mypaint v1.2.0-593-g4e3245d - en to nl translation catalogue (922 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
nl: Uitvoeren

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
nl: Toetscombinatie

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
nl: Bewerk sneltoets voor '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
nl: Uitvoeren:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
nl: Pad:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
nl: Toets:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
nl: Druk op de toetsen om de toewijzing vast te leggen

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
nl: Onbekende aktie

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
nl: <b>{accel} is al voor '{action}' in gebruik. De bestaande toewijzing wordt vervangen.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
nl: Open map “{folder_basename} 1”…

en: No backups were found in the cache.
nl: Geen backups aangetroffen in de cache.

en: No Available Backups
nl: Geen beschikbare backups

en: Open the Cache Folder…
nl: Open de Cache map…

en: Backup Recovery Failed
nl: Het openen van de backup is mislukt

en: Open the Backup’s Folder…
nl: Open de Backup map…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
nl: Uit de backup van {iso_datetime}.ora teruggehaald

en: Background
nl: Achtergrond

en: Save as Default
nl: Als standaard opslaan

en: Pattern
nl: Patroon

en: Color
nl: Kleur

en: Add color to Patterns
nl: Kleur toevoegen bij patronen

en: One or more backgrounds could not be loaded
nl: Een of meerdere achtergronden konden niet worden geopend

en: Error loading backgrounds
nl: Fout bij het openen van achtergronden

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
nl: Verwijder de niet te openen bestanden (controleer eventueel de installatie van libgdkpixbuf).

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
nl: Gdk-Pixbuf kan "{filename}" niet openen met de melding: "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
nl: {filename} heeft als grootte nul  (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
nl: Penseel voorkeuren

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
nl: Over

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
nl: Experimenteel

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
nl: Basis

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
nl: Dekking

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
nl: Penseelstreek

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
nl: Wrijven

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
nl: Snelheid

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
nl: Streek

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
nl: Kleur

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
nl: Geen penseel gekozen, gebruik "Voeg toe als Nieuw".

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
nl: Geen penseel gekozen!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
nl: Hernoem het penseel

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
nl: Een penseel met deze naam bestaat al!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
nl: Geen penseel gekozen!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
nl: Penseel  "{brush_name}" echt verwijderen?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
nl: (penseel zonder naam)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
nl: {brush_name} [niet bewaard]

en: Brush Icon
nl: penseel pictogram

en: Brush Icon (editing)
nl: Penseel pictogram (bewerken)

en: No brush selected
nl: geen penseel gekozen

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
nl: <b>%s</b>
    <small>Kies eerst een bestaand penseel</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
nl: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>De veranderingen zijn nog niet opgeslagen</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
nl: <b>%s</b> (editing)
    <small>Teken met een penseel of kleur van je keuze</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
nl: <b>%s</b>
    <small>Kies "Bewerken" om het pictogram aan te passen</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
nl: Bewerken

en: Begin editing this preview icon
nl: Bewerk dit voorbeeld pictogram

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
nl: Annuleren

en: Discard changes, and cancel editing
nl: Veranderingen ongedaan maken en bewerking stoppen

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
nl: Wissen

en: Clear the preview icon
nl: Voorbeeld pictogram wissen

en: Use the default icon
nl: Standaard pictogram gebruiken

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
nl: Opslaan

en: Save this preview icon, and finish editing
nl: Sla dit voorbeeld pictogram op en sluit bewerken

en: Lost & Found
nl: Gevonden bestanden

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Favorites
nl: Favorieten

en: Ink
nl: Inkt

en: Classic
nl: Klassiek

en: Set#1
nl: Set #1

en: Set#2
nl: Set #2

en: Set#3
nl: Set #3

en: Set#4
nl: Set #4

en: Set#5
nl: Set #5

en: Experimental
nl: Experimenteel

en: New
nl: Nieuw

en: Unknown Brush
nl: Onbekend penseel

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
nl[0]: %d penseel
nl[1]: %d penselen

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
nl: Groep "{group_name}"

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
nl: Groep hernoemen

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
nl: Export als gezipte penseelset

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
nl: Verwijder groep

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
nl: Groep hernoemen

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
nl: Een groep met deze naam bestaat al!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
nl: Groep "{group_name}" echt verwijderen?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
nl: Kan groep “{group_name}” niet verwijderen.
    Sommige bijzondere groepen kunnen niet verwijderd worden.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
nl: Penselen exporteren

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
nl: MyPaint penseelpakket (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
nl: Nieuwe groep…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
nl: Penseelpakket importeren…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
nl: Meer penselen ophalen…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
nl: Maak groep

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
nl: Muistoets

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
nl: Toets

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
nl: Muisklik

en: Add a new binding
nl: Maak een nieuwe sneltoetscombinatie

en: Remove the current binding
nl: Verwijder de huidige sneltoetscombinatie

en: Edit binding for '%s'
nl: Bewerk de sneltoetscombinatie voor '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
nl: Muisklik:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
nl: Druk (Ctrl, Alt of Shift) plus een muistoets in op deze tekst om een nieuwe sneltoetscombinatie vast te leggen.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
nl: {button} moet in een sneltoetscombinatie met andere toetsen worden opgenomen (heeft op zichzelf al een vaste waarde)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
nl: {button_combination} al vastgelegd als sneltoets voor '{action_name}'

en: Pick Color
nl: Kleuren pipet

en: Set the color used for painting
nl: Kies de kleur om te tekenen

en: Color details
nl: Kleur details

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
nl: Huidige penseelkleur en de laatst gebruikte kleur

[ctx: Online help pages]
en: https://github.com/mypaint/mypaint/wiki/v1.2-HCY-Wheel-and-Gamut-Mask-Editor
nl: Online Help

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
nl: Actief gamma masker

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
nl: Begrens je palet voor bepaalde situaties met een gamma masker.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
nl: HCY tint en verzadiging.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
nl: Gamma masker bewerken. Klik in het midden om vormen te maken of aan te passen, of roteer het masker met de rand van de schijf.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
nl: Atmosferische driehoek

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
nl: Stemmig en subjectief, met een dominante basiskleur en twee minder verzadigde basiskleuren.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
nl: Verschoven driehoek

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
nl: Meer gericht op de dominante kleur.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
nl: Complementair

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
nl: Contrasterende waarden, in balans door tussenliggende centrale neutrale waarden op het kleurenwiel.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
nl: Stemmig en accenten

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
nl: Een hoofd bereik aan kleuren met een aanvullend bereik voor variatie en pieken.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
nl: Complementaire split

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
nl: Twee aanliggende kleuren en een complementaire kleur zonder tussenkleuren.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
nl: Nieuw gamma masker uit een sjabloon

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
nl: Gamma masker editor

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
nl: Actief

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
nl: Maak masker uit een sjabloon.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
nl: Laad masker uit een GIMP paletbestand.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
nl: Masker opslaan in een GIMP paletbestand.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
nl: Verwijder het masker.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
nl: Open de online help voor deze dialoog in een browser.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
nl: Sla het masker op als een GIMP palet

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
nl: Open een masker van een GIMP palet

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
nl: Sla gamma masker op.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
nl: HCY kleurenwiel

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
nl: Sla de kleur op in een tint/verzadiging/lichtheid cilinder-ruimte. De cirkeldoorsneden hebben gelijke lichtheid (equiluminant).

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
nl: HSV tint

en: HSV Saturation
nl: HSV verzadiging

en: HSV Value
nl: HSV waarde

en: HSV Saturation and Value
nl: HSV verzadiging en waarde

en: HSV Hue and Value
nl: HSV tint en waarde

en: HSV Hue and Saturation
nl: HSV tint en verzadiging

en: Rotate cube (show different axes)
nl: Roteer de kubus (toon verschillende assen)

en: HSV Cube
nl: HSV kubus

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
nl: Een HSV kubux die kan worden gedraaid om verschillende doorsnedes te tonen.

en: HSV Square
nl: HSV vierkant

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
nl: Een HSV vierkant die kan worden gedraaid om verschillende tinten te tonen.

en: HSV Wheel
nl: HSV kleurenwiel

en: Saturation and Value color changer.
nl: Verzadiging en waarde kleuren bewerken.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
nl: Paleteigenschappen

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
nl: Palet

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
nl: Kies de kleur van een te laden en bewerken palet.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
nl: Palet zonder naam

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
nl: Palet editor

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
nl: GIMP palet openen

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
nl: Opslaan als een GIMP palet

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
nl: Voeg een nieuwe lege kleurstaal toe

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
nl: Verwijder de huidige kleurstaal

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
nl: Verwijder alle kleurstalen

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
nl: Naam:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
nl: Naam of beschrijving voor dit palet

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
nl: Kolommen:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
nl: Naam van de kleur:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
nl: Naam van de huidige kleur

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
nl: Leeg paletveld

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
nl: Open palet

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
nl: Sla palet op

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
nl: Kleurenpalet.
    Voeg kleuren toe (drop),
    Schuif ze op hun plek (drag).

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
nl: Leeg paletvak (sleep er een kleur in)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
nl: Leeg vak toevoegen

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
nl: Voeg rij toe

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
nl: Voeg kolom toe

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
nl: Opvullen (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
nl: Opvullen (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
nl: Opvullen (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
nl: GIMP paletbestand (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
nl: Alle bestanden

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
nl: GIMP paletbestand (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
nl: Alle bestanden

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
nl: Kleurenbalken

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
nl: Bewerk de kleuren individueel.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
nl: RGB Rood

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
nl: RGB Groen

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
nl: RGB Blauw

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
nl: HSV Tint

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
nl: HSV Verzadiging

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
nl: HSV Waarde

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
nl: HCY Tint

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
nl: HCY Dekking

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
nl: HCY Lichtheid

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
nl: Vloeiend verkleuren

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
nl: Verander een kleur door een vloeiende vermenging met aangrenzende kleuren.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
nl: Concentrische ringen

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
nl: Kleuren bewerken met concentrische HSV ringen.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
nl: Kruiswiel

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
nl: Kleuren bewerken met het kruiswiel.

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
nl: Muisaanwijzer

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
nl: Gum

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
nl: Toetsenbord

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
nl: Muis

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
nl: Stylo

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
nl: Aanraakveld

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
nl: Niet gebruiken

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
nl: Alles

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
nl: Alles zonder tekenen

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
nl: Alleen verplaatsingen

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
nl: In/uitzoomen

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
nl: Verschuiven

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
nl: Apparaat

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
nl: Assen

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
nl: Soort

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
nl: Doel…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
nl: Beweging…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
nl: Naam

en: Overwrite brush?
nl: Penseel overschrijven?

en: Replace
nl: Vervangen

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Replace all
nl: Alles vervangen

en: Rename all
nl: Alles hernoemen

en: Imported brush
nl: Geïmporteerde penseel

en: Existing brush
nl: Bestaand penseel

en: Overwrite brush group?
nl: Penseelgroep overschrijven?

en: Import brush package?
nl: Penseelpakket importeren?

en: Load brush settings from shortcut slot %d
nl: Herstel de penseelinstellingen vanuit sneltoets %d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
nl: Sla de penseelinstellingen op onder sneltoets %d

en: Restore Brush %d
nl: Herstel penseel %d

en: Save to Brush %d
nl: Sla op als penseel %d

en: Undo %s
nl: Annuleren  %s

en: Undo
nl: Annuleren

en: Redo %s
nl: Herhaal %s

en: Redo
nl: Herhaal

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
nl: Met {modifiers} ingedrukt:  {button_actions}.

note: TRANSLATORS: window title for use with a filename
en: %s - MyPaint
nl: %s -MyPaint

en: Set current color
nl: Kies huidige kleur

en: Leave Fullscreen Mode
nl: Verlaat schermvullende modus

en: Leave Fullscreen
nl: Verlaat schermvullende modus

en: Enter Fullscreen Mode
nl: Schermvullende modus

en: Fullscreen
nl: Schermvullende modus

en: Import brush package…
nl: Penseelpakket importeren…

en: MyPaint brush package (*.zip)
nl: Penseelpakket (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
nl: {app_name} geopend om laag "{layer_name}" te bewerken

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
nl: Fout: niet mogelijk om {app_name} te openen om laag {layer_name} te bewerken

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
nl: Bewerking geannuleerd. Je kunt de {layer_name} altijd aanpassen in het laagvenster.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
nl: Laag {layer_name} met externe aanpassingen bijgewerkt

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
nl: MyPaint moet een bestand van type "{type_name}" {content_type} bewerken. Welk programma moet gebruikt worden?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
nl: Welk programma moet MyPaint gebruiken voor bestanden van het type "{type_name}" {content_type}?

en: Open With…
nl: Openen met…

en: Icon
nl: Pictogram

en: no description
nl: geen beschrijving

en: Opacity:
nl: Dekking:

en: Reset
nl: Ongedaan maken

en: Edit Frame
nl: Frame bewerken

en: Adjust the document frame
nl: Document frame aanpassen

en: Frame Size
nl: Frame grootte

en: Height:
nl: Hoogte:

en: Width:
nl: Breedte:

en: Resolution:
nl: Resolutie:

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
nl: Dots per inch (daadwerkelijk: Pixels per inch)

en: Color:
nl: Kleur:

en: Frame Color
nl: Frame kleur

en: <b>Frame dimensions</b>
nl: <b>Frame afmetingen</b>

en: <b>Pixel density</b>
nl: <b>Pixeldichte</b>

en: Set Frame to Layer
nl: Plaats frame in laag

en: Set frame to the extents of the current layer
nl: Frame aanpassen aan laag grootte

en: Set Frame to Document
nl: Frame aanpassen aan document

en: Set frame to the combination of all layers
nl: Frame aanpassen aan de combinatie van alle lagen

en: Trim Layer to Frame
nl: Laag aanpassen aan frame

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
nl: Laag afsnijden op alle delen buiten het frame

en: Enabled
nl: Actief

en: Freehand Drawing
nl: Vrijehand tekenen

en: Paint free-form brush strokes
nl: Vrijehandtekenen met een penseel

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
nl: Vloeiend:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
nl: Druk:

en: Bug Detected
nl: Bug aangetroffen

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
nl: <big><b>Er heeft zich een programmafout voorgedaan.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
nl: Je kunt deze fout vermoedelijk negeren en doorwerken, maar sla je werk beter tijdig op.

en: Search Tracker…
nl: Zoek de tracker…

note: only development and prereleases
en: Report…
nl: Rapporteren…

en: Ignore Error
nl: Fout negeren

en: Quit MyPaint
nl: MyPaint afsluiten

en: Exception while analyzing the exception.
nl: Fout bij het analyseren van de melding.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
nl:             #### Beschrijving
    
                Geef dit rapport een korte beschrijvende titel, liefst in het Engels.
                Zoiets als
                "[Functie die het niet meer deed]: [wat ging er fout]"
               als je kan.
                Vervang dan deze tekst
                met een uitgebreidere beschrijving van de bug.
                Screenshots en video's zijn ook welkom!
    
                #### Hoe de bug te herhalen
    
                Vertel wat je deed toen de
                foutboodschap verscheen..
                Als dat kan zijn stap voor stap aanwijzingen
                om deze bug aan te tonen ook erg welkom.
    
                #### Traceback

en: Inking
nl: Inkleuren

en: Draw, and then adjust smooth lines
nl: Tekenen en daarna de vloeiende lijnen aanpassen

en: Input Device Test
nl: Invoerapparaat test

en: (no pressure)
nl: (geen druk)

en: (no tilt)
nl: (geen hoek)

en: Tilt:
nl: Hoek:

en: (no device)
nl: (geen apparaat)

en: Device:
nl: Apparaat:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
nl: Laag verplaatsen

en: Move the current layer
nl: Huidige vlak verplaatsen

note: Visibility flag column
en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Layers
nl: Lagen

en: Arrange layers and assign effects
nl: Lagen ordenen en effecten instellen

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
nl: Laagdekking: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
nl: Vlak verplaatsen in de stapel…

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
nl: Vlak verplaatsen in de stapel (droppen in een normale laag maakt een nieuwe groep aan)

en: Layer
nl: Laag

en: Entrance Pressure
nl: Aanvangsdruk

en: Stroke entrance pressure for line tools
nl: Aanvangsdruk voor lijngereedschap

en: Midpoint Pressure
nl: MIddendruk

en: Mid-Stroke pressure for line tools
nl: Druk in het midden voor lijngereedschap

en: Exit Pressure
nl: Einddruk

en: Stroke exit pressure for line tools
nl: Einddruk voor lijngereedschap

en: Head
nl: Kop

en: Stroke lead-in end
nl: Einde aanvangsgedeelte

en: Tail
nl: Einddeel

en: Stroke trail-off beginning
nl: Begin einddeel

en: Pressure variation…
nl: Drukvariatie.

en: Lines and Curves
nl: Lijnen en krommen

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
nl: Standaard Lijnen/krommen modus

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
nl: Rechte lijnen tekenen; Shift geeft krommen, Ctrl houdt hoeken vast

en: Connected Lines
nl: Verbonden lijnstukken

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
nl: Meerdere lijnstukken tekenen; Shift geeft krommen, Ctrl houdt hoeken vast

en: Ellipses and Circles
nl: Cirkels en Ellipsen

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
nl: Ellipsen tekenen: Shift draait, Ctrl bepaalt de verhouding en de hoek

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
nl: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold en het MyPaint Development Team

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
nl: MyPaint is vrije software; u kan het verder verspreiden en/of aanpassen onder de voorwaarden van de GNU General Public License zoals gepubliceerd door de Free Software Foundation; ofwel versie 2 van de licentie of (naar keuze) elke latere versie.
    
    MyPaint wordt gedistribueerd in de hoop dat het nuttig zal zijn, maar ZONDER ENIGE GARANTIE. Zie het COPYING bestand voor meer informatie.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
nl: programmeren

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
nl: Porteren

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
nl: Projectmanagement

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
nl: Penseel

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
nl: patronen

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
nl: Gereedschapspictogrammen

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
nl: Bureaubladpictogrammen

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
nl: Paletten

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
nl: Documentatie

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
nl: Ondersteuning

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
nl: Promotie

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
nl: Gemeenschap

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
nl: Grootte:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
nl: Dekking:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
nl: Scherpte:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
nl: Groei:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
nl: Gereedschapsopties

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
nl: Speciale instellingen voor het huidige gereedschap

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
nl: <i>Geen opties beschikbaar</i>

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
nl: Kies penseelstreek opties, kleur en laag…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
nl: Kies kleur…

en: Preferences
nl: Instellingen

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
nl: Systeemtaal

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Show preview of the whole drawing area
nl: Voorbeeld van de totale tekening

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
nl: Toon het blikveld

en: Scratchpad
nl: Kladblok

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
nl: Meng kleuren en maak schetsen op aparte kladbladen

en: Previous item
nl: Vorig element

en: Next item
nl: Volgend element

en: (Nothing to show)
nl: (niets te tonen)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
nl: Plaats de middellijn

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
nl: Verplaats de middellijn

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
nl: Verwijder de middellijn

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
nl: Bewerk de middellijn

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
nl: Pas de middellijn aan.

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
nl: Geen

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
nl: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
nl: Aan

en: File handling
nl: Bestandsbewerking

en: Scraps switcher
nl: Kladblok kiezer

en: Undo and Redo
nl: Ongedaan maken en opnieuw uitvoeren

en: Blend Modes
nl: Meng modi

en: Line Modes
nl: Lijn modi

en: View (Main)
nl: Beeld (primair)

en: View (Alternative/Secondary)
nl: Beeld (alternatief/secundair)

en: View (Resetting)
nl: Beeld (terughalen)

en: Scroll View
nl: Beeld verplaatsen

en: Drag the canvas view
nl: Verplaats het beeld op het canvas

en: Zoom View
nl: Beeld zoomen

en: Zoom the canvas view
nl: Beeld op het canvas zoomen

en: Rotate View
nl: Beeld draaien

en: Rotate the canvas view
nl: Beeld op het canvas draaien

en: Unknown Command
nl: Onbekende opdracht

en: Undefined (command not started yet)
nl: Onbekend (opdracht nog niet gegeven)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
nl: {seconds:.01f} tekenen met {brush_name}

en: Flood Fill
nl: Emmer (vullen)

en: Trim Layer
nl: Laag bijsnijden

en: Clear Layer
nl: Laag verwijderen

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
nl: Plak laag

en: New Layer from Visible
nl: Nieuwe laag uit het zichtbare

en: Merge Visible Layers
nl: Combineer zichtbare lagen

en: Merge Down
nl: Combineer naar onderen

en: Normalize Layer Mode
nl: Normaliseer laagmodus

en: Add {layer_default_name}
nl: {layer_default_name} toevoegen

en: Remove Layer
nl: Verwijder laag

en: Select Layer
nl: Kies laag

en: Duplicate Layer
nl: Kopieer laag

en: Move Layer Up
nl: Laag naar boven verplaatsen

en: Move Layer Down
nl: Laag naar onderen verplaatsen

en: Move Layer in Stack
nl: Laag in de stapel verplaatsen

en: Rename Layer
nl: Laag hernoemen

en: Make Layer Visible
nl: Laag zichtbaar maken

en: Make Layer Invisible
nl: Laag verbergen

en: Lock Layer
nl: Laag op slot zetten

en: Unlock Layer
nl: Laag van slot zetten

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
nl: Laagdekking instellen: %0.1f%%

en: Unknown Mode
nl: Onbekende modus

en: Set Layer Mode: %s
nl: Laagmodus kiezen: %s

en: Enable Frame
nl: Frame aanzetten

en: Disable Frame
nl: Frame uitzetten

en: Update Frame
nl: Frame bijwerken

en: Edit Layer Externally
nl: Laag extern bewerken

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
nl: Fout bij het openen van "{basename}".

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
nl: De logbestanden hebben wellicht meer informatie over deze fout.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
nl: tot zover

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
nl: tot

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
nl: De Cache map kan in gebruik zijn.
    Is MyPaint meer dan dan één keer in gebruik?
    Sluit de andere MyPaint en wacht {cache_update_interval} en probeer het opnieuw.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
nl: Onvolledige backup {last_modified_time} {ago} bijgewerkt

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
nl: Backup {last_modified_time} {ago} bijgewerkt.
    Grootte: {autosave.width} bij {autosave.height}, lagen: {autosave.num_layers}
    Bevat {unsaved_time} nog niet bewaard tekenen.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
nl: Opslaan van {filename} mislukt: {err}
    Is er voldoende ruimte over op de schijf?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
nl: Opslaan van {filename} mislukt: {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
nl: {error_loading_common}
    Het bestand bestaat niet.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
nl: {error_loading_common}
    Dit bestand kan niet worden geopend (geen rechten).

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
nl: {error_loading_common}
    
    {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
nl: {error_loading_common}
    Obekend formaat/extensie: "{ext}"

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
nl: Opslaan in JPEG formaat niet mogelijk: {original_msg}
    
    Probeer op te slaan in PNG formaat als je machine niet veel geheugen heeft. Opslaan in PNG is in MyPaint effectiever.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
nl: Het terughalen van werk uit een automatische backup is mislukt.
    
    Reden: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
nl: Laag

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
nl: Groep

[ctx: layer default names]
en: Root
nl: Bron

en: Pass-through
nl: Doordrukken

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
nl: Inhoud van de groep betreft rechtstreeks de achtergrond

en: Normal
nl: Normaal

en: The top layer only, without blending colors.
nl: Alleen de bovenste laag, zonder de kleuren te mengen.

en: Multiply
nl: Vermenigvuldigen

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
nl: Gelijk aan twee dia's achter elkaar in de projector plaatsen en het geprojecteerde resultaat bekijken.

en: Screen
nl: Scherm

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
nl: Als het projecteren van twee dia's op één scherm over elkaar heen. Dit is het omgekeerde van "vermenigvuldigen".

en: Overlay
nl: Over elkaar leggen

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
nl: De bovenste laag over de achtergrond leggen, waarbij de hoge lichten en de schaduwen van de achtergrond behouden blijven. Dit is het omgekeerde van "hard licht".

en: Darken
nl: Donkerder maken

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
nl: De bovenste laag wordt gebruikt waar deze donkerder is dan de achtergrond.

en: Lighten
nl: Lichter maken

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
nl: De bovenste laag wordt gebruikt waar deze lichter is dan de achtergrond.

en: Dodge
nl: Doordrukken

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
nl: Licht de achtergrond op met gebruik van de bovenste laag. Het effect is gelijk aan de donkere kamer techniek van dezelfde naam die gebruikt wordt voor het verbeteren van het contrast in de schaduw.

en: Burn
nl: Tegenhouden

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
nl: Maakt de achtergrond donkerder met gebruik van de bovenste laag. Het effect is gelijk aan de donkere kamer techniek van dezelfde naam die gebruikt wordt voor het verbeteren van het contrast in de schaduw.

en: Hard Light
nl: Hard licht

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
nl: Gelijk aan een scherpe lichtbron op de achtergrond.

en: Soft Light
nl: Zacht licht

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
nl: Gelijk aan een diffuse lichtbron op de achtergrond.

en: Difference
nl: Verschil

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
nl: Trekt de donkere kleur af van de lichtere van de beiden.

en: Exclusion
nl: Uitsluiten

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
nl: Gelijk aan de "verschil" modus maar lager in het contrast.

en: Hue
nl: Tint

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
nl: Combineert de tint van de bovenste laag met de verzadiging en lichtheid van de achtergrond.

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
nl: Past de verzadiging van de bovenste laag toe op de tint en lichtheid van de achtergrond.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
nl: Past de tint en de verzadiging van de bovenste laag toe op de lichtheid van de achtergrond.

en: Luminosity
nl: Lichtheid

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
nl: Past de lichtheid van de bovenste laag toe op de tint en verzadiging van de achtergrond.

en: Plus
nl: Toevoegen

en: This layer and its backdrop are simply added together.
nl: Deze laag en zijn achtergrond worden gewoon samengevoegd.

en: Destination In
nl: Doel in

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
nl: Gebruikt de achtergrond alleen waar deze laag het afdekt. De overige deel wordt genegeerd.

en: Destination Out
nl: Doel uit

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
nl: Gebruikt de achtergrond alleen daar waar deze laag hem niet bedekt. Het overige deel wordt genegeerd.

en: Source Atop
nl: Bron bovenop

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
nl: Bron die het doel overlapt vervangt het doel. Het doel wordt ergens anders neergezet.

en: Destination Atop
nl: Doel bovenop

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
nl: Doel dat de bron overlapt vervangt de bron. De bron wordt ergens anders neergezet.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
nl: Niet mogelijk een belangrijk intern object te maken. De computer heeft mogelijk niet genoeg geheugen om dit te doen.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
nl: Opslaan van “{basename}” mislukt.
    
    Reden: {err}
    Doelmap: “{dirname}”.

en: PNG reader failed: %s
nl: Openen van PNG bestand mislukt: %s

en: Recover interrupted work?
nl: Onderbroken werk terughalen?

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
nl: Begin te werken op een nieuw canvas. Deze backups worden bewaard.

en: Description
nl: Beschrijving

en: Live update
nl: Live voorbeeld

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
nl: Live bijwerken van de laatste penseelstreek

en: Save these settings to the brush
nl: Opslaan van deze instellingen van het penseel

en: Edit Icon
nl: Bewerk dit pictogram

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
nl: Dit pictogram voor een penseel in een apart venster bewerken (elk penseel kan hiervoor gebruikt worden)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete this brush from the disk
nl: Penseel van schijf verwijderen

en: Copy to New
nl: Kopieer naar Nieuw

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
nl: Kopieer deze instellingen en het pictogram van deze penseel als een nieuwe penseel

en: Rename this brush
nl: Hernoem deze penseel

en: Brush Setting
nl: Penseelinstellingen

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
nl: Korte beschrijving ten behoeve van tooltips

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
nl: Beschrijving:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
nl: Aantekeningen van de ontwerper van het penseel

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
nl: Notities:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
nl: Aanvangswaarde voor deze penseel instelling. De penseel dynamiek onder past dit toe.

en: Reset this input to have no effect on the setting
nl: Terugzetten van deze ingave zodat het geen effect heeft op de instelling

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
nl: Minimum waarde voor de uitvoer as
    Deze kan worden aangepast met de schuifregelaar voor {dname}.

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
nl: Maximum waarde voor de uitvoer as
    Deze kan worden aangepast met de schuifregelaar voor {dname}.

en: Output
nl: Uitvoer

en: Input
nl: Ingave

en: Adjusts the maximum value
nl: Aanpassen van de maximumwaarde

en: Adjusts the minimum value
nl: Aanpassen van de minimumwaarde

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
nl: Minimum waarde voor de ingave-as.
    Gebruik de popup schaal om deze aan te passen.

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
nl: Maximum waarde voor de ingave-as.
    Gebruik de popup schaal om deze aan te passen.

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
nl: Verandering van de basis waarde via de stylus en andere factoren

en: Brush Dynamics
nl: Penseel dynamiek

en: Adjust this input mapping in detail
nl: Ingave-instellingen bewerken

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
nl: Drukwaarde voor dit punt

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
nl: Druk:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction. The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected. The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
nl: Kanteling in de richting van de X-as van het canvas.
    De waarde 0 betekent dat de pen in het lood staat.
    Een negatieve waarde houdt een kanteling naar links in.

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
nl: X-kanteling:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
nl: Y-kanteling:

en: Tilt in the canvas Y axis
nl: Kanteling in de Y-as van het canvas

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
nl: Verstreken tijd sinds het vorige punt, in seconden

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
nl: Tijd:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
nl: Punt wissen

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
nl: Wist het nu gekozen punt

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
nl: Kleurenkiezer

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
nl: Huidige kleur bewerken

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
nl: De huidige kleur aan het palet toevoegen

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
nl: Schaal en rotatie van het canvas

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
nl: Kies de instellingen van het penseel, tekenkleur en de laag

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
nl: PNG dekkend, met achtergrond

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
nl: JPEG 90% kwaliteit (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
nl: Cirkel met fijne omlijsting

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
nl: Cirkel met medium omlijsting

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
nl: Cirkel met dikke omlijsting

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
nl: Kruisdraden

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
nl: Ingavedruk

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
nl: Penseeldruk

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph label, range (0...1)
en: 0.0
nl: 0,0

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph label, range (0...1)
en: 1.0
nl: 1,0

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
nl: <b>Basis ingavedruk karakteristiek</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
nl: Druk

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
nl: Hier kan je de werking van aanwijsapparaten op het canvas beperken of ze volledig buiten werking stellen als ze de tekening raken.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
nl: <b>Werking van het apparaat</b>

en: Devices
nl: Apparaten

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
nl: • De spatiebalk kan gebruikt worden als knop2.
    • Sommige knoppen van een tablet kunnen niet ingedrukt worden als er op gedrukt wordt.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
nl: <b>Instellingen van de aanwijzer-knoppen</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
nl: Knoppen

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
nl: <b>Sneltoetsen</b>

en: Keys
nl: Toetsen

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
nl: Standaard bestandsformaat:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
nl: Prefix van bewaard kladwerk:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
nl: <b>Bewaren</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
nl: <b>Kleurmanagement</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
nl: Omzetting van de kleurruimte:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
nl: Omzetten naar sRGB bij openen; bewaar als sRGB bij opslaan

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
nl: Beelden met <i>volledige</i> kleurruimte worden omgezet naar sRGB wanneer ze geopend worden in MyPaint. Wanneer in MyPaint een beeldbestand wordt opgeslagen gebeurt dit als sRGB zodat andere programma's het correct kunnen weergeven.
    
    Dit houdt in dat het scherm is gekalibreerd als of in de buurt van sRGB, de standaard kleurruimte voor internet en een vrij behoudende benadering voor de meeste computerschermen. Als je weet dat het gebruikte scherm duidelijk anders is, gebruik dan de instelling "geen automatische instellingen of omzettingen".

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
nl: Geen automatische instellingen of omzettingen

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
nl: Bij het openen wordt geen kleurconversie uitgevoerd en bestanden worden bewaard zonder kleurmanagement
    
    Dit is hoe MyPaint was en kan worden gebruikt als oplossing voor werk buiten de sRGB kleurruimte.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
nl: <b>Automatische backups</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
nl: Backup niet opgeslagen werk:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
nl: seconden inactiviteit

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
nl: Bewaart werk in de achtergrond in de cache van MyPaint. Mocht het programma crashet kan dat werk wellicht nog worden teruggehaald.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
nl: Tijd tussen de backups:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
nl: Openen & opslaan

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
nl: <b>Zoomen en weergeven</b>

en: Default zoom level:
nl: Standaard zoomniveau:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
nl: <b>Beeld</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
nl: Toolbar pictogramgrootte:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
nl: Aanwijzergrootte bij vrijehand tekenen:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
nl: Donker themavariant:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
nl: indien beschikbaar als GTK3 thema (herstart vereist)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
nl: Gebruik een licht tegen donker thema voor zover GTK dat biedt. Dit is meestal prettig voor beeldbewerking en media viewers.

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
nl: Bij sommige instellingen moet MyPaint opnieuw worden opgestart.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
nl: Groot (GTK3 nodig)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
nl: Klein

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
nl: Gebruik een blokkenpatroon

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
nl: Gebruik een blokkenpatroon om transparantie aan te geven,
    
    Dat vertraagt het opbouwen van het beeld, maar is minder verwarrend.

en: When showing transparency:
nl: Om transparantie te laten zien:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
nl: Scrollen vloeiend tonen:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
nl: indien apparaten ze sturen (herstart nodig)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox tooltip]
en: Smooth scrolling support makes scroll gestures and scrollwheel events from some devices smooth rather than in steps. It's good for touchpads, but can be irritating if you're used to mouse scrolling.
    
    If smooth scrolling is supported, stepwise scrolling can be turned back on briefly by holding the shift key down while scrolling.
    
    Scrolling to pan the view needs this setting to be turned on, and for your device to be configured to send bidirectional scroll events.
nl: Vloeiend scrollen maakt scrollen en scroll wiel acties bij sommige apparaten vloeiend in plaats van stapsgewijs. Goed bij aanraakvelden, maar vervelend als je gewend bent aan een muis.
    
    Als vloeiend scrollen is aangezet, kan stapsgewijs scrollen worden aangezet door kort de Shift toets in te drukken onder het scrollen.
    
    Om het beeld zijdelings te verplaatsen door de scrollen moet vloeiend scrollen zijn aangezet en het apparaat moet zijn ingesteld op bidirectionele scroll acties.

en: Hide cursor while painting
nl: Verberg de aanwijzer onder het tekenen

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
nl: Beeld

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
nl: Hoe kleuren worden getoond als primaire kleuren  op kleurenwielen (in schijf stijl).
    Verschillende tradities hebben hun eigen kleurencombinaties.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
nl: Primaire kleuren:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
nl: Standaard digitaal Rood/Groen/Blauw

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
nl: De rode, groene en blauwe primaire kleuren &apos;als op een beeldscherm&apos;, gelijkmatig rondom in een cirkel getoond. Groen is het tegenovergestelde van magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
nl: De rode, groene en blauwe primaire kleuren &apos;als op een beeldscherm&apos;, gelijkmatig rondom in een cirkel getoond. Groen is het tegenovergestelde van magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
nl: Traditioneel schilder's rood/geel/blauw

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
nl: De traditioneel gearrangeerde kleurenschijf in rood/geel/blauw als in gebruik bij vele schilders sinds de 18e eeuw, benaderd met originele schermkleuren gelijkmatig verdeeld over de schijf. Groen is het tegenovergestelde van rood.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
nl: De traditioneel gearrangeerde kleurenschijf in rood/geel/blauw als in gebruik bij vele schilders sinds de 18e eeuw, benaderd met originele schermkleuren gelijkmatig verdeeld over de schijf. Groen is het tegenovergestelde van rood.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
nl: Rood/groen en blauw/geel tegengestelde kleurenparen

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
nl: Eenvoudige benadering van kleurenschijven  op basis van theorieën waarbij vier &apos;psychologische  primaire kleuren&apos;  of &apos;unieke kleurtinten&apos;  in tegenoverliggende paren op de kruispunten zijn gelegd.
    Rood tegenover groen en geel tegenover blauw.  CIECAM02 en NCS hebben soortgelijke modellen. Hier gebruiken we puur rood, geel enz. als de vier primaire kleuren.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
nl: Eenvoudige benadering van kleurenschijven  op basis van theorieën waarbij vier psychologische  primaire kleuren of unieke kleurtinten in tegenoverliggende paren op de kruispunten zijn gelegd.
    Rood tegenover groen en geel tegenover blauw.  CIECAM02 en NCS hebben soortgelijke modellen. Hier gebruiken we puur rood, geel enz. als de vier primaire kleuren.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
nl: <b>Kleurenschijf</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
nl: Kleur

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
nl: Beeldscherm (normaal)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
nl: Niet actief (geen drukgevoeligheid)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
nl: Venster (niet aanbevolen)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
nl: Nieuw

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
nl: Nieuw

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
nl: Beginnen met een nieuw canvas.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
nl: Openen…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
nl: Openen

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
nl: Open een bestand om te bewerken.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
nl: Open meest recente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
nl: Open het meest recent opgeslagen bestand.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
nl: Open recent

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
nl: Terughalen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
nl: Terughalen vanaf de harde schijf.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
nl: Het werk opslaan in een bestand.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
nl: Opslaan als…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
nl: Werk opslaan in een bestand met een nieuwe naam.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
nl: Exporteren…

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
nl: Het werk exporteren naar een bestand, maar blijven werken op het huidige bestand.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
nl: Als klad opslaan

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
nl: Als nieuw klad opslaan of als een nieuwe revisie opslaan als er al een klad is opgeslagen.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
nl: Laatste klad openen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
nl: Voorlaatste klad openen.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
nl: Volgende klad openen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
nl: Volgende klad openen.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
nl: Bestand terughalen uit een automatische backup…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
nl: Probeer onderbroken niet-opgeslagen werk op te slaan en terug te halen.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
nl: Penseelgroepen

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
nl: Penselen

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
nl: Lijst met penseelgroepen.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
nl: Kleurenkiezers

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
nl: Kleuren

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
nl: Beschikbare kleurenkiezers.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
nl: Modus

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
nl: Modus

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
nl: De compositie modus van de huidige laag.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
nl: Penseelradius vergroten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
nl: De actieve penseelradius vergroten.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
nl: Penseelradius verkleinen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
nl: De actieve penseelradius verkleinen.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
nl: Penseeldekking vergroten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
nl: De actieve penseel meer dekking geven.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
nl: Penseeldekking verminderen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
nl: De dekking van het actieve penseel verminderen.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
nl: Tekenkleur lichter maken

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
nl: De huidige tekenkleur lichter maken.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
nl: Tekenkleur donkerder maken

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
nl: De huidige tekenkleur minder licht maken.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
nl: Tint klokgewijs veranderen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
nl: De tint van de tekenkleur klokgewijs op het kleurwiel verdraaien.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
nl: De tint anti-klokwijs veranderen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
nl: De tint van de tekenkleur tegen de wijzers van de klok in op het kleurwiel verdraaien.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
nl: Kleurverzadiging verhogen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
nl: Tekenkleur meer verzadigen (kleurrijker, voller).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
nl: Kleurverzadiging terugbrengen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
nl: Tekenkleur minder verzadigen (grauwer).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
nl: Penseelinstellingen opnieuw instellen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
nl: Alle penseelinstellingen naar de voor het huidige penseel opgeslagen waarden herstellen.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
nl: Penseel en laag kiezen

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
nl: Penseel sneltoetsen herstellen kleur

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
nl: Keuze of het terughalen van een penseel via een sneltoets ook de tekenkleur aanpast of niet.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
nl: Penseel opslaan onder de meest recent gebruikte sneltoets

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
nl: Sla penseelinstellingen op onder de meest recent gebruikte sneltoets.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
nl: Laag wissen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
nl: Wis de delen van de huidige laag buiten het frame.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
nl: Kopieer de laag naar het klembord

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
nl: Kopieer de inhoud van de huidige laag naar het klembord.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
nl: Plak de laag van het klembord

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
nl: Vervang de huidige laag met de inhoud van het klembord.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
nl: Bewerk de laag in een ander programma…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
nl: De laag bijwerken met externe aanpassingen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
nl: Veranderingen doorvoeren die bewaard zijn door een ander programma (normaal automatisch).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
nl: Ga naar de laag onder de aanwijzer

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
nl: Ga naar de laag er boven

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
nl: Ga één laag omhoog in de lagen.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
nl: Ga één laag naar beneden

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
nl: Ga één laag naar beneden in de lagen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
nl: Nieuwe tekenlaag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
nl: Voeg een nieuwe tekenlaag toe boven de huidige laag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
nl: Nieuwe vector laag…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
nl: Voeg een nieuwe vectorlaag toe boven de huidige en bewerk hem.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
nl: Nieuwe laaggroep

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
nl: Voeg een nieuwe groep lagen toe boven de huidige laag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
nl: Nieuwe tekenlaag eronder

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
nl: Voeg een nieuwe tekenlaag toe onder de huidige.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
nl: Nieuwe vectorlaag eronder…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
nl: Voeg een nieuwe vectorlaag toe onder de huidige en bewerk hem.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
nl: Nieuwe lagengroep er onder

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
nl: Voeg een nieuwe lagengroep toe onder de huidige.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
nl: Lagen naar onderen samenvoegen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
nl: Voeg de huidige laag samen met de laag er onder.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
nl: Voeg zichtbare lagen samen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
nl: Voeg alle zichtbare lagen tezamen en verwijder de oorspronkelijke lagen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
nl: Nieuwe laag uit zichtbare lagen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
nl: Als "zichtbare lagen samenvoegen", maar het wist niet de oorspronkelijke lagen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
nl: Laag verwijderen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
nl: Verwijder de huidige laag uit de reeks lagen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
nl: In normale tekenlaag omzetten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
nl: Zet de huidige laag of groep om naar een tekenlaag in modus "Normaal" met behoud van de inhoud.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
nl: Dekking van de laag vergroten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
nl: Maak de laag minder doorschijnend.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
nl: Dekking van de laag verminderen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
nl: Maak de laag meer doorschijnend.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
nl: Breng de laag omhoog

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
nl: Breng de huidige laag één positie hoger in de reeks lagen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
nl: Breng de laag omlaag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
nl: Breng de laag één positie omlaag in de reeks lagen.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
nl: Laag dupliceren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
nl: Maak een exacte kopie van de huidige laag.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
nl: Laag op slot

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
nl: De laag op slot of van slot zetten. Gesloten lagen kunnen niet veranderd worden.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
nl: Laag zichtbaar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
nl: De zichtbaarheid van de huidige laag omzetten.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
nl: Achtergrond tonen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
nl: De zichtbaarheid van de huidige laag omzetten.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
nl: Terugzetten en centreren beeld

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
nl: terugzetten zoom, rotatie en spiegelen, en het beeld opnieuw centreren.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
nl: Aanpassen aan beeld

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
nl: Wisselen tussen een passend totaalbeeld en je werklocatie met zoom.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
nl: Terugzetten

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
nl: Terugzetten zoomniveau

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
nl: De rotatie terugzetten

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
nl: Spiegelen terugzetten

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
nl: Inzoomen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
nl: Verhoog de vergroting.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
nl: Verklein de vergroting.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
nl: Draai met de klok mee

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
nl: Roteer tegen de klok in

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
nl: Spiegel horizontaal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
nl: Spiegel het beeld links naar rechts.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
nl: Spiegel vertikaal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
nl: Spiegel het beeld ondersteboven.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
nl: Enkele laag

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
nl: Alleen de huidige laag tonen.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
nl: Symmetrisch tekenen actief

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
nl: Spiegel de tekenstrepen over de symmetrie-as

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
nl: Frame actief

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
nl: Zichtbaarheid van het document frame aan- of  uitzetten.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
nl: Geef de penseel ingave waarden in het scherm

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
nl: Geef de intern gegeneerde waarden van de penseel generator in het scherm.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
nl: Zichtbaar rendering

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
nl: Toon bijwerken rendering op het scherm voor debugging.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
nl: Geen dubbele buffering

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
nl: Dubbele buffering van GTK uitzetten, normaal aangezet.

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
nl: Teken modus

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
nl: Teken modus: normaal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
nl: Bij tekenen de kleur normaal toepassen.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
nl: Tekenmodus: wissen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
nl: Wissen met het huidige penseel.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
nl: Tekenmodus: alfalaag op slot

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
nl: De penseel gebruiken verandert de doorzichtigheid van de laag niet.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
nl: Tekenmodus: inkleuren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
nl: Kleur op de huidige laag zetten zonder zijn helderheid of doorzichtigheid aan te passen.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
nl: Bestand

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
nl: Sluit het hoofdvenster en verlaat het programma.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
nl: Bewerken

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
nl: Kleur

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
nl: Pas de kleur aan

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
nl: Kleurgeschiedenis popup

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
nl: Toont de geschiedenis van de laatste gebruikte kleuren.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
nl: Kleurdetails dialoog

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
nl: Toon kleurdetails dialoog met tekstingave.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
nl: Volgend kleurpalet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
nl: Zet de tekenkleur naast de volgende kleur in het palet.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
nl: Vorige kleurpalet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
nl: Zet de tekenkleur naast de vorige kleur in het palet.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
nl: Voeg de kleur aan het palet toe

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
nl: Voeg de huidige kleur aan het palet toe.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
nl: Laag

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
nl: Dekking

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
nl: Ga naar laag

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
nl: Nieuwe laag onder

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
nl: Eigenschappen

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
nl: Kladblok

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
nl: Nieuw kladblok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
nl: Open het standaard kladblok als een nieuw kladblok-canvas.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
nl: Open kladblok…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
nl: Open een beeldbestand op schijf in het kladblok.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
nl: Bewaar het kladblok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
nl: Sla het kladblok op op schijf onder zijn bestaande naam.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
nl: Exporteer het kladblok als…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
nl: Exporteer het kladblok naar de harde schijf met een bestandsnaam naar keuze.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
nl: Kladblok terughalen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
nl: Het kladblok terughalen van zijn laatst bewaarde status.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
nl: Bewaar het kladblok als de standaard

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
nl: Bewaar het kladblok als standaard voor een "Nieuw kladblok".

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
nl: Wis standaard kladblok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
nl: Wis het standaard kladblok naar een leeg canvas.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
nl: Kopieer de hoofdachtergrond naar het kladblok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
nl: Kopieer het achtergrond beeld van het huidige document in het kladblok.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
nl: Venster

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
nl: Penseel

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
nl: Sneltoetsen

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
nl: Penseel sneltoetsen help

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
nl: Toon een uitleg hoe de sneltoetsen werken.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
nl: Ander penseel…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
nl: Pop up een penseel wisselaar onder de cursor.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
nl: Andere kleur…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
nl: Pop up een kleurenwisselaar onder de cursor, alle kleuren selecties inbegrepen.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
nl: Andere kleur (snelkeuze)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
nl: Pop up een kleurenwisselaar onder de cursor, alleen met de enkele klik selecties.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
nl: Meer penseelsets ophalen…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
nl: Download penseelsets van de MyPaint wiki.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
nl: Import penselen…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
nl: Open een penselenset vanaf schijf.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
nl: Ga naar de MyPaint documentatie wiki.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
nl: Over MyPaint

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
nl: Toon de licentie, het versienummer en de credits van MyPaint.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
nl: Toon geheugenlek informatie in de terminal (langzaam!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
nl: Debug geheugen lekken.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
nl: Voer de garbage collector nu uit

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
nl: Geheugen van niet meer gebruikte python objecten vrijmaken.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
note: FIXME: convert to a ToggleAction
en: Start/Stop Profiling…
nl: Zet profiling aan/uit…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
nl: "Python Profiling" aan/uitzetten (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
nl: Simuleer een crash…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
nl: Veroorzaak een python exception om de crash dialoog te testen.

[ctx: Menu (labels)]
en: View
nl: Beeld

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
nl: Terugkoppeling

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
nl: Beeld aanpassen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
nl: Toon het hoofdmenu als een popup.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
nl: Schermvullend

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
nl: Wissel tussen volledig scherm en deelvenster.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
nl: Voorkeuren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
nl: Pas de globale instellingen van MyPaint aan.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
nl: Test input apparaten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
nl: Toon een dialoog die alle inbreng toont van de input apparaten.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
nl: Achtergrond-kiezer

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
nl: Pas de papier-patroon achtergrond aan.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
nl: Penseelvoorkeuren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
nl: De instellingen van de huidige penseel bewerken.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
nl: Penseel pictogram editor

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
nl: Bewerk penseel pictogrammen.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
nl: Toon lagenvenster

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
nl: Toon het dokpaneel voor lagen (plaats/verplaats lagen of kies de modus).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
nl: HCY kleurenschijf

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable cylindrical hue/chroma/luma color selector. The circular slices are equiluminant.
nl: Dokbare cilindrische hue/chroma/luma kleurenkiezer. De circulaire snedes zijn van gelijke helderheid.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
nl: Kleurenpalet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
nl: Dokbare kleurenpaletkiezer.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
nl: HSV kleurenschijf

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
nl: Dokbare verzadiging en kleurwaarde kleurenkiezer.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
nl: HSV kubus

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
nl: Dokbare kleurenkiezer: HSV kubus die kan worden gedraaid om verschillende dwarsdoorsnedes te tonen.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
nl: HSV vierkant

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
nl: Component schuiven

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
nl: Dokbare kleurenkiezer die de verschillende individuele kleurcomponenten toont.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
nl: Vloeiende kleuren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
nl: Dokbare kleurenselector, die vloeiend aansluitende kleuren toont.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
nl: Concentrische ringen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
nl: Dokbare kleurenkiezer met concentrische HSV ringen.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
nl: Kruiswiel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
nl: Dokbare kleurenkiezer met HSV stroken in een gekruisde radiale kleurenschijf.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
nl: Kladblok paneel

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
nl: Toon kladblok

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
nl: Toon het kladblok dokpaneel (meng kleuren en maak schetsen).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
nl: Preview venster

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
nl: Voorbeeld

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
nl: Toon het voorbeeld dokpaneel (voorbeeld van het totale tekengebied).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
nl: Gereedschapsopties

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
nl: Toon gereedschapsopties

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
nl: Toon het dokpaneel voor de gereedschapsopties (opties voor het huidige gereedschap).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
nl: Gebruikte penselen en kleuren

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
nl: Recente penselen en kleuren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
nl: Toon het dokpaneel voor de geschiedenis (recent gebruikte penselen en kleuren).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
nl: Verberg het menu in volledig schermmodus

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
nl: Zet het automatisch verbergen van de gebruikersinterface in volledig schermmodus aan/uit.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
nl: Toon Zoom niveau

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
nl: Zet de zoom niveau indicator aan/uit.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
nl: Toon laatste tekenpositie

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
nl: Zet de indicator voor het einde van de laatste streek aan/uit.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
nl: Scherm filter

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
nl: Toon kleuren normaal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
nl: Kleurenfilter: toon kleuren ongewijzigd.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
nl: Toon kleuren in grijswaarden

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
nl: Kleurenfilter: toon alleen de helderheid (HCY/YCbCr Luma)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
nl: Toon kleuren geïnverteerd

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
nl: Kleurenfilter: geïnverteerd. Zwart is wit en rood is cyaan.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
nl: Toon kleuren met gesimuleerde ongevoeligheid voor rood

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
nl: Filter kleuren om deuteranoop te simuleren, een vorm van kleurenblindheid.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
nl: Toon kleuren met een gesimuleerde ongevoeligheid voor groen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
nl: Filter kleuren om protanoop te simuleren, een vorm van kleurenblindheid.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
nl: Toon kleuren met gesimuleerde ongevoeligheid voor blauw

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
nl: Kleurenfilter om tritanoop te simuleren, een zeldzame vorm van kleurenblindheid.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
nl: Vrijehand tekenen

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
nl: Vrije hand

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
nl: Vrijehand: teken en schilder vrij, zonder geometrische beperkingen.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
nl: Vrijehand tekenen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
nl: Teken en schilder vrij, zonder geometrische beperkingen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
nl: Verplaats beeld

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
nl: Verplaatsen

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
nl: Beeld verplaatsen: verschuif je beeld op het canvas horizontaal of verticaal.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
nl: Verplaats beeld

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
nl: Verplaats het beeld op het canvas interactief  horizontaal of verticaal.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
nl: Beeld roteren

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
nl: Roteren

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
nl: Beeld roteren, draai je beeld op het canvas.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
nl: Beeld roteren

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
nl: Interactief het beeld op het canvas draaien.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
nl: Beeld zoomen

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
nl: Beeld zoomen: vergroot of verklein het beeld op het canvas.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
nl: Beeld zoomen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
nl: Interactief het beeld op het canvas vergroten of verkleinen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
nl: Lijnen en krommen

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
nl: Lijnen

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
nl: Lijnen en krommen: teken rechte of kromme lijnen.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
nl: Lijnen en krommen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
nl: Teken rechte of kromme lijnen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
nl: Verbonden lijnen

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
nl: Verb. lijnen

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
nl: Verbonden lijnen: teken opeenvolgingen van rechte en kromme lijnen.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
nl: Verbonden lijnen

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
nl: Teken opeenvolgingen van rechte en kromme lijnen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
nl: Ellipsen en cirkels

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
nl: Ellipsen

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
nl: Ellipsen en cirkels: teken ronde vormen.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
nl: Ellipsen en cirkels

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
nl: Teken cirkels en ellipsen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
nl: Inkten

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
nl: Inkt

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
nl: Inkten: teken gladde gecontroleerde lijnen.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
nl: Inkten

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
nl: Twkwn gladde gecontroleerde lijnen.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
nl: Laag herpositioneren

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
nl: Laag pos.

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
nl: Laag herpositioneren: verplaats de huidige laag op het canvas.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
nl: Laag verplaatsen

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
nl: Verplaats de huidige laag interactief op het canvas.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
nl: Bewerk frame

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
nl: Bewerk frame: leg een frame rond het document om het een eindige vorm te geven.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
nl: Frame bewerken

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
nl: Leg een frame interactief rond het document om het een eindige vorm te geven.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
nl: Bewerk de symmetrie van de tekening

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
nl: Symmetrie

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
nl: Bewerk de symmetrie van de tekening: pas de as voor symmetrisch tekenen aan.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
nl: Tekensymmetrie bewerken

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
nl: Pas de as voor symmetrisch tekenen interactief aan.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
nl: Kleurpipet

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
nl: Kies kleur

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
nl: Kleurpipet: kies de tekenkleur uit schermpixels.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
nl: Kleurenkiezer

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
nl: Bepaal de tekenkleur uit schermpixels.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
nl: Emmer vullen

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
nl: Vullen

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
nl: Emmer vullen: vul een gebied met kleur.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
nl: Emmer (kleuren)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
nl: Vul een gebied met kleur.
