mypaint v2.0.0-alpha.8-1-g4490f06 - en to ms translation catalogue (122 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
ms: Aksi

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
ms: Kombinasi Kekunci

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
ms: Sunting Kekunci '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
ms: Aksi:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
ms: Laluan:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
ms: Kekunci:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
ms: Tekan kekunci untuk kemaskini tugasan ini

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
ms: Aksi Tak Diketahui

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
ms: <b>{accel} telah digunapakai '{action}'. Tugasan sedia ada akan ditukarganti.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
ms: Buka Folder “{folder_basename}”…

en: No backups were found in the cache.
ms: Salinan sandaran tidak dijumpai di cache.

en: No Available Backups
ms: Sandaran Tidak Wujud

en: Open the Cache Folder…
ms: Buka Folder Cache…

en: Backup Recovery Failed
ms: Gagal Memulih Sandaran

en: Open the Backup’s Folder…
ms: Buka Folder Sandaran…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
ms: Fail Pemulihan bertarikh {iso_datetime}.ora

en: Background
ms: Latar

en: Save as Default
ms: Simpan sebagai Asal

en: Pattern
ms: Corak

en: Color
ms: Warna

en: Add color to Patterns
ms: Tambah warna pada Corak

en: One or more backgrounds could not be loaded
ms: Muatan satu dan lebiham latar gagal diperoleh

en: Error loading backgrounds
ms: Latar gagal dimuatkan

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
ms: Sila keluarkan fail yang tak dimuat turun, atau periksa pemasangan libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
ms: Gdk-Pixbuf tak muat naik "{filename}", dan repot "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
ms: {filename} saiz kosong (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
ms: Seting Edit Berus

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
ms: Tentang

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
ms: Eksperimen

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
ms: Asas

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
ms: Opasiti

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
ms: comotan

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
ms: Lejang

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
ms: Suai

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
ms: Nama Semula Berus

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
ms: Satu berus dengan nama ini sudah wujud!

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
ms: Sunting

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
ms: Kosongkan

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
ms: Simpan

en: New
ms: Baharu

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
ms: Satu kumpulan dengan nama ini sudah wujud!

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
ms: Kumpulan baru…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
ms: Cipta kumpulan

en: Pick Color
ms: Ambil Warna

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
ms: pemadam

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
ms: Nama

en: Restore Brush %d
ms: Pulihkan Berus %d

en: Save to Brush %d
ms: Simpan ke Berus %d

en: Undo %s
ms: Undur %s

en: Undo
ms: Undur

en: Redo
ms: Buat Semula

en: Fullscreen
ms: Skrin Penuh

en: Opacity:
ms: Kelegapan:

en: Bug Detected
ms: Pepijat Dikesan

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
ms: <big><b>Satu ralat pengaturcaraan telah dikesan.</b></big>

note: only development and prereleases
en: Report…
ms: Lapor…

en: Details…
ms: Perincian…

en: Layers
ms: Lapisan

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
ms: Program ini adalah perisian bebas; anda boleh mengedarkannya semula dan/ataumengubah suai di bawah syarat-syarat GNU General Public License seperti yang diterbitkan oleh Free Software Foundation; sama ada Lesen versi 2 atau (atas pilihan anda) mana-mana versi selepas ini.
    
    Program ini diedar dengan harapan ia akan berguna, tetapi TANPA SEBARANG JAMINAN. Rujuk fail COPYING untuk perincian lanjut.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
ms: pengaturcaraan

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
ms: kemudahalihan

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
ms: ikon dekstop

en: Merge Down
ms: Gabungkan

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
ms: Tekanan

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
ms: Baru

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
ms: Buka…

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
ms: Buka Baru-Baru Ini

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
ms: Simpan

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
ms: Simpan…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
ms: Simpan Sebagai Skrap

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
ms: Buka Skrap Terdahulu

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
ms: Buka Skrap Berikutnya

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
ms: Padam Lapisan

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
ms: Lukis Lapisan Baru

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
ms: Grup Lapisan Baru

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
ms: Padam Lapisan

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
ms: Muat ikut Pandangan

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
ms: Zum Keluar

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
ms: Putar Ikut Jam

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
ms: Putar Lawan Jam

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
ms: Lapisan Solo

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
ms: Visualkan Penerapan

[ctx: Menu (labels)]
en: File
ms: Fail

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
ms: Keluar

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
ms: Sunting

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
ms: Warna

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
ms: Lapisan

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
ms: Pad Lakaran

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
ms: Tetingkap

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
ms: Berus

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
ms: Tukar Berus…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
ms: Tukar Warna…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
ms: Tukar Warna (subset cepat)…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
ms: Berus Tambahan…

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
ms: Bantuan

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
ms: Bantuan Atas Talian

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
ms: Perihal MyPaint

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
ms: Menyahpepijat

[ctx: Menu (labels)]
en: View
ms: Pandangan

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
ms: Skrin penuh

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
ms: Edit Citarasa

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
ms: Penyunting Tetapan Berus

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
ms: Papar Panel Lapisan

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
ms: Warna Palet

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
ms: Papar Panel Lakaran

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
ms: Panel Pralihat

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
ms: Pralihat

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
ms: Panel Tetapan Alat

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
ms: Papar Panel Tetapan Alat

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
ms: Panel Sejarah Berus & Warna

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
ms: Sejarah Berus & Warna

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
ms: Gaya bebas

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
ms: Gaya bebas

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
ms: Garis dan Bentuk

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
ms: Garisan Bersambung

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
ms: Elips dan Bulatan

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
ms: Dakwat

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
ms: Lapisan Peralihan

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
ms: Edit Bingkai

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
ms: Edit Simetri Lukisan

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
ms: Pilih Warna

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
ms: Isian
