mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to mr translation catalogue (144 entries)

en: Open the Backup’s Folder…
mr: बॅकअप फोल्डर उघडा…

en: Background
mr: पार्श्वभूमी

en: Save as Default
mr: डीफॉल्ट म्हणून जतन करा

en: Pattern
mr: रचना

en: Color
mr: रंग

en: One or more backgrounds could not be loaded
mr: एक किंवा अधिक पार्श्वभूमी लोड करणे शक्य नाही

en: Error loading backgrounds
mr: पार्श्वभूमी लोड करण्यात त्रुटी

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
mr: ब्रश सेटिंग्ज संपादक

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
mr: बद्दल

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
mr: प्रायोगिक

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
mr: मूलभूत

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
mr: अस्पष्टता

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
mr: वेग

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Directional Offsets
mr: निदेशक ऑफसेट

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
mr: ट्रॅकिंग

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
mr: स्ट्रोक

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
mr: रंग

[ctx: brush settings list: setting group]
en: GridMap
mr: ग्रिडमॅप

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
mr: स्वपसंत

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
mr: कोणताही ब्रश निवडलेला नाही, कृपया त्याऐवजी “नवीन म्हणून जोडा” वापरा.

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
mr: ब्रशचे नाव बदला

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
mr: या नावाचा ब्रश आधीच अस्तित्वात आहे!

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
mr: (अनामित ब्रश)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
mr: {brush_name} [जतन न केलेले]

en: Brush Icon
mr: ब्रश चिन्ह

en: Brush Icon (editing)
mr: ब्रश चिन्ह (संपादन)

en: No brush selected
mr: ब्रश निवडलेला नाही

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
mr: संपादन

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
mr: पुसून टाका

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
mr: साठवा

[ctx: file compatibility question]
en: Do you want to open this file anyway?
mr: आपण तरीही ही फाईल उघडू इच्छिता?

[ctx: Version compat warning toggle]
en: Don't show this warning again
mr: पुन्हा ही चेतावणी दाखवू नका

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 1.x mode
mr: नेहमी 1.x मोडमध्ये उघडा

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 2.x mode
mr: नेहमी 2.x मोडमध्ये उघडा

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Open in 1.x mode unless file contains pigment layers
mr: फाइलमध्ये रंगद्रव्य स्तर नसल्यास 1.x मोडमध्ये उघडा

[ctx: File Load Compat Options]
note: TRANSLATORS: This is a label for a dropdown menu in the TRANSLATORS: file chooser dialog when loading .ora files.
en: Compatibility mode:
mr: अनुकूलता मोड:

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
mr: कर्सर / पकडणे

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
mr: रबर

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
mr: कीबोर्ड

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
mr: माउस

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
mr: पेन

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
mr: टचपॅड

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
mr: टचस्क्रीन

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
mr: दुर्लक्ष

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
mr: कोणतेही कार्य

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
mr: चित्रकला नसलेली कामे

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
mr: केवळ नॅव्हिगेशन

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
mr: झूम

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
mr: पॅन

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
mr: डिव्हाइस

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
mr: अक्ष

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
mr: प्रकार

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
mr: यासाठी वापरा…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
mr: स्क्रोल करा…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
mr: नाव

en: Overwrite brush?
mr: ब्रश अधिलिखित करायचा?

en: Replace
mr: पुनर्स्थित करा

en: Rename
mr: नाव बदला

en: Replace all
mr: सर्व पुनर्स्थित करा

en: Rename all
mr: सर्वांचे नाव बदला

en: Imported brush
mr: आयात केलेला ब्रश

en: Existing brush
mr: विद्यमान ब्रश

en: Overwrite brush group?
mr: ब्रश गट अधिलिखित करायचा ?

en: Import brush package?
mr: ब्रश पॅकेज आयात करायचे?

en: Load brush settings from shortcut slot %d
mr: शॉर्टकट स्लॉट %d वरून ब्रश सेटिंग्ज लोड करा

en: Store brush settings in shortcut slot %d
mr: शॉर्टकट स्लॉट %d मध्ये ब्रश सेटिंग्ज संग्रहित करा

en: Restore Brush %d
mr: %d ब्रश पुनर्संचयित करा

en: Save to Brush %d
mr: %d ब्रश वर जतन करा

en: Undo %s
mr: %s पूर्ववत करा

en: Undo
mr: निरस्त करा

en: Redo %s
mr: पुन्हा करा %s

en: Redo
mr: पुन्हा करा

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Empty document, nothing copied.
mr: रिक्त दस्तऐवज, काहीही कॉपी केले नाही.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Nothing on clipboard.
mr: क्लिपबोर्डवर काहीही नाही.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Clipboard does not contain an image.
mr: क्लिपबोर्डमध्ये एकही प्रतिमा नाही.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Cannot paste into this type of layer.
mr: या प्रकारच्या थरात पेस्ट करणे शक्य नाही.

note: TRANSLATORS: window title for use with a filename
en: %s - MyPaint
mr: %s - मायपेंट

note: TRANSLATORS: window title for use without a filename
en: MyPaint
mr: मायपेंट

en: Fullscreen
mr: पडदाभर

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown (tooltip)]
en: Blend mode used when filling
mr: भरताना ब्लेंड मोड वापरला जातो

en: Opacity:
mr: अपारदर्शकता:

[ctx: fill options: Opacity slider (tooltip)]
en: Opacity of the fill
mr: भरण्याचे अस्पष्टता

[ctx: fill options: numeric option - grow/shrink fill (label)]
en: Offset:
mr: ऑफसेट:

[ctx: fill options: numeric option for blurring fill (label)]
en: Feather:
mr: पंख:

[ctx: fill options: Feather (tooltip)]
en: The amount of blur to apply to the fill
mr: भरण्यासाठी अस्पष्ट प्रमाणात

[ctx: fill options: gap detection toggle (label)]
en: Use Gap Detection
mr: गॅप डिटेक्शन वापरा

[ctx: fill options: gap-detection sub-option, numeric setting (label)]
en: Max Gap Size:
mr: कमाल गॅप आकार:

en: Reset
mr: रीसेट करा

[ctx: fill options: Reset button (tooltip)]
en: Reset options to their defaults
mr: पर्याय त्यांच्या डीफॉल्टवर रीसेट करा

[ctx: fill option: default option in the Source Layer dropdown]
en: Selected Layer
mr: निवडलेला स्तर

en: Layers
mr: स्तर

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
mr: प्रणालीची भाषा

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: X Position:
mr: X स्थान:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Y Position:
mr: Y स्थान:

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
mr: काहीही नाही

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
mr: अल्फा:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Symmetry Type:
mr: सममिती प्रकार:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Rotational lines:
mr: फिरत्या रेषा:

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
mr: नवीन

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
mr: उघडा…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
mr: जतन करा

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
mr: म्हणून जतन करा…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
mr: स्तर साफ करा

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
mr: नवीन चित्राचा थर

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
mr: नवीन थराचा गट

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
mr: थर मिटवा

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
mr: लहान करा

[ctx: Menu (labels)]
en: File
mr: फाइल

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
mr: बाहेर पडा

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
mr: संपादित करा

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
mr: रंग

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
mr: थर

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
mr: स्क्रॅचपॅड

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
mr: विंडो

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
mr: ब्रश

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
mr: ब्रश बदला…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
mr: रंग बदला…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
mr: रंग बदला (वेगवान उपसेट)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
mr: अधिक ब्रशेस मिळवा …

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
mr: मदत

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
mr: ऑनलाईन मदत

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
mr: मायपेंट बद्दल

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
mr: डीबग

[ctx: Menu (labels)]
en: View
mr: पहा

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
mr: पूर्णस्क्रीन

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
mr: प्राधान्ये संपादित करा

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
mr: ब्रश सेटिंग्ज संपादक

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
mr: स्तर पॅनेल दर्शवा

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
mr: रंग पॅलेट

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
mr: स्क्रॅचपॅड पॅनेल दर्शवा

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
mr: पूर्वावलोकन पॅनेल

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
mr: पूर्वावलोकन

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
mr: साधन पर्याय पॅनेल

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
mr: साधन पर्याय पॅनेल दर्शवा

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
mr: ब्रश आणि रंग इतिहास पॅनेल

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
mr: अलीकडील ब्रशेस आणि रंग

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
mr: फ्रीहँड

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
mr: फ्रीहँड

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
mr: ओळी आणि वक्र

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
mr: जोडलेल्या ओळी

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
mr: लंबवर्तुळ आणि मंडळे

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
mr: फ्रेम संपादित करा

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
mr: चित्रकला सममिती संपादित करा

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
mr: रंग निवडा
