervallo (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
it: File tavolozza GIMP (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
it: Tutti i File (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
it: File tavolozza GIMP (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
it: Tutti i File (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
it: Cursori Componente

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
it: Regola i componenti individuali del colore.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
it: RGB Rosso

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
it: RGB Verde

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
it: RGB Blu

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
it: HSV Colore

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
it: HSV Saturazione

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
it: HSV Tinta

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
it: HCY Colore

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
it: HCY Croma

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
it: HCY Luminanza (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
it: Liquido di Lavaggio

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
it: Modifica il colore usando uno pseudo-lavaggio dei colori adiacenti.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
it: Anelli Concentrici

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
it: Modifica il colore usando gli anelli concentrici HSV.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
it: Tavolozza a Croce

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
it: Modifica colore con scale HSV su una tavolozza colore radiale.

[ctx: File Load Compat Options]
en: Based on file
it: Basato su file

[ctx: file compatibility warning]
note: TRANSLATORS: This is probably a rare warning, and it will not TRANSLATORS: really be shown at all before the release of 3.0
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may be <b>incompatible</b> with <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Editing this file with this version of MyPaint is not guaranteed to work, and may even result in crashes.
    
    It is <b>strongly recommended</b> to upgrade to <b>MyPaint {new_version}</b> or newer if you want to edit this file!
it: “{filename}” è stato salvato con <b>MyPaint {new_version}</b>. Potrebbe essere <b>incompatibile</b> con <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Modificare questo file con questa versione di MyPaint potrebbe non funzionare correttamente, e potrebbero verificarsi crash.
    
    È <b>fortemente consigliato</b> aggiornare MyPaint alla versione <b>{new_version}</b> o a una versione più recente se si vuole modificare questo file!

[ctx: file compatibility warning]
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may not be fully compatible with <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    Saving it with this version of MyPaint may result in data that is only supported by the newer version being lost.
    
    To be safe you should upgrade to MyPaint {new_version} or newer.
it: “{filename}” è stato salvato con <b>MyPaint {new_version}</b>. Potrebbe non essere interamente compatibile con <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    Salvarlo con questa versione di MyPaint può risultare in una perdita di dati supportati solo dalla nuova versione.
    
    Per sicurezza, aggiorna MyPaint alla {new_version} o a una versione più recente.

[ctx: file compatibility question]
en: Do you want to open this file anyway?
it: Vuoi aprire questo file comunque?

[ctx: Version compat warning toggle]
en: Don't show this warning again
it: Non mostrare di nuovo quest'avvertimento

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 1.x mode
it: Apri sempre in modalità 1.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 2.x mode
it: Apri sempre in modalità 2.x

[ctx: File Load Compat Options]
note: TRANSLATORS: This is a label for a dropdown menu in the TRANSLATORS: file chooser dialog when loading .ora files.
en: Compatibility mode:
it: Modalità di compatibilità:

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
it: Cursore/disco

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
it: Gomma

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
it: Tastiera

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
it: Penna

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
it: Schermo tattile

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
it: Ignora

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
it: Qualsiasi funzione

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
it: Funzioni non di pittura

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
it: Solo navigazione

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
it: Panoramica

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
it: Dispositivo

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
it: Assi

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
it: Tipo

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
it: Usa per…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
it: Scorri…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
it: Nome

en: Overwrite brush?
it: Sovrascrivere il Pennello?

en: Replace
it: Sostituisci

en: Rename
it: Rinomina

en: Replace all
it: Sostituisci tutto

en: Rename all
it: Rinomina tutti

en: Imported brush
it: Pennello Importato

en: Existing brush
it: Pennello Esistente

en: <b>A brush named “{brush_name}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new brush be renamed?
it: <b>Un pennello chiamato «{brush_name}» esiste già.</b>
    Vuoi sostituirlo, oppure il nuovo pennello deve essere rinominato?

en: Overwrite brush group?
it: Sovrascrivere il gruppo pennelli?

en: <b>A group named “{groupname}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new group be renamed?
    If you replace it, the brushes may be moved to a group called “{deleted_groupname}”.
it: <b>Un gruppo chiamato «{groupname}» esiste già.</b>
    Vuoi sostituire il gruppo vecchio o vuoi rinominare quello nuovo?
    Se lo sostituisci, i pennelli possono essere spostati nel gruppo chiamato «{deleted_groupname}».

en: Import brush package?
it: Importare pacchetto pennelli?

en: <b>Do you really want to import package “{brushpack_name}”?</b>
it: <b>Vuoi veramente importare il pacchetto «{brushpack_name}»?</b>

en: Load brush settings from shortcut slot %d
it: Carica le impostazioni del pennello dallo slot di scelta rapida  %d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
it: Memorizza le impostazioni del pennello nello slot di scelta rapida %d

en: Restore Brush %d
it: Ripristina Pennello %d

en: Save to Brush %d
it: Salva sul Pennello %d

en: Undo %s
it: Annulla %s

en: Undo
it: Annulla

en: Redo %s
it: Ripeti %s

en: Redo
it: Ripeti

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
it: {button_combination} è {resultant_action}

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
it: Con {modifiers} premuto:  {button_actions}.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Empty document, nothing copied.
it: Documento vuoto, niente di copiato.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Copied layer as {w}×{h} image.
it: Livello copiato come immagine {w}×{h}.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Nothing on clipboard.
it: Niente negli appunti.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Clipboard does not contain an image.
it: Gli Appunti non contengono un'immagine.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Cannot paste into this type of layer.
it: Impossibile incollare in questo tipo di livello.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Pasted {w}×{h} image.
it: Immagine {w}×{h} incollata.

[ctx: Statusbar message: vacuum document]
en: Vacuum: discarded {removed} of {total} tiles.
it: Vuoto: scartato {removed} di {total} tessere.

[ctx: Open dragged file confirm dialog: title]
en: Open Dragged File?
it: Aprire File trascinato?

en: Set current color
it: Imposta il colore corrente

en: Leave Fullscreen Mode
it: Esci dalla Modalità Schermo Pieno

en: Leave Fullscreen
it: Esci dalla Modalità Schermo Pieno

en: Enter Fullscreen Mode
it: Entra in Modalità Schermo Pieno

en: Fullscreen
it: Schermo Pieno

en: Import brush package…
it: Importa pacchetto pennelli…

en: MyPaint brush package (*.zip)
it: MyPaint pacchetto pennelli (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
it: Inviata {app_name} al livello modifica «{layer_name}»

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
it: Errore: fallito invio {app_name} al livello modifica «{layer_name}»

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
it: Modifica annullata. Puoi ancora modificare «{layer_name}» dal menù Livelli.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
it: Livello aggiornato «{layer_name}» con modifiche esterne

[ctx: Edit in External App (statusbar message)]
en: Failed to update layer with external edits from “{file_basename}”.
it: Impossibile aggiornare il livello con modifiche esterne da «{file_basename}».

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
it: MyPaint necessita di modificare un file del tipo «{type_name}» ({content_type}). Quale applicazione deve usare?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
it: Quali applicazione deve usare MyPaint per modificare i file del tipo «{type_name}» ({content_type})?

en: Open With…
it: Apri Con…

en: Icon
it: Icona

en: no description
it: nessuna descrizione

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Loading {files_summary}…
it: Sto caricando {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Importing layers from {files_summary}…
it: Importazione di livelli da {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Saving {files_summary}…
it: Sto salvando {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Exporting to {files_summary}…
it: Sto esportando su «{files_summary}»…

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to export to {files_summary}.
it: Fallito il salvataggio su «{files_summary}».

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to save {files_summary}.
it: Fallito nel salvare «{files_summary}».

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not import layers from {files_summary}.
it: Impossibile importare layer da {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not load {files_summary}.
it: Non riesco a caricare «{files_summary}».

[ctx: Document I/O: success]
en: Exported to {files_summary} successfully.
it: Esportato «{files_summary}» con successo.

[ctx: Document I/O: success]
en: Saved {files_summary} successfully.
it: Salvato «{files_summary}» con successo.

[ctx: Document I/O: success]
en: Imported layers from {files_summary}.
it: Livelli importati da {files_summary}.

[ctx: Document I/O: success]
en: Loaded {files_summary}.
it: Ho caricato «{files_summary}».

[ctx: Document I/O: the {files_summary} for a single file]
en: “{basename}”
it: «{basename}»

[ctx: Destructive action confirm dialog: cancel button]
en: _Cancel
it: Cancella

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback continue button (normally overridden)]
en: Co_ntinue
it: Co_ntinua

[ctx: File→New: confirm dialog: title question]
en: New Canvas?
it: Nuova Tela?

[ctx: File→New: confirm dialog: continue button]
en: _New Canvas
it: _Nuova tela

[ctx: File→Open: confirm dialog: title question]
en: Open File?
it: Apri File?

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: title]
en: Open File?
it: Apri File?

[ctx: File→Revert: status message: canvas has no filename yet]
en: Cannot revert: canvas has not been saved to a file yet.
it: Impossibile ripristinare: la tela non è stato ancora salvata in un file.

[ctx: File→Revert confirm dialog: title]
en: Revert Changes?
it: Annulla Modifiche?

[ctx: fill options: 'Source:' category (tooltip)]
en: The input that the fill will be based on
it: L'ingresso del riempimento si baserà su

[ctx: fill options: 'Source' category: Layer dropdown (tooltip)]
en: Select a specific layer you want the fill to be based on
it: Seleziona un livello specifico su cui vuoi basare il riempimento

[ctx: fill options: Limit to View (tooltip) Note: 'that can fit the view' is equivalent to: 'in which the entire visible part of the canvas can fit]
en: Limit the area that can be filled, based on the viewport.
    If the view is rotated, the fill will be limited to the
    smallest canvas-aligned rectangle that can fit the view.
it: Limita l'area che può essere riempita, in base alla finestra.
    Se la vista viene ruotata, il riempimento sarà limitato al
    più piccolo rettangolo allineato sulla tela che può adattarsi alla vista.

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown - warning text]
en: This mode does nothing when alpha locking is enabled!
it: Questa modalità non fa nulla quando il blocco alfa è abilitato!

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown (tooltip)]
en: Blend mode used when filling
it: Modalità di fusione utilizzata durante il riempimento

en: Opacity:
it: Opacità:

[ctx: fill options: Opacity slider (tooltip)]
en: Opacity of the fill
it: Opacità del riempimento

[ctx: fill options: Offset (tooltip)]
en: The distance in pixels to grow or shrink the fill
it: La distanza in pixel per aumentare o ridurre il riempimento

[ctx: fill options: numeric option for blurring fill (label)]
en: Feather:
it: Piuma:

[ctx: fill options: Feather (tooltip)]
en: The amount of blur to apply to the fill
it: La quantità di sfocatura da applicare al riempimento

[ctx: fill options: gap detection toggle (label)]
en: Use Gap Detection
it: Usa il rilevamento dei vuoti

en: Reset
it: Reimposta

[ctx: fill options: Reset button (tooltip)]
en: Reset options to their defaults
it: Reimposta le opzioni ai valori predefiniti

en: Edit Frame
it: Modifica Inquadratura

en: Adjust the document frame
it: Regola l'inquadratura del documento

en: Frame Size
it: Dimensioni Inquadratura

en: Height:
it: Altezza:

en: Width:
it: Larghezza:

en: Resolution:
it: Risoluzione:

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
it: Punti per pollice (in realtà pixel per pollice)

en: Color:
it: Colore:

en: Frame Color
it: Colore Cornice Inquadratura

en: <b>Frame dimensions</b>
it: <b>Dimensioni schermo</b>

en: <b>Pixel density</b>
it: <b>Densità pixel</b>

en: Set Frame to Layer
it: Adatta Inquadratura al Livello

en: Set frame to the extents of the current layer
it: Adatta l'inquadratura alle dimensioni del livello corrente

en: Set Frame to Document
it: Adatta Inquadratura al Documento

en: Set frame to the combination of all layers
it: Adatta inquadratura alla dimensione combinata di tutti i livelli

en: Trim Layer to Frame
it: Taglia Livello all'Inquadratura

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
it: Ritaglia le parti del livello corrente  che sono fuori inquadratura

en: Enabled
it: Abilitata

en: inch
it: pollici

en: Freehand Drawing
it: Disegno a Mano Libera

en: Paint free-form brush strokes
it: Dipingi pennellate a forma libera

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
it: Liscio:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
it: Pressione:

en: Bug Detected
it: È stato rilevato un errore

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
it: <big><b>È stato rilevato un errore di programmazione.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
it: Puoi ignorare questo errore e continuare a lavorare, ma dovresti probabilmente salvare il tuo lavoro a breve.
    
    Per favore comunicalo agli sviluppatori usando l' issue tracker se nessun'altro ha già riportato questo problema.

en: Search Tracker…
it: Tracciatore Ricerca…

note: only development and prereleases
en: Report…
it: Rapporto…

en: Ignore Error
it: Ignora Errore

en: Quit MyPaint
it: Termina MyPaint

en: Details…
it: Dettagli…

en: Exception while analyzing the exception.
it: Si è verificata un'eccezione analizzando un'eccezione.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
it:             #### Descrizione
    
                Dai un breve titolo descrittivo a questo report.
                Per il titolo, se puoi, usa qualcosa del tipo
                "[funzionalità-danneggiata]: [cosa-non-funziona]"
                se riesci, fornisci una traduzione in inglese del titolo.
                Poi, per favore, sostituisci questo testo
                con una descrizione dell'errore.
                Anche catture di schermate e video vanno benissimo.
    
                #### Passi per riprodurre l'errore
    
                Per favore dicci cosa stati facendo
                quando il messaggio di errore è saltato fuori.
                Ancora meglio se riuscissi a  fornire istruzioni
                passo passo su come riprodurre l'errore,
    
                #### Traceback

en: Inking
it: Inchiostrazione

en: Draw, and then adjust smooth lines
it: Disegna e poi regola la morbidezza delle linee

en: Input Device Test
it: Test del Dispositivo di Ingresso

en: (no pressure)
it: (nessuna pressione)

en: (no tilt)
it: (nessuna inclinazione)

en: Tilt:
it: Inclinazione:

en: (no device)
it: (nessun dispositivo)

en: Device:
it: Dispositivo:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
it: Sposta Livello

en: Move the current layer
it: Muovi il livello corrente

note: Visibility flag column
en: Visible
it: Visibile

en: Layers
it: Livelli

en: Arrange layers and assign effects
it: Organizza livelli e assegna effetti

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
it: Opacità Livello: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
it: Sposta il livello nella pila…

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
it: Muovi i livelli nella pila (lasciandolo cadere su un livello normale creerà un nuovo gruppo)

en: Layer
it: Livello

en: Entrance Pressure
it: Pressione In Entrata

en: Stroke entrance pressure for line tools
it: pressione in entrata del tratto per lo strumento linea

en: Midpoint Pressure
it: Pressione Punto Intermedio

en: Mid-Stroke pressure for line tools
it: Pressione di metà tratto per lo strumento linea

en: Exit Pressure
it: Pressione in Uscita

en: Stroke exit pressure for line tools
it: Pressione tratto in uscita per lo strumento linea

en: Head
it: Testa

en: Stroke lead-in end
it: Termine del tratto di avvio

en: Tail
it: Coda

en: Stroke trail-off beginning
it: Inizio del tratto finale

en: Pressure variation…
it: Variazione pressione…

en: Lines and Curves
it: Linee e Curve

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
it: Modo generico linea/curva

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
it: Disegna linee dritte; il Tasto Shift aggiunge curve, il tasto Ctrl limita l'angolo

en: Connected Lines
it: Linee Connesse

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
it: Disegna sequenze di linee; il Tasto Shift aggiunge curve, il tasto Ctrl limita l'angolo

en: Ellipses and Circles
it: Ellissi e Cerchi

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
it: Disegna ellissi; il Tasto Shift ruota, il tasto Ctrl limita rapporto/angolo

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
it: Copyright © 2005-2020
    Martin Renold e il Team di Sviluppo MyPaint

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
it: Questo programma è software libero; puoi ridistribuirlo e/o modificarlo sotto i termini della GNU General Public License come pubblicata dalla  Free Software Foundation; versione 2 della licenza, oppure (a tua scelta) qualsiasi versione successiva.
    
    Questo programma è distribuito nella speranza che possa essere utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA. Leggi il file COPYING per maggiori dettagli.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
it: programmazione

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
it: portabilità

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
it: gestione progetto

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
it: pennelli

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
it: motivi

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
it: strumenti icone

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
it: icona scrivania

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
it: tavolozze

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
it: documentazione

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
it: supporto

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
it: divulgazione

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
it: comunità

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
it: Dimensione:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
it: Opacità:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
it: Netto:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
it: Guadagno:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
it: Opzioni Strumenti

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
it: Impostazioni specializzate per lo strumento in uso

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
it: <i>Nessuna opzione disponibile</i>

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
it: Preleva impostazioni, traccia, colore e livello della pennellata…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
it: Preleva colore…

en: Preferences
it: Preferenze

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
it: Lingua di sistema

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
it: Anteprima

en: Show preview of the whole drawing area
it: Mostra anteprima dell'intera area di disegno

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
it: Mostra Mirino

en: Scratchpad
it: Blocco Schizzi

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
it: Miscela colori e fai schizzi su pagine diverse

en: Previous item
it: Elemento precedente

en: Next item
it: Elemento successivo

en: (Nothing to show)
it: (Niente da mostrare)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
it: Posiziona assi

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
it: Sposta assi

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
it: Rimuovi assi

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
it: Modifica Asse di Simmetria

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
it: Regola l'asse di simmetria di pittura.

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
it: Nessuna

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
it: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
it: Abilitata

en: File handling
it: Gestione File

en: Scraps switcher
it: Commutatore schizzi

en: Undo and Redo
it: Annulla e Ripeti

en: Blend Modes
it: Modalità Fusione

en: Line Modes
it: Modalità Linea

en: View (Main)
it: Visuale (Principale)

en: View (Alternative/Secondary)
it: Visuale (Alternativa/Secondaria)

en: View (Resetting)
it: Visuale (Ripristino)

en: Scroll View
it: Scorrimento Visuale

en: Drag the canvas view
it: Trascina la vista superficie

en: Zoom View
it: Zoom Visuale

en: Zoom the canvas view
it: Zooma la vista superficie

en: Rotate View
it: Rotazione Visuale

en: Rotate the canvas view
it: Ruota la vista superficie

en: Unknown Command
it: Comando Sconosciuto

en: Undefined (command not started yet)
it: Non definito (comando non ancora partito)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
it: {seconds:.01f}s di pittura con {brush_name}

en: Flood Fill
it: Riempimento

en: Trim Layer
it: Ritaglia Livello

en: Clear Layer
it: Pulisci Livello

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
it: Incolla Livello

en: New Layer from Visible
it: Nuovo Livello da Visibili

en: Merge Visible Layers
it: Fondi Livelli Visibili

en: Merge Down
it: Fondi in Basso

en: Normalize Layer Mode
it: Modo Livello Normalizza

en: Add {layer_default_name}
it: Aggiungi {layer_default_name}

en: Remove Layer
it: Rimuovi Livello

en: Select Layer
it: Seleziona Livello

en: Duplicate Layer
it: Duplica Livello

en: Move Layer Up
it: Sposta Livello Su

en: Move Layer Down
it: Sposta Livello Giù

en: Move Layer in Stack
it: Riordina Livello nella Pila

en: Rename Layer
it: Rinomina Livello

en: Make Layer Visible
it: Rendi Visibile il livello

en: Make Layer Invisible
it: Rendi Invisibile il Livello

en: Lock Layer
it: Blocca Livello

en: Unlock Layer
it: Sblocca Livello

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
it: Imposta Opacità Livello: %0.1f%%

en: Unknown Mode
it: Modo Sconosciuto

en: Set Layer Mode: %s
it: Imposta Modalità Livello: %s

en: Enable Frame
it: Abilita Inquadratura

en: Disable Frame
it: Disabilita Inquadratura

en: Update Frame
it: Aggiorna Inquadratura

en: Edit Layer Externally
it: Modifica Livello Esternamente

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
it: Errore caricando «{basename}».

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
it: I log potrebbero contenere più dettagli riguardo questo errore.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
it: da ora

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
it: fa

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
it: Cartella cache potrebbe essere ancora in uso.
    Stai usando più di una istanza di MyPaint?
    Chiudi il programma e attendi {cache_update_interval}s prima di riprovare.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
it: Backup incompleto aggiornato {last_modified_time} {ago}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
it: Backup aggiornato {last_modified_time} {ago}
    Dimensione: {autosave.width}×{autosave.height} pixel, Livelli: {autosave.num_layers}
    Contiene {unsaved_time} di lavoro non salvato.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
it: Non riesco a salvare «{filename}»: {err}
    Hai abbastanza spazio libero sul dispositivo?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
it: Non riesco a scrivere «{filename}»: {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
it: {error_loading_common}
    Il file non esiste.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
it: {error_loading_common}
    Non hai i permessi necessari per aprire il file.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
it: {error_loading_common}
    
    Motivo: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
it: {error_loading_common}
    Estensione formato file sconosciuta: «{ext}»

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
it: Non riesco a salvare JPEG: {original_msg}
    
    Prova a salvare in formato PNG se la tua macchina non dispone di un bel po' di memoria. Il salvataggio in formato PNG di MyPaint è più efficiente.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
it: Fallito il recupero del lavoro da un backup automatico.
    
    Motivo: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
it: Livello

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
it: Gruppo

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
it: Segnaposto

[ctx: layer default names]
en: Root
it: Radice

en: Pass-through
it: Passante

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
it: Il contenuto del gruppo si applica direttamente allo sfondo del gruppo

en: Normal
it: Normale

en: The top layer only, without blending colors.
it: Solo il livello superiore senza colori di fusione.

en: Multiply
it: Moltiplica

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
it: Simile al caricare più diapositive in un unico slot del proiettore per vederne il risultato combinato.

en: Screen
it: Schermo

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
it: Come proiettare contemporaneamente due diapositive su uno schermo  da due proiettori diversi. Questo è l'inverso di 'Moltiplica'.

en: Overlay
it: Sovrapposto

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
it: Sovrappone allo sfondo il livello superiore preservando luci e ombre dello sfondo stesso. Questo è il contrario di 'Luce Forte'.

en: Darken
it: Più Scuro

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
it: Il livello superiore è utilizzato solo dove è più scuro dello sfondo.

en: Lighten
it: Più Chiaro

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
it: Il livello superiore è utilizzato solo dove è più chiaro dello sfondo.

en: Dodge
it: Scherma

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
it: Schiarisce lo sfondo usando il livello superiore. L'effetto è simile all'omonima tecnica fotografica usata in camera oscura che viene utilizzato per migliorare il contrasto nelle ombre.

en: Burn
it: Brucia

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
it: Scurisce lo sfondo usando il livello superiore. L'effetto è simile all'omonima tecnica fotografica usata in camera oscura che viene utilizzato per ridurre i colpi di luce troppo luminosi.

en: Hard Light
it: Luce Forte

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
it: Simile alla proiezione di un faretto intenso sullo sfondo.

en: Soft Light
it: Luce Debole

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
it: Come illuminare lo sfondo con un faretto diffusore.

en: Difference
it: Differenza

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
it: Sottrae il colore più scuro da quello più chiaro dei due.

en: Exclusion
it: Esclusione

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
it: Simile a 'differenza' ma con minor contrasto.

en: Hue
it: Tinta

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
it: Combina la tinta del livello superiore con la saturazione e luminosità dello sfondo.

en: Saturation
it: Saturazione

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
it: Applica la saturazione del livello superiore alla tinta e luminosità dello sfondo.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
it: Applica la tinta e la saturazione del livello superiore alla luminosità dello sfondo.

en: Luminosity
it: Luminosità

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
it: Applica la luminosità del livello superiore alla tinta e saturazione dello sfondo.

en: Plus
it: Più

en: This layer and its backdrop are simply added together.
it: Questo livello e il suo sfondo sono semplicemente sommati insieme.

en: Destination In
it: Destinazione Interno

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
it: Usa lo sfondo solo dove questo livello lo copre. Tutto il resto è ignorato.

en: Destination Out
it: Destinazione Esterno

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
it: Usa lo sfondo solo dove questo livello non lo copre. Tutto il resto è ignorato.

en: Source Atop
it: Sorgente In Cima

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
it: I dati sorgente che si sovrappongono a dati destinazione rimpiazzano quelli di destinazione. I dati destinazione sono mantenuti altrove.

en: Destination Atop
it: Destinazione In Cima

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
it: I dati destinazione che si sovrappongono a dati sorgente rimpiazzano quelli di sorgente. I dati sorgente sono mantenuti altrove.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
it: Non riesco a costruire un oggetto interno vitale. Il tuo sistema non ha abbastanza memoria per eseguire questa operazione.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
it: Fallito nello scrivere «{basename}».
    
    Motivo: {err}
    Cartella destinazione: «{dirname}».

en: PNG reader failed: %s
it: Lettura PNG fallita: %s

en: Recover interrupted work?
it: Recupero lavoro interrotto?

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
it: Inizia a lavorare su una nuova area di lavoro. Questo backup verrà mantenuto.

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Description
it: Descrizione

en: Live update
it: Aggiornamento in tempo reale

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
it: Aggiorna l'ultimo tratto sulla superficie di lavoro con le impostazioni di questa finestra, in tempo reale

en: Save these settings to the brush
it: Salva queste impostazioni nel pennello

en: Edit Icon
it: Modifica Icona

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
it: Modifica questa icona pennello in una finestra separata (potrai usare qualsiasi pennello per disegnarla)

en: Delete
it: Elimina

en: Delete this brush from the disk
it: Elimina questo pennello dal disco

en: Copy to New
it: Copia a Nuovo

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
it: Copia queste impostazioni e l'icona corrente in un nuovo pennello

en: Rename this brush
it: Rinomina questo pennello

en: Brush Setting
it: Impostazioni Pennello

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
it: Descrizione breve da usare nei suggerimenti

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
it: Descrizione:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
it: Note dell'autore del pennello

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
it: Note:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
it: Valore di partenza per le impostazioni di questo pennello. Le dinamiche del pennello sottostanti agiranno su questo.

en: Reset this input to have no effect on the setting
it: Reimposta questo ingresso per non avere effetto sull'impostazione

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
it: Valore minimo per l'asse in uscita.
    Questo può essere impostato usando il cursore principale per {dname}.

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
it: Valore massimo per l'asse in uscita.
    Questo può essere impostato usando il cursore principale per {dname}.

en: Output
it: Uscita

en: Input
it: Ingresso dati

en: Adjusts the maximum value
it: Regola il valore massimo

en: Adjusts the minimum value
it: Regola il valore minimo

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
it: Valore minimo per l'asse in ingresso.
    Usa la scala a comparsa per regolarlo.

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
it: Valore massimo per l'asse in ingresso.
    Usa la scala a comparsa per regolarlo.

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
it: Variazione del valore base dall'ingresso stilo e altri criteri

en: Brush Dynamics
it: Dinamiche Pennello

en: Adjust this input mapping in detail
it: Regola questa mappatura ingresso nel dettaglio

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
it: Valore pressione per il punto corrente

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
it: Pressione:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction. The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected. The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
it: Inclinazione nella direzione dell'asse X dell'area di lavoro.
    Un valore di 0 significa che la penna è verticale.
    Valori negativi significano inclinazioni verso sinistra.

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
it: Inclinazione X:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
it: Inclinazione Y:

en: Tilt in the canvas Y axis
it: Inclinazione sull'asse Y dell'area di lavoro

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
it: Tempo dal punto precedente in secondi

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
it: Tempo:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
it: Elimina Punto

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
it: Elimina il punto selezionato

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
it: Preleva colore

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
it: Modifica il colore corrente in dettaglio

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
it: Aggiungi il colore corrente alla tavolozza

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
it: Scala e rotazione superficie

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
it: Preleva impostazioni, colore del tratto e livello della pennellata

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
it: PNG opaco con sfondo (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
it: JPEG qualità 90% (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
it: Cerchio con colori chiari sul bordo

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
it: Cerchio con colori medi sul bordo

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
it: Cerchio con colori carichi sul bordo

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
it: croce

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
it: Pressione in Ingresso

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
it: Pressione Pennello

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
it: <b>Mappatura Globale Pressione</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
it: Pressione

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
it: Qui puoi forzare i dispositivi di puntamento a compiti specifici sull'area di lavoro oppure ignorarli completamente se intralciano il tuo lavoro.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
it: <b>Uso del Dispositivo</b>

en: Devices
it: Dispositivi

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
it: • La barra spaziatrice può essere usata come il Pulsante2.
    • I pulsanti di alcune tavolette non possono essere tenuti premuti quando usati.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
it: <b>Mappatura Pulsanti Puntatore</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
it: Pulsanti

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
it: <b>Mappatura Testiera</b>

en: Keys
it: Tasti

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
it: Formato file predefinito:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
it: Prefisso quando salvo schizzi:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
it: <b>Salvataggio</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
it: <b>Gestione Colore</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
it: Conversione spazio colore:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
it: Converte a sRGB quando carica; marca come sRGB quando salva

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
it: Le immagini contenenti informazioni di spazio colore <i>completo</i> verranno convertite in sRGB durante il caricamento in MyPaint. Quando MyPaint salva un'immagine, saranno aggiunte delle note ad essa in modo che altri programmi possono eseguire il rendering correttamente.
    
    Questo presuppone che il monitor sia calibrato approssimativamente a sRGB , lo spazio colore standard per il web e un'approssimazione pessimistica della maggior parte dei monitor per PC. Se sai che il tuo schermo è radicalmente differente da questo, utilizzare invece l'impostazione "nessuna conversione automatica o codifica".

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
it: Nessuna conversione automatica o codifica

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
it: Nessuna conversione viene effettuata al caricamento e i file sono salvati senza informazioni di gestione colore.
    
    Questo è il vecchio comportamento di MyPaint e può essere usato come ripiego per le lavorazioni non sRGB.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
it: <b>Backup Automatici</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
it: Backup lavoro non salvato:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
it: secondi di inattività

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
it: Esegue il backup incrementale del lavoro in background sulla cache del disco di MyPaint. Se il programma si blocca, avrai la possibilità di ripristinare ciò a cui si stavi lavorando.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
it: Tempo trascorso tra i backup:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
it: Carica e Salva

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
it: <b>Zoom e Rendering</b>

en: Default zoom level:
it: Livello zoom predefinito:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
it: <b>Interfaccia</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
it: Dimensione icone della barra strumenti:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
it: Tipo cursore mano libera:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
it: Variante tema scuro:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
it: Se disponibile nel tema GTK3 (necessita riavvio)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
it: Usa una variante chiaro su scuro quando è supportato dal tema GTK. Questo è generalmente sensato per i redattori delle immagine e per gli spettatori.

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
it: Alcune di queste impostazioni richiedono il riavvio di MyPaint.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
it: Largo (richiede GTK3 recente)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
it: Piccole

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
it: Usa un motivo a scacchiera

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
it: Disegna un motivo a scacchi per mostrare la trasparenza.
    Questo rallenta la visualizzazione ma può generare meno confusione.

en: When showing transparency:
it: Quando si mostrano trasparenze:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
it: Gestisci gli eventi di scorrimento in maniera morbida:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
it: Quando i dispositivi lo mandano (necessita riavvio)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox tooltip]
en: Smooth scrolling support makes scroll gestures and scrollwheel events from some devices smooth rather than in steps. It's good for touchpads, but can be irritating if you're used to mouse scrolling.
    
    If smooth scrolling is supported, stepwise scrolling can be turned back on briefly by holding the shift key down while scrolling.
    
    Scrolling to pan the view needs this setting to be turned on, and for your device to be configured to send bidirectional scroll events.
it: Il supporto allo scorrimento continuo rende le azioni di scorrimento e gli eventi rotella da alcuni dispositivi fluidi piuttosto che a scatti. Va bene per i touchpad, ma può essere irritante se siete abituati a scorrimento del mouse.
    
    Se lo scorrimento fluido è supportato, lo scorrimento a scatti può essere ripristinato temporaneamente tenendo premuto il tasto shift durante lo scorrimento.
    
    Se vuoi usare lo scorrimento per fare una panoramica, la vista necessita di questo paramento attivato e il dispositivo di essere configurato per inviare gli eventi di scorrimento in maniera bidirezionale.

en: Hide cursor while painting
it: Nascondi il cursore durante panoramica

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
it: Visualizza

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
it: La serie di colori da mostrare come colori primari sul cerchio colori.
    Diverse tradizioni hanno diverse armonie di colori.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
it: Primari sono:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
it: Rosso/Verde/Blu standard digitale

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
it: Il rosso, verde a blu primari del &apos;monitor del computer&apos; uniformemente disposti intorno al cerchio. Il verde è di fronte al magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
it: Il rosso, verde a blu primari del 'monitor del computer' uniformemente disposti intorno al cerchio. Il verde è di fronte al magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
it: Rosso/Giallo/Blu tradizionali dell'artisa

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
it: Disposizione cerchio tradizionale rosso/giallo/blu come usato da molti artisti sin dal diciottesimo secolo approssimato con i colori del monitor uniformemente disposti attorno al cerchio. Il verde è all'opposto del rosso.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
it: Disposizione cerchio tradizionale rosso/giallo/blu come usato da molti artisti sin dal diciottesimo secolo approssimato con i colori del monitor uniformemente disposti attorno al cerchio. Il verde è all'opposto del rosso.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
it: Rosso-Verde e Blu-Giallo coppie complementari

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
it: Approssimazione rapida e grossolana dei cerchi consapevoli dalle teorie del colore che utilizzano quattro &apos;colori primari psicologici&apos; o &apos;tonalità uniche&apos; disposti in coppie complementari nei punti cardinali. Il rosso è di fronte a verde, il giallo e opposto al blu. CIECAM02 e NCS presentano un modello simile. Qui usiamo rosso giallo verde e blu puri come i quattro colori primari.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
it: Approssimazione rapida e grossolana dei cerchi consapevoli dalle teorie del colore che utilizzano quattro 'colori primari psicologici' o 'tonalità uniche' disposti in coppie complementari nei punti cardinali. Il rosso è di fronte a verde, il giallo e opposto al blu. CIECAM02 e NCS presentano un modello simile. Qui usiamo rosso giallo verde e blu puri come i quattro colori primari.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
it: <b>Cerchio Colori</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
it: Colore

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
it: Schermo (normale)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
it: Disabilitata (nessuna sensibilità alla pressione)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
it: Finestra(non raccomandato)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
it: Nuovo

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
it: Nuovo

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
it: Inizia con una nuova superficie di lavoro bianca.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
it: Apri…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
it: Apri

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
it: Apri un file per lavorarci sopra.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
it: Apri Più Recente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
it: Carica il file che hai salvato più recentemente.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
it: Apri Recente

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
it: Ripristina

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
it: Ricarica il file da cui il tuo lavoro corrente è stato caricato.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
it: Salva

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
it: Salva il lavoro su file.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
it: Salva Come…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
it: Salva il lavoro su un file assegnandogli un nuovo nome.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
it: Esporta…

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
it: Esporta il tuo lavoro su un file ma continua a lavorare sullo stesso file.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
it: Salva come Schizzo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
it: Salva su un nuovo file schizzo oppure salva una nuova revisione se è già uno schizzo.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
it: Apri Schizzo Precedente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
it: Carica lo schizzo precedente a quello corrente.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
it: Apri Schizzo Successivo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
it: Carica lo schizzo successivo a quello corrente.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
it: Recupera File da un Backup Automatico…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
it: Prova a salvare e recuperare un lavoro non salvato.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
it: Gruppi Pennello

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
it: Pennelli

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
it: Lista gruppi pennello.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
it: Regolatori Colore

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
it: Colori

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
it: Regolatori colore disponibili.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
it: Modalità

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
it: Modalità

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
it: Modalità di composizione del livello corrente.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
it: Aumenta Dimensione Pennello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
it: Rende il pennello in uso più grande.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
it: Riduci Dimensione Pennello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
it: Rende il pennello in uso più piccolo.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
it: Aumenta Opacità Pennello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
it: Rende il pennello in uso più opaco.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
it: Riduci Opacità Pennello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
it: Rende il pennello in uso meno opaco.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
it: Schiarisci Colore di Pittura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
it: Aumenta la luminosità del colore di pittura in uso.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
it: Scurisci Colore di Pittura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
it: Diminuisce la luminosità del colore di pittura in uso.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
it: Cambia Tonalità in Senso Orario

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
it: Ruota il colore di pittura in senso orario sul cerchio colori.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
it: Cambia Tonalità in Senso Antiorario

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
it: Ruota la tonalità di colore in senso antiorario sul cerchio colori.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
it: Aumenta Saturazione

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
it: Rendi il colore di pittura più saturo (più colorato, puro).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
it: Diminuisci Saturazione

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
it: Rendi il colore di pittura meno saturo (ingrigito).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
it: Ricarica Impostazioni Pennello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
it: Ripristina tutte le impostazioni del pennello ai valori salvati del pennello corrente.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
it: Preleva Tratto e Livello

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
it: Tasto Scorciatoia Ripristino Colore Pennello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
it: Commuta se il ripristino del pennello da un tasto scorciatoia ripristina anche il colore salvato.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
it: Salva Pennello sulla Scorciatoia Più Recente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
it: Salva le impostazioni del pennello sulla scorciatoia da tastiera usata recentemente.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
it: Pulisci Livello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
it: Cancella le parti del livello corrente che stanno fuori dall'inquadratura.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
it: Copia Livello negli Appunti

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
it: Copia il contenuto del livello in uso negli appunti.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
it: Incolla Livello dagli Appunti

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
it: Rimpiazza il livello in uso con il contenuto degli appunti.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
it: Modifica Livello in Applicazione Esterna…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
it: Aggiorna Livello con Programmi Esterni

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
it: Conferma le modifiche salvate dall'applicazione esterna (normalmente automatico).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
it: Seleziona Livello sotto il Cursore

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
it: Vai al Livello Superiore

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
it: Vai su di un livello nella pila dei livelli.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
it: Vai al Livello Inferiore

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
it: Vai giù di un livello nella pila dei livelli.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
it: Nuovo Livello di Pittura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
it: Aggiungi un nuovo livello per la pittura sopra al livello corrente.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
it: Nuovo Livello Vettoriale…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
it: Aggiungi un nuovo livello vettoriale sopra al livello corrente e inizia a modificarlo.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
it: Nuovo Gruppo Livelli

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
it: Aggiungi un nuovo gruppo di livelli sopra al livello in uso.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
it: Nuovo Livello Pittura Sotto

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
it: Aggiungi un nuovo livello per la pittura sotto al livello corrente.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
it: Nuovo Livello Vettoriale Sotto…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
it: Aggiungi un nuovo livello vettoriale sotto al livello corrente e inizia a modificarlo.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
it: Nuovo Gruppo Livelli Sotto

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
it: Aggiungi un nuovo gruppo di livelli sotto al livello in uso.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
it: Fondi Livelli in Basso

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
it: Unisci il livello in uso con quello sottostante.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
it: Fondi Livelli Visibili

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
it: Consolida tutti i livelli visibili e cancella gli originali.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
it: Nuovo Livello da Visibili

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
it: Come 'Fondi Livelli Visibili' ma non cancella gli originali.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
it: Elimina Livello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
it: Elimina il livello in uso dalla pila dei livelli.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
it: Converti in Normale Livello di Pittura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
it: Converte il livello corrente o il gruppo in un livello pittura modalità 'Normale' preservando il suo aspetto.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
it: Aumenta Opacità Livello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
it: Rendi il livello meno trasparente.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
it: Riduci Opacità Livello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
it: Rendi il livello più trasparente.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
it: Alza Livello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
it: Alza il livello corrente di una posizione nella pila dei livelli.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
it: Abbassa Livello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
it: Abbassa il livello corrente di una posizione nella pila dei livelli.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
it: Duplica Livello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
it: Crea una copia esatta del livello corrente.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
it: Livello Bloccato

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
it: Commuta lo stato di blocco del livello in uso. I livelli bloccati non possono essere modificati.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
it: Livello Visibile

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
it: Commuta lo stato di visibilità del livello in uso.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
it: Mostra Sfondo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
it: Commuta la visibilità del livello di sfondo.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
it: Azzera e Centra la Vista

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
it: Reimposta Zoom, Rotazione, Riflessione e centra il documento.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
it: Adatta alla Vista

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
it: Commuta tra una vista d'insieme e la tua posizione di lavoro e livello di zoom.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
it: Reimposta

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
it: Reimposta Zoom

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
it: Reimposta Rotazione

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
it: Ripristina Specularità

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
it: Zoom Avanti

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
it: Aumenta l'ingrandimento.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
it: Zoom Indietro

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
it: Diminuisce l'ingrandimento.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
it: Ruota in Senso Orario

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
it: Ruota in Senso Antiorario

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
it: Rifletti Orizzontale

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
it: Riflette la visuale da sinistra a destra.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
it: Rifletti Verticale

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
it: Capovolge la visuale a testa in giù.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
it: Solo Livello Corrente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
it: Commuta la visione del solo livello in uso.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
it: Pittura Simmetrica Attivata

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
it: Specularità delle pennellate lungo l'asse di simmetria

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
it: Inquadratura Abilitata

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
it: Commuta visibilità dell'inquadratura del documento.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
it: Stampa i Valori di Ingresso del Pennello sulla Console

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
it: Mostra l'ingresso generato internamente dal motore del pennello sulla console.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
it: Visualizza Resa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
it: Mostra aggiornamenti resa sullo schermo per il debug.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
it: Disabilita Double Buffering

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
it: Disabilita il double buffering GTK, normalmente è abilitato.

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
it: Modalità Pittura

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
it: Modalità Pittura: Normale

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
it: Applica il colore normalmente quando si dipinge.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
it: Modo Pittura: Gomma

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
it: .Cancella usando il pennello corrente.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
it: Modo Pittura: Alfa Bloccato

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
it: Utilizzando il pennello non verrà cambiata l'opacità del livello.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
it: Modo Pittura: Colora

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
it: Applica il colore al livello corrente senza compromettere la sua opacità e luminosità.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
it: Esci

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
it: Chiudi la finestra principale ed esci dall'applicazione.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
it: Colore

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
it: Regola Colore

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
it: Popup Storia Colore

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
it: Apri una linea temporale dei colori usati recentemente sotto il cursore.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
it: Finestra Dettagli Colore

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
it: Mostra finestra dettagli colore con immissione testo.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
it: Colore Successivo sulla Tavolozza

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
it: Imposta il colore di pittura al colore successivo nella tavolozza.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
it: Colore Precedente sulla Tavolozza

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
it: Imposta il colore di pittura al colore precedente nella tavolozza.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
it: Aggiungi Colore alla Tavolozza

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
it: Aggiungi il colore della pittura corrente alla tavolozza.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
it: Livello

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
it: Opacità

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
it: Vai al Livello

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
it: Nuovo Livello Sotto

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
it: Proprietà

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
it: Blocco Schizzi

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
it: Nuovo Blocco Schizzi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
it: Apri il blocco schizzi predefinito come una nuova superficie blocco schizzi.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
it: Apri Blocco Schizzi…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
it: Carica un immagine da disco al blocco schizzi.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
it: Salva Blocco Schizzi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
it: Salva un blocco schizzi sul suo file esistente su disco.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
it: Esporta Blocco Schizzi Come…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
it: Esporta il blocco schizzi su disco con un nome a scelta.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
it: Ripristina Blocco Schizzi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
it: Ripristina il blocco schizzi all'ultimo stato salvato.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
it: Salva Blocco Schizzi come Predefinito

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
it: Salva il blocco schizzi come predefinito per «Nuovo blocco schizzi».

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
it: Elimina Blocco Schizzi Predefinito

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
it: Cancella il blocco schizzi predefinito come superficie di lavoro vuota.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
it: Copia Sfondo Principale sul Blocco Schizzi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
it: Copia l'immagine di sfondo del documento in uso sul Blocco Schizzi.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
it: Finestra

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
it: Pennello

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
it: Scorciatoie da Tastiera

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
it: Aiuto Scorciatoie da Tastiera Pennelli

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
it: Mostra una spiegazione su come funzionano le scorciatoie da tastiera.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
it: Cambia Pennello…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
it: Fai comparire un selettore pennello sotto al cursore.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
it: Cambia Colore…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
it: Fai comparire la lista dei selettori colore sotto al cursore.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
it: Cambia Colore (sottoinsieme veloce)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
it: Fai comparire un selettore colore sotto al mouse che comprenda solo i colori cliccabili direttamente.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
it: Ottieni Altri Pennelli…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
it: Scarica pacchetti pennelli dal wiki di MyPaint.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
it: Importa Pennelli…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
it: Carica un pacchetto pennelli da disco.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
it: Aiuto Online

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
it: Vai al wiki della documentazione di MyPaint.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
it: Informazioni su MyPaint

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
it: Mostra la licenza MyPaint, il numero di versione e i crediti.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
it: Stampa Informazioni su Memory Leak nella Console (Lento!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
it: Attiva debug memory leaks.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
it: Eseguire Garbage Collector Adesso

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
it: Libera la memoria utilizzata per gli oggetti Python che non sono più in uso.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
note: FIXME: convert to a ToggleAction
en: Start/Stop Profiling…
it: Avvia/Ferma Profilazione…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
it: Avvia/Ferma Python Profiling (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
it: Simula un Blocco…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
it: Solleva un'eccezione Python, per testare la finestra di dialogo blocco.

[ctx: Menu (labels)]
en: View
it: Vista

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
it: Retroazione

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
it: Regola Visuale

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
it: Mostra il menù principale come finestra a comparsa.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
it: Schermo Pieno

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
it: Commuta tra schermo pieno e modalità finestra.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
it: Modifica Preferenze

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
it: Modifica le impostazioni globali di MyPaint.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
it: Prova Periferiche di Ingresso

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
it: Mostra la finestra di dialogo che cattura tutti gli eventi che i tuoi dispositivi di immissione mandano.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
it: Selettore Sfondo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
it: Cambia la trama della carta di sfondo.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
it: Modificatore Impostazioni Pennello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
it: Modifica le impostazioni del pennello attivo.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
it: Modificatore Icona Pennello

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
it: Modifica Icona Pennello.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
it: Mostra Pannello Livelli

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
it: Mostra il pannello di alloggio Livelli (organizza livelli oppure assegna modalità).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
it: Cerchio HCY

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable cylindrical hue/chroma/luma color selector. The circular slices are equiluminant.
it: Selettore colore cilindrico hue/chroma/luma agganciabile. Le sezioni circolari sono equi-illuminanti.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
it: Tavolozza Colore

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
it: Tavolozza selettore colore agganciabile.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
it: Cerchio HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
it: Modificatore saturazione e tinta agganciabile.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
it: Cubo HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
it: Selettore colore agganciabile: il cubo HSV che può essere ruotato per mostrare diverse sezioni planari.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
it: Quadrato HSV

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
it: Cursori Componente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
it: Selettore colore agganciabile che mostra la componenti individuali del colore.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
it: Lavaggio con Liquido

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
it: Selettore colore agganciabile che mostra la versione slavata dei colori adiacenti.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
it: Anelli Concentrici

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
it: Selettore di colore agganciabile con anelli HSV concentrici.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
it: Tavolozza a Croce

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
it: Selettore colori agganciabile con scale HSV su una tavolozza colore radiale.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
it: Pannello Blocco Schizzi

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
it: Mostra Pannello Blocco Schizzi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
it: Mostra il pannello di alloggio del Blocco Schizzi (miscela colori e disegna schizzi).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
it: Pannello Anteprima

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
it: Mostra il pannello di alloggio dell'anteprima (visione d'insieme di tutta l'area di lavoro).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
it: Pannello Opzioni Strumento

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
it: Mostra il Pannello Opzioni Strumento

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
it: Mostra il pannello di alloggio delle Opzioni Strumenti (Opzioni per lo strumento in uso).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
it: Pannello Storia Pennello e Colore

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
it: Pennelli e Colori Recenti

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
it: Mostra il pannello della Storia (colori e pennelli usati recentemente).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
it: Nascondi Controlli quando a Schermo Pieno

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
it: Commuta la scomparsa automatica dell'interfaccia utente quando a schermo pieno.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
it: Mostra Livello di Zoom

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
it: Attiva/disattiva la retroazione del livello di zoom.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
it: Mostra Ultima Posizione di Pittura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
it: Commuta la retroazione che mostra dove l'ultima pennellata è terminata.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
it: Filtro Schermo

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
it: Mostra Colori Normalmente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
it: Filtro colori: mostra colori inalterati.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
it: Mostra Colori in Scala di Grigio

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
it: Filtro Colori: mostra solo luminosità (HCY/YCbCr Luma)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
it: Mostra Colori Invertiti

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
it: Filtri colori: video negativo. Il nero è bianco a il rosso è ciano.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
it: Mostra Colori con Insensibilità al Rosso Simulata

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
it: Filtro colori per simulare la deuteranopia, una comune forma di daltonismo.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
it: Mostra Colori con Insensibilità al Verde Simulata

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
it: Filtra i colori per simulare la protanopia, una comune forma di daltonismo.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
it: Mostra Colori con Insensibilità al Blu Simulata

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
it: Filtra colori per simulare la tritanopia, una rara forma di daltonismo.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
it: Mano Libera

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
it: Mano Libera

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
it: Disegno a mano libera: disegna e dipingi liberamente senza costrizioni geometriche.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
it: Mano Libera

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
it: Disegna e dipingi liberamente senza costrizioni geometriche.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
it: Vista Panoramica

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
it: Panoramica

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
it: Panoramica Vista: muovi la vista dell'area di lavoro orizzontalmente o verticalmente.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
it: Vista Panoramica

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
it: Muovi interattivamente la vista dell'area di lavoro orizzontalmente o verticalmente.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
it: Ruota Vista

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
it: Ruota

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
it: Ruota Vista: inclina il punto di visione dell'area di lavoro.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
it: Ruota Vista

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
it: Ruota interattivamente il punto di visione dell'area di lavoro.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
it: Zoom Vista

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
it: Zoom Vista: Zoom avanti o indietro dell'area di lavoro.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
it: Zoom Vista

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
it: Imposta interattivamente il livello di zoom dell'area di lavoro.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
it: Linee e Curve

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
it: Linee

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
it: Linee e Curve: disegna linee dritte o curve.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
it: Linee e Curve

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
it: Disegna linee dritte o curve.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
it: Linee Connesse

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
it: Linee Connesse

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
it: Linee Connesse: disegna una sequenza di linee dritte o curve.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
it: Linee Connesse

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
it: Disegna sequenze di linee dritte o curve.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
it: Ellissi e Cerchi

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
it: Ellisse

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
it: Ellissi e Cerchi: disegna forme rotonde.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
it: Ellissi e Cerchi

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
it: Disegna cerchi ed ellissi.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
it: Inchiostrazione

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
it: Inchiostro

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
it: Inchiostrazione: disegna linee morbide in maniera controllata.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
it: Inchiostrazione

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
it: Disegna linee morbide in modo controllato.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
it: Riposizione Livello

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
it: Pos. Livello.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
it: Riposiziona Livello: muovi il livello corrente sull'area di lavoro.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
it: Riposiziona Livello

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
it: Sposta interattivamente il livello un uso sull'area di lavoro.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
it: Modifica Inquadratura

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
it: Inquadratura

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
it: Modifica Inquadratura: definisci un quadro attorno al documento per dargli una dimensione definita.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
it: Modifica Inquadratura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
it: Definisci interattivamente un quadro attorno al documento per dargli una dimensione definita.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
it: Modifica Simmetria Pittura

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
it: Simmetria

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
it: Modifica Simmetria Pittura: regola l'asse usato per la pittura simmetrica.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
it: Modifica Simmetria Pittura

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
it: Regolazione interattiva dell'asse usato per la pittura simmetrica.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
it: Preleva Colore

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
it: Preleva Col.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
it: Preleva Colore: imposta il colore di pittura dai pixel dello schermo.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
it: Preleva Colore

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
it: Imposta il colore di pittura dai pixel dello schermo.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
it: Riempimento

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
it: Riempire

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
it: Riempimento: riempie un area con il colore.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
it: Riempimento

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
it: Riempi area con colore.
