mypaint v2.0.0-alpha.11-2-g0673fe8 - en to pt translation catalogue (930 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
pt: Ação

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
pt: Combinação de teclas

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
pt: Editar tecla para '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
pt: Ação:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
pt: Caminho:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
pt: Tecla:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
pt: Pressione as teclas para alterar esta atribuição

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
pt: Ação desconhecida

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
pt: <b>{accel} já está a ser utilizada em '{action}'. A atribuição existente será substituída.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
pt: Abrir pasta “{folder_basename}”…

en: No backups were found in the cache.
pt: Não foram encontradas cópias de segurança na cache.

en: No Available Backups
pt: Sem cópias de segurança disponíveis

en: Open the Cache Folder…
pt: Abrir a pasta da cache…

en: Backup Recovery Failed
pt: Falha na recuperação da cópia de segurança

en: Open the Backup’s Folder…
pt: Abrir a pasta de cópia de segurança…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
pt: Ficheiro recuperado de {iso_datetime}.ora

en: Background
pt: Fundo

en: Save as Default
pt: Guardar como padrão

en: Pattern
pt: Textura

en: Color
pt: Cor

en: Add color to Patterns
pt: Adicionar cor às texturas

en: One or more backgrounds could not be loaded
pt: Não foi possível carregar uma ou mais imagens de fundo

en: Error loading backgrounds
pt: Erro ao carregar as imagens de fundo

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
pt: Remova os ficheiros que não puderam ser carregados ou verifique a sua instalação de libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
pt: Gdk-pixbuf não conseguiu carregar "{filename}" e reportou o erro "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
pt: {filename} tem tamanho zero (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
pt: Editor de configuração do pincel

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
pt: Sobre

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
pt: Básico

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
pt: Opacidade

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
pt: Pincelada

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
pt: Borratar

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
pt: Velocidade

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
pt: Acompanhamento

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
pt: Traço

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
pt: Cor

[ctx: brush settings list: setting group]
en: GridMap
pt: Mapa de Grelha

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
pt: Nenhum pincel selecionado, por favor, utilize "Adicionar Como Novo".

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
pt: Nenhum pincel selecionado!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
pt: Renomear Pincel

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
pt: Já existe um pincel com este nome!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
pt: Nenhum pincel selecionado!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
pt: Deseja eliminar o pincel “{brush_name}” do disco?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
pt: (pincel sem nome)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
pt: {brush_name} [não guardado]

en: Brush Icon
pt: Ícone do Pincel

en: Brush Icon (editing)
pt: Ícone do Pincel (edição)

en: No brush selected
pt: Nenhum pincel selecionado

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
pt: <b>%s</b>
    <small>Selecione primeiro um pincel válido</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
pt: <b>%s</b> <i>(alterado)</i>
    <small>As alterações ainda não foram guardadas</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
pt: <b>%s</b> (a editar)
    <small>Pinte com qualquer pincel ou cor</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
pt: <b>%s</b>
    <small>Clique em "Editar" para fazer alterações no ícone</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
pt: Editar

en: Begin editing this preview icon
pt: Começar a editar este ícone de pré-visualização

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
pt: Reverter

en: Discard changes, and cancel editing
pt: Descartar alterações, e cancelar a edição

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
pt: Limpar

en: Clear the preview icon
pt: Limpar o ícone de pré-visualização

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
pt: Automático

en: Use the default icon
pt: Utilizar o ícone predefinido

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
pt: Guardar

en: Save this preview icon, and finish editing
pt: guardar este ícone de pré-visualização e terminar a edição

en: Lost & Found
pt: Perdidos e Achados

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Favorites
pt: Favoritos

en: Ink
pt: Tinta

en: Classic
pt: Clássico

en: Set#1
pt: Conjunto nº 1

en: Set#2
pt: Conjunto nº 2

en: Set#3
pt: Conjunto nº 3

en: Set#4
pt: Conjunto nº 4

en: Set#5
pt: Conjunto nº 5

en: New
pt: Novo

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
pt: Nenhum ficheiro chamado “{order_conf_file}”. Não é um pacote de pincéis.

en: Unknown Brush
pt: Pincel desconhecido

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
pt[0]: %d pincel
pt[1]: %d pincéis

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
pt: Grupo “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
pt: Alterar nome do grupo

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
pt: Exportar como pacote de pincéis zipado

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
pt: Eliminar grupo

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
pt: Alterar nome do grupo

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
pt: Já existe um grupo com este nome!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
pt: Quer mesmo eliminar o grupo “{group_name}”?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
pt: Não foi possível eliminar o grupo “{group_name}”.
    Alguns grupos especiais não podem ser eliminados.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
pt: Exportar pincéis

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
pt: Pacote de pincéis do MyPaint (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
pt: Novo grupo…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
pt: Importar pincéis…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
pt: Obter mais pincéis…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
pt: Criar grupo

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
pt: Botão

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
pt: Botão pressionado

en: Add a new binding
pt: Adicionar um novo atalho

en: Remove the current binding
pt: Remover o atalho atual

en: Edit binding for '%s'
pt: Editar atalho para '%s'

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
pt: Botão pressionado:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
pt: Mantenha as teclas modificadoras pressionadas e pressione um botão sobre este texto para definir um novo atalho.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
pt: {button} não pode ser associado sem teclas modificadoras (é fixo)

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
pt: {button_combination} já está associado à ação '{action_name}'

en: Pick Color
pt: Recolher cor

en: Set the color used for painting
pt: Selecionar a cor usada para pintar

en: Color details
pt: Detalhes da cor

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
pt: Cor do pincel atual e a cor usada mais recentemente para a pintura

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
pt: Máscara de gama ativa

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
pt: Limite a sua paleta a tons específicos usando uma máscara de gama.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
pt: Matiz HCY e intensidade.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
pt: Editor de máscara de gama. Clique no meio para criar ou manipular formas ou rode a máscara usando as bordas do disco.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
pt: Tríade atmosférica

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
pt: Subjetiva e com tom forte, definida por uma cor primária dominante e duas primárias que são menos intensas.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
pt: Tríade deslocada

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
pt: Com mais peso em direção à cor dominante.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
pt: Complementar

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
pt: Opostos contrastantes, balanceados por cores neutras centrais entre eles na roda de cores.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
pt: Tom e destaque

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
pt: Uma faixa principal de cores, com um destaque complementar para variação e altas luzes.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
pt: Complementares divididas

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
pt: Duas cores análogas e um complemento para elas, sem cores secundárias entre elas.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
pt: Nova máscara de gama a partir do modelo

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
pt: Editor de máscaras de gama

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
pt: Ativo

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
pt: Ajuda…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
pt: Criar máscara a partir de um modelo.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
pt: Carregar máscara a partir de um ficheiro de paleta do GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
pt: Guardar máscara para um ficheiro de paleta do GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
pt: Apagar a máscara.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
pt: Abre a ajuda na Internet para este diálogo num navegador.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
pt: Guardar a máscara como uma paleta do GIMP

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
pt: Carregar a máscara a partir de um ficheiro de paleta do GIMP

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
pt: Definir máscara de gama.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
pt: Roda HCY

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
pt: Selecionar a cor usando o espaço cilíndrico matiz/pureza/luminosidade. As fatias circulares são de mesma luminosidade.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
pt: Matiz HSV

en: HSV Saturation
pt: Saturação HSV

en: HSV Value
pt: Valor HSV

en: HSV Saturation and Value
pt: Saturação e valor HSV

en: HSV Hue and Value
pt: Matiz e valor HSV

en: HSV Hue and Saturation
pt: Matiz e saturação HSV

en: Rotate cube (show different axes)
pt: Rodar cubo (mostrar eixos diferentes)

en: HSV Cube
pt: Cubo HSV

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
pt: Um cubo HSV que pode ser rodado para mostrar diferentes fatias planares.

en: HSV Square
pt: Quadrado HSV

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
pt: Um quadrado HSV que pode ser rodado para mostrar diferentes matizes.

en: HSV Wheel
pt: Roda HSV

en: Saturation and Value color changer.
pt: Seletor de cores por saturação e valor.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
pt: Propriedades da paleta

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
pt: Paleta

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
pt: Selecionar a cor de uma paleta que seja carregável e editável.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
pt: Camada sem título

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
pt: Editor de paleta

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
pt: Carregar a partir de um ficheiro de paleta do GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
pt: Guardar para um ficheiro de paleta do GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
pt: Adicionar uma nova amostra de cor vazia

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
pt: Remover a amostra de cor atual

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
pt: Remover todas as amostras de cores

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
pt: Título:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
pt: Nome ou descrição para esta paleta

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
pt: Colunas:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
pt: Número de colunas

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
pt: Nome da cor:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
pt: Nome da cor atual

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
pt: Ranhura de paleta vazia

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
pt: Carregar paleta

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
pt: Guardar paleta

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
pt: Paleta de cores.
    Largue cores aqui e 
    arraste-as para organizá-las.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
pt: Ranhura de paleta vazia (arraste uma cor para aqui)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
pt: Adicionar ranhura vazia

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
pt: Inserir linha

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
pt: Inserir coluna

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
pt: Preencher lacuna (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
pt: Preencher lacuna (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
pt: Preencher lacuna (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
pt: Ficheiro de paleta do GIMP (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
pt: Todos os ficheiros (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
pt: Ficheiro de paleta do GIMP (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
pt: Todos os ficheiros (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
pt: Controles deslizantes de componentes

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
pt: Ajustar componentes individuais da cor.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
pt: Vermelho RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
pt: Verde RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
pt: Azul RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
pt: Matiz HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
pt: Saturação HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
pt: Valor HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
pt: Matiz HCY

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
pt: Pureza HCY

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
pt: Luminosidade HCY (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
pt: Paleta líquida

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
pt: Mude a cor usando uma paleta líquida de cores próximas.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
pt: Anéis concêntricos

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
pt: Seletor de cor usando anéis concêntricos HSV.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
pt: Paleta cruzada

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
pt: Mude a cor HSV usando uma paleta radial atravessada pela cor.

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
pt: Cursor

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
pt: Borracha

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
pt: Teclado

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
pt: Rato

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
pt: Caneta

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
pt: Ecrã tátil

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
pt: Ignorar

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
pt: Qualquer tarefa

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
pt: Tarefas não-pintura

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
pt: Apenas navegação

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
pt: Aplicação

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
pt: Deslocar

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
pt: Dispositivo

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
pt: Eixos

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
pt: Tipo

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
pt: Usar para…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
pt: Deslocar…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
pt: Nome

en: Overwrite brush?
pt: Substituir pincel?

en: Replace
pt: Substituir

en: Rename
pt: Alterar nome

en: Replace all
pt: Substituir tudo

en: Rename all
pt: Alterar nome de tudo

en: Imported brush
pt: Pincel importado

en: Existing brush
pt: Pincel existente

en: Overwrite brush group?
pt: Substituir grupo de pincéis?

en: Import brush package?
pt: Importar pacote de pincéis?

en: Load brush settings from shortcut slot %d
pt: Carregar configurações do pincel pelo atalho %d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
pt: Guardar as configurações do pincel no atalho %d

en: Restore Brush %d
pt: Restaurar pincel %d

en: Save to Brush %d
pt: Guardar para o pincel %d

en: Undo %s
pt: Desfazer %s

en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo %s
pt: Refazer %s

en: Redo
pt: Refazer

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
pt: {button_combination} é {resultant_action}

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
pt: Com {modifiers} pressionados:  {button_actions}.

en: Set current color
pt: Selecionar cor atual

en: Leave Fullscreen Mode
pt: Sair do modo de ecrã inteiro

en: Leave Fullscreen
pt: Sair do modo de ecrã inteiro

en: Enter Fullscreen Mode
pt: Entrar no modo de ecrã inteiro

en: Fullscreen
pt: Ecrã inteiro

en: Import brush package…
pt: Importar pacote de pincéis…

en: MyPaint brush package (*.zip)
pt: Pacote de pincéis do MyPaint (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
pt: {app_name} aberto para editar a camada “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
pt: Erro: falha ao abrir {app_name} para editar a camada “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
pt: Edição cancelada. Ainda pode editar “{layer_name}” no menu Camadas.

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
pt: Camada “{layer_name}” atualizada com edições externas

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
pt: O MyPaint tem de editar um ficheiro do tipo “{type_name}” ({content_type}). Que programa deve ser usado?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
pt: Qual o programa que o MyPaint deve utilizar para edição de ficheiros do tipo “{type_name}” ({content_type})?

en: Open With…
pt: Abrir com…

en: Icon
pt: Ícone

en: no description
pt: sem descrição

en: Opacity:
pt: Opacidade:

en: Reset
pt: Restaurar

en: Edit Frame
pt: Editar moldura

en: Adjust the document frame
pt: Ajustar a moldura do documento

en: Frame Size
pt: Tamanho da moldura

en: Height:
pt: Altura:

en: Width:
pt: Largura:

en: Resolution:
pt: Resolução:

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
pt: Pontos por polegada (píxeis por polegada)

en: Color:
pt: Cor:

en: Frame Color
pt: Cor da moldura

en: <b>Frame dimensions</b>
pt: <b>Dimensões da moldura</b>

en: <b>Pixel density</b>
pt: <b>Densidade de píxeis</b>

en: Set Frame to Layer
pt: Definir moldura da camada

en: Set frame to the extents of the current layer
pt: Definir moldura para o tamanho da camada atual

en: Set Frame to Document
pt: Definir moldura para o tamanho do documento

en: Set frame to the combination of all layers
pt: Definir moldura para a combinação de todas as camadas

en: Trim Layer to Frame
pt: Cortar camada para moldura

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
pt: Cortar partes da camada atual que estão fora da moldura

en: Enabled
pt: Ativado

en: inch
pt: polegada

en: Freehand Drawing
pt: Desenho à mão livre

en: Paint free-form brush strokes
pt: Pintar pinceladas de forma livre

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
pt: Suavização:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
pt: Pressão:

en: Bug Detected
pt: Erro detetado

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
pt: <big><b>Foi detetado um erro de programação.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
pt: Pode ignorar este erro e continuar a trabalhar, mas é recomendável guardar o trabalho.
    
    Por favor reporte o problema aos programadores usando o rastreador de erros, se ainda ninguém reportou o mesmo problema.

en: Search Tracker…
pt: Pesquisar no rastreador…

note: only development and prereleases
en: Report…
pt: Reportar…

en: Ignore Error
pt: Ignorar erro

en: Quit MyPaint
pt: Sair do MyPaint

en: Details…
pt: Detalhes…

en: Exception while analyzing the exception.
pt: Exceção ao analisar a exceção.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
pt:             #### Descrição
    
                Atribua a este relatório um título descritivo curto.
                Use algo como
                "[recurso-que-bloqueou]: [o-que-correu-mal]"
                para o título e se puder em inglês, por favor.
                Depois substitua este texto
                com uma descrição mais longa.
                Capturas de ecrã ou vídeos são boas ajudas!
    
                #### Passos para reproduzir o problema
    
                Por favor diga-nos o que estava a fazer
                quando a mensagem de erro apareceu.
                Se puder forneça instruções passo-a-passo
                de como reproduzir o problema.
    
                #### Traceback

en: Inking
pt: Finalização

en: Draw, and then adjust smooth lines
pt: Desenhe e depois suavize as linhas ajustando-as

en: Input Device Test
pt: Teste de dispositivo de entrada

en: (no pressure)
pt: (sem pressão)

en: (no tilt)
pt: (sem inclinação)

en: Tilt:
pt: Inclinação:

en: (no device)
pt: (sem dispositivo)

en: Device:
pt: Dispositivo:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
pt: Mover camada

en: Move the current layer
pt: Mover a camada atual

note: Visibility flag column
en: Visible
pt: Visível

en: Layers
pt: Camadas

en: Arrange layers and assign effects
pt: Organizar camadas e aplicar efeitos

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
pt: Opacidade da camada: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
pt: Reordenar camada na pilha…

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
pt: Mover camada na pilha (deixando-a numa camada retangular, criará um novo grupo)

en: Layer
pt: Camada

en: Entrance Pressure
pt: Pressão no início

en: Stroke entrance pressure for line tools
pt: Pressão no início do traço para as ferramentas de linha

en: Midpoint Pressure
pt: Pressão no centro

en: Mid-Stroke pressure for line tools
pt: Pressão no meio do traço para as ferramentas de linha

en: Exit Pressure
pt: Pressão no fim

en: Stroke exit pressure for line tools
pt: Pressão no fim do traço para as ferramentas de linha

en: Head
pt: Cabeça

en: Stroke lead-in end
pt: Traçado indo para o final

en: Tail
pt: Cauda

en: Stroke trail-off beginning
pt: Traçado saindo do começo

en: Pressure variation…
pt: Variação de pressão…

en: Lines and Curves
pt: Linhas e curvas

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
pt: Linha genérica / movo curva

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
pt: Desenhar linhas retas; Shift adiciona curvas, Ctrl restringe o ângulo

en: Connected Lines
pt: Linhas conectadas

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
pt: Desenha uma sequência de linhas; Shift adiciona curvas, Ctrl restringe o ângulo

en: Ellipses and Circles
pt: Elipses e círculos

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
pt: Desenha elipses; Shift roda, Ctrl restringe a proporção / ângulo

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
pt: Direitos de autor (C) 2005-2020
    Martin Renold e a equipa de desenvolvimento do MyPaint

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
pt: Este programa é um software livre; pode redistribui-lo e/ou alterá-lo sob os termos da Licença Pública Geral GNU conforme publicada pela Free Software Foundation; quer a versão 2 da Licença, ou (a seu critério) qualquer versão posterior.
    
    Este programa é distribuído na esperança de que será útil, mas SEM NENHUMA GARANTIA. Veja o ficheiro COPYING para mais detalhes.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
pt: programação

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
pt: portabilidade

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
pt: gestão de projetos

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
pt: pincéis

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
pt: texturas

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
pt: ícones de ferramentas

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
pt: ícone da área de trabalho

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
pt: paletas

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
pt: documentação

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
pt: suporte

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
pt: divulgar

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
pt: comunidade

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
pt: Tamanho:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
pt: Opacidade:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
pt: Duro:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
pt: Ganho:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
pt: Opções de ferramentas

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
pt: Configurações específicas para a ferramenta de edição atual

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
pt: <i>Não há opções disponíveis</i>

en: Zoom: %.01f%%
pt: Ampliação: %.01f%%

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
pt: Escolha as configurações de pincelada, cor do traço e camada…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
pt: Recolher cor…

en: Preferences
pt: Preferências

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
pt: Idioma do sistema

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Show preview of the whole drawing area
pt: Mostrar pré-visualização de toda a área de desenho

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
pt: Mostrar área visível

en: Scratchpad
pt: Painel de rascunhos

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
pt: Misturar cores e fazer esboços em páginas separadas para o rascunho

en: Previous item
pt: Item anterior

en: Next item
pt: Próximo item

en: (Nothing to show)
pt: (Nada a mostrar)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
pt: Posicionar eixo

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
pt: Mover eixo

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
pt: Remover eixo

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
pt: Editar o eixo de simetria

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
pt: Ajustar o eixo de simetria da pintura.

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
pt: Nenhum

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
pt: Alfa:

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
pt: Ativada

en: File handling
pt: Manipulação de ficheiros

en: Scraps switcher
pt: Mudança de rascunho

en: Undo and Redo
pt: Desfazer e refazer

en: Blend Modes
pt: Modos de mistura

en: Line Modes
pt: Modo de linha

en: View (Main)
pt: Visualização (principal)

en: View (Alternative/Secondary)
pt: Visualização (alternativa / secundária)

en: View (Resetting)
pt: Visualização (reiniciar)

en: Scroll View
pt: Mover visualização

en: Drag the canvas view
pt: Arrastar a visualização da tela

en: Zoom View
pt: Ampliação da visualização

en: Zoom the canvas view
pt: Ampliar a visualização da tela

en: Rotate View
pt: Rodar visualização

en: Rotate the canvas view
pt: Rodar a visualização da tela

en: Unknown Command
pt: Comando desconhecido

en: Undefined (command not started yet)
pt: Não definido (comando não foi iniciado)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
pt: {seconds:.01f}s de pintura com {brush_name}

en: Flood Fill
pt: Preenchimento

en: Trim Layer
pt: Cortar camada

en: Clear Layer
pt: Limpar camada

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
pt: Colar camada

en: New Layer from Visible
pt: Nova camada a partir do visível

en: Merge Visible Layers
pt: Combinar camadas visíveis

en: Merge Down
pt: Combinar abaixo

en: Normalize Layer Mode
pt: Normalizar modo da camada

en: Add {layer_default_name}
pt: Adicionar {layer_default_name}

en: Remove Layer
pt: Remover camada

en: Select Layer
pt: Selecionar camada

en: Duplicate Layer
pt: Duplicar camada

en: Move Layer Up
pt: Mover camada para cima

en: Move Layer Down
pt: Mover camada para baixo

en: Move Layer in Stack
pt: Reordenar camada na pilha

en: Rename Layer
pt: Alterar nome da camada

en: Make Layer Visible
pt: Tornar camada visível

en: Make Layer Invisible
pt: Tornar camada invisível

en: Lock Layer
pt: Bloquear camada

en: Unlock Layer
pt: Desbloquear camada

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
pt: Opacidade da camada: %0.1f%%

en: Unknown Mode
pt: Modo desconhecido

en: Set Layer Mode: %s
pt: Modo da camada: %s

en: Enable Frame
pt: Ativar moldura

en: Disable Frame
pt: Desativar moldura

en: Update Frame
pt: Atualizar moldura

en: Edit Layer Externally
pt: Editar camada externamente

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
pt: Erro ao carregar “{basename}”.

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
pt: Os registos podem conter mais detalhes sobre este erro.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
pt: a partir de agora

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
pt: atrás

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
pt: A pasta da cache ainda pode estar a ser utilizada.
    Está a executar mais do uma instância do MyPaint?
    Feche a aplicação e aguarde {cache_update_interval}s para tentar novamente.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
pt: Cópia de segurança incompleta atualizada há {last_modified_time} {ago}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
pt: Cópia de segurança atualizada há {last_modified_time} {ago}
    Tamanho: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Camadas: {autosave.num_layers}
    Contém  {unsaved_time} de pintura ainda não guardada.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
pt: Não foi possível guardar “{filename}”: {err}
    Tem espaço livre suficiente no dispositivo?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
pt: Não foi possível gravar "{filename}": {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
pt: {error_loading_common}
    O ficheiro não existe.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
pt: {error_loading_common}
    Não tem as permissões necessárias para abrir o ficheiro.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
pt: {error_loading_common}
    
    Razão: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
pt: {error_loading_common}
    Extensão de formato de ficheiro desconhecida: “{ext}”

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
pt: Não foi possível guardar como JPEG: {original_msg}
    
    Em vez disso, tente guardar no formato PNG se o seu computador não tiver muita memória RAM. A função de guardar como PNG do MyPaint é mais eficiente.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
pt: Erro ao recuperar o documento a partir de uma cópia de segurança automática.
    
    Razão: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
pt: Camada

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
pt: Grupo

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
pt: Marcador de posição

[ctx: layer default names]
en: Root
pt: Raiz

en: Pass-through
pt: Através

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
pt: O conteúdo do grupo é aplicado diretamente ao fundo do grupo

en: The top layer only, without blending colors.
pt: Apenas a camada de cima, sem misturar as cores.

en: Multiply
pt: Multiplicar

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
pt: Similar a colocar dois slides num único projetor e projetar o resultado combinado.

en: Screen
pt: Esconder

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
pt: É como projetar dois projetores de slides diferentes numa tela simultaneamente. Isto é o inverso de 'Multiplicar'.

en: Overlay
pt: Sobrepor

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
pt: Sobrepõe a imagem de baixo com a camada de cima, preservando as regiões de altas luzes e sombras da imagem abaixo. É o inverso de 'Luz forte'.

en: Darken
pt: Escurecer

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
pt: A camada de cima é usada apenas onde é mais escura do que a imagem de baixo.

en: Lighten
pt: Clarear

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
pt: A camada de cima é usada apenas onde ela é mais clara do que a imagem de baixo.

en: Dodge
pt: Sub-expor

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
pt: Clareia a imagem de baixo usando a camada de cima. O efeito é similar à técnica fotográfica com o mesmo nome que é usada para melhorar o contraste em sombras.

en: Burn
pt: Sobre-expor

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
pt: Escurece a imagem de baixo usando a camada de cima. O efeito é similar à técnica fotográfica com o mesmo nome que é usada para reduzir o brilho de áreas muito claras.

en: Hard Light
pt: Luz forte

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
pt: Similar a apontar uma luz forte de um foco na imagem de baixo.

en: Soft Light
pt: Luz suave

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
pt: Similar a apontar uma luz difusa de um foco na imagem de baixo.

en: Difference
pt: Diferença

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
pt: Subtrai a cor mais escura da cor mais clara das duas.

en: Exclusion
pt: Exclusão

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
pt: Similar ao modo 'Diferença', mas com menos contraste.

en: Hue
pt: Matiz

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
pt: Combina a matiz da camada de cima com a saturação e luminosidade da imagem de baixo.

en: Saturation
pt: Saturação

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
pt: Aplica a saturação das cores da camada de cima à matiz e luminosidade da imagem de baixo.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
pt: Aplica a matiz e a saturação da camada de cima à luminosidade da imagem de baixo.

en: Luminosity
pt: Luminosidade

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
pt: Aplica a luminosidade da camada de cima à matiz e a saturação da imagem de baixo.

en: Plus
pt: Mais

en: This layer and its backdrop are simply added together.
pt: Esta camada e as camadas de baixo são simplesmente somadas.

en: Destination In
pt: Destino interno

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
pt: Usa o fundo apenas onde esta camada o cobre. Tudo o resto é ignorado.

en: Destination Out
pt: Destino externo

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
pt: Usa o fundo apenas onde esta camada não o cobre. Tudo o resto é ignorado.

en: Source Atop
pt: Origem sobre

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
pt: Origem sobre o destino, substituindo-o. O destino é movido para outro local.

en: Destination Atop
pt: Destino sobre

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
pt: Destino sobre a origem, substituindo-a. A origem é movida para outro local.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
pt: Não foi possível construir um objeto interno vital. Talvez o seu sistema não tenha a memória RAM suficiente para esta operação.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
pt: Falha ao gravar “{basename}”.
    
    Causa: {err}
    Pasta de destino: “{dirname}”.

en: PNG reader failed: %s
pt: A leitura do PNG falhou: %s

en: Recover interrupted work?
pt: Recuperar trabalho interrompido?

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
pt: Começar a trabalhar numa nova tela. Estas cópias de segurança serão mantidas.

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Description
pt: Descrição

en: Live update
pt: Atualização instantânea

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
pt: Atualizar o último traço na tela com as configurações desta janela, em tempo real

en: Save these settings to the brush
pt: Guardar estas configurações no pincel

en: Edit Icon
pt: Editar ícone

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
pt: Editar o ícone deste pincel numa janela separada (poderá usar qualquer pincel para desenhar nele)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Delete this brush from the disk
pt: Eliminar este pincel do disco

en: Copy to New
pt: Copiar para novo

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
pt: Copiar estas configurações e ícone do pincel atual para um novo pincel

en: Rename this brush
pt: Alterar nome deste pincel

en: Brush Setting
pt: Configurações de pincel

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
pt: Breve descrição para usar em dicas de ferramentas

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
pt: Descrição:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
pt: Notas do criador do pincel

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
pt: Notas:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
pt: Valor inicial para a configuração deste pincel. A dinâmica do pincel acima age neste aqui.

en: Reset this input to have no effect on the setting
pt: Reconfigura esta entrada para não ter efeito na configuração

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
pt: Valor mínimo para o eixo de saída.
    Pode ser ajustado utilizando a barra de deslizar principal para {dname}.

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
pt: Valor máximo do eixo de resultado.
    Isto pode ser definido usando a barra de deslizar principal para {dname}.

en: Output
pt: Resultado

en: Input
pt: Entrada

en: Adjusts the maximum value
pt: Ajusta o valor máximo

en: Adjusts the minimum value
pt: Ajusta o valor mínimo

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
pt: Valor mínimo para o eixo de entrada.
    Use a escala que surge para ajustar isto.

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
pt: Valor máximo para o eixo de entrada.
    Use a escala que surge para ajustar isto.

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
pt: Variação do valor de base pela entrada por caneta digital e outros critérios

en: Brush Dynamics
pt: Dinâmica de pincel

en: Adjust this input mapping in detail
pt: Ajustar este mapeamento de entrada em detalhe

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
pt: Valor da pressão para o ponto atual

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
pt: Pressão:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction. The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected. The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
pt: Inclinação na direção do eixo X da tela.
    O valor 0 significa que a caneta está na vertical.
    Valores negativos significam inclinação para a esquerda.

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
pt: Inclinação X:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
pt: Inclinação Y:

en: Tilt in the canvas Y axis
pt: Inclinação na tela verticalmente

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
pt: Tempo desde o último ponto, em segundos

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
pt: Tempo:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
pt: Eliminar ponto

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
pt: Eliminar o ponto selecionado

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
pt: Recolher cor

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
pt: Editar detalhes da cor atual

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
pt: Adicionar a cor atual para a paleta

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
pt: Tamanho da tela e rotação

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
pt: Escolher as configurações da pincelada, cor do traço e camada

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
pt: PNG sólido com fundo (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
pt: JPEG com qualidade de 90% (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
pt: Círculo com contorno claro

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
pt: Círculo com contorno médio

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
pt: Círculo com contorno forte

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
pt: Ponto de mira

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
pt: Pressão de entrada

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
pt: Pressão do pincel

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
pt: <b>Mapeamento de pressão global</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
pt: Pressão

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
pt: Aqui pode restringir dispositivos apontadores a tarefas específicas na tela, ou então ignorá-los completamente caso eles  interfiram no seu desenho.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
pt: <b>Utilização do dispositivo</b>

en: Devices
pt: Dispositivos

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
pt: • A barra de espaço pode ser usada como Botão2.
    • Alguns botões de mesas digitalizadoras não podem ser mantidos pressionados quando pressionados.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
pt: <b>Mapeamentos de botões do dispositivo</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
pt: Botões

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
pt: <b>Mapeamentos do teclado</b>

en: Keys
pt: Teclas

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
pt: Formato de ficheiro padrão:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
pt: Prefixo ao guardar rascunhos:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
pt: <b>A guardar</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
pt: <b>Gestão de cores</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
pt: Conversões de espaço de cores:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
pt: Converter para sRGB ao carregar; marcar como sRGB ao guardar

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
pt: As imagens que contêm informações <i>completas</i> de cores serão convertidas para sRGB quando forem carregadas no MyPaint. Quando o MyPaint guarda uma imagem, as sugestões serão adicionadas nela para que outros programas possam abri-la corretamente.
    
    Isto pressupõe que a tela é calibrada para algo próximo ao sRGB, o espaço de cor padrão para a web e uma aproximação pessimista da maioria dos monitores de PC. Se sabe que o seu monitor difere radicalmente disto, em vez disto use a configuração "sem conversões automáticas ou marcações".

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
pt: Sem conversões automáticas ou marcações

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
pt: Não são feitas conversões de cores ao carregar e os ficheiros são guardados sem informação de gestão de cores.
    
    Este é o comportamento antigo do MyPaint's, e pode ser utilizado como um substituto utilizável não sRGB.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
pt: <b>Cópias de segurança automáticas</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
pt: Fazer uma cópia de segurança do trabalho por guardar:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
pt: segundos de inatividade

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
pt: Faz cópias de segurança incrementais em plano de fundo na cache do MyPaint no disco. Se o programa bloquear, terá uma oportunidade de restaurar o trabalho em que estava a trabalhar.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
pt: Tempo entre cópias de segurança:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
pt: Carregar e guardar

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
pt: <b>Ampliação e renderização</b>

en: Default zoom level:
pt: Nível de ampliação padrão:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
pt: Tamanho dos ícones:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
pt: Tipo de cursor em desenho à mão livre:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
pt: Variante de tema escuro:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
pt: Se disponível no tema GTK3 (necessário reiniciar)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
pt: Usar uma variante do tema escuro, quando suportado pelo tema GTK. Isto é normalmente sensível a editores de imagem e visualizadores de média.

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
pt: Algumas destas configurações exigem que o MyPaint seja reiniciado.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
pt: Grande (requer GTK3 recente)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
pt: Pequeno

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
pt: Usar um padrão de tabuleiro de xadrez real

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
pt: Desenhar um padrão de tabuleiro de xadrez real para mostrar a transparência.
    Isto atrasa a visualização, mas pode ser menos confuso.

en: When showing transparency:
pt: Ao mostrar transparência:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
pt: Manipulação dos eventos de deslocamento suave:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
pt: Quando os dispositivos os enviam (necessário reiniciar)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox tooltip]
en: Smooth scrolling support makes scroll gestures and scrollwheel events from some devices smooth rather than in steps. It's good for touchpads, but can be irritating if you're used to mouse scrolling.
    
    If smooth scrolling is supported, stepwise scrolling can be turned back on briefly by holding the shift key down while scrolling.
    
    Scrolling to pan the view needs this setting to be turned on, and for your device to be configured to send bidirectional scroll events.
pt: O suporte ao deslocamento suave torna os gestos de deslocar e os eventos da roda do rato em alguns dispositivos mais suave que os seus passos. É bom para painéis táteis, mas pode ser irritante se estiver habituado ao deslocamento com o rato.
    
    Se o deslocamento suave for suportado, o deslocamento gradual pode ser ativado novamente por breves momentos mantendo premida a tecla Shift ao deslocar.
    
    O deslocamento para deslocar a visualização necessita que esta configuração esteja ativada e que o seu dispositivo seja configurado para enviar eventos de deslocamento bidirecionais.

en: Hide cursor while painting
pt: Ocultar cursor ao pintar

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
pt: Visualização

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
pt: O conjunto de cores a mostrar como primárias no estilo de rodas de cor.
    As diferentes tradições têm diferentes harmonias de cores.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
pt: As primárias são:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
pt: Digital padrão vermelho / verde / azul

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
pt: O vermelho, verde e azul primários do monitor, dispostos de forma uniforme ao redor do círculo. O verde é o oposto ao magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
pt: O vermelho, verde e azul primários do monitor, dispostos de forma uniforme ao redor do círculo. O verde é o oposto ao magenta.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
pt: Vermelho/Amarelo/Azul tradicionais de artistas

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
pt: A roda tradicionalmente disposta do vermelho, verde e azul conforme utilizados pelos artistas desde o século XVIII, aproximados com cores puras de visualização de forma uniforme à volta do círculo. O verde é o oposto ao vermelho.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
pt: A roda tradicionalmente disposta do vermelho, verde e azul conforme utilizados pelos artistas desde o século XVIII, aproximados com cores puras de visualização de forma uniforme à volta do círculo. O verde é o oposto ao vermelho.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
pt: Pares opositores Vermelho-Verde e Azul-Amarelo

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
pt: Aproximação rápida e grosseira as rodas informado pelas teorias da cor que usam quatro 'primárias psicológicas' ou 'matizes únicas' dispostas em pares opostos nos pontos cardinais. O vermelho é oposto ao verde e o amarelo é oposto ao azul. O CIECAM02 e o NCS apresentam um modelo similar. Aqui usamos o vermelho de ecrã puro, amarelo, etc. como as quatro primárias.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
pt: Aproximação rápida e grosseira as rodas informado pelas teorias da cor que usam quatro 'primárias psicológicas' ou 'matizes únicas' dispostas em pares opostos nos pontos cardinais. O vermelho é oposto ao verde e o amarelo é oposto ao azul. O CIECAM02 e o NCS apresentam um modelo similar. Aqui usamos o vermelho de ecrã puro, amarelo, etc. como as quatro primárias.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
pt: <b>Roda de cores</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
pt: Cor

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
pt: Ecrã (normal)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
pt: Desativado (sem sensibilidade à pressão)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
pt: Janela (não recomendado)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
pt: Novo

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
pt: Novo

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
pt: Começar com uma nova tela em branco.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
pt: Abrir…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
pt: Abrir

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
pt: Carregar um ficheiro para trabalhar nele.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
pt: Abrir o mais recente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
pt: Carregar o ficheiro mais recente que guardou.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
pt: Abrir um recente

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
pt: Reverter

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
pt: Recarregar o ficheiro do trabalho atual de onde foi carregado.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
pt: Guardar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
pt: Guardar o seu trabalho num ficheiro.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
pt: Guardar como…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
pt: Guardar o seu trabalho num ficheiro com um novo nome.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
pt: Exportar…

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
pt: Exportar o seu trabalho para um ficheiro, mas manter-se a trabalhar no mesmo ficheiro.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
pt: Guardar como rascunho

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
pt: Guardar num novo ficheiro de rascunho ou guardar uma nova revisão já num rascunho.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
pt: Abrir rascunho anterior

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
pt: Carregar o ficheiro de rascunho antes do atual.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
pt: Abrir próximo rascunho

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
pt: Carregar o ficheiro de rascunho após o atual.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
pt: Recuperar ficheiro de uma cópia de segurança automática…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
pt: Tentar guardar e continuar o trabalho por guardar interrompido.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
pt: Grupos de pincéis

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
pt: Pincéis

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
pt: Lista de grupos de pincéis.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
pt: Ajustes da cor

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
pt: Cores

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
pt: Ajustes de cor disponíveis.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
pt: Modo

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
pt: Modo

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
pt: O modo de composição da camada atual.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
pt: Aumentar tamanho do pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
pt: Torna maior o pincel atual.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
pt: Diminuir tamanho do pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
pt: Torna menor o pincel atual.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
pt: Aumentar opacidade do pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
pt: Tornar o pincel atual mais opaco.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
pt: Diminuir a opacidade do pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
pt: Tornar o pincel atual menos opaco.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
pt: Clarear a cor de pintura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
pt: Aumenta a luminosidade da cor de pintura selecionada.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
pt: Escurecer a cor de pintura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
pt: Diminui a luminosidade da cor de pintura selecionada.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
pt: Mudar a matiz da cor (sentido horário)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
pt: Rodar a matiz da cor no sentido horário na roda de cores.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
pt: Mudar matiz (sentido anti-horário)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
pt: Rodar a matiz da cor no sentido anti-horário na roda de cores.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
pt: Aumentar saturação

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
pt: Torna a cor de pintura mais saturada (mais colorida, mais pura).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
pt: Diminuir saturação

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
pt: Torna a cor de pintura menos saturada (cinzenta).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
pt: Recarregar configurações de pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
pt: Restaura todos os parâmetros do pincel para os valores guardados do pincel atual.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
pt: Pegar traço e camada

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
pt: Atalho para restaurar cor do pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
pt: Ativa / desativa se ao restaurar um pincel com uma tecla atalho também restaura a cor guardada.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
pt: Guardar pincel para a tecla de atalho mais recente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
pt: Guardar as configurações de pincel para a tecla de atalho mais recente.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
pt: Limpar camada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
pt: Elimina partes da camada ativa que estejam fora da moldura.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
pt: Copiar camada para a área de transferência

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
pt: Copia o conteúdo da camada ativa para a área de transferência.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
pt: Colar camada da área de transferência

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
pt: Substitui a camada ativa pelo conteúdo na área de transferência.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
pt: Editar camada numa aplicação externa…

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
pt: Atualizar camada com edições externas

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
pt: Aplicar alterações guardadas numa aplicação externa (normalmente automático).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
pt: Ir para a camada no cursor

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
pt: Ir para camada superior

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
pt: Ir para uma camada acima na pilha de camadas.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
pt: Ir para camada inferior

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
pt: Ir para uma camada abaixo na pilha de camadas.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
pt: Nova camada de pintura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
pt: Adicionar uma nova camada acima da camada atual.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
pt: Nova camada vetorial…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
pt: Adicionar uma nova camada vetorial acima da camada atual e começar a editar nela.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
pt: Novo grupo de camadas

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
pt: Adicionar um novo grupo de camadas acima da camada atual.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
pt: Nova camada de pintura abaixo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
pt: Adicionar uma nova camada de pintura abaixo da camada atual.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
pt: Nova camada de pintura abaixo…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
pt: Adicionar uma nova camada vetorial abaixo da camada atual e começar a editar nela.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
pt: Novo grupo de camadas abaixo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
pt: Adicionar um novo grupo de camadas abaixo da camada atual.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
pt: Combinar camadas abaixo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
pt: Juntar a camada atual com as camadas abaixo dela.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
pt: Combinar camadas visíveis

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
pt: Juntar todas as camadas visíveis e eliminar todas as originais.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
pt: Nova camada da camada visível

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
pt: Tal como ‘Combinar camadas visíveis’, mas não elimina as originais.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
pt: Eliminar camada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
pt: Remover a camada atual da pilha de camadas.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
pt: Converter em camada de pintura normal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
pt: Converter a camada atual ou grupo de camadas numa camada de pintura no modo ‘Normal’, preservando a sua aparência.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
pt: Aumentar opacidade da camada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
pt: Tornar a camada menos transparente.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
pt: Diminuir opacidade da camada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
pt: Tornar a camada mais transparente.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
pt: Subir camada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
pt: Subir a camada atual um nível na pilha de camadas.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
pt: Descer camada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
pt: Descer a camada atual um nível na pilha de camadas.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
pt: Duplicar camada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
pt: Fazer uma cópia exata da camada atual.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
pt: Camada bloqueada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
pt: A camada atual está bloqueada: não se pode alterar camadas bloqueadas.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
pt: Camada visível

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
pt: Ocultar ou mostrar a camada atual.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
pt: Mostrar fundo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
pt: Ocultar ou mostrar o fundo da camada.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
pt: Restaurar e centralizar vista

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
pt: Restaurar ampliação, rotação e espelhamento e centralizar o documento novamente.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
pt: Ajustar à visualização

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
pt: Mudar entre uma visualização ajustada, o seu local de trabalho e a ampliação.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
pt: Restaurar

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
pt: Restaurar ampliação

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
pt: Restaurar rotação

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
pt: Restaurar espelhamento

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
pt: Ampliar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
pt: Aumentar a ampliação.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
pt: Reduzir

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
pt: Diminuir a ampliação.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
pt: Rodar no sentido horário

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
pt: Rodar no sentido anti-horário

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
pt: Espelhar horizontalmente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
pt: Espelhar a visualização do lado esquerdo no lado direito.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
pt: Espelhar verticalmente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
pt: Espelhar a visualização do lado de cima no lado de baixo.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
pt: Apenas a camada atual

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
pt: Ativa ou desativa a visualização de apenas a camada atual.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
pt: Pintura simétrica ativa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
pt: Espelha as pinceladas ao longo do eixo de simetria

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
pt: Moldura ativada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
pt: Oculta / mostra a moldura do documento.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
pt: Imprimir valores de entrada do pincel na linha de comandos

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
pt: Mostrar as entradas na linha de comandos.do pincel geradas internamente pelo motor.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
pt: Visualizar renderização

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
pt: Mostrar atualizações de renderização na tela, para depuração de erros.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
pt: Desativar buffering duplo do GTK

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
pt: Desativar buffering duplo do GTK, normalmente ativado.

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
pt: Modo de pintura

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
pt: Modo de pintura: normal

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
pt: Aplicar cor normalmente ao pintar.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
pt: Modo de pintura: borracha

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
pt: Remover traços usando o pincel atual.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
pt: Modo de pintura: bloquear alfa

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
pt: Aplicar o pincel não altera a opacidade da camada.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
pt: Modo de pintura: colorear

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
pt: Aplicar cor na camada atual sem afetar o brilhou ou opacidade.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
pt: Fechar a janela principal e sair da aplicação.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
pt: Cor

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
pt: Ajustar cor

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
pt: Histórico de cores

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
pt: Mostrar uma linha de tempo das cores recentes por baixo do cursor.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
pt: Detalhes da cor

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
pt: Mostra um diálogo com detalhes da cor com entrada de texto.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
pt: Próxima cor da paleta

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
pt: Define a cor como a próxima cor na paleta.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
pt: Cor anterior da paleta

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
pt: Define a cor como a cor anterior na paleta.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
pt: Adicionar cor à paleta

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
pt: Adiciona a cor de pintura atual à paleta.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
pt: Camada

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
pt: Opacidade

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
pt: Ir para camada

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
pt: Nova camada por baixo

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
pt: Propriedades

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
pt: Painel de rascunho

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
pt: Novo painel de rascunhos

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
pt: Carregar o painel de rascunhos padrão como uma nova tela de painel de rascunhos.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
pt: Abrir painel de rascunhos…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
pt: Carregar um ficheiro de imagem do disco para o painel rascunhos.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
pt: Guardar painel de rascunhos

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
pt: Guarda o painel rascunhos para um ficheiro.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
pt: Exportar painel de rascunhos como…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
pt: Exportar o painel de rascunhos para o disco, com um nome à sua escolha.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
pt: Reverter painel de rascunhos

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
pt: Reverter o painel de rascunhos para o último estado guardado.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
pt: Guardar painel de rascunhos como padrão

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
pt: Guardar o painel de rascunhos como padrão a usar em ‘Novo painel de rascunhos’.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
pt: Limpar painel de rascunhos padrão

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
pt: Limpa o painel de rascunhos padrão tornando-o vazio.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
pt: Copiar fundo para painel de rascunhos

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
pt: Copiar a imagem de fundo do documento de trabalho para o painel de rascunhos.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
pt: Janela

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
pt: Pincel

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
pt: Teclas de atalhos

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
pt: Ajuda das teclas de atalhos de pincéis

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
pt: Mostra uma explicação de como as teclas de atalho funcionam.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
pt: Mudar pincel…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
pt: Mostra um alterador do pincel por baixo do cursor.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
pt: Mudar cor…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
pt: Mostra um alterador da cor por baixo do cursor, com todos os seletores de cor listados.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
pt: Mudar cor (paleta simples)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
pt: Mostra um alterador da cor por baixo do cursor, com apenas os seletores de cor listados de um só clique.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
pt: Obter mais pincéis…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
pt: Descarregar pacotes de pincéis na wiki do MyPaint.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
pt: Importar pincéis…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
pt: Carregar um pacote de pincéis do disco.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
pt: Ajuda

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
pt: Ajuda na Internet

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
pt: Ir para a wiki de documentação do MyPaint.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
pt: Sobre o MyPaint

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
pt: Mostrar a licença do MyPaint, número da versão e os créditos.

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
pt: Depurar

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
pt: Imprimir informação de fuga de memória para a linha de comandos (lento!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
pt: Depuração de fugas de memória.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
pt: Executar o coletor de lixo agora

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
pt: Libertar memória usada para os objetos Python que já não estejam a ser usados.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
note: FIXME: convert to a ToggleAction
en: Start/Stop Profiling…
pt: Iniciar / parar perfilador…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
pt: Iniciar / parar o perfilador do Python (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
pt: Simular um erro…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
pt: Provocar uma exceção do Python, para testar a janela de bloqueio.

[ctx: Menu (labels)]
en: View
pt: Visualização

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
pt: Comentários

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
pt: Ajustar visualização

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
pt: Mostrar o menu principal como um menu destacável.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
pt: Ecrã total

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
pt: Alterar entre os modos ecrã inteiro e em janela.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
pt: Preferências

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
pt: Editar as configurações globais do MyPaint.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
pt: Testar dispositivos de entrada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
pt: Mostrar uma janela que captura todos os eventos que os seus dispositivos enviam.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
pt: Seletor de fundo

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
pt: Alterar a textura do do papel de fundo.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
pt: Editor de configurações do pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
pt: Editar as configurações do pincel ativo.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
pt: Editor de ícone de pincel

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
pt: Editar ícones de pincéis.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
pt: Mostrar painel de camadas

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
pt: Revela o painel das camadas (organizar as camadas ou atribuir modos).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
pt: Roda HCY

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable cylindrical hue/chroma/luma color selector. The circular slices are equiluminant.
pt: Seletor de cores cilíndrico aclopável de matiz / pureza / luminosidade. As fatias circulares são da mesma luminosidade.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
pt: Paleta de cores

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
pt: Seletor de paleta de cor acplopável.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
pt: Roda HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
pt: Seletor de cores por saturação e valor aclopável.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
pt: Cubo HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
pt: Um cubo HSV aclopável que pode ser rodado para mostrar diferentes fatias planares.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
pt: Quadrado HSV

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
pt: Controles deslizantes de componentes

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
pt: Seletor de cor aclopável mostrando componentes de cores individuais.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
pt: Paleta líquida

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
pt: Seletor de cor aclopável mostrando uma paleta líquida de cores vizinhas.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
pt: Anéis concêntricos

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
pt: Seletor de cores alocável com anéis HSV concêntricos.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
pt: Taça cruzada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
pt: Seletor de cor alocável com rampas HSV que cruzam uma taça de cores radial.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
pt: Painel de rascunhos

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
pt: Mostrar painel de rascunho

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
pt: Revela o painel de rascunhos (misturar cores e fazer rascunhos).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
pt: Painel de previsão

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
pt: Prever

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
pt: Revela o painel de pré-visualização (vista geral de toda a área de desenho).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
pt: Painel de opções da ferramenta

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
pt: Mostrar o painel de opções da ferramenta

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
pt: Revela o painel de opções de ferramenta (opções para a ferramenta atual).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
pt: Painel de histórico de cores e pincéis

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
pt: Cores e pincéis recentes

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
pt: Revela o painel de histórico (pincéis e cores usadas recentemente).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
pt: Ocultar controlos em ecrã inteiro

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
pt: Ativa/desativa a ocultação automática da interface em ecrã inteiro.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
pt: Mostrar nível de ampliação

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
pt: Ocultar/mostrar informação do nível de ampliação.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
pt: Mostrar última posição pintada

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
pt: Ativar/desativar visualização onde a última pincelada terminou.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
pt: Filtro de visualização

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
pt: Mostrar as cores normalmente

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
pt: Filtrar cores: mostrar cores inalteradas.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
pt: Mostrar cores em escala de cinzas

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
pt: Filtrar cores: mostrar apenas claridade (luminância HCY/YCbCr)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
pt: Mostrar cores invertidas

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
pt: Filtrar cores: inverter vídeo. O preto é branco e o vermelho é ciano.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
pt: Mostrar cores com simulação de insensibilidade ao vermelho

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
pt: Filtrar cores para simular a deuteranopia, uma forma comum de daltonismo.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
pt: Mostrar cores com simulação de insensibilidade ao verde

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
pt: Filtrar cores para simular a protanopia, uma forma comum de daltonismo.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
pt: Mostrar cores com simulação de insensibilidade ao azul

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
pt: Filtrar cores para simular a tritanopia, uma forma rara de daltonismo.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
pt: Mão livre

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
pt: Mão livre

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
pt: Desenho à mão livre: desenhar e pintar livremente, sem restrições de geometria.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
pt: Mão livre

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
pt: Desenhar e pintar livremente, sem restrições de geometria.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
pt: Deslocar visualização

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
pt: Deslocar

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
pt: Deslocamento da visualização: mova a visualização da tela horizontalmente ou verticalmente.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
pt: Deslocar visualização

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
pt: Mova a visualização da tela horizontalmente ou verticalmente de forma interativa.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
pt: Rodar visualização

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
pt: Rodar

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
pt: Rodar visualização: inclina a visualização da tela.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
pt: Rodar visualização

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
pt: Roda a visualização da tela de forma interativa.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
pt: Ampliar visualização

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
pt: Ampliação

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
pt: Ampliação da visualização: aproximar e afastar a visualização da tela.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
pt: Ampliar visualização

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
pt: Aproximar e afastar a visualização da tela de forma interativa.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
pt: Linhas e curvas

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
pt: Linhas

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
pt: Linhas e curvas: desenhar linhas retas ou curvas.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
pt: Linhas e curvas

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
pt: Desenhar linhas retas ou curvas.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
pt: Linhas conectadas

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
pt: Linhas conectadas

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
pt: Linhas conectadas: desenhar sequências de linhas retas ou curvas.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
pt: Linhas conectadas

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
pt: Desenhar sequências de linhas retas ou curvas.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
pt: Elipses e círculos

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
pt: Elipse

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
pt: Elipses e círculos: desenhar formas arredondadas.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
pt: Elipses e círculos

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
pt: Desenhar círculos e elipses.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
pt: Arte-finalizar

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
pt: Tinta

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
pt: Arte-finalizar: desenhar linhas com suavização controlada.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
pt: Arte-finalizar

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
pt: Desenhar linhas com suavização controlada.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
pt: Reposicionar camada

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
pt: Pos. camadas

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
pt: Mover camada: mover a camada atual na tela.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
pt: Reposicionar camada

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
pt: Mover a camada atual na tela de forma interativa.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
pt: Editar moldura

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
pt: Moldura

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
pt: Editar moldura: definir uma moldura à volta do documento para lhe dar um tamanho finito.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
pt: Editar moldura

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
pt: Definir uma moldura à volta do documento para lhe dar um tamanho finito de forma interativa.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
pt: Editar simetria da pintura

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
pt: Simetria

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
pt: Editar simetria da pintura: ajustar o eixo utilizado para a pintura simétrica.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
pt: Editar simetria de pintura

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
pt: Ajustar o eixo utilizado para a pintura simétrica de forma interativa.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
pt: Recolher cor

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
pt: Pegar cor

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
pt: Recolher cor: definir a cor de pintura a partir dos píxeis no ecrã.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
pt: Recolher cor

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
pt: Definir a cor de pintura a partir dos píxeis no ecrã.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
pt: Preenchimento

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
pt: Preencher

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
pt: Preenchimento: preencher uma área com uma cor.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
pt: Preenchimento

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
pt: Preencher uma área com uma cor.
