mypaint v2.0.0-alpha.12-10-g9ab1487 - en to nb translation catalogue (658 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
nb: Handling

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
nb: Tastekombinasjon

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
nb: Rediger tast for "%s"

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
nb: Handling:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
nb: Sti:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
nb: Tast:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
nb: Trykk en tast for å oppdatere denne tildelningen

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
nb: Ukjent handling

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
nb: <b>{accel} er allerde i bruk for '{action}'. Eksisterende tildeling vil bli erstattet.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
nb: Åpne mappen "{folder_basename}"…

en: No backups were found in the cache.
nb: Fant ingen sikkerhetskopier i hurtiglageret.

en: No Available Backups
nb: Ingen sikkerhetskopier tilgjengelig

en: Open the Cache Folder…
nb: Åpne hurtiglagermappen…

en: Backup Recovery Failed
nb: Gjenoppretting av sikkerhetskopi mislyktes

en: Open the Backup’s Folder…
nb: Åpne sikkerhetskopi-mappen…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
nb: Gjenopprettet fil fra {iso_datetime}.ora

en: Background
nb: Bakgrunn

en: Save as Default
nb: Sett som standard

en: Pattern
nb: Mønster

en: Color
nb: Farge

en: Add color to Patterns
nb: Legg fargen til mønstrene

en: One or more backgrounds could not be loaded
nb: Kunne ikke laste inn ett eller flere bakgrunnsbilder

en: Error loading backgrounds
nb: Feil under lasting av bakgrunner

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
nb: Vennligst fjern filene som ikke kunne lastes, eller sjekk din libgdkpixbuf innstalasjon.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
nb: Gdk-Pixbuf kunne ikke laste "{filename}", og meldte "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
nb: {filename} har ingen størrelse (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
nb: Penselinnstillinger

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
nb: Om

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
nb: Eksperimentiell

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
nb: Grunnleggende

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
nb: Dekkevne

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
nb: Flekk

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
nb: Gnieffekt

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
nb: Fart

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
nb: Sporing

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
nb: Penselstrøk

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
nb: Farge

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
nb: Egendefinert

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
nb: Ingen pensel valgt, vennligst bruk "Legg til som ny" istedet.

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
nb: Ingen pensel valgt!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
nb: Gi pensel nytt navn

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
nb: En pensel med dette navnet eksisterer allerede!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
nb: Ingen pensel valgt!

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
nb: (pensel uten navn)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
nb: {brush_name} [ulagret]

en: Brush Icon
nb: Rediger Penselikon

en: Brush Icon (editing)
nb: Penselinstillinger

en: No brush selected
nb: Ingen pensel valgt

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
nb: <b>%s</b>
    <small>Velg en gyldig pensel først</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
nb: <b>%s</b> <i>(endret)</i>
    <small>Endringene har ikke blitt lagret enda</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
nb: <b>%s</b> (editing)
    <small>Mal med valgfri pensel eller farge</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
nb: <b>%s</b>
    <small>Klikk på "Rediger" for å gjøre ikonendringer</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
nb: Rediger

en: Begin editing this preview icon
nb: Begynn redigering av dette forhåndsvisningsikonet

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
nb: Tilbakestill

en: Discard changes, and cancel editing
nb: Forkast endringer, og avbryt redigering

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
nb: Slett

en: Clear the preview icon
nb: Tøm forhåndsvisningsikonet

en: Use the default icon
nb: Tilbakestill til opprinnelig verdi

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
nb: Lagre

en: Save this preview icon, and finish editing
nb: Lagre dette forhåndsvisningsikonet, og fullfør redigering

en: Lost & Found
nb: Tapt&Funnet

en: Deleted
nb: Slettet

en: Favorites
nb: Favoritter

en: Ink
nb: Blekk

en: Classic
nb: Klassisk

en: Experimental
nb: Eksperimentiell

en: New
nb: Ny

en: Unknown Brush
nb: Ukjent pensel

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
nb[0]: %d pensel
nb[1]: %d pensler

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
nb: Gruppe “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
nb: Endre gruppenavn

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
nb: Eksporter som komprimert penselpakke

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
nb: Slett gruppe

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
nb: Endre gruppenavn

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
nb: En gruppe med dette navnet eksisterer allerede!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
nb: Er du sikker på at du vil slette gruppen %{group_name}?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
nb: Kunne ikke slette gruppen “{group_name}”.
    Noen spesialgrupper kan ikke slettes.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
nb: Eksporter penselpakke

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
nb: MyPaint penselpakke (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
nb: Ny gruppe…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
nb: Importer penselpakke…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
nb: Last ned flere pensler…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
nb: Opprett gruppe

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
nb: Knappers

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
nb: Knappers

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
nb: Knappetrykk

en: Add a new binding
nb: Legg til en ny tastatursnarvei

en: Remove the current binding
nb: Gjennåpne nåværende filen

en: Edit binding for '%s'
nb: Rediger tastatursnarvei for "%s"

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
nb: Knappetrykk:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
nb: Hold nede modifiseringstaster, og trykk på knappen over denne teksten for å sette en ny tastatursnarvei.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
nb: {button} kan ikke tilknyttes uten modifiseringstast (dens hensikt er fastsatt, beklager)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
nb: {button_combination} er allerede tilknyttet handlingen '{action_name}'

en: Pick Color
nb: Plukk farge

en: Set the color used for painting
nb: Sett fargen brukt for maling

en: Color details
nb: Fargedetaljer

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
nb: Nåværende børstefarge, og fargen nyligst brukt for maling

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
nb: Fargeromsmaske aktiv

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
nb: Begrens din palett for gitte stemninger ved bruk av en fargeromsmaske.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
nb: HCY-nyanse og kulørthet.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
nb: Fargeromsmaskeredigerer. Klikk i midten for å opprette eller manipulere figurer eller roter masken ved hjelp av kantene på disken.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
nb: Atmosfærisk triade

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
nb: Emosjonell og subjektiv, definert av én hovedfarge og to primærfarger som er mindre intense.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
nb: Forskyvd triade

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
nb: Vektet sterkere mot den dominante fargen.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
nb: Komplimentær

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
nb: Motsatser i kontrast til hverandre, balansert ved å ha sentrale nøytrale farger mellom dem på fargehjulet.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
nb: Humør og antoning

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
nb: Et hovedutvalg av farger, med komplimenterende aksent for variasjon og fokus.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
nb: Splittet komplimentær

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
nb: To sammenlignbare farger og en komplimentærfarge til dem, uten noen sekundærfarger mellom dem.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
nb: Ny fargeromsmaske fra mal

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
nb: Behandler for fargeromsmaske

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
nb: Handling

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
nb: Hjelp…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
nb: Opprett ny maske fra mal.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
nb: Last maske fra GIMP-palettfil.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
nb: Slett masken.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
nb: Åpne nettbasert hjelp for denne dialogen i en nettleser.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
nb: Lagre som en fil

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
nb: Sett fargeromsmaske.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
nb: HCY-fargehjul

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
nb: HSV-fargetone

en: HSV Saturation
nb: HSV-metning

en: HSV Value
nb: Grunnverdi

en: HSV Saturation and Value
nb: Endre verdi/metning

en: HSV Hue and Value
nb: HSV-farge og -verdi

en: HSV Hue and Saturation
nb: HSV-fargetone og -metning

en: Rotate cube (show different axes)
nb: Roter kube (vis forskjellige akser)

en: HSV Cube
nb: HSV-kube

en: HSV Square
nb: Grunnverdi

en: HSV Wheel
nb: HSV-hjul

en: Saturation and Value color changer.
nb: Endre verdi/metning.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
nb: Palett editor

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
nb: Palett

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
nb: Sett fargen fra en lastbar, redigerbar fargepalett.

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
nb: Palett editor

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
nb: Last inn fra en GIMP-palettfil

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
nb: Lagre som en fil

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
nb: Legg til ny tom fargeprøve

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
nb: Gjennåpne nåværende filen

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
nb: Gjennåpne nåværende filen

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
nb: Tittel:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
nb: Navn eller beskrivelse av denne fargepaletten

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
nb: Kolonner:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
nb: Antall kolonner

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
nb: Harmoni farge-velger:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
nb: Nåværende vs. sist brukte farge

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
nb: GIMP palettformat

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
nb: Last palett fil

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
nb: Lagre innstillinger

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
nb: Fargeprøvepalett.
    Slipp farger her,
    dra dem for å organisere.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
nb: GIMP palettformat

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
nb: Legg til tom plass

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
nb: Sett in rad

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
nb: Sett inn kolonne

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
nb: Fyll tomrom (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
nb: Fyll tomrom (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
nb: Fyll tomrom (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
nb: Lagre som en fil

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
nb: Alle filer (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
nb: Lagre som en fil

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
nb: Alle filer (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
nb: Komponentglidebrytere

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
nb: Juster individuelle komponenter av fargen.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
nb: RGB-rød

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
nb: RGB-grønn

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
nb: RGB-blå

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
nb: Grunnverdi

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
nb: Rotasjon

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
nb: Grunnverdi

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
nb: RGB-fargetone

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
nb: RGB-krominans

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
nb: RGB-luminans (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
nb: Flytende vask

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
nb: Endre farge ved bruk av vaskemiddellignende vask av nærliggende farger.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
nb: Konsentriske ringer

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
nb: Endre farge ved bruk av konsentriske HSV-ringer.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
nb: Kryssende skål

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
nb: Endre farger med HSV-ramper som krysser en radial fargeskål.

[ctx: File Load Compat Options]
en: Based on file
nb: Basert på filen

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
nb: Peker/puck

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
nb: Viskelærmodus

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
nb: Tastatur

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
nb: Mus

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
nb: Mønster

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
nb: Pekeflate

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
nb: Fullskjerm

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
nb: Ignorer

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
nb: Enhver oppgave

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
nb: Oppgaver som ikke har med maling å gjøre

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
nb: Kun navigering

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
nb: Zoomnivå

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
nb: Mønster

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
nb: Enhet

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
nb: Akser

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
nb: Bruk for…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
nb: Rulling…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
nb: Navn

en: Overwrite brush?
nb: Overskriv pensel?

en: Replace
nb: Erstatt

en: Rename
nb: Gi nytt navn

en: Replace all
nb: Erstatt alle

en: Rename all
nb: Gi nytt navn til alle

en: Imported brush
nb: Importert pensel

en: Existing brush
nb: Eksisterende pensel

en: Overwrite brush group?
nb: Overskriv penselgruppe?

en: Import brush package?
nb: Importer penselpakke?

en: Load brush settings from shortcut slot %d
nb: Last penselinnstillinger fra snarveisplass %d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
nb: Lagre penselsinnstillinger i snarveisplass %d

en: Restore Brush %d
nb: Bruk pensel %d

en: Save to Brush %d
nb: Lagre til pensel %d

en: Undo %s
nb: Angre %s

en: Undo
nb: Angre

en: Redo %s
nb: Gjenta %s

en: Redo
nb: Gjenta

note: TRANSLATORS: This is a separator for the list of button actions TRANSLATORS: that appears when a modifier key is held down. TRANSLATORS: search for " held down: " (incl spaces) for the context
en: ;
nb: ,

en: Set current color
nb: Sett nåværende farge

en: Leave Fullscreen Mode
nb: Deaktiver fullskjerm-modus

en: Leave Fullscreen
nb: Deaktiver fullskjerm-modus

en: Enter Fullscreen Mode
nb: Aktiver fullskjerm-modus

en: Fullscreen
nb: Fullskjerm

en: Import brush package…
nb: Importer penselpakke…

en: MyPaint brush package (*.zip)
nb: MyPaint penselpakke (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
nb: Startet {app_name} for å redigere “{layer_name}”-laget

en: Open With…
nb: Åpne…

en: Icon
nb: Ikon

en: no description
nb: ingen beskrivelse

en: Opacity:
nb: Synlighet:

en: Reset
nb: Tilbakestill

en: Edit Frame
nb: Rediger ramme

en: Adjust the document frame
nb: Juster dokumentrammen

en: Frame Size
nb: Ramme

en: Height:
nb: Høyde:

en: Width:
nb: Bredde:

en: Resolution:
nb: Oppløsning:

en: Color:
nb: Farge:

en: Frame Color
nb: Rammens farge

en: <b>Frame dimensions</b>
nb: <b>Fullskjerm</b>

en: <b>Pixel density</b>
nb: <b>Pikseltetthet</b>

en: Set Frame to Layer
nb: Døp om lag

en: Set frame to the extents of the current layer
nb: Forskjellinge metninger fra nåværende farge

en: Set Frame to Document
nb: Kutt til dokumentets størrelse

en: Set frame to the combination of all layers
nb: Kutt ramme til kombinasjonen av alle lagene

en: Trim Layer to Frame
nb: Navn på lag

en: Enabled
nb: Aktivert

en: inch
nb: "

en: Freehand Drawing
nb: Filhåndtering

en: Paint free-form brush strokes
nb: Mal frihåndsstrøk

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
nb: Utglatting:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
nb: Trykk:

en: Bug Detected
nb: Feil oppdaget

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
nb: <big><b>En feil har blitt oppdaget under kjøring av programmet .</b></big>

note: only development and prereleases
en: Report…
nb: Rapporter…

en: Ignore Error
nb: Ignorer feil

en: Quit MyPaint
nb: Om MyPaint

en: Details…
nb: Detaljer…

en: Exception while analyzing the exception.
nb: Feil under analyse av feilen.

en: Draw, and then adjust smooth lines
nb: Tegn, og glatt så ut linjene

en: Input Device Test
nb: Test av pekerenheter

en: (no pressure)
nb: (null trykk)

en: (no tilt)
nb: (null helning)

en: Tilt:
nb: Helning:

en: (no device)
nb: (ingen enhet)

en: Device:
nb: Enhet:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
nb: Beveg lag

en: Move the current layer
nb: Gjennåpne nåværende filen

note: Visibility flag column
en: Visible
nb: Synlig

en: Layers
nb: Lag

en: Arrange layers and assign effects
nb: Organiser lag og legg til effekter

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
nb: Lagets dekkevne: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
nb: Endre lagets nivå…

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
nb: Flytt laget i stabelen (å legge til et vanlig lag vil opprette en ny gruppe)

en: Layer
nb: Lag

en: Entrance Pressure
nb: Trykk fra penn

en: Stroke entrance pressure for line tools
nb: Inngsngstrykk for linjeverktøy

en: Midpoint Pressure
nb: Trykk fra penn

en: Mid-Stroke pressure for line tools
nb: Midtpunktstrykk for linjeverktøy

en: Exit Pressure
nb: Trykk

en: Stroke exit pressure for line tools
nb: Utgangstrykk for linjeverktøy

en: Head
nb: Hode

en: Stroke lead-in end
nb: Penselstrøk holdetid

en: Tail
nb: Hale

en: Stroke trail-off beginning
nb: Strøkets uttoningsbegynnelse

en: Pressure variation…
nb: Trykkvariasjon…

en: Lines and Curves
nb: Linjer og kurver

en: Connected Lines
nb: Sammenhengende linjer

en: Ellipses and Circles
nb: Ellipser og sirkler

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
nb: Opphavsrett (C) 2005-2020
    Martin Renold og MyPaint utviklingsteamet

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
nb: programmering

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
nb: portabilitet

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
nb: prosjektstyring

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
nb: pensler

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
nb: mønstre

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
nb: verktøyikoner

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
nb: skrivebordsikon

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
nb: Palett

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
nb: Rotasjon

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
nb: brukerstøtte

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
nb: oppsøkning

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
nb: gemenskap

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
nb: Størrelse:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
nb: Dekkevne:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
nb: Skarphet:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
nb: Forsterkningsnivå:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
nb: verktøyikoner

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
nb: Åpne en fil. Erstatter nåværende fil-visning

en: Zoom: %.01f%%
nb: Forstørrelsesnivå: %.01f%%

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
nb: Plukk farge…

en: Preferences
nb: Innstillinger

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
nb: Systemets språk

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
nb: Forrige

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
nb: Vis/skjul verktøyvinduer

en: Scratchpad
nb: Kladdeblokk

en: Previous item
nb: Forrige

en: Next item
nb: Neste

en: (Nothing to show)
nb: (Ingenting å vise)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
nb: Plasser akse

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
nb: Beveg lag

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
nb: Fjern lag

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
nb: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
nb: Aktivert

en: File handling
nb: Filhåndtering

en: Scraps switcher
nb: Kladd-bytter

en: Undo and Redo
nb: Angre og gjenta

en: Line Modes
nb: Malemodus

en: <b>MyPaint</b>
nb: <b>Lagring</b>

en: Scroll View
nb: Rullingsvisning

en: Drag the canvas view
nb: Dra lerretsvisningen

en: Zoom View
nb: Zoom inn

en: Zoom the canvas view
nb: Forstørr lerretsvisningen

en: Rotate View
nb: Roter

en: Rotate the canvas view
nb: Roter visning mot klokken

en: Unknown Command
nb: Ukjent handling

en: Undefined (command not started yet)
nb: Udefinert (kommandoen har ikke blitt startet enda)

en: Trim Layer
nb: Klarer lag

en: Clear Layer
nb: Klarer lag

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
nb: Døp om lag

en: New Layer from Visible
nb: Gjør laget synlig

en: Merge Visible Layers
nb: Spleis lag

en: Merge Down
nb: Flett sammen nedover

en: Normalize Layer Mode
nb: Endre lagmodus

en: Add {layer_default_name}
nb: Legg til {layer_default_name}

en: Remove Layer
nb: Fjern lag

en: Select Layer
nb: Velg lag

en: Duplicate Layer
nb: Dupliser lag

en: Move Layer Up
nb: Beveg lag

en: Move Layer Down
nb: Beveg lag

en: Move Layer in Stack
nb: Endre lagets nivå

en: Rename Layer
nb: Døp om lag

en: Make Layer Visible
nb: Gjør laget synlig

en: Make Layer Invisible
nb: Gjør lagets unsynlig

en: Lock Layer
nb: Lås lag

en: Unlock Layer
nb: Lås opp lag

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
nb: Angi dekkevne for lag: %0.1f%%

en: Unknown Mode
nb: Ukjent handling

en: Enable Frame
nb: Rediger ramme

en: Disable Frame
nb: Rediger ramme

en: Update Frame
nb: Rediger ramme

en: Edit Layer Externally
nb: Rediger lag eksternt

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
nb: Loggfilene kan ha flere detaljer vedrørende denne feilen.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
nb: fra nå av

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
nb: siden

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
nb: Ufullstending sikkerhetskopi oppdatert {last_modified_time} {ago}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
nb: Sikkerhetskopi oppdatert {last_modified_time} {ago}
    Størrelse: {autosave.width}×{autosave.height} piksler, Lag: {autosave.num_layers}
    Inneholder {unsaved_time} av ulagret maleri.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
nb: Kunne ikke lagre: “{filename}1”: {err}2
    Har du nok plass på harddisken?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
nb: Klarte ikke å skrive til “{filename}”: {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
nb: {error_loading_common}
    Fila finnes ikke.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
nb: {error_loading_common}
    
    Grunn: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
nb: {error_loading_common}
    Ukjent filendelse: “{ext}”

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
nb: Kunne ikke lagre som JPEG: {original_msg}
    
    Prøv å lagre som PNG i steden for, dersom maskinen din har lite minne. PNG-lagringsfunksjonen i MyPaint er mer effektiv.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
nb: Klarte ikke å gjenopprette arbeid fra automatisert sikkerhetskopi.
    
    Grunn: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: uniform square region of pixels, plural noun]
en: tiles
nb: flis

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
nb: Lag

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
nb: Gruppe

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
nb: Plassholder

en: Multiply
nb: Multipliser

en: Darken
nb: Mørkere

en: Lighten
nb: Lysere

en: Hard Light
nb: Høyde

en: Difference
nb: Innstillinger

en: Saturation
nb: Rotasjon

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
nb: Levende oppdatering av siste penselstrøk på lerrettet

en: Edit Icon
nb: Rediger Penselikon

en: Delete
nb: Slett

en: Delete this brush from the disk
nb: Er du sikker på at du vil slette denne penselen

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
nb: Nullstill alle penselinstillinger til tidligere lagrede verdier

en: Rename this brush
nb: Gi nytt navn til pensel

en: Brush Setting
nb: Penselinstillinger

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
nb: Kort beskrivelse, for bruk i verktøystips

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
nb: Handling:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
nb: Merknader:

en: Output
nb: Utdata

en: Input
nb: Peker

en: Adjusts the maximum value
nb: Anpasser maksimumsverdien

en: Adjusts the minimum value
nb: Anpasser minimumsverdien

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
nb: Åpne en fil. Erstatter nåværende fil-visning

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
nb: Trykk:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
nb: Helning:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
nb: Helning:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
nb: Tid:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
nb: Slett gruppe

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
nb: Gjennåpne nåværende filen

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
nb: Plukk farge

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
nb: Sett nåværende farge

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
nb: Legg fargen til mønstrene

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
nb: PNG med bakgrunn (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
nb: JPEG 90% kvalitet (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
nb: Trykk fra penn

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
nb: Penseltrykk

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
nb: Trykk

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
nb: <b>Pekerenhet</b>

en: Devices
nb: Enhet

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
nb: Knappers

en: Keys
nb: Taster

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
nb: Standard filformat ved lagring:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
nb: <b>Lagring</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
nb: <b>Fullskjerm</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
nb: Fargeromskonverteringer:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
nb: Konverter til sRGB under innlasting; merk som sRGB under lagring

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
nb: Frekvens for sikkerhetskopiering:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
nb: Åpne lag

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
nb: <b>Forstørrelse og opptegning</b>

en: Default zoom level:
nb: Standard zoom-nivå:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
nb: <b>Pekerenhet</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
nb: verktøyikoner:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
nb: Frihåndspekertype:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
nb: Mørk draktvariant:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
nb: Mindre

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
nb: Visning

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
nb: <b>Fullskjerm</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
nb: Farge

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
nb: Skjerm (standard)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
nb: Deaktivert (ingen trykksensitivitet)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
nb: Vindu (ikke anbefalt)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
nb: Ny

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
nb: Ny

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
nb: Start med ett blankt lerrett.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
nb: Åpne…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
nb: Åpne

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
nb: Last inn en fil å arbeide med.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
nb: Åpne nylig brukte

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
nb: Last inn filen du lagret nyligst.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
nb: Åpne nylig brukte

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
nb: Tilbakestill

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
nb: Lagre

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
nb: Lagre som en fil.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
nb: Lagre som…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
nb: Lagre til en fil ved samme navn.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
nb: Eksporter…

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
nb: Lagre som kladd

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
nb: Åpne forrige kladd

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
nb: Last neste kladd, istedet for nåværende dokument.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
nb: Lagre neste kladd

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
nb: Last neste kladd, istedet for nåværende dokument.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
nb: Pensler

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
nb: Pensler

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
nb: Overskriv penselgruppe.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
nb: Fargedetaljer

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
nb: Farger

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
nb: Modus

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
nb: Modus

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
nb: Mink gjennomsiktighet

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
nb: Øk gjennomsiktighet

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
nb: Mink penselens gjennomsiktighet

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
nb: Øk penselens gjennomsiktighet

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
nb: Lysne malingsfarge

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
nb: Åpne en fil. Erstatter nåværende fil-visning.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
nb: Mørkne malingsfarge

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
nb: Åpne en fil. Erstatter nåværende fil-visning.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
nb: Roter med klokken

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
nb: Roter mot klokken

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
nb: Roter mot klokken.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
nb: Zoom inn

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
nb: Zoom ut

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
nb: Detaljerte penselinnstillinger

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
nb: Nullstill alle penselinstillinger til tidligere lagrede verdier.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
nb: Lagre til sist brukte

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
nb: Lagre til sist brukte.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
nb: Klarer lag

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
nb: Kopier lag til utklippstavle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
nb: Kopier nåværende lags innhold til utklippstavlen

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
nb: Lim inn lag fra utklippstavle

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
nb: Erstatter nåværende lag med innholdet i utklippstavlen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
nb: Rediger lag i eksternt program…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
nb: Oppdater lag med eksterne redigeringer

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
nb: Åpne lag

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
nb: Åpne lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
nb: Gå til laget over.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
nb: Åpne lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
nb: Gå til laget under.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
nb: Maling

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
nb: Legg til ett nytt lag over det nåværende.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
nb: Velg lag…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
nb: Legg til ett nytt lag over det nåværende.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
nb: Ny laggruppe

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
nb: Legg til ett nytt lag over det nåværende.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
nb: Nytt tegningslag under

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
nb: Legg til ett nytt lag under det nåværende.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
nb: Legg til ett nytt lag under det nåværende.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
nb: Ny laggruppe under

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
nb: Legg til ett nytt lag under det nåværende.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
nb: Spleis lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
nb: Spleis nåværende lag med laget under.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
nb: Spleis lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
nb: Fletter alle synlige lag, og sletter originalene.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
nb: Gjør laget synlig

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
nb: Velg lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
nb: Gå til laget under.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
nb: Mink gjennomsiktighet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
nb: Gjør laget mindre gjennomsiktig.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
nb: Øk gjennomsiktighet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
nb: Gjør laget mer gjennomsiktig.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
nb: Døp om lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
nb: Gå til laget under.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
nb: Åpne lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
nb: Gå til laget under.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
nb: Dupliser lag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
nb: Forskjellinge metninger fra nåværende farge.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
nb: Låst

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
nb: Gjør laget synlig

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
nb: Bakgrunn

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
nb: Veksle visning av bakgrunnslaget.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
nb: Tilbakestil og sentrer

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
nb: Tilbakestill zoomnivå, rotasjon og speiling, og sentrer dokumentet.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
nb: Roter

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
nb: Tilbakestill

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
nb: Tilbakestill

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
nb: Rotasjon

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
nb: Tilbakestill speiling

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
nb: Zoom inn

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
nb: Zoom inn.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
nb: Forminsk

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
nb: Zoom ut.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
nb: Roter med klokken

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
nb: Roter mot klokken

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
nb: Speil horisontalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
nb: Speil: speil visning horisontalt.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
nb: Speil vertikalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
nb: Speil visning vertikalt.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
nb: Ettlags-visning

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
nb: Gjennåpne nåværende filen.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
nb: Aktivert

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
nb: Skriv ut penselens innverdier til konsoll

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
nb: Visualiser tegning

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
nb: Skru av GTK Double Buffering

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
nb: Malemodus

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
nb: Mal normalt

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
nb: Viskelærmodus: fjern malestrøk med penselen.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
nb: Å skru på penselen har ingen innvirkning på lagets dekkevne.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
nb: Fil

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
nb: Avslutt

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
nb: Rediger

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
nb: Farge

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
nb: Nåværende farge

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
nb: Fargehistorikk

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
nb: Fargedetaljer

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
nb: Forrige

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
nb: Forrige

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
nb: Legg fargen til mønstrene

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
nb: Lag

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
nb: Dekkevne

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
nb: Åpne lag

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
nb: Ettlags-visning

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
nb: Egenskaper

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
nb: Kladdeblokk

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
nb: Ny kladdeblokk

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
nb: Åpne kladdebok…

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
nb: Lagre kladdeblokk som

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
nb: Tilbakestill kladdeblokk…

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
nb: Tilbakestill kladdeblokk

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
nb: Lagre kladdeblokk som

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
nb: Sett som standard

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
nb: Bakgrunn

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
nb: Fargering

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
nb: Pensel

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
nb: Snarveier

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
nb: Snarveier

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
nb: Endre pensel…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
nb: Endre farge…

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
nb: Endre farge…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
nb: Last ned flere pensler…

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
nb: Importer penselpakke…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
nb: Er du sikker på at du vil slette denne penselen.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
nb: Hjelp

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
nb: Hjelp på nett

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
nb: Gå til MyPaints dokumentasjonswiki.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
nb: Om MyPaint

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
nb: Vis MyPaints lisens, versjonsnummer, og bidragsyterliste.

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
nb: Feilsøking

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
nb: Print minnelekkasjeinformasjon til konsoll (tregt!)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
nb: Start minnerydding

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
nb: Start/Stopp Python profilering (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
nb: Simuler et kræsj…

[ctx: Menu (labels)]
en: View
nb: Visning

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
nb: Nåværende farge

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
nb: Vis hovedmenyen som oppsprett.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
nb: Fullskjerm

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
nb: Innstillinger

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
nb: Test pekerenheter

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
nb: Bakgrunn

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
nb: Endre bakgrunnens papirtekstur.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
nb: Penselinnstillinger

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
nb: Detaljerte penselinnstillinger.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
nb: Penselinnstillinger

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
nb: Rediger Penselikon.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
nb: Vis lagpanelet

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
nb: Legg fargen til mønstrene

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
nb: Endre verdi/metning.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
nb: Grunnverdi

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
nb: Grunnverdi

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
nb: Konsentriske ringer

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
nb: Kladdeblokk

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
nb: Ny kladdeblokk

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
nb: Forhåndsvis panel

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
nb: Forrige

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
nb: Verktøysvalgpanel

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
nb: Vis panelet for verktøysvalg

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
nb: Fargehistorikk

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
nb: Vis forstørrelsesnivå

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
nb: Filhåndtering

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
nb: Filhåndtering

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
nb: Filhåndtering

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
nb: Visning

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
nb: Mønster

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
nb: Visning

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
nb: Roter

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
nb: Roter

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
nb: Roter

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
nb: Zoom inn

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
nb: Zoomnivå

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
nb: Zoom inn

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
nb: Linjer

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
nb: Linjer og kurver

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
nb: Sammenknyttede linjer

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
nb: Ellipser og sirkler

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
nb: Ellipser og sirkler

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
nb: Blekk

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
nb: Tusjing

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
nb: Åpne lag

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
nb: Lag

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
nb: Åpne lag

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
nb: Rediger ramme

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
nb: Ramme

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
nb: Rediger ramme: definer en ramme rundt dokumentet for å gi det en bestemt størrelse. Rammen brukes når bildet eksporteres.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
nb: Rediger ramme

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
nb: Rediger ramme: definer en ramme rundt dokumentet for å gi det en bestemt størrelse. Rammen brukes når bildet eksporteres.

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
nb: Symmetri

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
nb: Rediger malingssymmetri

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
nb: Plukk farge

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
nb: Plukk farge

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
nb: Plukk farge

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
nb: Bøttefylling

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
nb: Fyll

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
nb: Bøttefylling

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
nb: Fyll et område med farge.
