mypaint v2.0.0-alpha.12-342-gc134f1a - en to kab translation catalogue (57 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
kab: Tigawt

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
kab: Tigawt :

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
kab: Abrid:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
kab: Taqeffalt:

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
kab: Tugawt tarussint

en: Open Folder “{folder_basename}”…
kab: Ldi akaram “{folder_basename}”…

note: ... so that the main actions end up in the bottom-right of the dialog (reversed for rtl scripts), where the eye ends up naturally at the end of the flow.
en: OK
kab: IH

en: Background
kab: Agilal

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
kab: Ɣef

en: Undo %s
kab: Uɣal %s

en: Undo
kab: Semmet

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
kab: Amaynut

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
kab: Ldi…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
kab: Sizdeg asewwaḍ

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
kab: Asewwaḍ amaynut i tajeggirt

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
kab: Aggay amaynut isewaḍen

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
kab: Ekkes asewwaḍ

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
kab: Semsasa iẓṛi

[ctx: Menu (labels)]
en: File
kab: Afaylu

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
kab: Ffeɣ

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
kab: Mdel asfaylu agejdan sakin ffeγ seg usnas.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
kab: Ẓreg

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
kab: Ini

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
kab: Seggem ini

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
kab: Tissi

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
kab: Timeẓlyin

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
kab: Attafttar n uzenziɣ

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
kab: Asfaylu

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
kab: Timceṭ

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
kab: Inegzumen n unasiw

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
kab: Snifel timceṭ…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
kab: Senfel ini…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
kab: Snifel ini (ddaw-tagrumma arurad)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
kab: Ugar n tmecḍin…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
kab: Tallalt

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
kab: Tallalt seg izirig

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
kab: Γef MyPaint

[ctx: Menu (labels)]
en: View
kab: Sken

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
kab: Agdil aččuran

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
kab: Ẓreg ismenyifen

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
kab: Asenqed n ibenkan n unekcum

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
kab: Ẓreg timceṭ

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
kab: Beqqeḍ isfuyla n isewaḍen

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
kab: Tiɣruḍin n initen

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
kab: Beqqeḍ attafttar n izenziɣen

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
kab: Asfaylu tastasenselkimt

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
kab: Tastasenselkimt

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
kab: Asfaylu iḍaɣaṛen n ufecku

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
kab: Beqqeḍ iḍaɣaren n ufecku

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
kab: Amezruy n initen ed timecḍin

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
kab: timecḍin ed initen tinayin

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
kab: Afus yulin

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
kab: Afus yulin

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
kab: Izirigen ed izligen

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
kab: Izirigen yeqqnen

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
kab: Ellipses ed tiwinestin

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
kab: Idwi
